CZ20004271A3 - Přípravky obsahující organické mononitráty nebo dinitráty vhodné pro léčení impotence - Google Patents

Přípravky obsahující organické mononitráty nebo dinitráty vhodné pro léčení impotence Download PDF

Info

Publication number
CZ20004271A3
CZ20004271A3 CZ20004271A CZ20004271A CZ20004271A3 CZ 20004271 A3 CZ20004271 A3 CZ 20004271A3 CZ 20004271 A CZ20004271 A CZ 20004271A CZ 20004271 A CZ20004271 A CZ 20004271A CZ 20004271 A3 CZ20004271 A3 CZ 20004271A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
nitrate
carrier
composition
topical
mono
Prior art date
Application number
CZ20004271A
Other languages
English (en)
Inventor
Sami Selim
Robert Testman
Ho-Leung Fung
John A Bauer
Original Assignee
Baker Norton Pharma
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Baker Norton Pharma filed Critical Baker Norton Pharma
Priority to CZ20004271A priority Critical patent/CZ20004271A3/cs
Publication of CZ20004271A3 publication Critical patent/CZ20004271A3/cs

Links

Landscapes

  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)

Abstract

Jsou popsány farmaceutické přípravky v topické nebo parenterální formě obsahující specifické organické mononebo dinitráty, některé z nich jsou nové sloučeniny, které jsou účinné v léčbě mužské impotence a erektilní dysfunkce při topickém nebo intrakavemózním podání do penisu. Jsou také popsány způsoby léčení používající přípravky, které obsahují mono- nebo dinitráty.

Description

Přípravky obsahující organické mononitráty nebo vhodné pro léčení impotence
Oblast techniky
Tento vynález se týká způsobů a přípravků pro léčení mužské impotence a erektilní dysfunkce.
Dosavadní stav techniky
Obecně je erekce selektivní vazodilatace houbovité tkáně penisu a corpus cavernosum a snížení odtoku krve, což vede k jejímu hromadění, zvýšení intrakavernózního tlaku a z toho plynoucí erekci.
Obvyklé farmaceutické léčení impotence nebo erektilní dysfunkce primárně zahrnuje lokální podávání relaxans vaskulárního hladkého svalstva, například papaverinu nebo prostaglandinu El či antagonistů α-adrenoceptorů, jako je například fentolamin, což má za následek erekci penisu způsobenou zvýšením arteriálního přítoku krve, distenzí sinusoid a eventuálním omezením venózního odtoku. Intrakavernózní injekce vazoaktivních léků tedy nabízí impotentním pacientům formu terapeutického řešení a umožňuje jeden z testů pro diferenciální diagnózu mezi vaskulogenní formou a dalšími etiologickými formami impotence. Papaverin a prostaglandin El jsou také používány při stanovení farmakologické odpovědi erektilních tkání penisu v pokusných podmínkách (viz Chen a kol., J. Urol., 147, 1124-1128, 1992).
Ve stavu techniky byly u impotence v praxi používány další farmaceutické léčebné postupy. Ty zahrnují systémové podávání mužských hormonálních přípravků, jako například esterů methyltestosteronu a testosteronu, a také podávání různých přirozeně se vyskytujících rostlinných extraktů, • · φφ φφ • · · · • · ·· • · · 9 • · · · • · · ·
Φ Φ ΦΦ
ΦΦΦ <··♦ Φ ΦΦΦ
Φ ΦΦΦΦ
Φ Φ ♦ ·
ΦΦΦΦ ® · · ο kterých se má za to, že mají vlastnosti afrodisiak, jako například yohimbin, ženšen, strychnin apod. Nefarmakologické léčebné postupy u impotence zahrnují chirurgickou implantaci penilní protézy a použití zařízení turniketového typu, které se přiloží pevně kolem kořene penisu a omezí průtok krve povrchovými žilami a hlubší dorzální žilou, takže se prodlouží erekce.
Všechny léčebné způsoby používané ve stavu techniky trpí zjevnými a vážnými nevýhodami. Injekce papaverinu a dalších vazoaktivních léků se setkává se střídavým úspěchem a variabilním trváním odpovědi a opakované injekce do penisu mohou být bolestivé a traumatické. U některých pacientů tyto přípravky způsobují priapismus (nežádoucí trvalou erekci), který může vést ke strukturnímu poškození orgánu. Podávání esterů methyltestosteronu nebo testosteronu může vyvolávat toxické účinky nebo inhibovat tvorbu endogenního testosteronu a spermatogenezi. Perorálně podávaná afrodisiaka mají okrajový význam a nevypočitatelnou účinnost a některé mají významné vedlejší nežádoucí účinky. Použití chirurgických implantátů nebo zařízení turniketového typu mohou vést k vážným problémům, jako je infekce a trauma, a způsobují nepohodlí oběma partnerům, muži i ženě.
Několik nedávných studií ukázalo podstatnou úlohu oxidu dusnatého pro proces erekce (viz například Rajfer a kol., N. Eng. J. Med., 326, 90-94, 1992). Rajfer uzavřel, že stimulace lokálních nervů vede k produkci NO, což zvyšuje průtok krve artériemi penisu a relaxuje kavernózní prostory. Když jsou tyto kavernózní prostory naplněny, komprimují venózní odtok z corpus cavernosum, což vede k erektilní reakci. Podávání exogenních donorů NO může být tudíž použitelné pro podporu erekce. Bylo uděleno několik patentů týkajících se použití nitroglycerinu (NTG) a linsidominu aplikovaných lokálně nebo prostřednictvím Intrakavernózní injekce k léčbě impotence a erektilní dysfunkce.
Je dobře potvrzeno, že NTG způsobuje relaxaci hladkého svalstva penisu a vaskulární tkáně, včetně kavernózní tkáně. Studie používající masťové přípravky prokázaly vazodilataci a následné zvětšení. Avšak důkazy, že NTG podávaný jako 2 až 10% mast nebo náplast aplikovaný lokálně měl za následek erekci postačující pro vaginální penetraci, jsou méně přesvědčivé. Při použití NTG masti mělo 18/26 pacientů zvětšení obvodu a 7/20 pacientů mělo 50% zvětšení zduření (Owen a kol., J. Urol., 141, 546, 1989).
Studie prováděné Cavallinim (J. Urol., 146, 50, 1991) ukázaly, že při použití jednoduchého slepého pokusu 51 pacientů dosáhlo zvětšení obvodu penisu a zvýšení rigidity při použití 10% NTG masti. V jiných neslepých pokusech měly NTG náplasti aplikované lokálně několik hodin za následek relativně chudou odpověď u 90 % pacientů v laboratoři a u 60 % pacientů doma (Meyoff a kol., Br. J. Urol., 69, 88, 1992). V další studii, 30 % pacientů dosáhlo erekce dostatečné pro vaginální penetraci doma, zatímco 71 % pacientů mělo nějakou reakci (Sonksen, Biering-Sorensen, Paraplegia, 30, 554, 1992) . Při použití NTG náplastí ve dvojitě slepé studii byla odpověď na aktivní lék přibližně 81 %, zatímco na placebo byla 19 % (Claes a Baert, Urol., Int., 44, 309, 1989). Hodnocení bylo založené na rozhovorech po testu a nebylo na základě pacientových deníků nebo dotazníků, které by byly mnohem přesnější.
Sexuální odpověď byla testována pouze ve třech z pěti publikovaných studií, které vyhodnocovaly erektilní odpověď na nitráty. Většina studií nebyla vyhodnocena statistickými metodami a pouze jedna studie hlásila, že NTG dosáhl odpovědi, která byla lepší než papaverin, jiný vazodilatátor, nebo placebo. V mnoha z těchto pokusů se běžně vyskytovaly • · bolesti hlavy a není jasné, jaká dávka NTG je potřebná nebo její délka účinku. Kromě toho bylo ukázáno, že u mnoha pacientů nebyla prokázána použitelná reakce na NTG. To mohlo nastat kvůli ultrastrukturnímu poranění hladkého svalstva, selhání okluze žil nebo přímé dilataci žil pod tunica albuginea. Další faktory, které limitují terapeutický potenciál NTG, zahrnují systémové snížení krevního tlaku a vznik bolestí hlavy.
V publikované přihlášce PCT WO 96/34583 bylo popsáno, že určité organické nitrity, zejména dinitrity, jako například 1,5-pentandinitrit, jsou účinné ve vyvolání erekce, dokonce i když jsou aplikovány lokálně na penis a jsou téměř bez nežádoucích vedlejších účinků způsobených systémovou vazodilatací. Ale bylo zjištěno, že nitrity iritují kožní tkáně a nejsou tudíž vhodné pro rozšířené terapeutické používání.
Jsou tedy potřebné zlepšené farmaceutické přípravky a způsoby pro léčbu impotence při zabránění nepříznivých účinků zažívaných u způsobů léčení dosavadního stavu techniky.
Podstata vynálezu
Předkládaný vynález se týká, ve stručnosti, lokálního (topického nebo intrakavernózního) podávání určitých organických mono- nebo dinitrátů na penis, aby se indukovala a udržela erekce se selektivní lokální (kavernózní) vazodilatací a malými nebo žádnými dovnstream systémovými vasodilatačními účinky. Vynález také obsahuje lokální a parenterální farmaceutické přípravky pro léčení impotence obsahující mono- a dinitráty.
· • · · 4 • 4 4 * • 4 4 ·
4* ·· • · · · • · · •44» 4·
Popis obrázků
Obrázek 1 je graf ilustrující na dávce závislé změny objemu penisu v čase způsobené topickou aplikací
1,5-pentandinitrátu (1,5-PDN) na penis morčete.
Obrázek 2 je graf ilustrující na dávce závislé změny objemu penisu v čase způsobené topickou aplikací roztoku 10% nitroglycerinu (NTG) na penis morčete.
Obrázek 3 je graf ilustrující vrcholové zvětšení objemu penisu způsobené topickou aplikací NTG a 1,5-PDN, v příslušném pořadí, na penis morčete.
Obrázek 4 je graf ilustrující změny objemu penisu morčat v čase po aplikaci 5% 1,5-PDN (přibližně 2,5 mg v 50 mg topického produktu) připraveného v různých formulacích: 1) isopropylalkoholu, 2) propylenglykolu, 3) KY gelu a 4) v petrolatum.
Obrázek 5 je graf ilustrující na dávce závislé změny objemu penisu v čase způsobené topickou aplikací
1,5-pentandinitritu na penis morčete.
Obrázek 6 je histogram ilustrující maximální změny středního arteriálního krevního tlaku a kavernózního tlaku u laboratorních potkanů v anestézii, kterým byly podány měnící se dávky 1,5-PDN intrakavernózní injekcí.
Obrázek 7 je histogram ilustrující maximální změny středního arteriálního krevního tlaku a kavernózního tlaku u laboratorních potkanů v anestézii, kterým byly podány měnící se dávky NTG intrakavernózní injekcí.
• »
Obrázek 8 je histogram ilustrující maximální změny středního arteriálního krevního tlaku a kavernózního tlaku u laboratorních potkanů v anestézii, kterým byly podány měnící se dávky nitroprusidu sodného (SNP) intrakavernózní injekcí.
Obrázek 9 je histogram ilustrující maximální změny středního arteriálního krevního tlaku u laboratorních potkanů při vědomí, kterým byly podávány intravenózně NTG (30 pg) a
1,5-PDN (30 až 2000 pg). K rozpuštění nitrátových sloučenin byl používán ethanol (EtOH) a je ukázán jeho účinek na krevní tlak.
Obrázek 10 je graf srovnávající vaskulární relaxační účinek 1,5-PDN a 1,5-pentandinitritu v měnících se molárních koncentracích, jak zjišťováno snížením tlaku na kroužcích aorty laboratorního potkana předem kontrahovaných fenylefrinem.
Obrázek 11 je graf srovnávající vaskulární relaxační účinek 1,5-PDN a NTG v měnících se molárních koncentracích, jak zjišťováno snížením tlaku na proužcích aorty laboratorního potkana předem kontrahovaných fenylefrinem.
Obrázek 12 je graf srovnávající krevní hladiny celkové radioaktivity a 1,5-PDN po jedné perorální dávce (5,2 mg/kg) 14C-1,5-PDN.
Obrázek 13 je graf srovnávající krevní hladiny celkové radioaktivity a 1,5-PDN po jedné subkutánní dávce (5,2 mg/kg) 14C-1,5-PDN.
Předkládaný vynález se týká lokálního podávání určitých vazodilatačních organických mono- a dinitrátů na penis, buď aplikací topických farmaceutických přípravků obsahujících nitráty (např. masti, krémy, gely, lociony, tekutiny, spreje apod.) nebo intrakavernózní injekcí parenterálních přípravků obsahujících nitráty pro účinné léčení mužské impotence a erektilní dysfunkce u lidí.
Bylo objeveno, že určité organické mono- a dinitráty nebyly nikdy použity ve stavu techniky k léčbě impotence a příbuzných stavů, a některé z nich, které jsou nové sloučeniny, skýtají neočekávané terapeutické výhody ve srovnání s vazodilatátory, které byly v oboru pro stejný účel používány, včetně blízce příbuzných vazodilatátorů, jako je například nitroglycerin (NTG). Hlavní mezi těmito neočekávanými výhodami je zvýšení stupně dosaženého zduření a podstatné snížení systémových, vazodilatačních účinků, což má za následek mnohem menší pokles systémového krevního tlaku, než který se vyskytuje u NTG a jiných nitrátových vazodilatátorů stavu techniky. Kombinace těchto účinků propůjčuje těmto organickým mono- nebo dinitrátům větší účinnost a bezpečnost, než mají jiné vazodilatátory dříve používané pro vyvolání nebo udržení erekce. Protože mají menší systémové působení, mohou být předmětné organické nitráty také méně náchylné k vyvolání nežádoucích vedlejších účinků, jako jsou vážné bolesti hlavy, které bývají vyvolávány nitroglycerinem.
Není známo, proč topická aplikace organických mono- nebo dinitrátů podle vynálezu způsobuje větší nárůst objemu penisu než NTG. Uvažuje se o tom, že rozdíl v aktivitě může mít vztah k účinnější tvorbě NO prostřednictvím dinitrátů v corpus cavernosum nebo k odlišné kinetice penetrace těchto dvou přípravků, která neumožňuje významnou periferní vazodilataci, což může mít za následek opadnutí zduření.
• ·
Bylo také nalezeno, že mono- a dinitrátové sloučeniny používané v předkládaném vynálezu jsou méně těkavé, jsou chemicky stabilnější a jsou méně dráždivě při topické aplikaci na kůži než organické nitrity popsané např. v přihlášce PCT WO 96/34583.
Topické farmaceutické přípravky obsahující jeden organický mono- nebo dinitrát nebo jejich směs pro použití podle předkládaného vynálezu výhodně obsahují alespoň jednu aktivní nitrátovou složku v koncentraci postačující poskytnout přibližně 0,1 až 40 mg aktivní nitrátové složky na dávku (např. na aplikaci přibližně 50 až 800 mg topického přípravku) ve farmaceuticky přijatelném topickém nosiči nebo vehikulu. Toto vehikulum může být ve formě masti, gelu, krému, locionu, tekutiny, spreje nebo v jakékoliv jiné formě známé odborníkovi v oboru farmaceutických formulací. Vehikula použitá v topických přípravcích mohou obsahovat každé obvyklé rozpouštědlo, změkčovadlo, smáčedlo, surfaktant, opalescentní činidlo nebo barvivo, zesilovače penetrace a další adítiva obecně používaná v topických nosičích. Inaktivní složky v topických přípravcích by měly být chemicky kompatibilní s aktivními nitrátovými složkami a měly by mít nízký iritační potenciál, aby přípravky mohly být bezpečně aplikovány na citlivé oblasti penisu.
Topické nosiče použitelné pro formulaci přípravků obsahujících mono- nebo dinitráty obsahují například masťové, gelové a krémové báze, obsahující bílé petrolatum, parafinový vosk, kapryl/kaprindiglycerylsukcinát, diisopropyladipát a/nebo etoxydiglykol.
Příklady topických nosičů vhodných pro použití s organickými mono- nebo dinitráty podle předkládaného vynálezu jsou uvedeny v patentu Spojených Států č. 5 059 603, jehož popis je zde zahrnut formou odkazu.
• · • ·· φ φ •Φ ΦΦ·Φ φφφ Φ· φφφ
Předmětné organické nitráty mohu také inkorporovány do pásků a náplasti, které jsou aplikovány na penis. Tyto pásky a náplasti uvolňující lék mohou být připraveny podle technologie široce používané pro transdermální vehikula s pomalým uvolňováním obsahující kardiovaskulární (např. protianginózní) léky.
Celá řada odlišných transdermáiních produktů, které mohou použít organické nitráty podle vynálezu, je popsána autorem Curtis Black („Transdermal Drug Delívery, U.S. Pharmacist, listopad, 49-75, 1982), jehož popis je tímto zahrnut formou odkazu. Kromě toho příklady patentů, které se týkají podávačích systémů, zahrnují patenty Spojených Států č. 4 191 015, 3 742 951, 4 191 015, 3 742 951 a 4 262 003, které popisují použití zesilovačů penetrace pro řízení rychlosti podávání, jejichž popisy jsou zde zahrnuty formou odkazu.
Navíc vnitřek kondomu může být potažen topickými přípravky obsahujícími nitráty, zejména ve formě mastí nebo gelů, například vnitřek latexového kondom, který může být aplikován na penis obvyklým způsobem. Tento způsob podávání souží dvojímu účelu, podporuje erekci a poskytuje kontracepci a bariéru pro přenos nemocí během pohlavního styku. Nebo mohou být zařízení, jako jsou kondomy a penisové kroužky impregnovány přípravky obsahujícími nitráty, aby byl dosažen srovnatelný účinek.
Parenterální vehikula pro přípravky obsahující nitráty podle vynálezu zahrnují roztoky nebo disperze jednoho organického mono- nebo dinitrátu nebo jejich směsi ve farmaceuticky přijatelném parenterálním nosiči. Tyto nosiče mohou zahrnovat rozpouštědla nebo ředidla jiná než vodná, např. ethanol, benzylalkohol nebo propylenglykol a jako rozpouštědla, ředidla nebo stabilizátory mohou také obsahovat glycerin, povidon, lecitin, sorbitanmonooleát nebo • · jsou ukázány čistota každé sorbitantrioleát, polysorbát 80, arašídový olej, ricinový olej a další triglyceridy. Jako nosiče mohou být také použity lipidové emulze. Parenterální přípravek by měl mít koncentraci aktivní nitrátové složky postačující k tomu, aby zajistila přibližně 0,01 až 1,0 mg mono- nebo dinitrátu na dávku pro injekci, uvedená dávka bude přibližně v 0,1 až 0,5 ml parenterálního přípravku.
Příklady organických nitrátů, které byly shledány použitelné ve způsobu podle vynálezu, v tabulce 1. Je také uvedena analytická sloučeniny zjištěná plynovou chromatografií a hmotnostní spektroskopií. Pokud bylo odhaleno rozsáhlým zkoumáním literatury a počítačových databází, mnoho těchto organických nitrátů jsou nové doposud nesyntetizované sloučeniny.
Následující příklady jsou uvedeny pro další ilustraci přípravků a způsobů předkládaného vynálezu a organických mono- nebo dinitrátových sloučenin, které mohou být kromě jiného účinně použity v praxi nového způsobu. Na tyto příklady by ale nemělo být nahlíženo jakože poskytují sloučeniny, přípravky, formulace nebo způsoby podávání, které musí být praktikovány výlučně tak, aby byly zařazeny do předkládaného vynálezu.
• ·
Tabulka 1
Shrnutí analogů 1,5-pentandinitrátu
Sloučenina Struktura Čistota (%)
2-pentannitrát 96, 7
1,5-pentandinitrát 99, 5
1,4-butandinitrát CNO 2 99, 6
1,6-hexandinitrát ONO j 98,3
1,7-heptandinitrát °7 ,4° CNC ; 96,2
Isoamylnitrát \ CNG . 100, 0
Isobutylnitrát '^X^CNO , 99, 8
Neopentylnitrát C*° 3 100,0
2- methyl-1-propen- 3- nitrát Ο,ΝΟ-^γ^ 100, 0
2-methyl—2-buten-4- nitrát i O,NO 100, 0
l-penten-5-nitrát 93, 3
Cyklopentylnitrát ^y>-«» 2 100, 0
1,4- cyklohexyldinitrát 0,N0--ONO , 97, 6
1-pentannitrát 99, 5
00 « · · · • · 0· • 0 0 0 0
W 0 0 · >0
00 • 0 0 0
0 0
0 0
0 0
0» 0000
0
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Příprava 1,5-pentandinitrátu ml 90% HNO3 bylo přidáváno po kapkách k míchanému roztoku 10 g 1,5-pentandiolu v 25 ml H2O. Reakční směs byla ochlazena (0 °C), po kapkách bylo přidáváno 20 ml koncentrované H2SO4 a roztok byl pomalu za stálého míchání ponechán ohřát se na teplotu místnosti (3 hodiny). Vrchní vrstva byla slita, rozpuštěna v 70 ml CH2C12, promyta 75 ml H2O a 3 x 75 ml saturovaného NaHCCh, usušena (bezvodý Na2SO4) a koncentrována ve vakuu. Zbytek byl pak destilován ve vakuu za vzniku produktu (1,5-PDN) jako bezbarvé tekutiny.
Zbývající dinitráty a určité mononitráty použitelné v praxi vynálezu mohou být připraveny analogickými syntézami jako ta, která byla uvedena výše pro 1,5-PDN. Může tak být připraven například 1,4-butandinitrit při použití vodného roztoku 1,4-butandiolu, atd. Mononitráty, které nemohly být syntetizovány s použitím metody z příkladu 1, byly syntetizovány tak, jak je ukázáno v příkladu 2.
Příklad 2
Příprava 2-methyl-l-propen-3-nitrátu
7,41 g nitrátu stříbrného bylo odváženo do 100 ml baňky s kulatým dnem. Bylo přidáno 8 ml acetonitrilu a roztok byl míchán, dokud se nitrát stříbrný nerozpustil. K roztoku nitrátu stříbrného byly přidány 4 ml 3-bromo-2-methylpropenu ve 21 ml acetonitrilu. Při přidávání byl okamžitě vytvářen žlutý precipitát. Reakční směs byla míchána 30 minut po • 4 • 4 • · · · • · 44 • · e · · • « · *
44 • ν Φ 4 • t · » · « « « · ·
4» ···· • · « 4 • « • 4 « 4
4« · přidání sloučenin, a pak filtrována. K filtrátu bylo přidáno 30 ml vody, a pak byla směs extrahována se třemi 30 ml díly hexanu. Vrstvy hexanu byly spojeny a usušeny přes sulfát sodný. Rozpouštědlo bylo odstraněno při sníženém tlaku a surový reakční materiál byl purifikován frakční destilací za vzniku 0,9 ml konečného produktu, 2-methyl-l-propen-3nitrátu.
Příklad 3
Topická aplikace nitrátů u morčat
Postup testu
Šestnáct (16) samců morčat kmene Hartley bylo zváženo a rozmístěno do ošetřovaných skupin takto;
N Léčivo Dávka
4 1,5-pentandinitrát 3 μΐ
4 1,5-pentandinitrát 10 μΐ
4 1,5-pentandinitrát 50 μΐ
4 normální fyziologický roztok 30 μΐ
Zvířata byla umístěna do polohy vleže na zádech a držena na místě pomocí zábran. Penis byl vysunut z předkožky. Byla věnována péče tomu, aby se nemanipulovalo s penisem. Délka a průměr penisu se měřily s použitím digitálního kaliperu. Délka se měřila od předkožky na konec žaludu, když byl penis narovnán. Průměr se měřil 0,5 cm proximálně od konce žaludu.
Příslušné množství testované látky bylo aplikováno pomocí pipety Wiretrol™ na kořen exponovaného penisu. Když byla aplikace ukončena, byly zapnuty stopky. Měření se • · • · · · · · ·« • φ φ φ φ · » • · · · φ · • · · ΦΦΦ Φ I φφφφ φφφ prováděla 0, 1, 2, 5, 10 a 15 minut po aplikaci nebo dokud nebylo pozorováno opadnutí zduření.
Výsledky
Data získaná v této studii jsou graficky vyjádřena na obrázku 1. Prozkoumání dat ukazuje, že 1,5-pentandinitrát byl významně účinnější než kontrolní fyziologický roztok ve zvětšování objemu penisu a že u 1,5-PDN byla pozorována reakce závislá na dávce.
Stejný postup byl sledován při topické aplikaci řady různých dalších nitrátových a dinitrátových sloučenin (v neředěné formě) na penis morčat. Shrnutí aktivity této série nitrátových sloučenin je ukázáno v tabulce 2, s hodnotami AUC a maximálního účinku pro každou sloučeninu porovnanými s hodnotami pro 1,5-PDN.
Všechny sloučeniny uvedené v seznamu výše neměly hodnoty AUC menší než 50 % hodnoty AUC pro 1,5-PDN. Organické nitrátové sloučeniny, které měly v tomto zvířecím modelu hodnoty AUC topické aktivity stejné nebo alespoň přibližně 50 % hodnoty AUC pro 1,5-PDN mohou být považovány za silné stimulátory erekce a mohou být používány v předkládaném vynálezu »9 · · · · · · · · • · · · » · · · « · • · · · ·· · ·· • ·· · · · · · * « · • · · · · · · «· • · ·· · · · · · · ··
Tabulka 2
Sloučenina AUC O, Ό 1,5-PDN Maxim. účinek (% změny) % 1,5-PDN Trvání maxim. ú (min)
1,5-pentandinitrát 442 100 38,7 100 5
1,4-butandinitrát 403 91 35,5 92 2
1,6-hexandinitrát 349 79 31,8 82 5
1, 7-heptandinitrát 460 104 39, 3 102 5
Isoamylnitrát 309 70 40, 3 104 2
Neopentylnitrát 376 85 45,2 117 2
Isobutyl 367 83 38,1 98 2
Cyklopentylnitrát 380 86 31,8 82 10
2-pentannitrát 323 73 36, 0 93 5
l-penten-5-nitrát 309 70 35, 4 91 2
2-methyl—2-buten- 4-nitrát 305 69 32, 6 84 5
1,4-cyklohexyl- dinitrát 225 51 27, 9 72 2
1-pentannitrát 234 53 25, 9 67 2
1-methyl-1-propen- 3-nitrát 265 60 28,6 74 5
Příklad 4
Topická aplikace nitroglycerinu u morčat
Postup testu
Byl sledován stejný test jako v příkladu 3, ale na penis byl aplikován 10% roztok NTG v měnícím se dávkovém množství.
Dvanáct (12) samců morčat kmene Hartley bylo rozmístěno do ošetřovaných skupin takto:
N Léčivo Dávka
4 10% roztok nitroglycerinu 3 μΐ
4 10% roztok nitroglycerinu 10 μΐ
4 10% roztok nitroglycerinu 30 μΐ
Výsledky
Data získaná v průběhu této studie jsou graficky vyjádřena na obrázku 2. Data ukazují, že NTG měl ve srovnání s 1,5-PDN na objem penisu minimální účinek. Tento rozdíl je ilustrován na obrázku 3, který ukazuje větší účinek 1,5-PDN pro navození erekce, jak je vyjádřeno maximálními změnami objemu penisu.
• · »· ·· ·· 99
9999 9 9 9 99
9 9 9 9 9 9 9 9
9 9 9 9 9 99 9 9 9 9 9
Příklad 5
Intrakavernózní injekce dinitrátů u laboratorních potkanů
Popis modelu laboratorních potkanů
Laboratorním potkanům byla podána anestézie dlouhodobě působícím barbiturátem (Inactin) a do levé femorální artérie byl vložen katétr pro měření systémového krevního tlaku. Oblast penisu byla odkryta a do oblasti corpus cavernosum byla vložena jehla (do pravého crus penis) pro měření intrakavernózního tlaku a pro intrakavernózní injekci léků.
Určení „erekce laboratorního potkana bylo prováděno měřením kavernózního tlaku. U lidí a zvířat je tlak zpočátku velmi nízký (5 -10 mm Hg) a během erekce stoupá na 60 až 90 % systémového krevního tlaku (v závislosti na živočišném druhu a umístění jehly).
Postup testu
Tři skupiny laboratorního potkanů (n=4-7 v každé skupině) byly katetrizovány, jak je popsáno výše, a byly zjištěny výchozí hodnoty kavernózního a arteriálního krevního tlaku. Testovaná zvířata obdržela intrakavernózní injekce NTG nebo jiných organických donorů NO v roztoku ethanolu v různých molárních koncentracích. Tři skupiny dostaly, v příslušném pořadí, NTG (skupina 1), 1,5-pentandinitrát nebo ethanol jako placebo (skupina 2) a nitroprusid sodný nebo ethanol jako placebo (skupina 3).
Pro každé zvíře byly zjišťovány maximální změny kavernózního a arteriálního krevního tlaku.
• 9
9 9 9 · · · · * · · · 9 9 9
9 9 9 9 9
99 999 9 9
9«9· 999
9 99 99 999
Výsledky
Průměrné změny kavernózního a arteriálního krevního tlaku čtyř testovaných skupin jsou vyjádřeny na obrázcích 6 až 8, v příslušném pořadí. Jak je ukázáno na obrázku 7, injekce nitroglycerinu způsobila relativně malé, na dávce závislé zvýšení intrakavernózního tlaku a současně vyvolala téměř totožné systémové („downstream) snížení arteriálního krevního tlaku (tj. přes 30 mm Hg v nejvyšší použité dávce).
Na rozdíl od toho, jak je ukázáno na obrázcích 6 až 8, nevyvolala injekce ani organického dinitrátu ani nitroprusidu sodného u testovaných zvířat větší změny průměrného intrakavernózního tlaku, i když měla malý nebo žádný účinek na systémový krevní tlak. Ale nitroprusid sodný neproniká rychle kůží a může tvořit toxické kyanidové metabolity. Nitroprusid sodný tedy nemůže být použit jako transkutánní lék u dysfunkce penisu.
Příklad 6
Intravenózní injekce NTG vs. 1,5-pentandinitrátu u laboratorních potkanů
Postup testu
Laboratorním potkanům (n=3), s katétry zavedenými na delší dobu do femorální artérie pro měření krevního tlaku a do femorální žíly pro podávání léků, byla podávána 1 dávka NTG (30 pg) a 6 dávek 1,5-PDN (30 pg až 2000 pg) nebo vehikula (ethanol), při vědomí. Po každé podané dávce nitrátu byly zjišťovány změny středního arteriálního krevního tlaku (diastolický krevní tlak + 1/3 (systolický - diastolický • ••Φ · · φ φ · · · • φ ·· ·· · · · • φφ φφφ « φ φφ φ • · φ · · · · ·· • · · · · · Φ··· ·· · krevní tlak)). Mezi podáváním každého léku a dávky uplynulo přibližně 0,5 hodiny až 1 hodina.
Výsledky
Průměrné změny středního arteriálního tlaku při podávání NTG a 1,5-PDN jsou ukázány na obrázku 9. NTG měl za následek přibližně 25% snížení arteriálního tlaku, zatímco stejná dávka 1,5-PDN způsobila pouze přibližně 8% snížení krevního tlaku. Vyšší dávky 1,5-PDN měly za následek průměrné snížení o 12 až 14 % krevního tlaku. Tyto nálezy jsou překvapující při daném podobném účinku těchto dvou léků na vaskulární relaxaci.
Příklad 7
Vaskulární reaktivita
Byly izolovány prstence (2 až 3 mm široké) z aorty laboratorních potkanů kmene Sprague-Dawley a umístěny do tkáňové lázně. Cévy byly předem kontrahovány malým množstvím fenylefrinu. Pro stanovení změn napětí byl použit snímač připojený k zapisovači. Jak je zaznamenáno na obrázku 10, mezi 1,5-PDN a 1,5-pentandinitrátem nebyl žádný rozdíl ve vyvolání vaskulární relaxace, ani v síle ani v účinnosti.
V podobném pokuse nebyl žádný patrný rozdíl vaskulární relaxace vyvolané NTG a 1,5-PDN (obrázek 11).
·♦ ·· ··
Příklad 8
Zkušenost s pacientem
Dva 5% přípravky 1,5-PDN v petrolatum a KY-JELLY®, v příslušném pořadí, byly nezávisle testovány po jednom týdnu jedním mužem. V soukromí svého domova pozoroval, že přípravek s petrolatum zajistil plnou erekci během několika minut po topické aplikaci přibližně 10 až 20 mg léku na penis. Přípravek s KY-JELLY® měl za následek méně dramatickou erekci přibližně stejnou dobu. S aplikací žádného léku nebyla spojena bolest hlavy, což svědčilo pro to, že se nastala malá systémová vazodilatace „downstream.
Následující studie byly provedeny, aby se blíže určily farmakokinetické parametry 1,5-PDN a jeho metabolitů u laboratorních potkanů, včetně krevních hladin po podávání dávky různými způsoby a metabolickými cestami.
Příklad 9
Postup testu
Deset samců laboratorního potkana hladovělo 16 až 18 hodin, a pak dostalo perorálně dávku 5 mg/kg 14C-1,5-PDN (v kukuřičném oleji) nebo subkutánně (v PEG 400) . V předem určených časech až do uplynutí 24 hodin po podání dávky byly odebírány z ocasní žíly krevní vzorky a slučovány. Z každého sloučeného vzorku byl odebrán alikvot a analyzován na celkovou radioaktivitu, zbytek byl extrahován acetonitrilem a analyzován HPLC pro kvantifikaci 1,5-PDN a metabolitů.
·· ·· ·· ·· fl· flflflfl flflflfl flflfl • · flfl flfl flflfl • flfl · · · · · flfl · • flflfl · · · flfl • fl flfl flfl flflflfl flfl ·
Výsledky
Kinetická data týkající se celkové radioaktivity a
1,5-PDN v krvi jsou graficky ukázána na obrázcích 12 a 13 pro perorální a subkutánní dávky, v daném pořadí. Data ukazují, že hladiny 1,5-PDN v krvi jsou menší než 0,1 % hladiny celkové radioaktivity po perorální dávce a než 3,4 % hladiny celkové radioaktivity po subkutánní dávce. Tato data ukazují, že 1,5-PDN je in vivo velmi rychle metabolizován a že systémová expozice sloučenině je minimální. Nedostatek významné systémové expozice ukazuje, že účinek 1,5-PDN je pravděpodobně lokální, spíše než systémový.
Příklad 10
Postup testu
Deset laboratorních potkanů (pět samců a pět samic) hladovělo 16 až 17 hodin před i.v., perorálním nebo dermálním podávání 14C-1,5-PDN v dávce 5 mg/kg. Laboratorní potkani byli umístěni v Rothových metabolických klecích, které umožňují separovaný odběr moči, stolice a 14C těkavých složek zachycovaných do ethanolamin/2-etoxyethanolu v předem určených intervalech až do 168 hodin po podání dávky. 168 hodin po podání dávky byla zvířata eutanizována vykrvácením po punkci srdce a byly vyňaty vybrané tkáně. V krvi, plazmě, odebraných tkáních a zbytcích mrtvých těl byla analyzována celková radioaktivita.
Výsledky
Hlavní cesta eliminace i.v., perorálně nebo dermálně podávané dávky radioaktivity jak u samců, tak u samic, byla • 4 • · · · 4 4 • · · · 4 4
4 44 44
4 4 4 4 4 4
4 4 4 4 4 prostřednictvím výdechového vzduchu jako 14CO2 (identifikováno pomocí baryové precipitace). Zvířata vyloučila přibližně 60 % dávky radioaktivity jako 14CO2, 30 % v moči a 5 % ve stolici. Tkáňové hladiny radioaktivity kolísaly mezi 0,1-1 ppm a odpovídaly přibližně 5 % dávky. Ošetřená kůže u skupiny, která dostávala dermální dávku, obsahovala pouze 1 až 2 % dávky. Tato data dokazují, že sloučenina je dobře absorbována jak perorální tak dermální cestou, a je rychle a značně metabolizována in vivo, převážně na CO2. Eliminace radioaktivity je hlavně prostřednictvím výdechu jako 14CO2. Ukazuje se, že sloučenina je jak samci, tak samicemi zpracována podobně.
V příkladech bylo tedy ukázáno, že vynález poskytuje přípravky a způsoby, které jsou prakticky použitelné.
Protože výše popsaný vynálezu je možné realizovat v různých provedeních a je možné provádět různé změny, uvedené příklady je třeba chápat pouze jako ilustrativní, a v žádném případě ne jako omezující příklady provedení vynálezu. Předmět vynálezu, pro který je požadována patentová ochrana, je definován v patentových nárocích.

Claims (26)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Farmaceutický přípravek pro léčbu mužské impotence nebo erektilní dysfunkce vyznačující se tím, že obsahuje organický mono- nebo dinitrát ve farmaceuticky přijatelném topickém nebo parenterálním nosiči, mono- nebo dinitrát je vybrán ze skupiny skládající se z 1,5pentandinitrátu, 1,4-butandinitrátu, 1, 6-hexandinitrátu, 1,7heptandinitrátu, isoamylnitrátu, isobutylnitrátu, neopentylnitrátu, cyklopentylnitrátu, 2-pentannitrátu, 1penten-5-nitrátu, 2-methyl—2-buten-4-nitrátu, 1,4cyklohexyldinitrátu, 1-pentannitrátu, 2-methyl-l-propen-3nitrátu.
  2. 2. Přípravek podle nároku 1 vyznačující se tím, že nosič je topický nosič.
  3. 3. Přípravek podle nároku 2 vyznačující se tím, že topický nosič je vybrán ze skupiny skládající se z mastí, gelů, krémů, locionů, tekutin, sprejů, náplastí a pásek.
  4. 4. Způsob podle nároku 3 vyznačující se tím, že nosič je mast.
  5. 5. Přípravek podle nároku 2 vyznačující se tím, že obsahuje postačující organický mono- nebo dinitrát pro poskytnutí přibližně 0,1 mg až 40 mg nitrátu na dávku aplikovanou na penis.
  6. 6. Přípravek podle nároku 5vyznačující se tím, že obsahuje přibližně 15 mg mono- nebo dinitrátu na dávku.
    ·· ·· φ » ·· ·· • · · · » « · · φφφ φφφφ φ » · · · φ φφ φφφ φ φ φφ φ φφφφ φφφ φφ φφ φφ φφ φφφφ φφ φ
  7. 7. Přípravek podle nároku 5 vyznačující se tím, že dávku obsahuje přibližně 50 až 800 mg topického přípravku.
  8. 8. Přípravek podle nároku 1 vyznačující se tím, že nosič je parenterální nosič.
  9. 9. Přípravek podle nároku 8 vyznačující se tím, že nosič zahrnuje rozpouštědlo nebo ředidlo jiné než vodné.
  10. 10. Přípravek podle nároku 9vyznačující se tím, že rozpouštědlo nebo ředidlo je ethanol, benzylalkohol nebo propylenglykol.
  11. 11. Přípravek podle nároku 8vyznačující se tím, že obsahuje postačující mono- nebo dinitrát pro poskytnutí přibližně 0,01 mg až 1,0 mg dinitrátů na dávku injikovanou do penisu.
  12. 12. Přípravek podle nároku 11 vyznačující se tím, že dávku obsahuje přibližně 0,1 až 0,5 ml parenterálního přípravku.
    13. Přípravek podle nároku 1 vyzná č u j ící se tím, že obsahuj e 1,5-pentandinitrát. 14. Způsob léčení mužské impotence nebo erektilní dysfunkce u lidí v y z načuj ící s e tím, že
    lokálně podává na penis farmaceutický přípravek obsahující organický mono- nebo dinitrát ve farmaceuticky přijatelném topickém nebo parenterálním nosiči, mono- nebo dinitrát je
    99 »9 9uí ·· • ••9 9 9*9
    9 9 99 9 9 ·
    9 99 999 9 9
    9 9 9 9 9 9 9
    99 99 99 9999 vybrán ze skupiny skládající se z 1,5-pentandinitrátu, 1,4· butandinitrátu, 1,6-hexandinitrátu, isoamylnitrátu, isobutylnitrátu, cyklopentylnitrátu, 2-pentannitrátu, methyl—2-buten-4-nitrátu, 1,4-cyklohexyldinitrátu, pentannitrátu, 2-methyl-l-propen-3-nitrátu.
    1,7-heptandinitrátu, neopentylnitrátu, l-penten-5-nitrátu, 2115. Způsob podle nároku 14 vyznačující se tím, že přípravek je podáván topickou aplikací nebo intrakavernózní injekcí.
  13. 16. Způsob podle nároku 15 vyznačující se tím, že přípravek je aplikován topicky na penis.
  14. 17. Způsob podle nároku 16 vyznačující se tím, že nosič je topický nosič.
  15. 18. Způsob podle nároku 17 vyznačující se tím, že topický nosič je vybrán ze skupiny skládající se z mastí, gelů, krémů, locionů, tekutin, sprejů, náplastí a pásek.
  16. 19. Způsob podle nároku 17 vyznačující se tím, že nosič je mast.
  17. 20. Způsob podle nároku 16 vyznačující se tím, že přípravek obsahuje postačující organický mono- nebo dinitrát pro poskytnutí přibližně 0,1 mg až 40 mg nitrátu na dávku aplikovanou na penis.
  18. 21. Způsob podle nároku 20 vyznačující se tím, že přípravek obsahuje přibližně 15 mg mono- nebo dinitrátů na dávku.
    φ· · · ·· ·· ·· φ • ·· · · · · · · · · · » 9 · · ·♦ · 9 9 9
    9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 ·
    9 9 9 9 9 9 9 9 9 9
    9 9 9 9 9 9 9999 99 999
  19. 22. Způsob podle nároku 20 vyznačující se tím, že dávku obsahuje přibližně 50 až 800 mg topického přípravku.
  20. 23. Způsob podle nároku 14 vyznačující se tím, že přípravek je injikován intrakavernózně.
  21. 24. Způsob podle nároku 23 vyznačující se tím, že nosič je parenterální nosič.
  22. 25. Způsob podle nároku 24 vyznačující se tím, že nosič je rozpouštědlo nebo ředidlo jiné než vodné.
  23. 26. Způsob podle nároku 25 vyznačující se tím, že rozpouštědlo nebo ředidlo je ethanol nebo propylenglykol.
  24. 27. Způsob podle nároku 23 vyznačující se tím, že přípravek obsahuje postačující mono- nebo dinítrát pro poskytnutí přibližně 0,01 mg až 1,0 mg nitrátu na injikovanou dávku.
  25. 28. Způsob podle nároku 27 vyznačující se tím, že přípravek zahrnuje přibližně 0,1 až 0,5 ml parenterálního přípravku.
  26. 29. Způsob podle nároku 14 vyznačující se tím, že přípravek obsahuje 1,5-pentandinitrát.
CZ20004271A 1999-05-18 1999-05-18 Přípravky obsahující organické mononitráty nebo dinitráty vhodné pro léčení impotence CZ20004271A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20004271A CZ20004271A3 (cs) 1999-05-18 1999-05-18 Přípravky obsahující organické mononitráty nebo dinitráty vhodné pro léčení impotence

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20004271A CZ20004271A3 (cs) 1999-05-18 1999-05-18 Přípravky obsahující organické mononitráty nebo dinitráty vhodné pro léčení impotence

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20004271A3 true CZ20004271A3 (cs) 2001-05-16

Family

ID=5472568

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20004271A CZ20004271A3 (cs) 1999-05-18 1999-05-18 Přípravky obsahující organické mononitráty nebo dinitráty vhodné pro léčení impotence

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ20004271A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6056966A (en) Method and compositions for treating impotence
AU702338B2 (en) Method and compositions for treating impotence
US5059603A (en) Method and composition for treating impotence
US7033998B2 (en) Alcohol-free transdermal insulin composition and processes for manufacture and use thereof
CZ281897A3 (en) Topic water based cream containing nitroglycerine, process of its preparation and use
JP2004509920A (ja) カテコールアミン医薬組成物および方法
US6589990B1 (en) Methods and compositions for misoprostol compound treatment of erectile dysfunction
US7291591B2 (en) Alcohol-free transdermal insulin composition
WO1999038472A2 (en) Topical vasodilatory gel composition and methods of use and production
KR950006217B1 (ko) 니코란딜 외용제
WO2014205081A1 (en) Pharmaceutical formulations of xanthine or xanthine derivatives, and their use
US5336678A (en) Use of minoxidil for treating erectile impotence
KR101018819B1 (ko) 티오우레아 유도체를 함유하는 소양성 또는 자극성피부질환의 예방 또는 치료용 외용제 조성물
JPH07506333A (ja) 勃起機能不全症治療用ピリジルグアニジン化合物
CZ20004271A3 (cs) Přípravky obsahující organické mononitráty nebo dinitráty vhodné pro léčení impotence
KR20050119187A (ko) 프로스타글란딘 조성물 및 이의 혈관연축 치료용 용도
CN111793030A (zh) 一种吸收促进剂及其制备方法和应用
MXPA00011316A (es) Composiciones que contienen mono o dinitrato organico para el tratamiento de la impotencia
RU2618462C2 (ru) Способ и улучшенная фармацевтическая композиция для ускорения трансдермальной доставки ингибитора pde-5
CN1491647A (zh) 经皮式用于治疗阳痿和女性性冷淡并防治性病的组合物
CA3060079A1 (en) Pharmaceutical formulations of xanthine or xanthine derivatives, and their use
RU2660353C2 (ru) Способ и улучшенная фармацевтическая композиция для ускорения трансдермальной доставки ингибитора pde-5
AU3395999A (en) Method and compositions for treating impotence
AU9749101A (en) Method and compositions for treating impotence
KR100586422B1 (ko) 발기부전 치료용 외용제 조성물