CZ163291A3 - Nové beta«laktamové sloučeniny - Google Patents

Nové beta«laktamové sloučeniny Download PDF

Info

Publication number
CZ163291A3
CZ163291A3 CS911632A CS163291A CZ163291A3 CZ 163291 A3 CZ163291 A3 CZ 163291A3 CS 911632 A CS911632 A CS 911632A CS 163291 A CS163291 A CS 163291A CZ 163291 A3 CZ163291 A3 CZ 163291A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
group
formula
aminothiazol
cef
enoyloxymethyl
Prior art date
Application number
CS911632A
Other languages
English (en)
Inventor
George Burton
John Barry Harbridge
Original Assignee
Beecham Group Plc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Beecham Group Plc filed Critical Beecham Group Plc
Priority to CS911632A priority Critical patent/CZ163291A3/cs
Publication of CZ163291A3 publication Critical patent/CZ163291A3/cs

Links

Landscapes

  • Cephalosporin Compounds (AREA)

Abstract

Sloučenina vzorce I nebo její sůl, kde R1 je vo dík, methoxy nebo formamidoskupina, R2 je acylo vá skupina vzorce (a), kde A3 je thiazol, popři pádě substituovaný aminoskupinou, A4 je vodík nebo organický zbytek, CO2R3 je karboxyskupi- na, karboxylátový anion, nebo R3 je snadno odstraní telná skupina chránící karboxyskupinu, X je S, SO, SO2, O nebo CH2 a R4 je nenasycená acylová skupina, jež jsou nové a užitečné v léčení bak teriálních infekcí u lidí a zvířat

Description

Oblast techniky ' - ~----J i
Tento vynález se Vztahuje k novým beta-laktanr obsahujícím sloučeninám, jejich výrobě a jejich použití a zejména k nová třídě cefalosporinů Tyto sloučeniny mají antibakte-i riální vlastnosti a mají proto použití v terapii bakteriálních infekcí způsobených širokou škálou organismů u zvířat, zejména u savců včetně lidí.
Dosavadní stav techniky .
Sloučeniny typu cefalosporinů jsou dobře známé jako antibakteriální antibiotika. Jsou obecně tvořeny 7-beta-acylamino-cef-3-em karb3$!t^ými kyselinami a jejich různými netoxickými deriváty například solemi, estery, amidy, hýdráty apod. Struktura cef-3-em může nést různé substituenty a povaha a posice těchto substituentů může ovlivnit biologickou účinnost sloučenin. GB patenty č. 1 399 086 a 1 399 088 (oba Glaxo) popisují obecně širokou sérii substituovaných cefalosporinových sloučenin.
Další sloučeniny cefalosporinovéno typu jsou popsány V DE-OL-2 204 060 a 2 223 375, FR-A-2 191 833 a 2 204 403,
GB č. 1 474 520 a US 3 912 589. Tyto sloučeniny obsahují 7-beta poastranní řetězce struktury.
kde Het je fenyl, furyl nebo tnienyl.
Podstata vynálezu
Nyní byla nalezena určitá třída cefalosporinů, která má vysokou úroveň antibakteriální účinnosti a nadto prokazuje resistenci k rozložení in vivo esterasami.Tento vynález poskytuje sloučeninu vzorce I nebo její sůl:
CO R3 2 kde r! je vodík, methoxy- nebo f ormamindoskupina/
R je acylové skupina vzorce a)
A, - C - CO 'J tr
N (a) oa4 kde
A} je thiazolyl, popřípadě substituovaný aminoskupinou nebo substituovanou aminoskupinou, která může být v chráněné formě a A^ je vodík nebo organický zbytek,
CO9R3 je karboxyskupina nebo karboxylátový amion, nebo z 3
R je snadno odstranitelná karboxy-chránící skupina, je S','.S0, SQ2, 0 nebo Ci^ a
-4.,.
R je skupina
kde a R^ jsuu nezávisle vodík nebo C, aikylová skupi5 6 i~ fc>
na nebe R a R tvoří spolu alkynovuu vazbu a R7 je vodík, aikylová nebo C2-4 alkylenová skupina.
Jelikož beta-laktamové antibiotické sloučeniny podle tohoto vynálezu jsou zamýšleny pro použití jeho terapeutické prostředky ve farmaceutických přípravcích, bude snadno odhadnuto, že výhodné sloučeniny v rozsahu vzorce I jsou farmaceuticky přijatelné, to je sloučeniny vzorce la nebo jejich farmaceuticky přijatelné soli nebo jejich farmaceuticky přijatelné hydrolyzovatelné estery:
(la) kde R1, R2, R4 a X mají význam jak definováno s ohledem na vzorec I a skupiny C02R^ je karboxyskupina nebo karboxylátový anion.
výhodou je vodík.
Ve isloučeninách formamidoskupina může atomy -NII-CHO zbytku tvar normálně převážu vzorce I, kde R1 je formamidoskupina existovat ve tvarech, kde vodíkové jsou cis- nebo trans-, z nichž cisje.
Je třeba zdůraznit, že sloučeniny podle vynálezu, kde
R je skupina vzorce a) mohou existovat syn a anti-isomery nebo jejich směsi. Oba isomery jsou zahrnuty v rozsahu to2 hoto vynálezu. S výhodou sloučeniny podle vynálezu, kde R je skupinou vzorec a) mají konfiguraci Z (to je mají skupinu OA^syn k amidové vazbě) nebo jsou obohaceny tímto isomerem.
Thiazolylový systém A^ je s výhodou thiazol-4-yl systém to je
Vhodné významy pro A^ v acylové skupině R vzorce a) zahrnují: 2-aminothiazol-4-yl, 5-aminothiazol-4-yl, 2-(2-chloracetamido)thiazol-4-yl a 2-tritylaminothiazol-4-yl.
S výhodou A-j je 2-aminothiazol-4-y 1.
Vhodné významy pro skupinu A^ zahrnují vodík, methyl, trifenylmethyl (trityl), ethyl, cyklopropylmethyl, cyklobutyl, cyklopentyl, cyklohexyl, cykloheptyl, cyklooktyl, fenyl, karboxymethyl, karboxypropyl, t-butoxykarbonylméthýl a ^de n je 0 - 3 a X je chlor nebo fluor. Přesné významy pro A^ v rozsahu acylové skupiny R^ vzorce a) zahrnují vodík, methyl a trityl. S výhodou A^ je vodík nebo methyl.
Je-li užit zde ve vztahu k proměnnému pojem orga-nický zbytek zahrnuje jakýkoli oryanický zbytek spojený se 7-posicí thiazolyloximinoacetamidového substituentu antibakterielně aktivního cefalosporinu. Vhodné významy zahrnují mezi jiným alkylovou, C2_^ alkenylovuu a C2_6 alkynylovou skupinu, každá z nich může být popřípadě substituována, cykloalkylovou, arylovou a heterocyklylovou skupinou. Případnésubstituenty pro alkyl, alkenyl a alkynyl zahrnují karboxy, alkoxykarbonylovou, hydroxy, alkoxy, kyano skupiny, vodík amino, substituovanou amino, arylovou, heterocyklickou a C3_8 cykloalkylovou skupinu.
Ty sloučeniny vzorce I, kde fP je snadno odštěpitelná karboxy chránící skupina jiná než farmaceuticky přijatelný in vivo hydrolysovateiný ester nebo, které jsou ve formě farmaceuticky nepřijatelné soli, jsou primárně užitečné jako meziprodukty v přípravě sloučenin vzorce Ia nebo farmaceuticky přijatelných solí nebo jejich farmaceuticky přijatelné in vivo hydrolysovatelné estery.
Vhodné snadno odštěpitelná karboxy chránící skupiny pro skupinu r3 zahrnující skupiny vytvářející esterové deriváty karboxylových kyselin, zahrnující in vivo hydrolysovatelné esteryv Oerivátsm je s výhodou takový, který může být snadno odštěpitelný in vivo.
Vhodné ester vytvářející karboxyl chránící skupiny jsou ty, které mohou být odstraněny za konvenčních podmínek. Takové skupiny pro R^ zahrnují benzyl, p-methoxybenzy1, benzoylmethyl, p_nitrobenzyl, 4-pyridylmethyl, 2,2,2-trichlorethyl, 2,2,2-tribromethy1, t-butyl, t-amyl, ailyl, difenylmethyl, trifenylmethyl, adamantyl, 2-benzyloxyfenyl, 4-methylthiofenyl, tetrahydrofur-2-yl, tetrahydropyran-2-yl, pentachlorfeny1, acetonyl, p-toluensulfonylmethyl, methoxymethy1, silyl, stannyl nebo fosfor - obsahující skupina, oximový radikál vzorce 9 9
-N=CHR , kde R je arylová nebo heterocyklická skupina nebo in vivo hydrolysovatelný esterový radikál jak je níže definován.·;
CC^R^ karbuxylová skupina může být regenerována z jakéhokoliv svrchu zmíněných esterů obvyklými metodami vhodnými pro určitou skupinu, například kyselou a basickou katalyzovanuu hydrolýzou, nebo enzymaticky katalyzovanou hydrolýzou nebo hydrogenolýzou za podmínek, kde zbytek molekuly je podstatně neovlivněn.
Příklady vhodných farmaceutický' přijatých in vivo hydrolysovatelných esterových skupin zahrnují takové, které se štěpí pohotově v lidském těle a zanechávají mateřskou kyselinu nebo její sůl. Vhodné esterové skupiny tohoto typu zahrnují zčásti vzorce (i), (ii), (iii) a (iv):
I £
Ϊ
R
I i
-co2ch-o.cq.r‘ (i)
-C028C-N
Rd
Re (ii)
-CQ2CH2-QRf (iii)
kde Ra je vodík, alkylová, nebo fenylová skupina,
C3_7 cykloalkylová, methylová
R13 je C|_^ alkylová, alkoxyfenylová, benzylová, C-j ·?
cykloalkylová, C^_^alkyl^^cykloalky lová, 1-amino C^_6 alkylová nebo l-(C1_6alkyl)amino C·^ alkylová skupina, nebo d
R a R spolu vytvářejí 1,2-fenylenovou skupinu, popřípadě substituovanou jednou nebo dvěma methoxyfenylovými, benzylovými, cykloalkylovými, C-^_^ alkyl C-j_^ cyklo alkylovými, 1-amino alkylovými, nebo l-9C|_^alkyl)aminoC-, z i, -, , . , · · ,
1-6 alkylovými skupinami, nebo tí
R a R spolu tvoří 1,2-fenylenovou skupinu, popřípadě substituovanou jednou nebo dvěma methoxyskupinami,
Rc znamená alkylenovou skupinu, popřípadě substituovanou methylovou nebo ethylovou skupinou a d s
R a R nezávisle znamenají alkylovou skupinu, f
R znamená C-^_ó alkylovou skupinu,
R^ znamená vodík nebo fenyl, popřípadě substituovaný až do tří skupin vybraných z halogenu, alkylová nebo alkoxyskupiny a
Q je kyslík nebo NH.
Příklady vhodných in vivo hydrolyzovatelných esterových skupin zahrnují například, acyloxyalkylové skupiny, jako je acetoxymethylová, pivaloyloxmethylová, alfa-acetoxyethylová, alfa-pivaloyloxyethylová, l-(cyklohexylkarbonyloxy)prop-l-ylová, a (1-aminoethyl)karbonyloxymethylovvá skupina, alkoxy karbonyloxyalkylové skupiny, jako je ethoxykarbonyloxymethylová a alfa-ethoxykarbonyloxyethylová skupina, dialkylaminoalkylové skupiny, zejména di-nižší alkylaminoalkylové skupiny takové, jako dimethylaminomethylová, dimethylaminoethylová diethylaminomethylová nebo diethylaminoethylová skupina, laktonové skupiny, takové jako ftalidylová a dimethoxyftalidylová skupina, a estery vázané na druhé beta-laktamové antibiotikum nebo na beta-laktamasový inhibitor.
Další vhodná farmaceuticky přijatelná in vivo hydrolysovatelná esterová skupina má vzorec:
kde R·^ je vodík, aikylová nebo fenylová skupina.
Je také třeba se zmínit, že jsou také zahrnuty v rozsahu vynálezu soli a karboxy-chráněné deriváty, včetně in vivo hydrolyzovatelných esterů, jakýchkoliv karboxyskupin, které mohou být ořítomny jako případné substituenty ve sloučeninách vzorce I nebo Ie.
Vhodné farmaceuticky přijatelné soli karboxyskupin sloučenin vzorce I zahrnují sole kovů, například aluminia, soli alkalických kovů, jako je sodík nebo draslík, soli alkalických zemních kovů, jako je kalcium nebo magnesium a amoniové nebo substituované amoniové soli, například ty s nižšími alkylaminy, jako je triethylamin, hydroxy-nižší alkylaminy, jako je 2-hydroxyethylamin, bis-(2-hydroxyethyl)amin nebo tris-(2-hydroxyethyl)amin, cykloalkylaminy, jako je dicyklohexylamin, nebo s proainem, dibenzylaminem, N,N-dibenzylethylen-diaminem, 1-efenaminem, N-methylmorfolinem, N-ethylpiperidinem, N-benzyl-beta-fenethylaminem, dehydroabiethylaminem, N,N'-bisdehydro-abiethylaminem, ethylendiaminem nebo bázemi pyridinového typu, jako je pyridin, kollidin nebo cninolin, nebo ostatními aminy, které byly užity k vytvoření solí se známými peniciliny a cefalosporiny. Ostatní užitečné soli zahrnují soli lithia a soli stříbra. Soli v mezích sloučenin vzorce I mohou být připraveny výměnou soli obvyklým způsobem.
Ve sloučeninách vzorce I nebo la, skupina X může být atom síry nebo oxid blova ný atom síry, t j. sulfoxidová (SO) nebo sulfonová (SO2) skupina. Když X je sulfoxidová skupina, je třeba mít na paměti, že mohou existovat alfa a betaisomery, oba isomery jsou zahrnuty v rozsahu tohoto vynálezu.
S výhodou X je síra.
Vhodné významy pro R zahrnují 3-methylbut-2-enoyl,
2-methylprop-2-enoy1, but-2-ynoyl, hexa-2,4-dienoy1 a 2-methylbut-2-enoyl.
Bude třeba dále ohodnotit, že skupina R může existovat ve dvou isomer$^íť^e+»f formách, které jsou geometrickými isomery, závisejícími na uspořádání skupin připojenými k dvojité vazbě. Jak cis, tak trans isomery jsou zahrnuty v rozsahu vynálezu.
Určité skupiny vynálezu zahrnují aminoskupinu, která může být chráněná. Vhodné skupiny chránící aminoskupinu jsou ty, dohře známé v oboru, které mohou být odstraněny za běž-, ných podmínek bez porušení zbytku molekuly.
Příklady skupin chránících aminoskupinu zahrnují alkanoylovou skupinu, benzoylovou skupinu, benzylskupinu, popřípadě substituovanou na fenylovém kruhu jedním nebo dvěma substituenty vybranými z alkylskupin, alkoxyskupin, triíluormethylové skupiny, halogenu, nebo nitroskupiny, alkoxykarbonylovou skupinu, benzyloxykarbonylvoou skupinu nebo tritylovou skupinu substituovanou stejně jako benzylová skupina, alkyloxykarbonylovou, trichlorethoxykarbonylovou nebo chloracetylovou skupinu.
Také jsou v rozsahu vynálezu zahrnuty kyselé addiční soli jakýchkoliv aminoskupin nebo substituovaných aminoskupin, které mohou být přítomny jako případné substituenty ve sloučeninách vzorce I nebo Ia, zejména amino-substituční skupiny
Když je zde užit pojem aryl, zahrnuje fenyl a naftyl, každý popřípadě substituovaný do pěti, výhodně do tří skupin, vybraných z halogenu, merkaptoskupiny, alkylové skupiny, fenylové skupiny, alkoxyskupinyy hYdroxy (C^_g) alKylové skupiny,merkapto alkylové skupiny, halo alkylové skupiny, hydroxyskupiny, aminoskupiny, nitroskupiny, karboxyskupiny, alkylkarbonyloxyskupiny, alkoxykarbonylové skupiny, formylové skupiny nebo alkylkarbonylových skupin
Pojmy heterocyklyl a heterocyklický, jak jsou zde užity, zahrnuj^ aromatické a nearomatické, jednotlivé a sloučené, kruhy vhodně obsahující do čtyř heteroatomů v každém kruhu vybraných z kyslíku, dusíku a síry. Tyto kruhy mohou být nesubstituované nebo substituované, například do třech skupin vybraných z halogenu, (C^_^)alkylové skupiny, (C-^_g) karboxyskupiny, karboxy solí, karboxy esterů, jako jsou (C^_^)alkoxykarbonylová,(C^^g)alkoxykarbonyl(C^_g)alkylové, arylová a oxoskupiny. Každý heterocyklický kruh má vhodně od 4 do 7, výhodně 5 nebo 6 atomů kruhu. Sloučenéheterocyklické kruhové systémy mohou zahrnovat karbocyklické kruhy a potřebu jí zahrnovat jenom jeden heterocyklický kruh. Sloučeniny v rozsahu vynálezu obsahujíJřAeterocyklylovou skupinu se mohou objevit ve dvou nebo více tautomerických formách závisejících na povaze heterocyklické skupiny, všechny takové tautomerické formy jsou zahrnuty v rozsahu vynálezu.
Jak jsóu užity zde pojmy alkyl a alkoxy (nebo nižší alkyl a nižší alkoxy) zahrnují přímé a větvené řetězce alkylových skupin obsahující od 1 do 6 atomů uhlíku, takové jako methyl,ethyl , propyl a butyl. Zejména alkylovou skupinou je methyl.
li
Když je zde užit pojem halugen odouvídá fluoru, chloru, orunu a jodu.
Některé sloučeniny tohoto vynálezu nohou být krystalisovány nebo rekrystalizovány z rozpouštědel takových jako organická rozpouštědla. V takových případech mohou být tvořeny solváty. Tento vynález zahrnuje ve svém rozsahu stoichiometrické solváty včetně hydrátů stejně jako sloučeniny obsahující různé množství vody, které mohou být vytvořeny postupy jako je lyofilisace.
Jelikož antibiotické sloučeniny vynálezu jsou určeny pro použití ve farmaceutických přípravcích bude třeba pohotově rozmet, že každý je poskytován v podstatně čisté formě, například nejméně 60 % čisté, mohou vhodněji nejméně 75 % čisté a výhodně nejméně 85 % čisté, zejména nejméně 95 % čisté, (% jsou hmotnostní pro hmotnost ba*ze). Nečisté preparáty sloučenin mohou být užity pro přípravu mnohem čistších forem užívaných ve farmaceutických přípravcích; tyto méně čisté preparáty sloučenin by měly obsahovat nejméně 1 %, mnohem vhodněji nejméně 5 °í a výhodně od 10 do 59 ¾ sloučeniny vzorce I nebo její soli.
/
Z předchozího bude zřejmé, že jedneau-preferovanaai podskupin^ sloučenin v rozsahu vynálezu m&fl-eá· být representovány vzorcem II nebo jeho farmaceuticky přijatelnou solí nebo farmaceuticky přijatelným in vivo hydrolyzovatelným esterem:
- 12 kde a mají svrchu definovaný význam a
A, je vudík nebo C. , alkylová skupina. Zejména l-o preferované sloučeniny vzorce II mají R , který je 3-inetny lbut-2-enoyl, 2-methylprop-2-enoy 1, but-2-ynoyl, nexa-2,4-dienoyl a 2-methylbut-2-enoyl, A je vodík nebo
Q O methyl, S RJ které je vodík nebo je farmaceuticky přijatelná sůl nebo in vivo hydrolysovatelný ester této kyseliny.
Souhlasně specifické sloučeniny v tomto vynálezu vzorce la, které spadají do preferované podskupiny sloučenin vzorce II, zahrnují následující sloučeniny a jejich farmaceuticky přijatelné soli ajin vivo hydrolysovatelné estery:
96R,7R)-7-/2-(2-aminothiazol-4-yl)-2-(Z)-methoxyiminoacetamido/-3-(3-methylbut-2-enoyloxymethyl)cef-3-fm-4-karboxylová kyselina, (6R,7R)-7-/2-(2-aminothiazal-4-y1)-2-( Z)-hydroxyiminoacetamido/-3-(3-methylbut-2-enoyloxymethyl)cef-3-em-4-karboxylová kyselina, (6R,7R)-7-/2-(2-aminothiazol-4-yl)-2-(Z)-methoxyimínoacetamido/-3-/(E,E)-hexa-2,4-dienoyloxymethyl/cef-3-em-4-karboxylová kyselina, (6R,7R)-7-/2-(2-aminothiazol-4-yl)-2-( Z)-hydroxyiminoacetamido/-3-(but-2-ymoyloxymethyl)cef-3-em-4-karboxylová kyselina, (6R,7R)-7-/2-(2-aminothiazol-4-yl)-2-(Z)-hydroxyiminoacetamido/-3-(2-methylprop-2-enoyloxymethyl)cef-3-em-4-karboxylová kyselina a (6R,7R)-7-/2-(2-aminothiazol-4-yl)-2-(Z)-hydroxyiminoacetamido/-3-/(Z)-2-methylbut-2-enoyloxymethyl/cef-3-em-4-karboxylová kyselina.
Tento vynález vzorce I, kterýžto III nebo její soli dále poskytuje způsob způsob tvoři p-oo-oooňi výroby sloučenin sloučeniny vzorce
R
H
(III)
3 4 kde R , CO2R , R a X mají svrchu uvedený význam, kde jakékoliv reaktivní skupiny mohou být chráněny a kde aminoskupina je popřípadě substituována skupinou, která umožňuje, aby vznikla acylace; s N-acylujícím derivátem kyseliny vzorce IV:
R20K (IV) kde R má význam jak definováno s ohledem na vzorec I a kde jakákoliv reaktivní skupina může být chráněna a potom jak je nezbytné nebo žádané, provedením jednoho nebo více následujících stupňů:
i) odstranění jakýchkoliv chránících skupin, ii) přeměněním skupiny CC^R^ na odlišnou skupinu CC^R^, iii) přeměněním skupiny X na odlišnou skupinu X, iv) přeměněním produktu na sůl.
Vhodné sloučeniny vzorce III zahrnují soli a estery, například ester ve kterém R^ je difenylmethy1.
Kyseliny vzorce IV nohou být vyrobeny metodami známými v oboru nebo metodami analogickými těmto způsobům. Vhodné způsoby zahrnují ty popsané, například v UK patentu č.
107 307 3, UK patentová přihláška č. 1 536 231 a UK patentová přihláška č. 1 500 064.
Vhudné skupiny, které umožňují vznik acylace a které jsou popřípadě přítomny na aminoskupině výchozího materiálu vzorce III zahrnují N-silylPvou, N-stannylovuu a N-fosforovou skupinu, například trialkylsilylové skupiny, jako je trimethylsilové, trialkyltinové skupiny, jako je tri-n-butyltinová skupina, skupiny vzorce -PR^R^, kde je alkylová, ketoalkylová, arylová, aralkylová, alkoxy, haloaikylová, arylová, aralkylová, alkoxy, haloalkoxy, aryloxy, aralkyloxy nebo 12 11 dialkylamino skupina, R je stejný jako R nebo je halogen 11 12 nebo R a R spolu vytvářejí kruh, vhodné takové fosforové kyseliny jsou -P(0C2H5)2, -P(C2H5)2, 0 - (CH2)2 a 0 - (CK2)3
I '/ II
- P - 0 -P - o
Skupina, která může být popřípadě zavedena na aminoskupinu ve sloučenině vzorce III je trimethylsily1.
Výhodně silylační reakce může být provedena in šitu, před acylační reakcí, sililujícím činidlem, které nevyžaduje současné přidání zásady.
Vhodná sililující činidla zahrnují například názvy činidel :
N-(trimethylsilyl)-acetamid,
N,Q-bis-(trimethylsilyl)acetamid,
N,Q-bis-(trimethylsilyl )trifluoracetamid,
N-methyl-N-trimethylsilylacetamid,
N-methy1-N-trimethylsilyl-trifluoracetamid,
N,N'-bis(trimethylsilyl)močovina, a
N, 0-bis-(trimethylsily Dkarbamát.
Výhodné sililující Činodlo N,O-bis(trimethylsilyl)acetamid. Silylační reakce může být vhodně provedena v inertním, bez15 vodém organickém rozpouštědlo, jako je dichlormethan při teplotě místnosti nebo při zvýšené teplotě například 30 až 60 °C, výhodně 40 až 50 °C.
Svrchu uvedený proces může být popřípadě proveden v přítomnosti malého množství, například 0,1 ekvivalentů silylhaliciu, například tri(C-^ )alkylsilylhalidu zejména trimethylsilylchloridu.
Reaktivní N-acylující derivát kyseliny (IV) je užit ve svrchu uvedeném procesu. Výběr reaktivního derivátu bude ovšem ovlivněn chemickou povahou substituentů kyseliny .
Vhodné N-acylující deriváty zahrnují halidkyseliny, s výhodou chlorid nebo bromid kyseliny. Acylace s halidem kyseliny může být uskutečněna v přítomnosti kyselinu vážícího činidla například terciárního aminu (jako je pyridin nebo dimethylanilin), molekulárních sít, anorganických zásad (jako uhličitan vápe^tý nebo hydrogen ^carboná-t- sodný) nebo oxiranu, který váže hal£<f-Yo32^^volněný v acylační reakci. Oxiran je s výhodou (C^_^)-l,2-alkylenoxid- jako je ethylenoxid nebo propylenoxid. Acylační reakce užívající halidkyseliny může být provedena při teplotě v rozsahu -50 °C, výhodně -20 °C do 120 °C, ve vodném nebo nevodném prostředí, jako je voda, aceton, tetrahydrofuran, ethylacetát, dimethylacetamid, dimethylformamid, acetonitril, dichlormethan
1,2-dichlorethan, nebo jejich směsí. Alternativně reakce může být provedena v nestabilní emulzi s vodou nemísitelného rozpouštědla, zejména alifatickém esteru nebo ketonu, takovém jako methýlisobutylketon nebo butylacetát.
HaljP^kyseliny může být připraven uvedením do reakce kyseliny (IV) nebo její soli nebo reaktivního derivátu s halogenu jí cím (například chlor^pfu jícím nebo brom^u jí cím) činidlem, jako je fosforpentachlorid, thionylchlorid, oxalylchlorid nebo fosgen.
Alternativně N-acylující derivát kyseliny (IV) může být symetrický nebo smíšený anhydrid. Vhodné smíšené anhydridy jsou anhydridy s například monoestery kyseliny uhličité, trimethyloctové kyseliny, kyseliny thiuctové, kyseliny difenyloctové, kyseliny benzoové, fosforových kyselin (jako jsou kyseliny fosforečná, fosforitá, dialkylfosforná) nebo aromatické nebo alifatické sulfonové kyseliny, jako jsou kyselina p-toluensulfonová nebo methansulfonová. Když je použit symetrický nebo smíšený anhydrid, reakce může být provedena v přítomnosti slabé zásady, jako je pyridin nebo 2,ó-butadien^jako katalyzátoru.
Alternativními N-acylujíčími deriváty kyseliny (IV) jsou azidy kyselin, nebo aktivované estery takové jako estery s 2-merkaptopyridinem, kyanomethanolem, p-nitrofenolem, 2,4-dinitrofenolem, thiofenolem, halofenoly, včetně pentachlorfenolu, monomethoxyfenolu, N-hydroxysuccinimidu, N-hydroxybenzotriazolu nebo 8-hydroxychinolinu, nebo amidy takové jakoN-acylsachariny, N-acylthiazolidin-2-thion nebo N-acylftalimidy, nebo alkylidenový iminoester připravený reakcí kyseliny (IV) s oximem.
Ostatní reaktivní N-acylující deriváty kyseliny (IV) zahrnují reaktivní meziprodukty vytvořené reakcí in šitu s kondenz»j-í-oiq činidlem takovým, jako karbodiimid, například N,N'-diethyl-, dipropyl- nebo diisopropylkarbodiimid, N,N'_ -di-cyklohexylkarbodiimid, nebo N-ethyl-N'-/3-(dimethylamino)propyl/karbadiimid, vhodnou karbonylovou sloučeninou, například N,N -karbonyldiimidazol nebo N,N '-karbanyldi-triazol, isoxazoliniovou solí, například N-ethyl-5-fenylisoxazolinium-3-sulfonát nebo N-terc.butyl-5-methylisoxazolilium perchlorát, nebo N-alkoxykarbonyl-2-ethoxy-l,2-dihydrochinolin. Ostatní kondenzující činidla zahrnují Lewisovy kyseliny (například BBr^-CgH^), nebo kyselinu fosforečnou, kondenzující činidla taková, jako diethylfosfarylkyanid. Kondenzační reakce se výhodně provádí v organickém reakčním mediu, například methylenchloridu, dimethylformamidu, acetonitrilu, ethanolu, benzenu, dioxanu nebo tetrahydrofuranu.
Další metodou vytváření N-acylujících derivátů kyseliny vzorce IV je působit na kyselinu vzorce IV roztokem nebo suspenzí předem vytvořenou přidáním karbonylhaliŽÍ/j výhodně oxalylchloridu, nebo fosforylhalff&rtakového jako oxychlorid fosforečný, k halogenovanému uhlovodíkovému rozpouštědlu, s výhodou dichlormethanu, obsahujícímu nižší terciární amid, výhodné N,N-dímethylfosforamid. N-é}cylující derivát kyseliny vzorce IV takto odvozený může být pak uveden do reakce se sloučeninou vzorce III. Acylační reakce může být běžné provedena při -40^°C^až +30 °C, je-li to žádáno v přítomnosti kyselinu váž řS? činidla takového jako pyridin. Katalyzátor takový jako 4-dimethylaminopyridin může být popřípadě také přidán. Výhodným rozpouštědlem pro svrchu uvedenou acylační reakci je dichlormethan.
V preferované reakci, sloučenina vzorce III, ve které 7-posice aminoskupiny je nechráněna, je uvedena do reakce s N-acylujícím derivátem nenasycené kyseliny vzorce IV ve formě smíšeného methansulfonového anhydridu v přítomnosti pyridinu. Smíšený anhydrid je vhodně vytvořen in šitu reakcí kyseliny nebo jejího esteru, popřípadě v solné formě, s methan sulfonylchloridem.
Případná přeměna CC^R5 na odlišný CC^R^ a X na odlišný X, a případné vytvoření soli, může být provedeno použitím metod dobře známých v oboru cefalosporinové a penicilinové chemie.
Například, když skupina X je S, SO nebo S02, skupina X může být přeměněna na odlišnou skupinu X metodami oxidace nebo redukce dobře známými v oboru cefalosporinové a penicilinové synthesy, jak je například popsáno v evropské patentové přihlášce č. 114 752. Například sulfoxidy, ve kterých X je CO, mohou být připraveny z odpovídajícího sirníku,
-love kterém X je S, oxidací s vhodným oxidačním činidlem, například organické perkyseliny takové jako kyselina m-chlorperbenzoová.
Ve svrchu popsaném a v níže popsaném způsobu může být nezbytné odstranit chránící skupiny. Odstranění chránících skupin může být provedeno jakoukoli v vhodnou metodou v oboru, takovou, že nechtěné h-uu trdrnw reakce jsou minimalizovány.
Oddělení nechtěných vedlejších produktů může být uskutečněno použitím standardních metod.
4
Například skupinu chránící trityl na A nebo A zbytku s acylového postranního řetězce R může být odstraněna za kyselých pdmínek s použitím vodné kyseliny chlorovodíkové v kyselině mravenčí. Kyselá labilní R^ karboxy chránící skupina bude podobně odstraněna za stejných podmínek reakce.
V dalším způsobu vynálezu, sloučeniny vzorce I mohou být připraveny reagováním sloučeniny vzorce V
kde r\ CO2R3 a X mají svrchu definovaný význam, · 2
R je R jak bylo definováno svrchu nebo acylová skupina na ní přeměnitelná a jakékoliv reaktivní skupiny jsou popřípadě chráněny, s acylující nenasycenou kyselinou vzorce VI nebo jejího derivátu r40H (VI) kde R má svrchu definovaný význam, vzhledem ke vzorci 1, a potom, je-li to nezbytné nebo žádané, provedením jednoho nebo více následujících stupňů:
2
i) přeměněním skupiny R2 na skupinu R , ii) odstraněním jakékoliv chránící skupiny, iii) přeměněním skupiny CC^R^ na odlišnou skupinu C02r\ iv) přeměněním skupiny X na odlišnou skupinu X,
v) přeměněním produktu na sůl.
Určitá skupina R^ ve sloučeninách vzorce V je fenylacety1.
Sloučenina vzorce VI je vhodně karboxylová kyselina,
R40H.
Reakce sloučeniny vzorce V s karboxylovou kyselinou vzorce VI může být provedena za Mitsunobuových podmínek působením směsi alkoholu vzorce V a nenasycené kyseliny vzorce VI v aprotickém rozpouštědle s fosfinovým derivátem, vhodně trifenylfosfinem a azodikarboxylátovým esterem, vhodně diethylazodikarboxylátem. Reakce je vhodně uskutečněna v tetrahydrofuranu jako rozpouštědla za teploty 50 až 67 °C, výhodně při refluxní teplotě.
2
Kde R9 ve sloučenině vzorce V je jiné než R , konver2 z2 ze R2 na R může být uskutečněna cestou zprostředkování sloučeniny vzorce III, která má aminoskupinu na 7-posici cefalosporinového jádra.
R2 postranní řetězec může být odstraněn pomocí Oelftovy procedury běžně užívané v beta-laktamové chemii. Vhodné reakční podmínky zahrnují působení chloridu fosforečného a N-methylmorfolinu v dichlormethanu za snížení teploty například při -20 °C. Produkt je běžně isolován z počátku jako hydrochloridová sůl, která umožňuje, aby byly vyloučeny jakékoli výchozí materiály, isomery nebo fosfor obsahující materiály. Volná base může být pak izolována působením alkalií.
Sloučeniny vzorce V a jejich soli, které jsou mezi jiným meziprodukty pro sloučeniny podle vynálezu, jak zde byly předtím definovány, mohou být vyrobeny selektivně acylací aminofunkce sloučeniny vzorce VII
kde r\ C02r3 a X mají význam svrchu definovaný, s acylačním derivátem kyseliny vzorce VIII
R2 20H (VIII) kde R2 je jak bylo svrchu definováno, a potom je-li to nezbytné provedením jednoho nebo více následujících stupňů:
i) přeměněním skupiny Ct^R3 na odlišnou skupinu Cl^R·3, ii) odstraněním jakékoliv chrániči skupiny, iii) přeměněním skupiny X na odlišnou skupinu X, iv) přeměněním produktu na sůl.
Například sloučenina vzorce V, ve ktere R2 je fenacetyl e R3 je difenylmethyl, může být připravena reakcí sloučeniny vzorce VII, ve které R3 je vodík s fenylacetylchloridem ve vodném acetonu za mírně zásaditých podmínek, například v přítomnosti hydrogenuhličitanu sodného, následované vytvořením karbo^vé kyseliny a působením difenyldiazomethanem.
Sloučeniny vzorce VII jsou známé sloučeniny nebo mohou být připraveny ze známých sloučenin metodami známými v oboru beta-laktamové chemie. Vhodný výchozí materiál pro přípravu sloučenin vzorce VII, ve kterých X je sírová skupina je sloučenina kyseliny 7-aminocefalosporanové (7-ACA), která je snad ncjdeacetylována na 3. posici na odpovídající sloučeninu vzorce VII.
Sloučeniny vzorců IV, VI a VIII jsou obecně známé sloučeniny a jsou snadno přepravitelné ze známých výchozích materiálů s použitím standardních metod.
Sloučeniny vzorce III jsou považovány za nové sloučeniny a jako takové tvoří část tohoto vynálezu.
Sloučeniny vzorce III
R1 H
co2r3 (III) mohou být vyrobeny ze známých sloučenin takových jako odpovídající N-substituované acetamidové deriváty, takové jako 7-fenylaceramidocef-3-em-4-karboxyláty a karboxyderiváty, takové jako jejich estery. Alternativně sloučeniny vzorce III mohou být připraveny ze známých a komerčně dostupných sloučenin vzorce X
kde Z je halogen, zejména chlor nebo brom,
R CO je acylová skupina, zejména amino-chránící acylová skupina, která může být snadno odstraněna jak chápou odborníci v oboru, taková jako fenylmethyl, a
R13 je acyloxy chránící skupina, která může být snadno odstraněna jak chápou odborníci v oboru, taková jako esterový zbytek, zejména difenylmethyl.
Λ
Reagováním sloučenin vzorce X s kyselinou R OH (VI) v přítomnosti terciární amonné soli vzorce RX^NY, kde Rx je alkyl nebo aryl a Y je solný anion, zejména jodid, například tetra-n-butylamoniumjodid,v přítomnosti siřičitanu pod rozpouštědlo-vodným mediem fázových přenosových podmínek, mohou být vytvořeny sloučeniny vzorce XI
H
R12C0NH
(XI)
Znovuuspořádání šestičlenného kruhu může být uskutečněno prostředky oxidačně-redukční sekvence, například oxidací užívající kyselinu perbenzeoovou, následovanou redukcí výsledného sulfoxidu XII
(XII) s například PCl-j, vytěžit acetamidový derivát vzorce III, to je sloučeninu vzorce XIII
(XIII)
Sloučenina vzorce III může být získána ze sloučeniny 12 13 vzorce XIII odstraněním chránících skupin R CO a R , například Delftovým odštěpením, když tyto skupiny jsou PhCH2C0 a CHPh2 .
Typické celkové reakční schéma na sloučeniny vzorce I 12 vykazující ze sloučeniny vzorce X, ve které R je fenylmethyl, R1^ je difenylmethyl a R znamená nenasycený postranní řetězec:
R5 R6
C = C , je ukázáno.níže. Ačkoliv specifické substituenční skupiny jsou uvedeny pro různé sloučeniny vzorce I, ilustrované (například R = vodík, R = thiazol-4-yl, mající amino- nebo chráněný amino-substituent nebo jako kyselou adiční sůl, A = vodík nebo trifenylfosfit), znalým v oboru bude zřejmo, že celková, syntetická cesta je j aplikovatelná na všechny možnosti pro tyto substituenty re_ j ferované svrchu:
PhCH2CONH s r '
PhCH2CONH s
T
III
Ph3CNH
CH2C1 CO2CHPh2 x:
N
' ch2ocor CO->CHPh->
PhCH2CONH <5
CQ
Ci CH2OCOR
CO^CHPh, h2n s ch2ocor
CO2CHPh2 r2oh
XIII
Cl
N
N
CONH^ \
OCPh,
H,N _<Ý
N
CH2OCOR CO2CHPh2
CONH S
,.řQ ch2ocor co2h
Ph3CNH
CONH
N >-A >
XOH 0
CO^R
PhCH2CONK S
X s'' j ι
Zjr— N
Q- CKnOCOR
CO,CHPh-,
XII
H,N s
III
CHiOCOR
CO,R ( r2oh
CH2OCOR
N
CONH
N\ O^~ N CH2OCOR
W by
I
Je třeba poznamenat, že ve způsobech podle tohoto vynálezu 2-cefemy mohou fungovat jako meziprodukty v syntetické sekvenci. Následné isomerisační stupně metodami dobře známými v cefalosporinové chemii poskytnou 3-cefemy podle vynálezu.
Tento vynález také poskytuje farmaceutické přípravky , které obsahují sloučeniny vzorce la nebo jejich farmaceuticky přijatelnou sůl nebo in vivo hydrolysovatelný ester a farmaceuticky přijatelný nosič. Tyto přípravky vynálezu zahrnují ty, jež jsou ve formě adaptované pro orální, místní nebo parenterální užití a mohou být použity pro léčení bakteriálních infekcí u savců včetně lidí.
Antibiotické sloučeniny podle vynálezu mohou být připraveny pro aplikaci jakýmkoliv vhodným způsobem pro užití v lidské nebo veterinární medidině, analogicky s ostatními antibiotiky.
Přípravky mohou být připraveny pro aplikaci jakoukoliv cestou, jako orální, místní nebo parenterální. Přípravky mohou být ve formě tablet, kapslí, prášků, granulí, kosočtverečných pastilek, krémů nebo tekutých přípravků, takových jako orální nebo sterilní parenterální roztoky nebo suspenze.
Místní přípravky podle tohoto vynálezu mohou být vytvořeny jako, například masti, krémy nebo koupele, oční masti, a oční nebo ušní kapky, impregnované obvazy a aerosoly, a mohou obsahovat vhodné konvenční přídavné látky, jako konzervační látky, rozpouštědla přispívající k penetraci léku a změkčovadla v mastích a krémech.
Přípravky mohou také obsahovat kompatibilní konvenční nosiče, jako jsou krémové nebo máslové základy a ethanol nebo oleylalkohol pro koupele. Takové nosiče mohou být přítomny od 1 % do 18 % přípravku. Mnohem obvykleji budou tvořit do 80 % přípravku.
Tablety a kapsle pro orální aplikaci mohou být v jednotkové dávkové aplikační formě a mohou obsahovat běžná vehikula takové jako činidla, například sirup, akacii, želatinu, sorbitol, tragafc-^ntň nebo pólyvinylpyrrolidon, plniva, například laktosu, cukr, kukuřičný škrob, fosforečnan vápenatý, sorbitol nebo glycin, tabletující maziva, například stearan hořečnatý, talek, pólyethylenglykol nebo kysličník křemičitý, rozpadová činidla, například bramborový škrob, nebo vhodná zvlhčující činidla, taková jako laurylsulfát sodný. Tablety mohou být potaženy podle metod dobře známých v normální farmaceutické praxi. Orální tekuté preparáty mohou mít formu například vodných nebo olejových suspenzí, roztoků, emulzí, sirupů nebo elixírů, nebo mohou být připraveny jako suchý produkt k rekonstituci vodou nebo jinými vhodnými vehikuly před použitím. Takové kapalné preparáty mohou obsahovat konvenční přídavné látky, takové jako suspendující činidla, například sorbitol, methylcelulosa, glukosový sirup, želatina, hydroxyethylcelulosa, karboxymethylcelulosa, gel stearanu hlinitého nebo hydrogenované jedlé tuky, emulsifikující Činidla, například lecithin, sorbitan monooleát, nebo akacie, nevodná vehikula, která mohou zahrnovat jedlé oleje, například mandlový olej, olejové estery, takové jako glycerin, propylenglykol nebo ethylalkohol, konservační látky, například methyl nebo propyl p-hydroxybenzoát nebo kyselina sorbová a je-li to žádáno, konvenční aromatizující nebo barvící činidla.
Čípky budou obsahovat konvenční čípkové základy, například kakaové máslo nebo ostatní glyceridy.
Pro parenterální aplikaci, tekuté jednotkové formy jsou připravovány s použitím sloučeniny a sterilního vehikula, je dávána přednost vodě. Sloučenina v závislosti na vehikulu a použité koncentraci může být buď suspendována nebo rozpuštěna ve vehikulu. V případě roztoků sloučenina může být rozpuštěna ve vodě k injekci a filtr sterilizován před plněním do vhodných ampulek anebo lahviček a jejich uzavřením.
Výhodně, činidla jako lokální anesthetika, konservační a pufrující činidla mohou být ve vehikulu rozpuštěný. Ke zvýšení stability, přípravek může být zmražen po naplnění do lahviček a voda ve vakuu odstraněna. Suchý lyofilizovaný prášek je pak v lahvičkách uzavřen a přídatná lahvička vody pro injekci může být poskytnuta k rekonstituci kapaliny před použitím.
Parenterální suspenze jsou připraveny v podstatě stejným způsobem, vyjma, že sloučenina je suspendována rť& vehikulu místo aby byla rozpuštěna a sterilizace nemusí být doprovázenafiltrací. Sloučenina může být sterilizována expozicí ethylenoxidu před suspendováním ve sterilním nosiči. S výhodou povrchová činidla nebo zvlhčující činidla jsou zahrnuta do přípravku k usnadnění jednotné distribuce sloučeniny.
Přípravky mohou obsahovat aktivní materiál od 0,1 % hmotnostních, s výhodou 10 až 60 % hmotnostních v závislosti na metodě aplikace. Kde přípravky tvoří dávkové jednotky, každá bude výhodně obsahovat od 50 - 500 mg aktivní složky. Dávkování jak užíváno pro léčení dospělých lidí bude výhodně v rozsahu od 100 do 3000 mg na den, například 1500 mg na den v závislosti na cestě a frekvenci aplikace. Takové dávkování odpovídá 1,5 až 50 mg/kg a den. Vhodné dávkování je od 5 do 20 mg/kg za den.
Žádné toxické účinky nebyly pozorovány, když sloučenina vzorce Ia nebo její farmaceuticky přijatelná sůl nebo in vivo hydrolyzovatelný ester byly aplikovány ve svrchu uvedeném dávkovém rozsahu.
Sloučenina vzorce Ia může být jediným terapeutickým činidlem v přípravku- pudlě vynálezu nebo může být užita kombinace s dalšími antibiotiky nebo beta-laktamasovým inhibitorem.
- 29 Výhodně, přípravky mohou také obsahovat sloučeninu vzorce XIV nebo její farmaceuticky přijatelnou sůl nebo ester
co2h kde
A je hydroxyl, substituovaný hydroxyl, thiol, substituovaný thiol, amino-, mono- nebo di-hydrokarbyl-substituované amino, nebo diacylaminoskupina, popřípadě substituo vana triazolyl skupina, nebo popřípadě substituovaná tetrazolyl skupina jak popsáno v EP č. 053 893.
Další výhodný přípravek obsahuje antibiotickou sloučeninu podle vynálezu a farmaceutický přijatelný nosič nebo vehikulum spolu s beta-laktamasovým inhibitorem vzorce XV nebo jako farmaceuticky přijatelnou sůl nebo in vivo hydrolysovatelný ester
(XV) kde je vodík, halogen nebo skupina vzorce
R ve kterém R a R jsou stjené nebo odlišné a každý je vodík, Cj alkoxykarbonylové, nebo karboxyskupina nebo jeho farmaceuticky přijatelná sůl.
Další vhodné beta-laktamasové inhibitory zahrnují 6-alkylidenpenem vzorce XVI ,10 '
R7 - C ,11
C02H (XVI)
Z” nebo jeho farmaceuticky přijatelná sůl nebo in vivo hydro?
ID lyzovatelný ester, kde R a R jsou stejné nebo odlišné a každý znamená vodík, nebo uhlovodík nebo heterocyklickou skupinu, popřípadě substituovanou funkční skupinou; a Rí... znamená vodík nebo skupinu vzorce R nebo -SR , kde Ra je popřípadě substituovaný Cl-10 uhlovodík nebo tetracyklická skupina jak je popsáno v evropské patentové přihláčce č. 81 30 16 83.9 (publikační číslo 041 768).
Další výhodný přípravek obsahuje sloučeninu vzorce la nebo její farmaceuticky přijatelnou sůl nebo in vivo hydroly sovatelný ester spolu se sloučeninou vzorce XVII nebo její farmaceuticky přijatelnou solí nebo in vivo hydrolysovatelným esterem
- 31 CH
/XVII/ ι
C02H kde B znamená vodík nebo chlor.
Další vhodné beta-iaktamosové inhibitory zahrnují 6beta-brompenicillanovou kyselinu a její farmaceuticky přijatelné soli a in vivo hydrolysovatelné estery a 6beta-jodopenicillanovou kyselinu a její farmaceuticky přijatelné soli a in vivo hydrolysovatelné estery popsané v například EP-A-0 410 768 a EP-A-0 154 132 /oba ze skupiny Beecham/.
Takové přípravky tohoto vynálezu, které zahrnují beta-laktamásový inhibitor, množství beta-laktamasového inhibitoru jsou utvářena konvenčním způsobem s použitím technik, a postupů známých v oboru per se.
Tento vynález poskytuje sloučeninu vzorce la nebo její farmaceuticky přijatelnou sůl nebo in vivo hydrolysovatelný ester, pro použití jako terapeutické činidlo.
Tento vynález dále poskytuje sloučeninu vzorce la nebo její farmaceuticky přijatelnou sůl nebo in vivo hydrolysovatelný ester pro použití v léčení bakteriálních infekcí.
Tento vynález také zahrnuje metodu léčení bakterálních infekcí u lidí a zvířat, který tvoří aplikace terapeuticky účinná množství antibiotické sloučeniny tohoto vynálezu vzorce la nebo jako farmaceuticky přijatelného in vivo hydrolysovatelného esteru.
- 32 Nadto, tento vynález zahrnuje použité sloučeniny vzorce la nebo její farmaceuticky přijatelné soli nebo in vivo hydrolysovatelného esteru ve výrobě léků pro léčení bakteriálních infekcí.
Antibiotické sloučeniny tohoto vynálezu jsou účinné proti široké řadě organismů včetně gram-hegativních a gram-positivních organismů.
Následující příklady ilustrují sloučeniny tohoto vynálezu. ' In vitro údaje biologické aktivity jsou předkládány formou komparativních geometrických průměrů MIC /minimální inhibiční koncentrace/ nodnoty //Ug/ml/ pro sloučeninu podle tohoto vynálezu a známou sloučeninu FK 482.
Příklady provedeni vynálezu
Příklad 1 /6R,7R/-7-/”3-/2-aminothiazol-4-yl/2-/Z/-methoxyiminoace tamido_7-3-/3-methylbut-2-enoyloxymethyl/-cef-3-em-4-karboxylát sodný
1/a/ Difenylmethyl /6R,7R/-3-/3-methylbut-2-enoyloxymethyl/-7-fenylacetamidocef-3-em-4-karboxylát
K roztoku 0,5 g kyseliny 3-niethylbut-2-eno^eký v 30 ml bezvodého tetrahydrofuranu za mírného varu pod zpětným chladičem a silného míchání pod dusíkem bylo přidáno rychle a postupně 1,5 g trifenylfosfinu, 2,0 g difenylmethyl/6R,7H/-3-hydroxymethyl-7-fenylacetamidocef-3-em-4-karboxylátu a 1,0 ml diethylazodikarboxylátu. Vznikla exothermická reakce, počáteční hnědá barva reakce se rychle změnila na tmavozelenou.
Po dvou minutách byla směs zředěna 30 ml toluenu a odpařena
- 33 za sníženého tlaku na malý objem. Byl přidán další toluen a diethylhydrazodikarboxylát ise nechal vykrystalisovat. Byl odfiltrován a filtrát promyt malým množstvím nasyceného hydrogenikaréonŽS^sódného, potom nasyceným roztokem chloridu sodného, sušen nad bezvodým síranem sodným, filtrován a odpařen na gumu. Ta byla podrobena silikagelové chromatografii s užitím ethylacetátu-hexanu v poměru 7 : 13 jako elučním rozpouštědlem. Frakce obsahující žádaný produkt /tle analýza/ byly sloučeny a odpařeny na malý objem, potom byla krystalizována sloučenina. Byla filtrována, promyta malým množstvím etheru a sušena ve vakuu, čímž vzniklo 1,2 g výsledné sloučeniny. Měla ^max /KBr disk/ /mezi jiným/ 697, 1225, 1647, 1717, 1779 a 3280 cm1, m/z /FAB, MHaV 619.
1/b/ Difenylmethyl/6R, 7K/-7-amino-3-/3-methylbut-2-enolyloxyme thyl/cef-3-em-4-karboxylá t
0,6 g produktu z příkladu 1/a/ bylo rozpuštěno ve 20 ml bezvodého dichlormethanu a chlazeno za míchání pod dusíkem pod -20 °C. Pak bylo přidáno 0,24 ml N-methylmorfolinu a 7,5 ml roztoku chloridu fosforečného, resublimováno /0,27 g/ v dicfalořmethanu. Směs byla 1,5 hodiny míchána při -20 °C. Bylo přidáno 2,5 ml methanolu a míchání pokračovalo půl hodiny, potom bylo přidáno 15 ml vody. Po 1,5 hodině reakční eměs dosáhla teploty okolí, bylo přidáno 25 ml ethylacetátu a celá směs byla odpařena za sníženého tlaku. Objevil se krystalický precipitát. Ten byl shromážděn , promyt etherem a malým množstvím acetonu a krátce sušen ve vakuu. /Infračervené spektrum ukázalo, že tento materiál byl hydrochlorid výsledné sloučeniny./ Na matečný louh bylo působeno několika ml 5M kyseliny chlorovodíkové a byl znova, odpařen s dalším ethylacetátem k získání dalšího výtěžku krystalků.
Ty byly shromážděny, promyty etherem a sloučeny s předchozím výtěžkem. Potom byly suspendovány v 25 ml vody, navrstveny s tetrahydrofuran-toluen-ethylacetátem /1 : 1 ; 1/ a směs byla
- 34 upravena na pH 6 pečlivým přidáním roztoku 1M NaOH. Když žádný krystalický materiál nezůstal suspendován v roztoku, vrstvy byly odděleny, a výsledná nevodná fáze byla promyta vodou, nasyceným roztokem chloridu sodného a sušena nad bezvodým síranem sodným. Roztok byl filtrován a odpařen na gumu, která částečně krystalizovala při skladování při 2 až 3 °C přes noc. Zbytek solidifi^oval triturací s malým množstvím etheru, byl odfiltrován, promyt malým množstvím etheru a sušen ve vakuu, k získání 0,28 g výsledné sloučeniny jako bezbarvá krystalická pevná látka disk/ 697, 1143
1226, 1654, 1710, 1726, 1765 a 3414 cmA, m/z /FAB, MNa / 501
1/c/ Difenylmethyl /6R,7R/-7-^~2-/Z/-methoxyimino-2-/2-trifenylmethylaminothiazol-4-yl/acetamido_7“3-/3-methylbut-2-enoyloxyme thyl/cef-em-4-karboxyl á t
K roztoku 0,24 g 2-/Z/-methoxyimino-2-/2-trifenylmethylaminothiazol-4-yl/hydrochloridu kyseliny octové v 4 ml beavodého DMF chlazeného a míchaného pod dusíkem při -40 °C bylo přidáno 0,26 g di-isopropylethylaminu a 0,12 g methansulfonylchloridu. Směs se ponechala půl hodiny míchat při -30 °C. Ke směsi pak bylo přidáno 0,24 g produktu z 1/b/ a 0,13 g di-isopropylaminu a jak byl míchán při -30 °C až -10 °C 1 hodinu. Bylo přidáno 15 ml toluenu, 10 ml tetrahydrofuranu, 10 ml ethylacetátu a 50 ml vody. Vrstvy byly odděleny a rozpouštědlová vrstva promyta 50 ml vody a pak nasyceným roztokem chloridu sodného. Byla sušena nad bezvodým síranem sodným, filtrována a odpařena k získání 0,6 g produktu jako gumy. Byla čištěna sloupcovou chromatografií na silikagelu s užitím ethylacetátu-hexanu v poměru 2 ; 3, jako eluentu, k získání 0,32 g produktu jako gumy, spolu s 0,04 g méně čistého ipateriálu.
MŠ1 ^max /KBr disk/ 700» 1138» 1223> 1522, 1684, 1718» 1787, 3300 a 3391 cm“1.
- 35 l/d/ /óR,7R/-7-/'2-/2-aminothiazol-4-yl/-2-/Z/-methoxyiminoacetamido__7-3-/3-methylbut-2-enoyloxymethyl/cef-3-em-4-karboxylát sodný /Dvoustupňová deprotekce/
K 320 mg produktu z příkladu 1/c/ bylo přidáno 0,3 ml tetrahydrofuranu, 0,3 ml vody a 3,0 ml 98% kyseliny mravenčí. Směs byla míchána při teplotě okolí 1 hodinu, když většina výchozího materiálu, bylo přeměněno na nový, polárnější produkt /podle tle, 70 % ethylacetátu v hexanu/. Rozpouštědla a kyselina byly spolu odpařeny s toluenem a s tetrahydrofuranem, eventuelně do sucha. Bylo přidáno 3 ml kyseliny trifluor octové a mícháno při teplotě ledové lázně 10 minut. Byly přidány toluen a. tetrahydrofuran a odpařeny do sucha. Zbytek byl toluen-.tetrahydrofuran-ethylacetátu v poměru 1:1:1 přidána voda a směs titrována na pH 7,0 zředěným roztokem hydroxidu sodného. Vrstvy byly odděleny, vodná vrstva okyselena na pH 30 v přítomnosti vrstvy chloroformu. Vrstvy byly odděleny a vodní vrstva extrahována toluen-tetrahydrofuran-ethylacetátem. K nevodné vrstvě byla přidána voda a titrován na pH 7,0 zředěným roztokem hydroxidu sodného.
Vodná fáze byla oddělena a odpařena téměř do sucha s přidáním 1-propanolu a pak znovu odpařeny s několika díly acetonu. Pevný zbytek byl rozetřen s aceton/etherem, odfiltrován, promyt malým množstvím acetonu a sušen ve vakuu, k získání 72 mg výsledné sloučeniny. Měl 'Ýmax /KBr disk/ 1145, 1529, 1611, 1680, 1763, 3360 a 3412 cm“1.
£h 7d20/: 1»70 /3H> d> J = °>s Hz/, 2,09 /3H, d, J « 0,9 Hz/, 3,38 a 3,65 /2H, ABq, J = 18 Hz/, 3,97 /3H, s/, 4,72 a 4,92 /2H, ABq, J = 12,5 Hz/, 5,00 /1H, s/, 5,20 /1H, d, J = 5 Hz/, 5,73 - 5,74 /1H, nepravidelné t/, 5,80 /1H, d, J = 4 Hz/,
7,00 /1H, s/.
- 36 Příklad 2 /6R,7R/-7-/~2-/2-aminothiazol-4-yl/-2-/Z/-hydroxyiminoacetamido_7-3-/3-methylbut-2-enoyloxymethyl/cef-3-em-4-karboxylová kyselina
2/a/ Difenylmethyl /6R,7R/-3-/3-methylbut-2-enoyloxymethyl/-7-/~2-/2-trifenylmethylaniinothiazol-4-yl/-2-/Z/-trifenylmethoxyiminoacetaniido_7cef-3-em-4-karboxylát
K roztoku 0,52 g sodné soli 2-/Z/-trifenylmethoxyimino-2-/2-trifenylmethylaminothiazol-4-yloctové kyseliny v 6 ml bezvodého Ν,Ν-dimethylformamidu, chlazenému a míchaném pod dusíkem při -35 °C, bylo přidáno 0,18 g methansulfonylchloridu. Po půl hodině při -35 °C, bylo přidáno 0,36 g difenylmethyl/6R,7B/-7-amino-3-/3-methylbut-2-enoyloxymethyl/cef-3-em-4-karboxyl átu /připraveného jako v příkladu lb/ a 60 mg pyridinu. Teplota se nechala během asi 40 minut pomalu vystoupit na asi 0 °C. Část rozpouštědla byla odstraněna odpařením ve vakuu, zbytek byl rozdělen mezi toluen-tetrahydrofuran-ethylacetát v poměru 1:1:1a vodu. Vodná fáze byla proiqyta malým množstvím toluenu, který byl sloučen s předchozí fází rozpouštědla, která byla potom postupně promyta vodou a nasyceným roztokem chloridu sodného, sušena nad bezvodým síranem sodným a odpařena na 0,9 g gumy. Ta byla podrobena sloupcové chromatografii na silikagelu s použitím ethylacetátu-hexanu v poměru 3 : 7 k odstranění stop polárnějších materiálů, frakce obsahující žádanou sloučeninu byly sloučeny a odpařeny za sníženého tlaku na gumu, k vytěžení 0,65 g výsledné sloučeniny. max /KBr disk/ 699, 1218, 1239, 1684, 1715 a 3389 cm1.
- 37 2/b/ /6R, 7R/-7-/”2-/2-aminothiazol-4-yl/-2-/Z/-hydroxyiminoacetamido_?-3-/3-me thylbut-2-enoyloxyme thyl/cef-3-em-4-karbonové kyseliny
K 650 mg produktu z příkladu 2/a/ bylo přidáno 4 ml
90% kyseliny mravenčí -10 % vody za mícháni. Po 40 minutách bylo přidáno 0,2 ml koncentrované kyseliny chlorovodíkové a míchání pokračovalo dalších 40 minut. Nerozpustný materiál byl odfiltrován a promyt malým množstvím 90 % kyseliny mraven čí. Filtrát byl odpařen na gumu, která byla znovu odpařena s toluenem do sucha. Na zbytek bylo působeno 10 ml etheru a 10 ml vody. Nerozpustný materiál byl odstraněn filtrací /jenom stopy/ a filtrát neutralizován ve dvou stupních, první na pH 2,5 a pák na pH 3,0. Pevná látka krystalizovala v každém stupni, byla shromážděna, promyta několika kapkami vody, pak toluenem a sušena ve vakuu, k vytěžení výsledné sloučeniny 1. sběr 155 mg, 2. sběr 30 mg, měl Y /KBr/ 1076, 1144, 1226, 1528, 1637, 1773 a 3321 οπΓχ, m/z /FAB, MH / 482.
/Dg-DMSO/: 1,89 /3H, d, J = 0,6 Hz/, 2,10 /3H, d, J - 0,7
Hz/, 3,47 a 3,60 /2H, ABq, J - 18 Hz/, 4,69 a 5,02 /2H, ABq, ď * 13 Hz/, 5,16 /Ifí, d, J = 5 Hz/, 5,71 - 5,72 /1H, m/, 5,81 /1H, dd, J = 5 a 8 Hz, s D20 kolabuje na d, J = 5 Hz/, 6,66 /1H, s/, 7,15 /a, výměn./ a 9,48 /1H, d, J = 8 Hz, vyměň./.
Příklad 3 /6R,7E/-7-/_2-/2-aminothiazol-4-yl/-2-/Z/-methoxyiminoacetamido_7-3-^-/E,E/-hexa-2-4-dienoy1oxymetby1^7cef-3-em-4-karboxylát sodný
3/a/ Difenylmethyl /6R,7E/-3-^/E,E/-hexa-2,4-dienoyloxyme thyl_7-7-f enylace tamidocef-3-em-4-karboxylá t
- 38 v
K roztoku 0,6 g /E,E-hexa-2,4-dienoíc^é kyseliny /kyselina sorbová/ a 1,45 g trifenylfosfinu ve 30 ml bezvodého tetrahydrofuranu při mírném varu pod zpětným chladičem a míchaném pod dusíkem bylo přidáno 2,0 g difenylmethyl/6R,7R/-3-hydroxymethyl-7-fenylacetamidoceí’-3-em-4-karboxylátu.
Jakmile se rozpustil, byh přidáno 1,0 ml diethylazodikarboxylétu. Vznikla silná exothermická reakce, počáteční tmavorudohnědá barva se stala zelenou. Po několika minutách většina rozpouštědla byla za sníženého tlaku odstraněna, přidáno 50 ml toluenu a znodu odpařeno na celkových asi 20 ml. Nerozpustný materiál byl odfiltrován, promyt malým množstvím toluenu a filtrát odpařen na gumu, které byla podrobena sloupcové chromatografií na silikagelu s použitím ethylacetátu-hexanu v poměru 7 :13, jako elučního rozpouštědla. Frakce obsahující žádaný materiál /tle analýza/ byly sloučeny a odpařeny na gumu, která krystalizovala po rozetření s ether-hexanem. Byla odfiltrováha, promyta malým množstvím stejného rozpouštědla a sušena ve vakuu, k získání 0,65 g výsledného produktu, ^max /nuJo1 mull/ 697, 1133, 1655, 1717, 1737, 1785 a 3297 cm’1. Měl /KBr disk/ 699, 1000, 1133, 1185,, 1218, 1239, 1615,
1640, 1717, 1780, 3320 a 3402 cm“1, m/z /FAB, MNa+/ 513.
3/b/ Dif enylmethyl /6R,7R/-7-amino-3-/”/E,E/-hexa-2,4-dienoyloxymethyl-7cef-3-em-4-karboxylát
0,5 g produktu z příkladu 3/a/ bylo rozpuštěno ve 20 ml bezvodého dichlormethanu, chlazeno a mícháno pod dusíkem při
4-20 °C. K němu bylo přidáno 0,20 ml N-methylmorf olinu a 0,22 g chloridu fosforečného v 5,5 ml dichlormethanu. Reakční směs byla míchána půl hodiny při -20 °C, bylo přidáno 2,0 ml methanolu a míchání pokračovalo další půl hodinu, přičemž sé ponechala reakčňí směs zahřát ňa teplotu okolí. Bylo přidáno 20 ml vody a silné míchání pokračovalo půl hodiny. Bylo přidáno 50 ml ethylacetátu a odpařeno za sníženého tisku. To bylo následováno přidáním toluen-tetrahydrofuran-ethylacetátu a malého množství vody a následovala titrace roztoku na pH 6,0 opatrným přidáním pevného uhličitanu draselného. Vrstvy byly
- 39 odděleny a organická vrstva promyta nasyceným roztokem chloridu sodného, sušena a odpařena na gumu. Tle na tomto materiálu ukázala, že jde v podstatě o jeéiný produkt, avšak měl silný zápach kyseliny fenyloctové, tak byl fzyc.
oluentetrahydrofuranu-ethylacetátu a promyt 5% vodným roztokem hydrogenuhličitanu sodného, potom nasyceným roztokem chloridu sodného, sušen nad bezvodým síranem sodným, filtrován a odpařen na gumu. Tento materiál byl užit jako takový k přípravě methoximu /například 3/c//. V průběhu jiného pokusu připravit tuto aminosloučeninu krystalizoval počáteční hydrochlorid /srovnej lb/ umožňující získání čistšího vzorku volného aminu, tento materiál byl užit k přípravě hydroximu /příklad 4/.
3/c/ Difenylmethyl /6R,7R/-7-/2-/Z/-methoximino-2-/2-trifenylme thylamino thiazol-4-yl/-ace tamido_7-3-/”/E ,E/-hexa-2,4-dienoyloxymethyl_7cef-3-em-4-karboxylát
Roztok 0,36 g 2-/Z/-methoxyimino-2-/2- tri feny lme thylamino thiazol-4-yl/hydrochloridu kyseliny octové v 6 ml N,N-dimethylformamidu s 0,39 g Ν,Ν-di-isopropylethylaminu byl míchán v dusíkové atmosféře a chlazen na -40 °C. 0,17T g methansulfony1chloridu bylo přidáno a mícháno při -30 °C půl hodiny. 0,36 g aminosloučeniny z příkladu 3/b/ ve 2 ml 1 : 1 tetrahydrofuran-dimethylformamidu bylo přidáno. Směs byla míchána a v průběhu 1 hodiny ponechána se pomalu ohřát na teplotu okolí. 30 ml toluen-tetrahydrofuran-e thy láce tátu v poměru 1 : 1 : 1, bylo přidáno,potom byla přidána voda, a směn byla třepána a oddělena. Organická vrstva byla promyta vodou a pak nasyceným roztokem chloridu sodného, sušena nad bezvodým síranem sodným a odpařena na gumu, která byla podrobena chromatografii na silikagelu s použitím ethylacetátu-hexanu v poměru 2 : 3 jako elučního rozpouštědla. Frakce obsahující žádanou sloučeninu /tle analýza/ byly sloučeny a odpařeny, čímž vzniklo 0,22 g výsledného produktu jako gumy. Měl ů max
- 40 3/d/ /6R,7R/-7-/“2-/2-aminothiazol-4-yl/-2-/Z/-methoxyiminoacetamido_7-3-/ /E,E/-hexa-2,4-dienoyloxymethyl_/cef-3-em-4-karboxylát sodný
200 mg produktu z příkladu 3/c/ v 0,5 ml dichlormethanu bylo uvedeno do reakce s 1 ml kyseliny trifluoroctové při 2 - 3 °C po půl hodiny. Byl zředěn tetrahydrofuranem a odpařen na gumu a pak několikrát znovu odpařen s tetrahydrofuranem a nakonec s malým množstvím toluenu. Na zbytek bylo působeno vodou /několika ml/, která byla vyřazena. Zbývající zbytek byl l^ppytan y toluen-ethylacetátu v poměru 1:1a vodě neutralizován na pH 7,0 s 0,1 M roztokem hydroxidu sodného. Vodné vrstva byla promyta toluenem, a odpařena blízko suchosti ve vakuu. Zbývající voda byla odpařena s použitím 1-propanolu a acetonu jako spolurozpouětědel. Residuální sirup byl zředěn malým množstvím acetonu a precipitován etherem, odfiltrován, promyt etherem, čímž vzniklo 62 mg surového produktu jako bílá pevná látka. Ten byl chromatografovén na silikagelu s použitím vody-ethanolu- ethy láce tátu v poměru 7 : 23 : 70 jako elučního rozpouštědla· Frakce obsahující žádaný produkt /pomocí tle/ byly sloučeny, odpařeny, znovu odpařeny s acetonem a precipitovány s etherem, odfiltrovány, promyty etherem a suSeny ve vakuu, čímž vzniklo 25 mg výsledného produktu jako bílá pevná látka, ý /nujol mull/ 722, 802, 1002, 1142, 1190, 1215, 1615, 1645, 1765 a 3300 /velmi široká/ cm“\ /D2H/: 1,81 /3H, d, J « 4,5 Hz/, 3,40 a 3,69 /2H, ABq,
J = 18 Hz/, 3,96 /3H, a/, 4,75 a 4,95 /2H, A3q, J = 12,5 Hz/, 5,19 /1H, d, J = 4,5 Hz/, 5,79 - 5,85 /2H, m/, 6,26 - 6,29 /2H, m/, 6,99 /1H, s/ a 7,26 - 7,37 /1H, m/.
- 41 Příklad 4 /6R,7R/-7-/“2-/2-aminothiazol-4-yl/-2-/Z/-bydroxyiminoacetamido_7-3-/~/E ,E/-hexa-2,4-dienoyloxyme thyl_7cef-em-4-karboxylová kyselina
4/a/ Difenylmethyl /6R,7R/-3-/”/E,E/-hexa-2,4-dienoyloxyme thyl_7-7-/~2-/2-trif enylme thylamino thiazol-4-yl/-2-/Z/-trifeny lmethoxy iminoace tamido_7cef-3-em-4-karboxylát £ roztoku 0,7 g 2-/Z/-trifenylmethoxyimino-2-/2-trifenylmethylaminothiazol-4-yl/acetátu sodného v 6 ml bezvodého Ν,Ν-dimethylformamidu míchaném při -35 °C v dusíkové atmosféře bylo přidáno 0,13 g methansulfonylchloridu. Směs byla udržována při této teplotě půl hodiny. £ ní bylo přidáno 0,5 g aminojftukl-ori sloučeniny z příkladu 3/b/ rozpuštěné v malém množství bezvodého tetrahydrof uranu a 80 mg pyridinu. Teplota byla ponechána vystoupit blízko k teplotě okolí v průběhu 40 minut. Ryly přidány toluen-tetrahydrofuran-ethylacetát v poměru 1:1:1a voda, odděleny, organická vrstva byla promyta vodou a nasyceným roztokem chloridu sodného a dušena nad irezvodým síranem sodným. Byla odpařena na malý objem, podrobena sloupcové chromatografií na silikagelu s použitím ethylacetátu-hexanu v poměru 3 : 7 jako eluentu, frakce obsahující žádanou sloučeninu /podle tle/ byly sloučeny a odpařeny k vytěžení 0,65 g výsledné sloučeniny a 0,15 g méně čistého materiálu. Měl S>max /KBr disk/ 677, 1132, 1X84, 1218, 1239, 1641, 1715, 1791 a 3389 cm“1.
- 42 4/b/ /6R, 7R/-/~2-/2-aminothiazol-4-yl/-2-/Z/-hydroxyiminoace tamido_7-3-j/“/E ,E/-hexa-2,4-dienoyloxyme thyl_7-cef-3-em-4-karboxylová kyselina
0,6 g produktu z příkladu 4/a/ bylo mícháno se směsí ml 98% kyseliny mravenčí a 0,6 ml 1,0 M vodného roztoku kyseliny chlorovodíkové za teploty okolí jednu hodinu. Bylo přidáno 0,1 ml koncentrované kyseliny chlorovodíkové a míchání pokračovalo další 1 hodinu. Nerozpustné materiály byly odfiltrovány, promyty malým množstgím 90% kyseliny mravenčí a filtrát odpařen, na malý objem. Několik jc/oSýYoluenu a/nebo tetrahydrofuranu byly přidány a odpařeny^ případně poskytly bílý pevný zbytek. Ten byl rozdělen mezi ether/toluen a vodu, pH bylo upraveno na 3,3 pečlivým přidáním pevného uhličitanu draselného. Po jednohodinovém míchání, byl odfiltrován, promyt malým množstvím etheru a vodou, a sušen ve vakuu, čímž vzniklo 165 mg výsledné sloučeniny, /^Br disk/ 1001,
1137, 1243, 1641, 1676, 1773 a 3330 /velmi široké/ cm“1.
/Dg-DMSO/: 1,83 /3H, d, J = 4,5 Hz/, 3,50 a 3,64 /2H,
ABq, J = 18 Hz/, 4,75 a 5,07 /2H, ABq, J = 13 Hz/, 5,16 /1H, d, J - 5 Hz/, 5,81 /1H, dd, J = 5 a 8 Hz , kolabuje na d, J = 5 Hz s D20/, 5,88 /1H, d, J = 15 Hz/, 6,28 - 6,31 /2H, m/, 6,67 /1H, s/, 7,20 - 7,39 /m/ a 9,51 /1H, d, J =
Hz, vyměněn s DgO/.
Příklad 5 / 6R, 7H/-7-/2-/2-aminothiazol-4-yl/-2-/Z/-hydroxyiminoacetamido_7-3-/but-2-ynoyloxymethyl/ceíh-3-em-4-karboxylová kyselina
5/a/ Difenylmethyl /6R, 7R/-3-/but-2-ynoyloxyme thyl/-7-fenylacetamidocef-3-em-4-karboxylát
- 43 Roztok 1,45 g trifenylfosfinu v 30 ml tetrahydrofuranu pod argonem byl míchán a zahříván při mírném varu pod zpětným chladičem. Potom 1?yly postupně a rychle přidány 0,5 g kyseliny but-2-yno}^^ /kyseliny tetralové/, 2,0 g difenylmethyl /6R, 7R/-3-hydroxymethyl-7-fenylacetaniidocef-3-em-4-karboxylátu a 1,0 ml diethylazodikarboxylátu. Vznikla silná reakce. Po 10 minutovém míchání, byl přidán stejný objem toluenu a směs promyta ledem a nasyceným roztokem hyárogenuhličitanu sodného, vodou a nasyceným roztokem chloridu sodného. Organický roztok byl sušen nad bezvodým síranem sodným, filtrován a odpařen na gumu. Byl přidán toluen a směs chlazena / 2 až 3 °C/ přes noc. Krystalický precipitát diethylhydrazokarboxylátu byl odfiltrován a promyt toluenem, filtrát byl částečně odpařen a zbytek chromatografován na silikagelu s použitím ethylacetát-hexanu /7 : 13/ jako e&učního rozpouštědla. Bylo uskutečněno částečné čištění. Frakce obsahující žádaný produkt /tle analýza/ byly skončeny a odpařeny. Zbytek byl rozpuštěn v etheru a ponechán pomalu krystalizovat při 2 až 3 °C, odfiltrován, promyt etherem a sušen ve vakuu, čímž vzniklo 0,35 g výsledné sloučeniny obsahující malé^množstyí jnŽs<&
cef-2-em isomeru. Další reakce na 4vo jžSŽbku* avrchujíveden^ ^^^l^^poskytla 1,05 g materiálu této čistoty. Bylo možné rekrystalizovat sloučeninu z dichlormethanu-ethanolu částečným odpařením dichlormethanu a pak zchlazením na 2 až 3 °C, přičemž vznikl materiál bez cef-2-em. Měl Ί /KBr disk/ 697,
1073, 1250, 1522, 1650, 1711, 1725, 1777, 2238 a 3289 cm”1, m/z /FAB, MNa+/ 603.
5/b/ Difenylmethyl /6R,7R/-7-amino-3-/but-2-ynoyloxymethyl/-cef-3-em-4-karboxylát
1,375 g produktu z příkladu 5/a/ ve 25 ml bezvodého dichlormethanu bylo chlazeno a mícháno pod dusíkem při -20 °C. K tomu bylo přidáno 0,57 ml N-methylmorfolinu, pak 0,643 g roztoka chloridu fosforečného v 16 ml dichlormethanu. Reakční směs byla míchána při -20 °C půl hodiny. 6 ml methanolu bylo
- 44 přidáno a směs ponechána se zahřát na teplotu okolí v průběhu půl hodiny. Bylo pak přidáno 25 ml vody a silné míchání pokračovalo půl hodiny. Bylo přidáno 50 ml ethylacetátu a směk za sníženého tlaku odpařena na asi poloviční objem. To bylo opakováno, jak byl přidán ether. Byl oddělen těžký olej. Banka a obsah byly rychle zchlazeny, potom olej kiystalisoval. Byl odfiltrován, promyt malým množstvím 1M kyseliny chlorovodíkové, potom etherem a suěen krátkou dobu na vzduchu. Byl suspendován ve směsi 10 ml toluenu a 10 ml tetrahydrofuranu a 20 ml vody a uveden na pH 6,5 opatrným přidáním pevného uhličitanu draselného. Vrstvy byly odděleny a organická vrstva promyta vodou a nasyceným roztokem chloridu sodného, sušena nad síranem sodným a odpařena na gumu, která popřípadě krystalizovala. Byla rozpuštěna v dichlormethanu a ethanolubyl přidán, čímž vznikla lehká zakalenost. Byl naočkován a chlazen na 2 až 3 °C. Po 1 hodině, krystalky byly shromážděny filtrací, promyty malým množstvím hexanu a sušeny ve vakuu, čímž vzniklo 0,46 g výsledného produktu. /Matečné louhy obsahovaly další mnoýství /tle// max /KBr disk/ 697 , 706 , 742, 1077, 1225, 1240, 1709, 1726, 2235 a 3416 cm’1, m/z /FAB, MHa*/ 485.
5/c/ Difenylmethyl /6E,7B/-3-/but-2-ynoyloxymethyl/«7-/“2-/2-trifenylme thy lamino thiazol-4-yl/-2-/Z/-trifenylmethyloxyiminoacetamido-7cef-3-em-4-karboxylát
K roztoku 0,7 g 2-/Z/-trifenylmethyloxyimino-2-/2-trifenylmethylaminothiazol-4-yl/acetátu sodného v 6 ml bezvodého Ν,Ν-dimethylformamidu mícháním v dusíkové atmosféře při -35 °C bylo přidáno 0,13 g methansulfonylchloridti. Po půl hodině bylo přidáno 0,45 g produktu z příkladu 5/b/, následované přidáním 80 mg pyridinu. Směs byla míchána 45 minut při -25 °C. Byla přidána voda, toluen, tetrahydrof uran a ethylacetát, pak byly míchány a odděleny. Organická vrstva byla promyta O,1M kyselinou chlorovodíkovou, zředěným roztokem hydrogenuhličitanu
- 45 sodného, a nasyceným roztokem chloridu sodného, sušena nad bezvodým síranem sodným, filtrována a odpařena na gumu. Ta byla podrobena sloupcové chromatografií na silikagelu s použitím e thy lácetátu-hexanu v poměru 7 : 13 jako eluentem. Frakce obsahující žádanou sloučeninu /tle analýza/, byly sloučeny a shromážděny, aby poskytly 0,63 g výsledné sloučeniny a 0,12 g slabě nečistého materiálu. Měl ^max /KBr disk/ 699, 751, 1248, 1710, 1791, 2239 a 3384 cm”1, m/z /FAB, MNa+/ 1138.
5/d/ /6R,7R/-7-/“2-/2-aminothiazol-4-yl/-2-/Z/-hydroxyiminoacetamido_7-3-/but-2-ynoyloxymethyl/cef-3-em-4-karbonová kyselina
0,63 g produktu z příkladu 5/c/ bylo zvlhčeno tetrahydrofuranem, rozpuštěno v 5 ml kyseliny mravenčí 98/100 % obsahující 0,5 ml 1M kyseliny chlorovodíkové. Po půl hodině bylo přidáno 0,1 ml koncentrované kyseliny chlorovodíkové a mícháno po období > půl hodiny. Krystalický precipitát byl odfiltrován a promyt malým množstvím 90% kyseliny mravenčí. Filtrát byl zředěn toluenem a tetrahydrofuranem a odpařen za sníženého tlaku do sucha. Zbytek byl rozdělen mezi ether a vodu a upraven na pH 3,3. Směs byla chlazena v ledu, odfiltrována, promyta malým množstvím vody, potom etherem a sušena ae vakuu, k vytěžení 0,25 g výsledného produktu kontaminovaného některými méně polárními nečistotami. Byl podroben silikagelové chromatograf i i s použitím vody-ethanolu-ethylacetátu v poměru 2:3:7 jsko eluční rozpouštědlo, čímž vzniklo 25 mg výsledného produktu jako bílé pevné látky po odpaření rozpouštědla a vody. Měl <1 max /Nujol mull/
1070, 1255, 1640, 1670, 1710, 1780, 2242 a 3300 /velmi široké/ cm”1.
/Dg-DMSO/: 2,04 /3H, s/, 3,48 a 3,63 /2H, ABq, J = 18 Hz/, 4,77 a 5,10 /2H, ABq, J = 12 Hz/, 5,17 /1H, d, J = 5 Hz/,
5,82 /1H, dd, J = 5 a 8 Hz/ kolabuje na d, J - 5 Hz a DgO/,
- 46 6,66 /s/, 7,15 /s, výměn, s D20/, a 9,49 /1H, d, J = 8 Hz, výměna a D20/.
Příklad 6 /6R77R/-7-^’2-/2-aminothiazol-4-yl/-2-/Z/-hydroxyiminoacetamido_7-3-/2-methylprop-2-enoyloxymethyl/cef-3-em-4-karbonová kyselina, její sodná sůl a její pivaloyloxymethylester
6/a/ Difenylmethyl /6R,7R/-3-/2-methylprop-2-enoyloxymethyl/-7-fenylacetamidocef-3-em-4-karboxylát /i/ K míchanému roztoka 0,9 ml 2-methylprop-2-enoické kyseliny /methakrylickó kyselina/ v 65 ml tetrahydrofuranu za mírného varu pod zpětným chladičem v atmosféře dusíku byly postupně a rychle přidány 3,1 g trifenylfosfinu, 5„14 g difenylmethyl /6R,7R/-3-hydroxyme thyl-7-fenylacetaminocef-3-em-4-karboxylátu a 2,1 ml diethylazolikarboxylátu. Objevila se exothermická reakce se značným ztmavením. Po 2 minutách byl zchlazen a zředěn 50 ml toluenu. Směs byla promyta zředěným roztokem hydrogenuhličitanu dělného a potom vodou a sušenjpL· nad bezvodým síranem sorným. Roztok byl odfiltrován a promyt malým množstvím toluenu, filtrát byl částečně odpařen. Roztok byl podroben sloupcové chromatografií na silikagelu s použitím ethylacetát-hexanu v poměru 2 : 3 jako éLuentem, Frakce obsahující výsledný produkt v nejčistším stavu byly sloučeny a odpařeny, rozpuštěny v etheru a chlazeny na 2 až 3 °C přes noc. Krystalický produkt byl odfiltrován, promyt studeným etherem a sušen ve vakuu, čímž vzniklo 1,4 g výsledného produktu. Byl rekrystalizován rozpuštěním v dichlormethanu /minimální množství/, přidání 10 ml ethanolu a částečné odpaření dichlormethanu poskytlo 1,1 g 3-cefemu bez 2-cefemu. Další množství, 0,4 g, bylo získáno z méně čistých sloupcových frakcí a matečných louhů chromatografií a kiystalizací.
/>
/ii/ K 1.7 ml roztoku kyseliny methaktyli^é v 20 ml bezvo-
přidáno 1,7 ml methansulfonylchloridu. Po půl hodbně při 0 °C bylo přidáno 5 g difenylmethyl·-/6R,7R/-3-hydroxymethyl/-7-fenylacetamidocef-3-em-4-karboxylátu. .Srnšs byla míchána půl hodiny, potom vlita na směa ledu a /přebytek 2,5 M kyseliny sírové. Produkt byl extrahován do ethylacetátu, který byl promyt vodou, zředěným roztokem hydrogenuhličitanu sodného, nasyceným roztokem chloridu sodného, sušeny nad síranem sodným a odpařeny na malý objem. Zbytek byl podroben sloupcové chromatografii na silikagelu s použitím ethylacetátu-hexanu v poměru 2:3, jako elučního rozpouštědla. Frakce obsahu jící žádaný produkt byly sloučeny, odpařeny a krystalizovány z ethanolu jak popsáno v příkladu 6a/i/, k získání 1,0 g výdisk/: 696, 1145, 1224, sledného produktu. Měl
1648, 1717, 1781 a 3277 cm1, m/z /FAB, MNa+/ 605.
6/c/ Difenylme thyl /6R,7R/-3-/2-methylprop-2-enoyloxymethyl/-7-/* 2-/2-trif enylme thylaminothiazol-4-yl/-2-/Z/-trif enylmethoxyiminoacetamido_7cef-3-em-4-karboxylát
K roztoku 0,87 g 2-/Z/-trifenylmethoxyimino-2-/2-trifenylmethylaminothiazol-4-yl/acetátu sodného v 10 ml. N,N-dimethylformamidu chlazenému a míchanému pod dusíkem za -35 °C, bylo přidáno 0,3 g methansulfonylchloridu.
Po půl hodině při < -30 °C bylo zde přidáno 0,59 g aminosloučeniny z příkladu 6/b/ a 0,1 g bezvodého pyridinu. Směs byla 45 minut míchána s ponecháním teploty vzrůst na teplotu blízko teploty okolí. Byla přidána směs toluenu, tetrahydrofuranu, ethylacetátu a vody, míchána a vrstvy byly odděleny. Vrstva rozpouštědla byla promyta zředěnou kyselinou chlorovodíkovou, zředěným roztokem hydrogenuhličitanu sodného, vodou a nasyceným roztokem chloridu sodného a sušena nad bezvodým síranem, sodným. Sušící činidlo bylo odfiltrováno
- 48 a filtrát odpařen na malý objem, a podrob^o^f chromatografii na silikagéiu s použitím 35 % ethylacetátu v hexanu jako eluentu. Frakce obsahující žádanou sloučeninu /tle analýza/ byly sloučeny a odpařeny na 0,9 g gumy.
Malé množství asi 0,1 g, výchozího aminomateriálu bylo získáno promytím sloupce ethylacetátem. Výsledný produkt měl Vmax /KBr disk/ 699, 757, 1150, 1491, 1688, 1730, 1791 a 3386 cm“1, m/z /FAB, MNa+/ 1140.
6/d/ /6R,7R/-7-/”2-/2-aminothiazol-4-yl/-2~/Z/-hydroxyiminoacetamido_7-3-/2-methylprop-2-enoyloxymethyl/cef-3-em-4-karboxylová kyselina a její sodná sůl
0,8 g produktu z příkladu 6/c/ bylo rozpuštěno v 5 ml
98/100% kyseliny mravenčí za míchání. Bylo přidáno 0,25 ml 1,OM kyseliny chlorovodíkové a 0,,25 ml vody a roztok byl půl hodiny míchán. Blylo přidáno 0,2 ml koncentrované kyseliny chlorovodíkové a míchání pékračovalo dalších 45 minut. Nerozpustný materiál byl odfiltrován, promyt malým množstvím 90% kyseliny mravenčí a filtrát byl zředěn toluenem a tetrahydrofuranem a odpařen do sucha. Zbytek byl rozetřen s etherem, filtrován, promyt etherem a sušen ve vakuu. Pevný hydrochlo• rid byl zvlhčen 2 až 3 ml tetrahydrof uranu, hylo přidáno 20 ml toluenu a 20 ml vody a titrovéno na pH 3,1 pečlivým přidáním pevného uhličitanu draselného. Krystalický precipitát byl odfiltrován, promyt toluen/tetrahydrof uranu a s vodou, a sušen ve vakua, k získání 130 mg výsledné kyseliny. Další výtěžky /celkově 150 mg/ byly získány odpařením matečných louhů.
cja^t 50 mg prvého stjěťU bylo rozpuštěno ve 35 ml vody a 10 ml tetrahydrof uranu a bylo titrováno na pH 6,0 s O,1M hydroxidem sodným. Roztok byl odpařen téměř do sucha a znovu odpařen s ethanolem, čímž poskytl pevnou látku, která /ak by- 49 la rozetřena etherem a sušena ae vakuu přes noc, čímž vzniklo 38 mg sodné soli výsledné sloučeniny.
Volná kyselina měla /Nujol mull/ 1160, 1634,
1670, 1712, 1775 a 3308 cm“ , m/z /FAB. SSH+/ 468.
Sodná sůl měla Smax /Nujol null/ 1160, 1535, 161o,
1710, 1765, 3200 a 3300 cm“1.
/Dg-DMSO/: 1,88 /3H, s/, 3,52 a 3,66 /2H, ABq, J = 18 Hz/, 4,77 a 5,10 /2, ABq, J - 13 Hz/, 5,16 /lH,dy J = 5 Hz/, 5,71 /1H, s/, 5,81 /1H, dd, J = 5 a 8 Hz, kolabuje na d, J - 5 Hz s D20/, 6,06 /1H, s/, 6,65 /1H, s/, 7,15 /s, výměna s ^θ/,
9,48 /2H, d, J = 8 Hz, výměna s D^O/ a 11,31 /1H, s výměna s DgO/·
6/e/ 2,2-dimethylpropanoyloxymethyl /6R,7B/-7-/~2-/2-aniinothiazol-4-yl/-2-/Z/-hydroxyiminoacetamido_7-3-/2-me thylprop-2-enoyl oxyme thyl/cef-3-em-4-karboxylá t /tj. pivaloyloxymethylester/ lozdjjnoL -Jk^
150 mg frodlenioh obcnSf volné kyseliny z přikladu 6/d/ ve 25 ml vody a 10 ml tetrahydrofuranu byly? tit.rovány? na pH 6,0 roztokem O,1M hydroxidu sodného. Směs byla za sníženého tlaku odpařena na asi 10 ml, bylo přidáno 10 ml N,N-dimethylformamidu a odpař^a^í^oď vysokým vakuem pokračovalo do asi 5,0 ml. Bylo přidáno 10 ml Ν,Ν-dimethylformamidu a znovu odpařeno na 5 ml, pak bylo přidáno dalších 5 ml rozpouštědla. K tomu byl přidán roztok jodomethyl-2,2-dimethylpropanoátu /připraveného z brommethylové sloučeniny, 65 mg/ a jodidu sodného, 100 mg v 5 ml acetonu, při míchání za 2 až 3 °C po 10 minut. Byl filtrován, odpařen^vydL^t^m^ó 3 ml toluenu a filtrován. Směs byla při okolní teplotě v atmosféře dusíku 45 minut míchána a byla chráněna před světlem.
Byly přidány tetrahydrofuran, toluen a voda, třepány a odděleny^
- 50 Vrstva rozpouštědla byla promyta vodou, zředěným roztokem hydrogenuhličitanu sodného a nasyceným roztokem chloridu sodného, sušena nad síranem sodným a odpařena na gumu, která byla odpařena ve vysokém vakuu po přidání několika dílů toluenu a pak napěněno malým množstvím etheru. Zbytek byl rozetřen s malým množstvím etheru, filtrován, promyt dalším dílem etheru a sušen ve vakuu přes noc, vzniklo 60 mg výsledného produktu jako žlutavě červeně zbarvená pevná látka.
J = 18 Hz/, 4,91 a 5,26 /2H, ABq, J = 14 Hz/, 5,07 /1H, d,
J = 5 Hz/, 5,63 /1H, s/, 5,86 a 5,97 /2H, ABq, J = 5,5 Hz zakrývá ZCH/, 6,12 /1H, s/, 7,03 /1H, s/ a 10,45 /1H, bs, výměna s D2°/·
Příklad 7 /R,S/-l-acetoxyethyl /6R,7R/-7-/”2-/aminothiazol-4-yl/-2-/Z/-hydroxyiminoacetamido_7-3-/2-methylprop-2-enoyloxyoxymethyl/cef-3-em-4-karboxylát hydrochlorid
Příklad Ta /R,S/-l-acetoxyethyl/6R,7R/-3-/2-methylprop-2-enoyloxymethyl/-7-fenylacetamidocef-3~em-4-karboxylát /cestou volné kyseliny/
3,0 g difenylmethyl /6R,7R/-3-/2-methylprop-2-en-oyloxymethyl/-7-fenylacetamidocef-3-en-4-karboxylátu /příklad 6/a// bylo rozpuštěno ve 45 ml 98 - 100 % kyseliny mravenčí.
ml 5M kyseliny chlorovodíkové a 5 ml vody bylo přidáno a reakce monitorována na vymizení výchozího materiál^ujtTcT Byl přidán toluen a reakční směa odpařena stésre^do sucha
Byly přidány další díly toluenu a tetrahydrofuranu a odpařeny, nakonec z toluenu a ethylacetátu. Na zbytek bylo pů- 51 sobeno 10 ml toluenu, 10 ml tetrahydrofuranu, 30 ml ethylacetátu a 20 ml vody a titrovány na pH 8,0 přidáním pevného hydrogenuhličitanu sodného. Vrstvy byly odděleny, vodná vrstva promyta malým množstvím ethylacetát-toluen, potom bylo přidáno 20 ml dichlormethanu, 2 g tetrabutylamoniumjodidu a 1,0 ml 1-bromethylacetátu. Přidáním malých dílů pevného hydrogenuhličitanu draselného bylo pH udržováno na 5,5 - 7,5· Další díly /0,4 ml a 1,1 ml/ 1-bromethylacetátu byly přidány po 1,5 a 3,5 hodinácfla. PC 4,5 hodinách, směs byla zředěna 50 ml ethylacetátu a dichlormethanu a odpařena za sníženého tlaku. Bylo přidáno malé množství toluenu, vrstvy odděleny, vrstva rozpouštědla promyta vodou a pak nasyceným roztokem chloridu sodného a sušena nad bezvodým síranem sodným. Byla filtrována, odpařena a podrobena chromatografií na silikagelu s použitím ethylacetátu a hexanu v poměru 1 : 1 jako eluentu. Frakce obsahující žádaný produkt byly sloučeny a odpařeny na 1,331 g pěny.
Měla ^max /KBr disk/: 698, 943, 1073, 1152, 1375, 1528,
1664 r 1719, 1760, 1786 a 3289 cm”1, m/z /FAB, MNa+/ 525, <^H /CDC13/í 1,53 /3H, d, J = 6 Hz/, 1,94 /3H, s/, 2,08 a 2,09 /3H, celkově 2 x s/, 3,37 a 3,54 /2H, ABq, J = 19 Hz/, 3,60 a 3,69 /2H, ABq, J = 16 Hz/, 4,80 - 5,25 /3H, m/, 5,62 /1H, bs/, 5,80 - 5,90 /1H, m/, 6,02 /1H, d, J = 12 Hz, výměna s D20/, 6,11 /1H, s/, 6,99 a 7,08 /1H, celkově, 2 x q, J =
5,5 Hz/ a 7,20 - 7,40 /5H, m/.
Příklad 7/b/ /R,S/-l-ace toxye thyl /6R,7B/-3-/2-me thylprop-2-enoyloxyme thyl/-7-/~2-/2-trifenylme thylamino thiazol-4-yl/-2-/Z/-trifenylmethoxyiminoacetamido_7cef-3-em-4-karboxylát /cestou/ Delf tfMeéh^ štěpení na 7-aminosloučeninu
- 52 K 1,3 g roztoku produktu z příkladu 7/a/ v 15 ml bezvodého dichlormethanu při -25 °C bylo přidáno 0,61 ml N-methyl morfolinu a 0,66 g chloridu fosforečného /roztok 16,5 ml 40 mg ml1 v dichlormethanu/. Po půl hodině při teplotě <-20 °C, bylo přidáno 7 ml methanolu a potom po půl hodině, během této doby teplota vystoupila na -9 °C, bylo přidáno 40 ml vody. Směs byla silně míchána v průběhu 1 hodiny. Bylo přidáno 50 ml ethylacetátu a většina dichlormethanu za sníženého tlaku odpařena. Něco diethyletheru bylo také odpařeno z reakční směsi. Bylo přidáno 15 ml nasyceného roztoku chloridu amonného, 20 ml ethylacetátu, 10 ml tetrahydrofuranu a 10 ml toluenu, směs byla silně míchána a neutralizována na pH 6,5 pečlivým přidáním pevného hydrogenuhličitanu draselného. Vrstvy byly odděleny, vodná vrstva promyta ethylacetátem, sloučené vrstvy rozpouštědla byly promyty vodná a nasyceným roztokem chloridu sodného, pak sušeny nad bezvodým síranem sodným a filtrovány. Roztok ukázal jednu hlavní polární zónu tle /silikagel, 1 : 1 ethylacetát : hexan/ a slabou méně polémí zónu. Byl odpařen na olej, který byl ihned znovu rozpuštěn ve 3 ml bezvodého tetrahydrofuranu a použit v dalším stupni.
K roztoku 1,5 g 2-/Z/-trifluormeth|tícyimino-2-/2-trifenarlmethylaminothiazol-4-yl/acetátu sodného v 15 ml bezvodého N\N-dime thylformamidu za -35 °G pod dusíkem bylo přidáno 0,52 g methansulfonylchloridu. Po půl hodině <-30 °C bylo přidáno 175 mg pyridinu a tetrahydrof uranový roztok 7-aminosloučeniny připravené v prvním stupni. Směs byla ponechána se zahřát postupně na teplotu okolí v průběhu 1 hodiny. Byly přidány toluen, tetrahydrofuran, ethylacetát a voda, míchány a odděleny. Vodná fáze byla znovu extrahována s toluen-ethylacqfetem, vrstvy rozpouštědla byly sloučený^ promyty, 1M vodným roztokem kyseliny chlorovodíkové, roztokem hydrogenuhličitanu draselného, vodou a nasyceným roztokem chloridu sodného a sušeny nad bezvodým síranem sodným. Roztok byl filtrován, filtrát odpařen na malý objem /asi 5 ml/ za sníženého tlaku a podroben gradientově sloupcové chromá- 53 tografii na silikagelu s použitím ethylacetátu a hexanu gradováním od 1 : 3 do 2 : 3 poměru jako eluentem. Frakce obsahující žádaný produkt byly sloučeny a odpařeny, čímž vzniklo 1,4 g výsledného produktu jako pěny.
Měl \)max /KBr disk/: 700, 1072, 1153, 1210, 1447, 1491,
1523, 1686, 1720, 1763, 1791, 3056 a 3380 cm1, m/z /FAB, MNa+/ 1060, óH 1,5 - 1,6 /3H, m/, 1,95 /3K, s/, 2,10 a 2 11 /3H, celkově, x s/, 3,22 a 3,49 /2H, ABq, J = 19 Hz/, 4,70 - 5,30 /3H, m, včetně A3q, J - 14 Hz/, 5,62 /1H, bs/, 6,00 - 6,15 /2H, m, včetně s při 6,12/, 6,41 /1H, s/, 6,73 /1H, bs, výměna s DgO/, 7,04 a 7,13 /1H celkově, 2 x q, J = 5,5 Hz/ a 7,15 - 7,50 /30H, m/.
Příklad 7/c/ /R,S/-l-acetoxyethyl /6R,7B/-7-/~2-/2-aminothiazol-4-ýl/-2-/Z/-hydroxyiminoace tamido_7-3-/2-me thylprop-2-enoyloxyipe thyl/cef-3-em-4-karboxylát hydrochlorid /tj. axetil ester/
K 1,38 g výsledného produktu z příkladu 7/b/ bylo přidáno 14 ml 98-100 % kyseliny mravenčí a 0,75 ml 5M vodného roztoku kyseliny chlorovodíkové. Směs se ponechala míchat při teplotě okolí 1,5 hodiny. Krystalický precipitát byl odstraněn filtrací a promyt malým množstvím 90% kyseliny mravenčí. Filtrát byl odpařen skoro áo sucha za sníženého tlaku a pak znovu odpařen do sucha se dvěma postupnými díly toluenu + tetrahydrofuranu, čímž vznikla bílá pevná látka. Ta byla rozetřena etherem, odfiltrována, promyta etherem a sušena ve vakuu, Čímž vzniklo 0,65 g výsledné sloučeniny jako bezbarvá pevná látka. Měl \)max /KBr disk/: 946, 1011, 1073, 1154,. 1527, 1630, 1676, 1718, 1760, 1786 a 3110 cm“1, m/z /FAB, MH+/ 554,
- 54 /D6DMS°/’· 1»46 a 1,47 /3H celkově, 2 x d, J = 5,5 Hz/,
1,89 /3H, s/, 2,03 a 2,06 /3H,celkově, 2 x s/, 3,61 a 3,74 /2H, ABq, J s 18 Hz/, 4,79, 4,81 a 5,00 /2H, celkově, 2 x ABq, J = 13 Hz/, 5,22 a 5,24 /1H celkově, 2 x d, J = 5,5 Hz/, 5,72 /1H, s/, 5,80 - 5,90 /1H, m/, 6,05 /1H, s/, 6,82 a 6*83 /1H celkově, 2 x a/, 6,90 a 6,99 /1H celkově, 2 x q, J = 5,5 Hz/, 9,73 /1H, d, J = 8 Hz, výměna s DgO/ a 12,30 /1H, ba, výměna a DgO/.
Příklad 8
2.2- dimethylprapanoyloxymethyl /6R, 7R/-7-/”2-/2-aminothiazol-4-yl/-2-/Z/-hydroxyiminoacetamido-7-3-/2-methylprop-2” *
-ehoyloxymethyl/cef-3-em-4-karboxylét hydrochlond
Příklad 8/a/
2.2- dime thylpropanoyl oxyme thyl /6R, 7R/-3-/2-me thylprop-2-efaoyl oxyme thyl/-7-f enylace tamidocef-3-em-4-karboxylát /cestou volné kyseliny/
2,3 g esteru /příklad 6/a// bylo zbaveno ochranných skupin jak popsáno v příkladu 7/a/ a jak reesterifikováno s použitím 20 ml dichlormethanu, 1,,5 g jodidu tetrabutylamonného a 1 ml brommethyl 2,2-dimethylpropanoátu. Po 3 hodinovém míchání byla přidána další část 0,8 ml bromosloučeniny a směs byla míchána přes noc· Byl přidán ethylacetát a dichlormethan byl za sníženého tlaku odpařen. Bylo přidáno malé množství toluenu, vrstvy byly odděleny, vrstva rozpouštědla promyta vodou a nasyceným roztokem chloridu sodného a sušena nad bezvodým síranem sodným. Byla filtrována, odpařena na malý objem a podrobena sloupcové chromatografií a užitím ethylacetátu a hexanu v poměru 1 : 1 jako eluentu.· Frakce obsahující žádaný produkt byly sloučeny a odpařeny, čímž vzniklo 0,41 g 'výsledné sloučeniny jako pěny. Měla /CDCl^/: 1,22 /9H, s/, 1,94
- 55 /3H/ s/, 3,35 a 3,54 /2H, ABq, J = 19 Hz/, 3,61 a 3,70 /2H, ABq, J = 16 Hz/, 4,80 - 5,20 /3H, m/, 5,10 - 5,15 /1H, m/,
5,75 - 5,95 /3H, m/, 6,00 /1H, d, J = 9 Hz, výměna s D20/,
6,10 /1H, s/, 7,20 - 7,40 /5H, m/.
Příklad 8/b/
2,2-dimethylpropanoyloxymethyl /6R,7R/-3-/2-methylprop-2-enoyloxymethyl/-7-/”2-/2-trifenylmethylaminothiazol-4-yl/-2-/Z/-trifenylmethoxyiminoacetamido_7cef-3-em-4-karboxylát, /cestou Delftského štěpení na 7-amino sloučeninu/
K roztoku 0,41 g výsledné sloučeniny z příkladu 8/a/ v 5 ml bezvodého dichlormethanu chlazenému a míchanému při < -25 °C v atmosféře bezvodého dusíku, byl přidán roztok 0,204 g chloridu fosforečného v 5 ml dichlormethanu a 0,20 ml N-methylmorfolinu. Po půl hodině bylo přidáno 2,5 ml methanolu následované po dalším půl hodinovém intervalu 14 ml vody. Směs byla v průběhu půl hodiny silně míchána, pak bylo přidáno 20 ml ethylácetátu a dichlormethan byl odpařen. Bylo přidáno 5 ml nasyceného roztoku chloridu amonného a 5 ml toluenu a pH bylo upraveno na 6,5 opatrným přidáním pevného hydrogenuhličitanu draselného. Směs byla oddělena, promyta vodou a nasyceným roztokem chloridu sodného, sušena nad bezvodým síranem sodným, odpařena za sníženého tlaku na asi 5 ml, pak bylo přidáno 20 mlί tetrahydrofuranu a roztok odpařen na 2 až 3 ml. Ten byl přímo použit v dalším stupni /široká infra/.
K roztoku 0,5 g 2-/Z/-trifenylmethoxyimino-2-/2-trifenylmethylaminothiazol-4-yl/acetátu sodného v 5 ml bezvodého Ν,Ν-dimethylformamidu při -45 °C pod dusíkem bylo přidáno 0,16 g methansulfonylchloridu. Po půl hodině při 41-30 °C, byl přidán roztok z prvého stupně, následovaný bezprostředně přidáním 54 mg pyridinu. Reakční směs se ponechala zahrát na teplotu okolí v průběhu 1 hodiny, pak bylo přidáno 30 ml toluenu,
- 56 20 ml ethylacetátu a 40 ml vody. Směs byla třepána a oddělena. Vrstva rozpouštědla byla promyta zředěnou /< 1M/ kyselinou sírovou, potom nasyceným roztokem hydrogenuhličitanu sodného, vodou a nasyceným roztokem chloridu sodného, a sušena nad bezvodým síranem sodným. Roztok byl filtrován a odpařen na malý objem před podrobením sloupcové chromatografií na silikagelu s použitím ethylacetátu a hexanu v poměru 1 : 2 jako eluěním rozpouštědlem, za vzniku produktu jako pěny po odpaření rozpouštědel. Bylo získáno 0,29 g yýsledné sloučeniny. Měla /KBr disk/ 700, 978, 1154, 1290, 1447, 1522, 1685, 1719, 1755, 1792, 2973 a 3325 cm1, m/z /FAB, MNa+/ 1088, /CDC13/: 1*23 /9H, s/, lr95 /3H, s/, 3,21 a 3,49 /2H,
ABq, J = 19 Hz/, 4,87 a 5,23 /2H, ABq, J = 14 Hz/, 5,Q5 /1H, d, $ = 5 Hz/, 5,63 /1H, s/, 5,88 a 5,96 /2H, ABq, J = 5,5 Hz/, 6,05 /1H, ba, kolabuje na d, J » 5 Hz s DgO/, 6,12 /12» ®/> 6,46 /1H, s/, 6,78 /1H, bs/ a 7,20 - 7,40 /30H, m/.
Příklad 8/c/
2,2-dime thylpropanoyloxymethyl /6R, 7R/-7-/2-/2-aminothiazol-4-yl/-2-/Z/-hydroxy iminoace tamido_7-3-/2-me thylprop-2-enoyloxymethyl/cef-3-enř-4-karboxylát hydrochlorid
0,26 g produktu z příkladu 8/b/ bylo rozpuštěno ve 3 ml 98-100% kyseliny mravenčí· Bylo přidáno 0,14 <>Χ 5M vodné kyseliny chlorovodíkové a směs míchána na ledové lázni, která nebyla během 4,5 hodiny doplněna. Nerozpustný precipitát byl odstraněn filtrací a promet malým množstvím 90% kyseliny mravenči. Filtrát a íjSy za sníženého tlaku odpařeny do sucha s několika porcemi toluenu a tetrahydrofuranu a nakonec samotným tetrahydrofuranem. Sumovitý zbytek byl rozetřen etherem a sušen ve vakua za vzniku 0,10 g výsledného produktu. Měl >)max /Nujol mull/ jpezi jiným 1790 cm1, m/z /FAB, MH+ a MNa+ respektive/ 582 a 604i
- 57 $H /Dg-DMSO/: 1,15 /9H, s/, 1,88 /3H, s/, 3,61 a 3,74 /2H, ABq, J = 18 Hz/, 4,78 a 5,04 /2H, A3q, J = 13 Hz/, 5,24 /1H, d, J = 5 Hz/, 5,73 /1H, s/, 5,81 a 5,91 /2H, ABq, J = 6 Hz/, /zakrývá 7CH kvartet/, 6,05 /1H, s/, 6,81 /1H, s/, 9,72 /1H, d, J = 8 Hz, vyměňuje se s DgO/.
Příklad 9
Příklad 6/a/ cestou oxidačně-redukčni sekvence
Příklad 9/a/
Dif enylme thy 1--/6 R, 7R/. 3-/2-me thylprop-2-enoyl oxyme thyl/-7-fenylacetamidocef-3-em-l-oxid-4-karboxylát
K roztoku 5,0 g difenylmethyl-/6R,7R/-3-chlorse^yl-7-fenylacetomidocef-3-em-4-karboxylátu /GC1H/ ve 30 ml dichlormethanu při teplotě okolí bylo přidáno 15 ml vody, 2 g jodidu tetrabutylamonného, 1 ml kyseliny methakrylové a 0,2 g metabisulfi4u sodného. Směs byla míchána a neutralizována na pH 7,0 vodným roztokem hydroxidu sodného a pak udržována na pH 6 - 7 případným přidáním 1M roztoka hydroxidu sodného. Po 4 hodinách, vrstvy byly odděleny, vrstva rozpouštědla byla zředěna stejným objemem toluenu, pak promyta vodou, roztokem metabisulfitu sodného, roztokem hydrogenuhličítánu sodného, nasyceným roztokem chloridu sodného a sušena nad bezvodým síranem sodným. Roztok byl filtrován a odpařen za sníženého tlaku na 6 g gumy.
o
Tento materiál /hlavně isomer 6/a// byl znovu rozpuštěn ve 100 ml dichlormethanu, chlazen v ledové lázni na 2 - 3 °C a bylo přidáno 4 g 55% kyseliny 4-chlorperbenzoové. Po 1,5 hodině směs byla promyta vočtou, roztokem hydrogenuhličitanu sodného, roztokem metabisulfitu sodného, vodau a nasyceným roztokem chloridu sodného, pak sušen nad bezvodým síranem sodným, filtrován a téměř do sucha odpařena. Byl
- 58 přidán 2-propanol a znovu^dpařen na sirup, který byl rozpuštěn ve 30 ml 2-propanolu a chlazen přes noc. Krystalická hmota byla rozdrcena, odfiltrována, promyta 2-propanolem a pak etherem a sušena ve vakuu, čímž vzniklo 4,5 g výsledného produktu.
V dalším pokusu 10 g GC1H bylo podrobeno přes noc substituční reakci, oxidans v druhém stupni bylo přidáváno po dílech /hodnoceno tle k předejití overoxidace/, aby vzniklo 8,7 g výsledného produktu. Měl \)max /KBr disk/ 696, 1034, 1150, 1650, 1717, 1785 a 3285 cm1, m/z /FAB, MNa+/ 621, /CDC13/: 1,90 /3H, s/, 3,15 a 3,79 /2H, ABq, J = 19 Hz/,
3,59 a 3,66 /2H, ABq, J = 16 Hz/, 4,43 /1H, dd, J = 1,50 a 5 Hz/,. 4,79 a 5,39 /2H, ABq, J = 14 Hz/, 5,59 /1H, t, J =
1,5 Hz/, 6,05 /1H, s/, 6,10 /1H, dd, J = 5 a 10 Hz/, 6,73 /1H, d, J = 10 Hz/, 6,93 /1H, s/ a 7,20 - 7,50 /cirka 15H, m/.
Příklad 9/b/
8,7 g sulfoxidu z příkladu 9/a/ bylo rozpuštěno v 70 ml Ν,Ν-dimethylfonnamidu míchaném a chlazeném na -25 °C až -30°C pod atmosférou bezvodého dusíku. Bylo rychle přidáno 2,4 ml chloridu fosforitého, směs byla ponechána míchat se při -25 °C 10 minut a byla vlita na led. Produkt byl odfiltrován, promyt větším množstvím vody, vychytán do dichlormethanu, opět promyt vodou, sušen nad bezvodým síranem sodným, filtrován a odpařen na gumu. Ta byla rozpuštěna v malém množství toluenu a podrobena sloupcové chromatografií na silikagelu s užitím ethylacetátu a hexanu v poměru 1 : 1 jako eluentu. Frakce ob^Sis tou_^loučeninu /podle Jtenkovrstevní chromátograHey byly sloučeny a odpařeny. Méně čisté frakce byly sloučeny a znovu chromatograf o vény s užitím ethylacetátu-hexanu v poměru 2 : 3 jako elučního rozpouštědla. Opět frakce obsahující žádanou sloučeninu byly sloučeny, odpařeny a shromážděny s předchozím materiálem, k získání celkově 5,6 g výsledného produktu po rozetření s malým ipnožstvím etheru, filtraci a sušení,
- 59 Příklad 10 /6R,7R/-7-/~2-/2-aminothiazol-4-yl/-2-/Z/-methoxyiminoacetamido_7-*3-/2-methylprop-2-enoyloxymethyl/cef-3-em-4-karboxylové kyseliny a její sodná sůl
Příklad 10/a/
Difenylmethyl /6R, 7R/-3-/2-me thylprop-2-enoyloxyme thyl/-7-/~2-/2- trifenylme thylamino thiaz ol-4-yl/-2-/Z/-me thoxyiminoacetamido_7cef-3-em-4-karboxylát
Roztok 0,5 g 2-/Z/-methoxyimino-2-/trifenylme thylamino thiazol-4-yl/hydrochloriďu kyseliny octové v 7 ml bezvodého Ν,,Ν.-dimethylformamidu byl chlazen, na -35 °C pod dusíkem.
K němu bylo přidáno 0,35 ml diisopropylethylaminu a 0,08 ml methansulfonylchloridu a směs byla půl hodiny míchána. Bylo přidáno 0,5 g aminosloučeniny z příkladu 6/b/ a 0,08 ml bezvoďého pyridinu a směs ponechána pomalu se ohřát na skoro okolní teplotu během 1 hodiny. Bylo přidáno 6 ml toluenu, ml tetrahydrof uranu a 20 ml vody, třepáno a odděleno.
Vodná vrstva byla znovu extrahována malým množstvím toluenu, vrstvy rozpouštědla sloučeny, několikrát promyty vodou, pak nasyceným roztokem chloridu sodného, sušeny nad bezvodým síranem sodným, filtrovány a odpařeny na gumu, která byla podrobena chromatografií na silikagelu s užitím ethylacetátu a hexanu v poměru 1 : 1 jako elučního rozpouštědla. Frakce obsahující žádanou sloučeninu /podle tle/ byly sloučeny a odpařeny na 0,6 g pěny.
Výsledný produkt měl ^max /KBr disk/ 700, 754, 1037, 1149, 1220,1522, 1684, 1719, 1788, 2926, 3303 a 3395 cm’1, m/z /FAB, MNa+/ 912, /CDC13/: 1,92 /3H, s/, 3,40 a 3,58 /2H, ABq, J = 19 Hz/, 4,08 /3H, s/, 4,09 a 5,17 /2H, ABq, J = 14 Hz, 5,06 /1H, d,
- 60 J = 3 Hz/, 5,60 /1H, s/, 5,97 /1H, dd, J = 5 a 9 Hz/, 6,08 /1H, s/, 6,74, 6,79, 6,95 a 7,00 /4H celkové/ a 7,20 - 7,50 /cirka 25 H, m/.
Příklad 10/b/ /6R,7R/-7-^”2-/2-aminothiazol-4-yl/-2-/Z/-methoxyiminoacetamido 7-í3-/2-methylprop-2-enoyloxymethyl/cef-3-em-4-karbo$5v^*1cyselina a její sodné sůl
K materiálu, z příkladu 10/a/ bylo přidáno 0,2 ml tetrabydrofuranu. Po intervalu 0,25 hodiny bylo přidáno 5 ml 98 - 100% kyseliny mravenčí, směs byla zchlazena v ledové lázni a po půl hodině bylo přidáno 0,5 ml 1M vodné kyseliny chlorovodíkové. Objevil se žclatinoén^ precipitát, který se znovu rozpustil. Po dalších 0,5 hodinách na směs bylo působeno 0,1 ml koncentrované kyseliny chlorovodíkové, pak bylo mícháno dalších 0,75 hodiny. Těkavé složky byly odstraněny ve vakuu a zbytek rozetřen s etherem. Bylo nalezeno, že je jenom částečně zbaven ochranných skupin, tak že byl znovu rozpuštěn ve 3 ml kyseliny mravenčí při teplotě okolí a pak na něj postupně působeno 0,4 ml 1M vodné kyseliny chlorovodíkové a potom 0,1 ml koncentrované kyseliny chlorovodíkové. Po 0,75 hodině byla reakční směs odpařena za sníženého tlaku se směsí toluenu a tetrahydrofuranu, čímž vynikla guma, která byla rozetřena s etherem. Nerozpustný materiál byl shromážděn filtrací, promyt etherem a Sušen ve vakuu. Na tento materiál bylo působeno 1 ml tetrahydrofuranu a 3 ml vody a pH směsí upraveno na 3,3 opatrným přidáním uhličitanu draselného. Vodná fáze byla slita a guma míchána s 1 ml vody 1 hodinu. Krystalická volná kyselina byla odfiltrována, promyta malým množstvím vody a sušena ve vakuu, čímž vzniklo 0,1 g výsledného produktu. Měl /KBr disk/ 1038, 1156, 1528, 1630, 1675,
171<, 1783, 2939 a 3317 cm'1.
- 61 Byl suspendován v malém objemu vody a postupně titrován na pH 6,5 velmi zředěným roztokem hydroxidu sodného. Nerozpuštěný materiál byl odstraněn filtrací a filtrát odpařen do sucha s postupným užitím l-propanolu, tetrahydrofuranu a acetonu jako spolurozpustidel. Zbytek byl rozetřen s acetonem a etherem, odfiltrován a sušen ve vakuu, čímž vzniklo 55 mg výsledné sloučeniny jako sodná sůl.
Měla Vmax /Nujol mull/ 1038, 1164, 1536, 1614, 1711, 1768 a 3307 cm”1, §H /Dg-DMSO/: 1,88 /3H, s/, 3,24 a 3,50 /2H, ABq, J = 17 Hz/, 3,35 /H20/, 3,83 /3H, s/, 4,82 a 5,07 /2H, ABq, J = 12 Hz/, 5,01 /1H, d, J = 5 Hz/, 5,58 /1H, dd, J = 5 a 8 Hz/, kolabuje a D20, 5,60 /1H, d, J = 5 Hz/, 5,67 /1H, §/, 6,02 /1H, s/, 6,74 /1H, s/, 7,24 /ca 2H, bs, převážně se vyměňuje s D20/ a 9,54 /1H, d, J = 8 Hz, vyměuje se s D20/.
Příklad 11 /6R,7B/-7-2~2-/2-aminothiazol-4-yl/-2-/Z/-hydroxyiminoacetamid_7-3-Z7z,ý-2-methylbut-2-enoyloxymethyl_7cef-3-em-4-karbožž^^kyselina, její sodná sůl a axetilový ester Příklad 11/a/
Dif enylme thyl -/6R, 7R/-3-/~/Z/-2-me thylbut-2-enayloxyme thyij-7-fenylacetamidocef-3-em-l-oxid-4-karboxylát
Směs 5 g GC1H /viz příklad 9/a//, 30 ml dichlormethanu, 15 ml vody, 2,5 g kyseliny tigliové ^”/2/-2-methylbut-2-enové kysel iny_7 a 1,7 g tetrabutylamonium jodidu bylo mícháno a titrováno na pH 7,0 10% vodným roztokem hydroxidu sodného. Roztok hydroxidu sodného byl také užit pro udržení roztoku v neutralitě, bylo přidáno malé množství chloroformu také k náhradě ztrát dichlormethanu odpařením, a reakční směs byla míchána přes noc. Vrstvy byly odděleny, vrstva rozpouštědla
- 62 zředěna 50 ml toluenu a postupně promyta roztokem metabisulfitu sodného, roztokem hydrogenuhliěitanu sodného, vodou a nasyceným roztokem chloridu sodného, a sušena nad bezvodým síranem sodným. Roztok byl filtrován a odpařen za sníženého tlaku na gumu.
Ta byla znovu rozpuštěna vflOO ml dichlormethanu a přidány 4 g hrubě práškované 55% kyseliny 3-chlorperbenzoové. Směs byla dvě hodiny míchána v ledové lázni. Byl přidán přebytek roztoku metabisulfitu sodného, třepán a oddělen , pak byla vrstva rozpouštědla promyta roztokem hydrogenuhliěitanu sodného a nasyceným roztokem chloridu sodného, sušena nad bezvodým síranem sodným, filtrována a částečně odpařena.
Bylo přidáno asi 50 ml 2-propanoIu a odpařování pokračovalo. Produkt začal krystalizovat, když byl objem snížen na asi 25 ml, bylo přidáno 50 ml 2-propanolu, produkt shromážděn filtrací, promyt 2-propanolem, pak etherem a sušen ve vakuu, čímž vzniklo 3,9 g výsledného produktu.
Malé množství bylo rekrystalizováno z dichlormethanu-
1382, 1532, 1648, 1718, 1784, 3031 a 3289 cm“A, m/z /FAB, MNa+/ 635, íH /CDCl-j/: 1,79 /6H, s/, 3,15 a 3,81 /2H, ABq,
J » 19 Hz/, 3,60 a 3,67 /2H, ABq, J = 16 Hz/, 4,44 /1H, d,
J = 5 Hz/, 4,78 a 5,38 /2H, ABq, J = 14 Hz/, 6,10 /1H, dd,
J = 5 a 10 Hz/, 6,70 /1H, d, J = 10 Hz/, 6,75 - 6,85 /1H, m/, 6,93 /1H, s/, 7,20 - 7,50 Λ5Η, m/.
Příklad 11/b/
Dif enylmethyl _/ 6R, 7R/-3-^/Z/-2-me thylbut-2-enoyloxyme thyl_7-7-fenylacetamidocef-3-em-4-karboxylét
3,66, g výsledného produktu z příkladu 11/a/ bylo rozpuštěno v bezvodém Ν,Ν-dimethylformamidu pod dusíkem a chlazeno za míchání na -22 °C. Byl v jedné dávce přidán
- 63 1 ml chloridu fosforitého. Po 8 minutách při -20 °C /zevní teplota/ směs byla vlita na led. Pevná látka byla shromážděna filtrací, promyta větším množstvím vody a sušena ve vakuu, čímž vzniklo 3,4 g výsledného produktu. Malý vzorek byl rekrystalizován z tetrahydrofuran-ethanolu, měl \) mfiX /KBr disk/ 698, 733, 1259, 1528, 1647, 1705, 1785, 3033 a 3295 cm“1, m/z /FAB, MNa+/ 619, <TH /CDC13/: 1,78 /3H, d, J = 6 Hz/, překrývá se s 1,79 /3H, s/, 3,34 a 3,52 /2H, ABq, J = 19 Hz/, 3,61 a 3,69 /2H, ABq, J = 16 Hz/, 4,84 a 5,11 /2H, ABq, J =
Hz/, 4,95 /1H, d- J = 5 Hz/, 5,87 /1H, q, J = 5 a 9 Hz/,
6,02 /1H, d, J = 9 Hz/, 6,75 - 6,85 /1H, m/, 6,92 /1H, s/,
7,20 - 7,50 /15H, m/.
Příklad 11/c/
Difenylmethyl-/6H,7R/-7-amino-3-/’/Z/-2-methylbút-2-enoyloxymethyl2?cef-3-em-4-karboxylát
3,3 g produktu z příkladu 11/b/ rozpuštěné ve 40 ml dichlormethanu bylo chlazeno a mícháno při < -20 °C pod atmosférou dusíku. Bylo přidáno 1,34 ml N-methylmorf olinu a 1,5 g chloridu fosforečného ve 34 ml dichlormethanu. Vnitřní teplota vzrostla z -25 °C na -12 °C, pak opět rychle klesla na -20 °C. Směs byla půl hodiny míchána, bylo přidáno 12 ml methanolu, pak po půl hodině 50 ml vody. V průběhu tohoto období byla teplota ponechána vystoupit na teplotu blízkou teplotě okolí. Bylo přidáno 50 ml ethylacetátu a dichlormethanu a většina ethylacetátu odpařena za sníženého tlaku. Bylo přidáno 2 ml 5M vodné kyseliny chlorovodíkové a 50 ml etheru.
Ether a vodná vrstva byly slity z těžkého oleje. Ten byl rozvrstven vodou, tetrahydrofurahem a toluenem a titrován na pH 6,0 zředěným roztokem hydroxidu sodného. Vrstva rozpouštědla byla sušena nad bezvodým síranem sodným, filtrována a odpařena na malý objem, pak podrobena sloupcové chromátografii na silikagelu. s použitím ethylacetátu a hexanu v poměru 7 : 3 jako elučních rozpouštědel. Frakce obsahující žádaný produkt /podlí
- 64 tle/ by 1^ sloučeny a odpařeny na olej, který byl rozpuštěn v 5 ml etheru a chlazen při -10 °C přes noc, kdy krystalizoval. Byl shromážděn filtrací, promyt malým množstvím etheru i a sušen ve vakuu, čímž vznikl 1,0 g výsledné sloučeniny.
Měl /KBr disk/: 703, 1079, 1099, 1220, 1252, 1371, 1630,
1647, 1712, 1779, 1795 , 2918 , 3345 a 3397 cm“1, m/z /FAB,
MNa+/ 501, /CDC13/: 1,79 /3H, d, J = 7 Hz/, překrývá 1,80 /3H, s/, 3,40 a 3,57 /2H, ABq, J = 19 Hz/, 4,78 /1H, d, J = j
Hz/, 4,84 a 5,10 /2H, ABq, J = 14 Hz/, 4,95 /1H, d, J = 5 Hz/,
6,75 - 6,90 /1H, m/, 6,95 /1H, s/, 7,20 - 7,50 /cirka 11H, m, zahrnuje vyměnitelný proton/.
Příklad 11/d/
Difenylmethyl /6R,7B/-3-^”/Z/-2-methylbut-2-enoyloxymethyl_7-7-/~2-/2-trifenylmethylamin.othiazol-4-yl/-2-/Z/-trifenylmethoxyiminoacetamido_7cef-3-em-4-karboxylát
K roztoku 0,75 g 2-/Z/-trifenylmethoxyimino-2-/2-trifenylmethylaminothiazol-4-yl/acetátu sodného v 10 ml bezvodého Ν,Ν-dimethylformamidu chlazeného na -37 °C a míchaného pod dusíkem bylo přidáno 0,18 ml methansulfonylchloridu. Směs byla míchána půl hodiny mezi -35 °C a -45 °C. Bylo přidáno 0,5 g produktu z příkladu 8/c/ a 85 mg pyridinu a směs ponechána během 45 minut se zahřát na teplotu okolí. Potom bylo přidáno 10 ml toluenu, 5 ml tetrahydrofuranu, 5 ml ethylacetátu a 25 ml vody, směs byla třepána a oddělena. Vrstvež rozpouštědla byla postupně promyta zředěnou vodnou lqjselinou chlorovodíkovou /asi 0,5 MZ, roztokem hydrogenuhličitanu sodného, nasyceným roztokem chloridu sodného a sušena nad bezvodým síranem sodným. Roztok byl filtrován a odpařen na malý objem. Byl podroben sloupcové chromatografii na silikagelu s použitím ethylacetátu a hexanu v poměru 2:3, jako elučním rozpouštědlem. Po odpaření rozpouštědla 0,89 g výsledné sloučeniny bylo izolováno jako pěna.
-65Κ&τ disk/: 699, 753, 1253, 1447, 1491, 1522, 1690, 1708, 1790, 3057 a 3378 cm , m/z /FAB, MNa / 1154,
5*h /CDC13/í 1,79 /3H, d, J = 7 Hz/, překrývá 1,80 /3H, s/, 3,22 a 3,48 /2H, ABq, J = 19 Hz/, 4,86 a 5,16 /2H, ABq,
J = 14 Hz/, 5,05 /1H, d, J =5 Hz/, 6,11 -1H, dd, J - 5 a 9 Hz/, kolabuje na d, J = 5 Hz s I^O/, 6,42 /1H, s/, 6,75 /1H, s, výměna s DgO/, 6 >75 - 6,90 /1H, m/, 6,96 /1H, s/,
7,10 - 7,60 /35H, m/.
Příklad 11/e/ /6R,7R/-7-Z’2-/2-aminothiazol-4-yl/-2-/Z/-hydroxyiminoacetamido-3-/”/Z/-2-methylbut-2-enoyloxymethyl_7cef-3-em-4-karbow^^kyselina a její sodná sůl
Produkt z příkJsadu 11/d/ byl rozpuštěn v 7 ml kyseliny mravenčí /98 - 100 %/ a 0,7 ml 1M vodné kyseliny chlorovodíkové a směs míchána půl hodiny* Pak bylo přidáno 0,1 ml koncentrované kyseliny chlorovodíkové a směs míchána 1 hodinu. Precipitát byl odstraněn filtrací a promyt malým množstvím 90% kyseliny mravenčí. Filtrát byl smíchán s toluenem a odpařen téměř do sucha, odpařen opět s toluenem a tetrahydrofuranu, zbytek byl rozetřen s etherem a shromážděn filtrací. Etherem zvlhčený materiál byl přidán do vody a titrován na pH 3,5 zředěným vodným roztokem hydroxidu sodného. Volná kyselina výsledné sloučeniny byla shromážděna filtrací, promyta vodou a suspendována ve vodě, aavrstvena malým množstvím toluenu a titrována na pH 6,5 zředěným vodným roztokem, hydroxidu sodného. Směs byla filtrována přes vrstvu kysličníku křemičitého, vodný roztok zředěn 1-propanolem a odpařen skoro do sucha za sníženého tlaku. Byl znovuodpařen sttetrahydrofuranem do sucha, zbytek byl rozetřen s etherem, odfiltrován, promyt etherem a sušen, ve vakuu, čímž vzniklo 175 mg výsledné sodné soli.
Měia^ /KBr disk/: 735, 1264, 1395, 1528, 1675, 1764 a 3324 cm2*, /nujol, mull/: 1537, 1613, 1767 a 3295 cm1, m/z /FAB, MH+/ 504. <^H /Dg-DMSO/: 1,76 /6H, s/, 3„23 a 3,49 /2H, ABq, J - 17 Hz/, 4,80 a 5,05 /2H, ABq, J = 12 Hz/, 5,02 /1H, d, J = 5 Hz/, 5,61 /1H, dd, J = 5 a 8 Hz/, 6,65 /1H, a/, 6,70 - 6,85 /1H, m/ a 9,40 /1H, d, J = 8 Hz/.
Příklad 11/f/ /R,S/-l-acetoxyethyl /6R,7R/-7-/”2-/2-aminothiazol-4-yl-2/Z/-hydroxyiminoacetamido_7-3-/'/Z/-2-methylbut-2-enoyloxyme thyl_7cef-3-em-4-karboxylát hydrochlorid
K 0,97 g produktu z příkladu 11/e/ bylo přidáno 0,1 ml roztoku 1,0 B vodné kyseliny chlorovodíkové v 10 ml kyseliny mravenčí /98 - 100 %/. Když bylo všechno v roztoku, bylo přidáno dalších 0,9 ml IM kyseliny chlorovodíkové. Po 30 minutách bylo přidáno 0,1 ml koncentrované kyseliny chlorovodíkové· Po dalších 1,5 hodině při teplotě okolí byly nerozpustné látky odstraněny filtrací a promyty malým množstvím 90% kyseliny mravenčí· Filtrát byl ve vakuu odpařen do sucha a znovu rozpuštěn ve 4 ml kyseliny mravenčí, bylo přidáno 0,15 ψΐ 5M kyseliny chlorovodíkové a směs byla 1 hodinummíchána. Precipitát byl opět odfiltrován, promyt malým množstvím 90% kyseliny mravenčí a filtrát odpařen ve vakuu do sucha. Zbytek byl rozetřen s etherem, odfiltrován, promyt etherem a sušen, římž vzniklo 0,25 & výsledného produktu jako bezbarvé pevné látky.
Měl «4^ /KBr disk/: 734, 1073, 1258, 1380, 1527, 1629, 1677, 1708, 1765, 1785 a 3100/velmišširoké/, m/z /FAB, MH+/: 568. /Dg-DMSO/: 1,46 /3H, d, J = 5,5 Hz/, 1,78 /3H, d,
J = 5,5 Hz/, 1,79 /3H, a/, 2,03 a 2,06 /3H, 2s/, 3,60 a 3,73 Z2H, ABq, J = 18 Hz/, 4,76, 4,78 a 4,96 /2H, ABq, s jedním párem hrotů zdvojených, J = 13 Hz/, 5,23 a 5,24 /1H, 2d, J =
5,5 Hz/, 5,80 - 5,95 /1H, m/, 6,81 /cirka 2H, bs/, 6,89 a 6,99 /1H, 2 x q, J = 5,5 Hz/, 9,71 /1H, d, J = 8 Hz/, 12,20 /1H, bs/.
- 67 Příklad 11/g/ /R, S/-l-ace toxye thyl-/6R, 7R/-3-/~/Z/-2-me thylbut-2-ehoyloxymethyl_7-7-fenylacetamidocef-3-em-4-karboxylát /cestou volné kyseliny/ g produktu z příkladu 11/a/ bylo rozpuštěno v 50 ml kyseliny mravenčí /98 - 100 %/ a působeno na něj 5 nd. 1M vodné kyseliny chlorovodíkové. Po intervalu 2 hodin /tle za
1,5 h|é^ ukázalo, že zůstává malé množství výchozího materiálu/, směs byla odpařena na asi čtvrtinu objemu, byl přidán toluen a tetrahydrofuran a několikrát znovuodpařen do sucha /zbytek tvořil olej a suspendovaná pevná látka/. Na tam. bylo působeno ethylacetátem, toluenem, tetrahydrof uranem a nasyceným hydrogenuhličitaném sodným, aby vzniklo pH 8. Vrstva rozpouštědla byla odložena, a k vodným vrstvám bylo přidáno 20 ml dichlormethanu, 10 ml chloroformu, 0,75 g tetrabutylámoniumjodidu, 2,0 ml 1-bromethylacetátu a 5 g pevného uhličitanu vápenatého. Směs byla silně 2 hodiny míchána, potom byl přidán další díl 1 ml 1-bromethylacetátu, a směs byla míchána přes noc /zakryta k předejití ztrát rozpouštědel/. Nerozpustné látky byly odstraněny filtrací, promyty vodou, chloroformem a přebytkem ethylacetátu a filtrát byl částečně odpařen k odstranění chlorovaných rozpouštědel. Byly přidány toluen, tetra hydrofuran a ethylacetát, třepány a odděleny. Vrstva rozpouštědla byla promyta vodou, sušena nad bezvodým síranem sodným a filtrována. Filtrát byl odpařen na gumu, která byla podrobena sloupcové chromatografií na silikagelu s použitím ethylacetátu a hexanu v poměru 1 : 1 jako eluentem. Výsžedný produkt byl získán jako 0,9 g pěny, když frakce s jeho obsahem /podle tle/ byly sloučeny a odpařeny.
Měia ýmax 733, 944, 1073, 1258, 1380r 1528, 1709, 1785, 3029 a 3303 cm“1. /CLCiy·. 1,53 /3H, d, J = 5,5 Hz/, 1,81 /3H, d, J = 7 Hz/, 1,82 /3H, s/, 2,09 /3H, s/, 3,37 a 3,53 /2H,
A3q, J = 19 Hz/, 3,61 a 3,69 /2H, ABq, J = 17 Hz/, 4,80 - 5,20
- 68 /3H, m/, 5,,80 - 5,90 /1H, m/, 6,00 - 6,15 /1H, m/, 6,80 6,95 /1H, m/, 6,99 a 7,09 /1H, 2 x 1, J = 5,5 Hz/ a 7,20 7,40 /SR, m/. m/z /FAB, MNa+/: 5,39.
Příklad 11/h/ /R,S/-l-ace toxye thyl-/6R,7R/-3-//Z/-2-me thylbut-2-enoyloxy me thy l_7-7-/”2-/2-trifenylme thylamino thiaz ol-4-yl/-2-/Z/- trif enylme thoxyiminoace tamido_7-cef-3-em-4-karboxylát /cestou Delf téteéh^l-štěpení na 7-aminosL oučeninu/
K roztoku 0,9 g produktu z příkladu 11/g/ v 10 ml bezvodého dichlormethanu chlazenému a míchanému pod dusíkem při <-30 °c bylo přidáno 0,42 ml N-methylmorf olinu a roztok 0,46 g chloridu fosforečného v dichlormethanu. Směs byla při^-20 °C míchána půl hodiny, pak bylo přidáno 5 ml methanolu. Po půl hodině, během této doby teplota stoupla na -8 °C, bylo přidáno 25 ml vody a mícháno silně půl hodiny. Byl přidán ethylacetát a diohlormethan byl za sníženého tlaku odpařen. Bylo přidáno 50 ml ethylacetátu a 10 ml nasyceného chloridu amonného a směs neutralizována při 10 °C pevným hydrogenuhličitanem draselným na pH 6,5. Vrstvy byly odděleny, vrstva rozpouštědla byla probyta nasyceným roztokem chloridu sodného a sušena nad bezvodým síranem sodným, filtrována a odpařena na malý objeim. Bylo přidáno asi 20 ml tetrahydrofuranu a odpařeno až na 2 - 3 ml zbytek, který byl užit v dalším stupni /široká infra/. Tle ukázala nepřítomnost výchozího materiálu a přítomnost nové, polárnější zóny.
K roztoku 1,04 g 2-/Z/-trifenylmethoxyimino-2-/2-trifenylmethylaminothiazol-4-yl/acetátu sodného v 10 ml bezvodého Ν,Ν-dimethylformamidu, chlazenému a míchanému pod dusíkem při -40 °C, bylo přidáno 0,37 g methansulfonylchloridu. Po 0,5 hodinách při -40 °C, bylo přidáno 120 mg pyridinu a tetrahydrofuranový roztok, připravený jako svrchu popsáno. Reakční směs
- 69 se v průběhu 1 hodiny ponechala zahřát téměř na okolní teplotu. Byl přidán toluen, tetrahydrofuran a voda, třepány a odděleny. Vrstva rozpouštědla byla promyta zředěnou /asi 0,5 M/ kyselinou chlorovodíkovou, zředěným hydrogenuhliěitaném sodným a nasyceným roztokem chloridu sodného a sušena nad bezvodým síranem sodným. Roztok byl filtrován, odpařen na malý objem a podroben sloupcové chromatografií na silikagelu s použitím 35% ethylacetátu v hexanu jako elučního rozpouštědla. Výsledná sloučenina byla získána jako pěna po odpaření rozpouštědla z příslušných frakcí.
Měla ^max /KBr disk/: 700, 1072, 1251, 1523, 1690, 1707,
1734, 1764, 1791, 3057 a 3384 cm“1, m/z /FAB, MNa+/ 1074,
SH /CDC13/j 1,55 - 1,60 /3H, m/, 1,81 /3H, d, J = 9 Hz/,
1,83 /3H, s/, 2,08, 2,09 /3H, 2 x s/, 3,22 a 3,48 /2H, ABq,
J - 19 Hz/,4,88, 4,93 a 5,20 /2H, ABq, jeden pár hrotů zdvojen, J = 14 Hz/, 5,04 a 5,05 /1H, 2 x d, J = 4,5 Hz/, 6,0 6,15 /1H, m/, 6,40 /1H, s/, 6,72 /1H, s, výměna s DgO/,
6,80 - 6,95 /1H, m/, 7,03 a 7,13 /1H, 2 x q, J = 5,5 Hz/ a
7,20 - 7,40 /30H, m/.
Příklad 12 /6R,7R/-7-/”2-/2-aminothiazol-4-yl/-2-/Z/-methoxy iminoace tamido _>7-3-/~’/Z/-2-methylbut-2-enoyloxymethyl_7cef-3-em-4-karb<n^v^lyselinjJ|[ a její sodná sůl
Příklad 12/a/.
Dif enylme thyl- /6R, 7R/-3-/”/Z/-2-me thylbut-2-enoyl oxyme thyl_7-7-/^2-/2-trifenylme thylaminothiazol-4-yl/-2-/Z/-me thoxyiminoacetamido-Zcef-3-em-4-karboxylát
K roztoku 0,47 gý£-/Z/-methoxyimino-2-/trifenylmethylamino thiazol-4-yl/f^dro^iloridu)kyselin^octové v 9 ml bezvodého Ν,Ν-dimethylformamidu chlazenému a míchanému /pod dusíkem/
- 70 při -38 °C bylo přidáno 0,18 ml N-ethyldiisopropylaminu a 58O/Ul methanaulfonylchloridu. Po půl hodině při -35 °C, bylo přidáno 0,45 g aminoproduktu z příkladu 8/c/ a 80/Ul pyridinu, a teplota ponechána během 1 hodiny stoupnout na teplotu okolí. Bylo přidáno 10 ml toluenu, 5 ml tetrahydrofuranu, 5 ml ethylacetátu a 25 ml vody, třepáno a odděleno. Vodná vrstva byla promyta toluenem a sloučené vrstvy rozpouštědla promyty postupně zředěnou /asi 0,5 M/ vodnou kyselinou chlorovodíkovou, zředěným hydrogenuhli či taném sodným, vodou a nasyceným roztokem chloridu sodného a sušeny nad bezvodým síranem sodným. Byly odpařeny na malý objem a podrobeny chromatografii na silikagelu s použitím ethylacetátu a hexanu v poměru 2 : 3 jako eluentu. Frakce obsahující žádaný produkt /podle tle/ byly sloučeny a za sníženého tlaku odpařeny, aby vzniklo 0,6 g výsledného produktu jako pěny.
Měla /KBr disk/: 700, 1037, 1255, 1522, 1685, 1708,
1987, 2935, 3292 a 3390 cm1, m/z /FAB, MNa+/ 926.
/CDC13/: 1,79 /3H, d, J = 7 Hz/, 1,80 /3H, s/, 3,40 a 3,57 /2H, ABq, J = 19 Hz/, 4,08 /3H, s/, 4,89 a 5,15 /2H,
ABq, J = 14 Hz/, 5,05 /1H, d, J = 5 Hz/, 5,96 /1H, dd,
J = 5 a 8 Hz/, 6,75 /1H, s/, 6,80 - 6,90 /1H, m/, 6,95 /1H, s/, 7,01 /1H, s/ a 7,20 - 7,50 /25H, m/»
Příklad 12/b/ /6R,7R/-7-/*2-/2-aminothiazol-4-yl/-2-/Z/-methoxyiminoacetamido_7-3-/*/Z/-2-methylbut-2-enoyloxymethyl_7cef-3-em-4-karbo^mpkyselína a její sodná sůl
0,58 g produktu z příkladu 12/a/ bylo rozpuštěno v 5 ml 98 - 100% kyseliny mravenčí. Když všechno bylo v roztoku, bylo přidáno 0,5 ml 1M vodné kyseliny chlorovodíkové za silného míchání k znovurozpuštění gumy, která přecipitovala. Po půl hodině bylo přidáno 0,1 ml koncentrované kyseliny chlorovodíkové a směs byla míchána 45 minut. Nerozpustné
- 71 materiály byly odstraněny filtrací a promyty malým množstvím 90% kyseliny mravenčí, pak byl filtrát odpařen do sucha s použitím toluenu a tetrahydrofuranu jako kp&4»rozpouštědel. Zbytek byl znoviýjdpařen s te trahydrof uranem, rozetřen s etherem a hydrochlorid byl odfiltrován, promyt etherem a sušen ve vakuu, čímž vzniklo 0,3 g. Ten byl suspendován ve vodě obsahující malé množství toluenu, a titrován na pH 3,5 velmi zředěným roztokem hydroxidu sodného. Nerozpuštěné materiály byly odfiltrovány, promyty malým množstvím vody a toluenem, poskytly volnou kyselinu jako vlhkou pevnou látku /asi 0,6 g/. Byla znovu suspendována ve vodě a titrován na pH 6,5 s velmi zředěným vodným roztokem hydroxidu sodného. Malé množství nerozpustného materiálu bylo odstraněno filtrací a filtrát odpařen téměř do sucha s 1-propanolem jako spolurozpouštědlem. Zbytek byl znovu odpařen s tetrahydrofuranem a pak s acetonem, rozetřen a aceton-etherem, odfiltrován, promyt etherem a sušen ve vakuu, čímž vzniklo 175 mg výsledného produktu.
Měl max disk/: 735» 1O39» 1262> 1389> 1529» 1609> 17°°>
1764 , 2939 a 3295 cm’1, m/z /FAB, MH+/: 518. <fH /Dg-DMSO/: 1,77 /6H, s/, 3,24 a 3,50 /2H, ABq, J 17 Hz/, 3,84 /3H, s/, 4,80 a 5,05 /2H, ABq, J = 12 Hz/, 5,02 /1H, d, J = 5 Hz/,
5,59 /1H, dd, J = 5 a 8 Hz, kolabuje na d, J = 5 Hz s DgO/, 6,73 /1H, s/, 6,75 - 6,85 /1H, m/, 7,26 /2H, s, vyměňuje se s DgO/ a 9,55 /1H, d, J = 8 Hz, vyměňuje se s Ι^θ/·
Rn
R,
FK482 př. β
CH,
CHgOCOC
CHGeometrický průměr MIC organismus (minimální inhibiční koncentrace) počet FEC482 př. 6 kmenů
aureus Axsens 10 0,23 0,23
aureus Axres 10 0,38 0,27
epidermidis Axsens 4 0,13 0,18
epidermidis Axres 9 0,04 0,13
saprophyticus 5 0,11 0,25
influenzae Axsens 8 0,30 0,11
influenzae Axres 7 0,23 0,08
influenzae IR 1 0,50 1,00
catarrhalis Axsens 6 0,09 0,13
cafcarrhalis Axres 12 0,22 0,84
- 73 organismus počet K482 př. 6 kmenů
E. coli (R-) 5 0,11 0,04
E. coli (R+) 5 0,13 0,07
E. coli(C+) 5 9,19 0,14
K.pneumoniae CFZsens 4 0,07 0,11
K.pneumoniae CFZres 4 0,21 0,25
S.marcescens CTXsens 3 16,00 1,00
S.marcescens CTXres 3 >32 32,00
E. cloacae CTXsens 2 8,00 0,50
E. cloacae CTXres 1 >32 16,00
E. aerogenes 3 12,70 0,79
P. vulgaris 3 0,40 0,20
M. morganii 3 12,70 0,40
P. rettgeri 3 0,03 0,20
P. mirabilis Axsens 3 0,10 0,03
P. mirabilis Axres 5 0,11 0,06
C. freundii 5 0,76 0,14
C. koseri 4 0,06 0,04
P. aeruginosa 3 >32 >32
Zastupuje:

Claims (2)

1. Nové beta-laktamové sloučeniny obecného vzorce I kde
R1 je vodík, methoxyskupina nebo formamidoskupina, 2
R je acylová skupina vzorce a)
A, - C - CO > I»
N (a)
OA.
A kde je thiazolová skupina, popřípadě substituovaná aminoskupinou nebo substituovanou aminoskupinou, která může být~v chráněné formě a
A^ je vodík nebo organický zbytek,
CO^R·5 je karboxyskupina nebo karboxylátový anion, nebo z 3
R je snadno odstranitelná skupina chránící karboxyskupinu, kde ,5
II je S, SO, S02, O nebo CH2, a je skupina
R R tr
-c - c = c
Γ1ΓΤΤ r!>o o 5 o rop;» (m.
ro s*O c i- ° -< rn
N
-<
p <*
X» cc rc re <x>
R a R jsou nezávisle vodík nebo C, , alkylová skupina,
5 6 1-6 nebo R a R tvoří spolu alkinovou vazbu a
R7 je vodík, alkylová nebo C2_^ alkenylová skupina, nabo soli těchto sloučenin.
3. Nové sloučeniny podle nároku 1 nebo 2, v nichž R^ je vodík.
4. Nové sloučeniny podle nároku 1, 2 nebo 3, v nichž
8 je skupina vzorce (a) v Z konfiguraci.
5. Nové sloučeniny podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, v nichž thiazolový systém A-j je thiazol-4-yIový systém.
6. Nové sloučeniny podle nároku 5, v nichž je 2-aminothiazol-4-yl.
7.Nové sloučeniny podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, v nichž A^ se volí ze skupiny atom vodíku, methyl, trifenylmethyl,i ethyl, cyklopropylmethyl, cyklobutyl, cyklopentyl', cyklohexyl, cykloheptyl, cyklooktyl, fenyl, karboxymethyl, karboxypropyl a t-butoxykarbonylmethyl a CHnx(3«n)» kde n je 0 až 3 a X je chlor nebo fluor.
8. Nové sloučeniny podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, v nichž X je síra.
III
9. Nové sloučeniny podle kteréhokoliv z předcházejících a
nároků, v nichž R je vybrán ze skupiny 3-methylbut-2-enoyl, 2-methylprop-2-enoyl, but-2-inoyl, hexa-2,4-dienoyl a 2-methylbut-2-enoyl.
10. (6R,7R)-7-/2-(2-aminothiazol-4-yl)-2-(Z)-methoxyiminoacetamido/-3-(3-methylbut-2-enoyloxymethyl)-cef-3-em-4-karboxyiová kyselina nebo její farmaceuticky přijatelná sůl nebo in vivo hydrolyzovatelný ester.
11. (6R,7R)-7-/2-(2-aminothiazol-4-yl)-3-(Z)-hydroxyiminoacetamido/-3-(3-methylbut-2-enoyloxymethyl)-cef-3-em-4-karboxylová kyselina nebo její farmaceuticky přijatelná sůl in vivo hydrolyzovatelný ester.
12. (6R,7R)-7-/2-(2-aminothiazol-4-yl)-2-(Z)-methoxyiminoacetamido/-3-/(E,E)-hexa-2,4-dienoyloxymethyl/cef-3-em-4-karboxylová kyselina, nebo její farmaceuticky přijatelná sůl neboin vivo hydrolyzovatelný ester.
13. (6R,7R)-7-/2-(2-aminothiazol-4-y1)-2-( Z)-hydroxyiminoacetamido/-3-/(E,E)-hexa-2,4-dienoyloxymethyl/-cef-3-em-4-karboxylová kyselina nebo její farmaceuticky přijatelná sůl nebo in vivo hydrolyzovatelný ester.
14. (6R,7R)-7-/2-(2-aminothiazol-4-yl)-2-(Z)-hydroxyiminoacetamido/-3-(but-2-ynoyloxymethyl)-cef-3-em-4-karboxylová kyselina nebo její farmaceuticky přijatelná sůl nebo in vivo hydrolyzovatelný ester.
15. (6R,7R)-7-/2-(2-aminothiazol-4-yl)-2-(Z)-hydroxyiminoacetamido/-3-(2-methylprop-2-enoyloxymethyl)-cef-3-em-4-karboxylová kyselina nebo její farmaceuticky přijatelná sůl nebo in vivo hydrolyzovatelný ester.
16. (6R,7R)-7-/2-(2-aminothiazol-4-yl)-2-(Z)-hydroxyiminoacetamido/-3-/(Z)-2-methylbut-2-enoyloxymethyl/cef-3IV
-em-4-karboxylová kyselina nebo její farmaceuticky přijatelná sůl nebo in vivo hydrolyzovatelný ester.
17. (6R,7R)-7-/2-(2-aminothiazol-4-yl)-2-(Z)-methoxyiminoacetamido/-3-(3-methylbut-2-enoyloxymethyl)cef-3-em-4-karboxylát sodný.
13. (6R,7R)-7-/2-(2-aminothiazol-4-yl)-2-(Z)-methoxyiminoacetamido/-3-/(E,E)-hexa-2,4-dienoyloxymethyl/cef-3-em-4-karboxylát sodný.
19. (6R,7R)-7-/2-(2-aminothiazol-4-yl)-2-(Z)-hydroxyiminoacetamido/-3-(2-methyIprop-2-enoyloxymethyl)cef-3-em-4-karboxylát sodný.
20. 2,2-dimethylpropanoyloxymethyl (6R,7R)-7-/2-(2-amino thiazol-4-yl)-2-(Z)-hydroxyiminoacetamido/-3-(2-methylprop-2-enoyloxymethyl)cef-3-em-4-karboxylát.
21. (R,S)-l-acetoxyethyl (6R,7R)-7-/2-(aminothiazol-4-yl)-2-(Z)-hydroxyiminoacetamido/-3-(2-methylprop-2-enoyloxymethyl)cef-3-em-4-karboxylát hydrochlorid,
22. 2,2-dimethylpropanoyloxymethyl (6R,7R)-7-/2-(2-aminothiazol-4-yl)-2-(Z)-hydroxyiminoacetamido/-3-(2-methylprop-2-enoyloxymethyl)cef-3-em-4-karboxylát hydrochlorid.
23. (6R,7R)-7-/2-(2-aminothiazol-4-yl)-2-(Z)-methoxyiminoacetamido/-3-(2-methylprop-2-enoyloxymethyl)cef-3-em-4-karboxylát sodný.
24. (6R,7R)-7-/2-(2-aminothiazol-4-yl)-2-(Z)-hydroxyiminoacetamido/-3-(Z)-2-methylbut-2-enoyloxymethyl/cef-3-em-4-karboxylát sodný.
25. (R,S)-l-acetoxyethyl (6R,7R)-7-/2-(2-aminothíazol-4-yl-2-(Z)-hydroxyiminoacetamido/-3-/(Z)/-2-methylbut-2-enoyloxymethyl/cef-3-em-4-karboxylát hydrochlorid.
26. (6R,7R)-7-/2-(2-aminothiazol-4-yl)-2-(Z)-methoximinoacetamido/-3-/(Z)-2-methylbut-2-enoyloxymethyl/cef-3-em-4-karboxylát sodný.
27. Způsob výroby nových beta-laktamových sloučenin obecného vzorce I, podle nároku 1, vyznačující se tím, že se uvede do reakce sloučenina obecného vzorce III nebo V
VI v níž Rp CQ2R^, R4 a X mají význam, definovaný v nároku I a v níž jakákoliv reaktivní skupina může být chráněna a kde ve vzorci III aminoskupina je popřípadě substituována skupinou umožňující vznik acylace a v níž ve vzorci V R má význam jak definováno ve vzorci I nebo jde o acylovou skupi nu na ní přeměnitelnou, s N-acylačním derivátem kyseliny vzorce IV v případě vzorce III nebo vzorce VI v případě vzorce V:
R20H R40H (IV) (VI)
2 4 kde R a R mají význam uvedený v obecném vzorci I a kde jakákoliv reaktivní skupina může být chráněna, s případným provedením jednoho nebo více následujících stupňů:
i) přeměněním skupiny R2 na skupinu R , ii) odstraněním jakýchkoliv chránících skupin, iii) přeměněním kyseliny C02R^ na odlišnou skupinu C02R^ nebo C02r8, iv) přeměněním skupiny X na odlišnou skupinu X,
v) přeměněním produktu na sůl.
28. Sloučenina obecného vzorce III
R
H
VII
1 3 4 kde R , CO2R , R a X mají význam, uvedený v nároku 27, jakož i soli této sloučeniny, v níž jsou jakékoliv reaktivní skupiny popřípadě chráněny a v níž je aminoskupina popřípadě substituována skupinou, umožňující vznik acylace, jako meziprodukt pro výrobu nových beta-laktamových sloučenin obecného vzorce I.
29. Farmaceutický prostředek pro léčbu bakteriálních infekcí u lidí i u zvířat, vyznačující se tím, že jako svou účinnou složku obsahuje alespoň jeden nový beta-laktamový derivát obecného vzorce la podle nároku 2 nebo jeho sůl, přijatelnou z farmaceutického hlediska nebo jeho ester, hydrolyzovatelný in vivo spolu s alespoň jedním farmaceutickým nosičem.
30. Použití nových beta-laktamových derivátů obecného vzorce la podle nároků 2 nebo jeho soli, přijatelné z farmaceutického hlediska nebo jeho esteru, hydrolyzovatelnéhonin vivo pro výrobu farmaceutických prostředků pro léčbu bakteriálních infekcí u lidí i u zvířat.
CS911632A 1991-05-30 1991-05-30 Nové beta«laktamové sloučeniny CZ163291A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS911632A CZ163291A3 (cs) 1991-05-30 1991-05-30 Nové beta«laktamové sloučeniny

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS911632A CZ163291A3 (cs) 1991-05-30 1991-05-30 Nové beta«laktamové sloučeniny

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ163291A3 true CZ163291A3 (cs) 1993-02-17

Family

ID=5351161

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS911632A CZ163291A3 (cs) 1991-05-30 1991-05-30 Nové beta«laktamové sloučeniny

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ163291A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP2851428B2 (ja) セファロスポリンおよび同族体、製法および医薬組成物
US5246926A (en) Cephalosporin derivatives
KR19990064201A (ko) 세팔로스포린 항생제
US5064649A (en) Cephalosporin derivatives
EP0265185A2 (en) Cephalosporins, processes for their preparation and pharmaceutical compositions containing them
US4820701A (en) Penam derivatives
DE69331047T2 (de) 2-isocephem und -oxacephemderivate,verfahren zu deren herstellung, deren zwischenprodukte und verwendung als antibakterielle mittel
US5158946A (en) Cephalosporin derivatives and pharmaceutical compositions
JP2001506607A (ja) セファロスポリン誘導体
US6080855A (en) 2-isocephem and oxacephem derivatives and use as antibacterial agents
US5602117A (en) Cephalosporin compounds
EP0186463A2 (en) Beta-lactam antibiotics
CZ163291A3 (cs) Nové beta«laktamové sloučeniny
EP0354757A2 (en) Cephalosporins and homologous compounds, process for their preparation and pharmaceutical compositions containing them
AP199A (en) Novel B-Lactam and a novel class cephalosporins.
US4835150A (en) Cephem compounds
EP0114751B1 (en) Beta-lactam antibacterial agents
WO1991009038A1 (en) Cephalosporins, processes for their preparation, intermediates and pharmaceutical compositions containing them
US4761409A (en) Cephem derivatives
US5578592A (en) Cephalosporin derivatives
WO1992021682A1 (en) Processes for the preparation of cephalosporins and of pharmaceutical composition containing them
EP0338824A2 (en) Esters of 6-beta-(alpha-oxyimino)-acylamino-penicillanic acid derivatives
JPS63152389A (ja) 新規化合物、その製法及びそれを含む医薬組成物
BG61094B2 (bg) 7-алфа-метоксицефалоспорини