CZ12701U1 - Prostorový prvek k ochraně vysílačového zařízení nebo jiných elektrotechnických přístrojů pro telekomunikaci - Google Patents

Prostorový prvek k ochraně vysílačového zařízení nebo jiných elektrotechnických přístrojů pro telekomunikaci Download PDF

Info

Publication number
CZ12701U1
CZ12701U1 CZ200112322U CZ200112322U CZ12701U1 CZ 12701 U1 CZ12701 U1 CZ 12701U1 CZ 200112322 U CZ200112322 U CZ 200112322U CZ 200112322 U CZ200112322 U CZ 200112322U CZ 12701 U1 CZ12701 U1 CZ 12701U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
cooling unit
ventilation
spatial element
air
spatial
Prior art date
Application number
CZ200112322U
Other languages
English (en)
Inventor
Illo-Frank Dr.-Ing. Primus
Andreas Milbich
Original Assignee
Betonbau Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Betonbau Gmbh filed Critical Betonbau Gmbh
Publication of CZ12701U1 publication Critical patent/CZ12701U1/cs

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02BBOARDS, SUBSTATIONS OR SWITCHING ARRANGEMENTS FOR THE SUPPLY OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02B7/00Enclosed substations, e.g. compact substations
    • H02B7/06Distribution substations, e.g. for urban network
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04HBUILDINGS OR LIKE STRUCTURES FOR PARTICULAR PURPOSES; SWIMMING OR SPLASH BATHS OR POOLS; MASTS; FENCING; TENTS OR CANOPIES, IN GENERAL
    • E04H1/00Buildings or groups of buildings for dwelling or office purposes; General layout, e.g. modular co-ordination or staggered storeys
    • E04H1/12Small buildings or other erections for limited occupation, erected in the open air or arranged in buildings, e.g. kiosks, waiting shelters for bus stops or for filling stations, roofs for railway platforms, watchmen's huts or dressing cubicles
    • E04H1/1205Small buildings erected in the open air
    • E04H1/1238Shelters for engines, e.g. electrical meter housings
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04HBUILDINGS OR LIKE STRUCTURES FOR PARTICULAR PURPOSES; SWIMMING OR SPLASH BATHS OR POOLS; MASTS; FENCING; TENTS OR CANOPIES, IN GENERAL
    • E04H5/00Buildings or groups of buildings for industrial or agricultural purposes
    • E04H5/02Buildings or groups of buildings for industrial purposes, e.g. for power-plants or factories
    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02BBOARDS, SUBSTATIONS OR SWITCHING ARRANGEMENTS FOR THE SUPPLY OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02B1/00Frameworks, boards, panels, desks, casings; Details of substations or switching arrangements
    • H02B1/56Cooling; Ventilation
    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02BBOARDS, SUBSTATIONS OR SWITCHING ARRANGEMENTS FOR THE SUPPLY OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02B1/00Frameworks, boards, panels, desks, casings; Details of substations or switching arrangements
    • H02B1/56Cooling; Ventilation
    • H02B1/565Cooling; Ventilation for cabinets

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Power Engineering (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Cooling Or The Like Of Electrical Apparatus (AREA)

Description

Prostorový prvek k ochraně vysílačového zařízení nebo jiných elektrotechnických přístrojů pro telekomunikaci
Oblast techniky
Technické řešení se týká prostorového prvku k ochraně vysílačového zařízení nebo jiných elektrotechnických přístrojů pro telekomunikaci s nejméně jedním ventilačním prvkem jakož i s ventilačními otvory v nejméně jedné stěně prvku.
Dosavadní stav techniky
Vysílačová zařízení nebo odpovídající elektrotechnické přístroje vytvářejí poměrně vysoké ztrátové výkony, a jejich životnost závisí na určitých mezních teplotách, které nesmějí být překročeny. Jakožto prostorové prvky slouží tzv. telekomunikační mobilní boxy, které mohou být vytvořeny jako ocelové kontejnery nebo také jako betonové prostorové prvky, vždy opatřené přístupovými dveřmi.
Ze strany přihlašovatelky byl k odvádění tepelných ztrát až 4 kW vyvinut vlastní odvětrávaci systém pro betonové prostorové prvky, který vystačí bez klimatizačního přístroje a pouze, a to poměrně zřídka, při vysokých venkovních teplotách vyžaduje použití vestaveného ventilátoru. Za tím účelem je na straně dveří zabudován větrací prvek o rozměrech 52 cm x 64 cm, který obsahuje filtrační mříž. Pro odpadní vzduch jsou v blízkosti střechy uspořádány odvětrávaci drážky, takjako v uspořádání podle DE 197 06 320 AI přihlašovatelky.
Stoupne-li teplota uvnitř stanice nad 45 °C, zapne se ventilátor uspořádaný v protilehlé stěně průměr vyhloubení je 34,5 cm, přičemž k přívodu vzduchu slouží jak větrací prvek přívodního vzduchu s filtrační mříží, tak také odvětrávaci drážka. Způsobem jejich konstrukcí je pak snížena možnost zanášení prachu.
Podstata technického řešení
Jako cíl technického řešení bylo stanoveno zlepšení chladicích poměrů u tzv. mobilních boxů a vyhovění zvýšeným nárokům, jimž dosavadní řešení nepostačovala. Za prvé má být kromě 4 kW odváděn i ztrátový výkon 7 kW a 10 kW, za druhé má přípustná teplota uvnitř prvku představovat 3 5 °C, a to dokonce při maximální teplotě okolí - okolní vzduch 40 °C; v této situaci nevede přirozené odvětrávání s podporou ventilátoru k žádnému zlepšení.
Stanoveného cíle bylo dosaženo vyvinutím prostorového prvku k ochraně vysílačového zařízení nebo jiných elektrotechnických přístrojů pro telekomunikaci s nejméně jedním ventilačním prvkem jakož i s ventilačními otvory v nejméně jedné stěně prvku, přičemž ve ventilačním otvoru střešní oblasti prostorového prvku je uspořádán nejméně jeden ventilační prvek a ve vnitřním prostoru prostorového prvku je uspořádán nejméně jeden chladicí agregát ke chlazení vnitřního vzduchu.
Chladicí agregát je s výhodou uspořádán z vnitřní strany před nejméně jedním stěnovým otvorem stěny prvku.
Chladicí agregát je dále s výhodou přiřazen k ventilačnímu prvku.
Kondenzátor a výpamík chladicího agregátu je s výhodou uspořádán před stěnovým otvorem nebo otvory, přičemž nejméně v blízkosti výpamíku jev čelní štěně skříně chladicího agregátu uspořádán výstupní vzduchový otvor.
Je výhodné, když chladicímu agregátu přísluší zvláštní vzduchový okruh.
Nad kondenzátorem je výhodně uspořádán nejméně jeden radiální ventilátor chladicího agregátu.
Vzduchový okruh chladicího agregátu může být veden přes mřížku přívodního vzduchu ve stěně prostorového prvku, jakož i přes mřížku odpadního vzduchu nad mřížkou přívodního vzduchu.
-1 CZ 12701 U1
Kondenzátor chladicího agregátu může být uspořádán před prvkem přívodního vzduchu, například před kruhovým odvětráním prostorového prvku.
Chladicí agregát může být rovněž uspořádán výstředně na zadní straně prvku a obsahuje jak v čelní stěně skříně, tak také v boční stěně výstupní vzduchový otvor.
Prostorový prvek podle tohoto technického řešení obsahuje žaluzii přívodního vzduchu s prachovým filtrem v odpadním proudu ztrátového tepla.
V prostorovém prvku jsou uspořádány skříňové rozváděče a nízkonapěťový rozdělovač.
Prostorový prvek dále podle tohoto technického řešení obsahuje větrací žaluzii otvoru přívodního vzduchu.
Prostorový prvek podle tohoto technického řešení může rovněž obsahovat společnou větrací žaluzii pro otvor přívodního vzduchu jakož i pro větrací otvory okruhu chladicího agregátu.
Podstata technického řešení spočívá tedy vtom, že ve ventilačním otvoru střešní oblasti prostorového prvku je uspořádán nejméně jeden ventilační prvek ave vnitřním prostoru prostorového prvku je uspořádán nejméně jeden chladicí agregát ke chlazení vnitřního vzduchu.
Chladicí agregát má být přitom uspořádán z vnitřní strany před nejméně jedním stěnovým otvorem stěny prvku.
Jako příznivé se ukázalo, když je kondenzátor a výpamík chladicího agregátu uspořádán před stěnovým otvorem, přičemž nejméně v blízkosti výpamíku je v čelní stěně skříně chladicího agregátu uspořádán výstupní vzduchový otvor.
Ke chladicímu agregátu má pak příslušet zvláštní vzduchový okruh, jak bude ještě vysvětleno níže.
Normální klimatizační přístroj o chladicím výkonu například 7 kW nebo 10 kW je velmi drahý a objemný. U tříštivých přístrojů ktomu přistupuje ještě nebezpečí vandalismu co se týče venkovních dílů.
Systémem podle technického řešení je po převažující část roku - při nepříliš vysokých teplotách provozována ventilace shora popsaným způsobem, tzn. přes prvek přívodního vzduchu s filtrační mříží, který je z důvodu potřeby místa pro přídavný chladicí agregát uspořádán na zadní straně prostorového prvku, včetně kruhového odvětrání a ventilátoru s hodinovým výkonem 3000 m3, uspořádaným z prostorových důvodů a z nutnosti polohy na nejvyšším místě ve střeše.
Pokud není přirozené odvětrávání respektive přídavné použití ventilátoru z důvodu teplot již postačující ke splnění daných požadavků, je přívodní vzduch - venkovní vzduch o teplotě až 40 °C - chlazen speciálním chladicím agregátem nacházejícím se uvnitř, přičemž je současně v provozu ventilátor ve střeše. Toto řešení je oproti dosavadním klimatizačním přístrojům, které chladí většinou vnitřní vzduch, co se týče uspořádání i provozu cenově příznivější a méně náročné na údržbu; chladicí agregáty jsou podstatně méně v provozu než klimatizační zařízení.
Chladicí agregát použitý podle technického řešení o rozměrech s výhodou 65 x 40 x 18 cm obsahuje popsaný kondenzátor bezprostředně před ave výšce prvku přívodního vzduchu. Přívodní vzduch pak dole vstupuje ochlazený z agregátu do mobilního boxu, zásobuje ho chladným vzduchem, který se účastní tepelné výměny s přístroji a odvádí ztrátové teplo pomocí ventilátoru nacházejícího se ve střeše a kruhového odvětrání. Jelikož je agregát namontován v rohu mobilního boxu, dochází k výstupu ochlazeného vzduchu na dvou stranách agregátu ve tvaru písmene L.
Kondenzátor chladicího agregátu je s výhodou ochlazován zvláštním vzduchovým okruhem s radiálním ventilátorem uspořádaným nad ním, vedeným přes mřížku přívodního vzduchu v betonové stěně mobilního boxu jakož i přes mřížku odpadního vzduchu nad mřížkou přívodního vzduchu s venkovním vzduchem.
-2CZ 12701 Ul
Chladicí agregáty jsou koncipovány tak, že pro ztrátové výkony jak 4 kW, tak i 7 kW a 10 kW vykazují v mobilním boxu tu samou velikost a připojovací rozměry.
Prostorovým prvkem podle technického řešení je umožněn způsob jeho klimatizace k ochraně vysílačového zařízení nebo jiných elektrotechnických přístrojů pro telekomunikaci, u něhož je přívodní vzduch ochlazován uvnitř se nacházejícím chladicím agregátem, zatímco je uváděn v činnost střešní ventilační prvek. Přitom jev prvním stupni prováděno odvádění ztrátového tepla přirozenou konvekcí a ve druhém stupni je prováděno odvádění ztrátového tepla zvýšením odvětrávacího objemu pomocí ventilace. Zároveň se při mezní teplotě 35 °C uvnitř prostorového prvku ukázalo jako příznivé zapnutí chladicího agregátu pro přívodní vzduch, jakož i přídavné ochlazování proudu přívodního vzduchu.
Odvádění tepla z chladicího agregátu může být prováděno zvláštním ventilačním zařízením. Chladicí interval je přitom možno označit jako třetí stupen zpracování.
Koncepce podle technického řešení přináší mimo jiné následující výhody:
- menší provozní čas než klimatizační přístroj, neboť vnitřní teploty jsou stále vyšší než vnější teploty, tím
- delší životnost;
- cenově příznivější řešení než klimatizační přístroj;
- prostorovou úsporu oproti speciálním konstrukcím;
- vyměnitelnost uvnitř konstrukce podle různých požadavků (4kW, 7 kW, 10 kW), neboť přídavné chladicí agregáty a konstrukční prvky k přívodu a odvodu vzduchu apod. mají v mobilním boxu stejné rozměry.
Přehled obrázků na výkresech
Další výhody, znaky a podrobnosti technického řešení vyplývají z následujícího popisu výhodných příkladů provedení, znázorněných na výkresech, kde značí:
obr. 1 půdorys prostorového prvku z betonu jako tzv. mobilního boxu - bez střešní desky - pro vysílačová zařízení v telekomunikaci;
obr. 2 až obr. 4 řezy bočnicemi a čelními stěnami mobilního boxu;
obr. 5 vertikální řez prostorovým prvkem podle čáry V-V z obr. 1 s čelním pohledem na klimatizační přístroj;
obr. 6 vertikální řez prostorovým prvkem podle čáry VI-VI z obr. 1;
obr. 7 horizontální částečný řez ve výřezu z obr. 3 podle šipky VII s podpěrným úhelníkem vycházejícím z bočnice;
obr. 8 detail výřezu podle obr. 7 v řezu k němu kolmém s půdorysem podpěrného úhelníku;
obr. 9 podpěrný úhelník oproti obr. 8 zvětšený;
obr. 10 částečný řez dveřmi podle obr. 1 s přilehlým soklem;
obr. 11 půdorys střešní desky mobilního radioboxu;
obr. 12 až obr. 13 zvětšené výřezy z obr. 11 podle šipky ΧΠ, respektive ΧΠΙ;
obr. 14 čelní pohled na chladicí přístroj znázorněný na obr. 1;
obr. 15 bokorys k obr. 14;
obr. 16 chladicí přístroj podle obr. 1,14 v pohledu zezadu;
obr. 17 půdorys obr. 14 až 16;
-3CZ 12701 Ul obr. 18 a obr. 19 příčný a podélný řez jiným prostorovým prvkem s instalačními prvky; obr. 20 půdorys k obr. 18 a obr. 19;
obr. 21 a obr. 22 schéma proudění k příčnému a podélnému řezu podle obr. 18 a obr. 19 se znázorněním proudění při přirozené konvekci (první stupeň);
obr. 23 a obr. 24 dvě schémata nuceného větrání (druhý stupeň);
obr. 25 a obr. 26 dvě schémata k funkci jakožto klimatizační přístroj (třetí stupeň).
Příklady provedení technického řešení
Betonový kvádrovitý prostorový prvek 10 nebo mobilní radiobox obdélníkového půdorysu o vnější délce a například 240 cm a šířce b 180 cm obsahuje na základové desce 12 monoliticky ío vytvořené, vzájemně rovnoběžně bočnice 14, 14a, spojené čelními stěnami 16 o tloušťce e 10 cm a světlé výšce h 240 cm. V horním okraji 17 těchto stěn 14, 14a, 16 je vytvořen stupen 18 o výšce f 6 cm a šířce g 140 cm; délka el zbylého horního okraje 17 odpovídá tloušťce stěny e.
Tento stupeň 18 tvoří se střešní deskou 20 znázorněnou na obr. 5, 6 v blízkosti střechy ventilační drážku 22, jejíž vytvoření zejména vnější zakrytí krycími profily 24 - je uvedeno například v DE
197 06 320 AI jako prvek přepínací stanice. Šipky x v obr. 1 znázorňují vznikající směry proudění.
Střešní deska 20 opatřená dvěma horními plochami 21 skloněnými od vrcholu 19 směrem k okrajům a vykazující okrajovou výšku z 14 cm je s přesahem i 10 cm položena na stěnách 14, 14a, 16, které se v příkladu podle obr. 5 a obr. 6 ve svém průřezu směrem vzhůru zužují, a upevněna v rozích - v oblasti kotevních otvorů 26 - utažením těsnicích ucpávek 27 prostřednictvím stahováků 28. Potom jsou zmíněné krycí profily 24 uchyceny v oblasti ventilační drážky 22, a to na kolíkových otvorech 23. Na obr. 1 je okraj 20a zde chybějící střešní desky 20 znázorněn čárkovaně.
Střešní deska 20 opatřená na své vnitřní ploše izolační deskou 30 obsahuje ventilační otvor 34 s ventilátorem 36, překryté střešní kupolí 32 a obklopené vnějším okrajovým límcem 33; hodinový výkon ventilátoru je s výhodou 3000 m3. Kruhový průmět trubkovitého ventilačního otvoru 34 je na obr. 1 označen jako 34a; ktomu pak existuje podle obr. 11 alternativně možný obdélníkový průmět 34r.
Ve zhruba středovém otvoru 38 bočnice 14 jsou podle obr. 1 uspořádány dveře 40 o šířce bl
90 cm a výšce hl 200 cm; poblíž otvoru 38 se v jeho prahu 39 nachází zemnicí kolík 42.
Na výřezech bočnice 14a bez dveří podle obr. 7 a obr. 8 je na jedné straně vybrání 44 o šířce n 16 cm a délce nl 32 cm zřejmý úložný úhelník 46 o délce £ 45 cm, jehož vnitřní rameno 47 je v místě 49 přišroubováno na bočnici 14a a jehož vnější rameno 48 o šířce ql 8 cm od bočnice 14a odstává.
Ve vnitřním prostoru 50 betonového prvku 10 jsou na obr. 1, 5, 6 na čelních stěnách 16 pod vztahovou značkou 52 uspořádány vysílače nebo jiné elektrotechnické přístroje pro telekomunikaci, které vytvářejí poměrně vysoké ztrátové výkony a jejichž životnost je závislá na určitých mezních teplotách. K tomu se na bočnici 14a bez dveří nachází chladicí agregát 54 se skříní 56 o šířce s 65 cm, hloubce t 40 cm a výšce hi2 180 cm. Kvůli přívodu vzduchu jsou v této bočnici
14a podle obr. 3 uspořádány dva otvory 15 s větracími mřížkami na výkrese neznázoměnými.
Chladicí agregát 54 obsahuje ve své skříni 56 - v bočnici 14a před a ve výšce prvku pro přívodní vzduch vybaveného filtrační sítí - kon4enzátor 59 a pod ním výpamík 60 o stejné šířce sl 50 cm. V blízkosti výpamíku 60 je znázorněn kompresor 61 jakož i na čelní ploše 57 skříně 56 směrem k vnitřnímu prostoru 50 prvku výstupní vzduchový otvor 58; z obr. 6 je přitom zřejmý boční výstupní vzduchový otvor 56a.
Přívodní vzduch vstupuje dole ochlazený z chladicího agregátu 54 do mobilního radioboxu 10 (šipka y) a zásobuje tento chladným vzduchem, který se účastní tepelné výměny s elektrickými
-4CZ 12701 Ul přístroji a odvádí ztracené teplo přes ventilátor 36 nacházející se ve střešní desce 20 a přes ventilační drážku 22.
Chladicí agregát 54 je namontován ve vzdálenosti c 60 cm od sousední čelní stěny 16 a je opatřen výstupem chladicího vzduchu na nejméně dvou stranách tohoto chladicího agregátu 54.
s Kondenzátor chladicího agregátu 54 je ochlazován zvláštním vzduchovým okruhem, který je udržován na konstantní hodnotě ventilátorem 62, nacházejícím se nahoře v chladicím agregátu 54, a je vytvořen přes mřížku přívodního vzduchu v betonové stěně mobilního radioboxu 10 jakož i přes mřížku pro odvod vzduchu v betonové stěně, nacházející se nad mřížkou přívodního vzduchu v betonové stěně mobilního radioboxu 10, jakož i přes mřížku pro odvod vzduchu v io betonově stěně, nacházející se nad mřížkou přívodního vzduchu, venkovním vzduchem. Přívodní a odpadní vzduch mohou být také vedeny přes společnou mřížku.
Chladicí agregáty 54 jsou koncipovány tak, že mají stejnou velikost a připojovací rozměry, ať se jedná o ztrátové výkony v prostorovém prvku 10 4 kW, 7 kW nebo 10 kW, a to z důvodu standardizace (sériová výroba skříní), z důvodu zachování stále stejných podob prostorových prvků
10 z betonu, a i z důvodu vyměnitelnosti.
Vedle chladicího agregátu 54 je ve vzdálenosti ki od základové desky 12 uspořádán nízkonapěťový rozdělovač 64 o šířce ti 30 cm a výšce k 90 cm.
Také prostorové prvky nebo mobilní radiostanice 10a podle obr. 18 až 26 jsou monolitickým odlitkem a shora jsou uzavřeny prostřednictvím střešní desky 20. Jejich stěny 14, 14a, 16 jsou tepelně izolovány stejně jako jednokřídlé bezpečnostní dveře 40. Hmotnost prostorového prvku 10a bez přístrojů činí 70 kN.
Uspořádání přístrojů může být variabilní ave znázorněném příkladu je tvořeno čtyřmi skříňovými rozvaděči 52 - o šířce, která odpovídá hloubce fc 60 cm a výšce h3 200 cm - a nízkonapěťovým rozdělovačem 64. Na dveřové bočnici 14 je jako součást ventilačního systému nainstalován chladicí agregát 54 o hloubce t 34 cm a výšce Ϊ12 205 cm a to za specielním ventilačním prvkem 66.
Na mobilní radiovou stanici JO, 10a jsou co se týče vnitřní teploty kladeny zvláštní požadavky. Podle nich nesmí být při maximální venkovní teplotě 35 °C a ztrátovém výkonu instalovaných přístrojů 7 kW překročená vnitřní teplota 35 °C. K zajištění tohoto požadavku je použit třístup30 ňový ventilační a klimatizační systém. V prvním stupni dochází podle obr. 21, 22 k odvádění tepla přirozenou konvekcí, tzn. prostřednictvím přívodní žaluzie 68 s filtrační mříží a odpadního odvětrání 70.
Při stoupajících venkovních teplotách dochází k odvádění ztrátového tepla ve druhém stupni obr. 23 a obr. 24 - zvýšením ventilace s pomocí ventilátoru 36a, instalovaného na zadní stěně stanice. Je-li ve druhém stupni dosaženo ve vnitřním prostoru 50 stanice mezních teplot 35 °C, zapne se chladicí agregát 54 pro přívod vzduchu, takže proud přívodního vzduchu je přídavně ochlazován. Odvádění tepla chladicího agregátu 54 se provádí ventilačním okruhem, podporovaným zvláštním ventilátorem.
Jak otvor přívodního vzduchu k prostorovému prvku 10, tak také ventilační otvory okruhu chladicího agregátu jsou zakryty specielně zkonstruovanou společnou ventilační žaluzií. Přímé atmosférické vlivy na chladicí agregát 52 jsou vyloučeny. Takovýmto uspořádáním je zaručen vysoký stupeň ochrany celého objektu.
Mimoto existuje možnost neomezeného přívodu kabelu ke zbývajícím třem stranám stanice.
Účinnost popsaného zařízení byla dokumentována zkouškou v klimatizační komoře, při níž byla za účelem simulace ztrátového výkonu přístroje nainstalována tři topná tělesa s celkovým tepelným výkonem 7 kW, která byla během měření permanentně zapnuta. Regulace ventilačního stupně 2 (ventilátor) a 3 (chladicí agregát) byla nastavena tak, že ventilátor se zapínal při vnitřní
-5CZ 12701 Ul teplotě 30 °C a vypínal při teplotě 25 °C, chladicí agregát se zapínal při teplotě 35 °C a vypínal při teplotě 27 °C.
Prostorové ěidlo pro regulaci se nacházelo ve středu prostoru mezi přístroji ve vzdálenosti 15 cm pod střešní deskou 20. K zachycení vývoje teplot na různých místech v celém vnitřním prostoru bylo nainstalováno patnáct tepelných prvků.
Zkoušky v klimatizační komoře měly sloužit ke zjištění teplotního rozdělení v prostoru, ke zjištění průměrné teploty v prostoru a ke zjištění účelného umístění teplotního prostorového čidla pro regulaci ventilátoru a klimatizačního přístroje. Teploty okolí byly přitom nastavovány stupňovitě od 10 °C do 35 °C. Relativní vlhkost vzduchu byla přizpůsobena podle DIN 8900, ío část 2.
Dvacet minut po zapnutí tepelného zatížení se ukázalo, že při teplotě okolí 10 °C byla na teplotním čidle překročena mezní hodnota 35 °C, takže byly uvedeny do provozu ventilační stupně 2 a 3. Bylo zřejmé, že tepelné čidlo pod střechou se nachází v tepelném polštáři, což je známo rovněž z provzdušňovacích zkoušek u transformátoru.
V průběhu zkoušky byla pro optimální polohu teplotního čidla, které má zachytit průměrnou teplotu v prostoru pro regulaci ventilačních stupňů 2 a 3, zjištěna poloha před zadní stěnou pod ventilátorem.
Po přemístění teplotního čidla se při dále trvajících měřeních ukázalo, že ventilační stupeň 2 udržel vnitřní teplotu pod 35 °C. K zahrnutí toho, že při nižších teplotách okolí postačí ventilační stupeň 1 (přirozená konvekce), byla klimatizační komora na konci zkoušek testově provozována na 5 °C.
Další technické měřicí zkoušky byly prováděny ve volném prostoru. Regulační místo bylo vybráno tak, ze mobilní radiová stanice 10a stála celý den na slunci a ve větru.
Měření bylo uspořádáno podle výsledků zkoušek v klimatizační komoře. Byla ponechána regulace ventilačního stupně 2 - ventilátor - (zapnutí při 30 °C, vypnutí při 25 °C teploty v prostoru), jakož i byl ventilační stupeň 3 (chladicí agregát) pozměněn tak, že chladicí agregát se zapínal při 35 °C a při 30 °C opět vypínal.
v
Čidlo E po zachycení a regulaci střední teploty v prostoru bylo umístěno na zadní stěně 14a pod ventilátorem 36a. Metrologické zkoušky v klimatizační komoře se potvrdily, neboť při denních teplotách nad 30 °C - jak byly dosaženy v měřicích dnech ve volném prostoru - byl ventilační stupen 2 schopen udržet střední teplotu v prostoru i při trvale zapnutém tepelném výkonu 7 kW pod 35 °C, a k zapnutí chladicího agregátu tudíž nedošlo.
Umístění dvou čidel F vnitřní teploty a jednoho čidla G venkovní teploty je zřejmé z obr. 19 a obr. 20 a je dáno hodnotami vzdáleností r = 110 mm, n = 100 mm, r2 = 180 mm, Í3 = 80 mm.
Při poklesu venkovní teploty pod 20 °C se ventilátor 36a vypnul, takže bylo dosaženo ventilačního stupně 1, tzn. teplota uvnitř prostoru ležela pod 25 °C.
Po asi deseti minutách stoupla teplota uvnitř prostoru opět na 30 °C, takže ventilátor 36a se opět zapnul. Po dobu trvání tohoto měření, zhruba 94 hodin, byla doba chodu ventilátoru 36a (ventilační stupeň 2) asi 78 hodin (= 83 %), takže pro zhruba 16 hodin (=17 %) byl postačující ventilační stupeň 1. Venkovní teploty se v této době pohybovaly v rozmezí 34 °C až 14 °C.
Při dalším měření po dobu 23 hodin, při němž se vnitřní tepelné zatížení snížilo na 5 kW, byla doba chodu ventilátoru 18 hodin (=78 %), ventilační stupeň 1 byl tudíž vyhovující po dobu 5 hodin (= 22 %). Venkovní teploty se pohybovaly v tu dobu mezi 33 °C a 13 °C.
Z metrologických zkoušek tedy vyplynulo, že s třístupňovým ventilačním systémem podle technického řešení bylo nalezeno multifunkění hospodárné řešení zejména pro vysoké nároky na mobilní rádiové stanice vzhledem k nastalým vnitřním teplotám.
-6CZ 12701 Ul
Stanice JO, 10a s tímto ventilačním systémem se vyznačuje robustností, zlepšenou údržbou a vyšší hospodárností. Všechny důležité funkční jednotky jsou uspořádány uvnitř chráněného betonového opláštění. Provoz je nenáročný na údržbu a je energeticky úsporný, neboť funkce chladicího agregátu je zapotřebí - z hlediska celého roku - pouze v krátkém časovém období, tzn.
při extrémních - tedy zřídkavých - teplotních poměrech.
Závěrem je třeba poznamenat, že třístupňový ventilační systém podle technického řešení lze v rámci tohoto řešení použít také u jiných - zde nepopsaných - prostorových prvků pro elektroinstalace.
Seznam vztahových značek:
10 prostorový prvek, mobilní radiová stanice 36a - ventilátor
10a - prostorový prvek, mobilní radiová stanice 38 - otvor
14 - bočnice, boční stěna 39 - práh
14a - bočnice, boční stěna 40 - dveře
15 - otvor 42 - zemnicí kolík
16 - čelní stěna 44 - vybrání
17 - horní okraj 46 - úložný úhelník
18 - stupeň 47 - vnitřní rameno
19 - vrchol 48 - vnější rameno
20 - střešní deska 49 - místo
20a - okraj desky 50 - vnitřní prostor
21 - horní plocha 52 - vysílač
22 - ventilační drážka 54 - chladicí agregát
23 - kolíkový otvor 56 - skříň
24 - krycí profil 56a - boční výstupní vzduchový otvor
26 - kotevní otvor 57 - čelní plocha
27 - těsnicí ucpávka 58 - výstupní vzduchový otvor
28 - stahovák 59 - kondenzátor
30 - izolační deska 60 - výpamík
32 - střešní kupole 61 - kompresor
33 - okrajový límec 62 - ventilátor
34 - ventilační otvor 64 - rozdělovač
34a - kruhový průmět 66 - ventilační prvek
34r - obdélníkový průmět 68 - přívodní žaluzie
36 - ventilátor 70 - odvětrání.
NÁROKY NA OCHRANU

Claims (13)

1. Prostorový prvek k ochraně vysílačového zařízení nebo jiných elektrotechnických přístrojů pro telekomunikaci s nejméně jedním ventilačním prvkem jakož i s ventilačními otvory v nejméně jedné stěně prvku, vyznačující se t í m , že ve ventilačním otvoru (34) střešní oblasti prostorového prvku (10, 10a) je uspořádán nejméně jeden ventilační prvek (36) ave
15 vnitřním prostoru (50) prostorového prvku je uspořádán nejméně jeden chladicí agregát (54) ke chlazení vnitřního vzduchu.
2. Prostorový prvek podle nároku 1, vyznačující se tím, že chladicí agregát (54) je uspořádán z vnitřní strany před nejméně jedním stěnovým otvorem (15) stěny (14a) prvku.
3. Prostorový prvek podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že chladicí 20 agregát (54) j e přiřazen k ventilačnímu prvku.
-7 CZ 12701 Ul
4. Prostorový prvek podle nároku 2 nebo 3, vyznačující se tím, že kondenzátor (59) a výpamík (60) chladicího agregátu (54) je uspořádán před stěnovým otvorem nebo otvory (15), přičemž nejméně v blízkosti výpamíku je v čelní stěně (57) skříně (56) chladicího agregátu uspořádán výstupní vzduchový otvor (58).
5 5. Prostorový prvek podle jednoho z nároků laž4, vyznačující se tím, že chladicímu agregátu (54) přísluší zvláštní vzduchový okruh.
6. Prostorový prvek podle nároku 4 nebo 5, vyznačující se tím, že nad kondenzátorem (59) je uspořádán nejméně jeden radiální ventilátor (62) chladicího agregátu (54).
7. Prostorový prvek podle nároku 5 nebo 6, vyznačující se tím, že vzduchový to okruh chladicího agregátu (54) je veden přes mřížku přívodního vzduchu ve stěně (14a) prostorového prvku (10, 10a), jakož i přes mřížku odpadního vzduchu nad mřížkou přívodního vzduchu.
8. Prostorový prvek podle jednoho z nároků laž7, vyznačující se tím, že kondenzátor (59) chladicího agregátu (54) je uspořádán před prvkem přívodního vzduchu,
15 například před kruhovým odvětráním (22, 24, 70) prostorového prvku (10,10a).
9. Prostorový prvek podle jednoho z nároků 4 až 8, vyznačující se tím, že chladicí agregát (54) je uspořádán výstředně na zadní straně (14a) prvku a obsahuje jak v čelní stěně (57) skříně (56), tak také v boční stěně výstupní vzduchový otvor (58, 58a).
10. Prostorový prvek podle jednoho z nároků laž9, vyznačující se tím, že 20 obsahuje žaluzii přívodního vzduchu s prachovým filtrem v odpadním proudu ztrátového tepla.
11. Prostorový prvek podle jednoho z nároků 1 až 10, vyznačující se tím, že v prostorovém prvku (10, 10a) jsou uspořádány skříňové rozváděče (52) a nízkonapěťový rozdělovač (64).
12. Prostorový prvek podle jednoho z nároků 1 až 11, vyznačující se tím, že 25 obsahuje větrací žaluzii otvoru přívodního vzduchu.
13. Prostorový prvek podle nároku 12, vyznačující se t í m , že obsahuje společnou větrací žaluzii pro otvor přívodního vzduchu jakož i pro větrací otvory okruhu chladicího agregátu.
CZ200112322U 2000-08-31 2001-08-31 Prostorový prvek k ochraně vysílačového zařízení nebo jiných elektrotechnických přístrojů pro telekomunikaci CZ12701U1 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE20015129 2000-08-31
DE10063037 2000-12-18

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ12701U1 true CZ12701U1 (cs) 2002-10-23

Family

ID=26007999

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ200112322U CZ12701U1 (cs) 2000-08-31 2001-08-31 Prostorový prvek k ochraně vysílačového zařízení nebo jiných elektrotechnických přístrojů pro telekomunikaci

Country Status (6)

Country Link
AT (1) AT6243U1 (cs)
BE (1) BE1014772A5 (cs)
CZ (1) CZ12701U1 (cs)
DE (1) DE10142103A1 (cs)
LU (1) LU90823B1 (cs)
NL (1) NL1018804C2 (cs)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN102587701A (zh) * 2012-02-15 2012-07-18 浪潮电子信息产业股份有限公司 适用于野外环境的可移动式数据机房
CN106765740A (zh) * 2016-11-12 2017-05-31 上海天灵开关厂有限公司 一种用于箱式变电站的暖通系统
WO2019010695A1 (zh) * 2017-07-14 2019-01-17 龚金凤 一种防尘防高温的配电柜
CN109256708B (zh) * 2018-10-23 2020-09-08 大庆宏富来电气设备制造有限公司 一种数字化井场用防爆配电箱
CN109235949A (zh) * 2018-10-31 2019-01-18 国网黑龙江省电力有限公司信息通信公司 一种昼夜温差变化大的地区使用的自动通风节能户外机房
WO2020245879A1 (ja) * 2019-06-03 2020-12-10 東芝三菱電機産業システム株式会社 防爆構造
CN111355175A (zh) * 2020-04-16 2020-06-30 胡从勇 一种自散热型电力柜
CN113958163A (zh) * 2021-11-18 2022-01-21 北京七彩宏盛科技有限公司 一种智慧城市建设用自循环散热式机房

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3345449A (en) * 1965-07-12 1967-10-03 Hiller Stanley System for concealing and cooling electric transformers
US4949218A (en) * 1989-02-01 1990-08-14 Fujitsu Limited Cabinet with built-in cooling system
US5216577A (en) * 1991-10-25 1993-06-01 Comtronics Enclosures Corporation Stable thermal enclosure for outdoor electronics
DE29602552U1 (de) * 1996-02-14 1996-03-28 Alcatel Kabel AG & Co., 30179 Hannover Vorrichtung zur Unterbringung der Baugruppen von aktiven und passiven Knotenpunkten fernmeldetechnischer Anlagen
DE19706320C2 (de) * 1996-02-19 2002-05-08 Betonbau Gmbh Transportables Dach

Also Published As

Publication number Publication date
NL1018804C2 (nl) 2002-04-12
LU90823B1 (de) 2003-12-04
BE1014772A5 (fr) 2004-04-06
AT6243U1 (de) 2003-06-25
DE10142103A1 (de) 2002-06-06
NL1018804A1 (nl) 2002-03-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN101027951A (zh) 设备和网络机柜的冷却系统及冷却设备和网络机柜的方法
US20080104965A1 (en) Energy Saving Telecommunications Shelter
KR102539930B1 (ko) 제어룸과 에너지저장룸이 구분된 ess의 냉각 시스템
EP4072256B1 (en) Multi-temperature control cabinet and scheduling method for multi-temperature control cabinet
KR100878258B1 (ko) 개선된 환기구조를 갖는 수배전반
KR20020039485A (ko) 공기조화기용 실외기
CZ12701U1 (cs) Prostorový prvek k ochraně vysílačového zařízení nebo jiných elektrotechnických přístrojů pro telekomunikaci
KR20210104524A (ko) 자연배기가 가능한 옥외용 자가대류 수배전반 장치
US10674642B2 (en) Electrical equipment housing
KR200392434Y1 (ko) 에어컨 실외기 보호커버
JP2009133617A (ja) 空調システム
US6401477B1 (en) Stand-alone refrigeration system and enclosure
CN2938725Y (zh) 通讯机柜的排热结构
KR100604337B1 (ko) 마을 하수 처리장용 현장 제어 감시반 및 그의 제어회로
CN211790177U (zh) 一种防风沙箱式变电站
JP3104190U (ja) 無線機器収容局舎
JP2001263774A (ja) 収容舎における空調装置
JP3974609B2 (ja) キュービクル
NL1019597C2 (nl) Cabine ter bescherming van een zenderinstallatie of andere elektrotechnische telecommunicatie-apparatuur.
CN210985428U (zh) 一种箱式变电站
CN219761672U (zh) 一种一体式服务器机柜
CN213584867U (zh) 一种新型配电柜
CN214958133U (zh) 一种智能型变电站箱体
CN201742510U (zh) 网络设备用箱柜
CN212304230U (zh) 一种具有安全监控功能的高压开关柜

Legal Events

Date Code Title Description
ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20050601

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20080606

MK1K Utility model expired

Effective date: 20110831