CZ164298A3 - Živičné směsi a způsob jejich přípravy - Google Patents

Živičné směsi a způsob jejich přípravy Download PDF

Info

Publication number
CZ164298A3
CZ164298A3 CZ981642A CZ164298A CZ164298A3 CZ 164298 A3 CZ164298 A3 CZ 164298A3 CZ 981642 A CZ981642 A CZ 981642A CZ 164298 A CZ164298 A CZ 164298A CZ 164298 A3 CZ164298 A3 CZ 164298A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
resin
weight
poly
composition
blocks
Prior art date
Application number
CZ981642A
Other languages
English (en)
Inventor
Jacques Chion
Marie-Francoise Morizur
Original Assignee
Shell Internationale Research Maatschappij B. V.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Shell Internationale Research Maatschappij B. V. filed Critical Shell Internationale Research Maatschappij B. V.
Publication of CZ164298A3 publication Critical patent/CZ164298A3/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08JWORKING-UP; GENERAL PROCESSES OF COMPOUNDING; AFTER-TREATMENT NOT COVERED BY SUBCLASSES C08B, C08C, C08F, C08G or C08H
    • C08J9/00Working-up of macromolecular substances to porous or cellular articles or materials; After-treatment thereof
    • C08J9/30Working-up of macromolecular substances to porous or cellular articles or materials; After-treatment thereof by mixing gases into liquid compositions or plastisols, e.g. frothing with air
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08LCOMPOSITIONS OF MACROMOLECULAR COMPOUNDS
    • C08L95/00Compositions of bituminous materials, e.g. asphalt, tar, pitch
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C10PETROLEUM, GAS OR COKE INDUSTRIES; TECHNICAL GASES CONTAINING CARBON MONOXIDE; FUELS; LUBRICANTS; PEAT
    • C10CWORKING-UP PITCH, ASPHALT, BITUMEN, TAR; PYROLIGNEOUS ACID
    • C10C3/00Working-up pitch, asphalt, bitumen
    • C10C3/02Working-up pitch, asphalt, bitumen by chemical means reaction
    • C10C3/04Working-up pitch, asphalt, bitumen by chemical means reaction by blowing or oxidising, e.g. air, ozone
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08JWORKING-UP; GENERAL PROCESSES OF COMPOUNDING; AFTER-TREATMENT NOT COVERED BY SUBCLASSES C08B, C08C, C08F, C08G or C08H
    • C08J2395/00Bituminous materials, e.g. asphalt, tar or pitch

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
  • Manufacture Of Porous Articles, And Recovery And Treatment Of Waste Products (AREA)

Description

Tento vynález se týká živičných směsí, způsobu jejich přípravy a jejich použití pro průmyslové aplikace, zejména jako střešní krytiny.
Dosavadní stav techniky
Zpracování živice se neustále vyvíjí tak, aby vycházelo vstříc stále rostoucím požadavkům ze strany stavebních konstruktérů. Pokrok ve stavebních technikách si vynutil vývoj střešních lepenkových systémů s vysokým výkonem. Tyto střešní lepenkové systémy musí být dostatečně pružné, elastické a odolné vůči stálé deformaci při všech služebních teplotách, aby se mohly přizpůsobit pohybu bez toho, aby ztratily svoji nepropustnost vůči vodě.
Známá technika zlepšení výkonu živice zahrnuje modifikaci živice zakomponováním vysokých hladin termoplastické pryže. Tímto způsobem lze zajistit vysoký stupeň elastičnosti a zvýšenou životnost.
Další známá technika představuje vystavení živice tak zvanému procesu foukání, volitelně za přítomnosti katalyzátoru foukání živice, takovým způsobem kdy lze dosáhnou snížení teplotní citlivost živice. Kombinace výše uvedených technik je například popisována v patentu USA č. 5,342,866, kde foukání probíhá za mírných podmínek.
V praxi to znamená, že živice musí být po určitou dobu nadouvána (foukána) plynem, který obsahuje kyslík, volitelně za přítomnosti katalyzátoru foukání živice, což způsobí, že živice dosáhne předem zvoleného bodu měknutí nebo penetrace.
Protože proces foukání musí být pečlivě řízen, aby byl chráněn živičný produkt a předešlo se uvolnění teploty, • ·· · · · · · · · · ···· ··· ···· ·· · · · · · · · ··· • ··· · · · · · · ··· · · • · · · · · 9 · · ····· · · ·· ·· · · samovznícení, explozi a požáru, bylo by velmi výhodné vyvinout takový proces foukání, aby se dosáhlo předem stanoveného bodu měknutí a penetrace za krátkou dobu.
Podstata vynálezu
Překvapivě bylo nyní zjištěno, že proces foukání relativně měkkých živic může probíhat buď po kratší dobu nebo při nižší teplotě ve srovnání s běžným procesem foukání, pokud živice, která má být foukaná, obsahuje ještě malé množství termoplastické pryže a volitelně malé množství katalyzátoru foukání živice.
Podle toho tedy se tento vynález týká způsobu přípravy živičné směsi, který zahrnuje nadouvání (foukání) směsi plynem s obsahem kyslíku, kdy tato směs obsahuje živici s penetrací menší než 300 dmm (měřeno pomocí ASTM D 5 při teplotě 25 °C a ) a termoplastickou pryž, která je přítomna v množství menším než 1 % váhy, v závislosti na celkové váze směsi.
Preferováno je, aby termoplastická pryž byla přítomna v množství v rozmezí od 0,1 do 0,5 % váhy, v závislosti na celkové váze směsi.
Je důležité si povšimnout, že malé množství termoplastické pryže použité podle tohoto vynálezu má skutečně významný vliv na reakčni kinetiku procesu foukání, zatímco je toto množství nedostatečné k tomu, aby mohlo modifikovat živice tak, jak bylo popsáno výše.
Preferováno je, když proces probíhá za přítomnosti katalyzátoru foukání živice.
Dalším překvapivým výsledkem je zjištění, že použití malého množství termoplastické pryže umožňuje použití velmi malého množství katalyzátoru foukání živice. Vhodné je použití katalyzátoru foukání živice v množství menším než 1 % váhy v závislosti na celkové váze směsi.
• ·
Ještě lépe by bylo použit katalyzátor foukání živice v množství méně než 0,7 % váhy, nejlépe v množství v rozmezí od
0,3 do 0,5 % váhy v závislosti na celkové směsi.
Vhodné katalyzátory foukání živice, které jsou všechny dobře známé v oboru, zahrnují chlorid železitý, kysličník fosforečný, chlorid hlinitý, kyselina boritá a kyselina fosforečná. Nejiepší je použít kyselinu fosforečnou.
Foukání je prováděno plynem obsahujícím kyslík, jako je vzduch nebo čistý kyslík. Nejlepší je použití vzduchu.
Vhodné je, když proces podle tohoto vynálezu probíhá při teplotě v rozsahu od 190 do 310 °C.
Proces podle tohoto vynálezu může probíhat za tlaku okolního vzduchu nebo při zvýšeném tlaku. Běžně nicméně bude probíhat za podmínek tlaku okolního vzduchu.
Vhodné je, když tento proces probíhá po dobu více než 1 hodiny, nejlépe více než 2 hodiny. Běžně proces netrvá déle než 6 hodin.
Směs obsahuje termoplastickou pryž. Směs může obsahovat jednu nebo i několik různých druhů termoplastické pryže.
Ačkoliv v souladu s tímto vynálezem lze používat široké spektrum termoplastických pryží, obsahují preferované termoplastické pryže volitelně hydrogenované blokové kopolymery, které obsahují alespoň dva koncové poly(monovinylaromatické uhlovodíkové) bloky a alespoň jeden středový poly(konjugovaný dienový) blok.
Preferovaně jsou složky blokového kopolymeru vybrány ze skupiny obsahující takové, které mají vzorec A(BA)m nebo (AB)nX, kde A představuje blok převážně poly(monovinylaromatických uhlovodíků), kde B představuje blok převážně • · • · poly(konjugo váného dienu), kde X představuje zbytek polyvalentního vazebného činidla, kde n představuje celé číslo > 1, nejlépe > 2, a m představuje celé číslo > 1, nejlépe m = 1.
Ještě lépe je, když bloky A představují převážně poly(styrenové) bloky a bloky B představují převážně poly(butadien) nebo poly(isopren). Činidla polyvalentní vazby, která budou použita zahrnují ta, která jsou běžně známá v oboru.
Termínem „převážně“ se rozumí, že jak bloky A, tak i bloky B mohou být hlavně derivovány od monovinylového aromatického uhlovodíkového monomeru a konjugovaného dienového monomeru, a tyto monomery mohou být smíchány s dalšími strukturálně spojenými nebo nespojenými komonomery, např. monovinylový aromatický uhlovodíkový monomer jako hlavní součást a malé množství (až do 10 %) dalších monomerů nebo butadien ve směsi s isoprenem nebo malým množstvím styrenu.
Lépe je, když kopolymery obsahují čisté poly(styrenové), čisté poly(isoprenové) nebo čisté poly(butadienové) bloky, z nichž poly(isoprenové) nebo poly(butadienové) bloky mohou být selektivně hydrogenovány maximálně na nenasycenost zbytkového ethylenu ve výši 20 % a nejlépe méně než 5 %. Nejlépe je, když použitý blokový kopolymer má strukturu ABA, kde A má skutečnou molekulovou hmotnost od 3 000 do 100 000, preferováno je od 5 000 do 40 000 a B má skutečnou molekulovou hmotnost od 10 000 do 250 000, preferováno je od 40 000 do 200 000. Původně připravované poly(konjugované dienové) bloky běžně obsahují od 5 do 50 mol % vinylových skupin vznikajících z 1,2 polymerizace vztahující se k molekulám konjugovaného dienu, preferován je obsah vinylu od 10 do 25 %.
• ·
Kompletní blokový polymer, který by měl být použitý podle tohoto vynálezu, běžně obsahuje polymerované monovinylové aromatické uhlovodíkové monomery v množství přibližně od 10 do 60 % váhy, preferovaně od 15 do 45 % váhy.
Skutečná molekulová hmotnost celkového blokového kopolymerů bude běžně v rozmezí od 15 000 do 350 000, preferováno je rozmezí od 40 000 do 250 000.
Jako příklad vhodných čistých blokových kopolymerů mohou být uvedeny KRATON 0-1651, KRATON G-1654,
KRATON G-1657, KRATON G-1650, KRATON G-1701,
KRATON D-1101, KRATON D-1102, KRATON D-1107,
KRATON D-llll, KRATON D-1116, KRATON D-1117,
KRATON D-1118, KRATON D-1122, KRATON D-1135X, KRATON D-1184, KRATON D-1144X, KRATON D-1300X, KRATON D-4141 a KRATON D-4158 (KRATON je obchodní značka).
Živice může být zbytek z ropné destilace, krakový zbytek, zbytek získaný foukáním ropy nebo zbytků po destilace ropy nebo extraktů ropy, živice derivovaná z propanové živice, butanové živice, pentanové živice nebo jejich směsí. Vhodné je, když živice zahrnují směsi výše uvedených živic s plnivy (změkčovadly), jako jsou ropné extrakty, např. aromatické extrakty, destiláty nebo zbytky. Vhodné je, když živice neobsahuje více než 50 % své váhy plniva, preferováno je ne více než 45 % váhy v závislosti na celkové váze živice.
Živice použitá v tomto procesu má penetraci alespoň 300 dmm (měřeno pomocí ASTM D 5 při teplotě 25 °C). Odborníci se zkušenostmi v oboru nicméně běžně charakterizují takovou živici ne podle její penetrace, ale podle její viskozity při teplotě 100 °C (stanoveno pomocí ASTM D 2171). Hodnota penetrace 300 dmm • ·
(při teplotě 25 °C) odpovídá viskozitě (při teplotě 100 °C) přibližně 1,5 Pa.s. Preferováno je, pokud živice má viskozitu podle definice uvedené výše alespoň 0,05 Pa.s, zejména od 0,1 do 1 Pa.s.
Získaná živičná směs má příslušnou penetraci méně než 100 dmm, preferovaná je penetrace méně než 50 dmm (měřeno pomocí ASTM D 5 při teplotě 25 °C) a bod měknutí v rozmezí od 60 do 140 °C, preferován je rozsah od 80 do 120 °C (měřeno pomocí ASTM D 36) a obsahuje méně než 1 % váhy, preferováno je od 0,1 do 0,5 3 % váhy kterékoliv zvýše uvedených termoplastických pryží, v závislosti na váze celkové živičné směsi.
O plnivech jako jsou saze, křemen a vápenec, stabilizátorech, antioxidantech, pigmentech a rozpouštědlech se ví, že jsou v živičných směsích užitečné a mohou být zakomponovány do směsí podle tohoto vynálezu v koncentracích, které jsou v oboru známé.
Jak bude zkušeným pracovníkům v oboru jasné, směs živice a termoplastické pryže je zahřátá před tím než je vystavena procesu foukání. Směs živice a termoplastické pryže je běžně předem zahřátá tak, aby byla zajištěna počáteční teplota směsi v rozmezí od 160 do 220 °C. Předehřátá směs je poté normálně foukána při teplotě v rozmezí od 240 až 290 °C.
Tento vynález dále nabízí živičnou směs, kterou je možno získat kterýmkoliv z procesů zde uvedených. Taková živičná směs má atraktivní oxidační vlastnosti.
Tento vynález se dále týká použití živičných směsí zde popsaných v průmyslových aplikacích, např. jako střešní krytiny.
Tento vynález bude nyní demonstrován na následujících příkladech.
• ·
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Živice byla připravena ze směsi obsahující 65 % váhy nenaftenového krátkého zbytku a 35 % váhy parafinového destilátu. Živice měla viskozitu 0,17 Pa.s. (stanoveno pomocí ASTM D 2171 při teplotě 100 °C). Do této živice bylo přidáni 0,3 % váhy blokového kopolymeru a 0,7 % kyseliny fosforečné v závislosti na váze celé směsi. Použitým blokovým kopolymerem byl hydrogenovaný blokový kopolymer polystyren-polybutadienpolystyren s 30 % obsahem styrenu a hodnotou průměrné molekulární váhy 103 000 měřeno pomocí GPC na polystyrénový standard. Ethylenové nenasycení polymeru bylo hydrogenací sníženo pod 1 % původního nenasycení.
Nejdříve byly živice a blokový kopolymer smíchány při teplotě 180 °C. Následně byla takto získaná předem zahřátá směs nadouvána (foukána) vzduchem ve foukací nádobě při teplotě 200 °C po dobu dvou hodin. Kyselina fosforečná byla přivedena do předehřáté směsi na počátku procesu foukání. Základní vlastnosti takto získané foukané živičné směsi jsou uvedeny v Tabulce 1.
Příklad 2
Proces foukání probíhal podobně jak bylo popsáno v příkladu 1, s tou výjimkou, že předehřátá směs obsahovala 0,5 % své váhy kyseliny fosforečné. Základní vlastnosti takto získané živičné směsi jsou uvedeny v Tabulce 1.
Příklad 3
Proces foukání probíhal podobně jak bylo popsáno v příkladu 1, stou výjimkou, že předehřátá směs neobsahovala kyselinu fosforečnou. Základní vlastnosti takto získané živičné směsi jsou uvedeny v Tabulce 1.
Příklad 4
Srovnávací proces foukání probíhal podobně jak bylo popsáno v příkladu 1, stou výjimkou, že předehřátá směs neobsahovala ani blokový kopolymer, ani kyselinu fosforečnou. Základní vlastnosti takto získané živičné směsi jsou uvedeny v Tabulce 1.
Příklad 5
Proces foukání probíhal podobně jak bylo popsáno v příkladu 2, s tou výjimkou, že živice byla připravena ze směsi obsahující 58 % váhy nenaftenového krátkého zbytku a 42 % váhy parafinového destilátu, a že teplota byla aplikována ve výši 255 °C po dobu 4 hodin a 20 minut. Živice měla viskozitu 0,14 Pa.s (stanoveno pomocí ASTM D 2171 při teplotě 100 °C).
Příklad 6
Srovnávací proces foukání probíhal podobným způsobem jak je popsáno v příkladu 4, s tou výjimkou, že živice byla připravena ze směsi obsahující 48 % váhy nenaftenového krátkého zbytku a 52 % váhy parafinového destilátu, a že teplota byla aplikována ve výši 265 °C po dobu 4 hodin a 20 minut. Živice měla viskozitu 0,08 Pa.s (stanoveno pomocí ASTM D 2171 při teplotě 100 °C).
Z výsledků uvedených v Tabulce 1 bude jasné, že způsobem podle tohoto vynálezu (příklady 1, 2 a 3) lze připravit živičnou směs s indexem penetrace v rozsahu od 3 do 8 za mnohem kratší dobu ve srovnání s běžným procesem foukání (příklad 4). V příkladech se časový zisk pro index penetrace 4 pohyboval od 25 % do 45 % v závislosti na množství použitého katalyzátoru foukání.
Z výsledků uvedených v Tabulce 2 bude jasné, že způsobem podle tohoto vynálezu (příklad 5) lze připravit živičnou směs s indexem penetrace v rozsahu od 3 do 8 při nižší teplotě ve srovnání s běžným procesem foukání (příklad 6).
• · • ·
Tabulka 1
Příklad 1 2 3 4
Směs termoplastická pryž ( % váhy) kyselina fosforečná (% váhy) 0,3 0,7 0,3 0,5 0,3 0 0 0
Vlastnosti po 4 hodinách foukání penetrace při 25 °C bod měknutí kuličková metoda index penetrace 148 54 3,2 179 49,5 2,9
Vlastnosti po 6 hodinách foukání penetrace při 25 °C bod měknutí kuličková metoda index penetrace 60 109 8,0 65 88 6,1 51 78 4,1 103 58 2,8
Vlastnosti po 8 hodinách foukání penetrace při 25 °C bod měknutí kuličková metoda index penetrace 37 133 8,5 26 120 6,8 51 79 4,2
Tabulka 2
Příklad 5 6
Směs termoplastická pryž ( % váhy) kyselina fosforečná ( % váhy) 0,3 0,5 0 0
doba foukání 4 hod 25 min 4 hod 20 min
teplota v °C 255 268
Vlastnosti po ukončení foukání penetrace při 25 °C bod měknutí kuličková metoda index penetrace 37 95 5,4 35 98 5,6

Claims (11)

1. Způsob přípravy živičné směsi zahrnující nadouvání (foukání) směsi pomocí plynu, který obsahuje kyslík, kdy tato směs obsahuje živici s penetrací alespoň 300 dmm (měřeno pomocí ASTM D 5 při teplotě 25 °C) a termoplastickou pryž, která je přítomna v množství menším než je 1 % váhy v závislosti na váze celkové směsi.
2. Způsob podle patentového nároku 1, kde termoplastická pryž je přítomna v množství od 0,1 do 0,5 % váhy v závislosti na celkové váze směsi.
Způsob podle patentového nároku 1 nebo 2, kde směs je nadouvána (foukána) vzduchem.
4. Způsob podle kteréhokoliv z patentových nároků 1-3, kde termoplastická pryž obsahuje volitelně hydrogenovaný blokový kopolymer, který obsahuje alespoň dva koncové poly(monovinylaromatické uhlovodíkové) bloky a alespoň jeden středový poly(konjugovaný dienový) blok.
5. Způsob podle patentového nároku 4, kde blokový kopolymer má vzorce A(BA)m nebo (AB)nX, kde A představuje blok převážně poly(monovinylaromatického uhlovodíku) a kde B představuje blok převážně poly(konjugováného dienu), kde X představuje zbytek činidla polyvalentní vazby a kde n je celé číslo > 1 a mje celé číslo > 1.
6. Způsob podle patentového nároku 5, kde bloky A jsou převážně poly(styrenové) bloky a bloky B jsou převážně poly(butadienové) nebo poly(isoprenové) bloky.
7. Způsob podle kteréhokoliv z patentových nároků 1 - 6, kde živice má viskozitu při 100 °C od 0,1 do 1 Pa.s (stanoveno pomocí ASTM D 2171).
8. Způsob podle kteréhokoliv z patentových nároků 1 - 7, který probíhá za přítomnosti katalyzátoru foukání živice.
9. Způsob podle patentového nároku 8, kde katalyzátor foukání živice je použitý v množství méně než 1 % váhy v závislosti na celkové směsi.
10. Způsob podle kteréhokoliv z patentových nároků 1 - 9, kde katalyzátor foukání živice obsahuje kyselinu fosforečnou.
11. Živičná směs získaná způsobem, jaký byl definován v kterémkoliv z patentových nároků 1-10.
12. Použití živičné směsi definované v patentovém nároku 11 v asfaltové směsi pro průmyslové aplikace.
CZ981642A 1995-11-28 1996-11-27 Živičné směsi a způsob jejich přípravy CZ164298A3 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP95308549 1995-11-28
EP95402790 1995-12-11

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ164298A3 true CZ164298A3 (cs) 1998-09-16

Family

ID=26140472

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ981642A CZ164298A3 (cs) 1995-11-28 1996-11-27 Živičné směsi a způsob jejich přípravy

Country Status (20)

Country Link
EP (1) EP0863948B1 (cs)
JP (1) JP2000500802A (cs)
KR (1) KR19990071484A (cs)
CN (1) CN1202919A (cs)
AP (1) AP9801241A0 (cs)
AT (1) ATE183221T1 (cs)
AU (1) AU703190B2 (cs)
CA (1) CA2237595A1 (cs)
CZ (1) CZ164298A3 (cs)
DE (1) DE69603746T2 (cs)
DK (1) DK0863948T3 (cs)
ES (1) ES2135263T3 (cs)
GR (1) GR3031657T3 (cs)
HK (1) HK1010553A1 (cs)
NZ (1) NZ324289A (cs)
PL (1) PL326983A1 (cs)
SI (1) SI0863948T1 (cs)
SK (1) SK70098A3 (cs)
TR (1) TR199800931T2 (cs)
WO (1) WO1997019981A2 (cs)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2318121A (en) * 1996-10-11 1998-04-15 Shell Int Research Bituminous compositions and a process for their preparation
US6060542A (en) * 1997-05-16 2000-05-09 Shell Oil Company Bitumen compositions and a process for their preparation
US5939474A (en) * 1997-05-16 1999-08-17 Shell Oil Company Bitumen compositions and a process for their preparation
NL2000192C2 (nl) * 2006-08-23 2008-02-26 Veenvoort B V De Stabiel bitumenschuim en de bereiding en het gebruik ervan.

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2115475C3 (de) * 1971-03-31 1980-03-27 Deutsche Bp Ag, 2000 Hamburg Verfahren zur Verbesserung der Eigenschaften von Mischungen aus Bitumen und/oder verwandten Stoffen
US5342866A (en) * 1992-12-30 1994-08-30 Owens-Corning Fiberglas Technology Inc. Oxidized asphalt rubber system

Also Published As

Publication number Publication date
GR3031657T3 (en) 2000-02-29
HK1010553A1 (en) 1999-06-25
CA2237595A1 (en) 1997-06-05
WO1997019981A2 (en) 1997-06-05
PL326983A1 (en) 1998-11-09
SK70098A3 (en) 1998-10-07
DK0863948T3 (da) 2000-01-31
ES2135263T3 (es) 1999-10-16
KR19990071484A (ko) 1999-09-27
ATE183221T1 (de) 1999-08-15
WO1997019981A3 (en) 1997-07-03
DE69603746T2 (de) 2000-01-13
AU1174597A (en) 1997-06-19
DE69603746D1 (de) 1999-09-16
SI0863948T1 (en) 1999-10-31
NZ324289A (en) 1999-06-29
TR199800931T2 (xx) 1998-09-21
CN1202919A (zh) 1998-12-23
JP2000500802A (ja) 2000-01-25
EP0863948A2 (en) 1998-09-16
AP9801241A0 (en) 1998-06-30
AU703190B2 (en) 1999-03-18
EP0863948B1 (en) 1999-08-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR20100007918A (ko) 역청 결합제 조성물 및 이의 제조방법
AU705369B2 (en) Process for preparing bitument compositions
PL189034B1 (pl) Kompozycja bitumiczna, sposób jej wytwarzania i zastosowanie
US5939474A (en) Bitumen compositions and a process for their preparation
CZ164298A3 (cs) Živičné směsi a způsob jejich přípravy
US6060542A (en) Bitumen compositions and a process for their preparation
EP0863947B1 (en) Bitumen compositions and a process for their preparation
GB2318121A (en) Bituminous compositions and a process for their preparation
RU2181130C2 (ru) Битумные композиции и способ их получения
HRP960561A2 (en) Bitumen compositions and a process for their preparation
KR100473664B1 (ko) 비튜멘조성물제조방법
AU4464799A (en) Process for preparing bitumen compositions

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic