CZ117593A3 - Sestava kontinuální linky na výrobu objemných netkaných textilií - Google Patents

Sestava kontinuální linky na výrobu objemných netkaných textilií Download PDF

Info

Publication number
CZ117593A3
CZ117593A3 CZ931175A CZ117593A CZ117593A3 CZ 117593 A3 CZ117593 A3 CZ 117593A3 CZ 931175 A CZ931175 A CZ 931175A CZ 117593 A CZ117593 A CZ 117593A CZ 117593 A3 CZ117593 A3 CZ 117593A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
carding
web
machines
continuous line
carding machines
Prior art date
Application number
CZ931175A
Other languages
English (en)
Inventor
Radko Dr Ing Drsc Krcma
Oldrich Doc Rndr Csc Jirsak
Jaroslav Ing Hanus
Vaclav Kotek
Original Assignee
I N T Krcma Radko Dr Ing Drsc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by I N T Krcma Radko Dr Ing Drsc filed Critical I N T Krcma Radko Dr Ing Drsc
Priority to CZ931175A priority Critical patent/CZ117593A3/cs
Publication of CZ117593A3 publication Critical patent/CZ117593A3/cs

Links

Landscapes

  • Nonwoven Fabrics (AREA)

Abstract

Kontinuální linka sestává ze dvou víčkových mykacfch strojů (1, 2) ojednucujicích vlákennou směs s podílem termoplastických pojivých vláken, shušfovacfho zařízení (7) odváděných pramenů do třetího mykacího stroje (13) z něhož vytvořená pavučina je vrstvena do kolmých skladů na tzv. rotačním nebo vibračním kolmém kladeči (15) a vzniklé rouno s převážně kolmo k rovině orientovanými vlákny se vystaví teplotě v teplovzdušné komoře (16).

Description

Sestava kontinuální t
výrobu objeaných netkaných” textilii
Π> yg^gwfegac^· sestavy strojů do linky na kontinuální výrobu objemných textilií způsobem založeným na kolmém vrstveni pavučiny a teplovzdušném pojení takto vytvořeného rouna s podílem termoplastických pojivých vláken.
Objemné textilie mají nezastupitelné použití pro svoje vlastnosti, které doprovází konstrukci textilie a s ní spojené funkční vlastnosti jakými kromě mechanických vlastností jsou jejich objemová hmotnost, splývavost až tuhost, odolnost proti opakovanému zatížení, poréznost i sorpční vlastnosti. Konstrukci objemných textilii vyrobených klasickými textilními metodami jakými jsou tkaní, pletení a plstěni překonaly metody založené na principech různých technologií výroby netkaných textilií, zvláště technologiemi vpichovánf vlákenného rouna, pojení vrstveného i pneumaticky vyrobeného rouna disperzemi pojiv, případně pojením rouna termoplastickými pojivý hlavně ve formě termoplastických vláken. K výraznému zlepšení funkčních vlastnosti i ekonomiky jejich výroby vedla technologie popsaná v AO - 263075 na zařízeni podle AO - 269300. Vysoce objemná textilie je zhotovována ze směsi základních a pojivých termoplastických vláken tzv. kolmým vrstvením pavučiny z mykacího stroje a fixací vytvořených harmonikových skladů (lamel) horkým vzduchem.
Tento dnes známý technologický princip je založen na přípravě směsi základních vláken s podílem obvykle 10 - 30 X pojivých termoplastických vláken a návazně kontinuální výrobě textilie na lince vytvořené vazbou mykací složení - kolmý kladeč STRUTO - teplovzdušná komora - navíjení.
Průmysl netkaných textilií doznal ve výrobě vysoké ekonomické efektivnosti především vysokým stupněm mechanizace a automatizace všech procesů a zvyšovántm výkonu základních strojů. Proto také stávající linky vesměs využívají ke zpracování vláken a přípravě výchozí pavučiny nebo rouna ze strojů s mykacím účinkem buď válcová mykací složení nebo tzv. pneumatické rounotvořiče. Jejich výkon 50 - 400 kg/hod pro šíři 1 m je běžný. Těmto výkonům odpovídají i návazné stroje výrobní řinky;” v tomto' případě- -kolmý kladeč..a . .tep.lqvzdušná. komora. Tato výroba představuje jen u linky v šíři 2 m výrobu 2.000 - 15.000 t/rok objemných textilií při 2 směnách.
Praktickým důsledkem takovéto z hlediska výrobního nejefekt ivnější výroby jsou problémy spojené hlavně s dopravou velmi objemného materiálu a především problémy spojené se směnami výrobního sortimentu často z rozdílných surovin a při různých podmínkách seřízení strojů výrobní linky.- Zpracováni, druhotných surovin je přitom opět spojeno s dopravou z mnoha vzdálených zdrojů, stejně jako doprava výrobků s cestami na značné a rozptýlené vzdálenosti. Pro teritoria s průměrnou koncentrací a rozmístěním zpracovatelského průmyslu jakožto 2drojů surovin i odběratelů textilií, jakými jsou hlavně průmysl oděvní, nábytkářský, automobilový, stavební je ekonomicky výhodnější využít blízké zdroje surovin i blízký potenciální okruh odběratelů. Ukázalo se, že pohotovější pro zajištění potřeb odběratelů mohou být linky v produkci do 2.000 t/rok při 2 směnách Sestava takovéto linky může vést k podstatnému výrobn f provozu snížení
investičních i výrobních nákladů a usnadní přechod z jednoho na druhý sortiment výrobku, mnohdy bez přerušení provozu, pouhým seřízením strojů za jejich provozu.
Předmětem patentu je sestava úsporné kontinuální linky, která dovoluje využít investičně podstatně méně náročné rounotvorné stroje í koncepci teplovzdušného pojení, kdy při menší šíři tepelné komory se přes vysoký výkon snižuje vlivem nižších tepelných 2trát značně i spotřeba energie. Podrobnější popis sestav a jejich charakteristik uvádějí následující příklady a schémata na obr. 1 - 4.
Příklad δ. 1
Na obr. č, 1 je znázorněna sestava kontinuální výrobní linky, u které dva vstupní mykací víčkové stroje 1. a 2 opatřené pilkovými povlaky se zásobovací šachtou 3, do níž je pneumaticky dopravována směs vláken základních (PES - 4,4 dtex + 6,6 dtex v poměru 50/50) s 20 % vláken co-PES o teplotě tání 150°C přivádějí vytvořené prameny 5 a 6 2e zhrnovacích zařízeni 4 do družícího prstence 8 zásobovacího zařízení 7, které výkyvným ramenem 9 vytváří na Šikmé desce 10 rouno 1í vedené do podávači ho zařízení 12 mykacího stroje
13. Šikmá deska 10 je tvarována do oblouku kompenzujícího rozdíl pohybu ramena a pramenů. Tento víčkový mykací stroj je opatřen pilkovými povlaky a volně seřízen tak, že plní hlavně funkci konečného promísení ojednocené směsi vláken předkládaných ve formě sdruženého pramene z pramenů 5 a 6 mykací ch strojů 1_ a 2, Z mykací ho stroje 13 se pavučina o hmotnosti nad 10 g/m2 dopravníkem 14 vede nad kolmý kladeč STRUTO 15 a vytvořené kolmo kladené rouno ukládá na dopravník teplovzdušné komory 16 zakončené navíjecím zařízením 17 typu tzv. stoupavého nav i ječe.
Mykací stroje i a 2 jsou seřízeny pro výkon 25 kg/hod, přičemž odváděči rychlost pramenů činí 20 m/min. Podávači ústrojí 12 mykacího stroje 13 přivádí předkládanou vrstvu z pramenů obou mykacich strojů rychlostí odpovídající dávkování 0,83 kg/min a při výsledné hmotnosti pavučiny z mykacího stroje 13 25 g/m2 je pavučina odváděna rychlostí 33 m/min. Pavučina o hmotnosti 25 g/m2 je kolmým kladečem STRUTO vrstvena do harmonikových skladů o výšce 20 mm na hustotu odpovídající plošné hmotnosti 450 g/m2, což odpovídá odváděči rychlosti dopravníku teplovzdušné komory 1,8 m/min.
Příklad 6. 2
Na obr. č. 3 je znázorněna sestava, při které ze dvou mykacích strojů 2 a 2, kdy každý mykací stroj zpracovává Ί jinou surovinu (1 - pojivá vlákna, 2 - základní vlákna), se J pavučina odvádí na dopravník 12 a přes svodný plech 10 vede v' 45° odklonu k zhušťovacímuzařísen 1™~7,—kterým—je příčný—-----kladeč, z něhož se navrštvéně rouno s převážným podílem příčně orientovaných vláken předkládá podávacímu ústrojí 12 třetího mykaclho stroje 22· Vytvořená pavučina se odvádí dopravníkem 14 do kolmého kladeče STRUTO 15 a teplovzdušné komory 16 k navíjecímu zařízení 17.
Příklad č. 3
Na obr. č. 3 je znázorněna sestava, u které je zhušťovací zařízení 7 pramenů 5 a 6 z mykacích strojů 1 a 2 tvořeno trhacím zařízením 20 (používaným např. pro rozvláknění oříznutých okrajů vpichovaných výrobků typu Shirp) a zásobníkovou šachtou 22 umístěnou nad podávacím zařízením mykacího stroje 23, který je přistavený k dopravníku 24 a přivádí polotovar do zařízení 25· Trhací zařízení 20 je se šachtou 22 spojeno pneumatickým potrubím 21. kterým se materiál dopraví do šachty 22 a pneumatickým potrubím 23. kterým se přebytečné množství dopraví zpět do přípravny surov i n.
Příklad č. 4
Na zařízení popsaném v příkladu č. 3 se při výrobě
I postupuje tak, že do mykaclho stroje 2 se dávkuje vlákenná směs 25 Sí PES. 6,6 dtex, 25 % PES 17 dtex, do stroje 2 20 % co
PES 2,6 dtex a 30 % bavlněného odpadu. Po zpracování na lince se získá objemný materiál s dobrými relaxačními vlastnostmi i hygienickými vlastnostmi žádanými zvláště pro čalounickou * výrobu.

Claims (4)

1 - Sestava kontinuální linky na výrobu objemných textilií s vlákny orientovanými převážně kolmo k rovině textilie způsobem kolmého vrstvení pavučiny ze směsi základních a termoplastických pojivých vláken a teplovzdušného zpracování -Aobť:—H- vyznačující se tím, že sestává nejméně ze dvou mykacích strojů X a 2, kterým se dodává surovina ze základních a pojivých vláken, ze zhušťovacího zařízeni 7, které vytvoří z pramenů odváděných z mykacích strojů i a 2 rouno s vlákny orientovanými příčně pod úhlem 10 - 45° k podávači mu zařízení 12 mykacího stroje .13, z něhož vytvořenou pavučinu přejímá tzv. kolmý kladeč pavučiny 15 napojený na teplovzduánou komoru 16 zakončenou navíjecím zařízením 17.
2 - Sestava kontinuální linky na výrobu objemných textilií podle nároku 1 vyznačující se tím, že mykací stroje χ a 2 jsou opatřeny povlaky a seřízeny na dobré ojednocení vláken, zatímco seřízeni mykacího stroje 13 přistavení válečků a víček tzv. víčkového mykacího stroje je volnější, takže dovoluje až dvojnásobný výkon proti mykacím strojům X a 2.
3 - Sestava kontinuální linky na výrobu objemných textilií podle nároků 1 a 2 vyznačující se tím, že zařízení 7 na tvorbu rouna z pramenů 5a 6 mykacích strojů X a 2 sestává z výkyvného ramene 9 zakončeného prstencem 9 pohybujícím se nad skluznou deskou 10 ústící do podávacího ústrojí 12 mykacího stroje 13.
4 - Sestava kontinuální linky na výrobu objemných textilii podle nároků 1 a 2 vyznačující se tím, že zařízení 7 na tvorbu rouna z ... pramenů 5 a 6 mykacích- strojů X a 2 je zařízení na trhání sdružených nekonečných pramenů 5a 6 na délky 40 - 200 mm napojené potrubím pneumatické dopravy se zásobníkovou šachtou umístěnou nad podávačím zařízením 12 mykacího stroje 13.
CZ931175A 1993-06-17 1993-06-17 Sestava kontinuální linky na výrobu objemných netkaných textilií CZ117593A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ931175A CZ117593A3 (cs) 1993-06-17 1993-06-17 Sestava kontinuální linky na výrobu objemných netkaných textilií

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ931175A CZ117593A3 (cs) 1993-06-17 1993-06-17 Sestava kontinuální linky na výrobu objemných netkaných textilií

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ117593A3 true CZ117593A3 (cs) 1995-01-18

Family

ID=5462875

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ931175A CZ117593A3 (cs) 1993-06-17 1993-06-17 Sestava kontinuální linky na výrobu objemných netkaných textilií

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ117593A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
USRE35982E (en) High speed crosslapper
US3879820A (en) Apparatus for producing non-woven papermakers felt
KR0124541B1 (ko) 단열재로 구성된 비직조성 직물과 그 직물을 제조하기 위한 방법 및 그 방법을 실시하기 위한 장치
CN107438682A (zh) 纤维材料网与非织造物结合或强化的设备和方法
AU608867B2 (en) Multi-headed ductless webber
US4904439A (en) Method of making a non-woven fiber web using a multi-headed ductless webber
JPH01104870A (ja) 不織布繊維構造体
EP0214428A3 (en) Method and carding machine for producing a fibrous web
MY120396A (en) Method and apparatus for manufacturing non-woven fabrics
EP0817875B1 (en) Apparatus and device for the production of nonwovens
US5093963A (en) Ductless webber
CZ117593A3 (cs) Sestava kontinuální linky na výrobu objemných netkaných textilií
WO2001031096A1 (en) A fully automated textile waste processing system and method for the purpose of opening, cleaning, and bit elimination
EP0118361A3 (en) Formation of nonwoven webs or batts from continuous filament tow or yarn strands
KR100296021B1 (ko) 연성 및 고인장성(tear-resistant)을가지는섬유매트의유동역학적제조방법및장치
CS9100817A2 (en) Method and device for felt of mineral fibres treatment
JPS61501717A (ja) カ−ド
US4892470A (en) Apparatus for layered flanged fibrous pad formation
JPH02234923A (ja) ウエブ素材形成機に繊維を供給するための装置
WO2001014623A3 (de) Verfahren und vorrichtung zum beeinflussen von struktur und lage der fasern im prozess der aerodynamischen vliesbildung
US5093962A (en) Method of forming webs without confining ducts
CA1322838C (en) Ductless webber
DE3669332D1 (de) Vorrichtung zum uebereinanderlegen von kardvliesen zwecks herstellung eines vlieses mit laengsorientierten fasern.
EP0391377B1 (en) Device for producing fibrous nonwoven structures
SU1723223A1 (ru) Способ получени нетканого материала из смеси вискозных волокон и отходов переработки натурального шелка