CZ2000258A3 - Pěnotvorná komposice a z ní připravená pevná polyurethanová pěna - Google Patents

Pěnotvorná komposice a z ní připravená pevná polyurethanová pěna Download PDF

Info

Publication number
CZ2000258A3
CZ2000258A3 CZ2000258A CZ2000258A CZ2000258A3 CZ 2000258 A3 CZ2000258 A3 CZ 2000258A3 CZ 2000258 A CZ2000258 A CZ 2000258A CZ 2000258 A CZ2000258 A CZ 2000258A CZ 2000258 A3 CZ2000258 A3 CZ 2000258A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
alkyl
foamable composition
foam
group
composition according
Prior art date
Application number
CZ2000258A
Other languages
English (en)
Inventor
Sachchida Nand Singh
Steven Bruce Burns
Patricia Ann Jones
Original Assignee
Huntsman Ici Chemicals Llc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Huntsman Ici Chemicals Llc filed Critical Huntsman Ici Chemicals Llc
Priority to CZ2000258A priority Critical patent/CZ2000258A3/cs
Publication of CZ2000258A3 publication Critical patent/CZ2000258A3/cs

Links

Landscapes

  • Polyurethanes Or Polyureas (AREA)

Abstract

Pevné polyuretanové pěny jsou vyrobitelné z kompozice obsahující isokyanát, směs reaktivní vůči isokyanátům obsahující aromatický polyesterpolyol, organofosforečnou sloučeninu a částečně fluorovaný uhlovodík s 1 až 4 atomy uhlíku jako nadouvadlo.

Description

Oblast techniky
Vynález se týká pěn majících zlepšenou nehořlavost. Zejména jsou pěnami podle vynálezu pevné polyurethany nebo urethanem modifikované polyisokyanuráty s uzavřenými bublinkami.
Dosavadní stav techniky
Kritickým faktorem komerční přijatelnosti pevných polyurethanových pěn ve velkém měřítku u isolací ve stavebním průmyslu je jejich schopnost mít dobré vyvážené vlastnosti. 0 pevných polyurethanových pěnách je známo, že mají vynikající tepelně isolační vlastnosti, vynikající hořlavostní vlastnosti a vynikající strukturní vlastnosti, vše při značně nízké hustotě. Tyto pevné pěny se obecně připravují reakcí příslušného polyisokyanátu a sloučeniny reaktivní vůči isokyanátům v přítomnosti nadouvadla. Plně chlorovaná a fluorovaná nadouvadla (CFC), jako CFC-11 (CC13F) a CFC-12 (CC12F2) jsou nej důležitějšími komerčními nadouvadly především pro jejich dobré tepelně isolační vlastnosti a nízké hořlavosti nebo nehořlavosti. Použití těchto nadouvadel je klíčovou příčinou pro dobré vyvážené vlastnosti pevných polyurethanových pěn. V současnosti jsou CFC spojovány s úbytkem koncentrace ozonu v zemské atmosféře a jejich používání je striktně omezováno.
Částečně chlorované a fluorované uhlovodíky, zejména HCFC-141b (CC12FCH3) a HCFC-22 (CHC1F2) se staly dočasným řešením při mnoha aplikacích, díky jejich dobrým tepelně ·· ísolačním vlastnostem a nízké hořlavosti nebo nehořlavosti. HCFC mají také schopnost vyčerpávat ozon a jejich používání je pod stálou kontrolou. Příprava a používání HCFC-141b je nyní v USA plánována pouze do konce roku 2003.
Tyto starosti o životní prostředí vedou k potřebě vyvíjet reakční systémy, které používají nadouvadla mající nulový potenciál vyčerpávání ozonu, přičemž by zůstaly zachovány dobré vlastnosti, které jsou pro pevné polyurethanové pěny známy. Řadou látek, které byly zkoumány jako nadouvadla, jsou částečně fluorované uhlovodíky (HFC), například: 1,1,1,3,3-pentafluorpropan (HFC-245fa), 1,1,1,3,3-pentafluorbutan (HFC-365mfc), 1,1,1,2-tetrafluorethan (HFC-134a), 1,1-difluorethan (HFC-152a). Existuje řada patentů a literárních odkazů na používání HFC jako nadouvadel pro pevné polyurethanové pěny. Použití těchto látek je popsáno například v US patentech č. 5 496 866 (Bayer), 5 461 084 (Bayer), 4 997 706 (Dow), 5 430 071 (BASF), 5 444 101 (ICI). I když jsou HFC z hlediska životního prostředí mnohem přijatelnější než CFC a HCFC, mají horší hořlavostní vlastnosti. Polyurethanové pěny připravené za použití HFC nadouvadel musí mít dobré hořlavostní vlastnosti, přičemž si udržují dobré tepelné a strukturní vlastnosti, při hustotách srovnatelných při použití CFC a HCFC nadouvadel. Hořlavostní vlastnosti jsou zvláště důležité pro pevné polyurethanové pěny používané ve stavebním průmyslu, protože musí vyhovovat přísným předpisům pro nehořlavost.
V současnosti jsou částečně fluorované uhlovodíky a uhlovodíky dvěma vedoucími skupinami látek používanými v průmyslu přípavy pevných pěn, které mají jako nadouvadla nulový potenciál vyčerpávání ozonu (ODP). I když žádný z těchto dvou druhů látek nemá vlastnosti ideálního nadouvadla. Například potenciál HFC pro globální oteplování je vysoký (nižší než CFC, ale stále podle některých vysoký), ale
-3Φ φφφφ φφ φφ » Φ Φ 1
I Φ Φ <
obsah VOC je nízký. Uhlovodíky mají extrémně nízký přímý potenciál globálního oteplování, ale jsou považovány za VOC.
Takže stále zůstává potřeba vyvinout reakční systémy, při nichž mají nadouvadla nulový potenciál vyčerpávání ozonu a které produkují pěny s dobrými vlastnostmi, pro které jsou pevné polyurethanové pěny známé.
Podstata vynálezu
Úkolem předloženého vynálezu je získat pevné polyurethanové nebo urethanem modifikované polyisokyanurátové pěny s uzavřenými bublinkami, které mají i při nadouvání za použití částečně fluorovaných uhlovodíků ekvivalentní nebo lepší nehořlavosti než u pěn nadouvaných za použití CFC nebo HCFC.
Dalším úkolem předloženého vynálezu je získat pevné polyurethanové nebo urethanem modifikované polyisokyanurátové pěny s uzavřenými bublinkami nadouvané částečně fluorovanými uhlovodíky, které mají dobré tepelně isolační vlastnosti a strukturní vlastnosti spolu se zlešenými hořlavostními vlastnostmi.
Bylo neočekávaně zjištěno, že použitím více než 40 % hmotnostních aromatických polyesterpolyolů s průměrnou funkcionalitou nižší než 3,0 jako polyfunkční složky reaktivní vůči isokyanátům spolu s použitím organofosforečných sloučenin se zlepšují hořlavostní vlastnosti polyurethanové pěny připravené v přítomnosti HFC nadouvadel. Tyto pěny nadouvané HFC mají také překvapivě dobré tepelně isolační a strukturní vlastnosti spolu se zlepšenými hořlavostními podle vynálezu umožňují získat které nejlépe vyhovují současným jak komerčním požadavkům tak požadavkům na ochranu životního prostředí.
Nyní bylo s překvapením zjištěno, že lze pevnou polyurethanovou pěnu mající hustotu mezi 1,2 až 4,2 lb/cu.ft.
vlastnostmi. vyváženost
Komposice vlastností,
-4···· ·» ·· » · · * » · · 4 atomy jako isokyanátům aromatických (3) polyfunkčních obsahujících více s vynikajícími hořlavostními vlastnostmi a s dobrými tepelnými a strukturními vlastnostmi získat za použití směsi (1) organických polyisokyanátů (2) nadouvadla obsahujícího (a) částečně fluorované uhlovodíky s 1 až 4 uhlíku, které jsou odpařitelné za podmínek pěnění, fysikálního nadouvadla, a (b) vodu, směsí reaktivních vůči než 40 % hmotnostních polyesterpolyolů o průměrné funkcionalitě nižší než 3,0, (4) organofosforečných sloučenin a (5) jedné nebo více dalších pomocných látek nebo přísad běžných pro přípravu pevných polyurethanových nebo urethanem modifikovaných polyisokyanurátových pěn. Těmito případnými přísadami jsou, ale ne pouze tyto,: síúovadla, činidla stabilisující pěnu nebo povrchově aktivní látky, katalysátory, infračervené kalicí látky, sloučeniny redukující velikost částic, snižovače viskosity, kompatibilisační činidla, činidla pro uvolňování z formy, plnidla, pigmenty a antioxidanty, přičemž množství uvedených použitých organofosforečných sloučenin je takové, že množství fosforu je mezi asi 0,01 až asi 2,5 % hmotnostních, vztaženo na celkovou hmotnost pěnotvorné reakční směsi.
Překvapivou technickou výhodou objevení pevných polyurethanových nadouvaných za použití částečně fluorovaných uhlovodíků (s nulovým potenciálem vyčerpávání ozonu) jako nadouvadel, které poskytují pěny, jejichž hořlavostní údaje v laboratorních testech jsou stejné nebo mnohem lepší než u pěn nadouvaných CFC nebo HCFC, strukturní vlastnosti, jako pevnost při stlačení a dlouhotrvající rozměrová stálost, jsou srovnatelné nebo lepší než u pěn nadouvaných CFC nebo HCFC, a původní a tohoto vynálezu je pěnových formulací
-5·· · ·· ·· • · ·· · · · · • · · · · · · ·· · · ·· ·· · • · · * · · · • · · · · · ·· · · dlouhotrvající isolační účinnost je srovnatelná s pěnami nadouvanými CFC nebo HCFC.
Pěny podle vynálezu jsou vhodné pro použití při kontinuálním laminování deskových pěn pro komerční krytiny a isolace stěn obydlí, jakož i panely s kovovým vzhledem, sprejové pěny a protipožární dveře.
Dále budou popsány látky používané při přípravě pěn podle předloženého vynálezu.
(1) Isokyanát: při provádění vynálezu lze použít jakýkoliv organický polyisokyanát. Výhodným isokyanátem je polyfenylenpolymethylenpolyisokyanát (PMDI). Nejvýhodnějším isokyanátem je PMDI s obsahem difenylmethandiisokyanátu asi 15 až asi 42 % hmotnostních, vztaženo na 100 % hmotnosti isokyanátů.
Množství isokyanátů je obvykle asi 30 až 75 %, výhodněji asi 40 až 70 % a nej výhodněj i asi 45 až 65 % hmotnostních, vztaženo na 100 % celkové pěnové formulace.
(2a) HFC nadouvadlo: lze použít jakékoliv částečně fluorované uhlovodíky s 1 až 4 atomy uhlíku, které jsou odpařitelné za podmínek pěnění, buď samotné nebo jako směsi. Vhodnými HFC jsou difluormethan (HFC-32), trifluormethan (HFC-23), 1,1-difluorethan (HFC-152a), 1,1,1-trifluorethan (HFC-143a),
1,1,2,2-tetrafluorethan (HFC-134a), pentafluorethan (HFC-125), všechny isomery pentafluorpropanu (HFC-245 fa, ca, eb, ea, a pod.), všechny isomery heptafluorpropanu (HFC-236 ca, cb, ea, eb) , isomery pentafluorbutanu (HFC-365), 1,1,1,4,4,4-hexafluorbutan (HFC-356mffm). Výhodnými HFC jsou 1,1,1,3,3-pentafluorpropan (HFC-245fa), 1,1,1,3,3-pentafluorbutan (HFC-365mfc). Nejvýhodnějším je HFC-245fa.
Jako méně významná fysikální nadouvadla lze použít další nadouvadla, zejména vzduch, dusík, oxid uhličitý, alkany, alkeny, ethery. Representativními alkany jsou n-butan, n-pentan, isopentan, cyklopentan a jejich směsi. Representativním alkenem je 1-penten. Representativním etherem je dimethylether.
-6(2b) Voda: voda reaguje s isokyanátem za pěnicích podmínek za uvolňování C02. Vodu lze použít s jakýmikoliv fysikálními nadouvadly uvedenými v odstavci (2a).
Nadouvadla se používají v množství dostatečném pro vznik pěny požadované hustoty mezi 1,2 až 4,2 lb/cu.ft., s výhodou 1,4 až 4,0 lb/cu.ft. a nejvýhodněji 1,6 až 3,8 lb/cu.ft. Kromě toho je množství použitého HFC takové, že plynná směs v uzavřených bublinkách zpočátku připravené pevné pěny má mezi asi 99 až 20 %, s výhodou asi 97 až 3 0 %, nej výhodně ji asi 95 až 40 % molárních HFC.
(3) Polyfunkční směsi reaktivní vůči isokyanátům: tyto obvykle obsahují více než asi 40 % hmotnostních aromatických polyesterpolyoly o průměrné funkcionalitě menší než 3, zbytek tvoří další typy sloučenin reaktivních vůči isokyanátům.
Vhodnými aromatickými polyesterpolyoly jsou připravené reakcí polykarboxylové kyseliny a/nebo derivátu nebo anhydridu s vícesytným alkoholem, kdy alespoň jedna z těchto reakčních složek je aromatická. Polykarboxylovými kyselinami mohou být jakékoliv známé alifatické, cykloalifatické, aromatické a/nebo heterocyklické polykarboxylové kyseliny a mohou být substituované (například atomy halogenů) a/nebo nenasycené. Jako příklady vhodných polykarboxylových kyselin a anhydridů lze uvést kyselinu oxalovou, kyselinu malonovou, kyselinu glutarovou, kyselinu pimelovou, kyselinu jantarovou, kyselinu adipovou, kyselinu suberovou, kyselinu azelaovou, kyselinu sebakovou, kyselinu kyselinu isoftalovou, kyselinu tereftalovou, trimelitovou, anhydrid kyseliny trimelitové, dianhydrid kyseliny pyromelitové, anhydrid kyseliny ftalové, anhydrid kyseliny tetrahydroftalové, anhydrid kyseliny hexahydroftalové, anhydrid kyseliny endomethylentetrahydroftalové, anhydrid kyseliny glutarové, kyselinu maleinovou, anhydrid kyseliny maleinové, kyselinu fumaroou, a dimerní a trimerní mastné kyseliny, jako jsou kyselina látky jej ího ftalovou, kyselinu
-Ίolejová, které lze použít ve směsi kyselinami. Lze také použít polykarboxylových kyselin, s monomerními mastnými jednoduché estery jako je dimethylester kyseliny tereftalové, bisglykol kyseliny tereftalové a jejich extrakty.
Jako příklady vhodných aromatických polykarboxylových kyselin lze uvést: kyselinu ftalovou, kyselinu isoftalovou, kyselinu tereftalovou a kyselinu trimelitovou. Vhodnými deriváty aromatických polykarboxylových kyselin jsou: dimethylestery nebo diethylestery polykarboxylových kyselin, jako je kyselina ftalová, kyselina isoftalová, kyselina tereftalové a kyselina trimelitová. Jako příklad vhodných aromatických anhydridu lze uvést ftalanhydrid, tetrahydroftalanhydrid a anhydrid kyseliny pyromelitové.
I když polyesterpolyoly lze připravit z poměrně čistých reakčních látek uvedených výše, lze s výhodou použít komplexnější složky, jako jsou vedlejší produkty, odpady nebo zbytky z výroby kyseliny ftalové, ftalanhydridu, kyseliny tereftalové, dimethyltereftalátu, polyethylentereftalátu a podobně.
Vícesytnými alkoholy vhodnými pro přípravu polyesterpolyolů mohou být alifatické, cykloalifatické, aromatické a/nebo heterocyklické alkoholy. Vícesytné alkoholy mohou popřípadě obsahovat substituenty, které jsou inertní při reakcí, například atomy chloru a bromu a/nebo mohou být nenasycené. Lze také použít vhodné aminoalkoholy, jako jsou monoethanolamin, diethanolamin a podobně. Jako příklady vhodných vícesytných alkoholů lze uvést propylenglykol, polyoxyalkylenglykoly (jako glykol, polyethylenglykol, dipropylenglykol a polypropylenglykol), glycerol a trimethylolpropan. Příklady vhodných aromatických vícesytných alkoholů jsou 1,4-benzen-diol, hydrochinon-di(2-hydroxyethyl)ether, bis(hydroxyethyl)tereftalát a resorcinol.
ethylenglykol, je diethylen-8• · · ·
Polyesterpolyol používaný podle předloženého vynálezu je aromatický a má průměrnou funkcionalitu méně než 3. Takže, jak polykarboxylová kyselina (a/nebo její derivát nebo anhydrid) tak vícesytný alkohol nebo oba jsou aromatické a mají průměrnou funkcionalitu reakčního produktu menší než 3,0. Řada těchto polyolů je komerčně dostupných. STEPANPOL* PS-2352, PS-2402, PS-3152 jsou polyoly vyráběné firmou Stepán.
Některými z těchto polyolů jsou TERATE8 2541, 254, 403, 203, vyráběné firmou Hoechst-Celanese Corporation, TEROL8 235, 235N, 250, vyráběné firmou Oxid, lne.
Polyfunkční směsi reaktivní vůči isokyanátům mohou obsahovat až do 60 % dalších vhodných sloučenin reaktivních vůči isokyanátům. Jako příklady těchto směsí lze uvést polyetherpolyoly, alifatické polyesterpolyoly a jejich směsi, mající ekvivalentovou hmotnost od asi 40 do asi 4000, s asi 3000 a průměrné hydroxylové az výhodou asi funkcionality asi 2 až asi 8 a s výhodou asi 2 až asi 6. Jako další příklady vhodných polyfunkčních směsí reaktivních vůči isokyanátům lze uvést polythioethery,. polyamidy, aktivním vodíkem zakončené polyesteramidy, polykarbonáty, polyacetaly, polyolefiny a polysiloxany. Také použitelnými látkami reaktivními vůči isokyanátům jsou primární a sekundární diaminy (Unilink 4200), enaminy, cyklické močoviny, cyklické karbonáty a polykarboxylové kyseliny.
(4) Organofosforečné sloučeniny; sloučeniny obsahující fosfor, fosfáty, fosfity, fosfonáty, polyfosfonáty, amoniumpolyfosfát. odpovídají obecnému vzorci:
lze použít různé organické Vhodnými sloučeninami jsou polyfosfáty, polyfosfity,
Vhodné fosfátové sloučeniny
O
II
R'_O -P-O-R2 I
OR3
-9kde R1 až R3 znamenají alkylovou skupinu, halogenem substituovanou alkylovou skupinu, arylovou skupinu, halogenem substituovanou arylovou skupinu a cykloalkylovou skupinu. Výhodnými fosfáty jsou sloučeniny, kde R1 až R3 znamenají alkylovou skupinu s 1 až 12 atomy uhlíku, halogenem substituovanou alkylovou skupinu s 1 až 12 atomy uhlíku, fenylovou skupinu, kresylovou skupinu, halogenem substituovanou fenylovou skupinu a cykloalkylovou skupinu s 5 až 10 atomy uhlíku. Výhodnějšími fosfáty jsou sloučeniny, kde R1 až R3 znamenají alkylovou skupinu s 1 až 8 atomy uhlíku, halogenem substituovanou alkylovou skupinu s 1 až 8 atomy uhlíku a fenylovou skupinu. Nejvýhodnějšími fosfáty jsou sloučeniny, kde R1 až R3 znamenají alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, halogenem substituovanou alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku a fenylovou skupinu. Určitými speciálními vhodnými fosfáty jsou triethylfosfát (TEP od firmy Eastman), tributylfosfát, tris(2-chlorpropyl)-fosfát (Antiblaze 80 od firmy Albright & Wilson) a chlorpropyl-bis(brompropyl)fosfát (Firemaster FM836 od firmy Great Lakes).
Vhodné fosfitové sloučeniny odpovídají obecnému vzorci: R'-0 -P-O-R2
I
OR3 kde R1 až R3 znamenají atom vodíku, alkylovou skupinu, halogenem substituovanou alkylovou skupinu, arylovou skupinu, halogenem substituovanou arylovou skupinu a cykloalkylovou skupinu. Výhodnými fosfity jsou sloučeniny, kde R1 až R3 znamenají alkylovou skupinu s 1 až 12 atomy uhlíku, halogenem substituovanou alkylovou skupinu s 1 až 12 atomy uhlíku, fenylovou skupinu, kresylovou skupinu, halogenem substituovanou fenylovou skupinu a cykloalkylovou skupinu s 5 až 10 atomy uhlíku. Výhodnějšími fosfity jsou sloučeniny, kde R1 až R3 znamenají alkylovou skupinu s 1 až 8 atomy uhlíku, halogenem substituovanou alkylovou skupinu s 1 až 8 atomy
-10uhlíku a fenylovou skupinu. Nejvýhodnějšími fosfity jsou sloučeniny, kde R1 až R3 znamenají alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, halogenem substituovanou alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku a fenylovou skupinu. Určitými speciálními fosfity jsou triethylfosfit (Albrite TEP od firmy Albright & Wilson), tris(2-chlorethyl)-fosfit a trifenylfosfit (Albrite TPP) .
Vhodné fosfonátové sloučeniny odpovídají obecnému vzorci:
O il
R*-0 -P-O-R2 I
R3 kde R1 až R3 znamenají alkylovou skupinu, halogenem substituovanou alkylovou skupinu, arylovou skupinu, halogenem substituovanou arylovou skupinu a cykloalkylovou skupinu. Výhodnými fosfonáty jsou sloučeniny, kde R1 až R3 znamenají alkylovou skupinu s 1 až 12 atomy uhlíku, halogenem substituovanou alkylovou skupinu s 1 až 12 atomy uhlíku, fenylovou skupinu, kresylovou skupinu, halogenem substituovanou .fenylovou skupinu a cykloalkylovou skupinu s 5 až 10 atomy uhlíku. Výhodnějšími fosfonáty jsou sloučeniny, kde R1 až R3 znamenají alkylovou skupinu s 1 až 8 atomy uhlíku, halogenem substituovanou alkylovou skupinu s 1 až 8 atomy uhlíku a fenylovou skupinu. Nejvýhodnějšími fosfonáty jsou sloučeniny, kde R1 až R3 znamenají alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, halogenem substituovanou alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku a fenylovou skupinu. Určitými speciálními vhodnými fosfonáty jsou diethylfosfonát (Amgard V490 od firmy Albright & Wilson), dimethylmethylfosfonát (Amgard DMMP), bis(2-chlorethyl)-fosfonát a 2-chlorethylfosfonát.
Jako příklad polyfosfátových sloučenin lze uvést Amgard V-6, chlorovaný difosfátový ester od firmy A&W. Jako příklad amoniumpolyfosf átu [ (NH4PO3) nz kde n = asi 1000] lze uvést Hostaflam AP 422 od firmy Hoechst AG.
-11« ·
Organofosforečné sloučeniny používané podle vynálezu mohou mít jednu nebo více hydroxylových skupin, aminoskupin, thioskupin obsahujících vodík reaktivní vůči isokyanátům nebo jejich směsi. Vhodnými sloučeninami jsou monomerní a oligomerní fosfátové, fosfitové a fosfonátové polyoly. Vhodné fosfátové sloučeniny reaktivní vůči isokyanátům se připraví (1) reakcí polyalkylenoxidů s (a) fosforečnými kyselinami (b) s částečnými estery fosforečných kyselin, (2) reakcí alifatických alkoholů s (a) fosforečnými kyselinami (b) s částečnými estery fosforečných kyselin, a (3) transesterifikací produktů (1) a (2). Výhodnými sloučeninami jsou tributoxyethylfosfát (Phosflex T-BEP od firmy Akzo), oligomerní organofosfátový diol (Hostflam TP OP 550 od firmy Hoechst AG) , ethoxylované fosfátové estery (Unithox X-5126 od firmy Petrolite) a monoestery a diestery kyseliny fosforečné a alkoholů (Unithox X-1070 od firmy Petrolite).
Vhodné fosfitové sloučeniny reaktivní vůči isokyanátům se připraví (1) reakcí polyalkylenoxidů s (a) fosforečnými kyselinami (b) s částečnými estery fosforečných kyselin, (2) reakcí alifatických alkoholů s (a) fosforečnými kyselinami (b) s částečnými estery fosforečných kyselin, a (3) transesterifikací produktů (1) a (2) .
Vhodné fosfonátové sloučeniny reaktivní vůči isokyanátům se připraví (1) reakcí polyalkylenoxidů s fosfonovými kyselinami. (2) reakcí fosfitpolyolů s alkylhalogenidy, (3) kondensací dialkylfosfonátů, diethanolaminu a formaldehydu, (4) transesterifikaci produktů (1) , (2) a (3) , a (5) reakcí dialkylalkylfosfonátu s oxidem fosforečným a alkylenoxidem. Výhodnými sloučeninami jsou diethyl-N,N-bis(2-hydroxyethyl)aminoethylfosfonát (Fyrol 6 od firmy Akzo), hydroxyskupiny obsahující oligomerní fosfonát (Fyrol 51 od firmy Akzo).
Množství používaných organofosforečných sloučenin je takové, že množství fosforu je mezi asi 0,01 až asi 2,5 % hmotnostních, vztaženo na celkovou hmotnost pěnotvorné reakční
-12směsi. Výhodné množství fosforu je mezi asi 0,025 až asi 1,5 % a ne j výhodněj ší množství je asi 0,05 až asi 1,0 % hmotnostní, vztaženo na celkovou hmotnost pěnotvorné reakční směsi.
(5) Přísady: pryskyřičná část může také obsahovat pomocná činidla a přísady nutné pro zvláštní účely. Vhodnými pomocnými látkami jsou síťovací činidla, jako je triethanolamin a glycerol, činidla stabilisující pěnu nebo povrchově aktivní látky, jako jsou kopolymery siloxanu a oxyalkylenu, kopolymer oxyethylenu a oxyalkylenu, katalysátory, jako jsou terciární aminy (například dimethylcyklohexylamin, pentamethyldiethylentriamin, 2,4,6-tris(dimethylaminomethyl)fenol, triethylendiamin), organokovové sloučeniny (například oktoát draselný, acetát draselný, dibutylcíndilaurát), kvartemí amoniové soli (například 2-hydroxypropyltrimethylamoniumformiát) a N-substituované triaziny (Ν, Ν' , Ν'-dimethylaminopropylhexahydrotriazin), snižovače viskosity, jako jsou propylenkarbonát a 1-methyl-2-pyrrolidinon, infračervené kalicí látky, jako jsou saze, oxid titaničitý, vločky kovů, sloučeniny redukující velikost částic, jako jsou inertní nerozpustné fluorované sloučeniny, perfluorované sloučeniny, ztužovadla, jako jsou skleněná vlákna, rozemleté pěnové odpady, činidla pro uvolňování z formy, jako je stearát zinečnatý, antioxidanty, jako je butylovaný hydroxytoluen, a pigmenty, jako jsou azobarviva, diazobarviva a ftalocyaniny.
Množství těchto přísad je obvykle mezi asi 0,1 až 20 %, s výhodou mezi asi 0,3 až 15 % a nejvýhodněji mezi asi 0,5 až 10 % hmotnostními, vztaženo na 100 % celkové pěnové formulace.
Při provádění způsobu přípravy tuhých pěn podle vynálezu lze použít známé jednorázové, prepolymerní nebo semiprepolymerní techniky spolu s běžnými mísícími postupy, jako je nárazové míšení. Pevnou pěnu lze připravit ve formě deskového zboží, tvarovek, dutinových výplní, sprejových pěn, napěněných pěn nebo laminátů s ostatními materiály, jako jsou papír, kovy, plastické látky nebo dřevěné lepenky.
• ·
Následujícími příklady jsou jednotlivé aspekty vynálezu blíže objasněny, aniž by byly na ně omezeny. Pokud není uvedeno jinak, jsou všechny teploty vyjádřeny ve stupních Celsia a všechny složky směsí jsou uvedeny v dílech hmotnostních.
Příklady provedení vynálezu
V příkladech se používají následující látky.
STEPANPOL® PS-2352: aromatický polyesterpolyol s hydroxylovým číslem 240 mg KOH/g, průměrnou funkcionalitou okolo 2 a viskositou 3000 cPs @ 25 °C od firmy Stepán. Obsah aromatického polyesterpolyolu tohoto polyolu je více než 80 % hmotnostních.
VORANOL® 240-800: polyetherpolyol s hydroxylovým číslem 800 mg KOH/g, průměrnou funkcionalitou 3 a viskositou 3500 centistoke @ 37,4 °C od firmy Dow Chemical Company.
ALKAPOl” A-630: polyetherpolyol na basi alifatického aminu s hydroxylovým číslem 630 mg KOH/g, průměrnou funkcionalitou 3 a viskositou od 450 cPs @ 25 °C od firmy Dow Chemical Company.
RUBINOL® R159: polyetherpolyol na basi aromatického aminu s hydroxylovým číslem 500 mg KOH/g, průměrnou funkcionalitou 3,2 a viskositou od 18000 cPs @ 25 °C od firmy ICI Americas lne.
RUBINOL® R124: polyetherpolyol na basi aromatického aminu s hydroxylovým číslem 395 mg KOH/g, průměrnou funkcionalitou 3,9 a viskositou od 18000 cPs @ 25 °C od firmy ICI Americas lne.
TCPP: tri(betachlorpropyl)fosfát (% P = 9,5) dostupný od firmy Akzo Nobel Chemical lne.
TEP: triethylfosfát (% P = 17) dostupný od firmy Eastman Chemical Corporation.
PELRON® 9540A: oktoát draselný v diethylenglykolu dostupný od firmy Pelron Corp.
-14• · * ftft • · ♦·· ··
PELRON8 9650: acetát draselný v diethylenglykolu dostupný od firmy Pelron Corp.
POLYCAT8 5: pentamethyldiethylentriamin dostupný od firmy Air Products.
DABCO8 33LV: triethylendiamin v dipropylenglykolu dostupný od firmy Air Products.
DABCO* 125: katalysátor na basi organocín-polyurethanu dostupný od firmy Air Products.
TEGOSTAB8 B84PI: silikonová povrchově aktivní látka dostupná od firmy Goldschmidt Corporation.
TEGOSTAB8 B8404: silikonová povrchově aktivní látka dostupná od firmy Goldschmidt Corporation.
LK-2218: nesilikonová povrchově aktivní látka dostupná od firmy Air Products.
HCFC-141b: dichlorfluorethanové nadouvadlo dostupné od firmy Elf-Atochem North America.
HFC-245fa (stlačený): dostupný od firmy Allied Signál Chemicals.
RUBINATE8 1850: vysoce funkční polymerní MDI dostupný od firmy ICI Americas.
Příklad 1
Řada tuhých polyurethanových pěn se připraví za použití formulací uvedených v tabulce 1. Všechny pěny se připraví za použití následujícího obecného postupu.
Polyolová směs se připraví smísením všech složek uvedených v odstavci polyolová strana kromě HFC-245fa za použití vysokorychlostního mísiče při teplotě místnosti. Tato polyolová směs se přidá na polyolovou stranu tanku použitím Edge-Sweets vysokotlakého zařízení pro míšení dávkováním nárazem. Potom se přidává z polyolové strany tanku příslušné množství HFC-245fa na basi směsi uvedené v tabulce 2 a míchá se intensivně za použití vzduchového míchadía připojeného k
-15»··· φφφ tanku. Isokyanát se přidává z iso strany tanku připojeným dávkovacím zařízením. Parametry zařízeni jsou následující:
parametry zařízení pěna č. 1, 2 a 3 pěna č . 4
iso strana, teplota °C 20,9 26,4
polyolová strana, teplota °C 9,9 20,9
tlak směsi MPa 13,79 13,79
iso strana, čerpadlo počet otáček za minutu 70 70
polyolová strana, počet upraveno na upraveno na
otáček za minutu hmot. poměr hmot. poměr
polyol k iso v polyol k iso
tabulce 1 v tabulce 1
dávkovači rychlost, g/sek 200 200
Pěnicí složky se dávkují z dávkovacího zařízení do 5-litrové nádoby a měří se hustota této volně se tvořící pěny. Hustota jader pěny se měří podle ASTM D 1622. Hořlavostní účinnost se testuje na vzorcích pěn odebraných z pěnových bloků ď x 15' x 15 podle testu Butlerova komínu, ASTM D 3014. Tento test měří retenci hmotnosti a dobu zhasínání plamene vzorku pěny. Hořlavostní účinnost se také měří testem horké desky na vzorku jader odebraném z pěny 7 x 7 x 15 dávkováním pěnicích složek do lepenkové krabice. Test horké desky je popsán v Flammability Study od Hydrocarbon-Blown Isocyanurate Foams, Proceedings of the 35th Annual SPI Polyuretahne Technical/Marketing Conference, str. 561 (1994). Maximální hustota kouře za podmínek plamene v NBS kouřovém testu se měří podle ASTM E662.
Strukturní vlastnosti se měří na vzorku jader odebraném z pěny 7 x 7 x 15 dávkováním pěnicích složek do lepenkové krabice. Rozměrová stálost při nízké teplotě se měří po 7 dnech exposice při teplotě -25 °C podle metody Dimvac popsané v Techniques to Assess the Various Factors Affecting the Long Term Dimensional Stability of Rigid Polyurethane • ·
-16··*· «··
Foam, Proccedings of the Polyurethane 1995 Conference, str. 11 (1995) . Pevnost v tlaku se měří rovnoběžně a kolmo na směr růstu pěny podle ASTM D 1621, Proceduře A. Tepelné vlastnosti pěn se měří podle postupu uvedeného v ASTM C 518 na jádru pěny odebrané z 4 x 15 x 15 bloků pěny. Pěny č. lač. 2 představují pěny připravené za použití formulací podle vynálezu. Pěny č. 3 a č. 4 představují srovnávací pěny. Pěny č. 1, č. 2 a č. 3 byly nadouvány za použití nadouvadla HFC-245fa s nulovým potenciálem vyčerpávání ozonu. Formulace použitá pro přípravu pěny č. 4 představuje dosavadní stav techniky a byla nadouvána nadouvadlem HCFC-141b vyčerpávajícím ozon.
Při testu v Butlerově komínu dokazují vyšší retence hmotnosti, nižší výška plamene a nižší doba zhášení plamene vynikají nehořlavost. Jak je vidět z tabulky 1, účinnosti nehořlavosti (měřeno testem v Butlerově komínu) jsou pro pěnu č. 1 a pěnu č. 2 mnohem lepší než pro pěnu č. 3a ekvivalentní nebo lepší než pro pěnu č. 4. Při testu horké desky znamenají vyšší retence hmotnosti a vyšší retence hustoty vynikající nehořlavost. Nehořlavostní vlastnosti (měřeno testem horké desky) pěny č. 1 a pěny č. 2 jsou mnohem lepší než pěny č. 3a ekvivalentní nebo lepší než u pěny č. 4. V NBS kouřovém testu je nižší maximální kouřová hustota a lepší nehořlavost pěny. Tedy pěna č. 1 a pěna č. 2 mají mnohem lepší výsledky nehořlavosti než pěna č. 3 a pěna č. 4. Takže ve všech laboratorních testech hoření mají pěna č. 1 a pěna č. 2 mnohem lepší nehořlavost než pěna č. 3 a ekvivalentní nebo lepší než pěna č. 4. Ačkoliv pěny č. 1, č. 2 a č .3 jsou nadouvány za použití HFC a použití >50 % aromatického polyesterpolyolu, pouze pěny č. 1 ač. 2 obsahují organofosforečnou sloučeninu popsanou v tomto vynálezu. Pěna č. 4, která representuje známý stav techniky, také nepoužívá organofosforečnou sloučeninu a je nadouvána nadouvadlem HCFC, HCFC-141b.
« 0 ♦ · · ·····▼
-17- · · .♦· .«·· ···· ♦♦· ·· ·«· ·· ·»
Při testu rozměrové stálosti je % lineární změny blíže k nule, což je lepší rozměrová účinnost pěny. Pěna č. 1 a pěna č. 2 mají lepší rozměrovou stálost ve srovnání s pěnou č. 3a pěnou č. 4. Při měření pevnosti v tlaku vyšší číslo znamená strukturní výkonnost pěny. Zde opět pěna č. 1 a pěna č. 2 mají lepší výkonnost než pěna č. 3 a pěna č. 4.
Při vyhodnocení tepelných vlastností, čím je nižší k-faktor, tím má pěna lepší isolační vlastnosti. V tabulce 1 je ukázáno, že původní k-faktor pěn č. 1, č. 2 a č. 3 je stejný, i když mírně vyšší než u pěny č. 4. K-faktor stárnutí pěn č. 1 a č. 2 podle vynálezu je nižší a tak lepší než u pěny č. 4 podle dosavadního stavu techniky.
Příklad 2
Pro srovnání se připraví pevná polyurethanová pěna č. 5 za použití formulace uvedené v tabulce 2. Pěna č. 5 se připraví za použití organického polyisokyanátu, částečně fluorovaného uhlovodíkového nadouvadla (HFC-245fa), poyetherpolyolů jako polyfunkční směsi reaktivní vůči isokyanátům, dále organofosforečné sloučeniny a dalších přísad. Pěna č. 5 nepoužívá aromatický polyesterpolyol jako polyfunkční směs reaktivní vůči isokyanátům a tak slouží jako srovnávací pěna.
Jak je patrné z tabulky 2, vlastnosti nehořlavosti (měřeno testem v Butlerově komínu, testem horké desky a NBS kouřovým testem) pěny č. 5 je mnohem horší než u pěn č. 1 a č.
2. Vlastnosti nehořlavosti pěny č. 5 jsou obdobné jako u pěny č. 3a špatné. Ačkoliv pěny č. 1, č. 2 a č. 5 jsou nadouvány za použití HFC a obsahují organofosforečnou sloučeninu, pouze pěny č. 1 a č. 2 používají aromatické polyesterpolyoly podle vynálezu. To naznačuje, že je třeba použít jak organofosforečnou sloučeninu tak aromatický polyesterpolyl pro dobrou nehořlavost při použití HFC nadouvadla.
-18• · · · · • * · · · · ·
Strukturní vlastnosti pěny č. 5 jsou podobné jako u pěn č. 1 a č. 4 a jsou přijatelné. Jako původní k-faktor tak k-faktor stárnutí pěny č. 5 není dobrý jako u pěn č. 1 a č. 2 podle vynálezu. K-faktor stárnutí pěny č. 5 je podobný jako u pěny č. 4 podle dosavadního stavu techniky.
Výsledky jasně dokazují, že při nadouvání ekologicky přijatelným HFC nadouvadlem se za použití formulací podle vynálezu připraví pěny (č. 1 a č. 2), které mají vynikající nehořlavost a ekvivalentní nebo lepší strukturní a tepelně isolační vlastnosti ve srovnání s pěnami (č. 3 a č. 5) připravenými za použití formulací mimo rozsah tohoto vynálezu. Formulace podle předloženého vynálezu umožňují přípravu pěn, jejichž schopnost zpomalovat hoření, strukturní a tepelně isolační vlastnosti jsou ekvivalentní nebo lepší než u pěn získaných za použití HCFC nadouvadel.
Předložený vynález je výše popsán ve značných detailech. Je samozřejmé, že modifikace rutinně provedené pracovníkem v oboru spadají do rozsahu předloženého vynálezu.
Tabulka 1
vzorky pěny pěna č.1 pěna č.2 pěna č.3 pěna č.4
polyolová strana
Stepanpol PS-2352 100 100 100 100
TCPP 7,5
TEP 7,5
Tegostab B84PI 2
Tegostab B8404 1,5 1,5 1,5
Pelron 9540A 2,2 2,2 2,2 1,75
Pelron 9650 0,7 0,7 0,7 0,6
Polycat 5 0,5 0,5 0,5 0,5
voda 0,5 0,5 0,5 0,5
HCFC-141b 31
HFC-245fa 40,2 40,2 39
iso strana
» · · · ί · · · » · · · » toto · • to ··
-19··· to
Rubinate 1850 177,6 177,6 177,6 180
% fosforu v pěnové formulaci 0,22 0,42 0 0
aromatický polyol jako hmot. % směsi reaktivní vůči isokyanátům 80 + 80 + 80 + 80 +
reaktivity:
doba pěnění, sek 4 3 4 9
doba gelování, sek 20 17 21 18
doba nelepivosti, sek 25 21 30 23
vlastnosti pěny:
volný vzrůst hustoty, pcf 2 2 1,9 1,9
hořlavostní vlastnosti
test v Butlerově komínu
% zadržené hmotnosti 90 97 36 94
maximální výška plamene, cm 24 16 25 + 25 +
doba zhášení plamene, sek 18 11 37 11
test horké desky
% zadržené hmotnosti 73 71 44 71
% zadržené hustoty 97 90 12 91
maximální hustota kouře 84 67 104 108
struturní vlastnosti:
rozměrová stálost, % lineární změny
7 dní při -25 °C -0,1 -0,1 -0,3 -0,3
pevnost v tlaku, psi
vodorovně se vzrůstem 61 50 49 52
kolmo ke vzrůstu 21 17 14 15
tepelné vlastnosti: k-faktor, BTU in/ft2.h.°F
počáteční 0,133 0,133 0,133 0,128
po 3 měsících při teplotě místnosti 0,151 0,154 0,155 0,162
• ·
-20Tabulka 2
vzorek pěny pěna č.5
polyolová strana
Voranol 240-800 28,6
Alkapol A-630 19
Rubinol R159 44,1
Rubinol R124 8,3
TCPP 8,3
LK-221 1,4
Dabco 33LV 0,7
Dabco 125 0,7
HFC-245fa 26,7
iso strana
Rubinatě M 151,4
% fosforu v pěnové formulaci 0,27
aromatický polyol jako hmot. % směsi reaktivní vůči isokyanátům 0
vlastnosti pěny:
hustota pěny, pcf 2,6
hořlavostní vlastnosti
test v Butlerově komínu
% zadržené hmotnosti 14,4
maximální výška plamene, cm 25 +
doba zhášení plamene, sek 42
test horké desky
% zadržené hmotnosti 0
% zadržené hustoty 0
maximální hustota kouře 506
strukturní vlastnosti:
rozměrová stálost, 7 dní při -25°C, % lineární změny -1
pevnost v tlaku, rovnoběžně se vzrůstem, psi 50
pevnost v tlaku, kolmo ke vzrůstu, psi 29
tepelné vlastnosti: k-faktor, BTU in/ft2.h.°F
počáteční 0,142
po 3 měsících při teplotě místnosti 0,16

Claims (30)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Pěnotvorná komposice, vyznačující se tím, že sestává z
    a) organického isokyanátu,
    b) směsi reaktivní vůči isokyanátům obsahující alespoň 40 % hmotnostních, vztaženo na celkovou hmotnost směsi reaktivní vůči isokyanátům, aromatického polyesterpolyolu, majícího průměrnou funkcionalitu menší než 3,
    c) částečně fluorovaného uhlovodíku s 1 až 4 atomy uhlíku použitým jako nadouvadlo, a
    d) organické sloučeniny fosforu.
  2. 2. Pěnotvorná komposice podle nároku 1, vyznačující se tím, že organickým isokyanátem je polyfenylenpolymethylenpolyisokyanát.
  3. 3. Pěnotvorná komposice podle nároku 2, vyznačující se tím, že isokyanát obsahuje difenylmethandiisokyanát v množství od asi 15 % do asi 42 % hmotnostních, vztaženo na celkovou hmotnost isokyanátu.
  4. 4. Pěnotvorná komposice podle nároku 1, vyznačující se tím, že množství isokyanátu je od asi 30 % do asi 75 % hmotnostních, vztaženo na celkovou hmotnost pěnotvorné komposice.
  5. 5. Pěnotvorná komposice podle nároku 1, vyznačující se tím, že aromatický polyesterpolyol ve směsi reaktivní vůči isokyanátům se připraví reakcí aromatické polykarboxylové kyseliny a vícesytného alkoholu.
  6. 6. Pěnotvorná komposice podle nároku 1, vyznačující se tím, že směs reaktivní vůči isokyanátům
    -22ΦΦ φφφ φ φ φ φφφφ φ také obsahuje sloučeninu vybranou ze skupiny zahrnující polyetherpolyoly, alifatické polyesterpolyoly, vodíkem zakončené polythioestery, polyamidy, polyesteramidy, polykarbonáty, polyacetaly, polyolefiny a polysiloxany.
  7. 7. Pěnotvorná komposice podle nároku 1, vyznačující se tím, že částečně fluorovaný uhlovodík s 1 až 4 atomy uhlíku použitý jako nadouvadlo je vybrán ze skupiny zahrnující difluormethan, trifluormethan, 1,1-difluorethan, 1,1,1-trifluorethan, 1,1,1,2-tetrafluorethan, pentafluorethan, jakýkoliv isomer pentafluorpropanu, jakýkoliv isomer heptafluorpropanu, jakýkoliv isomer pentafluorbutanu 1,1,1,4,4,4-hexafluorbutan, 1,1,1,3,3-pentafluorpropan a 1,1,1,3,3-pentafluorbutan.
  8. 8. Pěnotvorná komposice podle nároku 7, vyznačující se tím, že částečně fluorovaným uhlovodíkovým nadouvadlem je 1,1,1,3,3-pentafluorpropan.
  9. 9. Pěnotvorná komposice podle nároku 1, vyznačující se tím, že obsahuje vodu jako další nadouvadlo.
  10. 10. Pěnotvorná komposice podle nároku 1, vyznačující se tím, že organofosforečná sloučenina je vybrána ze skupiny zahrnující fosfáty, fosfity, fosfonáty, polyfosfáty, polyfosfity, polyfosfonáty a amoniumpolyfosfát.
  11. 11. Pěnotvorná komposice podle nároku 1, vyznačující se tím, že organofosforečnou sloučeninou je fosfátová sloučenina obecného vzorce • · • *
    -23·· ·· « 4 · · • · » · » · · * • · · 4 ·· ··
    Ο
    II
    R’-0 -P-O-R2 I
    OR3 kde R1, R2 a R3' jsou nezávisle na sobě vybrány ze skupiny zahrnující alkylovou skupinu, halogenem substituovanou alkylovou skupinu, arylovou skupinu, halogenem substituovanou arylovou skupinu a cykloalkylovou skupinu.
  12. 12. Pěnotvorná komposice podle nároku 11, vyznačující se tím, že substituenty R1, R2 a R3 jsou nezávisle na sobě vybrány ze skupiny zahrnující alkylovou skupinu s 1 až 12 atomy uhlíku, halogenem substituovanou alkylovou skupinu s 1 až 12 atomy uhlíku, fenylovou skupinu, kresylovou skupinu, halogenem substituovanou fenylovou skupinu a cykloalkylovou skupinu s 5 až 10 atomy uhlíku.
  13. 13. Pěnotvorná komposice podle nároku 11, vyznačující se tím, že substituenty R1, R2 a R3 jsou alkylová skupina s 1 až 8 atomy uhlíku nebo halogenem substituovaná alkylová skupina s 1 až 8 atomy uhlíku.
  14. 14. Pěnotvorná komposice podle nároku 11, vyznačující se tím, že substituenty R1, R2 a R3 jsou alkylová skupina s 1 až 4 atomy uhlíku nebo halogenem substituovaná alkylová skupina s 1 až 4 atomy uhlíku.
  15. 15. Pěnotvorná komposice podle nároku 11, vyznačující se tím, že substituenty R1, R2 a R3 jsou fenylová skupina.
  16. 16. Pěnotvorná komposice podle nároku 1, vyzná • ·
    -24·· · ·♦ · » 4 44 4 4 »4 • 4 · 4 4 • 4 4·· ·
    4 4 4 · 4
    4444 444 44 *44
    44 44
    4 4 4
    4 4 ·
    4 4 ·
    4 4 4 • 4 «· čující se’ tím, že organofosforečnou sloučeninou je fosfitová sloučenina obecného vzorce
    R'-0 -P-O-R2 I
    OR3 kde R1, R2 a R3 jsou nezávisle na sobě vybrány ze skupiny zahrnující atom vodíku, alkylovou skupinu, halogenem substituovanou alkylovou skupinu, arylovou skupinu, halogenem substituovanou arylovou skupinu a cykloalkylovou skupinu.
  17. 17. Pěnotvorná komposice podle nároku 16, vyznačující se tím, že substituenty R1, R2 a R3 jsou nezávisle na sobě vybrány ze skupiny zahrnující alkylovou skupinu s 1 až 12 atomy uhlíku, halogenem substituovanou alkylovou skupinu s 1 až 12 atomy uhlíku, fenylovou skupinu, kresylovou skupinu, halogenem substituovanou fenylovou skupinu a cykloalkylovou skupinu s 5 až 10 atomy uhlíku.
  18. 18. Pěnotvorná komposice podle nároku 16, vyznačující se tím, že substituenty R1, R2 a R3 jsou nezávisle na sobě alkylová skupina s 1 až 8 atomy uhlíku nebo halogenem substituovaná alkylová skupina s 1 až 8 atomy uhlíku.
  19. 19. Pěnotvorná komposice podle nároku 16, vyznačující se tím, že substituenty R1, R2 a R3 jsou nezávisle na sobě halogenem substituovaná alkylová skupina s 1 až 4 atomy uhlíku.
  20. 20. Pěnotvorná komposice podle nároku 16, vyznačující se tím, že substituenty R1, R2 a R3 jsou fenylová skupina.
    • ·
  21. 21. Pěnotvorná komposice podle nároku 1, vyznačující se tím, že organofosforečnou sloučeninou je fosfonátová sloučenina obecného vzorce
    O
    II
    R’-0 -P-O-R2 I
    R3 kde R1, R2 a R3 jsou nezávisle na sobě vybrány ze skupiny zahrnující alkylovou skupinu, halogenem substituovanou alkylovou skupinu, arylovou skupinu, halogenem substituovanou arylovou skupinu a cykloalkylovou skupinu.
  22. 22. Pěnotvorná komposice podle nároku 21, vyznačující se tím, že substituenty R1, R2 a R3 jsou nezávisle na sobě vybrány ze skupiny zahrnující alkylovou skupinu s 1 až 12 atomy uhlíku, halogenem substituovanou alkylovou skupinu s 1 až 12 atomy uhlíku, fenylovou skupinu, kresylovou skupinu, halogenem substituovanou fenylovou skupinu a cykloalkylovou skupinu s 5 až 10 atomy uhlíku.
  23. 23. Pěnotvorná komposice podle nároku 21, vyznačující se tím, že substituenty R1, R2 a R3 jsou nezávisle na sobě vybrány ze skupiny zahrnující alkylovou skupinu s 1 až 8 atomy uhlíku nebo halogenem substituovanou alkylovou skupinu s 1 až 8 atomy uhlíku.
  24. 24. Pěnotvorná komposice podle nároku 21, vyznačující se t í m , že substituenty R1, R2 a R3 jsou nezávisle na sobě vybrány ze skupiny zahrnující alkylovou skupinu s 1 až 8 atomy uhlíku nebo halogenem substituovanou alkylovou skupinu s 1 až 8 atomy uhlíku.
  25. 25. Pěnotvorná komposice podle nároku 21, vyznačující se tím, že substituenty R1, R2 a R3 jsou fenylová skupina.
  26. 26. Pěnotvorná komposice podle nároku 1, vyznačující se tím, že organofosforečná sloučenina obsahuje alespoň jednu skupinu obsahující vodík reaktivní vůči isokyanátům vybranou ze skupiny zahrnující hydroxyskupinu, aminoskupinu a thioskupinu.
  27. 27. Pěnotvorná komposice podle nároku 1, vyznačující se tím, že množství použité organofosforečné sloučeniny je takové, že množství fosforu v komposici je od asi 0,01 do asi 2,5 % hmotnostní, vztaženo na celkovou hmotnost komposice.
  28. 28. Pěnotvorná komposice podle nároku 27, vyznačující se tím, že množství použité organofosforečné sloučeniny je takové, že množství fosforu v komposici je od asi 0,025 do asi 1,5 % hmotnostní, vztaženo na celkovou hmotnost komposice.
  29. 29. Pěnotvorná komposice podle nároku 27, vyznačující se tím, že množství použité organofosforečné sloučeniny je takové, že množství fosforu v komposici je od asi 0,05 do asi 1,0 % hmotnostní, vztaženo na celkovou hmotnost komposice.
  30. 30. Pevná polyurethanová pěna mající hustotu od 1,2 do 4,2 lb/cu.ft, připravená z komposice podle nároku 1.
CZ2000258A 1998-07-09 1998-07-09 Pěnotvorná komposice a z ní připravená pevná polyurethanová pěna CZ2000258A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2000258A CZ2000258A3 (cs) 1998-07-09 1998-07-09 Pěnotvorná komposice a z ní připravená pevná polyurethanová pěna

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2000258A CZ2000258A3 (cs) 1998-07-09 1998-07-09 Pěnotvorná komposice a z ní připravená pevná polyurethanová pěna

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ2000258A3 true CZ2000258A3 (cs) 2001-01-17

Family

ID=5469368

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2000258A CZ2000258A3 (cs) 1998-07-09 1998-07-09 Pěnotvorná komposice a z ní připravená pevná polyurethanová pěna

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2000258A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP1023367B1 (en) Flame resistant rigid polyurethane foams blown with hydrofluorocarbons
EP1090056B1 (en) Hydrocarbon blown rigid polyurethane foams having improved flammability performance
US9238722B2 (en) Rigid polyurethane foam and system and method for making the same
US20170369630A1 (en) Foams And Articles Made From Foams Containing 1-Chloro-3,3,3-Trifluoropropene (HFCO-1233zd)
KR100505774B1 (ko) 발포성형 폴리우레탄 발포체용 이소시아네이트 조성물
RU2385330C2 (ru) Способ получения жестких пенополиуретанов
US20020086913A1 (en) Process for making rigid polyurethane foams having high adhesion
US20060052467A1 (en) Polyol composition and polyisocyanate-based foam prepared therefrom
JP2019522098A (ja) ポリウレタンフォーム形成組成物、その組成物を使用した低密度フォームの製造方法、そこから形成したフォーム
KR20010101240A (ko) 층상 박리성 흑연을 함유하는 폴리우레탄계 발포체 및이의 제조방법
JP2009074099A (ja) 発泡生成物を製造するための不燃性ポリエステルポリオールおよび/またはポリエーテルポリオールプレミックス
WO2002053615A1 (en) Rigid urethane-modified polyisocyanurate foams and processes for their preparation
KR102401314B1 (ko) 폴리이소시아누레이트 경질 폼의 제조 방법
US20230348685A1 (en) Nucleating Agents for PIR Foams
CZ2000258A3 (cs) Pěnotvorná komposice a z ní připravená pevná polyurethanová pěna
CN111108139A (zh) 具有提高的多元醇存放期和稳定性的聚氨酯硬质泡沫系统
MXPA00000742A (en) Flame resistant rigid polyurethane foams blown with hydrofluorocarbons
JP2023012377A (ja) ウレタン樹脂組成物及びポリウレタンフォーム
CZ445899A3 (cs) Isokyanátové směsi pro nadouvané polyurethanové pěny

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic