CZ20021254A3 - Rezistorová řada - Google Patents

Rezistorová řada Download PDF

Info

Publication number
CZ20021254A3
CZ20021254A3 CZ20021254A CZ20021254A CZ20021254A3 CZ 20021254 A3 CZ20021254 A3 CZ 20021254A3 CZ 20021254 A CZ20021254 A CZ 20021254A CZ 20021254 A CZ20021254 A CZ 20021254A CZ 20021254 A3 CZ20021254 A3 CZ 20021254A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
resistor
spacers
clamping
adjacent
bend
Prior art date
Application number
CZ20021254A
Other languages
English (en)
Inventor
Alwyn Johne Everitt
Original Assignee
Cressall Resistors Limited
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Cressall Resistors Limited filed Critical Cressall Resistors Limited
Publication of CZ20021254A3 publication Critical patent/CZ20021254A3/cs

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01CRESISTORS
    • H01C1/00Details
    • H01C1/01Mounting; Supporting
    • H01C1/014Mounting; Supporting the resistor being suspended between and being supported by two supporting sections
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60TVEHICLE BRAKE CONTROL SYSTEMS OR PARTS THEREOF; BRAKE CONTROL SYSTEMS OR PARTS THEREOF, IN GENERAL; ARRANGEMENT OF BRAKING ELEMENTS ON VEHICLES IN GENERAL; PORTABLE DEVICES FOR PREVENTING UNWANTED MOVEMENT OF VEHICLES; VEHICLE MODIFICATIONS TO FACILITATE COOLING OF BRAKES
    • B60T10/00Control or regulation for continuous braking making use of fluid or powdered medium, e.g. for use when descending a long slope
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01CRESISTORS
    • H01C3/00Non-adjustable metal resistors made of wire or ribbon, e.g. coiled, woven or formed as grids
    • H01C3/10Non-adjustable metal resistors made of wire or ribbon, e.g. coiled, woven or formed as grids the resistive element having zig-zag or sinusoidal configuration

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Microelectronics & Electronic Packaging (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Details Of Resistors (AREA)
  • Networks Using Active Elements (AREA)
  • Semiconductor Integrated Circuits (AREA)
  • Bipolar Transistors (AREA)
  • Connection Of Batteries Or Terminals (AREA)
  • Connection Of Plates (AREA)

Description

Oblast techniky
Předložený vynález se týká rezistorové řady, jenž je používána v dynamických brzdných rezistorových systémech pro tažná vozidla.
Dosavadní stav techniky
Z dosavadního stavu techniky je známo, že elektrickým motorem poháněná tažná vozidla, jakými jsou vlaky, tramvaje atd., obsahují dvě brzdná zařízení. Prvním z nich je třecí brzdné zařízení, které například obsahuje třecí bloky nebo desky, jenž jsou v kontaktu s koly nebo . osami a jsou řízeny stlačeným vzduchem nebo hydraulickým systémem. Druhým brzdným zařízením je dynamické brzdné zařízení, které obsahuje rezistorový systém, jenž je zapojen jako elektrická zátěž tažného motoru, v důsledku čehož zpožďuje jeho rotaci.
Z dosavadního stavu techniky je dále známo, že dynamické brzdné rezistorové systémy obsahují určitý počet rezistorových řad, z nichž každá obsahuje dvojici nosných konstrukčních prvků, mezi nimiž je upevněno rezistorové těleso. Toto těleso může být vytvořeno z několika konstrukčních součástí, jenž mohou být spojeny pomocí svaru a mohou být zohýbány do klikatého tvaru. Ohnuté těleso je na každém svém ohybu připevněno ve spojích pomocí svorek a přírub k odpovídajícímu • · •« ♦ · ···* · · · * • « · « · · e ·· · · ··· · * * * ···· · · · · · * Λ ·· ·· · · * · · ·· ·· · · nosnému konstrukčnímu prvku, přičemž nosné konstrukční prvky probíhají uvedenými spoji. Přitom je vytvořeno elektrické spojení rozvodu elektrické energie s každým koncem prvku.
Izolační distanční prvky izolují těleso od . nosných konstrukčních prvků.
Nutnost vzájemného svaření odpovídajících konstrukčních součástí zvyšuje nároky na délku trvání doby výroby. V důsledku toho se potom zvyšují i celkové výrobní náklady. Svary jsou navíc náchylnější k poklesu kvality svých konstrukčních vlastností a mohou tedy snižovat celkovou spolehlivost výsledného výrobku. Dále je potřeba říci, že v současné době jsou k dispozici rezistorové slitiny, které jsou lacinější než slitiny, jenž byly k dispozici v dřívější době, a které se vyznačují výhodnými charakteristikami teplotní stability. Nicméně některé z těchto nových slitin však nelze dobře svařovat.
Z dosavadního stavu techniky známé svorky, které jsou používaný připevněni rezistorových těles konstrukční prvky, mohou obsahovat příchytky, ohnuty přes hrany tělesa. Nicméně je potřeba říci, že bylo zjištěno, že uvedené příchytky nejsou vhodné pro připevnění tělesa, jelikož u tohoto konstrukčního uspořádání může přinejmenším dojít ke skluzu svorky, otěru o hranu tělesa a k na nosné které jsou uvolnění.
Rezistorové řady v tažných vozidlech mohou být vystaveny intenzivnímu mechanickému namáhání a vibracím, jenž mohou přinejmenším způsobit protažení nosných konstrukčních prvků.
• · ♦ nah^actrti. sttaAá :
·..··..· ‘...........
Izolační distanční prvky pro odizolování tělesa od nosných konstrukčních prvků jsou na každém nosném konstrukčním prvku umístěny do řady a navazují na sebe svými konci. Stěny sousedních distančních prvků, které se nachází ve vzájemném kontaktu, jsou obvykle rovinného tvaru. V případě vzniku většího vytažení nosných konstrukčních prvků může posuvem dojít k oddělení ‘sousedních distančních prvků, které se projeví tím, že mezi sousedními distančními prvky vzniknou mezery. Tyto mezery představují místa, do kterých jaůěe se zvýšenou pravděpodobností vniknout nežádoucí materiály, jejichž přítomnost může snížit elektrické izolační vlastností distančních prvků.
Dokument EP-A-0676774 popisuje rezistorovou řadu, která obsahuje první a druhý nosný konstrukční prvek, rezistorové těleso, obsahující pásek z rezistorového materiálu, jenž je zohýbaný do klikatého tvaru, a úchytové zařízení pro upnutí tělesa v jeho ohybu k odpovídajícímu nosnému konstrukčnímu prvku. EP-A-0676774 také popisuje izolační distanční prvky pro odizolování tělesa od nosných konstrukčních prvků.
Podstata vynálezu
Předložený vynález .navrhuje rezistorovou řadu, která obsahuje první a druhý nosný konstrukční prvek, rezistorové těleso, obsahující pásek z rezistorového materiálu, jenž je zohýbaný do klikatého tvaru, a úchytové zařízení, které obsahuje větší počet svorek, přičemž každá svorka upíná těleso v jeho ohybu k odpovídajícímu nosnému konstrukčnímu prvku.
3a ·· · · ···· ·· ** .páhsacfctí. střaáá J * * · · · ···
IJ ·· ··* ·· ····
Uvedená rezistorová řada se přitom vyznačuje tím, že každá svorka obsahuje alespoň jednu upínací příchytku pro zasunutí do alespoň jednoho upínacího otvoru v odpovídajícím ohybu tělesa.
Při porovnání se svorkami s příchytkami, které se ohnou přes hrany tělesa, se vytvořením svorek ' s alespoň jednou příchytkou, která je zasunuta do otvoru v ohybu tělesa, * · · 9 · · 9 · · ·9 9 9 ΐ i ••©.áhaíactríi· stxana * • 9 9 9 9 9 9 9 9 « <-< « »
9999 9 9 9 999 «9 9* 9·· 99 9999 dosáhne mnohem větší integrity ve smyslu zajištění pevnějšího spojení mezi tělesem a odpovídajícím nosným konstrukčním prvkem. Pomocí svorek s příchytkami pro zasunutí do otvorů je také možné dosáhnout mnohem lepšího bočního upevnění než jak je tomu u svorek s příchytkami, které se ohnou přes hrany tělesa. Navíc nevznikne mezi svorkou a hranou tělesa tření, které svým negativním vlivem může způsobit nežádoucí opotřebení svorky.
Každá svorka se může rozprostírat okolo části distančního prvku, vyznačující se menším průměrem. Jsou-li distanční prvky seskládány jeden za druhým takovým způsobem, že část jednoho distančního prvku, vyznačující se větším průměrem, hraničí s částí sousedního distančního prvku, vyznačující se menším průměrem, pak je dvěma sousedními částmi s větším průměrem zabráněno tomu, aby svorka mohla vykonávat boční pohyb.
Povrch jedné svorky, sousedící s příchytkou, která je v kontaktu s odpovídajícím ohybem tělesa, nebo povrch každé svorky, sousedící s příchytkou, která je v kontaktu s odpovídajícím ohybem tělesa, má v podstatě stejný tvar jako odpovídající ohyb. Vytvořením komplementárně zakřivených povrchů, které jsou v kontaktu s ohybem, se zvýší použitím svorek docílená integrita a boční uchycení.
Svorka může být vyrobena z nerezové’oceli.
Každá svorka s výhodou obsahuje dvě upínací příchytky. V odpovídajícím ohybu jsou potom vytvořeny dva upínací otvory, přičemž platí, že každý upínací otvor odpovídá jedné upínací • · 99 · · · • 99·· 9 příchytce.
Výhoda vytvoření spojitého tělesa bez jakéhokoliv spoje spočívá v tom, že je minimalizován počet svarů, který je potřeba vytvořit v průběhu výroby rezistorové řady. S výhodou jsou na tělese provedeny pouze dva druhy svarů - jeden ke každému z obou přívodních vodičů a jeden s každým koncem tělesa. V důsledku uvedené minimalizace počtu svarů při výrobě rezistorové řady se potom sníží časové nároky na dobu trvání výroby a celkové výrobní náklady. Minimalizace počtu svarů navíc umožňuje použití nově vyvinutých lacinějších rezistorových slitin, které se však obtížně svařují nebo při jejichž svařování je nutné použít speciální svařovací postupy. Těleso může být vytvořeno z NiCr nebo z FeAlCr nebo z jiné vhodné rezistorové slitiny. Kvůli přítomnosti spojů a přírub v tělesech s větším počtem prvků také může dojít k výskytu jiskření. Omezením počtu spojů se tak sníží pravděpodobnost vzniku jiskření.
Nevýhoda vytvoření spojitého prvku spočívá v tom, že některé slitinové rezistorové materiály mají sklon ke kroucení, jsou-li vystaveny vysokým teplotám. Tento sklon k deformaci je obecně znám jako deformační kroucení. V dynamickém brzdném rezistorovém systému tažného vozidla mohou provozní teploty dosáhnout 700 °C, v důsledku čehož je potřeba, aby těleso bylo co možná nejpevnšjší, aby mohlo odolávat vlivům tečení, přičemž je zároveň potřeba zajistit, aby mezera mezi sousedními rameny tělesa byla minimální. Celkové prostorové konstrukční uspořádání představuje důležitou charakteristiku dynamických brzdných rezistorových »» ·· * ♦ ·
9 · · · · · · * * · · · *♦ ·· ·· systémů, které mohou obsahovat padesát rezistorových řad, přičemž minimalizace mezer mezi sousedními rameny tělesa je klíčovým faktorem při návrhu prostorového konstrukčního uspořádání. Při návrhu zařízení je třeba také myslet na skutečnost, že může dojít ke vzniku vodivého propojení mezi sousedními rameny tělesa, v důsledku čehož dojde ke zkratu, jehož následky mohou být velmi destruktivní. Pevnost spojitého tělesa s rovinným průřezovým profilem může být navíc zlepšena vytvořením tělesa s nerovinným průřezovým profilem. Těleso je obvykle chlazeno vzduchem a u rovinného průřezového profilu nemusí rameny tělesa proudit chladící vzduch. Tvar průřezového profilu tělesa je takový, že alespoň jedna oblast tělesa vyčnívá z referenční nulové roviny více než alespoň jedna jiná oblast tělesa. S výhodu pak jedna oblast vyčnívá z referenční nulové roviny v jednom směru a dvě oblasti tělesa vyčnívají z referenční nulové roviny v opačném směru. Také je možné, aby větší počet oblastí vyčníval z referenční nulové roviny v jednom směru a aby větší počet oblastí vyčníval z referenční nulové roviny v opačném směru.
Předložený vynález se dále týká rezistorové řady, která obsahuje první a druhý nosný konstrukční prvek, rezistorové těleso, obsahující pásek nebo rezistorový materiál, jenž je zohýbaný do klikatého tvaru, izolační zařízení, které obsahuje větší počet izolačních distančních prvků pro odizolování tělesa od nosných konstrukčních prvků, jenž jsou na prvním a druhém nosném konstrukčním prvku seskládány svými konci k sobě. Tato řada se přitom vyznačuje tím, že kontaktní povrchy sousedních distančních prvků mají komplementární tvary, umožňující každému distančnímu prvku relativní pohyb vůči každému sousednímu distančnímu prvku při jakémkoliv protažení daného prvního a druhého nosného konstrukčního prvku. Relativní pohyb mezi sousedními distančními prvky minimalizuje vznik mezery mezi distančními prvky. Relativní pohyb také přispívá ke snížení tření mezi sousedními distančními prvky. Podobné tření se totiž projevuje energetickými ztrátami řady, což zhoršuje její provozní vlastnosti.
Kontaktní povrchy sousedních distančních prvků mají s výhodou komplementárně zakřivené tvary. Dále je možné říci, že kontaktní povrchy mohou mít kulový tvar. Poloměry zakřivení kontaktních povrchů jsou zvoleny tak, aby byly v podstatě stejné. Uvedené poloměry přitom mohou být natolik velké, že povrchy nejsou znatelně zakřiveny.
První a druhý nosný konstrukční prvek může mít podobu válcové tyče a každý distanční prvek může obsahovat takovou prohlubeň pro přijetí tyče, do které by bylo možné posuvným způsobem zasunout odpovídající tyč. Dále je možné vytvořit pružinové zařízení pro vyvinutí přiměřené síly, která by udržovala distanční prvky pohromadě. Díky tomuto konstrukčnímu opatření se pak zajistí, že se distanční prvky nebudou vzájemně posouvat a nebudou vibrovat, když bude samotná řada namáhána mechanickými vibracemi. Síla, která je vyvinuta pružinovým zařízením, je s výhodou udržována v podstatě konstantní i navzdory existenci jevu teplotní roztažnosti, který při provozu může nastat u nosných konstrukčních prvků a / nebo distančních prvků. Pružinové zařízení dále s výhodou obsahuje cívkovou pružinu, navinutou okolo jednoho z nosných konstrukčních prvků.
; : :..náhra^j- stjsatá
Každý distanční prvek může obsahovat dvě v podstatě válcové oblasti, z nichž každá má různý průměr. Distanční prvky přitom mohou být upevněny takovým způsobem, že část každého distančního prvku, vyznačující se menším průměrem, zapadá do části odpovídajícího sousedního distančního prvku, vyznačující se větším průměrem.
Izolační zařízení může dále na každém prvním a druhém nosném konstrukčním prvku obsahovat vrstvu izolačního materiálu, která se nachází mezi prvním a druhým nosným konstrukčním prvkem a distančními prvky.
Distanční prvky mohou být vyrobeny z keramického materiálu, jakým je například korderitová keramika, která se vyznačuje dobrými elektrickými a tepelnými izolačními vlastnostmi.
Předložený vynález také navrhuje rezistorovou řadu, která obsahuje první a druhý nosný konstrukční prvek, rezistorové těleso, obsahující pásek rezistorového materiálu, jenž je zohýbaný do klikatého tvaru, úchytové zařízení, které obsahuje větší počet svorek, přičemž každá svorka upíná těleso v jeho ohybu k odpovídajícímu konstrukčnímu nosnému prvku, a izolační distanční prvky pro odizolování prvku od nosných konstrukčních prvků, jenž jsou na prvním a druhém nosném konstrukčním prvku seskládány svými konci k sobě. Uvedená řada se přitom vyznačuje tím, že každá svorka obsahuje alespoň jednu upínací příchytku pro zasunutí do alespoňjednoho upínacího otvoru v odpovídajícím ohybu v tělese, přičemž kontaktní koncové povrchy sousedních distančních prvků mají komplementární tvary pro to * « * ♦ to · · ·· ♦ ·· · • toto · ·· ·· ·· toto to ♦<* * ·· · to · · to · ♦ • · « · « · umožnění pohybu každého distančního prvku vůči každému sousednímu distančnímu prvku při jakémkoliv protažení daného prvního a druhého nosného konstrukčního prvku.
Přehled obrázků na výkresech
V následujícím popise bude předložený vynález detailněji popsán pomocí příkladů jeho provedení, přičemž bude použito doprovodných obrázků.
Obr. 1 zobrazuje bokorys rezistorové předloženého vynálezu pro použití v tažných dynamickým brzdným rezistorovým systémem.
řady podle vozidlech s
Obr. 2A a 2B zobrazují bokorys izolačního distančního prvku pro použití v rezistorové řadě, zobrazené na obr. 1, a také pohled směrem k jeho části s menším průměrem.
Obr. 3A a 3B zobrazují bokorys a řez úchytové svorky pro použití v rezistorové řadě, zobrazené na obr. 1, přičemž uvedený řez je veden podél linie řezu III-III.
Obr. 4A a 4B zobrazují alternativní průřezové profily rezistorového tělesa, které je použito v rezistorové řadě, zobrazené na obr. 1.
Obr. 5 zobrazuje bokorys konce jedné z tyčí rezistorové řady, zobrazení na obr. 1.
« ·« ·»♦· • 4
4 44 4 4 4 • 4 4 * 4
4 444
4 4
4 4 «· ·*·
Příklady provedení vynálezu
V souladu s obr. 1 je rezistorová řada pro dynamický brzdný rezistorový systém tažného vozidla označena obecnou vztahovou značkou s číslem _1. Řada jL obsahuje první a druhý nosný konstrukční prvek 2 a 4. v podobě ocelových tyčí válcového tvaru, které jsou v souladu s dosavadním stavem techniky běžně označovány jako upínací tyče. Na každé tyči 2 a 4 je tenká vrstva silikonového mikanitu ( nezobrazeno ), která zajišťuje izolaci. Na každou z tyčí 2 a _4 je přes mikanitovou vrstvu upevněn větší počet izolačních distančních prvků 6, které jsou vyrobeny z keramického materiálu a které mají tzv. cylindrový tvar. Výrazem cylindrový tvar je přitom myšlena skutečnost, že každý distanční prvek 6 obsahuje dvě válcové části 20 a 22, z nichž každá má jiný průměr ( viz obr. 2A a 2B ) . Každý distanční prvek (5 obsahuje centrální prohlubeň 24 pro příjem tyče, jejíž průměr je nepatrně větší než průměr tyče 2 a 4_. Distanční prvky 6 jsou přitom posuvně nasunuty na tyče 2 a £. Distanční prvky 6 jsou uspořádány tak, že k sobě přiléhají svými konci takovým způsobem, že válcová část 22 jednoho distančního prvku 6, vyznačující se větším průměrem, pojímá válcovou část 20 sousedního distančního prvku 6, vyznačující se menším průměrem. Na konci každé tyče 2 a 4 je přes celou délku vytvořeného závitu našroubována matka 10. Uvedené matky 10 mezi sebou zajišťuji izolátory. Mezi matkami 10 na odpovídajících koncích tyčí 2 a 4. a sousedními vnějšími distančními prvky 6 jsou na tyče 2_ a 4. nasazeny pružiny 44, které vyvíjí osový tlak na distanční prvky 6 a tímto způsobem je stlačují těsně k sobě. Jedna z pružin 44 je detailnějším způsobem zobrazena na obr. 5. Mezi konci pružin a matkami 10 a * 9 ♦ · »99»
9 »
9 9 • t 999· • · 9
9 9 99
9 · mezi konci pružin a krajními distančními prvky 6 se nacházejí podložky 46, přičemž tato skutečnost je nejlépe vidět na obr. 5.
Tyče 2 a £ jsou umístěny rovnoběžným způsobem s daným odstupem mezi sebou v nosném rámci ( nezobrazeno ) , který obsahuje i jiné rezistorové řady ( nezobrazeno ), jenž dohromady tvoří rezistorový systém. Mezi oběma konci tyče 2 a odpovídájícími konci druhé tyče £ se nacházejí vodiče 12 a 14. Na každém konci každého vodič 12 a 14 se nachází otvor, kterým prochází uvedené tyče £ a £, přičemž každý vodič 12 a 14 je upevněn do své pracovní polohy mezi dvěma distančními prvky 6. Vodiče 12 a 14 jsou z uvedeného systému vyvedeny vhodným potřebným způsobem. Například v případě brzdného systému to znamená, že jsou k . nim připojeny odpovídající koncové vodiče motoru tažného vozidla ( nezobrazeno ).
Mezi vodiči 12 a 14 se nachází rezistorové těleso 16, které má tvar spojitého pásku ( to znamená pásku bez spojů ) , jenž je vyroben z rezistorové slitiny, jakou je například 30/20 NiCr, přičemž tento pásek je zohýbaný do klikatého tvaru takovým způsobem, aby se pravidelně rozprostíral od jedné tyče £ a £ ke druhé tyči £ a £ a zpět. Rezistorové těleso 16 je na každém konci přivařeno MIG způsobem k odpovídajícímu vodiči 12 a 14 . Větší počet svorek 26 ( viz obr. 3A a 3B ) , z nichž se každá nachází u vlásenkového ohybu 18, zajišťuje polohu tělesa 16 na dané tyči £ a £.
V souladu s obr. 2 je také možné vidět, že každý distanční prvek 6 je vyroben z tepelně a elektricky izolující • · ·* ·**· *· ·· .OáhtíadÍn&. stiaríá * • w · · ···· · • 9 9 9 9 9 9 ·· ·· ·* ···· korderitové keramiky. Prstencový koncový povrch 28 válcové části 20 každého distančního prvku 6, vyznačující se menším průměrem, má kulový tvar. Koncový povrch 30 okolo centrální prohlubně 24 válcové části 22 distančního prvku 6, vyznačující se větším průměrem, je vytvarován do podoby komplementárního kulového povrchu, jehož poloměr zakřivení je v podstatě stejný jako poloměr zakřivení komplementárního povrchu. Pokud tedy jsou tyto prvky sesazeny na tyčích 2 a 4_ svými konci k sobě, pak se komplementárně vytvarované povrchy 28 a 30 sousedních distančních prvků _6 spojí a zapadnou do sebe. Zakřivení spojených povrchů 28 a 30 umožňuje vzájemný relativní pohyb sousedních distančních prvků 6 ( přesněji řečeno je to vlastně posuvný pohyb ) při příčném prohnutí tyče 2_ a 4_, které pří provozu nastane v důsledku mechanického namáhání. Tento pohyb se přitom vykonává, aniž by vznikly mezery mezi sousedními distančními prvky.
Jak je možné vidět na obr. 3, každá svorka 26 má obecně tvar v podobě písmene U ( v nepoužitém stavu ) se dvěma příchytkami 32, které částečně vychází z ramen 34 profilu ve tvaru písmen U. Zbývající část materiálu, který představuje pokračování ramen 34, je ohnutý v podstatě kolmo k příchytkám 32 a vytváří povrchy 36 pro kontakt s tělesem. V provozním stavu pak profil ve tvaru písmene U každé svorky obejme válcovou část 20 daného distančního prvku 6, vyznačující se menším průměrem, přičemž jeho boční pohyb je znemožněn sousedními částmi 22 s větším průměrem. Každá příchytka 32 zapadne do jednoho ze dvou otvorů v odpovídajícím vlásenkovém ohybu 18 tělesa 16. Tímto způsobem jsou povrchy 36 pro kontakt s tělesem ve styku s odpovídajícím vlásenkovým ohybem 18.
·· ·«·* • · • ··♦
Povrchy 36 pro kontakt s tělesem mají sedlový tvar, jehož zakřivení je v podstatě stejné jako zakřivení vlásenkového ohybu 18. Díky tomuto konstrukčnímu uspořádání je možné rychle a pevně připevnit svorku 26 k tělesu 16 pomocí příchytek 32, které jsou v pracovní poloze ohnuty směrem zpět k povrchů 36 pro kontakt s tělesem.
Jak je možné vidět na obr. 4, těleso 16 nemá rovinný průřezový profil, nýbrž je vytvarován takovým způsobem, aby se zlepšily nedostatek pevnosti rovinného profilu. Těleso 16 je vylisováno takovým způsobem, že centrální oblast 38 tělesa 16 vyčnívá v jednom směru nad referenční nulovou rovinu D a okrajové oblasti 40 a 42 po obou stranách centrální oblasti 38 vyčnívají nad referenční nulovou rovinu D v opačném směru. Přechod od maximální výchylky jedné oblasti nad referenční nulovou rovinou D do maximální výchylky následující oblasti nad referenční nulovou rovinou D může být plynulý, jak je tomu u příkladu provedení předloženého vynálezu podle obr. 4A, nebo může být skokový, jak je tomu u příkladu provedení předloženého vynálezu podle obr. 4B. Vytvoření podobného profilu vylepšuje celkovou pevnost tělesa 16, aniž by přitom mezi sousedními rameny jeho klikaté trajektorie proudil chladící vzduch.
Zastupuj e
JUDr. P. Zelený

Claims (32)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Rezistorová řada, která obsahuje první a druhý nosný konstrukční prvek, rezistorové těleso, obsahující pásek rezistorového materiálu, jenž je zohýbaný do klikatého tvaru, a úchytové zařízení, které obsahuje větší počet svorek, přičemž každá svorka upíná těleso v jeho ohybu k odpovídajícímu nosnému konstrukčnímu prvku, vyznačující se tím, že každá svorka obsahuje alespoň jednu upínací, příchytku pro zasunutí do alespoň jednoho upínacího otvoru v odpovídajícím ohybu v tělese.
  2. 2. Rezistorová řada podle nároku 1 vyznačující se tím, že povrch každé svorky, sousedící s jednou nebo každou příchytkou, která je v kontaktu s odpovídajícím ohybem tělesa, má v podstatě stejné zakřivení jako odpovídající ohyb.
  3. 3. Rezistorová řada podle nároku 1 nebo 2 vyznačující se tím, že svorka je vyrobena z nerezové oceli.
  4. 4. Rezistorová řada podle některého z nároků 1 až 3 vyznačující se tím, že každá svorka obsahuje dvě upínací příchytky a v odpovídájícím ohybu tělesa jsou dva upínací otvory, přičemž na každou upínací příchytku se předpokládá jeden upínací otvor.
  5. 5. Rezistorová řada podle některého z nároků 1 až 4 vyznačující se tím, že obsahuje izolační zařízení s větším počtem izolačních distančních prvků pro odizolování tělesa od ···· • · j.páh^acjijí. sttaftá í • ·· ··· · · · · · *
    Λ Λ » 9 · · · · * ▼
    .. ·«· ......
    nosných konstrukčních prvků, připevněných na každém z nosných konstrukčních prvků svými konci k sobě.
  6. 6. Rezistorová řada podle nároku 5 vyznačující se tím, že kontaktní povrchy sousedních distančních prvků mají komplementární tvar pro umožnění relativního pohybu každého distančního prvku vůči každému sousednímu distančnímu prvku při jakémkoliv protažení jednoho z nosných konstrukčních prvků.
  7. 7. Rezistorová řada podle nároku 5 nebo 6 vyznačující se tím, že kontaktní povrchy sousedních distančních prvků mají komplementárně zakřivené tvary.
  8. 8. Rezistorová řada podle některého z nároků 5 až 7 vyznačující se tím, že kontaktní povrchy sousedních distančních prvků jsou kulově zakřiveny.
  9. 9. Rezistorová řada podle některého z nároků 5 až 8 vyznačující se tím, že je vytvořeno pružinové zařízeni pro vzájemné stlačení distančních prvků na každém nosném konstrukčním prvku.
  10. 10. Rezistorová řada podle některého z nároků 5 až 9 vyznačující se tím, že první a druhý nosný konstrukční prvek zahrnují válcovou tyč a každý distanční prvek obsahuje prohlubeň pro příjem tyče.
  11. 11. Rezistorová řada podle některého z nároků 5 až 10 vyznačující se tím, že každý distanční prvek obsahuje dvě v • A AA ·· ·ΑΑ· *· ** i : :.páh£a<5$í. sttahS. ϊ • · · ··· · : · · J «·* AA AA AAA AA AAAA podstatě válcové části, kde každá má různý průměr, přičemž distanční prvky jsou umístěny do pracovní polohy tak, že část každého distančního prvku, která má menší průměr, zapadá do části každého sousedního distančního prvku, vyznačující se větším průměrem.
  12. 12. Rezistorová řada podle nároku 11 vyznačující se tím, že každá svorka se rozprostírá okolo části jednoho z distančních prvků, která má menší průměr.
  13. 13. Rezistorová řada podle některého z předcházejících nároků 5 až 12 vyznačující se tím, že izolační zařízení dále obsahuje vrstvu izolačního materiálu na prvním a druhém nosném konstrukčním prvku.
  14. 14. Rezistorová řada podle některého z nároků 5 až 13 vyznačující se tím, že distanční prvky jsou vyrobeny z korderitové keramiky nebo z jiného keramického materiálu.
  15. 15. Rezistorová řada podle některého z předcházejících nároků
    vyznačující se profil řezu. tím, že těleso je spojité a nemá rovinný 16. Rezistorová řada podle nároku 15 vyznačující se tím, že profil řezu tělesa má podobu, u které alespoň jedna oblast tělesa vyčnívá více z referenční nulové roviny než alespoň jedna jiná oblast tělesa. 17. Rezistorová řada podle nároku 16 vyznačující se tím, že
    jedna oblast tělesa vyčnívá v jednom směru z referenční nulové ·· *· S , »* , ··»· ·· ·* ♦ · · nahifactiji. st^afiS ϊ : : :··.. . . ····.· « · · · · · · ··.·*«· ·* ·· ··· ·· ···· roviny a dvě jiné oblasti tělesa vyčnívají v opačném směru z referenční nulové roviny.
  16. 18. Rezistorová řada podle některého z předcházejících nároků vyznačující se tím, že těleso je vyrobeno z NiCr nebo FeAlCr nebo jiné rezistorové slitiny.
  17. 19. Rezistorová řada, která obsahuje první a druhý nosný konstrukční prvek, rezistorové těleso, obsahující pásek nebo rezistorový materiál, jenž je zohýbaný do klikatého tvaru, izolační zařízení, které obsahuje větší počet izolačních pro odizolování tělesa od nosných jenž jsou na prvním a druhém nosném připevněny k sobě svými konci, vyznačující se tím, že kontaktní koncové povrchy sousedních distančních prvků mají komplementární tvary pro umožnění relativního pohybu každého distančního prvku vůči každému sousednímu distančnímu prvku při jakémkoliv protažení daného prvního a druhého nosného konstrukčního prvku.
    distančních prvků konstrukčních prvků, konstrukčním prvku
  18. 20. Rezistorová řada podle nároku 19 vyznačující se tím, že kontaktní povrchy sousedních distančních prvků mají komplementárně zakřivené tvary.
    21. Rezistorová řada podle některého z nároků 19 nebo 20 vyznačující se tím, že kontaktní povrchy sousedních distančních prvků j sou kulově zakřiveny. 22. Rezistorová řada podle některého z nároků 19 až 21
    vyznačující se tím, že je vytvořeno pružinové zařízení pro »· ·· ,, ··,·**· ,··..··. . · · nahfa<$ijl·, sttafeá Ϊ ; · ··· · · ·..··..· vzájemné stlačení distančních prvků na každém nosném konstrukčním prvku.
  19. 23. Rezistorová řada podle některého z nároků 19 až 22 vyznačující se tím, že nosné konstrukční prvky zahrnují válcovou tyč a každý distanční prvek obsahuje prohlubeň pro příjem tyče.
  20. 24. Rezistorová řada podle některého z nároků 19 až 23 vyznačující se tím, že každý distanční prvek obsahuje dvě v podstatě válcové části, kde každá má různý průměr, přičemž distanční prvky jsou umístěny do pracovní polohy tak, že část každého distančního prvku, která má menší průměr, zapadá do části každého sousedního distančního prvku, vyznačující se větším průměrem.
  21. 25. Rezistorová řada podle některého z nároků 19 až 24 vyznačující se tím, že izolační zařízení dále obsahuje vrstvu izolačního materiálu na prvním a druhém nosném konstrukčním prvku.
  22. 26. Rezistorová řada. podle některého z nároků 19 až 25 vyznačující se tím, že distanční prvky jsou vyrobeny z korderitové keramiky nebo z jiného keramického materiálu.
  23. 27. Rezistorová řada podle některého z nároků .19 až 26, která obsahuje úchytové zařízení s větším počtem svorek, přičemž každá svorka upíná těleso v jeho ohybu k odpovídajícímu nosnému konstrukčnímu prvku vyznačující se tím, že každá svorka obsahuje alespoň jednu upínací příchytku pro zasunutí >4 ·#>*» i”; sti?afc& !
    (< c· ·· ·» ·· ··»· do alespoň jednoho upínacího otvoru v odpovídajícím ohybu tělesa.
  24. 28. Rezistorová řada podle nároku 27 vyznačující se tím, že povrch každé svorky, sousedící s jednou nebo každou příchytkou, která je v kontaktu s odpovídajícím ohybem tělesa, má v podstatě stejné zakřivení jako odpovídající ohyb.
  25. 29. Rezistorová řada podle nároku 27 nebo 28 vyznačující se tím, že svorka je vyrobena z nerezové oceli.
  26. 30. Rezistorová řada podle některého z nároků 27 až 29 vyznačující se tím, že každá svorka obsahuje dvě upínací příchytky a v odpovídajícím ohybu tělesa jsou dva upínací otvory, přičemž se předpokládá jeden upínací otvor na každou upínací příchytku.
  27. 31. Rezistorová řada podle nároku 27 podle nároku 19 vyznačující se tím, že každá svorka se rozprostírá okolo části jednoho z distančních prvků, která má menší průměr.
  28. 32. Rezistorová řada podle některého z nároků 19 až 31 vyznačující se tím, že těleso je spojité a nemá rovinný profil řezu.
  29. 33. Rezistorová řada podle nároku 32 vyznačující se tím, že profil řezu tělesa má podobu, u které alespoň jedna část tělesa vyčnívá více z referenční nulové roviny než alespoň jedna jiná oblast tělesa.
    «* » » · páh^acjiií· stta4S í : ;; » ·· · ··· « · • * s * < · · »» ·· ·♦··
  30. 34. Rezistorová řada podle nároku 33 jedna oblast tělesa vyčnívá v jednom směru z referenční nulové roviny a dvě jiné oblasti tělesa vyčnívají z referenční nulové roviny v opačném směru.
  31. 35. Rezistorová řada podle některého z nároků 19 až 34 vyznačující se tím, že těleso je vyrobeno z NiCr nebo FeAlCr nebo jiné rezistorové slitiny.
  32. 36. Rezistorová řada, která obsahuje první a druhý nosný konstrukční prvek, rezistorové těleso, obsahující pásek rezistorového materiálu, jenž je zohýbaný do klikatého tvaru, úchytové zařízení, které obsahuje větší počet svorek, přičemž každá svorka upíná těleso v jeho ohybu k odpovídajícímu konstrukčnímu nosnému prvku, a izolační distanční prvky pro odizolování prvku od nosných konstrukčních prvků, jenž jsou na prvním a druhém nosném konstrukčním prvku připevněny svými konci k sobě vyznačující se tím, že každá svorka obsahuje alespoň jednu upínací příchytku pro zasunutí do alespoň jednoho upínacího otvoru v odpovídajícím ohybu tělesa, přičemž kontaktní povrchy sousedních distančních prvků mají komplementární tvary pro umožnění relativního pohybu každého distančního prvku vůči každému sousednímu distančnímu prvku při jakémkoliv protažení daného prvního a druhého nosného konstrukčního prvku.
CZ20021254A 1999-10-09 2000-10-06 Rezistorová řada CZ20021254A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GBGB9923847.9A GB9923847D0 (en) 1999-10-09 1999-10-09 Resistor banks

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20021254A3 true CZ20021254A3 (cs) 2002-11-13

Family

ID=10862380

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20021254A CZ20021254A3 (cs) 1999-10-09 2000-10-06 Rezistorová řada

Country Status (10)

Country Link
US (1) US6917278B1 (cs)
EP (1) EP1228516B1 (cs)
CN (1) CN1409864A (cs)
AT (1) ATE304211T1 (cs)
AU (1) AU7544500A (cs)
CZ (1) CZ20021254A3 (cs)
DE (1) DE60022536T2 (cs)
ES (1) ES2244472T3 (cs)
GB (1) GB9923847D0 (cs)
WO (1) WO2001027943A2 (cs)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2918533B1 (fr) * 2007-07-03 2009-12-04 Mcb Ind Structure de resistance electrique
DE102007052303B4 (de) * 2007-10-31 2015-01-22 Sew-Eurodrive Gmbh & Co Kg Elektrogerät
US8242878B2 (en) * 2008-09-05 2012-08-14 Vishay Dale Electronics, Inc. Resistor and method for making same
GB2472784A (en) * 2009-08-17 2011-02-23 Tyco Electronics Ltd Uk resistor and method of manufacture
CN109659103A (zh) * 2018-12-29 2019-04-19 湖南福德电气有限公司 一种组装式带状电阻器

Family Cites Families (20)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1827508A (en) * 1927-07-26 1931-10-13 Electric Furnace Co Metallic resistor
GB425043A (en) 1933-09-04 1935-03-04 Expanded Metal Improvements in or relating to electrical resistances
GB502708A (en) 1937-11-09 1939-03-23 Expanded Metal Improvements in or relating to electrical resistances and heaters
FR1013067A (fr) * 1950-02-20 1952-07-22 Rheostatic Co Ltd Résistances électriques
US2874258A (en) * 1952-08-27 1959-02-17 Cutler Hammer Inc Electrical resistor units
US2874257A (en) * 1952-08-27 1959-02-17 Cutler Hammer Inc Electrical resistor units
GB890837A (en) 1958-06-09 1962-03-07 Fawcett Preston & Co Ltd Improvements in or relating to electrical resistance structures
US2969516A (en) * 1959-10-27 1961-01-24 Bois Robert E Du Resistor structure
US3027532A (en) * 1960-05-31 1962-03-27 Bois Robert E Du Resistor structure
US3697923A (en) * 1971-09-13 1972-10-10 Hubbell Inc Harvey Ribbon resistor with supporting means
US4011395A (en) * 1975-09-15 1977-03-08 Btu Engineering Company Electric furnace heater
US4316172A (en) 1980-06-25 1982-02-16 Eaton Corporation Resistor such as for dynamic braking of electric motors
US5159310A (en) * 1990-01-16 1992-10-27 Mosebach Manufacturing Company Resistor grid heat dissipating assembly
US5157373A (en) * 1991-03-08 1992-10-20 Post Glover Resistors, Inc. Post glover resistor
US5281944A (en) * 1991-04-25 1994-01-25 Mosebach Manufacturing Company Slide-in resistor grid
US5304978A (en) * 1992-08-10 1994-04-19 Mosebach Manufacturing Company Resistor grid assembly having "U" bend resistor elements
CZ284241B6 (cs) * 1994-04-11 1998-10-14 Siemens Aktiengesellschaft Odporový přístroj
DE29506779U1 (de) 1994-11-30 1996-04-04 Siemens Ag Widerstandsgerät
US5686880A (en) * 1995-11-21 1997-11-11 Mosebach Manufacturing Company Continuous weave resistor grid
US6081183A (en) * 1998-04-24 2000-06-27 Eaton Corporation Resistor adapted for use in forced ventilation dynamic braking applications

Also Published As

Publication number Publication date
WO2001027943A3 (en) 2001-10-18
CN1409864A (zh) 2003-04-09
EP1228516A2 (en) 2002-08-07
ATE304211T1 (de) 2005-09-15
DE60022536D1 (de) 2005-10-13
GB9923847D0 (en) 1999-12-08
AU7544500A (en) 2001-04-23
DE60022536T2 (de) 2006-07-13
ES2244472T3 (es) 2005-12-16
US6917278B1 (en) 2005-07-12
WO2001027943A2 (en) 2001-04-19
EP1228516B1 (en) 2005-09-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP7018225B2 (ja) ばね接点要素を備えた電気エネルギーを貯蔵するセルのための装置
KR101005157B1 (ko) 전기 도체용 연결 클램프
US8084721B2 (en) Electrical heating apparatus, method of manufacturing heat generator unit and pressing jig for use in manufacturing thereof
US6062919A (en) Electrical connector assembly having high current-carrying capability and low insertion force
KR100771750B1 (ko) 전기히터용 지지 클립 및 절연체, 및 이를 포함하는전기히터
WO2010016328A1 (ja) ワイヤーハーネス
US20210194171A1 (en) Electrical terminal assembly with connection retainer
KR20100090220A (ko) 스트립 가열요소
US4407006A (en) Spiral strip brushlike stress buffering power semiconductor contacts
KR101898350B1 (ko) 프레스 피트 단자
WO2017069209A1 (ja) 導電部材モジュールおよび電池パック
US20040251103A1 (en) Extensible connector for conductors rails
US4728752A (en) Joint assembly for connecting bus ducts having unequal numbers of runs
CZ20021254A3 (cs) Rezistorová řada
US6048385A (en) Electric discharge wire-holding structure for wet-type electric dust collector
US6770855B2 (en) Methods of assembling open coil electrical resistance heaters involving butt welding of rails and using welded insulator support clips with bendable tabs
US9144114B2 (en) Heater element as well as an insert for electrical furnaces
WO2015019850A1 (ja) アルミニウム電線の接続構造
US10632937B2 (en) Bus bar
JPH09204944A (ja) 積重ね電気コネクタ組立体
CN114334313A (zh) 一种带骨头状电阻带的大功率电阻器
JP3603171B2 (ja) 電気加熱ユニット
CN109243736A (zh) 一种高功率电阻器
JP2001351764A (ja) 正特性セラミック発熱体ユニット
US2928062A (en) Resistance mounting structure