CZ20002338A3 - Papírový výrobek a způsoby aplikování chemických přísad na celulózovou vlákninu - Google Patents

Papírový výrobek a způsoby aplikování chemických přísad na celulózovou vlákninu Download PDF

Info

Publication number
CZ20002338A3
CZ20002338A3 CZ20002338A CZ20002338A CZ20002338A3 CZ 20002338 A3 CZ20002338 A3 CZ 20002338A3 CZ 20002338 A CZ20002338 A CZ 20002338A CZ 20002338 A CZ20002338 A CZ 20002338A CZ 20002338 A3 CZ20002338 A3 CZ 20002338A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
pulp
paper
web
chemical additive
amount
Prior art date
Application number
CZ20002338A
Other languages
English (en)
Inventor
Mike Thomas Goulet
Jill A. Georger
Denise Alice Polderman
Maurice Alan Wyatt
Original Assignee
Kimberly-Clark Worldwide, Inc.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kimberly-Clark Worldwide, Inc. filed Critical Kimberly-Clark Worldwide, Inc.
Priority to CZ20002338A priority Critical patent/CZ20002338A3/cs
Publication of CZ20002338A3 publication Critical patent/CZ20002338A3/cs

Links

Landscapes

  • Paper (AREA)

Abstract

Způsob, který zajišťuje adsorbování chemických přísad do celulózové vlákniny pro výrobu papíru ve vysokých úrovních a současně s minimálním množstvím neadsorbovaných chemických přísad obsažených v technologické vodě. Tento způsob zahrnuje zpracování vláknité kašovité suspenze prostřednictvím odpovídajícího nadměrného množství chemické přísady, následné ponechání kašovité suspenze za účelem proběhnutí přiměřeně dlouhé doby setrvání nezbytné pro uskutečnění adsorpce chemické přísady, odvodňování této vláknité kašovité suspenze za odlučování neadsorbovaných chemických přísad a opětné rozvolňování odvodněné vláknité kašovité suspenze za použití čisté vody. Filtrát získaný při odvodňovací operaci obsahuje příslušné množství neadsorbované chemické přísady a nezúčastňuje již žádné další operace následujícího technologického postupu zpracování chemicky zpracované vlákniny.

Description

PAPÍROVÝ VÝROBEK A ZPŮSOBY APLIKOVÁNÍ CHEMICKÝCH PŘÍSAD NA CELULÓZOVOU VLÁKNINU
Oblast techniky
Předložený vynález se, obecně řečeno, týká papírových výrobků a způsobů jejich výroby. Přesněji řečeno se předložený vynález týká způsobů aplikování chemických přísad na celulózovou vlákninu a papírových výrobků, které je možné získat prostřednictvím těchto způsobů.
Dosavadní stav techniky
Při výrobě papírových výrobků . se v častých případech požaduje zdokonalení jejich fyzikálních a/nebo optických vlastností, které se provádí přidáváním chemických přísad. Příklady takových vlastností papírových výrobků, které jsou rozvinuté nebo vylepšené chemických přísad zahrnují, nikterak omezující, pevnost prostřednictvím přidávání přičemž tento výčet není v suchém stavu, pevnost za mokra, měkkost, absorpční pohltivost, opacitu, lesk a barvu, respektive zabarvení. Během technologického postupu výroby papíru se takové chemické přísady do vláknitých kašovitých suspenzí obvykle přidávají na konci takzvaného mokrého úseku procesu, neboli před tím než dochází ke zpracovávání surové papíroviny do papírového pásu, jeho odvodňování a průběžnému vysušování. Obvykle se chemické přísady, zaváděné do procesu • · » · « <
► · · 4
- 2 na konci mokrého úseku, přidávají do vláknité kašovité suspenze, která vykazuje parciální hustotu v rozmezí od Tato kašovitá suspenze se pak může během postupu výroby papíru před konečným rozřeďováním ve výstupním rozstřikovacím čerpadle za účelem docílení konečné parciální hustoty pro vytváření papírového pásu dále rozřeďovat.
0,5 do 5 procent, technologického
Přidávání chemických přísad na konci mokrého úseku procesu vykazuje, oproti aplikacím těchto chemických přísad za použití lokálního postřikování, tiskových metod, nebo nanášení prostřednictvím klížícího lisu, několik výhod. Přidávání chemických přísad na konci mokrého úseku procesu zajišťuje například rovnoměrnou distribuci chemických přísad na povrch vláken surové papíroviny. Kromě toho uvedené přidávání chemických přísad na konci mokrého úseku procesu umožňuje provádět zpracování konkrétní specifickou chemickou přísadou pouze předem zvolené frakce vlákniny za účelem zdokonalení provedení papíru a/nebo účinnosti působení chemické přísady. Dále přidávání chemických přísad na konci mokrého úseku procesu umožňuje přidávat do vláknité kašovité suspenze z více složek sestávající směsi chemických přísad, a to buď současně najednou, nebo v postupném sledu za sebou, ještě před zpracováváním kašovité suspenze do papírového pásu.
Jednu z překážek spojených se zmiňovaným přidáváním chemických přísad na konci mokrého úseku procesu představuje skutečnost, že vodou rozpustné nebo ve vodě dispergovatelné chemické přísady suspendují do vody a takto nedochází k jejich úplnému adsorbování do celulózové vlákniny. Z důvodu zlepšení adsorpce na konci mokrého úseku technologického postupu zpracování se chemické přísady často
- 3 modifikují funkčními skupinami, které jim, pokud se nacházejí ve vodě, poskytují elektrický náboj. Elektrokinetická přitažlivost mezi elektrický náboj obsahujícími chemickými přísadami a záporně nabitými povrchy vláken zpracovávané vlákniny napomáhá ukládání a zadržování těchto chemických přísad na povrchu vláken. Nicméně, množství chemické přísady, které může být zadržené, respektive adsorbované na konci mokrého úseku procesu se obvykle řídí průběhem adsorpční křivky, která se v podstatě shoduje s funkční závislostí popsanou Langmuirem, a která vykazuje klesající účinnost. V důsledku těchto skutečností může být faktická adsorpce vodou rozpustných nebo ve vodě dispergovatelných chemických přísad podstatně menší než 100 procent, a to zejména tehdy, kdy existuje snaha docílit vysoké úrovně zatížení chemickou přísadou.
Následkem uvedených skutečností se při každé úrovni přidávání chemické přísady, a zejména při vysokých úrovních přidávání na povrchu vláken zachycuje pouze určitá frakce chemické přísady. Zbývající podíl této chemické přísady zůstává rozpuštěný nebo dispergovaný ve vyloučené vodné fázi. Neadsorbované chemické přísady mohou být v technologickém procesu výroby papíru příčinou množství problémů. Problémy, které se mohou vyskytovat v průběhu technologického zpracování, a které jsou důsledkem existence neadsorbovaných chemických přísad, vyplývají z charakteristické povahy přidávané chemické přísady, a jejich nikterak úplný seznam zahrnuje například: zpěňování, tvorbu sedimentů, kontaminaci ostatních pramenů vlákniny, nedostatečné nebo špatné zachycování surové papírovřny na sítových pásech, papírenského stroje, sníženou chemickou čistotu vrstev ve vícevrstvých vrstvených výrobcích, hromadění rozpuštěných pevných částic ve vodné soustavě, • · · · ···· ··· ··· ······· · » ··
- 4 vzájemné působení chemických přísad s ostatními v technologickém procesu se vyskytujícími chemikáliemi, ucpávání součástí papírenského stroje plstí nebo zesítěnou vlákninou, nepřiměřenou, buď příliš vysokou nebo příliš nízkou, adhezní přilnavost povrchů vysoušečích válců, kolísavost fyzikálních vlastností konečně dohotoveného papírového výrobku, a podobně.
Vzhledem ke shora uvedenému se ve stávajícím stavu techniky postrádá a je tudíž nezbytně potřebný takový způsob aplikování adsorbovatelné chemické přísady na povrch vláken celulózové vlákniny na konci mokrého úseku technologického postupu výroby papíru, který je schopný zajistit redukci množství neadsorbovaných chemických přísad, obsažených v technologické vodě, na nejnižší možnou úroveň nebo úplnou eliminaci této skutečnosti. Takový způsob zároveň snižuje na minimální rozsah problémy spojené s vlastním výrobním postupem a kvalitativní jakostí konečného výrobku, které by jinak během tohoto výrobního postupu mohly vyskytovat.
Podstata vynálezu
V současné době bylo zjištěno, že celulózová vláknina pro výrobu papíru je schopná adsorbovat chemické přísady ve vysokých úrovních při zajištění minimálního množství neadsorbovaných chemických přísad obsažených v technologické vodě. Uvedené skutečnosti se docílí zpracováním vláknité kašovité suspenze prostřednictvím odpovídajícího nadměrného množství chemické přísady, umožněním proběhnout přiměřeně dlouhou dobu setrvání nezbytnou pro uskutečnění adsorpce chemické přísady, filtrováním, respektive odvodňováním této vláknité kašovité suspenze za odlučování neadsorbovaných • · * · ······ * · · · ···· • · · · · · ······· · · · · chemických přísad, a opětným rozvolňováním odfiltrované, respektive odvodněné vláknité kašovité suspenze za použití čisté vody. Vzhledem k tomu, že filtrát získaný při filtrovací, respektive odvodňovací operaci obsahuje příslušné množství neadsorbované chemické přísady, se tento filtrát nezúčastňuje dalšího následujícího technologického postupu zpracovávání již chemicky zpracované vlákniny. Tento filtrát se buď odstraňuje do odpadu, nebo je možné ho opětovně použít v těch krocích technologického postupu, které předcházejí kroku filtrování, respektive odvodňování.
Proto se, vzhledem ke shora uvedenému, podle jednoho aspektu předloženého vynálezu navrhuje způsob aplikování chemických přísad na celulózovou vlákninu. Tento způsob zahrnuje následující kroky:
vytváření vláknité kašovité suspenze obsahující vodu, celulózovou vlákninu, a adsorbovatelnou chemickou přísadu;
odvodňování vláknité kašovité suspenze za odlučování neadsorbované chemické přísady; a opětné rozvolňování vláken vláknité kašovité suspenze za použití čisté vody.
Tento způsob pro zpracovávání celulózové vlákniny pro výrobu papíru umožňuje uskutečňování adsorpce příslušné chemické přísady zpracovávanou vlákninou za současného udržování množství neadsorbované chemické přísady, obsažené ve vodné fázi, na podstatně nižších úrovní ve vodné fázi oproti standardním způsobům přidávání chemické přísady na konci mokrého úseku technologického postupu. Takto je pak možné docílit vyšší koncentrace ve vláknině adsorbované chemické přísady v poměru k neadsorbované chemické přísadě obsažené v technologické vodě, ve srovnání s výsledky, kterých je možné dosáhnout za použití stávajících ze stavu techniky známých a používaných technologických postupů.
Výraz „celulózový se z hlediska jeho použití v popisu předloženého vynálezu týká vlákniny pro výrobu papíru obsahující amorfní sacharidové polymery, na rozdíl od syntetické vlákniny. Dalším pro účely popisu použitým výrazem „adsorbovatelný se míní taková vlastnost chemické přísady, která umožňuje její pohlcování povrchem vláken celulózové vlákniny bez existence jakékoliv chemické reakce, včetně reakce mezi chemickou přísadou a celulózovou vlákninou. Dalším pro účely popisu použitým výrazem „neadsorbovaný se míní jakýkoliv každý podíl chemické přísady, který nebyl adsorbován vlákninou a který, za tohoto stavu, zůstává suspendovaný v technologické vodě. Dalším pro účely popisu použitým výrazem „čistá voda se míní voda, která je v podstatě prostá neadsorbované chemické přísady. Pro účely předloženého vynálezu je nejvhodnější čistou vodou voda, která je zcela prostá jakékoliv chemické přísady.
Vláknitá kašovitá suspenze se účelně, na základě požadavku, podrobuje odvodňování, jehož cílem je zvýšení parciální hustoty vláknité kašovité suspenze na přibližně 20 procent nebo více, zejména na přibližně 30 procent nebo více, a zároveň odloučení převážného podílu technologické vody obsahující neadsorbovanou chemickou přísadu. Poté se zpracovávaná vláknina účelně podrobuje opětnému rozvolňování, jehož cílem je snížení parciální hustoty na přibližně 20 procent nebo méně, zejména na přibližně 5 procent nebo méně, například na parciální hustotu pohybující se v rozmezí od 3 do 5 procent.
Použitím způsobu navrhovaný podle předloženého vynálezu je možné docílit vytvoření vláknitých surovin využitelných pro výrobu papírových výrobků, konkrétně zejména
- 7 dosažené postupu vícevrstvých vrstvených papírových výrobků. Vzhledem k tomu se předložený vynález podle dalšího aspektu týká vláknité, surové papíroviny, která vykazuje vyšší celkové množství absorbované chemické přísady než jaké by bylo možné dosáhnout jiným způsobem a současně zajišťuje docílení relativně nízkého obsahu neadsorbované chemické přísady ve vodě. Uvedené skutečnosti je dosaženo v důsledku toho, že celkové množství absorbované chemické přísady prostřednictvím standardního technologického přidávání chemických přísad na konci mokrého úseku tohoto postupu je ve většině případů omezeno úrovní množství neadsorbované chemické přísady a s ní spojených problémů vyskytujících se v průběhu technologického postupu zpracování, například takových jako je zpěňování, tvorba sedimentů, vzájemná interakce chemických přísad, ucpávání součástí papírenského stroje plstí, nepřiměřená, buď příliš vysoká nebo příliš nízká, adhezní přilnavost vysoušecího válce nebo proměnlivost či kolísání kontrolovaných fyzikálních vlastností papírového výrobku na výstupu, které jsou zapříčiněné přítomností neadsorbované chemické přísady ve vodě.
Podle jednoho provedení předloženého vynálezu sestává vláknitá surová papírovina z vody, celulózové vlákniny, a adsorbovatelné chemické přísady. Množství chemické přísady adsorbované do povrchu vláken zpracovávané vlákniny je přibližně 2 kilogramy, nebo více, na metrickou tunu vlákniny, a množství neadsorbované chemické přísady obsažené ve vodě se pohybuje v rozmezí od 0 do přibližně 20 procent množství chemické přísady adsorbované do povrchu vláken zpracovávané vlákniny. V obzvlášť výhodných a požadovaných provedeních je množství do povrchu vláken zpracovávané vlákniny adsorbované chemické přísady přibližně 3 kilogramy, nebo více, na metrickou tunu, zejména především přibližně 4 kilogramy, nebo více, na metrickou tunu, a ještě výhodněji přibližně 5 kilogramů, nebo více, na metrickou tunu. Navíc se množství neadsorbované chemické přísady, obsažené v technologické vodě, pohybuje v rozmezí od 0 do přibližně 15 procent, zejména v rozmezí od 0 do přibližně 10 procent, a ještě výhodněji v rozmezí od 0 do přibližně 7 procent, vztaženo na množství do povrchu vlákniny adsorbované chemické přísady.
Podle dalšího aspektu předloženého vynálezu se navrhuje způsob výroby chemicky zpracovávaných papírových výrobků. Tento způsob zahrnuje následující kroky:
vytváření první vláknité kašovité suspenze obsahující vodu, celulózovou vlákninu, a adsorbovatelnou chemickou přísadu;
vytváření druhé vláknité kašovité suspenze, která je v podstatě prostá adsorbovatelné chemické přísady;
odvodňování vláknité kašovité suspenze za odlučování neadsorbované chemické přísady;
opětné rozvolňování vláken první vláknité kašovité suspenze za použití čisté vody; a tváření papírového výrobku za použití rozvrstvovací nátokové skříně, přičemž první vláknitá kašovitá suspenze se přivádí do prvního výstupního úseku nátokové skříně pro nanášení první vrstvy, a druhá vláknitá kašovitá suspenze se přivádí do druhého úseku nátokové skříně pro nanášení druhé vrstvy.
Podle dalšího provedení předloženého vynálezu navrhovaný způsob výroby papírových výrobků zahrnuje kroky:
vytváření vláknité kašovité suspenze obsahující vodu, celulózovou vlákninu, a adsorbovatelnou chemickou přísadu;
odvodňování vláknité kašovité suspenze na parciální hustotu přibližně 20 procent nebo větší;
podrobování odvodněné vláknité kašovité suspenze průchodu skrze dispergátor za mechanického zpracování vláken kašovité suspenze;
zřeďování vláknité kašovité suspenze za použití čisté vody, která je v podstatě prostá první chemické přísady, na parciální hustotu přibližně 5 procent nebo menší;
přidávání druhé adsorbovatelné chemické přísady obsahující tvorbu vazeb potlačující činidlo nebo změkčovací činidlo do vláknité kašovité suspenze;
odvodňování vláknité kašovité suspenze na parciální hustotu přibližně 20 procent nebo větší;
zřeďování vláknité kašovité suspenze za použití čisté vody, která je v podstatě prostá druhé chemické přísady, na parciální hustotu přibližně 5 procent nebo menší; a tváření papírového výrobku ze získané vláknité kašovité suspenze.
První chemická přísada může obsahovat například tvorbu vazeb podporující činidlo pro snížení množství prachu z papírového výrobku.
Předložený vynález je použitelný zejména pro účely přidávání chemických přísad, například takových chemických přísad jako jsou změkčovací činidla a tvorbu vazeb potlačující činidla, do surové papíroviny pro vytváření vnějších vrstev třívrstvého papírového výrobku. Zejména v případě pásových papírových výrobků je totiž například střední vrstva uzpůsobená pro zajištění docílení požadované pevnosti a její řízené kontroly. Struktura předloženého vynálezu umožňuje aplikování změkčovacích a tvorbu vazeb potlačující činidel pouze na vnější vrstvy papírového výrobku a současně zajišťuje snížení kontaminace střední pevnost kontrolující vrstvy na minimální úroveň.
Vzhledem k uvedenému se podle dalšího aspektu předloženého vynálezu navrhuje papírový výrobek vytvořený z chemicky zpracované vlákniny, jejíž chemické zpracování zajišťuje snížení množství zbytkových, neadsorbovaných chemických přísad, obsažených v technologické vodě, na minimální úroveň. Vytvořené papírové výrobky, v případě frakcí vlákniny, která byla zpracovaná za použití způsobu podle předloženého vynálezu, vykazují vysokou chemickou „čistotu a zajišťují způsobilost, v případě použití rozvrstvovací nátokové skříně uspořádané pro vytváření několika samostatných vrstev, docílit chemickou čistotu vrstvy vysoké jakosti a/nebo možnost provádět u papírových výrobků vytvořených ze směsí sestávajících ze dvou nebo více různých typů vlákniny specifické chemické zpracovávání příslušných vláken použité suroviny. Pro účely popisu se použitým výrazem „papír, respektive papírový výrobek míní papírový výrobek obecně a zahrnuje psací papír, papír pro tisk, balicí papír, hygienický zdravotnický papír, a průmyslový papír používaný pro zpracování například na novinový papír, krycí karton pro vlnitou lepenku, papírové kapesníky a ubrousky, dětské pleny, prostředky osobní hygieny, utěrky, ručníky, nebo podobné výrobky.
Chemické přísady, které je možné použít v kombinaci s předloženým vynálezem, zahrnují: pomocné prostředky pro zvyšování pevnosti v suchém stavu, pomocné prostředky pro zvyšování pevnosti za mokra, změkčovací nebo zvláčňovací činidla, tvorbu vazeb potlačující činidla, absorpční pomocné prostředky, tvorbu vazeb podporující činidla, klížídla nebo pojivové prostředky, zabarvovací činidla, optické zjasňující prostředky, bělidla, chemické indikátory, zakalovací chemické indikátory,
prostředky, chemické přísady pro úpravu adhezní přilnavosti průběžných sušicích válců, a podobně. Další formy chemických přísad mohou zahrnovat: pigmenty, změkčovací prostředky, stabilizátory vlhkosti, viricidní činidla, baktericidní prostředky, tlumicí prostředky, vosky, fluorové polymery, pach potlačující materiály a deodoranty, zeolity, parfémy nebo vonné látky, dělicí prostředky, rostlinné a minerální oleje, smáčedla, tvorbu vazeb podporující činidla, klížídla nebo pojivové prostředky, superabsorpční materiály, povrchově aktivní látky, zvlhčovači činidla, prostředky pro potlačování ultrafialového záření, antibiotická činidla, pleťové prostředky, fungicidy, ochranné konzervační prostředky, extrakt aloe-vera, vitamin E, nebo podobně. Vhodné a pro uvedené účely použitelné chemické přísady jsou způsobilé adsorbovat do povrchu vláken celulózové vlákniny pro výrobu papíru, přičemž tyto chemické přísady jsou buď vodou rozpustné nebo ve vodě dispergovatelné.
V popisu použitým výrazem „změkčovací činidlo se míní každá libovolná chemická přísada, kterou je možné včlenit do papírových výrobků, například takových jako je hedvábný papír, a která těmto výrobkům poskytuje zdokonalení taktilních vlastností, to je zlepšení z hlediska hmatového vjemu uživatele. Tyto chemické přísady mohou buď současně působit jako tvorbu vazeb potlačující činidla, nebo mohou být činná toliko pro účely zdokonalení povrchových charakteristik papírového výrobku, například pro snížení koeficientu tření mezi povrchem papírového výrobku a rukou uživatele.
V popisu použitým výrazem „tvorbu vazeb potlačující činidlo se míní každá libovolná chemická přísada, kterou je možné včlenit do papírových výrobků, například takových jako
je hedvábný papír, a která slouží pro potlačování tvorby nebo k rozrušování existujících vodíkových vazeb mezi jednotlivými vlákny nebo uvnitř těchto vláken zpracovávané vlákniny. V závislosti na přirozené povaze a vlastnostech chemické přísady mohou tato tvorbu vazeb potlačující činidla současně působit jako změkčovací činidla. Naproti tomu se použitým výrazem „tvorbu vazeb podporující činidla míní každá libovolná chemická přísada, kterou je možné včleňovat do papírových výrobků, například takových jako je hedvábný papír, a která slouží pro zvyšování množství nebo zdokonalování úrovně vazeb mezi jednotlivými vlákny nebo uvnitř těchto vláken v papírovém výrobku. Těmito zdokonalenými vazbami mohou být, z hlediska jejich charakteristické povahy, buď iontové vazby, vodíkové vazby nebo kovalentní vazby.
V popisu použitým výrazem „ve vodě rozpustný se míní látky nacházející se v tuhé nebo v kapalné fázi, které jsou schopné tvořit s vodou roztoky, a použitým výrazem „ve vodě dispergovatelný se míní pevné látky nacházející se v tuhé nebo v kapalné fázi koloidní velikosti nebo větší, které jsou schopné ve vodném prostředí dispergovat.
Navrhovaný způsob aplikování chemických přísad na vláknitou surovinu pro výrobu papíru je možné použít v řadě operací technologického postupu výroby papíru, zahrnující mimo jiné operaci zahušťování vláknité suroviny za mokra a operace průběžného vysoušení bez krepování nebo s krepováním. Jako názorné ilustrační příklady různých technologických postupů výroby papírových výrobků je možné uvést technologické postupy podrobně popsané v a uvedené ve známost prostřednictvím patentových dokumentů US 5 667 636, původce S. A. Engel a kol., zveřejněném 16. září 1997; a
US 5 607 551, původce T. E. Farrington, Jr. a kol., zveřejněném 4. března 1997, které se tímto začleňují do odvolávek předloženého vynálezu.
Uvedený způsob je rovněž tak možné použít v různých alternativních technologických postupech zpracování, které zahrnují: předběžné chemické zpracování papírové vlákniny v rozvlákňovacím holandru před jejím zpracováváním na přehýbacím stroji nebo v paketovacím lisu; postupné přidávání chemických přísad za účelem redukce nebo potlačení nežádoucích interakcí; odlučování příslušných chemických přísad (neutralizační aniontové komponenty; tvorbu vazeb podporující nebo změkčovací činidla) z vláknité kašovité suspenze přidávaných za účelem usnadnění operace odlučování neadsorbovaných chemických přísad; nebo podobně.
Různé typy vláknitých materiálů, které je možné použití pro účely předloženého vynálezu, zahrnují: měkké nebo tvrdé dřevo, obilnou slámu, len, odpadové hedvábí, kapok, manilské konopí, jutu, sisal, kenaf, vylisovanou cukrovou třtinu, bavlnu, rákos, a podobně. Dále je pro účely předloženého vynálezu možné použít všechny ze stavu techniky známé typy vláknitých materiálů pro výrobu papíru, mezi které patří: bělená a nebělená vlákna, přírodní vlákna (zahrnující dřevní vlákna a další celulózová vlákna, deriváty celulózy, a chemicky zpevněná nebo zesítěná vlákna) , určité dílčí složky syntetických vláken (syntetická vlákna pro výrobu papíru zahrnují určité formy vláken vytvořených z polypropylenu, akrylové pryskyřice, aromatických polyamidů, acetátů, a podobně), čistě přírodní nebo regenerovaná nebo recyklovaná vlákna, dřevní vlákna z měkkého a tvrdého dřeva, a mechanicky rozvlákňované vláknité materiály (např. dřevovina), chemicky rozvlákňované vláknité materiály (zahrnující například sulfátové a sulfitové způsoby zpracování vláknoviny), termomechanicky rozvlákňované vláknité materiály, chemicko-termomechanicky rozvlákňované vláknité materiály, a podobně. Rovněž tak je pro účely předloženého vynálezu možné použít směsi sestávající z různých kombinací jakýchkoliv libovolně volených shora zmiňovaných vláknitých materiálů nebo vláknitých materiálů podobné jakosti a kvality. Tyto vláknité materiály je možné připravit za použití řady ze stávajícího stavu techniky dostatečně známých způsobů, což je výhodné. Pro uvedené účely vhodné a použitelné způsoby přípravy takových vláknitých materiálů zahrnují rozvlákňování za účelem docílení zkadeření vláken a zdokonalení vlastností vlákniny týkajících se jejího vysoušení; například takové, které jsou podrobně popsané v a uvedené ve známost prostřednictvím patentových dokumentů US 5 348 620, původce M.A. Hermans a kol., zveřejněném 20. září 1994; US 5 501 768, původce M.A. Hermans a kol., zveřejněném 26. března 1996; a US 5 656 132, původce T.E. Farrington, Jr. a kol., zveřejněném
12. srpna 1997, které se tímto začleňují do odvolávek předloženého vynálezu.
Pro účely předloženého vynálezu se může použít buď jedna jediná nátoková skříň nebo více takových nátokových skříní. Touto nátokovou skříní nebo těmito nátokovými skříněmi mohou být rozvrstvovací nátokové skříně, jejichž konstrukce umožňuje vytvářet prostřednictvím jediné výtokové hubice nátokové skříně papírový pás s vícevrstvou vrstvenou strukturou. V konkrétních specifických provedeních, ve kterých se papírový pás vytváří za použití rozvrstvovací nebo jednotlivé vrstvy nanášející nátokové skříně, se přednostně na jednu stranu papírového pásu aplikuje vláknina s kratšími vlákny za účelem zdokonalení měkkosti, zatímco na • · druhou stranu dvouvrstvého papírového pásu, nebo, v případě papírového pásu vykazujícího tři nebo více vrstev, do některé z vnitřních vrstev, se aplikuje vláknina s relativně delšími vlákny. Uvedený papírový pás se účelně vytváří na perforovaném tvářecím tkaninovém pásu s nekonečnou průběžnou trajektorií, která umožňuje částečné odvodňování v papírovém pásu obsažené kapaliny a zároveň, díky zmiňované perforaci, odtékání této odvodněné kapaliny. Vícevrstvé zárodečné úseky jednotlivých vrstev papírových pásů vystupující z vícenásobných výtokových hubic nátokových skříní mohou být navrstvované nebo mechanicky či chemicky vázané v mokrém stavu za vytváření jednoho jediného papírového pásu vykazujícího vrstvenou strukturu sestávající z několika jednotlivých vrstev.
Všechny charakteristické znaky a výhody předloženého vynálezu budou objasněny na základě následujícího podrobného popisu jeho jednotlivých provedení. V tomto popisu budou, s odvoláním na připojenou výkresovou dokumentaci, objasněny a příklady doloženy přednostní provedení vynálezu. Tato popsaná provedení však nepředstavují předložený vynález v celém jeho nárokovaném rozsahu. Vzhledem k tomu se proto odpovídající interpretace nárokovaného rozsahu předloženého vynálezu musí provádět pouze s ohledem na připojené

Claims (32)

  1. patentové nároky.
    Přehled obrázků na výkresech
    Předložený vynález bude blíže vysvětlen prostřednictvím podrobného popisu příkladů jeho konkrétních provedení ve spojení s připojenou výkresovou dokumentací, ve které představuj e:
    Obr. 1 schematicky znázorněný blokový postupový diagram způsobu zpracováni vlákniny pro výrobu papíru za použití chemických přísad podle předloženého vynálezu;
    Obr. 2 schematicky znázorněný blokový postupový diagram způsobu podle předloženého vynálezu, zahrnujícího jednak zpracování vlákniny pro výrobu papíru za použití chemických přísad, a jednak mechanické zpracování této vlákniny za použití dispergátoru; a
    Obr. 3 schematicky znázorněný blokový postupový diagram způsobu výroby nekrepovaného, průběžně vysoušeného papírového pásu.
    Příklady provedení vynálezu
    Dále bude navrhovaný způsob podle předloženého vynálezu podrobně popsán a detailně objasněn v kombinaci s připojenou výkresovou dokumentací. Z důvodu jasnosti a zjednodušení jsou různé, schématicky naznačené napínací válce či kladky, uspořádané pro vymezení pracovních trajektorií několika proudových průchodů tkaninových pásů, v připojené výkresové dokumentaci sice znázorněné, nikoli však označené vztahovými značkami; a dále, všechny stejné nebo v podstatě podobné dílčí součásti, znázorněné v jednotlivých obrázcích připojené výkresové dokumentace, jsou označené stejnými vztahovými značkami. Kromě toho, vzhledem k charakteru předloženého vynálezu a s ohledem na způsob přípravy surové papíroviny, mohou být ve strojním vybavení pro přípravu a • ·
    - 17 zpracovávání papíroviny a pro účely provádění různých specifických operací technologického postupu výroby papíru upotřebena různá, standardně používaná zařízení, například taková jako jsou nátokové skříně, tvářecí a unášecí tkaninové pásy, či zařízení pro převádění papírového pásu, jeho krepování, zušlechťovaní a vysoušení pro účely předloženého vynálezu. Nicméně, z důvodu zajištění kontextu pro v popisu uváděné souvislosti týkající se různých jednotlivých provedení a pouze pro účely tohoto popisu, jsou v připojené výkresové dokumentaci znázorněné konkrétní, specificky zvolené standardní dílčí součásti strojního vybavení.
    Obr. 1 připojené výkresové dokumentace představuje, ve schematickém znázornění, komplexní strojní vybavení pro přípravu surové papíroviny, použitého pro aplikování chemických přísad na vlákna vlákniny pro výrobu papíru, podle jednoho provedení předloženého vynálezu. Toto strojní vybavení pro přípravu surové papíroviny zahrnuje první surovinovou míchací nádrž 10, druhou surovinovou míchací nádrž 12, a odvodňovací zařízení 14, účelně uspořádané mezi uvedenými surovinovými míchacími nádržemi. Do první surovinové míchací nádrže 10 se přivádí vláknina pro výrobu papíru a voda za vytváření vláknité kašovité suspenze 20. Je žádoucí, aby tato vláknitá kašovitá suspenze, nacházející se v první surovinové míchací nádrži, vykazovala parciální hustotu přibližně 20 procent a nižší, zejména parciální hustotu přibližně 5 procent a nižší, a konkrétně například parciální hustotu, jejíž velikost se pohybuje v rozmezí od 3 do 5 procent. S výhodou, na základě požadavku, se vláknitá kašovitá suspenze, nacházející se v první surovinové míchací nádrži, podrobuje míchání za použití míchací lopatky, rotačního míchadla, recirkulačního čerpadla, nebo jiných • · · · · vhodných míchacích prostředků 18, určených pro směšování a míchání vláknité kašovité suspenze.
    Do vláknité kašovité suspenze 20, nacházející se v první surovinové míchací nádrži 10, se přidává jedna nebo více chemických přísad 24, uložených a přiváděných ze zásobníku 26. Požadované přiváděné množství chemické přísady se pohybuje v rozmezí přibližně od 5 do 20 kg na metrickou tunu kašovité suspenze. V konkrétních specifických provedeních předloženého vynálezu uvedená chemická přísada zahrnuje tvorbu vazeb potlačující činidlo na bázi imidazolinu a do vláknité kašovité suspenze se přidává v množství pohybujícím se v rozmezí přibližně od 7,5 do 15 kg na metrickou tunu kašovité suspenze. Vláknitá kašovitá suspenze a příslušná chemická přísada se pak za stálého společného míchání ponechají v první surovinové míchací nádrži po dobu setrvání, která je nezbytně nutná k tomu, aby mohlo dojít k adsorbování podstatného podílu chemické přísady 24 do vláken vláknité kašovité suspenze pro výrobu papíru. Doba setrvání, postačující po uvedený účel, se může pohybovat například v rozmezí přibližně od 15 do 30 minut.
    Poté se vláknitá kašovitá suspenze 20, prostřednictvím vhodného potrubního vedení 27 a čerpadla 28, převádí do odvodňovacího zařízení 14. Ve v připojené výkresové dokumentaci znázorněném provedení strojního vybavení pro přípravu surové papíroviny tvoří zmiňované odvodňovací zařízení 14 odvodňovací pásový lis, přičemž je pro tento účel rovněž tak možné použít jakékoliv další alternativní odvodňovací zařízení, například takové jako je odstředivka, čelisťové zahušťovací zařízení nebo podobné prostředky. Vláknitá kašovitá suspenze se injektuje mezi dvojici perforovaných tkaninových pásů 30, přičemž se uskutečňuje odlučování filtrátu 32 z vláknité kašovité suspenze. Tento odloučený filtrát 32 obsahuje podíl technologické vody společně s v této vodě obsaženými neadsorbovanými chemickými přísadami 24. Prostřednictvím odvodňovacího pásového lisu 14. nebo jakékoliv jiného, pro uvedené účely použitelného odvodňovacího zařízení se účelně zvyšuje parciální hustota vláknité kašovité suspenze na přibližně 20 procent a více, zejména na přibližně 30 procent a více. Neadsorbované chemická přísada se může z technologického procesu odstranit nebo se může použít jako zřeďovací voda v předcházejících krocích přípravy vláknité suroviny pro výrobu papíru s tím, že, což je důležité, se tato zřeďovací voda nezúčastňuje následných kroků chemického zpracovávání surové papíroviny.
    Následně se zahuštěná vláknitá kašovitá suspenze 20, prostřednictvím potrubního vedení 34, převádí do druhé surovinové míchací nádrže 12. Po té se uvedená vláknitá kašovitá suspenze opětně zřeďuje za použití čisté vody 35 z vhodného rezervoáru 36 vody a volitelně míchá prostřednictvím míchacích prostředků 18. Parciální hustota vláknité kašovité suspenze se účelně snižuje na přibližně 20 procent a menší, zejména na přibližně 5 procent nebo menší, konkrétně například na parciální hustotu se pohybující se v rozmezí od 3 do 5 procent. Poté se vláknitá kašovitá suspenze může vyjmout ze druhé surovinové míchací nádrže a odtud, prostřednictvím vhodného potrubního vedení 37 a čerpadla 38, dopravovat k následujícímu technologickému zpracování 39. Alternativně může být vláknitá kašovitá suspenze podrobena opětnému zpracovávání prostřednictvím shora zmiňované procedury, jehož cílem je ještě dále zvýšit úroveň retenčního zadržení, respektive adsorpce chemických přísad.
    Obr. 2 připojené výkresové dokumentace představuje, ve schematickém znázornění, alternativní provedení komplexního strojního vybavení pro přípravu surové papíroviny podle předloženého vynálezu, které se používá jednak pro aplikování chemických přísad na vlákna vlákniny pro výrobu papíru, a jednak pro mechanické zpracovávání této vlákniny. Obecně řečeno, uvedené strojní vybavení zahrnuje tři surovinové míchací nádrže 10, 12 a 40, dvě odvodňovací zařízení 14 a 42, dvě komory 44, a 46 zřeďovací vody, a dispergátor 48 pro mechanické zpracování vlákniny pro výrobu papíru.
    Do první surovinové míchací nádrže 10 se přivádí vláknina pro výrobu papíru a voda se za vytváření vláknité kašovité suspenze 20. Je žádoucí, aby vláknitá kašovitá suspenze, nacházející se v první surovinové míchací nádrži, vykazovala parciální hustotu přibližně 20 procent a nižší, a zejména parciální hustotu přibližně 5 procent a nižší. Do vláknité kašovité suspenze 20 nacházející se v první surovinové míchací nádrži 10 se za současného míchání prostřednictvím míchacích prostředků 18 přivádí první, jedna nebo více typů, chemická přísada 24. Jako první chemickou přísadu, přidávanou do vláknité kašovité suspenze, je žádoucí přidávat kationaktivní, tvorbu vazeb podporující činidlo, respektive vazební pojivo, které se používá pro účely kontroly množství prachu vznikajícího při výrobě papíru v konečném, dohotoveném výrobku. Zároveň je žádoucí, aby touto první chemickou přísadou nebylo změkčovací činidlo nebo tvorbu vazeb potlačující činidlo, které by ve svém důsledku mohly způsobovat snižování účinnosti dispergátoru.
    Po uplynutí přiměřeně dlouhé doby setrvání se vláknitá kašovitá suspenze prostřednictvím vhodného potrubního vedení 27 a čerpadla 28, do odvodňovacího pásového lisu 14. nebo jiného pro uvedené účely vhodného odvodňovacího zařízení. Ve vodě obsažené, neadsorbované chemické přísady se odlučují ve v zahušťovací operaci odloučeném filtrátu 32 a tento filtrát se jako zřeďovací voda uskladňuje v první komoře 44 zřeďovací vody. Obsah první komory zřeďovací vody se může použít buď jako přídavná voda či zřeďovací voda pro účely dalšího rozřeďování, nebo může být vyřazena do odpadu. Prostřednictvím činnosti odvodňovacího zařízení 14 se účelně zvyšuje parciální hustota vláknité kašovití suspenze na přibližně 20 procent nebo větší, a zejména na parciální hustotu přibližně 30 procent nebo větší.
    Následně se zahuštěná vláknitá kašovitá suspenze 20, prostřednictvím vhodného potrubního vedení 34, převádí do dispergátoru 48, který slouží pro mechanické zpracovávání této vláknité kašovité suspenze. Vhodné a pro účely podle předloženého vynálezu navrhovaného způsobu technologického zpracování použitelné dispergátory jsou podrobně popsané v patentových dokumentech US 5 348 620, zveřejněném 20. září 1994, a US 5 501 768, zveřejněném 26. března 1996, jejichž původcem je M.A. Hermans a kol., a které se tímto začleňují do předloženého popisu jako odvolávky.
    Po mechanickém rozvolnění v dispergátoru se vláknitá kašovitá suspenze převádí prostřednictvím potrubního vedení 50 do druhé surovinové míchací nádrže 12. Do vláknité kašovité suspenze 20, nacházející se ve druhé surovinové míchací nádrži 12, se za současného stálého máchání prostřednictvím míchacích prostředků 18 se přidává druhá chemická přísada 52, nebo více typů druhých chemických přísad, přiváděná ze zásobníku 53. Kromě toho se může vláknitá kašovitá suspenze volitelně rozřeďovat za použití • ·
    22 odloučeného filtrátu 56 pocházejícího ze zdroje, který bude popsaný dále. Parciální hustota vláknité kašovité suspenze se tímto způsobem účelně sníží na přibližně 20 procent nebo méně, a zejména na přibližně 5 procent nebo méně, přičemž konkrétně se tato parciální hustota pohybuje například v rozmezí od 3 do 5 procent. V konkrétních specifických provedeních zahrnuje druhá chemická přísada 52 změkčovací činidlo a/nebo tvorbu vazeb potlačující činidlo, přičemž vláknitá kašovitá suspenze nemusí být v tomto případě po té, co dojde k přidání změkčovacího činidla a/nebo tvorbu vazeb potlačujícího činidla do vláknité kašovité suspenze, podrobována působení vysokých smykových, strukturu rozvolňujících sil, například sil generovaných v dispergátoru.
    Po uplynutí přiměřeně dlouhé doby setrvání, která je nezbytně nutná pro umožnění odpovídajícího adsorbování druhé chemické přísady, se vláknitá kašovitá suspenze 20 převádí z druhé surovinové míchací nádrže 12, prostřednictvím vhodného potrubního vedení 58 a čerpadla 59, do druhého odvodňovacího zařízení 42. Ve vodě obsažený neadsorbovaný podíl druhé chemické přísady 52 se odlučuje ve v zahušťovací operaci odloučeném filtrátu 56 a uskladňuje ve druhé komoře 46 zřeďovací vody. Obsah druhé komory zřeďovací vody se může přidávat do druhé surovinové míchací nádrže 12 shora popsaným způsobem, nebo se může odstraňovat do odpadu. Prostřednictvím činnosti tohoto druhého odvodňovacího zařízení 42 se účelně zvyšuje parciální hustota vláknité kašovité suspenze na přibližně 20 procent nebo větší, a zejména na přibližně 30 procent nebo větší.
    Následně se zahuštěná vláknitá kašovitá suspenze 20 převádí, prostřednictvím vhodného potrubního vedení 58, do třetí surovinové míchací nádrže £0. Vláknitá kašovitá suspenze se pak opětně rozřeďuje za použití čisté vody 35 přiváděné z vhodného rezervoáru 36 vody a volitelně se míchá prostřednictvím vhodných míchacích prostředků 18. Je totiž žádoucí snížit parciální hustotu vláknité kašovité suspenze na přibližně 20 procent nebo méně, a zejména na přibližně 5 procent nebo méně, přičemž konkrétně se tato parciální hustota pohybuje například v rozmezí od 3 do 5 procent. Vláknitá kašovitá suspenze se pak může ze třetí surovinové míchací nádrže 40 prostřednictvím vhodného potrubního vedení 37 a čerpadla 38 převádět k dalšímu, následujícímu technologickému zpracování 39. Alternativně může být vláknitá kašovitá suspenze za tohoto stavu navrácena do druhé surovinové míchací nádrže 12 a podrobena opakovanému aplikování druhé chemické přísady za účelem zvýšení její adsorbovaného množství.
    Jedním z vhodných a pro uvedené účely použitelných postupů technologického zpracování 39 pro výrobu papírových výrobků z vláknitých kašovitých suspenzí 20, vytvořených za
    1 a 2, je technologický krepování, schématicky výkresové dokumentace.
    použití způsobů znázorněných na Obr. postup průběžného vysoušení bez znázorněný na Obr. 3 připojené
    Technologický postup průběžného vysoušení bez krepování je, kromě jiného, podrobně popsaný v patentovém dokumentu US č. 5 656 132, původce je Farrington, Jr. a kol., zveřejněném 12. srpna 1997, který se tímto začleňuje do předloženého popisu jako odvolávka. Papírenský tvářecí stroj se dvěma síty zahrnuje rozvrstvovací nátokovou skříní 60 pro vytváření vícevrstvého papírového pásu, která slouží k injektování nebo nanášení proudu vláknité kašovité suspenze 20 na tvářecí tkaninový pás 62 za vytváření papírového pásu 64 na bázi celulózy. Tento nově vytvořený • ·
    - 24 mokrý papírový pás se pak převádí na tvářecí tkaninový pás 66, který slouží pro uložení a dopravování mokrého papírového pásu k dalšímu technologickému zpracování za současného částečného odvodňování tohoto papírového pásu na parciální hustotu přibližně 10 procent, vztaženo na hmotnost v suchém stavu. Další doplňkové odvodňování mokrého papírového pásu může být prováděno během dopravování tohoto papírového pásu na tvářecím tkaninového pásu, například prostřednictvím vakuového, respektive podtlakového odsávání.
    Mokrý papírový pás 64 se pak z tvářecího tkaninového pásu 66 přemísťuje na převáděcí tkaninový pás 70, který se za účelem docílení zvýšeného napínání papírového pásu ve strojním podélném směru MD pohybuje nižší rychlostí než tvářecí tkaninový pás. Stykové přemísťování papírového pásu se musí provádět tak, aby nedocházelo ke stlačování mokrého papírového pásu, nejlépe za asistence vakuové přísavky 72. Uvedeným převáděcím tkaninovým pásem může být buď tkaninový pás, jehož povrch je opatřený kulovitými vtlačeninami, nebo tkaninový pás s hladším povrchem, například takový jako je sítový pás známý pod obchodním označením Asten 934, 937, 939, 959, nebo sítový pás známý pod obchodním označením Albany 94M. Jestliže je tímto převáděcím tkaninovým pásem tkaninový pás shora zmiňovaného typu s kulovitými vtlačeninami, pak může prostřednictvím použití tohoto tkaninového pásu docíleno některých stejných nebo podobných vlastností jako v případě použití sušicího tkaninového pásu spolupracujícího se sušicím válcem za účelem provádění průběžného vysoušení a takto, při uspořádání převáděcího tkaninového pásu tohoto typu v kombinaci s uvedeným sušicím tkaninovým pásem, jehož povrch je rovněž opatřený zmiňovanými kulovitými vtlačeninami, zdokonalovat výsledný účinek. V případě, kdy se pro účely docílení požadovaných vlastností z hlediska napínání papírového pásu ve strojním příčném směru CD použije převáděcí tkaninový pás opatřený kulovitými vtlačeninami, zajišťuje toto opatření flexibilitu, z hlediska volby nebo požadavků, pro použití různých sušicích tkaninových pásů pro průběžné vysoušení, například takového pásu jako je tkaninový pás vykazující na svém povrch dekorativní vazební profil, který ve svém důsledku poskytuje další doplňkové požadované vlastnosti jiným způsobem nedosažitelné.
    průběžné převáděcího tkaninového převáděcího
    Přemísťování deformování papírového papírového pasu pásu
    Poté se papírový pás 64 z převáděcího tkaninového pásu přemísťuje na zmiňovaný sušicí tkaninový pás 74 pro průběžné vysoušení za spolupráce s převáděcím vakuovým válcem 76 nebo převáděcí vakuovou přísavkou. Tento sušicí tkaninový pás pro vysoušení se může, ve srovnání s rychlostí pásu, pohybovat buď v podstatě stejnou rychlostí, nebo rychlostí rozdílnou. Pokud je to žádoucí z důvodu dosahování zvýšeného napínání papírového pásu ve strojním podélném směru MD, může se tento sušicí tkaninový pás, ve srovnání s rychlostí tkaninového pásu, pohybovat rychlostí nižší.
    se, z důvodu zajištění v důsledku jeho přizpůsobování se a kopírování profilovaného povrchu sušicího tkaninového pásu, a takto docílení požadované objemové velikosti papírového pásu, jeho flexibility, napínání ve strojním příčném směru CD, a vnějšího vzhledu, s výhodou uskutečňuje za asistence vakua, respektive podtlaku. Tímto sušicím tkaninovým pásem je s výhodou tkaninový pás typu opatřeného na povrchu kulovitými vtlačeninami.
    Úroveň vakua, respektive podtlaku (kde se tímto vakuem, respektive pod tlakem míní tlak nižší než atmosférický tlak, • « · · · · · • · ·· »·· · · • · · · · · · · • ·· · ······ • · ·· · · · · •«· »·· ······· ·· ··
    - 26 dále negativní tlak), používaná pro účely přemísťování papírového pásu se může pohybovat v rozmezí od asi 3 do asi 15 palců (tj. od asi 75 do asi 380 milimetrů) rtuťového sloupce, a výhodně v rozmezí od asi 10 do asi 15 palců (tj . od asi 254 do asi 380 milimetrů) rtuťového sloupce. Vakuová přísavka, využívající pro svou činnost negativního tlaku, může být kombinována s nebo nahrazena prostředkem pracujícím s přetlakem (tj . tlakem vyšším než atmosférický tlak, neboli pozitivním tlakem), který se aplikuje z opačné strany papírového pásu, a který ve svém důsledku zajišťuje přisávání tohoto papírového pásu na nejblíže se nacházející tkaninový pás jako doplňkové působení v kombinaci s vakuovou přísavkou nebo jako nahrazení působené této vakuové přísavky. Kromě toho je možné namísto vakuové přísavky nebo přísavek použít vakuový válec nebo válce.
    Konkrétní specifická provedení a operační režimy technologického postupu, týkající se tvářecích tkaninových pásů, převáděcích tkaninových pásů, rázů a kolísání rychlostí během přemísťování papírového pásu, převáděcích vakuových přísavek, polohování tkaninových pásů, a úrovně aplikovaného vakua jsou podrobně popsané v patentovém dokumentu US č. 5 667 636, zveřejněném 16. září 1997, jehož původcem je S.A. Engel a kol., a patentovém dokumentu US č. 5 607 551, zveřejněném 4. dubna 1997, jehož původcem je T.E. Farrington, Jr. a kol·., které se tímto začleňují do předloženého popisu jako odvolávky.
    Během unášení papírového pásu prostřednictvím sušicího tkaninového pásu pro průběžné vysoušení se tento papírový pás v kombinaci s působením sušicího válce 80 pro průběžné vysoušení podrobuje konečnému vysoušení na parciální hustotu přibližně 94 procent nebo více, načež dochází k jeho • · fcfcfc ··«« ·· ·· ··· · · fcfc · • · · «···· • fc· · ···*·« • · ·· fcfc·· •fc· ··· ······« fcfc fc· převádění na unášecí tkaninový pás 82. Vysušený dohotovený papírový pás se prostřednictvím unášecího tkaninového pásu 82 a volitelného unášecího tkaninového pásu 86 dopravuje k a převádí na navíjecí cívku 84. Pro účely přemísťování papírového pásu z unášecího tkaninového pásu 82 na unášecí tkaninový pás 86 je možné volitelně použít tlakový obracecí válec 88. Pro tento účel vhodnými a použitelnými unášecími tkaninovými pásy jsou tkaninové pásy typu známého pod obchodním označením Albany International 84M nebo 94M a tkaninové pásy typu známého pod obchodním označením Asten 959 nebo 937, kteréžto tkaninové pásy jsou relativně hladné tkaninové pásy opatřené na svém povrchu jemným vzorovým profilem. Získaná navinutá role papírového pásu může být za účelem dosažení požadovaného provedení konečně dohotoveného papírového výrobku v následujících operacích technologického postupu výroby podrobena kalandrování, rozřezávání, povrchovému zpracovávání za použití zvláčňovacích nebo změkčovacích činidel, reliéfnímu vytlačování, nebo podobnému zpracovávání.
    Konkrétní příklady provedení
    Následně uvedené příklady slouží pro příkladnou ilustraci možných pojetí předloženého vynálezu. Konkrétní specifická množství, vzájemné procentuální poměry a složení jednotlivých směsí, a charakteristické parametry jsou míněné pouze jako příkladné, avšak v žádném případě nejsou míněné tak, aby jakýmkoliv způsobem omezovaly nárokovaný rozsah předloženého vynálezu.
    Příklad 1 (Komparativní příklad)
    V tomto případě byl pro účely vytvoření třívrstvého vrstveného papírového výrobku sestávajícího z více typů vlákniny použit standardní technologický postup přidávání chemických přísad v mokrém úseku, při kterém bylo jako chemická přísada přidáváno změkčovací/tvorbu vazeb potlačující činidlo. Surová papírovina, použitá pro vytvoření dvou vnějších vrstev, sestávala ze 70 % eukalyptové vlákniny, z 29 % odpadní papíroviny, recyklované, zpracovávání a čištění podrobené a z 1 % papírové vláknoviny. Jednotlivé složky surové papíroviny pro vnější vrstvy byly podrobeny zpracování rozvlákňováním a mícháním v rozvlákňovači na kašovitou suspenzi. Po rozvlákňování byla surová papírovina převedena do surovinové míchací nádrže a zpracována za použití tvorbu vazeb podporujícího činidla dodávaného na trh firmou Cytec Industries, lne. pod obchodním označením Pařez 631NC při dávkování 1 kg na metrickou tunu suroviny. Po smíchání vláknité kašovité suspenze s chemickou přísadou pro dobu 20 minut byla surová papírovina zahuštěna parciální hustotu větší než 30 procent prostřednictvím odvodňovacího pásového lisu a dále zpracována v dispergátoru za zpracovávané vláknité suroviny, provozován při vstupním výkonu 80 kilowat (kW) a výstupní teplotě surové papíroviny přibližně 180 °F. Po mechanickém rozvolnění v dispergátoru se získaná vláknitá surovina uloží do příslušné surovinové nádrže s vysokou hustotou až do té doby, dokud není převedena k dalšímu technologickému zpracovávání během vlastní výroby papíru.
    účelem zkadeření vláken Uvedený dispergátor byl
    Při tomto zpracovávání byla surová papírovina, určená • · ·· ···· ··· ··· ······· · · · '·
    - 29 pro vytváření vnějších vrstev a sestávající dispergovanou směs eukalyptové vlákniny, odpadní papíroviny, a recyklované papírové vláknoviny, v míchací nádrži zřeďována na parciální hustotu 3,5 procent . za použití odloučeného filtrátu, získaného při dříve provedené operaci zahušťování. Do surové papíroviny bylo přidáno změkčovací/tvorbu vazeb potlačující činidlo dodávané na trh firmou Witco Corp. Pod obchodním označení C-6092 a to v poměru 6,5 kg činidla na metrickou tunu papíroviny při recirkulačním cyklu mokrého úseku papírenského stroje. Z tohoto mokrého úseku se surová papírovina převádí do příslušných čerpadel výstupních hubic nátokové skříně pro vytváření obou vnějších vrstev třívrstvého papírového pásu.
    Surová papírovina pro vytvoření středové vrstvy sestávala z bělené sulfátové měkké dřevoviny, pocházející z měkkého dřeva severských jehličnatých dřevin. Tato surová papírovina byla za účelem docílení zvýšení pevnosti v suchém stavu podrobena rafinaci při vstupní energii 2 koňské síly za den na metrickou tunu papíroviny. Do surové papíroviny bylo za účelem dosažení řízené kontroly pevnosti v tahu za mokra přidáno tvorbu vazeb podporující činidlo distribuované na trhu pod obchodním označením Pařez 631NC v dávkování 5,8 kg činidla na metrickou tunu papíroviny. Řízená kontrola pevnosti v suchém stavu byla dosažena prostřednictvím měnění vzájemného poměru množství surové papíroviny ve středové vrstvě ku množství surové papíroviny ve vnějších vrstvách.
    Celistvý, do jediné vrstvy zpracovaný nekrepovaný průběžně vysoušený papírový pás byl zhotovený za použití poloprovozního papírenského stroje. Stejný papírenský stroj byl použitý ve všech Příkladech 1 až 4. Tento papírenský stroj obsahuje rozvrstvovací nátokovou skříň pro nanášení • « > » · · · · · • · · · * · · · · • · · · * • · * · « · · • · · · ···· ··· ··· ······· ·· ·
    - 30 papíroviny ve třech vrstvách, přičemž dvě vnější vrstvy sestávají ze stejné surové papíroviny (tj. 70 % eukalyptové vlákniny, 29 % odpadní papíroviny, a 1 % recyklované papírové vláknoviny), a středová vrstva sestává ze 100 % sulfátové měkké dřevoviny. Výsledný třívrstvý papírový pás byl vytvořený na papírenském tvářecím stroji se dvěma sítovými pásy a sušicím válcem pro průběžné vysoušení. Rychlost posuvu tvářecích tkaninových pásů byla 2.250 stop za minutu (fpm). Nově vytvořený papírový pás byl pak podroben odvodňování na parciální hustoty přibližně 20 až 27 procent prostřednictvím vakuového nasávání ze spodní strany tvářecího tkaninového pásu ještě před přemísťováním tohoto papírového pásu na převáděcí tkaninový pás, který se pohyboval rychlostí 1.800 stop za minutu (fpm) (při 25% kolísání rychlosti během přemísťování). Pro účely přemísťování papírového pásu na převáděcí tkaninový pás bylo využita působení vakuové přísavky s negativním tlakem o velikosti asi 10 palců rtuťového sloupce. Následně byl papírový pás z převáděcího tkaninového pásu, při rychlosti přibližně 1.800 stop za minutu (fpm), přemístěn na sušicí tkaninový pás. Dále byl tento papírový pás veden přes dvojici sušicích válců pro průběžné vysoušení s voštinovou strukturou, provozovaných při teplotách přibližně 325 °F, kde se podrobuje se konečnému vysoušení na konečnou suchost, při které vykazuje parciální hustotu přibližně 94 až 98 procent.
    Základní hmotnost konečného vzduchem vysoušeného papírového pásu byla 27,5 gramů na metr čtverečný (gsm) . Finální procentuální podíl vlákniny v papírovém pásu byl 32 % sulfátové měkké dřevoviny (ve středové vrstvě) a 68 % směsi eukalyptové vlákniny, odpadní papíroviny, a recyklované papírové vláknoviny (ve dvou vnějších vrstvách).
    • ·
    - 31 Finální pevnost papírového pásu byla 800 gramů na 3 palce jeho šířky (střední geometrická pevnost v tahu).
    Příklad 2
    V tomto případě byl pro účely zpracovávání surové papíroviny prostřednictvím změkčovacího/tvorbu vazeb potlačujícího činidla použitý zdokonalený technologický postup přidávání chemických přísad, příkladně schematicky znázorněný na Obr. 1 připojené výkresové dokumentace. Takto zpracovaná surová papírovina pak byla použila jako výchozí surovina pro vytváření vnějších vrstev třívrstvé papírové struktury sestávající z více vláknitých materiálů. Vzhledem k tomu, že se prostřednictvím zdokonaleného technologického postupu přidávání chemických přísad během vytváření papírového pásu z kašovité fáze odlučuje převážná většina neadsorbovaného změkčovacího/tvorbu vazeb potlačujícího činidla, může výsledný papírový výrobek při stejné pevnosti v tahu vykazovat vyšší obsah změkčovacího/tvorbu vazeb potlačujícího činidla a nižší obsah sulfátové měkké dřevoviny než papírový pás vytvořený za použití standardního technologického postupu přidávání chemických přísad v mokrém úseku, popsaného v Příkladu 1, a za použití stejného změkčovacího činidla.
    V tomto Příkladu 2 sestává surová papírovina pro vytváření dvou vnějších vrstev ze 70 % eukalyptové vlákniny, z 29 % odpadní papíroviny, a z 1 % recyklované papírové vláknoviny. Během fáze přípravy papírové suroviny se jednotlivé složky surové papíroviny pro vytváření vnějších vrstev smíchávají současně s rozvlákňováním a poté se takto získaná papírovina uloží do surovinové míchací nádrže s parciální hustotou 3,5 procenta. Tato papírovina se následně zpracovává za použití tvorbu vazeb podporujícího činidla dodávaného na trh firmou Cytec Industries, lne., pod obchodním označením Pařez 631NC a při dávkování 1 kg na metrickou tunu suroviny. Po promíchávání vláknité kašovité suspenze po dobu 20 minut se do této kašovité suspenze přidává změkčovací/tvorbu vazeb potlačující činidlo dodávané na trh firmou Witco Corp., pod obchodním označením C-6092 při dávkování 7,5 kg účinného množství chemické přísady na metrickou tunu zpracovávané vlákniny. Po dalších 20 minutách, během kterých se uskutečňuje další míchání, se vláknitá kašovitá suspenze podrobuje odvodňování prostřednictvím odvodňovacího pásového lisu na parciální hustotu přibližně 32 procent. Filtrát získaný při operaci odvodňování se použije jako rozvolňovací voda při zpracovávání následujících výrobních šarží, nikdy však pro další následné operace přípravy téže šarže surové papíroviny nebo během vlastního procesu výroby papíru. Zahuštěná kašovitá suspenze papíroviny se pak, za účelem zkadeření vláken této vláknité kašovité suspenze, podrobuje zpracování v dispergátoru při vstupním výkonu 80 kilowat (kW) a výstupní teplotě surové papíroviny přibližně 180 °F. Po zpracování v dispergátoru se získaná surová papírovina uloží do příslušné surovinové nádrže s vysokou hustotou až do té doby, dokud nedojde k jejímu dalšímu technologickému zpracovávání během vlastní výroby papíru.
    Celistvý, do jediné vrstvy zpracovaný nekrepovaný průběžně vysoušený papírový pás byl vytvořený za použití papírenského stroje obsahujícího rozvrstvovací nátokovou skříň pro nanášení papíroviny ve třech vrstvách, který byl popsán v Příkladu 1. Surová papírovina pro vytváření vnějších vrstev sestává z chemicky zpracované směsi eukalyptové vlákniny, odpadní papíroviny a recyklované papírové vláknoviny s parciální hustotou 32 procent, která byla v zásobní nádrži za současného míchání a za použití čisté vody rozředěna na parciální hustotu 3 procenta. Surová papírovina pro vytváření středové vrstvy sestává ze 100 % sulfátové měkké dřevoviny, která byla podrobena rafinaci při vstupní energii 2 koňské síly za den na metrickou tunu papíroviny a chemicky zpracována přidáním tvorbu vazeb podporujícího činidla typu Pařez 631NC v dávkování 5,8 kg činidla na metrickou tunu papíroviny, jehož cílem je docílení řízené kontroly pevnosti v tahu za mokra. Řízená kontrola pevnosti konečného výrobku v suchém stavu byla dosažena prostřednictvím odpovídajícího nastavování poměru množství surové papíroviny ve středové vrstvě ku množství surové papíroviny ve vnějších vrstvách papírového pásu.
    Základní hmotnost konečného vzduchem vysoušeného papírového pásu byla 27,5 gramů na metr čtverečný (gsm) . Finální procentuální podíl vlákniny v papírovém pásu byl 17 % sulfátové měkké dřevoviny (ve středové vrstvě) a 83 % směsi eukalyptové vlákniny, odpadní papíroviny, a recyklované papírové vláknoviny (ve dvou vnějších vrstvách). Finální pevnost papírového pásu byla 8 02 gramů na 3 palce jeho šířky (střední geometrická pevnost v tahu).
    Příklad 3
    V tomto případě byl pro účely výroby papírového výrobku použit zdokonalený technologický postup přidávání chemických přísad příkladně schematicky znázorněný na Obr. 2 připojené výkresové dokumentace, který sestává z prvního zpracování surové papíroviny za použití tvorbu vazeb podporujícího • ·
    - 34 činidla, mechanického modifikování vlákniny prostřednictvím dispergátoru, a následného zpracování surové papíroviny za použití změkčovacího/tvorbu vazeb potlačujícího činidla. Takto chemicky zpracovaná surová papírovina se pak použije jako jedna ze základních surovin pro vytváření třívrstvé papírové struktury sestávající z více vláknitých materiálů. Vzhledem k tomu, že se prostřednictvím zdokonaleného technologického postupu přidávání chemických přísad během vytváření papírového pásu z kašovité suspenze odlučuje převážná většina neadsorbovaného změkčovacího/tvorbu vazeb potlačujícího činidla, je výsledný papírový výrobek mnohem pevnější a odolnější (při stejném složení vlákniny) než papírový výrobek získaný prostřednictvím standardního technologického postupu přidávání chemických přísad v mokrém úseku, popsaného v Příkladu 1, a za použití stejného změkčovacího činidla. Navíc, vzhledem k tomu, že v surové papírovině není během operace rozvolňování v dispergátoru přítomné změkčovací/tvorbu vazeb potlačující činidlo, je převádění energie do vlákniny mnohem účinnější. To ve svém důsledku vede k dosažení vyšší úrovně rozvolňování než je ta, kterou je možné dosáhnout u papírového výrobku podle Příkladu 2, a která je způsobena zkadeřením vláken během zpracování v dispergátoru.
    V tomto Příkladu 3 sestává surová papírovina, která byla použitá pro vytváření dvou vnějších vrstev, 70 % eukalyptové vlákniny, 29 % odpadní papíroviny, a 1 % recyklované papírové vláknoviny. V průběhu fáze přípravy vláknité suroviny byly jednotlivé dílčí složky surové papíroviny pro vytváření vnějších vrstev smíchány současně při rozvlákňování a takto zpracovaná surovina uložena do surovinové míchací nádrže s parciální hustotou 3,5 procenta. Surová papírovina byla poté chemicky zpracována • ·
    - 35 prostřednictvím, tvorbu vazeb podporujícího činidla typu Pařez 631NC, dodávaného na trh firmou Cytec Industries, lne., při dávkování 1 kg činidla na metrickou tunu papíroviny. Po podrobení surové papíroviny ve formě kašovité suspenze míchání po dobu 20 minut byla papírovina zpracována odvodňováním, za použití pásového ždímacího lisu, na parciální hustotu větší než 30 procent. Poté byla zahuštěná vláknitá kašovitá suspenze, za účelem zkadeření jejích vláken, podrobena zpracování v dispergátoru při vstupním výkonu 80 kilowat (kW) a výstupní teplotě papírové suroviny přibližně 180 °F. V dispergátoru zpracovaná kašovitá suspenze papíroviny byla poté uložena do surovinové komory až do té doby, než dojde k jejímu zpracovávání, v příslušném množství, během vlastní výroby papíru.
    Za účelem zpracovávání surové papíroviny prostřednictvím druhé chemické přísady byla vysoká parciální hustota kašovité suspenze papíroviny zředěním za použití kombinované směsi čisté vody a při zahušťování získaného filtrátu (obsahujícího, jak může být seznatelné z Obr. 2, neadsorbované změkčovací/tvorbu vazeb potlačující činidlo) snížena na 3,5% parciální hustotu. Poté byla surová papírovina zpracována prostřednictvím změkčovacího/tvorbu vazeb potlačujícího činidla typu C-6092, dodávaného na trh firmou Witco Corp., při dávkování 7,5 kg činidla na metrickou tunu papíroviny, a následně podrobena míchání po dobu 20 minut. Poté byla surová papírovina podrobena odvodňování za použití odvodňovacího pásového lisu na parciální hustotu přibližně 32 procent. Filtrát, získaný při operaci odvodňování, se použije jako podíl zřeďovací vody pro operaci rozřeďování parciální hustoty zpracovávané papírové suroviny, zmiňovaný v předcházejícím popisu, jejímž účelem je tuto parciální snížit. Po provedení druhé operace • ·
    - 36 zahušťování se zpracovávaná papírová surovina uloží do příslušné surovinové nádrže s vysokou hustotou až do té doby, dokud nedojde k jejímu dalšímu technologickému zpracovávání během vlastní výroby papíru.
    Celistvý, do jediné vrstvy zpracovaný nekrepovaný průběžně vysoušený papírový pás byl vytvořený za použití papírenského stroje obsahujícího rozvrstvovací nátokovou skříň pro nanášení papíroviny ve třech vrstvách, který byl popsán v Příkladu 1. Surová papírovina, určená pro vytváření vnějších vrstev, a sestávající z chemicky zpracované směsi eukalyptové vlákniny, odpadní papíroviny, a recyklované papírové vláknoviny s parciální hustotou 32 procent, byla v příslušné surovinové komoře za současného míchání a za použití čisté vody rozředěna na parciální hustotu 3 procenta. Surová papírovina, určená pro vytváření středové vrstvy, a sestávající ze 100 % sulfátové měkké dřevoviny, byla podrobena rafinaci při vstupní energii 2 koňské síly za den na metrickou tunu papíroviny a chemicky zpracována přidáním tvorbu vazeb podporujícího činidla typu Pařez 631NC při dávkování 5,8 kg činidla na metrickou tunu papíroviny, jehož cílem je docílení řízené kontroly pevnosti v tahu za mokra. Řízená kontrola pevnosti konečného výrobku v suchém stavu byla dosažena prostřednictvím odpovídajícího nastavování poměru množství surové papíroviny ve středové vrstvě ku množství surové papíroviny ve vnějších vrstvách papírového pásu.
    Základní hmotnost konečného vzduchem vysoušeného papírového pásu byla 27,5 gramů na metr čtverečný (gsm) . Finální procentuální podíl vlákniny v papírovém pásu byl 24 % sulfátové měkké dřevoviny (ve středové vrstvě) a 76 % směsi eukalyptové vlákniny, odpadní papíroviny, a recyklované papírové vláknoviny (ve dvou vnějších vrstvách). Finální pevnost papírového pásu byla 806 gramů na 3 palce jeho šířky (střední geometrická pevnost v tahu).
    Příklad 4
    Tento Příklad je v podstatě stejný jako Příklad 3 až na to, že se do surové papíroviny, která je určená pro vytváření dvou vnějších vrstev, přidává změkčovací/tvorbu vazeb potlačující činidlo typu C-6092 v množství 15 kg činidla na metrickou tunu papíroviny (namísto množství 7,5 kg činidla na metrickou tunu papíroviny použitého v Příkladu 3) . Vzhledem k tomu, že díky použití zdokonaleného technologického postupu přidávání chemických přísad z vodné fáze suroviny během vytváření papírového pásu odstraňuje převážná většina množství neadsorbovaného změkčovacího/tvorbu vazeb potlačujícího činidla, obsahuje výsledný papírový výrobek, při dosažení stejné finální pevnosti v tahu a při stejném složení vláknité suroviny, o 55 % větší množství adsorbovaného změkčovacího/tvorbu vazeb potlačujícího činidla než papírový výrobek získaný za použití technologického postupu podle Příkladu 1.
    Technologické postupy přípravy surové papíroviny a vlastní výroba papíru z této suroviny byla stejná jako v Příkladu 3. Základní hmotnost konečného vzduchem vysoušeného papírového pásu byla 27,5 gramů na metr čtverečný (gsm). Finální procentuální podíl vlákniny v papírovém pásu byl 31 % sulfátové měkké dřevoviny (ve středové vrstvě) a 69 % směsi eukalyptové vlákniny, odpadní papíroviny, a recyklované papírové vláknoviny (ve dvou vnějších vrstvách). Finální pevnost papírového pásu byla
    795 gramů na 3 palce šířky (střední geometrická pevnost v tahu).
    Naměřené výsledné hodnoty, které jsou zanesené v Tabulce 1 uvedené dále, indikují, že při použití zdokonaleného technologického postupu přidávání chemických přísad a za podmínek zpracování popsaných ve shora uvedeném Příkladu 4, to je při obsahu sulfátové měkké dřevoviny v množství 31 % a při adsorbování změkčovacího/tvorbu vazeb potlačujícího činidla typu C-6092 v množství 5,9 kg činidla na metrickou tunu papíroviny, je možné vytvořit vrstvený papírový pás se střední geometrickou pevností v tahu přibližně 800 gramů na 3 palce šířky (resp. 795 gramů na 3 palce šířky) papírového pásu. Naproti tomu, při použití standardního technologického postupu přidávání chemických přísad, popsaného ve shora uvedeném Příkladu 1, a při jinak naprosto identických podmínkách zpracovávání obsahuje vytvořený vrstvený papírový pás, vykazující střední geometrickou pevnost v tahu 800 gramů na 3 palce šířky sulfátovou měkkou dřevovinu v množství 32 %, avšak s adsorbovaným množstvím změkčovacího/tvorbu vazeb potlačujícího činidla typu C-6092 pouze 3,8 kg na metrickou tunu papíroviny. Příčina existence rozdílu adsorbovaného množství změkčovacího/tvorbu vazeb potlačujícího činidla typu C-6092 při ekvivalentní pevnosti papírového pásu spočívá, podle hypotetického předpokladu, v tom, že charakteristika potlačování tvorby vazeb neadsorbovaného změkčovacího/tvorbu vazeb potlačujícího činidla typu C-6092 zahrnuje v případě použití standardního technologického postupu přidávání chemických přísad zvyšování pevnosti sulfátové měkké dřevoviny ve středové vrstvě. Výsledkem uvedené skutečnosti je, že pro účely docílení stejné pevnosti konečného výrobku je nezbytné použít větší množství sulfátové měkké dřevoviny.
    Použitím zdokonaleného technologického postupu přidávání chemických přísad, spočívající v kombinaci složení papíroviny/chemické zpracování, je možné docílit výrobu papírových výrobků s cílovými úrovněmi pevnosti, které jinak, to je při použití standardních technologických postupů přidávání chemických přísad docílit nelze. Při použití postupů podle Příkladů 2 až 4 byly papírové pásy, vykazující obecně konstantní základní hmotností a pevnost, vytvářeny prostřednictvím řízeného nastavování vzájemného poměrného množství měkké a tvrdé dřevoviny. Pro tento účel je přirozeně možné použít různé další alternativy, například udržování obecně konstantní pevnosti a vzájemného procentuálního poměru měkké/tvrdé dřevoviny a řízeného nastavování základní hmotnosti.
    Tabulka - Příklady 1 až 4
    Pevnost materiálu [gr/3”] Středová vrstva [%] Vnější vrstvy [%] TVP činidlo Přidané množství TVP činidlo Adsorbované množství 1 800 32 68 4,4 3, 8 2 802 17 83 6,2 4,6 3 806 24 76 5,7 3, 8 4 795 31 69 10,4 5,9
    Ve shora uvedené Tabulce se výrazem „Pevnost materiálu míní střední geometrická pevnost materiálu v tahu, která se pro účely předloženého vynálezu vypočítává podle vzorce:
    Á[(MD napětí v tahu). (CD napětí v tahu];
    kde se výrazem „MD napětí v tahu míní pevnost zkušebního vzorku papírového pásu, a jedná se o standardní, osobám obeznámených se stavem techniky dostatečně známou veličinu, která představuje silové zatížení vztažené na šířku vzorku papírového pásu v okamžiku jeho porušení při namáhání pnutím ve strojním podélném směru (MD). Podobně se výrazem „CD napětí v tahu míní analogická veličina představující silové zatížení zkušebního vzorku při namáhání pnutím ve strojním příčném směru (CD). Pevnost ve strojním směru MD a ve strojním směru CD se měří prostřednictvím testovací aparatury „Instron tensile tester pro zkoušku tahem za použití čelisti se šířkou 3 palce, s velikostí rozevření čelisti 4 palce, a s rychlostí posuvu křížové hlavy, ve které jsou uspořádané uvedené čelisti, 10 palců za minutu. Před vlastním prováděním testování zkušebních vzorků se v prostoru testování nastaví a udržují podmínky stanovené normou TAPPI (tj . teplota 73 °F; relativní vlhkost 50 %) po dobu 4 hodiny před započetím testování. Jednotkami, ve kterých se pevnost měří, jsou gramy na 3 palce šířky zkušebního vzorku (v okamžiku porušení).
    Výrazy „Středová vrstva [%] a „Vnější vrstvy [%] se týkají množství příslušné vlákniny v procentech, které je obsažené v příslušných, to je ve středové a ve vnějších, vrstvách struktury papírového pásu.
    Výraz „TVP (tvorbu vazeb potlačující) činidlo - Přidané
    - 41 množství vyjadřuje množství chemické přísady přidávané do surové papíroviny v kg na metrickou tunu papíroviny. Výpočet tohoto množství je založený na poměru úrovně přidávaného množství chemické přísady do surové papíroviny pro vytváření vnějších vrstev a množství surové papíroviny pro vytváření vnějších vrstev v konečném papírovém pásu.
    Výraz „TVP (tvorbu vazeb potlačující) činidlo Adsorbované množství vyjadřuje množství chemické přísady adsorbované do papírového pásu. Velikost množství adsorbovaného tvorbu vazeb potlačujícího činidla může být určováno za použití následující procedury, která je vhodná pro určování množství chemické přísady na bázi imidazolinu, například činidla typu Witco C-6092, které se při výrobě papírového pásu přidává do surové papíroviny během příslušného zpracovávání. Tato procedura vyjadřuje procentuální množství přidávaného množství chemické přísady, které se pro účely zanesení do Tabulky 1 přepočítává na rozměr [kilogram/metrická tuna] (násobeno hodnotou 10) . Obecně řečeno: zkušební vzorek papírového pásu se zváží a ponechá extrahovat v uzavřené a utěsněné nádobě, umístěné na třepačce s plochým dnem za podmínek okolního prostředí po daný časový interval. Po uvedené extrakci se vzorek papírového pásu vyjme z kontejneru a v něm obsažený extrakt se ponechá sednout. Tento extrakt se pak podrobuje analýze prostřednictvím ultrafialového spektrometru. Následně se provádí kalkulace procentuálního množství extraktu, na jehož základě pak může být stanoveno procentuální množství přidávaného množství chemické přísady v závislosti na korelační křivce funkce přidávaného množství, jejíž generování je popsané dále.
    Pro dále popsané účely se použije následující • · • · ·· ···· • · · · · · ······· · · ··
    - 42 příslušenství a chemické přísady:
    pipety, 1, 3, 5, 10 a 100 ml;
    odměrné baňky, 100 a 1000 ml;
    těsně uzavíratelné nádoby, například vzorkové misky;
    třepačka s plochým dnem, například okružní třepačka s plochým dnem (například třepačka typu Lab Line Orbital Shaker Model No. 3590, dodávaná na trh firmou Lab Line Instruments, lne.);
    ultrafialový spektrometr (např. Hewlett Packard Model 8451A Diodě Array Spectrophotometer, dodávaný na trh firmou Hewlett Packard);
    methanol, reagenční jakosti;
    imidazolin, obvyklá jakosti, například činidlo typu Witco C-6092;
    kádinky s hubičkou, 30 ml; a kontrolní vzorky papírového pásu, které jsou odlišné od zkušebních vzorků papírového pásu, pouze tím že jsou podrobované zkušebnímu testování za nepřítomnosti chemických přísad.
    Nejdříve se připraví se základní roztok imidazolinu obvyklé jakosti (účinné množství 1000 ppm): do 30 ml kádinky s hubičkou se odváží 0,1250 gramů činidla typu C-6092 (účinné množství 80 %); toto množství činidla se převede do • ·
    - 43 100 ml odměrné baňky, ve které je obsažený methanol; a rozřeďuje methanolem na odpovídající jakost a několikrát obrátí dnem vzhůru.
    Dále se připraví standardní roztoky imidazolinu (množství 10, 30, 50, 100 ppm) : do čtyřech 100 ml odměrných baněk se přidá množství 1, 3, 5, a 10 ml základního roztoku imidazolinu obvyklé jakosti 1000 ppm; a rozřeďují methanolem na odpovídající jakost. Poměry jsou, v uvedeném pořadí 10, 30, 50, a 100 ppm.
    Ke generování křivky standardního roztoku se použije ultrafialový spektrometr nastavený vlnovou délku 238 nm, vztahující se na nástroje používané pro vzorek methanolu. Provede se odečet pohltivosti standardních roztoků (10, 30, 50 a 100 ppm), a poté se sestrojí příslušné křivky, popisující závislost koncentrace na pohltivosti. Závislost představuje rovnost prvního řádu.
    Připraví se přidaným množstvím obohacené roztoky (1000 a 5000 ppm): do 50 ml kádinek s hubičkou se odváží se 1.250 a 6.250 gramů činidla C-6092; tato množství se převedou do 1000 ml odměrné baňky obsahující destilovanou vodou; provede se dostatečně intenzivní protřepání a roztok se ponechá dostatečně rozpustit před konečným rozřeďování na odpovídající jakost. Jestliže dojde k výskytu nepřiměřeného napěnění, naplní se do odměrky odměrné baňky malé množství methanolu a toto množství se přidává do roztoku za účelem potlačení tvorby pěny a jeho rozředění na odpovídající jakost za současného několikerého současného obrácení dnem vzhůru. Takto se vytvoří obohacené roztoky 1000 ppm a 5000 ppm.
    • ·
    - 44 Generování korelační křivky funkce přidávaného množství: pro každou úroveň přidávaného množství a pro každý srovnávací pokus by mělo být zkušební testování opakováno minimálně třikrát. Zároveň by pro účely generování korelační křivky měly být použity alespoň čtyři úrovně přidávaného množství. Přidaným množstvím obohacené roztoky by měly být vytvořené za použití destilované vody tak, aby mohl být každý obohacený vzorek podrobený vysoušení v peci při teplotě 60 °Celsia.
    Do vzorkové nádoby se odváží 5,00 gramů kontrolního vzorku papírového pásu. Pro shora zmiňované čtyři úrovně přidávaného množství, tři opakování testování, a srovnávací pokusy se připraví 15 zkušebních vzorků. Charakteristická korelační křivka by měla být vygenerovaná pro přidávané množství 0,1; 0,3; 0,8; a 1,0 % činidla typu C-6092, vztaženo na hmotnost papírového pásu.
    Aplikováním obohacených roztoků na zkušební vzorky se získají obohacené zkušební vzorky, které se následně vysouší v peci po dobu 48 hodin při teplotě 60 “Celsia. Pro uvedený účel se použijí odměrné pipety. Ilustrativní příklad:
    Množství obohaceného roztoku na 5,00 gramů papírového pásu Přidávané množství 1.000 ppm 5.000 ppm Srovnávací pokus 0 ml 0 ml 0,1% 5 ml 0, 3% 15 ml 0, 8% 8 ml 1, 0% 10 ml
    • · • ·
    - 45 • · · · • · · · • · · · • · · ·
    Za použití odměrné pipety se do vzorkové nádoby přidá 100 ml methanolu a tato vzorková nádoba se uzavře a utěsní. Vzorková nádoba se umístí do třepačky s plochým dnem a zkušební vzorek se ponechá podrobovat extrahování po dobu 1/2 hodiny. Následně se zkušební vzorek papírového pásu vyjme ze vzorkové nádoby a získaný extrakt se ponechá sednout. Sedlina se za použití odměrné pipety vyjme a přemístí do kyvety spektrálního fotometru. Poté se prostřednictvím ultrafialového spektrometru při vlnové délce 238 nm provádí měření pohltivosti. Z důvodu setrvání v oblasti standardní křivky může být požadováno rozředění v poměru 1 ku 10. Srovnávací pokusy by měly být zjišťovány při tomto a bez tohoto rozředění. Poté se provede odečtení údajů střední pohltivosti od údajů srovnávacích pokusů. Údaje srovnávacích pokusů, týkající se rozředění v poměru 1 ku 10, se použijí pro rozředěné zkušební vzorky a údaje srovnávacích pokusů bez rozředění pro nezředěné zkušební vzorky.
    Procentuální množství extraktu se pak vypočítává z údajů ppm odečtených ze standardní křivky (imidazolin) následujícím způsobem:
    Extrakt (neředěný) [%] = ppm x 0,1 x 100/5000
    Extrakt (zředění 1/10) [%] = ppm x 0,1 x 10 x 100/5000
    Následuje sestrojení korelační křivky funkce přidávaného množství za použití hodnot procentuálního množství extraktu (osa y) v závislosti na odpovídající úrovni přidávaného množství (osa x). Poté se provede volba nej lepší vhodné porovnávací křivky (prvního nebo druhého řádu).
    Analýza zkušebního vzorku: do vzorkové nádoby se odvážení 5,00 gramů zkušebního vzorku a přidá se 100 ml methanolu. Tato vzorková nádoba se umístí na třepačku s plochým snem a ponechá po dobu 1/2 hodiny za účelem extrahování. Poté se z nádoby zkušební vzorek papírového pásu vyjme a extrakt se ponechá sednout. Následně se prostřednictvím ultrafialového spektrometru při vlnové délce 238 nm provádí odečítání množství získaného extraktu a odčítání údajů střední pohltivosti srovnávacích pokusů. Za použití standardní křivky se provede odpočet ppm a dále výpočet hodnoty procentuálního množství extraktu.), Pro výpočet součtu hodnoty procentuálního množství přidávaného množství a hodnoty procentuálního množství extraktu se použije korelační křivka funkce přidávaného množství.
    Imidazolin vykazuje maximální pohltivost při vlnové délce 238 nm. Naproti tomu extrahováním při srovnávacích pokusech získané vzorky papírového pásu tuto maximální pohltivost nevykazují při vlnové délce 238 nm, neboť mají určitou pohltivost, která interferuje s kvantitativní analýzou. Srovnávací pokusy jsou plně reprodukovatelné a je možné je odečítávat pro účely determinace. Je významné, že se hmotnost zkušebního vzorku, množství methanolu, a doba trvání extrakce udržují na konstantních hodnotách. Generování korelační křivky jako funkce přidávaného množství by mělo být provedeno pro všechny odlišné vzorky papírového pásu a to proto, že technologickém postupu vytváření a zpracovávání papírového pásu použité různé chemické přísady mohou působit na mechanismus vázání imidazolinu a v důsledku toho ovlivňovat jeho odlučování. Procentuální obsah • ·
    - 47 přidávaného odloučeného přidávaného množství také ovlivňuje procentuální množství; takto využití různých množství při konstrukci korelační obsah úrovní křivky napomáhá determinovat hodnotu přidávaného množství.
    Příklad 5
    Pro účely názornější ilustrace způsobilosti zdokonaleného technologického postupu přidávání chemických přísad z hlediska odlučování neadsorbovaných chemických přísad ze surové papíroviny během procesu výroby papíru byl proveden pokusný zkušební test v laboratorním měřítku. Cílem tohoto pokusného zkušebního testu bylo demonstrovat jaké množství neadsorbovaných chemických přísad se nachází v systémech, při jejichž vytváření nebylo použito zdokonaleného technologického postupu přidávání chemických přísad, a provést porovnání těchto systémů se systémy, při jejichž vytváření byl použitý zdokonalený technologický postup podle předloženého vynálezu a do kterých bylo přidáno stejné množství chemických přísad. Surovou papírovinou použitou při tomto pokusném zkušebním testu byla papírovina sestávající ze 100% eukalyptové vlákniny. Použitou chemickou přísadou bylo změkčovací/tvorbu vazeb potlačující činidlo dodávané na trh firmou Witco Corp. pod obchodním označením C-6092. Úroveň účinného přidávaného množství byla 0,5 % a 1,0 % tvorbu vazeb potlačujícího činidla, vztaženo na množství vlákniny v suchém stavu.
    • · · 9
    Pokusný zkušební test - přidávané množství 0,5 %
    Krok 1
    Během tohoto pokusného zkušebního testu bylo 1.800 gramů vláknité kašovité suspenze podrobeno rozmíchání za použití mechanického míchadla na 2,5% parciální hustotu (45 gramů vlákniny v suchém stavu). Do této vláknité kašovité suspenze bylo za současného míchání přidáno příslušné množství chemické přísady typu C-6092 ve formě 1% účinného roztoku. Množství chemické přísady na 1% účinný roztok C-6092, nezbytné pro zajištění požadovaného aplikovaného množství 0,5 %, bylo 22,5 ml. Po podrobení směsi míchání po dobu 15 minut bylo 600 ml vláknité kašovité suspenze odebráno, rozprostřeno na desce a ponecháno vysušit při teplotě místnosti pod ochranným krytem. Získaný zkušební vzorek byl pro účely předloženého vynálezu označený kódem IA.
    Krok 2
    Zbývajících 1.200 gramů vláknité kašovité suspenze bylo podrobeno odfiltrování za použití filtračního papíru známého pod obchodním označením Whatman 4 a Buchnerovy nálevky. Tento filtrační krok slouží jako simulace operace odvodňování zdokonaleného technologického postupu přidávání chemických přísad, schématicky znázorněné na Obr. 1. Získaný filtrační koláč (vykazující parciální hustotu přibližně 25 %) byl rozdělen na dva díly o přibližně stejné hmotnosti. Jeden díl filtračního koláče byl umístěn na desku pod ochranný kryt a ponechán vysušit při teplotě místnosti. Získaný zkušební vzorek byl pro účely předloženého vynálezu • · · • ·
    - 49 označený kódem 2A.
    Krok 3
    Druhý díl filtračního koláče (o hmotnosti přibližně 600 gramů) byl dispergováním za použití destilované vody rozvolněný na parciální hustotu 2,5 %. Získaná kašovitá suspenze byla mechanicky promíchávána po dobu 15 minut a poté podrobena odfiltrování za použití filtračního papíru Whatman 4 a Buchnerovy nálevky. Tento filtrační krok slouží jako simulace odvodňování, které se uskutečňuje v zónách tváření a vakuového odvodňování papírenského stroje. Filtrační koláč byl poté umístěn na desku pod ochranný kryt ponechán vysušit při teplotě místnosti. Získaný zkušební vzorek byl pro účely předloženého vynálezu označený kódem 3A.
    Pokusný zkušební test - přidávané množství 1,0 %
    Kroky 1 až 3, popsané v souvislosti s předcházejícím pokusným zkušebním testem, byly zopakovány v kombinaci s přidáním požadovaného aplikovaného množství 1,0 % C-6092. Příslušné, testováním získané zkušební vzorky byly pro účely předloženého vynálezu označeny kódy 1B, 2B, a 3B.
    Všechny získané zkušební vzorky byly podrobeny analýze na obsah C-6092 za použití metody extrakce methanolu prováděné prostřednictvím ultrafialové spektroskopické analýzy při vlnové délce 238 nm a jejich zjištěná pohltivost porovnána se ze stavu techniky známou kalibrační křivkou. Dosažené výsledky jsou uvedené v následující Tabulce:
    C * 9 Φ • * · ·
    Zkušební vzorek č. IA 2A 3A 1B 2B 3B Obsah C-6092 [%] 0, 51 0, 30 0,28 1, 05 0,73 0, 68
    Uvedené výsledky demonstrují dopad použití zdokonaleného technologického postupu přidávání chemických přísad na redukci množství neadsorbované chemické přísady, respektive neadsorbovaného tvorbu vazeb potlačujícího činidla v surové papírovině. Při porovnávání obsahu C-6092 ve zkušebních vzorcích IA a 2A může být vidět, že chemická přísada není v množství 41 % dostatečně vyhovujícím způsobem zachycena na povrchu vláken vlákniny a toto množství je odloučeno během odvodňování. V případě použití standardního technologického postupu přidávání chemických přísad v mokrém úseku se tato neadsorbované chemická přísada nachází volně v surové papírovině, je nevázaná a může kontaminovat další proudy vlákniny a takto způsobovat v průběhu technologického postupu zpracování shora zmiňované problémy. Nicméně, z porovnávání obsahu C-6092 ve zkušebních vzorcích 2A a 3A může být vidět, že během druhé operace odvodňování, který simuluje tváření papírového pásu na papírenském stroji, dojde k dalšímu odloučení zadrženého činidla C-6092 pouze v množství 6 %.
    Z porovnání obsahu C-6092 ve zkušebních vzorcích 1B, 2B, a 3B může být vidět, že během prvního kroku odvodňování je odloučeno 30 % z původně aplikovaného množství 1,0 % chemické přísady, zatímco během druhého kroku odvodňování je
    - 51 odloučeno z celkového zadrženého množství C-6092 pouze dalších 7 %.
    Vzhledem k uvedenému se má za to, že právě popsaná simulace zdokonaleného technologického postupu přidávání chemických přísad dostatečně demonstruje její schopnost podstatně redukovat množství neadsorbované chemické přísady obsažené ve vodě během procesu výroby papíru za současného udržování vysokých úrovní zadrženého množství chemických přísad na povrchu vláken příslušné frakce vlákniny.
    Předcházející podrobný popis konkrétních provedení předloženého vynálezu slouží pouze pro účely jeho příkladné ilustrace. Vzhledem k tomu může být, na základě skutečností v tomto podrobném popisu uváděných, a aniž by došlo k odchýlení se z podstaty a nárokovaného rozsahu předloženého vynálezu, vytvořena řada jeho modifikací, úprav a obměn. Takže například určité alternativní nebo volitelné charakteristické znaky, popsané v souvislosti s jedním provedením vynálezu, mohou být použité jako součást jeho dalšího provedení. Navíc mohou dvě shora zmiňované komponenty představovat součásti jedné a téže struktury. Kromě toho mohou být pro účely předloženého vynálezu použity různá alternativní uspořádání technologického procesu výroby a různá alternativní zařízení, zejména co se týká přípravy surové papíroviny, nátokových skříní, tvářecích tkaninových pásů, přemísťování vytvářeného papírového pásu, jeho krepování a vysoušení. Vzhledem k uvedeným skutečnostem je předložený vynález omezený pouze nárokovaným rozsahem uvedeným v připojených patentových nárocích a všech jeho ekvivalentů, a nikoliv popsanými specifickými provedeními.
    i · · · ·
    - 52 Zastupuje:
    - 53 PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob aplikování chemických přísad na celulózovou vlákninu, vyznačující se tím, že zahrnuje kroky:
    vytváření vláknité kašovité suspenze obsahující vodu, celulózovou vlákninu, a adsorbovatelnou chemickou přísadu;
    odvodňování vláknité kašovité suspenze za odlučování neadsorbované chemické přísady; a opětné rozvolňování vláken vláknité kašovité suspenze za použití čisté vody.
  2. 2. Způsob výroby chemicky zpracovávaných papírových výrobků, vyznačující se tím, že zahrnuje kroky:
    vytváření první vláknité kašovité suspenze obsahující vodu, celulózovou vlákninu, a adsorbovatelnou chemickou přísadu;
    vytváření druhé vláknité kašovité suspenze, která je v podstatě prostá adsorbovatelné chemické přísady;
    odvodňování vláknité kašovité suspenze za odlučování neadsorbované chemické přísady;
    opětné rozvolňování vláken první vláknité kašovité suspenze za použití čisté vody; a tváření papírového výrobku za použití rozvrstvovací nátokové skříně, přičemž první vláknitá kašovitá suspenze se přivádí do prvního výstupního úseku nátokové skříně pro nanášení první vrstvy, a druhá vláknitá kašovitá suspenze se přivádí do druhého úseku nátokové skříně pro nanášení druhé vrstvy.
  3. 3. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že vytváření vláknité kašovité suspenze zahrnuje přidávání adsorbovatelné chemické přísady do vodné suspenze obsahující vodu a celulózovou vlákninu.
  4. 4. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že uvedená chemická přísada se do kašovité suspenze vody a celulózové vlákniny přidává v množství přibližně 5 kilogramů, nebo více, na metrickou tunu suroviny.
  5. 5. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že odvodňování zvyšuje parciální hustotu vláknité kašovité suspenze na přibližně 30 procent nebo větší.
  6. 6. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že opětné rozvolňování vláken vláknité kašovité suspenze snižuje parciální hustotu této vláknité kašovité suspenze na přibližně 5 procent nebo menší.
  7. 7. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že dále zahrnuje udržování odloučené neadsorbované chemické přísady odděleně od vláknité kašovité suspenze.
  8. 8. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že čistá voda je zcela prostá neadsorbované chemické přísady.
  9. 9. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že dále, po přidání chemické přísady, zajišťuje dostatečně dlouhou dobu setrvání pro umožnění adsorbování této chemické přísady.
  10. 10. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že odloučená neadsorbovaná chemická přísada se v technologickém postupu zpracování opětně použije v kroku před krokem odvodňování vláknité kašovité suspenze.
  11. 11. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že adsorbovatelná chemická přísada obsahuje tvorbu vazeb potlačující činidlo.
  12. 12. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že adsorbovatelná chemická přísada obsahuje změkčovací činidlo.
  13. 13. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že chemická přísada obsahuje tvorbu vazeb potlačující činidlo nebo změkčovací činidlo; a že vláknitá kašovitá • ·
    - 56 suspenze není po přidání této chemické přísady podrobována působení vysokých smykových, strukturu rozvolňujících sil.
  14. 14. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že opětně rozvolněná vláknitá kašovitá suspenze se podrobuje zpracovávání druhou adsorbovatelnou chemickou přísadou, opětně podrobuje odvodňování za odlučování neadsorbovaných chemických přísad, a opětně podrobuje rozvolňování.
  15. 15. Způsob podle nároku 14, vyznačující se tím, že druhá chemická přísada obsahuje změkčovací činidlo.
  16. 16. Způsob podle nároku 14, vyznačující se tím, že druhá chemická přísada obsahuje tvorbu vazeb potlačující činidlo.
  17. 17. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že dále zahrnuje tváření papírového výrobku sestávajícího z množství vrstev, přičemž alespoň jedna, nikoli však všechny, z těchto vrstev je vytvořená z vláknité kašovité suspenze obsahující adsorbovatelnou chemickou přísadu.
  18. 18. Způsob výroby chemicky zpracovávaných papírových výrobků, vyznačující se tím, že zahrnuje kroky:
    vytváření vláknité kašovité suspenze obsahující vodu, celulózovou vlákninu, a adsorbovatelnou chemickou přísadu;
    • ·
    - 57 odvodňování vláknité kašovité suspenze na hustotu přibližně 20 procent nebo větší;
    parciální podrobování odvodněné vláknité kašovité suspenze průchodu skrze dispergátor za mechanického zpracování vláken kašovité suspenze;
    zřeďování vláknité kašovité suspenze za použití čisté vody, která je v podstatě prostá první chemické přísady, na parciální hustotu přibližně 5 procent nebo menší;
    přidávání druhé adsorbovatelné chemické přísady obsahující tvorbu vazeb potlačující činidlo nebo změkčovací činidlo do vláknité kašovité suspenze;
    odvodňování vláknité kašovité suspenze na parciální hustotu přibližně 20 procent nebo větší;
    zřeďování vláknité kašovité suspenze za použití čisté vody, která je v podstatě prostá druhé chemické přísady, na parciální hustotu přibližně 5 procent nebo menší; a tváření papírového výrobku ze získané vláknité kašovité suspenze.
  19. 19. Způsob podle nároku 18, vyznačující se tím, že první chemická přísada obsahuje tvorbu vazeb podporující činidlo.
    • ·
    - 58
  20. 20. Surová papírovina, vytvořená za použití způsobu podle nároku 1, vyznačující se tím, že množství chemické přísady adsorbované na vláknech vláknité suroviny je přibližně 2 kilogramy, nebo více, na metrickou tunu suroviny; a že množství neadsorbované chemické přísady, obsažené ve vodě, se pohybuje v rozmezí od 0 do přibližně 20 procent množství chemické přísady adsorbované na vláknech vláknité suroviny.
  21. 21. Surová vláknina obsahující vodu, celulózovou vlákninu, a adsorbovatelnou chemickou přísadu, vyznačující se tím, že množství chemické přísady adsorbované na vláknech vláknité suroviny je přibližně
    2 kilogramy, nebo více, na metrickou tunu suroviny; a že množství neadsorbované chemické přísady, obsažené ve vodě, se pohybuje v rozmezí od 0 do přibližně 20 procent množství chemické přísady adsorbované na vláknech vláknité suroviny.
  22. 22. Surová papírovina podle nároku 20 nebo 21, vyznačující se tím, že množství chemické přísady adsorbované na vláknech vláknité suroviny je přibližně
    3 kilogramy, nebo více, na metrickou tunu suroviny.
  23. 23. Surová papírovina podle nároku 22, vyznačující se tím, že množství chemické přísady adsorbované na vláknech vláknité suroviny je přibližně 4 kilogramy, nebo více, na metrickou tunu suroviny.
    • ·
    - 59
  24. 24. Surová papírovina podle nároku 22, vyznačující se tím, že množství chemické přísady adsorbované na vláknech vláknité suroviny je přibližně 5 kilogramů, nebo více, na metrickou tunu suroviny.
  25. 25. Surová papírovina podle nároku 20 nebo 21, vyznačující se tím, že množství neadsorbované chemické přísady, obsažené ve vodě, se pohybuje v rozmezí od 0 do přibližně 15 procent množství chemické přísady adsorbované na vláknech vláknité suroviny.
  26. 26. Surová papírovina podle nároku 25, vyznačující se tím, že množství neadsorbované chemické přísady, obsažené ve vodě, se pohybuje v rozmezí od 0 do přibližně 10 procent množství chemické přísady adsorbované na vláknech vláknité suroviny.
  27. 27. Surová papírovina podle nároku 25, vyznačující se tím, že množství neadsorbované chemické přísady, obsažené ve vodě, se pohybuje v rozmezí od 0 do přibližně 7 procent množství chemické přísady adsorbované na vláknech vláknité suroviny.
  28. 28. Surová papírovina podle nároku 20 vyznačující se tím, že použitou chemickou chemická přísada vybraná ze skupiny obsahující činidla, tvorbu vazeb potlačujícího činidla, činidla pro zvyšování pevnosti v suchém stavu, činidla pro zvyšování pevnosti za mokra a nebo 21, přísadou je změkčovací zpevňovací zpevňovací zakalovací • · prostředky.
  29. 29. Papírový výrobek podle nároku 21.
    zhotovený ze surové papíroviny
  30. 30. Papírový výrobek podle nároku 1.
    zhotovený za použití způsobu
  31. 31.
    papírový nároku 2
    Papírový výrobek výrobek obsahující množství, kterýžto je zhotovený za použití způsobu podle
    32. Papírový výrobek podle nároku 29 nebo 30, vyznačující se tím, že obsahuje vázané chemické přísady v množství přibližně 4 kilogramy, nebo více, na metrickou tunu suroviny. 33. Papírový výrobek podle nároku 32, vy z na ču j í c í
    se tím, že obsahuje vázané chemické přísady v množství přibližně 5 kilogramů, nebo více, na metrickou tunu suroviny.
  32. 34. Papírový výrobek vytvořený podle nároku 31, vyznačující se tím, že zahrnuje středovou vrstvu, sestávající v podstatě z vláken měkké dřevoviny, a dvě vnější vrstvy, obsahující přibližně 70 procent, nebo více, vláken tvrdé dřevoviny.
CZ20002338A 1998-12-17 1998-12-17 Papírový výrobek a způsoby aplikování chemických přísad na celulózovou vlákninu CZ20002338A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20002338A CZ20002338A3 (cs) 1998-12-17 1998-12-17 Papírový výrobek a způsoby aplikování chemických přísad na celulózovou vlákninu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20002338A CZ20002338A3 (cs) 1998-12-17 1998-12-17 Papírový výrobek a způsoby aplikování chemických přísad na celulózovou vlákninu

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20002338A3 true CZ20002338A3 (cs) 2001-04-11

Family

ID=5471113

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20002338A CZ20002338A3 (cs) 1998-12-17 1998-12-17 Papírový výrobek a způsoby aplikování chemických přísad na celulózovou vlákninu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ20002338A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100543841B1 (ko) 종이 제품, 및 화학 첨가제를 셀룰로오스계 섬유에 가하는방법
MXPA01010203A (es) Productos de papel y un metodo para aplicar un aditivo quimico adsorbible a fibras celulosicas.
CN104947509B (zh) 干燥绒毛浆片材添加剂
CN101563445B (zh) 用于增加片材料基重的方法
DE69531063T2 (de) Tissuepapierprodukt, das eine quaternäre ammoniumverbindung, eine polysiloxanverbindung und bindemittel enthält
DE60027548T2 (de) Oxidierte zellulose enthaltende fasermaterialien und daraus hergestellte produkte
EP3279395A1 (en) Method for forming a fluff pulp sheet
MXPA02008264A (es) Metodo para anadir un aditivo quimico adsorbible a la pulpa durante el procesamiento de la pulpa y productos hechos con el referido metodo.
US5536369A (en) Fluff pulp and method for the preparation of fluff pulp
WO2002072946A2 (en) Method for applying chemical additives to pulp during the pulp processing and products made by said method
CN1086431C (zh) 改进吸着能力的绒毛的生产方法,制得的绒毛和含有绒毛的吸收制品
CN1089388C (zh) 吸收材料及其生产
CZ20002338A3 (cs) Papírový výrobek a způsoby aplikování chemických přísad na celulózovou vlákninu
CZ81798A3 (cs) Několikavrstvý absorpční výrobek ve formě pásu a způsob jeho výroby
FI119562B (fi) Revinnäismassa, menetelmä revinnäismassan valmistamiseksi, revinnäismassan käyttö ja revinnäismassasta valmistettu tuote
EP0433413B1 (fr) Charge vegetale poreuse, micronisee, peu dense, de granulometrie controlee et de faibles surfaces specifiques physique et hydraulique, procede de preparation et utilisation
MXPA00006169A (en) Paper products and methods for applying chemical additives to cellulosic fibers
EP1916335B1 (en) Tissue paper product with a lotion containing silk proteins
MXPA97004574A (en) Paper product tisu that comprises a composite of quaternary ammonium, a composite of polysiloxane and materials aglutinan

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic