CZ200070A3 - Izolace a čištění paclitaxelu a dalších příbuzných taxanů průmyslovou preparativní nízkotlakou chromatografií na polymerních kolonách - Google Patents

Izolace a čištění paclitaxelu a dalších příbuzných taxanů průmyslovou preparativní nízkotlakou chromatografií na polymerních kolonách Download PDF

Info

Publication number
CZ200070A3
CZ200070A3 CZ200070A CZ200070A CZ200070A3 CZ 200070 A3 CZ200070 A3 CZ 200070A3 CZ 200070 A CZ200070 A CZ 200070A CZ 200070 A CZ200070 A CZ 200070A CZ 200070 A3 CZ200070 A3 CZ 200070A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
taxane
taxanes
column
source
eluting
Prior art date
Application number
CZ200070A
Other languages
English (en)
Inventor
Jian Liu
Original Assignee
Jian Liu
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jian Liu filed Critical Jian Liu
Priority to CZ200070A priority Critical patent/CZ200070A3/cs
Publication of CZ200070A3 publication Critical patent/CZ200070A3/cs

Links

Landscapes

  • Epoxy Compounds (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Abstract

Způsob získávání analogů taxanů ze zdroje obsahujícího analogy taxanů s vysokým výtěžkem a o vysoké čistotě. K dělení analogů tento způsob využívá polymerních membrán za použití nízkého tlaku, avšak bez použití složitých a nákladných kroků využívaných postupů dělení a čištění.

Description

Izolace a čištění paclitaxelu a dalších příbuzných taxanú průmyslovou preparativní nízkotlakou chromatografií na polymerních kolonách
Oblast techniky
Předložený vynález se týká separační techniky a zvláště technik k separaci paclitaxelu a příbuzných taxanů.
Dosavadní stav techniky
Paclitaxel je velmi dobře známá terapeutická látka k léčbě různých metastatických nádorů. Byl schválen FDA a HPB k léčbě nádorů vaječníků a prsů.
Sloučenina je přírodním produktem primárně extrahovaným z kůry pacifického tisu Taxus brevifolia, ale je také zjištěn v T. baccata, T. walichiana, T. yunnanensis a T. canadensis.
Koncentrace paclitaxelu v různých surovinách je obvykle nízká, například v kůře pacifického tisu řádu mezi 0,0004 a 0,01 % (hmotn./hmotn.). Tak nízká koncentrace je pro extrakci a čištění sloučeniny na farmaceutickou čistotu ze suroviny velkým problémem a tudíž nepraktická pro komerční měřítko. K čištění paclitaxelu ze surového extraktu suroviny byly vyvinuty různé techniky běžné fázové chromatografie a reverzní fázové chromatografie, rovněž tak jako nízko a vysokotlaké kolonové chromatografické techniky.
Úspěch nízkotlaké chromatografie velmi závisí na vlastnostech kolony. S použitím silikagelu a oxidu hlinitého, které jsou klasickými nosiči stacionární fáze v patřičném systému, jsou spojeny různé problémy. Vytvářejí stabilní stacionární fázi s většinou rozpouštědlových systémů, avšak jsou silnými absorbenty a mohou se podílet na separačním postupu do té míry, že ovlivní chromatografické chování a regeneraci vzorků.
K detekci a izolaci paclitaxelu z různých druhů Taxus byly na analytickém a preparativním základě vyvinuty chromatografické metody. Tyto izolační postupy se provádějí hlavně v malém laboratorním měřítku a trpí malou selektivitou a špatnou • · • · · · · • · · · · · • ·· · · · · • · · · · ····· • · · · · · ···· ·· ·· ·
- 2 regenerací a vysokými výrobními náklady, takže poukazují na vážnou a nesplněnou potřebu vytvoření ekonomické a snadno proveditelné metody separace hodnotné protinádorové sloučeniny paclitaxelu od svých blízkých analogů cephalomaninu, rovněž tak jako dalších příbuzných taxanů.
Předchozí metody popisují pro separaci paclitaxelu a jeho příbuzných taxanů využití různých typů chromatografických technik, včetně normální fázové a reverzní fázové chromatografie na koloně se silikagelem nebo chemicky vázané stacionární fázi na silikagelu. Předchozí metody končí s malým výtěžkem, mají vysoké výrobní náklady nebo mají mnoho oddělených kroků, které je obtížné převést do průmyslového měřítka.
Charakteristický dosavadní postup je popsán v americkém patentu č. 5,620,875 přiznaném 15. dubna 1997 Hoffmanovi.et al. Dokument poučuje o separaci paclitaxelu a dalších taxanů vícestupňovou extrakcí hexanem a vysokotlakou kapalinovou chromatografií (HPLC). Postup je pracný a dává pouze malé výtěžky požadované sloučeniny.
V americkém patentu č. 5,670,673 přiznaném 23.září 1997 Raovi je popsána izolace a čištění taxolu a jeho analogů. Postup obsahuje využití reverzní fázové kapalinové chromatografie na adsorbentu C18 s eluováním adsorbovaných analogů. I když jde o záslužný postup, má tato technika svá omezení v produktivitě a čistotě získaných sloučenin.
Předložený vynález podává jednoduchý způsob separace založený na koloně s polymerem postrádající omezení stávající metodologie.
Shrnutí vynálezu
Předmětem tohoto vynálezu je zajištění jednoduchého a méně nákladného způsobu a ekonomické izolace a čištění důležitých taxanů jako je 13-acetyl-9-dihydrobaccatin III, 10-deacetylbaccatin III, cephalomanin a paclitaxel.
Běžné způsoby izolace taxanů včetně paclitaxelu, 13-acetyl-9-dihydrobaccatinu III, a baccatinu III obsahují obecně kroky extrakce taxanů ze suroviny alkoholickým rozpouštědlem, oddělení tuku z extraktu a separaci a čištění jednotlivých taxanů chromatograficky.
• · « · ···· ··· · · · · ··· · · · · · · · ♦ • · · · · · ···· · · · · · • · · · · · · · · · ······ ·· · ·· ··
- 3 Jedním z předmětů předloženého vynálezu je zajištění způsobu izolace a čištění analogů taxanu ze zdroje obsahujícícho taxany sestávajícím z:
extrakce zdroje taxanů v organickém extrakčním činidle;
impregnace pracovního absorbčního media extrakčním činidlem a naplnění media do kolony a kolony obsahující absorbční činidlo;
v prvním stupni eluování směsí organických rozpouštědel za tlaku mezi 10 a 20 psi k získání frakcí obsahujících sloučeniny taxanů;
krystalizace frakcí k získání pevných sloučenin taxanů a matečného louhu; koncentrace matečního louhu; a ve druhém stupni eluování matečného louhu polární rozpouštědlovou směsí přes polymer k získání alespoň druhé taxanové sloučeniny.
Dalším předmětem předloženého vynálezu je zajištění způsobu izolace a čištění taxanů ze zdroje obsahujícího taxany, sestávajícím ze:
zajištění zdroje taxanů;
extrakce taxanů ze zdroje do organického extrakčního činidla k získání organické vrstvy obsahující sloučeniny taxanů;
úpravy nosiče organickou vrstvou;
zajištění nízkotlaké kolony obsahující absorbční činidlo;
v prvním stupni eluování organickým rozpouštědlem kolonou k eluování přečištěných frakcí taxanů;
krystalizace taxanových frakcí k získání prvního taxanového analoga a matečného louhu;
v druhém stupni eluování matečného louhu přes polymerní materiál na chromatografické koloně k vyčištění a eluování alespoň druhého analoga taxanu a třetího třetího analoga taxanu;
odebrání separovaných analogů taxanu.
Ještě dalším předmětem předloženého vynálezu je zajištění způsobu izolace a čištění taxanů ze zdroje obsahujícího taxany, sestávajícím ze:
zajištění zdroje taxanů;
extrakce taxanů ze zdroje do organického extrakčního media k získání organické vrstvy obsahující sloučeniny taxanů;
úpravy nosiče organickou vrstvou;
• ·
- 4 zajištění nízkotlaké kolony obsahující absorbční činidlo;
v prvním stupni eluování organickým rozpouštědlem kolonou při tlaku mezi 10 a 20 psi k eluování přečištěných frakcí taxanů a odstranění nečistot flavonoidů a lignanů;
krystalizace taxanových frakcí k získání prvního taxanového analoga a matečného louhu;
v druhém stupni eluování matečného louhu polymerním materiálem na chromatografické koloně plněné polystyrenem DVB za tlaku 30 psi, k vyčištění a eluování alespoň druhého analoga taxanu a třetího analoga taxanu;
ve třetím stupni eluování druhého analoga taxanu a třetího analoga taxanu normální kolonou se silikagelem k přečištění druhého analoga taxanu a třetího analoga taxanu; a odebrání separovaných analogů taxanu.
Příklady provedení
Počátečním zdrojem taxanů byl rostlinný materiál Taxus canadensis, který je ve východní Kanadě hojný. Byly použity větvičky a jehličí Taxus canadensis nebo jejich směs. Materiál může být čerstvý nebo sušený.
Surovina byla rozmělněna a extrahována methanolem při 60°C po dobu 5 hodin a zfiltrováno. Methanolový extrakt byl smísen s aktivním uhlím a ponecháno stát při laboratorní teplotě po dobu jedné hodiny. Potom bylo zfiltrováno. Filtrát byl zkoncentrován na přibližně 15 % původního objemu odpařením. Ke koncentrátu byla přidána směs vody a dichlormethanu v poměru 1 : 1 (obj./obj.) a získána frakce obohacená paclitaxelem (organická vrstva).
Organická vrstva byla zkoncentrována na menší objem a impregnováno na nosný materiál, v tomto případě byl nosným materiálem Celíte 545.
Impregnovaný materiál byl naplněn na čelo průmyslové preparační kolony, například kolony 150 mm x 1500 mm naplněné absorbentem AI2O3. Kolona byla eluována směsí hexanu a acetonu (při startu 100:0, na konci 45:55) za tlaku mezi 10 psi a 20 psi. Frakce obsahující taxany byly odebírány a analyzovány tenkovrstvou chtomatografií (TLC) a podle výsledků TLC slučovány.
• · • · · · » · · « • ··
- 5 Spojené frakce byly za vakua zkoncentrovány a výsledný materiál rozpuštěn v methanolu a ponecháno při laboratorní teplotě přes noc. Vytvořené krystaly byly odfiltrovány a promyty methanolem a potom překrystalizováno z acetonu. 13-acetyl9-dihydrobaccatin III byl získán jako bílé krystalky.
Matečný louh byl zkoncentrován k suchu a zbytek rozpuštěn v acetonu. Acetonový roztok byl smísen s polymerem (Dowex™ resin, polystyren-DVB). Směs byla za vakua odpařena k suchu k odstranění acetonu. Výsledný prášek byl podroben nízkotlaké chromatografii. Průmyslová chromatografická kolona (150 mm x 1500 mm) byla naplněna Dowexem™ a eluováno směsí acetonu s vodou (45:55, obj./obj.) při průtoku 150 ml.min'1 při provozním tlaku 30 psi. Byly odebírány frakce každá o objemu přibližně 2 I a sledovány TLC a HPLC. Frakce, které obsahovaly baccatin III a 10-deacetylbaccatin III byly spojeny a za vakua odpařeny k odstranění podstatné části organického rozpouštědla, potom zředěny vodou a extrahováno CH2CI2. Extrakty byly potom zkoncentrovány k suchu a výsledný zbytek rozpuštěn v EtOAc a přečištěn na koloně se silikagelem s normální fází rozpouštědlovým systémem hexan a EtOAc (při startu 5:5, konec 35:65). Baccatin III a 10-deacetylbaccatin III byly nakonec získány jako bílý prášek o čistotě vyšší než 98 %.
Frakce, které obsahovaly paclitaxel a cephalomanin byly spojeny a za vakua odpařeny k odstranění veškerého acetonu, potom roztřepány mezi vodu a CH2CI2. Organická vrstva byla oddělena a za vakua odpařeno do sucha. Zbytek byl rozpuštěn v methanolu. K methanolovému roztoku bylo přidáno přibližně 30 % (hmotn./obj.) vody a směs zahřívána na 60°C po dobu 5 minut, a potom ponecháno přes noc při laboratorní teplotě. Surová krystalická tuhá látka z methanolového roztoku byla odfiltrována a za vakua vysušena mezi 70°C a 75°C. Tuhá látka byla analyzována HPLC. Sestávala přibližně ze 70 % paclitaxelu a 25 % cephalomaninu a některých dalších taxanů.
Surový paclitaxel lze zpracovat jedním ze tří alternativních postupů. Při první možnosti se rozpustí v acetonu a přečistí reverzní fázovou sloupcovou chromatografii. Kolona byla naplněna polymerem (Diaion resin, HP2MG) a eluováno směsí acetonitrilu s vodou (45 : 55). Paclitaxel byl získán jako bílé krystalky o čistotě vyšší než 99 %. Cephalomanin byl získán jako bílý prášek o čistotě vyšší než 98 %.
·· 9· 9 99 99 • · · · ··· ····
9 9 · 9 9 9 · «9 ♦
9 9 9 9 9 ···· · φ 99 9
99 99 9 9999
999999 99 9 99 «9
- 6 U druhého alternativního způsobu zpracování bylo přečištění paclitaxelu a cephalomaninu provedeno chemickou reakcí a potom přečištěno reverzní fázovou chromatografií na zakotveném silikagelu. Směs surového paclitaxelu a cephalomaninu byla rozpuštěna v CH2CI2 nebo CHCI3 (1:10, hmotn./obj.) a ponecháno reagovat s 10 ekvivalenty bromu po dobu přibližně 40 minut v baňce s kulatým dnem, která byla umístěna v ledové lázni (mezi 0°C a 5°C). Výsledná směs paclitaxelu a 2“,3“-bromcephalomaninu byla ihned oddělena na koloně reverzní fázovou chromatografií (C-is nebo fenyl), s použitím elučního činidla CH3CN:H2O (45:55). Paclitaxel byl získán jako bílé krystalky o čistotě vyšší než 99 %. 2“,3“bromcephalomanin byl získán jako směs diastereoizomerů, které byly ponechány za laboratorní teploty reagovat s aktivovaným zinkem v kyselině octové a potom přečištěno kolonou flash chromatografií k získání cephalomaninu o čistotě vyšší než 95 %.
Při třetí alternativě byl paclitaxel a bromcephalomanin čištěn na koloně se silikagelem s normální fází. Systém elučních činidel může tvořit hexan a EtOAc (na startu 6:4, na konci 4:6), nebo CH2CI2: Me2CO (na startu 8 : 2, konec 65 : 35) nebo CH2CÍ2: EtOAc (na startu 75 : 25, konec 6 : 4). Tímto způsobem byl získán paclitaxel jako bílé krystalky o čistotě přesahující 99 % s cephalomaninem přítomným v množství menším než 0,2 %.
Při diskusi o vynálezu bude pro lepší porozumění vynálezu postupováno formou příkladů.
Příklad 1
Přibližně 200 kg suchého jehličí a větviček Taxus canadensis bylo v průmyslovém vícefunkčním extraktoru extrahováno 1000 litry methanolu při 60°C po dobu pěti hodin a potom zfiltrováno. Surové materiály byly extrahovány 700 litry methanolu při teplotě mezi 55°C a 60°C po dobu dalších pěti hodin a zfiltrováno. Filtráty byly spojen a smíseny s 10 kilogramy aktivního uhlí (5 % hmotn./hmotn.) a za laboratorní teploty ponecháno jednu hodinu, potom zfiltrováno k odstranění aktivního uhlí. Potom byl filtrát ve vakuu zkoncentrován na přibližně 100 litrů a potom přidána směs 300 litrů vody a dichlormethanu (1:1). Organická vrstva byla oddělena a vodný roztok extrahován ještě dvakrát 200 litry dichlormethanu. Roztoky dichlormethanu byly spojeny a ve vakuu odpařeno do kašovité formy, potom zředěno 20 litry acetonu.
• · · · · ·· · · « · · · · « * * «· · · · · *··« • « · ······· · · · • ··· · · · · ·· ·· · ·· «·
- 7 Acetonový roztok byl impregnován na 20 kg Celitu 545. Impregnovaný materiál byl vysušen vzduchem a potom naplněn na čelo průmyslových chromatografických kolon (rozměry: 150 x 15 cm). Každá kolona byla naplněna 15 kg absorbentu oxidu hlinitého (AI2O3). Rozumí se, že rozměry kolon nejsou rozhodující, pokud jsou dodtatečně veliké, aby v nich mohlo být dostatečné množství AI2O3 potřebné k separaci. Použití oxidu hlinitého je účinné pro absorbování flavonoidů a lignanů, které se současně extrahují ze zdrojového materiálu. Tyje také obtížné odstranit a v konečné čistotě produktu paclitaxelu se stávají problémem.
Kolony byly eluovány rozpouštědlovým systémem hexanu s acetonem (na startu 100 : 0, konec 45 : 55) za tlaku mezi 10 a 15 psi při průtoku přibližně 150 ml.min'1.
Byly odebírány frakce obsahující taxany a slučovány podle výsledků chromatografie na tenké vrstvě (TLC) a zkoncentrovány za vakua k odstranění veškerého rozpouštědla. Výsledný materiál byl rozpuštěn v methanolu a přes noc ponecháno při laboratorní teplotě k získání jehličkovitých krystalů. Krystaly byly odfiltrovány a zrekrystalizovány z acetonu za získání dalších jehličkovitých krystalů identifikovaných jako 13-acetyl-9-dihydrobaccatin III o čistotě vyšší než 96 % (výtěžek 148 gramů, 0,074 % vzhledem k surovině).
Matečný louh z krystalizace 13-acetyl-9-dihydrobaccatinu III byl ve vakuu zkoncentrován do sucha. Zbytek byl rozpuštěn ve třech litrech acetonu. Acetonový roztok byl smísen s 1,5 kg polystyren-divinylbenzenového kopolymeru. Směs byla odpařena k odstranění rozpouštědla a výsledný prášek naplněn do čela nízkotlaké průmyslové chromatografické kolony naplněné polystyren-divinylbenzenovým kopolymerem a eluováno 45 % acetonem ve vodě při průtoku 150 ml.min'1 při provozním tlaku 30 psi.
Byly odebírány 2 litrové frakce, které byly sledovány TLC a HPLC.
Frakce, které obsahovaly paclitaxel a cephalomanin byly slučovány a za vakua odpařeny k odstranění většiny acetonu, potom zředěny deionizovanou vodou a třikrát extrahovány po 2,5 litry dichlormethanu. Organická vrstva byla zkoncentrována ve vakuu do sucha a zbytek rozpuštěn v jednom litru methanolu.
K methanolovému roztoku bylo přidáno přibližně 30 % (hmotn./obj.) vody a směs zahřívána na 60°C po dobu několika minut a potom ponechána při laboratotní teplotě
- 8 ·· ·· fefefe ·· ·· • · · · ··· · * φ · • fefe · · · · · · · · • · · · fe · fefe·· · · · · · ······ · · · · fefe···· fefe · fefe fefe přes noc. Surová krystalická tuhá látka z methanolového roztoku byla odfiltrována a ve vakuové sušárně vysušena mezi 70°C a 75°C. Tuhá látka obsahovala přibližně 70 % paclitaxelu a 25 % cephalomaninu při výtěžku 31 gramů.
Surový paclitaxel (30 g) byl rozpuštěn ve 200 ml acetonitrilu a zředěn 250 ml deionizované vody a přečerpán do čela nízkotlaké chromatografické kolony (rozměry: 10 x 150 cm) naplněné polymerem (Diaion, makroporézní polymetakrylátová pryskyřice). Po přečerpání vzorku byla kolona eluována stupňovaným gradientem 35, 40, 45 a 50 % acetonitrilu ve vodě. Změny rozpouštědla byly sledovány podle výsledků TLC a HPLC frakcí.
Odebírány byly frakce přibližně po 1 litru a sledovány TLC a HPLC analýzou. Průtok byl 75 ml.min'1. Frakce z kolony, které obsahovaly paclitaxel nebo cephalomanin byly individuálně spojeny. Dva spojené roztoky byly ponechány stát při teplotě přibližně 5°C až do vykrystalizování jednotlivých sloučenin.
Krystaly byly zvlášť odfiltrovány a obě látky zrekrystalizovány ze 65°C methanolu ve vodě.
Paclitaxel byl získán jako bílé jehličkovité krystaly o čistotě vyšší než 99 % s výtěžkem 18,5 g (0,009 %).
Cephalomanin byl získán jako bílé jehličkovité krystaly o čistotě vyšší než 98 % s výtěžkem 6,5 g (0,003 %).
Frakce obsahující baccatin III a 10-deacetylbaccatin III z předešlého stupně byly spojeny a za vakua odpařeny k odstranění podstatné části acetonu, potom roztřepány mezi tři litry vody a dichlormethanu (1:1, obj./obj.). Organická vrstva byla zkoncentrována k suchu a zbytek podroben normální fázové chromatografií. Rozměry použité kolony byly 4“ x 4’, naplněná byla silikagelem (200 - 300 mesh). Elučním činidlem byl hexan s ethylacetátem se stupňovým gradientem (na startu 50 : 50, konec 35 : 65). Odebírány byly frakce po 1000 ml a každá sledována TLC.
Frakce obsahující baccatin III nebo 10-deacetylbaccatin III byly odebírány odděleně a slučovány podle výsledků TLC, a potom zkoncentrovány do sucha.
- 9 ΦΦ ·· ·· · φφ ·· φφφφ φ · φ · ♦ ♦ · φ φφ φφφφ ΦΦΦ· • φ φφφ φ φφφφ φ φ · φ φ φφφφφφ φφφφ φφφφφφ φφ φ φφ φφ
Část obsahující baccatin III byla rozpuštěna ve 200 ml methanolu a přes noc uložena v chladničce. Vytvořené bílé krystaly byly odfiltrovány a zrekrystalizovány z methanolu za získání baccatinu III jako bílých krystalů s výtěžkem 7,5 g (0,003 %). Surový 10-deacetylbaccatin III byl rozpuštěn ve 150 ml acetonu a potom zředěn 150 ml hexanu. Směs byla ponechána přes noc při laboratorní teplotě. Vytvořené bílé krystaly byly odfiltrovány a zrekrystalizovány ze stejného rozpouštědla za získání 10deacetylbaccatinu III jako bílé krystaly. Výtěžek byl 15 g (0,007 %).
Příklad 2
Za použití podobné aparatury a metodiky jako v příkladu 1 byl získán surový paclitacel. Surový paclitacel byl rozpuštěn ve 300 ml dichlormethanu, který byl přidán do 1000 ml tříhrdlé baňky s kulatým dnem. Baňka byla znovu umístěna v ledové lázni a roztok míchán magnetickým míchadlem. Po dosažení teploty přibližně 5°C byl pomalu za míchání přidáván roztok bromu (10 ekvivalentů) v dichlormethanu (1:1, obj./obj.). Poměr cephalomaninu ku bromu byl 1 ku 10 molům.
Bromace byla sledována TLC analýzou mezi pěti a 10 minutami. Reakční směs byla potom zředěna 300 ml dichlormethanu a po ukončení reakce převedena do dělicí nálevky (čas potřebný k ukončení reakce se pohyboval mezi 40 a 50 minutami). K reakční směsi bylo k absorbci nadbytku bromu přidáno 350 ml 10 % vodného roztoku thiosíranu sodného (Na2S2O3). Dichlormethanová vrstva byla oddělena a promyta vodou a solankou a potom za vakua zkoncentrována do sucha. Byl získán světle hnědý prášek.
99
99 99 99 9
9 9 9 9 9 9
99 9 9 9 9 • 9 999 9999
9 9 9 9 9 • 999 99 99 9
9 9 9
9 9 9
9 9 9 • 9 9 9
9 9 ·
Příklad 3
Surový materiál (10 g) z Příkladu 2 byl rozpuštěn ve 120 ml acetonitrilu zředěného 150 ml deionizované vody. Roztok byl přečerpán do čela chromatografické kolony s reverzní fází (5 x 100 cm) naplněné silikagelem se zakotveným Cw .
Kolona byla eluována směsí acetonitrilu a vody (45 : 55) při pracovním tlaku mezi 30 a 40 psi. Průtok by 30 ml.min'1. Odebírané frakce (po 250 ml) byly sledovány TLC a podle výdledků slučovány.
Frakce obsahující paclitaxel byly přes noc vymrazovány; vytvořené krystaly byly odfiltrovány a zrekrystalizovány ze 70 % methanolu. Paclitaxel byl získán jako bílé jehlicové krystaly o čistotě vyšší než 99 % s výtěžkem 6,1 g.
Frakce obsahující 2“,3“-bromcephalomanin rozdělený mezi vodou a dichlormethanem byly spojeny. Organická vrstva byla odebrána a za vakua odpařena k suchu. Zbytek byl rozpuštěn ve 150 ml methanolu a zředěno 50 ml vody k získání jehlicovitých krystalů. Našedé krystaly byly zrekrystalizovány ze směsi methanolu a vody a získán 2“,3“-bromcephalomanin jako bílé krystaly.
Dva gramy 2“,3“-bromcephalomaninu byly rozpuštěny ve 30 ml AcOH a byl přidán čerstvě aktivovaný zinek (2 g). Směs byla za laboratorní teploty míchána po dobu tří hodin a průběh reakce sledován TLC. Poté, co TLC analýza ukázala ukončení reakce, byla směs roztřepána mezi dichlormethan a 10 % NaHCO3 (300 ml, 2:1). Organická vrstva byla promyta vodou a zkoncentrována k suchu. Surový produkt byl přečištěn flash chromatografií a získán cephalomanin jako bílý prášek.
Příklad 4
Surový materiál (10 g) z Příkladu 2 byl rozpuštěn ve 120 ml dichlormethanu. Organická vrstva byla zkoncentrována k suchu a zbytek byl podroben normální fázové chromatografií. Rozměry kolony byly 4 x 4’ a byla naplněna silikagelem (mezi 200 a 300 mesh). U elučního činidla se stupňoval gradient dichlormethanu ku ethylacetátu (na startu 75 : 25, konec 6 : 4) pro dělení paclitaxelu a pro 2“,3“bromcephalomanin byl použit systém hexanu s ethylacetátem (na startu 6:4 , konec ···· ··
- 11 • 4 · · • 4 4 4 4
9 9949 · 4 9 9 4
4 9 9 9 4 4
4 94 44
4:6), ale je možno použít i systém dichlormethanu s acetonem (na startu 8:2, konec 65:35). Byly odebírány frakce po 500 ml a sledovány TLC.
Frakce obsahující paclitaxel a 2“,3“-bromcephalomanin byly odebírány odděleně a slučovány podle výsledků TLC a potom zkoncentrovány do sucha.
Frakce s paclitaxelem byla rozpuštěna ve 100 ml methanolu zředěného 35 ml vody a vymrazeno. Vytvořené bílé krystaly byly odfiltrovány, zrekrystalizovány ze směsi methanolu s vodou a získán paclitaxel (5,5 g) jako bílé krystaly.
Surový 2“,3“-bromcephalomanin byl rozpuštěn v 50 ml acetonu a potom zředěn 50 ml hexanu. Směs byla ponechána přes noc při laboratorní teplotě. Vytvořené bílé krystaly byly odfiltrovány, zrekrystalizovány ze stejného rozpouštědla a získán 2“,3“bromcephalomanin jako bílé krystaly.
Následující příklady znázorňují sloučeniny ve strukturních vzorcích.
o
Paclitaxel
- 12 12 ·· 00 00 0 00 00 • 000 000 0 0 0 0 • 00 0 0 0 0 0000 • · * · 0 0 0000 0 0 0 0 0 • 00 00 0 0000 0000 00 00 0 00 0·
Baccatín III = R =
O
CH3
10-deacetylbaccatin IV = R=H
- 13 • 4 44 ·♦ · ·· ·· • 4·· · 4 4 444·
44 4 · 4 4 444· • 4 4 4 4 4 44*· · 4 4 4 · • 44 44 4 4 444
4·4·44 44 · · * 44
13-acetyl-9-dihydrobaccatin III
Tak, jak byla v předchozím jednotlivá řešení popsána, vynález neomezují a odborníci mohou provést velký počet úprav, pokud se neodchýlí od ducha, povahy a rozsahu nárokovaného a popsaného vynálezu.

Claims (20)

  1. Patentové nároky
    1. Způsob izolace a čištění analogů taxanů ze zdroje obsahující taxany vyznačující se tím, že sestává z:
    extrakce zdroje taxanu v organickém extrakčním činidle;
    impregnace pracovního absorbčního media jmenovaným extrakčním činidlem a naplnění jmenovaného media do kolony, kde jmenovaná kolona obsahuje absorbční činidlo;
    v prvním stupni eluování směsí organických rozpouštědel za tlaku mezi 10 a 20 psi k získání frakcí obsahujících sloučeniny taxanů;
    krystalizace jmenovaných frakcí k získání tuhých sloučenin taxanů a matečného louhu;
    koncentrace matečného louhu; a ve druhém stupni eluování matečného louhu polární rozpouštědlovou směsí přes polymer k získání alespoň druhé taxanové sloučeniny.
  2. 2. Způsob podle nároku 1 vyznačující se tím, že obsahuje dále krok odstranění lignanových a flavonoidových nečistot ze jmenovaného prvního kroku.
  3. 3. Způsob podle nároku 1 vyznačující se tím, že jmenovaným zdrojem taxanů jsou rostlinné zdroje.
  4. 4. Způsob podle nároku 3 vyznačující se tím, že jmenovaný rostlinný zdroj se vybírá ze členů skupiny sestávající z Taxus brevifolia, Taxus baccata, Taxus walichiana, Taxus yunnanensis a Taxus canadensis.
  5. 5. Způsob podle nároku 3 vyznačující se tím, že jmenované taxany obsahují alespoň 13-acetyl-9-dihydrobaccatin III, 10-deacetylbaccatin III, baccatin III, cephalomanin a paclitaxel.
  6. 6. Způsob podle nároku 1 vyznačující se tím, že jmenované organické extrakční činidlo tvoří dichlormethan.
  7. 7. Způsob podle nároku 1 vyznačující se tím, že jmenované slabé absorbční medium tvoří Cellite 545.
  8. 8. Způsob podle nároku 1 vyznačující se tím, že jmenované absorbční činidlo tvoří oxid hlinitý.
    4 4 4
    4 ·
    49 94 • 4 4 9
    4 44 • 9 9
    4 4 4 •494 44
    4 4 9 4
    4 4 4 9
  9. 9 4 4 4
    4 4 4 4
    - 15 4 9 9
    4 9 4 9
    4 4 9444
    4 4 4
    9. Způsob podle nároku 1 vyznačující se tím, že jmenovanou směs rozpouštědel prvního kroku tvoří hexan a aceton.
  10. 10. Způsob izolace a čištění taxanů ze zdroje obsahujícího taxany sestávající ze: zajištění zdroje taxanů;
    extrakce jmenovaných taxanů ze jmenovaného zdroje do organického extrakčního media k získání organické vrstvy obsahující sloučeniny taxanů;
    impregnace nosiče jmenovanou organickou vrstvou; zajištění nízkotlaké kolony obsahující absorbční činidlo;
    v prvním stupni eluování organickým rozpouštědlem jmenovanou kolonou k eluování přečištěných frakcí taxanů;
    krystalizace jmenovaných taxanových frakcí k získání prvního taxanového analoga a matečného louhu;
    v druhém stupni eluování jmenovaného matečného louhu polymerním materiálem na chromatografické koloně k čištění a eluování alespoň druhého analoga taxanu a třetího analoga taxanu; a odebírání oddělených analogů taxanu.
  11. 11. Způsob podle nároku 10, vyznačující se tím, že dále obsahuje krok odstranění lignanových a flavonoidových nečistot ze jmenovaného prvního kroku.
  12. 12. Způsob podle nároku 10, vyznačující se tím, že dále obsahuje krok rozemílání jmenovaného zdroje taxanů a jejich extrakci methanolem.
  13. 13. Způsob podle nároku 12, vyznačující se tím, že dále obsahuje krok míšení extraktu s aktivním uhlím, filtraci a odpaření k vytvoření koncentrátu.
  14. 14. Způsob podle nároku 13 vyznačující se tím, že jmenovaný nosný materiál tvoří
    Cellite 545.
  15. 15. Způsob podle nároku 1 vyznačující se tím, že jmenované organické rozpouštědlo tvoří směs acetonu a hexanu.
  16. 16. Způsob podle nároku 15 vyznačující se tím, že jmenované organické rozpouštědlo prochází jmenovanou kolonou za tlaku mezi 10 a 20 psi.
    - 16 9« 99 9· · 99 99
    9999 999 9999
    9 9« 9999 9999 • · 999 9 9·9» 99 99 9
    9 99 99 9 9999 • 99999 99 9 99 99
  17. 17. Způsob podle nároku 1 vyznačující se tím, že obsahuje dále krok odebírání a analyzování jmenovaných frakcí taxanů chromatografií na tenké vrstvě.
  18. 18. Způsob izolace a čištění taxanů ze zdroje obsahujícího taxany sestávající ze: zajištění zdroje jmenovaných taxanů;
    extrakce jmenovaných taxanů ze zdroje do organického extrakčního media k získání organické vrstvy obsahující sloučeniny taxanů;
    impregnace nosiče jmenovanou organickou vrstvou; zajištění nízkotlaké kolony obsahující absorbční činidlo;
    v prvním stupni eluování organickým rozpouštědlem jmenovanou kolonou při tlaku mezi 10 a 20 psi k eluování přečištěných frakcí taxanů a odstranění nečistot flavonoidů a lignanů;
    krystalizace jmenovaných taxanových frakcí k získání prvního taxanového analoga a matečného louhu;
    v druhém stupni eluování jmenovaného matečného louhu polymerním materiálem na chromatografické koloně plněné polystyrenem DVB za tlaku 30 psi, k čištění a eluování alespoň druhého analoga taxanů a třetího analoga taxanů;
    ve třetím stupni eluování jmenovaného druhého analoga taxanů a jmenovaného třetího analoga taxanů normální kolonou se silikagelem k přečištění druhého jmenovaného analoga taxanů a třetího jmenovaného analoga taxanů; a odebírání rozdělených analogů taxanů.
  19. 19. Způsob podle nároku 18, vyznačující se tím, že jmenovaným druhým analogem taxanů je baccatin III a třetím jmenovaným analogem taxanů je 10deacetylbaccatin III.
  20. 20. Způsob podle nároku 18, vyznačující se tím, že jmenované analogy mají čistotu nejméně 98 %.
CZ200070A 2000-01-07 2000-01-07 Izolace a čištění paclitaxelu a dalších příbuzných taxanů průmyslovou preparativní nízkotlakou chromatografií na polymerních kolonách CZ200070A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200070A CZ200070A3 (cs) 2000-01-07 2000-01-07 Izolace a čištění paclitaxelu a dalších příbuzných taxanů průmyslovou preparativní nízkotlakou chromatografií na polymerních kolonách

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200070A CZ200070A3 (cs) 2000-01-07 2000-01-07 Izolace a čištění paclitaxelu a dalších příbuzných taxanů průmyslovou preparativní nízkotlakou chromatografií na polymerních kolonách

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ200070A3 true CZ200070A3 (cs) 2000-10-11

Family

ID=5469207

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ200070A CZ200070A3 (cs) 2000-01-07 2000-01-07 Izolace a čištění paclitaxelu a dalších příbuzných taxanů průmyslovou preparativní nízkotlakou chromatografií na polymerních kolonách

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ200070A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2201788C2 (ru) Выделение и очистка паклитакселя и других родственных таксанов с помощью промышленной препаративной хроматографии низкого давления на колонне с полимерной смолой
RU2108330C1 (ru) Способы получения 10-дезацетил-баккатина iii
CA2519474C (en) Purification of taxanes and taxane mixtures using polyethyleneimine-bonded resins
EP1818328A1 (en) Chromatographic method for the isolation and purification of taxane derivatives
WO2002038556A2 (en) Process for mass production of gmp paclitaxel and related taxanes
US7169307B2 (en) Process for the extraction of paclitaxel and 9-dihydro-13-acetylbaccatin III from Taxus
CA2402519C (en) Process for manufacturing paclitaxel and 13-acetyl-9-dihydrobaccatin iii
US6878832B2 (en) Isolation of taxanes
CZ200070A3 (cs) Izolace a čištění paclitaxelu a dalších příbuzných taxanů průmyslovou preparativní nízkotlakou chromatografií na polymerních kolonách
CA2258066C (en) Isolation and purification of paclitaxel, and other related taxanes by industrial preparative low pressure chromatography on a polymeric resin column
MXPA00000318A (en) Isolation and purification of paclitaxel and other related taxanes by industrial preparative low pressure chromatography on a polymeric resin column
KR100259396B1 (ko) 택서스속 식물체로부터 택솔의 대량 추출 정제방법
RU2373198C2 (ru) СПОСОБЫ ПОЛУЧЕНИЯ ПАКЛИТАКСЕЛА ИЗ РАСТЕНИЙ РОДА Taxus
KR100259395B1 (ko) 택서스속 식물체로부터 택솔의 대량 추출 정제방법
CA2536000C (en) Process for the extraction of paclitaxel and 9-dihydro-13-acetylbaccatin iii from taxus
AU2006201733B2 (en) Process for manufacturing paclitaxel and 13-acetyl-9-dihydrobaccatin III
UA68355C2 (en) Method for isolating and purifying taxan analogues, in particular paclitaxel (variants)
JP2007210942A (ja) イチイ属からパクリタキセル及び9−ジヒドロ−13−アセチルバカチンiiiを抽出する方法

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic