CZ19996A3 - Liquid-absorbing body, particularly for napkins, sanitary pads, slip pads and process for producing thereof - Google Patents

Liquid-absorbing body, particularly for napkins, sanitary pads, slip pads and process for producing thereof Download PDF

Info

Publication number
CZ19996A3
CZ19996A3 CZ96199A CZ19996A CZ19996A3 CZ 19996 A3 CZ19996 A3 CZ 19996A3 CZ 96199 A CZ96199 A CZ 96199A CZ 19996 A CZ19996 A CZ 19996A CZ 19996 A3 CZ19996 A3 CZ 19996A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
suction
layer
base layer
hydrophilic
suction layer
Prior art date
Application number
CZ96199A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ284041B6 (cs
Inventor
Krysztof D Malowaniec
Original Assignee
Hartmann Paul Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hartmann Paul Ag filed Critical Hartmann Paul Ag
Publication of CZ19996A3 publication Critical patent/CZ19996A3/cs
Publication of CZ284041B6 publication Critical patent/CZ284041B6/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61FFILTERS IMPLANTABLE INTO BLOOD VESSELS; PROSTHESES; DEVICES PROVIDING PATENCY TO, OR PREVENTING COLLAPSING OF, TUBULAR STRUCTURES OF THE BODY, e.g. STENTS; ORTHOPAEDIC, NURSING OR CONTRACEPTIVE DEVICES; FOMENTATION; TREATMENT OR PROTECTION OF EYES OR EARS; BANDAGES, DRESSINGS OR ABSORBENT PADS; FIRST-AID KITS
    • A61F13/00Bandages or dressings; Absorbent pads
    • A61F13/15Absorbent pads, e.g. sanitary towels, swabs or tampons for external or internal application to the body; Supporting or fastening means therefor; Tampon applicators
    • A61F13/53Absorbent pads, e.g. sanitary towels, swabs or tampons for external or internal application to the body; Supporting or fastening means therefor; Tampon applicators characterised by the absorbing medium
    • A61F13/534Absorbent pads, e.g. sanitary towels, swabs or tampons for external or internal application to the body; Supporting or fastening means therefor; Tampon applicators characterised by the absorbing medium having an inhomogeneous composition through the thickness of the pad
    • A61F13/535Absorbent pads, e.g. sanitary towels, swabs or tampons for external or internal application to the body; Supporting or fastening means therefor; Tampon applicators characterised by the absorbing medium having an inhomogeneous composition through the thickness of the pad inhomogeneous in the plane of the pad, e.g. core absorbent layers being of different sizes

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Heart & Thoracic Surgery (AREA)
  • Vascular Medicine (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Absorbent Articles And Supports Therefor (AREA)
  • Orthopedics, Nursing, And Contraception (AREA)
  • Nonwoven Fabrics (AREA)

Description

(57) Sací tčleso, zejména pro plenky, vložky, vložky do slipů a pod, sestává ze základní vrstvy (11) z hydrofilních vláken, která je opatřena prolomeními (12,13) a se sací vrstvou (14) 2 hydrofilních vláken, která je uspořádána alespoň na jedné straně základní vrstvy (11). Sací vrstva (14) je prostřednictvím výčnělků (15), vytvořených z jejího vláknového materiálu, v záběru s prolomeními (12, 13) základní vrstvy (11). Specifická schopnost přijímat vodu celkové struktury základní vrstvy (11) je větší než u sací vrstvy (14) a sací vrstva (14) přijme rychleji jednotku množství tekutiny než základní vrstva (11). Hustota základní vrstvy (11) je větší než hustota sací vrstvy (14). Sací vrstva (14) má v oblasti prolomení (12, 13) a v oblasti do nich vyčnívajících výčnělků (15) menší hustotu než ostatní oblasti sací vrstvy (14). Schopnost přijímat vodu, měřeno jako hodnota zadržování kapaliny, hydrofilních vláken základní vrstvy (11) je větší, než u vláken sací vrstvy (14). Způsob výroby sacího tělesa, spočívá v tom, že se vláknový materiál sací vrstvy (14) v oblasti prolomení (12, 13) a v nich se nacházejících výčnělků (15) zhustí méně oproti vláknovému materiálu v ostatních oblastech sací vrstvy (14).
Sací těleso, zejména pro plenky, vložky, vložky do slipů
Oblast techniky odj ajzpysob jeho výroby
LO·
CTJ
O
O L X
O
Vynález se týká sacího tělesa, zejména pro plenky, vložky, vložky do síTpu á_pod., TC základní vrstvou z hydrofilních vláken, která je opatřena prolomeními a se sací vrstvou z hydrofilních vláken, která je uspořádána alespoň na jedné straně základní vrstvy, přičemž sací vrstva je prostřednictvím výčnělků, vytvořených z jejího vláknového materiálu, v záběru s prolomeními základní vrstvy a specifická schopnost přijímat vodu celkové struktury základní vrstvy je větší než u sací vrstvy a sací vrstva přijme rychleji jednotku množství tekutiny než základní vrstva. Vynález se dále týká způsobu jeho výroby.
Dosavadní stav techniky
Sací tělesa tohoto typu jsou používána u hygienického zboží, především u zboží pro jednorázové použití jako jsou dětské plenky, hygienické vložky, vložky do slipů atd. Přitom je důležité, aby přijímaná tělesná tekutina byla sacím tělesem rychle přijata, rozvedena a uskladněna. A to tak, aby sací těleso bylo schopno při přivedení další tělesné tekutiny tuto znovu přijmout.
Především u sacích těles pro plenky je rychlé přijmutí tělesné kapaliny, její rozvedení a uskladnění velmi žádoucí, protože zde je potřeba přijmout naráz velké množství tělesné tekutiny.
Je známo sací těleso (AU-B-512 002), určené zejména pro plenky, které je vyrobeno z vlákniny (Fluff), které se skládá ze dvou sacích vrstev. Jedna vrstva má kulaté, vrstvou procházející otvory, kterými druhá vrstva prochází. Jestliže jsou tyto dvě na sobě ležící vrstvy vhodnou cestou navzájem stlačeny, vzniknou na místech otvorů oblasti s malou hustotou pro uskladnění přijímané tekutiny. Na místech lávek uspořádaných mezi otvory vzniknou oblasti s velkou hustotou, které sacím účinkem na principu knotu slouží k rozvedení tělesné tekutiny v sacím tělese.
Toto známé sací těleso má tu nevýhodu, že jím přijímaná tělesná tekutina je nasáta a uskladněna jenom relativně pomalu.
Z EP-A 0 160 572 je známo sací těleso, které má dvouvrstvou strukturu, jejíž jedna vrstva má prolomení a slouží k tomu aby absorbovala a podržela přicházející kapalinu, zatímco druhá vrstva rozvádí přicházející kapalinu uvnitř sacího tělesa.
Cílem vynálezu je vytvořit vylepšené sací těleso popsaného typu a stanovit způsob jeho výroby.
Podstata vynálezu
Uvedeného cíle se dosahuje sacím tělěsem, zejména pro plenky, vložky, vložky do slipů a pod., se základní vrstvou z hydrofilních vláken, která je opatřena prolomeními a se sací vrstvou z hydrofilních vláken, která je uspořádána alespoň na jedné straně základní vrstvy, přičemž sací vrstva je prostřednictvím výčnělků, vytvořených z jejího vláknového materiálu, v záběru s prolomeními základní vrstvy a specifická schopnost přijímat vodu celkové struktury základní vrstvy je větší než u sací vrstvy a sací vrstva přijme rychleji jednotku množství tekutiny než základní vrstva, podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že hustota základní vrstvy je větší než hustota sací vrstvy. Sací vrstva má v oblasti prolomení a v oblasti do nich vyčnívajících výčnělků menší hustotu než ostatní oblasti sací vrstvy. Schopnost přijímat vodu, měřeno jako hodnota zadržování kapaliny, hydrofilních vláken základní vrstvy je vetší, než u vláken sací vrstvy.
Dále se vytčeného cíle dosahuje způsobem výroby sacího tělesa, zejména pro dětské plenky, dámské vložky, vložky do slipů a pod., pří kterém se pás z hydrofilních vláken předzpracuje, předzpracovaný pás se opatří prolomeními, na předzpracovaný pás se jako sací vrstva nanese další vrstva z hydrofilních látek, pás se sací vrstvou se rozdělí na jednotlivá sací tělesa, přičemž pro nanesení sací vrstvy se na jednu stranu pásu položí vláknový materiál a na druhé straně pásu se vyvodí podtlak pro vsátí částí vláknového materálu sací vrstvy do prolomení pásu, podle vynálezu,jehož podstata spočívá v tom, že vláknový materiál sací vrstvy se v oblasti prolomení a v nich se nacházejících výčnělků zhustí méně oproti vláknovému materiálu v ostatních oblastech sací vrstvy.
Díky odlišnému vytvoření sací a základní vrstvy je dosaženo rozdělení funkcí sacího těleso. Sací vrstva se svou sníženou hustotou vláken a nižší hodnotou zadržování kapaliny, přijímá následkem své relativně kypré struktury s póry velmi rychle přiváděnou kapalinu. Vede ji dál až k základní vrstvě, která následkem své vysoké hustoty a vysoké zadržovat kapalinu slouží jako zásobník tekutiny. Navíc je díky vyčnívání struktury sací vrstvy do základní vrstvy dosaženo podstatně větší kontaktní plochy pro předávání tekutiny.
Zvětšená kontaktní plocha mezi sací a základní vrstvou umožňuje rychlejší prostup kapaliny ze sací do základní vrstvy a zaručuje spolehlivé spojení obou těchto vrstev.
Přitom je výhodné, že pro výrobu sacího tělesa podle vynálezu mohou být použity předzpracované materiály, čímž je při zjednodušení výroby dosaženo stálé kvality sacích těles.
Pomocí nižší hustoty sací vrstvy v oblasti prolomení se daří tekutinu přijmutou sacím tělesem nasměrovat do oblasti prolomení základní vrstvy.
Nejúčelnější tvary prolomení základní vrstvy jsou uvedeny v párocích 2 a 3.
Účelný podíl otevřených ploch prolomení na celkové ploše základní vrstvy je udán v nároku 4. Zvlášť výhodné je, když otevřené plochy tvoří cca 10 % celkové plochy, to znamená, že leží v oblasti mezi 8 nebo 9 % až 12 nebo 14 %. Lze tak dosáhnout požadovaného zvětšení účinné kontaktní plochy pro přiváděné tělesné tekutiny, aniž by byla zřetelně ovlivněna uskladňovací kapacita základní vrstvy.
Rozdílné hodnoty zadržování kapaliny vláknových materiálů lze pro obě dvě vrstvy jednoduše nastavit při dalším tvoření podle nároku 5 nebo 6.
Zlepšení uskladňovací kapacity, případně odolnosti vrstev proti vlhkosti je dosaženo pomocí dalších opatření podle nároku 7 až 9.
Přijímací kapacita sacího tělesa se dá podle nároku 10 dále zvětšovat, přičemž podle nároku 11 je podíl bobtnavých látek v základní vrstvě trvale větší, než v sací vrstvě, aby nebyly ovlivněny podmínky pro rozvádeníí kapaliny v sací vrstvě.
Zvláště výhodným způsobem lze sací těleso podle vynálezu zhotovovat způsobem popsaným v nárocích 12 až 19.
Obzvláště výhodné přitom je, že vláknový materiál pro sací vrstvu je při položení na základní vrstvu nasát dovnitř prolomení. Tím se vytvoří celistvá sací vrstva s vyčnívajícími výčnělky, které zasahují do prolomení. Tím je dosaženo dobrého zafixování sací vrstvy na základní vrstvě. Díky snížené hustotě vláknového materiálu sací vrstvy v oblasti prolomení a zejména v prolomení samém je dosaženo požadovaného zlepšeného rozvedení a předáni tekutiny ze sací do základní vrstvy.
Přehled obrázků na výkrese
Vynález je blížeji objasněn pomocí příkladů provedení schématicky znázorněných na výkresech, na kterých jednotlivé obrázky představují:
Obrázek la, lb
Obrázek 2
Obrázek 3 pohled shora na základní vrstvu opatřenou různými typy prolomení, řez sacím tělesem podle roviny II -II z obrázku lb, zjednodušený obrázek výrobního zařízení pro výrobu sacích těles.
Ve všech obrázcích jsou odpovídající díly označeny stejnými vztahovými značkami.
Příklady provedení vynálezu
Obrázek 2 ukazuje dvojdílné sací těleso l_0, které má základní vrstvu Π z hydrofilních vláken a na ní ležící sací polštář 9. Základní vrstva H obsahuje s výhodou superabsorbující bobtnavé látky, které jsou promíchány s vláknovým materiálem. Kromě toho může být podle potřeby do materiálu základní vrstvy JT přimícháno pojivo.
Jak je vyobrazeno na obrázcích la a lb, má základní vrstva JJ. větší množství prolomení, která mohou být vytvořena jako rovné, zvlněné nebo zakřivené štěrbiny 12 nebo jako díry 13 s rozdílnými geometrickými tvary. Štěrbiny 12 a díry 13 mohou být na základní vrstvě uspořádány do různě pravidelného nebo nepravidelného rastru. Také velikost štěrbin 12 a der 13 se může v rámci jednoho rastru variabilně měnit.
Otevřené plochy prolomení zabírají dohromady mezi 0% ( u štěrbin 12 ) a 50% celkové plochy základní vrstvy J_l. S výhodou zaujímají dírami 13 otevřené plochy 5 až 25% z celkové plochy, přičemž je zvláště výhodné, když otevřené plochy děr 12 tvoři okolo 10% z celkové plochy, tedy podíl mezi 8 a 14%, aby se zvýšila horní plocha základní vrstvy H, aniž by se zároveň zmenšila kapacita přijímání tekutiny tak, že by se základní vrstva H už nehodila jako uskladňovací vrstva pro sací těleso W.
Sací polštář 9 sacího tělesa 10. nanesený na základní vrstvě J3, obsahuje sací vrstvu Γ4, která je opatřena jednotlivými výčnělky 15, vytvořenými z jejího vláknového materiálu ve formě nopků. Tyto výčnělky jsou v záběru se štěrbinami 12 nebo dírami 13 v základní vrstvě 11.
Základní vrstva U je na straně odvrácené od sací vrstvy Γ4 opatřena fólií 16 pro ochranu prádla. Zatímco na odpovídající vnější straně sací vrstvy J_4 je uspořádána porézní krycí vrstva 17, která může být tvořena například netkanou textilií.
Pri výrobě popsaného sacího tělesa W je nejprve připravena základní vrstva J3, jako pás 11’ z hydrofilních vláken. Pás 11’ může být potom např. navinut na zásobníkovou cívku 20 nebo bezprostředně po vyrobení přiveden k dalšímu zpracování.
Pás 11’, tvořící základní vrstvu 11, je rozvíjen, jak je např. zobrazeno na obr. 3, ze zásobníkové cívky 20 a potom je přiveden pomocí sítového pásu 21 pásového dopravníku 22 do vysekávacího nebo perforovacího stroje 26. Tam jsou vysekáváním nebo proříznutím vytvářeny prolomení buď jako pouhé výřezy nebo Štěrbiny 12 nebo jako kulaté, pravoúhlé, trujúhelníkové nebo oválné díry Γ3.
Předzpracovaný a prolomeními opatřený pás TT je potom veden přes vysávači zařízení 23, ktréje spojeno s neznázoměným zdrojem podtlaku. V oblasti vysávacího zařízení 23 jsou na perforovaný pás 11 ’ ukládány předzpracované sací polštáře 9.
K vytvoření předzpracovaných sacích polštářů 9 jsou hýdrofilní vlákna přivedeny šachtou 28 prostřednictvím proudu 29 vzduchu do vhodného sítového bubnu 30, jehož vnitřek je známým způsobem spojen se zdrojem podtlaku. K hydrofilním vláknům může bý podle potřeby přimíšeno pojivo a/nebo superabsorbující bobtnavé látky.
Pro sací polštář 9 jsou použita vlákna, která mají v porovnání s vlákny pro základní vrstvu menší schopnost přijímat vodu, měřeno jako hodnota zadržování kapaliny u vláken. Jedno samostatné vlákno sací vrstvy může tedy v porovnání s jedním vláknem základní vrstvy přijmout a udržet méně tekutiny.
Sací polštář 9, popřípadě jeho sací vrstva 14, je přisát na pás 11’ prostřednictvím podtlaku, vyvozovaného vysávacím zařízením 23. Tím se docílí toho, že části vláknového materiálu sacího polštáře 9 proniknou do prolomení 12, B pásu 11’ tak, že se v prolomeních 12,13 vytvoří výčnělky J_5, které vyčnívají ze sací vrstvy 14.
Tím se dosáhne pevného zafixování sacího polštáře 9_ na základní vrstvě IT.
Díky nasátí výčnělků 15 sací vrstvy H do Štěrbin 12 nebo do děr B, tedy do prolomení základní vrstvy H je načechrán hydrofilní vláknový materiál sacího polštáře 9 v prolomeních 12, B a v jejich okolí oproti zbytkovým částem sací vrstvy H tak, že výčnělky 15 a v jejich okolí také sací vrstva £4 mají sníženou hustotu. Tím vznikají rozdíly hustoty, které ulehčují transport přijaté tekutiny ze sací vrstvy J4 do základní vrstvy JT.
Kromě toho způsobí posané připevnění sacího polštáře 9 na základní vrstvu JT také zvětšení kontaktní plochy mezi sacím polštářem 9 a základní vrstvou JJ a tím také zvětšení přijímací plochy základní vrstvy JJ. pro tekutinu. Tím je urychleno a ulehčeno nasání tekutiny do základní vrstvy JJ.
Sací polštář 9 tedy slouží v podstatě k přijímání tekutiny a k jejímu rozvádění. Naproti tomu základní vrstva JJ. slouží v první řadě k ukládání tekutiny.Je tedy výhodné, když základní vrstva JJ, obsahuje zřetelně vyšší podíl tekutinu superabsorbujících bobtnavých látek než sací polštář 9, Tak je podpořena usldadňovací funkce základní vrstvy JJ., zatímco relativně malý podíl bobtnavých látek v sacím polštáři 9 nemá žádný negativní vliv na rozváděči funkci sací vrstvy.
Po nanesení sacího polštáře 9 na pás 1Γ je pás sacího tělesa dělen napříč pomocí řezacího nebo dělicího zařízení 3J, které je znázorněno pouze schématicky, dále pak je opatřen fólií 16 pro ochranu prádla a krycí vrstvou 17. Pak je odtransportován k dalšímu zpracování.
Pokud je v plenkách použito sací těleso podle vynálezu, je moč nejprve velmi rychle přijata sací vrstvou J4 a rozvedena po celém sacím tělese 10, přičemž oblasti sacího tělesa 10 se sníženou hustotou, které jsou uspořádány v oblastech prolomení 12, 13, lépe odvedou přiváděnou moč do základní vrstvy JJ.. Díky tomuto přídavnému drenážnímu účinku a prolomeními zvětšené vrchní ploše základní vrstvy JJ. je moč rychleji přijata základní vrstvou 11, která slouží jako uskladňovací vrstva. Vlastní sací těleso JO, tvořené sací vrstvou 14 sacího polštáře 9, je tak rychleji připraveno pro přijetí další moči.
Tělesná tekutina tedy v plence postupuje nerušeně do základní vrstvy, aby tam byla uskladněna a zadržována, a to díky relativně kypré, otevřenými póry opatřené struktuře sacího polštáře a díky nízké hodnotě zadržování tekutiny, kterou vykazují vlákna použitá pro sací polštář

Claims (19)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Sací těleso, zejména pro plenky, vložky, vložky do slipů a pod., se základní vrstvou (11) z hydrofilních vláken, která je opatřena prolomeními (12, 13) a se sací vrstvou (14) z hydrofilních vláken, která je uspořádána alespoň na jedné straně základní vrstvy (11), přičemž sací vrstva (14) je prostřednictvím výčnělků (15), vytvořených z jejího vláknového materiálu, v záběru s prolomeními (12,13) základní vrstvy (Π) a specifická schopnost přijímat vodu celkové struktury základní vrstvy (11) je větší než u sací vrstvy (14) a sací vrstva (14) přijme rychleji jednotku množství tekutiny než základní vrstva (11), vyvznačující se tím, že hustota základní vrstvy (11) je větší než hustota sací vrstvy (14), že sací vrstva (14) má v oblasti prolomení (12, 13) a v oblasti do nich vyčnívajících výčnělků (15) menší hustotu než ostatní oblasti sací vrstvy (14), a že schopnost přijímat vodu, měřeno jako hodnota zadržování kapaliny, hydrofilních vláken základní vrstvy (11) je větší, než u vláken sací vrstvy (14).
  2. 2. Sací těleso podle nároku 1, vyznačující se tím, že prolomení základní vrstvy (11) pro přijetí výčnělků (15) vyčnívajících ze sací vrstvy (14), jsou tvořena štěrbinami (12).
  3. 3. Sací těleso podle nároku 1, vyznačující se tím, že prolomení základní vrstvy (11) pro přijetí výčnělků (15) vyčnívajících ze sací vrstvy (14), jsou tvořena vyseknutými dírami (13), které mají kruhový, trojúhelníkový, pravoúhlý nebo jiný geometrický tvar.
  4. 4. Sací těleso podle některého z předchozích nároků, vyznačující se tím, že otevřené plochy prolomení (12, 13) zaujímají mezi 0% a 50%, výhodně mezi 5% a 25%, zejména 10% celkové plochy základní vrstvy (11).
  5. 5. Sací těleso podle některého z předchozích nároků, vyznačující se tím, že vláknový materiál pro sací vrstvu (14) je upraven pro snížení schopnosti přijímat vodu, měřeno jako hodnota zadržování kapaliny hydrofilních vláken.
  6. 6. Sací těleso podle nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že vláknový materiál pro sací vrstvu (14) je tvořen syntetickými vlákny z polyesteru, polypropylenu apod.
  7. 7. Sací těleso podle některého z předchozích nároků, vyznačující se tím, že základní vrstva (11), vytvořená z hydrofilních vláken, obsahuje superabsorbující bobtnavé látky.
  8. 8. Sací těleso podle některého z předchozích nároků, vyznačující se tím, že základní vrstva (11), vytvořená z hydrofilních vláken, obsahuje pojivo.
  9. 9. Sací těleso podle některého z předchozích nároků, vyznačující se tím, že sací vrstva (14) obsahuje pojivo.
  10. 10. Sací těleso podle některého z předchozích nároků, vyznačující se tím, že sací vrstva (14), vytvořená z hydrofilních vláken, a výčnělky (15), které z ní vyčnívají, obsahují superabsorbující bobtnavé látky.
  11. 11. Sací těleso podle nároků 7 až 10, vyznačující se tím, že podíl bobtnavých látek v základní vrstvě (11) vztažený na celkovou hmotnost materiálu základní vrstvy je větší než podíl bobtnavých látek v sací vrstvě (14) vztažený na celkovou hmotnost materiálu sací vrstvy.
  12. 12. Způsob výroby sacího tělesa, zejména pro plenky, vložky, vložky do slipů a pod., zejména podle některého z předchozích nároků, při kterém se pás (IV) z hydrofilních vláken předzpracuje, předzpracovaný pás (IV) se opatří prolomeními (12, 12’, 13), na předzpracovaný pás (IV) se jako sací vrstva (14) nanese další vrstva z hydrofilních látek, pás (IV) se sací vrstvou (14) se rozdělí na jednotlivá sací tělesa, přičemž pro nanesení sací vrstvy (14) se na jednu stranu pásu (IV) položí vláknový materiál a na druhé straně pásu (IV) se vyvodí podtlak pro vsátí částí vláknového materálu sací vrstvy (14) do prolomení (12, 13) pásu, vyznačující se tím, že vláknový materiál sací vrstvy (14) se v oblasti prolomení (12, 13) a v nich se nacházejících výčnělků (15) zhustí méně oproti vláknovému materiálu v ostatních obl ast ech sací vrst vy (14).
  13. 13. Způsob podle nároku 12, vyznačující se tím, že prolomení pásu (IV), která přijímají vláknový materiál sací vrstvy, se vystřihnou, přičemž vzniknou štěrbiny (12).
  14. 14. Způsob podle nároku 12, vyznačující se tím, že prolomení pásu (11’), která přijímají vláknový materiál sací vrstvy (14), se vyseknou do kruhového, pravoúhlého, trojúhelníkového nebo jiného geometrického tvaru, přičemž vzniknou díry (13).
  15. 15. Způsob podle nároků 12 až 14, vyznačující se tím, že při předzpracování pásu (1Γ) se do hydrofilniho vláknového materiálu.přimíchají superabsorbující bobtnavé látky.
  16. 16. Způsob podle nároků 12 až 15, vyznačující se tím, že pri předzpracování pásu (1Γ) se do hydrofilniho vláknového materiálu přimíchá pojivo.
  17. 17. Způsob podle nároků 12 až 16, vyznačující se tím, že do hydrofilniho vláknového materiálu pro sací vrstvu (14) se přimíchají superabsorbující bobtnavé látky.
  18. 18. Způsob podle nároků 12 až 17, vyznačující se tím, že do hydrofilniho vláknového materiálu pro sací vrstvu (14) se přimíchá pojivo.
  19. 19. Způsob podle nároků 17 nebo 18, vyznačující se tím, že přimíchání bobtnavých látek a/nebo pojivá do vláknového materiálu pro sací vrstvu (14) se provede před uložením vláknového materiálu na pás (11’), který tvoří základní vrstvu (11).
CZ96199A 1993-07-23 1994-07-12 Sací těleso, zejména pro plenky, vložky, vložky do slipů apod. a způsob jeho výroby CZ284041B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4324802A DE4324802A1 (de) 1993-07-23 1993-07-23 Saugkörper, insbesondere für Windeln, Damenbinden, Slipeinlagen und dergleichen, und Verfahren zu dessen Herstellung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ19996A3 true CZ19996A3 (en) 1996-04-17
CZ284041B6 CZ284041B6 (cs) 1998-07-15

Family

ID=6493571

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ96199A CZ284041B6 (cs) 1993-07-23 1994-07-12 Sací těleso, zejména pro plenky, vložky, vložky do slipů apod. a způsob jeho výroby

Country Status (12)

Country Link
EP (1) EP0710096B1 (cs)
AT (1) ATE156694T1 (cs)
CZ (1) CZ284041B6 (cs)
DE (2) DE4324802A1 (cs)
DK (1) DK0710096T3 (cs)
ES (1) ES2106554T3 (cs)
FI (1) FI960306A0 (cs)
HU (1) HU219966B (cs)
NO (1) NO954606D0 (cs)
PL (1) PL312657A1 (cs)
SK (1) SK280220B6 (cs)
WO (1) WO1995003020A2 (cs)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SE508400C2 (sv) * 1993-12-29 1998-10-05 Sca Hygiene Prod Ab Absorptionskropp i ett absorberande alster
US6417120B1 (en) 1998-12-31 2002-07-09 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Particle-containing meltblown webs
US6319342B1 (en) 1998-12-31 2001-11-20 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Method of forming meltblown webs containing particles
US6494974B2 (en) 1999-10-15 2002-12-17 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Method of forming meltblown webs containing particles
JP3878085B2 (ja) * 2002-08-09 2007-02-07 ユニ・チャーム株式会社 使い捨ての体液吸収性着用物品
US20100036348A1 (en) * 2008-08-05 2010-02-11 Antonio Carlos Ribeiro De Carvalho Absorbent article including absorbent core having a plurality of first regions and a second region surrounding each of the first regions
US8871123B2 (en) 2008-08-05 2014-10-28 Johnson & Johnson Ind. E Com. Ltda. Method of making an absorbent core having a plurality of first regions and a second region surrounding each of the first regions
US8093448B2 (en) * 2008-08-05 2012-01-10 Johnson & Johnson Ind. E. Com LTDA Absorbent article including absorbent core having a plurality of first regions and a second region surrounding each of the first regions

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4027672A (en) * 1975-12-29 1977-06-07 Colgate-Palmolive Company Absorbent article with improved pad and method
US4259958A (en) * 1979-06-06 1981-04-07 Riegel Textile Corporation Multi-layer absorbent pad for disposable absorbent articles and process for producing same
US4333463A (en) * 1980-11-17 1982-06-08 Johnson & Johnson Baby Products Company Absorbent structure containing superabsorbent
DE3137839A1 (de) * 1981-09-23 1983-03-31 IPOS Gesellschaft für integrierte Prothesen-Entwicklung und orthopädietechnischen Service mbH & Co KG, 2120 Lüneburg Ausbildung eines flaechengebildes zur fluessigkeitsaufnahme und -speicherung
DE3205931C2 (de) * 1982-02-19 1985-08-29 Vereinigte Papierwerke Schickedanz & Co, 8500 Nürnberg Saugkissen für hygienische Zellstofferzeugnisse
GB2124907B (en) * 1982-08-07 1986-05-14 Smith & Nephew Ass Absorbent device for bodily liquids
US4676784A (en) * 1984-05-01 1987-06-30 Personal Products Company Stable disposable absorbent structure
DE3716271A1 (de) * 1987-05-15 1988-11-24 Ver Papierwerke Ag Rueckstellelastischer hygienischer zellstoffartikel
AU670563B2 (en) * 1991-12-18 1996-07-25 Minnesota Mining And Manufacturing Company Liquid management member for absorbent articles

Also Published As

Publication number Publication date
EP0710096A1 (de) 1996-05-08
PL312657A1 (en) 1996-04-29
HU9503647D0 (en) 1996-03-28
FI960306A (fi) 1996-01-23
DE59403747D1 (de) 1997-09-18
CZ284041B6 (cs) 1998-07-15
SK280220B6 (sk) 1999-10-08
FI960306A0 (fi) 1996-01-23
HU219966B (hu) 2001-10-28
DK0710096T3 (da) 1998-03-09
NO954606L (no) 1995-11-15
EP0710096B1 (de) 1997-08-13
ATE156694T1 (de) 1997-08-15
HUT78031A (hu) 1999-05-28
WO1995003020A3 (de) 1995-03-16
ES2106554T3 (es) 1997-11-01
WO1995003020A2 (de) 1995-02-02
DE4324802A1 (de) 1995-01-26
NO954606D0 (no) 1995-11-15
SK2696A3 (en) 1996-10-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0235309B1 (en) Facing for absorptive articles and process for making it
US6573422B1 (en) Absorbent article with high absorbency zone
RU2264201C2 (ru) Абсорбирующая структура, абсорбирующее изделие, установка и способ для насыпки материала
US5817079A (en) Selective placement of absorbent product materials in sanitary napkins and the like
AU740026B2 (en) Absorbent article
US4994037A (en) Absorbent structure designed for absorbing body fluids
EP0536941B1 (en) Core for hygienic absorbent products
EP1053729A1 (en) Method for intermittent application of particulate material
US4723954A (en) Wicking fibers in combination with a repellent fabric
US6258997B1 (en) Liquid-pervious cover layer for an absorbent article
SK282204B6 (sk) Absorpčná štruktúra absorpčného výrobku a spôsob jej výroby
JPH09500032A (ja) 排液性が改善された流体透過性プラスチックウェブ
SK281520B6 (sk) Absorpčný výrobok a spôsob jeho výroby
NO301211B1 (no) Absorberende gjenstand
US6521813B1 (en) Liquid acquisition layer for absorbent articles
EP0391727B1 (en) Selective placement of absorbent product materials in sanitary napkins and the like
EP0779066B1 (en) Liquid absorbent sphagnum moss article
CZ19996A3 (en) Liquid-absorbing body, particularly for napkins, sanitary pads, slip pads and process for producing thereof
EP1048278A2 (en) Absorbent structure having differential density
CZ223892A3 (en) Composite liquid-absorbing pad and process for producing thereof
CN1226976C (zh) 吸收性物品
US6738735B1 (en) Method of determining the efficiency of an absorbent article having two absorbent layers that each contain a superabsorbent
CA2013943C (en) Selective placement of absorbent product materials in sanitary napkins and the like
KR100339944B1 (ko) 부직 팬티라이너
CS233935B1 (cs) Savý výrobek pro jedno použiti

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20100712