CZ128997A3 - Způsob výroby lepených spárovek a zařízení k jeho provádění - Google Patents

Způsob výroby lepených spárovek a zařízení k jeho provádění Download PDF

Info

Publication number
CZ128997A3
CZ128997A3 CZ971289A CZ128997A CZ128997A3 CZ 128997 A3 CZ128997 A3 CZ 128997A3 CZ 971289 A CZ971289 A CZ 971289A CZ 128997 A CZ128997 A CZ 128997A CZ 128997 A3 CZ128997 A3 CZ 128997A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
boards
slats
saw
cross
sided
Prior art date
Application number
CZ971289A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ285185B6 (cs
Inventor
Václav Ing. Hamet
Original Assignee
Václav Ing. Hamet
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Václav Ing. Hamet filed Critical Václav Ing. Hamet
Priority to CZ971289A priority Critical patent/CZ285185B6/cs
Publication of CZ128997A3 publication Critical patent/CZ128997A3/cs
Publication of CZ285185B6 publication Critical patent/CZ285185B6/cs

Links

Landscapes

  • Veneer Processing And Manufacture Of Plywood (AREA)

Description

Oblast techniky 01 § 0Q
Vynález se týká způsobu výroby lepených spárovek, zejmériú' 6 velmi tenkých lepených spároveka zařízení k realizaci tohoto -f’2 způsobu výroby.
Dosavadní stav techniky
V současné době se spárovky vyrábějí tak, že se podélně nařežou prkna na lišty, které se pomocí činku spojují v nekonečnou délku a poté se krátí na kotoučové pile na požadovanou konečnou délku. Takto připravené lišty se ve speciálním lisu pomocí lepidla slepí k sobě, přičemž se při skládání dbá na směr vláken tak, aby dozrávání dřeva v hotové spárovce působilo co nejméně na změny jejího tvaru. Při výrobě je šířka použitých částí lišt o něco větší než tloušťka z nich vyrobených spárovek.
Nevýhodou tohoto způsobu výroby lepených spárovek je, že šíře lišt ^lepených k sobějmůže kolísat, takže povrch lepené desky má často schodovitý reliéf, který se pak odstraňuje broušením. Tímto způsobem nelze vyrábět tenké spárovky.
V praxi je tloušťka těchto desek nejméně 6 mm. Další značnou nevýhodou tohoto zplůsobu výroby je složitá manipulace s již zhotovenými lištami za účelem vytvoření spárovky.
Dalším způsobem výroby spárovek je, že se fošny rozřezávají na malé rámové pile, takto vzniklé lišty se dále upravují odstraněním velkých a vypadavých suků a poté se postupuje od operace spojování pomocí činku jako v předešlém případě. Tento způsob má nevýhodu v tom, že šíře řezané fošny je maximálně 110 mm.
Při dalším způsobu výroby se rozřezává hranol na rámové pile o maximálním průřezu 20 x 20 cm, vzniklá tenká prkna se čtyřstranně hoblují a poté se k sobě slepl ve speciálním lisu. Nevýhodou tohoto způsobu je, že vzniklé lepené desky nejsou samonosné. Z těchto desek se vyrábí třívrstvá konstrukční lepená deska slepením tří navzájem skřížených desek po úhlem
Podstata vynálezu
Výše uvedené nedostatky odstraňuje způsob výroby lepených spárovek, zejména tenkých lepených spárovek a zařízení k provádění tohoto způsobu podle předkládaného vynálezu. Podstatou způsobu je, že se na sebe do bloku naskládají ostrohranné ohoblované lamely, které mají v příčném řezu stejné rozměry a které se vzájemně polohují tak, že směr vláken v příčném řezu vždy dvou na sobě ležících lamel se střídá. Tyto jednotlivé lamely se na k sobě přiléhajících plochách opatří ekologicky nezávadným disperzním nebo vodovzdorným lepidlem a po sestaveni bloku z lamel, jehož výška je dána požadovanou šířkou spárovky, se v kolmém směru vystaví plochy lamel po celé své délce z obou stran působení přítlačné síly. Po vytvrzení lepidla se ze vzniklého slisovaného bloku získají lepené spárovky tak, že se z boční strany tohoto bloku odřezávají spárovky požadované tloušťky.
Výhodné je, když se směr vláken v příčném řezu vždy dvou na sobě ležících lamel střídá v pravém úhlu, což je ideální stav.
Pro zlepšení výsledného efektu se povrch vytvořené spárovky na obou stranách obrousí.
Zařízení pro výrobu lepených spárovek způsobem podle uvedeného vynálezu je tvořeno linkou, sestávající ze za sebou zařazených zařízení^respektive pracovišť, a to z kotoučové přeřezávací pily na příčné řezání, kotoučové sekačky, nanášečky lepidla, vytvrzovací a lisovací komory, druhé kotoučové přeřezávací pily na příčné řezání, válcového dopravníku, egalizační oboustranné brusky a formátovací pily. Jeho podstatou je, že mezi kotoučovou sekačku a nanášečku lepidla je zařazena cinkovací fréza a mezi výstup válcového a egalizační oboustrannou brusku je zařazen ve tohoto válcového hoblovkou, bubnovým obracečem, dopravníku směru od čtyřstrannou dopravníku řetězec y tvořený válcovou nanášečkou lepidla, vkládacím zařízením, turniketovým lisem, meziskladem a pásovou pilou s odebíracím pneumatickým zařízením, které je přesjf pásový dopravník a pohybové zařízení^ tvořené třemi válečkovými dopravníkyspojeno s egalizační oboustrannou bruskou.
Výhodou tohoto způsobu a zařízení oproti klasické výrobě spárovek je, že předkládaný způsob umožňuje výrobu tenkých lepených desek až v rozměru 2,5 x 0,6 m při tloušťce v rozmezí
2,5 až 6 mm, což známé způsoby neumožňují docílit. Uváděný způsob je mnohem levnější než maximální dřevo, a i když je dražší než dýhované povrchy, je jeho výhodou, že výsledný vzhled má přirozenější charakter a poškozená místa lze opravovat broušením. Kromě polovičních pořizovacích nákladů oproti klasické technologii se dosahuje třetinové úspory elektrické energie a rovněž tak i úspory pracovní síly. Odpadá zde poměrně složitá manipulace se vstupním materiálem. Podstatnou výhodou je i skutečnost, že vyrábět spárovky klasických tlouštěk výtěžností.
uvedeným způsobem lze s nesrovnatelně vyšší
Způsob výroby lepených spárovek a zařízení k jeho provádění bude blíže objasněno pomocí přiložených výkresů. Na
Přehled obrázků na výkresečá obr. 1 je uveden výchozí spárovky, obr.2 představuje obr.3 je detail spoje dvou blok, z něhož se řežou lepené pohled na lepenou spárovku, na sousedních lamel a na obr.4 je uvedeno blokové schéma zařízení pro výrobu lepených spárovek.
Příklady provedení vynálezu
Blok na obr.l je vytvořen z určitého množství ostrohranných ohoblovaných lamel A, které mají v příčném řezu stejné rozměry. Lamely Δ jsou skládány na sebe, přičemž na jejich plochy B je naneseno ekologicky nezávadné disperzní nebo vodovzdorné lepidlo pro jejich vzájemné spojení. Pro dosažení lepší rovnosti a trvanlivosti lepených spárovek C je výhodné při sestavování lamel A dbát na směr vláken E tak, aby se v příčném řezu dvou na sobě ležících lamel desek A střídal, a to nejlépe v pravém úhlu. Lamely A jsou v příčném řezu pravoúhlé a plochy B, které mají být slepeny, jsou ohoblované. V okamžiku lepení se z obou stran lamely A na plochách B v bloku k sobě přitlačí silou F působící v kolmém směru na tyto plochy B. Po vytvrzení lepidla se z bloku získají lepené spárovky C tak, že se z boční strany bloku odřezávají jednotlivé spárovky dle požadované tlouštky A-^j_Αγγ^Αβ · Rezna spára je na výkrese vyznačena přerušovanou čarou.
Na obr.2 je uvedena hotová lepená spárovka C. jejíž i/ tloušfka d.je v rozmezí 2,5íu&6 mm. Desku tvoří souběžné lišty D, které jsou stejně dlouhé jako samotná deska. Výsledná spárovka se nakonec oboustranně brousí. Vzniklou spárovku lze přilepit na jakoukoli plochu, jakož i na oblé povrchy.
V konkrétním případě je vstupním materiálem řezivo většinou o průřezu 33 M 70 krátě 200 450 mm v délkách 1 cvz2,5 m, převážně z kulatiny II. třídy, které je sušeno a pro potřebu výroby vytřiďováno v kvalitě Pellopat při vlhkosti 8 až 12%. Z tohoto řeziva se vyráběj! lamely 30 (70) x 200 až 450 mm v provedeni nekonečného vlisu, dělené v délkách 1 až
2,5 m. Z lamel se dále slepí blok, do rozměru 450^850 x 200 400 mm a délek 1 ^aj 2,5 m. Tento blok je základním polotovarem pro rozřezání na tenkou spárovku.
Samotné zařízení pro výrobu lepených spárovek podle vynálezu je tvořeno linkou, sestávající z těchto za sebou zařazených zařízení respektive pracovišť: kotoučová přeřezávací pila 2 na příčné řezání, kotoučová sekačka 2, cinkovací fréza 4, nanášečka 5 lepidla, vytvrzovací a lisovací komora 6, druhá kotoučová přeřezávací pila 7 na příčné řezání, válcový dopravník 8., čtyřstranná hoblovka 9., bubnový obraceč
10. válcová nanášečka 11 lepidla, vkládací zařízeni i2, turniketový lis 13. mezisklad .14, pásová pila 15., dopravník 16. egalizační oboustranná bruska 17.» formátovací pila 18. výstupní paleta 19. Mezi dopravníkem 16 a širokopásovou egalizační bruskou 17 je zařazeno pohybové zařízenítvořené válečkovými dopravníky 20., 21 od 22. které je v podstatě součástí pásové pily 15.. Zařízení je rovněž vybaveno cyklonem 23 pro ukládání pilin ze strojů.
Základní surovinou pro výrobu tenké spárovky je většinou ostrohranné deskové řezivo kvality Pellopat o průřezu 33 x 70, 200 x 450 mm a o maximální délce 5 m. Řezivo,vysušené na vlhkost 8 txsv 12% y se ukládá do hráni 1 na palety a takto připravené se přiváží do výrobní haly. Z hráně i se desky vkládají na pracovní stůl kotoučové přeřezávací pily 2 na příčné řezání, kde je materiál upravován tak, že se odstraňují velké, černé a vypadavé suky. Vykráčené části jsou pásovým dopravníkem dopravovány ke kotoučové sekačce 3., kde jsou zpracovány na štěpky, které se použijí například na vytápění sušárny. Takto vzniklé lamely postupují dále do linky, která je již kontinuální.
Na cinkovací fréze 4 dochází na čele lamel k vyfrézování vertikálního činku, pomocí kterého se spojují do nekonečné délky. Lamely ^opatřené cinkem y postupuji do nanášečky 5 lepidla, kde se do činku nanese lepidlo. Takto přichystané lamely postupují do vytvrzovaci a lisovací komory 6, kde dochází k podélnému slisování a vytvrzování lepidla ve spojovaných lamelách. Tyto nekonečně dlouhé lamely se vykračují na požadovanou délku 1OV2,5 m na zkracovací pile, kterou je druhá kotoučová přeřezávací pila 7 na příčné řezání. Takto vykráčené lamely se pomoci válečkového dopravníku 8.
Zde dochází což je nezbytné Takto připravené dopravují k čtyřstranné hoblovce 9, k čtyřstrannému opracováni povrchu lamel, k jejich vzájemnému dokonalému slisování, lamely jsou základním stavebním prvkem pro výrobu bloku, ze kterého se poté řežou výsledné spárovky. Čtyřstranné opracované lamely postupují do bubnového obraceče 10. kde dochází k obráceni každé druhé lamely o 180θ, čímž se docílí křížového uložení vláken vždy dvou sousedních lišt v lepené spárovce. Ve válcové nanášečce 11 dochází k nanesení lepidla na spodní a horní plochu lamely, přičemž první a poslední lamely v bloku se nenanáší lepidlem. Lze například použít disperzní vodou ředitelné lepidlo B2 nebo vodovzdorné lepidlo B3<£/ B4. Lepený spoj odpovídá požadavkům normy DIN 68602. Lamely s naneseným lepidlem se pomocí vkládacího zařízení 12 vkládají do turniketového lisu 13., kde dochází ke slisování jednotlivých lamel v jednolitý blok, ze kterého se poté řežou jednotlivé spárovky. Lisování jednoho bloku trvá 1/2 hodiny.
Z turniketového lisu 13 se bloky dopravuji do meziskladu 14. kde dochází k vyrovnání vnitřního pnutí po lisování. Doba pobytu bloku v meziskladu 14 závisí na tloušťce budoucí spárovky. Příklady této závislosti uvádí následující tabulka:
Tloušťka spárovky (mm) Doba v meziskladu (hod) Tloušťka spárovky (mm) Doba v meziskladu (hod)
50 4 10 7
40 4 8 8
30 5 6 10
20 5 4 12
15 6 3 14
Bloky z meziskladu 14 jsou dopravovány ke speciálně upravené pásové pile 15. kde se jednotlivé bloky rozřezávají na tenké lepené spárovky. Pásová pila 15 je speciálně upravená tak, aby mohla řezat tenké spárovky. Odebírací pneumatické zařízení, které je součástí pásové pily 15^ ukládá jednotlivé odřezané spárovky na pásový dopravník 16. který je dopravuje k egalizační oboustranné brusce 17, kde dochází k egalizaci ploch na požadovanou kvalitu povrchu a tloušťku. Poté se spárovky dopravují k formátovací pile 18., kde se formátují na požadovaný rozměr. Konečný produkt je ukládán na výstupní paletu 19.. Hotové výrobky se z haly odvážejí do klimatizačního skladu.
Přesuny mezi jednotlivými částmi linky jsou prováděny pomocí válečkových dopravníků. V průběhu výroby spárovek dochází na jednotlivých postech linky k odsávání pilin od dřevoobráběcích strojů, které jsou ukládány do cyklonu 23. a k odvětrávání nanášeček^epidla a lepícího a turniketového lisu^J, Linka je kontinuální a její kontinuálnost zabezpečuje řídící zařízení. K řízeni pak postačí jeden pracovník, který linku ovládá od řídicího pultu, který je například umístěn u pásové pilyíísL.
Z výše uvedeného popisu vyplývají jasně rozdíly mezi současnými technologiemi a předkládaným novým řešením. Při klasickém způsobu se fošny rozmítají na jednotlivé lišty buď rozmítací pilou nebo na malých rámových pilách. Z nařezaných lišt se vybírají kvalitní lišty, u ostatních se vykračují velké a vypadavé suky, tyto lišty se na čele opatří cinkem a lisují se v nekonečnou délku. Takto nekonečně dlouhé lišty se krátí na požadovanou délku, nanese se na ně lepidlo a podélně se slisují. Tento technologický postup spočívá tedy v tom, že se nařežou lišty a ty se pak spolu slepí, čímž vznikne spárovka. U tohoto způsobu je obtížná manipulace s lištami a dále je velký počet řezných spár, čímž se značně snižuje výtěž, která dosahuje asi 30%.
U předkládané technologie se z desek vytvoří lamely požadované kvality a ty se slepí v jednolitý blok, ze kterého se poté řežou spárovky. Tento nový způsob se vyznačuje jednoduchosti technologického toku, kontinuálností linky, značně větší výtěží a možností vyrábět spárovky od tloušťky 3mm. Pro konkrétní představu je níže uvedena v tabulce výtěž při výrobě tenké lepené spárovky a při standardních rozměrech spárovky. Vždy je uvažován rozměr bloku 350 x 800 x 2500 mm a řezná spára 2 mm.
Tenké lepené spárovky tloušťka spáry výtěž (%)
2,5 50
3 61,7
4 59,4
5 72,9
6 77,1
Standardní rozměry spárovky 15 77,1
20 80
30 77,1
40 80
50 85,7
Průmyslová využitelnost
Způsob výroby podle vynálezu se používá zejména pro výrobu tenkých lepených spárovek. Vzniklé spárovky lze použít pro povrchy rovných ploch jako jsou stoly, dveře, stěny, skříně a podobně. Rovněž tak je výsledný produkt vhodný pro obklady, podhledy či parkety. Desky mohou být dodávány do nábytkářského průmyslu v předem určených rozměrech. Tímto způsobem lze vyrábět speciální překližky, způsobem podle předkládaného
Lepenou spárovku , zhotovenou vynálezu,lze přilepit nejen na jakoukoli rovnou plochu, ale též na oblé povrchy

Claims (4)

PATENTOVÉ NÁROKY i
1. Způsob výroby lepených spárovek, zejména tenkých lepených spárovek, vyznačující se tím, že se na seb^j , β ' do bloku naskládají ostrohranné ohoblované lamely (A), * f □ které mají v příčném řezu stejné rozměry a které se vzájemně polohuji tak, že směr vláken (E) v příčném řezu vždy dvou na sobě ležících lamel (A) se stžldá, Jednotlivé lamely (A) se na k sobě přiléhajících plochách (B) opatří vodovzdorným nebo disperzním vodou ředitelným lepidlem a po sestaveni bloku z lamel (A), jehož výška je dána požadovanou šířkou spárovky, se v kolmém směru vystaví plochy (B) lamel (A) po celé své délce z obou stran působení přítlačné síly, načež se po vytvrzení lepidla ze vzniklého slisovaného bloku získají lepené spárovky tak, že se z boční strany tohoto bloku odřezávají spárovky požadované tloušťky.
01§0Q
2. Způsob výroby spárovek podle nároku 1, vyznačující se tím, že směr vláken (E) v příčném řezu vždy dvou na sobě ležících lamel (A) se střídá v pravém úhlu.
3. Způsob výroby spárovek podle nároku la2, vyznačující se tím, že povrch vytvořené spárovky se na obou stranách obrousí.
4. Zařízení pro výrobu lepených spárovek způsobem podle nároku 1 až 3, které je tvořeno linkou, sestávající ze za sebou zařazených zařízení^respektive pracovišť, a to z kotoučové přeřezávací pily na příčné řezáni, kotoučové sekačky, nanášečky lepidla, vytvrzovací a lisovací komory, druhé kotoučové přeřezávací pily na příčné řezání, válcového dopravníku, egalizační oboustranné brusky a formátovací pily, vyznačující se tím, že mezi kotoučovou sekačku (3) a nanášečku (5) lepidla je zařazena cinkovací fréza (4) a mezi výstup válcového dopravníku (8) a egalizační oboustrannou brusku (17) je zařazen ve směru od tohoto válcového dopravníku (8) řetězec y tvořený čtyřstrannou hoblovkou (9), bubnovým obracečem (10). válcovou nanášečkou (11) lepidla, vkládacím zařízením (12), turniketovým lisem (13) , meziskladem (14) a pásovou pilou (15) s odebíracím pneumatickým zařízením, které je přesjf pásový dopravník (16) a pohybové zařízeni j tvořené třemi válečkovými dopravníky (21, 22, 2.0) y spojeno s egalizační oboustrannou bruskou (17) .
CZ971289A 1997-04-29 1997-04-29 Způsob výroby lepených spárovek a zařízení k jeho provádění CZ285185B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ971289A CZ285185B6 (cs) 1997-04-29 1997-04-29 Způsob výroby lepených spárovek a zařízení k jeho provádění

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ971289A CZ285185B6 (cs) 1997-04-29 1997-04-29 Způsob výroby lepených spárovek a zařízení k jeho provádění

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ128997A3 true CZ128997A3 (cs) 1999-01-13
CZ285185B6 CZ285185B6 (cs) 1999-06-16

Family

ID=5463065

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ971289A CZ285185B6 (cs) 1997-04-29 1997-04-29 Způsob výroby lepených spárovek a zařízení k jeho provádění

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ285185B6 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CZ285185B6 (cs) 1999-06-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6695944B2 (en) Veneer face plywood flooring and methods of making the same
US8245742B2 (en) Systems for glulam beams
EP2344309B1 (en) Manufactured wood product and methods for producing the same
US5050653A (en) Laminated wood process for using waste offcut strips and products thereof
US5352317A (en) Method of preparing a multilayered solid wood panel
RU2202027C2 (ru) Профильное изделие из дерева, составная деревянная конструкция из профильных изделий (варианты) и способ ее изготовления
CN107735233B (zh) 生产层叠的木制品的方法,以及层叠的木制品
CA2941095A1 (en) Method of manufacturing a corrugated wood element, a corrugated wood element and its uses
HUT51953A (en) Method and apparatus for producing laminated boards from sawn timber
AU720220B2 (en) A method for manufacturing wooden boards by glueing and a board
CZ128997A3 (cs) Způsob výroby lepených spárovek a zařízení k jeho provádění
CN1165728A (zh) 一种木质板材的制造方法
CZ6162U1 (cs) Zařízení pro výrobu lepených spárovek
RU2052623C1 (ru) Паркетный щит и способ его изготовления
RU2049661C1 (ru) Паркетная плита и способ ее изготовления
FI95008B (fi) Menetelmä parkettilautojen valmistamiseksi
RU2128114C1 (ru) Способ изготовления паркетных досок
KR102722076B1 (ko) 곧은결무늬 원목단판 제조방법
RU2159700C1 (ru) Способ изготовления деревянных панелей путем склеивания и панель, полученная этим способом
WO2006005176A1 (en) Variable dimension engineered timber system
RU2383434C1 (ru) Способ получения деревянных клееных конструкций и пилопродукции
US3589963A (en) Method for preparing building boards having attached onto their bases veneer strips standing on their narrow edge and attached to each other
EP1181139A1 (en) Method and arrangement for the continuous manufacture of profiled lignocellulose-containing board or strip-like products
RU2118589C1 (ru) Способ изготовления деревянных плит из отходов пиломатериалов
RU2005149C1 (ru) Способ изготовлени паркетного щита