CZ20002610A3 - Stylingový šamponový prostředek - Google Patents
Stylingový šamponový prostředek Download PDFInfo
- Publication number
- CZ20002610A3 CZ20002610A3 CZ20002610A CZ20002610A CZ20002610A3 CZ 20002610 A3 CZ20002610 A3 CZ 20002610A3 CZ 20002610 A CZ20002610 A CZ 20002610A CZ 20002610 A CZ20002610 A CZ 20002610A CZ 20002610 A3 CZ20002610 A3 CZ 20002610A3
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- styling
- weight
- polymer
- cationic
- hair
- Prior art date
Links
Landscapes
- Cosmetics (AREA)
Abstract
Předmětem řešení jsou vlasové šamponové prostředky, které obsahují asi od 5 % do 50 % hmotnosti detergentu získaného ze skupiny obsahující aniontové detergenty, obojetné nebo amfoterní detergenty mající připojenou skupinu, která je aniontová při pH prostředku a kombinace těchto látek; asi od 0,025 % do 3 % hmotnosti organického kationtového polymeru mající hustotu kationtového náboje asi od 0,2 meq/g do 7 meq/g a molekulovou hmotnost asi od 5000 do 10 milionů; asi od 0,1 % do 10 % hmotnosti ve vodě nerozpustného stylingového vlasového polymeru; asi od 0,1 % do 10 % hmotnosti ve vodě nerozpustného těkavého rozpouštědla; a asi od 0,005 % do 2,0 % hmotnosti krystalického hydroxylu obsahujícího stabilizující činidlo; a asi od 26,5 % do 94,9 % hmotnosti vody. Prostředek poskytuje zlepšení účinnosti při rozšiřující efektivitě stylingového polymeru na vlasy, tudíž poskytuje zlepšení stylingové účinnosti šamponového prostředku.
Description
Oblast techniky
Předkládaný vynález se týká stylingových vlasových šamponových prostředků, které poskytují zlepšení stylingové účinnosti. Dále se předkládaný vynález obzvláště týká stylingových šamponových prostředků, které obsahují ve vodě nerozpustný stylingový vlasový polymer, ve vodě nerozpustné nosiče pro stylingový vlasový polymer, kationtový depositní polymer a činidla k získání stability a ke zlepšení stylingové účinnosti a pocitu z upravených vlasů.
Dosavadní stav techniky
Mnoho vlasových šamponových prostředků poskytuje přijatelné čištění, ale poskytují malé nebo vůbec žádné stylingové výhody, jako je například stav, držení a tuhost účesu. K realizaci takových výhod jsou často separované použity čistící a tvar udržující stylingové produkty.
V poslední době byly vyvinuty vlasové šamponové prostředky, které mohou poskytovat čištění a stylingovou účinnost v jediném produktu. Mnoho takovýchto produktů obsahuje stylingové polymery v přijatelném šamponovém základu. K přípravě takovýchto produktů mohou být stylingové polymery rozpuštěny v organickém rozpouštědle a potom začleněny do základu šamponu. Organické rozpouštědlo potom pomáhá rozptýlení stylingového polymeru v šamponovém prostředku a také pomáhá zvýšit nanášení stylingových polymerů na vlasy a zlepšit stylingovou účinnost šamponového prostředku.
Jiná metoda pro další zlepšení přilnutí polymeru ze šamponu, zahrnuje použití kationtových deposítních polymerů. Tyto kationtové depositní polymery zlepšují deponování účinnosti stylingových polymerů, které na oplátku poskytují zlepšení stylingové účinnosti. Zlepšení uložení kationtového polymeru může být také dosaženo redukcí množství stylingového polymeru přidaného do šamponového prostředku, a tudíž snižuje výrobní náklady. Kationtové depositní polymery mohou ale zapříčinit problémy kompatibility se složením jiných materiálů, obzvláště, když je použita vyšší koncentrace nebo relativně větší hustota kationtového náboje. Kromě toho, nadměrné množství takovýchto depositních polymerů může mít následek nežádoucí pokrytí nebo mastné mokré vlasy a může zapříčinit to, že když se vlasy usuší, budou vypadat špinavě a prostředek bude mít menší krycí mohutnost a menší sytost vlasů.
• · · • ·
Nyní bylo zjištěno, že tyto ve vodě nerozpustné stylingové polymery v těkavých nosičích mohou být poskytovány více efektivně a tvořit směsi spojené s kationtovými depositními polymery, kterým je možné se vyhnout, když jsou tyto prostředky použity v kombinaci se získanými stabilizátory. Předpokládá se, že získané stabilizátory zvětšují deponování účinnosti stylingových vlasových polymerů více než tradiční stabilizátory, ať již pro další nezávislé složení, buď z důvodů nižšího pokrytí vrstvou nebo z důvodu začlenění nových kationtových depositních polymerů a tím i zlepšení daných tvarů. Kromě toho, začlenění těchto získaných stabilizátorů má následek signifikantní zlepšení vzhledu vlasů, zatímco nanesení požadovaného stylingového polymeru udržuje tvar nebo charakter vlasů pro optimální dosažení stylingové účinnosti ze stylingového šamponu.
Proto je objekt z předešlého pohledu předkládaného vynálezu ten, který poskytuje stylingový šamponový prostředek se zlepšenou stylingovou účinností. Je to dále objekt překládaného vynálezu, který zlepšuje depositní stabilitu stylingového šamponu a vzhled vlasů po opakovaném použití stylingového šamponu s použitím získaných stabilizačních činidel v kombinaci s vodou a ve vodě nerozpustném stylingovém polymeru, těkavého nosiče pro stylingový polymer a kationtový depositní polymer.
Podstata vynálezu
Předkládaný vynález je zaměřen na stylingový vlasový šamponový prostředek, který zahrnuje asi od 5 % do 50 % hmotnosti detergentu, získaného ze skupiny obsahující aniontové detergenty, obojetné nebo amfoterní detergenty a kombinace těchto látek; asi od 0,0025 % do 3 % hmotnosti organického kationtového polymeru, který má hustotu náboje kaitontu asi od 0,2 meq/g do 7 meq/g a molekulární hmotnost asi od 5000 do 10 milionů; asi od 0,1 % do 10 % hmotnosti ve vodě nerozpustných stylingových vlasových polymerů; asi od 0,1 do 10 % hmotnosti těkavého ve vodě nerozpustného rozpouštědla, který je nosičem pro předchozí stylingový polymer a má teplotu varu menší než 300 °C a rozpustnost ve vodě při 25 °C je vhodněji menší než 0,2 % hmotnosti; a asi od 0,005 % do 2,0 % hmotnosti krystalického stabilizujícího činidla obsahující hydroxyl; a asi od 25,0 % do 94,8 % hmotnosti vody.
Bylo zjištěno, že šamponový prostředek předkládaného vynálezu poskytuje zlepšení stylingové účinnosti, která je spojena s relativním zlepšením vzhledu vlasů po stylingování, vzhledem k předchozímu stylingovému šamponovému prostředku. Bylo také zjištěno, že když je použito získané stabilizující činidlo v kombinaci s kationtovým depositním polymerem, ve vodě nerozpustným stylingovým polymerem, ve vodě nerozpustným těkavým nosičem pro • · • ftft · • · · · ft · ftft ftft stylingový polymer, detergentem a vodou, poskytuje zvětšení depositní účinnosti stylingovým polymerem ve srovnání s konvenčními stabilizátory bez omezení danou teorií, a je předpokládáno, že tyto získané stabilizátory mohou být použity při signifikantně nižších hladinách, než tradiční stabilizátory k dosažení potřebné stability. Dodatečně, méně stabilizátorů je rozpuštěno v mycele detergentu, což má za následek menší interferenci s utvářením koacervace mezi kationtovým depositním polymerem a detergenty. Jako výsledek, je požadováno méně kationtového depositního polymeru k získání požadovaného stylingového depositního množství polymeru a výsledný koacervát předává dobrý pocit vlasům bez nepřijatelných vedlejších znaků a bez nutnost opakovaného použití stylingového šamponu.
Příklady provedení vynálezu
Šamponový prostředek předkládaného vynálezu může zahrnovat, obsahovat nebo nezbytně obsahovat základní prvky a omezení popsané v tomto vynálezu, stejně tak další nebo výhodné ingredience, prostředky nebo omezení popsané v tomto vynálezu.
Jak je použito v tomto vynálezu, termín “ve vodě nerozpustné“ znamená nějaký materiál, který má rozpustnost ve vodě při 25 °C menší než 0,5 %, vhodněji menší než 0,3 %, ještě vhodněji menší než 0,2 % hmotnosti.
Všechny procenta, díly a poměry jsou založeny na celkové hmotnosti šamponového prostředku předkládaného vynálezu, pokud není jinak specifikováno. Všechny takové hmotnosti se týkají uvedených ingrediencí, které jsou založeny na aktivní hladině, a proto nezahrnují nosiče nebo produkty, které mohou být zahrnuty v komerčně dostupných materiálech, pokud není jinak specifikováno.
Stylingový šamponový prostředek předkládaného vynálezu zahrnuje nezbytné a některé výhodné prostředky těchto látek a jsou detailně popsány níže v tomto vynálezu.
Prostředek čistícího detergentu
Stylingový šamponový prostředek předkládaného vynálezu zahrnuje prostředek čistícího detergentu, který poskytuje čistící účinnost. Prostředek čistícího detergentu na oplátku zahrnuje aniontové čistící detergenty, obojetné nebo amfoterní detergenty nebo kombinaci těchto látek. Takové detergenty mohou být fyzikálně a chemicky kompatibilní s nezbytnými • ·· · · ·· ·· ·· ·· • · · · · · · · · · « • · · ♦ 9 ·· · · ·· · • ··· ······ · · · • ··· ····· ······ · · ·· · · ·· prostředky popsanými v tomto vynálezu nebo nemusejí mít nadměrně oslabující vliv na stabilitu, estetiku nebo účinnost.
Prostředky vhodných aniontových čistících detergentů pro použití v šamponovém prostředku tohoto vynálezu zahrnují ty, které jsou známy pro použití při péči o vlasy nebo jako osobní čistící prostředky. Koncentrace čistícího detergentů v šamponovém prostředku může být dostačující k dosažení požadovaného čištění a tvorbě pěny a obecný rozsah je asi od 5 % do 50 %, vhodněji asi od 8 % do 30 %, více vhodněji asi od 10 % do 25 %, ještě vhodněji asi od 12 % do 22 % hmotnosti prostředku.
Vhodné aniontové detergenty, které jsou výhodné pro použití v šamponovém prostředku, jsou alkyl a alkyl étery sulfátů. Tyto materiály mají příslušný vzorec ROSO3M a RO(C2H4O)xSC>3M, kde Rje alkyl nebo alkenyl, který má asi od 8 do 18 uhlíkových atomů, x je celé číslo mající hodnotu od 1 do lOaMje kation jako amonný, alkanolaminový, jako je triethanolaminový, monovalentní kovy, jako je sodík a draslík a polyvalentní kationty kovů, jako je hořčík a vápník. Rozpustnost detergentů bude konkrétně záviset na aniontovém čistícím detergentů a vybraném kationtů.
Vhodněji má R asi od 8 do 18 uhlíkových atomů, více vhodněji asi od 10 do 16 uhlíkových atomů, ještě vhodněji asi od 12 do 14 uhlíkových atomů, jak v alkylu, tak v alkyl éteru sulfátů. Alkyl étery sulfátů jsou typicky připraveny jako kondenzační produkt ethylenoxidu a jednosytného alkoholu mající asi od 8 do 24 uhlíkových atomů. Alkoholy mohou být syntetizovány nebo mohou být odvozeny od tuků, například z oleje z kokosových ořechů, z jádra palmy, loje. Lauryl alkohol a alkoholy s nerozvětvenými řetězci odvozenými z oleje kokosových ořechů nebo z jádra palmy jsou vhodnější. Takové alkoholy reagují s asi od 0 až 10, vhodněji s asi od 2 do 5, více vhodněji s asi kolem 3 molámími množství ethylenoxidu a vznikne směs mající například průměrně 3 moly ethylenoxidu na jednu molekulu alkoholu, a která je dále sulfatována a neutralizována.
Specifické nelimitující příklady alkyléteru sulfátů, které mohou být použity pro šamponový prostředek předkládaného vynálezu zahrnují sodné a amonné sole kokosového alkyl triethylen glykolu éteru sulfátu, lojový alkyl triethylen glykol éter sulfát a lojový alkyl hexaoxyethylen sulfát. Vysoce výhodné alkyl étery sulfátů jsou takové, které zahrnují směs jednotlivých sloučenin, kde sloučeniny ve směsi mají průměrnou délku alkylového řetězce asi od 10 do 16 uhlíkových atomů a průměrný stupeň ethoxylace asi od 1 do 4 molů ethylen oxidu.
Další vhodné aniontové čistící detergenty jsou ve vodě rozpustné organické sole, získané ze sírové kyseliny, které jsou reakčními produkty a vyhovují vzorci pť-SCb-M], kde R1 je
0 nerozvětvený nebo rozvětvený řetězec, nasycený, alifatický uhlovodíkový radikál mající asi od 8 do 24, vhodněji asi od 10 do 18 uhlíkových atomů; a M je kation popsaný výše v tomto vynálezu. Nelimitující příklady takovýchto čistících detergentů jsou sole organicky vázané sírové kyseliny, která je reakčním produktem uhlovodíku methanové řady včetně iso-, neo- a n-parafinů majících asi od 8 do 24 uhlíkových atomů, vhodněji asi od 12 do 18 uhlíkových atomů a sulfonaěního činidla, například SO3, H2SO4, získané podle známých sulfonačních metod zahrnující i bělení a hydrolýzu. Vhodné jsou alkalické kovy a amonná skupina sulfatovaných Cjo až Cis n-parafinů.
Ještě další vhodné aniontové detergenty jsou reakční produkty mastných kyselin esterifikovaných isothionovou kyselinou a neutralizované hydroxidem sodným, kde například mastná kyselina je odvozena z oleje z kokosových ořechů nebo z jádra palmy; sodné nebo draselné sole amidů mastných kyselin methyl tauridu, ve kterém jsou mastné kyseliny například odvozeny z oleje z kokosových ořechů nebo z jádra palmy. Další podobné aniontové detergenty jsou popsány v US patent 2486921; US patent 2486922; a US patent 2396278, jejichž popisy jsou zahrnuty v referenci tohoto vynálezu.
Jiné aniontové čistící detergenty vhodné pro použití pro šamponový prostředek jsou jantaráty, například ty, které zahrnují N-oktadecylsulfojantarát disodný; lauryl sulfojantarát disodný; lauryl sulfojantarát diamonný; N-(l,2-dikarboxyethyl)-N-oktadecylsulfojantarát tetrasodný; diamyl ester sodné sole kyseliny sulfojantarové; dihexyl ester sodné sole kyseliny sulfojantarové; a dioctyl estery sodné sole kyseliny sulfojantarové.
Další vhodné aniontové Čistící detergenty zahrnují olefinové sulfonáty mající asi od 10 do 24 uhlíkových atomů. V tomto kontextu, termín “olefinové sulfonáty“ znamená sloučeniny, které mohou být produkovány sulfonací alfa-olefinů, za použití nekomplexovaného oxidu sírového, následné neutralizace kyseliny v reakční směsi v takových podmínkách, že některé sulfonáty, které vznikly reakcí, jsou hydrolyzovány za vzniku odpovídajících hydroxyalkansulfonátů. Oxid sírový může být kapalný nebo plynný a je obvykle, ale ne nutně zředěn inertním ředidlem, například kapalným SO2, chlorovanými uhlovodíky, atd., když je použita kapalná forma nebo vzduch, dusík, plynný SO2, atd., potom může být použit v plynné formě. Alfa-olefiny, ze kterých jsou odvozeny sulfonované olefiny, jsou mono-olefiny mající asi od 10 do 24 uhlíkových atomů, vhodněji asi od 12 do 16 uhlíkových atomů. Vhodněji mají olefiny nerozvětvený řetězec. Vedle skutečně přítomných alken sulfonátů a části hydroxyalkansulfonátů, olefin sulfonátů, mohou obsahovat minoritní množství jiných látek, jako jsou alken disulfonáty v závislosti na použitých reakční ch podmínkách, poměru reaktantů, čistotě původních olefinů a nečistotách v původním olefinu a postraních reakcích • · · · • · • · ··· ··· během sulfonačního procesu. Nelimitující příklady takovýchto směsí sulfonátů alfa-olefinů jsou popsány v US patent 3332880, jehož popis je začleněn do reference tohoto vynálezu.
Další třídou aniontových čistících detergentů vhodných pro použití v šamponovém prostředku jsou beta-alkoxy alkan sulfonáty. Tyto detergenty se shodují v obecném vzorci
OR2 H • * · * « * · « • · · · · ·· · « · ····· ·· · • · · · · · · ·· ·· · · ··
Η H o
kde R je nerozvětvený řetězec alkyl skupiny mající asi od 6 do 20 uhlíkových atomů, R je krátká alkyl skupina mající asi od 1 do 3 uhlíkových atomů, vhodněji 1 uhlík a M je ve vodě rozpustný kation, jak je popsáno výše.
Vhodné aniontové čistící detergenty pro použití v šamponovém prostředku zahrnují lauryl sulfát amonný, laureth sulfát amonný, triethylamin lauryl sulfát, triethylamin laureth sulfát, triethanolamin lauryl sulfát, triethanolamin laureth sulfát, monoethanolamin lauryl sulfát, monoethanolamin laureth sulfát, diethanolamin lauryl sulfát, diethanolamin laureth sulfát, monoglyceryl lauryl sulfát sodný, lauryl sulfát sodný, laureth sulfát sodný, lauryl sulfát draselný, laureth sulfát draselný, lauryl sarkosinát sodný, lauroyl sarkosinát sodný, lauryl sarkosinát, acyl deriváty sarkosinu, kde acyly jsou získány z mastných kyselin kokosového oleje, acyl sulfát amonný, kde acyly jsou získány z mastných kyselin kokosového oleje, lauroyl sulfát amonný, acyl sulfát sodný, kde acyly jsou získány z mastných kyselin kokosového oleje, lauroyl sulfát sodný, acyl sulfát draselný, kde acyly jsou získány z mastných kyselin kokosového oleje, lauryl sulfát draselný, triethanolamin lauryl sulfát, acyl monoethanolamin sulfát, kde acyly jsou získány z mastných kyselin kokosového oleje, monoethanolamin lauryl sulfát, tridecylbenzen sulfonát sodný, dodecylbenzen sulfonát sodný a kombinace těchto látek.
Vhodné amfoterní nebo obojetné čistící detergenty pro použití v šamponovém prostředku v tomto vynálezu zahrnují ty, které jsou známy pro použití v péči o vlasy nebo v jiných čistících prostředcích. Vhodná koncentrace takových amfoterních čistících detergentů je v rozsahu asi od 0,5 % do 20 %, vhodněji asi od 1 % do 10 % hmotnosti prostředku. Nelimitující příklady vhodných obojetných nebo amfoterních detergentů jsou popsány v US patentech 5104646 (Bolich Jr. Et al.), US patent 5106609 (Bolich Jr. Et al.), jejichž popisy jsou zahrnuty v referenci v tomto vynálezu.
• · · · • Φ · • · ·· • φ · ··· •· ·· ·· · · • φ · · * · · · φ φ · φ φ · · · φ φ φφφ · φ φ · φ φ φ φ φφφφ φφ ·· φφ Φ·
Amfoterní čistící detergenty vhodné pro použití v šamponovém prostředku jsou dobře známy v chemii a zahrnují takové detergenty, které jsou široce popsané jako deriváty alifatických sekundárních a terciárních aminů, ve kterých může být alifatický radikál nerozvětvený nebo rozvětvený řetězec a kde jeden alifatický substituent obsahuje asi od 8 do 18 uhlíkových atomů a jeden zahrnuje aniontovou ve vodě rozpustnou skupinu, jako karboxy, sulfonová, sulfátová, fosforečná nebo fosforitá. Vhodné amfoterní čistící detergenty pro použití v předkládaném vynálezu zahrnují acylamfoacetát, kde acyly jsou získány z mastných kyselin kokosového oleje, acylamfodiacetát, kde acyly jsou získány z mastných kyselin kokosového oleje, laurylamfoacetát, laurylamfodiacetát a směsi těchto látek.
Obojetné čistící detergenty vhodné pro použití v šamponovém prostředku jsou dobře známy v chemii a zahrnují takové detergenty, které jsou široce popsané jako deriváty alifatické sloučeniny kvartemího dusíku, fosfoniové nebo sulfoniové sloučeniny, ve kterých může být alifatický radikál nerozvětvený nebo rozvětvený řetězec a kde jeden alifatický substituent obsahuje asi od 8 do 18 uhlíkových atomů a jeden zahrnuje aniontovou skupinu, jako karboxy, sulfonová, sulfátová, fosforečná nebo fosforitá. Obojetné sloučeniny, jako jsou betainy, jsou vhodnější.
Šamponové prostředky předkládaného vynálezu mohou dále obsahovat přidané detergenty pro použití v kombinaci s aniontovou čistící detergentní složkou popsanou výše v tomto vynálezu. Vhodné detergenty zahrnují neiontové detergenty. Může být použit takový detergent, který je známý v chemii pro použití na vlasy nebo jako produkty pro osobní péči, který poskytuje výhodné přidané detergenty a je také chemicky a fyzikálně kompatibilní s nezbytnými složkami šamponového prostředku a nemá vliv na účinnost produktu, estetické vlastnosti nebo stabilitu. Koncentrace výhodně přidaných detergentů v šamponovém prostředku může být různá s požadavky na čištění nebo požadované pěnění, výhodně získaným detergentem, požadovanou koncentrací čistícího produktu, přítomností jiných složek v prostředku a dalších faktorů, které jsou velmi dobře známy v chemii.
Nelimitující příklady dalších aniontových, obojetných, amfotemích nebo výhodně přidaných detergentů vhodných pro použití v šamponovém prostředku jsou popsány v McCutcheoiťs, Emulsifiers and Detergents, 1989 Annual, published by M. C. Publishing Co. a US patent 3929678, US patent 2658072; US patent 2438091; US patent 2528378, jejichž popisy jsou zahrnuty v referenci tohoto vynálezu.
• ··*· ·· ·· • · · · · · * • «·· · « · · • · * · ··«· • · · · · ······ ·· «·
Kationtový depositní polymer
Složení šamponu předkládaného vynálezu obsahuje organický kationtový polymer jako depositní prostředek pro stylingovou složku polymeru popsanou dále v tomto vynálezu. Koncentrace kationtového polymeru v šamponovém prostředku je v rozmezí asi od 0,025 % do 3 %, vhodněji asi od 0,05 % do 0,5 %, ještě vhodněji asi od 0,1 % do 0,25 %, hmotnosti šamponového prostředku.
Kationtový polymer pro použití v šamponovém prostředku předkládaného vynálezu obsahuje kationtové, dusík obsahující skupiny jako například kvartémí amoniovou sůl nebo kationtové protonované aminoskupiny. Kationtové protonované aminy mohou být primární, sekundární nebo terciální aminy (vhodněji sekundární nebo terciální), závisející na konkrétních typech a zvoleném pH stylingového šamponového prostředku. Průměrná molekulová hmotnost, kationtového polymeru je asi mezi 10 miliony a 5000, vhodněji nejméně asi 100000, ještě vhodněji nejméně asi 200000, ale vhodněji ne více než asi 2 miliony, ještě vhodněji ne více než asi 1,5 milionu. Polymery také mají kationtovou hustotu náboje v rozmezí asi od 0,2 meq/g do 7 meq/g, vhodněji nejméně asi 0,4 meq/g, ještě vhodněji nejméně asi 0,6 meq/g, ale také vhodněji méně než asi 5 meq/g, ještě vhodněji méně než asi 2 meq/g, při pH zamýšleného použití šamponového prostředku, který bude mít pH obecně v rozmezí od asi pH 3 do pH 9, vhodněji mezi asi pH 4 a pH 7.
Opačné ionty Jako anionty mohou být použity ve spojení s kationtovými polymery tak dlouho, dokud zůstanou polymery rozpuštěny ve vodě, v šamponovém prostředku nebo v koacervační fázi šamponového prostředku a tak dlouho, dokud jsou opačné ionty fyzikálně a chemicky kompatibilní se základními složkami šamponového prostředku nebo dokud jinak přespříliš nenaruší účinnost produktu, jeho stabilitu nebo vzhled. Nelimitující příklady takových opačných iontů zahrnují halogenidy (například, chlorid, fluorid, bromid, jodid), sulfát a methylsulfát.
Kationtová dusík obsahující skupina kationtového polymeru je všeobecně přítomna jako substituent na všech nebo více typicky na nějakých, z těchto monomerních jednotek. A tak, kationtový polymer pro použití v šamponovém prostředku zahrnuje homopolymery, kopolymery, terpolymery a tak dále, kvartérní amoniové soli nebo kationtové amin substituované monomerní jednotky, výhodně v kombinaci s nekationtovými monomery zmiňovanými v tomto vynálezu jako oddělovač monomerů. Nelimitující příklady takových polymerů jsou popsány v CTFA Cosmetic Ingredient Dictionary, 3rd edition, edited by Estrin,
9999
999 • 9 9 9 9· 9·
9«· 9 · 9 9 ·9« 9 9 9·· ··«*·· » » «
9 · 9 9 < ·
99 99 9·
Crosley, and Haynes, (The Cosmetic, Toiletry, and Fragrance Association, lne., Washington, D.C. (1982)), kterýžto popis je začleněn do reference tohoto vynálezu.
Nelimitující příklady vhodných kationtových polymerů zahrnují kopolymery vinylových monomerů majících kationtové protonovaný amin nebo kvartémí amoniovou funkční skupinu s vodou rozpustítelnými oddělovači monomerů jako například akrylamid, methakrylamid, alkyl a dialkyl akrylamidy, alkyl a dialkyl methakryl amidy, alkylakrylát, alkylmethakrylát, vinylkaprolakton nebo vinylpyrrolidon. Alkyl a dialkyl substituované monomery mají vhodněji od Ci do C7 alkylových skupin, ještě vhodněji od Ci do C3 alkylových skupin. Jiné vhodné oddělovače monomerů zahrnují vinyl estery, vinyl alkohol (vyrobený hydrolýzou polyvinyl acetátu), anhydrid kyseliny maleinové, propylen glykol a ethylen glykol.
Vhodné kationtové protonované amino a dusíkaté kvartémí monomery, pro zahrnutí do kationtových polymerů šamponového prostředku v tomto vynálezu, zahrnuje vinylové sloučeniny substituované dialkylaminoalkyl akrylátem, dialkylaminoalkyl methakrylátem, monoalkylaminoalkyl akrylátem, monoalkylaminoalkyl methakrylátem, trialkyl methakryloxyalkyl amoniovou solí, trialkyl akryloxyalkyl amoniovou solí, diallyl kvartémími dusíkatými solemi a vinyl kvartémími dusíkatými monomery mající cyklické kationtové dusík obsahující kruhy, jako například pyridin, imidazol a kvartemizovaný pyrrolidon, například, alkylvinylimidazol, alkylvinylpyridin, soli alkylvinylpyrrolidonu. Alkylové části těchto monomerů jsou vhodněji nižší alkyly jako například Cj, C2 nebo C3 alkyly.
Vhodné amin substituované vinyl monomery pro použití v tomto vynálezu zahrnují dialkylaminoalkyl akrylát, dialkylaminoalkyl methakrylát, dialkylaminoalkyl akrylamid a dialkylaminoalkyl methakrylamid, kde alkylové skupiny jsou vhodněji Ci až C7 alkyly, ještě vhodněji Cj až C3 alkyly.
Jiné vhodné kationtové polymery pro použití v šamponovém prostředku zahrnují kopolymery l-vinyl-2-pyrrolidonu a sůl l-vinyl-3-methylimidazolu (například, chloridová sůl) (zmiňované v průmyslu Cosmetic, Toiletry, and Fragrance Association, “CTFA“, jako Polyquatemium-16), jako například tyto komerčně dostupné od BASF Wyandotte Corp. (Parsippany, New Jersey, U.S.A.) pod obchodním názvem LUVIQUAT (například, LUVIQUAT FC 370); kopolymery l-vinyl-2-pyrrolidonu a dimethylaminoethyl methakrylátu (zmiňované v průmyslu CTFA jako Polyquatemium-11) jako například tyto komerčně dostupné od ISP Corporation (Wayne, New Jersey, U.S.A.) pod obchodním názvem GAFQUAT (například, GAFQUAT 755N); kationtové diallyl kvartémí dusík obsahující polymery, zahrnující, například, homopolymer chloridu dimethyldiallylamonného a kopolymery chloridu akrylamidu a dimethyldiallylamoného, zmiňované v průmyslu (CTFA)
44 9
4 4
49
4 4 4
4 4 4
4 444
4 4
44
4 4 : ti :
4 4 4
9 4 4
4 · · jako Polyquaternium 6, respektive Polyquatemium 7; a soli minerálových kyselin amino-alkyl esterů homopolymerů a kopolymery nenasycených karboxylových kyselin majících od 3 do 5 uhlíkových atomů, jak je popsáno v US patent 4,009,256, kterýžto popis je začleněn do reference tohoto vynálezu.
Jiné vhodné kationtové polymery pro použití v šamponovém prostředku zahrnují polysacharidové polymery, jako například kationtové deriváty celulosy a kationtové deriváty škrobu. Vhodné kationtové polysacharidové polymery zahrnují ty, které vyhovují obecnému vzorci a—o—£r
R1 n*-r3x)
kde A je zbytková skupina anhydroglokosy, jako například škrobu nebo celulosy zbytková anhydroglukosa; R je alkylen, oxyalkylen, polyoxyalkylen nebo hydroxyalkylenová skupina nebo jejich kombinace; R , R a R jsou nezávisle alkyl, aryl, alkylaryl, arylalkyl, alkoxyalkyl nebo alkoxyarylové skupiny, každá skupina obsahující nanejvýš asi 18 uhlíkových atomů a celkový počet uhlíkových atomů pro každou kationtovou část (například, součet uhlíkových atomů v R , R a R ) vhodněji bývá asi 20 nebo méně; a X je aniont, jak je popsáno výše v tomto vynálezu.
Vhodné kationtové polymery celulosy jsou polymery dostupné od Amerchol Corp. (Edison, NJ, USA) vjejich Polymer JR a LR sériích polymerů, jako sole hydroxyethyl celulosy zreagované s trimethyl amoniem substituovaným epoxidem, zmiňované v průmyslu (CTFA) jako Polyquatemium 10. Jiný typ vhodné kationtové celulosy zahrnuje polymerové kvarterní amonné sole hydroxyethyl celulosy zreagované s lauryl dimethyl amoniem substituovaným epoxidem, zmiňované v průmyslu (CTFA) jako Polyquatemium 24. Tyto látky jsou dostupné od Amerchol Corp. (Edison, NJ, USA) pod obchodním názvem Polymer LM-200.
Jiné vhodné kationtové polymery zahrnují kationtové deriváty guarového kleje, jako například guar hydroxypropyltrimonium chlorid, specifické příklady, které obsahují Jaguar série komerčně dostupné od Rhone-Poulenc Incorporated. Ostatní vhodné kationtové polymery obsahují kvarterní dusíkaté étery celulosy, některé příklady jsou popsány US patent 3,962,418, popis, který je začleněn do reference tohoto vynálezu. Ostatní vhodné kationtové polymery zahrnují kopolymery éterifikované celulosy, guarového kleje a škrobu, některé ···♦ ·♦ ·· ·· 9· « · · * · « * * « · « • ··· * · * · 9 » « · • * * · ·«·«· · » « • · * · ·«··<
*·· ··· ·· «· ·· »« příklady jsou popsány v US patent 3,958,581, popis, který je začleněn do reference tohoto vynálezu.
Kationtové polymery v tomto vynálezu jsou buď rozpustné v šamponovém prostředku nebo jsou vhodněji rozpustné v komplexu koacervační fáze v šamponovém prostředku tvořeném kationtovým polymerem a aniontovou povrchovou složkou čistícího prostředku popsanou výše v tomto vynálezu. Komplex koacervátů kationtového polymeru může být také tvořen jinou látkou s nábojem v šamponovém prostředku.
Tvoření koacervátů je závislé na rozdílných kritériích jako například, molekulové hmotnosti, koncentraci a poměru interagujících iontových složkách, iontové síle (zahrnující změnu iontové síly, například, přidáním solí), hustotě náboje kationtových a aniontových složek, pH a teplotě. Koacervační systémy a efekt těchto parametrů byly popsány, například J. Caelles, et al., “Anionic and Cationic Compounds in Mixed Systems“, Cosmetics & Toiletries, Vol. 106, Apríl 1991, pp 49-54, C. J. van Oss, “Coacervation, ComplexCoacervation and Flocculation“, J. Dispersion Science and Technology, Vol. 9 (5,6), 1988-89, pp 561-573, a vD. J. Burgess, “Practical Analysis of Complex Coacervate Systems“, J. of Colloid and Interrface Science, Vol. 140, No. 1, November 1990, pp 227-238, kteréžto popisy jsou začleněny do reference tohoto vynálezu.
Je známo, že je obzvlášť výhodné pro kationtové polymery, aby byly přítomny v šamponovém prostředku v koacervační fázi nebo aby tvořily koacervační fázi po aplikaci nebo opláchnutí šamponu z vlasů. Komplexní koacerváty jsou známy tím, že se velmi snadno nanášejí na vlasy. A je tak, všeobecně vhodnější, když kationtový polymer existuje v šamponovém prostředku jako koacervační fáze nebo po zředění tvoří koacervační fázi. Jestliže ještě není koacervát v šamponovém prostředku, kationtový polymer bude vhodněji existovat v komplexním koacervátů tvořícím se v šamponu, po zředění s vodou.
Techniky pro analýzu tvoření komplexních koacervátů jsou známy v chemii. Například, mikroskopická analýza šamponových prostředků, při vybraných stupních zředění, může být použita k identifikaci, jestli se utvořila koacervační fáze. Taková koacervační fáze bude identifikovatelná jako dodatečná emulgačnl fáze v prostředku. Použití barviv může pomoci v rozlišení koacervační fáze od jiných nerozpustných fází rozptýlených v šamponovém prostředku.
Stylingový polymer
Šamponové prostředky předkládaného vynálezu obsahují ve vodě nerozpustný stylingový vlasový polymer, jehož koncentrace, je v rozmezí asi od 0,1 % do 10 %, vhodněji asi od 0,3 % do 7 %, ještě vhodněji asi od 0,5 % do 5 %, hmotnosti prostředku. Tyto stylingové • ftft ft • · · • ftftft • ftft • · • ftft ftftft • ft ftft ft ft · · ftftft ft • · ftftft • · ft ftft ·· ft· ftft ft ftft · • ftft ft ftft · · · • ftft · • · ftft polymery poskytují šamponový prostředek předkládaného vynálezu se stylingovou vlasovou účinností a s poskytnutím polymerových vrstev na vlasech po aplikaci šamponového prostředku. Polymer nanesený na vlasech má nesmytelnou a soudržnou sílu a především utváří stylingová spojení mezi vlasovými vlákny po jejich sušení tak, jak je chápáno školenými chemiky.
Četné takovéto polymery jsou známy v chemii, zahrnující ve vodě nerozpustné organické polymery a ve vodě nerozpustné silikonem spojené polymery, všechny, které jsou vhodné pro použití v šamponovém prostředku v tomto vynálezu, jsou poskytovány tak, že také mají nezbytné znaky nebo charakteristiky popsané dále v tomto vynálezu. Takové polymery mohou být vyrobeny konvenčními nebo jinak známými polymerizačními technikami, dobře známými v chemii, příklad, který zahrnuje volnou radikálovou polymerizací.
Příklady vhodných organických a silikonem spojených polymerů pro použití v šamponovém prostředku předkládaného vynálezu jsou popsány ve větších detailech dále v tomto vynálezu.
I. Stylingový organický polymer
Stylingové vlasové polymery vhodné pro použití v šamponovém prostředku předkládaného vynálezu zahrnují stylingové organické vlasové polymery dobře známé v chemii. Stylingové organické polymery mohou být homopolymery, kopolymery, terpolymery nebo jiné vyšší polymery, ale musí obsahovat jeden nebo více polymerizovatelných hydrofobních monomerů, a tak je výsledný stylingový polymer hydrofobní a ve vodě nerozpustný, jak je definováno v tomto vynálezu. Stylingové polymery proto mohou dále obsahovat jiné, ve vodě rozpustné, hydrofilní monomery s takovými vlastnostmi, že výsledné stylingové polymery mají nezbytnou hydrofobicitu a nerozpustnost ve vodě.
Jak je použito v tomto vynálezu, termínem “hydrofobní monomer“ se mají na mysli polymerizovatelné organické monomery, které mohou tvořit s podobnými monomery ve vodě nerozpustný homopolymer a termínem “hydrofilní monomer“ se mají na mysli polymerizovatelné organocké monomery, které mohou tvořit s podobnými monomery ve vodě rozpustný homopolymer.
Stylingové organické polymery mají vhodněji průměrnou molekulovou hmotnost nejméně asi 20000, vhodněji větší než asi 25000, ještě vhodněji větší než asi 30000, nejvhodněji větší než asi 35000. Není horní limit pro molekulovou hmotnost kromě těch limitů, které platí pro praktické důvody vynálezu, jako například zpracování, estetické charakteristiky, formulovatelnost atd. Všeobecně, průměrná molekulová hmotnost by měla být menší než asi
00 * ·
0 0 0 0 • 0 • ♦»
10000000, více všeobecněji menší než asi 5000000 a typicky menší než asi 2000000. Vhodněji, průměrná molekulová hmotnost by měla být asi mezi 20000 a 2000000, ještě vhodněji asi mezi 30000 a 1000000 a nejvhodněji asi mezi 40000 a 500000.
Stylingové organické polymery také vhodněji mají teplotu amorfního přechodu (Tg) nebo krystalický bod tání (Tm) nejméně asi -20 °C, vhodněji asi od 20 °C do 80 °C, ještě vhodněji asi od 20 °C do 60 °C. Stylingové polymery mající tyto hodnoty Tg nebo Tm tvoří stylingové filmy na vlasech tak, že nejsou přespříliš nepříjemné nebo lepivé na dotek. Jak je použito v tomto vynálezu, zkratkou “Tg“ se má na mysli teplota amorfního přechodu základního vlákna polymeru a zkratkou “Tm“ se má na mysli krystalický bod tání základního vlákna, jestliže takový přechod existuje pro daný polymer. Vhodněji, oba Tg a Tm, jestliže existují, jsou v rozmezí deklarovaných výše v tomto vynálezu.
Stylingové organické polymery jsou uhlíkové řetězce získané polymerizaci hydrofobních monomerů, jako například ethylenově nenasycené monomery, celulosové řetězce nebo jiné od sacharidu odvozené polymerové řetězce. Základní vlákno může obsahovat éterové skupiny, esterové skupiny, amidové skupiny, urethany, nebo jejich kombinace a podobně.
Stylingové organické polymery mohou dále obsahovat jeden nebo více hydrofilních monomerů v kombinaci s hydrofobními monomery popsanými v tomto vynálezu, s takovými vlastnostmi, že výsledný stylingový polymer má nezbytný hydrofobní charakter a je ve vodě nerozpustný. Vhodné hydrofilní monomery obsahují, ale nejsou limitovány, kyselinu akrylovou, kyselinu methakrylovou, Ν,Ν-dimethylakrylamid, dimethylaminoethyl methakrylát, kvartemizovaný dimethylaminoethyl methakrylát, methakrylamid, N-t-butyl ackrylamid, kyselinu maleinovou, anhydrid kyseliny maleinové a jejich monoestery, kyselinu krotonovou, kyselinu itakonovou, akrylamid, akrylátové alkoholy, hydroxyethyl methakrylát, chlorid diallyldimethyl amonný, vinylpyrrolidon, vinylétery (jako například methylvinyléter), imidy kyseliny maleinové, vinylpyridin, vinylimidazol, jiné polární vinylové heterocykly, styren sulfonát, allylalkohol, vinylalkohol (jako například takový, který je produkován hydrolýzou vinyl acetátu po polymerizaci), soli nějakých kyselin a aminů uvedených výše a jejich směsi. Vhodné hydrofilní monomery obsahují kyselinu akrylovou, N,N-dimethyl akrylamid, dimethylaminoethyl methakrylát, kvartemizovaný dimethyl aminoethyl methakrylát, vinylpyrrolidon, soli kyselin a aminů uvedených výše a jejich kombinace.
Vhodné hydrofobní monomery pro použití v stylingovém organickém polymeru obsahují, ale nejsou limitovány, Ci až Cig alkoholy esterů kyseliny akrylové nebo methakrylové, jako například methanol, ethanol, methoxy ethanol, 1-propanol, 2-propanol, 1-butanol, 2-methyl-l propanol, 1-pentanol, 2-pentanol, 3-pentanol, 2-methyl-l-butanol, 1-methyl-1-butanol, 314
♦ • · ·· · ·β· fc · • · ·· • · • ·
methyl-1-butanol, 1-methyl-1-pentanol, 2-methyl-l-pentanol, 3-methyl-1-pentanol, t-butanol (2-methyl-2-propanol), cyklohexanol, neodekanol, 2-ethyl-l-butanol, 3-heptanol, benzyl alkohol, 2-oktanol, 6-methyl-l-heptanol, 2-ethyl-1-hexanol, 3,5-dimethyl-l-hexanol, 3,5,5trimethyl-l-hexanol, 1-dekanol, 1-dodekanol, 1-hexadekanol, 1-oktadekanol a podobně, alkoholy mající asi od 1 do 18 uhlíkových atomů, vhodněji od 1 do 12 uhlíkových atomů;
styren; makromer polystyrenu; vinylacetát; vinylchlorid; vinyliden chlorid; vinylpropionát; alfa-methylstyren; t-butylstyren; butadien; cyklohexadien; ethylen; propylen; vinyltoluen; a jejich směsi. Vhodné hydrofobní monomery obsahují n-butyl methakrylát, isobutyl methakrylát, t-butyl akrylát, t-butyl methakrylát, 2-ethylhexyl methakrylát, methyl methakrylát, vinyl acetát a jejich směsi, ještě vhodněji t-butyl akrylát, t-butylmethakrylát nebo jejich kombinace.
Stylingové polymery pro použití v šamponovém prostředku vhodněji obsahují asi od 20 % do 100 %, ještě vhodněji asi od 50 % do 100 %, ještě více vhodněji asi od 60 % do 100 %, hmotnosti hydrofobních monomerů a mohou dále obsahovat od nuly asi do 80 % hmotnosti hydrofilních monomerů. Konkrétní výběr a kombinace monomerů pro začlenění do stylingového polymeru napomůže určit jeho vlastnosti složení. Vhodným výběrem a kombinací, například, hydrofilních a hydrofobních monomerů, může být stylingový polymer optimalizován pro fyzikální a chemickou kompatibilitu s vybraným stylingovým rozpouštědlem polymerů, popsaným dále v tomto vynálezu, a jinými složkami šamponového prostředku. Vybrané monomerní složení stylingového organického polymeru musí, jakkoli, vytvořit ve vodě nerozpustný stylingový polymer, který ale musí být rozpustný ve vybraném stylingovém rozpouštědle polymerů, popsaném dále v tomto vynálezu. V tomto kontextu, stylingový organický polymer je rozpustný v stylingovém rozpouštědle polymerů, jestliže je organický polymer rozpouštěn v rozpouštědle při 25 °C, při takové koncentraci polymeru a rozpouštědla vybraného šamponového složení. Jakkoli, roztok stylingového organického polymeru a stylingového rozpouštědla polymerů může být zahříván k urychlení rozpouštění stylingového polymeru v stylingovém rozpouštědle polymerů. Takový stylingový polymer a složení rozpouštědla, zahrnuje výběr monomerů pro použití v stylingovém polymeru, k dosažení požadované rozpustnosti, který je dobře známy zaškoleným chemikům.
Příklady vhodných stylingových organických polymerů obsahují kopolymery t-butyl akrylátu/2-ehtylhexyl akrylátu mající poměr hmotností monomerů asi 95/5, asi 90/10, asi
80/20, asi 70/30, asi 60/40 a asi 50/50; kopolymery t-butyl akrylátu/2-ethylhexyl methakrylátu mající poměr hmotností monomerů asi 95/5, asi 90/10, asi 80/20, asi 70/30, asi 60/40 a asi
50/50; kopolymery t-butyl methakrylátu/2-ethylhexyl akrylátu mající poměr hmotností ♦ ·· 9
9· 9 • 999
9
monomerů asi 95/5, asi 90/10, asi 80/20, asi 70/30, asi 60/40 a asi 50/50; kopolymery t-butyl methakrylátu/2-ethylhexyl methakrylátu mající poměr hmotností monomerů asi 95/5, asi 90/10, asi 80/20, asi 70/30, asi 60/40 a asi 50/50; kopolymery t-butyl ethakrylátu/2-ethylhexyl methakrylátu mající poměr hmotností monomerů asi 95/5, asi 90/10, asi 80/20, asi 70/30, asi 60/40 a asi 50/50; kopolymery vinyl pyrrolidonu/vinyl acetátu mající poměr hmotností monomerů asi 10/90 a asi5/95; a jejich směsi.
Obzvláště vhodné polymery jsou kopolymery t-butyl akrylátu/2-ethylhexyl methakrylátu mající poměr hmotností monomerů asi 95/5, asi 90/10, asi 80/20, asi 70/30, asi 60/40 a asi 50/50; kopolymery t-butyl methakrylátu/2-ethylhexyl methakrylátu mající poměr hmotností monomerů asi 95/5, asi 90/10, asi 80/20, asi 70/30, asi 60/40 a asi 50/50; a jejich směsi.
Příklady jiných vhodných stylingových polymerů jsou popsány v US patent 5,120,531, to Wells et al., issued June 9, 1992; U.S Patent 5,120,532, to Wells et al., issued June 9, 1992; US patent 5,104,642 to Wells et al., issued April 14, 1992; US patent 4,272,511, to Papantoniou et al., issued June 9, 1981; US patent 5,672,576, to Behrens et al., issued September 30, 1997; a US patent 4,196,190, to Gehman et al., issued April 1, 1980, popisy, kteréžto jsou začleněny do reference tohoto vynálezu.
II. Silikonem spojený stylingový polymer
Jiné vhodné stylingové polymery pro použití v šamponovém prostředku předkládaného vynálezu jsou silikonem spojené stylingové vlasové pryskyřice. Tyto polymery mohou být použity samotné nebo v kombinaci s stylingovými organickými polymery popsanými výše v tomto vynálezu. Četné takovéto polymery, vhodné pro použití v šamponovém prostředku v tomto vynálezu, jsou známy v chemii. Tyto polymery jsou charakterizovány polysiloxanovými skupinami kovalentně vázanými na krátký řetězec zpolymemího uhlík obsahujícího základního vlákna.
Základní vlákno silikonem spojených polymerů je vhodněji uhlíkový řetězec získaný polymerizaci ethylenově nenasycených monomerů, ale mohou to být také celulosové řetězce nebo jiné od uhlovodíku odvozené polymerové řetězce, které mají krátké řetězce polysiloxanových skupin. Základní vlákno může také obsahovat éterové skupiny, esterové skupiny, amidové skupiny, urethanové skupiny a podobně. Polysiloxanové skupiny mohou být substituovány na polymeru nebo mohou být vyrobeny kopolymerizací polysiloxan obsahujících polymerizovatelných monomerů (například ethylenově nenasycených monomerů, éterů, a/nebo epoxidů) s polysiloxan neobsahujícími polymerizovatelnými monomery.
ΦΦ φ ·
Φ · ♦ Φ
Φ · · · • Φ · Φ Φ
Φ Φ Φ Φ
ΦΦ ·· • ·*· · >· φ • φφφ • φ • · φφφ φφφ ·<· φφ • φ φ φ • φ φ · • · φφφ • φ · «« ΦΦ
Silikonem spojené stylingové polymery pro použití v šamponovém prostředku zahrnují “silikon obsahující“ (nebo “polysiloxan obsahující“) monomery, které tvoří silikonový makromerní krátký řetězec ze základního vlákna a silikon neobsahující monomery, které tvoří organické základní vlákno polymeru.
Vhodné silikonem spojené polymery obsahují organické základní vlákno, vhodněji uhlíkové základní vlákno odvozené od ethylenově nenasycených monomerů, jako například základní vlákno polymerovaného vinylu a polysiloxanový makromer (obzvláště vhodné jsou polydialkylsiloxany, nej vhodněji polydimethylsiloxan) spojený k základnímu vláknu. Polysiloxanový makromer by měl mít průměrnou molekulovou hmotnost nejméně asi 500, vhodněji asi od 1000 do 100000, ještě vhodněji asi od 2000 do 50000, nejvhodněji asi 5000 až 20000. Uvažovaná organická základní vlákna zahrnují ty, které jsou odvozeny od polymerizovatelných, ethylenově nenasycených, monomerů, zahrnujících vinylové monomery a jiné kondenzační monomery (například, ty, které polymerizují za vzniku polyamidů a polyesterů), monomery vznikající otevřením kruhu (například, ethyl oxazolin a kaprolakton) atd. Také lze uvažovat základní vlákna celulosových řetězců, éter obsahující základní vlákna atd.
Vhodné silikonem spojené polymery pro použití v šamponovém prostředku obsahují monomerní jednotky odvozené od: nejméně jednoho volného radikálně polymerizovatelného ethylenově nenasyceného monomeru nebo monomerů a nejméně jednoho volného radikálně polymerizovatelného polysiloxan obsahujícího ethylenově nenasyceného monomeru nebo monomerů.
Silikonem spojené polymery vhodné pro použití v šamponovém prostředku všeobecně obsahují asi od 1 % do 50 %, hmotnosti polysiloxan obsahující monomerní jednotky a asi od 50 % do 99 % hmotnosti polysiloxan neobsahujících monomerů. Polysiloxan neobsahující monomerní jednotky mohou být odvozeny od hydrofilní ch a/nebo hydrofobních monomerních jednotek popsaných výše v tomto vynálezu.
Stylingový polymer pro použití v šamponovém prostředku může tudíž obsahovat kombinace hydrofobních a/nebo polysiloxan obsahujících monomerních jednotek popsaných v tomto vynálezu, s nebo bez hydrofilní ch komonomerů, jak je popsáno v tomto vynálezu, s takovými vlastnostmi, že výsledný stylingový polymer má nezbytné charakteristiky, jak jsou popsány v tomto vynálezu.
Vhodné polymerizovatelné polysiloxan obsahující monomery obsahují, ale nejsou limitovány, tyto monomery, které vyhovují obecnému vzorci:
X(Y)nSi(R)3.mZm • ···· ·· ft • ftftft • ftft • · ft·· ··· ·« ftft • ftft · • · ft ft • · ftftft • · · • ft ftft • ft ftft • ft » « • ftft ft ftft · * ft ft ftft · • ft ftft kde X je ethylenově nenasycená skupina kopolymerizovatelná s hydrofobními monomery popsanými v tomto vynálezu, jako například s vinylovou skupinou; Y je divalentní spojovací skupina; R je vodík, hydroxylová skupina, nižší alkyl (například Ci až C4), aryl, alkaryl, alkoxy skupina nebo alkylamino skupina; Z je monovalentní skupina polymemího siloxanu mající hodnotu průměrné molekulové hmotnosti nejméně asi 500, která je v základu nereaktivní při kopolymerizačních podmínkách a je krátkým řetězcem ze základního vlákna polymerovaného vinylu popsaného výše; n je 0 nebo 1; m je celé číslo od 1 do 3. Tyto polymerizovatelné polysiloxan obsahující monomery mají průměrnou molekulovou hmotnost takovou, jak je popsaná výše.
Vhodný polysiloxan obsahující monomer vyhovuje obecnému vzorci:
O
X-C-O-(CH2)p—(Op-SKR)^ kde m je 1,2 nebo 3 (vhodněji m = 1); p je 0 nebo 1; q je celé číslo od 2 do 6; R1 je vodík hydroxylová skupina, nižší alkyl, alkoxy skupina, alkylamino skupina, aryl nebo alkaryl (vhodněji R1 je alkyl); X vyhovuje obecnému vzorci
CH—C—
I I R2 R3 kde R2 je vodík nebo -COOH (vhodněji je R2 vodík); R3 je vodík, methyl nebo -CH2COOH (vhodněji je R3 methyl); Z vyhovuje obecnému vzorci:
R5
R4 —SiO—
R6 J r kde R4, R5 a R6 jsou nezávisle nižší alkyl, alkoxy skupina, alkylamino skupina, aryl, arylalkyl, vodík nebo hydroxylová skupina (vhodněji jsou R4, R5 a R6 alkyly); a r je celé číslo asi 5 nebo vyšší, vhodněji asi 10 až 1500 (nejvhodněji je r asi od 100 do 250). Nejvhodněji jsou R4, R5 a R6 methyl, p = 0 a q = 3.
Jiný vhodný polysiloxanový monomer vyhovuje oběma následujícím obecným vzorcům
nebo • «··· ·« · • ··· • · • · ··· ··· »· ·· • · * · • 4 4 4 · ·«· · • * «
94 ♦ · ♦ 4 4 4 4 ·
X-CH2-(CH2)s-Si(R1)3-m-Z,n kde: s je celé číslo od 0 asi do 6, vhodněji 0, 1 nebo 2, ještě vhodněji 0 nebo 1; m je celé ěíslo od 0 do 3, vhodněji 1; R2 je Ci až Cj0 alkyl nebo C7 až Cio alkylaryl, vhodněji Ci až C6 alkyl nebo C7 až C]0 alkylaryl, ještě vhodněji Cj až C2 alkyl; n je celé číslo od 0 do 4, vhodněji 0 nebo 1, ještě vhodněji 0.
Silikonem spojené stylingové polymery vhodné pro použití v šamponovém prostředku vhodněji obsahují asi od 50 % do 99 %, ještě vhodněji asi od 60 % do 98 %, nejvhodněji asi od 75 % do 95 %, hmotnosti polymeru nesilikonové makromer obsahující monomerní jednotky, například celkové hydrofobní a hydrofilní monomerní jednotky popsané v tomto vynálezu, a asi od 1 % do 50 %, vhodněji asi od 2 % do 40 %, ještě vhodněji asi od 5 % do 25 %, silikonových makromer obsahujících monomerních jednotek, například polysiloxan obsahující monomerní jednotky popsané v tomto vynálezu. Úroveň hydrofilní ch monomerních jednotek může být asi od 0 % do 70 %, vhodněji asi od 0 % do 50 %, ještě vhodněji asi od 0 % do 30 %, nejvhodněji asi od 0 % do 15 %; úroveň hydrofobních monomerních jednotek může být od 30 % asi do 99 %, vhodněji asi od 50 % do 98 %, ještě vhodněji asi od 70 % do 95 %, nejvhodněji asi od 85 % do 95 %.
Příklady některých silikonem spojených polymerů pro použití v šamponovém prostředku v tomto vynálezu jsou uvedeny níže. Každý uvedený polymer je následován jeho monomemím složením, včetně uvedení poměru hmotností monomerů použitých v syntéze:
(i) t-butylakrylát/t butyl-methakrylát/2-ethylhexyl-methakrylát/PDMS makromer20000 molekulová hmotnost makromerů 31/27/32/10 (ii) t-butylmethakrylát/2-ethylhexyl-methakrylát/PDMS makromer-15000 molekulová hmotnost makromerů 75/10/15 (iii) t-butylmethakrylát/2-ethylhexyl-akrylát/PDMS makromer-10000 molekulová hmotnost makromerů 65/15/20 (iv) t-butylakrylát/2-ethylhexyl-akrylát/PDMS makromer-14000 molekulová hmotnost makromerů 77/11/12 (v) t-butylakrylát/2-ethylhexyl-methakrylát/PDMS makromer-13000 molekulová hmotnost makromerů 81/9/10
Příklady jiných vhodných silikonem spojených polymerů pro použití v šamponovém prostředku předkládaného vynálezu jsou popsány v přihlášce EP ěíslo 90307528.1, published as přihláška EP číslo 0 408 311 A2 on January 11, 1991, Hayama, et al.; US ····
099
999 ·· 00
9 0 9
0 9 0 • 0 «9# • 0 9 ·· « « 0 0« *· patent 5,061,481, issued October 29, 1991, Suzuki et al.; US patent 5,106,609, Bolich et al., issued April 21, 1992; US patent 5,100,658, Bolich et al., issued March 31, 1992; US patent 5,100,657, Ansher-Jackson, et al., issued March 31, 1992; US patent 5,104,646, Bolich et al., issued April 14, 1992; US číslo 07/758,319, Bolich et al, filed August 27, 1991, US číslo 07/758,320, Torgerson et al., filed August 27, 1991, kteréžto popisy jsou začleněny do reference tohoto vynálezu.
Těkavé nosiče pro stylingové polymery
Šamponový prostředek předkládaného vynálezu zahrnuje těkavý nosič pro rozpuštění stylingových vlasových polymerů popsaných výše v tomto vynálezu. Nosič pomáhá dispergovat stylingové vlasové polymery do ve vodě nerozpustných kapalných částeček v celém šamponovém prostředku, kde dispergované částečky obsahují stylingový polymer a těkavý nosič. Nosiče vhodné pro tento účel zahrnují uhlovodíky, étery, estery, aminy, alkyl alkoholy, těkavé deriváty křemíku a kombinace těchto látek, mnoho příkladů, které jsou dobře známy v chemii.
Těkavý nosič nesmí být ve vodě rozpustný nebo musí mít malou rozpustnost ve vodě. Získaný stylingový polymer musí být také dostatečně rozpustný v získaném nosiči, aby mohl dispergovat stylingový vlasový polymer a kombinace rozpouštědla jako separátní, dispergovanou kapalnou fázi v šamponovém prostředku.
Nosič pro použití v šamponovém prostředku musí být také z těkavého materiálu. V tomto kontextu, termín těkavý znamená, že má nosič teplotu varu menší než 300 °C, vhodněji asi od 90 °C do 260 °C, více vhodněji asi od 100 °C do 200 °C (při tlaku jedné atmosféry).
Koncentrace těkavého nosiče v šamponovém prostředku musí být dostatečná k rozpuštění stylingového vlasového polymeru a kjeho disperzi jako separátní kapalné fáze v šamponovém prostředku. Takové koncentrace mají obecně rozsah asi od 0,10 % do 10 %, vhodněji asi od 0,5 % do 8 %, více vhodnější asi od 1 % do 6 % hmotnosti šamponového prostředku, kde hmotnostní poměr stylingového polymeru k nosiči je vhodněji asi od 10:90 do 70:30, více vhodněji asi od 20:80 do 65:35, ještě vhodněji asi od 30:70 do 60:40. Pokud je hmotnostní poměr stylingového polymeru k nosiči příliš malý, pěnící účinnost šamponového prostředkuje negativně ovlivněn. Pokud je hmotnostní poměr stylingového polymeru k nosiči příliš velký, prostředek se stává příliš viskózním a zapříčiňuje nesnadnost disperze stylingového polymeru. Stylingové vlasové činidlo by mohlo mít průměrný průměr částeček v konečném šamponovém produktu asi od 0,05 do 100 mikronů, vhodněji asi od 1 do 25 mikronů, více vhodněji asi od 0,5 do 10 mikronů. Velikost částeček může být změřena podle metody známé v chemii, která zahrnuje například optickou mikroskopii.
·· ·· • · · 4
9 4 · • · ·9· • « « ·· ·»
99
9 9 9 • · · · • 9 9 9
4 4 4
94
Vhodné těkavé nosiče pro použití v šamponovém prostředku jsou uhlovodíková rozpouštědla, obzvláště větvené řetězce uhlovodíkových rozpouštědel. Uhlovodíková rozpouštědla mohou být lineární nebo větvená, nasycená nebo nenasycená, uhlovodíky mají asi od 8 do 18 uhlíkových atomů, vhodněji asi od 10 do 16 uhlíkových atomů. Nasycené uhlovodíky jsou vhodnější, stejně tak jako větvené uhlovodíky. Nelimitující příklady některých vhodných lineárních uhlovodíků zahrnují děkan, dodekan, decen, tridecen a kombinace těchto látek. Vhodné větvené uhlovodíky zahrnují isoparafíny, příklady takovýchto látek zahrnují komerčně dostupné isoparafíny od Exxon Chemical Company, jako je Isopar H a K (Cu až C12 isoparafíny) a Isopar L (Cu až C13 isoparafíny). Vhodné větvené uhlovodíky jsou isohexadekan, isododekan, 2,5-dimethyldekan, isotetradekan a kombinace těchto látek. Komerčně dostupné větvené uhlovodíky zahrnují Permethyl 99A a 101A (dostupné od Preperse, lne., South Plainfield, NJ, USA).
Jiné vhodné nosiče zahrnují isopropanol, butylalkohol, amylalkohol, fenylethanol, benzylalkohol, fenylpropanol, ethylbutyrát, isopropylbutyrát, diethylftalát, diethylmalonát, diethyljantarát, dimethylmalonát, dimethyljantarát, fenylethyldimethylkarbinol, ethyl-6acetoxyhexanoát a methyl (2-pentanyl-3-oxy)cyklopentylacetát a směsi těchto látek. Vhodnější mezi takovými vhodnými rozpouštědly jsou diethylftalát, diethylmalonát, diethyljantarát, dimethylmalonát, dimethyljantarát, fenylethyldimethylkarbinol, ethyl-6acetoxyhexanoát a směsi těchto látek.
Vhodné éterové nosiče jsou di(C5 až C7) alkyl étery a diétery, obzvláště di (C5 až Cg) alkyl éetryjako je isoamyléter, dipentyléter a dihexyléter.
Jiné vhodné nosiče pro použití v šamponovém prostředku jsou těkavé deriváty křemíku, jako je cyklický nebo lineární polydialkylsiloxan, lineární siloxy sloučeniny nebo silan. Počet atomů křemíku v cyklických silikonech je vhodněji asi od 3 do 7, více vhodněji asi od 3 do 5.
Obecný vzorec takových silikonů je:
R2
R2 kde Ri a R2 jsou nezávisle na sobě získány ze skupin C| až C« alkyl, aryl nebo alkylaryl a kde n = 3 až 7.
Lineární polyorganosiloxany mají asi od 2 do 7 atomů křemíku a mají obecný vzorec:
• | • tititi | •ti | titi ·· | |||
• ti | ti | • | • | ti ti ti | • | • |
• | • titi | • | • | • ti ti | • | • |
• | • | ti ti | • | • titi ti ti | • | • |
• | • | • | • | • ti | ti | • |
tititi | •titi | titi | •ti titi | 1 |
R2—Si—οι r3
R,
-Si—O I r5
-Si—R7 R« kde Ri, R2, R3, R4, R5, Ró, R7 a Rs mohou být nezávisle na sobě nasycený nebo nenasycený Ci až Cg alkyl, aryl, alkylaryl, hydroxyalkyl, aminoalkyl nebo alkylsiloxy skupina.
Lineární siloxy sloučeniny mají obecný vzorec:
Ri—Si—O—R7—O—Si— r3 r5 kde Ri, R2, R3, Rt, Rs a Rg jsou nezávisle na sobě získané z nasyceného nebo nenasyceného Ci až C7 alkylu, arylu a alkylarylu a R7 je Ci až C4 alkylen.
Sloučeniny silanu mají obecný vzorec:
R4—Si—r2 I r3 kde Ri, R2, R3 a R4 jsou nezávisle na sobě získané z Cj až Cs alkylu, arylu, alkylarylu, hydroxyalkylu a alkylsiloxylu.
Silikony výše uvedeného typu, jak cyklického, tak lineárního, jsou nabízené Dow Corning Corporation, Dow Corning 344, 345 a 200 fluids, Union Carbide, Silicone 7202 a Silicone 7158 a Stauffer Chemical, SWS-03314.
Lineární těkavé silikony mají obecně viskozity menší než asi 5 centistoků při 25 °C, zatímco cyklické látky mají viskozitu menší než 10 centistoků. Příklady těkavých silikonů jsou popsány v Todd a Byers, “Volatile Silicone Fluids for Cosmetics“, Cosmetics and Toiletries, Vol. 91, January, 1976, pp. 27 až 32 a také v Silicon Compounds, page 253 až 295 distribuované Petrarch Chemicals, jejichž popisy jsou zahrnuty v referenci tohoto vynálezu.
Získání účinné stability
Šamponové prostředky předkládaného vynálezu zahrnují získaný krystalický, hydroxyl obsahující stabilizátor. Stabilizátor je použitý ve formě krystalu stabilizujícího systém v emulzi tak, že zamezuje stylingovému polymeru/kapičkám těkavého nosiče aby splýval a aby se šampon rozkládal na fáze. Navíc, významně snižuje množství krystalického, hydroxyl obsahujícího stabilizátoru potřebného k použití tak, aby byla dosažena tradiční účinná stabilita. Tyto výsledky zvyšují depositní účinnost stylingového vlasového polymeru na vlasy stejně tak jako snižují interakci mezi dalšími šamponovými složkami.
Stabilizátory použité v tomto vynálezu nejsou detergenty. Stabilizátory poskytují zlepšení plošné a pnoucí stability, ale dovolují stylingovému polymeru/emulzi těkavého nosiče separovat se při pěnění, a proto poskytují zvýšení kontaktu stylingového polymeru s vlasy.
Stabilizátor vhodný pro použití v šamponovém prostředku je charakterizován obecným vzorcem:
í ?H
CH2O C (CH2)x CH (CH2)a CH3 O OH li i
CHO C (CH2)y CH (CH2)b CH3 θ OH
II I
CH2O C (CH2)z CH (CH2)c ch3 kde: (x + a) je mezi 11 a 17;
(y + b) je mezi 11 a 17;
(z + c) je mezi 11 a 17;
vhodněji: x = y - z a a = b = c = 5.
Krystalický, hydroxyl obsahující stabilizátor obsahuje asi od 0,005 % do 2,0 %, vhodněji asi od 0,05 % do 0,25 % hmotnosti prostředku. Vhodné suspenzující činidlo pro použití v prostředku v tomto vynálezu je trihydroxsterain dostupný od Rheox, lne. (New Jersey, USA) pod obchodním jménem Thixcin R.
Výhodné složky
Šamponové prostředky předkládaného vynálezu mohou dále obsahovat jednu nebo více výhodných složek známých pro použití v péči o vlasy nebo v produktech osobní péče, které poskytují výhodné složky a jsou fyzikálně a chemicky kompatibilní s nezbytnými složkami popsanými výše v tomto vynálezu nebo jinak nadměrně neoslabující stabilitu, estetiku nebo • ·· • · · · · · · • · · · · · · · · • · · · · · • · · ♦ · · účinnost produktu. Individuální koncentrace takových výhodných složek mohou mít rozsah asi od 0,001 % do 10 % hmotnosti šamponového prostředku.
Nelimitující příklady výhodných složek pro použití v šamponovém prostředku zahrnují činidla proti lupům, kondicionéry (uhlovodíkové oleje, estery vyšších mastných kyselin, silikony), barviva, netěkavá rozpouštědla nebo ředidla (rozpustná a nerozpustná ve vodě), pěnivou vůni, podporu pro pěnění, přidané detergenty nebo neiontové kosurfaktanty, odvšivující látky,činidla upravující pH, ochranné prostředky, proteiny, činidla aktivní na kůži, opalovací krémy, vitamíny a činidla regulující viskozitu.
Šamponový prostředek předkládaného vynálezu dále vhodněji zahrnuje získané kationtové látky, které vystupují jako rozšiřující činidla pro stylingový polymer/kapičky těkavého nosiče. Tato výhodné kationtové rozšiřující činidla jsou popsána podrobněji níže v tomto vynálezu.
Šamponový prostředek předkládaného vynálezu také vhodněji zahrnuje získané polyalkylen glykoly ke zdokonalení hmatového dojmu z vlasů a zvýšení stylingové účinnosti. Tyto výhodné polyalkylenglykoly jsou popsány podrobněji níže v tomto vynálezu.
Šamponový prostředek předkládaného vynálezu také vhodněji zahrnuje získané vlasové silikonové kondicionéry ke zdokonalení hmatového dojmu z vlasů, obzvláště hebkosti, měkkosti suchých vlasů. Tato výhodná silikonová vlasy upravující činidla jsou popsána podrobněji níže v tomto vynálezu.
Šamponový prostředek předkládaného vynálezu také vhodněji zahrnuje přidaná výhodná činidla, která zlepšují účinnost a/nebo estetiku prostředku. Tyto látky ovlivňují, které šamponové prostředky jsou rozpustné složkami detergentů a jak moc je každá složka rozpustitelná, ovlivňují utváření koacervace a prostředku. Tato přidaná činidla jsou také zachycena v koacervátech, tudíž ovlivňují stylingovou účinnost a zdokonalují hmatový dojem z vlasů přímo i nepřímo. Tato přidaná činidla jsou popsána podrobněji níže v tomto vynálezu.
Kationtová rozšiřující činidla
Šamponové prostředky předkládaného vynálezu mohou dále zahrnovat získané kationtové látky, které vystupují jako rozšiřující činidla. Rozšiřující činidla pro použití v prostředku jsou získané z kvartérních amonných nebo protonovaných amino sloučenin definovaných podrobněji níže v tomto vynálezu. Tato získaná rozšiřující činidla jsou použitelná ke zdokonalení morfologie stylingových depositních polymerů na vlasy tak, že je větší účinnost adhese mezi vlákny vlasů, což má za následek zlepšení stylingové účinnosti. Koncentrace získaných rozšiřujících činidel v prostředku má rozsah asi od 0,05 % do 5 %, vhodněji asi od 0,1 % do 2 %, více vhodněji asi od 0,5 % do 1,5 % hmotnosti šamponového prostředku.
• · * · • · ·· ·· > · · 4 » · ·
Získaná rozšiřující činidla jsou kvartérní amonné nebo protonované amino sloučeniny, které mají 2, 3 nebo 4 N-radikály, které jsou substituované nebo nesubstituované uhlovodíkovým řetězcem majícím asi od 12 do 30 uhlíkových atomů, kde substituenty zahrnují neiontové hydrofilní části získané z alkoxy, polyoxalkylenových, hydroxualkylových, alkylesterových skupin a směsi těchto látek. Vhodné hydrofil obsahující radikály zahrnují, například sloučeniny mající neiontovou hydrofilní část získanou ze skupiny, která zahrnuje ethoxy, propoxy, polyoxyethylen, polyoxypropylen, ethylamido, propylamido, hydroxymethyl, hydroxyethyl, hydroxypropyl, methylester, ethylester, propylester nebo směsi těchto látek. Získaná rozšiřující činidla jsou kationty a musí mít pozitivní náboj při pH šamponového prostředku. Obecně, pH šamponového prostředku bude menší než 10, typicky asi od 3 do 9, vhodněji asi od 4 do 8.
Získaná kationtová rozšiřující činidla pro použití v prostředku zahrnují takovýto odpovídající obecný vzorec:
R4—n-r2 R3
X' kde Ri a R2 jsou nezávisle na sobě nasycený nebo nenasycený, substituovaný nebo nesubstituovaný, lineární nebo větvený uhlovodíkový řetězec mající asi od 12 do 30 uhlíkových atomů, vhodněji asi od 18 do 22 uhlíkových atomů a kde uhlovodíkový řetězec může zahrnovat jednu nebo více hydrofilních částí získaných z alkoxy, polyoxyalkylenu, alkylamidu, hydroxyalkylu, alkyl esteru a ze směsí těchto látek; R3 a R4 jsou nezávisle na sobě vodík, nasycený nebo nenasycený, substituovaný nebo nesubstituovaný, lineární nebo větvený uhlovodíkový řetězec mající asi od 1 do 30 uhlíkových atomů nebo uhlovodík mající asi od 1 do 30 uhlíkových atomů obsahujících jednu nebo více aromatických, esterových, éterových, amidových, aminových skupin, které jsou přítomny jako substituenty nebo jsou začleněny v řetězci a kde uhlovodíkový řetězec může obsahovat jednu nebo více hydrofilních částí získaných z alkoxy, polyoxyalkylenu, alkylamidu, hydroxyalkylu, alkylesteru a ze směsi těchto látek; a X je ani on rozpustné sole vhodněji získaný z halogenu (obzvláště chloru), acetátu, fosforečnanu, dusičnanu, síranu a alkylsulfátových radikálů.
Příklad získaného rozšiřujícího činidla pro použití v prostředku zahrnuje takovýto odpovídající obecný vzorec:
> · · · ch3
CH3(CH2)n—CH2—N— (CH2)nCH3 CH3
X' kde n je od 10 do 28, vhodněji 16 a X je ve vodě rozpustný anion soli (například Cl, síran, atd.).
Další příklady získaných kationtových rozšiřujících činidel pro použití v prostředku zahrnují takovýto odpovídající obecný vzorec:
O Z,
R—CNH(—-CH2-—)m—N—(—CH2—)n—NHCR*
X’ kde Zi a Z2 jsou nezávisle na sobě nasycené nebo nenasycené, substituované nebo nesubstituované, lineární nebo větvené uhlovodíky a Zi je vhodněji alkyl, více vhodněji methyl a Z2 je krátký hydroxyalkylový řetězec, vhodněji hydroxymethyl nebo hydroxyethyl; n a m jsou nezávisle na sobě celková přirozená čísla od 1 do 4, vhodněji od 2 do 3, více vhodněji 2; R'a R jsou nezávisle na sobě substituované nebo nesubstituované uhlovodíky, vhodněji C12 až C20 alkyl nebo alkenyl; a X je anion rozpustné soli (například Cl, síran, atd.).
Nelimitující příklady vhodných kationtových rozšiřujících činidel zahrnují diacyldimethyl amonium chlorid, kde acyly jsou získány z mastných kyselin loje, diacyldimethyl amonium methylsulfát, kde acyly jsou získány z mastných kyselin loje, dihexadecyldimethyl amonium chlorid, di-(hydrogenovaný acyl, kde acyly jsou získány z mastných kyselin loje) dimethyl amonium chlorid, dioktadecyldimethyl amonium chlorid, dieicosyldimethyl amonium chlorid, didocosyldimethyl amonium chlorid, di-(hydrogenovaný acyl, kde acyly jsou získány z mastných kyselin loje) dimethyl amonium acetát, dihexadecyldimethyl amonium acetát, diacyldipropyl amonium fosfát, kde acyly jsou získány z mastných kyselin loje, diacyldimethyl amonium nitrát, kde acyly jsou získány z mastných kyselin loje, di-(acylalkyl, kde acyly jsou získány z mastných kyselin kokosového oleje) dimethyl amonium chlorid, diacylamidoethyl hydroxypropylmonium methosulfát, kde acyly jsou získány z mastných kyselin loje, (komerčně dostupný jako Varisoft 238), dihydrogenovaný acylamidoethyl hydroxyethylamonium methosulfát, kde acyly jsou získány z mastných kyselin loje, (komerčně dostupný jako Varisoft 110), diacylamidoethyl hydroxyethylamonium methosulfát, kde acyly jsou získány z mastných kyselin loje, (komerčně dostupný jako Varisoft 222) a ·
di(částečně hydrogenovaný acylethyl, kde acyly jsou získány z mastných kyselin sóji) hydroxyethylamonium methosulfát (komerčně dostupný jako Armocare EQ-S). Obzvláště vhodné kvartémí amonné kationtové detergenty použitelné v tomto vynálezu jsou diacyldimethyl amonium chlorid, kde acyly jsou získány z mastných kyselin loje, diacylamidoethyl hydroxypropylmonium methosulfát, kde acyly jsou získány z mastných kyselin loje, hydrogenovaný acylamidoethyl hydroxyethylamonium methosulfát, kde acyly jsou získány z mastných kyselin loje, diacylamidoethyl hydroxyethylamonium methosulfát, kde acyly jsou získány z mastných kyselin loje a di(částečně hydrogenovaný acylethyl, kde acyly jsou získány z mastných kyselin sóji) hydroxyethylamonium methosulfát.
Další vhodné kvartémí amonné kationtové detergenty jsou popsány v M.C. Publishing Co., McCutcheion’s Detergents & Emulsifiers, (North American edition 1979); Schwartz, et al., Surface Active Agents. Their Chemistry and Technology, New York: Interscience Publishers, 1949: US patent 3155591, to Hilfer, issued Nov. 3, 1964; US patent 3929678 to Laughlin et al., issued December 30,1975; US patent 3959461 to Bailey et al., issued May 25, 1976; a US patnet 4387090 to Bolich Jr., issued June 7, 1983, jejichž popisy jsou zahrnuty v referenci tohoto vynálezu.
Polyalkylenglykol
Šamponové prostředky předkládaného vynálezu mohou dále zahrnovat získané polyalkylenglykoly v účinném množství ke zvýšení upravenosti vlasů, ke zmírnění pokrytí vlasů, což mají za následek kationtové depositní polymery a ke zlepšení stylingové účinnosti šamponu. Účinná koncentrace získaných polyethylenglykolů je asi od 0,025 % do 1,5 %, vhodněji v rozmezí asi od 0,05 % do 1,0 %, více vhodněji asi od 0,1 % do 0,5 % hmotnosti šamponového prostředku.
Polyalkylenglykoly vhodné pro použití v šamponovém prostředku jsou charakterizovány obecným vzorcem:
H(OCH2CH)n—OH R kde R je vodík, methyl nebo směsi těchto látek, vhodněji vodík a n je přirozené číslo, které má průměrnou hodnotu asi od 1500 do 25000, vhodněji asi od 2500 do 20000 a více vhodněji asi od 3500 do 15000. Když je R vodík, jsou tyto látky polymery ethylenoxidu, které jsou také známé jako polyethylenoxidy, polyoxyethyleny a polyethylenglykoly. Když je R methyl, jsou tyto látky polymery propylenoxidu, které jsou také známy jako polypropylenoxidy, polyoxypropyleny a polypropylenglykoly. Když je R methyl, je tím také míněno to, že mohou existovat různé polohové izomery výsledných polymerů.
Specifické příklady vhodných polymerů polyethylenglykolů zahrnují PEG-14 M, kde R je vodík a n má průměrnou hodnotu okolo 14000 (PEG-14 M je také znám jako Polyox WSR® N-3000 dostupný od Union Carbide) a PEG-23 M, kde R je vodík a n má průměrnou hodnotu okolo 23000 (PEG-23 M je také znám jako Polyox WSR® N-12K dostupný od Union Cerbide).
Vhodné polymery polyalkylenu zahrnují polypropylenglykoly a směsi polyethylen/polypropylen glykolů.
Bylo zjištěno, že tyto polyalkylenglykoly, když jsou přidány do stylingového šamponového prostředku popsaného v tomto vynálezu, zvyšují upravenost vlasů, zmírňují pokrytí vlasů, což má za následek zachycení kationtových depositních polymerů. Kromě toho, tyto polyalkylenglykoly také podstatně zlepšují stylingovou účinnost na rozdíl od prostředku, ve kterém nejsou polyethylenglykoly. Tato účinnost je obzvláště překvapující u polyalkylenglykolů, o kterých není známo, že by pomáhaly stylingové vlasové účinnosti a synergovaly vztahy s jinými stylingovými šamponovými prostředky, což nemohlo být předpokládáno.
Silikonové vlasy upravující činidlo
Šamponové prostředky předkládaného vynálezu mohou dále zahrnovat výhodné silikonové vlasy upravující činidlo při účinné koncentraci, která poskytuje výhodné úpravy vlasů. Takové koncentrace jsou v rozsahu asi od 0,01 % do 10 %, vhodněji asi od 0,1 % do 8 %, více vhodněji asi od 0,1 % do 5 %, nejvhodněji asi od 0,2 % do 3 % hmotnosti šamponového prostředku.
Výhodná silikonová, vlasy upravující činidla jsou nerozpustná v šamponových prostředcích a jsou vhodněji netěkavá. Typicky budou přimíchána do šamponového prostředku tak, jako by byly v separované formě, v nesouvislé disperzní fázi, v nerozpustných částečkách, které jsou také označovány jako kapičky.
Fáze výhodného silikonového vlasy upravujícího činidla bude obsahovat silikonové kapalné vlasy upravující činidlo, stejně tak jako silikonovou kapalinu a může také obsahovat jiné ingredience, stejně jako silikonovou pryskyřici, aby zlepšovala uložení silikonové kapaliny nebo zlepšovala lesk vlasů (obzvláště, když jsou použita silikonová vlasy upravující činidla (například vysoce fenylované silikony) s vysokým refrakčním indexem (například asi nad 1,46)).
• · • · »· · · >
»··
Fáze výhodného silikonového vlasy upravujícího činidla může zahrnovat těkavý silikon, netěkavý silikon nebo kombinace těchto látek. Typicky, pokud je přítomen těkavý silikon, bude souviset s jeho použitím jako rozpouštědlo nebo nosič pro komerčně dostupné formy netěkavých silikonových složek látek, jako jsou silikonové gumy a pryskyřice.
Výhodná silikonová vlasy upravující činidla pro použití v šamponovém prostředku mají vhodněji viskozitu asi od 20 do 2000000 centistoků, více vhodněji asi od 1000 do 1800000 centistoků, ještě více vhodněji asi od 50000 do 1500000 centistoků, měřeno při 25 °C.
Výhodné silikonové kapaliny zahrnují silikonové oleje, které jsou roztékavé silikonové látky mající viskozitu menší než 1000000 centistoků, vhodněji mezi asi 5 a 1000000 centistoků, více vhodněji mezi asi 10 a 100000 centistoků při 25 °C. Vhodné silikonové oleje zahrnují polyalkylsiloxany, polyarylsiloxany, polyalkylarylsiloxany, kopolymery polyétersiloxanů a kombinace těchto látek. Mohou být také použity další nerozpustné, netěkavé silikonové kapaliny mající vlastnosti upravující vlasy.
Výhodné silikonové oleje zahrnují polyalkyl nebo polyaryl siloxany, které vyhovují následujícímu obecnému vzorci I
R
R—Si——O
I
R x
(I) kde R je alifatický, vhodněji alkyl nebo alkenyl nebo aryl, R může být substituován nebo nesubstituován a x je přirozené číslo od 1 do 8000. Vhodné nesubstituované R skupiny zahrnují alkoxy, aryloxy, alkaryl, arylalkyl, arylalkenyl, alkylamin a substituovaný éter, substituovaný hydroxyl a halogenem substituované alifatické a arylové skupiny. Vhodné R skupiny také zahrnují kationtové aminy a kvartérní amonné skupiny.
Alifatické nebo arylové skupiny substituované na siloxanovém řetězci mohou mít libovolnou strukturu tak dlouho, pokud výsledné silikony setrvají kapalné při pokojové teplotě, jsou hydrofobní, nejsou dráždící, toxické nebo jinak škodlivé, když jsou aplikovány na vlasy, jsou kompatibilní s jinými složkami šamponového prostředku, jsou chemicky stabilní při normálním použití a při skladovacích podmínkách, jsou nerozpustné v šamponovém prostředku uvedeném v tomto vynálezu a jsou schopné být depositní na upravené vlasy.
• · · · • ·· ·· ·· ·· ·· • * · ft * ft· * • ftftft · ftftft ft · ····· ftft · • · · · · · · • ft ftft ft· ··
Dvě R skupiny na atomu křemíku každé monomerní křemíkové jednotky mohou reprezentovat stejnou nebo různou skupinu. Vhodněji dvě R reprezentují tu samou skupinu.
Vhodnější alkyl a alkenyl substituenty jsou Ci až C5 alkyly a alkenyly, vhodněji Ci až C4, nejvhodněji Cj až C2. Alifatické proporce dalších alky-, alkenyl- nebo alkynyl- obsahujících skupin (jako je alkoxy, alkaryl a alkylamino) mohou být nevětvené nebo větvené řetězce a vhodněji mají od jednoho do pěti uhlíkových atomů, vhodněji asi od jednoho do čtyř uhlíkových atomů, ještě více vhodněji od jednoho do tří uhlíkových atomů, nejvhodněji od jednoho do dvou uhlíkových atomů. Jak je diskutováno výše, R substituenty tohoto vzorce mohou také obsahovat funkční skupiny amino, například alkaminoskupiny, které mohou být primární, sekundární nebo terciární aminy nebo kvartémí amonné báze. Tyto zahrnují mono-, di- a tri- alkylamino a alkoxyamino skupiny, kde alifatická část dlouhého řetězce je vhodněji popsána výše. R substituenty mohou být také substituované dalšími skupinami, jako jsou halogeny (například chlorid, fluorid a bromid), halogenovanými alifatickými nebo aryl skupinami a hydroxy (například hydroxy substituované alifatické skupiny). Vhodné halogenované R skupiny mohou zahrnovat, například tri-halogenované (vhodněji fluoro) alkylskupiny, jako je -TČ-QFL, kde R1 je Cj až C3 alkyl. Příklady takových polysiloxanů zahrnují 3,3,3-trifluoropropylsiloxan.
Vhodné R skupiny obsahují methyl, ethyl, propyl, fenyl, methylfenyl a fenylmethyl. Vhodné silikony jsou polydimethylsiloxan, polydiethylsiloxan a polymethylfenylsiloxan. Polydimethylsiloxan je obzvláště vhodný. Další vhodné R skupiny zahrnují methyl, methoxy, ethoxy, propoxy a aryloxy. Tři R skupiny na konci řetězce silikonu mohou být také reprezentovány stejnými nebo různými skupinami.
Netěkavé polyalkylsiloxanové kapaliny, které mohou být použity, zahrnují například polydimethylsiloxany. Tyto siloxany jsou dostupné, například od General Electric Company v jejich Viscasil R a SF 96 sérii a od Dow Corning v jejich Dow Corning 200 sérii.
Polyalkylarylové siloxanóvé kapaliny, které mohou být použity, také zahrnují například polymethylfenylsiloxany. Tyto siloxany jsou dostupné, například od General Electric Company jako SF 1075 methylfenyl kapalina nebo od Dow Corning jako 556 Cosmetic Grade Fluid.
Kopolymery polyétersiloxanů, které mohou být použity, zahrnují například polypropylenoxid modifikovaný polydimethylsiloxanem (například Dow Corning DC-1248), ačkoli ethylenoxid nebo směsi ethylenoxidu a propylenoxidu mohou být také použity.
Koncentrace ethylenoxidu a polypropylenoxidu musí být dostatečně nízké, aby se předešlo rozpuštění ve vodě a v prostředku uvedeném v tomto vynálezu.
• ···♦ ·· ·· ·· ·· • · · · · * ♦ · · 4 ♦ ♦ ·· · ♦ · · ♦ ♦ * · • · · 9 ······ ·· · • ··· · · · · » «····· ·· ·· ♦♦ ··
Vhodné alkylamino substituované silikony zahrnují ty, které odpovídají následujícímu obecnému vzorci II
CH,
Si
I
CH,
HO
OH
I
Si—O--H
CH2)3
NH
CHah
MB?
-J y (II) kde x a y jsou přirozená čísla. Tento polymer je známý jako “amodimethicon“.
Vhodné kationtové silikonové kapaliny zahrnují takové látky, jejichž obecný vzorec je III (R1)aG3.a-Si-(-OsiGb(Ri)2-b)m-O-SiG3.a(R1)a (III) kde G je získáno ze skupiny obsahující vodík, fenyl, hydroxyskupinu, C] až C8 alkyl a vhodněji methyl; a je 0 nebo přirozené číslo mající hodnotu od 1 do 3, vhodněji 0; b je 0 nebo 1, vhodněji 1; součet m + n je číslo od 1 do 2000 a vhodněji od 50 do 150, n by mělo označovat číslo od 0 do 1999 a vhodněji od 49 do 149 a m by mělo být přirozené číslo od 1 do 2000 a vhodněji od 1 do 10; Ri je monovalentní radikál vyhovující vzorci CqH2qL, ve kterém je q přirozené číslo mající hodnotu od 2 do 8 a L je získáno z následujících skupin:
-N(R2)CH2-CH2-N(R2)2
-N(R2)2
-N(R2)3A-N(R2)CH2-CH2-NR2H2A· ve kterém je R2 získán ze skupiny obsahující vodík, fenyl, benzyl, nasycený uhlovodíkový radikál, vhodněji alkylový radikál obsahující od 1 do 20 uhlíkových atomů a A je halogenidový ion.
Obzvláště vhodný kationtový siloxan odpovídající obecnému vzorci III je polymer známý jako “trimethylsilylamodimethicon“, který má obecný vzorec IV • ··« · ·· · · • · · 9 9 9 9 ···· · · • ·«· ···· • 9 9 9 9
9 9 9 99 99 «·
Η (CHabSi
OSi(CH3)3 (IV)
Další silikonové kationtové polymery, které mohou být použity v šamponovém prostředku jsou reprezentovány obecným vzorcem V
R4CH2-CHOH—CH2-N+(R3)3Q(RebSi—O—Si—OR3
R3 I
-Si—Of-Si—O—Si(R3)3 R3 s
(V) kde R-3 označuje monovalentní uhlovodíkový radikál mající od 1 do 18 uhlíkových atomů, vhodněji alkyl nebo alkenyl radikál, jako je methyl; R4 označuje uhlovodíkový radikál, vhodněji Ci až Cis alkylenový radikál nebo Ci až Ci8 a více vhodněji alkylenoxy radikál Ci až C8; Q'je ion halogenidu, vhodněji chlorid; r označuje průměrnou statistickou hodnotu od 2 do 20, vhodněji od 2 do 8; s označuje průměrnou statistickou hodnotu od 20 do 200 a vhodněji od 20 do 50. Vhodný polymer této třídy je dostupný od Union Cerbide pod jménem “UCAR SILICONE ALE 56“.
Další výhodné silikonové kapaliny jsou nerozpustné silikonové gumy. Tyto gumy jsou polyorganosiloxanové látky mající viskozitu při 25 °C vyšší nebo rovnu 1000000 centistoků.
Silikonové gumy jsou popsány v US patent 4152416; Noll and Walter, Chemistry and
Technology of Silicones, New York: Academie Press 1968; a v General Electric Silicone
Rubber Product Data Sheets SE 30, SE 33, SE 54 a SE 76, jejichž všechny popisy jsou zahrnuty v referenci tohoto vynálezu. Silikonové gumy budou mít typicky molekulovou ·'·♦ • ·φ ·* ·· * * • · · · · · » « »·« φφφφ · φ φ φ · t * ·
->ο φ · » « ·«·«·· · · · · φφ·*···· φ · · φ φ φ φ· *· ·· ·· hmotnost převyšující asi 200000, obecně mezi asi 200000 a 1000000, specifické příklady zahrnují polydimethylsiloxan, kopolymer (polydimethylsiloxan) (methylvinylsiloxan), kopolymer poly(dimethylsiloxan) (difenylsiloxan) (methylvinylsiloxan) a směsi těchto látek.
Jiné kategorie netěkavých, nerozpustných silikonových kapalných upravujících činidel jsou silikony s vysokým refrakčním indexem, které mají refrakční index alespoň okolo 1,46, vhodněji alespoň okolo 1,48, více vhodněji alespoň okolo 1,52, nejvhodněji alespoň okolo 1,55. Refrakční index polysiloxanové kapaliny bude obecně menší než asi 1,70, typicky menší než asi 1,60. V tomto kontextu, polysiloxanová “kapalina“ zahrnuje jak oleje, tak gumy.
Polysiloxanová kapalina s vysokým refrakčním indexem zahrnuje takové látky, které jsou reprezentovány obecným vzorcem I, který je uvedený výše, stejně tak jako cyklické polysiloxany, které jsou reprezentovány obecným vzorcem VI uvedeným níže:
kde R je definováno výše, n je asi od 3 do 7, vhodněji od 3 do 5.
Polysiloxanové kapaliny s vysokým refrakčním indexem obsahují účinné množství aryl obsahujících R substituentů ke zvýšení refrakčního indexu na požadovanou úroveň, která je popsána výše. Dále, Ran musí být získány z látek, které jsou netěkavé a které jsou definovány výše.
Aryl obsahující substituenty zahrnují alicyklické a heterocyklické pěti a šesti členné arylové kruhy a substituenty spojené pěti nebo šesti člennými kruhy. Vlastní arylové kruhy mohou být substituované nebo nesubstituované. Substituenty zahrnují alifatické substituenty a mohou také zahrnovat alkoxy substituenty, acyl substituenty, ketony, halogeny (například Cl a Br), aminy, atd. Ukázkový aryl obsahuje skupiny, které zahrnují substituované a nesubstituované arény, jako fenyl a fenylové deriváty, jako jsou fenyly s C) až C5 alkylovými nebo alkenylovými substituenty, například allylfenyl, methylfenyl a ethylfenyl, vinylfenyly, jako je styrenyl a fenylalkyny (například fenyl C2 až C4 alkyny). Heterocyklické arylové skupiny zahrnují substituenty odvozené od furanu, imidazolu, pyrrolu, pyridinu, atd. Substituenty spojených arylových kruhů zahrnují, například nafltalen, kumarin a purin.
000 0
0 00 00 ·0 000 0000 0 0 0 «
0000 «000 000* · 0000 000 00 00 0
J J ♦ 0 00 0 0000
000000 0« 00 0· 00
Obecně, polysiloxanové kapaliny s vysokým refrakčním indexem budou mít stupeň aryl obsahujících substituentů alespoň okolo 15 %, vhodněji alespoň okolo 20 %, více vhodněji alespoň okolo 25 %, ještě vhodněji alespoň okolo 35 %, nejvhodněji alespoň okolo 50 %. Typicky, ačkoli to není zamýšleno k nezbytnému omezení vynálezu, stupeň arylového substituentu bude menší než asi 90 %, více obecně menší než asi 85 %, vhodněji asi od 55 % do 80 %.
Polysiloxanové kapaliny jsou také charakterizovány relativně vysokou povrchovou tenzí, což mají za následek jejich substituce arylem. Obecně, polysiloxanové kapaliny tohoto vynálezu budou mít povrchovou tenzi alespoň okolo 24 dynů/cm2, typicky alespoň okolo 27 dynů/cm2. Povrchová tenze, pro účely látek tohoto vynálezu, je měřena de Nouy kruhovým tenziometrem podle Dow Corning Corporate Test Method CTM 0461, November 23, 1971. Náboj povrchové tenze může být změřen podle výše testované metody nebo podle ASTM Method D 1331.
Vhodné polysiloxanové kapaliny s vysokým refrakčním indexem mají kombinaci fenyl nebo s derivatizovánými fenyl substituenty (vhodněji fenyl), s alkyl substituenty, vhodněji s Ci až C4 alkylem (nejvhodněji methylem), hydroxy, Ci až C4 alkylamino (obzvláště R’NHR2NH2, kde každý R1 a R2 je nezávisle na druhém Ci až C3 alkyl, alkenyl a/nebo alkoxy). Polysiloxany s vysokým refrakčním indexem jsou dostupné od Dow Corning Corporation (Midland, Michigan, U.S.A.) Huls America (Piscataway, New Jersey, U.S.A.) a General Electric Silicones (Waterford, New York, U.S.A.).
Reference popsaných příkladů některých vhodných silikonových kapalin pro použití v šamponovém prostředku zahrnuje US patent 2826551, US patent 3964500, US patent 4364837, British Patent 849433 a Silicon Compouds. Petrarch Systems, lne. (1984), jejichž všechny popisy jsou zahrnuty v referenci tohoto vynálezu.
Silkonové pryskyřice mohou být zahrnuty v silikonových upravujících činidlech. Tyto pryskyřice jsou vysoce zesíťované polymerní siloxanové systémy. Zesíťování je prováděno pomocí začleňování trifunkčních a tetrafunkěních siloxanů s monofunkčními nebo difunkěními nebo oběma způsoby siloxanů během zpracování silikonové pryskyřice. Jak je dobře známo v chemii, stupeň zesíťování je požadován kvůli tomu, že výsledná silikonová pryskyřice bude různá podle specifických siloxanových jednotek začleněných do silikonové pryskyřice. Obecně, silikonové látky, které mají dostatečné množství trifunkčních a tetrafunkěních siloxanových monomerních jednotek (a proto i dostatečné množství zesíťování), takže se stávají tuhými nebo tvrdými, vrstvy jsou zesíťované obzvláště v silikonových látkách. Poměr kyslíkových atomů k atomům křemíku udává množství ·* ·· ·· * • · · · · » · • · · · · · * • · * ····· ··
9 9 9 9 9 *· ·· a ··· · zesíťování, obzvláště v silikonových látkách. Silikonové látky, které mají alespoň 1,1 kyslíkového atomu na molekulu křemíku budou obecně podle tohoto vynálezu silikonové pryskyřice. Vhodněji, poměr kyslíkových:křemíkovým atomům je alespoň 1,2:1,0. Siloxany použité při výrobě silikonových pryskyřic zahrnují monomethyl-, dimethyl-, trimethyl, monofenyl-, difenyl-, methylfenyl-, monovinyl- a methylvinyl-chlorsilany a tetrachlor silany s methylem substituovanými silany, které jsou nejběžněji upotřebitelné. Vhodné pryskyřice jsou nabízené General Electric jako GE SS4230 a SS4267. Komerčně dostupné silikonové pryskyřice budou obecně dodávány v rozpuštěné formě v nízko viskózních těkavých nebo netěkavých silikonových kapalinách. Silikonové pryskyřice pro použití v tomto vynálezu by měly být dodávány a začleněny do prezentovaných prostředků v rozpuštěné formě tak, jak bude snadno patrné těm, kdo jsou vyškolenými chemiky.
Základní materiál o silikonech včetně sekcí diskutujících silikonové kapaliny, gumy a pryskyřice, stejně tak jako výrobu silikonů může být vyhledán v Encyclopedia of Polymer Science and Engineering, Volume 15, Second Edition, pp 204-308, John Wiley & Sons, lne., 1989, jejichž popisy jsou zahrnuty v referenci tohoto vynálezu.
Silikonové látky a silikonové pryskyřice mohou být obzvláště obyčejně identifikovány podle zkráceného nomenklaturního systému, který je dobře známý těm, kteří jsou vyškoleni v chemii, jako “MDTQ“ nomenklatura. Tímto systémem je silikon popsán podle přítomných rozmanitých siloxanových monomerních jednotek, které tvoří silikon. Stručně, symbol M označuje monofunkční jednotku (CEHbSiOs; D označuje difunkční jednotku (CE^SiO; T označuje trifunkční jednotku (CHsjSiOi^; a Q označuje terciární- nebo tetra-fimkční jednotku SÍO2. Primární jednotkové symboly, například M', D', Τ', a Q'označují substituenty, jiné než methyl, a musí být specificky definovány pro každý výskyt. Typicky alternativní substituenty zahrnují skupiny, jako je vinyl, fenyly, aminy, hy droxy ly, atd. Molární poměr rozličných jednotek je buď na místě dolního indexu, jako symbol ukazující celkové číslo každého typu jednotky v silikonu (nebo průměr těchto čísel) nebo specificky ukazují poměry v kombinaci s molekulovou hmotností, což dokončuje popis silikonové látky MDTQ systémem. Vyšší relativní molární množství T, Q, T'a/nebo Q' kD, D', M a/nebo M' v silikonové pryskyřici indikuje vyšší množství zesíťování. Jak je dříve diskutováno, tak celkové množství zesíťování může být také zjištěno poměrem kyslíku ke křemíku.
Silikonové pryskyřice pro použití v tomto vynálezu, které jsou výhodné, jsou MQ, MT,
MTQ, MDT a MDTQ pryskyřice. Tudíž je výhodný substituent methyl. Obzvláště výhodné jsou MQ pryskyřice, kde poměr M:Q je asi od 0,5:1,0 do 1,5:1,0 a průměrná molekulová hmotnost pryskyřice je asi od 1000 do 10000.
φφφφ ·« φ* φφ φφ φφφ φ φ · φ φ φ * ♦ • ΦΦΦ ΦΦ·Φ ΦΦΦ· __ φ φφφ φφφφφφ·#· φ ·φφ · φ ·φ ♦
-,-1 φφ· φφφ φφ φ· φ· ··
Hmotnostní poměr netěkavé silikonové kapaliny, která má refrakční index menší než 1,46, k složkám silikonové pryskyřice, pokud je použita, je vhodněji asi od 4:1 do 400:1, vhodněji je poměr asi od 9:1 do 200:1, více vhodněji asi od 19:1 do 100:1, obzvláště, když je složka silikonové kapaliny polydimethylsiloxanová kapalina nebo směs polydimethylsiloxanové kapaliny a polydimethylsiloxanové gumy, jak je popsáno výše. Pokud silikonové pryskyřice tvoří části stejné fáze v prostředku tohoto vynálezu jako silikonovou kapalinu, například upravující aktivní látky, souhrn kapaliny a pryskyřice by měl být zahrnut v určujícím množství silikonového upravujícího činidla v prostředku.
Výhodná činidla
Šamponové prostředky předkládaného vynálezu mohou dále obsahovat přidané látky, které zlepšují účinnost a/nebo estetiku prostředku předkládaného vynálezu. Tyto látky soutěží s dalšími látkami šamponového prostředku o rozpuštění detergentovými složkami. Následkem toho působí množství koacervátů, které se vytvářejí v roztoku a prostředku tohoto koacervátu. Navíc, přidaná výhodná činidla jsou také zachycena koacervátem. Stylingový polymer/kapiěky těkavého nosiče jsou zachyceny na vlasech koacervátem, tudíž tato výhodná činidla mohou být použita a přímo ovlivňují stylingovou účinnost účinkem množství utvořených koacervátů, stejně jako ovlivňují pocit vlasů účinkem prostředku koacervátu.
Vysoce výhodná činidla zahrnují krystalické materiály, které mohou být roztříděny na acyl deriváty, dlouhé řetězce aminooxidů nebo kombinace těchto látek, koncentrace je v rozsahu asi od 0,1 % do 5,0 %, vhodněji asi od 0,5 % do 3,0 % hmotnosti šamponového prostředku. Tyto činidla jsou popsána jako suspenzující činidla v US patent 4741855 a znovu vydaný US patent 34584 (Grote et al.), jejichž popisy jsou zahrnuty v referenci tohoto vynálezu. Tyto výhodné látky zahrnují estery ethylenglykolu vyšších mastných kyselin, které mají vhodněji asi od 16 do 20 uhlíkových atomů. Více vhodněji to jsou stearáty ethylenglykolu, jak mono, tak distearáty, ale obzvláště distearát obsahující méně než 7 % monostearátu. Další výhodná činidla zahrnují alkanol amidy vyšších mastných kyselin, které mají vhodněji asi od 16 do 22 uhlíkových atomů, vhodněji asi od 16 do 18 uhlíkových atomů, vhodné příklady zahrnují monoethanolamid kyseliny stearové, diethanolamid kyseliny stearové, monoisopropanolamid kyseliny stearové a stearyl monoethanol amid kyseliny stearové. Další dlouhé řetězce acyl derivátů zahrnují estery s dlouhým řetězcem vyšších mastných kyselin s dlouhým řetězcem (například stearyl stearát, cetyl palmitát, atd.); estery glycerolu (například glyceryl distearát) a estery s dlouhým řetězcem alkanolamidů s dlouhým řetězcem (například stearylamid diethanolamid distearát, stearylamid monoethanolamid stearát). Acylové deriváty s dlouhým řetězcem, ethylenglykol estery karboxylových kyselin s dlouhým řetězcem, aminooxidy
999 9 ·· ·♦ 99 99
9 9··· «···
99 · · 9 ♦ · 9 9 9
9 9 9 9 999 9 9 9 9 9
JO · 999··«·· ··· 999 99 99 «9 ·· s dlouhým řetězcem a alkanol amidy karboxylových kyselin s dlouhým řetězcem v přidání k vhodným látám uvedeným výše mohou být použita jako suspenzující činidla.
Další acyl deriváty s dlouhým řetězcem vhodné pro použití jako přídavná výhodná činidla zahrnují Ν,Ν-dihydrokarbyl amidobenzoovou kyselinu a rozpustné sole této látky (například Na, K), obzvláště N,N-di(hydrogenovaný) Cj6, Cis a druhy acylamido benzoové kyseliny této třídy, kde acyly jsou získány z mastných kyselin loje, které jsou komerčně dostupné od Stepán Company (Northfield, Illinois, USA).
Příklady výhodných aminooxidů s dlouhým řetězcem zahrnují alkyl (C^ až C22) dimethylaminooxidy, například stearyl dimethyl aminooxid.
Metoda použití
Šamponové prostředky předkládaného vynálezu jsou použitelné pro tradiční způsob čištění a upravování vlasů. Účinné množství prostředku pro čištění a úpravu vlasů je aplikováno na vlasy, které jsou vhodněji navlhčeny vodou a pak jsou opláchnuty. Takové účinné množství se obecně pohybuje asi od 1 g do 50 g, vhodněji asi od 1 g do 20 g. Aplikace na vlasy typicky zahrnuje a zpracování prostředku do vlasů tak, že většina nebo všechny vlasy se dostanou do kontaktu s prostředkem.
Tato metoda čištění a upravování vlasů zahrnuje kroky a) navlhčení vlasů vodou, b) aplikování účinného množství šamponového prostředku na vlasy, c) šamponování vlasů prostředkem a d) spláchnutí prostředku z vlasů vodou. Tyto kroky mohou být opakovány tolikrát, kolikrát je potřeba, aby bylo dosaženo požadovaného čistícího a upravujícího prospěchu. Metoda je vhodněji použitelná denně, každý druhý den, každý třetí den k poskytnutí a udržování čistých vlasů a stylingové účinnosti popsané v tomto vynálezu.
Příklady
Stylingové šamponové prostředky jsou ilustrovány v příkladech I až X, které ilustrují specifické začlenění šamponových prostředků předkládaného vynálezu, ale nejsou zamýšlené, aby limitovaly tyto příklady. Jiné modifikace mohou být provedeny vyškoleným chemikem bez odklonění od rámce a smyslu tohoto vynálezu. Toto doložené začlenění stylingového šamponového prostředku předkládaného vynálezu poskytuje čištění vlasů a zlepšuje úpravu vlasové účinnosti.
Šamponové prostředky ilustrované v příkladech I až X jsou připraveny konvenčním postupem a směšovacími metodami, příklad takovýchto metod bude uveden níže v tomto vynálezu. Všechna doložená množství jsou uvedena v hmotnostních procentech nepočítaje v to minoritní látky, jako jsou rozpouštědla, náplně a tak dále, ledaže by to bylo jinak specifikováno.
• ft··· ftft · • ftftft • · • · • ftft ftftft • · · ft ftft ftft ft • ft ftft • ft • ft ftft ft ftft ft • ftft ft • ftft ft • ftft · • · ftft
Příprava
Stylingové šamponové prostředky předkládaného vynálezu mohou být připraveny použitím konvenčních postupů a směšovacích technik. Vlasy upravující polymery by měly být nejprve rozpuštěny v těkavém nosiči. Tento stylingový polymer/těkavý nosič smíchaný předem může být přidán do dříve smíchaných detergentů nebo do stejné dávky detergentů a pevných složek, které mohou být zahřívány k tání pevných složek, například 87 °C. Tato směs je potom protlačena skrz stříhací zařízení a ochlazena, a potom jsou do ní zamíchány zbývající složky. Alternativně, stylingový polymer/těkavý nosič smíchaný předem může být přidán do konečné směsi po ochlazení. Prostředek by měl mít konečnou viskozitu asi od 2000 do 12000 cps. Viskozita prostředku může být upravena chloridem sodným nebo xylensulfonátem amonným podle potřeby.
Stylingový polymer/těkavý nosič smíchaný předem, jak je doloženo v následujících příkladech, může být kombinací stylingových polymerů/rozpouštědla, jak je popsáno níže v tomto vynálezu.
Směs A. m/m procent
Stylingový polymer: t-butyl akrylát/2-ethylhexyl methakrylát (90/10 m/m) 40
Těkavé rozpouštědlo: isododekan 60
Směs B. m/m procent
Stylingový polymer: t-butyl akrylát/2-ethylhexyl methakrylát (90/10 m/m) 50
Těkavé rozpouštědlo: isododekan 50
Směs C. m/m procent
Stylingový polymer: t-butyl akrylát/2-ethylhexyl methakrylát/PDMS makromer (81/9/10 m/m) 40
Těkavé rozpouštědlo: isododekan 60 ··
Složka
Laureth sulfát amonný
Lauryl sulfát amonný
Lauroamfoacetát
Směs A
Směs B
Dihydrogenovaný amidoethyl hydroxyethylamonium methosulfát mastných kyselin z loje (1)
Amidoethyl hydroxypropylmonium dimastných kyselin z loje (2)
Kyselina citrónová Laureth 4
Dihydrogenfosforečnan sodný
Hydrogenfosforečnan sodný
Glykol distearát
Monoethanol amid mastných kyselin z kokosového oleje
Vůně
Cetylalkohol
Trihydroxystearin
Polyquaternium 10 (JR30M)
Guar hydroxypropyltrimonium chlorid (3)
Dimethikon
DMDM hydantoin
Voda ··· · * · · · · · » • < · · · · · · · 9 9 ·
9 9 · 9 · · 9
999 99 99 99 99
Hmotnost % | ||||
I | II | III | IV | v |
9,0 | 9,0 | 9,0 | 9,0 | 9,0 |
3,0 | 3,0 | 3,0 | 3,0 | 3,0 |
6,0 | 6,0 | 6,0 | 6,0 | 6,0 |
— | 4,0 | 4,0 | 4,0 | — |
4,0 | — | — | — | 4,0 |
... | 1,0 | 1,0 |
— | — | — | — | 1,0 |
1,0 | 0,88 | 1,0 | 1,0 | 1,0 |
0,17 | 0,17 | 0,17 | 0,17 | 0,17 |
— | 0,1 | — | — | — |
— | 0,2 | — | — | — |
2,0 | 2,0 | 2,0 | 2,0 | 2,0 |
0,6 | 0,6 | 0,6 | 0,6 | 0,6 |
1,0 | 1,0 | 1,0 | 1,0 | 1,0 |
— | 0,42 | 0,42 | — | 0,42 |
0,05 | 0,25 | 0,15 | 0,15 | 0,15 |
0,15 | — | — | — | 0,15 |
0,15 | 0,3 | 0,3 | 0,3 | 0,15 |
0,25 | 0,5 | 0,25 | 1,0 | 0,25 |
0,2 | 0,2 | 0,2 | 0,2 | 0,2 |
doplnit | doplnit | doplnit | doplnit | doplnit |
do 100 | do 100 | do 100 | do 100 | do 100 |
(1) Dostupné pod obchodním jménem Varisoft 110 od Sherex Chemical Co. (Dublin, Ohio, USA) (2) Dostupné pod obchodním jménem Varisoft 238 od Sherex Chemical Co. (Dublin, Ohio, USA) (3) Dostupné pod obchodním jménem Jaguar C-17 od Rhone-Poulenc. (Cranbury, New Jersey, USA) «··· ·· *· ·♦ • 9 9 9 9 · · · ·
99 9 9 9 9 · · · · • * · 9 9 99 9 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9 9
999 99 99 99 99
Složka | I | Hmotnost % | V | ||
II | III | IV | |||
Laureth sulfát amonný | 9,0 | 9,0 | 9,0 | 9,0 | 9,0 |
Lauryl sulfát amonný | 3,0 | 3,0 | 3,0 | 3,0 | 3,0 |
Lauroamfoacetát | 6,0 | 6,0 | 6,0 | 6,0 | 6,0 |
Směs A | 4,0 | — | 4,0 | — | 4,0 |
Směs B | — | 4,0 | — | — | — |
Směs C | — | — | — | 4,0 | — |
Dihydrogenovaný amidoethyl hydroxyethyl amonium methosulfát mastných kyselin z loje (1) | 1,0 | 0,8 | 1,0 | 1,0 | |
PEG 14M | 0,3 | 0,15 | 0,3 | — | — |
PEG 23M | — | — | — | 0,3 | 0,15 |
Kyselina citrónová | 1,0 | 1,0 | 1,0 | 1,0 | 1,0 |
Laureth 4 | 0,17 | 0,17 | 0,17 | 0,17 | 0,17 |
Glykol distearát | 2,0 | 1,43 | 2,0 | 1,43 | 2,0 |
Vůně | 1,0 | 1,0 | 1,0 | 1,0 | 1,0 |
Cetylalkohol | 0,42 | — | 0,42 | — | 0,42 |
Trihydroxystearin | 0,15 | 0,05 | 0,25 | 0,15 | 0,15 |
Polyquaternium 10 (JR30M) | 0,15 | — | 0,15 | — | 0,1 |
Guar hydroxypropyltrimonium chlorid (3) | 0,15 | 0,3 | 0,15 | 0,3 | 0,2 |
Dimethikon | 0,25 | 0,25 | 1,0 | 0,25 | — |
DMDM hydantoin | 0,2 | 0,2 | 0,2 | 0,2 | 0,2 |
Voda | doplnit do 100 | doplnit do 100 | doplnit do 100 | doplnit do 100 | doplnit do 100 |
(1) Dostupné pod obchodním jménem Varisoft 110 | od Sherex Chemical Co. | (Dublin, |
Ohio, USA) (3) Dostupné pod obchodním jménem Jaguar C-17 od Rhone-Poulenc. (Cranbury, New Jersey, USA)
Claims (10)
- ' >44 444 44 44 94 44PATENTOVÉ NÁROKY1. Stylingový šamponový prostředek vyznačující se tím, že zahrnuje:(a) od 5 % do 50 % hmotnosti, detergent získaný ze skupiny obsahující aniontové detergenty, obojetné a amfoterní detergenty a kombinace těchto látek;(b) asi od 0,025 % do 3 % hmotnosti, organický kationtový depositní polymer, který má hustotu kationtového náboje od 0,2 meq/g do 7 meq/g a průměrnou molekulovou hmotnost od 5000 do 10 milinonů;(c) asi od 0.1 % do 10 % hmotnosti, ve vodě nerozpustný stylingový vlasový polymer;(d) od 0,1 % do 10 % hmotnosti, těkavý, ve vodě nerozpustný nosič pro stylingové vlasové polymery;(e) od 0,005 % do 2,0 % hmotnosti, krystalické hydroxyl obsahující stabilizující činidlo; a (f) od 25,0 % do 94,8 % hmotnosti, vodu.
- 2. Prostředek podle nároku 1, vyznačující se tím, že aniontový detergent je získán ze skupiny obsahující lauroamfoacetát, lauroamfodiacetát, acylamfoacetát, kde acyly jsou získány z mastných kyselin kokosového oleje, acylamfodiacetát, kde acyly jsou získány z mastných kyselin kokosového oleje a směs těchto látek; a obojetný detergent je betainový detergent.
- 3. Prostředek podle kteréhokoli z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že organický kationtový depositní polymer je získán ze skupiny obsahující kationtové deriváty celulosy, kationtové deriváty škrobu, kationtové deriváty guarového kleje a kombinace těchto látek.
- 4. Prostředek podle kteréhokoli z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že ve vodě nerozpustný stylingový vlasový polymer je stylingový organický polymer získaný ze skupiny obsahující t-butyl akrylát/2-ethylhexyl akrylát mající poměr hmotností monomerů 95/5, asi 90/10, 80/20, 70/30, 60/40 a 50/50; kopolymery t-butyl akrylátu/2-ethylhexyl methakrylátu mající poměr hmotností monomerů 95/5, 90/10, 80/20, 70/30, 60/40 a 50/50; kopolymery tbutyl methakrylátu/2-ethylhexyl akrylátu mající poměr hmotností monomerů 95/5, 90/10, ··· 99 999* »* ·9 «99 99 » 9 99 »9 99 · 9 ·· 9 • 9 9 9 9 9 9 9 · 99 9 9 9 · 9 999 99 99 9980/20, 70/30, 60/40 a 50/50; kopolymery t-butyl methakrylátu/2-ethylhexyl methakrylátu mající poměr hmotností monomerů 95/5, 90/10, 80/20, 70/30, 60/40 a 50/50; kopolymery tbutyl ethakrylátu/2-ethylhexyl methakrylátu mající poměr hmotností monomerů 95/5, 90/10, 80/20, 70/30, 60/40 a 50/50; kopolymery vinyl pyrrolidonu/vinyl acetátu mající poměr hmotností monomerů 10/90 a asi 5/95; a směsi těchto látek.
- 5. Prostředek podle kteréhokoli z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že dále obsahuje od 0,05 % do 5 % hmotnosti, nepolymerní, kationtové rozšiřující činidlo, které obsahuje od dvou do čtyř N-radikálů, kde N-radikály jsou substituovány nebo nesubstituovány uhlíkovým řetězcem majícím od 12 do 30 uhlíkových atomů.
- 6. Prostředek podle kteréhokoli z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že krystalické hydroxyl obsahující stabilizující činidlo je trihydroxystearin.
- 7. Prostředek podle kteréhokoli z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že ve vodě nerozpustný stylingový vlasový polymer je naroubovaný (spojený krátkými příčnými můstky) silikonový polymer získaný ze skupiny obsahující:(vi) t-butylakrylát/t-butyl-methakrylát/2-ethylhexyl-methakrylát/PDMS makromermolekulová hmotnost 31/27/32/10 makromerú 20000 (vii) t-butylmethakrylát/2-ethylhexyl-methakrylát/PDMS makromer-molekulová hmotnost 75/10/15 makromerú 15000 (viii) t-butylmethakrylát/2-ethylhexyl-akrylát/PDMS makromer-molekulová hmotnost65/15/20 makromerú 10000 (ix) t-butylakrylát/2-ethylhexyl-akrylát/PDMS makromer-molekulová hmotnost 77/11/12 makromerú 14000 (x) t-butylakrylát/2-ethylhexyl-methakrylát/PDMS makromer-molekulová hmotnost 81/9/10 makromerú 13000 (xi) a směsi těchto látek.
- 8. Prostředek podle kteréhokoli z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že prostředek obsahuje hmotnostní poměr ve vodě nerozpustného stylingového vlasového polymeru k ve vodě nerozpustnému rozpouštědlu od 30:70 do 60:40.
- 9. Prostředek podle kteréhokoli z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že kationtové rozšiřující činidlo obsahuje neiontový hydrofilní substituent.• ···· ·· · • ·»* ·· 99 99 999 9 9 9 9 9 9 99 9 9 9 9 9 9 99 9 9 9 9 9 99 · · · 9 9 • · ♦ · * 9 9 9 9 ··· 999 99 99 99 99
- 10. Prostředek podle kteréhokoli z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že prostředek dále obsahuje netěkavé silikonové upravující činidlo získané ze skupiny obsahující polyarylsiloxany, polyalkylsiloxany, polyalkylarylsiloxany, deriváty těchto látek a směsi těchto látek.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ20002610A CZ20002610A3 (cs) | 1999-02-03 | 1999-02-03 | Stylingový šamponový prostředek |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ20002610A CZ20002610A3 (cs) | 1999-02-03 | 1999-02-03 | Stylingový šamponový prostředek |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ20002610A3 true CZ20002610A3 (cs) | 2000-12-13 |
Family
ID=5471327
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ20002610A CZ20002610A3 (cs) | 1999-02-03 | 1999-02-03 | Stylingový šamponový prostředek |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CZ (1) | CZ20002610A3 (cs) |
-
1999
- 1999-02-03 CZ CZ20002610A patent/CZ20002610A3/cs unknown
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
AU735207B2 (en) | Styling shampoo compositions | |
AU735288B2 (en) | Styling shampoo compositions with improved styling polymer deposition | |
CA2250388C (en) | Conditioning shampoo compositions containing select hair conditioning agents | |
EP0889715B1 (en) | Conditioning shampoo compositions containing select hair conditioning esters | |
US6174522B1 (en) | Conditioning shampoo composition | |
JP3483562B2 (ja) | 多価金属カチオンを含有したコンディショニングシャンプー | |
EP0722309B1 (en) | Hair conditioning composition | |
US6627184B2 (en) | Conditioning shampoo compositions containing polyalphaolefin conditioner | |
WO1999038476A1 (en) | Styling shampoo compositions which deliver improved hair curl retention and hair feel | |
CZ20002610A3 (cs) | Stylingový šamponový prostředek | |
AU735002B2 (en) | Styling shampoo compositions which deliver improved hair curl retention and hair feel | |
CZ20002611A3 (cs) | Stylingový šamponový prostředek | |
MXPA99003805A (es) | Composiciones de champúestilizador con deposición mejorada de polímero estilizador | |
MXPA98007874A (en) | Compositions of conditioning champu containing agents conditioners for selec hair | |
MXPA99003807A (en) | Conditioning shampoo compositions containing emulsion polymerized polymers |