CZ19540U1 - Sverací spojení pro ploché soucásti - Google Patents

Sverací spojení pro ploché soucásti Download PDF

Info

Publication number
CZ19540U1
CZ19540U1 CZ200820267U CZ200820267U CZ19540U1 CZ 19540 U1 CZ19540 U1 CZ 19540U1 CZ 200820267 U CZ200820267 U CZ 200820267U CZ 200820267 U CZ200820267 U CZ 200820267U CZ 19540 U1 CZ19540 U1 CZ 19540U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
clamping device
clamp
solar modules
clamping
frame elements
Prior art date
Application number
CZ200820267U
Other languages
English (en)
Inventor
Stauner@Josef
Original Assignee
Solarpower Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Solarpower Gmbh filed Critical Solarpower Gmbh
Publication of CZ19540U1 publication Critical patent/CZ19540U1/cs

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F24HEATING; RANGES; VENTILATING
    • F24SSOLAR HEAT COLLECTORS; SOLAR HEAT SYSTEMS
    • F24S25/00Arrangement of stationary mountings or supports for solar heat collector modules
    • F24S25/60Fixation means, e.g. fasteners, specially adapted for supporting solar heat collector modules
    • F24S25/63Fixation means, e.g. fasteners, specially adapted for supporting solar heat collector modules for fixing modules or their peripheral frames to supporting elements
    • F24S25/634Clamps; Clips
    • F24S25/636Clamps; Clips clamping by screw-threaded elements
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F24HEATING; RANGES; VENTILATING
    • F24SSOLAR HEAT COLLECTORS; SOLAR HEAT SYSTEMS
    • F24S25/00Arrangement of stationary mountings or supports for solar heat collector modules
    • F24S25/10Arrangement of stationary mountings or supports for solar heat collector modules extending in directions away from a supporting surface
    • F24S25/12Arrangement of stationary mountings or supports for solar heat collector modules extending in directions away from a supporting surface using posts in combination with upper profiles
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F24HEATING; RANGES; VENTILATING
    • F24SSOLAR HEAT COLLECTORS; SOLAR HEAT SYSTEMS
    • F24S25/00Arrangement of stationary mountings or supports for solar heat collector modules
    • F24S25/30Arrangement of stationary mountings or supports for solar heat collector modules using elongate rigid mounting elements extending substantially along the supporting surface, e.g. for covering buildings with solar heat collectors
    • F24S25/33Arrangement of stationary mountings or supports for solar heat collector modules using elongate rigid mounting elements extending substantially along the supporting surface, e.g. for covering buildings with solar heat collectors forming substantially planar assemblies, e.g. of coplanar or stacked profiles
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02EREDUCTION OF GREENHOUSE GAS [GHG] EMISSIONS, RELATED TO ENERGY GENERATION, TRANSMISSION OR DISTRIBUTION
    • Y02E10/00Energy generation through renewable energy sources
    • Y02E10/40Solar thermal energy, e.g. solar towers
    • Y02E10/47Mountings or tracking

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Sustainable Development (AREA)
  • Sustainable Energy (AREA)
  • Thermal Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Photovoltaic Devices (AREA)
  • Roof Covering Using Slabs Or Stiff Sheets (AREA)

Description

Svěrací spojení pro ploché součásti
Oblast .techniky
Předložené technické řešení se týká svěracího zařízení pro připevnění a/nebo spojení plochých součástí, zejména solárních modulů s význaky podle předvýznakové části nároku 1.
Dosavadní stav techniky
Pro připevnění solárních modulů na rámových profilech, např. připevnění na střechách nebo stojanech jsou známé rozličné technické možnosti.
Dokument DE 19700873 AI ukazuje konstrukční prvek pro upevnění solárních modulů. Tento konstrukční prvek sestává z horního U-profilu, který slouží k uchycení modulu a spodního Ulo profilu se svěracími příložkami. Do spodního U-profilu zasahují např. přidržovací úhelníky, které umožňují připevnění m.j. na střeše domu.
Dokument EP 1034406 B1 ukazuje uchycení sestávající z profilové kolejnice s jednou spodní upevňovací štěrbinou a jednou homí Štěrbinou, do nichž lze např. zastrčit upevňovací hák.
Dokument DE 19934073 B4 ukazuje připevnění pomocí svěrky, která s nosným profilem vytváří 15 západkové spojení.
Dokument DE 202006019937 Ul ukazuje připevňovací prostředek pro solární moduly, který navzájem spolu spojuje a zajišťuje nejméně dvě části solárního zařízení. Připojovací prostředek sestává z připojovací části a nástrojové záběrové části, mezi nimiž je upraveno zlomové místo, kde vznikne zlom při překročení mezního zatížení.
2o Dokument DE 202007004894 Ul popisuje připevnění vnějších rámů solárních modulů na nosném profilu. Připevňovací zařízení sestává ze sverkového nosníku, který je posuvně veden na nosném profilu, a ze svěrací části.
Popsaná připevňovací zařízení jsou z větší části sestrojena složitě a/nebo z více dílů a dají se použít pouze pro spojení mezi solárním modulem a rámovým profilem, nebo něčím podobným.
Popis technického řešeni
Cílem technického řešení je sestrojit zařízení, pomocí něhož by bylo možno ploché moduly ze skla nebo podobného materiálu, např. fctoelektrické moduly, bezpečně a trvale připevnit na rámových prvcích, resp. je navzájem spojit. Při tom musí být spojení provedeno tak, aby se při tom moduly nepoškodily.
Tento cíl technického řešení je dosažen předmětem nezávislého nároku. Znaky výhodných dalších provedení technického řešení vyplývají ze závislých nároků.
Svěrací zařízení podle technického řešení se používá jako spojovací prvek k připevnění plochých součástí. U plochých součástí se může jednat zejména o solární moduly, které jsou upevněny na rámovém prvku a/nebo mezi sebou. Svěrací zařízení sestává z koextrudo váného umělohmotného profilu s pružnými a s v ohybu tuhými umělohmotnými součástmi.
Umělohmotné části, tuhé v ohybu (tvrdé), mohou být z tvrdého PVC, PP, PE nebo podobného materiálu. Pružné (měkké) umělohmotné součásti mohou být např. z měkkého PVC, elastomeru nebo podobné hmoty.
Plochy svěracího zařízení, které se dotýkají přidržovaných plochých součástí, jsou provedeny alespoň po částech pružně. Tím je umožněno bezpečné a ochranné uchycení a připevnění.
Nosné konstrukční úseky svěracího zařízení, které tvoří spojení mezi plochou součástí a přidržovacím rámem, sestávají z materiálu pevného v ohybu.
CZ 19540 Ul
Svěrací zařízení sestává z jedné horní a jedné spodní svěrky. Nad horní svěrkou je umístěn ochranný plech. Tento ochranný plech může být např. z ušlechtilé oceli, zejména V2A. Slouží jednak k zabezpečeni, jednak k rovnoměrnému rozložení tlaku šroubu na plochou součást pres horní svěrací část. Ochranný plech dále chrání proti ultrafialovému záření a umožňuje konstantní přenos síly i při vyšších teplotách např. při vysokém slunečním ozáření na j ihu Evropy (Španělsko / Itálie), kdy by horní svěrací část změkla následkem vysokých teplot. Ochranný plech může být i z jiných materiálů odolných proti počasí a teplotám.
Svěrací zařízení je upevněno na rámových prvcích, přičemž je s nimi např. sešroubováno nebo slepeno. Jako rámové prvky mohou být použity např. výztuhy ze dřeva, pozinkované oceli, ío ušlechtilé oceli, hliníku apod.
Svěrací zařízení může být použito jako jednotlivá svěrka k upevnění jednoho solárního modulu na rámu. V tom případě je na straně odvrácené od modulu mezi horní svěrkou a spodní svěrkou umístěna distanční vložka. Ta je stejně silná jako plochá součást. Svěrací zařízení může být kromě toho použito jako dvojitá svěrka pro spojení dvou solárních modulů navzájem a s rámem.
V tomto případě distanční vložka odpadá. Na tomto místě se připojuje druhý modul.
Přehled obrázků na výkresech
Další znaky, cíle a přednosti předloženého technického řešení budou objasněné z následujícího podrobného popisu přednostního provedení technického řešení, které slouží jako neomezující příklad, a s odvoláním na připojené výkresy, na kterých jsou stejné součásti označené stejnými vztahovými značkami, a kde:
Obr. 1 ukazuje svěrací zařízení podle technického řešení jako jedinou sverku;
Obr.2 ukazuje spojení dvou fbtoelektnckých modulů pomocí svěracího zařízení jako dvojité svěrky;
Obr. 3a, 3b, 3c ukazují použití svěracích zařízení při pevném umístění na stojanu; a
Obr. 4a, 4b, 4c ukazují použití svěracích zařízení s trackerem, u něhož jsou solární moduly nastavovány podle postavení slunce.
Příklad provedení technického řešení
Možná úprava svěracího zařízení PO je vysvětlena pomocí obr. 1 a 2,
Svěrací zařízení 10 sestává z nejméně jednoho vytlačeného umělohmotného profilu. Zařízení 10 má tvrdé základní těleso 20, 22 a měkké nárazníky 30, 32. Tím je vytvořen připevňovací profil, který bezpečně a trvale uchycuje skleněné moduly 50, 52 nebo jiné součásti,
Podle forem provedení znázorněných na obr. 1 a 2, je svěrací zařízení sestrojeno jako dvojdílné a sestává z jedné horní svěrky _12 a jedné spodní svěrky 14, přičemž je horní část 12 vedena středově ve spodní části J_4. Středové vedení zajišťuje vodicí prvek 25 horní části 12, který je zasazen tvarově přesně do vodícího žlábku 26 spodní části 14.
Podle přednostní formy provedení je svěrací zařízení 10 např. umístěno na výztuze. Upevnění je provedeno např. položením, přilepením nebo se šroubováním. Jako příklad je znázorněno použití imbusového šroubu 40.
Svěrka sestává ze spodní části _L4, která je z tvrdé umělé hmoty 22 a měkkých umělých hmot 32 spočívajících na úchytných plochách k modulové desce (skleněná deska) 50, a z jedné středově vedené horní části 12 a opět měkkými umělohmotnými částmi 30 fixuje a přidržuje desku 50. Rovnoměrný přenos síly působícího tlaku je zajištěn plechem z ušlechtilé oceli 60, který je svým okrajem tvarově přizpůsoben umělohmotné horní svěrce 1_2 a tím zajišťuje tvarově přesný přenos síly šroubu na svěrku a též ji chrání při vysokých teplotních rozdílech.
i
Svěrací zařízení K) může být použito jako jednotlivá svěrka (srov. obr. 1) i jako dvojitá svěrka (srov. obr. 2). Při použití jako jednoduchá svěrka je na straně, odvrácené od modulu, mezi homí svěrkou 12 a spodní svěrkou 14 umístěna distanční vložka 42. Distanční vložka 42 má stejnou tloušťku jako modul 50. Použije-li se svěrka K) jako dvojitá, pak tato distanční vložka odpadá.
Na tomto místě je upevněn druhý modul 52.
Svěmá zařízení 10 se vyrábějí protlačováním - koext rudo váním. Při tom se měkké 30, 32 a tvrdé 20, 22 umělohmotné Části svorky vytlačují v jednom pracovním chodu. Z takto vzniklého profilu se odstřihávají libovolné dlouhé prvky homí, resp. dolní svěrky 12, 14 a zajišťují se příslušně dlouhými ochrannými plechy 60 nebo větším počtem plechů na delších profilech a tím se komín pletuje uvedené svěrací zařízení 10. Podle potřeby se zamontuje shora popsaná distanční vložka
42.
Délka svěracího zařízení _10 se může jednoduše měnit. Tím lze pružně reagovat na rozdílné velikosti modulů 50, 52 a síly. Podle umístění solárních zařízení existují rozmanitá pásma zatížení větrem, resp. sněhem, v nichž mohou větší nebo menší síly působit na fotoelektrické moduly 50,
52 a tím i rozličné síly na svěrací zařízení 10. Pomocí individuelně volitelné svěrné délky se síla zachytí a fotoelektrický modul bezpečně uloží.
Obr. 3a, 3b, 3c ukazují použití svěracího zařízení j0 podle technického řešení při uložení napevno na stojanu 3. Jako příklad se ukazuje pevný stojan 3 sestávající s přidržovacích rámových prvku 70, kde jsou solární moduly 50, 52 uspořádány nad sebou v šesti řadách. Počet použitých solárních modulů 50, 52 se může libovolně měnit.
Přidržující rámové prvky 70 jsou uspořádány na nejméně dvou nosných konstrukcích 72, které jsou pevně ukotveny v zemi. Ukotvení může být provedeno např. zemními kolíky 74 ozn. Krinner, V závislosti na počtu použitých solárních modulů 50, 52, tj. na velikosti stojanu, se použije větší počet nosných konstrukcí 72, aby byla zajištěna stabilita pevného uložení na stojanu. Pro
2? další stabilizaci se mohou nosné konstrukce 72 navzájem napnout ocelovými lany 76.
Svěrací zařízení 10 je např. uloženo nebo nalepeno na výztuze 70, sestávající např. z pozinkované ocelové roury, a udržováno šroubem zašroubovaným do závitu ocelové výztuhy 70. Zobrazeno je např. použití imbusového šroubu 40. Podle další formy provedení mohou být rámové prvky, resp. výztuhy 70 vyrobeny z hliníku, ušlechtilé oceli, dřeva nebo jiného materiálu odolného ho proti povětmosti. V případě dřevěné výztuhy 70 může být svěrací zařízení _10 připevněno „spaxem“.
K rovnoměrnému rozložení tlaku šroubu na modul 50, 52 pres homí umělohmotnou část 12 je nasazen plech z ušlechtilé oceli 60, který jednak chrání homí umělohmotnou část 12 proti ultrafialovému záření a jednak udržuje sílu i při vyšších teplotách, např. při vysokém slunečním ozá35 ření v jižní Evropě (Španělsko / Itálie), kdy může homí umělohmotná část 1_2 změknout vlivem vyšších teplot.
Obr. 4a, 4b, 4c ukazují použití vynalezeného svěracího zařízení 10 u řešení s trackerem 5. To může být příkladně provedeno jakojednoosé nebo dvouosé. Tracker 5 sestává z nosného sloupu 80 s vodicím zařízením 82. Vodicí zařízení 82 je spojeno s rámovými prvky 84, 85 a vede je podle stavu slunce. Na rámových prvcích 84, 85 jsou namontovány úložné profily 86, na něž se připevňují solární moduly 50, 52, takže vznikne takzvaná sluneční roleta, Solární moduly 50, 52 se na úložné profily 86 montují pomocí vynalezeného svěracího zařízení 10 jako jednotlivé svěrky (srov. obr. 4b) nebo dvojité svěrky (srov. obr. 4c).
Technické řešení není omezeno na uvedené příklady provedení. Spíše lze uvažovat více variant a obměn, které využívají myšlenku podle vynálezu a proto spadají do rozsahu ochrany.

Claims (9)

NÁROKY NA OCHRANU
1, Svěrací zařízení jako spojovací prvek k připevnění plochých součástí, zejména solárních modulů (50, 52) na rámovém prvku a/nebo navzájem, vyznačující se tím, že svěrací zařízení (10) je umělohmotným koextrudo váným profilem z pružných umělohmotných částí (30,
2. Svěrací zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že plochy svěracího zařízení (10) stýkající se s přidržovanými plochými součástmi jsou přinejmenším po úsecích tvořeny pružnými umělohmotnými částmi (30, 32).
3. Svěrací zařízení podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že nosné konio strukční části {20, 22) svěracího zařízení (10) jsou zhotoveny z materiálu pevného v ohybu.
4. Svěrací zařízení podle některého z předešlých nároků, vyznačující se tím, že svěrací zařízení (10) je opatřeno ochranným plechem (60).
5. Svěrací zařízení podle některého z předešlých nároků, vyznačující se tím, že svěrací zařízení (10) je připevněno na rámových prvcích (70).
15
5 32) a z nosných, v ohybu pevných umělohmotných částí (20, 22).
6. Svěrací zařízení podle některého z předešlých nároků, vyznačující se tím, že svěrací zařízení (10) je s rámovými prvky (70) slepeno a/nebo sešroubováno.
7. Svěrací zařízení podle některého z předešlých nároků, vyznačující se tím, že svěracím zařízením (10) je jednotlivá svěrka.
8. Svěrací zařízení podle nároku 5, vyznačující se tím, že svěrací zařízení (10) je 20 opatřeno distanční vložkou (42).
9. Svěrací zařízení podle některého z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že svěracím zařízením (10) je dvojitá svěrka ke spojení dvou solárních modulů (50, 52) navzájem a/nebo s rámovými prvky (70).
CZ200820267U 2007-11-30 2008-08-27 Sverací spojení pro ploché soucásti CZ19540U1 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE202007016861U DE202007016861U1 (de) 2007-11-30 2007-11-30 Klemmverbindung für flächige Bauteile

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ19540U1 true CZ19540U1 (cs) 2009-04-20

Family

ID=39363530

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ200820267U CZ19540U1 (cs) 2007-11-30 2008-08-27 Sverací spojení pro ploché soucásti

Country Status (4)

Country Link
CZ (1) CZ19540U1 (cs)
DE (1) DE202007016861U1 (cs)
ES (1) ES1068698Y (cs)
IT (1) ITTO20080120U1 (cs)

Families Citing this family (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102008027603B4 (de) * 2008-06-10 2014-08-07 Krinner Innovation Gmbh Solarmodulbefestigungsvorrichtung
EP2270402B1 (de) * 2009-07-01 2012-09-19 GREENoneTEC Kombination von solartechnischem Wannenkollektor und Montagebügel
DE202009012870U1 (de) 2009-08-21 2010-01-21 Vm Edelstahltechnik Gmbh Haltevorrichtung für plattenförmige Elemente
DE102009039791A1 (de) * 2009-09-02 2011-03-17 Adensis Gmbh Zum Einsatz für Montageroboter geeignete Modulklemme für Photovoltaikmodule
EP2309552A1 (de) * 2009-10-07 2011-04-13 Carl Freudenberg KG Klemmaufnahme und Befestigungsvorrichtung zur Befestigung von plattenförmigen Bauelementen und Verfahren zur Herstellung der Befestigungsvorrichtung
DE202009014048U1 (de) 2009-10-15 2010-02-11 Vm Edelstahltechnik Gmbh Klemmvorrichtung für plattenförmige Elemente
DE202009015056U1 (de) 2009-11-05 2010-03-04 Vm Edelstahltechnik Gmbh Klemmvorrichtung für plattenförmige Elemente
FR2957405B1 (fr) * 2010-03-10 2012-06-15 Altus Energy Dispositif d'installation de panneaux solaires
DE202010005505U1 (de) * 2010-05-27 2010-08-05 Habdank Pv-Montagesysteme Gmbh & Co. Kg Solaranlage mit mehreren flächigen Solarmodulen
DE202010007767U1 (de) * 2010-06-09 2011-09-23 Schletter Gmbh Mittelklemme zum Befestigen gerahmter PV-Module
DE102010039083A1 (de) * 2010-08-09 2012-02-09 Sulfurcell Solartechnik Gmbh Klemmeinrichtung und Solarmoduleinheit
DE102010062384A1 (de) * 2010-12-03 2012-06-06 Hilti Aktiengesellschaft Klemme für ein Plattenelement, insbesondere für ein Photovoltaikmodul
DE102012206166A1 (de) 2012-04-16 2013-10-17 Robert Bosch Gmbh Klemmvorrichtung mit einer Klemmbacke, welche einen Grundkörper kappenartig umschließt
US9097443B2 (en) 2013-10-15 2015-08-04 Sunmodo Corporation Solar panel rooftop mounting and grounding device
DE102015006717B3 (de) * 2015-05-29 2016-07-07 Armin Sanavi Solarmodulhalteanordnung

Also Published As

Publication number Publication date
DE202007016861U1 (de) 2008-05-08
ES1068698U (es) 2008-11-16
ITTO20080120U1 (it) 2009-06-01
ES1068698Y (es) 2009-02-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ19540U1 (cs) Sverací spojení pro ploché soucásti
CA2650170C (en) Fixing device for photovoltaic modules on sloping roofs
US9145685B2 (en) Panel mounting bracket for standing seam roof and related methods
US20100252092A1 (en) Photovoltaic array with minimally penetrating rooftop support system
US9057545B2 (en) Solar panel roof mounting bracket and related methods
US20160111999A1 (en) Panel mounting bracket assembly including an adjustable height extension device and related methods
US6959517B2 (en) Photovoltaic panel mounting bracket
US9680409B2 (en) Adjustable combined flashing and mounting apparatus and method of mounting to be used therewith
US8344239B2 (en) Mechanism for mounting solar modules
US8813441B2 (en) Mount for pitched roof and method of use
US7745722B2 (en) System for mounting a solar module on a roof or the like and method of installing
CA2603039C (en) Light-weight photovoltaic system
WO2011023902A3 (fr) Dispositif de fixation et procede de montage de modules solaires
US20100282290A1 (en) Photovoltaic unit comprising a matrix of frameless solar modules
US20110277296A1 (en) Composite system to support solar panels on polymer covers on landfills
WO2010054274A2 (en) Tensioned mounting of solar panels
EP2418438A2 (en) Support device for mounting a solar panel and mounting system incorporating same
US20090134297A1 (en) Mounting support for photovoltaic modules
US9397605B2 (en) Panel mounting bracket with under-mounting clamp and related methods
AU2010207799A1 (en) Solar module attachment
US20100096073A1 (en) Compression or arched mounting of solar panels
AU2004231597B2 (en) Pan for shipping and installing solar panel on a roof
WO2010140878A2 (en) A method of mounting a multitude of devices for harnessing solar energy, a positioning body for use in said method, a clamp guiding body, and a prefab roof element
JP3151836U (ja) 屋根上載置物固定装置
JP3811412B2 (ja) 屋根用固定装置

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20090420

MK1K Utility model expired

Effective date: 20120827