CZ20004711A3 - Způsob prokazování původu a/nebo identifikace zvířat nebo biologického materiálu - Google Patents

Způsob prokazování původu a/nebo identifikace zvířat nebo biologického materiálu Download PDF

Info

Publication number
CZ20004711A3
CZ20004711A3 CZ20004711A CZ20004711A CZ20004711A3 CZ 20004711 A3 CZ20004711 A3 CZ 20004711A3 CZ 20004711 A CZ20004711 A CZ 20004711A CZ 20004711 A CZ20004711 A CZ 20004711A CZ 20004711 A3 CZ20004711 A3 CZ 20004711A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
data
animal
key
stored
genetic information
Prior art date
Application number
CZ20004711A
Other languages
English (en)
Inventor
Eberhard Dr Manz
Original Assignee
Generatio Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Generatio Gmbh filed Critical Generatio Gmbh
Priority to CZ20004711A priority Critical patent/CZ20004711A3/cs
Publication of CZ20004711A3 publication Critical patent/CZ20004711A3/cs

Links

Landscapes

  • Apparatus Associated With Microorganisms And Enzymes (AREA)

Abstract

Způsob prokazování původu a/nebo identifikace zvířat nebo biologického materiálu zvířat a organismů kroky ukládání identifikačních dat ve formě zakódované zprávy do paměti nosiče dat, která je v jednoznačném předem určeném vztahu ke genetické informaci, která zvíře nebo biologický materiál jednoznačně identifikuje a překontrolování identifikačních dat, zda tato jsou v předem určeném vztahu ke genetické informaci. Řešení se týká rovněž čipové karty a počítačového systému pro použití u tohoto způsobu a způsobu generování dat přiřazených zvířeti.

Description

Oblast techniky
Vynález se týká způsobu prokazování původu a/nebo identifikace zvířat nebo biologického materiálu. Přitom může biologický materiál pocházet od zvířat nebo od každého organismu nesoucího nukleovou kyselinu jako dědičnou substanci.
Dosavadní stav techniky
Při registraci, nákupu nebo při chovu zvířat často záleží na jednoznačném zjištění identity zvířete, prokázání původ zvířete nebo zjištění majitele. V oblasti chovu zvířat jsou pro prokázání původu a výkonu chovaných zvířat známé takzvané chovné knihy nebo chovné registry, které vedou uznávaná chovná sdružení. Navíc jsou známé pasy zvířat obsahující určité údaje vždy jednoho zvířete. K těmto údajům patří například tělesné znaky, výsledky krevních testů, původ nebo fenotypické zvláštnosti. Přitom se prokazuje jako nevýhodné, že je počet informací malý, přístup k informacím je omezený a jejich kontrola je obtížná. Zejména vzniká u všeobecně přístupných registrů vždy nebezpečí manipulací způsobených uživateli.
U biologického materiálu zvířat nebo organizmů, například u buněčných zkoušek nebo kultur mikroorganismů je nevýhodou, že se jejich identita nedá přezkoušet, protože neexistují charakteristická data.
DE 196 29 531 Al uvádí elektronickou ušní známku pro zvířata, na které jsou uložená biologická data , jako je stáří a původ, které rozhodujícím způsobem spoluurčují hodnotu zvířete. Podle tohoto spisu se autenticita uložených dat zaručuje tím, že se tato
Změněný list .-ZMĚNĚNÝ LIST'
0 00 0 0 0 · 0 0
0 0 0 0
000000 0
0 0 0
- laušní známka bezprostředně spojí se zvířetem a že se předvídá bezpečnostní zařízení, které při rozrušení upevňovacího zařízení způsobí vymazání uložených dat. Jako další zajištění dat se může pro povolení přístupu předvídat kód přístupu, například heslo nebo identifikační číslo.
Podstata vynálezu
Vynález řeší tyto problémy způsobem podle nároku 1 případně 32, čipem podle nároku 38, případně výpočetním systémem podle nároku 41.
Změněný list f 1QT”
9 • ·
999 9999 9999 • 99 99 9 99 9 ······· · · · · · ·
9 999 999
9999 9 99 999 99 999
-2Vynález může předvídat, že se určí genetická informace o více zvířatech nebo o biologickém materiálu více zvířat nebo organizmů a že se uloží do paměťového média jako referenční záznam a že se genetická informace nebo části genetické informace identifikovaného zvířete nebo identifikovaného biologického materiálu porovnávají s referenčním záznamem nebo s více referenčními záznamy.
Vynález může také předvídat, že v referenčních záznamech mohou býti uložené navíc znaky nebo vlastnosti zvířat nebo biologického materiálu.
Vynález může také předvídat, že se zjistí z genetických informací odvoditelné znaky nebo vlastnosti a uloží se do referenčního záznamu.
Vynález může také předvídat, že se do referenčních záznamů uloží fotografické snímky zvířat.
Vynález může také předvídat, že se u biologického materiálu jedná o buňky embrya, spermií nebo vajíček zvířat.
Vynález může také předvídat, že se u biologického materiálu jedná o zkoušky krve nebo tkání zvířat nebo o buňky nebo o mikroorganismy.
Vynález může také předvídat, že referenční záznamy jsou uložené na centrálním místě.
Vynález může také předvídat, že se referenční záznamy na centrálním místě zakódují.
Vynález může také předvídat, že se jako klíč použije platná genetická informace. Platná genetická informace může býti částí klíče. Může se také předvídat, že platná genetická informace je součástí elektronického certifikátu, který klíč jednoznačně přiřadí • · • · • ···· · · · • · · · ···· · ··
-3individuálnímu zvířeti, které je uvedenou genetickou informací jednoznačně specifikované a který je vystaven certifikačním místem. Forma takového certifikátu může býti dalekosáhle orientovaná podle certifikátu, který se vystavuje pro autentifikaci veřejného klíče v rámci zákona o digitální signatuře. Obsahuje minimálně uvedenou genetickou informaci, která připouští jednoznačné přiřazení k individuálnímu zvířeti, klíč přiřazený této informaci, případně tomuto individuálnímu zvířeti, při asymetrickém zakódování veřejný klíč, jakož digitální signatura certifikačního místa, které ověřuje, že přiřazení je skutečně autentické.
Vynález může také předvídat, že se pro vyžádání referenčního záznamu použije čipová karta.
Vynález může také předvídat, že se pro vyžádání referenčního záznamu použije heslo nebo jiná informace pro identifikaci uživatele.
Vynález může také předvídat, že se na základě genetických informací a případně dalších informací referenčních záznamů zjišťují návrhy na páření v chovech.
Vynález může také předvídat, že se referenční data obsahující paměťová média integrují do poznávací známky nošené zvířetem.
Vynález může také předvídat, že genetické informace referenčních záznamů se výstupním zařízením, spojeným s paměťovým médiem, znázorňují sloupkovým diagramem.
Podle dalšího aspektu vynálezu dává vynález k dispozici způsob prokázání původu a/nebo identifikace zvířat nebo biologického materiálu zvířat a organismů, který obsahuje následující kroky:
ukládání identifikačních dat do paměti nosiče dat ve formě zakódované zprávy, která jev předem určeném j ednoznačném vztahu k genetické informaci identifikující jednoznačně zvíře nebo biologický materiál, • · • · · · » ·
-4kontrolování identifikačních dat v tom smyslu, zda tyto j sou v určeném vztahu ke genetické informaci.
Zakódovaná zpráva, kterou vytvářejí identifikační data, může býti přiřazená k genetické informaci tím, že zpráva, přednostně určitého obsahu, je zakódovaná kódem, který je jednoznačně přiřazen genetické informaci a tím individuálnímu zvířeti, a/nebo tím, že zakódovaná zpráva obsahuje informaci, která je v jednoznačně určeném vztahu k uvedené genetické informaci a v nej jednodušším případě může býti sama touto informací. Obě možnosti se mohou kombinovat. V prvním případě se může určený vztah kontrolovat tím, že se zpráva dekóduje klíčem individuálně přiřazeném zvířeti. Je-li úspěšné dekódování možné, je prokázáno, že identifikační data jsou skutečně přiřazená uvedené genetické informaci. Ve druhém případě se klíčem uloženým u důvěryhodné instituce, případně přístupným důvěryhodným uživatelům, zakódovaná zpráva dekóduje a podle obsahu zprávy se překontroluje, zda tato data, případně tato zpráva, patří k určitému zvířeti. Kombinují-li se oba způsoby, ověřuje se přiřazení k genetické informaci, případně k zvířeti, dvojím způsobem, jednak úspěšným dekódováním a jednak obsahem dekódované zprávy.
Vynálezecký způsob může obsahovat zejména následující kroky:
Ukládám genetických informací, které zvíře, případně materiál jednoznačně definují, do paměti nosiče dat, spolu s identifikačními daty obsahujícími zakódovanou zprávu, která je v jednoznačném vztahu ke genetickým informacím, vyvolání identifikačních dat zakódovanou zprávou, která je v jednoznačném vztahu ke genetickým informacím, překontrolování identifikačních dat v tom smyslu, zda zprávou předané genetické informace odpovídají do paměti uloženým genetickým informacím, případně zda do paměti uložená zakódovaná zpráva odpovídá vyslané zakódované zprávě, vydání genetické informaci, když byla konstatovaná shoda a touto bylo zvíře případně materiál jednoznačně identifikován.
-5Vynález může také předvídat, že se určí genetické informace jednoho nebo více zvířat nebo biologický materiál jednoho nebo více zvířat nebo organismů a uloží se do paměti paměťového média jako referenční záznamy.
Referenční záznamy obsahují identifikační data a případně další data týkající se příslušného zvířete a vytvářejí tak do určité míry elektronický registrační list, na kterém jsou uvedená data týkající se zvířete a který je identifikačními daty jednoznačně přiřazen individuálnímu zvířeti.
Vynález může také předvídat, že na nosiči dat jsou uložená identifikačním datům přiřazená další data, týkající se identifikovaného zvířete, případně identifikovaného biologického materiálu. Přitom se může zejména předvídat, že zakódovaná identifikační data obsahují ukazatel nebo jinou informaci o místu uložení dalších dat do paměti, takže se tato informace, t.j. přiřazení určitého rozsahu paměti k určitému zvířeti, nemůže změnit bez znalosti klíče. Pokus přiřadit určitému zvířeti jiný záznam dat, by byl při dekódování identifikačních dat nápadný, protože by nevznikl rozumný nešifrovaný text nebo by nebyla správná dekódovaná informace o místu uložení do paměti, případně o ukazateli k uloženým datům týkajícím se zvířete. Vynález také může předvídat, že identifikační data obsahují zakódovanou zprávu, která je zakódovaná kódem jednoznačně přiřazeným individuálnímu zvířeti nebo materiálu.
Vynález může také předvídat, že zakódovaná zpráva obsahuje hodnotu jednosměrné funkce (Hash), která se prokáže, když se tato jednosměrná funkce použije pro další na nosiči dat uložená data, týkající se identifikovaného zvířete nebo identifikovaného biologického materiálu.
Vynález může také předvídat, že zakódovaná zpráva obsahuje genetickou informaci jednoznačně identifikující zvíře nebo materiál.
• · • · · ♦ · · · • · · · · · • ··*· · · · · • · · · · ···· · ·· ···
-6Vynález může také předvídat, že identifikační data obsahují zakódovaná data týkající se místa uložení do paměti a/nebo obsahu dalších dat týkajících se zvířete přiřazeného k identifikačním datům.
Vynález může také předvídat, že identifikační data obsahují zprávu zakódovanou kódem, generovaným předem určeným jednoznačným způsobem na základě sledu čísel, přiřazenou jednoznačně genetické informaci, která jednoznačně identifikuje zvíře nebo materiál.
Vynález může také předvídat, že sled čísel vytváří minimálně část kódu.
Vynález může také předvídat, že klíčem je symetrický klíč.
Vynález může také předvídat, že informace se zakóduje na základě asymetrické dvojice klíčů, přičemž minimálně část veřejného klíče je v předem určeném vztahu ke genetické informaci identifikující zvíře případně materiál.
Vynález může také předvídat, že veřejný klíč je tvořen z části specifické pro zvíře nebo materiál a z části specifické pro uživatele.
Vynález může také předvídat, že identifikační data se přídavně zakódují klíčem specifickým pro uživatele.
Vynález může také předvídat, že minimálně část dat na nosiči dat, která jsou přiřazená identifikačním datům, jsou zakódovaná kódem, kteiý se liší od kódu, kterým jsou zakódovaná identifikační data.
Vynález může také předvídat, že klíč pro dekódování zprávy obsažené v identifikačních datech je uložen v paměti nosiče čipu pro komunikaci se zařízením pro zpracování dat rozhraním, například čtecím zařízením, zejména na čipové kartě.
·· φ • · • · · • φ φ φ ·
-Ί Pod čipem ve smyslu této přihlášky se všeobecně rozumí každá elektronická nebo optická součástka, která má minimálně funkci paměti a která může vykonávat případně také logické funkce a která obsahuje rozhraní pro komunikaci s počítačovým systémem, například čtecím zařízením nebo optickým rozhraním. Zejména se tím rozumí i holografické paměťové jednotky. Na čipu mohou mimo identifikačních dat a případně elektronického certifikátu certifikačního místa býti v paměti uložené také další data týkající se zvířete, například data očkování, data původu a.t.d., takže čip nebo nosič na kterém je instalován čip, například čipová karta, funguje jako průkaz zvířete, na kterém jsou uložená všechna pro zvíře relevantní data.
Vynález může také předvídat, že čip obsahuje zařízení pro dekódování zpráv.
Vynález může také předvídat, že klíč kódující zprávu identifikačních dat je asymetrickým klíčem, že příslušející soukromý klíč je uložen v paměti čipu a že čip má zařízení na zakódování zpráv soukromým klíčem.
Vynález může také předvídat, že čip má rozhraní pro zadání digitalizované genetické informace a zařízení na kontrolu, zda do paměti uložený kód je přiřazen k zadané digitalizované genetické informaci.
Vynález může také předvídat, že komparátor porovnává vloženou digitalizovanou genetickou informaci s uloženou hodnotou pro tuto informaci a vydá výstupní signál, který zobrazuje zda dochází nebo nedochází ke shodě.
Vynález může také předvídat, že komparátor na základě vložených digitalizovaných genetických informací a v paměti uloženého přiřazení digitalizované genetické informace, která jednoznačně identifikuje zvíře případně materiál, určí k v paměti uloženému klíči klíč přiřazený k vložené informaci, takto určený klíč porovná s klíčem uloženým v paměti a vydá výstupní signál, který zobrazuje, zda klíč určený na základě vložené informace souhlasí s v paměti uloženým klíčem nebo ne.
···· · ·
-8Vynález může také předvídat, že v čipu jsou uložené informace identifikující jednoho nebo více uživatelů, a kódovací případně dekódovací zařízení se aktivuje pouze tehdy, když se zadá vstupní jednotkou informace uložená v paměti pro identifikaci uživatele. Tato informace může býti například heslo, ale také například otisk prstu, obraz sítnice, vzorek řeči pro rozpoznání řeči a pod.
Vynález může také předvídat, že kód na dekódování kódované informace obsažené v identifikačních datech je uložen v paměti centrálního počítače.
Vynález může také předvídat, že počítač na základě vložené nebo předem určené genetické informace určí příslušný klíč a tento klíč použije na identifikační data.
Počítač přitom může fungovat jako čistý dekódovací server, t.z., že platná data jsou uložená v paměti jinak, zpravidla decentrálně, přičemž na platných paměťových místech není k dispozici klíč nutný pro dekódování a k dekódování dochází pouze na řečeném centrálním počítači, přičemž centrální počítač zakódovaná data přijímá a dekódovaná data posílá zpět. Může se také předvídat, že příslušná, na zvířata se vztahující data, jsou rovněž uložená v paměti centrálního počítače. V tomto případě slouží klíč dekóduj ící identifikační data v podstatě pro důkaz, že se přiřazení dat v počítači používá pro určité zvíře, případně, používá-li se jednosměrná funkce, nebo jsou-li zakódovaná veškerá data, že se s daty celkem nemanipulovalo. Naproti tomu není komunikace mezi počítačem a uživatelem u této varianty zajištěná proti manipulacím a zajišťuje se standardním způsobem pro vytvoření bezpečného spojení mezi serverem a uživatelem.
Vynález může také předvídat, že centrální počítač po dekódování překontroluje, zda předem určené řetězce znaků jsou obsažené v dekódovaném nešifrovaném textu a že předá uživateli odpovídající výstupní signál.
Vynález může také předvídat, že v od centrálního počítače odděleném nosiči dat uložené, k zvířeti se vztahující informace, jakož případně předem určená, zvíře nebo φφ φ φφ φ φφ · ··· φφφφ φ φ φ φ φφφ φφ φ φ φ * φ φφφφ φφφ φφφφ φ • φ φ · φ φφφ •••Φ φ φφ φφφ φφ ···
-9materiál jednoznačně identifikující genetická informace, se přenesou k centrálnímu počítači, kde se dekódují.
Vynález může také předvídat, že nosič dat s daty vztahujícími se na zvíře, případně na materiál, je instalován na centrálním počítači.
Vynález může také předvídat, že aspoň část dat má chráněný přístup a že oprávnění k přistupuje pro různé uživatele centrálního počítače rozdílné.
Vynález může také předvídat, že pro část uživatelů je přístup k aspoň části do paměti uložených dat možný jen tehdy, když je u centrálního počítače přihlášen současně předem určený další uživatel, například majitel zvířete.
Vynález může také předvídat, že přístup na aspoň část uložených dat je možný jen tehdy, když počítač překontroloval oprávnění přístupu pomocí dat uložených na čipu, především na čipové kartě. To může zejména platit i pro druhého uživatele, který musí býti podle výše uvedeného prováděcího způsobu přihlášen.
Vynález může také předvídat, že počítač je zařízen tak, že zapisování do v paměti uložených dat vztahujících se k zvířeti případně materiálu uživatelem, je možné pouze spolu s digitální signaturou uživatele.
Vynález může také předvídat, že pro zvíře specifická dvojice asymetrických klíčů se použije za účelem komunikace uživatele s centrálním počítačem na výměnu klíče relace.
Vynález dává také k dispozici způsob generování dat, která jsou prokazatelně v jednoznačném vztahu k individuálnímu zvířeti, který zahrnuje:
vytváření identifikačních dat ve formě zakódované zprávy, která je v jednoznačném předem určeném vztahu ke genetické informaci jednoznačně identifikující zvíře nebo biologický materiál.
• ·
• · o · ukládání identifikačních dat do paměti nosiče dat.
Vynález může také předvídat, že identifikační data obsahují zakódovanou zprávu, která je zakódovaná klíčem jednoznačně přiřazeným individuálnímu zvířeti.
Vynález může také předvídat, že zakódovaná zpráva obsahuje hodnotu jednosměrné funkce (Hash), která vyplývá, když se tato jednosměrná funkce použije na další na nosiči dat uložená data, týkající se zvířete, případně biologického materiálu, určeného k identifikaci.
Vynález může také předvídat, že identifikační data obsahují zprávu, zakódovanou kódem generovaným předem určeným jednoznačným způsobem na základě sledu čísel, jednoznačně přiřazenou genetické informaci, která zvíře případně materiál jednoznačně identifikuje.
Vynález může také předvídat, že klíčem je symetrický klíč.
Vynález může také předvídat, že je informace zakódovaná na základě asymetrické dvojice klíčů, přičemž aspoň část veřejného klíče je v předem určeném vztahu ke genetické informaci.
Vynález také dává k dispozici nosič čipu na identifikaci zvířat, který je zařízen pro komunikaci mezi čipem na nosiči čipu a počítačem rozhraním, například čtecím zařízením, zejména čipovou kartu, vyznačující se tím, že na čipu je uložen klíč, který je v jednoznačném, předem určeném vztahu ke genetické informaci specifické pro individuální zvíře.
Vynález může také předvídat, že čip je opatřen procesorem na dekódování zpráv uloženým klíčem.
0 00 0 0 0 ···· 9 · · ·
0 0 ··· 0·· •••••00 9 4 44 4 4
4 9 9 9 9 9 9
4499 4 44 494 99 444
-11Vynález může také předvídat, že čip je vybaven rozhraním na zavádění digitalizovaných genetických informací a komparátorem na překontrolování přiřazení v paměti uloženého kódu k zaváděné digitalizované genetické informaci.
Vynález dává rovněž k dispozici výpočetní systém na provádění výše popsaného způsobu, který obsahuje centrální počítač vybavený nosičem dat, na kterém jsou v paměti uložená identifikační data, která jsou v předem určeném jednoznačném vztahu ke genetické informaci, která zvíře nebo biologický materiál jednoznačně identifikuje.
Vynálezecký způsob má tu výhodu, že se pro identifikaci a prokázání původu použije genetická informace zvířat nebo biologického materiálu. Genetické informace se určí známým způsobem například zkouškou krve nebo tkáně zvířat nebo z jejich vaječných nebo spermiových buněk. Pro tkáňovou zkoušku dostačuje například vlasový kořínek. Nosičem genetických informaci jsou ribonukleové kyseliny (RNK), které znázorňují látkovou substanci a které mají schopnost identického zdvojení. Genetická informace se může shrnout různými způsoby nebo také standardizovat. Pro výklad určitých vlastností se mohou používat pro tyto programované geny nebo genetické znaky. Aby se zaručil přístup ke genetické informaci, uloží se ve formě referenčních záznamů do paměťového média. Aby se zjistila identita zvířete nebo prokázal nebo přezkoumal původ zvířete nebo biologického materiálu, vyvolají se referenční záznamy z paměťového média a porovnají se s již existujícími daty. Než může uživatel zpřístupnit referenční záznam, musí prokázat své oprávnění. To se může uskutečnit například zavedením hesla, jména nebo kódu PIN. Navíc může býti oprávnění uloženo na čipové kartě, například na Smart-Card. Uživatel může vyvolat vždy jen ten referenční záznam, ke kterému může prokázat své oprávnění. Všechny ostatní referenční záznamy uložené na paměťovém médiu jsou pro něj nepřístupné. U tohoto uživatele se může například jednat o majitele zvířete. Může předat své oprávnění také třetím. Tímto způsobem může například kupec zvířete rychle a jednoduše překontrolovat, zda prodávajícím uváděná data patří k zvířeti nabízeném ke koupi. V tomto případě bude oprávnění pro zájemce o koupi časově omezené. Naleznou-li se pohřešovaná zvířata, může se překontrolovat, zda se jedná o hledané zvíře. V obou » · • ·
-12• 00 · · • · · · » • ···» · · · • ♦ · · ·»>· · ·· případech se mohou zvířeti odebrat zkoušky buněk, aby se zjistil určitý počet genetických informací. Z porovnání zjištěných informací a referenčních záznamů vyplývá identita zvířete. Pomocí genetických informací se může také překontrolovat původ zvířete. Pro chov zvířat se často odebírají zvířatům spermiové nebo vaječné buňky a vhodným způsobem se ukládají. Ve vhodných nádobách uložené pohlavní buňky jsou v případě potřeby k dispozici. Při koupi takových pohlavních buněk může kupující odběrem zkoušky a porovnáním dat získaných ze zkoušky a referenčních záznamů zjistit původ pohlavních buněk. Tímto způsobem se také mohou pro optimální výsledek chovu zjišťovat vhodné návrhy na páření.
U tohoto způsobu nevzniká nebezpečí manipulace s referenčními daty, protože vyvolání dat je možné pouze pro oprávněné. Změna referenčních dat může mimoto být povolena pouze centrálnímu místu, takže ani oprávnění nemohou data měnit. Obsah referenčního záznamu poskytuje otisk prstu zvířete, organismu nebo biologického materiálu. Tento dovoluje jednoznačnou identifikaci a může býti překontrolován každou libovolnou laboratoří.
Biologický materiál zvířat nebo organismů může býti pro uchování nebo použití uložen ve vhodných nádobách, které jsou opatřené paměťovým médiem pro genetickou informaci biologického materiálu. Pro překontrolování obsahu se ze zkoušky biologického materiálu zjištěné genetické informace porovnávají s uloženými daty.
Podle výhodného provedení vynálezu se do referenčních záznamů ukládají navíc znaky nebo vlastnosti zvířat nebo biologického materiálu. Tímto způsobem vzniká přímé spojení mezi všeobecnými znaky a vlastnostmi určitého zvířete a v referenčním záznamu obsaženými genetickými informacemi, které zvíře jednoznačně identifikují („genetický otisk prstu“). Přitom se může jednat například o zvláštní schopnosti zvířete, o vlastníka, o předky a potomky, o ceny nebo vyznamenání, o údaje o hodnotě, o údaje o všeobecných a zvláštních schopnostech , o výchově, dědičných nemocech, jiných nemocech, o očkování nebo ošetření veterinářem. Nahlédnutí do referenčního záznamu tak dovoluje nejen
• · · • ···· · • · « · » · ·
-13poznání abstraktních genetických informací, ale umožňuje také vyvolání charakteristických dat zvířete nebo biologického materiálu. Tímto způsobem se může také zkoumat, vyhodnotit a vyhlásit souvislost mezi určitými genetickými informacemi a charakteristickými znaky zvířete nebo biologického materiálu.
Podle dalšího výhodného provedení vynálezu se z genetických informací odvoditelné znaky nebo vlastnosti zjišťují a ukládají do referenčního záznamu. U charakteristických znaků nebo vlastností zvířete se nemusí jednat pouze o takové, který byly při vyšetření nebo při delším pozorování zjištěny, nebo které vyplývají ze zkušeností, ale i o takové, které bezprostředně vyplývají z genetických informací. Pokud jsou k dispozici genetické informace ve formě referenčního záznamu na paměťovém médiu, mohou se využívat známé zákonitosti nebo nejnovější poznatky, aby se lychlým a jednoduchým způsobem udaly znaky rezultující z genetických informací.
Podle dalšího výhodného provedení vynálezu se v referenčních záznamech ukládají fotografické snímky. To mohou býti zejména normální fotografické snímky, které ukazují celkově vzhled zvířete, ale také výsledky diagnostických způsobů vytvářejících snímky (například ultrazvuková vyšetření, rentgenová vyšetření, endoskopie, počítačová tomografie), kterými se dokumentuje tělesný stav zvířete.
Podle dalšího výhodného provedení vynálezu se jedná u biologického materiálu o embryové, spermiové nebo vaječné buňky zvířat. Tyto se po odběru u příslušného zvířete plní do vhodných nádob a skladují se chlazené. Na nádobách se mohou předvídat popisky nebo elektronické nosiče dat, například mikročipy nebo takzvané Smart Labels, které obsahují podstatná data o obsahu nádoby. U Smart Labels se jedná o velmi tenké paměťové jednotky, s rozhraním vstupu a výstupu, působící jako odpoví dač. Tyto Smart Labels mohou míti tloušťku listu papíru a mohou se tedy používat místo papírových nálepek jako „elektronické nálepky“.
• ·
Přístup k referenčním datům umožňuje překontrolování dat uvedených na nádobách zejména tehdy, když se od spermiových nebo vaječných buněk odbírá zkouška a určuje se z ní genetická informace.
Podle dalšího výhodného provedení vynálezu se u biologického materiálu jedná o zkoušky krve nebo tkáně zvířat nebo o buňky z pěstování buněk nebo o mikroorganismy. Ty se například mohou pro účely zkoušek nebo pokusů skladovat. Přezkoumání zkoušky je v tomto případě možné kdykoliv.
Podle dalšího výhodného provedení vynálezu se referenční záznamy ukládají do paměti centrálního místa. Toto centrální místo spravuje a hlídá data, takže tato nemohou třetí osoby zfalšovat nebo s nimi manipulovat. Oprávnění mají na centrálním místě k uloženým datům přístup. Centrální místo může rovněž propůjčovat příslušná oprávnění.
Podle dalšího výhodného provedení vynálezu se referenční záznamy na centrálním místě kódují. To znesnadňuje neoprávněným přístup k datům a zabraňuje odpovídající manipulaci s daty. Tak se například může předvídat veřejný klíč (public key) a soukromý klíč (private key) pro za- a dekódování dat. Vyžádáním referenčních dat přidává uživatel svůj podpis k obsahu záznamu dat, srovnatelný s digitální signaturou.
Podle dalšího výhodného provedení vynálezu se jako klíč používá platná genetická informace, nebo je platná genetická informace základem klíče. Tak se může například zkouškou zvířete zjištěný počet bází přepočítat pouze na centrálním místě známým kontrolním číslem a použít jej jako soukromý klíč.
Podle dalšího výhodného provedení vynálezu je oprávnění pro vyvolání referenčního záznamu uložené na čipové kartě, zejména na SmartCard. Pro vyvolání referenčního záznamu se musí čipová karta vložit do pro tento účel předvídaného čtecího zařízení. Až po překontrolování a poznání oprávnění dochází k výdeji referenčních dat.
φ · • · · · «· ··· ···« · · · • · · · · · · · φφφφφφφ φ φ φφ · • · · · · · · φφφφ φ · · ··· φ · ·
-15Uživatel karty obdrží vhodné programové prostředky, kterými může zpřístupnit na svém počítači referenční data. U datové sítě existuje možnost zpřístupnit referenční data online.
Pro tuto možnost je nutný vhodný datový okruh mezi centrálním místem a uživatelem.
Místo čipové karty se může uvažovat i o jiném nosiči izolovaného čipu s rozhraním pro komunikaci s počítačem, například ve tvaru náramku, svazku klíčů nebo jiného předmětu, který může uživatel nosit na těle, přičemž rozhraní nemusí býti nutně elektronické, ale může případně fungovat i opticky. Pod názvem „čip“ se v rámci této přihlášky nerozumí pouze elektronické polovodičové součástky s paměťovou funkcí a se zabudovaným mikroprocesorem, ale také paměťové čipy s čistě paměťovou funkcí nebo jiné, obdobně dimenzované paměti a/nebo logické jednotky, například holografícké paměti a podobné.
Podle toho se míní „čipovou kartou“ nebo „nosičem čipu“ ve smyslu této přihlášky nosič nebo karta, opatřené čipem ve smyslu této přihlášky. Nosič čipu má zpravidla menší rozměry než čipová karta.
Podle dalšího výhodného provedení vynálezu se pro prokázání oprávnění zavádí při vyvolání referenčního záznamu heslo, jméno nebo PIN.
Podle dalšího výhodného provedení vynálezu se pomocí genetických informací referenčních záznamů zjišťují návrhy na páření v chovech. Pro tento účel se mohou volit z referenčních záznamů vhodná samčí a samičí zvířata, aby se docílil požadovaný výsledek chovu. Ve formě referenčních záznamů existující data usnadní volbu z většího množství zvířat.
Podle dalšího výhodného provedení vynálezu je paměťové médium obsahující referenční data, případně oprávnění přístupu, integrované do poznávací známky nesené zvířetem. To usnadňuje přiřazení zvířete.
Podle dalšího výhodného provedení vynálezu se genetická informace referenčních záznamů znázorňuje ve tvaru sloupkového diagramu výstupním zařízením spojeným s paměťovým médiem. Pomocí tohoto diagramu se mohou genetické informace rychle a jednoduše zjišťovat a porovnávat s genetickými informacemi jiných zvířat.
-16c« » ·<· » ·· • · · « 4 «4 ···
4 4 4 4 f· 4 4 4 4 · · 4
4 4 · 4 4 · 4
4444 4 44 444 4» 444
V následném budou některé aspekty vynálezu jednotlivě blíže vysvětlené.
Problémem, který se často vyskytuje při identifikaci zvířat je to, že se vymění podklady týkající se zvířete a že není bez dalšího možné jednoznačné přiřazení podkladů k zvířeti. Bezpečné přiřazení klíče k jistému zvířeti, případně k oprávněným osobám, je při zajišťování identifikujících informací proti padělání velkým problémem. Vynález dává k dispozici takový způsob, kteiý integruje do zhotovovaného klíče bezpečnou individualizující informaci (například genetický otisk prstu), ať už se jedná o klíč jako takový nebo do certifikátů, které přiřazují certifikačním místem certifikované klíče určitým osobám případně zvířatům.
Podle upřednostněného provedení předvídá vynález pro řešení tohoto problému, že na zvíře se vztahující data jsou budv sama na nosiči dat zakódovaná klíčem, který je v jednoznačném vztahu ke genetické informaci jednoznačně identifikující zvíře, nebo jsou zakódovaná takovým kódem, že verifikující informace identifikuje nezvratně jednoznačně další, původně v paměti uložené informace, které nemusí býti zakódované. Takové verifikující informace se dají generovat takzvanými jednosměrnými funkcemi, zvanými také Hash-funkce. Manipuluje-li se po zakódování na nosiči dat s uvedenou další nezakódovanou informací, lze to zjistit porovnáním zakódované hodnoty jednosměrné funkce a té hodnoty, která vznikne, když se jednosměrná funkce použije na data skutečně uložená v paměti nosiče dat. Nesouhlasí-li tyto dvě hodnoty, byla data měněná nebo se pro dekódovaní použil nesprávný klíč.
Genetická informace, jednoznačně identifikující zvíře nebo organismus, se dá získat takzvaným mikrosatelitnim způsobem. Tento způsob využívá to, že v určitých genomových regionech se opakuje individuálně rozdílným počtem opakování určitá sekvence báze, například CA. Tyto regiony jsou obklopené stabilními genomovými regiony, které slouží jako cílové sekvence pro primární vazbu při polymerační řetězové reakci (PCR). Určí-li se počet těchto opakování v dostatečném počtu odpovídajících genomových regionů, je množství těchto opakování celkově specifické pro individuální zvíře, případně individuální organismus.
• · · «« ··« · · · · ··« • · · 9 4 4 9 9 ······· · · 99 4
9 9 1 9 9 9
444 « 1· · 49 4 4 ·
-17Stanoví-li se nyní určitý sled genomových regionů ve kterých se určují opakování a seřadí čísla odpovídající počtu opakování podle tohoto sleduje výsledkem sled čísel, který je rovněž specifický pro konkrétní individuum.
Jiný způsob znázornění individuálních genetických informací využívá polymorfie na jednotlivých nukeotidních pozicích genomu. Způsob SNP (single nucleotide polymorphisms) dodává sadu dat, ve které se pro každou zkoumanou pozici genomu získá výrok 1 (= výsledek 1 například odpovídá hodnotě populace) nebo 0 (= výsledek 2, například lišící se hodnota). V celku dávají výsledky zkoumám binární číselnou hodnotu (například 011100010100001111101010). Pro bezpečnou individualizaci se musí prověřit asi 40 pozic genomu. V současnost nejsou definovány standardy ani pro člověka ani pro jiné organismy, které by označily pozice určené k prozkoumání. Pro získání informace SNP jsou k dispozici různé způsoby, které se automatizují přibývajícím způsobem čipy DNA, čímž se dá docílit velký počet provedených zkoušek. Příklady rozdílných složení jsou zakotvení oligonukleotidů, které diferencují specifickou pozici, na čipu. Jiná technika předvídá rozlišovat polymorfní produkty PCR pomocí jejich molekulární hmotnosti. (Intemationales Technologieforum 99, 23./24 červen 1999, ICM Intemationales Congress Center, Neue Messe Mnichov).
Většina kódovacích algoritmů vychází z náhodných čísel, na základě kterých se pak vytváří klíč. Nahradí-li se nyní toto náhodné číslo pro individuum specifickým sledem čísel, získaným výše uvedeným způsobem z genetické informace, získá se zašifrovaný kód, který je specifický pro příslušné zvíře. Všeobecně se může pro generování klíče použít každá digitalizovaná, přednostně genetická informace, která zvíře jednoznačně definuje.
Podle vynálezu se může překontrolovat tím, že se zvířeti odebranou zkouškou, překontroluje a určí odpovídající genetická informace, zda této informaci odpovídající klíč je klíčem na dekódování kódovaných dat, zda uvedené zvíře odpovídá v paměti uloženým datům. Nedá-li se zakódovaná informace dekódovat nebo nesouhlasí-li uložená hodnota jednosměrné funkce se zbývajícími daty, protože byl použit rozdílný klíč, jak bylo výše • « «· · · · • · · · * · · ··· ·· · · » • *···« φ φ * · φ • · · · · » · • · · · « · · * ·«- · · »
-18popsáno, vzniká podezření ο manipulaci dat případně o záměně zvířete. Tímto způsobem se může vyloučit vyměněna zvířete, na které se vztahují data.
Dalším problémem je, že se mohou zfalšovat data uložená do paměti na nosiči dat nebo během přenosu internetem. Toto riziku se může zmenšit tím, že se omezí a kontroluje okruh lidí, který má přístup ke klíči, případně k přiřazení klíče ke genetické informaci.
Může se postupovat i tak, že se zašle zakódovaná část dat na důvěryhodné centrální místo k dekódováni, které dekódovaný výsledek zašle zpět, aniž by vydalo pro dekódování nutný klíč, a které případně přezkoumá autenticitu dat, případně přiřazení zvířete k v paměti uloženým datům.
Tento způsob je však zdlouhavý a nedává jistotu, že informace vyměněné mezi důvěryhodným místem a uživatelem zůstanou nezfalšované. Dále je při tomto postupu důležité, že klíč zůstane podle možnosti neznámým i vlastníkovi zvířete, protože je tu nebezpečí zfalšování dat správným klíčem. Bylo by také žádoucí, aby vlastník mohl za pomoci genetických informací přímo překontrolovat, zda příslušné zvíře odpovídá datům uloženým v paměti.
Tyto problémy se mohou obejít tak, že se použije asymetrická dvojice klíčů, přičemž je veřejný klíč v předem určeném vztahu k zvíře identifikující genetické informaci, která může býti vlastníkovi známá nebo se může vlastníkem přímo překontrolovat, zatímco soukromý klíč, kterým jsou data zakódovaná, je znám nebo k dispozici pouze té osobě, případně tomu místu, které zapsalo data na nosič dat, případně má pro tento zápis oprávnění.
Asymetrické klíče jsou v datové technice všeobecně známé a mezi jiným vytvářejí základ pro digitální signaturu. Pokud jde o jednotlivosti o kódování dat a jiná hlediska bezpečnosti dat, zejména také jednosměrné nebo Hash-funkce, odkazuje se například na M.Raepple, „Sicherheitskoncepte fůr das Internet“, Heidelberg 1998 nebo na RSA Laboratories, „Answers to Frequently Asked Qzestions About Today’s Cryptography“, Version 3.0.
• * · • · 4
- 19Příklady provedení vynálezu
V následném je popsán příklad, jak lze vytvořit asymetrický kód RSA na základě genetické informace.
Kód RSA lze vytvořit takto : určí se dvě velká prvočísla p a q, vytvoří se jejich součin n = p q, zvolí se číslo e, které je menší než n a prvočí šlové ku p-laq-1, a hledá se takové číslo d, aby (e-d) - 1 bylo dělitelné (p - 1) · (q -1).
Dvojice hodnot (n, e) tvoří veřejný klíč a dvojice (n, d) soukromý klíč. Součinitelé p a q se zničí nebo se spolu se soukromým klíčem bezpečně uloží.
Pro kódování zprávy m veřejným klíčem se m umocní modulárně podle předpisu c = mc mod n. Pro dekódování se zakódovaná zpráva c umocní na základě soukromého klíče podle předpisu cd mod n. Klíč RSA je konstruován právě tak, že výsledkem je pak přesně původní zpráva m. Opačně se může také podle stejných předpisů nejdříve kódovat soukromým klíčem a dekódovat veřejným klíčem.
Na generování pro zvíře specifické dvojice klíčů se může například u algoritmu RSA z genetické informace určené číslo dosadit jako číslo e, přičemž se po faktorizaci čísla e naleznou prvočísla p a q, pro která platí, že jsou p-laq-lkue prvočíslové. Podle algoritmu RSA se pak určí číslo d, takže veřejný klíč obsahuje jako parametr číslo e, které odpovídá výše uvedené genetické informaci. Zakóduje-li se nyní informace v záznamu, například Hash-funkci soukromým klíčem, který je k dispozici pouze majiteli zvířete, důvěryhodnému místu a pod., může se úspěšným dekódováním veřejným klíčem ne jen verifikovat, že se uložená informace skutečně vztahuje na příslušné zvíře ( což je u předešlého příkladu možné porovnáním e s přímo od zvířete získanou genetickou informací), ale může se také, přesně jako u digitální signatury verifikovat, kdo provedl zakódování.
• · · • φ · φ φ « · · • φφφφφφ φ · » · φ φ · φφφ · φ φφφφ · φφ φφφ φ φ
-20V této souvislosti je hodné povšimnutí, že druhý parametr veřejného a soukromého klíče, n, nebyl ve výše uvedeném příkladu jednoznačně stanoven. Podle toho je možné generovat více klíčů, které jsou ve smyslu předešlého specifické pro zvíře, ale patří různým osobám. To umožňuje, že více osob, jejichž autenticitu je možné překontrolovat, mohou do nosiče dat zapisovat data vztahující se na zvíře.
Další možností umožnit autentifikaci osoby, která psala na nosič dat je, že se „kódem specifickým pro zvíře“ kódovaná zpráva ještě jednou zakóduje pro určitého uživatele specifickým kódem nebo že tento uživatel běžným způsobem digitálně podepíše jim generovaný text, tím že například vypočítá z generovaného textu hodnotu Hash-funkce a tuto hodnotu zakóduje svým soukromým klíčem z asymetrické dvojice klíčů, přičemž se pak tato zakódovaná hodnota přiřadí k záznamu.
Aby se verifikace a bezpečnost použitého klíče ještě více zvýšila, může se předvídat, že pro dekódování nutný klíč je implementován do čipové karty. Přitom se může buď předvídat, že pro dekódování použitý počítač zpřístupní na čipové kartě bezpečně uložený klíč a použije jej pro dekódování nebo, a tomu se dává přednost, že čipová karta sama obsahuje procesor pro dekódování zpráv, takže se vkládá zakódovaný text do karty a vydává se nekódovaný text, zatímco uložený kód se nedostane ven. Čipová karta se může předvídat i pro uložení soukromého klíče uživatele a přednostně může mít procesor pro zakódování zpráv soukromým klíčem.
Přiřazení čipové karty k určitému zvířeti se může vytvořit různým způsobem.
Jak bylo výše popsáno, je nejjednodušší možností volit veřejný klíč tak, že pro zvíře specifická genetická informace je součástí veřejného klíče, například tak, že tato informace vytváří parametr e. Přitom může býti veřejný klíč v nej jednodušším případě natištěn na čipové kartě nebo může býti jednoduchou výstupní operací vyvolán z paměti čipové karty.
9 9 9 9·· 9 9« • 99 99 9 99
99999·· 9 · 99 9
9 9 9 9 9 9 • 999 9 ·· 999 ·» ·
-21Pokud se veřejný klíč nemá státi každému známým, může se také předvídat, že je v čipu čipové karty uložen priřazovací předpis mezi genetickou informací a veřejným klíčem a že je čipová karta zařízená tak, že může býti vložená od konkrétního zvířete získaná digitalizovaná genetická informace. Procesor v čipové kartě pak vypočítá ze zavedené digitalizované genetické informace podle přiřazovacího předpisu klíč a porovná tento s klíčem uloženým v paměti. Souhlasí-li, oznámí procesor že vložená informace odpovídá v paměti uloženému klíči; zařídí výstup a ohlásí, že čipová karta neodpovídá příslušnému zvířeti, nesouhlasí-li v paměti uložený klíč s klíčem určeným procesorem. Přednostně obsahuje čipová karta dále v nekódovaném textu vyvolatelné informace o tom, kterým způsobem byly získány informace, které jsou základem klíče uloženého v čipové kartě a podle kterého způsobu byly získané informace digitalizované. Uživatel, který má k dispozici odpovídající genetické informace o příslušném zvířeti, nepotřebuje tedy žádné certifikační místo nebo něco podobného, aby zjistil, zda určitý kód nebo určitá čipová karta jsou skutečně přiřazené určitému zvířeti. Může to zjistit sám genetickými informacemi získanými od zvířete a informacemi uloženými na čipové kartě. Tím odpadají také všechny problémy, které vznikají komunikací mezi uživatelem a certifikačním místem při digitální signatuře. Fyzikálním spojením klíčů a zvíře identifikujících dat na čipové kartě se zabrání manipulaci s komunikací nebo s komponenty nutnými pro přenos dat.
Výše popsaným způsobem lze zařídit systém certifikace a verifikace zvířat na elektronické bázi. Data týkající se zvířete, například data narození, data majitelů, data očkování a.t.d., se ukládají u certifikačního místa do paměti centrálního počítače, který je obvyklým způsobem přístupný privilegovaným majitelům a u kterého může býti případně část uložených dat veřejně přístupná. Odpovídající data jsou zakódovaná buď soukromým klíčem asymetrické dvojice klíčů specifické pro zvíře, tedy kódu, který se výše zmíněným způsobem vztahuje ke genetické informaci určitého zvířete nebo je přidána každému záznamu hodnota jednosměrné funkce zakódovaná tímto pro zvíře specifickým klíčem, která vyplývá, když se tato jednosměrná funkce použije na odpovídající záznam. V obou případech může uživatel, který čte odpovídající data nebo je přejímá z internetu verifikovat, že nejsou zfalšovaná a vztahují se k určité osobě.
» · ·· • · · · · · · » · · 9 « « • ····»· · · • · · · · •··· Φ 9 9 999
-22Majitel zvířete obdrží pro zvíře specifickou čipovou kartu, na které je uložen pro zvíře specifický asymetrický klíč, a to jak soukromý tak také veřejný klíč. Čipová karta slouží současně jako průkazka zvířete, obsahující certifikát certifikačního místa. Certifikát obsahuje jméno zvířete, pořadové číslo série, jméno vystavovatele, jméno podavatele žádosti, jméno toho místa, které získalo genetické informace a které jsou podkladem kódování („genetický otisk prstu“), způsob získání těchto genetických informací, vlastní genetickou informaci a dobu platnosti, jakož případně označení veřejného klíče a/nebo způsobu zakódování. Tento certifikát se dá z čipu číst nezakódovaný nebo veřejným klíčem certifikačního místa. Případně může býti certifikát také natištěn na čipové kartě.
Aby se získal přístup k datům uloženým v paměti certifikačního místa, čtou se genetické informace a veřejný klíč čtecím zařízením z čipové karty a předají se certifikačnímu místu. Pomocí genetické informace určí počítač certifikační místo ve kterém se mají uvolnit k zvířeti se vztahující data. Pomocí veřejného klíče počítač překontroluje, zdaje přihlášený uživatel oprávněný k čtení dat. Mohou se předávat rovněž jiná data, například číslo série, které určuje příslušné zvíře místo genetické informace. Mohou se rovněž předvídat přídavné nebo alternativní uzávěry přístupu, například hesla.
Majitel získá oprávnění k přístupu pro tu část v centrálním počítači uložených dat, která se vztahují k majiteli, například místo odchovu, údaje o výživě a podobná. Pro jiná data, například data narození, místo původu a podobná, získá majitel, ačkoliv vlastní odpovídající soukromý klíč, pouze omezené oprávnění k přístupu. Zpravidla mu bude dovoleno číst tato data, ne však je měnit nebo vymazat. Oprávnění k přístupu se může zařídit obvyklým způsobem, poskytnutím čtecích a psacích práv u centrálního počítače a/nebo konvenčním heslem. Mohou se rovněž používat jiné mechanismy kontroly přístupu, například rozpoznání řeči nebo použití biologických znaků příslušné osoby (otisk prstu, snímání duhovky). Jako další možnost kontroly přístupu se může předvídat, že se povolí přístup k datům jen tehdy, když uživatel uloží digitální signaturu, tedy zprávu kódovanou soukromým klíčem přiděleným uživateli certifikačním místem, které může býti certifikačním místem zvířecích dat ale také certifikačním místem podle zákona o digitální signatuře.
« • · · · · · 9 • · « 9 · · «»····« ♦ · • · · » · • ·* · ♦ »· «··
-23Může se rovněž předvídat, že se například chovatelům nebo svazům umožní jedinou čipovou kartou (MasterCard) přístup k datům týkajícím se více zvířat, přičemž přednostně obsahuje tato MasterCard pouze platné veřejné klíče, ne však soukromé klíče, takže držitel této MasterCard může sice číst všechna data týkající se zvířat, nemůže je však bez výše popsané pro zvíře specifické karty měnit.
Provozovatelé certifikačního místa vlastní rovněž soukromý a veřejný kód specifický pro zvíře a mají plné přístupové oprávnění ke všem částem dat.
Přístup k datům se může třetím osobám umožnit tím, že vlastník (nebo certifíkační místo) umožní těmto osobám čtení dat buď s časovým omezením nebo permanentně, například poskytnutím hesla, a že jim dá k dispozici veřejný, pro zvíře specifický klíč. Dále může býti dovoleno určitým uživatelům, například zvěrolékařům, měnit nebo nově psát určitá data, například data očkování, data prohlídek a pod., přičemž tito uživatelé pak jimi nově napsaná nebo změněná data digitálně signují pro ně specifickým soukromým klíčem, například zakódováním hodnoty odpovídající jednosměrné funkce. Mění-li se tato data, vytvoří certifikačni místo soukromým, pro zvíře specifickým klíčem druhou signaturu ve formě kódované hodnoty jednosměrné funkce, aby se potvrdila autenticita přiřazení zapsaných dat k odpovídajícímu zvířeti.
Může se však také předvídat, že třetí osoba může vyvolat jen tehdy data, a tyto číst nebo měnit, když současně pro autorizaci použije pro zvíře specifickou čipovou kartu vlastníka a zasune jí do odpovídajícího čtecího zařízení. V tomto případě může osoba vyvolat data uložená v paměti u certifikačního místa, když byla čipová karta osobě vydána a tím byla osoba vlastníkem autorizována.
Se zřetelem na příklad zvěrolékaře, který má oprávnění na zapisování dat u certifikačního místa, bude přístup třetích osob ještě blíže popsán.
Zvěrolékař má k dispozici soukromý a veřejný klíč, které jsou mu přidělené certifikačním místem a/nebo podle zákona o digitální signatuře. V certifikačním místem • · 0 ·» · 0 0 • o o o··· · · · o o 0 · · · · · · o 00 o
O » · 0 O 0 0 ···· O 0 0 000 00 O
-24zavedeném elektronickém registru je zřízen soubor („registrační list“) pro ošetřovatelská data. Zvěrolékař obdrží čtecí oprávnění pro kmenová data, jako jsou datum narození, datum původu a.t.d. a přístupové oprávnění pro psaní a čtení dat očkování a psaní ošetřovatelských dat, přičemž oprávnění pro čtení ošetřovatelských dat, která se netýkají jeho činnosti, může býti omezené.
Při ošetření vydá majitel zvířete zvířeti přiřazenou, pro zvíře specifickou čipovou kartu zvěrolékaři, který touto kartou naváže spojení s certifikačním místem. Čtení certifikačních informací z paměti a předání dat uložených na pro zvíře specifické kartě, jako jsou uložený veřejný, pro zvíře specifický klíč a heslo, certifikačnímu místu, otvírá na certifikačním místě přístup k uloženým datům o zvířeti. Pro čtení, případně psaní dat se musí zvěrolékař znovu osobně identifikovat. To se může uskutečnit tak, že se předají data z čipové karty přidělené zvěrolékaři nebo se v čtecím zařízení čipových karet nebo v počítači zvěrolékaře uložená data přenesou automaticky do centrálního místa. Při komunikaci mezi zvěrolékařem a certifikačním místem se mohou používat obvyklé techniky bezpečného spojení. Například se může speciálně generovaný symetrický klíč relace vyměnit pro relaci asymetrickou dvojicí klíčů, kterou se všechny komunikace mezi zvěrolékařem a certifikačním místem během relace zakódují.
Když proběhla autorizace zvířete a také autorizace zvěrolékaře, může zvěrolékař číst, a pokud je to dovoleno, měnit jemu přístupná data v registru certifikačního místa. Zvěrolékař opatří jím změněná nebo nově napsaná data svou digitální signaturou.
Komunikace opačným směrem je rovněž možná, například pro předání lékařské zprávy o nemoci. Přitom se zakóduje odpovídající zpráva buď pro zvíře specifickým soukromým klíčem nebo soukromým klíčem zvěrolékaře, případně veřejným klíčem příjemce. Alternativně se zpráva předává v nezakódovaném textu a pro přezkoušení autenticity se vytvoří signatura, například hodnota jednosměrné funkce použitá pro zprávu, zakódovaná pro zvíře specifickým soukromým klíčem nebo soukromým klíčem zvěrolékaře a připojí se ke zprávě.
fl· «
-25• · · flfl • fl · flfl • ······ · • · • fl « • flflfl « flfl • flfl · * ♦
Výše popsaný způsob se může například použít pro identifikaci zvířete při chovných přehlídkách. Vlastník zvířete předá pro přihlášku zvířete zvíře identifikující genetickou informaci, která je, jak bylo výše vysvětleno, základem veřejného, pro zvíře specifického veřejného klíče, jakož veřejný, pro zvíře specifický klíč udaný na čipové kartě nebo jinou informaci, která čipovou kartu přiřadí genetické informaci. Při příjezdu zvířete na chovnou přehlídku se zvíře pomocí zaslané genetické informaci identifikuje. Na základě certifikátu uloženého nebo natištěného na čipové kartě se kontroluje, zda udaný veřejný klíč skutečně patří k udané genetické informaci, takže se vytvoří autentické přiřazení čipové karty k předváděnému zvířeti. Takovým způsobem verifikovanou čipovou kartou se pak mohou zpřístupnit data na certifíkačním místě. Mohou-li se data na certifikačním místě dekódovat klíčem uloženým na čipové kartě, je zajištěno, že předváděné zvíře odpovídá datům uloženým na certifikačním místě.
Stejným způsobem se může postupovat při obchodních transakcích týkajících se zvířete, například při prodeji zvířete. Také v tomto případě se přenáší veřejný klíč spolu s genetickou informací identifikující zvíře. Místo veřejného klíče se může přenášet i jiná informace, která vytvoří jednoznačné přiřazení předkládané čipové karty k předaným genetickým informacím. Pokud čipová karta samočinně překontroluje přiřazení čipové karty k uloženým datům, zejména k uloženému kódu, vystačí samotný údaj genetických informací pro autentifikaci karty.
Jsou možné různé obměny výše popsaného způsobu postupu. Mohou se například používat jiné způsoby kódování. Oprávnění k přístupu, zejména práva na čtení a psaní, mohou býti upravené rozdílně.
Informace o získávání genetických informací , přiřazení těchto informací k veřejnému klíči a t.d. se nemusí ukládat do paměti čipové karty, ale mohou býti přenášené i jiným způsobem.
Způsob může býti upraven na internetové tržiště, například pro elektronické obchodování se zvířaty nebo pro elektronickou dražbu zvířat. Přitom se vyhledávacími • ft • · · · · • ftft · · · • ftft ftft • ftftftftftft ft • · · » · ftft • •ftft ft ftft «·· ftft
-26funkcemi stanou přístupné určité informace nebo referenční záznamy nebo všeobecněji u certifíkačního místa uložená data o registrovaných zvířatech a/nebo materiálech. Tržiště může býti otevřené, přičemž se zajištění přenosu dat může provádět standardními způsoby. Alternativně může býti přístup k informacím všeobecně nebo také pouze pro určité informace omezen na oprávněné uživatele.
V rámci výstavby genetického certifíkačního místa se mohou specifické elektronické informace referenčních záznamů vydávat jako elektronické nebo psané certifikáty pro příslušná zvířata případně materiály, zejména jako certifikát pro ostatní vlastnosti a/nebo materiály.
Konečně se může vynálezecký způsob používat pro vybudování standardizované banky zvířat, u které již netvoří genetická informace („genetický otisk prstu“) data identifikující zvíře, ale spíše klíč přiřazený k této informaci. Způsoby, které se v současnosti používají na vytvoření „genetického otisku prstu“ jsou rozdílné, takže jedno a totéž zvíře může odpovídat více „genetickým otiskům prstu“, a to podle toho, který způsob byl použit. Proto je nyní obtížné prohledávat pomocí genetických informací v rozdílných databankách data, která se vztahují na totéž zvíře. V rámci vynálezu není způsob získání genetického otisku prstu důležitý, pokud se přiřadí každému zvířeti jen jediný individuálně přiřazený klíč (nebo jiná digitální informace); primárním vyhledávacím kritériem je pro zvíře specifický kód nebo klíč. Jednoznačné spojení mezi klíčem a specifickou genetickou informací se uskutečňuje certifikátem, který označuje způsob kterým byl zjištěn „genetický otisk prstu“ a přiřazený klíč, přičemž je tento certifikát k dispozici vždy spolu s klíčem a je buď uložen společně s tímto, neboje kdykoliv vyvolatelný serverem.
V předešlém popisu a v nárocích uvedené znaky vynálezu mohou býti jak samy, tak také v libovolné kombinaci podstatné pro uskutečnění vynálezu v různých formách provedení.

Claims (4)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY od zvířat a organismů, který obsahuje tyto kroky : — uložení identifikačních dat do paměti nosiče-daťveformě zakódované zprávy , která je v jednozajačnéflfpředem určeném vztahu ke genetické informagirkteřajednoznačně identifikuje zvíře nebo biologický materiál
    - ^^Jírekontrolování identifikačních dat za tím účelem, zda tyto jsou v předem •----určeném vztahu ke genetické mformaci?Í
    Způsob podle nároku 1, vyznačuj ící se t i m, že se určí genetické informace jednoho nebo více zvířat nebo biologického materiálu od jednoho nebo více zvířat nebo organismů a uloží se do paměti paměťového média jako referenční záznamy.
    Způsob podle nároku 1 nebo
  2. 2, vy znač uj i c i se ti m, že na nosiči dat jsou v paměti uložená další data přiřazená identifikačním datům, týkající se zvířete určeného k identifikaci, případně biologického materiálu určeného k identifikaci.
    Způsob podle nároku 1 nebo
  3. 3, vyznačují cí se t i m, že identifikační data obsahují zakódovanou zprávu, která je zakódovaná kódem jednoznačně přiřazeným individuálnímu zvířeti nebo materiálu.
    Způsob podle nároku 4,vyznačující se tím, že zakódovaná zpráva obsahuje hodnotu jednosměrné funkce (Hash), která vyplývá, když se tato jednosměrná funkce použije na další na nosiči dat uložená data týkající se zvířete určeného k identifikaci, případně materiálu určeného k identifikaci.
    Způsob podle jednoho z nároků 1 až 5, vyznačuj ící se tím, že zakódovaná zpráva obsahuje genetickou informaci jednoznačně identifikující zvíře případně materiál.
    ·· · · ♦ · · ♦ • 9 · 9 9 99 9 9 · • 9 9 9 9 9 9 9
    9 0999 9 9 9 9 9 9 9
    9 · · · · · · • · · · · 9 9 999 9 9 ·
    -287. Způsob podle jednoho z nároků 3až 6, vyznačující se tím, že identifikační data obsahují zakódovaná data týkající se místa uložení a/nebo obsahu dalších dat týkajících se zvířete přiřazeného k identifikačním datům.
    8. Způsob podlejednoho z nároků 4 až 7, vyznačující se tím, že identifikační data obsahují zprávu, která je zakódovaná kódem generovaným na základě sledu čísel předem určeným jednoznačným způsobem, jednoznačně přiřazeným genetické informaci, jednoznačně identifikující zvíře případně materiál.
    9. Způsob podle nároku 8, vyznačuj ící se t í m , že sled čísel tvoří minimálně část kódu.
    10. Způsob podle nároku 8 nebo 9, vyznačuj ící se t í m, že klíčem je symetrický klíč.
    11. Způsob podle nároku 8 nebo 9, vyznačuj ící se t í m, že zpráva je zakódovaná na základě soukromého klíče asymetrické dvojice klíčů, přičemž minimálně část veřejného klíče je v předem určeném vztahu ke genetické informaci identifikující zvíře případně materiál.
    12. Způsob podle nároku 11,vyznačující se tím, že veřejný klíč je tvořen podílem specifickým pro zvíře a podílem specifickým pro uživatele.
    13. Způsob podle jednoho z nároků 8 až 12, vyznačující se tím, že identifikující data se přídavně zakódují klíčem specifickým pro uživatele.
    14. Způsob podle jednoho z nároků 8 až 13, vyznačuj ící se tím, že minimálně část dat na nosiči dat, přiřazených k identifikačním datům, jsou zakódovaná kódem, který je odlišný od kódu, kterým jsou zakódovaná identifikační data.
    • · · ·· · · · • · · · · ·· 4 4 4
  4. 4 4 4 4 4 4 4 4
    4 4444 4 4 4 4 44 9
    4 9 4 9 4 4 4 • 44 9 4 44 444 44 4
    -2915. Způsob podle jednoho z nároků 8 až 14, vyznačuj ící se tím, že klíč na dekódovaní identifikační data obsahující zprávy je uložen na nosiči čipu pro komunikaci se zařízením na zpracování dat rozhraním, zejména na čipové kartě.
    16. Způsob podle nároku 15, vyznačující se tím, že čip je opatřen zařízením na dekódování zpráv.
    17. Způsob podle nároku 15 nebo 16, vyznačuj ící se t i m, že klíč kódující zprávu identifikačních dat je asymetrickým klíčem, příslušející soukromý klíč je uložen na čipu a čip je opatřen zařízením na zakódování zpráv soukromým klíčem.
    18. Způsob podlejednoho z nároků 15 až 17, vyznačuj ící se tím, že čip obsahuje rozhraní na zavádění digitalizovaných genetických informací a zařízení na překontrolování přiřazení uloženého kódu k zavedené digitalizované genetické informaci.
    19. Způsob podle nároku 18, vyznačující se tím, že komparátor porovnává zavedenou digitalizovanou genetickou informaci s hodnotou uloženou v paměti pro tuto informaci a vydá výstupní signál, který udává, zda se shodují nebo ne.
    20. Způsob podle nároku 18, vyznačující se tím, že komparátor podle zavedené digitalizované genetické informace a v paměti uloženého přiřazení digitalizované genetické informaci, které zvíře nebo materiál jednoznačně identifikuje, určí ke klíči uloženému v paměti klíč přiřazený zavedené informaci, takto určený klíč porovná s klíčem uloženým v paměti a vyšle výstupní signál, který zobrazí, zda klíč určený na základě zavedení souhlasí s klíčem uloženým v paměti nebo ne.
    • · • · · · · · · · · ··· · * · · · • ···· · · · · · · · • · · · · 9 9
    9999 9 99 999 9 9
    -3021. Způsob podlejednoho z nároků 15 až 20, vyznačuj ící se tím, že na čipu jsou uložené informace identifikující jednoho nebo více uživatelů a že se kódovací a dekódovací zařízení aktivuje pouze tehdy, když se vstupním zařízením zavede informace uložená jako identifikace uživatele.
    22. Způsob podlejednoho z nároků 8 až 21, vyznačuj ící se tím, že kód na dekódování kódovaných informací, obsažených v identifikačních datech, je uložen v paměti centrálního počítače.
    23. Způsob podle nároku 22, vyznačuj ící se t í m, že počítač určí podle zavedené nebo předem určené genetické informace příslušný klíč, a tento klíč použije na identifikační data.
    24. Způsob podle nároku 23,vyznačující se tím, že centrální počítač po dekódovaní překontroluje, zda předem určené sledy čísel jsou obsažené v dekódovaném textu a vydá odpovídající výstupní signál uživateli.
    25. Způsob podle nároku 23 nebo 24, v y z n a č u j í c í se t í m, že na nosiči dat v paměti uložená informace, jakož případně předem určená genetická informace jednoznačně určující zvíře nebo materiál, bude přenesena do centrálního počítače.
    26. Způsob podle jednoho z nároků laž 24, vyznačující se tím, že nosič dat, s daty vztahujícími se na zvíře případně materiál, je instalován na centrálním počítači.
    27. Způsob podle nároku 26, vyznačuj ící se tím, že minimálně část dat je chráněna proti přístupu a oprávnění přistupuje pro různé uživatele centrálního počítače rozdílné.
    • ♦
    -31•··· φ φ
    28. Způsob podle nároku 27, vyznačující se tím, že pro část uživatelů je přístup k minimálně jedné části v paměti uložených dat možný jen tehdy, když je současně přihlášen na centrálním počítači předem určený další uživatel.
    29. Způsob podle jednoho z nároků 26 až 28, vyznačující se tím, že přístup k minimálně jedné části v paměti uložených dat je možný jen tehdy, když počítač na základě dat uložených na čipu, zejména na čipové kartě, překontroloval oprávnění přístupu.
    30. Způsob podle jednoho z nároků 27 až 29, vyznačující se tím, že počítač je upraven tak, že zapisování do dat vztahujících se na zvíře, případně na materiál, je možné jen spolu s digitální signaturou uživatele.
    31. Způsob podle jednoho z nároků 26 až 30, vyznačuj ící se t i m, že dvojice asymetrických klíčů specifická pro zvíře se použije k výměně klíče relace na komunikaci uživatele s centrálním počítačem.
    -Způsob generováni dat, kteiá jsou piokazatelnč v jednoznačném vztahuje individuálnímu zvířeti, který obsahuje :
    vytváření identifikačních dat ve formě zakóýiováhč zprávy, která jev jednoznačném vztahu ke genetický+ríformaci, která zvíře nebo biologický materiál jednoznačně identifikuje, ukládání idenUfikácních dat na nosič dat.
    Způsobqaódle nároku 32, vyznačující se tím, že identifikační data pbšahují zakódovanou zprávu, která je zakódovaná klíčem jednoznačně přiřazeným ki
    33.
    Hec
    32. Způsob generování dat, která jsou prokazatelně v jednoznačném vztahu k individuálnímu zvířeti, který obsahuje :
    vytváření identifikačních dat ve formě symetrickým nebo asymetrickým klíčem zakódované zprávy, která je v jednoznačném vztahu ke genetické informaci, která zvíře nebo biologický materiál jednoznačně identifikuje, ukládání identifikačních dat na nosič dat.
    následují platné nárok)' 33 až 11^
    Γ Změněný tisrt
    33. Způsob podle nároku 32, vyznačuj ící se t í m, že identifikační data obsahují zakódovanou zprávu, která je zakódovaná klíčem jednoznačné přiřazeným k individuálnímu zvířeti.
    • ·
    -32φ»
    Φ· » φφφφ • · · φ φφ φφφ φφ φ
    34. Způsob podle nároku 33,vyznačující se tím, že zakódovaná zpráva obsahuje hodnotu jednosměrné funkce (Hash), která vyplyne, když se jednosměrná funkce použije na další, na nosiči dat uložená data týkající se zvířete určeného k identifikaci, případně materiálu určeného k identifikaci.
    35. Způsob podle jednoho z nároků 32 až 34, vyznačuj ící se tím, že identifikační data obsahují zprávu, zakódovanou kódem generovaným předem určeným jednoznačným způsobem na základě sledu čísel, která je jednoznačně přiřazená genetické informaci jednoznačně identifikující zvíře, případně materiál.
    36. Způsob podle nároku 35, vyznačující se tím, že klíčem je symetrický klíč.
    37. Způsob podle nároku 35, vyznačující se tím, že informace je zakódovaná na základě asymetrické dvojice klíčů, přičemž minimálně část veřejného klíče je v předem určeném vztahu ke genetické informaci.
    38. Nosič čipu na identifikaci zvířat, který je rozhraním zařízen na komunikaci mezi čipem na nosiči čipu a počítačem, zejména čipová karta, vyznačující se t i m, že je na čipu uložen klíč, který je v jednoznačném předem určeném vztahu ke genetické informaci specifické pro individuální zvíře.
    39. Nosič čipu podle nároku 38, vyznačující se tím, že čip je opatřen procesorem na dekódování zpráv klíčem uloženým v paměti.
    40. Čipová karta podle jednoho z nároků 38 nebo 39, vyznačující se tím, že čip obsahuje rozhraní pro zavádění digitalizovaných genetických informací a komparátor pro překontrolování přiřazení v paměti uloženého kódu k zavedené digitalizované genetické informací.
    0 0 •
    0 « · · 0
    0 000000 0
    0 0 0 0
    0000 0 00
    -3341. Počítačový systém na provádění způsobu podle j ednoho z nároků 1 až 31, vyznačující se centrálním počítačem opatřeným nosičem dat, na kterém jsou v paměti uložená identifikační data, která jsou v jednoznačném předem určeném vztahu ke genetické informaci, která zvíře nebo biologický materiál jednoznačně identifikuje.
CZ20004711A 1999-06-30 1999-06-30 Způsob prokazování původu a/nebo identifikace zvířat nebo biologického materiálu CZ20004711A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20004711A CZ20004711A3 (cs) 1999-06-30 1999-06-30 Způsob prokazování původu a/nebo identifikace zvířat nebo biologického materiálu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20004711A CZ20004711A3 (cs) 1999-06-30 1999-06-30 Způsob prokazování původu a/nebo identifikace zvířat nebo biologického materiálu

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20004711A3 true CZ20004711A3 (cs) 2001-05-16

Family

ID=5472837

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20004711A CZ20004711A3 (cs) 1999-06-30 1999-06-30 Způsob prokazování původu a/nebo identifikace zvířat nebo biologického materiálu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ20004711A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10621550B2 (en) Systems and methods for protecting and governing genomic and other information
JP2019145123A (ja) 物質の確実な輸送のための方法、装置、およびシステム
US20050187792A1 (en) Optical prescription card
CN103843031A (zh) 信息处理装置和方法以及程序
Weir et al. DNA banking and informed consent: part 2
US20210271982A1 (en) Method for storing and utilizing genome and genomic information
US20220208315A1 (en) Method and system for obtaining, controlling, accessing and/or displaying personal genetic identification information
US20040185481A1 (en) Testing method using DNA microarray
CZ20004711A3 (cs) Způsob prokazování původu a/nebo identifikace zvířat nebo biologického materiálu
CA2336340C (en) Method for proving the pedigree and/or for the identification of animals or of biological material
JP3706801B2 (ja) 認証票発行システムと方法及び認証票発行装置
US20210233091A1 (en) System and method for facilitating a record of information of an organism
CN109165952A (zh) 一种基于区块链的马匹信息记录方法及系统
JP2003281546A (ja) 個体認証システム
JP2004239766A (ja) Dnaマイクロアレイを用いた検査方法
US9082145B2 (en) Web-hosted engine for continuously improving the identification of safer products for administration
Tannian et al. Securing Birth Certificate Documents with DNA Profiles
US9165110B2 (en) Web-hosted engine for continuously improving the identification of safer products for administration
JP2004239767A (ja) 検査方法
JP2023510909A (ja) シリアル化人工授精ストロー並びに認証システム及び方法
JP2005322258A (ja) 認証票発行システム
Susanti et al. Protection of Genetic Data in Health Services Based on Genomics Technology in Indonesia
US20210193256A1 (en) Method and system for generating a unique identifier of a subject from the dna of said subject
Capps New technologies: ethics of genomics
JP2023537344A (ja) 対象者の遺伝データを暗号化するための方法およびシステム