CZ2003916A3 - Obvazový materiál s aktivními uhlíkovými vlákny - Google Patents

Obvazový materiál s aktivními uhlíkovými vlákny Download PDF

Info

Publication number
CZ2003916A3
CZ2003916A3 CZ2003916A CZ2003916A CZ2003916A3 CZ 2003916 A3 CZ2003916 A3 CZ 2003916A3 CZ 2003916 A CZ2003916 A CZ 2003916A CZ 2003916 A CZ2003916 A CZ 2003916A CZ 2003916 A3 CZ2003916 A3 CZ 2003916A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
dressing material
layer
active
carbon fiber
carbon
Prior art date
Application number
CZ2003916A
Other languages
English (en)
Inventor
Václav Bauer
Original Assignee
Václav Bauer
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Václav Bauer filed Critical Václav Bauer
Priority to CZ2003916A priority Critical patent/CZ2003916A3/cs
Publication of CZ2003916A3 publication Critical patent/CZ2003916A3/cs

Links

Landscapes

  • Materials For Medical Uses (AREA)

Abstract

Obvazový materiál s aktivními uhlíkovými vlákny jetvořen jednou nosnou vrstvou (1) z netkané textilie, skládající se z 50 % viskózové střiže nebo vláken a z 50 % polypropylénové střiže nebo vláken a na této vrstvě je uspořádána druhá aktivní vrstva (2) z uhlíkové tkaniny, kteráje tvořena z čistého uhlíkového vlákna, přičemž obě vrstvy (1,2) spolu tvoří kompaktní celek.

Description

Obvazový materiál s aktivními uhlíkovými vlákny Oblast techniky
Vynález se týká zdravotnického obvazového materiálu s aktivními uhlíkovými vlákny k ošetření ran.
Dosavadní stav techniky
Ve zdravotnictví se používá k obvazování ran mnoho nejrůznějších obvazových materiálů a to suchých jen k zakiytí rány nebo napuštěných nejrůznějšími mastmi a jinými prostředky k urychlení hojení ran. Pro zhnisané rány je však takový obvazový materiál nevhodný, neboť se na ránu přilepí a při výměně se musí odtrhnout a rána se velmi špatně hojí.
Pro zhnisané a jinak špatně se hojící rány je vhodnější obvazový materiál například s aktivním uhlím s jeho adsorpčními vlastnostmi.
Používá se například obvazový materiál, na trhu známý pod názvem Vliwaktiv, který sestává z několika vrstev. Je tvořen vrstvou chránící prádlo, vrstvou buničiny, vrstvou z viskózového vlákna s aktivním uhlím ve stlačeném stavu a specielním vlisem, kterým se přikládá na ránu.
Je známo, že aktivní uhlí absorbuje pachy, neutralizuje nepříjemné pachy infikovaných a znečištěných ran. Aktivní uhlí má také schopnost absorbovat bakterie.
Aktivní adsorpční vrstva, stlačená uhlíková zrna, se však nedostává do přímého styku s ošetřovanou plochou a tudíž není tak aktivní. Vlis, který se přikládá na ránu se na ni přilepuje, což zhoršuje hojení.
Dále se používá obvazový materiál známý pod obchodním názvem ACTISORB PLUS, obdobného vrstveného uspořádání jako Vliwaktiv s aktivním uhlím, navíc nasyceným stříbrem. Účelem tohoto obvazu je jímání sekretu z otevřené rány na buničinu a stříbro, nasycené v uhlíkové vrstvě má za úkol likvidovat mikroby v jímaném sekretu. Uhlíková vrstva je i v tomto případě uspořádána na podložku. Na ránu se nepřikládá přímo uhlíková vrstva, proto není také celkově tento obvazový materiál tak účinný a opět dochází k přilepení obalové části k ráně.
Dále je známé řešení aktivního obvazového materiálu podle CZ užitného vzoru číslo zápisu 442. Obvazový materiál zde popsaný obsahuje uhlíková vlákna, která jsou fixována na podložce a z obou stran je opatřen krycí vrstvou. Aktivní uhlíková vlákna mohou být uložena i v několika vrstvách, oddělených od sebe separačními vrstvami. Separační vrstva je tvořena látkou odlišných vlastností než mají aktivní uhlíková vlákna. Vzhledem k tomu, že se uhlíková vlákna špatně zpracovávají do plošného útvaru, při dělení se třepí, uvolňují práší a znečisťují okolí, musí být uzavřena ve vhodném propustném obalu.
U všech výše uvedených obvazových materiálů je aktivní uhlí nebo uhlíková vlákna uzavřena v obalu, čímž je snížena léčivá účinnost.
Všechny výše uvedené obvazové materiály jsou dosti silné, špatně se s nimi manipuluje. Lepších výsledků by se mohlo dosáhnout se známou uhlíkovou textilií, což je plošný tkaný, pletený nebo i netkaný útvar z čistého uhlíku. Tato textilie z uhlíkových vláken, používaná ve filtrech, není toxická, nevyvolává nepříznivé reakce, je prodyšná, hydrofilní a s nízkou absorpcí vody. Všechny dosavadní způsoby využití uhlíkových vláken samotných i tkaných či netkaných se používají jako aktivní vrstvy, ale doposud jsou vždy v obalu. Doposud se nepodařilo vyřešit obvazový materiál tak, aby se aktivní vrstva z aktivního uhlíku nebo z uhlíkových vláken mohla pokládat přímo na ránu.
* ·ι
• · i i
4 ·
··· ·
Podstata vynálezu
Výše uvedené nevýhody do značné míry odstraňuje obvazový materiál s aktivními uhlíkovými vlákny, jehož podstata spočívá v tom, zeje tvořen jednou nosnou vrstvou z netkané textilie, jejíž složení je směs sestávající z 50 % viskózové střiže nebo vláken a z 50 % polypropylénové střiže nebo vláken a na této nosné vrstvě je uspořádána druhá aktivní vrstva z uhlíkové tkaniny, která je tvořena z čistého uhlíkového vlákna, přičemž obě vrstvy spolu tvoří kompaktní celek.
Spojení obou vrstev je provedeno tepelným procesem, navaření, natavením apod. pomocí polyetylenového prášku.
Aktivní vrstva může být uspořádána na nosné vrstvě pevně po celé ploše nebo jen částečně.
Podle potřeby může být obvazový materiál podle vynálezu vytvořen z několika vrstev. Obvazovým materiálem podle vynálezu byla vytvořena zdravotně nezávadná nosná vrstva a na ní je uspořádána aktivní vrstva z textilie z uhlíkových vláken pevně tak, že se samovolně neodděluje, nerozpadá a může se přikládat přímo na ránu. Tím se využije vlastnost aktivních uhlíkových vláken - s vysokou sorpční rychlostí a kapacitou adsorbuje mikroorganizmy, toxiny, chemické i toxické látky a pachy.
Rána, na kterou je aplikován obvaz podle vynálezu, se velmi rychle čistí a hojí, usnadňuje obnovení granulace.
Vytvoření vhodné nosné vrstvy je výsledkem dlouhodobého klinického zkoumání a experimentování, o čemž jsou záznamy.
Aktivní vrstva z textilie z uhlíkových vláken může být vytvořena o různých tloušťkách. S výhodou může být vytvořena velmi slabá. Aktivní vrstva z textilie z uhlíkových vláken i tenká si zachovává své vlastnosti.
Tkanina z uhlíkového vlákna není toxická, nevyvolává nepříznivé reakce, je prodyšná, hydrofilní, avšak s nízkou absorpcí pro vodu.
Uhlíková tkanina neobsahuje žádné jiné cizorodé látky, které by mohly mít dráždivý účinek nebo snižovat adsorpci.
Konstrukce a mechanické vlastnosti obvazového materiálu podle vynálezu umožňují přímý, bezprostřední kontakt vrstvy z uhlíkové tkaniny se spodinou rány, kde efektivně adsorpčně působí.
Aktivní vrstva je tkanina z hydrátcelulózového vlákna, podrobená řízené karbonizaci a aktivaci při teplotách řádově několika stovek 0 C. Výsledkem termického zpracování je čistý aktivovaný uhlík ve tvaru tkaniny, jejíž vlákna mají mikroporézní strukturu a v důsledku toho vysoký adsorpční účinek pro organické látky. Tkanina z uhlíkového vlákna není toxická, nevyvolává nepříznivé reakce, je prodyšná, hydrofilní, avšak s nízkou absorpcí pro vodu.
Uhlík jako prvek mimořádně chemicky netečný a tepelně odolný, nepodléhá hydrolýze, fotolýze a za běžných teplot ani oxidaci nebo termickému rozkladu. Teprve při vysokých teplotách se slučuje s kyslíkem, sírou a halovými prvky. Je nerozpustný ve všech rozpouštědlech, rozpouští se v roztavených kovech. Tím je dána výborná fyzikálně chemická stabilita aktivní vrstvy.
Obvazový materiál podle vynálezu není určen pro absorpci sekrece.
Má malou nasávací mohutnost a není proto určen pro absorpci sekretů, které se jímají do dalšího sacího materiálu, jímž se obvazový materiál podle vynález překryje.
Aktivní vrstva se nelepí na ránu, může na ní být delší dobu, neboť ránu léčí, současně desinfikuje a pohlcuje pach. Vyměňuje se pouze horní savý materiál.
• · · · • i
I ·· ·♦· ·
Obvazový materiál podle vynálezu využívá ve zdravotnictví pro léčení různých ran trofických, zhnisaných, komplikovaných pooperačních ran s bakteriální kontaminací a podobně a také se používá pro eliminaci nepříjemného zápachu.
- je možno jej aplikovat přímo na ránu aktivní sorbční složkou a proto má větší účinek než dosavadní známé obvazy i s uhlíkovým vláknem
- snadná aplikace
- má dezodoranční účinky
- mikroorganizmy zachycuje s velkou aktivitou
- aktivně zachycuje chemické látky
- zabraňuje druhotné infekci má desodorační účinky
- urychluje hojení ošetřovaných ploch
- je netoxický
- je neagresivní
- při použití v dané lokalitě nevyvolává nežádoucí vedlejší reakce
- dobře se adaptuje na povrchu defektu
- urychluje hojení ošetřovaných ploch
- snadná a jednoduchá aplikace
- obvazový materiál pacienti velmi dobře snáší
- je sterilizován a balen podle norem ve zdravotnictví
Přehled obrázků na výkrese
Na přiloženém výkrese je na Obr. 1 znázorněn obvazový materiál podle vynálezu. Příkladné provedení vynálezu
Obvazový materiál podle Obr. 1 je tvořen jednou inaktivní bílou nosnou vrstvou 1 z netkané textilie, jejíž složení je směs sestávající z 50 % viskózových vláken a z 50 % polypropylénových vláken o plošné hmotnosti 120g /m2 a na tuto nosnou vrstvu 1 je natavena pomocí netoxického termoprášku druhá černá aktivní vrstva 2 z uhlíková tkaniny, která je tvořena z Čistého uhlíkového vlákna o plošné hmotnosti 200g / m2, přičemž obě vrstvy spolu tvoří kompaktní celek.
Obvazový materiál se přikládá černou aktivní vrstvou 2 na ránu. Manipulace s tímto obvazovým materiálem je jednoduchá, může být aplikována bez problémů i samotným pacientem. Obvazový materiál je velmi účinný je hydrofilní, propustný, prodyšný a mimořádně vhodný pro adsorpci mikroorganizmů a organických látek. Má malou nasávací mohutnost a není proto určen pro absorpci sekretů, které je třeba jímat do dalšího sacího materiálu, jímž se účinný obvazový materiál podle vynálezu překryje. Aktivní vrstva 2 obvazového materiálu neobsahuje žádný organický podíl nebo jiné příměsi podléhající rozkladu. Jedná se prakticky o čistý uhlík se zbytkem po žíhání < 1 %.
Průmyslová využitelnost
Obvazový materiál podle vynálezu má široké požití ve zdravotnictví. Využije se v dermatologii na bércové vředy, vředové komplikace na kůži při diabetes mellitus, nehojící se rány druhotně infikované, otevřené infikované nádorové defekty, na popáleniny, v chirurgii i na rány pooperační a podobně.

Claims (4)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Obvazový materiál s aktivními uhlíkovými vlákny, vyznačující se tím, že je tvořen jednou nosnou vrstvou /1/ z netkané textilie, skládající se z 50 % viskózové střiže nebo vláken a z 50 % polypropylénové střiže nebo vláken a na této vrstvě je uspořádána druhá aktivní vrstva /2/ z uhlíkové tkaniny, která je tvořena z čistého uhlíkového vlákna, přičemž obě vrstvy spolu tvoří kompaktní celek.
  2. 2. Obvazový materiál s aktivními uhlíkovými vlákny, podle nároku 1.,vyznačujíc i se t i m, ž e spojení obou vrstev je provedeno tepelným procesem, navaření, natavením a podobně pomocí netoxického termoprášku.
  3. 3. Obvazový materiál s aktivními uhlíkovými vlákny podle nároku 1., vyznačujíc í se tím, že aktivní vrstva/2/je na nosné vrstvě/1/uspořádána pevně po celé ploše nebo jen částečně.
  4. 4. Obvazový materiál s aktivními uhlíkovými vlákny podle nároku 1.,vyznačující se t i m, ž e je tvořen několika vrstvami v různé kombinaci nosné vrstvy /1/ a aktivní vrstvy /2/.
CZ2003916A 2003-03-31 2003-03-31 Obvazový materiál s aktivními uhlíkovými vlákny CZ2003916A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2003916A CZ2003916A3 (cs) 2003-03-31 2003-03-31 Obvazový materiál s aktivními uhlíkovými vlákny

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2003916A CZ2003916A3 (cs) 2003-03-31 2003-03-31 Obvazový materiál s aktivními uhlíkovými vlákny

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ2003916A3 true CZ2003916A3 (cs) 2004-11-10

Family

ID=33304477

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2003916A CZ2003916A3 (cs) 2003-03-31 2003-03-31 Obvazový materiál s aktivními uhlíkovými vlákny

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2003916A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10463760B2 (en) Absorbent, breathable and pathogen blocking/killing wound care dressing and fabrication thereof
RU2391116C1 (ru) Способы изготовления противомикробных влажных раневых повязок со связанным серебром и влажные раневые повязки, изготовленные этими способами
EP2747792B1 (de) Wundauflage aufweisend einen anteil an kupfer bzw. kupferionen
EP0053936B1 (en) Surgical dressing
US4715857A (en) Wound dressings
EP2142220B1 (en) Clay-based hemostatic agents and devices for the delivery thereof
US9681990B2 (en) Self-adaptive and optionally also otherwise adaptable wound dressing
GB2531344A (en) Composite wound dressing
GB2531345A (en) Composite wound dressing
CA2963454A1 (en) Device for wound dressing
EP1652499A2 (en) A bandage material with active carbon fibres
CZ2003916A3 (cs) Obvazový materiál s aktivními uhlíkovými vlákny
CZ13702U1 (cs) Obvazový materiál s aktivními uhlíkovými vlákny
JP4578810B2 (ja) 皮膚保護シート
CZ2005600A3 (cs) Zdravotnický materiál s aktivním uhlíkem
CN106178078B (zh) 一次性使用无菌敷贴及其制备方法
JP4515794B2 (ja) 創傷部用パッド
JP2003154592A (ja) 消臭吸湿基材
GB2609541A (en) Antimicrobial wound dressing
CZ15972U1 (cs) Aktivní karbonové krytí
JP2004024481A (ja) 抗菌性医用材料
Karthikeyan CROSS-REFERENCE TO RELATED APPLICATIONS
JP2010148916A (ja) 創傷部用パッド
KR20030021192A (ko) 화상환부용 붕대 및 그의 제조방법
CZ9901082A3 (cs) Sorpční krycí obvaz s aktivní uhlíkovou textilií