CZ15185U1 - Stavebnicový lešeňový systém dřevěných nosných rámů - Google Patents

Stavebnicový lešeňový systém dřevěných nosných rámů Download PDF

Info

Publication number
CZ15185U1
CZ15185U1 CZ200415894U CZ200415894U CZ15185U1 CZ 15185 U1 CZ15185 U1 CZ 15185U1 CZ 200415894 U CZ200415894 U CZ 200415894U CZ 200415894 U CZ200415894 U CZ 200415894U CZ 15185 U1 CZ15185 U1 CZ 15185U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
profiles
support
scaffolding system
couplings
biasing
Prior art date
Application number
CZ200415894U
Other languages
English (en)
Inventor
Martin Prof. Ing. Arch. Rajniš
Patrik Ing. Arch. Hoffman
Original Assignee
Martin Prof. Ing. Arch. Rajniš
Patrik Ing. Arch. Hoffman
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Martin Prof. Ing. Arch. Rajniš, Patrik Ing. Arch. Hoffman filed Critical Martin Prof. Ing. Arch. Rajniš
Priority to CZ200415894U priority Critical patent/CZ15185U1/cs
Publication of CZ15185U1 publication Critical patent/CZ15185U1/cs

Links

Landscapes

  • Joining Of Building Structures In Genera (AREA)

Description

(54) Název užitného vzoru:
Stavebnicový lešeňový systém dřevěných nosných rámů
id oo v
ID
N
O
CZ 15185 Ul
Stavebnicový lešeňový systém dřevěných nosných rámů Oblast techniky
Technické řešení se týká stavebnicového lešeňového systému dřevěných nosných rámů, tvořících nosnou konstrukci staveb dočasných nebo trvalých.
Dosavadní stav techniky
Doposud známá podobná a často realizovaná řešení užívají pevné nedemontovatelné spoje mezi jednotlivými díly dřevěných rámů. Profily se navzájem trvale spojují hřebíky, vruty, šrouby nebo i kombinovaně za pomoci kovových příložek a šroubů či závitových tyčí s maticemi..
Někdy bývá spoj doplňován i lepením. Tyto spoje mají jednu společnou vlastnost - nelze je bez poškození a často i destrukce dřevěných prvků demontovat. Kromě toho je často jejich montáž pracná a poměrně zdlouhavá.
Dalším z aspektů stávajících konstrukcí je nemožnost rektifikace - upravování rozměrů již smontované konstrukce jinak než odstraňováním, například řezáním, hoblováním či frézováním, či přidáváním tenkých vrstev dřeva. Tyto postupy jsou velmi pracné a často i krajně nevhodné tam, kde se jedná o trvale viditelné části staveb. To vede k vysokým požadavkům na tvarovou přesnost u pohledových částí, což je nákladné a řemeslně náročné.
Další z komplikací stávajících konstrukcí jsou časté deformace, které při montáži vznikají. Ty vedou k poměrně značným nepřesnostem těchto struktur, na které je často obtížné navázat například výplněmi otvorů, obklady a podobně.
Určité konstrukční problémy přinášejí deformace způsobované vysycháním a kroucením dřeva. Je proto nutné užívat poměrně kvalitní vysušený materiál, který je však nákladný.
Výše popsané spoje jsou často citlivé na deformace, způsobené například poklesem či zdvihem základového uložení nebo statickými silami, přičemž se může jednat i o deformace přenesené z navazujících struktur. Spoje se za určitých deformačních podmínek rozlamují, respektive pras25 kají, nebo mění výrazně svoji pevnost.
Spoje užívané v současné praxi zároveň neposkytují možnosti uchycení dalších konstrukcí. Spojením nevznikají montážní uzly, což nutí konstruktéry vytvářet pro uchycení navazujících částí stavby další, většinou nerozebiratelně systémy uchycení.
Podstata technického řešení
Úkolem technického řešení proto je vytvořit stavebnicový lešeňový systém, který by mohl být použit jako nosný systém staveb, popřípadě i jiných struktur, například lešení dočasného či trvalého charakteru s tím, že kromě snadného sestavení z hotových dřevěných dílů při použití speciálních kovových spojek, spřažení a zavětrování by mělo být možné tento systém i snadno a rychle demontovat a znovu opakovaně použít či upravit.
Uvedený úkol splňuje stavebnicový lešeňový systém dřevěných nosných rámů, tvořících nosnou konstrukci staveb dočasných nebo trvalých, podle technického řešení, jehož podstatou je, že nosné rámy obsahují dřevěnou nosnou část a dřevěné distanční prvky, které jsou navzájem spolu rozebíratelně spojeny rozebíratelnými rektifikovatelnými spojkami, které tvoří rozebíratelné rektifikaění spoje s charakterem polotuhého kloubu, zčásti s tvarovým stykem, zčásti se silovým stykem a zčásti s třecím stykem, a z nichž alespoň některé jsou opatřeny rektifikačními prvky pro uchycení dalších konstrukcí, přičemž nosné rámy jsou staženy předpínacími soustavami.
Podle prvního alternativního výhodného provedení je dřevěná nosná část nosného rámu tvořena nosnými profily a dřevěné distanční prvky jsou tvořeny paždíky, přičemž rektifikovatelné spojky jsou tvořeny alespoň jedním kotevním blokem a dvojicí čelních kusů s otvory, do nichž jsou
-1 CZ 15185 Ul vloženy jednak čepy zapadající do otvorů v nosných profilech a do prohlubní v paždících a jednak čepy pro připojení rektifikačního kusu upraveného na kotevním bloku, přičemž jedna předpínací soustava je tvořena alespoň dvěma předpínacími prvky ukotvenými svými konci v rámech dosedajících na krajní nosné profily, a alespoň jedna další předpínací soustava je tvořena alespoň dvěma předpínacími prvky.
Přitom je kotevní blok s výhodou tvořen hranolem z pružné pevné látky, do něhož je jako rektifikační kus vetknut rektifikační čep.
Kotevní blok je s výhodou vytvořen jako propojovací profil ve tvaru písmene U.
Čelní kusy a propojovací profil jsou s výhodou provedeny jako jednodílný profil ve tvaru písmeio ne U.
Předpínací prvky předpínací soustavy jsou s výhodou vedeny nad nosným rámem, pod ním nebo v obou těchto polohách.
Předpínací prvky předpínací soustavy jsou s výhodou vedeny otvory v nosných profilech uprostřed polí nosného rámu vymezených paždíky.
Podle druhého alternativního výhodného provedení je dřevěná nosná část nosného rámu tvořena dvojicemi nosných profilů, mezi nimiž jsou uspořádány propojovací vložky, vystupující na jedné straně z nosných profilů, a dřevěné distanční prvky jsou tvořeny vazebnými profily, přičemž rektifikovatelné spojky jsou vytvořeny jednak jako první spojky upravené na nosných profilech a sestávající ze dvou bočnic spojených navzájem alespoň dvěma svorníky, a jednak jako druhé spojky upravené na vazebných profilech a sestávající ze dvou příložek spojených navzájem alespoň dvěma svorníky, přičemž propojovací vložky jsou mezi oběma nosnými profily fixovány pomocí prvních spojek a k vyčnívajícím částem propojovacích vložek jsou připevněny vazebné profily pomocí druhých spojek, a přičemž předpínací soustava je tvořena alespoň dvěma předpínacími prvky ukotvenými svými konci v prvních spojkách.
Mezi propojovací vložky a nosné profily jsou s výhodou vloženy frikční vložky.
Alespoň jedna příložka je s výhodou opatřena čelem s otvorem, v němž je upevněn rektifikační kus.
Rektifikační kus je s výhodou tvořen rektifikačním čepem.
Čelo příložky je s výhodou provedeno jako samostatný profil ve tvaru písmene L opatřený otvo30 rem pro rektifikační kus a rozebíratelně připevnitelný k příložce.
Do mezery v nosném rámuje vložena další vložka pro připojení další konstrukce ze dvou profilů, mezi nimiž je upravena mezera.
Pro vzájemné spojení nosných rámů jsou nosné profily jednoho rámu s výhodou vsunuty do mezery dvojice nosných profilů dalšího nosného rámu, popřípadě zajištěny prvními spojkami.
Nosné rámy mají své spodní části upravené pro založení na rektifikačních patkách spočívajících přímo na rostlém terénu.
Stavebnicový lešeňový systém nosných dřevěných rámů je založen na tom, že všechny spoje jednotlivých prvků rámů i jejich doplňků a připojených konstrukcí jsou jednoduše smontovatelné a demontovatelné. Tím vzniká systém dřevěné rámové nosné struktury, jehož sestavování je ob40 dobně jako při montáži lešení. Všechny části stavebnice, to jest jak díly rámů, tak i všechny spojky, jsou předem vyrobené a dokončené tak, že při montáži se pouze sestavují díly k sobě a rychlými úkony se pomocí spojek vzájemně spřahují. Při montáži nedochází k žádným úpravám dílů či spojek. Demontáž je obdobná, každý spoj je volně rozložitelný. Po demontáži jsou všechny prvky znovu použitelné. Tento proces, to jest montáž a demontáž, lze mnohokrát opakovat.
Spojky rámů jsou navrženy tak, aby je bylo možné rektifikovat ve více směrech a v širokém rozmezí. Tím je u stavebnicového lešeňového systému zaručena možnost korekce chyb a deformací.
-2CZ 15185 Ul
Je tím zároveň výrazně zjednodušena možnost navazování na další konstrukce, to jest pláště staveb, izolací, stávajících částí objektů a podobně.
Další z podstatných vlastností stavebnicového lešeňového systému je možnost tvarového dorovnání konstrukce v několika směrech. Je možné, ještě před dotažením spojek, upravovat jak ro5 vinnost, tak i svislost či šikmost rámů, je možné upravovat pravoúhelnost či jinak měnit vzájemné směry osových sítí rámů. Tuto vlastnost si struktura uchovává po celou dobu existence. Tím jsou podstatně sníženy nároky na odbornost a přesnost montáže.
Velmi výrazným faktorem je charakter spojů stavebnicového lešeňového systému. Jedná se o polotuhá kloubová spojení, na která jsou opět kloubově uchyceny rektifikační čepy umožňující montáž dalších částí konstrukcí. Tento systém je podstatně odolnější proti poruchám vyplývajícím z deformací. A zároveň při deformacích nosného systému je nepřenáší dál na konstrukce, které jsou na tvarové změny citlivé, ku příkladu na skleněný plášť.
Tyto schopnosti stavebnicového lešeňového systému umožňují i trvalé založení stavebních struktur přímo na terénu bez nutnosti vytváření podzemních základových konstrukcí. Stavebnicový lešeňový systém může snadno snášet tvarové změny vzniklé dotlačením či působením mrazů. Zároveň je možné tyto tvarové změny korigovat rektifikací.
Přehled obrázků na výkresech
Technické řešení bude dále blíže objasněno na příkladném provedení podle přiložených výkresů, na nichž:
obr. 1 znázorňuje v axonometrickém pohledu stavebnicový lešeňový systém podle technického řešení, obr. 2 v axonometrickém pohledu spojku použitou u prvního typu nosného rámu, obr. 3 v axonometrickém pohledu spojky použité u druhého typu nosného rámu, a obr. 4 v axonometrickém pohledu variantu spojky použitou u prvního typu nosného rámu.
Příklady provedení technického řešení
Na obr. 1 je v axonometrickém pohledu znázorněn stavebnicový lešeňový systém podle technického řešení. Základem stavebnicového lešeňového systému jsou dřevěné nosné rámy 100, 200 dvou provedení, které vždy obsahují dřevěnou nosnou část a dřevěné distanční prvky. Dřevěná nosná část a dřevěné distanční prvky jsou navzájem spolu rozebíratelně spojeny rozebíratelnými rektifikovatelnými spojkami 103, 205, 210, tvořícími rektifikační spoje s charakterem polotuhého kloubu, zčásti s tvarovým stykem, zčásti se silovým stykem a zčásti s třecím stykem, a z nichž alespoň některé jsou opatřeny rektifikačními prvky pro uchycení dalších konstrukcí. Nosné rámy 100, 200 jsou staženy předpínacími soustavami 300, 600, které vytvářejí v příslušném nosném rámu 100, 200 předpětí, udržují všechny spoje pod rovnoměrným tlakem a eliminují pootočení spojů nosných rámů 100, 200 působením vnějších sil.
Na obr. 2 je znázorněna část nosného rámu 100 podle prvního provedení. Tento nosný rám 100 sestává z nosných profilů 101, tvořících nosnou část, a z paždíků 102, tvořících distanční prvky. Spojení nosných profilů 101 s paždíkv 102 je provedeno pomocí rektifikovatelných spojek 103. Rektifikovatelné spojky 103 jsou tvořeny alespoň jedním kotevním blokem 109 a dvojicí čelních kusů 104 s otvory, do nichž jsou vloženy čepy 105. Tyto čepy 105 jsou vloženy do průchozích otvorů 111 provedených v nosných profilech 101 a na každé straně nosných profilů 101 zapadají do prohlubní 112 provedených v paždících 102, Do dalších otvorů v čelních kusech 104 jsou vloženy další čepy 107 určené pro kloubové připojení rektifikačního kusu 110. Tento rektifikační kus 110 je upraven na kotevním bloku 109. Tímto kotevním blokem 109 může být například hranol z pružného, pevného materiálu, do kterého je zapuštěn rektifikační čep jako rektifikační kus 110.
-3CZ 15185 Ul
Podle výhodného provedení může být kotevní blok 109 vytvořen jako propojovací profil 106 ve tvaru písmene U.
Další výhodné řešení spočívá v tom, že dvojice čelních kusů 104 a propojovací profil 106 jsou provedeny jako jednodílný profil ve tvaru písmene U, který má však stejné rozměry jako zmíně5 ná sestava.
Při sestavování nosného rámu 100 se k nosnému profilu 101 přiloží z obou stran čelní kusy 104, do jejich otvorů se vloží cylindrické čepy 105 a z obou stran se na tyto čepy 105 nasadí paždíky 102 tak, aby do prohlubní 112 v nich provedených zapadly konce čepů 105. Montáž se provádí jen přikládáním jednotlivých dílů, přičemž není potřeba šroubovat, vrtat, a podobně, takže je velmi rychlá a snadná. Vytvořené spoje jsou spoje s tvarovým stykem, to znamená se vzájemným tvarovým přizpůsobením spojovaných součástí. Po složení celého nosného rámu 100 se konstrukce sepne jednou předpínací soustavou 300, která udržuje všechny spoje v tlaku a tudíž brání jejich rozpojení a alespoň jednou další předpínací soustavou 600. která je tvořena alespoň dvěma předpínacími prvky 601.
Při montáži však lze s výhodou postupovat tak, že čelní kusy 104 jsou předem instalovány na čelech paždíků 102 pomocí čepů či vrutů a sestavování se děje vkládáním propojovacích profilů 106 či kotevních bloků 109.
Předpínací soustava 300 je u tohoto nosného rámu 100 tvořena alespoň dvěma předpínacími prvky 310 ukotvenými svými konci v rámech 301 dosedajících na krajní nosné profily 101. Do20 sednutí rámů 301 na konstrukci nosného rámu 100 může být provedeno prostřednictvím obvyklých distančních a rektifikačních prvků. Předpínací prvky 310 mohou být například provedeny ve formě táhel opatřených rektifikačními čepy, které jsou rektifikovatelné, například pomocí matice a podložky na závitové tyči, a mohou být opatřeny i pružící vložkou udržující napětí v předpínací soustavě 300 i v situaci, kdy se nosný rám 100 deformuje. Předpínací prvky 310 jsou vedeny po bocích dřevěné konstrukce rovnoběžně s paždíky 102 a rámy 301 jsou uspořádány ve směru kolmém k paždíkům 102.
Podle dalšího výhodného provedení je možné vést předpínací prvky 310 nad a pod spodním a horním lícem dřevěné konstrukce.
Podle ještě dalšího výhodného provedení je rovněž možné vést předpínací prvky 310 otvory pro30 vedenými v nosných profilech 101 uprostřed polí nosných rámů 100 vymezených paždíky 102 s tím, že je možné redukovat počet předpínacích prvků 310 tak, aby byly upraveny v každém druhém poli. Je však vždy nutné roznést síly do řad paždíků 102.
Před čela paždíků 102 mohou být na čepy 105 navlečeny distanční podložky 108, jejichž síla a počet umožňují rektifikovat rozměry konstrukce.
Celní kusy rektifikovatelných spojek 104 vystupují nad horní, popřípadě i pod spodní líc dřevěného nosného rámu 100 a jsou v těchto místech opatřeny otvory. Dvojici čelních kusů 104 lze spojit propojovacím profilem 106, který je upevněn čepem 107. Do otvoru v propojovacím profilu 106 ie možné vložit rektifikační kus 110, například čep, závitovou tyč, šroub, a podobně. Na rektifikačních kusech 110 se upevní další konstrukce, a to na vnějším líci plášť, izolace, zasklení, stínění a podobně, na vnitřním líci interiérové úpravy stěn, osvětlení, vzduchotechnika, vnitřní zařizovací předměty a podobně.
Společnou vlastností všech zmíněných řešení je rychlá a poměrně snadná montáž a fakt, že rektifikační kusy 110 pro navazující konstrukce jsou uloženy kloubově.
Na obr. 3 je znázorněna část nosného rámu 200 podle druhého provedení. Tento nosný rám 200 sestává z dvojice nosných profilů 201, tvořících dřevěnou nosnou část, a z vazebných profilů 202, tvořících dřevěné distanční prvky. Mezi oběma nosnými profily 201 jsou umístěny propojovací vložky 204, které na jedné straně vyčnívají z nosných profilů 201. Rektifikovatelné spojky 205, 210 jsou u tohoto provedení vytvořeny jednak jako první spojky 205, upravené na nosných profilech 201 a sestávající ze dvou bočnic 206 spojených navzájem alespoň dvěma svorníky 207,
-4CZ 15185 Ul a jednak jako druhé spojky 210, upravené na vazebných profilech 202 a sestávající ze dvou príložek 211, 212 spojených navzájem alespoň dvěma svorníky 2Π. K částem propojovací vložek
204, vyčnívajícím z nosných profilů 201, jsou druhými spojkami 210 připevněny vazebné profily 202.
Bočnice 206 i příložky 211, 212 mohou mít libovolný tvar. Podstatné je pouze to, aby na spoj přenesly pokud možno rovnoměrně tlak daný tahem svorníků 207, 213. Svorníkem 207, 213 může být jakákoliv konstrukce vyvíjející tah na protilehlých stranách bočnice 206, popřípadě příložky 211, 212. Tuto roli plní široká škála prvků, jako lan, táhel, tyčí, šroubů, pásků, provazů, drátů, profilů z libovolného materiálu atd. Jejich napětí je možno zajistit jak šroubováním, tak i ío různými typy spínání, jako svinováním, kroucením, nebo je možné dodat sepětí tah montážním přístrojem, upraveným mimo vlastní svorník207, 213, jako napínákem, páskovačkou a podobně.
Funkce druhé spojky 210 je prakticky identická jako první spojky 205. Je proto zřejmé, že pro ni platí obdobné zásady variací tvarů a způsobů utahování. Alespoň jedna příložka 211, 212 je provedena s čelem 216, přičemž do otvoru provedeného v tomto čele 216 je možno uchytit další rektifikační kus 215, sloužící k upevnění navazujících konstrukcí. Výhodné provedení tohoto dalšího rektifikačního kusu 215 je opět jako rektifikační čep.
Celo 216 příložky 211, 212 by mohlo být provedeno i jako samostatný profil ve tvaru písmene L opatřený otvorem pro rektifikační čep 215. Profil ve tvaru písmene L se potom k příložce 211, 212 připojí v poloze a způsobem, který je pro navazující konstrukci nejvýhodnější.
Propojovací vložky 204 jsou k oběma nosným profilům 201 fixovány pomocí prvních spojek
205, a to se silovým stykem a s třecím stykem. Přitom sevření je provedeno takovou silou, aby k pevnému uchycení postačilo pouhé tření mezi plochami nosných profilů 201 a propojovací vložky 204. Toto pevné uchycení je možné ještě zesílit vložením frikční vložky ve formě plošného materiálu s vysokým koeficientem tření, například oboustranných brusných pásů a podobně, mezi propojovací vložku 204 a nosné profily 201. Vzhledem k tomu, že vazebné profily 202 jsou průběžné a první spojky 205 jsou plně funkční bez dodatečných sil, není nutné nosný rám 200 doplňovat předpínací soustavou 300. Alespoň jedna další předpínací soustava 600 je však u tohoto dřevěného nosného rámu 200 pro eliminaci pootočení spojů působením vnějších sil nutná. Předností tohoto nosného rámu 200 je i zcela neomezená možnost rektifikace v obou směrech.
To vede až k možnosti určit si v podstatě libovolnou velikost polí této konstrukce.
Předpínací soustava 600 je u tohoto nosného rámu 200 tvořena alespoň dvěma předpínacími prvky 601 ukotvenými svými konci v prvních spojkách 205. Předpínací prvky 601 se mohou upevnit například k prvním spojkám 205 upraveným v horní a spodní části nosného rámu 200.
Na nosný rám 200 podle druhého provedení mohou ostatní konstrukce, například nosný rám 100, navazovat přímo, to znamená, že nosný profil 101 nosného rámu 100 podle prvního provedení je vložen do mezery tvořené dvojicí nosných profilů 201 nosného rámu 200. Tento spoj je fixován dvojicí prvních spojek 205. Tento způsob upevnění obecně platí pro všechny konstrukce, jejichž nosné prvky jsou rovnoběžné s delšími stranami nosných profilů 201 nosného rámu 200.
Propojení nosného rámu 200, například s nosným průvlakem, je provedeno pomocí vložek, re40 spektujících tloušťkou velikost mezery mezi dvojicí nosných profilů 201 a šířkou spodní části rozměru mezery v nosném průvlaku. Tak lze obecně propojovat ty konstrukce, které běží kolmo na rovinu širších stran nosných profilů 201.
Dřevěné nosné rámy 100 a 200 mohou být ve stavebnicovém lešeňovém systému použity v poloze:
- vodorovné
- svislé
- šikmé
-jako patrový rám
-jako průběžný rám (vícepatrový)
-5CZ 15185 Ul
- ve všech polohách a kombinacích s nosným rámem 200 či nosným rámem 100 a dalšími konstrukcemi.
Použití kombinace nosných rámů 100 ve vodorovné poloze a nosných rámů 200 ve svislé poloze s výhodou využívá jednoduchého spojení nosných rámů 100 s nosnými rámy 200.
Nosné rámy 100 a nosné rámy 200 se s výhodou použijí v kombinaci s dalšími prvky jako nosné konstrukce staveb. Je možné s výhodou dodržovat tyto následující zásady.
Založení může být na minimálních základových deskách, jako je dubová fošna, plochý kámen, či betonové dlaždice. S minimálním podsypem se tím ze štěrku, písku, keramzitu atd. přímo na rostlém terénu vytvoří základová lože.
ío Na ložích je možno umístit základové rektifikační patky, u nichž se otáčením matice s podložkou posunuje hlavice po distanční závitové tyči zakotvené do patky.
Na hlavici je možné umístit nosný průvlak, na kterém leží nosné rámy 100. 200.
Nosné rámy 100 jsou doplněny předpínací soustavou 300.
Nosné rámy 100. 200 jsou zavětrovány alespoň jednou další předpínací soustavou 600 vodorov15 ně, svisle nebo v jiné výhodné poloze.
Předpínací soustavy 300, 600 jsou k nosným rámům 100. 200 připevněny v místech spojek 103, 205,210.
Předpínací soustava 600 obsahuje předpínací prvky 601 opatřené rektifikačními napínáky, popřípadě jsou do systému vloženy pružné díly, udržující trvalé napětí v předpínací soustavě 600 i při tvarových změnách nosných rámů 100, 200, například při bobtnání nebo sesychání dřeva v závislosti na počasí.
Předpínací soustavy 300, 600 lze s výhodou připnout ke kotevním trnům, například ke kovové tyči zaberaněné do terénu. To zajišťuje stavbu proti poruchám od vodorovných sil od větru a podobně.
Pomocí rektifikačních čepů 110, 215, které jsou ve spojkách 103, 210 kyvně kloubově uchyceny, se montují navazující části stavby, zejména:
- svislý plášť (stěny)
- vodorovný plášť (podlahy - střechy)
- šikmý plášť (střecha)
- izolace, desky, vybavení technického zařízení budov.
Nosné rámy 100, 200 mohou být podle výhodného provedeni umístěny v interiérech stavby, avšak mohou být umístěny i na vnější straně před obvodovým pláštěm.

Claims (15)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Stavebnicový lešeňový systém dřevěných nosných rámů (100, 200), tvořících nosnou kon35 strukci staveb dočasných nebo trvalých, vyznačující se tím, že nosné rámy (100,
    200) obsahují dřevěnou nosnou část a dřevěné distanční prvky, které jsou navzájem spolu rozebíratelně spojeny rozebíratelnými rektifikovatelnými spojkami (103, 205, 210), které tvoří rozebíratelné rektifikační spoje s charakterem polotuhého kloubu, zčásti s tvarovým stykem, zčásti se silovým stykem a zčásti s třecím stykem, a z nichž alespoň některé jsou opatřeny rektifikačními
    40 prvky pro uchycení dalších konstrukcí, přičemž nosné rámy (100, 200) jsou staženy předpínacími soustavami (300, 600).
    -6CZ 15185 Ul
  2. 2. Stavebnicový lešeňový systém podle nároku 1, vyznačující se tím, že dřevěná nosná část nosného rámu (100) je tvořena nosnými profily (101) a dřevěné distanční prvky jsou tvořeny paždíky (102), přičemž rektifikovatelné spojky (103) jsou tvořeny alespoň jedním kotevním blokem (109) a dvojicí čelních kusů (104) s otvory, do nichž jsou vloženy jednak čepy (105)
    5 zapadající do otvorů (111) v nosných profilech (101) a do prohlubní (112) v paždících (102) a jednak čepy (107) pro připojení rektifíkačního kusu (110) upraveného na kotevním bloku (109), přičemž jedna předpínací soustava (300) je tvořena alespoň dvěma předpínacími prvky (310) ukotvenými svými konci v rámech (301) dosedajících na krajní nosné profily (101), a alespoň jedna další předpínací soustava (600) je tvořena alespoň dvěma předpínacími prvky (601).
    ío
  3. 3. Stavebnicový lešeňový systém podle .nároku 2, vyznačující se tím, že kotevní blok (109) je tvořen hranolem z pružné pevné látky, do něhož je jako rektifikační kus (110) vetknut rektifikační čep.
  4. 4. Stavebnicový lešeňový systém podle nároku 2 nebo 3, vyznačující se tím, že kotevní blok je vytvořen jako propojovací profil (106) ve tvaru písmene U.
    15
  5. 5. Stavebnicový lešeňový systém podle nároku 4, vyznačující se tím, že čelní kusy (104) a propojovací profil (106) jsou provedeny jako jednodílný profil ve tvaru písmene U.
  6. 6. Stavebnicový lešeňový systém podle jednoho z nároků 2 až 5, vyznačující se tím, že předpínací prvky (310) předpínací soustavy (300) jsou vedeny nad nosným rámem (100), pod ním nebo v obou těchto polohách.
    20
  7. 7. Stavebnicový lešeňový systém podle jednoho z nároků 2 až 5, vyznačující se tím, že předpínací prvky (310) předpínací soustavy (300) jsou vedeny otvory v nosných profilech (101) uprostřed polí nosného rámu (100) vymezených paždíky (102).
  8. 8. Stavebnicový lešeňový systém podle nároku 1, vyznačující se tím, že dřevěná nosná část nosného rámu (200) je tvořena dvojicemi nosných profilů (201), mezi nimiž jsou
    25 uspořádány propojovací vložky (204), vystupující na jedné straně z nosných profilů (201), a dřevěné distanční prvky jsou tvořeny vazebnými profily (202), přičemž rektifikovatelné spojky (205, 210) jsou vytvořeny jednak jako první spojky (205) upravené na nosných profilech (201) a sestávající ze dvou bočnic (206) spojených navzájem alespoň dvěma svorníky (207), a jednak jako druhé spojky (210) upravené na vazebných profilech (202) a sestávající ze dvou příložek
    30 (211, 212) spojených navzájem alespoň dvěma svorníky (213), přičemž propojovací vložky (204) jsou mezi oběma nosnými profily (201) fixovány pomocí prvních spojek (205) a k vyčnívajícím částem propojovacích vložek (204) jsou připevněny vazebné profily (202) pomocí druhých spojek (210), a přičemž předpínací soustava (600) je tvořena alespoň dvěma předpínacími prvky (601) ukotvenými svými konci v prvních spojkách (205).
    35
  9. 9. Stavebnicový lešeňový systém podle nároku 8, vyznačující se tím, že mezi propojovací vložky (204) a nosné profily (201) jsou vloženy frikční vložky.
  10. 10. Stavebnicový lešeňový systém podle nároku 8 nebo 9, vyznačující se tím, že alespoň jedna příložka (211, 212) je opatřena čelem (216) s otvorem, v němž je upevněn rektifikační kus (215).
    40
  11. 11. Stavebnicový lešeňový systém podle nároku 10, vyznačující se tím, že rektifikační kus (215) je tvořen rektifikačním čepem.
  12. 12. Stavebnicový lešeňový systém podle nároku 10 nebo 11, vyznačující se tím, že čelo (216) příložky (211, 212) je provedeno jako samostatný profil ve tvaru písmene L opatřený otvorem pro rektifikační kus (215) a rozebíratelně připevnitelný k příložce (211, 212).
    -7CZ 15185 Ul
  13. 13. Stavebnicový lešeňový systém podle jednoho z nároků 8 až 12, vyznačující se tím, že do mezery v nosném rámu (200) je vložena další vložka pro připojení další konstrukce ze dvou profilů, mezi nimiž je upravena mezera.
  14. 14. Stavebnicový lešeňový systém podle jednoho z nároků 2 až 13, vyznačující se s t í m , že pro vzájemné spojení nosných rámů (100, 200) jsou nosné profily (101) jednoho rámu (100) vsunuty do mezery dvojice nosných profilů (201) dalšího nosného rámu (200), popřípadě zajištěny prvními spojkami (205).
  15. 15. Stavebnicový lešeňový systém podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se t í m , že nosné rámy (100, 200) mají své spodní části upravené pro založení na rekti10 fikačních patkách spočívajících přímo na rostlém terénu.
CZ200415894U 2004-10-13 2004-10-13 Stavebnicový lešeňový systém dřevěných nosných rámů CZ15185U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200415894U CZ15185U1 (cs) 2004-10-13 2004-10-13 Stavebnicový lešeňový systém dřevěných nosných rámů

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200415894U CZ15185U1 (cs) 2004-10-13 2004-10-13 Stavebnicový lešeňový systém dřevěných nosných rámů

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ15185U1 true CZ15185U1 (cs) 2005-03-07

Family

ID=34529483

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ200415894U CZ15185U1 (cs) 2004-10-13 2004-10-13 Stavebnicový lešeňový systém dřevěných nosných rámů

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ15185U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5992126A (en) Manually adjustable structural load transferring device
US4910939A (en) Construction system
US20090025311A1 (en) Seismic support and reinforcement systems
KR102334512B1 (ko) 상호 작용하여 임시 계단을 형성하는 계단 모듈
US20240044133A1 (en) Modular space frame support system, work platform system and methods of erecting the same
KR100924652B1 (ko) 허니콤부재를 이용한 토건용 거푸집 패널
US20090121373A1 (en) Method and Apparatus for Construction
US9856653B1 (en) Modular precast concrete steps
US5676874A (en) Floor form assembly and apparatus used therewith
US2916245A (en) Adjustable scaffold bracket
KR20040042027A (ko) 콘크리트 벽체와 슬라브 시공용 거푸집의 시공 방법
KR200439291Y1 (ko) 벽체 거푸집과 데크 지지바 연결용 연결구
CZ15185U1 (cs) Stavebnicový lešeňový systém dřevěných nosných rámů
CZ20041033A3 (cs) Stavebnicový lesenový systém drevených nosných rámu
KR20010099532A (ko) 철근콘크리트 벽체 구축용 시스템 거푸집 및 시공방법
JP2931761B2 (ja) 外壁材取付用固定装置及び同固定装置を用いた中・高層建築物の積層工法
US3535834A (en) Prefabricated building
AU2005287894B2 (en) Method and apparatus for construction
CN215760409U (zh) 一种装配式施工模板
KR101046020B1 (ko) 탈형과 재조립이 용이한 거푸집의 쐐기 결합구조
JP3492997B2 (ja) 建築用仮止め機器
JP3287816B2 (ja) 建物内部階段
JPH061921Y2 (ja) 木造建築物の骨組構造体用補強金具
KR100760332B1 (ko) 캔틸레버형 가설재, 이를 이용한 구조물 축조방법 및 이의해체방법
KR960008860Y1 (ko) 옹벽 및 합벽 버팀대 시공틀

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20050307

MK1K Utility model expired

Effective date: 20081013