CZ13418U1 - Emulzní přípravek pro zvýraznění a ošetření rtů - Google Patents

Emulzní přípravek pro zvýraznění a ošetření rtů Download PDF

Info

Publication number
CZ13418U1
CZ13418U1 CZ200314229U CZ200314229U CZ13418U1 CZ 13418 U1 CZ13418 U1 CZ 13418U1 CZ 200314229 U CZ200314229 U CZ 200314229U CZ 200314229 U CZ200314229 U CZ 200314229U CZ 13418 U1 CZ13418 U1 CZ 13418U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
total weight
concentration range
preparation
group
emulsion
Prior art date
Application number
CZ200314229U
Other languages
English (en)
Inventor
Stanislav Mgr. Pávek
Original Assignee
Cpn Spol. S R.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Cpn Spol. S R.O. filed Critical Cpn Spol. S R.O.
Priority to CZ200314229U priority Critical patent/CZ13418U1/cs
Publication of CZ13418U1 publication Critical patent/CZ13418U1/cs

Links

Landscapes

  • Cosmetics (AREA)

Description

Emulzní přípravek pro zvýraznění a ošetření rtů
Oblast techniky
Technické řešení se týká kosmetického přípravku pro barevné zvýraznění a ošetření rtů ve formě kapaliny se střední až vysokou viskozitou, který vedle lipofilních složek a pigmentů obsahuje vodnou fázi nesoucí hydrofilní biologicky účinnou látku, zejména polysacharid.
Dosavadní stav techniky
Rtěnky se používají celou řadu let a zejména v poslední době prošly extenzivním vývojem, kdy se na trhu objevily nové aplikační formy tohoto druhu dekorativní kosmetiky. Vyrábějí se v široké škále barev a odstínů, aby bylo možno pokrýt individuální potřeby a vyhovět módním vlivům. Rtěnky slouží nejen ke zvýraznění tvaru rtů a k zakrytí drobných kosmetických vad, ale i k optické korekci jejich tvaru a k ochraně jejich citlivého povrchu před vlivy okolního prostředí.
Klasické rtěnky ve formě tuhého roubíku jsou používány od devatenáctého století a představují suspenzi nerozpustných pigmentů v bezvodém tukovém nosiči. V roce 1958 uvádí US patent 2 853 422 použití ve vodě rozpustného barviva v bezvodé rtěnce. V roce zmiňuje 1986 japonský patent 61/83110 koncept emulzní rtěnky a US patent 5 085 856 v roce 1990 vylepšuje fyzikální a senzorické vlastnosti emulzní rtěnky včetně zapracování nízkomolekulámích i vysokomolekulámích hydratačních látek. V roce 1993 popisuje US patent 6 325 995 rtěnku na bázi tekutých krystalů obsahující polární rozpouštědla aktivních látek. US patenty 6 039 960 a 6 280 753 využívají enkapsulaci vodné fáze do lamelámí lipidové fáze. V roce 1994 US patent 5 593 662 řeší zapracování hydrofilních hydratačních látek do bezvodých rtěnek za pomoci látek umožňujících dispergaci hydrofilních složek v lipidovém prostředí. V roce 1996 zmiňuje US patent 5 690 918 použití bezvodého tukového nosiče na bázi silikonového polymeru a těkavých rozpouštědel, systém má omezit stírání materiálu ze rtů a prodloužit tak kompaktnost filmu. V roce 1999 popisuje US patent 6 045 783 rtěnku, která po kontaktu s vlhkým povrchem bobtná a objem naneseného materiálu se tak zvětšuje. V poslední době byly popsány rtěnky malého průměru fixované v pouzdře tužkového vzhledu, tekuté rtěnky nanášené pomocí štětečku a rovněž set dvou rtěnek pro postupnou (dvoufázovou) aplikaci na rty.
Moderní rtěnky sledují 3 nové trendy v ošetření rtů: zvýšení resistence vůči otěru, delší stabilita barvy a odstínu, a obsah biologicky aktivních látek. Vedle dekorativní funkce rtěnky postupně získávají charakter plnohodnotného kosmetického přípravku dodávajícího pokožce rtů biologicky aktivní látky používané především v pleťové kosmetice, zejména hydratační složky. Zapracování hydrofilních látek do lipofilního základu však s sebou přináší stabilitní problémy a kromě toho je často v rozporu s požadavkem resistence vrstvy naneseného materiálu vůči otěru. V případě roubíkové formy rtěnky se navíc zhoršují fyzikálně-mechanické vlastnosti výrobku jako jsou lesk, voděodolnost ěi lomivost.
Zapracování hydrofilních látek do lipofilního nosiče ve formě roubíku částečně řeší zmíněný US patent 5 593 662, nevýhodou je však omezení na nízkomolekulámí látky. Doba působení těchto látek je snížena vlivem hrubé dispergace, dochází k jejich rychlému odstranění s povrchu rtů a rovněž jejich biologická dostupnost po aplikaci není dostatečná. Řešení s využitím tekutých krystalů sice umožňuje vysokou biologickou dostupnost aktivních látek, avšak obsahuje příliš vysoké procento povrchově aktivních látek. Rtěnka tak nabývá hydrofilnějšího charakteru, ztrácí voděodolnost a vrstva nanesená na rty nevykazuje dostatečnou odolnost vůči setření. Stávající emulzní rtěnky obsahující vodu jako prostředí pro hydrofilní složky naproti tomu umožňují použití nízkomolekulámích i vysokomolekulámích aktivních látek, a zajišťují jejich vysokou biologickou dostupnost. Pro zvýšení stálosti dekorativního efektu mohou být konstruovány i s využitím těkavých rozpouštědel, na druhé straně je tato stálost výrazně ovlivněna výběrem a koncentrací emulgátoru stabilizujícího emulzi. Nevýhodami stávajících rtěnek dle US patentu 5 085 856 jsou omezení v použití hydrofilních látek plynoucí z iontové povahy emulgátorů, do- 1 CZ 13418 Ul sazení nízkých koncentrací hydrofilních vysokomolekulámích látek vlivem jejich vysoké viskozity, nízká oxidační stabilita emulgátorů a tím možnost uvolňování olejových složek z materiálu rtěnky při vyšších teplotách a během skladování.
Stávající úroveň techniky umožňuje formulování klasických tuhých emulzních rtěnek s vyhovujícími parametry. Velmi vysoká viskozita přitom významně přispívá k zajištění stability emulzního systému a spolu s výběrem vhodného emulgátoru je pro dosavadní řešení klíčová. V poslední době však roste nabídka tekutých a polotekutých přípravků pro barevné zvýraznění rtů, které jsou založeny na lipidových systémech s nízkou polaritou s výhodou využívajících těkavou kapalnou složku. Po aplikaci těchto přípravků vzniká na rtu mechanicky odolný film; který vlivem nízké polarity nemá schopnost vázat vodu, a aplikace je spojena s následným vysušujícím pocitem. Zapracování polárních hydratačních látek, které by omezily vysušující pocit a rozšířily by funkci dekorativního přípravku o funkci hydratační, není technicky možné z důvodu nepřítomnosti polární kapalné fáze umožňující rozpuštění hydratačních látek. Zaemulgování polární fáze do lipidových systémů s nízkou polaritou obsahujících vysoké koncentrace pevných pigmentů tak, aby vznikl polotekútý až tekutý přípravek pro barevné zvýraznění rtů s vyhovujícími parametry, je technicky obtížný a dosud nebyl uspokojivě vyřešen.
Podstata technického řešení
Uvedené nedostatky stávajících polotekutých až tekutých rtěnek, zejména nedostatečnou hydratační schopnost, do značné míry odstraňuje technické řešení využívající zaemulgování vodného roztoku vysokomolekulámích a nízkomolekulámích biologicky aktivních látek do kontinuální lipidické fáze za vzniku polotekutého až tekutého přípravku pro barevné zvýraznění a ošetření rtů ve formě V/O emulze.
Emulzní přípravek podle technického řešení obsahuje emulgátor na bázi polyglyceryl dipolyhydroxyalkanoátu, který může být dále kombinován s emulgátorem na bázi polyethylenglykol dipolyhydroxyalkanoátu a s koemulgátory typu esterů acylglutamové kyseliny, landlinu a lanolinových derivátů. Stabilita může být dále zvýšena přídavkem vinylpyrrolidonových kopolymerů, přípravek může obsahovat těkavé rozpouštědlo a hydrofobní polymemí filmotvomou složku umožňující vznik pevného filmu na rtu. Využitím několika možných způsobů stabilizace emulze, přípravek podle technického řešení vykazuje dostatečnou termální i časovou stabilitu.
Emulzní přípravek pro zvýraznění a ošetření rtů podle technického řešení obsahuje alespoň jeden emulgátor v koncentračním rozmezí od 0,2 do 20 % z celkové hmotnosti přípravku, alespoň jedno polární rozpouštědlo v koncentračním rozmezí od 0,1 do 20 % z celkové hmotnosti přípravku, alespoň jeden polysacharid nebo oligosacharid s molekulovou hmotností 280 až 1x107 g.mof1 v koncentračním rozmezí od 5x10'4 do 1,5 % z celkové hmotnosti přípravku a stabilní, kosmetologicky přijatelný a dermálně bezpečný nosič.
S výhodouj e emulgátor j e vybrán ze skupiny obsahuj ící
- polyglyceryl dipolyhydroxyalkanoát obecného vzorce I
ABmO-[CH2CH(OH)CH2O]p-BnA (I), kde
A je nerozvětvená nebo rozvětvená C4-C20 acylová skupina nesoucí jednu hydroxyskupinu,
B je acylová skupina, jak bylo definováno A, přičemž vodík hydroxylové skupiny je nahrazen esterovou vazbou na acyl předešlé skupiny B, popřípadě A, m, n jsou celá čísla od 1 do 25, p je celé číslo od 2 do 150, v koncentračním rozmezí od 0,2 do 20 %, výhodněji od 2 do 8 % z celkové hmotnosti přípravku;
- polyethylenglykol dipolyhydroxyalkanoát obecného vzorce Π
-2CZ 13418 Ul
ABmO-[CH2CH2O]p-BnA (Π), kde
Aje nerozvětvená nebo rozvětvená C4-C20 acylová skupina nesoucí jednu hydroxy skupinu,
B je acylová skupina, jak bylo definováno A, přičemž vodík hydroxylové skupiny je nahrazen esterovou vazbou na acyl předešlé skupiny B, popřípadě A, s m', n'jsou celá čísla od 1 do 30, p' je celé číslo od 2 do 200, v koncentračním rozmezí od 0,2 do 20 %, výhodněji od 2 do 8 % z celkové hmotnosti přípravku;
- lanolín, lanolínové alkoholy, isopropyllanoláty a směsné diesteiy kyseliny acylglutamové, přičemž aminoskupina kyseliny glutamové je modifikována jednou alifatickou acylovou skupinou obecného vzorce III
CH3(CH2)nCO- (III), kde n je celé číslo od 0 do 22, a obě karboxylové skupiny jsou esterifikovány alespoň jednou ze sloučenin vybrané z cholesterolu a alkoholů obecného vzorce IV
CH3(CH2)m.,-CHR-(CH2)n-OH (IV), kde
R představuje atom vodíku nebo alifatickou Ci-Ci2 alkylovou skupinu, m', n' jsou celá čísla od 0 do 17, přičemž součet m' + n' je nejvýše 22, v koncentračním rozmezí od 0,1 do 20 %, výhodněji od 2 do 12 % z celkové hmotnosti přípravku.
Polární rozpouštědlo je s výhodou vybráno ze skupiny obsahující vodu, ethanol, n-propylalkohol, isopropylalkohol, glycerin, 1,2-propandiol, 1,2-butandiol, 1,3-butandiol, 1,2-pentandiol a 1,2hexandiol, přičemž výhodné koncentrační rozmwzí polárního rozpouštědla, v emulzním přípravku podle technického řešení, je od 1 do 5 % z celkové hmotnosti přípravku.
Dále je polysacharid nebo oligosacharid podle technického řešení je s výhodou vybrán ze skupiny obsahující
- kyselinu hyaluronovou s molekulovou hmotností 5xl03 až lxlO7 g.mol'1 nebo její soli s alkalickými kovy a s kovy alkalických zemin, v koncentračním rozmezí od 5x10'4 do 0,15 %, výhodněji 0,005 do 0,05 % z celkové hmotnosti přípravku;
- kyselinu hyaluronovou s molekulovou hmotností 280 g.mol'1 až 5xl03 g.mol'1 a její soli s alkalickými kovy a s kovy alkalických zemin, a to v koncentračním rozmezí od 5x10'4 do 1,5 %, výhodněji od 0,01 do 0,2 % z celkové hmotnosti přípravku;
- chitosan s molekulovou hmotností lxlO3 až 5x106 g.mol'1 nebo jeho soli s anorganickými a organickými kyselinami v koncentračním rozmezí od 0,002 do 0,5 %, výhodněji 0,02 do 0,2 % z celkové hmotnosti přípravku;
- deriváty chitosanu s molekulovou hmotností lxlO3 až 5xl06 g.mol'1 v koncentračním rozmezí od 0,002 do 0,5 %, výhodněji 0,02 do 0,2 % z celkové hmotnosti přípravku;
- karboxymethylglukan s molekulovou hmotností 5x103 až lxlO7 g.mol'1 ve formě solí alkalických kovů a kovů alkalických zemin v koncentračním rozmezí od 0,0005 do 0,5 %, výhodněji od 0,01 do 0,1 % z celkové hmotnosti přípravku;
- schizophyllan s molekulovou hmotností 5xl03 až lxlO7 g.mol'1 v koncentračním rozmezí od 0,0005 do 0,2 %, výhodněji od 0,005 do 0,1 % z celkové hmotnosti přípravku;
-3 CZ 13418 Ul
- xyloglukan s molekulovou hmotností 5x103 až 5xl06g.mor' v koncentračním rozmezí od 0,0005 do 0,5 %, výhodněji 0,005 do 0,1 % z celkové hmotnosti přípravku;
- glukomannan s molekulovou hmotností 5x103 až 2xl05g.mol'1 v koncentračním rozmezí od 0,001 do 1,5 %, výhodněji od 0,01 do 0,2 % z celkové hmotnosti přípravku.
Výhodná sůl chitosanu podle technického řešení je vybrána z chloridu, síranu, fosforečnanu, askorbátu, pyrrolidonkarboxylátu, acetátu, vínanu, citrátu, glykolátu, laktátu, a dále ve formě solí s kyselinami obecného vzorce V
H(CH2)s(CHR’)COOH (V), kde
R* představuje atom vodíku nebo OH skupinu, s je celé číslo od jedné do 20.
Výhodné deriváty chitosanu podle technického řešení chitosanu jsou vybrány ze skupiny obsahující N-karboxymethylchitosan, Ν,Ο-karboxymethyl-chitosan, N-karboxybutylchitosan, N-hydroxyethylchitosan, N-hydroxypropylchitosan, N-hydroxy-butylchitosan, glycerylchitosan, methylpyrrolidonchitosan, polyethoxylovaný chitosan, chitosan-sukcinamid, C-karboxymethylovaný chitosansukcinamid, kvartemizovaný hydroxyethylchitosan, kvartemizovaný hydroxypropylchitosan, kvartemizovaný hydroxybutylchitosan
Podle dalšího provedení technického řešení emulzní přípravek dále obsahuje alespoň jeden kopolymer 1-vinylpyrrolidonu s vinylacetátem, methylmethakrylátem, styrenem a s a-olefmy obecného vzorce
CH3(CH2)x-CHR-(CH2)y-CH=CH2 (VIII), kde
R představuje atom vodíku nebo Ci-Ci2 alifatickou alkylovou skupinu, x, y jsou celá čísla od 0 do 15, přičemž součet x + y je nejvýše 28, a to v koncentracích od 0,2 do 25 %, s výhodou od 0,5 do 10 % z celkové hmotnosti přípravku.
Ještě podle dalšího výhodného provedení technického řešení emulzní přípravek dále obsahuje alespoň jednu hydrofilní biologicky účinnou látku vybranou ze skupiny obsahující
- panthenol, allantoin, trehalózu, lyofilizovaný extrakt Aloe vera, glycyrrhizinát sodný, draselný a amonný v koncentračním rozmezí od 0,005 do 5 %, výhodněji 0,01 do 1 % z celkové hmotnosti přípravku;
- kyselinu askorbovou, její estery s kyselinou fosforečnou a rovněž sodné, draselné, lithné a hořečnaté soli, dále ester s kyselinou pyrrolidonkarboxylovou, a estery s kyselinami obecných vzorců VI a VII
H(CH2)q(CHR')COOH (VI) a
CH3(CH2)tCH=CH(CH2)qCOOH (VII), kde
R' je atom vodíku nebo OH skupina, t, q jsou celá čísla od nuly do 20, přičemž součet t + q je maximálně 21, a to v koncentračním rozmezí od 0,005 do 5 %, výhodněji od 0,01 do 1 % z celkové hmotnosti přípravku;
-4CZ 13418 Ul
- extrakty získané z druhů Aloe vera, Amica montana, Betula alba, Calendula officinalis, Camellia sinensis a oleifera, Equisetum arvense, Fucus spiralis, Ganoderma lucidum, Gentiana lutea, Glycyrrhiza glabra, Laminaria saccharina, Melissa officinalis, Olea europaea, Panax ginseng, Symphytum officinale, Thea sínensís, Tilia cordata a Vitis vinifera, a to v koncentračním rozmezí od 0,01 do 20 %, výhodněji od 0,1 do 5 % z celkové hmotnosti přípravku.
Dalším výhodným provedením technického řešení je emulzní přípravek, který dálěobsahuje alespoň jedno z těkavých rozpouštědel v koncentračním rozmezí od 1 do 50 %, s výhodou od 5 do 25 % z celkové hmotnosti přípravku vybrané ze skupiny obsahující nerozvětvené Cg-Ci4 alifatické uhlovodíky, rozvětvené C9-C16 alifatické uhlovodíky, a 8- až 14- členné cyklické oligodimethylsiloxany.
Rozvětvený C9-C16 alifatický uhlovodík podle technického řešení je s výhodou vybrán ze skupiny obsahující isodekan, isododekan a isotetradekan, zejména 2,2,4,6,6-pentamethylheptan a 8- až 14- členný cyklický oligodimethylsiloxan je s výhodou vybrán ze skupiny obsahující oktamethylcyklo-tetrasiloxan, dekamethylcyklopentasiloxan a dodekamethylcyklohexasiloxan.
Ještě další výhodné provedení technického řešení představuje emulzní přípravek, který dále obsahuje alespoň jednu hydrofobní polymemí filmotvomou látku v koncentračním rozmezí od 1 do 30 %, s výhodou od 3 do 15 % z celkové hmotnosti přípravku vybranou ze skupiny obsahující trimethylsiloxysilikát, polymethylsilsesquioxan, dimethikon crosspolymer a dimethikon/vinyltrimethylsiloxysilikát crosspolymer.
Výhodný emulzní přípravek podle technického řešení je ve formě emulze voda v oleji se střední až vysokou viskozitou, přičemž dermálně bezpečný nosič obsahuje pigmenty.
Kyselinou hyaluronovou pro účely technického řešení se rozumí polysacharid obecného vzorce (P-D-glukuronovákyselina-[l—»3]-3-N-acetyl-D-glukosamin-[l—»4])v,kde v je celé číslo od 1 do 8000.
Chitosanem pro účely technického řešení se rozumí polysacharid vzniklý parciální deacetylácí chitinu obecného vzorce (β-[1·->4]-2-acetamido-2-deoxy-D-glukopyranóza)w, kde wje celé číslo od 1 do 25 000.
Karboxymethylglukanem pro účely tohoto technického řešení se rozumí polysacharid vzniklý parciální karboxymethylací β-(1—>3),(1—>6) glukanu. Lineární řetězec tohoto mírně rozvětveného póly sacharidu tvoří β-D-glukopyranosylové jednotky spojené (1—>3) vazbou. Monosacharidové postranní řetězce jsou na lineární řetězec napojeny (1—>6) vazbou a tvoří je β-D-glukopyranosylové jednotky. Molekulová hmotnost karboxymethylglukanu se může pohybovat v rozmezí 5xl03 g.mof1 až lxlO7 g.mol'1.
Schizophyllanem pro účely technického řešení se rozumí polysacharid izolovaný z média po kultivaci Schizophyllum commune. Lineární řetězec tohoto mírně rozvětveného polysacharidu tvoří β-D-glukopyranosylové jednotky spojené (1—>3) vazbou. Monosacharidové postranní řetězce jsou na lineární řetězec napojeny (1 —>6) vazbou a tvoří je β-D-glukopyranosylové jednotky. Z tohoto primárně získaného polysacharidu lze štěpením vazeb uvnitř lineárního řetězce za stanovených reakčních podmínek získat schizophyllan s nižší molekulovou hmotností. Činitelem způsobujícím fragmentaci může být zvýšená teplota, hydrolýza v kyselém, neutrálním či alkalickém prostředí, oxidační štěpení s následnou redukcí, radiační záření, ultrazvuk nebo enzym štěpící (1—»3)-P-glykosidickou vazbu. Molekulová hmotnost schizophyllanu se může pohybovat v rozmezí 5000 g.mol’1 až 10 000 000 g.mol'1.
Xyloglukanem pro účely technického řešení se rozumí polysacharid izolovaný ze semen Tamarindus indica. Lineární řetězec tohoto mírně rozvětveného polysacharidu tvoří β-D-glukopyranosylové jednotky spojené (1—>4) vazbou. Na něj jsou napojeny (1—>6) vazbou jedno a disacharidové postranní α-D-xylopyranosylové a a-D-xylopyranosylo^-D-galaktopyranosylové řetězce.
-5CZ 13418 Ul
Molekulová hmotnost xyloglukanu se může pohybovat v rozmezí 5000 g.mol'1 až 5 000 000 g.mol'1.
Glukomannanem pro účely technického řešení se rozumí polysacharid izolovaný z buněčného materiálu Candida utilis nebo z média po jeho kultivaci. Hlavní řetězec tohoto rozvětveného polysacharidu tvoří α-D-mannopyranosylově jednotky spojené (1—>6) vazbou. Krátké postranní mannooligosacharidové řetězce (1-5 jednotek) jsou na lineární řetězec napojeny (1—>2)-a-glykosidickou vazbou, jednotky jsou vzájemně propojeny (l-»2)-a- a méně často (l-»3)-a-glykosidickou vazbou. Některé z postranních řetězců jsou zakončeny neredukující a-D-glukopyranosylovou jednotkou napojenou (1—>2) vazbou. Molekulová hmotnost glukomannanu se může pohybovat v rozmezí 5000 g.mol'1 až 200 000 g.mol'1.
Příklady provedení technického řešení
Příklad 1
Za zvýšené teploty se v 21 g isododekanu rozpustí 3,8 g vinylpyrrolidon/eikosen kopolymerů a g trimethylsiloxysilikátu. Přidá se 7 g oktyldodecyl derivátu včelího vosku, 3 g dimethikonolového derivátu včelího vosku a 6,5 g cyklomethikonu. Směs se roztaví při teplotě 70 až 80 °C a přilije se k ní zahřátý premix obsahující 2,5 g směsného cholesteryl/behenyl/oktyldodecylesteru lauroylglutamové kyseliny, 5,5 g polyglyceryl-2 dipolyhydroxystearátu, 1,2 g PEG-30 dipolyhydroxystearátu, 0,3 g panthenolu, 1,2 g 0,7% vodného roztoku hyaluronátu sodného s molekulovou hmotností 1 250 000 g.mol'1, 1,1 g 20% roztoku síranu hořeěnatého, 2 g 1% roztoku hyaluronátu sodného s molekulovou hmotností 150 000 g.mol'1, a roztok 0,05 g methylparabenu a 0,1 g propylparabenu v 1 g butylenglykolu. Směs se za vakua homogenizuje alespoň při 15 000 r.p.m. Během chlazení se přidá 12,5 g pigmentů, 4,25 g perleti a viskozita se zvýší přídavkem g gelu kvartemizovaného hektoritu v propylenkarbonátu a isododekanu. Po ochlazení se viskózní kapalina plní do lahviček.
Přípravek je použitelný jako filmotvomá tekutá rtěnka pro nanášení mikroštětečkem integrovaným v uzávěru lahvičky.
Příklad 2
Roztaví se směs 4 g dimethikonolového derivátu včelího vosku, 6,7 g vinylpyrrolidon/eikosen kopolymerů, 0,1 g askorbylpalmitátu, 0,1 g propylparabenu, 9g polyethylenového vosku, 10 g lipidů z Butyrospermum Parkii, 11,5 g hydrogenovaného polyisobutenu a 19 g triisostearinu. Tavenina se ochladí na teplotu 70 až 80 °C a přilije se k ní zahřátý premix obsahující 6 g polyglyceryl-2 dipolyhydroxystearátu, 10 g lanolinu, 4 g 2,5% vodného roztoku chitosanlaktátu s molekulovou hmotností 50 000 g.mol'1, a roztok 0,1 g methylparabenu v 1 g butylenglykolu. Směs se za vakua homogenizuje alespoň při 15 000 r.p.m.
Během chlazení se přidá 12 g pigmentů a 6,5 g perleti, po ochlazení se velmi viskózní kapalina plní do lahviček.
Přípravek je využitelný jako tekutá rtěnka s leskem pro nanášení mikroštětečkem integrovaným v uzávěru lahvičky.
Uvedené příklady provedení jsou pouze ilustrativní a nijak neomezují ani nevyěerpávají všechny varianty možností podle technického řešení.
Průmyslová využitelnost
Kosmetický přípravek podle technického řešení je běžně použitelný jako emulzní rtěnka ve formě kapaliny se střední až vysokou viskozitou. Tento typ rtěnek se nejčastěji aplikuje pomocí speciálního mikroštěteěku.

Claims (22)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Emulzní přípravek pro zvýraznění a ošetření rtů, vyznačující se tím,; že obsahuje alespoň jeden emulgátor v koncentračním rozmezí od 0,2 do 20 % z celkové hmotnosti přípravku, alespoň jedno polární rozpouštědlo v koncentračním rozmezí od 0,1 do 20 % z celkové hmotnosti přípravku, alespoň jeden polysacharid nebo oligosacharid s molekulovou hmotností 280 až lxl07g.mol'1 v koncentračním rozmezí od 5xl0'4 do 1,5 % z celkové hmotnosti přípravku a stabilní, kosmetologicky přijatelný a dermálně bezpečný nosič.
  2. 2. Emulzní přípravek podle nároku 1, vyznačující se tím, že emulgátor je vybrán ze skupiny obsahující
    - polyglyceryl dipolyhydroxyalkanoát obecného vzorce I
    ABmO-[CH2CH(OH)CH2O]p-BnA (I), kde
    A je nerozvětvená nebo rozvětvená C4-C2o acylová skupina nesoucí jednu hydroxyskupinu,
    B je acylová skupina, jak bylo definováno A, přičemž vodík hydroxylové skupiny je nahrazen esterovou vazbou na acyl předešlé skupiny B, popřípadě A, m, n j sou celá čísla od 1 do 25, p je celé číslo od 2 do 150, v koncentračním rozmezí od 0,2 do 20 % z celkové hmotnosti přípravku; 7?
    - polyethylenglykol dipolyhydroxyalkanoát obecného vzorce II
    ABmO-[CH2CH20]p-BnA (II), kde
    A je nerozvětvená nebo rozvětvená C4-C20 acylová skupina nesoucí jednu hydroxyskupinu,
    B je acylová skupina, jak bylo definováno A, přičemž vodík hydroxylové skupiny je nahrazen esterovou vazbou na acyl předešlé skupiny B, popřípadě A, m', n'jsou celá čísla od 1 do 30, p' je celé číslo od 2 do 200, v koncentračním rozmezí od 0,2 do 20 % z celkové hmotnosti přípravku;
    - lanolín, lanolínové alkoholy, isopropyllanoláty a směsné diestery kyseliny acylglutamové, přičemž aminoskupina kyseliny glutamové je modifikována jednou alifatickou acylovou skupinou obecného vzorce ΙΠ
    CH3(CH2)n,CO- (III), kde n je celé číslo od 0 do 22, a obě karboxylové skupiny jsou esterifikovány alespoň jednou ze sloučenin vybrané z cholesterolu a alkoholů obecného vzorce IV
    CH3(CH2)m-CHR-(CH2)n-OH (IV), kde
    R představuje atom vodíku nebo alifatickou C1-C12 alkylovou skupinu, m', n' jsou celá čísla od 0 do 17, přičemž součet m' + n' je nejvýše 22, v koncentračním rozmezí od 0,1 do 20 % z celkové hmotnosti přípravku.
    -7CZ 13418 Ul
  3. 3. Emulzní přípravek podle nároku 2, vyznačující se tím, že koncentrační rozmezí polyglyceryl dipolyhydroxyalkanoátu nebo polyethylenglykol dipolyhydroxyalkanoátu je od 2 do 8 % z celkové hmotnosti přípravku, koncentrační rozmezí lanolínu, lanolínových alkoholů, isopropyllanolátů nebo směsných diesterů kyseliny acylglutamové je od 2 do 12 % z celkové hmotnosti přípravku.
  4. 4. Emulzní přípravek podle nároku 1, vyznačující se t í m , že polární rozpouštědlo je vybráno ze skupiny obsahující vodu, ethanol, n-propylalkohol, isopropylalkohol, glycerin, 1,2propandiol, 1,2-butandiol, 1,3-butandiol, 1,2-pentandiol a 1,2-hexandiol.
  5. 5. Emulzní přípravek podle nároku 4, vyznačující se tím, že koncentrační rozmezí polárního rozpouštědla je od 1 do 5 % z celkové hmotnosti přípravku.
  6. 6. Emulzní přípravek podle nároku 1, vyznačující se tím, že polysacharid nebo oligosacharid je vybrán ze skupiny obsahující
    - kyselinu hyaluronovou s molekulovou hmotností 5x103 až lxlO7 g.mol'1 nebo její soli s alkalickými kovy a s kovy alkalických zemin, v koncentračním rozmezí od 5x10‘4 do 0,15 % z celkové hmotnosti přípravku,
    - kyselinu hyaluronovou s molekulovou hmotností 280 g.mol'1 až 5xlO3 g.mol'1 a její soli s alkalickými kovy a s kovy alkalických zemin, a to v koncentračním rozmezí od 5x10‘4 do 1,5 % z celkové hmotnosti přípravku,
    - chitosan s molekulovou hmotností 1000 až 5x106 g.mol'1 nebo jeho soli s anorganickými a organickými kyselinami v koncentračním rozmezí od 0,002 do 0,5 % z celkové hmotnosti přípravku,
    - deriváty chitosanu s molekulovou hmotností lxlO3 až 5xl06g.mol'1 v koncentračním rozmezí od 0,002 do 0,5 % z celkové hmotnosti přípravku,
    - karboxymethylglukan s molekulovou hmotností 5x103 až lxlO7 g.mol'1 ve formě solí alkalických kovů a kovů alkalických zemin v koncentračním rozmezí od 0,0005 do 0,5 % z celkové hmotnosti přípravku,
    - schizophyllan s molekulovou hmotností 5xl03 až lxlO7 g.mol'1 v koncentračním rozmezí od 0,0005 do 0,2 % z celkové hmotnosti přípravku,
    - xyloglukan s molekulovou hmotností 5xl03 až 5xl06 g.mol'1 v koncentračním rozmezí od
    0,0005 do 0,5 % z celkové hmotnosti přípravku,
    - glukomannan s molekulovou hmotností 5x103 až 2x105 g.mol'1 v koncentračním rozmezí od
    0,001 do 1,5 % z celkové hmotnosti přípravku.
  7. 7. Emulzní přípravek podle nároku 6, vyznačující se tím, že koncentrační rozmezí kyseliny hyaluronové s molekulovou hmotností 5x103 až lxlO'7 g.mol'1 a její soli s alkalickými kovy a s kovy alkalických zemin je od 0,005 do 0,05 % z celkové hmotnosti přípravku, kyseliny hyaluronové s molekulovou hmotností 280 g.mol'1 až 5x103 g.mol'1 a její soli s alkalickými kovy a s kovy alkalických zemin je od 0,01 do 0,2 % z celkové hmotnosti přípravku, koncentrační rozmezí chitosanu a jeho solí s anorganickými a organickými kyselinami nebo derivátů chitosanu je od 0,02 do 0,2 % z celkové hmotnosti přípravku, karboxymethylglukanu ve formě solí alkalických kovů a kovů alkalických zemin je od 0,01 do 0,1 % z celkové hmotnosti přípravku, koncentrační rozmezí schizophyllanu a xyloglukanu je od 0,005 do 0,1 % z celkové hmotnosti přípravku, a koncentrační rozmezí glukomannanu je od 0,01 do 0,2 % z celkové hmotnosti přípravku.
    -8CZ 13418 Ul
  8. 8. Emulzní přípravek podle kteréhokoliv z nároků 6a 7, vyznačující se tím, že chitosan je ve formě chloridu, síranu, fosforečnanu, askorbátu, pyrrolidonkarboxylátu, acetátu, vínanu, citrátu, glykolátu, laktátu, a dále ve formě solí s kyselinami obecného vzorce V
    H(CH2)s(CHR')COOH (V), kde
    R' představuje atom vodíku nebo OH skupinu, s j e celé číslo od j edné do 20.
  9. 9. Emulzní přípravek podle kteréhokoliv z nároků 6a 7, vyznačující se tím, že deriváty chitosanu jsou vybrány ze skupiny obsahující N-karboxymethylchitosan, N,O-karboxymethyl-chitosan, N-kaťboxybůtylchitosan, N-hydroxyethylchitosan, N-hydroxypropylchitosan, N-hydroxy-butylchitosan, glycerylchitosan, methylpyrrolidonchitosan, polyethoxylovaný chitosan, chitosan-sukcinamid, C-karboxymethylovaný chitosansukcinamid, kvartemizovaný hydroxyethylchitosan, kvartemizovaný hydroxypropylchitosan, kvartemizovaný hydroxybutylchitosan.
  10. 10. Emulzní přípravek podle nároku 1, vyznačující se tím, že dále obsahuje alespoň jeden kopolymer 1-vinylpyrrolidonu s vinylacetátem, methylmethakrylátem, styrenem asaolefiny obecného vzorce VIII
    CH3(CH2)x-CHR-(CH2)y-CH=CH2 (Vffl), kde
    R představuj e atom vodíku nebo Ci-Ci2 alifatickou alkylovou skupinu, x, y jsou celá čísla od 0 do 15, přičemž součet x + y je nejvýše 28, a to v koncentracích od 0,2 do 25 % z celkové hmotnosti přípravku.
  11. 11. Emulzní přípravek podle nároku 10, vyznačující se tím, že koncentrační rozsah kopolymeru je od 0,5 do 10 % z celkové hmotnosti přípravku.
  12. 12. Emulzní přípravek podle nároku 1, vyznačující se tím, že dále obsahuje alespoň jednu hydrofilní biologicky účinnou látku vybranou ze skupiny obsahující
    - panthenol, allantoin, trehalózu, lyofilizovaný extrakt Aloe vera, glycyrrhizinát sodný, draselný a amonný v koncentračním rozmezí od 0,005 do 5 % z celkové hmotnosti přípravku;
    - kyselinu askorbovou, její estery s kyselinou fosforečnou a rovněž sodné, draselné, lithné a hořeěnaté soli, dále ester s kyselinou pyrrolidonkarboxylovou, a estery s kyselinami obecných vzorců VI a VII
    H(CH2)q(CHR')COOH (VI) a
    CH3(CH2),CH=CH(CH2)qCOOH (VII), kde
    R' je atom vodíku nebo OH skupina, t, q jsou celá čísla od nuly do 20, přičemž součet t + q je maximálně 21, a to v koncentračním rozmezí od 0,005 do 5 % z celkové hmotnosti přípravku;
    - extrakty získané z druhů Aloe vera, Amica montana, Betula alba, Calendula officinalis, Camellia sinensis a oleifera, Equisetum arvense, Fucus spiralis, Ganoderma lucidum,
    -9CZ 13418 Ul
    Gentiana lutea, Glycyrrhiza glabra, Laminaria saccharina, Melissa officinalis, Olea europaea, Panax ginseng, Symphytum officinale, Thea sinensis, Tilia cordata a Vitis vinifera, a to v koncentračním rozmezí od 0,01 do 20 % z celkové hmotnosti přípravku.
  13. 13. Emulzní přípravek podle nároku 12, vyznačující se tím, že koncentrační rozmezí panthenolu, allantoinu, trehalózy, lyofilizovaného extraktu Aloe vera, glycyrrhizinátu sodného, draselného nebo amonného, dále kyseliny askorbové, jejich esterů s kyselinou fosforečnou a rovněž sodné, draselné, lithné a hořečnaté soli, dále esteru s kyselinou pyrrolidonkarboxylovou, a esterů s kyselinami obecných vzorců VI a VII uvedených v nároku 12 je od 0,01 do 1 % z celkové hmotnosti přípravku; a koncentrační rozmezí extraktů získaných z druhů Aloe vera, Amica montana, Betula alba, Calendula officinalis, Camellia sinensis a oleifera, Equisetum arvense, Fucus spiralis, Ganoderma lucidum, Gentiana lutea, Glycyrrhiza glabra, Laminaria saccharina, Melissa officinalis, Olea europaea, Panax ginseng, Symphytum officinale, Thea sinensis, Tilia cordata a Vitis vinifera je od 0,1 do 5 % z celkové hmotnosti přípravku.
  14. 14. Emulzní přípravek podle nároku 1, vyznačující se t í m, že dále obsahuje alespoň jedno z těkavých rozpouštědel v koncentračním rozmezí od 1 do 50 % z celkové hmotnosti přípravku vybrané ze skupiny obsahující nerozvětvené Cg-Cu alifatické uhlovodíky, rozvětvené C9-C]6 alifatické uhlovodíky, a 8- až 14- členné cyklické oligodimethylsiloxany.
  15. 15. Emulzní přípravek podle nároku 14, vyznačující se tím, že koncentrační rozmezí těkavého rozpouštědla je od 5 do 25 % z celkové hmotnosti přípravku.
  16. 16. Emulzní přípravek podle kteréhokoliv z nároků 14a 15, vyznačující se tím, že rozvětvený C9-Ci6 alifatický uhlovodík je vybrán ze skupiny obsahující isodekan, isododekan a isotetradekan, zejména 2,2,4,6,6-pentamethylheptan.
  17. 17. Emulzní přípravek podle kteréhokoliv z nároků 14 a 15, vyznačující se tím, že 8- až 14- členný cyklický oligodimethylsiloxan je vybrán ze skupiny obsahující oktamethylcyklotetrasiloxan, dekamethylcyklopentasiloxan a dodekamethylcyklohexasiloxan.
  18. 18. Emulzní přípravek podle nároku 1, vyznačující se tím, že dále obsahuje alespoň jednu hydrofobní polymemí filmotvomou látku v koncentračním rozmezí od 1 do 30 % z celkové hmotnosti přípravku vybranou ze skupiny obsahující trimethylsiloxysilikát, polymethylsilsesquioxan, dimethikon crosspolymer a dimethikon/vinyltrimethylsiloxysilikát crosspolymer.
  19. 19. Emulzní přípravek podle nároku 18, vyznačující se tím, že koncentrační rozmezí hydrofobní polymemí filmotvomé látky je od 3 do 15 % z celkové hmotnosti přípravku.
  20. 20. Emulzní přípravek podle kteréhokoliv z nároků lažl9, vyznačující se tím, že je ve formě emulze voda v oleji.
  21. 21. Emulzní přípravek podle kteréhokoliv z nároků laž20, vyznačující se tím, že je ve formě kapaliny se střední až vysokou viskozitou.
  22. 22. Emulzní přípravek podle kteréhokoliv z nároků laž21, vyznačující se tím, že dermálně bezpečný nosič obsahuje pigmenty.
CZ200314229U 2003-05-09 2003-05-09 Emulzní přípravek pro zvýraznění a ošetření rtů CZ13418U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200314229U CZ13418U1 (cs) 2003-05-09 2003-05-09 Emulzní přípravek pro zvýraznění a ošetření rtů

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200314229U CZ13418U1 (cs) 2003-05-09 2003-05-09 Emulzní přípravek pro zvýraznění a ošetření rtů

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ13418U1 true CZ13418U1 (cs) 2003-06-24

Family

ID=27674373

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ200314229U CZ13418U1 (cs) 2003-05-09 2003-05-09 Emulzní přípravek pro zvýraznění a ošetření rtů

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ13418U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20230051904A1 (en) Composition comprising hyaluronic acid-based polyion complex particle
KR101474210B1 (ko) 스티키 하이드로겔 화장료 조성물
US20080292668A1 (en) Water-Free Cosmetic Preparation
JP4610391B2 (ja) カチオン型高分子ミセル薬物担体を配合した皮膚外用剤、化粧料
US7820211B2 (en) Cosmetic material containing sweet pea extract
KR100955846B1 (ko) 피부 수렴효과를 가지는 미용 조성물
CA2523673A1 (en) Stable cosmetic preparation comprising sorbitan olivate and partially neutralised stearic acid
WO2005044216A1 (ja) 皮膚外用剤
KR20180003443A (ko) 분자량이 상이한 히알루론산들을 함유하는 화장료 조성물
CN102949303A (zh) 乳化组合物
US20070041917A1 (en) Sunless tanning compositions
EP3677655A1 (en) Thickener for non-aqueous systems, and thickener composition
JPH10316550A (ja) 化粧料
KR101817806B1 (ko) 에멀젼화 방법을 이용하여 동결건조 방식으로 다공성 패치 형태의 피부개선 화장료 조성물을 제조하는 방법 및 상기 방법으로 제조된 다공성 패치 형태의 피부개선 화장료 조성물
KR101070819B1 (ko) 폴리 이온 복합체를 이용한 실리콘 중수 및 수중 실리콘 유화형 화장료 조성물
JPH10503780A (ja) 抗アクネ化粧品組成物
KR102369897B1 (ko) 반응성 실리콘을 포함하는 다공성 동결건조물 형태의 화장료 조성물
JP4236552B2 (ja) 伸縮性を有するゲル組成物及びその製造方法
JP6247043B2 (ja) 化粧料及び皮膚外用剤
JP6490134B2 (ja) キシログルカン含有ゲル状組成物
CZ13418U1 (cs) Emulzní přípravek pro zvýraznění a ošetření rtů
KR900007308B1 (ko) 화장재료
JP2004075635A (ja) 保湿剤及び皮膚外用剤
KR20220118449A (ko) 수중유형 유화 화장료
KR102539795B1 (ko) 쯔비터이온성 키토산 유도체를 포함하는 내수성을 갖는 화장료 조성물

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20030624

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20070503

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20100512

MK1K Utility model expired

Effective date: 20130509