CZ20004422A3 - Polypeptid lidský protein C - Google Patents

Polypeptid lidský protein C Download PDF

Info

Publication number
CZ20004422A3
CZ20004422A3 CZ20004422A CZ20004422A CZ20004422A3 CZ 20004422 A3 CZ20004422 A3 CZ 20004422A3 CZ 20004422 A CZ20004422 A CZ 20004422A CZ 20004422 A CZ20004422 A CZ 20004422A CZ 20004422 A3 CZ20004422 A3 CZ 20004422A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
protein
polypeptide
human protein
apc
leu
Prior art date
Application number
CZ20004422A
Other languages
English (en)
Inventor
Lihua Huang
Ralph Meridith Riggin
Original Assignee
Lilly Co Eli
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lilly Co Eli filed Critical Lilly Co Eli
Priority to CZ20004422A priority Critical patent/CZ20004422A3/cs
Publication of CZ20004422A3 publication Critical patent/CZ20004422A3/cs

Links

Landscapes

  • Peptides Or Proteins (AREA)
  • Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)

Abstract

Popisuje se izolovaný polypeptid lidského proteinu C se zkráceným těžkým řetězcem, tento izolovaný polypeptid zachovává biologickou účinnost lidského proteinu C přirozeného typu; je použitelný při léčení vaskulárních okluzivních poruch, hyperkoagulačních stavů, trombotických poruch a chorobných stavů zvyšujících pravděpodobnost vzniku trombózy

Description

Polypeptid lidského proteinu C
Oblast techniky
Tento vynález patří do oblasti humánního lékařství. Konkrétněji se tento vynález týká izolovaného polypeptidů lidského proteinu C se zkráceným těžkým řetězcem, způsobů použití tohoto polypeptidů lidského proteinu C a farmaceutických přípravků tohoto polypeptidů lidského proteinu C.
Dosavadní stav techniky
Protein C je vitamin K-dependentní serinová proteasa a je přirozeným antikoagulačním prostředkem, který hraje úlohu při regulaci cévní homeostázy inaktivací faktorů Va a VIIIa koagulační kaskády. Lidský protein C se primárně vytváří v játrech jako jednoduchý polypeptid s počtem aminokyselin 461. Tato prekurzorová molekula se podrobuje několika posttranslačním modifikacím včetně 1) odštěpení signální sekvence 42 aminokyselin, 2) proteolytického odstranění lysinového zbytku v poloze 156 ze zymogenu o jednom řetězci a argininového zbytku v poloze 157 s vytvořením formy molekuly o dvou řetězcích (to jest lehký řetězec o 155 aminokyselinových zbytcích připojený disulfidickou vazbou k těžkému řetězci obsahujícímu serinproteasu o 262 aminokyselinových zbytcích), 3) vitamin K-dependentní karboxylace 9 zbytků kyseliny glutamové seskupených v prvních 42 aminokyselinách lehkého řetězce s obdržením 9 zbytků kyseliny gama-karboxyglutamové a 4) připojení glycidu na 4 místech (1 na lehkém řetězci a 3 na těžkém řetězci). Nakonec se cirkulující zymogen o dvou řetězcích aktivuje působením komplexu trombin/ /trombomodulin, který štěpí aktivační peptid (zbytky 158 až 169) cirkulujícího zymogenu s poskytnutím aktivovaného pro• · ** ·· ·· ·· β » · φ » φ * φ φφφφ φ φ φ • ···*·· · · • * · » > Λ «Φ *» ΦΦ ΦΦΦΦ teinu C (aPC).
Ve spojení s ostatními proteiny působí protein C snad jako nejdůležitější regulátor potlačující krevní koagulační faktory, které podporují trombózu. Enzymatický systém proteinu C tedy představuje hlavní fyziologický antikoagulační mechanismus.
Kritická úloha proteinu C při řízení hemostázy se projevuje na příkladu zvýšené rychlosti trombózy při heterozygotní deficienci, rezistenci na protein C (například následkem běžné Leidenovy mutace faktoru V) a při fatálním následku neléčené homozygotní deficience proteinu C. Humánní aktivovaný protein C, odvozený od plazmy i rekombinantní, je účinným a bezpečným antitrombotickým prostředkem, což se prokazuje na řadě zvířecích modelů žilní i tepenné trombózy. Protein C se v nedávných klinických studiích projevil jako účinný při humánních trombotických onemocněních včetně léčení nedostatečnosti proteinu C a mikrovaskulární trombózy, jako je roztroušená intravaskulární koagulace spojená se sepsí.
Naneštěstí se v průběhu aktivace proteinu C odštěpuje konec C hlavního proteinu, což vede k potenciální změně struktury proteinu, která dále může vést k méně atraktivnímu farmaceutickému přípravku.
Podstata vynálezu
Původci tohoto vynálezu zjišťují, že tato zkrácená forma aPC (aktivovaného proteinu C) je biologicky účinná. Tento vynález proto poskytuje izolovaný polypeptid aPC se zkráceným těžkým řetězcem, preferovaný způsob přípravy to-
hoto polypeptidů a jeho použití jako léčiva.
Tento vynález poskytuje izolovaný polypeptid lidského proteinu C zahrnující lehký řetězec a zkrácený těžký řetězec s podmínkou, že číslo identifikace sekvence tohoto polypeptidu je 1.
Tento vynález dále poskytuje rekombinantní molekulu DNA kódující izolovaný polypeptid lidského proteinu C s omezeným těžkým řetězcem s podmínkou, že číslo identifikace sekvence této molekuly DNA je 2.
Tento vynález dále poskytuje způsob léčení trombotického onemocnění u pacienta, který potřebuje takové léčení, zahrnující podávání tomuto pacientovi farmaceuticky účinného množství izolovaného polypeptidů lidského proteinu C s omezeným hlavním řetězcem.
Způsoby a aspekty přípravy izolovaného polypeptidů lidského proteinu C se zkráceným hlavním řetězcem jsou rovněž předmětem tohoto vynálezu.
Pro účely tohoto vynálezu, jak se zde popisuje spolu s nároky, odpovídají následující pojmy definicím popsaným níže.
aPC neboli aktivovaný protein C, at rekombinantní nebo odvozený od plazmy - aPC, zahrnuje a přednostně znamená lidský protein C, i když aPC může též zahrnovat jiné druhy nebo deriváty mající proteolytické, amidolytické, esterolytické a biologické (antikoagulační nebo profibrinolytické) účinky proteinu C. Příklady derivátů proteinu C se popisují v US patentu č. 5 453 373 a US patentu č. 5 516 650, jejichž • · • · · ·
- 4 • ·*··*· · * · · · •· ·· ·« ···« ·· · plné znění se zde zahrnuje formou odkazu.
APTT - aktivovaný parciální tromboplastinový čas.
hPC - zymogen lidského proteinu C.
r-hPC - rekombinantní zymogen lidského proteinu C tvořený v prokaryotických buňkách, eukaryotických buňkách nebo u transgenních živočichů.
r-aPC - rekombinantní lidský aktivovaný protein C tvořený aktivací r-hPC in vitro nebo přímou sekrecí aktivované formy proteinu C z prokaryotických buněk, eukaryotických buněk nebo transgenních živočichů (W097/20043) včetně například sekrece z lidských ledvinových buněk 293 ve formě zymogenu s následnou purifikaci a aktivací způsoby dobře známými tomu, kdo má zkušenost v oboru, jak ukazuje US patent č. 4 981 952, jehož plné znění se zde zahrnuje formou odkazu.
Zymogen - se vztahuje k vylučovaným neaktivním formám proteinu C o jednom řetězci či o dvou řetězcích.
Zkrácený těžký řetězec - se vztahuje k těžkému řetězci proteinu C, jehož 4 C-terminální aminokyseliny byly odštěpeny. Pro případ lidského aktivovaného proteinu C obsahuje zkrácený těžký řetězec zbytky 170 až 415, jak se udává v sekvenci s identifikačním číslem 1.
Lehký řetězec - se vztahuje k lehkému řetězci proteinu C. Pro případ lidského aktivovaného proteinu C obsahuje lehký řetězec aminokyselinové zbytky 1 až 155 nebo polypeptidy mající alespoň jednu aminokyselinu z konce C vypuštěnu.
• ······ · · ·· »
Trombotická porucha - porucha, která se vztahuje k vytváření či přítomnosti krevní sraženiny v cévě nebo kterou toto vytváření či přítomnost krevní sraženiny ovlivňuje. Trombotické poruchy zahrnují, avšak bez omezení na tyto případy, mrtvici, infarkt myokardu, nestabilní angínu pectoris, náhlý uzávěr po angioplastice nebo zavedení stentu a trombózu jako následek periferního vaskulárního chirurgického výkonu.
Vaskulární okluzivní poruchy a hyperkoagulační stavy: poruchy zahrnující, avšak bez omezení na tyto případy, sepsi, roztroušenou intravaskulární koagulaci, purpuru fulminans, velká poranění, velké chirurgické výkony, popáleniny, syndrom respirační tísně dospělých, transplantace, hlubokou venózní trombózu, trombocytopénii vyvolanou heparinem, srpkovitost, talasemii, virovou hemoragickou horečku, trombotickou trombocytopenní purpuru a hemolytický uremický syndrom.
Farmaceutický prostředek - prostředek či roztok, který je vhodný k podávání jako terapeutický prostředek.
Farmaceuticky účinné množství ve smyslu, ve kterém se zde používá, představuje množství sloučeniny podle tohoto vynálezu, které je schopné potlačovat trombotickou poruchu u savců. Konkrétní dávka sloučeniny podávané podle tohoto vynálezu se ovšem určí na základě konkrétních okolností týkajících se případu, včetně podávané sloučeniny, konkrétního léčeného stavu a podobných úvah.
Struktura hPC je poměrně složitá vzhledem k poč-tu post-translačních modifikací. Struktura hPC zahrnuje lehký řetězec (zbytky 1 až 155) a těžký řetězec (zbytky 158 až 419). Molekula hPC se původně exprimuje jako polypeptid o 419 aminokyselinách, avšak před sekrecí z buněk se většina proteinu převádí na heterodimerní formu odstraněním dipeptidu Lys-Arg v polohách 156 až 157.
Rekombinantní lidský protein C (r-hPC) je svou strukturou a komplexností analogický lidskému proteinu C. Během převedení r-hPC na r-aPC se trombin selektivně štěpí aktivací dodekapeptidu (zbytky 158 až 169). Avšak původci tohoto vynálezu objevili podmínky, za kterých se z konce C těžkého řetězce může též odštěpovat tetrapeptid (zbytky 416 až 419) s vytvořením des (416 až 419) aPC polypeptidů. Původci dále objevili, že tato forma aPC je biologicky účinná (viz příklad 1, tabulka 1), což vede k jejímu použití jako terapeutické látky samotné nebo v kombinaci s nativním aPC. Tento vynález tedy poskytuje izolovaný des (416 až 419) aPC, způsob preferenční přípravy des (416 až 419) aPC a jeho použití jako léčiva.
Tento vynález též poskytuje sloučeniny DNA pro použití při získávání zkráceného těžkého řetězce proteinu C. Tyto sloučeniny DNA zahrnují kódovací sekvenci pro lehký řetězec lidského proteinu C umístěnou tak, že přiléhá těsně v sestupném směru, a v translačním čtecím rámci prepropeptidovou sekvenci proteinu C přirozeného typu. Sekvence DNA též kódují dipeptid Lys-Arg, který se zpracovává během vytváření definitivně upravené formy molekuly proteinu C, aktivační peptid a zkrácený těžký řetězec molekuly proteinu C.
Ti, kteří mají zkušenost v oboru, rozpoznají, že následkem degenerovanosti genetického kódu se může aktivovaný polypeptid proteinu C popisovaný výše kódovat různými sloučeninami DNA. US patent č. 4 775 624, jehož plné znění se zde zahrnuje formou odkazu, uveřejňuje a nárokuje sekvence DNA kódující formu molekuly lidského proteinu C přirozeného typu. Ten, kdo má zkušenost v oboru, může snadno stanovit, které změny sekvencí DNA lze použít pro vytvoření ostatních sekvencí DNA, které by mohly kódovat přesně definovaný polypeptid, jak se zde popisuje, avšak tento vynález se neomezuje na specifické sekvence DNA. Následkem toho konstrukce popsané níže pro preferovanou sloučeninu DNA, vektory a transformanty podle tohoto vynálezu jsou pouze ilustrativní a neomezují předmět tohoto vynálezu.
Sloučenina DNA podle tohoto vynálezu se může připravit mutagenezí směrovanou na místo genu lidského proteinu C. Obdrží se kultury a plasmidy se izolují konvenčními způsoby a poté se mohou přímo přenášet do eukaryotických hostitelských buněk pro tvorbu proteinu C se zkráceným těžkým řetězcem. Preferuje se přenášení plasmidů do hostitelských buněk, které exprimují bezprostřední-časný genový produkt adenoviru E1A, ve kterých BK enhancer, se kterým se lze setkat při působení GBMT transkripčních kontrolních jednotek, zvyšuje expresi nejúčinněji za přítomnosti E1A. Transkripční kontrolní jednotka GBMT se plně popisuje v US patentu č. 5 573 938 a v evropské patentové přihlášce č. 91301451.0, jejichž plné znění se zde zahrnuje formou odkazu. Ti, kteří mají zkušenost v oboru, si uvědomí, že řada hostitelských buněk exprimuje, nebo se může upravit tak, aby exprimovaly bezprostřední časný genový produkt velkého DNA viru. Nejpreferovanější buněčnou linií pro exprimování derivátu lidského proteinu C podle tohoto vynálezu je linie buněk lidské ledviny 293, která se popisuje v US patentu č. 4 992 373, jehož plné znění se zde zahrnuje formou odkazu. Po exprimování v této buněčné linii se tyto deriváty purifikují od supernatantu buněčné kultury způsobem popsaným v US patentu č. 4 981 952, • · · · • ·· · · · · · · ··
- 8 • ·«··«· · · · · · ·· · · ·· · · · · ·· · jehož plné znění se zde zahrnuje formou odkazu.
Sekvence DNA podle tohoto vynálezu lze připravovat chemicky nebo kombinací restrikčních fragmentů nebo kombinací způsobů známých v oboru. Jsou k dispozici syntetizátory DNA a lze je použít pro tvorbu sloučenin DNA podle tohoto vynálezu.
Ilustrativní vektory podle tohoto vynálezu zahrnují GMBT transkripční jednotku umístěnou tak, aby stimulovala transkripci kódovacích sekvencí pozdním promotorem adenoviru. Ti, kteří mají zkušenost v oboru, rozpoznají, že v oboru existuje značný počet eukaryotických promotorů, enhancerů a expresních vektorů a že je lze použít pro exprimování sekvencí DNA k vytváření derivátů proteinu C podle tohoto vynálezu. Ti, kteří mají zkušenost v oboru, si též uvědomí, že eukaryotický expresní vektor může fungovat bez elementu enhanceru. Klíčový aspekt tohoto vynálezu spočívá v nových sekvencích DNA a odpovídajících aPC se zkráceným těžkým řetězcem připravených z těchto sekvencí.
Alternativně lze aktivovaný polypeptid proteinu C, který se zde popisuje, připravit reakcí aktivovaného proteinu C s trombinem pro odštěpení tetrapeptidu (zbytků 416 až 419) z konce C těžkého řetězce. Další štěpení se obdrží vystavením aPC trombinu po delší dobu, obecně 10 min až 3 až 5 h za podmínek uvažovaných v oboru. Polypeptidy aPC připravené zpracováním r-aPC trombinem nebo přímou expresí z eukaryotických buněk mají podobnou aktivitu jako aPC. Proto budou aPC se zkráceným těžkým řetězcem účinné při léčení lidských trombotických onemocnění včetně substituční léčby při léčení nedostatku proteinu C, vaskulárních okluzivních poruch a hyperkoagulačních stavů včetně sepse, disseminované • · • · * · · * » ·
- 9 intravaskulární koagulace, purpury fulminans, velkých poranění, velkých chirurgických výkonů, popálenin, syndromu respirační tísně dospělých, transplantací hluboké žilní trombózy, trombocytopénie indukované heparinem, srpkovitosti, talasemie, virové hemoragické horečky, trombocytické trombocytopenní purpury a hemolytického uremického syndromu stejně tak jako trombotických poruch a chorobných stavů zvyšujících pravděpodobnost trombózy, jako je infarkt myokardu a mrtvice, podáváním izolovaného polypeptidu lidského proteinu C se zkráceným těžkým řetězcem.
Dalším ztělesněním tohoto vynálezu je způsob léčení trombotických poruch, který zahrnuje podávání pacientovi, který tuto léčbu potřebuje, farmaceuticky účinného množství izolovaného polypeptidu lidského proteinu C se zkráceným těžkým řetězcem v kombinaci s protidestičkovým prostředkem.
Dalším ztělesněním tohoto vynálezu je způsob léčení sepse zahrnující podávání pacientovi, který tuto léčbu potřebuje, farmaceuticky účinného množství izolovaného polypeptidu lidského proteinu C se zkráceným těžkým řetězcem v kombinaci s proteinem zvyšující bakteriální permeabilitu.
Izolovaný polypeptid lidského proteinu C se zkráceným těžkým řetězcem se může formulovat podobným způsobem jako aPC s farmaceuticky přijatelným zřeďovacím prostředkem. Přednostně včetně cukru, jako je sacharosa, soli a citrátového pufru. Přednostně se deriváty aPC připravují při pH
5,5 až 6,5. Obecně budou dávky derivátů aPC, které se zde popisují, analogické dávkám nativního aPC, přednostně 0,01 mg/kg/h až 0,05 mg/kg/h.
Příklady provedení vynálezu • 9 · 9 » · · · · · ···· · · · · ··· • ······ · · · · 9
Následující způsoby přípravy a příklady slouží pouze pro ilustraci. Ten, kdo má zkušenost v oboru, si uvědomí, že existují další způsoby přípravy a aktivace rekombinantního proteinu C.
Příprava 1
Příprava lidského proteinu C
Rekombinantní lidský protein C (r-hPC) se tvoří v buňkách lidských ledvin 293 způsoby dobře známými odborníkům, jako jsou způsoby popsané v US patentu č. 4 981 952, jehož plné znění se zde zahrnuje formou odkazu. Genový kódovací lidský protein C se uveřejňuje a nárokuje v US patentu č. 4 775 624, jehož plné znění se zahrnuje zde formou odkazu. Plasmid použitý pro exprimování lidského proteinu C v buňkách 293 je plasmid pLPC, který se uveřejňuje v US patentu č. 4 992 373 a US patentu č. 5 661 002, jejichž plné znění se zde zahrnují formou odkazu. Konstrukce formou plasmidu pLPC se též popisuje v evropské patentové publikaci č.
445 939 a v publikaci Grinnell a kol., Bio/Technology, 5, 1189 až 1192 (1987), jejichž plná znění se zde rovněž zahrnují formou odkazu. Ve stručnosti se plasmid přenáší do buněk 293, potom se identifikují stabilní transformanty, s jejich následnou subkultivací a růstem v médiu bez krevního séra.
Po fermentaci se obdrží médium bez buněk mikrofiltrací.
Lidský protein C se oddělí z kapaliny kultury přizpůsobením způsobů v US patentu č. 4 981 952, jehož plné znění se zde zahrnuje formou odkazu. Čiré médium se upraví kyselinou ethylendiamintetraoctovou tak, aby její koncentrace byla mM před absorpcí na měniči aniontů (Fast-Flow Q, Pharma• · · · • ·
- 11 cia). Po promytí 4 objemy sloupce roztoku o koncentracích 20 mM Tris, 200 mM chloridu sodného, pH 7,4 a 2 objemy sloupce roztoku 20 mM Tris, 150 mM chloridu sodného, pH 7,4 se vázaný rekombinantní zymogen lidského proteinu C eluuje roztokem o koncentracích 20 mM Tris, 150 mM chloridu sodného, 10 mM chloridu vápenatého, pH 7,4. Eluovaný protein má po eluci vyšší čistotu než 95 %, jak lze posoudit na základě elektroforézy na SDS-polyakrylamidovém gelu.
Další čištění proteinu se provede úpravou koncentrace chloridu sodného na 3 M s následnou adsorpcí na hydrofobní interakční pryskyřici (Toyopearl Phenyl 650M, TosoHaas), která je v rovnováze s roztokem o koncentracích 20 mM Tris,
M chloridu sodného, 10 mM chloridu vápenatého, pH 7,4. Po promytí dvěma objemy sloupce ekvilibračního pufru bez chloridu vápenatého se rekombinantní lidský protein C eluuje 20 mM roztokem Tris, pH 7,4. Eluovaný protein se připraví pro aktivaci odstraněním zbytkového vápníku. Rekombinantní lidský protein C se ponechá projít kovovou afinitní kolonou (Chelex-100, Bio-Rad) pro odstranění vápníku a opět se naváže na měnič aniontů (Fast Flow Q, Pharmacia). Oba tyto sloupce se uspořádají sériově a ponechá se ustavit rovnováha s roztokem o koncentracích 20 mM Tris, 150 mM chloridu sodného, 5 mM kyseliny ethylendiamintetraoctové, pH 7,4. Po aplikaci proteinu se sloupec Chelex-100 promyje jedním objemem sloupce téhož pufru před odpojením ze série. Sloupec měniče aniontů se promyje třemi objemy sloupce ekvilibračního pufru před eluci proteinu roztokem o koncentracích 0,4 M chloridu sodného, 20 mM Tris-acetatu, pH 6,5. Koncentrace rekombinantního lidského proteinu C a rekombinantního aktivovaného proteinu C v roztocích se měří pomocí ultrafialového světla při 280 nm a extinkce E0,l% činí 1,81 respektive 1,85.
Příprava 2
Aktivace rekombinantního lidského proteinu C
Bovinní thrombin se naváže na aktivovanou CH-Sepharosu 4B (Pharmacia) za přítomnosti pufru HEPES o koncentraci 50 mM, pH 7,5 při teplotě 4 °C. Reakce připojení se provede na pryskyřici, kterou již byla naplněna kolona, s použitím zhruba 5000 jednotek thrombinu/ml pryskyřice. Roztok thrombinu cirkuluje kolonou zhruba po dobu 3 h před přídavkem MEA do koncentrace 0,6 ml/1 cirkulačního roztoku. Roztok obsahující MEA cirkuluje po dobu dalších 10 až 12 h pro zajištění úplného zablokování nezreagovaných aminů na pryskyřici. Po zablokování se pryskyřice s připojeným thrombinem promyje 10 objemy sloupce roztoku o koncentracích 1 M chloridu sodného, 20 mM Tris, pH 6,5 pro odstranění veškerého nespecificky vázaného proteinu a použije se v aktivačních reakcích po ekvilibraci v aktivačním pufru.
K purifikovanému rhPC se přidá kyselina ethylendiamintetraoctová do koncentrace 5 mM (pro vazbu veškerého zbývajícího vápníku ve formě chelátu) a roztok se zředí na koncentraci 2 mg/ml pufrem Tris 20 mM, pH 7,4 nebo Tris-acetat 20 mM, pH 6,5. Získaný roztok se ponechá projít thrombinovým sloupcem ekvilibrováným při teplotě 37 °C s 50 mM roztokem chloridu sodného a buď s pufrem 20 mM Tris pH
7,4 nebo 20 mM Tris-acetat pH 6,5. Průtok se upraví tak, aby umožňoval dobu kontaktu mezi rHPC a thrombinovou pryskyřicí zhruba 20 min. Eluát se sbírá a ihned se provádí zkouška jeho amidolytické aktivity. Pokud roztok nemá specifickou (amidolytickou) aktivitu srovnatelnou s určeným standardem aPC, recykluje se thrombinovou kolonou pro dokončení aktiva• · 0 0 0 • 0
- 13 ce rhPC. Poté následuje zředění roztoku 1:1 pufrem 20 mM, jak se uvádí výše, o pH buď 7,4 nebo 6,5 pro udržení aPC při nižších koncentracích do provedení dalšího kroku zpracování.
Odstranění vylouženého thrombinu z roztoku aPC se provede vazbou aPC na měnič aniontů (Fast Flow Q, Pharmacia) ekvilibrovaný v aktivačním pufru (buď 20 mM Tris, pH 7,4 nebo 20 mM Tris-acetat, pH 6,5) s 150 mM roztokem chloridu sodného. Thrombin za těchto podmínek neinteraguje s měničem aniontů, avšak prochází kolonou do aplikačního eluátu vzorku. Jakmile se aPC aplikuje na kolonu, provede se promytí 2 až 6 objemy sloupce ekvilibračního pufru o koncentraci 20 mM před eluci vázaného aPC elučním krokem s použití 0,4 M roztoku chloridu sodného buď v 5 mM Tris-acetatu, pH 6,5 nebo 20 mM Tris, pH 7,4. Vyšší objemové promývací podíly sloupce umožňují úplnější odstranění dodekapeptidu.
Antikoagulační aktivita aktivovaného proteinu C se určí měřením prodloužení srážlivosti ve zkoušce aktivovaného parciálního thromboplastinového času (APTT). Standardní křivka se získá pro zředěný pufr (1 mg/ml bovinního serumalbuminu [BSAjpro radioimunoeseje, 20 mM Tris, pH 7,4, 150 mM chlorid sodný, 0,02 % nitridu sodného) v rozmezí koncentrací proteinu C od 125 do 1000 ng/ml, zatímco vzorky se připraví při několika zředěních v tomto koncentračním rozmezí. Do každé kyvety vzorku se přidá 50 μΐ chladné koňské plazmy a 50 μΐ rekonstituovaného aktivovaného činidla pro stanovení parciálního thromboplastinového času (APTT Reagent, Sigma) a roztok se inkubuje při teplotě 37 °C po dobu 5 min. Po inkubaci se přidá do každé kyvety 50 μΐ příslušných vzorků či standardů. Místo vzorku nebo standardu se použije zřeďovací pufr pro stanovení bazální srážlivosti. Časovači zařízení fibrometru (CoA Screener Hemostasis Anály• ······ · · ·· · • · ···· ·· • · · · · · · · · · ·· ·
- 14 zer, American Labor) se spustí ihned po přídavku 50 μΐ 30 mM roztoku chloridu sodného o teplotě 37 °C ke každému vzorku či standardu. Koncentrace aktivovaného proteinu C ve vzorcích se vypočítá z rovnice lineární regrese standardní křivky. Hodnoty srážlivosti, které se zde uvádějí, jsou průměrem minima tří paralelních stanovení včetně vzorků standardní křivky.
Příklad 1
Příprava des (416 až 419) aktivovaného proteinu C
Pro přípravu des (416 až 419) aPC se jako výchozí látka, použije aPC. Použije se immobilizovaná thrombinová pryskyřice (10 mg thrombinu/ml pryskyřice CH-Sepharose 4B). N-glykosidasa F se obdrží od Boehringer Mannheim. Koňská krevní plazma je produktem Animal Technologies, lne. (Tyler, TX). Aktivovaná CH SepharosaR 4B se obdrží od Pharmacia Biotech. Veškeré další chemikálie jsou chemicky čisté látky podle Americké chemické společnosti, které jsou komerčně dostupné.
ml immobilizované thrombinové pryskyřice se umístí na filtr 0,2 μπι. Pryskyřice se promyje zhruba 5x20 ml pufru Tris o koncentraci 40 mM, pH 7,02. Promytá immobilizovaná thrombinová pryskyřice se přenese do polypropylenové lahvičky 50 ml, přidá se 12 ml alikvótu roztoku aPC 2,67 mg/ml (120 mg aPC ve 45 ml pufru Tris 40 mM, pH 7,02) a konečný objem suspenze se upraví zhruba na 21 ml pufrem Tris. Suspenze se inkubuje při teplotě okolí za stálého jemného třepání. Po inkubačních časech 10, 25, 50, 100, 160 a 240 min se z lahvičky odeberou alikvóty suspenze po 3 ml. Tyto alikvóty se centrifugují při frekvenci otáčení 2000 min-1 ( ICE
- 15 • ······ · · ·· · « ·· ·· ···· ··
CRU-5000 Centrifuge) po dobu 1 min a supernatanty se přenesou do několika polypropylenových lahviček o obsahu 1,5 ml. Tyto lahvičky se ihned umístí na lázeň se suchým ledem pro zmrazení roztoku. Kontrolní vzorek se připraví ve stejném čase s použitím deaktivované pryskyřice CH-Sepharose 4B, která neobsahuje immobilizovaný thrombin.
Zkouška na obsah proteinu. Alikvóty (150 μΐ) roztoku vzorku se zředí 450 μΐ pufru Tris 40 mM, pH 7,02 nebo vodou pro použití s reakčními činidly. Kyveta pro vzorek se promyje dvakrát roztokem vzorku a měří se absorbance tohoto roztoku v ultrafialovém světle (při vlnové délce 280 nm). Jako blank se pro toto měření použije pufr Tris nebo voda pro použití s reakčními činidly.
Rozbor LC/MS pro distribuci polypeptidů proteinu. Alikvóty zhruba 600 μΐ roztoku vzorku se smísí s 240 mg močoviny, 88 μΐ 3 M pufru Tris (pH 8,0) a 15 μΐ roztoku dithiothreitolu 50 mg/ml a směs se inkubuje po dobu 30 min při teplotě 37 °C. Vzorek se alkyluje přídavkem 50 μΐ roztoku jodacetamidu 50 mg/ml a inkubací při teplotě místnosti ve tmě po dobu 30 min. Vzorky se poté odsolí na gelové filtrační koloně pro jednorázové použití, deglykosyluji
N-glykosidasou F a analyzují hmotnostní spektrometrií LC/MS.
Analýza vysokovýkonnou kapalinovou chromatografií s reverzními fázemi. Alikvóty po 300 až 400 μΐ roztátého roztoku vzorku se promísí s dostatečným objemem 0,1% roztoku kyseliny trifluoroctové s obdržením roztoku zhruba 1 mg/ml. Tento roztok se použije jako roztok vzorku o vysoké koncentraci. Roztok vzorku o nízké koncentraci se připraví smísením alikvótu 50 μΐ roztoku o vysoké koncentraci se 450 μΐ 0,1% roztoku kyseliny trifluoroctové. Alikvóty po 100 μΐ vzorků
- 16 o vysoké koncentraci a nízké koncentraci se vstřikují na systém vysokovýkonné kapalinové chromatografie.
Rozbor APTT. Vzorek se analyzuje na automatizovaném analyzátoru aktivovaného parciálního thromboplastinového času (APTT) CoaLab. Veškeré vzorky se zředí s použitím ručních pipet na konečné koncentrace mezi 410 ng a 420 ng aPC/ml. Referenční standard aPC mající přiřazenou schopnost 303 jednotek/mg se užije pro tento rozbor. Des (416 až 419) aPC připravený, jak se popisuje výše, má podobnou biologickou aktivitu jako nativní aPC při měření v rozboru APTT. Vztah mezi antikoagulační aktivitou APTT a procentem Des (416 až 419) aPC ukazuje tabulka 1. Procentický obsah Des (416 až 419) aPC může být až 68 % a přitom se stále udržuje v podstatě stejná antikoagulační aktivita jako u nativního aPC. Obecně aPC připravený způsoby, které se zde popisují, obsahuje zhruba 1 % až zhruba 25 % Des (416 až 419) aPC.
- 17 Tabulka 1
Doba inkubace (min)
Procentický podíl (%) Des (416-419) aPC Kontrola Vzorek
Aktivita APTT (j ednotek/mg)
Kontrola Vzorek
t = 0 13 - 512 -
t = 10 14 20 503
t = 25 14 26 533
t = 50 14 35 530
t = 100 14 46 521
t = 160 14 57 509
t = 240 13 68 509
Seznam sekvencí <110> Eli Lilly and Company <12O> Polypeptid proteinu C <130> zkrácený těžký řetězec proteinu C <140> X12279 <141> 1999-06-02 <160> 2 <170> Patentln Ver. 2.0 <210> 1 <211> 1244 <212> DNA <213> Umělá sekvence <220>
<223> Popis umělé sekvence: rekombinantní lidský protein C zkrácený na konci C <400> 1 gccaactcct tcctggagga gctccgtoac agcagcctgg agcgggagtg catagaggag 60 atctgtgact tcgaggaggc caaggaaatt ttccaaaatg tggatgacac actggccttc 120 tggtccaagc acgtcgacgg tgaccagtgc ttggtcttgc ccttggagca cccgtgcgcc 180 agcctgtgct gcgggcacgg caegtgcatc gacggcatcg gcagcttcag ctgcgactgc 240 cgcagcggct gggagggccg cttctgccag cgcgaggtga gcttcctcaa ttgctcgctg 300 gacaacggcg gctgcacgca ttactgccta gaggaggtgg gctggcggcg ctgtagctgt 360 gcgcctggct acaagctggg ggacgacctc ctgcagtgtc accccgcagt gaagttccct 420 tgtgggaggc cctggaagcg gatggagaag aagcgcagtc acctgaaacg agacacagaa 480 gaccáagaag accaagtaga tccgcggctc attgatggga agatgaccag gcggggagac 540 agcccctggc aggtggtcct gctggactca aagaagaagc tggcctgcgg ggcagtgctc 600 atccacecct cctgggtgct gacagcggcc cactgcatgg atgagtccaa gaagctcctt 660 gtcaggcttg gagagtatga cctgcggcgc tgggagaagt gggagetgga eetggacatc 720 aaggaggtct tcgtccaccc caactacagc aagagcacca ccgacaatga catcgcactg 780 ctgcaectgg cccagcccgc caccctctcg cagaccatag tgcccatctg cctcccggac 840 agcggccttg cagagcgcga gctcaatcag gccggccagg agaccctcgt gacgggctgg 900 ggctaccaca gcagccgaga gaaggaggcc aagagaaacc gcaccttcgt cctcaacttc 960 atcaagattc ccgtggtccc gcacaatgag tgcagcgagg tcatgagcaa catggtgtct 1020 gagaacatgc tgtgtgcggg catoctcggg gaccggcagg atgcctgcga gggcgacagt 1080 ggggggecca tggtcgcctc cttccacggc acctggttcc tggtgggcct ggtgagctgg 1140 ggtgagggct gtgggctcct tcacaactac ggcgtttaca ccaaagtcag ccgctacctc 1200 gactggatcc atgggcacat cagagacaag gaagcccccc agaag 1245 <210> 2 • ······ · · · · · · • · ···· ··· •· e · ·· ···· ·· lit
<211> 415
<212 > PRT
<213 > Umělá sekvence
<220>
<223> Popis umělé sekvence: aminokyselinová sekvence
rekombinantního lidského proteinu C se zkrácením
konce C
<400> 2
Ala 1 Asn Ser Phe Leu 5 Glu Glu Leu Arg His 10 Ser Ser Leu Glu Arg 15 Glu
Cys Ile Glu Glu 20 Ile Cys Asp Phe Glu 25 Glu Ala Lys Glu Ile 30 Phe Gin
Asn Val Asp 35 Asp Thr Leu Ala Phe 40 Trp Ser Lys His Val 45 Asp Gly Asp
Gin Cys 50 Leu Val Leu Pro Leu 55 Glu His Pro Cys Ala 60 Ser Leu Cys Cys
Gly 65 His Gly Thr Cys Ile 70 Asp Gly Ile Gly Ser 75 Phe Ser Cys Asp Cys 80
Arg Ser Gly Trp Glu 85 Gly Arg Phe Cys Gin 90 Arg Glu Val Ser Phe 95 Leu
Asn Cys Ser Leu 100 Asp Asn Gly Gly Cys 105 Thr His Tyr Cys Leu 110 Glu Glu
Val Gly Trp 115 Arg Arg Cys Ser Cys 120 Ala Pro Gly Tyr Lys 125 Leu Gly Asp
Asp Leu 130 Leu Gin Cys His Pro 135 Ala Val Lys Phe Pro 140 Cys Gly Arg Pro
Trp 145 Lys Arg Met Glu Lys 150 Lys Arg Ser His Leu 155 Lys Arg Asp Thr Glu 160
Asp Gin Glu Asp Gin 165 Val Asp Pro Arg Leu 170 Ile Asp Gly Lys Met 175 Thr
Arg Arg Gly Asp Ser Pro Trp Gin Val Val Leu Leu Asp Ser Lys Lys
180 185 190
Lys Leu Ala Cys Gly Ala Val Leu Ile His Pro Ser Trp Val Leu Thr 195 200 205
Ala Ala His Cys Met Asp Glu Ser
210 215
Glu Tyr Asp 225 Leu Arg Arg Trp Glu 230
Lys Glu Val Phe Val His Pro Asn 245
Asp Ile Ala Leu Leu His Leu Ala 260
Ile Val Pro 275 Ile Cys Leu Pro Asp 280
Asn Gin Ala 290 Gly Gin Glu Thr Leu 295
Ser Arg Glu 305 Lys Glu Ala Lys Arg 310
Ile Lys Ile Pro Val Val Pro His 325
Asn Met Val Ser Glu Asn Met Leu 340
Gin Asp Ala 355 Cys Glu Gly Asp Ser 360
His Gly Thr 370 Trp Phe Leu Val Gly 375
Gly Leu Leu His Asn Tyr Gly Val
385 390
Lys Lys Leu Leu 220 Val Arg Leu Gly
Lys Trp Glu 235 Leu Asp Leu Asp Ile 240
Tyr Ser 250 Lys Ser Thr Thr Asp 255 Asn
Gin 265 Pro Ala Thr Leu Ser 270 Gin Thr
Ser Gly Leu Ala Glu 285 Arg Glu Leu
Val Thr Gly Trp 300 Gly Tyr His Ser
Asn Arg Thr 315 Phe Val Leu Asn Phe 320
Asn Glu 330 Cys Ser Glu Val Met 335 Ser
Cys 345 Ala Gly Ile Leu Gly Asp Arg 350
Gly Gly Pro Met Val 365 Ala Ser Phe
Leu Val Ser Trp 380 Gly Glu Gly Cys
Tyr Thr Lys 395 Val Ser Arg Tyr Leu 400
Asp Trp Ile His Gly His Ile Arg Asp Lys Glu Ala Pro Gin Lys 405 410 415

Claims (8)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Izolovaný polypeptid lidského proteinu C obsahující lehký řetězec a zkrácený těžký řetězec.
  2. 2. Polypeptid podle nároku 1, jehož číslo identifikace sekvence je 1.
  3. 3. Rekombinantní molekula DNA kódující polypeptid lidského proteinu C podle nároku 1.
  4. 4. Rekombinantní molekula DNA podle nároku 3, jejíž číslo identifikace sekvence je 2.
  5. 5. Izolovaný polypeptid lidského proteinu C podle nároku 1, který je aktivovaný.
  6. 6. Způsob léčení trombotických poruch, vaskulárních okluzivních poruch a hyperkoagulačních stavů u pacienta , který potřebuje tuto léčbu, vyznačující se tím, že se tomuto pacientovi podává farmaceuticky účinné množství izolovaného aktivovaného polypeptidu proteinu
    C se zkráceným těžkým řetězcem podle nároku 1.
  7. 7. Vektor obsahující nukleovou kyselinu podle nároku
    2 .
  8. 8. Hostitelská buňka, vyznačující se tím, že obsahuje izolovanou nukleovou kyselinu podle nároku 2.
CZ20004422A 1999-06-01 1999-06-01 Polypeptid lidský protein C CZ20004422A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20004422A CZ20004422A3 (cs) 1999-06-01 1999-06-01 Polypeptid lidský protein C

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20004422A CZ20004422A3 (cs) 1999-06-01 1999-06-01 Polypeptid lidský protein C

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20004422A3 true CZ20004422A3 (cs) 2001-05-16

Family

ID=5472659

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20004422A CZ20004422A3 (cs) 1999-06-01 1999-06-01 Polypeptid lidský protein C

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ20004422A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6436397B1 (en) Activated protein C formulations
Arruda et al. Posttranslational modifications of recombinant myotube-synthesized human factor IX
CN101680024B (zh) 重组人类第九因子及其用途
US6630137B1 (en) Activated protein C formulations
CZ286016B6 (cs) Derivát lidské bílkoviny C, způsob jeho přípravy a farmaceutický prostředek, který ho obsahuje
Brinkhous et al. Recombinant human factor IX: replacement therapy, prophylaxis, and pharmacokinetics in canine hemophilia B
CZ303199A3 (cs) Deleční mutanty faktoru X a jejich analogy
JP3004375B2 (ja) ヒトプロテインcのグリコシル化突然変異体の発現のためのベクターおよび化合物
TW201431876A (zh) 短-作用因子vii多肽類
CZ20004422A3 (cs) Polypeptid lidský protein C
SK17502000A3 (sk) Polypeptid udskho protenu c
CA2475738A1 (en) Activated protein c formulations
AU2003252774A1 (en) Human Protein C Polypeptide
CN109415713A (zh) 因子x变体
MXPA00011807A (en) Human protein c polypeptide
AU769144B2 (en) Improved methods for processing activated protein C
EP1557463A1 (en) Improved methods for processing activated protein C
MXPA99007817A (en) Factor x deletion mutants and analogues thereof
CZ373799A3 (cs) Zlepšené způsoby zpracování aktivovaného proteinu C
EP1561469A1 (en) Activated Protein C Formulations
WO2013143876A1 (en) Fviia-stf complexes exhibiting exosite-mediated super activity