CZ111295A3 - Process for preparing derivatives of n-acyl-alpha-amino acids - Google Patents

Process for preparing derivatives of n-acyl-alpha-amino acids Download PDF

Info

Publication number
CZ111295A3
CZ111295A3 CZ951112A CZ111295A CZ111295A3 CZ 111295 A3 CZ111295 A3 CZ 111295A3 CZ 951112 A CZ951112 A CZ 951112A CZ 111295 A CZ111295 A CZ 111295A CZ 111295 A3 CZ111295 A3 CZ 111295A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
carbon atoms
acid
process according
mol
group
Prior art date
Application number
CZ951112A
Other languages
English (en)
Inventor
Matthias Dr Beller
Hartmut Dr Fischer
Thomas Dr Gerdau
Peter Gross
Original Assignee
Hoechst Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hoechst Ag filed Critical Hoechst Ag
Publication of CZ111295A3 publication Critical patent/CZ111295A3/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C231/00Preparation of carboxylic acid amides
    • C07C231/08Preparation of carboxylic acid amides from amides by reaction at nitrogen atoms of carboxamide groups
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C233/00Carboxylic acid amides
    • C07C233/01Carboxylic acid amides having carbon atoms of carboxamide groups bound to hydrogen atoms or to acyclic carbon atoms
    • C07C233/30Carboxylic acid amides having carbon atoms of carboxamide groups bound to hydrogen atoms or to acyclic carbon atoms having the nitrogen atom of at least one of the carboxamide groups bound to a carbon atom of a hydrocarbon radical substituted by doubly-bound oxygen atoms
    • C07C233/31Carboxylic acid amides having carbon atoms of carboxamide groups bound to hydrogen atoms or to acyclic carbon atoms having the nitrogen atom of at least one of the carboxamide groups bound to a carbon atom of a hydrocarbon radical substituted by doubly-bound oxygen atoms with the substituted hydrocarbon radical bound to the nitrogen atom of the carboxamide group by an acyclic carbon atom

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Peptides Or Proteins (AREA)
  • Cephalosporin Compounds (AREA)
  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)
  • Catalysts (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Description

Způsob výroby derivátů N-acyl-a-aminokyselin
Oblast technikv
Vynález se týká nového zlepšeného způsobu výroby derivátů N-acyl-a-aminokyselin, obzvláště N-acylsarkosinů, reakcí amidů karboxylových kyselin s aldehydy a oxidem uhelnatým za kyselé katalysy pomocí kobaltkarbonylových sloučenin.
Dosavadní stav technikv
Deriváty N-acyl-a-aminokyselin, obzvláště N-acyl-sarkosinu, mají technický význam jako součást tensidů, mýdel a emulgátorů.
V současné době technicky využívaný způsob syntesy takovýchto sloučenin spočívá v tom, že se nechají reagovat chloridy mastných kyselin se sodnou solí glycinu nebo sarkosinu podle klasické Schotten-Baumanovy reakce. Při tom nutně vypadávající sůl, jakož i využití chloračních činidel, jako je fosgen nebo chlorid fosforitý, pro výrobu chloridů mastných kyselin, jsou okolnosti z ekologických aspektů velmi nevýhodné (J. Am. Chem. Soc. 78., 172, /1956/).
Ekologicky zlepšený způsob spočívá v reakci amidů mastných kyselin, které jsou přímo dostupné aminolysou z přírodních mastných kyselin nebo tuků, s formaldehydem a oxidem uhelnatým za přítomnosti katalysátoru. Tato reak2 ce , označovaná jako amidokarbonyláce, byla poprvé popsána Vakamatsuem v Chem. Commun. 1971, 1540 a v DE 2 115 985. Podle toho se však z acetamidů, paraformaldehydu a oxidu uhelnatého získá N-acetylglycin pouze v 26% výtěžku.
Další varianty jsou například popsané v EP 170 830 a EP 197 659 . Zde se provádí amidokarbonylace paraformaldehydu s acetamidem na acetylglycin, přičemž promotory, jako jsou nitrily, sulfoxidy nebo fosfany, zvyšují selektivitu a mají zlepšovat zpětné vedení katalysátoru. N-acetylglycin se však za optimálních podmínek získá v nejlepším případě v 70% výtěžku.
V literatuře je také popsáno, že na N-atomu alkylované amidy poskytují podstatně horší výtěžky N-alkyl-acylaminokyselin než srovnatelné primární amidy (P. Magnus, M. Slater, Tetrahedron Lett. 1987, 28, 2829).
V J. Org. Chem. 147, 99(1991) je popsána výroba N-acylsarkosinu karbonylací N-methyllaurylamidu při tlaku CO + H2 (3:1) přes 20 MPa . Při tomto způsobu se získá požadovaný produkt pouze velmi znečištěný.
GB 2 252 770 popisuje jednostupňovou syntesu N-acylaminokyselin reakcí amidů karboxylových kyselin s aldehydem a oxidem uhelnatým za přítomnosti kovového katalysátoru a kyseliny jako kokatalysátoru.
Při tomto způsobu se používá amid karboxylové kyseliny ve velmi vysokém přebytku, vztaženo na aldehyd (1,78 :
1,0), takže tento postup poskytuje, vztaženo na použitý acetamid, pouze nevalné výtěžky. Kromě toho je zde produkt znečištěn minimálně 80 % eduktu, což způsobuje, že je tento postup pro technické využití nepoužitelný.
Všechny popsané postupy probíhají s pouze nedostatečnou konvercí a selektivitou, poskytují znečištěné produkty nebo vyžadují velmi vysoké tlaky oxidu uhelnatého.
DE-A 364 204 popisuje pouze způsob výroby N-acylglycinu, který vychází z N-hydroxymethylamidů s oxidem uhelnatým a vodíkem za přítomnosti kobaltkarbonylové sloučeniny ve vodě nebo inertním, vodu obsahujícím rozpouštědle jako reakčním mediu.
Nevýhodná je na tomto způsobu reakce ve vodě nebo v rozpouštědle ve větším množství vodu obsahujícím.
V současné době vyvstává potřeba způsobu, který by poskytoval deriváty N-acyl-a-aminokyselin, obzvláště N-acylsarkosiny ve vysokém výxěžku a technicky realisovatelným postupem.
Podstata vynálezu
Výše uvedený úkol byl vyřešen vypracováním způsobu výroby acylglvcinových derivátů obecného vzorce I
ve kterém
R1 značí vodíkový atom, nasycenou přímou, rozvětvenou nebo cyklickou alkylovou skupinu s 1 až 26 uhlíkovými atomy, jednou nebo vícekrát nenasycenou přímou, rozvětvenou nebo cyklickou alkenylovou skupinu se 2 až 24 uhlíkovými atomy, arylovou skupinu se 6 až 18 uhlíkovými atomy, alkylarylovou skupinu s 1 až 10 uhlíkovými atomy v alkylové části a se 6 až 18 uhlíkovými atomy v arylové části nebo případně nenasycenou alkenylarylovou skupinu se 2 až 10 uhlíkovými atomy v alkenýlové části a se 6 až 18 uhlíkovými atomy vary- lové části,
R značí vodíkový atom, nasycenou přímou, rozvětvenou nebo cyklickou alkylovou skupinu s 1 až 26 uhlíkovými atomy, jednou nebo vícekrát nenasycenou přímou, rozvětvenou nebo cyklickou alkenylovou skupinu se 2 až 23 uhlíkovými atomy, arylovou skupinu se 6 až 18 uhlíkovými atomy, alkylarylovou skupinu s 1 až 10 uhlíkovými atomy v alkylové části a se 6 až 18 uhlíkovými atomy v arylové části nebo případně vícekrát nenasycenou alkenylarylovou skupinu se 2 až 10 uhlíkovými atomy v alkenýlové části a se 6 až 18 uhlíkovými atomy v arylové části a
R^ značí vodíkový atom, nasycenou přímou, rozvětvenou nebo cyklickou alkylovou skupinu s 1 až 10 uhlíkovými ^atoravT^íědncu&nebo=vi-cekr-ái„nenasvcerT,ou přímou, rozvětvenou nebo cyklickou alkenylovou skupinu se 2 až 10 uhlíkovými atomy, arylovou skupinu se 6 až 18 uhlíkovými atomy, alkylarylovou skupinu s 1 až 10 uhlíkovými atomy v alkylové části a se 6 až 18 uhlíkovými atomy v arylové části nebo případně vícekrát nenasycenou alkenylarylovou skupinu se 2 až 10 uhlí kovými atomy v alkenylové části a se 6 až 18 uhlíko vými atomy v arylové části, •jehož podstata spočívá v tom, že se nechá reagovat amid karboxylové kyseliny obecného vzorce IX
ve kterém mají R1 a R2 výše uvedený význam, s aldehydem vzorce
R3 - CHO ve kterém má R3 výše uvedený význam, za přítomnosti rozpouštědla a kyseliny na acylaminomethylol obecného vzorce III // (ni)
N - CH
OH
Rr R5 ve kterém mají R1, R2 a R3 výše uvedený význam, a tento se potom za přídavku kobaltkarbonylového katalysá6 toru a kyseliny jako kokatalysátoru karbonyluje při Teplotě v rozmezí 20 až 150 °C a za tlaku oxidu uhelnatého 0,1 až 15,0 MPa.
Výhodně značí :
R^· nasycenou, přímou nebo rozvětvenou alkylovou skupinu s 8 až 24 uhlíkovými atomy, obzvláště s 10 až 18 uhlíkovými atomy nebo jednou nebo vícekrár nenasycenou, přímou nebo rozvětvenou alkenylovou skupinu s 8 až 24 uhlíkovými atomy, obzvláště 10 až 18 uhlíkovými atomy,
R2 vodíkový atom, nasycenou, přímou nebo rozvětvenou alkylovou skupinu s 1 až 8 uhlíkovými atomy, obzvláště 1 až 4 uhlíkovými atomy nebo jednou nebo vícekrát nenasycenou, přímou nebo rozvětvenou alkenylovou skupinu se 2 až 8 uhlíkovými atomy a
R2 vodíkový atom, nasycenou, přímou nebo rozvětvenou alkylovou skupinu s 1 až 6 uhlíkovými atomy nebo jednou nebo vícekrát nenasycenou, přímou nebo rozvětvenou alkenylovou skupinu se 2 až 6 uhlíkovými atomy.
Zbytky R^, R2 a R2 mohou být popřípadě substituované. Jako vhodné substituenty je možno uvést hydroxylové skupiny, alkoxylové zbytky s 1 až 10 uhlíkovými atomy a atomy halogenu.
Jako vhodné amidy je možno uvést například formamid, acetamid, N-methylacetamid, propionamid, butyramid, akrylamid, N-methylformamid, N-methylbenzamid, benzamid a krotonamid.
Jako výchozí látky pro způsob podle předloženého vynálezu obzvláště vhodné amidy jsou amidy a N-alkylamidy, obzvláště N-methylamidy přímých nebo rozvětvených, nasycených nebo nenasycených karboxylových kyselin s 8 až 24 uhlíko-, vými 'atomy'. ^Jednotlivě je možno jmenovat :
amid kyseliny oktanové, amid kyseliny 2-ethylhexanové, amid kyseliny hexanové, amid kyseliny laurové, amid kyseliny palmitové, amid kyseliny stearové, amid kyseliny olejové, amid kyseliny linolové, amid kyseliny linolenové, amid kyseliny gadoleinové a amid kyseliny nervonové.
Obzvláště výhodné amidy jsou N-methylamidy přírodních mastných kyselin, jako je kyselina laurová, kyselina palmitová, kyselina stearová a kyselina olejová.
Amidy obecného vzorce II se mohou použít jako čisté substance nebo jako směsi. Vhodné směsi představují přírodně se vyskytující tuky, jako je například tuk z kokosových ořechů, babassový tuk, tuk z palmových jader, palmový tuk, olivový olej, ricinový olej, podzemnicový olej, řepkový olej, hovězí lůj, vepřové sádlo, velrybí tuk a podobně (pro složení těchto tuků viz Fieser, Organische Chemie, Verlag Chemie 1972, str. 1208).
Jako vhodné aldehydy je možno například uvést formaldehyd, acetaldehyd, propionaldehyd, butyraldehyd, isobutyraldehyd, furfural, krotonaldehyd, akrolein, benzaldehyd, fenylacetaldehyd, 2,4-dihydroxyfenylacetaldehyd a a-acetoxypropionaldehvd o vněž^vhodné^j-SOU^súbstanicev^Kt^re^ móhou^^uu^s®ýšh^x-eakičirřerí“pO‘tíwiiteKiiiaí3eříyS'y tvořit , napři klad oligomery aldehydů, jako je paraformaldehyd a paraldehyd. V mnoha případech se osvědčilo použití formaldehydu ve formě paraformaldehydu.
Způsob podle předloženého vynálezu se provádí ve dvou stupních. V prvním stupni se nejprve z aldehydu a amidu karboxylové kyseliny vytvoří acylaminomethylol obecného vzorce III , který se ve druhém stupni nechá reagovat s oxidem uhelnatým na konečný produkt. Tento dvoustupňový pracovní postup umožňuje překvapivě značný vzrůst konverse a selektivity v každém stupni, dakže se pro celkový proces dá dosáhnout konverse 100 % amidu karboxylové kyseliny při selektivitě 98 % na derivát N-acyl-a-aminokyseliny, což znamená také výtěžky konečného produktu 98 % .
Obzvláště výhodné je u způsobu podle předloženého vynálezu to, že již ekvimolární množství aldehydů poskytují vysoké výtěžky a že se tak mohou získat produkty, které nejsou znečištěné aldehydem. Může se však ale také pracovat s přebytkem aldehydu.
Jako výhodné se ukázalo použití 70 až 200 % molových, obzvláště 100 až 140 % molových, výhodně 100 až 120 % molových aldehydu, vztaženo na amid karboxylové kyseliny.
Addice aldehydu na amid karboxylové kyseliny se provádí za přítomnosti kyseliny za zahřátí v roztoku. Jako kyseliny se vedle organických kyselin, jako je například kyselina toluensulfonová, kyselina hexafluorpropansulfonová nebo kyselina trifluoroctová a anorganických kyselin, jako j e například kyselina sírová nebo kyselina fosforečná. mohou použít také iontoměničové pryskyřice.
Velmi dobře vhodná je kyselina sírová. Kyselina vnesená do reakčního systému může zůstat ve vytvořeném acyl9 aminomethylolu bez toho, že by byla rušena následující karbonylace.
V mnoha případech se osvědčilo pracovat s koncentracemi kyseliny 0,2 až 5 % molových, obzvláště 0,5 až 4 %
---molovár výhodně “ 1^0 áž~2; 5'%' mólóvýčhů 'vztaženo na použitý amid.
Reakci je účelné provádět v polárním aprotickém rozpouštědle, jako je například tetrahydrofuran, glykoldimethylether, methyl-t-butylether, diglykoldimethylether, dimethylformamid, dimethylacetamid nebo acetonitril. Jako obzvláště vhodný se ukázal tetrahydrofuran, glykoldimethylether (glymel) a methyl-t-butylether.
V prvním stupni se reakce amidu karboxylové kyseliny provádí v míchaném reaktoru za normálního tlaku. Tato reakce probíhá při teplotě v rozmezí 65 až 120 °C po dobu 10 až 60 minut.
Při provádění způsobu podle předloženého vynálezu je třeba udržovat v reakční vsázce přítomné nebo tvořící se množství vody pokud možno nepatrné. Usiluje se zde o množství vody do 2 % hmotnostních, obvykle 0,1 až 1 % hmotnostní, vztaženo na reakční vsázku. Z tohoto důvodu jsou pro vsázku výhodná bezvodá rozpouštědla. Možné je použití takzvaných technických rozpouštědel, která musí vyhovovat se zřetelem na obsah vody výše uvedeným požadavkům.
Ziskaj i sepotom čiré_ roztoky .^ze_kter ý ch -t a-ké-při—--— c-ΰΤο t-ě~iiilřsr n « vy |?r y s talisuje žádná pevná látka. Tyto roztoky se z hlediska vedení reakce použij i bezprostředné po své výrobě pro karbo10 nylaci. Překvapivě jsou získané roztoky relativně stabilní, takže se další zpracování může provádět také po určité době skladování.
Důležitou technickou výhodou způsobu je to, že se tyto roztoky mohou do karbonylačního reaktoru přivádět kontinuálně přes tlakové dávkovači čerpadlo, čímž se dá exotermní reakce dobře řídit.
Karbonylace meziproduktu obecného vzorce III na konečný produkt obecného vzorce I se provádí pomocí oxidu uhelnatého při tlaku 0,1 až 15,0 MPa ve vhodném reaktoru při teplotě v rozmezí 20 až 150 °C , výhodně 25 až 100 °C a obzvláště 30 až 70 °C za katalysy kobaltkarbonylovými sloučeninami. Oxid uhelnatý se výhodně používá jako čistý plyn, neboť zbylý plyn se potom může bez dalšího recyklovat. Používaný oxid uhelnatý může také obsahovat určité množství vodíku. Tehdy, když je používaný oxid uhelnatý znečištěn jinými plyny, jako je například dusík, methan a oxid uhličitý, které vodní plyn obvykle obsahuje, nemá toto žádný nepříznivý vliv na reakci. Používaný tlak činí alespoň 0,1 MPa a nesmí přestoupit 10,0 MPa . Při vhodném vybavení reaktoru pro účinný přestup plynu do roztoku, jako je například míchaný reaktor se zaplyňovacím míchadlem nebo bublinový sloupec, může tlak oxidu uhelnatého poklesnout bez dalšího na méně než 5,0 MPa. Způsob se proto výhodně provádí při tlaku oxidu uhelnatého v rozmezí 0,1 až 5,0 MPa, výhodně 0,3 až 2,0 MPa. Mohou se také použít oxid uhelnatý obsahuj ící směsi, například syntesní plyn, který obsahuje oxid uhelnatý a vodík v poměru 1:1. Zbytkový plyn se však potom obohacuje vodíkem, což komplikuje recyklování a celkový tlak v reakčním systému se zvyšuje.
Karbonylace je katalysována karbonylem kobaltu. Tento se může přidat jako pevná látka Co2(C0)g k roztokům methylolu obecného vzorce III , rozpustit a potom přivést do karbonylačního reaktoru. Karbonyl kobaltu se však může vytvořit ve větším množství do zásoby ve zvláštním tlakovém reaktoru ze*·vhodné'kobalťhátě~šloučeniny, jako je například octan kobaltnatý, basického uhličitanu kobaltnatého nebo ethylhexanoátu kobaltnatého a oxidu uhelnatého, popřípadě za přídavku vodíku, ve stejném rozpouštědle, které se používá pro methylolový stupeň. Z tohoto roztoku karbonylu kobaltu se potom odebere podíl a přidá se do roztoku methylolu obecného vzorce III do karbonylačního reaktoru. Výroba a udržování karbonylu kobaltu do zásoby má tu výhodu, že se na vzduch citlivá a toxická látka nemusí manipulovat jako pevná látka. Roztoky se mohou stabilisovat překrytím oxidem uhelnatým. Množství přidávaného Co2(C0)g se měří tak, aby reakční směs obsahovala 0,1 až 5,0 , výhodně 0,6 až 2,0 % molových kobaltu, vztaženo na do prvního stupně použitý amid karboxylové kyseliny. Při výhodné koncentraci katalysátoru nastartuje reakce při asi 20 °C, což je patrné na příjmu oxidu uhelnatého. Při reakční Teplotě 70 °C je reakce tak rychlá, že výtěžky na jednotku prostoru za jednotku času dosahují a přesahují 300 g/l.h . Během karbonylace je třeba dbát na dostatečně intensivní přenos plynu do roztoku, aby se dosáhlo kvantitativní přeměny.
Po odeznění reakce, což je v závislosti na použitém tlaku oxidu uhelnatého po 0,5 až 2,0 hodinách, se reakční směs ochladí a přebytečný plyn se odpustí. Z reaktoru se odebere čirý, žluté ažhnědězbarvenv—rozTok-.—ze—kterého~se — nej-p-gye—SS:szuušTČTiV^kataTvs^or .
Toto se provádí obvykle tak, že se kobaltkarbonylové sloučeniny rozruší probubláváním vzduchem a při tom vvxvořený dvojmocný kobalt se vysráží jako těžko rozpustná sůl, například šťavelan, fosforečnan, síran nebo uhličitan. Vytvořená sraženina se odfiltruje. Resultujicí roztok je nejvýše slabě žlutě zbarvený a obsahuje cílový produkt v 98% výtěžku. Isolace a čištění probíhá jednoduše, takže při těchto operacích dochází pouze k minimálním ztrátám na výxěžku.
Rozpouštědlo se na odparce s tenkou vrstvou destilativně odstraní ; desxiláx se může bez omezení recyklovax zpět do procesu. Odxékající koncenxráx, sesxávající z roztaveného produktu, se vnese do horké vody, dobře se disperguje a ochlazením krystalisuje. Filtrací se isoluje bílý, vodou vlhký produkt, který je ihned vhodný pro většinu použití. Pečlivé stanovení obsahu vody, spojené s HPLC-analysou, dokládá jak u vlhkosti, tak také u sušiny, že výtěžek cílového produktu, vztažený na použitý amid karboxylové kyseliny, činí 94 až 98 % teorie.
Způsob podle předloženého vynálezu poskytuje deriváty N-acyl-a-aminokyselin, obzvláště N-acylglyciny a N-acylsarkosiny ve velmi dobré čistotě v prakticky kvantitativních výtěžcích bez toho, že by se vyskytovaly vedlejší produkty, nebo že by bylo potřebné nákladné zpracování nebo dodatečné čištění.
Způsob podle předloženého vynálezu je vhodný obzvláště pro výrobu N-acylsarkosinů na basi N-acylamidů nasycených, popřípadě nenasycených mastných kyselin s dlouhým řetězcem.
..... 13
Příklady provedení vvnálezu
Následující příklady provedení slouží k objasnění vynálezu, aniž by byl na ně omezen.
Příklad 1
Výroba lauroylsarkosinu
213 g (1 mol) N-mexhylamidu kyseliny laurové a 34 g paraforraaldehydu (95% = cca. 1,08 mol) se suspenduje ve 350 ml dimexhoxyexhanu (glymel) a smísí se se 2 g (0,02 mol) kyseliny sírové.
1) Taxo směs se za míchání zahřeje k varu (x.v. = 84 °C) a ponechá se při xéxo xeploxě po dobu 5 až 10 minux. Při xom se pevná láxka zcela rozpusxí. Poxom se reakční směs ochladí na xeploxu asi 60 °C a ješxě horký, lehce zakalený rozxok se přefilxruje.
Získá se xakxo čirý rozxok, kxerý se může uchovávax při xeploxě mísxnosxi bez rozkladu v uzavřené nádobě. V oxevřených nádobách se však pomalu uvolňuje plynný formaldehyd a po několika dnech začíná krysxalisovax N-mexhylamid kyseliny laurové.
2) — Rozxok addičního produkxuN-mexhylaroidu kyseliny laurové a formaldehvdu-se .smísí—sS^mmoTj^^^karhonj*gi^^ýcoží^od'po\Fih’a~^1T?7 mmol oxidu uhelnaxého nebo 1,17 %) a naplní se do jednolixrového auxoklávu. Tlak se nasxaví na 2,0 MPa CO a směs se zahřeje na teplotu 70 °C . Spuštění reakce je patrné na snižování tlaku ; potom se dodává oxid uhelnatý, aby se udržel tlak v reaktoru. Větší část plynu se pojme během 30 až 60 minut ; aby byla konverse bezpečně 100 % , míchá se ještě po dobu jedné hodiny. Reaktor se potom ochladí, přebytečný plyn se odpustí a odebere se žlutý, čirý roztok produktu.
Roztok, obsahující karbonyl kobaltu, se smísí se 2 g (22 mmol) kyseliny šfavelové a za dobrého míchání se do něj zavádí vzduch. Po jedné hodině je srážení šťavelanu kobalt natého kompletní. Tato sraženina se odfiltruje a z roztoku se na filmové odparce (teplota olejové lázně 140 až 150 °C) odstraní glyme. Roztavený surový produkt, odtékající jako koncentrát se disperguje (emulguje) v jednom litru vody o teplotě v rozmezí 60 až 80 °C , za účelem odstranění zbytků rozpouštědla, formaldehydu a kyseliny ze stupně 1). Emulse se za míchání pomalu ochladí a při teplotě 15 až 5 °C vykrystalisuje lauroylsarkosin. Tento se odsaje, pr omyje se vodou a slisuje se do sucha.
Výtěžek vodou vlhkého produktu : 451,7 g .
Při stanovení vlhkosti se zjistí obsah vody 41,2 % = 186 g vody.
Výtěžek lauroylsarkosinu : 265,6 g = 98 % teorie.
Vysušený produkt má teplotu tání 49 až 50 °C .
Pomocí HPLC a H-NMR je potvrzena vysoká čistota > 99,7 % .
Ρ f í k 1 a d 2 až 9 _ __
Tyto příklady se provádějí analogicky jako příklad 1 s jinými výchozími látkami, částečně ve zmenšeném měřítku. Množství použitých látek a výsledky jsou uvedeny dále.
- 15. Vsázky 0,2 mol se používají pro 200 ml autokláv, přičemž tlak oxidu uhelnatého byl zvýšen na 5,0 MPa .
2.
Amid kyseliny laurové - 199 g ; paraformaldehyd 95% 36 g •- (1-, 14-mol) ; dimethoxýětháň - 350 ml ; kyselina sírová - 2 g ; karbonyl kobaltu Co2(CO)g - 1,85 g ; výtěžek - 247 g = 96,1 % lauroylglycinu .
3.
N-methylamid kyseliny stearové - 297 g ; paraformaldehyd 95% - 34 g (1,08 mol) ; dimethoxyethan - 350 ml ; kyselina sírová - 2 g ; karbonyl kobaltu Co2(C0)g - 1,73 g ; výtěžek
- 346 g = 97,5 % stearoylsarkosinu .
4.
Amid kyseliny stearové - 57 g ; paraformaldehyd 95% - 7,5 g (0,23 mol) ; dimethoxyethan - 70 ml ; kyselina sírová - 0,4 g ; karbonyl kobaltu Co2(CO)g - 0,31 g ; výtěžek - 64,9 g = = 95,2 % stearoylglycinu .
5.
Amid kyseliny děkanové - 34 g ; paraformaldehyd 95% - 7,5 g (0,23 mol) ; dimethoxyethan - 70 ml ; kyselina sírová - 0,4 g ; karbonyl kobaltu Co2(C0)g - 0,35 g ; výtěžek - 43,3 g = = 94,5 % dekanoylglycinu .
6.
Methylamid kyseliny laurové -~42,6 g ; paraformaldehyd 95%
- 6,6 g (0,2 _mol),_;...di.ni.eíth.oxy.e.than^—xó-Q^md.—
0,20 g ; výtěžek - 51,5 g = 95 % lauroylsarkosinu .
7.
Methylamid kyseliny olejové - 148 g ; paraformaldehyd 95%
- 19 g (0,60 mol) ; dimethoxyethan - 200 ml ; kyselina sírová - 0,5 g ; karbonyl kobalxu Co2(CO)g - 1,97 g ; výtěžek
- 173 g = 98 % oleolylsarkosinu ,
8.
Tetradekanylamid kyseliny octové - 128 g ; paraformaldehyd 95% - 19 g (0,60 mol) ; dimethoxyethan - 275 ml ; kyselina sírová - 0,5 g ; karbonyl kobaltu Co2(CO)g - 3,41 g ; výtěžek - 131 g = 84 % Ν,Ν-acetyltetradekanylglycinu .
9.
Isobutylamid kyseliny laurové - 127,5 g ; paraformaldehyd 95% - 17,5 g (0,55 mol) ; dimethoxyethan - 200 ml ; kyselina sírová - 0,5 g ; karbonyl kobaltu Co2(C0)g - 2,00 g ; výtěžek - 145 g = 93 % N-lauroyl-N-isobutylsarkosinu .
Příklad 10
Výroba N-lauroyl-1-propyl-sarkosinu
Suspenduje se 21.3 g (0,1 mol) N-methylamidu kyseliny laurové am 8,8 g (0,12 mol) butyraldehydu ve 35 ml ethylacetátu a tato suspense se smísí s 0,3 g (1,3 mmol) kyseliny hexafluorpropansulfonové.
1) Tato směs se za míchání zahřeje v autoklávu na teplotu 95 °C a při této teplotě se ponechá po dobu 5 až 10 minut. Potom se nechá ochladit na teplotu místnosti.
2)
Roztok addičního produktu z N-methylamidu kyseliny laurové a butyrylaldehydu se smísí s 0,35 g (1,02 mmol) karbony lu kobaltu Co2(CO)g , natlakuje se na 5,0 MPa oxidu uhelnatého a zahřeje se na teplotu 70 °C . Nastartování reakce je patrné ze snižování tlaku oxidu uhelnatého ; potom se začne dodávat oxid uhe lnatý, aby se t1 ak _v re akt oru ~ udržel. Větší část plynu se pojme během 60 minut ; aby se dosáhlo bezpečně konverse 100 % , míchá se ještě obsah reaktoru po dobu 2 hodin. Reaktor se potom ochladí, přebytečný plyn se potom odpustí a získá se žlutý, čirý roztok produktu.
Roztok obsahující karbonyl kobaltu se smísí s 0,5 g (5,5 mmol) kyseliny šťavelové a za dobrého míchání se zavádí vzduch. Po jedné hodině je vysrážení šťavelanu kobaltnatého kompletní. Vytvořená sraženina se odfiltruje, načež se z roztoku na filmové odparce (teplota olejové lázně 140 až 150 °C) odstraní ethylacetát. Jako koncentrát odtékající roztavený surový produkt se disperguje (emulguje) ve 200 ml vody o teplotě 60 až 80 °C , aby še odstranily zbytky rozpouštědla, formaldehydu a kyseliny z prvního reakčního stupně. Emulse se za míchání pomalu ochlazuje a při teplotě 15 až 5 °C krystalisuje N-lauroyl-l-propyl-sarkosin. Tento se odsaje, promyje se vodou a vylisuje se do sucha.
Výtěžek N-lauroyl-l-propyl-sarkosiňu - 27,0 g — 86 % teorie. Vysušený produkt má teplotu tání 50 až 51 °C .

Claims (17)

1. Způsob výroby derivátů acy-1 g-l-yc inu· obecného vzorce I
- CHCOOH
I, I,
R2 R5 ve kterém
Rl značí vodíkový atom, nasycenou přímou, rozvětvenou nebo cyklickou alkylovou skupinu s 1 až 26 uhlíkovými atomy, jednou nebo vícekrát nenasycenou přímou, rozvětvenou nebo cyklickou alkenylovou skupinu se 2 až 24 uhlíkovými atomy, arylovou skupinu se 6 až 18 uhlíkovými atomy, alkylarylovou skupinu s 1 až 10 uhlíkovými atomy v alkylové části a se 6 až 18 uhlíkovými atomy v arylové části nebo případně nenasycenou alkenylarylovou skupinu se 2 až 10 uhlíkovými atomy v alkenylové části a se 6 až 18 uhlíkovými atomy v arylové
O
R značí vodíkový atom, nasycenou přímou, rozvětvenou nebo cyklickou alkylovou skupinu s 1 až 26 uhlíkovými atomy, jednou nebo vícekrát nenasycenou přímou, rozvětvenou nebo cyklickou alkenylovou skupinu se 2 až 23 uhlíkovými atomy, arylovou skupinu se 6 až 18 uhlíkovými atomy, alkylarylovou skupinu s 1 až 10 uhlíkovými atomy v alkylové části a se 6 až 18 uhlíkovými atomy v arylové části nebo případně vícekrát . .--- --nenasycenou^alkenylárylovou skupinu se 2 až 10 uhlíkovými atomy v alkenylové části a se 6 až 18 uhlíkovými atomy v arylové části a značí vodíkový atom, nasycenou přímou, rozvětvenou nebo cyklickou alkylovou skupinu s 1 až 10 uhlíkovým atomy, jednou nebo vícekrát nenasycenou přímou, rozvětvenou nebo cyklickou alkenylovou skupinu se 2 až 10 uhlíkovými atomy, arylovou skupinu se 6 až 18 uhlíkovými atomy, alkylarylovou skupinu s 1 až 10 uhlíkovými atomy v alkylové části a se 6 až 18 uhlíkovými atomy v arylové části nebo případně vícekrát nenasycenou alkenylarylovou skupinu se 2 až 10 uhlíkovými atomy v alkenylové části a se 6 až 18 uhlíkovými atomy v arylové části, vyznačující se tím, že se nechá reagovat amid karboxylové kyseliny obecného vzorce II
1 2 ve kterém mají R a R výše uvedený význam, s aldehydem vzorce //
R3 - CHO , ve kxerém má R3 výše uvedený význam, za příxomnosxi rozpoušxědla a kyseliny na acylaminomexhylol obecného vzorce III (IH) t
- CH - OH 2 R3 i 9 3 ve kxerém mají R , R a R výše uvedený význam, a xenxo se poxom za přídavku kobalxkarbonylového kaxalysáxoru karbonyluje při xeploxě v rozmezí 20 až 150 °C a za xlaku oxidu uhelnaxého 0,1 až 15,0 MPa.
2. Způsob podle nároku 1 , vyznačující se tím, že se jako sloučenina obecného vzorce II použijí amidy přírodních masxných kyselin.
3. Zůsob odle nároku 1 ,
O vyznačující se xím, že R značí vodíkový axom nebo aikylovou skupinu s 1 až 4 uhlíkovými axowy, obzvlášxě mexhyiovou skupinu. -- =— ~ ___ __
4. Způsob podle nároku 1 , vyznačující se xím, že se jako sloučenina obecného vzorce II použije amid kyseliny okxanové, amid .- 21-kyseliny 2-ethylhexanové, amid kyseliny děkanové, amid kyseliny laurové, amid kyseliny palmitové, amid kyseliny stearové, N-methylamid kyseliny palmitové, N-methylamid kyseliny stearové nebo N-methylamid kyseliny olejové.
5. Způsob podle alespoň jednoho z nároků 1 až 4 , vyznačující se tím, že se sloučeniny obecného vzorce XII použijí jako směsi, získatelné z přírodních produktů.
6. Způsob podle alespoň jednoho.z nároků 1 až 5 , vyznačující se tím, že se formaldehyd používá ve formě paraformaldehydu.
7. Způsob podle alespoň jednoho z nároků 1 až 6 , vyznačující se tím, že se aldehyd používá v množství 70 až 200 % molových,' obzvláště 100 až 140 % molových, výhodně 100 až 120 % molových, vztaženo na amid karboxyíové kyseliny.
8. Způsob podle alespoň jednoho z nároků 1 až 7 , vyznačující se tím, že se jako kyselina použije iontoměničová pryskyřice nebo organická nebo anorganická kyselina, obzvláště kyselina toluensulfonová, kyselina hexafluorpropansulfonová, kyselina trifluoroctová, kyselina sírová nebo kyselina fosforečná, výhodně kyselina sírová.
9. Způsob podle alespoň..iednoho-z-nároků—l—až—8 ?
v—v—e^^ť^i^nrT^zy^se^ky s eTína použ i vá v množství 0,2 až 5 % molových, obzvláště 0,5 až 4 % molova, výhodné 1,0 ažř 2,5 % molových., vztaženo na amid.
10. Způsob podle alespoň jednoho z nároků 1 až 9 , vyznačující se τ í ra , že se jako rozpouštědlo použije dipolární aprotické rozpouštědlo, obzvláště tetrahydrofuran, glykoldimethylether, diglykoldimethylether, dimethylformamid, nebo dimethylacetamid, výhodně tetrahydrofuran, glykoldimethylether nebo methyl-t-butylether.
11. Způsob podle alespoň jednoho z nároků 1 až 10 , vyznačující se tím, že se reakce amidu s aldehydem provádí při teplotě v rozmezí 65 až 120 °C .
12. Způsob podle alespoň jednoho z nároků 1 až 11 , vyznačující se tím, že se karbonylace provádí při teplotě v rozmezí 25 až 100 °C , obzvláště 30 až 70 °C .
13. Způsob podle alespoň jednoho z nároků 1 až 12 , vyznačující se tím, že se karbonylace provádí za tlaku oxidu uhelnatého v rozmezí 0,1 až 5,0 MPa, výhodně 0,3 až 2,0 MPa .
14. Způsob podle alespoň jednoho z nároků 1 až 13 , vyznačující se tím, že se pro karbonylací používá čistý oxid uhelnatý.
15. Způsob podle alespoň jednoho z nároků 1 až 13 , vyznač tím,^že^-S-e.^pro karbonyláci používá směs oxidu uhelnatého a vodíku.
16. Způsob podle alespoň jednoho z nároků 1 až 15 , vyznačující se tím, že se jako karbonyl kobaltu použije Co2(CO)g
17. Způsob podle alespoň jednoho z nároků 1 až 16 vyznačující se tím, že se karbonyl kobaltu
Požívá v množství 0,1 až 5,0 % molových, obzvláště 0,6 až
2,0 % molových, vztaženo na amid karboxylové kyseliny.
CZ951112A 1994-05-02 1995-04-28 Process for preparing derivatives of n-acyl-alpha-amino acids CZ111295A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4415312A DE4415312A1 (de) 1994-05-02 1994-05-02 Verfahren zur Herstellung von N-Acylglycinderivaten

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ111295A3 true CZ111295A3 (en) 1995-12-13

Family

ID=6516994

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ951112A CZ111295A3 (en) 1994-05-02 1995-04-28 Process for preparing derivatives of n-acyl-alpha-amino acids

Country Status (19)

Country Link
US (1) US5650537A (cs)
EP (1) EP0680948B1 (cs)
JP (1) JPH0848660A (cs)
KR (1) KR950032085A (cs)
CN (1) CN1120533A (cs)
AT (1) ATE164832T1 (cs)
AU (1) AU697803B2 (cs)
BG (1) BG62649B1 (cs)
BR (1) BR9501851A (cs)
CA (1) CA2148335A1 (cs)
CZ (1) CZ111295A3 (cs)
DE (2) DE4415312A1 (cs)
ES (1) ES2116645T3 (cs)
HU (1) HU216071B (cs)
PL (1) PL308418A1 (cs)
RU (1) RU2140903C1 (cs)
SI (1) SI9500148A (cs)
TW (1) TW336928B (cs)
ZA (1) ZA953435B (cs)

Families Citing this family (23)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19642494A1 (de) * 1996-10-15 1998-04-16 Clariant Gmbh Verwendung von Sarkosinaten als Asphalten-Dispergatoren
DE19650501A1 (de) * 1996-12-05 1998-06-10 Hoechst Ag Verfahren zur Wiedergewinnung von bei der Herstellung von N-Acyl-alpha-aminosäurederivaten durch Amidocarbonylierung eingesetzten Cobaltcarbonylkatalysatoren
JP2001511810A (ja) * 1997-02-13 2001-08-14 モンサント カンパニー アミノカルボン酸の製造方法
EP1062221B1 (en) * 1998-02-12 2006-05-10 Monsanto Technology LLC Process for making glyphosate by oxidizing n-substituted glyphosates
US6232494B1 (en) 1998-02-12 2001-05-15 Monsanto Company Process for the preparation of N-(phosphonomethyl)glycine by oxidizing N-substituted N-(phosphonomethyl)glycine
US6417133B1 (en) 1998-02-25 2002-07-09 Monsanto Technology Llc Deeply reduced oxidation catalyst and its use for catalyzing liquid phase oxidation reactions
CN1319102A (zh) * 1998-08-12 2001-10-24 孟山都公司 制备n-(膦酰甲基)亚氨基二乙酸的连续方法
DK1283841T3 (da) 2000-05-22 2006-04-10 Monsanto Technology Llc Reaktionssystem til fremstilling af N-(phosphonomethyl)glycinforbindelser
US7293871B2 (en) 2000-11-27 2007-11-13 Ophthonix, Inc. Apparatus and method of correcting higher-order aberrations of the human eye
GB0112324D0 (en) * 2001-05-21 2001-07-11 Croda Int Plc Compounds
GB0413092D0 (en) * 2004-06-11 2004-07-14 Degussa Process for preparing amino acids using the amidocarbonylation reaction (1)
GB0413090D0 (en) 2004-06-11 2004-07-14 Degussa Process for preparing amino acids using the amidocarbonylation reaction (2)
AR051926A1 (es) 2004-09-15 2007-02-21 Monsanto Technology Llc Catalizadores de oxidacion, procedimientos de preparacion de dichos catalizadores y proceso para la elaboracion de n-( fosfonometil)glicina o una sal de la misma
DE102007055265A1 (de) * 2007-11-20 2009-05-28 Clariant International Ltd. Verfahren zur Herstellung von Acylglycinaten
US8252953B2 (en) 2008-05-01 2012-08-28 Monsanto Technology Llc Metal utilization in supported, metal-containing catalysts
PL2318356T3 (pl) * 2008-08-15 2015-08-31 Procter & Gamble Synteza pochodnych cykloheksanu użytecznych jako składniki zapewniające wrażenia czuciowe w produktach konsumenckich
DE102011107503A1 (de) * 2011-07-15 2012-03-01 Clariant International Ltd. Verfahren zur Herstellung von Acylglycinaten und Zusammensetzungen enthaltend derartige Verbindungen
CN102268101A (zh) * 2011-08-31 2011-12-07 南京财经大学 一种高纯度紫菜多糖的酶辅助提取方法
KR101253462B1 (ko) 2012-10-22 2013-04-10 재 욱 한 진열대용 수직프레임 및 이를 이용한 다용도 조립식 진열대
EP2805976A1 (en) * 2013-05-24 2014-11-26 Huntsman International Llc Aldehyde comprising compositions suitable for making curable polyisocyanate compositions
CN111518049B (zh) * 2019-02-01 2024-05-03 鲁南制药集团股份有限公司 Magl抑制剂、制备方法及用途
CN111518047B (zh) * 2019-02-01 2024-05-24 鲁南制药集团股份有限公司 Magl抑制剂及制备方法和用途
CN111518048B (zh) * 2019-02-01 2024-04-30 鲁南制药集团股份有限公司 Magl抑制剂、制备方法和用途

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR862365A (fr) * 1938-12-15 1941-03-05 Du Pont Production d'esters d'alcoylolamides
DE849554C (de) * 1943-03-26 1952-09-15 Ciba Geigy Verfahren zur Herstellung von neuen Amidabkoemmlingen
US4918222A (en) * 1984-07-27 1990-04-17 Texaco Inc. Process for synthesis of N-acetylglycine
US4891442A (en) * 1987-03-09 1990-01-02 Texaco Inc. Process for synthesis of β-phenylalanine
GB2252770A (en) * 1991-02-14 1992-08-19 Shell Int Research The preparation of n-acyl-alpha-amino acids

Also Published As

Publication number Publication date
AU1771995A (en) 1995-11-09
AU697803B2 (en) 1998-10-15
ES2116645T3 (es) 1998-07-16
ATE164832T1 (de) 1998-04-15
BG99598A (en) 1996-04-30
BR9501851A (pt) 1996-04-09
DE4415312A1 (de) 1995-11-09
CN1120533A (zh) 1996-04-17
KR950032085A (ko) 1995-12-20
TW336928B (en) 1998-07-21
HUT71261A (en) 1995-11-28
JPH0848660A (ja) 1996-02-20
RU2140903C1 (ru) 1999-11-10
DE59501814D1 (de) 1998-05-14
EP0680948B1 (de) 1998-04-08
PL308418A1 (en) 1995-11-13
RU95106642A (ru) 1997-01-10
BG62649B1 (bg) 2000-04-28
ZA953435B (en) 1996-01-17
US5650537A (en) 1997-07-22
EP0680948A1 (de) 1995-11-08
HU9501217D0 (en) 1995-06-28
CA2148335A1 (en) 1995-11-03
SI9500148A (en) 1995-12-31
HU216071B (hu) 1999-04-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ111295A3 (en) Process for preparing derivatives of n-acyl-alpha-amino acids
US3652671A (en) Process for making a cationic methacrylamide
EP0393713B1 (en) Process for the preparation of N-substituted maleimides
PL177669B1 (pl) Sposób wytwarzania 2-alkilo-6-metylo-N-(1-metoksypropylo-2)-anilin i sposób wytwarzania chloroacetanilidów
JPS6125013B2 (cs)
US5430186A (en) Preparation of carboxylic chlorides
US4351952A (en) Process for preparing phenyl pyruvic acids
US3850976A (en) Process for the production of unsaturated aldehyde cyanhydrins
US4169208A (en) Process for producing unsaturated quaternary ammonium salt
US3852351A (en) Chlorination of acetoacetamides
CA1249590A (en) Bicyclic amide acetal production
US3898280A (en) Manufacture of carboxylic acid amides
JPH039898B2 (cs)
US3023241A (en) Preparation of acyl hydrazine derivatives
US4780542A (en) Process for the synthesis of esters and amides of carboxylic acids
US2485225A (en) Synthesis of hexadiene dinitrile and product
US4137268A (en) Method of preparing aminoacetaldehyde acetals by the hydrogenation of dialkoxyacetonitrile
FR2580276A1 (fr) Procede de preparation d'acylbiphenyles
JPS6365656B2 (cs)
US3887617A (en) Production of 2-phenyl-3-nitrobutyric acid compounds
US4222959A (en) Process for the preparation of aromatic formamides
JPS5838268A (ja) ウラシル類の製造法
SU1081159A1 (ru) Способ получени амидов высших жирных кислот
JPS595152A (ja) シアンアセトアルデヒドアセタ−ルの製造方法
JP3486922B2 (ja) 酸アミドの製造法