CZ18063U1 - Zařízení pro odběr vzorků tritia 3H a uhlíku 14C ze vzduchu obsahujícího radioaktivní plyny - Google Patents

Zařízení pro odběr vzorků tritia 3H a uhlíku 14C ze vzduchu obsahujícího radioaktivní plyny Download PDF

Info

Publication number
CZ18063U1
CZ18063U1 CZ200719284U CZ200719284U CZ18063U1 CZ 18063 U1 CZ18063 U1 CZ 18063U1 CZ 200719284 U CZ200719284 U CZ 200719284U CZ 200719284 U CZ200719284 U CZ 200719284U CZ 18063 U1 CZ18063 U1 CZ 18063U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
sampling
sorbent
control unit
vessel
air
Prior art date
Application number
CZ200719284U
Other languages
English (en)
Inventor
Mrtvý@Miroslav
Original Assignee
Vf, A. S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vf, A. S. filed Critical Vf, A. S.
Priority to CZ200719284U priority Critical patent/CZ18063U1/cs
Publication of CZ18063U1 publication Critical patent/CZ18063U1/cs

Links

Landscapes

  • Sampling And Sample Adjustment (AREA)

Description

Zařízení pro odběr vzorků tritia 3H a uhlíku l4C ze vzduchu obsahujícího radioaktivní plyny
Oblast techniky
Technické řešení se týká zařízení pro odběr vzorků tritia 3H a uhlíku l4C ze vzduchu obsahujícího radioaktivní plyny, zejména z výpustí vzdušniny jaderných elektráren. Zařízení je určeno ke vzorkování oxidovaných i neoxidovaných forem tritia a anorganických i organických forem l4C za normálních, havarijních a pohavarijních podmínek. Při následné analýze odebraných vzorků se určí bilance vypouštěného plynného 3H a l4C, po zahrnutí do celkové bilance vypouštěných radionuklidů se porovnává se stanovenými limity, a dle výsledků se přijímají potřebná opatření.
Dosavadní stav techniky
Většina dosud známých zařízení podobného druhuje určena buď pro samostatný odběr 3H nebo pro samostatný odběr l4C, a tato zařízení nejsou vhodná k dlouhodobému bilancování vypouštěného vzduchu, např. v komínech.
To znamená, že jedno zařízení, pocházející od určitého výrobce, je určeno ke vzorkování tritia, a jiné zařízení stejného výrobce je určeno ke vzorkování l4C. Pro zachycení plynů jsou v těchto zařízeních využity kapalné sorbenty ethylenglykol a etanolamin, v objemech 125 ml resp. 80 ml, ze kterých se vzorky vymývají. Zařízení jsou vybavena katalyzátorem a průtokoměrem, zařazeným za kapalným sorbentem.
Základní nevýhoda těchto zařízení spočívá v tom, že ke vzorkování 3H a l4C jsou potřeba dvě samostatná zařízení. Množství hmoty, které prochází sorbčními nádobami a katalyzátorem je velmi malé, a jakékoli snížení účinnosti nebo výskyt ztráty se projeví velkou relativní chybou. Nízká kapacita sorbentů neumožňuje vyšší průtoky měřené vzdušniny (maximální průtok se pohybuje v rozmezí od 75 do 100 cm3/min). Sorbenty pro l4C nejsou nijak chráněny před vzdušnou vlhkostí, takže dochází k jejich degradaci a k dalšímu snižování kapacity. Další nevýhoda spočí25 vá v tom, že zařazení průtokoměru až za kapalný sorbent jednak zvyšuje riziko poškození úlety, ale zejména zhoršuje korelaci s průtokoměrem v komíně, což vede k dalšímu zvýšení chyby bilance.
Některá obdobná zařízení jiných výrobců, která mají podobnou konstrukci a podobné nevýhody, jsou navíc vybavena regulací průtoku pomocí mikroprocesoru (nastavitelné rozmezí průtoku od
0,16 dm3/min do 0,33 dm3/min), využívají principu probublávání plynů a zachycení v záchytné nádobě, umožňují nastavit teplotu katalyzátoru v rozmezí od 200 °C do 500 °C, a jsou vybavena zařízením pro předávání poruchových hlášení. Jako sorbent pro zachycení l4C se v některých přístrojích používá také glykol-etylát, pro tritium se využívá také polykarbonát silikagel.
Je známo také zařízení, které je určeno pro vzorkování 3H i l4C současně. Vzorek resp. CO2 ze vzduchu se zachytává molekulovým sítem, což jsou krystalické syntetické zeolity (např. draselné nebo sodné) s porézní strukturou (dutiny propojené póry), kde póry mají uniformní definovanou velikost. Zeolity absorbují jen substance s menším průměrem molekuly než je průměr pórů. CO2 je nutné z molekulového síta nejprve chemicky uvolnit a poté převést do sorbentů, který umožní přímé a nepřímé měření vzorku kapalně scintilační metodou pomocí etanolaminu a NaOH. Tato metoda vzorkování je vhodnější pro analýzu pomocí proporcionálních počítačů (při přímém měření plynu). Molekulární síto umožňuje použít řádově vyšší průtoky, což je výhodné při potřebě krátkých odběrových period.
Nevýhoda tohoto zařízení spočívá v tom, že neumožňuje přímé a správné zjištění protečeného množství vzduchu a výpočet bilance. Zařízení je určeno pouze pro vyhodnocení parametrů ode45 braného vzorku vzduchu (není možné bilancovat vzduch vypouštěný komínem). Skleněná sorpční lože jsou nevýhodná při manipulaci, výměna sorbentů a jejich dekontaminace je obtížná. Nosná skříňka má nevhodnou konstrukci, filtry a regulační obvody jsou přístupné pouze zezadu, zařízení je problematické pro instalaci a vyžaduje značný manipulační prostor. Nevýhodně jsou
-1 CZ 18063 Ul také řešeny spoje hadiček s přípojnými místy, kde je vysoké riziko vzniku netěsností. Nastavení průtoku vzduchu a teploty katalyzátoru je možné jen jednobodově (pouze nominální hodnoty), zařízení nemá průběžnou kontrolu regulace průtoku ani vyhřívání katalyzátoru. Zařízení neumožňuje kontrolu čerpání kapacity sorbentů vodní páry ani korekci jejich účinnosti, a nevydává žádná poruchová hlášení.
Jsou také známé pasivní vzorkovače, které neposkytují údaje v reálném čase, ale představují levnou a vysoce efektivní metodu měření při malých úrovních radioaktivity. Tyto vzorkovače jsou určeny k záchytu vzorků z komínů, ze vzduchu v místnostech, z vnějšího prostředí nebo z jiných prostor. Radioaktivní materiál se průběžně zachytává a koncentruje v malých lahvičkách.
Zachycené množství se zvyšuje lineárně s uplynulým časem. V pravidelných intervalech se provádí kvantitativní rozbor obsahu pomocí tekutých scintilačních čítačů. Ze známé průtokové rychlosti a výsledků scintilačního rozboru se určí průměrná aktivita vzorků ve sledované době. Oddělené sběrače HT a HTO poskytují oddělené měření tritia. HTO (T2O) je přímo zachycováno v jedné sadě lahviček, zatímco zlomek HT tritia ze vzduchuje zachycován v druhé sadě lahviček konvertováním HT (T2) na oxid pomocí malého nízkoteplotního katalyzačního oxidačního činidla.
Radioizotop ve formě 14 CO2 je zachycován za použití chemických činidel. Samostatné zařízení sestává z čerpadla a regulátoru průtoku pro zajištění konstantního vzorkovacího proudu do sady lahviček. Jedna sada lahviček se používá ke sběru oxidu tritia, vzduch této sady projde malým nízkoteplotním katalyzačním oxidačním činidlem a výsledné oxidy se zachytí v druhé sadě lahviček. Časový čítač je upevněn na předním panelu přístroje společně s vizuálními indikátory, které signalizují chybu při vzorkování vzduchu. Nevýhoda těchto zařízení spočívá především v tom, že neposkytují údaje v reálném čase, jsou vhodná pro monitorování velmi malých úrovní radioaktivity, a nevydávají žádná poruchová hlášení nebo signály propojitelné s vyšším řídicím systémem, takže nejsou vhodná k vzorkování při havarijních stavech.
Obecně se jako sorbenty pro odběr 3H ve shora popsaných zařízeních využívá nejčastěji pevný sorbent sililkagel a kapalný sorbent ethylenglykol. Ethylenglykol se vyznačuje nenáročnou analýzou, ale menší kapacitou, a je vhodný spíše pro menší průtoky a kratší expoziční doby. Silikagel má vyšší kapacitu, umožňuje týdenní i delší periody vyhodnocení, a to i při vyšší vlhkosti vzdušniny, a je vhodnější pro bilance výpustí do ovzduší. Nevýhodou je o něco složitější vyhodnocování, kdy zachycenou vodu je nutné zpětně získat ve vhodné desorbční jednotce, aby bylo možné provést měření.
Základními sorbenty pro odběr 14C jsou kapalné sorbenty roztok NaOH a etanolamin. Základní nevýhodou etanolaminu je nespecifičnost záchytu, tím vzniká riziko obsahu rušivých složek v měřeném vzorku. Pro zachování reprodukovatelnosti je třeba rovněž zachovávat přesné chemické složení měřeného vzorku včetně kontrolních a kalibračních vzorků.
Úkolem technického řešení je vytvoření takového zařízení pro odběr a vyhodnocení vzorků 3H a 14C ze vzduchu, které by odstraňovalo nedostatky výše popsaných známých zařízení.
Podstata technického řešení
Tento úkol je vyřešen vytvořením zařízení pro odběr vzorků 3H a l4C ze vzduchu, podle tohoto technického řešení.
Podstata technického řešení zařízení pro odběr vzorků tritia 3H a uhlíku 14C spočívá v tom, že vzorkovací trasa je rozdělena na dvě paralelní trasy. Prvá vzorkovací trasa obsahuje katalyzátor s teplotní regulací, za kterým je uspořádána alespoň jedna odběrová nádoba se sorbentem pro 3H, za kterou je uspořádán měřicí modul zahrnující průtokoměr, tlakové čidlo, vlhkoměr, a teploměr s převodníkem, jejichž výstupy jsou přivedeny na vstup řídicí jednotky, a za měřicím modulem je uspořádána alespoň jedna odběrová nádoba se sorbentem pro l4C. Druhá vzorkovací trasa obsahuje alespoň jednu odběrovou nádobu se sorbentem pro 3H, za kterou je uspořádán měřicí modul zahrnující průtokoměr, tlakové čidlo, vlhkoměr a teploměr s převodníkem, jejichž výstupy jsou
CZ 18063 Ul přivedeny na vstup řídicí jednotky, a za měřicím modulem je uspořádána alespoň jedna odběrová nádoba se sorbentem pro l4C. Paralelní uspořádání tras, kde jedna trasa je s katalyzátorem, a druhá bez katalyzátoru, zajišťuje dostatek hmoty pro sorbenty za katalyzátorem, které je možno využít ve větší kapacitě. Porovnáním rozdílů v záchytech z obou tras lze zjistit celkové množství sledovaných látek v organických i anorganických formách, a relativní chyba je přitom mnohem nižší než u sériového uspořádání. Výhodné je rovněž zařazení odběrů 3H před odběry l4C, díky němuž jsou sorbenty pro l4C v obou trasách chráněny před vzdušnou vlhkostí. V každé trase je možno měřit a neustále kontrolovat všechny důležité parametry vzorku uvnitř trasy (teplota, tlak, vlhkost, průtok). Ke každému parametru lze nastavit signalizační úroveň a generovat alarm v pří10 pádě jejího překročení. To je důležité zejména pro ochranu sorbentů pro l4C, kdy v případě překročení povolené hodnoty vlhkosti za odběrem 3H je generován alarm. Tím je kontrolována účinnost záchytu vody v sorbentů a zároveň je zamezeno negativnímu působení vlhkosti.
Dále je výhodné, když k odběrnému místu monitorované trasy je připojitelné společné vstupní potrubí, které je přivedeno do skříně zařízení, kde je osazeno vstupním aerosolovým filtrem.
Dále je opatřeno vstupním měřicím modulem zahrnujícím průtokoměr, tlakové čidlo, vlhkoměr a teploměr s převodníkem, jejichž výstupy jsou přivedeny na vstup řídicí jednotky, a je zaústěno do tlumicí nádoby, ke které je připojena prvá vzorkovací trasa a druhá vzorkovací trasa. Společné potrubí je určeno pro přívod vzorku vzdušniny do skříně zařízení, a pomocí vstupního měřicího modulu lze měřit a kontinuálně kontrolovat důležité parametry vstupního vzorku (teplota, tlak, vlhkost, průtok). Ke každému parametru lze nastavit signalizační úroveň a generovat alarm v případě jejího překročení. Všechny naměřené parametry lze ukládat do lokálního nebo vzdáleného archivu.
V dalším výhodném provedení je společné vstupní potrubí v části mimo skříň opatřeno přídavným externím aerosolovým filtrem. Externí aerosolový filtr je možno v případě potřeby doplnit i jódovým filtrem pro odstranění chemických forem jódu ze vzorku. Tyto chemické formy mohou zatěžovat vzorky a nepříznivě ovlivňovat měření.
V jiném výhodném provedení je na začátku každé vzorkovací trasy uspořádáno samostatné vzduchové čerpadlo s průtokovou regulací. Výhoda tohoto uspořádání spočívá v tom, že lze regulovat průtok v každé vzorkovací trase nezávisle.
Rovněž je výhodné, když před odběrovými nádobami se sorbentem pro 14C jsou uspořádány nádoby s frity.
V dalším výhodném provedení jsou prvá vzorkovací trasa i druhá vzorkovací trasa za odběrovými nádobami se sorbentem pro l4C spojeny do společného výstupního potrubí, ve kterém je zařazen výstupní aerosolový filtr popř. externí kondenzátor vody, a které je zaústěno zpět do monito35 rované trasy. Toto uspořádání opět usnadňuje umístění zařízení podle technického řešení a jeho napojení na monitorovanou trasu pomocí jednoho společného vstupního potrubí a jednoho společného výstupního potrubí.
Dále je výhodné, když řídicí jednotka je propojena s rozhraním, na jehož vstup je přiveden výstupní signál měřidla průtoku vzdušniny ze vzdálené výpusti, a které je propojeno s řídicím po40 čítačem. Řídicí jednotka je standardně vybavena ovládacími tlačítky a displejem pro nastavení a zobrazení potřebných hodnot jako např. celkové množství protečeného vzduchu, aktuální průtoky trasami, doba provozu a veškeré naměřené hodnoty jako jsou teplota, tlak a vlhkost v trase a teplota v katalyzátoru. Pomocí rozhraní je možné kontrolovat stav zařízení, zjišťovat naměřené hodnoty a ovládat zařízení dálkově pomocí řídicího počítače a příslušného software v nadřaze45 ném řídicím a bezpečnostním systému. Zařízení je možné vybavit cyklickým archivem, který umožňuje lokální ukládání naměřených hodnot a stavových hlášení. Uložené hodnoty je možné v případě potřeby rovněž přenést přes rozhraní do nadřazeného systému. Pomocí rozhraní lze nastavit proporcionální režim provozu (průtoku) obou vzorkovacích tras, který je závislý na skutečném průtoku vzdušniny ve vzdálené výpusti (komíně). Tímto způsobem lze provádět bilanco50 vání výstupů a odhady zátěže obyvatelstva. Regulace průtoku v obou vzorkovacích trasách se
-3 CZ 18063 Ul řídí automaticky napájecím napětím čerpadla a to umožňuje regulaci ve velkém rozsahu (50 až 500 cm3/min) a s velkou přesností.
V dalším výhodném provedení sorbent pro 3H tvoří v každé vzorkovací trase silikagel, uspořádaný rovnoměrně ve trojicích odběrových nádob, které jsou svými hrdly upevněny ve společné výměnné kazetě, která je uspořádána ve skříni.
V jiném výhodném provedení sorbent pro 14C tvoří v každé vzorkovací trase roztok NaOH, uspořádaný rovnoměrně ve trojicích odběrových nádob, které jsou svými hrdly upevněny ve společné výměnné kazetě, která je uspořádána ve skříni.
Doporučené hodnoty objemu sorbentů jsou 500 ml. Využití silikagelu umožňuje používání ζάπι o zení po delší expoziční dobu a s vyšší vlhkostí vzduchu. Za běžného provozu postačuje týdenní výměna sorbentů. Uspořádání odběrových v nezáměnných kazetách usnadňuje výměnu sorbentů a minimalizuje riziko chyby obsluhy zařízení. Kazety jsou zajištěny jednoduchým zámkem.
Rovněž je výhodné, když kazety a řídicí jednotka jsou uspořádány na čelním panelu skříně pod dvířky s průhlednou výplní. Prostorové uspořádání zařízení ve skříni s dvířky s průhlednou výpl15 ní je výhodné jak z hlediska stálé vizuální kontroly zařízení, stavu řídicí jednotky, naměřených provozních hodnot a ovládání zařízení, ale také z hlediska velmi snadného provozního přístupu k zařízení při výměně sorbentů. Veškeré provozní a servisní úkony lze provádět z čelní strany po otevření dvířek, proto je zařízení vhodné k nástěnnému umístění s minimálními nároky na prostor a zástavbové rozměry.
Základní výhody zařízení podle technického řešení spočívají zejména v tom, že dokáže zachytit současně vzdušné tritium 3H i organický uhlík 14C, je vhodné pro bilanční měření vypouštěného vzduchu komínem jaderných elektráren, signalizuje překročení nastavených parametrů a chybu v provozu, a komunikuje s nadřazeným systémem přes rozhraní.
Přehled obrázků na výkresech
Technické řešení bude blíže osvětleno pomocí výkresů, na nichž znázorňují obr. 1 blokové schéma zařízení, obr. 2 čelní pohled na skříňku zařízení, obr. 3 boční řez skříňkou zařízení rovinou A-A.
Příklady provedení technického řešení
Rozumí se, že dále popsané a zobrazené konkrétní příklady uskutečnění technického řešení jsou představovány pro ilustraci, nikoli jako omezení příkladů provedení technického řešení na uvedené případy. Odborníci znalí stavu techniky najdou nebo budou schopni zjistit za použití rutinního experimentování větší či menší počet ekvivalentů ke specifickým uskutečněním technického řešení, která jsou zde speciálně popsána. I tyto ekvivalenty budou zahrnuty v rozsahu následujících nároků na ochranu.
Zařízení podle technického řešení slouží ke vzorkování vzdušniny i z monitorované trasy 2. Vzorek vzdušniny i může mít teplotu 5 až 40 °C, tlak 96 až 106 kPa, relativní vlhkost max. 80 %. Z odběrového místa 3 je vzorek vzdušniny I nasáván do společného potrubí 4, prochází přes přídavný externí aerosolový filtr 5 ve směru šipky znázorněné na obr. 1 do zařízení, kde je na společném vstupním potrubí 4 osazen vstupní aerosolový filtr 6, za kterým je uspořádán vstupní měřicí modul ]_, který je tvořen průtokoměrem 8, tlakovým čidlem 9, vlhkoměrem JO, teploměrem 11 a převodníkem 12. Naměřené hodnoty jsou ze vstupního měřicího modulu 7 přivedeny na vstup řídicí jednotky 13, která je přes rozhraní 17 propojena s řídicím počítačem 18. Vzorek vzdušniny 1 po průchodu vstupním měřicím modulem 7 prochází přes tlumicí nádobu 14, a rozděluje se do dvou vzorkovacích tras 15,16. Obě trasy 15, 16 jsou na začátku osazeny vzdu45 chovými čerpadly 19 s průtokovou regulací 20, která je řízena výstupem z řídicí jednotky 13. Vzduchová čerpadla 19 zajišťují pohyb vzorku vzdušniny 1 celým zařízením a regulují jeho průtok trasami 15, 16 v rozmezí od 50 do 500 ml/min v každé trase.
-4CZ 18063 Ul
Prvá vzorkovací trasa 15 slouží k zachycení 3H a l4C ve formách HTO, HT, CO2, CO a CxHy. Je vybavena katalytickým spalováním v katalyzátoru 21. Ten je opatřen termočlánkem 22 pro měření teploty, jehož výstup je přes převodník 23 přiveden do řídicí jednotky 13. Katalyzátor 21 je vybaven teplotní regulací 24, která je řízena z řídicí jednotky 13. V katalyzátoru 24 se spalitelné formy sloučenin 3H a l4C při teplotě 460 °C (nastavitelné je rozmezí 250 až 550 °C, stabilita teploty je ± 2 %) převedou na vodní páru a CO2. Směs plynů přechází sorbent 25 pro 3H tvořený silikagelem v prvé vzorkovací trase 15, kde se zachytí voda a pára. Silikagel s kapacitou 20 % hmotnostních je částečně dehydrovaná polymerická amorfní forma SiO2 χ nH2O, která obsahuje cca 5 % hmotn. přirozeně vázané vody. Sorbent 25 pro 3H je rozdělen ve třech odběrových nádo10 bách 26, každá o objemu 250 ml.
Směs plynů dále postupuje do měřicího modulu 27 prvé vzorkovací trasy 15. Ten je tvořen průtokoměrem 81, tlakovým čidlem 9S vlhkoměrem 10', teploměrem 11' a převodníkem 12'. Naměřené hodnoty jsou přivedeny na vstup řídicí jednotky j_3. Potom je plyn vháněn přes frity 28 do sorbentu 14C 29 s roztokem NaOH, který separuje CO2 ze vzorku, a reaguje s ním na Na2CO3.
Používá se koncentrace 60 g NaOH v 500 ml roztoku.
Sorbent 29 pro I4C je rozdělen ve třech odběrových nádobách 30, každá o objemu 250 ml. Zbylá směs plynů je přes společné výstupní potrubí 36, výstupní aerosolový filtr 31 a externí kondenzátor vody 32 vrácena do monitorované trasy 2 vzdušniny 1.
Druhá vzorkovací trasa 16 je určena pro záchyt 3H a l4C pouze ve formě H2O a CO2, tedy bez katalytického spalování. Postup vzorku vzdušniny 1 je obdobný jako v prvé vzorkovací trase 15, tzn. přes sorbent 25' pro 3H tvořený silikagelem ve třech odběrových nádobách 26' do měřicího modulu 33 druhé vzorkovací trasy 16 (sestává opět z průtokoměru 8, tlakového čidla 9, vlhkoměru 10, teploměru 11 a převodníku 12), jehož výstup je přiveden na vstup řídicí jednotky 13, a dále přes frity 28 do sorbentu 29' pro l4C s roztokem NaOH ve třech odběrových nádo25 bách 301. Zbylá směs plynů z druhé vzorkovací trasy 16 se přivádí společně se zbytkem z prvé vzorkovací trasy 15 do společného výstupního potrubí 36, a přes výstupní aerosolový filtr 31 a externí kondenzátor vody 32 odchází zpět do monitorované trasy 2.
Porovnáním rozdílů v záchytech z prvé vzorkovací trasy 15 a druhé vzorkovací trasy 16 lze zjistit celkové množství sledovaných látek ve formách organických i anorganických.
Sorbenty 25, 25', 29, 29' jsou umístěny ve trojicích skleněných odběrových nádob 26, 26', 30, 30', které jsou navzájem spojeny v kazetách 34 a 341· Kazety 34 a 341 jsou napojeny do příslušných částí vzorkovacích tras 15, 16, ve skříni 35, jsou nezáměnné, a jsou zajištěny zámkem. Sorbenty se vyměňují výměnou celých kazet 34 a 34' s použitými náplněmi za kazety 34 a 34' s čerstvými náplněmi. Nádoby v kazetách 34 a 34' plní vždy laboratoř příslušná pro zpracování vzorků.
Za běžného provozu se předpokládá týdenní výměna sorbentů 25, 25', 29, 29', po havárii se předpokládá výměna častější, nejlépe denní. Pro desorbce sorbentů 25, 25' pro 3H se silikagelem se doporučuje používat desorbční jednotku DJ-500, která nahřívá silikagel na 150 °C a udržuje jej v podtlaku po dobu cca 4 hodin. Takto vysušený silikagel je možno používat vícekrát.
Sledování průtoku vzdušniny 1 zařízením je možné ve dvou režimech. V režimu poměrném sleduje řídicí jednotka j_3 skutečný průtok ve vzdálené výpusti 37 (komíně) odkud dostává výstupní signál měřidla průtoku vzdušniny přes rozhraní 17, a udržuje pomocí průtokové regulace 20 na vzduchových čerpadlech 19 průtoky vzorku vzdušniny 1 v obou trasách 15,16 úměrné průtoku v komíně. V režimu absolutním je průtok trasami 15, 16 pevně nastaven. Nastavování režimu je možné pomocí tlačítek a displeje nebo dálkově přes rozhraní V7.
Průmyslová využitelnost
Zařízení podle technického řešení lze využít k odběru vzorků tritia 3H a uhlíku l4C ze vzduchu obsahujícího radioaktivní plyny, zejména ke vzorkování výpustí vzdušniny (komínů) jaderných elektráren.

Claims (5)

NÁROKY NA OCHRANU
1. Zařízení pro odběr vzorků tritia 3H a uhlíku l4C ze vzduchu obsahujícího radioaktivní plyny, zejména z monitorované trasy (
2) vzdušniny (1) vycházející z výpusti jaderné elektrárny, které zahrnuje alespoň jednu vzorkovací trasu připojitelnou k odběrnému místu (3) monitorované
5 trasy (2), přičemž vzorkovací trasa obsahuje alespoň jedno vzduchové čerpadlo (19) s průtokovou regulací (20), katalyzátor (21) s teplotní regulací (24), alespoň jednu odběrovou nádobu (26, 26') se sorbentem (25, 25') pro 3H, alespoň jednu odběrovou nádobu (30, 30') se sorbentem (29, 29') pro 14C, alespoň jeden průtokoměr (8, 8', 8”) a řídicí jednotku (13) pro ovládání průtokové regulace (20) a teplotní regulace (24), vyznačující se tím, že vzorkovací trasa je rozío dělena na dvě paralelní vzorkovací trasy (15, 16), kde prvá vzorkovací trasa (15) obsahuje katalyzátor (21) s teplotní regulací (24), za kterým je uspořádána alespoň jedna odběrová nádoba (26) se sorbentem (25) pro 3H, za kterou je uspořádán měřicí modul (27) zahrnující průtokoměr (8'), tlakové čidlo (9'), vlhkoměr (10'), a teploměr (11') s převodníkem (12'), jejichž výstupy jsou přivedeny na vstup řídicí jednotky (13), a za měřicím modulem (27) je uspořádána alespoň
15 jedna odběrová nádoba (29) se sorbentem (29) pro I4C, a druhá vzorkovací trasa (16) obsahuje alespoň jednu odběrovou nádobu (26') se sorbentem (25') pro 3H, za kterou je uspořádán měřicí modul (33) zahrnující průtokoměr (8”), tlakové čidlo (9''), vlhkoměr (10'') a teploměr (11”) s převodníkem (12”), jejichž výstupy jsou přivedeny na vstup řídicí jednotky (13), a za měřicím modulem (33) je uspořádána alespoň jedna odběrová nádoba (30') se sorbentem (29') pro 3H.
20 2. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že k odběrnému místu (3) monitorované trasy (2) je připojitelné společné vstupní potrubí (4), které je přivedeno do skříně (35) zařízení, kde je osazeno vstupním aerosolovým filtrem (6), dále je opatřeno vstupním měřicím modulem (7) zahrnujícím průtokoměr (8), tlakové čidlo (9), vlhkoměr (10) a teploměr (11) s převodníkem (12), jejichž výstupy jsou přivedeny na vstup řídicí jednotky (13), aje zaústěno do
25 tlumicí nádoby (14), ke které je připojena prvá vzorkovací trasa (15) a druhá vzorkovací trasa (16).
3. Zařízení podle nároku 2, vyznačující se tím, že společné vstupní potrubí (4) je v části mimo skříň (35) opatřeno přídavným externím aerosolovým filtrem (5).
4. Zařízení podle nároku 1 nebo 2 nebo 3, vyznačující se tím, že na začátku každé
30 vzorkovací trasy (15, 16) je uspořádáno samostatné vzduchové čerpadlo (19) s průtokovou regulací (20).
5. Zařízení podle alespoň jednoho z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že před odběrovými nádobami (30, 30') se sorbentem (29, 29') pro I4C jsou uspořádány nádoby s frity (28).
35
6. Zařízení podle alespoň jednoho z nároků laž5, vyznačující se tím, že prvá vzorkovací trasa (15) i druhá vzorkovací trasa (16) jsou za odběrovými nádobami (30, 30') se sorbentem (29, 29') pro l4C spojeny do společného výstupního potrubí (36), ve kterém je zařazen výstupní aerosolový filtr (31) popř. externí kondenzátor vody (32), a které je zaústěno zpět do monitorované trasy (2).
40
7. Zařízení podle alespoň jednoho z nároků laž6, vyznačující se tím, že řídicí jednotka (13) je propojena s rozhraním (17), na jehož vstup je přiveden výstupní signál měřidla průtoku vzdušniny ze vzdálené výpusti (37), a které je propojeno s řídicím počítačem (18).
8. Zařízení podle alespoň jednoho z nároků laž 7, vyznačující se tím, že sorbent (25, 25') pro 3H tvoří v každé vzorkovací trase (15, 16) silikagel, uspořádaný rovnoměrně ve
45 trojicích odběrových nádob (26, 26'), které jsou svými hrdly upevněny ve společné výměnné kazetě (34), která je uspořádána ve skříni (35).
-6CZ 18063 Ul
9. Zařízení podle alespoň jednoho z nároků 1 až 8, vyznačující se tím, že sorbent (29, 29') pro 14C tvoří v každé vzorkovací trase (15, 16) roztok NaOH, uspořádaný rovnoměrně ve trojicích odběrových nádob (30, 30'), které jsou svými hrdly upevněny ve společné výměnné kazetě (34'), která je uspořádána ve skříni (35).
5 10. Zařízení podle nároků 8 a 9, vyznačující se tím, že kazety (34, 34') a řídicí jednotka (13) jsou uspořádány na čelním panelu skříně (35) pod dvířky (38) s průhlednou výplní
CZ200719284U 2007-10-17 2007-10-17 Zařízení pro odběr vzorků tritia 3H a uhlíku 14C ze vzduchu obsahujícího radioaktivní plyny CZ18063U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200719284U CZ18063U1 (cs) 2007-10-17 2007-10-17 Zařízení pro odběr vzorků tritia 3H a uhlíku 14C ze vzduchu obsahujícího radioaktivní plyny

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200719284U CZ18063U1 (cs) 2007-10-17 2007-10-17 Zařízení pro odběr vzorků tritia 3H a uhlíku 14C ze vzduchu obsahujícího radioaktivní plyny

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ18063U1 true CZ18063U1 (cs) 2007-11-26

Family

ID=38779817

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ200719284U CZ18063U1 (cs) 2007-10-17 2007-10-17 Zařízení pro odběr vzorků tritia 3H a uhlíku 14C ze vzduchu obsahujícího radioaktivní plyny

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ18063U1 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN108062986A (zh) * 2017-11-30 2018-05-22 中广核研究院有限公司 一种氚碳采样器监控管理系统

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN108062986A (zh) * 2017-11-30 2018-05-22 中广核研究院有限公司 一种氚碳采样器监控管理系统

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6964190B2 (en) Particulate matter concentration measuring apparatus
JP5372924B2 (ja) β線煙塵濃度測定装置およびそれに用いられる試料の有効性確認方法
JP5815377B2 (ja) ガス濃度測定装置
Ashley et al. NIOSH manual of analytical methods (NMAM)
EP2571030B1 (en) Method and device for testing for leaks in iodine filters
MARPLE et al. An aerosol chamber for instrument evaluation and calibration
GB2529514A (en) PIG sampling and monitoring system and method
CN105842725B (zh) 一种空气中氚化水蒸汽的比活度的测定方法
CA2933265A1 (en) Portable detection apparatus and method
CN109031390A (zh) 一种复杂气体环境中不同形态氚的监测方法
KR20060121858A (ko) 반응성 가스 필터
Andrews et al. NIOSH manual of analytical methods (NMAM)
Speer et al. An instrument for measuring the liquid water content of aerosols
US4237726A (en) Process for predicting the useful life of a respirator cartridge
CZ18063U1 (cs) Zařízení pro odběr vzorků tritia 3H a uhlíku 14C ze vzduchu obsahujícího radioaktivní plyny
RU91779U1 (ru) Устройство детектирования гамма-излучения газовых сред и спектометрический газовый монитор гамма-излучения
CN102967551A (zh) 用于检测二氧化碳吸附的测试装置及检测方法
JP2007183136A (ja) トリチウムモニタ
JP2005091334A (ja) トリチウム測定装置
Chu et al. The radon monitoring system in daya bay reactor neutrino experiment
RU2333480C1 (ru) Устройство тестирования газоаналитических приборов контроля отравляющих веществ в воздушной среде
McCammon et al. General considerations for sampling airborne contaminants
CN212568670U (zh) 环境监测装置
JP3053066B2 (ja) オフガスサンプリング装置
RU2740745C1 (ru) Установка автоматизированная пробоотбора трития и углерода-14

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20071126

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20110420

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20140513

MK1K Utility model expired

Effective date: 20171017