CZ20033062A3 - Kluzné radiální ložisko - Google Patents

Kluzné radiální ložisko Download PDF

Info

Publication number
CZ20033062A3
CZ20033062A3 CZ20033062A CZ20033062A CZ20033062A3 CZ 20033062 A3 CZ20033062 A3 CZ 20033062A3 CZ 20033062 A CZ20033062 A CZ 20033062A CZ 20033062 A CZ20033062 A CZ 20033062A CZ 20033062 A3 CZ20033062 A3 CZ 20033062A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
bearing
segments
pins
tilting
radial bearing
Prior art date
Application number
CZ20033062A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ300719B6 (cs
Inventor
Jiří Ing. Csc. Šimek
Original Assignee
První Brněnská Strojírna Velká Bíteš, A. S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by První Brněnská Strojírna Velká Bíteš, A. S. filed Critical První Brněnská Strojírna Velká Bíteš, A. S.
Priority to CZ20033062A priority Critical patent/CZ300719B6/cs
Publication of CZ20033062A3 publication Critical patent/CZ20033062A3/cs
Publication of CZ300719B6 publication Critical patent/CZ300719B6/cs

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16CSHAFTS; FLEXIBLE SHAFTS; ELEMENTS OR CRANKSHAFT MECHANISMS; ROTARY BODIES OTHER THAN GEARING ELEMENTS; BEARINGS
    • F16C33/00Parts of bearings; Special methods for making bearings or parts thereof
    • F16C33/02Parts of sliding-contact bearings
    • F16C33/04Brasses; Bushes; Linings
    • F16C33/06Sliding surface mainly made of metal
    • F16C33/10Construction relative to lubrication
    • F16C33/1005Construction relative to lubrication with gas, e.g. air, as lubricant
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16CSHAFTS; FLEXIBLE SHAFTS; ELEMENTS OR CRANKSHAFT MECHANISMS; ROTARY BODIES OTHER THAN GEARING ELEMENTS; BEARINGS
    • F16C17/00Sliding-contact bearings for exclusively rotary movement
    • F16C17/02Sliding-contact bearings for exclusively rotary movement for radial load only
    • F16C17/03Sliding-contact bearings for exclusively rotary movement for radial load only with tiltably-supported segments, e.g. Michell bearings
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16CSHAFTS; FLEXIBLE SHAFTS; ELEMENTS OR CRANKSHAFT MECHANISMS; ROTARY BODIES OTHER THAN GEARING ELEMENTS; BEARINGS
    • F16C25/00Bearings for exclusively rotary movement adjustable for wear or play
    • F16C25/02Sliding-contact bearings
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16CSHAFTS; FLEXIBLE SHAFTS; ELEMENTS OR CRANKSHAFT MECHANISMS; ROTARY BODIES OTHER THAN GEARING ELEMENTS; BEARINGS
    • F16C27/00Elastic or yielding bearings or bearing supports, for exclusively rotary movement
    • F16C27/02Sliding-contact bearings

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Fluid Mechanics (AREA)
  • Support Of The Bearing (AREA)
  • Sliding-Contact Bearings (AREA)

Description

Kluzné radiální ložisko
Oblast techniky
Vynález se týká kluzného radiálního ložiska s naklápěcími segmenty sestávající z ložiskového tělesa, naklápěcích segmetů, čepů a matic.
Dosavadní stav techniky
U kluzných radiálních ložisek se řeší uložení naklápěcích segmentů na vnitřní ploše ložiska. Ze spisu GB 1397551 je známo řešení, kdy jsou jednotlivé segmenty na stykové ploše s vnitřní plochou ložiska opatřeny kulovým zakulacením, které umožňuje výkyv segmentů. U takového provedení však vznikají problémy s opotřebením a to buď v důsledku velkého měrného tlaku nebo následkem tření při kmitání segmentu za provozu. Pro dosažení dostatečné životnosti je třeba volit drahé a obtížně obrobitelné materiály.
Dále jsou známa ložiska, u nichž se segmenty naklápějí odvalováním po své vnější válcové ploše. Při odvalování sice nedochází k opotřebení, ale technologie výroby je ve srovnání s předchozím případem mnohem náročnější, neboť středy křivosti vnitřní a vnější válcové plochy segmentu jsou různé. Zejména při menších hodnotách ložiskové vůle je velmi obtížné dodržet potřebné tolerance, což je nepříjemné také proto, že segmenty se nemohou naklápět v příčném směru.
U kluzného ložiska podle řešení popsaného ve spise AO 230535 je známo řešení, kdy jsou segmenty otočně uloženy na čepech uchycených ve výřezech podpěr, které jsou umístěny v ložiskovém tělese. Konstrukce tohoto ložiska je poměrně složitá a náročná na přesnost výroby. Spodní segmenty jsou uspořádány na tuhých podporách, takže při rázovém zatížení, např. při rychlých změnách polohy, může dojít ke kontaktu segmentů s rotorem.
Podstata vynálezu
Výše uvedené nedostatky odstraňuje do značné míry kluzné radiální ložiskou podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že mezi naklápěcími segmenty a ložiskovým tělesem jsou uspořádány pružné vymezovací prvky, kterými jsou provlečeny stavěči čepy, přičemž jeden konec stavěčích čepů je uspořádán v naklápěcím segmentu a druhý konec v ložiskovém tělese. Zakřivení pružných vymezovacích prvků je takové, že segmenty se mohou svým vnějším povrchem ·· ···« odvalovat po jejich vnitřním povrchu. Nároky na úpřesnost výroby se tímto uspořádáním významně snižují a navíc lze prodstřednictvím předpětí pružných vymezovacích prvků ladit vlastnosti uložení. Další možnosti ladění poskytuje změna tuhosti pružných vymezovacích prvků resp. velikost mezery mezi vnějším poloměrem segmentu a vnitřním průměrem ložiskového tělesa. Vlastnosti ložiska jsou příznivě ovlivněny tlumením, které je způsobeno vytlačováním filmu mezi segmentem a pružným vymezovacím prvkem a mezi pružným vymezovacím prvkem a ložiskovým tělesem. K tlumení přispívá rovněž tření mezi pružným vymezovacím prvkem a ložiskovým tělesem.
Ve výhodném provedení jsou stavěči čepy opatřeny nákružkem doléhajícím ve smontovaném stavu na pružný vymezovací prvek ze směru od středu ložiska. Díky nákružku je uložení pružných vymezovacích prvků lépe definováno.
V jiném výhodném provedení jsou stavěči čepy v ložiskovém tělese uspořádány suvně. Takto lze předpětí pružných vymezovacích prvků nastavit prostřednictvím čepů, jejichž polohu v ložisku lze ustavovat pomocí matic.
V dalším výhodném provedení jsou segmenty na stavěčích čepech uspořádány mimoose.
Přehled obrázku na výkrese
Vynález bude dále přiblížen pomocí výkresu, na kterém obrázek představuje příčný řez ložiskem podle vynálezu.
Příklad provedení vynálezu
Na obr.1 je vidět, že ložisko sestává z ložiskového tělesa 1. V něm jsou provedeny otvory 7, ve kterých jsou uspořádány čepy 3. Čepy 3 zasahují jak do ložiskového tělesa 1, tak i do segmentů 2, které jsou uspořádány na vnitřní ploše ložiskového tělesa 1. Tyto čepy 3 jsou opatřeny závitem 8 a to v části, která je uspořádána v ložiskovém tělese 1. Z vnějšího obvodu ložiskového tělesa 1 je v místech, kde je čep 3 provedeno zahloubení 9. To potom tvoří místo pro uložení matice 5 na závit 8 čepu 3.
Na druhé straně je čep 3 opatřen stabilizačním kolíkem TO, který zapadá ve smontovaném stavu do odpovídajícího otvoru 11 provedeného na vnějším obvodu segmentů 2. To zabraňuje posunutí segmentů 2 v obvodovém nebo osovém směru.
·· ····
V ústí otvoru 11 je rovněž provedeno segmentové zahloubení 12. Do tohoto segmentového zahloubení 12 potom zapadne nákružek 6.
Mezi vnitřní plochou ložiskového tělesa 1 a vnější plochou každého segmentu 2 je potom uspořádán pružný vymezovací prvek 4. Jedná se o pružné prvky či blány s pamětí, jejichž předpětí je regulováno stavěcími čepy 3. K této regulaci se využívá právě nákružek 6 doléhající ve smontovaném stavu na pružný vymezovací prvek 4 ze směru od stavěcího čepu 3. Zakřivení pružných vymezovacích prvků 4 je takové, že segmenty 2 se mohou svým vnějším povrchem odvalovat po jejich vnitřním povrchu. Stavěči čepy 3 jsou v ložiskovém tělese 1 uspořádány suvně pomocí utahování či povolování matice 5.
Z obrázku je zřejmé, že segmenty 2 jsou na stavěčích čepech 3 uspořádány mimoose. Ložisko se segmenty podepřenými v ose lze použít pro oba směry otáčení. Z hlediska funkčních vlastností ložiska však toto řešení není optimální. Uložením mimo osu, jako v tomto případě, lze dosáhnout optimální polohu bodu podepření pro dosažení maximální únosnosti ložiska a optimalizování dynamických vlastností.

Claims (4)

1. Kluzné radiální ložisko s naklápěcími segmenty sestávající z ložiskového tělesa, naklápěcích segmetů, čepů a matic, vyznačující se tím, že mezi naklápěcími segmenty (2) a ložiskovým tělesem (1) jsou uspořádány pružné vymezovací prvky (4), kterými jsou provlečeny stavěči čepy (3), přičemž jeden konec stavěčích čepů (3) je uspořádán v naklápěcím segmentu (3) a druhý konec v ložiskovém tělese (1)·,
2. Kluzné radiální ložisko podle nároku 1, vyznačující se tím, že stavěči čepy (3) jsou opatřeny nákružkem (6) doléhajícím ve smontovaném stavu na pružný vymezovací prvek (4) ze směru od středu ložiska.
3. Kluzné radiální ložisko podle nároku 1, vyznačující se tím, že stavěči čepy (3) jsou v ložiskovém tělese (1) uspořádány suvně.
4. Kluzné radiální ložisko podle nároku 1, vyznačující se tím, že segmenty (2) jsou na stavěčích čepech (3) uspořádány mimoose.
CZ20033062A 2003-11-11 2003-11-11 Kluzné radiální ložisko CZ300719B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20033062A CZ300719B6 (cs) 2003-11-11 2003-11-11 Kluzné radiální ložisko

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20033062A CZ300719B6 (cs) 2003-11-11 2003-11-11 Kluzné radiální ložisko

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20033062A3 true CZ20033062A3 (cs) 2005-06-15
CZ300719B6 CZ300719B6 (cs) 2009-07-22

Family

ID=34624484

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20033062A CZ300719B6 (cs) 2003-11-11 2003-11-11 Kluzné radiální ložisko

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ300719B6 (cs)

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN104454984A (zh) * 2014-10-24 2015-03-25 东方电气集团东方汽轮机有限公司 一种油叶轴承
DE102013223329A1 (de) 2013-11-15 2015-05-21 Bosch Mahle Turbo Systems Gmbh & Co. Kg Gasdynamisches Luftlager

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ304852B6 (cs) * 2013-12-05 2014-12-03 První Brněnská Strojírna Velká Bíteš, A. S. Kluzné radiální ložisko s naklápěcími segmenty
CZ306630B6 (cs) * 2016-04-01 2017-04-05 Sobriety S.R.O. Segmentové radiální ložisko
DE102021124856A1 (de) 2021-09-27 2023-03-30 Voith Patent Gmbh Kippsegmentradiallager und Wellenanordnung

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3215480A (en) * 1963-08-29 1965-11-02 David J Marley Hydrodynamic foil bearings with bearing foil retaining means
CS230535B1 (cs) * 1982-07-06 1984-08-13 Jan Vanek Kluzné radiální ložisko s naklápěcími segmenty
CS264538B3 (en) * 1988-03-24 1989-08-14 Pavel Ing Csc Schustr Gliding radial bearing with tilting segments
US4913563A (en) * 1988-11-07 1990-04-03 Westinghouse Electric Corp. Hydrodynamic pivoted pad bearing assembly for a reactor coolant pump
US5634723A (en) * 1995-06-15 1997-06-03 R & D Dynamics Corporation Hydrodynamic fluid film bearing
US5738447A (en) * 1997-04-01 1998-04-14 Rotating Machinery Technology, Inc. Pad bearing assembly with fluid spray and blocker bar
US5915841A (en) * 1998-01-05 1999-06-29 Capstone Turbine Corporation Compliant foil fluid film radial bearing

Cited By (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102013223329A1 (de) 2013-11-15 2015-05-21 Bosch Mahle Turbo Systems Gmbh & Co. Kg Gasdynamisches Luftlager
CN104653615A (zh) * 2013-11-15 2015-05-27 博世马勒涡轮系统有限两合公司 气体动力空气轴承
US9581169B2 (en) 2013-11-15 2017-02-28 Bosch Mahle Turbo Systems Gmbh & Co. Kg Gas-dynamic air bearing
CN104653615B (zh) * 2013-11-15 2019-03-12 博马科技有限责任公司 气体动力空气轴承
CN104454984A (zh) * 2014-10-24 2015-03-25 东方电气集团东方汽轮机有限公司 一种油叶轴承

Also Published As

Publication number Publication date
CZ300719B6 (cs) 2009-07-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7553123B2 (en) Annular support for rolling bearings
US7793582B2 (en) Swash plate pivot bearing
EP2088327B1 (en) Support for rolling bearing
JP2020026266A (ja) バレル及び当該バレルを備えたホイール
JP5164563B2 (ja) 揺動板式可変容量圧縮機
CZ20033062A3 (cs) Kluzné radiální ložisko
CN217176809U (zh) 摇架轴承、斜盘和可变液压轴向活塞单元
US9841053B2 (en) Bearing assembly having a back-up bearing
JP5308280B2 (ja) 静圧気体軸受
EP0377047B1 (en) Main bearing device for motor of bent axis type axial piston pump
US3053591A (en) Adjustable clearance antifriction bearing
JP4090085B2 (ja) 圧延機用ロールの中心軸回転支持用調心機構付複列円すいころ軸受
EP0022832B1 (en) A thrust bearing device, particularly for taking up oscillating rotational movements
CZ2013968A3 (cs) Kluzné radiální ložisko s naklápěcími segmenty
JP2006112555A (ja) 調心輪付きころ軸受
JP5015693B2 (ja) 揺動軸受
US5847886A (en) Lens mounting comprising at least three circumferentially spaced bearings
JP2012072880A (ja) 軸受装置、複列軸受装置及びその回転シャフト位置調整方法
US20110293210A1 (en) Centrifugal variable preload device
JP2008151322A (ja) クランク軸装置
CZ306630B6 (cs) Segmentové radiální ložisko
JP2565710Y2 (ja) すきま調整型滑り軸受
JP2000230564A (ja) 回転軸支持構造
KR20190114087A (ko) 간극과 형상이 조절 가능한 베어링
JP2002349555A (ja) 揺動軸受装置

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20141111