CZ20003943A3 - Stánek pro výrobu a prodej potravin - Google Patents

Stánek pro výrobu a prodej potravin Download PDF

Info

Publication number
CZ20003943A3
CZ20003943A3 CZ20003943A CZ20003943A CZ20003943A3 CZ 20003943 A3 CZ20003943 A3 CZ 20003943A3 CZ 20003943 A CZ20003943 A CZ 20003943A CZ 20003943 A CZ20003943 A CZ 20003943A CZ 20003943 A3 CZ20003943 A3 CZ 20003943A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
frame
stand according
dough
working space
pizza
Prior art date
Application number
CZ20003943A
Other languages
English (en)
Inventor
Cornelia M Parma-Breitenbach
Carlo Bellotto
Renato Riga
Original Assignee
Pizzagroup Srl
Parma Breitenbach Cornelia M
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Pizzagroup Srl, Parma Breitenbach Cornelia M filed Critical Pizzagroup Srl
Priority to CZ20003943A priority Critical patent/CZ20003943A3/cs
Publication of CZ20003943A3 publication Critical patent/CZ20003943A3/cs

Links

Landscapes

  • Baking, Grill, Roasting (AREA)

Abstract

Stánek obsahuje stěny pro omezení pracovního prostoru (6) pro výrobu a prodej potravin připravených pomocí přiváděné energie. Pro tento účel Stánek obsahuje nejméně jeden přístroj s přívodem energie a nejméně jeden ukládací oddíl. Nejméně jedna sténaje tvořena svisle postaveným rámem (2), ' rozděleným do nejméně dvou samostatných přihrádek, otevřených do pracovního prostoru, a nejméně jednou podpěrou (10) upevněnou k prvnímu rámu (2). Nejméně jedna přihrádka obsahuje nejméně jeden přístroj (17-24) s přívodem energie, například pečící troubu (22).

Description

Oblast techniky
Vynález se týká Stánku pro výrobu a prodej potravin připravených za přívodu energie a zejména se týká Stánku majícího stěnové prvky pro vymezení pracovního prostoru, přičemž sťánek obsahuje nejméně jeden přístroj napájený při. , provozu energií a nejméně jeden úložný oddíl. t
Dosavadní stav techniky
Při přípravě potravin za přívodu energie, zejména tepelné energie, ale také elektrické energie, je jejich výroba ve Stáncích spojena s určitým rizikem. Toto . riziko je-vyvoláno nutností obsloužit značný počet zákazníků v určitých časových periodách, zejména v době oběda, v krátkém čase a s co nej- ; větším výkonem, přičemž každá neopatrnost při takové spěšné í práci může způsobit požár a popálení obsluhy a zákazníků. - Proto jsou stále více vyžadována opatření, která by umožnila zpomalit práci a snížit nutný pracovní výkon obsluhy. To platí pro všechny potraviny, které je třeba před konzumací ohřívat, například párky a jiná masová jídla, pizzy a jiné druhy pečivá nebo jídel prodávaných v podnicích rychlého občerstve- .
- ní. ,
Další problém je vyvolán tím, že tyto Stánky mají často určitou pracovní periodu, ve které je třeba vyróbit a prodat co největší, množství potravin, přičemž po této dob,ě · se má Stánek přepravit na jiné místo. Dosud známé a používané Stánky pro výrobu a prodej pizzy jsou vybaveny zařízeními a pří- stroji jako jsou pečicí trouby, chladničky, mísiče a hnětače těsta, a dávkovače a také přihrádky a oddíly pro suroviny, umístěné odděleně od sebe a omezené poměrně tenkými a měkkými
-ixistěnami, aby se snížila hmotnost Stánku a usnadnilo se jeho. stěhování. To však způsobuje, že buď majitel nebo obsluha musí přemísťovat všechny přístroje samostatně nebo vzniká nebezpečí jejich poškození při transportu.
Úkolem vynálezu je omezit rizika vznikající při provozu Stánku tohoto typu a současně zvýšit produktivitu jeho zařízení a obsluhy.
Podstata vynálezu
Tento úkol je vyřešen Stánkem podle vynálezu, jehož nejméně jedna stěna, vymezující pracovní prostor Stánku, je tvořena svisle postaveným prvním rámem, rozděleným na nejméně dva samostatné oddíly, otevřené p do pracovního prostoru, nejméně jedním nosným prvkem upevněným k prvnímu rámu a nejméně jedním oddílem obsahujícím nejméně jeden přístroj s- přívodem energie.
Kombinováním přístrojů a úložných oddílů ve společném rámu se dosáhne mnohem větší tuhosti stěnové konstrukce, která je také robustnější, takže obsluha stánku nemůže snadno převrhnout některý ’z předmětů uvnitř stánku, i když pracuje rychleji než je to možno u známých stánku tohoto typu. Nejméně jeden z nosných prvků pro vytvoření oddílů vyztužuje rám podobně jako v případě použití mřížových a rámových konstrukcí. Tím vytváří rám společně se zařízeními monolitický blok obsahující alespoň ty části vnitřního příslušenství, které ke svému provozu potřebují energii a tím mohou představovat rizikové části vybavení. Rozumí se proto, že první rám zpravidla tvoří zadní stěnu stánku a přitom všechna riziková příslušenství jsou vzdálena od zákazníků. Kromě toho je zřejmé, že taková rámová konstrukce umožňuje extrémně kompaktní vytvoření jednotlivých oddílů s přístroji a zařízeními a tím přispívá k efektivitě práce na malém prostoru.
Minimální příslušenství takového stánku představuje pečicí, trouba a/nebo chladnička. Pro výrobu pizzy je však třeba dodat. některá další zařízení , jako je mísič potravin, ohřívací skříňka, dávkovač porcí těsta, tvarovací stroj nebo lis, mrazicí box a/nebo výměník tepla, který je výhodně napo3 ·- * »· jen na chladničku pro využívání jejího odpadního tepla a který může být alternativně napojen také na pečicí troubu. Je výhodné, jestliže jeden oddíl tohoto prvního rámu obsahuje elektrický řídicí panel, vybavený omezovacím obvodem nebo pojistným spínačem pro. zamezení elektrického přetížení a/nebo elektrického zkratu.
Při použití rámu podle vynálezu je také umožněno vytvořit stánek z jednotlivých konstrukčních modulů, aby se tak velikost stánku mohla přizpůsobovat různým požadavkům a zejména různým výrobním kapacitám. Pro tento účel je zvláště výhodné, jestliže je alespoň jeden nosný prvek upevněn vyměnitelně k prvnímu rámu, aby · bylo možno vyměnit alespoň jeden konstrukční modul. Toho je výhodně dosaženo použitím’ zasouvacího spoje, takže změna velikosti stánku se; může uskutečnit velmi snadno. Zásuvné spoje jsou známy v mnoha obměnách a jsou popsány například v US-PS 5 249 823 nebo EP-A-0 503 914 a EP-A-0 696 685.
Jeden z problémů, který je nutno řešit při použití rámové konstrukce, spočívá v zajištění snadného přístupu k oddílům a zařízením. Ú dosud známých řešení, kde byla každá část stánku samostatná, zůstávají problémy s výměnou, opravou nebo čištěním jednotlivých zařízení. Aby se tento problém vyřešil a zajistil se snadný přístup do všech oddílů a přihrádek, obsahujících případně přístroje nebo zařízení, je výhodné, aby nejméně jedna přihrádka obsahovala zásuvkové prvky, například kolečka nebo kladky pro přemísťování obsahu příslušného oddílu ven do pracovního prostoru.
' , ! I - Ukazuje se, že jedním z nejrizikovějších faktorů takových' prodejních stánků je možnost vzniku požáru. Proto je podle dalšího provedení vynálezu výhodné, jestliže, první rám obsahuje hasicí přístroj a/nebo nejméně jeden protipožární žaluziový prvek,’ umístěný na straně obrácené do pracovního
• φ φ φ 'φ' ·. φ · φ φ»
prostoru a zejména uložený ve skříni na prvním rámu, přičemž žaluziové prvky jsou vytvořeny zejména z kovu. Protipožární žaluzie může být vyrobena z ohebného ohnivzdorného materiálu, který je popsán například v US-PS 5 862 851, ale za výhodnější se pokládá vytvoření žaluzii z kovu, buď ve formě obvyklých kovových žaluzií nebo vytvořených z kovových plechů pro-,. .
bíhajících příčně ke směru svého rozvinování. V tomto druhém případě působí žaluzie také jako zábrana proti vloupání.
V každém případě je po uzavření všech oddílů a přihrádek rámu žaluziemi alespoň omezen přístup kyslíku k ohni, takže požár se uhasí nedostatkem kyslíku. Pro tento účel je výhodné mít boční strany žaluzií utěsněny, což může . být realizováno použitím bočních vodicích lišt, popsaných v US-PS 5 862 851.
' . .· '· . <
Pro zajištění větší skladovací kapacity je výhodné, aby ύ.
pracovní prostor byl ohraničen také druhým rámem, protilehlým k prvnímu rámu a majícím menší výšku néž první rám pro vytvoř- ;
ření prodejního nebo výdejního pultu. Tento druhý rám je vý- .. ' hodně rovněž rozdělen do nejméně dvou samostatných oddílů, X' otevřených do pracovního prostoru, nejméně jedním stojinovým ' prvkem upevněným k druhému rámu, přičemž druhý rám zejména - ·- ’ neobsahuje přístroje napájené energií, takže zařízení využívající při svém provozu přiváděné energie jsou umístěna vzadu, zatímco neškodné oddíly jsou umístěny vpředu před zákazníky.
Protože Stánek podle vynálezu má mnohem větší celkovou tuhost než dosud známé stánky, je výhodně alespoň první rám opatřen kolečky, aby jej bylo možno snáze přemísťovat.
Větší bezpečnosti by pochopitelně'nemělo být dosahováno na úkor kvality„ · Podle dalšího výhodného provedení vynálezu je ve Stánku použita pečicí trouba, která vyhovuje oběma požadavkům. V nej známějších troubách dochází ke koncentraci tepla v některých místech. To je jednak nebezpečné a jednak • fefefe fe ·
nežádoucí s ohledem na.výslednou kvalitu výrobků, zejména pečivá, majícího obvykle větší rozměry než masné výrobky a jsou proto choulostivé na rovnoměrné rozložení tepelné energie. Tato skutečnost byla již v minulosti zjištěna a pro zajištění rovnoměrného rozložení teplot se převážně využívalo .
cirkulace vzduchu. U pizzy uložené normálně na kovovém pečicím plechu je tento problém ještě výraznější, protože horní strana pizzy vyžaduje jinou teplotu než jej i spodní strana.
Podle ještě jiného výhodného provedení vynálezu obsahuje vnitřek pečicí trouby nebo každé její pečicí komory plochu ze *
žárovzdorného materiálu sloužící jako podpěrná podložka pro těsto, která přenáší teplo přímo do uloženého těsta. Tato podpěrná podložka může být navíc otočná, aby byla vystavena rovnoměrně přívodu tepelné energie z topných prvků, umiste- · ., ných zejména vespod. V tomto případě by bylo nutné otočné ústrojí, které by mohlo zdvojnásobovat potřebný prostor, což 5í/ft?
by však bylo nežádoucí.; Žárovzdorná podložka je podepřena vyjímatelně, aby se mohla čistit nebo nahradit jinou. Je zce-/., /</' la zřejmé, že trouba má být opatřena regulací,tepelné energie ;· pro ( řízení teploty v každé pečicí komoře a/nebo na horní i a spodní straně komory samostatně, zejména pomocí uzavřeného obvodu, to znamená pomocí řídicího obvodu obsahujícího příslušná čidla.
.. ; ! · ' ·. ·
Zjistilo se, že použití žárovzdorného povrchu pro uložení těsta . má nejen příznivé působení z hlediska rovnoměrného rozložení teploty a tím vede také ke snížení celkové spotřeby energie, ale je výhodné také pro zvýšení kvality a zlepšení chuti pizzy. Při pečení se z ingrediencí pizzy odpařuje vlhkost, která se dostává do pórů žárovzdorného materiálu, tvořeného zejména^vypálenou hlínou. V průběhu dalšího ohřívání těsta še tato vlhkost, obsahující také aromatické složky, přenáší zpět do spodní strany pizzy a tím ji obohacuje o příchuťové látky. ,
Při úvaze o zvýšení výkonnosti zejména při přípravě pizzy je jedním ze zdržujících faktorů doba potřebná pro kynutí těsta. Je pochopitelně možno používat zmrazeného těsta, ale tento postup není možný ve všech případech, zejména jestliže se klade velký důraz na kvalitu čerstvého zboží. Těsto potřebuje ke svému vykynutí dobu několika hodin, ale je známo, že se tento časový interval může zkrátit na několik minut. V tomto druhém případě však těsto klesne, jakmile se vyjme z ohřívací komory] Pro odstranění této obtíže bylo zjištěno, že použitím mouky obsahující nejméně jeden enzym regulující kynutí těsta se potřebná doba zkracuje na 30 až 40 minut bez nebezpečí klesnutí těsta. Takové enzymy regulující kynutí pocházejí zejména ze sladu á/nebo sojových bobů. Proto je pro přípravu pizzy výhodně používána sladová nebo sojová mouka ve směsi s obvyklou moučníkovou moukou.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude blíže objasněn pomocí příkladů provedení zobrazených na ^výkresech, kde znázorňují ?
obr. 1 axonometrický pohled na Stánek podle prvního příkladného provedení vynálezu, obr. 2 -axonometrický pohled na druhý příklad provedeni stánku podle vynálezu, obr. 3 čelní pohled na zadní stěnu tvořenou trojrozměrným rámem, obr. 4 axonometrický pohled na detail konstrukce' předního prodejního nebo výdejního pultu, obsahující modulové podpěry, obr. 5 vodorovný řez Stánkem, vedený rovinou V-V z obr. 2, obr. 6 detail VÍ z obr. 5 ve zvětšeném měřítku a v pohledu shora, vedeného z úrovně nad rovinou V-V, obr. 7 příčný řez Stánkem,’ vedený rovinou VII-VII z obr.2 a 3 a obr. 8 axonometrický pohled na pečicí troubu stánku podle vynálezu ve zvětšeném měřítku.
* <9.
99 99 99 .9 9 9 · · ·. · · » • · · · · ' »
9 9 9 9 9 9 9
9 9 9 9 9
9 9 9999 9 9 9 9
Příkladu provedení vynálezu
Na obr. 1 a 2 jsou zobrazeny dva Stánky 1, la rozdílného vzhledu a vytvořené jako minipizzerie ze vzájemně si podobných modulových jednotek. Zadní stěna každého stánku i, la je vytvořena jako jednodílný komůrkový blok tvořený základním rámem 2, majícím, v podstatě pravoúhelníkový půdorysný; tvar. Jak je patrno z.porovnání s obr. 3, 5a 7, rám 2 sestává z nejméně čtyř sloupků 3..1, 3..2., 3.-3./ 2·4, vzájemně spojených příčnými nosníky 4.-1, 4.2, 4.3, 4.4 na kratších stranách pravoúhelníku (obr. 3 a 5) a nejméně jednou'- dvoj ící podélných nosníků 5..1, 5.2. (obr. 5 a 7). Podélné nosníky 5.1, 5.2 mohou být v případě potřeby podepřeny ještě nejméně jedním dalším, sloupkem, umístěným—například uprostřed jejich délky, aby se zamezilo nadměrným průhybům. Je zřejmé, že v principu může být tato rámová konstrukce tvořena jen odpovídajícími deskami, tvořícími vnější plochy rámu, avšak.takové řešení není pokládáno za výhodně, protože na jedné straně zvyšuje hmotnost a na druhé straně neumožňuje . modulové rozšiřování nebo zužování stánku 1, la', které je umožněno řešením pddle obr.
6.
Zatímco podélné nosníky 5.1, 5.2. spojují vzájemně části konstrukce na zadní straně základního rámu 2, přední strana'/ obrácená do pracovního prostoru 6. (obr. 1, 5 a 7), je vyztužena skříní 7 (obr. 1 až 3 a 7), probíhající rovnoběžně s horním podélným nosníkem 5.2 rámu 2. a přibližně y jeho výškové úrovni. V této skříni 7.jsou uloženy žaluzie 8 (obr. 7), které mohou mít konstrukci popsanou v US-PŠ 5 862 851, to znamená mohou být vyrobeny z ohnivzdorné textilie, ale výhodněji jsou vytvořeny z kovu. Jestliže by ve stánku 1, la, došlo k požáru od některého ze energetických spotřebičů, využívajících elektrické energie nebo tepelné energie, uzavřením žaluzie 8 se oheň udusí. Pro zajištění, .této funkce jsou okraje žaluzie 8. vedeny zejména dobře utěsněné v bočních, vodicích lištách 9. (obr. 1 a 7), které mohou být vytvořeny podobně jako vodítka žaluzií popsaná.v US-PS 5 862 851, to znamená • to
Φ to • · to.···.· · · β » '·,·'· · · to to · · to · to · * ··»···
8' ·_ · · '· · · to to- to · ' ^to to ······· toto · · mohou být opatřena těsnicí hmotou> která působením vysokých teplot vypění. Jestliže je žaluzie 8 ” vytvořena z kovu, může mít další funkci spočívající v ochraně proti vloupání. Je ovšem možno také. žaluzii Í5 vynechat a skříň 7 může být nahrazena jiným podélným nosníkem. Kromě toho se také rozumí, že může být použit spodní podélný nosník 5.1, rovnoběžný s horním podélným nosníkem 5.2. · .
' Jestliže je skříň 7 umístěna v odstupu'od rámu 2, je výhodné umístit žaluzii na vnější obvod Stánku, například ha horní skříni Ta. V takovém případě může být zaoblení střešního konstrukčního modulu 32 (které je se u střešního konstrukčniho modulu 32 '—v^příůctadu stánku~£vn2r75brT~1 nevyskytujme’)'' ‘ výhodně překryty samostatnými žaluziemi. V alternativním provedení je žaluzie pohyblivá ve vodorovném směru a vysouvá se například z * boční štěrbiny 7 * a může-být vedena alespoň v . horní skříni 7a, přičemž spodní vodicí lišta může být uložena na, pultu 34.· Tato alternativa je výhodnější než žaluzie
8. uchycená na rámu 2, jak je, to zobrazeno na obr. 7./ protože takové uspořádání lépe vyhovuje hygienickým požadavkům. Další možnosti uzavření poskytují dvířka nebo vnější žaluzie 8a po- suvné v kolejnici (obr. 2 a 5). Je zřejmé, že při osazení a vedení vnější žaluzie 8a nebo žaluziového uzávěru v boční štěrbině 7' mohou být energetické spotřebiče umístěny také na předním pultu 34 (obr. 2, 5 a 7), který je výhodně podepřen . druhým rámem, který bude popsán v další části.
Vnější obrys rámu 2, tvořeného sloupky 3.1 - 3.4, příčnými nosníky 4... 1 - 4.4 a podélnými nosníky 5,1, 5.2, je dopl-r něn a vyztužen jednotlivými podélnými a/nebo příčnými podpěrnými díly IQ, 11, z nichž pouze některé: jsou zobrazeny čárko í vánými čarami na obr. 3a které tvoří samostatné oddíly pro uložení jednotlivých přístrojů a přihrádek těsně vedle sebe, jak bude popsáno v další části. Tyto’podpěry, rozpěry, sloupky a nosníky jsou v patentových nárocích souhrnně označovány
·. · · • · · _ Q ·- ♦ · ·
-? · w · jako podpěrné členy. Je výhodné, jestliže jsou podpěrné díly 10, 11 upevněny uvolnitelně k příčným nosníkům 4.1 - 4.4 nebo podélným nosníkům 5,1, 5.2 a sloupkům 3.1 - 3.4. aby bylo možno později stánek 1, la rozšiřovat nebo zmenšovat. Na obr. 5 je čárkovanou čarou 1' vyznačen obrys rozšířené verze stánku la, zvětšený například na přáni uživatele pro zvýšení kapacity oproti příkladu zobrazenému plnými čarami.
Rám 2 tak tvoří nejen tuhý a monolitický jednodílný blok, který zajišťuje stánku 1, la vysokou stabilitu a tvoří zadní stenu, která byla dosud obvykle tvořena lehkou dělicí příčkou, probíhající 'rovnoběžně s osami příčných nosníků 4.1, 4.3 a podélného nosníku 5.1 na obr. 5a mající menši odolnost proti šíření požáru, ale tvoří také lehkou konstrukci z jednotlivých dílů a tím redukuje potřebný prostor a zvyšuje efektivitu montážních prací. Kromě toho se může taková tuhá a pevná konstrukce snáze dopravovat jako celek bez nutnosti demontáže jednotlivých částí. Pro usnadnění dopravy může být-rám*j2ý opatřen- * kolečky 12 (obr; 2') · kombinovanými- na+ příklad s nejméně jednou blokovací patkou 13 . která se může pro zamezení pojezdu spustit pro stabilizaci polohy a opět zvednout pro přesouvání stánku 1, la. V alternativním příkladném provedení jsou kolečka 12 zvedací ve svislém směru, ovšem toto provedení se nepokládá za výhodné.
Na obr. 3 jsou zobrazeny podpěrné díly 10., 11 čárkovanými čarami. Důvodem.takového zobrazení je skutečnost, že před nimi je stěna obložena deskami 14 z nehořlavého nebo požáru odolného materiálu, například ze šamotových desek. Desky 14, které mohou být uvolnitelně Upevněny na celém povrchu, včetně bočních .ploch mezí příčnými nosníky 4.1 - 4.4 svorkami nebo sponami 15, z nichž jsou zobraženy pouze horní spony 15, ale vedle nich jsou použity další spony. Při tomto upevnění je možno desky 14 snadno vyměňovat a čistit. Takové desky 14 jsou vhodné pro obloženi obvodových stěn jednotlivých přihrá λ
··
• « « dek, ye kterých jsou uloženy energetické spotřebiče. Dalším vhodným opatřením je vybavení konstrukce nejméně jedním hasicím přístrojem 16., opatřeným například tryskami. Na zadní straně desek 14 bud nemusí být rám 2 opatřen žádným obkladem nebo je výhodně pokryt kovovými plechy, zejména nerezovými plechy. Tyto plechy zajištují další ochranu stánku 1, la jak proti požáru, tak také proti vloupání. s . V rámu 2 mohou být uloženy a těsně ze stran přidržovány příčkami, sloupky a nosníky přístroje jako je mísící hnětač 17 (obr. 1), dávkovač 171 porcí těsta, zobrazený na obr. 3 ve skříňce a opatřený výtlačným ústím 17a, popřípadě protahovací stroj tvarující z těsta tenké placky, tvarovací a odměřovaci__ ústrojí nebo dávkovači lis 18 (obr. 1 až 3) pro vytváření okrouhlého tvaru pizzy, chladničku 19 a výhodně také výměník ί.
tepla pro využívání odpadního tepla chladničky19 a vyhří- <
vání ohřívací skříně 21, zobrazené v otevřeném stavu.na obr. , ýj .3, pro,kynutí těsta. Výměník 20 tepla nebo také ještě další yt..
'výměník, napojený rfapříklad’ na' pečicí troubu 2 2 *pr b < vya ž i van í jejího odpadního tepla, mohou být také využívány pro nahřívání talířů nebo tak zvaných gastronomických obalů a tácků v druhé ohřívací skříni 23. . Dalším vhodným vybavením je mrazicí box 24 pro uložení misek nebo tak zvaných astronomických kazet s jednotlivými porcemi pro vytváření náplní pečivá nebo horních vrstev pizzy. Alespoň některé z těchto přístrojů se mohou vyjmout z? rámu 2. a přemístit do pracovního prostoru 6. pomocí v podstatě Známé vytahovací konstrukce, uložené zpravidla na kladkách, například na kladkách nebo kolečkách 25 na obr. 3, aby se zjednodušil přístup a umožnilo čištění. To je výhodné zejména v oddílech 26., ve kterých mohou být na tácech uskladněný jednotlivé porce kynutého těsta. Další přihrádka x 27 obsahuje elektrické řízení provozu s bezpečnostním omežovacím spínačem, který sě uvádí v činnost při elektrickém zkratu nebo přetížení. Uspořádání, takového řídicího panelu pro regulování přívodu energie uvnitř rámu 2 představuje dal- υ: -:
ší opatření pro snížení rizika, zejména jestliže rám 2 tvoři zadní stěnu odvrácenou od uživatele.
V praxi se potřebné množství suchých ingrediencí (mouky a podobně) vpraví do míšicího hnětače 17 a promíchá se ještě . před přidáním kapaliny a potom se směs dále míchá. Tento proces se výhodně kontroluje neznázorneným časovým ústrojím. Potom se oddělí jednotlivé dávky těsta, například pomocí dávkovače 171 kousků těsta tak, že jednotlivé dávky jsou přiváděny výtlačným ústím 17a. V alternativním provedení je druhé výtlačné ústí 17b (obr. 7) umístěno na straně tak, že jednotlivé porce těsta mohou padat přímo do násypky 28 (a do nejméně jedné již zmíněné gastronomické kazety 29·, která může obsa- . hovat 3x4 kousky těsta, uložené vedle sebe do podélných a příčných řad. V tomto alternativním příkladném provedení je výhodné, aby horní pracovní plocha stolu byla vytvořena z plastu vyhovujícího požadavkům na materiály pro potravinářské využití, a násypka 28.. byla součástí stolní desky 31 tak,
-5; že'její horní okraj je* uložen v •rovině-'.· povrchové plochy stpl- -·. ní desky 31. Kromě toho v tomto alternativním příkladném pro— 1 vedení si mohou chladnička 19 a druhá ohřívací skříň 23 vyměnit své polohy. Později se může ukládat pět kazet 29 na sebe do stohu tak, že horní kazeta 28 uzavírá těsně horní otevřenou stranu spodní kazety 29.. Nejvyšší kazeta 29 potom může být uzavřena víčkem. Tyto kazety 29 mohou být uskladňovány v chladničce 19 pro pozdější použití. Těsně před použitím se některé z těchto kazet 29 přemístí do ohřívací skříně 21, aby těsto mohlo vykynout. '
Pro urychlení kynutí těsta bez nebezpečí klesnuti se používá mouký, která obsahuje podle vynálezu některé enzymy regulující kynutí, například, sladové enzymy obsahující alfa- ’ amylázu a/nebo sojové enzymy, zejména s přísadou glukózy.
Množství takových přísad je závislé na požadované době kynutí á může se pohybovat v hmotnostním množství od 2 % do 50 %.
9« 9
999 · · 9999
9 9 9 9 9 9 ··· 9 44999 • 9 · 9 4 9 9
9999···' 99 99
Obvykle se toto množství pohybuje v rozsahu 5 % až 20 % hmotnostních, přičemž množství sojové mouky je zejména větší než množství sladové mouky. Například množství sojové mouky může být jedenkrát až třikrát větší než množství sladu, ‘zejména je toto množství dvakrát větší.
Pracovní prostor 6 (obr. 1, 5 a 7) je výhodně ohraničen také prodejním pultem 34. 34a, tvořeným předním rámem, 102, / zobrazeným nejlépe na obr. 1 a 4, Přední rám 102 může být také využit pro podepření prodejního pultu 34 v příkladu zobrazeném na obr. 2. Tento přední .rám 102 může sestávat z jednotlivých rámových modulů 102.1. 102.2, 102.3 (například aby se Umožnilo rozšíření nebo prodloužení stánku,—jak—je to—:-— naznačené čárkovanou čarou 1’ na obr. 5), vyztužených vnější-, mi sloupky 35. Tyto vnější sloupky 35 mohou být duté a mohou probíhat v podstatě nahoru až k horní ploše 34': prodejního ·,· Η pultu 34, takže horní nosné sloupky 36, 36 ' pro podepření příslušných střešních konstrukčních .modulů 32, 3 2 1 jsou zasu- . 41* nuty do jejich koncových úseků.'Horní nosné sloupky 3 6 nesou · ·.
na svých horních koncích jednak lampy 37 a jednak podélný nosník 5.5 pro podepření střešních konstrukčních modulů 3 2.
Nosné sloupky 36, 36' jsou opatřeny otvory 38 pro zakotvení, sloupků 36, 36' pomocí kotevních šroubů, umístěnými v libo. volné výškové úrovni, . .
Na horních nosných sloupcích 361 (obr. 2) jsou podepřeny jednotlivé střešní desky 32a. 32b, 3 2c, doplněné střešní deskou 3 2d nesenou rámem-2.· V tohoto provedení je možno snadno nahradit střední střešní desku 32b, vyznačenou na obr. 5 čerchovanými čarami, širší střešní deskou a dosáhnout tak rozšíření až po čárkovanou čáru 11. Při tomto provedení je možno vložit mezi dva rámové moduly.102.1. ,102.2 (obr. 4) další rámový modul. Stejným způsobem je možno rozšířit horní plochu 341 prodejního pultu 34. vytvořeného z jednotlivých modulových dílů. Střešní konstrukční moduly 32. 321 může obsahovat
- 13.
• '· · · • · · * • ·9 · některá odsávací ústrojí 42 pro odstraňování výparů a pachů, jak je to naznačeno na obr. 7. Takové odsávací ústrojí 42 je výhodně umístěno nad rámem 2. v blízkosti místa, kde je osazena pečicí trouba 22.
Pro případné prodloužení nosného rámu 2 je horní podélný nosník 5.2 (obr. 6 a 7), ke kterému je .svislá podpěra uchycena pomocí otvoru 51, vytvořen ve formě dutého dílu, jak je to naznačeno čárkovanými čarami. Do konce tohoto dutého podélného nosníku 5.2 je zasunut prodlužovací díl 5.2', který slouží buď jako prodlužovací čásť podélného nosníku 5.2 k prodloužení až k čárkované čáře 1’ (obr. 5) nebo k propojení podélného _nosníku_5-^2—s^dalším—dutým nosníkem, podobným podélnému nosníku 5.2 a dosahujícím až k čárkované čáře 1' . Pro vzájemné spojení je jak podélný nosník 5.2, tak také prodlužovací díl 5.2' nebo alespoň jeden z nich opatřen řadou otvorů 46, 4/7 pro vsunutí .příčných spojovací šroubů nebo svorníků do jedno’ho z nich.
Kromě toho pro změnu hloubky pracovního prostoru 6 a jeho přizpůsobení individuálním požadavkům může být prodejní pult 34 posuvný například na kolečkách vedených ve vodítkách nebo kolejničkách 39 do polohy blíže rámu 2. Tím je možno také dosáhnout ideální přepravní polohy celého stánku la pro jeho přemísťování na jiné místo.
Jak je nejlépe patrno z obr. 5, prodejní pult 34 může být opatřen různými skříňkami nebo zařízeními, zejména takovými, které nejsou napojeny na zdroj energie, přičemž každá skříňka nebo každé zařízení je uloženo v rámu vytvořeném ze stojin 110. Například může být v této části vytvořen mycí úsek. 40 se zdrojem vody, obsahující nejméně jeden dřez 41 (obr. 2 a 5). Další úsek 43 může obsahovat porce mouky, odpovídající množství potřebnému pro naplnění mísícího hnětače 17 jednou dávkou, přičemž tento mísící hnětač 17 je umístěn na straně znázorněné na obr. 5. Další ingredience jsou uloženy v dalších oddílech 44, 45.
Ve výhodném provedení vynálezu má pečicí trouba 22 ze jména skupinu na sobě zcela nezávislých (z hlediska rozvádění tepla) a samostatně řízených a regulovaných pečicích komor 48, z nichž každý obsahuje horní elektrický topný-článek 49 a spodní elektrický topný článek 50 pro zahřívání,horní a spodní strany pizzy. Horní strana pizzy vyžaduje zpravidla pro dosažení rovnoměrného- propečení větší množství energie něž spodní strana, takže horní elektrický topný článek 49 je v tomto příkladu dimenzován na příkon 1000 W, zatímco.spodní elektrický topný článek 50 má spotřebu jen 500 W. Teplota se rovněž může regulovat individuálně pomocí horního čidla 51 a spodního čidla 52.. Signál odpovídající skutečné teplotě naměřené těmito čidly 51, 52 se vede do komparátoru 53., 54', který také přijímá nominální signály z příslušného - nastavovacího ústrojí 55, 56. Kromě toho jsou oba elektrické topně Λ· ‘ články 49 , 50 řížehy. časovači jednotkou*57 ovládanou spínacím tlačítkem 58 pro aktivaci příslušného časovacího obvodu a pro následné nastavení časovači jednotky 57 časovým volicím knoflíkem 59.
tm ?'·
Bylo zjištěno, že nad spodním elektrickým topným článkem 50 má být umístěna žárovzdorná podpěrná podložka 60, aby se zamezilo spálení spodní strany pizzy lepším rozváděním tepla v jejím materiálu. Po otevření dvířek 61 pečicí komory 48 se těsto připravené pro pečení uloží přímo na žárovzdorný materiál tvořící podpěrnou podložku 60, který má další výhodu spočívající v tom, že odsává vlhkost a kapalné podíly těsta do svých pórů. V průběhu pečení se vůně a aroma rozpuštěné v kapalině a ve vlhkosti vracejí zpět a soustřeďují se do pizzy a tím zvyšují její kvalitu. Tato žárovzdorná podpěrná podložka 60 může být vytvořena z vypalované hlíny a je výhodně vyjímatelná, aby se mohla vyčistit nebo nahradit jinou,
přičemž po svém uložení na místo je udržována v požadované poloze nebo i mírně přidržována uvnitř příslušné pečicí komory 48 například neznázorněným rámečkem. .
Z předchozího popisu je zřejmé, že do rámce vynálezumohou spadat četné další varianty. Kromě toho je patrno, , že vynálezem jsou vyřešeny nejen problémy uvedené v úvodu, ale toto řešení přináší navíc snížení výrobních nákladů jak samotného stánku, tak také v ném vyráběných produktů, zejména pizzy.

Claims (11)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Stánek mající stěnové prvky pro výrobu a prodej potravin připravených za přívodu energie v pracovním prostoru (6) vymezeném alespoň v části stánku (1, la) stěnovými prvky, obsahující zařízení a přístroje s přívodem energie a,nejméně jeden oddíl, přičemž alespoň část stěnových prvků je tvořena svisle postaveným prvním rámem (2), rozděleným do nejméně dvou samostatných přihrádek, otevřených do pracovního prostoru (6), nejméně jedním podpěrným členem (10), upevněným k prvnímu rámu (2), a nejméně jednu přihrádku pro uložení přístrojů (17 - 24), vyznačující se t í m , že přístroje (17 - 24) s přívodem energie jsou upraveny pro přípravu a pečení pizzy a jsou tvořeny v jednotlivých-modulech alespoň mísícím hnětačem (17) potravin, dávkovačem, .../.ií (17 ' ) porcí těsta, tvarovacím strojem nebo lisem (18) , chlad- nickou (19), ohřívací skříní (21) pro kynutí těsta na pizzu i >>
    ,a pečicí troubou (22). <. , \ ......, ...... ,:
  2. 2. Stánek podle nároku 1, v y z n ač u j í c í se t í m , že nejméně jeden podpěrný člen, tvořený sloupkem nebo :
    nosníkem, je vyměnitelně upevněn k prvnímu rámu (2) pro výměnu alespoň jednoho modulu pro přístroje (17 - 24) s přívodem energie, zejména pomocí zásuvného spoje (obr. 6).
  3. 3. Stánek podle nároků 1 a' 2, v y z n a č u jící ,s e t í m , že nejméně jeden oddíl obsahuje zásuvkové prvky, zejména uložené na válečcích nebo kolečkách (25) pro přemísťování obsahu příslušného oddílu ven do pracovního prostoru (6).
  4. 4. Stánek podle nároků 1 až 3, v y z n a č u j' í c í s e tím , že první rám (2) obsahuje hasicí přístroj (16) a/nebo nejméně jeden protipožární žaluziový prvek (8), umístěný na ' straně,obrácené do pracovňího prostoru (6) a zejména uložený ·· 99^9 9 99 99 99
    99 9 99 9 9 9999
    9 9 · · « · · · 9 — 17* —· · · · ···· ·· 9 999 9·99 99 99 ve skříni (7) na prvním rámu (2), přičemž žaluziové prvky (8) jsou vytvořeny zejména z kovu.
  5. 5. Stánek podle nároků 1 až 4, v y zn a č u j ící s e tím, že prvním rámem (2) je tvořena jeho zadní stěna.
  6. 6. Stánek podle nároků 1 až 5, v y z n a č u j í c í se t í m , že alespoň jeden úsek; prvního rámu (2 ) je obložen nehořlavým nebo ohnivzdorným materiálem, zejména žárovzdorným materiálem jako. jsou desky (14) z vypalované hlíny,, upevněné vyměnitelným způsobem například pomocí přidržovacích svorek nebo spon (15).
  7. 7. Stánek podle nároků 1 až 6, v y z n a č U j í c í S e tím, že pracovní prostor (6) je omezen také druhým rámem' .. (102), protilehlým k prvnímu rámu (2) a majícím menší výšku .
    než první rám (2) pro vytvoření prodejního nebo výdejního á? .i:.>
    pultu (34, 34'), druhý rám (102). je rovněž rozdělen do 'nejméně dvou samostatných oddílů (40', 43, 44, 45), otevřených J do pracovního'prostoru,(6), nejméně jedním stojinovým prvkem , (110). upevněným k druhému rámu (102), přičemž druhý rám (102) zejména neobsahuje přístroje napájené energií.
  8. 8. Stánek podle nároků 1 až 7, v y z n a č u j í c í se tím, že alespoň první rám (2) je opatřen kolečky (12).
  9. 9. Stánek podle nároků 1 až 8 v y z n a č u j í c í se tím, že.pečicí trouba (22) obsahuje skupinu pečicích komor (48) umístěných nad sebou.
  10. 10. Stánek podle nároku 9, vyznačující se tím , že každá pečicí komora (48) obsahuje odebratelnou žárovzdornou podpěrnou podložku (60) pro těsto, které je na ní uloženo.
    4· • · · · « · • ·
  11. 11. Stánek podle nároku 9 nebo 10, vyznačuj ící s e tím , že každá pečicí komora (48) obsahuje horní elektrický topný článek (49) a spodní elektrický topný článek (50) pro ohřev horní a spodní strany pizzý.
CZ20003943A 1999-04-29 1999-04-29 Stánek pro výrobu a prodej potravin CZ20003943A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20003943A CZ20003943A3 (cs) 1999-04-29 1999-04-29 Stánek pro výrobu a prodej potravin

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20003943A CZ20003943A3 (cs) 1999-04-29 1999-04-29 Stánek pro výrobu a prodej potravin

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20003943A3 true CZ20003943A3 (cs) 2001-05-16

Family

ID=5472319

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20003943A CZ20003943A3 (cs) 1999-04-29 1999-04-29 Stánek pro výrobu a prodej potravin

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ20003943A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4179985A (en) Sandwich cooking and assembling unit
US5778766A (en) Automatic breadmaker having toaster oven function
US4436352A (en) Kitchen furnishings
US5159177A (en) Container for transporting hot ready-to-eat meals and keeping them hot
JPH02249443A (ja) オーブン装置、オーブン、グリドル、グリル装置及びピザ調理方法
AU3892300A (en) Rethermalization / refrigeration food delivery system
AU2008286234B2 (en) A convected-air cabinet
US1858086A (en) Baker&#39;s proofing cabinet
JPH024131A (ja) 食品加熱装置
CZ20003943A3 (cs) Stánek pro výrobu a prodej potravin
CA3172606A1 (en) Modular cooking appliance
KR200398917Y1 (ko) 증기 찜 장치
US8384000B2 (en) Apparatus for providing food service
KR100877508B1 (ko) 찐빵 판매대
CN106923648A (zh) 具有食材保鲜功能的自动烹饪机
US20090205509A1 (en) Device for Preserving, Cooking and Automatically Dispensing Dough Based Products, Such as Bread
KR20010002186U (ko) 식품 제조 및 분배 부스
US20060151488A1 (en) Apparatus for providing food service
JPH02144010A (ja) 家具装置
AU4136699A (en) Booth for manufacturing and distributing food
CN216675564U (zh) 一种具有自动添加配料的中餐料理机
JPH0437431Y2 (cs)
CN218186430U (zh) 一种双腔体空气烤箱
CN217365462U (zh) 一种烤箱
US23283A (en) Bread-making table