CZ19193A3 - Závorový zámek - Google Patents

Závorový zámek Download PDF

Info

Publication number
CZ19193A3
CZ19193A3 CZ93191A CZ19193A CZ19193A3 CZ 19193 A3 CZ19193 A3 CZ 19193A3 CZ 93191 A CZ93191 A CZ 93191A CZ 19193 A CZ19193 A CZ 19193A CZ 19193 A3 CZ19193 A3 CZ 19193A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
bolt
locking
lock
latch
yoke
Prior art date
Application number
CZ93191A
Other languages
English (en)
Inventor
Adalbert Paar
Original Assignee
Evva Werke
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from AT140691A external-priority patent/AT396503B/de
Priority claimed from AT130192A external-priority patent/AT397270B/de
Priority claimed from PCT/AT1992/000085 external-priority patent/WO1993001383A1/de
Application filed by Evva Werke filed Critical Evva Werke
Publication of CZ19193A3 publication Critical patent/CZ19193A3/cs

Links

Landscapes

  • Lock And Its Accessories (AREA)

Abstract

Závorový zámek s klíčem (6,7) ovládanými stavítky (10) a s přídavným blokovacím zařízením a elektricky ovladatelným zajišťováním a odjišťováním závory (2) má přídavné blokovací zařízení je tvořeno závěrným třmenem (51), ovládaným elektromagnetem (54) a nebo výkyvnou západkou (85), ovládanou elektromagnetickým modulem (85).

Description

Závorový zámek , i
i
Oblast techniky
Vynález se týká závorového zámku stavítky a s přídavným blokovacím zařízením s ovladatelným zajišťováním a odjišťováním závory ' -- - ť.f I r - S I - -3 ’ s klíčem cn o
o o ’ * f c
ovládanými elektricky
Dodavadní stav techniky
Tento závorový zámek má vzhledem ke klíčem ovládaným stavítkám provedení například popsané v EP-OS 119 530. U tohoto řešení má závora dvě části, které jsou vůči sobě navzájem posuvné, jsou-li do klíčových otvorů zasunuty správné klíče. Zasunutím alespoň jednoho z klíčů se mechanicky přesouvá jedna část závory vůči její druhé části. Vynález se vztahuje především ke konstrukci zámku popsané v uvedeném spise EP-OS 119 530, a to vzhledem k jeho funkci, zejména se zřetelem ke kódováni magnetických otočných stavítek. Řešení zámku podle vynálezu je však použitelné i u závorových zámků s jinými klíčem ovládanými stavítky.
Úkolem vynálezu je opatřit zámky výše uvedeného druhu přídavným blokovacím zařízením, které bude s výhodou dálkově elektricky ovladatelné a ve výhodném provedení umožní kontrolu polohy závory a stavu zámku.
Podstata vynálezu
Podstatou řešení podle vynálezu je, že přídavným blokovacím zařízením závory je závěrný třmen, jehož zajiš2 ťovací a odjišťovaci pohyb je řízen pohonným členem. Zámek má posuvnou závoru ovladatelnou klíčem zákazníka a případdně také klíčem banky, a přídavné blokovací zařízení pro zajištěni nebo odjištění závory, přičemž přídavné blokovací zařízení je odjistitelné z blokovací polohy klíčem banky. Dále obsahuje případné klíčem banky ovladatelné vysouvací zařízení pro odjištování přídavného blokovacího zařízení, které je opatřeno náběžnými plochami odpovídajícími náběžným plochám příslušného klíče banky, jímž se při úplném zasunutí do klíčového otvoru umožní relativní posun
B vysouvacího zařízení vzhledem k závoře. Přídavné blokovací zařízení je tvořeno závěrným třmenem, ovladatelným pohonným členem, a závěrný třmen je zasouvatelný a vysouvatelný z a do dráhy posuvu závory. Přídavné blokovací zařízení může být uspořádáno v tělese závorového zámku nebo na kon- j cové části tělesa, na vnitřní straně dvířek. Pohonný člen je s výhodou elektromagnet a závěrný třmen je výklopný.
V zámku je uspořádán spínač, kterým se po zapnuti elektromagnetu a vykývnutí závěrného třmenu udržuje uzavřený ' proudový obvod elektromagnetu, a další spínač, ovládaný závorou, pro přerušení proudového obvodu elektromagnetu, I je-li závora přesouvána ze zajištěné polohy do otevřené polohy. U výhodného provedeni zámku jsou spínače pružné nebo jazýčkové kontakty, ovladatelně permanentními magnety upravenými na závoře a závěrném třmenu. Závora je na svém v dutině tělesa zámku uloženém konci opatřena dorazem pro dosednutí na závěrný třmen v jeho závěrné poloze, a vysouvací zařízení má rameno dosahující k ploše dorazu a přesouvatelné za tento doraz, které je na svém konci opatřeno náběžnou plochou pro nadzvednutí závěrného třmenu. Zámek může být opatřen dalšími jazýčkovými kontakty pro indikaci polohy závory a závěrného třmenu.
Je výhodné, je-li na závoře upravena odpružená výkyvná západka v dotlačené poloze zasahující do západkového vybrání v tělese zámku, a je-li v tomto tělese zámku uspořádáno elektricky ovládané zadržovací zařízení pro udržení výkyvné západky v otevřené poloze při přesouvání závory. Zadržovacím zařízením pro výkyvnou západku je s výhodou elektromagnetický modul, jehož rameno jha doléhá na výkyvnou západku ke straně jejího kloubu, vzhledem ke směru posuvu závory, přičemž rameno jha zadržuje výkyvnou západku magnetickou silou, a výkyvná západka je nato otočná okolo jiného bodu otáčeni. V tělese zámku je dále uspořádán vzhledem k závoře posuvný člen, který je se závorou spojitelný pomocí blokovacího tělíska. Blokovací tělísko je uloženo v posuvném členu posuvně v příčném směru a v tělese zámku je vytvořeno vybrání, v němž je blokovací tělísko posouvatelné v rozmezí odpovídajícím délce dráhy posunu závory. V závoře je provedeno vybrání, ve kterém je zčásti uloženo blokovací tělísko v době, kdy je závora v otevřené poloze a posuvný člen ve vysunuté poloze. Je dále výhodné, má-li elektromagnetický modul alespoň dvě ramena jha, z nichž jedno rameno doléhá na zadní konec posuvného členu nebo je uspořádáno v jeho blízkosti, přičemž posuvný člen ve své dozadu zasunuté poloze překrývá obě ramena jha a magneticky je tak přemosťuje, a ve vysunuté poloze překrývá jen jedno rameno, čímž je přerušen magnetický most mezi oběma rameny jha.
Velmi výhodně může být tato konstrukce závorového zámku spojena s elektrickým nebo elektronickým vyhodnocovacím a kontrolním zařízením.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález je blíže objasněn v následujícím podrobném popise a pomocí připojených výkresů, znázorňujících jeho příkladné provedení. Na obr. 1 je schematicky znázorněn zámek podle vynálezu v podélném řezu a obr. 2 a 5 znázorňují vnitřní část tohoto zámku v různých funkčních polohách. Obr. 3 představuje částečný řez podle čáry III-III a obr. 4 částečný řez podle čáry IV-IV na obr. 1. Na obr. 6 je vysouvací zařízení v pohledu z boku. Obr. 7 znázorňuje další provedení závorového zámku v pohledu z boku. Na obr. 8 je částečný řez podle čáry VIII na obr. 7. Obr. 9 a 10 představují konstrukční detaily. Na obr. 11 a 12 jsou znázorněny části zámku v různých funkčních polohách.
Příklady provedeni vynálezu
Na obr. 1 je příkladné provedení zámku podle v zavřené poloze. V tělese 1^ je uspořádána závora je přesouvatelná doprava nebo doleva na dráze 3.
vynálezu
2, která
V závoře jsou provedeny dva kličové otvory 4, 5, v nichž jsou zasunuty dva klíče, a to klíč 6 zákazníka a klíč 7 banky. Tyto klíče jsou známým způsobem opatřeny magnety 8, 9, proti kterým jsou v závoře 2 uspořádány odpovídající permanentní magnety jako otočná stavítka 10.
V závoře 2 jsou provedena dvě vybrání 11, v nichž jsou uloženy posuvné destičky 12. Ve vybráních 11 jsou dále uložena dvě rovnoběžná ramena části 13 tvaru U vysouvacího zařízení 14, které je vytvořeno z jednoho kusu. Posuvné destičky 12 a část 13 tvaru U jsou dotlačovány do svých koncových poloh ve vybráních 11 pružinami 15 ♦ Vysouvací zařízení 14 je znázorněno na obr. 6.
Posuvné destičky 12 a obě ramena části 13 tvarní U jsou opatřeny čepy 17, 26, zasahujícími do vnitřní strany vybrání 16 závory 2. Tyto čepy 17, 26 při přesunu posuvné destičky 12 nebo při přesunu vysouvacího zařízení 14 proti tlaku pružiny 15 přicházejí do oblasti otočných stavítek 10 s permanentními magnety, a podle polohy pootočení otočných stavítek 10 narazí čepy 17, 26 buď na vnější obvodové plochy otočných stavítek 10, čímž se omezuje další posuv, nebo se čepy 17, 26 mohou zasunout do vybrání 18, 27 otočných stavítek 10, čímž se umožni odpovídající přesunutí. K tomu potřebná poloha pootočení je dána odpovídajícím kódováním magnetů 8, 9 příslušných klíčů. Navíc jsou v posuvných destičkách 12 posuvně uspořádány čepy 21, zasahující na jedné straně do vybrání 22 v tělese 1. nebo na druhé straně do vybrání 23 závory 2.
Na zadním vnitřním konci zámku je závora 2 opatřena dorazem 50, který naráží na závěrný třmen 51, pokud je tento závěrný třmen 51 v uzavírací poloze podle obr. 1. Závěrný třmen 51 je uložen výklopně okolo osy 52 a je opatřen kotvou 53. V této části zámku je uspořádán elektromagnet 54, do kterého může být dodáván elektrický proud přípojkami 55, 56. Po zapnutí elektromagnetu 54 dojde k magnetickému přitažení kotvy 53, načež se závěrný třmen 51 vykývne směrem vzhůru, ve směru šipky 57, čímž se závora 2 uvolní a může se přesunout směrem doprava. Tato poloha je znázorněna na obr. 2.
V této vzhůru vyklopené poloze závěrného třmenu 51 se uzavře pružný kontakt 58 a e1ektromagnet 54 zůstává pod proudem tak dlouho, pokud není přívod proudu přerušen. Pro aktivaci elektromagnetu 54 stačí krátkodový přívod proudu přípojkami 55, 56, například krátkým impulsem tlačítka spínače, který ovládá úředník banky, jimž se závěrný třmen 51 po delší dobu přesune do otevřené polohy.
Přerušením proudového obvodu elektromagnetu 54 klesne závěrný třmen 51 opět dolů a rozpojí tak pružný kontakt 58. Nachází-li se při přerušení proudového obvodu závora 2 v odsunuté poloze, jak je znázorněno na obr. 2, dosedne závěrný třmen 51 na hřbetní část 59 závory 2, takže pomocí zasunutých klíčů 6, 7 je možno přesunout závoru 2 do závěrné polohy, načež závěrný třmen 51 opět klesne dolů do závěrné polohy.
Proudový obvod elektromagnetu 54 se přeruší pomocí jazýčkového kontaktu 60, ovládaného permanentním magnetem 61 závory 2. V poloze, znázorněné na obr. 1, je proudový obvod uzavřen. Přesune-li se závora 2 směrem doprava, čímž se permanentní magnet 61 odsune z jazýčkového kontaktu 68, přeruší se spojeni v jazýókovém spínači a tím se přeruší i proudový obvod elektromagnetu 54. Závěrný třmen 51 klesne dolů na hřbetní část 59 závory 2, aniž by omezoval její přesouvání. Tato situace je také zřejmá z obr. 2.
Další jazýčkový kontakt 63 je ovládán permanentním magnetem 165. Jeho účelem je signalizovat, například na panelu kontrolovaném bankovním úředníkem, že závěrný třmen 51 je v otevřené poloze podle obr. 2 nebo v závěrné poloze podle obr. 1. Také další jazýčkový kontakt 62, ovládaný permanentním magnetem 61, slouží pro informaci bankovního úředníka, jemuž signalizuje uzavřenou nebo otevřenou polohu závory 2.
Informace, zprostředkovaná jazýčkovým kontaktem 63, je významná zejména v tom případě, když zákazník přesunul závoru 2 doleva, aniž přitom v důsledku poruchy závěrný třmen 51 klesl do závěrné polohy, například při uváznutí kotvy 53 na e1ektromagnetu 54.
Pro otevření zámku podle vynálezu je tak třeba, aby úřednik u přepážky nejdříve zapojil elektromagnet 54, čímž dojde ke zvednutí závěrného třmenu 51. Nato musí zákazník zasunout svůj správný klíč 6 do odpovídajícího klíčového otvoru 4, načež může dojít k relativnímu posunu mezi posuvnou destičkou 12 a závorou 2, proti síle pružiny 15. Tímto relativním přesunutím se dosáhne, že čep 21 může uhnout směrem dolů do vybrání 23 a závoru 2 je možno přesunout dále doprava do otevřené polohy. Jazýčkový kontakt 60 přeruší proudový obvod elektromagnetu 54, takže závěrný třmen 51 dolehne na hřbetní část 59 závory 2. Jázýčkové kontakty 62 a 63 signalizuji úředníkovi u přepážky, že závora 2 je v otevřené poloze, a že závěrný třmen 51 je vykývnut vzhůru.
Chce-li zákazník opět uzavřít bezpečnostní přihrádku, musí pomoci svého klíče 6 pouze přesunout závoru 2 doleva. V koncové poloze podle obr. 1 klesne závěrný třmen 51 do své závěrné polohy a blokuje tak neoprávněné přesunutí závory 2 směrem doprava. Jázýčkové kontakty 62 a 63 signalizuji úředníkovi u přepážky, že závora 2 je opět v uzavřené poloze a že závěrný třmen 51 je sklopen dolů a tím je rovněž v závěrné poloze. Pružný kontakt 58 se rozpojil, čimž došlo k přerušení proudového obvodu elektromagnetu 54. Naproti tomu je však ve stejném proudovém obvodu zařazený jazýčkový kontakt 60 uzavřen permanentním magnetem 61, takže zámek je připraven pro nové otevření.
Zámek podle vynálezu lze otevřít a zavřít i v případě, že například v důsledku výpadku proudu není možno aktivovat elektromagnet 54, aby došlo ke zvednuti závěrného třmenu 51. V tomto případě musí být do klíčového otvoru _5 zasunut klíč 7 banky.
Mr ,
Tento postup je schematicky znázorněn na obr. 3 a 4, a to v oblasti řezů podél čar III-III a IV-IV na obr. 1. Na obr. 4 je klíč 7 banky v částečně zasunuté poloze. Vysouvací zařízení 14 je v této poloze pod tlakem pružiny 15, jak je zřejmé z obr. 1, takže náběžná plocha 65 zasahuje do klíčového otvoru 5. Na klíči 7 banky je rovněž náběžná plocha 66. Zatlačením klíče 7 ve směru šipky 67 se vysouvací zařízení 14 přesune ve směru šipky 68, načež se klíč 7 zcela zasune do klíčového otvoru 5, jak je v jiném řezu znázorněno na obr. 3.
Podle obr. 5 dochází na vnitřním konci závory 2, v důsledku vysunutí vnitřního konce vysouvacího zařízení 14, ke zvednuti závěrného třmenu 51 působením náběžné plochy 69. Po úplném zvednutí závěrného třmenu 51 může být závora 2 přesunuta doprava, jak bylo výše popsáno, a zámek je možno otevřít. Na obr. 6 je znázorněno vlastní vysouvací zařízení.
Vyjme-li bankovní úředník svůj klíč 7 opět z klíčového otvoru 5^ přesouvá se vysouvací zařízení 14 působením pružiny 15 zpět do své původní polohy, přičemž se zadní konec vysouvacího zařízení 14 opět zasune do závory 2, jak je zřejmé z obr. 1. Po přesunutí celé závory 2 do závěrné polohy může i závěrný třmen 51 klesnout do závěrné polohy.
Pružný kontakt 58 lze výhodně také nahradit dalším jazýčkovým kontaktem 70, čárkovaně znázorněným na obr. 1, 2 a 5.
Na obr. 7 až 10 je znázorněno další výhodné příkladné provedení vynálezu. Součásti, které jsou stejné nebo analogické, jako jsou součásti u výše popsaného příkladného provedení zámku, jsou z části označeny stejnými vztahovými čísly a pokuji jde o jejich funkci, je stejná, jak bylo výše uvedeno. U tohoto příkladného provedení je na koncové části závory 2 v dutině zámku uspořádána výkyvná západka 60, která je spojena se závorou 2 kloubem 81. Při podélném posuvu závory 2 sleduje výkyvná západka 80 nucené tento pohyb. Tvar výkyvné západky 80 a její funkce je zřejmá z obr. 8. Závora 2 je v závěrné poloze, tedy v poloze maximálně vysunuté doleva. Přední konec závory 2 vyčnívá z tělesa 1. zámku a zasahuje do vybrání na obr. 7 neznázorněného dveřního rámu, pokud jsou příslušná dvířka uzavřena, jak je schematicky znázorněno na obr. 12. Výkyvná západka 80 je pod tlakem pružiny 82, takže svou hranou zapadá do západkového vybrání 8_3, čímž zabraňuje přesunutí závory 2 doprava do otevřené polohy. Do dráhy posuvu vysouvacího zařízení 14 zasahuje palec 84. Vysouvací zařízení 14 je z jednoho kusu a má rovnoběžná ramena v části 13 ve tvaru U, viz obr. 7. Je-li v klíčovém otvoru 5 zasunut odpovídající klič 7 banky, je možno vysouvací zařízení 14 vzhledem k závoře 2 přesunout směrem doprava, takže vysouvací zařízení 14 dosedne na palec 84 a natočí výkyvnou západku 80 okolo kloubu 81. Tím se výkyvná západka 80 vysune ze západkového vybrání 83 a závoru 2 je možno přesunout do pravé otevřené polohy. Při zpětném posuvu závory 2 do uza11 vřené polohy zapadne výkyvná západka 80 působením pružiny 82 opět do západkového vybrání 83.
Pod výkyvnou západkou 80 je v tělese 1 zámku uspořádán elektromagnetický modul 85. Tento elektromagnetický modul 85 je opatřen jhem tvaru U se dvěma vzhůru směřujícími rameny 86, 87. Na ramenu 86 je uložena magnetická cívka 88. Rameno 86 jha čni směrem vzhůru až k výkyvné západce 80, přičemž tato výkyvná západka 80 doléhá na rameno 86.
Pokud magnetická cívka 88 není pod proudem, klouže výkyvná západka 80 prakticky bez třeni po povrchu ramena 86, přičemž nedochází ke změně polohy výkyvné západky 80, neboť její poloha je zajištěna předpětim pružiny 82. Protéká-li proud magnetickou cívkou 88, přitáhne se výkyvná západka 80 magneticky svou části 89, jak je zřejmé z obr. 8, čímž se na tomto místě vytváří druhý bod otáčení 89 výkyvné západky 80. Při přesunuti závory 2 do otevřené polohy se výkyvná západka 80 vykloní na tomto bodu otáčeni 89 ve směru šipky 90 a vysune se ze západkového vybrání 83. Zavedením napětí do magnetické cívky 68, což lze provést z větší vzdálenosti, je možno uvolnit zablokování závory bez použití bankovního klíče 7.
Nad závorou 2 je uspořádán posuvný člen 91 , znázorněný na obr. 9 v pohledu shora. Tento posuvný člen 91 je se zřetelem k potřebnému posuvnému pohybu zčásti spojen se závorou 2; mezi oběma konstrukčními prvky však může také docházet k relativnímu posuvu.
Posuvný člen 91 je vzhledem k tělesu JL zámku uložen v poloze předpjaté tlačnou pružinou 92, dotlačující jej do závěrné polohy. Tlačná pružina 92 dosedá jedním koncem do vybrání posuvného členu 91 a svým druhým koncem je opřena o opěrnou plochu 93 tělesa JL. Přední konec 94 závory 2 má zkoseni 95 a na zadním konci 96 je provedeno vybrání 97. Jak je zřejmé z obr. 7 a 8, je ve vybrání 97 uloženo blokovací tělísko 98 ve tvaru kuličky. V tělese 1^ zámku je vytvořeno vybrání 99, v němž se blokovací tělisko 98 při souvání posuvného členu 91 a případně i závory 2 může posouvat; v podélném směru je však jeho pohyb omezen dvěma koncovými plochami nebo hranami 100, 101. Závora 2 je v této části vytvořena jako plná, takže se blokovací tělísko 98 posouvá i po horní ploše 105 závory 2.
Z obr. 7 je zřejmé, že závora 2 nemůže být přesunuta dále doleva, nebot blokovací tělísko 98 další posun doleva omezuje. Navíc je zařízeni opatřeno dalšími dorazy, například dorazem 106 v přední části závory 2.
Je-li závora 2 v pravé otevřené poloze, jak je znázorněno na obr. 11, zůstává posuvný člen 91 ve své doleva vysunuté klidové poloze, v níž je udržován tlačnou pružinou 92. Přitom blokovací tělísko 98 zapadne do vybrání 103 závory 2. Přesunutí závory 2 doleva není možné, nebot blokovací tělísko 98 je sevřeno mezi hranami 100 a 107.
Ve výše popsané otevřené poloze závory 2 je posuvný člen 91 nadále v doleva vysunuté poloze. Při uzavření příslušných dvířek, například bankovní bezpečnostní přihrád- 13 ky, nabíhá zkoseni 95 na rám dvířek a posuvný člen 91 se přesune doprava. Toto přesunutí je možné, nebot závora 2 je v přesunuté pravé poloze a blokovací tělísko 98 se může pohybovat ve vybrání 99. Přitom se stlačuje tlačná pružina 92.
Při uzavírání zámku zákazník svým klíčem 6 posouvá závoru 2 směrem doleva, až tato zaujme polohu znázorněnou na obr. 12. Posuvný člen 91 zůstává ve své doprava zasunuté poloze v tělese .1 zámku, neboť mu v přesunutí doleva brání obruba 108 rámu dvířek. Teprve tehdy, když se při uzavření dvířek také posuvný člen 91 přesune doprava a blokovací tělísko 98 uhne směrem vzhůru, je možné přesunout závoru 2 doleva do uzavřené polohy.
Na obr. 7 je znázorněna poloha jednotlivých konstrukčních částí, zejména posuvného členu 91 a závory 2, ve které se tyto části nacházejí v případě, že zákazník nedopatřením přesunul závoru 2 doleva do závěrné polohy u otevřených dvířek.
Jak již bylo uvedeno, je elektromagnetický modul S_5 také opatřen ramenem 87 vyčnívajícím vzhůru až k posuvnému členu 91 . V doleva přesunuté poloze podle obr. 7 doléhá posuvný člen 91 svým zadním koncem 96 pouze na toto rameno 87. V doprava přesunuté poloze doléhá posuvný člen 91 jak na rameno 87, tak i na rameno 86 jha, přes výkyvnou západku 80.
V prvé poloze jsou tak obě ramena 86, 87 jha v oblasti posuvného členu 91 nemagneticky vodivě spojena, ve druhém připadá, když posuvný člen 91 leží nad oběma rameny 86, 87 jha, jsou póly spojeny nakrátko a magnetická pole se v posuvném členu 91 svazkuji.
Tento rozdíl v magnetickém stavu elektromagnetického modulu 85 je při napájení magnetické cívky 88 proudem snadno zjistitelný, neboť se mění intenzita proudu. Tak je možno pomocí odpovídajícího elektrického nebo elektronického vyhodnocovacího a kontrolního zařízení zjišťovat a ověřovat polohu závory 2.
Elektrickým řídicím a dotazovacím zařízením podle vynálezu je tak možno i ze vzdálenějšího místa, například od bankovní přepážky, zjistit, zda jsou některá z dvířek bezpečnostních schránek otevřena, a to i v případě, že je závora 2 přesunuta doleva do závěrné polohy.
Na obr. 10 je pohled z boku na závoru 2. Slouží k lepšímu pochopení obr. 7. Se zřetelem k předcházejícímu podrobnému vysvětlení obou příkladných provedení závorového zámku není podrobný popis tohoto vyobrazení potřebný.

Claims (13)

PATENTOVÉ NARO KýY “
1. Závorový zámek s klíčem ovládanými stavitky a s přídavným blokovacím zařízením s elektricky ovládatelným zajišťováním a odjišťováním závory, vyznačuj ící se t í m , že přídavným blokovacím zařízením závory (2) je závěrný třmen (51), jehož zajišťovací a odjišťovací pohyb je řízen pohonným členem.
2. Závorový zámek podle nároku 1, vyznačující se tím, že má posuvnou závoru (2) ovladatelnou klíčem (6) zákazníka a případně také klíčem (7) banky, a přídavné blokovací zařízení pro zajištění nebo odjištění závory (2), přičemž přídavné blokovací zařízení je odjistitelné z blokovací polohy klíčem (7) banky, a dále obsahuje případně klíčem (7) banky ovladatelné vysouvací zařízení. (14) pro odjišťování přídavného blokovacího zařízení, které je opatřeno náběžnými plochami (65) odpovídajícími nábéžným plochám příslušného klíče (7) banky, jímž se při úplném zasunutí do klíčového otvoru (5) umožní relativní posun vysouvacího zařízení (14) vzhledem k závoře (2), a přídavné blokovací zařízení je tvořeno závěrným třmenem (51), ovladatelným pohonným členem, a závěrný třmen (51) je zasouvátelný a vysouvatelný z a do dráhy (3) posuvu závory (2), přičemž přídavné blokovací zařízení je uspořádáno v tělese (1) závorového zámku nebo na koncové části tělesa (1), na vnitřní straně dvířek.
3. Závorový zámek podle nároku 2, vyznačující se t í m , že pohonný člen je elektromagnet (54) a závěrný třmen (51) je výklopný okolo osy (52).
4. Závorový zámek podle nároku 2 nebo 3, vyznačující se tím, že je opatřen jedním spínačem, kterým je po zapnutí elektromagnetu (54) a vykývnutí závěrného třmenu (51) udržován uzavřený proudový obvod elektromagnetu (54), a druhým spínačem, ovládaným závorou (2), pro přerušení proudového obvodu elektromagnetu (54), je-li závora (2) přesouvána ze zajištěné polohy do otevřené polohy.
5. Závorový zámek podle nároku 4, vyznačující se tím, že spínače jsou pružné nebo jazýčkové kontakty (58,60), ovladatelné permanentními magnety (61, 165) upravenými na závoře (2) a závěrném třmenu (51).
6. Závorový zámek podle některého z předcházejících nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že závora (2) je na svém v dutině tělesa (1) zámku uloženém konci opatřena dorazem (50) pro dosednutí na závěrný třmen (51) v jeho závěrné poloze, a vysouvací zařízení (14) má rameno dosahující k ploše dorazu (50) a přesouvatelné za tento doraz (50), které je na svém konci opatřeno náběžnou plochou (69) pro nadzvednutí závěrného třmenu (51).
7. Závorový zámek podle některého z předcházejících nároků laž 6, vyznačující se tím, že je opatřen dalšími jazýčkovými kontakty (62, 63) pro indikaci polohy závory (2) a závěrného třmenu (51).
8. Závorový zámek podle bodu 1, vyznačující se tím, že na závoře (2) je upravena odpružená výkyvná západka (80) v dotlačené poloze zasahující do západ4 kového vybrání (83) v tělese (1), a v tělese (1) zámku je uspořádáno elektricky ovladatelné zadržovací zařízení pro udržení výkyvné západky (80) v otevřené poloze při přesouvání závory (2).
9. Závorový zámek podle bodu 8, vyznačující se tím, že zadržovací zařízeni je elektromagnetický modul (85), jehož rameno (86) jha doléhá na výkyvnou západku (80) ke straně jejího kloubu (81), vzhledem ke směru posuvu závory (2), přičemž rameno (86) jha zadržuje výkyvnou západku (80) magnetickou silou, a výkyvná západka (80) je nato otočná okolo jiného bodu otáčení (89).
10. Závorový zámek podle některého z nároků 8 nebo 9, v y z n a č u jící s e tím, že v tělese (1) je uspořádán vzhledem k závoře (2) posuvný člen (91), který je se závorou (2) spoj itelný pomocí blokovacího
tělíska (98).
11. Závorový zámek podle nároku 10, vyznačující se tím, že blokovací tělísko (98) je uloženo v posuvném členu (91) posuvně v příčném směru a v tělese (1) zámku je vytvořeno vybrání (99), v němž je blokovací tělísko (98) posouvatelné v rozmezí odpovídajícím délce dráhy posunu závory (2).
12. Závorový zámek podle nároku 11, vyznačující se tím, že v závoře (2) je provedeno vybrání (103), ve kterém je zčásti uloženo blokovací tělísko (98) v době, kdy je závora (2) v otevřené poloze a posuvný člen (91) ve vysunuté poloze.
13. Závorový zámek podle některého z předcházejících nároků 8 až 12, vyznačující se tím, že elektromagnetický modul (85) má alespoň dvě ramena (86,87) jha, z nichž jedno rameno (87) doléhá na zadní konec (96) posuvného členu (91) nebo je uspořádáno v jeho blízkosti, přičemž posuvný člen (91) ve své dozadu zasunuté poloze překrývá obě ramena (86, 87) jha a magneticky je tak přemosťuje, a ve vysunuté poloze překrývá jen jedno rameno (87), čímž je přerušen magnetický most mezi oběma rameny (86, 87) jha, a pro indikaci polohy závory (2) je zámek spojen s elektrickým nebo elektronickým vyhodnocovacím a kontrolním zařízením. ,
CZ93191A 1991-07-12 1993-02-15 Závorový zámek CZ19193A3 (cs)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT140691A AT396503B (de) 1991-07-12 1991-07-12 Schiebeschloss
AT130192A AT397270B (de) 1992-06-25 1992-06-25 Schiebeschloss mit schlüsselgesteuerten zuhaltungen und einer zusatzsperre
PCT/AT1992/000085 WO1993001383A1 (de) 1991-07-12 1992-07-03 Schiebeschloss mit schlüsselgesteuerten zuhaltungen und einer zusatzsperre

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ19193A3 true CZ19193A3 (cs) 1993-10-13

Family

ID=27147338

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ93191A CZ19193A3 (cs) 1991-07-12 1993-02-15 Závorový zámek

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ19193A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7963574B2 (en) Fail safe/fail secure lock with quick change access window
US6848286B2 (en) Electronic latch apparatus and method
US5029912A (en) Locking device
US4439808A (en) Electromagnetic lock
US6474120B1 (en) Bolt assembly
US6630877B2 (en) Electromagnetic closing and opening device for door leaves that can be pivoted
CA3002386C (en) Electric door strike having a dead latch release platform actuated by a spring latch keeper and a spring latch lifter feature
US6386597B1 (en) Dual latch retraction system for exit bar
WO1995023269A1 (en) Electromagnetic lock
PL178049B1 (pl) Urządzenie blokujące do drzwi
CN111910395B (zh) 用于家用电器的门锁
EP3155193A2 (de) Verriegelungssystem
US5865483A (en) Electromechanical locking system
DE202015101504U1 (de) Verriegelungssystem
CN114450457B (zh) 锁定装置和系统
EP0260860B1 (en) Locking mechanisms
WO1989002967A1 (en) Electrically controlled locks
GB2278394A (en) Electrically operated door lock
CZ19193A3 (cs) Závorový zámek
DK2390445T3 (en) Lock
SK18393A3 (en) Sliding-bolt lock with key-operated tumblers and an additional locking element
EP0284589B1 (en) Electrical safety lock
US4471856A (en) Elevator door interlock
GB2572027A (en) Door lock device
EP1870545A2 (en) Self-locked and self-retained safety electrolock