CZ16556U1 - Barevný víceslozkový pigment s vysokými uzitnými vlastnostmi - Google Patents

Barevný víceslozkový pigment s vysokými uzitnými vlastnostmi Download PDF

Info

Publication number
CZ16556U1
CZ16556U1 CZ200517235U CZ200517235U CZ16556U1 CZ 16556 U1 CZ16556 U1 CZ 16556U1 CZ 200517235 U CZ200517235 U CZ 200517235U CZ 200517235 U CZ200517235 U CZ 200517235U CZ 16556 U1 CZ16556 U1 CZ 16556U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
pigment
inorganic
organic
pigments
weight
Prior art date
Application number
CZ200517235U
Other languages
English (en)
Inventor
Mlcoch@Antonín
Prusek@Frantisek
Hyncica@Pavel
Original Assignee
Ceské technologické centrum pro anorganické pigmenty, a. s.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ceské technologické centrum pro anorganické pigmenty, a. s. filed Critical Ceské technologické centrum pro anorganické pigmenty, a. s.
Priority to CZ200517235U priority Critical patent/CZ16556U1/cs
Publication of CZ16556U1 publication Critical patent/CZ16556U1/cs

Links

Landscapes

  • Pigments, Carbon Blacks, Or Wood Stains (AREA)

Description

Oblast techniky
Výzkum a příprava nových netoxických a ekologicky příznivých barevných a barvicích produktů na bázi vícesložkových substrátů vhodných anorganických a organických sloučenin, vykazujících vysoké užitné vlastnosti. Zejména jde o velkou barevnou pestrost, světlostálost, chemickou a povětrnostní odolnost, kryvost a lesk.
Dosavadní stav techniky
V oblasti pigmentů existují dvě základní skupiny: anorganické a organické pigmenty. Pigmenty z každé z těchto skupin mají své kladné i záporné stránky, a to jak z hlediska fyzikálně-chemických, tak i z hlediska aplikačních vlastností.
Anorganické pigmenty jsou vesměs tvořeny oxidy kovů nebo nerozpustnými solemi kovů. Mají větší velikost částic, než pigmenty organické. Velikost pigmentových částic se volí technologií jejich přípravy tak, aby tyto pigmenty měly co největší kryvost a barvivost. Podle původu a charakteru anorganické sloučeniny jsou teplotně a povětrnostně odolné. Jsou stálobarevné a mají i dobrou odolnost vůči chemikáliím a vodě. Svými vlastnostmi mohou přispívat ke zvýšení odolnosti nátěrových hmot. Navíc jsou relativně levné. Jejich nevýhodou je poměrně omezená barevná stupnice, především v oblasti modrých a zelených tónů, malá pestrost a jas barevných tónů, nevhodná kompatibilita jednotlivých pigmentů nebo optimálních pojivových systémů, větší problémy při jejich aplikaci atd. Některé barevné anorganické pigmenty jsou ekologicky závadné, např. s obsahem Cd, Cr, As, a proto jsou v řadě aplikací nahrazovány. Výhradní použití netoxických anorganických pigmentů zase neumožní docílit jasných barevných odstínů.
Naproti tomu organické pigmenty jsou tvořeny mnohem složitějšími organickými nerozpustnými nebo jen velmi málo rozpustnými sloučeninami. Jejich výhodou je široké barevné spektrum, vysoký jas barevného odstínu a vysoký lesk v nátahovém systému. Mají malou velikost částic a v důsledku toho malou kryvost. Většina pigmentů se vyrábí z ropných produktů poměrně složitou technologií, což je důvodem jejich vysoké ceny. Nejsou nijak zvlášť teplotně odolné, mají relativně malou světlostálost a povětrnostní odolnost. Vlivem velké jemnosti pigmentu se chovají hydrofóbně a jejich zapracování do vodních systémů vyžaduje použití speciálních smáčedel a dispergačních zařízení. Organické pigmenty mají výrazně nižší měrnou hmotnost a vzhledem k velikosti jejich částic mají tendenci silně prášit. Používané organické pigmenty jsou obvykle výrazně dražší než anorganické pigmenty a vesměs nemění nebo jen málo mění původní vlastnost plastu.
Obdobně se chovají organické a anorganické pigmenty i v materiálech pro vybarvování fasád apod.
Vzhledem k výše popsaným vlastnostem anorganických a organických pigmentů se v lakařském průmyslu používá směs obou pigmentů. Anorganický pigment tvoří základ a barevný pigment se používá na doladění barevného odstínu. Tento technologický postup je použitelný při přípravě nátěrových systémů, kde tekuté prostředí umožní dokonalou homogenizaci obou pigmentů.
Výrazně odlišná je tato situace při zapracovávání do plastů. V tomto případě se používají např. jen organické pigmenty a vybarvení plastů je relativně drahé, nebo se také používá směs organického a anorganického pigmentu, což ale může být příčinou nehomogenního probarvení plastické hmoty.
Jsou známy i směsné pigmenty představující výsledek snahy využít to nejlepší z obou skupin pigmentů (obdobně jako např. známé pigmenty TICO® fy Heubach® nebo pigmenty Synergy® fy Engelhard®). Jako anorganické nosiče se nejčastěji používají titanáty, bismutvanadáty, ale i oxidy niklu, chrómu a antimonu. Z organických pigmentů se používají kvalitní pigmenty s vyšší cenou, většinou azo-pigmenty, diketopyrolpyrolové pigmenty apod. Při přípravě se používá
-1 CZ 16556 UI suché a mokré mletí, často za přídavku aditiv (dispergátory, odpěňovače) nebo srážení. Připravený směsný pigment může být dále podroben dalším povrchovým úpravám, v současnosti téměř výhradně organickými látkami. V této oblasti je známa příprava směsných pigmentů, zejména na bázi Ti, která se vyznačuje tím, že za mokrého mletí je připravena směs anorganického a organického pigmentu a takto připravený pigment je dále opatřen povlakem organických makromolekul.
U těchto typů směsných pigmentů je deklarována chemická vazba mezi anorganickým a organickým pigmentem, která určuje jeho výsledné vlastnosti, popřípadě morfologie těchto pigmentů není vůbec doložena. Oproti tomu pigmenty vyráběné níže popsaným způsobem se odlišují v tom, že anorganický pigment je obalen organickým pigmentem a tyto jsou společně fixovány anorganickou povrchovou úpravou, tedy nikoli chemickou vazbou. Materiál navenek vystupuje jako zcela homogenní a anorganická povrchová úprava mu dodává větší světlostálost, chemickou a povětrnostní odolnost. Použitý organický i anorganický pigment se volí tak, aby se jeho barva příliš nelišila. Kombinací obou pigmentů dochází ke spojení některých vlastností obou typů pigmentů. Ve fyzikálních vlastnostech se chová nový pigment jako anorganický, má vysokou kryvost, spotřebu oleje, dispergovatelnost anorganického pigmentu a optické vlastnosti převážně organického pigmentu. Má výraznější barevný odstín, větší jas a nastavitelný barevný odstín.
Podstata technického řešení
Podstatou technického řešení je barevný vícesložkový pigment (viz obrázek) sestávající z alespoň jednoho anorganického pigmentu 1 a alespoň jednoho organického pigmentu 2, přičemž anorganický pigment 1 je obalen organickým pigmentem 2 a oba jsou spolu pevně fixovány anorganickou povrchovou úpravou 3. Výsledný pigment sestává ze 60 až 95 % hmota, anorganického pigmentu 1, 5 až 40 % hmota, organického pigmentu 2 a 0,5 až 3 % hmota, anorganických látek pro povrchovou úpravu 3. Výsledný pigment může také obsahovat až 10 % hmota, aditiv. Anorganický pigment 1 je tvořen pigmenty na bázi oxidů a/nebo hydroxidů železa, např. železitých červení a žlutí Fepren® fy Precheza®, tedy levnějšími a pro tyto preparace v podstatě zcela opomíjenými pigmenty a může být také dopován jinými prvky, zejména kovovými. Organický pigment 2 je tvořen pigmenty na bázi isoindolinonu, isoindolu, benzimidazolonu, benzimidazolu, chinacridonu, ftalocyaninu, diketopyrolopyrolu a vysoce jakostními pigmenty - tzv. High Performance Pigments označovanými jako HPP pigmenty (skupina organických pigmentů zahrnujících zejména azokondenzační, benzimidazolonové, isoindolinové a antrachinonové pigmenty), např. žlutí P.Y. 83, P.Y. 110, P.Y. 151, oranží P.O. 73 a červení P.R. 254. Jako látek pro povrchovou úpravu 3 zajišťující fixaci anorganického pigmentu 1 a organického pigmentu 2 je použito pro tuto oblast (oblast vícesložkových pigmentů) zcela neobvyklých, anorganických látek, a to zejména solí a oxidů hliníku, křemíku, fosforu, zirkonu a bóru. Aditiva jsou tvořena neionogenními tenzidy, např. Surfynolem C-324® a/nebo anionaktivními smáčedly, např. Nuosperse FA 196® a Nuosperse FA 601®, které slouží pro lepší dispergaci a/nebo ke zvýšení snášivosti pigmentů.
Výsledný pigment může být ještě dále povrchově upraven 0,1 až 2 % hmota, organických látek o relativní molekulové hmotnosti do 500 na bázi silanů, siloxanů, polyolů, polyalkylenglykolů, mastných kyselin o délce řetězce Ci6-C30, α-olefinů o délce řetězce Ci2-C6o a silikonových vosků.
Takto připravené vícesložkové pigmenty vykazují větší světlostálost, chemickou a povětrnostní odolnost, kryvost a lepší zpracovatelnost než prosté směsi anorganických a organických pigmentů a mohou být připravovány s velkou barevnou pestrostí (barevný odstín, který není možno u samotného anorganického pigmentu docílit). Jsou snadno dispergovatelné (lépe než samotné organické pigmenty) a mají dobrý lesk. Při přípravě nátěrové hmoty odpadá jeden stupeň, poněvadž se nepřidávají 2 složky (anorganický a organický pigment), ale pouze jedna s jednotným barevným odstínem. Toto řešení přináší v této oblasti zlepšení kvalitativních parametrů a snížení výrobních nákladů.
-2CZ 16556 UI
Popis obrázku na připojeném výkrese
Snímek z mikroskopu HR TEM znázorňuje strukturu částice vícesložkového pigmentu.
Příklady provedení
Technické řešení je dále blíže osvětleno na příkladech provedení.
Příklad 1 kg vodné suspenze obsahující 700 g železité červeně TP100 Fepren® fy Precheza® a 300 g versalové Červeně DP2G 4001® fy Synthesia® bylo mleto v mokrém mlýnu s přídavkem 60 g smáčedla Surfynol C-324®. Výsledný pigment byl fixován anorganickou povrchovou úpravou 2 % hmotn. A12O3 (vztaženo na celkové množství anorganického + organického pigmentu). Poté io byla suspenze zfiltrována a vysušena ve stacionární sušárně při 105 °C. Produktem je červený pigment.
Příklad 2 kg vodné suspenze obsahující 900 g železité žluti (FeOOH) a 100 g versalové žluti H4G T3161® fy Synthesia® bylo mleto v mokrém mlýnu s přídavkem 20 g smáčedla Surfynol 15 C-324®. Výsledný pigment byl fixován anorganickou povrchovou úpravou 2 % hmotn. A12O3 a % hmotn. SiO2 (vztaženo na celkové množství anorganického + organického pigmentu). Poté byla suspenze zfiltrována a vysušena při 100 °C. Produktem je žlutý pigment.
Průmyslová využitelnost
Barevný vícesložkový pigment lze použít do nátěrových hmot a plastů, eventuelně ve stavebnic20 tví pro vybarvování omítkovin a dále všude tam, kde zpracovatelské vlastnosti nedovolí použití i samotných anorganických nebo organických pigmentů. Také jimi mohou býti nahrazeny anorganické pigmenty na bázi Cd, Cr, As apod., od nichž se v důsledku obsahu těžkých kovů postupně , upouští.

Claims (4)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    25 1. Barevný vícesložkový pigment, vyznačující se tím, že je složen z nejméně jednoho anorganického pigmentu (1) na bázi oxidů a/nebo hydroxidů železa v množství 60 až 95 % hmotn., nejméně jednoho organického pigmentu (2) na bázi isoindolinonu, isoindolu, benzimidazolonu, benzimidazolu, chinacridonu, ftalocyaninu, diketopyrolopyrolu a pigmentů označovaných jako HPP v množství 5 až 40 % hmotn. a anorganických oxidů a/nebo solí (3) na bázi
    30 hliníku, křemíku, fosforu, zirkonu a bóru v množství 0,5 až 3 % hmotn., vztaženo na celkové množství anorganického pigmentu (1) + organického pigmentu (2), přičemž anorganický pigment (1) je obalen organickým pigmentem (2) a oba jsou spolu vázány povrchovou úpravou anorganickými oxidy a/nebo solemi (3).
  2. 2. Barevný vícesložkový pigment podle nároku 1, vyznačující se tím, že anorga35 nickým pigmentem (1) je i oxid a/nebo hydroxid železa dopovaný jinými prvky, zejména kovovými.
  3. 3. Barevný vícesložkový pigment podle alespoň jednoho z výše uvedených nároků, vyznačující se tím, že obsahuje také aditiva na bázi neionogenních tenzidů a/nebo anion
    -3CZ 16556 UI aktivních smáčedel v množství až 10 % hmotn., vztaženo na celkové množství anorganického pigmentu (1) + organického pigmentu (2).
  4. 4. Barevný vícesložkový pigment podle alespoň jednoho z výše uvedených nároků, vyznačující se tím, že na povrchu obsahuje 0,1 až 2 % hmotn. organických látek, vzta5 ženo na celkové množství anorganického pigmentu (1) + organického pigmentu (2), o relativní molekulové hmotnosti do 500, zejména silany, siloxany, polyoly, polyalkylenglykoly, mastné kyseliny o délce řetězce C16-C30, α-olefmy o délce řetězce Ci2-C60 a silikonové vosky.
CZ200517235U 2005-11-30 2005-11-30 Barevný víceslozkový pigment s vysokými uzitnými vlastnostmi CZ16556U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200517235U CZ16556U1 (cs) 2005-11-30 2005-11-30 Barevný víceslozkový pigment s vysokými uzitnými vlastnostmi

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200517235U CZ16556U1 (cs) 2005-11-30 2005-11-30 Barevný víceslozkový pigment s vysokými uzitnými vlastnostmi

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ16556U1 true CZ16556U1 (cs) 2006-06-05

Family

ID=36975470

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ200517235U CZ16556U1 (cs) 2005-11-30 2005-11-30 Barevný víceslozkový pigment s vysokými uzitnými vlastnostmi

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ16556U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Abou Elmaaty et al. One-step green approach for functional printing and finishing of textiles using silver and gold NPs
US6648959B1 (en) Coloring pigment
US20040156986A1 (en) Color pigments nanotechnology
GB2114991A (en) Composite pigments and process for their preparation
MX2010012038A (es) Dioxido de titanio.
WO2018079486A1 (ja) 複合顔料及びその製造方法、それを含む塗料組成物並びに塗膜
US20110151244A1 (en) Coating compositions having improved solar reflectivity and uv protection
Guan et al. Facile preparation of highly cost-effective BaSO4@ BiVO4 core-shell structured brilliant yellow pigment
JP7254774B2 (ja) 67°~78°の範囲の色相(h15)および90以上の彩度(c*15)を有する金色の効果顔料
CA2849758C (en) Treated inorganic pigments having improved dispersability and use thereof in coating compositions
CN104861742A (zh) 耐高温环保复合颜料及其制备方法
Sameera et al. Influence of (LiLa) 1/2MoO4 substitution on the pigmentary properties of BiVO4
JP4141597B2 (ja) 窒素ドープ炭素で被覆された効果顔料及びそれらの製造
Abel Pigments for paint
Junru et al. The preparation and characteristics of a multi-cover-layer type, blue mica titania, pearlescent pigment
AU2012329204B2 (en) Treated inorganic core particles having improved dispersability
Junru et al. The preparation and characteristics of cobalt blue mica coated titania pearlescent pigment
He et al. Synthesis and coloration of highly dispersive SiO2/BiVO4 hybrid pigments with low cost and high NIR reflectance
US20070199479A1 (en) Rutile-based pigment and a method for the production thereof
CZ16556U1 (cs) Barevný víceslozkový pigment s vysokými uzitnými vlastnostmi
MXPA97000753A (en) Preparation of aqueous coating systems contain ftalocian
EP0982376B1 (en) Nitrogen doped carbon-coated effect pigments and their manufacture
CN102762671A (zh) 二氧化钛
CZ19032U1 (cs) Barevný vícesložkový pigment s vysokými užitnými vlastnostmi
CN113072822A (zh) 一种基于群青颜料的蓝色珠光颜料的制备方法

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20060605

MK1K Utility model expired

Effective date: 20091130