CZ18952U1 - Biologická čistírna odpadních vod - Google Patents

Biologická čistírna odpadních vod Download PDF

Info

Publication number
CZ18952U1
CZ18952U1 CZ200820168U CZ200820168U CZ18952U1 CZ 18952 U1 CZ18952 U1 CZ 18952U1 CZ 200820168 U CZ200820168 U CZ 200820168U CZ 200820168 U CZ200820168 U CZ 200820168U CZ 18952 U1 CZ18952 U1 CZ 18952U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
aeration
chamber
waste water
treatment plant
biological
Prior art date
Application number
CZ200820168U
Other languages
English (en)
Inventor
Smetana@Libor
Original Assignee
Albion Group, A.S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Albion Group, A.S. filed Critical Albion Group, A.S.
Priority to CZ200820168U priority Critical patent/CZ18952U1/cs
Publication of CZ18952U1 publication Critical patent/CZ18952U1/cs

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02WCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO WASTEWATER TREATMENT OR WASTE MANAGEMENT
    • Y02W10/00Technologies for wastewater treatment
    • Y02W10/10Biological treatment of water, waste water, or sewage

Landscapes

  • Purification Treatments By Anaerobic Or Anaerobic And Aerobic Bacteria Or Animals (AREA)

Description

Oblast techniky leehnické řešení se týká biologické čistírny odpadních vod sestávající z nádoby opatřené přívodem odpadní vody, aktivačního prostoru a dosedací komory opatřené odtokem vyčištěné vody.
Dosavadní stav techniky
Z technické praxe jsou známa různá řešení biologického čištění odpadních vod. Odpadní vody jsou nejdříve mechanicky předčištěny, poté jsou podrobeny biologickému odstranění znečištění aktivovaným kalem, obvykle za aerobních podmínek. Aktivovaný kal je vracen do čisticího procesu.
io Uvedený způsob je aplikován v různých čistírnách odpadních vod. počínaje malými domovními čistírnami, až po čistírny vetší kapacity vhodné například pro hotely, obce a podobně.
Je známo, že při aplikaci tohoto způsobu, tj. při provozu těchto čistíren odpadních vod, dochází v průběhů sedimentace k vyplavování plovoucích nečistot a aktivovaného kalu na hladinu dosazovací nádrže. Tento jev je častý zejména u menších čistíren z důvodu značné nerovnoměrnosti nátoku čištěné odpadní vody. Odstranění plovoucích nečistot a kalu je řešeno u větších čistíren často pomocí speciálního zařízení, které tyto nečistoty z hladiny stírá nebo čerpá.
U menších čistíren, kde je výskyt těchto nežádoucích efektů častý a množství plovoucích nečistot a kalu je značné, zařízení na odstraňování plovoucích nečistot a kalu z ekonomických důvodů zpravidla není, a odstranění těchto nečistot a kalu je řešeno manuálně. Při odstraňování je nutno
2o spolu s plovoucími nečistotami odstranit také plovoucí kal, kterého je zpravidla několikanásobně více, než plovoucích nečistot nebo je nutné mechanicky vymíchat plynnou fázi z vyplavovaného aktivovaného kalu a tak oddělit vyplavený kal ze systému čištění odpadní vody od plovoucích nečistot, čímž se podstatné sníží množství nečistot, které je nutno odstranit z hladiny dosazovací nádrže.
Tento způsob odstraňování plovoucích nečistot je časově značně náročný a při promíchávání plovoucího aktivovaného kalu a současného nátoku čištěné odpadní vody dochází k úniku tohoto aktivovaného kalu a plovoucích nečistot do odtoku a tím ke značnému zhoršení výsledných parametrů vyčištěné vody.
U systémů čištění odpadních vod, kdy je pro sedimentaci aktivovaného kalu využita vertikální
3o dosazovací nádrž je také nutno ručně odstraňovat plovoucí nečistoty z vtokového válce umístěného v dosazovacím prostoru. 1 v tomto vtokovém válci jsou zpravidla zachyceny plovoucí nečistoty společné s vyplaveným aktivovaným kalem, což také zvyšuje množství látek, které je nutno ze systému odstranit.
Odtok vyčištěné vody z dosazovací nádrže probíhá pod úrovní provozní hladiny. Nevýhoda toV5 hoto řešení spočívá v tom, že působením míchadla v první nádrži se mohou nečistoty a plovoucí aktivovaný kal snadno dostat v průběhu odtoku vyčištěné vody do odtokové trubky vyčištěné vody a zhoršit tak její kvalitu.
Podstata technického řešení
Výše uvedené nedostatky jsou do značné míry' odstraněny biologickou čistírnou odpadních vod io sestávající z nádoby opatřené přívodem odpadní vody. aktivačního prostoru a dosedací komory opatřené odtokem vyčištěné vody, přičemž u dna nádoby jsou umístěny provzdušňovací prvky, podle tohoto technického řešení. Jeho podstatou je to, že u přívodu odpadni vody je k vnitřní stěně nádoby připojen denitrifíkační prostor opatřený ve své homí části separaěním roštem nečistot. Pod roštem je denitrifíkační prostor opatřen průchody do aktivačního prostoru, kterv je u dna opatřen provzdušňovací mi prvky. Dosedací komora je opatřena na sve boční straně prostucz 18952 Ul pem z aktivačního prostoru, odtokovým systémem a ve své homí části provzdušňovací trubkou hladiny dosedací komory. Ke dnu dosedací komory je připojeno přečerpávací potrubí propojené s denítrifikačním prostorem.
Pod denítrifikačním prostorem je s výhodou umístěn samostatný provzdušňovací prvek. U odtos kového systému je ve výhodném provedení v dosedací komoře umístěna nomá stěna.
Provzdušňovací prvky a/nebo přečerpávací potrubí a/nebo provzdušňovací trubka jsou s výhodou propojeny s membránovým dmychadlem, které je opatřeno časovými spínacími hodinami.
Vzhledem k tomu, že denitrifikační prostor je opatřen ve své homí části separačním roštem nečistot, je zajištěno, že se do prostoru biologické čistírny nedostanou žádné větší mechanické ío části. Aktivační prostor je u dna opatřen provzdušňovacimi prvky, které umožňují provádět biologické odstraňování znečištění aktivovaným kalem za aerobních podmínek. Aktivovaný kal postupuje do dosedací komory, kde dochází k jeho sedimentaci. Vyčištěná voda odchází odtokovým systémem buď do zádržné nádrže a do kanalizace, nebo ji je možné použít jako zálivkovou vodu. Plovoucí kal je narušován vzduchem vycházejícím z provzdušňovací trubky. Usazený kal z iš dosedací komory je odváděn pres přečerpávací potrubí zpět do denitrifikačního prostoru. Výhodou tohoto řešení je to, že nejsou užity žádné mechanické prvky a cirkulace je zajišťována proudem vzduchu.
Pro zvýšení aerobních účinkuje pod denítrifikačním prostorem umístěn samostatný provzdušňovací prvek.
Pro zabránění případného odtoku plovoucího kalu, jc u odtokového systému v dosedací komoře umístěna nomá stěna. Odtokový systém zároveň vymezuje výšku provozní hladiny.
Provzdušňovací prvky a/nebo přečerpávací potrubí a/nebo provzdušňovací trubka jsou s výhodou propojeny s jedním membránovým dmychadlem, které je opatřeno časovými spínacími hodinami.
Biologická čistírna umožňuje čištění odpadních vod z koupelen, sociálních zařízení, kuchyní, myček nádobí, automatických praček a podobně. Náklady na vyčištění jsou velice nízké.
Toto řešení zjednodušuje celé zařízení a je snadné na obsluhu. Biologická čistírna odpadních vod se vyznačuje především nízkou pořizovací cenou, nízkou hmotností a jednoduchostí pri účinnosti čištění 90 až 95 %.
Kalkulovaná životnost je 25 let. Přičemž tento údaj je pro stabilitu pláště biologické čistírny. Reálná životnost bude v praxi záležet na konkrétních podmínkách osazení.
Další komponenty, které jsou uvnitř čistírny jsou vyměnitelné a jejich životnost je následující. Vnitřní technologie má uvažovanou životnost 20 let. Fólie provzdušňovacích elementů 10 let. Životnost dmychadla je uvažována 7 let, při výměně cívek po 4 letech a výměně membrán po 2 *5 letech.
Hlučnost dmychadla je od výrobce garantována 38 dB. Již tato hodnota splňuje všechny hygienické normy pro instalaci přímo vedle obytných budov. Díky umístění v samostatném prostoru nástavce čistírny, který je opatřen poklopem je hlučnost dmychadla a celého zařízení snížena na hranici slyšitelnosti.
Zatímco v čistíme odpadních vod aerobního typu dochází díky oxidaci vody a všech látek v ní v í?nxo*k L· Áióťóní n mr/woň /bjun íol/oi Tzi tlíY 0/1 ί + ζχí U ι Ιλ k/u JUÍjVnj Vil rv J V.J 1 V-i 1 VlOLVin U LUi V_Z * V tl UVLiiilLtWl, JV pOUhULUllU,, /.V Z/ U ÍOVtnl pu LV4 Xj 11 roorganizmú obsažených v surové odpadní vodě je v procesu aerobního čištění v čistírnách odpadních vod diky oxidaci zlikvidováno. Finálními produkty aerobního čištění odpadních vod jsou kromě biomasy voda a oxid uhličitý. Tedy nezávadné a nezapáchající plyny. Je prokázáno, ze 99 % všech patogenních mikroorganizmů obsažených v surové odpadní vodě je v procesu aerobního čištění v čistírnách odpadních vod díky oxidaci zlikvidováno.
Spolehlivý provoz čistírny vyžaduje pravidelnou kontrolu a obsluhu. Zběžnou vizuální kontrolu je třeba provádět lx týdně, kdyjde zejména o zjištění, zdaje v chodu kompresor, provzdušňova45
CZ 18952 Cl cí zařízení a mamutka. Minimálně lx za ó měsíců je nutné odčerpání přebytečného kalu. Jedenkrát týdně vyčistit hladinu čistírny od vytvořených nánosů zhutněného kaiu. Jedná se tedy u v clíce snadnou kontrolní činnost.
Dle současné platné české i EU legislativy lze přebytečný aerobně stabilizovaný kal likvidovat uložením na vodotěsný kompost. Na kompletní zajištění nezávadnosti stačí poté kal posypat vápnem. Na kompostu po promíchání s ostatním organickým vegetačním odpadem dojde k přeměně kalu na průmyslový kompost a ten již lze aplikovat bez problému jako hnojivo na zemědělskou půdu. Toto platí potud, pokud celý popsaný proces je uskutečněn na pozemcích jednoho jediného majitele.
ío Přehled obrázků na výkresech
Příkladná biologická čistírna bude podrobněji popsána na konkrétním příkladu provedení s pomocí přiložených výkresu, kde na obr. 1 je znázorněna schematicky v řezu v bokorysu a na obr. 2 je znázorněna v půdorysu.
Příklady provedení technického řešení
Příkladná biologická čistírna odpadních vod sestává z nádoby 1_ opatřené přívodem 2 odpadní vody, aktivačního prostoru 3 a dosedací komory 4 opatřené odtokem 5 vyčištěné vody. U dna nádoby i jsou umístěny provzdušňovací prvky 6. U přívodu 2 odpadní vody je k vnitřní stěně nádoby i připojen denitrifikační prostor 7 opatřený ve své horní části separačním roštem 8 nečistot. Pod roštem 8 jsou umístěny průchody do aktivačního prostoru 3, opatřeného u dna pro20 vzdušůovacími prvky 6. Dosedací komora 4 je opatřena na své boční straně prostupem 9 z aktivačního prostoru 3 a odtokovým systémem l_0. Ve své horní části je dosedací komora 4 opatřena provzdušňovací trubkou J_L hladiny. Ke dnu dosedací komory 4 je připojeno přečerpávací potrubí 12 propojené s denitrifikačním prostorem 7.
Pod denitrifikačním prostorem 7 je umístěn samostatný provzdušňovací prvek 6. U odtokového systému 5 je v dosedací komoře 4 umístěna nomá stěna 13. Provzdušňovací prvky 6, přečerpávací potrubí 12 a provzdušňovací trubka JJ_ jsou propojeny s membránovým dmychadlem, ktere je opatřeno časovými spínacími hodinami.
Konstrukčně se tedy jedná o válcovou plastovou nádobu 1 s technologickou vestavbou. Čistírna se umísťuje pod úroveň terénu, tzn. celou svojí výškou pod odpadní potrubí, nebo-li odtok 5.
Prostor mezi homí hranou čistírny a terénem je řešen plastovým nástavcem válcového tvaru, ve kterém je umístěno membránové dmychadlo a je opatřen plastovým víkem,
Mechanicky předčištěná voda přitéká do denitrifikačního prostoru 7, kde dochází k biologickému odstraňováni dusíku. Degradace biologicky rozložitelných materiálů zachycených v tomto prostoru 7 je zajištěna tlakovým provzdušňováním. Denitrifikační prostor 7 je s provzdušňovacím aktivačním prostorem 3 spojen otvory ve stěně.
Aktivační prostor 3 je osazen provzdušňovacím systémem. Zdrojem vzduchu pro provzdušňování je membránové dmychadlo. Vzduchové difuzory ve tvaru provzdušňovaeíeh prvku 6 jsou umístěny na dne aktivační nádrže. V tomto prostoru 3 s vysokou koncentrací rozpuštěného kyslíku dochází k biologickému odstraňování organického znečištění vody. Organické látky jsou oxi-w dovány na oxid uhličitý a vodu a částečně je organický uhlík využíván k růstu biomasy aktivovaného kalu.
Z aktivačního prostoru 3 voda vtéká do dosedací komory 4 spojovacím potrubím přes prostup 9. kde se vyčištěná voda odděluje od aktivovaného kalu a přes odtokový systém 10 je odváděna do kanalizace. Dosedací komora 4 je válcového tvaru se spodním zešikmením, kde je recirkulaee kalu zajištěna pomocí přečerpávacího potrubí L2 zpět do denitrífikačního prostoná 7.
Hladina dosedací komory 4 je provzdušňována pomocí perforované provzdušňovací trubky 11.
CZ 18952 Ul
Vyčištěná voda je přes odtokový systém 10 odváděna do kanalizace, se souhlasem vodohospodářského orgánu lze tuto vyčištěnou vodu vypouštět do recipientu, dešťové kanalizace či trativodu. Vyčištěnou vodu lze použít jako zálivkovou, případně jako zdroj požární vody.
Vzduchování je zajištěno membránovým dmychadlem, které je napojeno do rozvaděče vzduchu, 5 z kterého je vzduchování rozvedeno do jednotlivých částí: difuzoru - provzdušňovacích prvků 6, přečerpávacího potrubí 12 ve tvaru mamutky, a perforované provzdušňovací trubky _U. Membránové dmychadlo je řízeno časovými spínacími hodinami.
Příkladná biologická čistírna jc řešena jako samonosná nádrž, která je vyráběna extruderovým horkovzdušným svařováním, s pevností spojů větší než je pevnost samotného materiálu. Zakladlo ním materiálem pro výrobu čistírny jsou desky a role hladkého povrchu vyrobené z homogenního kopolymeru. Tento materiál je inrazuvzdomý, s výbornými tepel ně-izolační mi vlastnostmi aje zdravotně zcela nezávadný. Je certifikován pro pitnou vodu a vyniká vysokou stálobarevností a odolností vůči UV záření s životností minimálně 50 let. Výztuže a žebrování po obvodu nádrže jsou zhotoveny z materiálu o síle 15 mm a zaručují čistírně stálý a pevný tvar. Uvedený příklad15 ný typ ČOV do 6EO má rozměry - vnější průměr včetně výztuh 145 cm při výšce 150 cm. Průmyslová využitelnost
Biologická čistírna odpadních vod podle tohoto technického řešení nalezne uplatnění především jako domovní čistírna, ale lze ji využít i u menších provozoven a podobně.

Claims (5)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    20 1. Biologická čistírna odpadních vod sestávající z nádoby (1) opatřené přívodem (2) odpadní vody, aktivačního prostoru (3) a dosedací komory (4) opatřené odtokem (5) vyčištěné vody, přičemž u dna nádoby (1) jsou umístěny provzdušňovací prvky (6), vyznačující se tím, že u přívodu (2) odpadní vody je k vnitřní stěně nádoby (1) připojen denitrifikační prostor (7) opatřený ve své homí časti separačním roštem (8) nečistot a pod roštem (8) průchody do akti25 vačního prostoru (3) opatřeného u dna provzdušňovacími prvky (6), a dosedací komora (4) je opatřena na své boční straně prostupem (9) z aktivačního prostoru (3), odtokovým systémem (10) a ve své homí části provzdušňovací trubkou (11) hladiny dosedací komory (4) a ke dnu dosedací komoty (4) je připojeno přečerpávací potrubí (12) propojené s denitrifikačním prostorem (7).
  2. 2. Biologická čistírna odpadních vod podle nároku 1, vyznačující se tím, že pod ví denitrifikačním prostorem (7) je umístěn samostatný provzdušňovací prvek (6).
  3. 3. Biologická čistírna odpadních vod podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že u odtokového systému (5) je v dosedací komoře (4) umístěna nomá stěna (13).
  4. 4. Biologická čistírna odpadních vod podle kteréhokoli z uvedených nároků, vyznačující se tím, žc provzdušňovací prvky (6) a/nebo přečerpávací potrubí (12) a/nebo pro's vzdušňovací trubka (11) jsou propojeny s membránovým dmychadlem.
  5. 5. Biologická čistírna odpadních vod podle nároku 4, vyznačující se tím, žc membránové dmychadlo je opatřeno časovými spínacími hodinami.
    2 výkresy
CZ200820168U 2008-07-23 2008-07-23 Biologická čistírna odpadních vod CZ18952U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200820168U CZ18952U1 (cs) 2008-07-23 2008-07-23 Biologická čistírna odpadních vod

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200820168U CZ18952U1 (cs) 2008-07-23 2008-07-23 Biologická čistírna odpadních vod

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ18952U1 true CZ18952U1 (cs) 2008-10-06

Family

ID=39829977

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ200820168U CZ18952U1 (cs) 2008-07-23 2008-07-23 Biologická čistírna odpadních vod

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ18952U1 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ307806B6 (cs) * 2012-04-02 2019-05-22 Jan Topol Způsob čištění odpadních vod s řízenou denitrifikací a zařízení k provádění způsobu

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ307806B6 (cs) * 2012-04-02 2019-05-22 Jan Topol Způsob čištění odpadních vod s řízenou denitrifikací a zařízení k provádění způsobu

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8246829B2 (en) Systems and methods for water treatment and remediation
US20090065412A1 (en) Apparatus for waste water treatment
US5137625A (en) Aquatic plant/microbial water purification system
US4812237A (en) Water recycle system
US20070289922A1 (en) Modular wastewater treatment system
JP2019529094A (ja) 汚水処理装置および排出雨水取込型汚水集水処理システム
Meuler et al. Membrane bio-reactors for decentralized wastewater treatment and reuse
CN212269810U (zh) 农村生活污水复合式生态净化系统
CN111792798A (zh) 农村生活污水复合式生态净化系统
US20090255871A1 (en) Method and apparatus for on-site treatment of waste water
CZ18952U1 (cs) Biologická čistírna odpadních vod
CN213037623U (zh) 生活污水mbr一体化处理装置
CN104045206A (zh) Uv/o3+baf组合式高级氧化污水处理设备
US20090014383A1 (en) On/off site water reclamation system
KR100460942B1 (ko) 소화조와 연속 회분식 반응조를 이용한 하수처리방법 및장치
JPWO2007049495A1 (ja) 廃水処理装置及び廃水処理方法
JP6652898B2 (ja) 水処理装置及び水処理方法
KR200449638Y1 (ko) 가정용 잡배수 전용 정화조
KR100249465B1 (ko) 오수, 분뇨 합병정화조의 싸이폰식 여과휠타조
RU195505U1 (ru) Локальное очистное устройство
JP4425882B2 (ja) 汚水処理システム
KR200325091Y1 (ko) 우수 처리 장치
GB2551385B (en) Aerated wastewater treatment
MX2009014163A (es) Sistema ecologico de tratamiento de aguas residuales empleando un reactor anaerobio enzimatico y proceso.
CZ291934B6 (cs) Způsob čištění odpadních vod biologickou cestou a zařízení k provádění způsobu

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20081006

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20120517

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20150703

MK1K Utility model expired

Effective date: 20180723