CZ2001375A3 - List stěrače a způsob jeho výroby - Google Patents

List stěrače a způsob jeho výroby Download PDF

Info

Publication number
CZ2001375A3
CZ2001375A3 CZ2001375A CZ2001375A CZ2001375A3 CZ 2001375 A3 CZ2001375 A3 CZ 2001375A3 CZ 2001375 A CZ2001375 A CZ 2001375A CZ 2001375 A CZ2001375 A CZ 2001375A CZ 2001375 A3 CZ2001375 A3 CZ 2001375A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
yoke
wiper blade
region
curved
yokes
Prior art date
Application number
CZ2001375A
Other languages
English (en)
Inventor
Joachim Zimmer
Original Assignee
Robert Bosch Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Robert Bosch Gmbh filed Critical Robert Bosch Gmbh
Priority to CZ2001375A priority Critical patent/CZ2001375A3/cs
Publication of CZ2001375A3 publication Critical patent/CZ2001375A3/cs

Links

Landscapes

  • Body Structure For Vehicles (AREA)

Abstract

List (10) stěrače skel je proveden s vícedílným systémem (12) nosných třmenů, který obsahuje třmeny (46) se zahnutými výstupky spojené s kloubem (34) s nadřazeným třmenem, jejichž zahnuté výstupky (20) přidržují stírací lištu (22) na její horní liště (24). Alespoň jeden třmen (46) má mezi svými konci alespoň jednu oblast (50), která je definovaně plasticky deformovatelná v podélné střední rovině systému (12) nosných třmenů. Při výrobě listu (10) stěrače s deformovatelným třmenem (46) se zahnutými výstupky se tento třmen (46) se zahnutými výstupky deformuje prostřednictvím lisovníku, který při pracovním zdvihu dodržuje definovanou naměřenou hodnotu.

Description

List stěrače a způsob jeho výroby
Oblast techniky
Vynález se týká listu stěrače skel s vícedílným nosných třmenů, který obsahuje třmeny se zahnutými spojené kloubem s nadřazeným třmenem, jejichž zahnuté přidržují stírací lištu na její horní liště. Vynález se způsobu výroby tohoto listu stěrače.
systémem výstupky výstupky dále týká
Dosavadní stav techniky
U stěračích zařízení pro vozidla je všeobecně na hnacím hřídeli uložen upevňovací díl, se kterým je prostřednictvím kloubového čepu spojen kloubový díl. Na tento kloubový díl navazuje tyč, na jejímž konci ve tvaru háku je zavěšen list stěrače. Tento list stěrače obsahuje zpravidla vícedílný systém nosných třmenů s vloženými třmeny otočně připojenými ke střednímu třmenu, s jejichž konci jsou otočně spojeny třmeny se zahnutými výstupky. Tyto třmeny se zahnutými výstupky přidržují na svých koncích svými zahnutými výstupky stírací lištu na její horní liště. Vícedílný systém nosných třmenů a pružná lišta vložená do horní lišty stírací lišty umožňují přizpůsobení stírací lišty zakřivení čelního skla při stírání s rovnoměrně rozloženým přítlakem.
Ze spisu DE U 74 07 325 je známý list stěrače s vícedílným systémem nosných třmenů. K nadřazenému třmenu je otočně připojeno více třmenů se zahnutými výstupky, které mají vždy větší počet těchto zahnutých výstupků. Tímto větším počtem zahnutých ·· ··· 9 · · • · * · · · · · ·
2· · · · · » · « » ···· · ·· ·· «» ··>
výstupků a jimi vytvořenými přítlačnými body se vytváří rovnoměrný přítlak stírací lišty. Počet a poloha přítlačných bodů se může měnit podle zakřivení čelního skla vozidla a podle délky částí třmenů.
Mezi nadřazeným třmenem a třmeny se zahnutými výstupky je dále upraven větší počet připojovacích otočných bodů. Přemístěním připojovacího otočného bodu, který se nachází obvykle uprostřed, k jednomu konci vzniknou různé délky ramen, čímž je rovněž možné přizpůsobit rozložení tlaku. Třmeny se zahnutými výstupky mohou být kromě toho podle zakřivení čelního skla vozidla buď přímé nebo zahnuté a mohou být vyrobeny z pružného materiálu.
Ve spise DE Al 197 38 232 je uveden nosný element z pružného velmi pevného plastu pro lištu stěrače, který má v nezatíženém stavu zakřivení dimenzované tak, že, když se při provozu listu stěrače úplně přiloží stírací lišta na čelní sklo vozidla, vznikne rovnoměrně rozložený přítlak.
Protože zakřivení čelních skel různých typů vozidel je různé, musí být tomuto zakřivení přizpůsobeny i listy stěrače, aby se jednak umožnilo vytvoření listu stěrače vhodného z hlediska proudění a jednak dosáhlo optimální přítlačné síly pro příslušný typ vozidla. Proto je zapotřebí velkého počtu různých tvarů třmenů. To však není z logistických, jakož i z cenových důvodů, účelné.
Podstata vynálezu
Výše uvedené nedostatky odstraňuje list stěrače skel s vícedílným systémem nosných třmenů, který obsahuje třmeny se zahnutými výstupky spojené kloubem s nadřazeným třmenem, jejichž zahnuté výstupky přidržují stírací lištu na její horní liště, podle vynálezu, jehož podstatou je, že alespoň jeden třmen má mezi svými • 4 ···· 4 · · · · · ·· · ·* · 4 4 · «··· • · · i · · · · · · « «······
444 4 4 4 4 ·« «» «·« konci alespoň jednu oblast, která je definovaně plasticky deformovatelná v podélné střední rovině systému nosných třmenů.
Tímto způsobem může být vytvořen univerzální systém nosných třmenů, který se může přizpůsobit čelnímu sklu příslušného typu vozidla tak, že záměrnou deformací se výška třmenu mění. Proto je možno pokrýt základním systémem velký počet různých variant. Každá jednotlivá varianta je optimalizována pro příslušné vozidlo z hlediska rozložení přítlačné síly stírací lišty a výšky listu stěrače, přičemž list stěrače, který má plochou konstrukci, současně nebrání výhledu řidiče. Z této ploché konstrukce vyplývají i výhody z hlediska proudění, to znamená, že list stěrače je výhodněji obtékán proudem vzduchu vznikajícím při jízdě a obsahuje méně ploch, které by tomuto obtékání bránily, čímž se zmenší vzniklé vztlakové síly. Současně se sníží hluk způsobený obtékáním proudem vzduchu.
Je možno upravit jednu nebo více deformovatelných oblastí. Tyto deformovatelné oblasti leží u třmenů se zahnutými výstupky s výhodou u těchto zahnutých výstupků nebo u kloubu tvořícího otočné připojení. Obě varianty vycházejí s výhodou z univerzálního třmenu se zahnutými výstupky, který se podle předem zjištěné hodnoty v přídavné pracovní operaci před montáží stírací lišty zdeformuje, takže list stěrače optimální dosedne na čelní sklo vozidla a má co nejmenší konstrukční výšku. Tímto způsobem se nejen zohlední tolerance jednotlivých součástí, nýbrž se i vyrovnají montážní tolerance.
Protože se celková výška listu stěrače rovná součtu výšek použitých součástí, kterými jsou například střední třmen, vložený třmen a třmen se zahnutými výstupky, a výrobních tolerancí, je přesné přizpůsobení možné pouze ve smontovaném stavu. Pro dohotovení se proto použijí naměřené hodnoty zjištěné v průběhu
9 9 9 9 9
9 · · * · • ·· · 9 9 9 9 9 montáže. S výhodou je způsob plastické deformace systému nosných třmenů vytvořen tak variabilně, že může být použit před, v průběhu nebo i po skončení montáže. Takový způsob poskytuje nejen výhodu mnohostranného použití v průběhu výroby, nýbrž i výhodu kontroly a dodatečného zpracování. Třmeny však mohou být zdeformovány jen do té míry, aby stále ještě existovala dostatečná pohyblivost vůči podřazenému třmenu, respektive vůči stírací liště.
Definovaně deformovatelná oblast se vytvoří tím, že průřez třmenu v této oblasti je vůči okolním oblastem ve směru deformace zeslaben. Tohoto zeslabení je možno dosáhnout například menší tloušťkou materiálu. Další jednoduchá možnost spočívá v tom, že se vruby nebo otvory v bočních stěnách třmenů zmenší modul průřezu. Přitom menší tvary součástí přizpůsobené příslušnému místnímu zatížení znamenají současně úsporu použitého materiálu a menší hmotnost.
U způsobu výroby listu stěrače s deformovatelným třmenem podle vynálezu se třmen deformuje prostřednictvím lisovníku, který při pracovním zdvihu dodržuje definovanou naměřenou hodnotu.
Řešením podle vynálezu se zmenší složitost jednotlivých dílů systému nosných třmenů. Současně se celkově sníží náklady na výrobu listu stěrače, neboť listy stěrače je možno vyrábět hromadně, čímž odpadá častá přestavba výrobního zařízení. Protože při tomto způsobu výroby mohou být použity sériové součásti, které po určité změně splňují speciální požadavky, je možno rovněž rychle a levně reagovat na nové typy vozidel.
Přehled obrázků na výkresech
·· · ·*· 9 9 9 • 9 9 · · · 9 • · 9 « · 9 • 9 · 9 9 9 9 9 • · · 9 9 · 9 «9 «· 999
Další výhody vyplynou z následujícího popisu přiložených výkresů, na nichž jsou znázorněny příklady provedení vynálezu. Výkresy, popis a patentové nároky obsahují četné znaky v kombinaci. Odborník může použít tyto znaky s výhodou buď jednotlivě nebo v dalších výhodných kombinacích. Přitom na výkresech obr. 1-2 znázorňují vždy část listu stěrače s vícedílným systémem nosných třmenů,
obr. 3-5 vždy část třmenu se zahnutými výstupky s vruby
v bočních stěnách, obr. 6 pohled na třmen se z ahnutými výstupky ve směru šipky
VI z obr. 3, obr. 7-9 vždy část třmenu se zahnutými výstupky s otvory
v bočních stěnách a obr. 10 řez podél čáry X-X z obr. 7.
Příklady provedení vynálezu
List 10 stěrače obsahuje systém 12 nosných třmenů, který v podstatě sestává ze středního třmenu 14, z vložených třmenů 16 a z třmenů 46, 48 se zahnutými výstupky, které jsou navzájem otočně spojeny prostřednictvím kloubů 32 a 34.· Třmeny 46 a 48 se zahnutými výstupky, které mají zpravidla ve stejném systému j_2 nosných třmenů stejný tvar, avšak ve zvláštních případech i různý tvar přizpůsobený daným požadavkům, přidržují svými výstupky 20 stírací lištu 22 na její horní liště 24, do níž je vložena pružná lišta 18, viz obr. 1.
Neznázorněné raménko stěrače přitlačuje silou 26 vícedílný systém 12 nosných třmenů se stírací lištou 22 k čelnímu sklu 28, 30. automobilu a svou konstrukcí vytváří rovnoměrný přítlak. Na obr. 1 a 2 jsou čerchovaně znázorněna čelní skla 28 a 30 automobilů s různým zakřivením, jimž je stírací lišta 22 optimálně přizpůsobena. Meze
0000 ·· ···· «· 0 ·· 0 0 0 · 0 φ 0 · • 0 000 0000 0 * * 000» · 0 0 ···· · 00 00 00 «00 přizpůsobení z hlediska zakřivení čelních skel 28, 30. automobilů a konstrukční výška listu 10 stěrače přitom spočívají ve tvaru třmenů 14, 16, 46, 48, protože v každém případě musí být zaručena dostatečná volná pohyblivost systému 12 nosných třmenů.
Aby byl vytvořen systém 12 nosných třmenů nejen s optimálním přítlakem, nýbrž i s plochou konstrukcí a s co nejmenším počtem různých tvarů třmenů, má alespoň jeden ze třmenů oblast, která je v podélné střední rovině systému 12 nosných třmenů, která je rovnoběžná s rovinou vyobrazení, definovaně a plasticky deformovatelná. Ve znázorněných příkladech provedení je třmenem, který má být deformován, třmen 46, 48 se zahnutými výstupky, který má profil ve tvaru písmene U otevřený směrem k čelnímu sklu 28, 30 automobilu, viz obr. 10, a který je ze svého základního tvaru buď narovnán nebo více zahnut.
Třmen 46 se zahnutými výstupky je opatřen v blízkosti svých zahnutých výstupků 20 vrubem 36, víz obr. 3 a obr. 6. V oblasti 50 vrubu 3 6 je proto třmen 46 se zahnutými výstupky snadněji deformovatelný než v sousedních oblastech, takže při působení síly 56, 66 proti podpěrným silám 54, 58 se záměrně plasticky zdeformuje především oblast 50. Na rozdíl od třmenu 46 se zahnutými výstupky může mít třmen 48 se zahnutými výstupky jiný tvar, viz obr. 7 až 10, přičemž může být zejména ve svých bočních stěnách 44 opatřen otvoru 38 a 40, takže při působení síly 56, 66 se oblasti 52, které se rovněž mohou nacházet u kloubu 34, záměrně plasticky zdeformují, viz obr. 7.
Třmeny 14, 16. 46, 48 systému 12 nosných třmenů mají zpravidla takový základní tvar, že jsou použitelné univerzálně, přičemž list 10 stěrače může být až po nasazení stírací lišty 22. vyroben běžným způsobem na existujících montážních zařízeních.
• · φ φ • ΦΦΦ φ • · φφ
Předem měřením zjištěná hodnota udává, ve kterém směru a o jakou hodnotu musí být třmeny 14. 16. 46. 48 zdeformovány.
V další pracovní operaci se příslušný třmen 14. 16, 46, 48, v daném příkladu provedení třmen 46. 48 se zahnutými výstupky, systému 12 nosných třmenů plasticky zdeformuje. Přitom se třmeny 46, 48 se zahnutými výstupky zpravidla podepřou v oblasti svých výstupků 20 a v oblasti kloubu 34 se pro vyvolání deformace působí silami 56. 66. Je však rovněž možné i opačné uspořádání. Třmeny 46, 48 se zahnutými výstupky mohou být popřípadě přídavně vedeny svými zahnutými výstupky 20 ve vodicí liště 60.
Síly 56. 66 potřebné pro deformaci jsou vyvinuty na třmeny 46, 48 se zahnutými výstupky prostřednictvím neznázorněného lisovníku. Dráhy přestavení lisovníku se nastaví pevně, takže lisovník při svém pracovním zdvihu dodržuje jeho definovanou naměřenou hodnotu.
Na obr. 4 je znázorněn třmen 46 se zahnutými výstupky, na jehož zahnuté výstupky 20 působí podpěrné síly 54. Třmen 46 se zahnutými výstupky může být popřípadě v průběhu deformování podpírán v podélném směru na svých zahnutých výstupcích 20. Šipka 62 označuje směr pohybu ramen 42 třmenu 46 se zahnutými výstupky. Po deformaci má třmen 46 se zahnutými výstupky menší konstrukční výšku 70. Na obr. 5 je znázorněna deformace v opačném směru, přičemž na zahnuté výstupky 20 třmenu 46 se zahnutými výstupky působí podpěrné síly 58 proti síle 66 působící v oblasti kloubu 34.. Poloha ramen 42 se mění ve směru šipky 64. Třmen 46 se zahnutými výstupky má po zdeformování větší konstrukční výšku 72.· Konstrukční výška 68 nezdeformovaného třmenu 46 se zahnutými výstupky se u tohoto způsobu mění individuálně podle naměřených údajů, čímž se ve výsledku dosáhne optimálního přizpůsobení stírací lišty 22 příslušnému zakřivení stíraného skla.
·· ··· ·
Třmen 48 se zahnutými výstupky se deformuje stejným způsobem jako třmen 46 se zahnutými výstupky, přičemž je u něj upraveno více deformačních oblastí 52. Oblasti mezi deformačními oblastmi 52 se procesem deformování prakticky nemění. Proto vznikne provedení podle obr. 8 s malou konstrukční výškou 70 a provedení podle obr. 9 s větší konstrukční výškou 72. Přitom z důvodu co nejlepšího obtékání proudícím vzduchem existuje snaha dosáhnout co nejmenší konstrukční výšky. Třmen 46. 48 se zahnutými výstupky však smí být zdeformován jen do té míry, aby kloub 34 měl dostatečnou volnou pohyblivost vůči později nasazené stírací liště 22. Kdyby stírací lišta 22 při montáži nebo údržbě narážela na čelní sklo 28. 30 automobilu, mohl by se kloub 34 opírat o stírací lištu 22. Tím by se třmen 46. 48 se zahnutými výstupky nadměrnými nárazovými silami odlehčil a snadno změnil své rozměry.
Při deformaci se mohou třmeny 46, 48 se zahnutými výstupky bočně vyboulit. Proto se tyto třmeny 46. 48 se zahnutými výstupky po deformaci ještě popřípadě bočně kalibrují, aby se upravily změny v jejich šířce. Síly 74 potřebné pro kalibrování jsou znázorněny na obr. 10.

Claims (13)

  1. PATENTOVÉ
    NÁROKY
    1. List (10) stěrače skel s vícedílným systémem (12) nosných třmenů, který obsahuje třmeny (46, 48) se zahnutými výstupky spojené kloubem (34) s nadřazeným třmenem (14, 16), jejichž (24), vyznačující se tím, že alespoň jeden třmen (14, 16, 46, 48) má mezi svými konci alespoň jednu oblast (50, 52), která je definovaně plasticky deformovatelná v podélné střední rovině systému (12) nosných třmenů.
  2. 2. List (10) stěrače podle nároku 1, vyznačující se tím, že třmenem je třmen (46) se zahnutými výstupky a definovaně deformovatelná oblast (50) je uspořádána u zahnutých výstupků (20).
  3. 3. List (10) stěrače podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že definovaně deformovatelná oblast (50, 52) je tvořena zeslabením průřezu vůči sousedním oblastem.
  4. 4. List (10) stěrače podle nároku 3, vyznačující se tím, že definovaně deformovatelná oblast (52) je tvořena otvory (38, 40) v bočních stěnách třmenu (48).
  5. 5. List (10) stěrače podle nároku 3, vyznačující se tím, že definovaně deformovatelná oblast (50) je tvořena vrubem (36) v bočních stěnách třmenu (46).
  6. 6. List (10) stěrače podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že definovaně deformovatelná oblast (52) je uspořádána u kloubu (34) a maximální deformace připouští takovou volnou pohyblivost mezi kloubem (34) a stírací lištou (22), že kloub • · · 0 · * · · · ♦ 0 · 0 0 • 0 0 0 0 · · 0 «00 (34) se při nárazu stírací lišty (22) na čelní sklo (28, 30) automobilu opírá o stírací lištu (22).
  7. 7. Způsob výroby listu (10) stěrače s deformovatelným třmenem (46, 48) podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že třmen (46, 48) se deformuje prostřednictvím lisovníku, který při pracovním zdvihu dodržuje definovanou naměřenou hodnotu.
  8. 8. Způsob podle nároku 7, vyznačující se tím, že třmeny (46, 48) se při deformaci podpírají v oblasti zahnutých výstupků (20) nebo v oblasti (52) kloubu (34).
  9. 9. Způsob podle nároku 7 nebo 8, vyznačující se tím, že třmeny (46, 48) se při deformaci vedou ve vodicí liště (60).
  10. 10. Způsob podle jednoho z nároků 7 až 9, vyznačující se tím, že při deformaci působí na třmen (46, 48) současně více lisovníků.
  11. 11. Způsob podle jednoho z nároků 7 až 10, vyznačující se tím, že třmeny (46, 48) se po deformaci bočně kalibrují, zejména v oblasti zahnutých výstupků (20) a/nebo v oblasti (52) kloubu (34).
  12. 12. Způsob podle jednoho z nároků 7 až 11, vyznačující se tím, že třmen (46, 48) se přídavným ohýbáním zdeformuje na zkompletovaném systému (12) nosných třmenů.
  13. 13. Způsob podle jednoho z nároků 7 až 11, vyznačující se tím, že třmen (46, 48) se přídavným ohýbáním zdeformuje před montáží stírací lišty (22).
CZ2001375A 2000-05-25 2000-05-25 List stěrače a způsob jeho výroby CZ2001375A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2001375A CZ2001375A3 (cs) 2000-05-25 2000-05-25 List stěrače a způsob jeho výroby

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2001375A CZ2001375A3 (cs) 2000-05-25 2000-05-25 List stěrače a způsob jeho výroby

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ2001375A3 true CZ2001375A3 (cs) 2001-07-11

Family

ID=5473104

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2001375A CZ2001375A3 (cs) 2000-05-25 2000-05-25 List stěrače a způsob jeho výroby

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2001375A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8578583B2 (en) Method of making a windscreen wiper device
EP2138363B1 (en) Windscreen wiper device comprising an elastic, elongated carrier element, as well as an elongated wiper blade of a flexible material, which can be placed in abutment with the windscreen to be wiped
CN105377646B (zh) 用于机动车的雨刷装置
US6681440B2 (en) Windshield wiper
US6820302B2 (en) Wiper arm comprising a wiper blade which is connected to the same in an articulated manner
EP2790980B1 (en) Method of making a windscreen wiper device
KR101081761B1 (ko) 윈드 스크린 와이퍼 시스템의 와이퍼 암을 차량 윈드 스크린으로부터 떨어지게 그리고 차량 윈드 스크린 상으로 스윙시키기 위한 장치
EP1514752B1 (en) A windscreen wiper arm
KR100762725B1 (ko) 윈드스크린 와이퍼용 와이퍼 스트립
GB2226234A (en) Wiper blade
EP2834111B1 (en) A windscreen wiper arm and method for producing the same
EP1512594A1 (en) Windscreen wiper device
KR20010041049A (ko) 윈드스크린 와이퍼
US5860186A (en) Lift-controlled windscreen wiper device
EP1574410A1 (en) Wiper blade
EP2105362B1 (en) Wiper blade
CZ2001375A3 (cs) List stěrače a způsob jeho výroby
JP2005319964A (ja) ワイパブレード
JP6552490B2 (ja) ガラスワイパ装置
US6327739B1 (en) Wipe device for windows of motor vehicles, having an elongated wiper arm, which is guided at one end on the motor vehicle and is driven
EP1201515B1 (en) Windshield wiper
JP2005319963A (ja) ワイパブレード
CN109094524B (zh) 车窗玻璃刮水器以及车窗玻璃刮水器组件
KR200445232Y1 (ko) 스포일러 부재 및 이를 구비한 와이퍼 블레이드
KR100717517B1 (ko) 자동차 유리창용 와이퍼 블레이드 및 그 제조방법