CZ1630U1 - Jízdní dráha pro hračky a modely vozidel - Google Patents
Jízdní dráha pro hračky a modely vozidel Download PDFInfo
- Publication number
- CZ1630U1 CZ1630U1 CZ19931678U CZ167893U CZ1630U1 CZ 1630 U1 CZ1630 U1 CZ 1630U1 CZ 19931678 U CZ19931678 U CZ 19931678U CZ 167893 U CZ167893 U CZ 167893U CZ 1630 U1 CZ1630 U1 CZ 1630U1
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- rail
- track
- groove
- plate
- parts
- Prior art date
Links
- 238000003780 insertion Methods 0.000 claims description 3
- 230000037431 insertion Effects 0.000 claims description 3
- 239000004020 conductor Substances 0.000 claims description 2
- 238000004873 anchoring Methods 0.000 description 5
- 239000000243 solution Substances 0.000 description 5
- 239000002184 metal Substances 0.000 description 4
- 238000004519 manufacturing process Methods 0.000 description 2
- 230000003014 reinforcing effect Effects 0.000 description 2
- 208000027418 Wounds and injury Diseases 0.000 description 1
- 230000006378 damage Effects 0.000 description 1
- 238000002347 injection Methods 0.000 description 1
- 239000007924 injection Substances 0.000 description 1
- 208000014674 injury Diseases 0.000 description 1
- 238000000465 moulding Methods 0.000 description 1
- 230000002787 reinforcement Effects 0.000 description 1
Landscapes
- Toys (AREA)
Description
Technické řešení se týká jízdní dráhy pro hračky a modely vozidel, zejména tramvají a jiných kolejových vozidel, sestávající z deskových dílů a spojovacích prvků, přičemž v deskových dílech je osazena nejméně jedna kolejnice.
Dosavadní stav techniky
Dosud známé jízdní dráhy pro hračky a modely vozidel jdou vytvářeny z deskových dílců, které jsou mezi sebou spojovány spojovacími prostředky upravenými na styčných stranách dílců. Některé druhy těchto dílů, určené zejména pro modelové autodráhy, jsou opatřovány dvojicemi sběrných kolejnic, které jsou zality v plastovém dílu dráhy a vystupují svou lícovou plochou do roviny nebo nad rovinu horní plochy dílu. Výroba takových dílů je ztížena nutností fixovat polohu kolejnic při vstřikování plastu do formy a takto upevněnou kolejnici nelze vyměnit.
Jiné známé díly jízdní dráhy zejména pro tramvaje jsou opatřeny žlábkem vytvarovaným v plastu dílu a doplněným kovovou kolejnicí s hlavou, což je zcela nevyhovující pro spolehlivé vedení a napájení hračky. Pro napodobení žlábkové kolejnice je často používáno běžné modelové železniční kolejnice, která má v průřezu tvar T s dvojitou stojinou a která je shora zakryta modelovou dlažbou z plastu, přičemž žlábek je vytvořen mezerou mezi kolejnicí a vozovkovým krytem. Ani v tomto případě není zajištěno spolehlivé vedení a napájení modelů kolejových vozidel.
Úkolem technického řešení je vyřešit vhodný tvar kolejnice, který by zajišťoval spolehlivé vedení a napájení hraček, a konstrukční provedení dílů jízdních drah pro hračky modely vozidel, které by umožňovalo snadné a především vyměnitelné osazování.
Podstata technického řešeni
Tento úkol je vyřešen jízdní dráhou podle technického řešení, určenou pro hračky a modely vozidel a sestávající z deskových dílů a spojovacích prvků, přičemž v deskových dílech je osazena nejméně jedna kolejnice; podstata technického řešení spočívá v tom, že kolejnice má v průřezu tvar obráceného hranatého písmena U, její obě ramena jsou rozevřena od sebe v tupém úhlu ke střední stojinové části kolejnice a jsou uložena na vnitřní šikmé plochy rybinové kotevní drážky vytvořené v deskových dílech jízdní dráhy. Ve výhodném provedení je kolejnice opatřena ve své střední stojinové části vodicím žlábkem zejména pravoúhelníkového průřezu.
Rybinová kotevní drážka je v jiném výhodném provedení technického řešení opatřena ve svém dně v oblasti konců deskových dílů spojovacími otvory, jejichž vnitřní průměr je roven vnějšímu průměru zasouvacích kolíků vystupujících z horní plochy spojovacích desek. Čela zasouvacích kolíků jsou opatřena elektricky vodivými kontakty upravených pro dosednutí na kolejnici, přičemž kontakty, zejména vodivé pásky, jsou elektrickým vodičem propojeny s nejméně jedním dalším zasouvacím kolíkem spojovací desky.
Výroba dílů jízdní dráhy podle technického řešení je velmi jednoduchá, protože do vstřikovacích forem pro formování plastových dílů není nutno předem upevňovat kolejnice a jiné doplňkové prvky, přičemž žlábková kolejnice se snadno montuje a je osazena v dílech dráhy vyměnitelně, žlábková kolejnice je držena v rybinové drážce pružností ramen svého profilu a nemusí být zalepována ani zajišťována mechanickými prostředky. Konce deskových dílů jsou rovinné a hladké a nevystupují z nich spojovací prvky, které by mohly být příčinou zranění dětí. Použité spojovací desky zajišťují jak mechanické spojení dílů, tak také elektrické propojení kolejnic, přičemž tuhost spojů je možno zvýšit vložením ztužujících tyček do prohloubených drážek ve dnech rybinových kotevních drážek.
Přehled obrázků na výkresech
Technické řešení bude blíže objasněno pomocí příkladu provedení dílů jízdní dráhy pro hračky, zobrazených na výkresu, kde znázorňují obr. 1 příčný řez částí dílu jízdní dráhy v místě uložení žlábkové kolejnice, obr. 2 axonometrický pohled na část jednoho dílu jízdní dráhy se spojovací deskou a kotevní patkou a obr. 3 svislý řez připojovací a současně spojovací deskou pro vzájemné spojení dvou na sebe navazujících dílů jízdní dráhy.
Příklady provedení technického řešení
Jízdní dráha pro hračky je vytvořena z navzájem spojovaných dílů 1 deskového tvaru vytvořených z plastu a opatřených ve znázorněném příkladném provedení ve své horní ploše dvěma zapuštěnými kovovými žlábkovými kolejnicemi 2. s profilem ve tvaru v podstatě obráceného rozevřeného písmena U. Žlábkové kolejnice 2, z nichž je na obr. 1 znázorněna pouze jedna, mají svou střední stojinovou část 2 opatřenu vodicím žlábkem 4 pro vedení nákolku hračkového kolejového vozidla, zejména modelu tramvaje nebo železničního vozidla, přičemž na oba podélné okraje stojinové části 3 žlábkové kolejnice 2 navazují dvě kotevní ramena 5, která jsou rozevřenými rameny profilu U, svírajícími se střední stojinovou částí 2 tupý úhel. Kotevní ramena 5 při svém rozevření přiléhají na vnitřní šikmé plochy rybinové kotevní drážky 6, vyformované v dílech 1 jízdní dráhy, a zajišťují tak upevnění žlábkové kolejnice 2 v rybinové kotevní drážce 6.
Rybinová kotevní drážka 6 s průřezem ve tvaru lichoběžníka je ve svém dnu opatřena prohloubenou drážkou 7, do které je zejména v oblasti spojů se sousedními díly 1 jízdní dráhy vložena ztužující kovová nebo plastová tyčka 8, která je zobrazena na obr. 2.
Díly 1 jízdní dráhy jsou tvořeny rovinnými prvky, popřípadě prohnutými prvky pro kopcovité jízdní dráhy nebo deskovými segmenty, tvořícími části zatáčkových úseků dráhy, přičemž všechny tyto prvky jsou opatřeny na obou svých podélných stranách spodními podélnými přírubami 9 a v oblastech uložení žlábkových kolejnic 2 spodními zesilovacími žebry 10, ve kterých jsou vytvořeny rybinové kotevní drážky 6 a prohloubené drážky 7. V blízkosti styčných konců dílů 1 jízdní dráhy jsou v zesilovacích žebrech 10 vytvořeny spojovací otvory 11 pro vložení zasouvacích kolíků 12 čtyřkolíkové spojovací desky
13, která je v tomto příkladném provedení kovová a čelní plochy jejích zasouvacích kolíků 12 dosedají při spojení dílů 1 na spodní plochy žlábkových kolejnic 2 a zajišťují tak elektricky vodivé propojení sousedních vzájemně spojených dílů 1.
V alternativním příkladném provedení podle obr. 3 může spojovací deska 13 sloužit také jako napájecí přívod jízdní dráhy s nekonečnými žlábkovými kolejnicemi 2, jestliže jsou do jeho dutých zasouvacích kolíků 12 vloženy vodivé pásky
14. které jsou uvnitř spojovací desky 13 spojeny s napájením kolíkem .15, vyvedeným ven ze spojovací desky 13 a upraveným pro připojení zdroje energie.
Díly £ jízdní dráhy mohou být opatřeny dalšími prvky pro uchycení příslušenství jízdní dráhy, například mohou být opatřeny na své boční straně výřezy 16 zobrazenými na obr. 2, do kterých je možno například zasunout patky 17 upravené pro zasunutí sloupů vrchního trolejového vedení a podobné.
Claims (5)
1. Jízdní dráha pro hračky a modely vozidel, sestávající z deskových dílů a spojovacích prvků, přičemž v deskových dílech je osazena nejméně jedna kolejnice, vyznačuj í cí se tím, že kolejnice (2) má v průřezu tvar obráceného hranatého písmena U, její obě ramena (5) jsou rozevřena od sebe v tupém úhlu ke střední stojinové části (3) kolejnice (2) a jsou uložena na vnitřních šikmých plochách rybinové kotevní drážky (6) vytvořené v deskových dílech (l) jízdní dráhy.
2. Jízdní dráha podle nároku 1,vyznačující se tím, že kolejnice (2) je opatřena ve své střední stojinové části (3) vodicím žlábkem (4) zejména pravoúhelníkového průřezu.
3. Jízdní dráha podle nároku 1 nebo 2, vyznačuj ící se tím, že rybinová kotevní drážka (6) je opatřena ve svém dně v oblasti konců deskových dílů (1) spojovacími otvory (10), jejichž vnitřní průměr je roven vnějšímu průměru zasouvacích kolíků (12) vystupujících z horní plochy spojovacích desek (13).
4. Jízdní dráha podle nároku 3,vyznačující se tím, že čela zasouvacích kolíků (12) jsou opatřena elektricky vodivými kontakty upravených pro dosednutí na kolejnici (2), přičemž kontakty, zejména vodivé pásky (14), jsou elektrickým vodičem propojeny s nejméně jedním dalším zasouvacím kolíkem (12) spojovací desky (13).
5. Jízdní dráha podle nejméně jednoho z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že k vodivým páskům (14) je připojen vnější napájecí kolík (15).
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ19931678U CZ1630U1 (cs) | 1993-12-13 | 1993-12-13 | Jízdní dráha pro hračky a modely vozidel |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ19931678U CZ1630U1 (cs) | 1993-12-13 | 1993-12-13 | Jízdní dráha pro hračky a modely vozidel |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ1630U1 true CZ1630U1 (cs) | 1994-03-21 |
Family
ID=38735251
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ19931678U CZ1630U1 (cs) | 1993-12-13 | 1993-12-13 | Jízdní dráha pro hračky a modely vozidel |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CZ (1) | CZ1630U1 (cs) |
-
1993
- 1993-12-13 CZ CZ19931678U patent/CZ1630U1/cs unknown
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US3464624A (en) | Building set combination including toy rails,ties and special track sections | |
JP5172711B2 (ja) | レール固定クリップのための固定装置 | |
US20040232254A1 (en) | Concrete railroad tie with guide plates for the rail base | |
GB2312381A (en) | Reversible race track system | |
US4955537A (en) | Model railroad track having a track bed | |
US3592384A (en) | Portable toy train track | |
KR20100034368A (ko) | 철도 레일용 침목 | |
KR101001137B1 (ko) | 교량용 콘크리트 거더 성형을 위한 거푸집 장치 | |
US5251732A (en) | Support rail for composite continuous rail | |
KR20100134595A (ko) | 탄성 레일 지지 블럭 조립체 제조방법 | |
US5249654A (en) | Surface rail for composite continuous rail | |
US3074647A (en) | Toy track structure | |
JP2670642B2 (ja) | 連続表面レール | |
JP2004521209A (ja) | 軌道被覆材 | |
US3383043A (en) | Railroad track structure | |
CZ1630U1 (cs) | Jízdní dráha pro hračky a modely vozidel | |
US3920183A (en) | Pad for positioning under a railway rail and an assembly including the pad | |
US2703204A (en) | Track for model railroads | |
JP3280674B2 (ja) | 平面交差鉄道踏切 | |
US1773560A (en) | Toy railway track | |
JP2614733B2 (ja) | Pcマクラギの製造方法 | |
JPS6341591B2 (cs) | ||
US3722131A (en) | Bridge for miniature trains | |
US3643865A (en) | Vehicle track for use in toy building kits | |
US1800956A (en) | Roadbed construction for toy railways |