CZ153897A3 - Method of accelerated coming up with clock time after undervoltage - Google Patents
Method of accelerated coming up with clock time after undervoltage Download PDFInfo
- Publication number
- CZ153897A3 CZ153897A3 CZ971538A CZ153897A CZ153897A3 CZ 153897 A3 CZ153897 A3 CZ 153897A3 CZ 971538 A CZ971538 A CZ 971538A CZ 153897 A CZ153897 A CZ 153897A CZ 153897 A3 CZ153897 A3 CZ 153897A3
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- undervoltage
- catch
- value
- microcomputer
- clock signal
- Prior art date
Links
Classifications
-
- G—PHYSICS
- G04—HOROLOGY
- G04G—ELECTRONIC TIME-PIECES
- G04G19/00—Electric power supply circuits specially adapted for use in electronic time-pieces
- G04G19/02—Conversion or regulation of current or voltage
-
- G—PHYSICS
- G04—HOROLOGY
- G04G—ELECTRONIC TIME-PIECES
- G04G19/00—Electric power supply circuits specially adapted for use in electronic time-pieces
- G04G19/10—Arrangements for supplying back-up power
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Power Engineering (AREA)
- Physics & Mathematics (AREA)
- General Physics & Mathematics (AREA)
- Debugging And Monitoring (AREA)
- Manipulation Of Pulses (AREA)
- Measurement Of Current Or Voltage (AREA)
- Emergency Protection Circuit Devices (AREA)
- Ignition Installations For Internal Combustion Engines (AREA)
- Electrophonic Musical Instruments (AREA)
Abstract
Description
Oblast techniky.Technical field.
Vynález se týká způsobu urychleného dohnání hodi nového času po podpětí, přičemž hodiny se napájejí na pětím, jsou vybaveny mikropočítačem a v normálním provozu se dohánějí prvním takt ovacím signálem, zjistí se doba trvání podpětí a zapamatuje se v.mikropočítači, po ukončení podpětí se hodinový čas urychleně dohání prostřednictvím druhého taktovacího signálu s ohledem na impulzy prvního taktovacího signálu, které se vyskytnou během doháněního času, potřebného pro urychlené dohnání, při každém impulsu druhého tak tovacího signálu se v mikropočítači zapamatované dohánecí hodnota zmenší o hodnotu jedna, urychlené dohánění hodinového času je skončeno tehdy, když dohnávací hodnota zapamatovaná v mikropočítači, je nula.The present invention relates to a method for accelerating catching up of an hour after undervoltage, the clock being powered at five, equipped with a microcomputer and in normal operation catching up with the first clock signal, detecting the duration of the undervoltage and memorizing the microcomputer. the time is quickly caught up by the second clock signal with respect to the pulses of the first clock signal that occur during the catching up time required for the quick clock up, each time the second clock clock pulse decreases in the microcomputer terminated when the catch-up value stored in the microcomputer is zero.
Způsob shora uvedeného druhu je znám z něm. pat. spisu DE 43 07 854 Cl, ve kterém jsou popsány přepí nací hodiny napájené ze sítě a opatřené přepínacím procesorem hodin, přičemž přepínací hodiny jsou nav v pájeny prostřednictvím sítového usměrňovače, děličem -napětí pro—j-eho kontrolu w paméíovým kondenzát ořem. Přepínací procesor hodin obsahuje křemenovým osci látorem řízený Čítač hodinového času a tímto čita čem periodicky taktovacími krokovými impulzy řízený elektromechanic2 ký pohon hodin, takže v závislosti na poloze se za pne přepínací kontakt. Přepínací procesor obsahuje čítaíPšSavá počet hodinových krokových impulsů, které mají býti vyslány,avšak které ještě vyslány nebyly a který při každém vyslání hodinového krokového impulsu,seenší jejich hodnotu o jedna. Když je vyslán hodinový krokový impuls,· přezkouší se čítač v tom směru, zdali všechny hodinové'krokové impulsy, které měly býti vyšlá ny, také skutečně vyslány byly. V případě, že tomu tak nebylo, pak čítač hodnotu o jednotku zvětší a program pokračuje dotazem u čítače hodinového času, zdali se má vyslat další hodinový krokový impuls.A method of the kind mentioned above is known therefrom. U.S. Pat. DE 43 07 854 C, which discloses Prep NaCl clock supplied from the mains and having switching processor clock, the switching clock are NAV soldered through a network rectifier, a divider for -napětí-j-E Control w paméíovým condensate Orem. The clock switching processor comprises a quartz oscillator controlled clock time counter and an electromechanical clock drive controlled by this counter by means of periodically pulse-step pulses, so that a changeover contact is actuated depending on the position. The switching processor includes a total number of clock step pulses to be transmitted but not yet transmitted and which each time the clock step pulse is transmitted will see their value by one. When a clock step pulse is transmitted, the counter is checked in the direction whether all the clock step pulses to be transmitted were also actually transmitted. If this is not the case, the counter increments the value by one, and the program continues to query the hour counter to determine if another hour step pulse should be sent.
vynálezu.invention.
Úkolem vynálezu je vytvořit způsob shora uvededeného druhu, který umožní, po skončení podpětí, rychlé, a spolehlvé dohnání hodinového času, aniž by byl potřebný obousměrný čítač.SUMMARY OF THE INVENTION It is an object of the present invention to provide a method of the above-mentioned kind which enables, after the undervoltage has ended, a fast and reliable catching up of the clock time without the need for a two-way counter.
Tento úkol se podle vynálezu řeší tím, urychlené dohánění se přeruší v čase započetí prvidelného, regulérního vedení, ve kterém se dále pokračuje.This object is achieved according to the invention in that the accelerated catching-up is interrupted at the time of starting the regular, regular line, which is then continued.
Rozvinutí vynálezu jsou pak uvedena v podružných nárocích.Embodiments of the invention are set forth in the subclaims.
kladech'provedení, znázorněných na výkresech.The embodiment shown in the drawings.
Na obr. 1 je znázorněno schéma zapojení zaříze-r ní pro dohnání· času, zjištěného hodinami.FIG. 1 shows a circuit diagram of a device for catching up the time detected by the clock.
Na obr, 2 je znázorněn vývojový diagram první varianty zařízení podle vynálezu.FIG. 2 shows a flow diagram of a first variant of the device according to the invention.
Na obr. 3 je. znázorněn přehled druhé varianty zařízení podle vynálezu.FIG. An overview of a second variant of the device according to the invention is shown.
Na obr,. 4 je charakteristika první varianty charakterizující dobu trvání druhého podpětí, které se vyskytne před tím, nežli zcela zanikla doba trvání ; prvního předpětí.FIG. 4 is a characteristic of a first variant characterizing the duration of the second undervoltage that occurs before the duration has completely ceased ; first preload.
Na obr. 5 je charakteristika druhé varianty charakterizující dobu trvání druhého poapětí, které se vyskytne před tím, nežli zcela zanikla doba trvání prvního podpětí.Fig. 5 is a characteristic of a second variant characterizing the duration of the second stress that occurs before the duration of the first undervoltage has completely disappeared.
?£Íklad2_£royedení_yynálezu,,EXAMPLE 2
Zařízení, jehož schéma zapojení je znázorněno v obr. 1, pro dohnání času, zjištěného hodinami, obsa huje například usměrňovač 1 v můstkovém zapojení,prV vní napětový regulátor 2, druhý napětový regulátor 3, napětový dělič 4» spínací tranzistor 5, bázový vThe apparatus, the wiring diagram of which is shown in FIG. 1, for catching up the time detected by the clock, comprises, for example, a bridge rectifier 1, a first voltage regulator 2, a second voltage regulator 3, a voltage divider 4 »switching transistor 5,
odpor 6, emitórový. odpor 7, pamětový kondenzátor 10, řízený křenovým oscilátorem 9 a obsaženým výhodně ve volnoběžném čítači PRC (”Pree Running Counter”)» mikropočítač 11, relé 12 a hodinový modul 13. Hocdinový modul 13 pohání . kotouč ,15—s-HíasrtravTťélT^ j3ýiii^-4^4eě-urrebd^v^cÍEámi7 přičem tyto jezdce neb vačky ovládají zapínací kontakt 16 podle nastavitelné a předám zadaného čascového programu. Hodinový mo 7 dul 13 je např, krokový motor, Sívoé střídavé na pěti napájí prostřednictvím usměrňovač 1 napě I ový dělič 4, jakož i vstupy obou napětový regulátorů 2 a 3. Hapětový dělič 4 sestává ze dvou oporů 4a a 4b, které jsou elektricky zapojeny v sérii, přičemž· sériové zapojení odporů 4a, 4y . je uspořádno mezi výstupem usměrňovače 1 a zemí. První napěťový regulátor 2 je např, 12 voltový regulátor a druhý napětový regulátor 3 je např; 5 voltový regulátor,resistor 6, emitter. a resistor 7, a memory capacitor 10, controlled by a horseradish oscillator 9, and preferably contained in a free running PRC ("Pree Running Counter") »microcomputer 11, a relay 12 and a clock module 13. The clock module 13 drives. disc, 15-s-hexasulfurate The sliders or cams control the make contact 16 according to an adjustable and forwarded timer program. The clock module 7 is, for example, a stepper motor. Gray alternating on five feeds the voltage divider 4 through rectifier 1, as well as the inputs of both voltage regulators 2 and 3. The haptic divider 4 consists of two supports 4a and 4b, which are electrically connected In series, the series connection of resistors 4a, 4y. is arranged between the output of the rectifier 1 and the ground. The first voltage regulator 2 is e.g. a 12 volt regulator and the second voltage regulator 3 is e.g. 5 volt regulator,
- Na výstupech obou napětových regulátorů 2, 3 je zavžóy kedem londenzátor Cl resp. C2, a sice mezi příslušným výstupem a zemí. Výstupní napětí prvního' napětového regulátoru 2 je vzhledem k zemi 12 V a je přivedeno prostřednictvím bázového odporu 6 na bázi spínacího tranzistoru 5 a prostřednictvím cívky 12a relé 12 je spojeno s prvním výstupem 11a mikropočítače _]1. Výstupní napětí 5 V vzhledem k zemi druhého napětového regulátoru 3 je přivedeno jednak ňa napájecí vstup 11b mikropočítače 11 a jednak prostřednictvím dráhy kolektor-amitor spí nacího tranzistoru 5 jakož i zaním zařazeného emitorového odporu 7 na první pól paměťového kondenzátoru 8 a na napájecí vstup čítač PRC. Při připojeném sítovém střídavém napětí U·^ a tímj. při přítomnosti výstupního napětí 12 V na napěťovém regulátoru 2 nabije výstupní napětí 5 V druhého na pelového regulátoru 3 prostřednictvím spínacího tranzistoru 5 a emitorového odporu 7 paměťový kon dezátor 8, jehož druhý pól je uzemněn, Výaíuo-nar-g— pěťového__děli4e—+7 tó^jV^špoj ovací uzel obou od 5 pórů 4a a _4b je spojen s napětově kontrolním vstupem 11c mikropočítače 11. Vratný v.vstup lid mikropočítače 11 je spojen s vratným vstupem 18 čítače PRC, jehož výstup 19 číselné hodnoty je spojen s datovým vstupem lle mikropočítače 11. Impulzový výstup mikropočítače llf; lig je dvoupólově spojen s hodi novým motorem 14» zatím co další vstup llh mikro počítače 11 je spojen prostřednictvím zapínacího kontaktu 16 se žerní. Jakmile sítové střídavé napětí Ujj a tím i také napětovým děličem 4 kontrolované vý stupni napětí usměrňovače 1, jakož i výstupní napětí napěíového děliče 4» které je na napětově kontrolo váném vstupu 11c mikropočítače 11 klesne pod určitou hodnotu, uvede mikropočítač 11 Čítač PRC v činnost a odpojí se prostřednictvím relé 12 současně s hodinovým motorem 14. V důsledku kondenzátorů Cl a C2 na výstupech napětových regulátorů 2 a 3, zmizí jejich výstupní napětí teprve asi po 3θ ms, takže zbývající a ještě zapojená část zařízení je nadále oběma napětovými regulátory _2 a 3 během této doby napájena. Po té je napájen jen čítač PRC, který potřebuje jen minimální napájecí energii a který je potom vý lučně napájen paměťovým kondenzátorem 8. Při uvedení čítače FRC_ se tento čítač v regulérním provozu nas taví na nulu. Nato počítá během výpadku sítě nebo podpětí, vyskytujícího se u sítového střídavého napětí U^, taktovací impulsy křemenovým oscilátorem zeného impulsového generátoru 10. Počítač PRC,jehož počítacímu vstupu je přiveden první taktovací signál CLI» měří počítáním impulsů dobu, která uplynule od úpadku sítě, případně od začátku vy-akytmití ne -p^dpg-tí. Mikropočítač 11 se zapne teprve tehdy, když sí6 tové střídavé napětí opět stoupne a překročí ur čité minimální napětí. Při opětovném výskytu mini málního napětí, převezme mikropočítač 11 gíaeiný 9tav čítače PRC do svého čítače juCC imikropočí tače 11 (Microcomputer Counter) a urychleně dohání čas, zjištěný hodinovým modulem 13, jak bude dále popsáno, nebot hodiny během výpadku sítě případně podpětí zůstaly stát.- On the outputs of both voltage regulators 2, 3, there is always a capacitor C1 resp. C2 between the respective output and the ground. The output voltage of the first voltage regulator 2 is relative to the ground 12 V and is supplied via a base resistor 6 based on the switching transistor 5 and connected via the coil 12a of the relay 12 to the first output 11a of the microcomputer 11. Output voltage 5 V with respect to ground, the second voltage regulator 3 is connected partly to the supply inlet 11b of the microcomputer 11 and through the collector-amitor sleeps nacího transistor 5 as well as, and it included the emitter resistor 7 to the first terminal of the storage capacitor 8 and the power input to the counter PRC. With AC mains voltage U · ^ and so on. in the presence of an output voltage of 12 V on the voltage regulator 2, the output voltage of 5 V second on the pole regulator 3, via the switching transistor 5 and the emitter resistor 7, charges the memory capacitor 8 whose second pole is grounded. The switching node of both from 5 pores 4a and 4b is connected to the voltage control input 11c of the microcomputer 11. The return input 11d of the microcomputer 11 is connected to the return input 18 of the PRC counter, whose numerical value output 19 is connected to the data input 11e. microcomputers 11. Pulse output of microcomputer 11f; The lig is connected in two poles to the new motor 14, while the other input 11h of the microcomputer 11 is connected via a make contact 16 to the engine. As soon as the line voltage AC and thus the voltage divider 4 controlled by the output voltage of the rectifier 1 as well as the output voltage of the voltage divider 4 which falls below a certain value at the voltage-controlled input 11c of the microcomputer 11, the microcomputer 11 operates the PRC counter. they are disconnected via relay 12 simultaneously with clock motor 14. Due to capacitors C1 and C2 at the outputs of voltage regulators 2 and 3, their output voltage only disappears after about 3θ ms, so that the remaining and still connected part of the device remains both voltage regulators 2 and 3. powered during this time. Thereafter, only the PRC counter, which requires minimal supply power and which is then exclusively fed by the memory capacitor 8, is supplied. When the counter FRC_ is set, this counter is set to zero in regular operation. Thereafter, during a power failure or undervoltage occurring at the AC mains voltage U1, the pulse pulses of the quartz oscillator-driven pulse generator 10. calculate the time elapsed since the power failure by counting the pulse input CLI ». optionally from the beginning of the occurrence of no p-dpg. The microcomputer 11 is only switched on when the AC voltage rises again and exceeds a certain minimum voltage. When the recurrence minimum a voltage adopts microcomputer 11 gi e i n y 9 of t and the counter PRC in its counter JUCC imikropočí the counter 11 (Microcomputer Counter) and promptly catching up with the time detected by the clock module 13, as described hereinafter, since the clock during network failure or undervoltage remained.
Ve všech variantách způsobu podle vynálezu jsou hodiny hodinového modulu 13, napěíově napájeny, vy baveny mikropočítačem 11 a v normálním provozu jsou vedeny prvním taktovacím signálem CLI, jehož frekv·' vence například 1 Hz. Při každém podpětí A, tedy také při výpadku sítového střídavého napětí U^, se zjistí doba trvání tyti a zapamatuje se alespoň v mikropočítači 11. Protože během podpětí A zůstanou hodiny stát, dohánějí po skončení podpětí ury chleně hodinový čas prostřednictvím druhého, rychlého taktovacího signálu CL2, přičemž se toto provádí s přihlédnutím na impulzy prvního taktovacího signálu CLI, které jsou vysílány během doháněcí doby po.třebné pro rychlé dohnání. To je potřebné pro to, že frekvence' rychlého doháněcího taktovacího signálu je omezena nepatrným výkonem hodinového motoru 14 a urychlené dohánění může proto dlouho trvat, napři klad několik hodin. Během této relativně dlouhé do háněcí doby nesmějí hodiny zapomenout své regulérní vedení, musí se impulsy regulérního taktovacího signálu CL1 během této doháněcí doby hodinami počítat a bráti v úvahu. Ve všech variantách se nejménějožlkaždém impulsu—drúh^hxr^takTóvácTho^ignálu CL2, 2menší doháněcí hodnota, zapamatovaná v mikropočí7 tači 11 o hodnotu jedna. Urychlené dohánění hodinonového času je skončeno tehdy, když v mikropočítači 11 zapamatovaná doháněcí hodnota je rovna nule.In all variants of the method according to the invention, the clock of the clock module 13 is energized, equipped with a microcomputer 11 and, in normal operation, is guided by a first clock signal CLI, whose frequency is, for example, 1 Hz. At each undervoltage A, also in the event of a failure of the AC mains voltage U1, the duration of these four times is determined and memorized at least in the microcomputer 11. Since during the undervoltage A the clock remains stationary, CL2, this being performed taking into account the pulses of the first clock signal CL1, which are transmitted during the catch-up time required for fast catch-up. This is necessary because the frequency of the fast catch-up clock signal is limited by the low power of the clock motor 14 and the accelerated catch-up can therefore take a long time, for example several hours. During this relatively long run-in period, the clock must not forget its regular line, the pulses of the regular clock signal CL1 during this run-in period must be counted and taken into account by the clock. In all variations, at least every pulse of the pulse is less than one catch-up value stored in the microcomputer 11 by one. The accelerated catch-up time is completed when the catch-up value stored in the microcomputer 11 is zero.
V obr. 2 znázorněný vývojový diagram první varianty způsobu podle vynálezu obsahuje osm funkčních bloků 21 až 28, které jsou podle jejich číslování zapo jeny v sérii, přičemž devátý funkční blok 29 je připojen prostřednictvím odděleného vstupu na funkční blok 25. Funkční bloky 1 až 29 provádějí ve sledu za sebou následující,' římskými čísly označené funkce I až IX, přitom značí:The flow diagram of the first variant of the method according to the invention shown in FIG. 2 comprises eight function blocks 21 to 28 which are connected in series according to their numbering, the ninth function block 29 being connected via a separate input to the function block 25. Function blocks 1 to 29 they carry out the following functions in sequence consecutively designated by 'Roman numerals' I to IX, indicating:
v .v.
I :Znovu objevení se napětového napájení po podpě tí A.I: The voltage supply reappears after undervoltage A.
XI :Vybudování napájecích napětí,XI: Construction of supply voltages,
III :Obsah čítače FRC se převezme do čítače jiCC mikropočítače 11 a tam se zapamatuje.III: The contents of the FRC counter are transferred to the microcontroller 11C and stored there.
IV :V čítači yUGC mikropočítače 11 zapamatovaná hodnota se vynásobí Činitelem (1 + l/fn) za účeken vytvoření doháněcí hodnoty.IV: The counter of the microcomputer 11 yUGC memorized value is multiplied by a factor (1 + L / f n) to create účeken catch-up value.
V zUrychlené dohánění hodinového Času prostřednictvím rychlých takt ovacích signálů CL2, přičemž činitelem (1 + l/fn) násobená hodnota se vždy j 'při každém dohánění provedeným jedním impulsem rychlého taktovacího signálu CL2 zmenší o hodnotu j edna.In the accelerated catching up of the clock time by the fast clock signals CL2, the factor (1 + 1 / f n ) multiplied by a value of 1 each time a single clock pulse of the fast clock signal CL2 is made.
XX—tObjevení se dalšího, druhého—podpětí—B předtím nežli byl zcela dohnán hodinový cas, vyvo laný prvním předchozím podpetím A.XX — tAppearance of the next, second — undervoltage — B before the clock time induced by the first previous undervoltage A has been completely caught up.
VI :Násobení dobíhací hodnoty .činitelem (f/(1 + fn)) zbývající v okamžiku druhého podpětí v čítačiyuCC,VI: Multiplication of coasting value by factor (f / (1 + f n )) remaining at the moment of the second undervoltage in the counter CC,
VII :Hodnota násobená činitelem (fn/(l + fR)) se převezme z čítače /jCC mikropočítače 11 do čítačeVII: The value multiplied by the factor (f n / (l + f R )) is taken from the counter / jCC of the microcomputer 11 to the counter
PRC a tam se zapamatuje.PRC and there will be remembered.
VIII:Druhé podpětí B se stane účinným a napájecí napětí klesnou pod jejich minimální hodnotu, nutnou pro správný provoz hodin.VIII: The second undervoltage B becomes effective and the supply voltages fall below their minimum value necessary for correct clock operation.
V první variantě způsobu podle vynálezu se tak na začátku dohánění, resp. urychleného dohánění násobí v mikropočítači zapamatovaná hodnota doby trvání podpětí dinitelem (1 + l/fn), přičemž f je frekvence druhého taktovacího signálu CL2, přičemž se vsak stále musí bráti v úvahu impulsy prvního taktovacího signálu CLI, které jsou vysílány a které jsou nutné pro urychlené dohnání. V tomto případě je hodnota násobená činitelem (1 + l/fn) shora uvedená doháněcí hodnota, zapamatovaná v mikropočítači 11.Jestliže se před koncem urychleného dohánění objeví další, druhé podpětí B, pak se k tomuto okamžiku v mikropočítači 11 zapamatovaná zbývající dohánění hodnota předchozího pod petí A násobí činitelem (fn/(1 + fn)) a potom se zjistí hodnota doby trvání druhého podpětí B a při pojí se ke'zbývající,doháněcí hodnota, násobené činitelem (fn/ (1 + f )).'.prvního podpětí A za účelem vytvoření nové, navazující doháněcí hodnoty, stejným způsobem, jak tomu bylo při prvním podpětí A. Výhone je dhodnota doby trvání podpětí číselná hodnota impulsů prvního taktovacího signálu QLL,která SC výhodně zjistí například externím číatačem PRG. VThus, in a first variant of the method according to the invention, at the beginning of catching-up, respectively. The accelerated catch-up multiplies in the microcomputer the stored value of the undervoltage duration by the divisor (1 + 1 / f n ), where f is the frequency of the second clock signal CL2, while still taking into account the pulses of the first clock signal CL1 for accelerated catching up. In this case, the value multiplied by the factor (1 + 1 / f n ) is the aforementioned catch-up value memorized in the microcomputer 11. If, before the end of the accelerated catching-up, the second undervoltage B appears, of the previous under voltage A multiplied by the factor (f n / (1 + f n )) and then the value of the duration of the second undervoltage B is determined and the remaining catching up value multiplied by the factor (f n / (1 + f)) The undervoltage duration value is the numerical value of the pulses of the first clock signal QLL, which SC preferably detects, for example, by an external counter PRG. IN
V tomto případě: se po skončení prvního podpětí A přebere zjištěná císlená hodnota t^ impulsů čítače 'In this case : after the end of the first undervoltage A, the determined numerical value t1 of the counter pulses is assumed.
PRC do pamětí do paměti, např. uCC mikropočítače 11 a tam se zapamatuje. Při druhém podpětí B ge potom k okamžiku započetí druhého předpetí B dohá něčí hodnota prvního podpětí podpětí A, zvývající v paměti mirkopočítače 11, vynásobí činitelem (fn/(l + fn)) a takto obdržená hodnota se nato převezme do čítače PRC a tam se zapamatuje. Potom se, vycházející od této zapamatované hodnoty zjistí počítáním umpulzů prvního taktovacího taktovacího signálu CLI čítačem PRC doba trvání t 9 druhého podpětí B a připojí se k zapamatované hodnotě. Takto obdržená součtová hodnota se po skončení druhého podpětí B převezme· do paměti mikropočítače 11 a tam se zapamatuje za účelem vytvoření nově platící doháněcí hodnoty, stejným způsobem, jako při prvním podpětí A.The memory PRC into the memory, e.g., the uCC of the microcomputer 11, is stored there. At the second undervoltage B ge, at the moment of starting the second preload B, the catch value of the first undervoltage A, increasing in the memory of the microcomputer 11, is then multiplied by a factor (f n / (l + f n )). there it will be remembered. Then, starting from this memorized value, the duration t 9 of the second undervoltage B is determined by counting the umpulses of the first clock pulse CL1 by the counter PRC and connected to the memorized value. The sum value thus obtained is transferred to the memory of the microcomputer 11 after the end of the second undervoltage B and is stored there to create a new valid catch-up value, in the same way as for the first undervoltage A.
Ve druhé variante způsobu podle vynálezu, viz obr. 3, se urychlené dohnání v době stávajícího regulérního provozu _31 přeruší, aby se mohlo’provést! ře^ gulérní provoz 31 do konce, načež se pokračuje v urychleném dohánění,. Za tím účelem se urychlené dohánění rozdělí ve větší počet krtších dohánění 32^ aš --n+1 a reSul®rní provo2 se koriguje před nebo po kratších urychlených donánění 32p ... »32n+^ nebo mezi dvěma navzájem za sebou následujícími doháněními 32n a Urychlená dohánění se provádějí opět frekvencí f druhého taktovacího signálu CL2, jehož impulzy opět vždy při jejich objevení snižájí o hodnotu doháněcí hodnotu zapamatovanou v mikropočítačiIn a second variant of the method according to the invention, see FIG. 3, the accelerated catching-up is interrupted during the current regular operation 31 to be carried out. regular operation 31 to the end, whereupon accelerated catching-up is continued. To this end, the accelerated catch-up is divided into a plurality of shorter catch-ups of 32 ^ to + n + 1 and the reuse is corrected before or after shorter accelerated catches of 32p ... »32 n + ^ or between two successive catch-ups. 32 n a Accelerated catching-up is performed again by the frequency f of the second clock signal CL2, whose pulses again decrease the catch-up value stored in the microcomputer every time they occur.
11, Protože během každého kratšího dohánění 32^,11, Because during each shorter catching-up 32 ^,
2^n+i zpravidla následuje více takovýchto zmenšení, je časový interval Tn me2í dvěma navzájem za sebou následujícími doháněními výhodně násobek intervalu Tn druhého taktovacího signálu CL2. Časový in terval je například 125 ms, což při periodicky pro vaděných kratších doháněních 32^, ...» ^2n+l odP°“ vídá frekvenci f =8 Hz druhého taktovacího signálu CL2. Čsový interval mezi dvěma navzájem za sebou periodicky následujícími regulérními provozy je rovný jedné periodě TI = -ls prvního taktovacího signálu CLI, jestliže jeho frekvence je 1 Hz. Perioda TI prvního taktovacího signálu CLI je výhodbě hásobkem periody Tn, synchronního druhého taktovacího signálu CL2, kterým se provedeou kratší, dohánění 32ρ ···» 32n+^. Regulérní provoz 31 potom nastoupí časově správně místo Časově stejného krát šího dohánění 32n+^, přičmž je zpožděn o periodu Tn např. 125 ms za druhým takt ovacím signálem CLI. V přehledu, znázorněného v obr. 3, druhé varianty způsobu podle vynálezu jsou znázorněna časově za sebou následující dva normálně probíhající vedení 30 a 31» mezi. kterými je. zasunuto, více např.. kratších .dohánění ?2-l» 32^» ··» 32n* Nejméně jedno kratší doháne32„t( následuje za normálně probíhajícím vedením 31 provozu, jestliže v okamžiku jeho začátku urychlené dohánění není ještě skončeno.2 ^ n + i is generally followed by several such reduction, the time interval T n Me2 as two mutually consecutive catching up preferably multiple interval Tn second clock signal CL2. The time interval is, for example, 125 ms, which, for periodically short-circuit catching 32 ^, » 2 n + 1 from P ° ví, sees the frequency f = 8 Hz of the second clock signal CL2. The time interval between two consecutive periodic regular operations is equal to one period TI = -ls of the first clock signal CLI if its frequency is 1 Hz. The period T1 of the first clock signal CL1 is advantageous by the period of the period T n , the synchronous second clock signal CL2, which makes a shorter catching-up of 32 ρ ··· »32 n + ^. The regular operation 31 then enters the timing correctly instead of the time equal to the shorter catch - up time 32 n + 4 , while being delayed by a period T n of e.g. 125 ms after the second clock signal CLI. In the overview shown in FIG. 3, the second variant of the method according to the invention shows two consecutive two normally extending lines 30 and 31 between each other. which is. retracted, eg .. more shorter .dohánění? 2-L »^ 32» ·· »32 * n at least one shorter doháne32" t (following normal ongoing operation line 31, if at the moment of the beginning of the accelerated catching up is not yet completed.
V první podvariantě druhé varianty podle vynálezu jsou upraveny pro mikropočítač 11 dva navzájem vůči sobě zablokované , centrálně časově řízené přerušovací signály; které během urychleného dohánění jsou účinné na identickém, hodiny řídícím impulzovém výstupu llf; lig mikropočítače 11, viz obr. 1.Současně k impulzům prvního taktovacího signálu CLI j je vyvolán vždy první z obou přerušovacích signálů pro normálně probíhající vedení 30 resp. 31, zatímco mezi impulzy prvního taktovacího signálu Cil jsou{v pravidelných časových intervalech Tn vždy (fn-1) vybuzovány druhé přerušovací signály pro kratší dohánění 31->, 32«, -In the first sub-variant of the second variant according to the invention, two interlocked centrally controlled interrupt signals are provided for the microcomputer 11; which during accelerated catching-up are effective on an identical clock-controlled pulse output 11f; At the same time as the pulses of the first clock signal CL1, the first of the two interrupt signals for the normally running line 30 and 30 respectively is called. 31, while the pulses of the first clock signal {CII are at regular time intervals T n are each (N f -1) excited by the second interrupt signals for shorter catching 31-> 32 ", -
Ve druhé podvariantě druhé varianty podle vynálezu je pro mikropočítač 11 upraven jediný přerušovací signál, . který během normálně probíhajícího vedení 30 resp. 31 se vybudí v taktu prvního taktovacího signálu CLI a během urychleného dobíhání 32^, 32^, ... nebo 32n+^ v taktu druhého taktovacího signálu CL2.In a second sub-variant of the second variant according to the invention, a single interrupt signal is provided for the microcomputer 11. which during normal running 30 and 30 respectively. 31 is energized at the clock of the first clock signal CL1 and during accelerated deceleration 32 ^, 32 ^, ... or 32 n + ^ in the clock of the second clock signal CL2.
Jestliže v čítači PRC není uložena žádná hodnoty, pak se ve všech variantách a podvariantách obmění způsob podle vynálezu podle jedné z obou následujících metod:If no values are stored in the PRC counter, then in all variants and sub-variants, the method of the invention is varied according to one of the following two methods:
Jestliže až do začátku druhého podpětí B byla provedena nejvýše polovina kroků v době trvání t η+ί„„If, up to the beginning of the second undervoltage B, at most half of the steps t η + ί „„
U, f X Z V mezi začátky lbou podpětích A a B, pak se při objevení ní druhého podpětí před koncem urychleného dohánění, z j iš_t.í_,JYe.liko.s_t _doby__tryání _t « druhého ..phdpě t í_a .P_řiU. j b pojí se k hodnotě doby trvání t -.+t,f, ležící mezi zaLa f X ZV čátky obou podpětí A a _B za účelem vytvoření nové, navazující platící doháněoí hodnoty. Hodnota doby trvání t 2 příj>; tu 2 je výhodně číselná hodnota impulsů prvního taktovacího signálu CLI, který se zjistí pomoci externího čítače PRC. Po skončení prvního podpětí A se zjištěná číselná hodnota impulzů, jako dosud, převeΎ* t ’ zme do paměti např. jiCC mikropočítače'*a tam se zapamatuje. řři druhém podpětí B se potom pomocí počítání impulzů v externím čítači PRC připojí hodnota doby trvání tu j. + tzv, ležící mezi oběma začátky obou podpětí, hodnotě doby trvání t „ druhého podpětí B.U, f XZV between the start of the undervoltage A and B, then when the second undervoltage is detected before the end of the accelerated catching-up, the winding time t of the second phase is detected. jb is associated with the duration value t1 + t, f lying between za and f x ZV of the start of both undervoltage A and B in order to create a new downstream validation value. Duration value t 2 income>; t u 2 is preferably a numerical pulse value of the first clock signal CLI, which is detected by an external counter PRC. After the end of the first undervoltage A, the detected pulse numerical value, as before, is transferred to the memory of, for example, the microcontroller '* and stored there. In the second undervoltage B, the duration value t u j + t zv , lying between the two starts of the two undervolutions, is then added by the pulse counting in the external counter PRC to the duration value t 'second undervoltage B.
Takto získaná součtová hodnota t,+t + t „ se u,l zv u,2 po skončení druhého podpětí B převezme do paměti jiCC mikropočítače 11 a tam se'zapamatuje za účelem vytvoření nově navazující, platící doháněcí hodnoty. Toto je principiálně a ve tvaru chrakteristiky znázorněno v obr. 4, kde je znázorněn obsah čítače PRC resp. jtiCC jako funkce času tB. Během první ho podpětí A_ stoupá číselná hodnota impulzů citace PRC podél přímky MN lineárně. Ro skončení prvního podpětí A klesne doháněcí hodnota, zapamatovaná v čítači během své doby t (znázorněno čárkovaně). Dříve nežli před uplynutím doby t , +The thus obtained sum value t, + t + t ', u, lv u, 2, after the second undervoltage B has ended, is taken into the memory of the microcomputer 11 and memorized there to create a newly connected, valid catch-up value. This is shown in principle and in the form of a characteristic in FIG. 4, where the contents of the PRC counter are shown. jtiCC as a function of time tB. During the first undervoltage A, the numerical value of the PRC citation pulses increases linearly along the line MN. At the end of the first undervoltage A, the catch-up value stored in the counter decreases during its time t (shown in dashed lines). Before t, +
U 9 -L t může být zavedeno urychlené dohánění, t. j.v bodě D charakteristiky, objeví se druhé podpětí.V tomto okaěiku uplynula jen část tn doby trvání t prvního podpětí A. Během, druhého podpětí B musela by číselná hodnota impulzů čítače PRC vlastně lineráně stoupat podle korigované přímky DS (žádaná hodnota) která je rovnoběžná s přímkou MN, což by bylo možné jen tehdy, jestliže by v čítači PRC v tomto okamžiku byla zapamatovaná jen zbývající doháněcí hodnota prvního podpětí, což v tomto případě není. Proto mikropočítač 11 způsobí, pro vzetí v úvahu druhé pod pěti B, že při dosažení bodu L charakteristiky,to, že .provozní bod zařízení neprodleně vyskočí zpět na lineárně stoupající charakteristickou přímku MN čí tače PRC a po této se pohybuje vzhůru.( skutečná hodnota). Tím vzniká pozitivní chyba P v Čase, měře ném hodinami: Hodiny se předcházejí po úplném doh nání druhého podpětí B o maximálně jednu polovinu . součtu doby trvání t„ Ί prvního podpětí A a doby trvání t ležící mezi oběma podpětími A a B.For 9 -L t, accelerated catching-up can be introduced, ie at point D of the characteristic, a second undervoltage occurs. In this case, only part t n of duration t of the first undervoltage A has passed. rise according to the corrected line DS (set point) which is parallel to the line MN, which would only be possible if only the remaining catch-up value of the first undervoltage was stored in the PRC at this time, which is not the case in this case. Therefore, the microcomputer 11 causes, for the second under five B to take into account, when the point of characteristic L is reached, the operating point of the device immediately jumps back to the linearly rising characteristic line MN of the PRC counter and moves upwards thereafter. ). This generates a positive error P at the time measured by the clock: The clock is prevented by a maximum of one-half of the second undervoltage B. the sum of the duration t ' Ί of the first undervoltage A and the duration t lying between the two undervoltage A and B.
Jestliže naproti tomu již k 2ačátku druhého podpětí B byla provedena nejméně polovina kroků doby tr vání,ležící mezi počátky obou podpětí A a B,pak se, při objevení druhého podpětí před koncem urychleného dohánění, zjistí hodnota doby trvání t „ jako nově navazující přtná doháněcí hodnota. Hodnota doby trvání tu 1 případně t 2 výhodně opět číselnou hodnotou prvního taktovacího signálu CLI, která se zjistí prostřednictvím externího čítače FRC. Po skočení prvního podpětí U se zjištěná číselná hodnota impulzů převezme do paměti uCC mikropočítače 11 a tam se zapamatuje. Při druhém podpětí B se externí čítač PRC vynuluje a počítáním impulzů se zjistí hodnota doby trvání tu 2 druhého podpětí B . a připojí se a připojí se lt hodnotě nula. Po skončení druhého podpětí B se takto obdržená číselná hodnota impulsů'převezme do paměti ^/uCC mikropočítače 11 a tam se za pamatuje za účelem vytvoření nově navazující platné doháněcí hodnoty. To je principielně a na způsob cha rakteristiky znázorněno v obr.5,kde je opět obsah čí tač.e PRC .příp. ^/uCC mikropočítače ^11 .znázorněn ja- ko funkce času t. Obr. 5 je podobný obr. 4 s tím rozdílem, že po skončení prvního podpětí A se pro vede v bodě D charakteristiky více než 50 % doby trvání t η + tww v režimu urychleného donánění,áčkoU 9 X zw liv k tomuto okamžiku byla provedena jen část 't doby trvání t j doháněním prvního podpětí A,Během druhého podpětí B musela by se číselná hodnota im pulzů v čítači PRC vlastně znázorněni korigujícím_ způsobem podle přímky DS (žádaná hodnota), stoupa jící lineárně paralelně s přímkou MN·, což by bylo možné jen tehdy, jestliže čítač FRC měl zapamatovánu protihodnotu zbývající doháněcí hodnoty prvního zpoždění A, což v tomto případě není. Proto způsobí mikropo Čítač 11 pro vzetí v úvahu druhé podpětí B, že při dosažení bodu D charakteristiky se Čítač FRC vynu luje, takže provozní bod zařízení skočí na nulu, a odtud vycházeje plynule se pohybuje po charakteris tice RT, probíhající rovnoběžně s charakteristikou MH,směrem nahoru (skutečná hodnota). Tím vzniká ne gativní chyba v Čase, měřeném hodinami: Hodiny jdou po úplném dohnání druhého podpětí B pozdě maximálně o polovinu součtu doby trvání t„ Ί a doby t, —Uj -L -2W která leží mezi oběma podpětími A a B.If, on the other hand, at least half of the dwell times between the beginnings of both undervoltage A and B have already been carried out at the beginning of the second undervoltage B, then the duration value t 'is determined as a new follow-up catching current. value. The duration value t u 1 or t 2 preferably again is a numerical value of the first clock signal CLI, which is detected by an external FRC counter. After the first undervoltage U jumps, the detected pulse numeric value is transferred to the memory uCC of the microcomputer 11 and stored there. At the second undervoltage B, the external PRC counter is reset and the duration t of 2 of the second undervoltage B is determined by counting the pulses. and appends and appends lt to zero. After the second undervoltage B has been completed, the pulse number thus obtained is transferred to the microcomputer memory 11 and stored therein in order to create a newly valid valid catch-up value. This is in principle and in the manner of characterization shown in FIG. 5, where again the content of the PRC or the PRC. The microcomputer? 11 is shown as a function of time t. FIG. 5 is similar to FIG. 4, with the difference that after the end of the first undervoltage A, more than 50% of the duration t η + t ww is carried out in the accelerated deposition mode at point D, and U 9 X zw liv at this point During the second undervoltage B, the numerical value of the im pulses in the PRC counter would actually have to be represented in a correcting manner according to the line DS (set point), rising linearly parallel to the line MN ·, which would be possible only if the FRC has memorized the value of the remaining catch-up value of the first delay A, which is not the case here. Therefore, the micro-counter 11 for taking into account the second undervoltage B causes the FRC to reset when the D point is reached, so that the operating point of the device jumps to zero and from there continuously moves along the RT characteristic running parallel to the MH characteristic. upwards (actual value). This gives rise to a negative error in time, measured in hours: The clock is late by a maximum of half of the sum of the duration t ' Ί and the time t, Uj -L -2W, which is between the two undervolts A and B after complete catching up of the second undervoltage B.
Těmito postupy se udrží chyba F co nejmenší.Přitom je důležité, aby doba t mezi oběma zpožděními byla vzata v úvahu, nebot během této doby rovněž může docházet k normálnímu dohánění, které se v řízení hodin musí projevit.These procedures keep the error F as small as possible. In addition, it is important that the time t between the two delays is taken into account, since during this time there may also be normal catch-up that must be reflected in the clock control.
J OC o<J OC o <
o ο-χ oo ο-χ o
iand
Claims (14)
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
EP96108051A EP0809161B1 (en) | 1996-05-21 | 1996-05-21 | Means for the accelerated correction of the time after a low supply voltage |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ153897A3 true CZ153897A3 (en) | 1997-12-17 |
Family
ID=8222801
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ971538A CZ153897A3 (en) | 1996-05-21 | 1997-05-20 | Method of accelerated coming up with clock time after undervoltage |
Country Status (4)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP0809161B1 (en) |
AT (1) | ATE211832T1 (en) |
CZ (1) | CZ153897A3 (en) |
DE (1) | DE59608560D1 (en) |
Family Cites Families (4)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
JPS5569086A (en) * | 1978-11-17 | 1980-05-24 | Matsushita Electric Ind Co Ltd | Timer circuit |
US4751521A (en) * | 1985-09-24 | 1988-06-14 | Seikosha Co., Ltd. | Time recorder with automatic correction for momentary discontinuation of power supply |
JP2562371B2 (en) * | 1990-01-16 | 1996-12-11 | セイコー電子工業株式会社 | Analog multifunction electronic clock |
JPH087269B2 (en) * | 1990-06-07 | 1996-01-29 | セイコー電子工業株式会社 | Electronic clock |
-
1996
- 1996-05-21 AT AT96108051T patent/ATE211832T1/en not_active IP Right Cessation
- 1996-05-21 EP EP96108051A patent/EP0809161B1/en not_active Expired - Lifetime
- 1996-05-21 DE DE59608560T patent/DE59608560D1/en not_active Expired - Fee Related
-
1997
- 1997-05-20 CZ CZ971538A patent/CZ153897A3/en unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
ATE211832T1 (en) | 2002-01-15 |
EP0809161B1 (en) | 2002-01-09 |
EP0809161A1 (en) | 1997-11-26 |
DE59608560D1 (en) | 2002-02-14 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
EP0170920A2 (en) | Engine control apparatus | |
US6400119B1 (en) | Energy conserving motor controller | |
CN112019835B (en) | Frame rate verification device and method for dynamic vision sensor module and storage medium | |
CN104364512A (en) | Ignition control device and ignition control method | |
JPH0751936B2 (en) | Engine controller | |
CA1311518C (en) | Internal combustion engine ignition system | |
JP3508720B2 (en) | Engine control device | |
CZ153897A3 (en) | Method of accelerated coming up with clock time after undervoltage | |
KR20210026528A (en) | In-vehicle communication device and time synchronization method thereof | |
CN113406992B (en) | System clock control method, processing device and readable storage medium | |
EP0020067A1 (en) | Test apparatus for testing internal combustion engine electronic spark ignition systems | |
JPS5816318A (en) | Stabilized power supply device for microcomputer | |
KR20180008158A (en) | Guidance and control system and system clock generating method thereof | |
JP3521833B2 (en) | Step motor drive device | |
JPH05134059A (en) | Time correcting method | |
EP3001262A1 (en) | Synchronization module for motor speed control | |
CN115001325B (en) | Timed interrupt control method and multi-step motor synchronous control system and method | |
JP2024135918A (en) | Non-contact ignition device for internal combustion engine | |
RU38252U1 (en) | DEVICE FOR CONTINUOUS CONTROL OF AVAILABILITY AND PROPERTIES OF ALTERNATION OF PHASES OF THE PHASE OF THE THREE-PHASE VOLTAGE NETWORK | |
JP4421503B2 (en) | Engine ignition control device | |
CN115514346A (en) | Frequency multiplication signal generation method and frequency multiplication signal generator | |
JP4325377B2 (en) | Ignition system for capacitor discharge internal combustion engine | |
SU943904A2 (en) | Frequency relay | |
CN117493235A (en) | Interrupt generating device with synchronous function | |
SU1273932A1 (en) | System for checking and controlling |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
PD00 | Pending as of 2000-06-30 in czech republic |