CZ109395A3 - Způsob čiitčnf surového lecithinu - Google Patents

Způsob čiitčnf surového lecithinu Download PDF

Info

Publication number
CZ109395A3
CZ109395A3 CZ951093A CZ109395A CZ109395A3 CZ 109395 A3 CZ109395 A3 CZ 109395A3 CZ 951093 A CZ951093 A CZ 951093A CZ 109395 A CZ109395 A CZ 109395A CZ 109395 A3 CZ109395 A3 CZ 109395A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
lecithin
acetone
extraction
dispersion
crude
Prior art date
Application number
CZ951093A
Other languages
English (en)
Inventor
Walter Ing Csc Schwarz
Vladimir Svoboda
Alois Doc Ing Drsc Novacek
Jaroslav Ing Korner
Original Assignee
Chemopharma
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Chemopharma filed Critical Chemopharma
Priority to CZ951093A priority Critical patent/CZ109395A3/cs
Publication of CZ109395A3 publication Critical patent/CZ109395A3/cs

Links

Landscapes

  • Fats And Perfumes (AREA)

Abstract

Řešení se týká způsobu čištění lecithinu ze surového řepko* vého nebo sojového lecithinu, který se používá v potráví* náfském, kosmetickém a farmaceutickém průmyslu. Opakovanou extrakcí surového lecithinu při teplotě -5 až +5°C a poté při teplotě 10 až 20°C, při které se získá ve formě nažloutlých pevných vložek, které se oddělí od aceto* nu, jehož odpařením zbývá neutrální lipid ve formě oleje.

Description

Oblast technikv
Vynález se týká způsobu výroby čistého lecithinu, který je znám pod obchodním názvem metarin. Řadí se do skupiny tzv. fosfolipidů, které jsou obsaženy jak v rostlinných, tak živočišných tkáních. Chemicky jsou to estery glycerinu s vyššími nasycenými i nenasycenými kyselinami jako kyselina palmitová, stearová, myristová, olejová, linolová a linolenová. Dále obsahují esterově vázanou kyselinu fosforečnou, která je ještě esterifikována cholinem.
Jsou tedy zdrojem nejen potřebných organických kyselin, ale zvláště organicky vázaného fosforu. Mají proto široké uplatnění v kosmetice, v potravinářském průmyslu jako podpůrné prostředky racionální výživy a nověji i jako význačné prostředky pro preventivně terapeutické účely u pacientů trpících různými psychickými poruchami.
Dosavadní stav technikv
Většina výrob čistého lecithinu vychází ze surových lecithinů obsahujících 40 až 60 % hmot. fosfolipidů, obsažených v sójovém, řepkovém nebo slunečnicovém oleji. V podstatě se jedná o oddělení oleje ( neutrálních lipidů ) od přítomných fosfolipidů. To se provádí převážné s použitím rozličných rozpouštědel nebo jejich směsí a to způsobem přetržitým nebo i nepřetržitým.
Tak například extrakce s použitím bezvodého methanolu nebo ethanolu, případně za přítomnosti vody, poskytla produkty s nejvyšším obsahem fosfatidylcholin / fosfatidylethanolaminu. Účinnost jednostupňové extrakce se pohybovala v rozmezí 30 až 40 % a současné použití nepolárních rozpouštědel, například hexanu a případná aplikace protiproudného způsobu zvýšila účinek extrakce na 80 % ( PARDU N, H. : Fette, Seifen, Anstrichm, 86, 1984, č. 2, s. 55 - 62). Příprava lecithinu, která spočívá v hydrataci fosfolipidů a jejich izolaci, je poměrně jednoduchá. K výrobě kvalitního produktu však musí být proces pečlivě upraven podle parametrů kvality základní suroviny ve všech stupních předúpravy ke zpracování oleje (J. Amer. Oil Chem. Soc., 60, 1983, č. 2, s. 306 - 309),
Podle jiného sdělení byl vypracován způsob hydratace sójového oleje v závodech zpracovávajících bavlníková semena. Navrženo technologické schéma hydratace sójového oleje a sušení fosfatidů (Masložir. Prom., 1983, č. 9, s, 18 -19).
Různé fosfolipidy obsažené v sójovém lecithinu mají různou účinnost, takže frakcionací lecithinu se získávají frakce s různými aplikačními možnostmi. Účinkem specificky účinných enzymů lze získat parciálně hydrolýzované lecithiny, schopné emulgace systémů. Další modifikace je možná za použití anhydridů kyselin. Frakce prosté nečistot, se čím dále tím více používají ke zlepšení vlastností finálních produktů (NIEUWENHUYZEN, van Ir. W: Fette, Seifen, Anstrichm. 80, 1978, č. 12, s. 480).
Jiný způsob čištění surového lecithinu spočívá v tom, že se k němu pndá ethylacetát za normální teploty, za míchání se ochladí, čímž se získá ethylacetátová vrstva, obsahující neutrální lipid a část nerozpustná v ethylacetátu obsahuje fosfolipid (SHOKUHIN SANGIO BIO 03.02.88 - JP - 023128 (09.08.89). A 23j - 07 C07f09/10).
Další způsob přípravy čistého lecithinu je veden tak, že se k surovému sójovému fosfatidu pndá hydrofobní rozpouštědlo (hexan) v množství 200 až 2000 % objemových a 5 až 150 % objemových vody, která může obsahovat méně než 75 %, výhodně méně než 10 % objemových polárního rozpouštědla. Čistý fosfatid se získá odpařením z nevodné fáze (UNILEVER N.V., NL; SIETZ, F.G., NL : Způsob čištění surových fosfatidů 14.12.79, 4s).
Existuje celá rada dalších postupů, které jsou založeny na přibližně stejných technologických principech. Proto je posuzování výhod a nevýhod těchto postupů odvislé od výchozích surovin, kapacity výrob a žádané kvality čistého lecithinu.
Podstata vynálezu
Uvedené nedostatky a nevýhody se podařilo odstranit vypracováním způsobu čištění surového lecithinu, například řepkového nebo sójového, s obsahem fosfolipidů a neutrálních lipidů ve hmotnostním poměru přibližně 1 1, extrakcí organickým rozpouštědlem, podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že se výchozí surový lecithin o teplotě 40 až 60 ’C nejprve disperguje za současné extrakce v acetonu o teplotě - 5 až + 5 eC po dobu nejméně 45 min, po oddělení acetonu se vzniklá disperze extrahuje ještě nejméně jednou acetonem při teplotě 10 až 20 ’C opět nejméně 45 min, načež se pevný podíl disperze čistého lecithinu oddělí a z acetonového podílí se izolují neutrální lipidy.
Účelně se dispergace výchozího surového lecithinu za současné extrakce a následující extrakce vzniklé disperze provádí za míchání 2000 až 3000 ot./min a s použitím acetonu v množství 5 až 10 objemových dílů, vztaženo na 1 hmotnostní díl výchozího lecithinu.
Při provedení způsobu podle vynálezu je důležitě intenzivní míchání pomocí vhodného míchadla /například Ultra Turrax/, zaručujícího dokonalou dispergaci olejové fáze ve vychlazeném rozpouštědle. Neutrální lipid se v acetonu rozpouští a fosfolipid se vylučuje ve vločkovité formě. Po výše uvedené době míchání se míchadlo vypne a po usazení se aceton pomocí vakua odtáhne do zásobníku. Pak se přidá další vycházený [ aceton a provede se druhá extrakce stejným způsobem. Směs se nakonec přetlačí přes ' vyhrabovací filtr, promyje se čistým acetonem o teplotě 10 až 15 eC a čistý lecithin se vybere. Suší se v lískové sušárně, nejlépe však ve vakuové sušárně pň 40 ’C do konstantní váhy /asi 16 h/.
Z matečných louhů se oddestiluje aceton a získá se olej /neutrální lipid/, vhodný k dalšímu zpracování v potravinářském průmyslu. Výtěžek je přibližně 50 % hmot. čistého lecithinu a 50 % hmot oleje.
Způsob podle vynálezu se osvědčil pro výrobní kapacitu kolem 50 tun čistého lecithinu ročně, použitelného pro potravinářské a farmaceutické účely.
Výhodnost způsobu čištění surového lecithinu podle vynálezu spočívá v tom, že je jednoduchý, není náročný na zařízení a obsluhu a poskatuje produkt, který je svým složením a čistotou použitelný pro výše uvedené účely. Ztráty při tomto způsobu jsou minimální, efekt děleni lecithinu od neutrálních lipidů je v porovnání s dosavadními postupy, které používají jiná rozpouštědla, vysoký, čímž je zaručena výhodná ekonomika.
Bližší podrobnosti způsobu podle vynálezu vyplývají z příkladu provedení, který způsob pouze ilustruje, ale nijak neomezuje.
Příklad provedení vynálezu
Do extrakčního kotle, obsahujícího 530 litrů acetonu, ochlazeného na -3 °C, se připustí během 20 min za intenzivního míchání (2000 až 3000 ot./min) 60 kg surového řepkového nebo sójového lecithinu, ohřátého na 40 eC. Po přidání všeho lecithinu se míchá ještě 45 minut při teplotě kolem 0 *C. Po zastaveni míchání se aceton odtáhne z usazeného vločkovitého produktu. Do extrakčního kotle se připustí dalších 300 litrů fl acetonu teploty 15 ’C a extrahuje se dobu 45 minut opět za intenzivního míchání jako r výše, s teplotou 10 ’C na začátku extrakce a 15 °C na konci. Potom se produkt odsaje ve třech dávkách, pňčemž každá dávka se za současného rozmíchání promyje 12 litry acetonu o teplotě 10 až 15 eC.
Váha vlhkého produktu je 51,2 kg, suchého 31 kg. Nakonec se produkt rozemele a podle účelu použití i proseje.
Produkt tvoří jemný prášek, barvy světle hnědé, příjemné chuti, připomínající oříšky, bez cizích příchutí a pachů.
Použitý acetonový podíl se regeneruje destilaci a získá se 650 litru (75 % objem.) acetonu, který se vrací do výroby. Jako destilačni odparek se získá tmavě zbarvený olej v * množství 25 kg, který je po odbarvení použitelný v tukovém průmyslu.
I
I
Průmyslová využitelnost vynálezu
Způsob podle vynálezu dovoluje zavedení výroby čistého lecithinu s kapacitou 50 tun i více ročně, a to v kvalitě, která odpovídá požadavkům potravinářského, kosmetického a zejména farmaceutického průmyslu, čistotou a složením je výrobek srovnatelný s obdobnými preparáty, získávanými známými metodami. Odpadní olej /neutrální lipid / lze zpracovat v potravinářském průmyslu, aceton se regeneruje destilací, takže celý technologický postup je proto bezodpadový.

Claims (3)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob áštění surového lecithinu, například řepkového nebo sójového, s obsahem fosfolipidů a neutrálních lipidů (1:1) extrakci organickým rozpouštědlem, vyznačující se t í m, že se výchozí surový lecithin o teplotě 40 až 60 ’C nejprve disperguje za současné extrakce v acetonu o teplotě - 5 až + 5 ’C nejméně 45 minut, po oddělení acetonu se vzniklá disperze extrahuje ještě nejméně jednou acetonem při teplotě 10 až
    20 °C opět nejméně 45 minut, načež se pevný podíl disperze čistého lecithinu oddělí a z acetonového podílu se izoluji neutrální lipidy.
  2. 2. Způsob podle nároku 1,vyznačující se tím, že se dispergace výchozího surového lecithinu za současné extrakce a následující extrakce vzniklé disperze provádí za míchání 2000 až 3000 ot./min.
  3. 3. Způsob podle nároku 1a 2, vyznačující se tím, že se dispergace výchozího surového lecithinu za současné extrakce a následující extrakce vzniklé disperze provádí acetonem v množství 5 až 10 objemových dílů, vztaženo na 1 hmotnostní díl výchozího lecithinu.
CZ951093A 1995-04-27 1995-04-27 Způsob čiitčnf surového lecithinu CZ109395A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ951093A CZ109395A3 (cs) 1995-04-27 1995-04-27 Způsob čiitčnf surového lecithinu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ951093A CZ109395A3 (cs) 1995-04-27 1995-04-27 Způsob čiitčnf surového lecithinu

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ109395A3 true CZ109395A3 (cs) 1997-01-15

Family

ID=5462743

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ951093A CZ109395A3 (cs) 1995-04-27 1995-04-27 Způsob čiitčnf surového lecithinu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ109395A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5955327A (en) Process for manufacturing vegetable lysolecithins
US6140519A (en) Process for producing deoiled phosphatides
EP0703918B1 (en) Process for obtaining highly purified phosphatidylcholine
EP3094337B1 (en) Phospholipid compositions and their preparation
CN107429194A (zh) 脂质组合物及其制造方法
CA2354705C (en) Process for producing deoiled phosphatides
JPS5951253B2 (ja) 油をほとんど含有していないホスフアチジルコリンの製造方法
CZ109395A3 (cs) Způsob čiitčnf surového lecithinu
JP3531876B2 (ja) ドコサヘキサエン酸を含むリン脂質組成物の取得方法
RU2279885C2 (ru) Способ одновременного получения лецитина, холестерина, кефалина и биошрота
RU2144061C1 (ru) Способ получения масла и сока из ягод облепихи
JPS60155143A (ja) 天然ロウからの脂肪族高級アルコ−ルの分離法
SU1500240A1 (ru) Способ комплексной переработки сем н масличных и зернобобовых культур
SU1401036A1 (ru) Способ получени липидов из растительного сырь
RU2812352C1 (ru) Способ получения фракционного лецитина
JPS58179437A (ja) 高含量のホスフアチジルコリンを有する粗製物の製造方法
RU2176268C2 (ru) Способ производства облепихового масла
RU1806196C (ru) Способ получени сложных эфиров жирных кислот
JPH0586796B2 (cs)
EP0017956B1 (de) Verfahren zur Entfernung von lipoiden und wasserlöslichen Verbindungen aus Rohproteinen tierischen Ursprungs
KR20210129095A (ko) 유리 지방산 함유율이 높은 크릴 추출물로부터 인지질 농축된 치료학적 조성물의 제조 방법
HU196034B (en) Process for producing phosholipide concentrates
RU2213491C2 (ru) Способ получения биологически активной пищевой добавки из семян горчицы или из продуктов их переработки
JPH089896A (ja) 苦味低減化剤の製造法
JPH10265485A (ja) レシチンから高濃度のリン脂質類を分別・製造する方法