CZ16183U1 - Sklopný jeráb - Google Patents

Sklopný jeráb Download PDF

Info

Publication number
CZ16183U1
CZ16183U1 CZ200517085U CZ200517085U CZ16183U1 CZ 16183 U1 CZ16183 U1 CZ 16183U1 CZ 200517085 U CZ200517085 U CZ 200517085U CZ 200517085 U CZ200517085 U CZ 200517085U CZ 16183 U1 CZ16183 U1 CZ 16183U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
arm
crane
articulated
cylinder
tilting
Prior art date
Application number
CZ200517085U
Other languages
English (en)
Inventor
Steindl@Georg
Original Assignee
Steindl Krantechnik Gesellschaft M. B. H.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Steindl Krantechnik Gesellschaft M. B. H. filed Critical Steindl Krantechnik Gesellschaft M. B. H.
Publication of CZ16183U1 publication Critical patent/CZ16183U1/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B66HOISTING; LIFTING; HAULING
    • B66CCRANES; LOAD-ENGAGING ELEMENTS OR DEVICES FOR CRANES, CAPSTANS, WINCHES, OR TACKLES
    • B66C23/00Cranes comprising essentially a beam, boom, or triangular structure acting as a cantilever and mounted for translatory of swinging movements in vertical or horizontal planes or a combination of such movements, e.g. jib-cranes, derricks, tower cranes
    • B66C23/54Cranes comprising essentially a beam, boom, or triangular structure acting as a cantilever and mounted for translatory of swinging movements in vertical or horizontal planes or a combination of such movements, e.g. jib-cranes, derricks, tower cranes with pneumatic or hydraulic motors, e.g. for actuating jib-cranes on tractors

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Jib Cranes (AREA)

Description

Oblast techniky
Technické řešení se týká sklopného jeřábu, zejména vozidlového jeřábu, s otočně uloženým stojanem jeřábu, na něm přikloubeným systémem s kloubem spojenými rameny, který má zvedací rameno a se zvedacím ramenem otočně kloubově spojené, zejména teleskopické sklápěcí rameno, s alespoň jedním, mezi stojanem jeřábu a zvedacím ramenem působícím zvedacím válcem, jakož i alespoň jedním, mezi zvedacím ramenem a sklápěcím ramenem působícím sklápěcím válcem, přičemž stojan jeřábu, zvedací rameno a sklápěcí rameno jsou ve složeném stavu jeřábu uspořádány ve tvaru písmene Z.
ío Dosavadní stav techniky
Takovéto jeřáby jsou samy o sobě známé a používají se zejména v lesním hospodářství nebo při zpracování šrotu. Aby mohly být tři hlavní díly jeřábů podle technického řešení, stojan jeřábu, zvedací rameno a sklápěcí rameno, uspořádány ve složeném stavu jeřábu ve tvaru písmene Z, bylo dosud obvyklé provést sklápěcí rameno v oblasti jeho kloubového spojení se zvedacím ra15 menem otevřené, takže sklápěcí rameno a zvedací rameno mohou ve složeném stavu do sebe zasahovat.
Tato praktická řešení mají nevýhodu, že vytvořením přijímacího otvoru na sklápěcím ramenu již není k dispozici celá délka sklápěcího ramena pro přijetí teleskopického ramena, uspořádaného pojízdně ve sklápěcím ramenu, čímž je dosah jeřábu omezen.
Technické řešení si proto stanovilo za úkol vytvořit jeřáb uvedeného druhu, kterým je jednoduchým způsobem možné prodloužení dosahu jeřábu, a který představuje celkově jednoduché konstrukční řešení.
Podstata technického řešení
Podle technického řešení se to řeší tak, že zvedací rameno má v oblasti svého kloubového spoje25 ní se sklápěcím ramenem výhodně vidlicovitý přijímací úsek pro sklápěcí rameno, a vzdálenost mezi osou otáčení kloubového spojení a kloubovým bodem sklápěcího válce na zvedacím ramenu je větší než vzdálenost mezi osou otáčení kloubového spojení a kloubovým bodem sklápěcího válce na sklápěcím ramenu.
Tím se dosáhne toho, že v podstatě celá délka sklápěcího ramena je k dispozici pro přijetí tele30 skopického ramena. Sklápěcí rameno je tedy vytvořeno, jak předpokládá další příklad provedení technického řešení, jako tvarová trubka, například s obdélníkovým, mnohoúhelníkovým nebo oválným průřezem, ve které je pojízdně uloženo teleskopické rameno, přičemž se přijímací oblast sklápěcího ramena pro teleskopické rameno v podstatě, výhodně bezprostředně, rozprostírá až ke kloubovému spojení se zvedacím ramenem, takže teleskopické rameno může být vytvořeno v podstatě stejně dlouhé jako zvedací rameno, zatímco u stavu techniky muselo být teleskopické rameno - v důsledku přijímacího otvoru pro zvedací rameno, uspořádaného v koncové oblasti sklápěcího ramena - vytvořeno kratší než sklápěcí rameno. Technickým řešením se tedy dosáhne prodloužení dosahu, který může podle rozměrové charakteristiky jeřábu činit mezi 30 cm až 120 cm.
Další výhoda technického řešení vyplývá z uspořádání sklápěcího válce. Jestliže se díváme na kloubový trojúhelník, vytvořený mezi oběma kloubovými body sklápěcího válce a osou otáčení mezi zvedacím ramenem a sklápěcím ramenem, jehož základna je tvořena sklápěcím válcem, tak se dosud vycházelo z toho, že kratší z obou ramen, vytvořených mezi oběma kloubovými body sklápěcího válce a osou otáčení kloubového spojení, je třeba uspořádat na onom ramenu systému s kloubem spojenými rameny, na kterém je vytvořen přijímací otvor pro druhé rameno systému s kloubem spojenými rameny. Kdyby se tento princip zachoval, tak by u uspořádání přijímacího
- 1 CZ 16183 Ul úseku na zvedacím ramenu podle technického řešení vznikl maximální pohybový úhel pro sklápěcí válec přibližně 310 až 320°.
Uspořádáním podle technického řešení jak přijímacího úseku pro druhé rameno systému s kloubem spojenými rameny na zvedacím ramenu, tak i delšího ramena kloubového trojúhelníka na zvedacím ramenu, se může této nevýhodě zabránit, a dosáhne se menšího maximálního pohybového úhlu pro sklápěcí rameno, čímž se umožní celkově jednodušší konstrukce.
Podle dalšího příkladu provedení technického řešení je pohybový úhel, který svírá sklápěcí válec mezi svými oběma koncovými polohami, menší než 80°, výhodně menší než 60°, přičemž výhodný příklad provedení technického řešení předpokládá, že pohybový úhel sklápěcího válce leží ío mezi 20° a 50°, výhodně kolem asi 35°.
Podle dalšího příkladu provedení technického řešení leží poměr vzdálenosti mezi osou otáčení kloubového spojení a kloubovým bodem sklápěcího válce na zvedacím ramenu vůči vzdálenosti mezi osou otáčení kloubového spojení a kloubovým bodem sklápěcího válce na sklápěcím ramenu mezi 4 : 1 a 1,5 : 1, výhodně mezi 3 : 1 a 2 : 1.
Další příklad provedení technického řešení, kterým je jednoduchým způsobem realizovatelné složení jeřábu do svého tvaru písmene Z, předpokládá, že alespoň jeden sklápěcí válec je, ležíce bočně z vnějšku, otočně pohyblivě přiklouben na zvedacím ramenu a sklápěcím ramenu, přičemž se ukázalo jako výhodné, jestliže má jeřáb dva sklápěcí válce, které jsou na zvedacím ramenu a na sklápěcím ramenu přikloubeny na protilehlých stranách. Tím a uspořádáním sklápěcího válce podle technického řešení se navíc umožní, aby byl(y) podle dalšího příkladu provedení kloubový bod (kloubové body) sklápěcího válce (sklápěcích válců) uspořádán(y) na zvedacím ramenu mimo přijímací úsek pro sklápěcí rameno, čímž vznikne celkově robustnější konstrukce, protože totiž navádění sil již neprobíhá tak jako u stavu techniky do otevřeného přijímacího úseku jednoho z obou ramen systému s kloubem spojenými rameny.
Přehled obrázků na výkresech
Další podrobnosti a přednosti technického řešení jsou v následujícím blíže objasněny na základě příkladu provedení s odkazy na výkresy, na kterých jednotlivé obrázky znázorňují: obr. 1 první příklad provedení vozidlového jeřábu podle technického řešení, obr. 2a, obr. 2b boční pohled a půdorysný pohled na systém s kloubem spojenými rameny pří30 kladu provedení podle obr. 1 v první poloze, obr. 3a, obr. 3b boční pohled a perspektivní zobrazení systému s kloubem spojenými rameny příkladu provedení podle obr. 1 ve druhé poloze, a obr. 4 v principu kloubový trojúhelník, vytvořený mezi kloubovými body a osou otáčení.
Příklady provedení
Na obr. 1 znázorněný jeřáb 1 je vytvořen jako vozidlový jeřáb, který je namontován na základně 14, uspořádané nebo uspořádatelné na vozidle. Jeřáb 1 má stojan 2 jeřábu, který je otočně kolem svislé osy uložen na základně 14. Se stojanem 2 jeřábu je přes kloubové spojení 15 otočně kloubově spojen systém 3 s kloubem spojenými rameny, a to otočně kolem osy 16 otáčení, v podstatě kolmé k hlavní rovině jeřábu i. Pro pohyb systému 3 s kloubem spojenými rameny vzhledem ke stojanu 2 jeřábu i je uspořádán zvedací válec 6, působící mezi stojanem 2 jeřábu a systémem 3 s kloubem spojenými rameny.
Systém 3 s kloubem spojenými rameny má u znázorněného příkladu provedení zvedací rameno 4 a se zvedacím ramenem 4 otočně kloubově spojené sklápěcí rameno 5, přičemž uspořádání osy 10 otáčení kloubového spojení 8 mezi zvedacím ramenem 4 a sklápěcím ramenem 5 je provede45 no tak, že - analogicky s kloubovým spojením 15 mezi stojanem 2 jeřábu a systémem 3 s kloubem spojenými rameny - leží obě, kloubovým spojením 8, 15 spojená ramena 4, 5 ve složeném
-2CZ 16183 Ul stavu v podstatě v jedné rovině, přičemž - jak je patrné z obr. 1 - stojan 2 jeřábu 1, zvedací rameno 4 a sklápěcí rameno 5 jeřábu 1, jsou ve složeném stavu uspořádány ve tvaru písmene Z.
Dále jsou na protějších stranách z vnějšku na zvedacím ramenu 4 a na sklápěcím ramenu 5 přikloubeny dva sklápěcí válce 7, T (viz obr. 2b), působící mezi zvedacím ramenem 4 a sklápě5 cím ramenem 5, pomocí kterých se realizuje otáčivý pohyb sklápěcího ramena 5 vzhledem ke zvedacímu ramenu 4. Sklápěcí rameno 5 je vytvořeno jako tvarová trubka, ve které je pojízdně nebo posuvně uspořádáno teleskopické rameno 13.
Obr. 2a a obr. 2b znázorňují systém 3 s kloubem spojenými rameny v roztaženém stavu, to znamená že zvedací rameno 4 a sklápěcí rameno 5 leží v podstatě na přímce. Sklápěcí válec 7, který ío tvoří základnu kloubového trojúhelníka mezi kloubovými body H a 12, jakož i osou 10 otáčení, je přitom uspořádán tak, že vzdálenost a mezi kloubovým bodem 11 sklápěcího válce 7 na zvedacím ramenu 4 a osou IQ otáčení je přibližně 2,5 až 3 krát větší než vzdálenost b mezi kloubovým bodem 12 sklápěcího válce 7 na sklápěcím ramenu 5 a osou 10 otáčení. Jinak vyjádřeno, dlouhé rameno kloubového trojúhelníku se nachází na zvedacím ramenu 4, zatímco krátké rame15 no kloubového trojúhelníku, které se také označuje jako momentová páka, je vytvořeno na sklápěcím ramenu 5,
Zejména z obr. 2b je patrné, že na zvedacím ramenu 4 je vytvořen přijímací úsek 9 pro sklápěcí rameno 5, a sice v oblasti kloubového spojení 8. Na základě tohoto uspořádání je téměř celá délka sklápěcího ramena 5, vytvořeného jako tvarová trubka, k dispozici jako přijímací oblast pro teleskopické rameno 13, pojízdně, popřípadě posuvně uložené ve sklápěcím ramenu 5, čímž vznikne oproti stavu techniky prodloužení dosahu jeřábu 1 až na 1,20 m.
Obr. 3a a obr. 3b znázorňují systém 3 s kloubem spojenými rameny v koncové poloze při úplně zasunutém sklápěcím válci 7. Přitom sklápěcí rameno 5 zasahuje do vidlicovite vytvořeného přijímacího úseku 9 zvedacího ramena 4, přičemž kloubový bod 12, uspořádaný bočně na sklá25 pecím ramenu 5, slouží jako doraz a tím vymezuje otáčivý pohyb sklápěcího ramena5.
Na obr. 4 je schematicky znázorněna charakteristika natáčení systému 3 s kloubem spojenými rameny. Zvedací rameno 4 a sklápěcí rameno 5 jsou spolu otočně kloubově spojeny osou 10 otáčení, přičemž vzájemný natáčivý pohyb probíhá pomocí sklápěcího válce 7, který je na zvedacím ramenu 4 přiklouben v kloubovém bodu H a na sklápěcím ramenu 5 v kloubovém bodu 12.
Přitom přikloubení sklápěcího válce 7 na zvedacím ramenu 4, popřípadě na sklápěcím ramenu 5, je provedeno tak, že vzdálenost a mezi kloubovým bodem 11 a osou 10 otáčení je větší, výhodně přibližně 2,5 krát větší než vzdálenost b mezi kloubovým bodem 12 a osou 10 otáčení. Tímto uspořádáním vznikne maximální pohybový úhel a pro sklápěcí válec 7, vymezený oběma koncovými polohami E, F sklápěcího válce 7, který je menší než 80° a výhodně leží kolem přibližně
35°.
Maximální pohybový úhel β sklápěcího ramena 5, který je definován oběma koncovými polohami sklápěcího ramena 5, leží - tak jako u již ze stavu techniky známých řešení - kolem cca 310°. Tento pohybový úhel β je předpokladem pro to, aby mohly být jeřáby daného druhu uspořádány ve složeném stavu ve tvaru písmene Z.
I když bylo technické řešení konkrétně popsáno na příkladu provedení, rozumí se samo sebou, že předmět přihlášky není omezen na tento příklad provedení. Spíše jsou opatření a obměny, které slouží k modifikaci základní myšlenky technického řešení jeřábu s prodlouženým dosahem, stažitelného ve tvaru písmene Z, myslitelné a žádoucí. Jeřáb podle technického řešení tak není v žádném případě omezen na vozidlové jeřáby, to znamená, že základna pro stojan jeřábu může být utažena také zcela nepohyblivě, jak je to často případem při zpracování šrotu.

Claims (8)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Sklopný jeřáb, zejména vozidlový jeřáb, s otočně uloženým stojanem jeřábu, na něm přikloubeným systémem s kloubem spojenými rameny, který má zvedací rameno a se zvedacím ramenem otočně kloubově spojené, zejména teleskopické sklápěcí rameno, dále s alespoň jed5 ním, mezi stojanem jeřábu a zvedacím ramenem působícím zvedacím válcem, jakož i alespoň jedním, mezi zvedacím ramenem a sklápěcím ramenem působícím sklápěcím válcem, přičemž stojan jeřábu, zvedací rameno a sklápěcí rameno jsou ve složeném stavu jeřábu uspořádány ve tvaru písmene Z, vyznačující se tím, že zvedací rameno (4) má v oblasti svého kloubového spojení (8) se sklápěcím ramenem (5) výhodně vidlicovitý přijímací úsek (9) pro sklápěcí io rameno (5), a vzdálenost (a) meziosou (10) otáčení kloubového spojení (8) a kloubovým bodem (11) sklápěcího válce (7) na zvedacím ramenu (4) je větší než vzdálenost (b) mezi osou (10) otáčení kloubového spojení (8) a kloubovým bodem (12) sklápěcího válce (7) na sklápěcím ramenu (5).
  2. 2. Jeřáb podle nároku 1, vyznačující se tím, že alespoň jeden sklápěcí válec (7),
    15 ležící z vnějšku bočně na zvedacím ramenu (4) a na sklápěcím ramenu (5), je otočně pohyblivě přiklouben.
  3. 3. Jeřáb podle nároku 2, vyznačující se dvěma sklápěcími válci (7, 7'), které jsou přikloubeny na protilehlých stranách na zvedacím ramenu (4) a na sklápěcím ramenu (5).
  4. 4. Jeřáb podle některého z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že kloubový bod
    20 (11,11') sklápěcího válce (7, 7') na zvedacím ramenu (4) je uspořádán mimo přijímací úsek (9) pro sklápěcí rameno (5).
  5. 5. Jeřáb podle některého z nároků laž4, vyznačující se tím, že pohybový úhel (a), který svírá sklápěcí válec (7, 7') mezi svými oběma koncovými polohami (E, E'), je menší než 80°, výhodně menší než 60°.
    25
  6. 6. Jeřáb podle nároku 5, vyznačující se tím, že pohybový úhel (a) sklápěcího válce (7, 7') leží mezi 20° a 50°, výhodně kolem 35°.
  7. 7. Jeřáb podle některého z nároků lažó, vyznačující se tím, že poměr vzdálenosti (a) mezi osou (10) otáčení kloubového spojení (8) a kloubovým bodem (11,1 Γ) sklápěcího válce (7) na zvedacím ramenu (4) vůči vzdálenosti (b) mezi osou (10) otáčení kloubového spo30 jení (8) a kloubovým bodem (12, 12') sklápěcího válce (7, 7') na sklápěcím ramenu (5) leží mezi 4 : 1 a 1,5 : 1, výhodně mezi 3 : 1 a 2 : 1.
  8. 8. Jeřáb podle některého z nároků laž7, vyznačující setím, že sklápěcí rameno (5) je vytvořeno jako tvarová trubka, ve které je přestavitelně uloženo teleskopické rameno (13), přičemž přijímací oblast sklápěcího ramena (5) pro teleskopické rameno (13) se rozprostírá v
    35 podstatě, s výhodou bezprostředně, až ke kloubovému spojení (8) se zvedacím ramenem (4).
CZ200517085U 2005-09-29 2005-10-21 Sklopný jeráb CZ16183U1 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0066105U AT8692U1 (de) 2005-09-29 2005-09-29 Klappbarer kran

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ16183U1 true CZ16183U1 (cs) 2006-01-23

Family

ID=35512299

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ200517085U CZ16183U1 (cs) 2005-09-29 2005-10-21 Sklopný jeráb

Country Status (3)

Country Link
AT (1) AT8692U1 (cs)
CZ (1) CZ16183U1 (cs)
DE (1) DE202005016267U1 (cs)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE202009013049U1 (de) 2009-10-06 2010-01-07 Pfanzelt-Maschinenbau Gmbh Fahrzeugkran

Also Published As

Publication number Publication date
AT8692U1 (de) 2006-11-15
DE202005016267U1 (de) 2005-12-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5281078A (en) Portable hoist
US4461369A (en) Articulated boom and assembly therefor
US20020070187A1 (en) Automotive crane
JP7329855B2 (ja) グラップル
US4183712A (en) Device in loading cranes
US4067245A (en) Lever transmission particularly for lifting means
KR200458795Y1 (ko) 지게차 마스트 운반용 집게장치
CZ16183U1 (cs) Sklopný jeráb
US3035711A (en) Hydraulic pillar-type rotary cranes, particularly for motor trucks
JP3074022B2 (ja) アウタ・ブーム・クレーン
EP2789566B1 (en) Foldable crane
JP2001302181A (ja) 移動式クレーンのジブ張出格納装置
JP6538752B2 (ja) Z形状に折り畳み可能なクレーン
EP3339237B1 (en) Hydraulic crane
CA1179645A (en) Articulated boom and assembly therefor
RU2003110507A (ru) Устройство для подъема и раскладывания мачты и для подъема стрелы подъемного крана
RU2271988C1 (ru) Откидная опора мобильного антенно-мачтового устройства
EP3333112B1 (en) Load handling tool and hydraulic crane comprising such a load handling tool
CA2454855A1 (en) A terminal hinge for lift trucks having telescopic arms
EP3336043B1 (en) Hydraulic crane
RU2045466C1 (ru) Стреловой кран
JPH0517299Y2 (cs)
CA2354112A1 (en) Lifting frame
JP2022063388A (ja) 高所作業車
JPH0340861Y2 (cs)

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20060123

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20090909

MK1K Utility model expired

Effective date: 20121021