CZ10110U1 - Prostředek na ochranu a výživu rostlin - Google Patents

Prostředek na ochranu a výživu rostlin Download PDF

Info

Publication number
CZ10110U1
CZ10110U1 CZ19999988U CZ998899U CZ10110U1 CZ 10110 U1 CZ10110 U1 CZ 10110U1 CZ 19999988 U CZ19999988 U CZ 19999988U CZ 998899 U CZ998899 U CZ 998899U CZ 10110 U1 CZ10110 U1 CZ 10110U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
per
composition
agriculturally acceptable
water
composition according
Prior art date
Application number
CZ19999988U
Other languages
English (en)
Inventor
Sian Josef M
Original Assignee
Sian Josef M
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sian Josef M filed Critical Sian Josef M
Priority to CZ19999988U priority Critical patent/CZ10110U1/cs
Publication of CZ10110U1 publication Critical patent/CZ10110U1/cs

Links

Landscapes

  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Description

Prostředek na ochranu a výživu rostlin
Oblast techniky
Technické řešení se týká prostředku na ochranu proti škůdcům, zejména živočišným, proti chorobám rostlin, zejména houbovým, které současně poskytují výživu rostlin.
Ve výhodném provedení jde o řešení prostředku, který má převážně funkci repelentní, insekticidní a fungicidní.
Dosavadní stav techniky
Ochrana kulturních rostlin známými organickými a anorganickými prostředky proti škodlivým organismům začíná být problematická z hlediska ekologie, z důvodů zvyšování množství toxických látek v prostředí, přičemž nejsou vždy zcela známé jejich škodlivé účinky a tím dochází k narušení celé přírody. Většina menších vodních toků v zemědělských oblastech je bez života převážně v důsledku zamoření pesticidy a úniky průmyslových hnojiv.
Ze známých, prostředků používaných k ochraně kulturních rostlin proti savým a žravým živočišným škůdcům, se nejčastěji používají sloučeniny síry, organické sloučeniny fosforu, karbamáty, pyrethroidy, dithiofosfáty, biologické přípravky aj. Žádné z uvedených známých anorganických insekticidně působících prostředků nevyhovují zcela ekologickým potřebám. Přírodní rovnováha je značnou měrou narušena právě používáním pesticidů a insekticidů. Je přitom známo, že nevýhodná je jak cena těchto výrobků, tak i jejich aplikace.
Jak již bylo uvedeno, ochrana se dosud musí provádět více či méně toxickými látkami, které nehubí jenom patogeny a žravé i savé škůdce, ale i ostatní užitečný hmyz, zejména včely, velmi často i ostatní zvěř a představuje riziko pro člověka.
Uvedené toxické přípravky se mohou vyskytovat v potravinách i pitné vodě. I v půdě se zvyšuje jejich koncentrace na nežádoucí míru.
Ze známých prostředků používaných k ochraně kulturních rostlin proti plísním a houbám se nejčastěji aplikují organické sloučeniny jako dikarbonidy, thiazoly a anorganické sloučeniny síry, které se používají proti padlí a dále prostředky obsahující sloučeniny mědi nebo zinku, které se používají proti strupovitosti, kadeřavosti broskví, peronospoře vinné révy, plísni bramborové.
Je známo, že rostliny, které jsou dobře hnojeny, v mnohých případech odolávají určitým chorobám. Není však známo používání přímo k lokální ochraně proti škůdcům nebo chorobám konkrétní složení a/nebo koncentrace hnojivá na list, které bylo nyní nalezeno a je dále popsáno v podrobném popisu a připojených nárocích na ochranu.
Pokusy o vyřešení tohoto problému byly konány podle známého stavu techniky se superfosfátem ve směsi s více či méně toxickými anorganickými hnojivými složkami. Tyto pokusy, přestože jsou v některých případech předmětem přihlášek vynálezu, se ukázaly jako neschopné zavedení do praxe.
Nejbližším řešením předloženého technického řešení je řešení podle zapsaného užitného vzoru č. 4005, analogické PUV 4415-95, kde je uveden prostředek na bázi superfosfátu, tedy směsi kyseliny fosforečné a fosforečnanu. Skutečné složení tohoto prostředku, uvažováno v kombinacích, které jsou v textu a nárocích uvedeny, je sice použitelné, ale má nevýhody, které způsobily, že řešení se prakticky nezavedlo v takové míře, která by odpovídala kladeným požadavkům.
-1 CZ 10110 Ul
Podstata technického řešení
Nyní bylo s velkým překvapením zjištěno a experimentálně potvrzeno, že pokud se dodrží složení směsi v určitých, dále uvedených poměrech a koncentracích, lze dosáhnout velmi dobrého ochranného účinku proti škůdcům a houbovým patogenům při nulovém nebo nepatrném ohrožení necílových organismů, zejména lidi, ale i užitečného hmyzu jako jsou včely a při nulovém nebo nepatrném zatížení životního prostředí cizorodými látkami. Prostředek tedy nezatěžuje potravní řetězce v přírodě.
Podstatným, ne však jediným rozdílem mezi známými pesticidy a prostředkem podle technického řešení podle PUV 4415-95 je skutečnost, že známé, dosud používané insekticidy hubí hmyz ve ío všech stadiích vývoje, zatímco prostředek podle tohoto technického ničí toliko vajíčka a larvy patogenních škůdců. To je mimo jiné nesmírně významné pro ochranu žádoucích druhů, jako jsou například včely, neboť ty se ve stadiu larev na cílových místech nevyskytují.
Shora uvedené problémy podle tohoto technického řešení řeší prostředek na ochranu a výživu rostlin, zejména s účinkem insekticidním a repelentním proti živočišným škůdcům žravým a savým, a/nebo s účinkem fungicidním proti patogenním houbám, zejména k aplikaci na list, který je ve formě vodného roztoku nebo disperze a obsahuje ve směsi s vodou živiny a popřípadě stopové prvky, pomocné přísady a nečistoty v zemědělsky přijatelných koncentracích, přičemž tento prostředek na 100 litrů vody obsahuje:
- 0,06 kg až 3,52 kg P2O5 ve formě čisté kyseliny fosforečné
- 0,06 kg až 5,05 kg K2O ve formě draselné soli se zemědělsky přijatelným aniontem, přičemž obvykle jde o síran a/nebo chlorid
- 0,1 kg až 12 kg MgO ve formě síranu hořečnatého, krystalického.
Ve výhodném provedení prostředek obsahuje:
- 0,47 kg až 1,06 kg P2O5 ve formě čisté kyseliny fosforečné
- 0,51 kg až 3,16 kg K2O ve formě draselné soli se zemědělsky přijatelným aniontem, přičemž obvykle jde o síran a/nebo chlorid
- 0,8 kg až 4 kg MgO ve formě solí Mg
- 0,0001 kg až 6 kg příměsí, přítomných v přidávaných surovinách.
Obsah kadmia je s výhodou nejvýše 150 mg na 1 kg sušiny prostředku, obsah olova je nejvýše
20 mg na 1 kg sušiny prostředku, obsah rtuti je nejvýše 2 mg na 1 kg sušiny prostředku, obsah arsenu je nejvýše 15 mg na 1 kg sušiny prostředku, obsah chrómu je nejvýše 150 mg na 1 kg sušiny prostředku, popřípadě jsou přítomny další nečistoty v zemědělsky přijatelných koncentracích.
Živinou je výhodně alespoň jedna dusíkatá složka, výhodně močovina, a/nebo alespoň jedna vápenatá složka, výhodně sloučenina vápenatého kationtu se zemědělsky přijatelným aniontem, přičemž výhodně je koncentrace dusíkaté složky v přepočtu na čistý dusík 0,1 až 5 kg na 100 1 vody a koncentrace vápenaté složky vyjádřená jako hydroxid vápenatý je 0,1 až 8 kg.
Výhodně je hořčík přítomen ve formě síranu hořečnatého s výhodou v množství, od 0,5 kg do 4 kg na 100 1 vody, vyjádřeno jako MgO.
Rozpouštědlem je voda a pH prostředkuje s výhodou v rozmezí 1,5 až 6,9.
Na 100 1 vody prostředek s výhodou obsahuje 0,01 až 1 kg alespoň jednoho prvku, vybraného ze skupiny, zahrnující sodík, železo, bór, molybden, měď a zinek a popřípadě komplexotvomou přísadu.
Jako pomocnou přísadu obsahuje prostředek popřípadě alespoň jednu pomocnou látku, zvolenou ze skupiny zahrnující tenzidy, emulgátory, zahušťovadla, adhesiva, pojidla, plnidla a další
-2CZ 10110 Ul zemědělsky přijatelné látky. V kombinaci s uvedenými složkami může prostředek obsahovat látku vybranou ze skupiny zahrnující pesticidy, herbicidy, růstové stimulátory a další látky s účinkem o sobě známým.
Může též obsahovat alespoň jednu běžnou neaktivní přísadu jako jsou barviva, parfémy, protimrazové přísady, stabilizátory, tenzidy, emulgátoiy, zahušťovadla, adhesiva, pojidla, plnidla a další zemědělsky přijatelné látky.
Dalším aspektem technického řešení vynálezu je použití prostředku o shora uvedeném složení k potírání a odpuzování škůdců a houbových patogenů.
Výhodou prostředku podle technického řešení je, že není náročný na čistotu použitých látek. Pro výrobu prostředku je možno použít běžných látek, povolených a používaných v zemědělství s případnými příměsemi sloučenin hořčíku a síry.
Malou citlivost prostředku na použité výchozí suroviny lze využít výhodně tím, že se obohatí o látky vhodné pro výživu rostlin, čímž se zlepší vlastnosti přípravku i jako hnojivá. Poněvadž se prostředek aplikuje jako postřik, je vhodné jej před použitím přefiltrovat, aby se odstranily hrubé nerozpustné látky, které by mohly ucpávat trysky postřikového zařízení. S ohledem na vysokou účinnost přípravku je možné jeho koncentraci měnit v poměrně širokém rozmezí, což umožňuje šetrný přístup k rostlinám citlivým na použité látky. K filtraci je nutno použít síto s oky do 0,5 mm2.
Přípravky s účinností proti houbovým patogenům a živočišným škůdcům se aplikují ve stejnou dobu jako fungicidy a insekticidy. Uvedené přípravky podle tohoto technického řešení dobře přijímají všechny kultury. Přípravky nejsou fytotoxické. Aplikaci lze provádět za vhodného počasí a vyžadují minimálně hodinové zaschnutí.
Ekologické přípravky se pro cenovou dostupnost a nezávadnost vůči přírodě a zdraví lidí mohou aplikovat častěji, protože nezanechávají rezidua jako měďnaté, zinkové ajiné toxické látky. Uvedené přípravky se používají preventivně.
Příklady provedení
Příklad 1
Kombinovaný insekticidní, repelentní, fungicidní a výživový prostředek.
Složení prostředku - do 100 litrů vody se přidá:
- 0,8 kg roztoku kyseliny fosforečné (H3PO4) o koncentraci 75 % hmotnostních
- 0,8 kg chloridu draselného
- 1 kg krystalického síranu hořečnatého (MgSO4.7 H2O)
- 0,07 Agrovitalu (pinolen, dl-l-menten).
Při předpokládané průměrné dávce 800 litrů přípravku na 1 ha sadu (jedna aplikace) proti:
- roztočíku hruškovému,
- kadeřavosti vinné révy,
- plstnatosti vinné révy,
- obaleči jednopásému vinné révy,
- obaleči mramorovému vinné révy,
- obaleči jablečnému,
- pilatce jablečné,
- pilatce švestkové,
- pilatce žluté u rynglí a švestek.
Při aplikaci se dodržuje například dávka na 1 ha:
- 6,4 kg kyseliny fosforečné H3PO4
-3 CZ 10110 Ul
- 6,4 kg chloridu draselného
- 8 kg krystalického síranu hořečnatého (MgSC>4.7 H2O)
- 0,54 kg Agrovitalu (pinolen, dl-l-menten).
Při silném infekčním tlaku patogenních hub po odkvětu je možno zvýšit dávkování o 20 %, poslední 2 postřiky o 30 %.
Takto namíchaný prostředek proti pilatkám a obalečům, aplikovaný 1 až 2 dny před kladením vajíček, působí repelentně (nedojde ke kladení vajíček patogenů). Prostředek aplikovaný 1 až 2 dny po náletu a kladení vajíček pilatek a obalečů ničí vajíčka a působí insekticidně.
Doporučuje se stříkat 2x (druhý postřik po 5 až 7 dnech), při deštivém počasí 3x.
Takto namíchaný prostředek je účinný jako fungicid proti:
- kadeřavosti broskví - aplikovat 2x,
- padlí broskví - aplikovat 1 až 2x,
- strupovitosti jabloní - první postřik na myší ouško, v květnu 4 až 5x, při silném infekčním tlaku až 6x,
- plísni šedé, padlí a peronospoře vinné révy
- aplikovat lx před květem, v červenci lx týdně, při silném infekčním tlaku po 5 dnech.
Přecedit přes síto 0,5 mm2.
Výsledky testování:
a) Test insekticidní a repelentní účinnosti.
Prostředek namíchaný podle příkladu 1 byl testován za srovnatelných podmínek se známými insekticidy a při stejných termínech aplikací se sjeho pomocí dosáhlo stejného nebo lepšího účinku proti živočišným škůdcům, uvedeným v tomto příkladě. Srovnávacími pesticidy byly Decis 2,5 EC, Ambush 25 EC.
b) Test účinnosti proti houbovým patogenům.
Prostředek namíchaný podle příkladu 1 byl testován za srovnatelných podmínek se známými fungicidy a při stejných termínech aplikací se sjeho pomocí dosáhlo stejného nebo lepšího účinku proti houbovým patogenům uvedeným v tomto příkladě. Srovnávacími fungicidy byly Kuprikol 50, Ridomil RZ 72 WP, Karathane LC, Rubigan 12 EC a Rovral 50 WP.
Příklad 2
Kombinovaný insekticidní, repelentní, fungicidní a výživový prostředek.
Způsob přípravy - do 100 litrů vody se přidá:
-1,6 kg kyseliny fosforečné o koncentraci 75 % hmotnostních
- 4,0 kg chloridu draselného
- 3 kg krystalického síranu hořečnatého (MgSO4.7 H2O)
- 0,3 1 Citowettu (L-alkylarylpolyglykolether).
Při dávce přípravku 300 litrů na 1 ha a 1 postřik polních plodin (obilí) proti chorobám:
- obilí - pšenice - padlí travní, rzi, braničnatka plevová - nejvhodnější aplikace lx před květem, je možno provést druhý postřik po květu proti klasovým chorobám,
- ječmen - padlí travní, rzi, hnědá skvrnitost, rhynchosporiová skvrnitost - nejvhodnější aplikace je na jaře, po nástupu infekce, před květem, je možno provést druhý postřik po odkvětu proti klasovým chorobám,
-4CZ 10110 Ul
- brambory - plíseň bramborová, mandelinka bramborová - aplikace stejná jako u fungicidů, účinnost přípravku dále uvedeného složení je kratší u plísně bramborové než u fungicidů - 2 dny, při vysokém infekčním tlaku v červenci aplikace lx týdně.
Na 1 ha se používá dávka v rozmezí 200 až 400 litrů roztoku, přičemž se dodržuje v přepočtu následující dávkování těchto prvků:
- 4,8 kg kyseliny fosforečné
- 9,0 kg chloridu draselného
- 9 kg krystalický síran hořečnatý (MgSO4.7 H2O).
Takto namíchaný prostředek působí též insekticidně proti živočišným škůdcům jako kohoutci, bejlomorka sedlová, bzunka ječná.
Při silném infekčním tlaku patogenních hub a výskytu živočišných škůdců je možno zvýšit dávkování před květem o 20 %, po odkvětu o 30 %.
Výsledky testování:
a) Test insekticidní a repelentní účinnosti
Prostředek namíchaný podle příkladu 2 byl testován za srovnatelných podmínek se známými insekticidy a při stejných termínech aplikací se sjeho pomocí dosáhlo stejného nebo lepšího účinku proti živočišným škůdcům, uvedeným v tomto příkladě. Srovnávacími pesticidy byly Decis 2,5 EC, Ambush 25 EC.
b) Test účinnosti proti houbovým patogenům
Prostředek namíchaný podle příkladu 2 byl testován za srovnatelných podmínek se známými fungicidy a při stejných termínech aplikací se sjeho pomocí dosáhlo stejného nebo lepšího účinku proti houbovým patogenům, uvedeným v tomto příkladě. Srovnávacími fungicidy byly Alert, Sportak 45 EC, Bayleton 25 WP, Tilt 250 EC. Na kulturách brambor má srovnatelnou účinnost jako Dithane M45 a Kuprikol 50.
Příklad 3
Kombinovaný insekticidní, repelentní a fungicidní prostředek.
Způsob přípravy - do 100 litrů vody se přidá:
- 0,8 kg kyseliny fosforečné o koncentraci 75 % hmotnostních
- 0,5 kg chloridu draselného
- 0,5 kg síranu draselného
-1 kg krystalického síranu hořečnatého (MgSO4.7 H2O)
- 0,07 1 Agrovitalu (pinolen, dl-l-menten).
Při průměrné dávce přípravku 800 litrů na 1 ha sadů se prostředek aplikuje proti:
- strupovitosti jabloní
- peronospoře vinné révy
- padlí broskví
- kadeřavosti broskví
- padlí vinné révy.
Na 1 ha sadů a jeden postřik je nutno dodržet při dávce 800 litrů vody dávkování těchto složek a příměsí:
- 6,4 kg kyseliny fosforečné
- 4,0 kg chloridu draselného
- 4 kg síranu draselného
- 9 kg krystalického síranu hořečnatého (MgSO4.7 H2O)
- 0,64 kg Agrovitalu (pinolen, dl-l-menten).
-5CZ 10110 Ul
Tento prostředek aplikovaný 2 dny před náletem živočišných škůdců (pilatek a obalečů), působí repelentně. Při náletu a po nakladení vajíček působí insekticidně. Prostředek značně poškodí vajíčka patogenů.
Výsledky testování:
a) Test insekticidní a repelentní účinnosti
Prostředek namíchaný podle příkladu 3 byl testován za srovnatelných podmínek se známými insekticidy a při stejných termínech aplikací se sjeho pomocí dosáhlo stejného nebo lepšího účinku proti živočišným škůdcům, uvedeným v tomto příkladě. Srovnávacími pesticidy byly Decis 2,5 EC, Ambush 25 EC.
io b) Test účinnosti proti houbovým patogenům
Prostředek namíchaný podle příkladu 3 byl testován za srovnatelných podmínek se známými fungicidy a při stejných termínech aplikací se sjeho pomocí dosáhlo stejného nebo lepšího účinku proti houbovým patogenům, uvedeným v tomto příkladě. Srovnávacími fungicidy byly Kuprikol 50, Ridomil RZ 72 WP, Karathane LC, Rubigan 12 EC a Rovral 50 WP.
Příklad 4
Kombinovaný insekticidní, repelentní a fungicidní prostředek.
Způsob přípravy - do 100 litrů vody se přidá.
- 0,8 kg kyseliny fosforečné o koncentraci 75 % hmotnostních
- 0,5 kg chloridu draselného
- 0,5 kg síranu draselného
-1 kg krystalického síranu hořečnatého (MgSO4.7 H2O)
- 0,07 1 Agrovitalu (pinolen, dl-l-menten).
Při předpokládané spotřebě fungicidního přípravku na ochranu chmele do 3/4 výšky 1500 litrů na 1 ha chmelnic a 1 postřik proti:
- peronospoře chmele.
Na 1 ha chmelnic a 1 postřik při výšce 3/4 konstrukce je nutno dodržet při dávce 1500 litrů vody dávkování těchto složek a příměsí:
- 12 kg kyseliny fosforečné
- 7,5 kg chloridu draselného
- 7,5 kg síranu draselného
-15 kg krystalického síranu hořečnatého (MgSC>4.7H2O)
-1,05 kg Agrovitalu (pinolen, dl-l-menten).
Výsledky testování:
Prostředek nahradil za stejných podmínek ochranu Kuprikolem 50.
Příklad 5
Kombinovaný insekticidní, repelentní, fungicidní a výživový prostředek.
Složení prostředku - do 100 litrů vody se přidá:
- 0,8 kg roztoku kyseliny fosforečné. H3PO4, o koncentraci 75 % hmotnostních
- 0,8 kg chloridu draselného
- 1 kg krystalického síranu hořečnatého (MgSC>4.7 H2O)
- 0,07 kg Agrovitalu (pinolen, dl-l-menten).
Při silném výskytu škůdců se Agrovital nahradí buničitým klihem (klih na bázi karboxymethylcelulózy) v množství 0,2 kg na 100 litrů vody. Klih se musí přidávat rozpuštěný, například 24
-6CZ 10110 Ul hodin předem vaši 101 vody. Voda podaná s klihem se počítá jako součást celkově přidané vody.
Při předpokládané průměrné dávce přípravku 800 litrů na 1 ha sadu (jedna aplikace) proti stejným škůdcům jako v příkladu 1. Prostředek poškodí vajíčka a zničí larvy 1. instaru. Pro ostatní larvy je účinný po pozření.
Při aplikaci se dodržuje například dávka na 1 ha:
- 6,4 kg kyseliny fosforečné H3PO4
- 6,4 kg chloridu draselného
- 8 kg krystalického síranu hořečnatého (MgSO4.7 H2O)
- 0,54 kg Agrovitalu (pinolen, dl-l-menten).
Při silném infekčním tlaku patogenních hub po odkvětu je možno zvýšit dávkování o 20 %, poslední 2 postřiky o 30 %.
Takto namíchaný prostředek proti pilatkám a obalečům, aplikovaný 1 až 2 dny před kladením vajíček, působí repelentně (nedojde ke kladení vajíček patogenů). Prostředek aplikovaný 1 až 2 dny po náletu a kladení vajíček pilatek a obalečů ničí vajíčka a působí insekticidně.
Doporučuje se stříkat 2x (druhý postřik po 5 až 7 dnech), při deštivém počasí 3x.
Takto namíchaný prostředek je účinný jako fungicid proti:
- kadeřavosti broskví - aplikovat 2x,
- padlí broskví - aplikovat laž 2x,
- strupovitosti jabloní - první postřik na myší ouško, v květnu 4 až 5x, při silném infekčním tlaku až 6x,
- plísni šedé, padlí a peronospoře vinné révy
- aplikovat lx před květem, v červenci lx týdně, při silném infekčním tlaku po 5 dnech.
Přecedit přes síto 0,5 mm .
Výsledky testování:
a) Test insekticidní a repelentní účinnosti
Prostředek namíchaný podle příkladu 5 byl testován za srovnatelných podmínek se známými insekticidy a při stejných termínech aplikací se sjeho pomocí dosáhlo stejného nebo lepšího účinku proti živočišným škůdcům, uvedeným v tomto příkladě. Srovnávacími pesticidy byly Decis 2,5 EC, Ambush 25 EC.
b) Test účinnosti proti houbovým patogenům
Prostředek namíchaný podle příkladu 5 byl testován za srovnatelných podmínek se známými fungicidy a při stejných termínech aplikací se sjeho pomocí dosáhlo stejného nebo lepšího účinku proti houbovým patogenům uvedeným v tomto příkladě. Srovnávacími fungicidy byly Kuprikol 50, Ridomil RZ 72 WP, Karathane LC, Rubigan 12 EC a Rovral 50 WP.
Příklad 6
Kombinovaný insekticidní, repelentní, fungicidní a výživový prostředek.
Způsob přípravy - do 100 litrů vody se přidá:
- 1,6 kg kyseliny fosforečné
- 4,0 kg chloridu draselného
- 3 kg močoviny
- 3 kg krystalického síranu hořečnatého (MgSO4.7 H2O)
- 0,3 1 Citowettu(L-alkylarylpolyglycol ether).
-7CZ 10110 Ul
Účinnost proti patogenům jako v příkladu 2. Platí okolnosti příkladu, uvedeného v příkladu 2, přičemž je na 1 ha 9 kg močoviny a 9 kg MgSO4 a 0,9 1 Citowettu.
Výsledky testování:
Stejné nebo lepší než v příkladu 2.
Příklad 7
Kombinovaný insekticidní, repelentní, fungicidní a výživový prostředek s přísadu stopových prvků.
Způsob přípravy - do 100 litrů vody se přidá:
- 0,8 kg kyseliny fosforečné o koncentraci 75 % hmotnostních ío -1,0 kg síranu draselného
- 0,5 kg močoviny
- přísada stopových prvků, kterou tvoří:
g kyseliny borité 35 g chloridu manganatého
5 g síranu zinečnatého g síranu měďnatého
2,5 g bromidu draselného 5 g síranu nikelnatého 5 g síranu hlinitého
5 g oxidu titaničitého g dusičnanu kobaltnatého
2,5 g jodidu draselného
2,5 g chloridu lithného
2,5 g chloridu cínatého
2,5 g molybdenu ve formě nitrátu s přísadou chelatonu
0,3 1 Citowettu (L-alkylarylpolyglycol ether).
Prostředek podle tohoto příkladu se hodí mimo jiné i pro ochranu poškozených kultur, zejména mrazem, kroupami a podobně.
Prostředek má v tomto případě vysokou kurativní i hnojivou hodnotu. Poměr stopových prvků a jejich zastoupení lze v rámci potřeb hnojení a v rámci ekonomických a materiálních možností měnit, je však třeba respektovat běžné chemické a fyzikální zákony.
-8CZ 10110 Ul
Příklad 8 až 12
Příklad č. 8 9 10 11 12
Použití (jako příklad) chmel (př. 1) (př.2) (Př· O chmel
Složení:
Voda (litry) 100 100 100 100 100
Kys. fosforečná 75 % (kg) 8 1,2 1,6 0,8 0,8
Vápenný hydrát (kg) - 0,15* - - -
Chlorid 0,5 0,8 - - -
Síran draselný (kg) 0,5 - 4 1 1
Síran hořečnatý (kg) 1 1 1 1 1
Močovina (kg) - 0,5 2 - -
Agrovital (kg) 0,07 - 0,3 0,07 0,07
Karboxymethylcelulóza (kg) - - 0,2 - -
Fe jako Ferrovit (kg) - - - 0,5 -
Ferrovit je obchodní prostředek s obsahem Fe, dodávaný proti chloróze.
*V tomto případě vznikl zákal nebo sraženina, což není na závadu účinnosti přípravku, která je zejména repelentní. Nerozpustnou fázi lze rozmíchat do podoby disperze nebo odstranit na sítech, nebo lze použít kombinaci obou těchto postupů.
Konkrétní složení, která zde byla uvedena, jsou pouhými příklady a nemají představovat omezení rozsahu ochrany. Na základě vysvětlení podstaty vynálezu už může odborník v oboru sestavit obměny a varianty, které nevybočují z ochrany technického řešení, která je daná jen následujícími nároky.

Claims (10)

1. Prostředek na ochranu a výživu rostlin zejména s účinkem insekticidním a repelentním proti živočišným škůdcům žravým a savým, a/nebo fungicidním, proti patogenním houbám, zejména k aplikaci na list, který je ve formě roztoku nebo disperze a obsahuje ve směsi s vodou živiny, popřípadě stopové prvky, pomocné přísady a nečistoty v zemědělsky přijatelných kon15 centracích, vyznačující se t í m , že na 100 litrů vody obsahuje:
- 0,06 kg až 3,52 kg P2O5 ve formě čisté kyseliny fosforečné,
- 0,06 kg až 5,05 kg K2O ve formě draselné soli se zemědělsky přijatelným aniontem, přičemž obvykle jde o síran a/nebo chlorid,
- 0,1 kg až 12 kg MgO ve formě síranu hořečnatého, krystalického.
20
2. Prostředekpodlenároku 1, vyznačuj ící se t í m , že obsahuje na 100 1 vody:
- 0,47 kg až 1,06 kg P2O5 ve formě čisté kyseliny fosforečné,
- 0,51 kg až 3,16 kg K2O ve formě draselné soli se zemědělsky přijatelným aniontem, přičemž obvykle jde o síran a/nebo chlorid,
- 0,8 kg až 4 kg MgO ve formě solí Mg,
25 - 0,0001 kg až 6 kg příměsí, přítomných v přidávaných surovinách.
-9CZ 10110 Ul
3. Prostředek podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že
- obsah kadmia je nejvýše 150 mg na 1 kg sušiny prostředku,
- obsah olova je nejvýše 20 mg na 1 kg sušiny prostředku,
- obsah rtuti je nejvýše 2 mg na 1 kg sušiny prostředku,
5 - obsah arsenu je nejvýše 15 mg na 1 kg sušiny prostředku,
- obsah chromuje nejvýše 150 mg na 1 kg sušiny prostředku a popřípadě
- další nečistoty jsou přítomny v zemědělsky přijatelných koncentracích.
4. Prostředek podle nároků 1, 2 nebo 3, vyznačující se tím, že další přítomnou živinou je alespoň jedna dusíkatá složka, výhodně močovina, a/nebo alespoň jedna vápenatá ío složka, výhodně sloučenina vápenatého kationtu se zemědělsky přijatelným aniontem, přičemž výhodně je koncentrace dusíkaté složky v přepočtu na čistý dusík 0,1 až 5,0 kg na 100 1 vody a koncentrace vápenaté složky v přepočtu na hydroxid vápenatý je 0,1 až 8,0 kg.
5. Prostředek podle nároku 4, vyznačující se tím, že hořčík je přítomen ve formě síranu hořečnatého s výhodou v množství, počítáno jako hmotnost čistého MgO od 0,6 kg do
15 4,0 kg na 100 1 vody.
6. Prostředek podle nároku 1, vyznačující se tím, že pH prostředku jev rozmezí
1,5 až 6,9.
7. Prostředek podle nároku 1, vyznačující se tím, že obsahuje na 100 1 vody 0,01 až 1 kg alespoň jednoho prvku, vybraného ze skupiny, zahrnující sodík, železo, bor, molybden,
20 měď a zinek, popřípadě s komplexotvomou přísadou.
8. Prostředek podle jednoho z nároků laž7, vyznačující se tím, že jako pomocnou přísadu obsahuje alespoň jednu pomocnou látku, zvolenou ze skupiny, zahrnující tenzidy, emulgátory, zahušťovadla, adhesiva, pojidla, plnidla a další zemědělsky přijatelné látky.
9. Prostředek na ochranu rostlin podle jednoho z nároků laž8, vyznačující se
25 tím, že obsahuje v kombinaci s uvedenými složkami látku vybranou ze skupiny, zahrnující pesticidy, zejména herbicidy, růstové stimulátory a další látky s účinkem o sobě známým.
10. Prostředek na ochranu rostlin podle jednoho z nároků laž9, vyznačující se tím, že obsahuje v kombinaci s uvedenými složkami alespoň jednu běžnou neaktivní přísadu, jako jsou barviva, parfémy, protimrazové přísady, stabilizátory, tenzidy, emulgátory, zahušťo30 vadla, adhesiva, pojidla, plnidla a další zemědělsky přijatelné látky.
CZ19999988U 1998-10-26 1998-10-26 Prostředek na ochranu a výživu rostlin CZ10110U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19999988U CZ10110U1 (cs) 1998-10-26 1998-10-26 Prostředek na ochranu a výživu rostlin

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19999988U CZ10110U1 (cs) 1998-10-26 1998-10-26 Prostředek na ochranu a výživu rostlin

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ10110U1 true CZ10110U1 (cs) 2000-06-20

Family

ID=5468858

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19999988U CZ10110U1 (cs) 1998-10-26 1998-10-26 Prostředek na ochranu a výživu rostlin

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ10110U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP1592301B1 (en) Crop protecting and improving lignosulfonate compositions
CN100518507C (zh) 含有有机多硫醚类化合物的组合物及其应用
CN86107852A (zh) 用于控制苔藓植物、地衣、藻和霉菌及微生物病菌的化合物的方法
SK15482001A3 (sk) Priemyselné hnojivo zabezpečujúce súčasne výživu a ochranu rastlín
US10058097B2 (en) Methods to increase corn productivity
SK2597A3 (en) Two-and three-component fungicidal mixtures
CN108378050A (zh) 一种植物生长调节剂
CN103598182B (zh) 一种作物纹枯病的防治药剂
US20100291230A1 (en) Novel Pesticide Compositions
JPS5890504A (ja) 植物土「穣」病原糸状菌殺菌剤
CN107372548A (zh) 含有克菌丹和氟唑环菌胺的农药组合物及其用途
PL185168B1 (pl) Środek o działaniu grzybo-i/lub owadobójczym, środek o działaniu grzybo-i/lub owadobójczym i przyspieszającym wzrost roślin, sposób zwalczania owadów oraz sposób zwalczania owadów i przyspieszania wzrostu roślin
CZ10110U1 (cs) Prostředek na ochranu a výživu rostlin
US20030206964A1 (en) Pesticide for agricultural and horticultural applications and process for controlling microorganisms on turf surfaces
JPH0768087B2 (ja) 除草剤組成物
CN105961413A (zh) 一种含有噁喹酸和溴菌腈的杀菌组合物
WO2001085647A1 (en) The agent intended for protection and nutrition of plants
CZ344298A3 (cs) Prostředek na ochranu a výživu rostlin
Lucas Siam weed (Chromolaena odorata) and crop production in Nigeria
KR102669720B1 (ko) 항미생물 및 농화학 조성물
JP5101170B2 (ja) 無機銅剤による農園芸作物に対する薬害を軽減する組成物及び農薬組成物
JPH05194129A (ja) 農園芸用殺菌剤
RU2294102C1 (ru) Инсектоакарицидная композиция
CN108157371B (zh) 一种用于种子包衣剂的农药组合物
WO2023119101A1 (en) Pesticides containing metals

Legal Events

Date Code Title Description
ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20021025

MK1K Utility model expired

Effective date: 20051026