CZ18521U1 - Lak na dřevo, dřevotřísku a korek, na přírodní olejové bázi - Google Patents

Lak na dřevo, dřevotřísku a korek, na přírodní olejové bázi Download PDF

Info

Publication number
CZ18521U1
CZ18521U1 CZ200819667U CZ200819667U CZ18521U1 CZ 18521 U1 CZ18521 U1 CZ 18521U1 CZ 200819667 U CZ200819667 U CZ 200819667U CZ 200819667 U CZ200819667 U CZ 200819667U CZ 18521 U1 CZ18521 U1 CZ 18521U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
lacquer
oil
weight
natural oil
amount
Prior art date
Application number
CZ200819667U
Other languages
English (en)
Inventor
Ríha@Radek
Original Assignee
Ríha@Radek
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ríha@Radek filed Critical Ríha@Radek
Priority to CZ200819667U priority Critical patent/CZ18521U1/cs
Publication of CZ18521U1 publication Critical patent/CZ18521U1/cs

Links

Landscapes

  • Paints Or Removers (AREA)
  • Application Of Or Painting With Fluid Materials (AREA)

Description

Lak na dřevo, dřevotřísku a korek, na přírodní olejové bázi
Oblast technikv
Technické řešení se týká oblasti nátěrových hmot, zejména lazurovacích tenkovrstvých a silnovrstvých laků a krycích e-mailových nátěrů na dřevo, dřevotřísku a korek, na přírodní olejové bázi.
Dosavadní stav techniky
Pod pojmem lak se v popisu předloženého technického řešení rozumí bezbarvý, bílý nebo barevný prostředek k natírání povrchů dřeva, tzn. včetně lazur. V oblasti lazurovacích laků, které chrání dřevo zejména před působením ultrafialového záření, vytvářejí ochrannou vrstvu proti ío vytékání přírodní živice ze dřeva, a zvýrazňují přirozenou barvu a strukturu dřeva, jsou známé laky na bázi polyvinylacetátu, případně jiných vinylických živic, rozpuštěných ve směsi rozpouštědel obsahující alifatické alkoholy, acetáty, ketony a aromatické uhlovodíky, a dále aditiva jako jsou absorbéry ultrafialového záření a bílé pigmenty. Nevýhodou těchto laků je nízký obsah neprchavých složek, což vyžaduje při aplikaci zpravidla více vrstev.
Dále jsou známé laky na bázi nitrocelulózy, kopolymeru vinylchloridu a vynilacetátu, cyklohexanonformaldehydové živice a dibutylflalátu, které mají zvýšenou krycí schopnost a postačí je nanášet v jedné vrstvě.
Rovněž jsou známé lazurovací i krycí laky ředitelné vodou. Ty sestávají z vody, pigmentů, zahušťovadel, prostředků proti pěnění, konzervačních složek a z pojiv. Pojivá jsou obvykle roz20 puštěná v rozpouštědlech. Nej běžnějším typem rozpouštědla jsou uhlovodíky, kterých je v laku až 60 %. Rovněž jsou známé akrylové laky a laky na bázi alkydové pryskyřice, které také obsahují rozpouštědla, a dále jsou známé i epoxyesterové nátěrové hmoty.
Rozpouštědla jsou nežádoucí složkou laků především z důvodu ochrany zdraví a bezpečnosti při práci a z důvodu ochrany životního prostředí, zejména pro svou hořlavost, jedovaté výpary a obsah organických sloučenin těžkých kovů.
Jako pojivové složky laků se používají i rostlinné vysychavé a polovysychavé oleje, ke kterým se zpravidla přidávají sikativy. Sikativy jsou organické sloučeniny, rozpustné v organických rozpouštědlech a pojivech, na bázi solí kovů. Přidávají se k nenasyceným olejům a alkydům jako katalyzátory urychlující zasychání a vytvrzení nátěrových filmů. Používají se ve formě roztoků o koncentraci 1 až 5 % hmotn. aktivního kovu v lakovém benzínu nebo xylenu. V praxi jsou nejdůležitějšími sikativy zejména soli a mýdla organických kyselin s přechodnými kovy. Mezi vícemocné kovy, které nejvíce urychlují zasychání (autooxidaci) olejů, patří zejména kobalt, olovo a mangan.
Přírodní oleje používané jako pojivá jsou zejména olej lněný, dřevní, sójový, ricínový, talový apod., a to i v různě upravených (modifikovaných) podobách jako např. konjugované, zhuštěné, foukané, fermežové, gelové apod.
Úkolem technického řešení je vytvořit takový lak, který by odstraňoval nedostatky výše uvedených řešení, tzn. který by měl dobré krycí vlastnosti, dlouhodobou odolnost proti povětrnostním vlivům a ultrafialovému záření, byl by univerzálně použitelný pro ochranu dřeva v interiéru i v exteriéru, a obsahoval by minimální množství rozpouštědel a maximální podíl biologicky odbouratelných přírodních složek.
Podstata technického řešení
Tento úkol je vyřešen vytvořením laku podle tohoto technického řešení. Jedná se o lak na přírodní olejové bázi, která může být tvořena jedním či více přírodními oleji.
Podstata technického řešení spočívá v tom, že přírodní olejová složka obsahuje olej z konopí v celkovém množství alespoň 5 % hmotn. laku. Jak bylo zjištěno, olej z konopí má překvapivě
-1 CZ 18521 Ul dobré krycí a lazurovací vlastnosti, a jeho výhoda oproti jiným olejům spočívá zejména v tom, že nežloutne, zaručuje rychlé zasychání a má výborné penetrační účinky do dřeva.
Ve výhodném provedení laku podle technického řešení je přírodní olejová složka tvořena olejem z konopí v celkovém množství alespoň 5 % hmotn. laku a alespoň jedním přírodním olejem ze skupiny polovysychavých a vysychavých olejů (s jodovým číslem alespoň 80 g jódu na 100 g), což představují zejména olej sojový, lněný a tungový nebo jejich modifikace v celkovém množství alespoň 5 % hmotn. laku.
Směs konopného oleje s dalším přírodním olejem má tu výhodu, že získáme elastický nátěrový film odolný vodě a povětmosti s maximálním podílem biologicky odbouratelných přírodních složek.
V dalším výhodném provedení lak obsahuje sikativ na bázi sloučenin alespoň jednoho kovu ze skupiny kobalt, vápník, zinek, v množství alespoň 2 % hmotn. laku, který zlepšuje a urychluje zasychání a vytvrzování nátěru.
V dalším výhodném provedení technického řešení lak obsahuje organické rozpouštědlo v množství od 5 % do 50 % hmotn., ve kterém je rozpuštěn sikativ, a které dává laku výborné penetrační účinky a zároveň zajišťuje rychlé zasychání.
Ve výhodném složení laku, který je využitelný jako tenkovrstvá lazura, přírodní olejová složka sestává z oleje z konopí v množství 45 % hmotn. laku a z modifikovaného sójového oleje v množství 30 % hmotn. laku, a lak dále obsahuje 2 % hmotn. sikativu a 23 % hmotn. lakového benzínu.
V jiném výhodném složení laku, které je využitelné jako silnovrstvá lazura, pak přírodní olejová složka sestává z oleje z konopí v množství 60 % hmotn. laku a z modifikovaného sójového oleje v množství 30 % hmotn. laku, a lak dále obsahuje 3 % hmotn. sikativu a 7 % hmotn. lakového benzínu.
Nakonec je výhodné, když lak obsahuje organické a/nebo anorganické pigmenty a plniva v množství od 1 % hmotn. do 75 % hmotn. laku. Přidáním pigmentů lze měnit barevné odstíny lazurovacích laků a vytvářet barevné škály krycích vrchních lesklých emailových nátěrů. Výhody laku podle technického řešení oproti jiným známým lakům spočívají zejména v tom, že nežloutne, zaručuje rychlé zasychání a výborné penetrační účinky do dřeva. Lak má maximální podíl biologicky odbouratelných přírodních složek.
Příklady provedení technického řešení
Rozumí se, že dále popsané a zobrazené konkrétní příklady uskutečnění technického řešení jsou představovány pro ilustraci, nikoli jako omezení příkladů provedení technického řešení na uvedené případy. Odborníci znalí stavu techniky najdou nebo budou schopni zjistit za použití rutinního experimentování větší či menší počet ekvivalentů ke specifickým uskutečněním technického řešení, která jsou zde speciálně popsána. I tyto ekvivalenty budou zahrnuty v rozsahu následujících nároků na ochranu.
Lak na dřevo na přírodní olejové bázi podle technického řešení může být vyroben jako lazurovací lak, nebo i jako vrchní lesklý olejový email.
1. Příklad provedení - lak lesklý, bezbarvý
Lak je tvořen směsí těchto složek:
% hmotnosti oleje z konopí 12 % hmotnosti lakový benzín % hmotnosti sikativ na bázi sloučenin kobaltu a zinku.
2. Příklad provedení - lazura tenkovrstvá Lak je tvořen směsí těchto složek:
-2-3CZ 18521 Ul % hmotn. olej z konopí % hmotn. modifikovaný sójový olej % hmotn. lakový benzín 2 % hmotn. sikativ na bázi sloučenin kobaltu a zinku.
3. Příklad provedení - lazura silnovrstvá
Lak je tvořen směsí těchto složek:
% hmotn. olej z konopí 30 % hmotn. modifikovaný sójový olej 7 % hmotn. lakový benzín ío 3 % hmotn. sikativ na bázi sloučenin kobaltu, zirkonia, vápníku.
4. Příklad provedení - vrchní email lesklý, bílý
Lak je tvořen směsí těchto složek:
% hmotn. olej z konopí % hmotn. modifikovaný sójový olej
7 % hmotn. lakový benzín % hmotn. sikativ na bázi sloučenin kobaltu, zirkonia, vápníku % hmotn. titanová běloba.
Výroba lazurovacích laků se provádí mícháním jednotlivých složek v pořadí modifikovaný sójový olej - lakový benzín - sikativ - olej z konopí. Přidáním barevných pigmentů nebo tónovací pasty lze získat lazurovací laky v různých barevných odstínech dřeva jako např. pinie, kaštan, ořech, mahagon apod. Přidáním titanové běloby k silnovrstvému lazurovacímu laku se získá vysoce kvalitní lesklý vrchní olejový email v bílé barvě. Lak podle technického řešení je určen k venkovním i vnitřním nátěrům dřeva, dřevotřísky nebo korku. Lak se nanáší na obroušený a očištěný povrch běžnými postupy (stříkáním, máčením, štětcem, válečkem) v jedné či dvou vrst25 vách. U venkovních nátěrů s barevnými odstíny jsou vhodné tři vrstvy. První vrstva se po zaschnutí může přebrousit, k dosažení lepšího vzhledu. Na vytvoření dostatečné ochranné vrstvy zpravidla postačí dvě vrstvy laku o vydatnosti 80 až 160 g/m2 na jednu vrstvu. Nátěr je zaschlý do 24 hodin, má vysoký lesk, a je snadno obnovitelný. Obsah netěkavých složek je u bezbarvých odstínů cca 28 % hmotn., u barevných odstínů cca 30 % hmotn. Hustota laku se pohybuje od 820 do 870 kg/m3.
Průmyslová využitelnost
Lak podle technického řešení je využitelný pro venkovní i vnitřní nátěry předmětů ze dřeva, dřevotřísky a korku.

Claims (7)

  1. 35 1. Lak na dřevo, dřevotřísku a korek, na přírodní olejové bázi obsahující alespoň jednu přírodní olejovou složku a sikativ, vyznačující se tím, že přírodní olejová složka obsahuje olej z konopí v celkovém množství alespoň 5 % hmotn. laku.
  2. 2. Lak podle nároku 1, vyznačující se tím, že přírodní olejová složka je tvořena olejem z konopí v celkovém množství alespoň 5 % hmotn. laku a alespoň jedním přírodním ole40 jem ze skupiny polovysychavých a vysychavých olejů, s výhodou olejem sojovým, lněným nebo tungovým, nebo jeho modifikací, v celkovém množství alespoň 5 % hmotn. laku.
    -3-4CZ 18521 Ul
  3. 3. Lak podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že sikativ je na bázi sloučenin alespoň jednoho kovu ze skupiny kobalt, zirkonium, vápník, zinek, v množství alespoň 2 % hmotn. laku.
  4. 4. Lak podle nároku 1 nebo 2 nebo 3, vyznačující se tím, že obsahuje organické 5 rozpouštědlo v množství od 5 % do 50 % hmotn.
  5. 5. Lak podle nároků 2až4, vyznačující se tím, že přírodní olejová složka sestává z oleje z konopí v množství 45 % hmotn. laku a z modifikovaného sójového oleje v množství 30 % hmotn. laku, a lak dále obsahuje 2 % hmotn. sikativu a 23 % hmotn. lakového benzínu.
  6. 6. Lak podle nároků 2 až 4, vyznačující se tím, že přírodní olejová složka sestává ío z oleje z konopí v množství 60 % hmotn. laku a z modifikovaného sójového oleje v množství
    30 % hmotn. laku, a lak dále obsahuje 3 % hmotn. sikativu a 7 % hmotn. lakového benzínu.
  7. 7. Lak podle alespoň jednoho z nároků laž4, vyznačující se tím, že obsahuje organické a/nebo anorganické pigmenty a plniva v množství od 1 % hmotn. do 75 % hmotn. laku.
CZ200819667U 2008-02-14 2008-02-14 Lak na dřevo, dřevotřísku a korek, na přírodní olejové bázi CZ18521U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200819667U CZ18521U1 (cs) 2008-02-14 2008-02-14 Lak na dřevo, dřevotřísku a korek, na přírodní olejové bázi

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200819667U CZ18521U1 (cs) 2008-02-14 2008-02-14 Lak na dřevo, dřevotřísku a korek, na přírodní olejové bázi

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ18521U1 true CZ18521U1 (cs) 2008-05-12

Family

ID=39399205

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ200819667U CZ18521U1 (cs) 2008-02-14 2008-02-14 Lak na dřevo, dřevotřísku a korek, na přírodní olejové bázi

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ18521U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Bulian et al. Wood coatings: Theory and practice
Miklečić et al. Weathering performance of surface of thermally modified wood finished with nanoparticles-modified waterborne polyacrylate coatings
CN102284990B (zh) 一种木器用白色木蜡油及其制备方法
CN102267150B (zh) 一种水性木材保护剂及其制备方法
WO2007075296A1 (en) Stain compositions and related coated substrates
CN103881495A (zh) 一种高固含水性清面漆及其制备方法
CN108329838A (zh) 一种木蜡油漆
CN110330892A (zh) 一种户外高耐候型水性木蜡油及其制备方法
US20070101902A1 (en) Low VOC solvent useful with paints and coatings
CZ18521U1 (cs) Lak na dřevo, dřevotřísku a korek, na přírodní olejové bázi
WO2022010857A1 (en) Coating compositions including waterborne alkyd resins and metal catalysts
CN106566403A (zh) 水性木门漆
US20220403201A1 (en) Low voc coatings including hyper-branched alkylated polymers
RU2296147C2 (ru) Защитно-декоративная краска
Vollmer High performance clear-coat systems for wood used outdoors
WO2019136191A1 (en) Aqueous dispersion of vinylidene chloride-acrylic acid-vinyl chloride terpolymer for preparation of barrier coating on wood substrates
JP5028336B2 (ja) 塗料組成物及びその製造方法
Jirouš-Rajkovic et al. Enhancing Weathering Resistance of Wood—A Review. Polymers 2021, 13, 1980
JP3960811B2 (ja) 木材用塗料
CA2818742A1 (en) Universal voc-free metallic/pearlescent colorants
JPH02229850A (ja) 金属、プラスチック及び木材の基材を被覆して、これらに木材に似た外観及び表面組織を与えるための組成物
CN108329837A (zh) 一种木蜡油漆
RU2443742C2 (ru) Акриловый лак для изделий из древесины
CN110607125A (zh) 一种水性uv格丽斯及其制备工艺
Feist et al. Wood: finishes and coatings

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20080512

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20111216

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20150204

MK1K Utility model expired

Effective date: 20180214