CZ16784U1 - Přípravek pro hojení ran a prevenci adheze bandáže na ránu obsahující polysacharidy - Google Patents

Přípravek pro hojení ran a prevenci adheze bandáže na ránu obsahující polysacharidy Download PDF

Info

Publication number
CZ16784U1
CZ16784U1 CZ200617920U CZ200617920U CZ16784U1 CZ 16784 U1 CZ16784 U1 CZ 16784U1 CZ 200617920 U CZ200617920 U CZ 200617920U CZ 200617920 U CZ200617920 U CZ 200617920U CZ 16784 U1 CZ16784 U1 CZ 16784U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
wound
polysaccharide
salt
range
derivative
Prior art date
Application number
CZ200617920U
Other languages
English (en)
Inventor
Bilerová@Helena
Velebný@Vladimír
Original Assignee
Cpn Spol. S R. O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Cpn Spol. S R. O. filed Critical Cpn Spol. S R. O.
Priority to CZ200617920U priority Critical patent/CZ16784U1/cs
Publication of CZ16784U1 publication Critical patent/CZ16784U1/cs

Links

Landscapes

  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Materials For Medical Uses (AREA)

Description

Přípravek pro hojení ran a prevenci adheze bandáže na ránu obsahující polysacharidy
Oblast techniky
Technické řešení se týká přípravku na bázi farmakologicky vhodného polysacharidu, nebo jeho kombinace s farmakologicky přijatelnou solí kyseliny hyaluronové, který se aplikuje na ránu a je schopen zabránit adhezi bandáže na ránu a zároveň je schopen urychlovat její hojení.
Dosavadní stav techniky
Současný stav léčby akutních a chronických komplikovaných ran je založen na používání celé řady materiálů a technik. Ideální je samozřejmě vyčištění rány a její definitivní chirurgické ošetření (sutura, autotransplantace kůže apod.). Uvedený způsob hojení ran je však možný pouze u malé části kožních defektů, a týká se zejména chirurgických ran a akutních neinfikovaných poranění.
Většina rozsáhlejších akutních ran je infikována a obsahuje nekrotické části, u chronických ran je možno předpokládat bakteriální kontaminaci a určitý podíl nekróz prakticky vždy. Právě tyto rozsáhlejší subakutní a chronické rány jsou velmi složité na ošetření.
V současnosti jsou pro hojení rozsáhlých nebo chronických ran využívány systémy popsané níže.
Opakované převazy zvlhčovanými gázami, které zajistí trvale vlhké prostředí pro hojení ran. Gáza je zvlhčována fyziologickým roztokem nebo roztokem, který obsahuje dezinfekční prostředek (Betadine, chloramin, rivalol apod.). Uvedená metoda je náročná neboť vyžaduje časté převazy, které jsou prováděny po 4 až 6 hodinách. Metoda rovněž nevede k dokonalé dezinfekci rány a nezabrání maceraci kůže v okolí rány.
Pokud obvazy nejsou pravidelně zvlhčovány, adherují na ránu. Tomu je možné zabránit nasycením vazelínou, jedná se tak zvaný mastný tyl. Vazelína může být kombinována s jódem, přičemž obvaz má pak antimikrobiální vlastnosti. Nevýhodou použití mastných obvazů je to, že vazelína ránu uzavírá a pod obvazem se hromadí nekrotické části a infekce. Potíže nastávají i s odstraňo25 váním vazelíny z hlubší rány při jejím převazu. Z tohoto důvodu je uvedená metoda používána pouze na rány povrchové.
Menší hluboké rány jsou často kryty plastickým obvazem, který udržuje v ráně vlhké prostředí. Tento obvaz může být doplněn deriváty celulózy nebo alginátem. Takovýto obvaz splňuje hlavně funkci krytu, neboť nemá dezinfekční účinky, obvaz sám nepřispívá k odstraňování nekrotické tkáně a aktivně nepodporuje hojení.
K odstranění nekrotické tkáně z rány jsou používány systémy využívající různé enzymy, např. kolagenázu nebo papain v masťové nebo krémové bázi. Tkáňový sekret je odstraňován preparáty obsahujícími zejména aktivní uhlí.
Pokud dojde k odstranění nekrotických částí a dezinfekci rány, pak lze použít prostředky zajiš35 ťující hydratované prostředí, které je příznivé pro hojení rány. Za tím účelem se nejčastěji používá vhodná sůl alginátu nebo karboxymetylcelulózu. Nevýhodou tohoto systému je, že jednak vyžaduje vyčištění rány v separátním kroku, který předchází aplikaci látek urychlujících hojení, jednak bez další podpory není schopen udržet ránu sterilní a zabránit pozdějšímu rozvoji infekce.
Přípravek pro hojení chronických ran je postaven na bázi vhodné soli kyseliny hyaluronové v 40 kombinaci s jódem a jodidem draselným. Tato kombinace zajišťuje prostředí, které zabraňuje infekci rány, ránu dezinfikuje a současně udržuje dobrou hydrataci rány a vhodná sůl kyseliny hyaluronové podporuje její hojení (užitný vzor č. 12015).
V některých přípravcích se pro zvýšení hojivých účinků používají různé růstové faktory a sodná sůl kyseliny hyaluronové. I v tomto případě je nevýhodou tohoto systému, že vyžaduje vyčištění rány v separátním kroku, který předchází aplikaci látek urychlujících hojení. Navíc výše uvedené
- 1 CZ 16784 Ul prostředky nejsou schopny bez další podpory udržet ránu sterilní a zabránit pozdějšímu rozvoji infekce.
Pro terapii chronických ran se používá i kombinace kolagenu chemicky modifikované celulózy.
Pokud tento systém není doplněn dalšími látkami, není sám o sobě schopen zabezpečit dezinfekci ran, odstraňování sekretu apod.
Dále pro hojení chronických ran (a to zejména u diabetiků) je některými autory doporučováno použití oxygenoterapie v hyperbarických komorách. Tato terapie je však přístrojově náročná.
Vakuumterapie je druh léčby při níž se na ránu aplikuje porézní elastická houba a rána je přikryta nepropustnou fólií. Z rány je pak odsáván vzduch a vzniklý podtlak by měl zajistit čištění rány a odsávání sekretu. Houba je v pravidelných intervalech obměňována. Jedná se o přístrojově velmi náročnou terapii vhodnou pouze pro vysoce specializovaná pracoviště navíc s omezením na vybrané diagnózy.
Podstata technického řešení
Cílem technického řešení je vytvořit takový přípravek, jehož aplikací na ránu by bylo zajištěno prostředí, které zabraňuje infekci rány, přičemž současně ránu dezinfikuje, dále pak odvádí z rány sekret a tím brání maceraci rány i jejího okolí, udržuje v ráně dobrou hydrataci a přítomnost tkáňových mediátorů a enzymů podporuje hojení rány díky svým biologickým vlastnostem. Přípravek by také měl zajistit v ráně dokonalé prostředí potřebné pro tvorbu granulační tkáně a ostatní regenerační děje, zabránit přilnutí obvazu na ránu, ochránit okolí rány a umožnit sledovat případné změny rány (zejména vznik krvácení).
Uvedené nedostatky stavu techniky odstraňuje níže popsaný přípravek pro hojení ran, který rovněž splňuje výše definované cíle. Podstata přípravku pro hojení ran a prevenci adheze bandáže j na ránu podle tohoto technického řešení spočívá v tom, že obsahuje farmakologicky přijatelný polysacharid, jeho derivát nebo jeho vhodnou sůl, samostatně či v kombinaci s vhodnou solí kyseliny hyaluronové v gelu nebo roztoku spolu s jódem a jodidem vhodného kovu.
Farmakologicky přijatelný polysacharid může být např. schizophyllan nebo jiný ve vodě rozpustný β( 1 -3) glukan. Farmakologicky přijatelným póly sacharidem může rovněž být např. vhodná sůl algirátu, karboxyrmethylcelulosy, karboxymethyl-, sulfoethyl- nebo jiného ve vodě rozpustného derivátu β(1 -3) glukanu.
Farmakologicky přijatelnou solí je zejména sůl sodná, draselná, lithná, vápenatá, hořečnatá, zinečnatá, kobaltnatá a manganatá.
Přípravek pro hojení ran a prevenci adheze bandáže na ránu je s výhodou ve formě viskózního vodného roztoku nebo gelu.
Molekulová hmotnost vhodného polysacharidu nebo jeho derivátu či soli je v rozmezí 2 000 až
2 500 000 g/mol.
Přípravek podle technického řešení obsahuje od 0,05 do 20 hmotn. % zvoleného polysacharidu f j jeho derivátu či soli, jód v koncentraci od 0,05 do 2,5 hmotn. % a jodid draselný nebo sodný v j koncentraci od 0,05 do 5 hmotn. %. Poměr polysacharidu ku kyselině hyaluronové je v rozmezí odl : 99 do 100:0.
Výhodnějším provedením technického řešení je přípravek obsahující 1 až 10 hmotn. % polysacharidu jeho derivátu či soli a farmakologicky přijatelnou sůl kyseliny hyaluronové v poměru ku polysacharidu od 95 : 5 do 0 : 100 hmotn. %, jód v koncentraci od 0,075 do 1 hmotn. % a jodid draselný nebo sodný v koncentraci od 0,075 do 1 hmotn. %.
Přípravek podle technického řešení se připravuje rozpuštěním výše uvedených látek ve sterilní 11 vodě.
-2CZ 16784 Ul
Přípravek pro hojení ran a prevenci adheze bandáže na ránu se aplikuje buďto přímo na ránu nebo se nanese v potřebné vrstvě na tu stranu bandáže, která se přiloží na ránu.
Kombinace vhodných polysacharidů, jejich derivátů či solí s jódem a jodidem a eventuelně se solemi kyseliny hyaluronové splňuje výše uvedené podmínky. Vybrané polysacharidy, jejich deriváty či soli jsou dostatečně hydrofilni molekuly, aby po aplikaci na gázu a ránu zajistily sekreci tkáňové tekutiny do rány z jejího okolí a tím i trvale vlhké prostředí vhodné pro hojení ran (hydrataci rány). Vzhledem k tomu, že voda zvlhčující ránu přichází do gázy z rány, nedochází k macerací okolí rány. Navíc β(1-3) glukan a jeho ve vodě rozpustné deriváty mají imunomodulační vlastnosti a jsou tudíž schopny spolu s vhodnou solí kyseliny hyaluronové podpořit hojení ío rány. Polysacharidy, jejich deriváty či soli v kombinaci s jódem a jodidem ránu po krátkou dobu dezinfikují což zajistí v ráně čisté prostředí. Toto všechno má pozitivní vliv na tvorbu granulační tkáně i následnou epitelizaci a tím i zahojení rány. Výhodou je i možnost sledování obvazu a skutečnost, že k hydrataci dochází pouze v místě rány přičemž okolní kůže je intaktní.
Přípravek podle technického řešení aktivuje keratinocyty a další buňky účastnící se hojení k pro15 dukci cytokinů. Produkované cytokiny jsou aktivátory a chemoatraktanty pro různé buňky bílé řady, což se projeví v urychlení čištění ran a přípravy ranné plochy pro tvorbu granulační tkáně a dále aktivují keratinocyty, což umožní zarůstání rány. Výše uvedené neočekávané účinky nevykazuje žádná ze složek přípravku, pokud se aplikují na ránu odděleně.
V některých přípravcích (například Betadine) je používán jód v kombinaci s dalšími oligomer20 nimi nebo polymerními látkami. Protože nelze docílit požadované koncentrace jódu jeho pouhým rozpuštěním v roztoku polysacharidů, jejich derivátů či solí, přidává se jodid, který tvoří komplex s jódem. Komplex s jódem má jednak požadovanou rozpustnost ve vodě, jednak kombinace jódu ajodidu je pro buňky podstatně přijatelnější, než samotný jód.
Příklady provedení
Příklad 1
0,15 g hyaluronátu sodného o molekulové hmotnosti 1 500 000 a 2,85 g schizophyllanu se rozpustí v 50 ml sterilní vody pro injekce. Dále se 0,2 g jódu rozpustí v roztoku 0,3 g jodidu draselného v 4,4 ml sterilní vody pro injekce. Roztoky se připravují odděleně a odděleně se sterilují. Po sterilizaci se smísí za sterilních podmínek. Vzniklý gel se může v tenké vrstvě aplikovat přímo na ránu, na kterou se přiloží bandáž.
Příklad 2
0,1 g hyaluronátu sodného o molekulové hmotnosti 1 500 000 a 1,9 g sodné soli karboxymethylcelulózy se rozpustí v 50 ml sterilní vody pro injekce. Dále 0,13 g jódu se rozpustí v roztoku 0,2 g jodidu sodného ve 3 ml sterilní vody pro injekce. Roztoky se připravují odděleně a oddě35 leně se sterilují. Po sterilizaci se smísí za sterilních podmínek. Vzniklý vysoce viskózní roztok se může aplikovat přímo na ránu, na kterou se potom přiloží bandáž nebo se může aplikovat na bandáž, která se poté přiloží na ránu.
Příklad 3 g hyaluronátu sodného o molekulové hmotnosti 1 500 000 a 2 g alginátu sodného se rozpustí ve 100 ml sterilní vody pro injekce. Dále 0,26 g jódu se rozpustí v roztoku 0,4 g jodidu draselného v 6 ml sterilní vody pro injekce. Roztoky se připravují odděleně a odděleně se sterilují. Po sterilizaci se smísí za sterilních podmínek. Vzniklý vysoce viskózní roztok se může aplikovat přímo na ránu, na kterou se potom přiloží bandáž nebo se může aplikovat na bandáž, která se poté přiloží na ránu.
-3CZ 16784 Ul
Příklad 4
0,15 g hyaluronátu sodného o molekulové hmotnosti 1 500 000 a 2,85 g alginátu sodného se rozpustí v 50 ml sterilní vody pro injekce. Dále 0,2 g jódu se rozpustí v roztoku 0,3 g jodidu sodného ve 4,4 ml sterilní vody pro injekce. Roztoky se připravují odděleně a odděleně se sterilují. Po sterilizaci se smísí za sterilních podmínek. Vzniklý gel se může aplikovat v tenké vrstvě přímo na ránu, na kterou se potom přiloží bandáž.

Claims (10)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Přípravek pro hojení ran a prevenci adheze bandáže na ránu, vyznačující se tím, že obsahuje farmakologicky přijatelný polysacharid nebo jeho derivát nebo jeho farmakologicky ío přijatelnou sůl, v kombinaci s farmakologicky přijatelnou solí kyseliny hyaluronové, přičemž dále obsahuje jód a jodid vhodného kovu.
  2. 2. Přípravek podle nároku 1, vyznačující se tím, že farmakologicky přijatelným polysacharidem je schizophyllan nebo jiný ve vodě rozpustný β( 1-
  3. 3) glukan, sůl alginátu nebo karboxymethylcelulózy.
    15 3. Přípravek podle nároku l, vyznačující se t í m , že derivátem polysacharidu je karboxymethyl-, sulfoethyl- nebo jiný ve vodě rozpustný derivát β( 1-3) glukanu.
  4. 4. Přípravek podle nároku 1, vyznačující se tím, že farmakologicky přijatelnou solí polysacharidu a/nebo kyseliny hyaluronové je zejména sůl sodná, draselná, lithná, vápenatá, hořečnatá, zinečnatá, kobaltnatá a manganatá, popřípadě jejich kombinace.
    20
  5. 5. Přípravek podle nároku 1, vyznačující se tím, že molekulová hmotnost vhodného polysacharidu, jeho soli či derivátu a/nebo kyseliny hyaluronové je v rozmezí 2 000 až 2 500 000 g/mol.
  6. 6. Přípravek podle nároku 1, vyznačující se tím, že koncentrace farmakologicky přijatelného polysacharidu, jeho soli či derivátu je v rozmezí 0,05 až 20,0 hmotn. %, koncentrace
    25 jóduje v rozmezí 0,05 až 2,5 hmotn. % a koncentrace jodidu je v rozmezí 0,05 až 5 hmotn. %.
  7. 7. Přípravek podle nároku 6, vyznačující se tím, že výhodnější koncentrace farmakologicky přijatelného polysacharidu, jeho derivátu či soli je v rozmezí 1,0 až 10,0 hmotn.
    %, koncentrace jódu je v rozmezí 0,075 až 1 hmotn. % a koncentrace jodidu je v rozmezí 0,075 až 1 hmotn. %.
    30
  8. 8. Přípravek podle nároku 1, vyznačující se tím, že poměr polysacharidu, jeho / derivátu či soli ku kyselině hyaluronové je v rozmezí 1 : 99 až 100 : 0.
  9. 9. Přípravek podle nároku 8, vyznačující se tím, že výhodnější poměr polysacharidu ku kyselině hyaluronové je v rozmezí 5 : 95 až po 100: 0.
  10. 10. Přípravek podle nároku 1, vyznačující se tím, že je ve formě sterilního vod35 něho roztoku nebo gelu.
CZ200617920U 2006-07-10 2006-07-10 Přípravek pro hojení ran a prevenci adheze bandáže na ránu obsahující polysacharidy CZ16784U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200617920U CZ16784U1 (cs) 2006-07-10 2006-07-10 Přípravek pro hojení ran a prevenci adheze bandáže na ránu obsahující polysacharidy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200617920U CZ16784U1 (cs) 2006-07-10 2006-07-10 Přípravek pro hojení ran a prevenci adheze bandáže na ránu obsahující polysacharidy

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ16784U1 true CZ16784U1 (cs) 2006-08-14

Family

ID=37006066

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ200617920U CZ16784U1 (cs) 2006-07-10 2006-07-10 Přípravek pro hojení ran a prevenci adheze bandáže na ránu obsahující polysacharidy

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ16784U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2455995C2 (ru) Препарат для заживления ран и предотвращения адгезии повязки к ране, содержащий хитозан-глюкановый комплекс
JP6069394B2 (ja) 医薬組成物
EP1487506B1 (en) Preparation for wound healing and prevention of bandage adhesion to the wound
AU2013255442B2 (en) Wound dressings
CN111228296A (zh) 一种交联透明质酸依克多因等渗创口冲洗液
EP2473203A2 (en) Compositions and methods for disinfecting materials
CN108721328B (zh) 几丁聚糖碘生物材料及其制备方法
CZ16784U1 (cs) Přípravek pro hojení ran a prevenci adheze bandáže na ránu obsahující polysacharidy
CZ17362U1 (cs) Přípravek pro hojení ran a prevenci adhese bandáže na ránu obsahující oxycelulózu
LT5549B (lt) Preparatas, skirtas žaizdų gydymui ir tvarsčio prilipimo prie žaizdos prevencijai
LV13624B (en) Preparation for healing wounds and prevention of bandage - adhesion on them

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20060814

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20100525

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20130510

MK1K Utility model expired

Effective date: 20160710