CS277671B6 - Způsob výroby polyolefinových, štěpením alespoň jednovrstvé anizotropní fólie vzniklých vláken a útvarů z nich - Google Patents

Způsob výroby polyolefinových, štěpením alespoň jednovrstvé anizotropní fólie vzniklých vláken a útvarů z nich Download PDF

Info

Publication number
CS277671B6
CS277671B6 CS911378A CS137891A CS277671B6 CS 277671 B6 CS277671 B6 CS 277671B6 CS 911378 A CS911378 A CS 911378A CS 137891 A CS137891 A CS 137891A CS 277671 B6 CS277671 B6 CS 277671B6
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
film
fibers
anisotropic
limestone
weight
Prior art date
Application number
CS911378A
Other languages
English (en)
Other versions
CS137891A3 (en
Inventor
Zdenek Ing Burian
Milos Ing Krejci
Ladislav Rndr Pospisil
Ladislav Ing Svoboda
Original Assignee
Statni Vyzkumny Ustav Textilni
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Statni Vyzkumny Ustav Textilni filed Critical Statni Vyzkumny Ustav Textilni
Priority to CS911378A priority Critical patent/CS277671B6/cs
Publication of CS137891A3 publication Critical patent/CS137891A3/cs
Publication of CS277671B6 publication Critical patent/CS277671B6/cs

Links

Landscapes

  • Nonwoven Fabrics (AREA)

Abstract

Postup výroby štěpených vláken zahrnuje míšení polyolefinového granulátu s anorganickým aditivem, zpracování směsi na taveninu, extruzi fólie, dloužení fólie a operaci štěpení anizotropní fólie s následným zformováním vláken, např. do pramenu vláken, přičemž podstata řešení spočívá v tom, Že dloužení fólie s obsahem alespoň 10 % hmotnostních z její hmotnosti mikromletého vápence o velikosti částic do 20 /um je provedeno za tepla jednosměrně alespoň ve třech stupních. Fólie se přitom vydlouží na celkový dloužící poměr o minimální hodnotě alespoň 4, jehož součin s procentním hmotnostním obsahem mikromletého vápence ve fólii dělený hodnotou tloušťky v /um vydloužené anizotropní fólie dosahuje minimálně výsledné hodnoty 2. Vydloužená anizotropnífólie se štěpí při fibrílačním poměru 3 až 6,5. Tímto způsobem výroby se dosáhne optimálních vlastností vláken pro sorpci organických, zejména ropných látek a těchto látek ve směsi s vodou.

Description

Oblast techniky
Vynález se týká způsobu výroby polyolefinových, štěpením alespoň jednovrstvé anizotropní fólie vzniklých fóliových vláken a útvarů z nich a řeší se jím vlákna, vlákenné a textilní útvary se specifickou schopností sorpce organických, zejména ropných látek a těchto látek ve směsi s vodou.
Dvouvrstvá fólie může mít obě dvě vrstvy z polyetylénu nebo polypropylenu a též může být jedna vrstva fólie z polyetylénu a druhá z polypropylenu. V jiném alternativním provedení může alespoň jednu vrstvu fólie tvořit směs obou polymerů, tj. směs polypropylenu a polyetylénu. Alespoň jedna vrstva fólie obsahuje aditivum anorganického původu, například vápenec.
Postup výroby zahrnuje míšení polyolefinového granulátu · s anorganickým aditivem, zpracování směsi na taveninu při teplotách od 180 °C až do 220 °C, extruzi fólie na trysce ve formě trubice, její ochlazení a zformování do pásu, dloužení v anizotropní fólii, operaci štěpení anizotropní fólie s následným zformováním do pramenu vláken nebo další zpracování vzniklých fóliových vláken.
Dosavadní stav techniky
Syntetická vlákna a útvary z nich se stávají stále více předmětem zájmu jiných oblastí spotřeby než pro jaké byly dříve převážně určeny, to je z oblasti mimo odívání a bytového textilu. Toto stále širší uplatnění vláken, vlákenných útvarů a textilií generuje z jejich základních vlastností, které je pak zvláště v oblasti syntetických vláken možno vhodnými, především technologickými přístupy dovést do nových specifických kvalit, kterými se mohou pak dobře uplatnit pro plnění různých specifických funkcí, pro které mají vlákna a textilie z nich zvláště dobré předpoklady. Jsou to především takové funkce, při kterých se uplatní dobré specifické pevnostní ukazatele při relativně nízké hmotnosti užitého materiálu a dále funkce, při kterých je využíváno velkého a členitého měrného povrchu, kterým vlákenné a textilní útvary ze své podstaty disponují. Pouhé využívání těchto základních přirozených předpokladů však pro určitý specifický účel dává jen omezené účinky, které v převážné většině neodpovídají současným požadavkům na intenzívní řešení určitých potřebných problematik a proto lze při těchto omezených účincích očekávat jen omezené využívání a z toho plynoucí omezenou potřebu takových materiálů. Je proto vždy nutno tyto základní přirozené předpoklady vláken a textilií podstatně zintenzivnit, což je předmětem různých technologických řešení, a teprve jejich výsledky dávají pak podle své účinnosti oprávněný předpoklad k širšímu a ekonomickému využití. . ·
Snaha vláknařské a textilní výroby po diversifikaci do širších oblastí vychází většinou ze zmíněných základních předpokladů vláken a textilií, přes které hledá možnost proniknout do řešení problémů různých oborů. Jedním z oborů, kam se však zatím vláknům a textiliím nepodařilo v potřebné míře proniknout, je oblast čištění vod, přestože právě vlákenné a textilní útvary disponují v důsledku své vysoké měrné plochy dobrými předpoklady k určitým uplatněním v tomto oboru. Na druhé straně jsou však vlákna a textilie ve srovnání s dosud užívanými materiály v oblasti čištění vod drahými materiály a tak by při jejich užití bylo třeba dosáhnout příslušně intenzivního nebo vysoce specifického účinku, jakého však bez nového přístupu k řešení základní materiály většinou nedosahují. V poslední době nejsou v oblasti čištění vod dosud plně vyřešeným problémem ropné látky a jejich chlorované deriváty, přesto, že jsou nejčastější příčinou znečištění všech druhů vod včetně vod podzemních. Přitom patří k látkám nebezpečným pro zdraví a hygienu člověka i vůbec veškerého života v přírodě. Protože však jsou tyto látky značně intaktní z hlediska možnosti se jich zbavit chemickou cestou a protože jejich směsi s vodou tvoří buď emulze nebo dokonce pravé roztoky, jsou z takto znečištěných vod špatně odstranitelné.
Zatím se ropné látky z vod ve své základní formě odstraňují fyzikálními způsoby, které využívají především gravitace. Této je však možno užít pouze tam, kde již jsou obě fáze tj. voda a ropná látka výrazně odděleny do dvou samostatných fází nebo kde jsou vytvořeny podmínky pro takové rozdělení. V oblasti proudících vod však lze takové podmínky separace většinou velmi obtížně zabezpečit, nehledě k problémům na styčné ploše obou fází a k problémům, pravé rozpustnosti. . ·
Lepšího vyčištění vody znečištěné ropnými látkami je možno dosáhnout užitím metod pohlcujících ropnou látku do objemných sraženin i když i tento způsob má své problémy při čištění vod od ropných látek na nízké koncentrace. K těmto problémům intenzity čištění přistupuje pak ještě problém likvidace kalů s obsahem ropné látky.
V poslední době je snaha používat k čištění vod od ropných látek sorpčních materiálů, především na bází voluminézních silikátů. Vzhledem k tomu, že tento materiál je v prachové formě, jsou s ním různé problémy, ktré jsou způsobeny právě zmíněnou prachovou formou. Metody sorpce vyžadují organizovaný přístup k čištění, což prachová forma neumožňuje. Dále jsou s touto formou spojeny četné úplavy a potápění tohoto sorbentu.
Jako sorpčních materiálů je snaha používat i vláken a textilií, které mají značnou výhodu v tom, že se jedná o uspořádané útvary, se kterými je možno čištění vod dobře organizovat. Kromě toho jsou vytvářeny většinou z vláken a textilií z polyolefinových materiálů, plovoucích po hladině, stejně jako ropné látky. Daná sorpce je funkcí povrchu, to je, že se zvyšuje při vzrůstajícím povrchu a zintenzivňuje se při vyšší kvalitě tohoto povrchu. K využití této funkce je v oblasti vláken maximální snaha zvyšovat spíše povrch, což je prováděno snižováním průměru užitých vláken až k tzv. mikrovláknům. Takový přístup je však spojen s určitými ekonomickými nároky, jejichž překlenutí je pak řešeno někdy tím, že z těchto vláken je přímo vytvářena netkaná textilie. Přesto nákladnost takového postupu je značná, nehledě k některým dalším problémům u takových vlákenný nebo textilních sorbentů, které se projevují sníženými pevnostními ukazateli a relativně vysokou kapilaritou, která způsobuje větší příjem vody textilií.
V popisu vynálezu k čs. autorskému osvědčení č. 272 116 je uveden prostředek pro odstraňování organických nečistot z vody, zejména ropných produktů, který je proveden ve formě vláken, vlákenných nebo textilních útvarů, vytvořených na bázi rozštěpené alespoň jednovrstvé anizotropní polyolefinové fólie. Vlákna v tomto prostředku jsou minimálně z 50 % hmotnostních tvořena fóliovými vlákny, získanými z polyolefinové fólie. Vlákna mohou obsahovat ve výo± alespoň 3 % hmotnostní aditivum anorganického původu, například vápenec.
Účelem vynálezu je optimálně vyřešit výrobu polyolefinových vláken a útvarů z nich, přičemž vlákna vznikají štěpením anizotropní fólie a jsou určena především pro sorpci organických látek a těchto látek ve směsi s vodou. Řešení je soustředěno na získání potřebných vlastností fóliových vláken a útvarů z nich pro uvedený účel.
Způsob výroby podle vynálezu je určen pro využití v souvislosti s řešením obsaženým v citovaném čs. autorském osvědčení č. 272 116. Vychází ze zveřejněné japonské přihlášky vynálezu č. 25 073/73, týkající se fibrilování plyolefinových filmů. Podle tohoto řešení se 100 dílů polyetylénu nebo polypropylenu smísí s 5 až 100 díly prášku anorganického původu a tato směs se v tavenině extruduje do tvaru filmu a uniaxiálně dlouží za účelem tvorby vláken.
Podstata vynálezu
Nevýhody vpředu uvedené, nemají polyolefinová, štěpením anizotropní fólie vzniklá fóliová vlákna a útvary z nich, určené pro sorpci organických, zejména ropných látek a těchto látek ve směsi s vodou, vyrobené způsobem podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že dloužení fólie s obsahem alespoň 10 % hmotnostních z její hmotnosti vápence o velikosti částic do 20 μη a to alespoň v jedné její vrstvě se provádí za tepla jednosměrně alespoň ve třech stupních. Fólie se vydlouží na celkový dloužící poměr o minimální hodnotě 4, jehož součin s procentuálním hmotnostním obsahem vápence ve fólii dělený hodnotou tloušťky v μm vydloužené anizotropní fólie se následně štěpí při fibrilačním poměru 3 až 6,5.
Vzniklý pás fóliových váken může být s výhodou bezprostředně po operaci štěpení rozšířen na větší šířku a ukládán do vrstev a takto vzniklé rouno je zpevněno například mechanicky vpichem. Následně se netkaná textilie adjustuje, například do nábalu nebo se rozřezává na požadované rozměry.
’Vynález je založen na technologii výroby vlákna s povrchem, u kterého je dosaženo vysoké kvality z hlediska jeho schopnosti pro adsorpci organických, zejména pak ropných látek. Tato kvalita spočívá jednak ve velikosti povrchu na hmonostní jednotku a jednak na charakteru tohoto povrchu. Zatím co měrná velikost povrchu roste především se snižováním hodnoty tloušťky anizotropní fólie, je kvalitativní charakter povrchu pak potřebné posuzovat z hlediska smáčivosti tohoto povrchu pro_sorbovanou látku, jakož i z hlediska adhezních sil, které sorbent na svém povrchu vytváří. Při tom je známo, že tyto adhezní síly jsou na značně zakřivených površích a zejména na hranách podstatně vyšší než na rovných plochách. Takový povrch na vlákně je pak způsobem podle vynálezu vytvářen interakcí intenzity dloužení, vyjadřované dloužícím poměrem, a obsahu mikromletého vápence, kdy při určitém dloužícím poměru a určitém obsahu vápence dojde k mechanickému narušení povrchu anizotropní fólie tak, že se na něm objeví četné praskliny, kaverny, póry, což je, jak bylo uvedeno, pro zvýšení adhezních sil výhodné. Při tom samozřejmě i touto členitostí roste velikost povrchu, a je-li pak ještě dosaženo technologickým procesem zvláště tenké anizotropní vydloužené fólie, to je i tloušťky vlákna získaného štěpením této fólie, je toto narušení povrchu ještě markantnější a dostává i jiný, pro adsorpci výhodnější kvalitativní charakter. Je tedy kvalita vlákna z hlediska jeho vhodnosti pro adsorpční procesy dána interakcí především tří pro proces takového vlákna důležitých veličin, to je obsahem vápence o určité velikosti zranění ve vlákně, tloušťku vydloužené anizotropní fólie a užitým celkovým dloužícím poměrem. Přitom je v tomto vztahu tří veličin pro uvedenou interakci potřebné, aby obsah vápence ve vlákně a dloužící poměr byly co největší a dloužením získaná tloušťka anizotropní fólie co nejmenší.
Prověřováním tohoto vztahu bylo shledáno, že je-li násobena hodnota hmotnostního obsahu vápence ve vlákně v procentech dloužícím poměrem a tento součin dělen tloušťkou vydloužené anizotropní fólie v μm, pak výsledná hodnota tohoto vztahu nabývá nad hodnotou 2 významně nových účinků z hlediska prověřované sorpce takto vyrobených vláken.
Způsob podle vynálezu je technicky proveditelný na systému výroby fóliových vláken, který je možno pro tuto výrobu adaptovat užitím určitých úprav. Systém sám o sobě má pro takovou výrobu základní předpoklady, spočívající především ve funkci trysky pro výrobu dvouvrstvé fólie a dále i v možnosti vícestupňového dloužení při relativně vysokém dloužícím poměru. Zvláště výhodný je potom systém pro přípravu výroby dvouvrstvé fólie, kde jednotlivé proudy vstupních surovin jsou vedeny až do tavenin zvlášť a teprve tyto taveniny jsou zavedeny do společné trysky na výrobu fólie a celá výroba je pak již vedena pouze v jedné lince. Způsob výroby je podrobněji vysvětlen na příkladech.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Ze zásobníku je pneudopravou k zpracování na vytlačovacím stroji zavedena směs granulátů, vzniklá v pneudopravě smíšením 36 kg/hod polypropylenu a 54 kg/hod 50%ního koncentrátu mikromletého vápence se zrnem 10 μm v polypropylenu. Tato směs je z pneudopravy odloučena v mísící násypce nad vytlačovacím strojem, kde je směs granulátů ještě míchadlem domíchána. Směs je pak zpracována ve vytlačovacím stroji o průměru šneku 90 mm při teplotách na jednotlivých sekcích v rozmezí 185 až 210 °C. Fólie vytlačená na kruhové trysce a po zchlazení na chladicí dráze 3,5 m je zformována do pásu šířky 0,85 m a odtahována rychlostí 20 m/min, což zabezpečuje základní fólii o tloušťce 110 μm. Tato fólie je kontinuálně zavedena na třístupňový systém jednosměrného dloužení. Dloužení pak probíhá v prvním stupni na dvou blocích, ohřátých na 110 °C a 120 °C při dloužícím poměru 5,2, dále pak v druhém stupni při teplotách 120 °C a 125 °C při dloužícím poměru 1,1 a konečně ve třetím stupni při teplotách bloků 125 °C a 130 °C při dloužícím poměru 1,1. To vede k výstupní rychlosti anizotropní fólie z dloužení 126 m/min a k tloušťce této anizotropní fólie 19 μm. Celkový dloužící stupeň, daný součinem dloužících poměrů v jednotlivých stupních dloužení, pak činí 6,29, což s obsahem vápence ve vlákně, jak je patrno z hmotnostního objemu zavedeného vápencového koncentrátu činí 30 %, dává součin téměř 189. Tento součin dělený tloušťkou anizotropní fólie, tj. hodnotou 19, vede k výsledné hodnotě 9,9, která zaručuje dosažení optimálních vlastností u budoucích vláken nebo výrobků z nich pro sorpci organických látek nebo těchto látek ve směsi s vodou.
Takto připravená anizotropní fólie je potom štěpena štěpícím ojehleným válcem, otáčející se obvodovou rychlostí 600 m/min, tj. při fibrilačním poměru 4,8, který udává poměr obvodové rychlosti štěpícího ojehleného válce k výstupní rychlosti pásu fóliových vláken ze štěpícího zařízení.
Pás fóliového vlákna, vycházející ze štěpícího zařízení rychlostí 125 m/min, je potom příčně shrnut do formy pramenu a zaveden na adjustačním stroji do konví s velkým ukládacím prostorem, čímž je ukončen proces výroby vlákna. Výsledná průměrná hmotnost jednotlivého vlákna činí 23 dtex a jmenovitá plocha dosažená u vlákna potom 0,62 m /g. Vlákno má schopnost přijmout 8 g motorového oleje na 1 g takto připraveného vlákna.
Příklad 2 ’
Ze zásobního sila je pneudopravou veden ke zpracování na jednom extruderu proud polypropylenového granulátu v množství 36 kg/hod. Do téhož potrubí pneudopravy je dávkován 50%tní koncentrát mikromletého vápence o zrnění 15 μm v polypropylenu v množství 24 kg/hod a společný proud pneudopravou promíchaného granulátu je zaveden do mísící násypky nad vytlačovacím strojem. V tomto vytlačovacím stroji je potom tato směs granulátů zpracována při teplotách jednotlivých sekcí postupně od 190 °C až do 215 °C na taveninu, která je podtlakem zavedena do tvarovací trysky fólie. Tam je současně z druhého vytlačovacího stroje jiným vstupem zaveden v množství 40 kg/hod proud polyetylenové taveniny, vyvedený z druhého vytlačovacího stroje. Do této směsi bylo zavedeno 24 kg/hod polyetylénu a 16 kg/hod 50%tního , koncentrátu vápence v polyetylénu a tato směs byla do zmíněné taveniny převedena při působení teplot v jednotlivých sekcích vytlačovacího stroje počínaje 150 °C a konče 210 °C. Příprava fólie byla provedena na kruhové trysce schopné koextruze dvou polymerů, zaváděných v separátních vstupech, ve formě nekonečné trubice, která byla na dráze 3,5 m dlouhé ochlazena vnějším vzduchem a zformována do pásu fólie 0,9 m širokého, který byl odváděn k dloužení rychlostí 18 m/min. Fólie o základní tloušťce 56 μm byla dloužena ve třech stupních na dvou blocích) nejprve v prvním stupni při dloužícím poměru 4,8 při teplotách 110 °C a 115 °C, pak ve druhém stupni při teplotách 120 °C a 123 °C dloužícím poměrem 1,1 a konečně ve třetím stupni při teplotách 123 °C a 125 °C dloužícím poměrem 1,1, takže celkový dloužící
CS 277671 B6 6 poměr byl 5,8 a výstupní rychlost anizotropní fólie z dloužení 105 m/min. Z daných hodnot plyne výsledná tloušťka vydloužené anizotropní fólie 23 μm. Protože koncentrace mikromletého vápence ve vlákně činila v obou vrstvách 20 % hmotnostních, dává součin obou těchto veličin, tj. celkového dloužícího poměru a procentního obsahu vápence ve fólii hodnotu 116. Tento součin dělený hodnotou tloušťky vydloužené anizotropní fólie, tj. číslem 23, vede k výsledné hodnotě vztahu interakce ve výši 5,0, což je v souladu s předpokládanou hodnotou tohoto způsobu výroby, charakterizovaného v patentových nárocích.
Anizotropní fólie takto získaná je vedena k operaci štěpení a je fibrilována při rychlosti fibrilačního válce 440 m/min. tj. s fibrilačním poměrem 4,2. Vlákno takto vzniklé je shrnuto do pramenu a zavedeno k adjustaci do velkoprostorových konví. Jednotlivé vlákno má průměrnou hmotnost 29 dtex. Jeho specifická plocha činí 0,54 m2/g. Vlákno užité k sorpci trichloretylenu má schopnost přijmout 2,5 g tohoto chlorovaného uhlovodíku na 1 g takto vyrobeného vlákna.
Příklad 3
Postup je obdobný s příkladem 2 s tím rozdílem, že pás rozfibrilovaných vláken není zaveden po příčném shrnutí k adjustaci do velkoprostorových konví, ale je po jeho rozšíření do šíře cca 1 m zaveden přes převáděcí systém na vstupní pás rounovacího zařízení, který má rychlost 55 m/min. Na křížovém rounovacím systému je pak tento materiál ukládán na dopravník s šíří 2,8 m, odvádějící vzniklé rouno rychlostí 1,1 m/min . k předvpichovacímu zařízení, kde je rouno vpichem předzpevněno a následně nabaleno do netkané textilie s hmotností 550 g/m v nábalech o délce 10 m. Textilie je vhodná pro zachycování zejména úkapů ropných látek, např. motorového oleje, kterých je schopna přijmout 0,3 g na každý 1 cm takto připravené textilie, přičemž je takto zachycený olej vodou prakticky ' nevymytelný.
Průmyslová využitelnost
Vynález je využitelný ve vláknařském průmyslu při výrobě syntetických vláken ze štěpitelných fólií, zejména z polyolefinových fólií, přičemž vlákna takto získaná a útvary z nich vyrobené jsou určeny především pro sorpci organických, zejména ropných látek a těchto látek ve směsi s vodou. Vlákna a útvary z nich jsou vhodné rovněž pro odstraňování mastných, parafinových, voskových a pod. nánosů z povrchu pevných předmětů a to bez přítomnosti rozpouštědel, čisticích a saponátových prostředků a pod.

Claims (3)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob výroby polyolefinových, štěpením alespoň jednovrstvé anizotropní fólie vzniklých vláken a útvarů z nich, určených pro sorpci organických, zejména ropných látek a těchto T.átek ve směsi s vodou a vlákna, vlákenné nebo textilní útvary z těchto vláken obsahují aditivum anorganického původu, například vápenec, přičemž postup zahrnuje míšení polyolefinového granulátu s anorganickým aditivem, zpracování směsi na taveninu, extruzi fólie na trysce ve formě trubice, její ochlazení a zformování do pásu, dloužení v anizotropní fólii, dále operaci štěpení anizotropní fólie s následným zformováním například do pramenu vláken, který se buď adjustuje nebo dále zpracovává, vyznačený tím, že dloužení fólie s obsahem alespoň 10 % hmotnostních z její hmotnosti vápence o velikosti částic do 20 μm a to alespoň v jedné její vrstvě se provádí za tepla jednosměrně alespoň ve třech stupních a fólie se vydlouží na celkový dloužící poměr o minimální hodnotě alespoň 4, jehož součin s procentuálním hmotnostním obsahem vápence ve fólii dělený hodnotou tloušťky v μm vydloužené anizotropní fólie dosahuje minimálně výsledné hodnoty 2.
  2. 2. Způsob výroby podle bodu 1, vyznačený tím, že vydloužená anizotropní fólie se štěpí při fibrilačním poměru 3 až 6,5.
  3. 3. Způsob výroby podle bodu 2, vyznačený tím, že po operaci štěpení se pás nekonečných fóliových vláken rozšíří na větší šířku a ukládá do vrstev a takto vzniklé rouno se zpevňuje a následně se netkaná textilie adjustuje, například do nábalu nebo se rozřezává na požadované rozměry.
CS911378A 1991-05-10 1991-05-10 Způsob výroby polyolefinových, štěpením alespoň jednovrstvé anizotropní fólie vzniklých vláken a útvarů z nich CS277671B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS911378A CS277671B6 (cs) 1991-05-10 1991-05-10 Způsob výroby polyolefinových, štěpením alespoň jednovrstvé anizotropní fólie vzniklých vláken a útvarů z nich

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS911378A CS277671B6 (cs) 1991-05-10 1991-05-10 Způsob výroby polyolefinových, štěpením alespoň jednovrstvé anizotropní fólie vzniklých vláken a útvarů z nich

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS137891A3 CS137891A3 (en) 1992-11-18
CS277671B6 true CS277671B6 (cs) 1993-03-17

Family

ID=5348014

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS911378A CS277671B6 (cs) 1991-05-10 1991-05-10 Způsob výroby polyolefinových, štěpením alespoň jednovrstvé anizotropní fólie vzniklých vláken a útvarů z nich

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS277671B6 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS137891A3 (en) 1992-11-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100318980B1 (ko) 수착물품
KR100318981B1 (ko) 수착물품의제조방법
FI65569C (fi) Foerfarande och anordning foer framstaellning av en haollfast laminerad film
US4211816A (en) Selfbonded nonwoven fabrics
KR101508115B1 (ko) 카펫 백킹으로부터 소비 후의 카펫 페이스 얀의 분리 및 세탁방법 및 이로부터 제조된 얀 생성물
US3016599A (en) Microfiber and staple fiber batt
DE69730025T2 (de) Verfahren und vorrichtung zur herstellung einer spinnvliesbahn
JP5579870B2 (ja) 粒子含有繊維から作製される高機能スパンボンド布帛およびその製造方法
US4182690A (en) Emulsion breaking material
JP5013333B2 (ja) グラフト重合された機能性不織布の製造方法
US20120282433A1 (en) Processes to clean and recycle carpet fiber and thermoplastics made from such processes
HU224450B1 (hu) Berendezés egymással érintkező vagy egymást átfedő szélű, laminált kelmepályacsíkok között szabad térközök előállítására
NO162545B (no) Filter til adskillelse av stoffer med lipofile og/eller oleofile og/ller upolare egenskaper fra andre vaesker, gasser og damper.
GB1104758A (en) Process for the production of elongated fibrillated multifilamentary articles
GB1599822A (en) Process for the separation of mixtures of liquids which are insoluble in each other
CS277671B6 (cs) Způsob výroby polyolefinových, štěpením alespoň jednovrstvé anizotropní fólie vzniklých vláken a útvarů z nich
JPH07504447A (ja) アクリロニトリルポリマー組成物及び製品並びにその製造方法
JP4375816B2 (ja) セルロース成形品の製造方法
US3531347A (en) Method and apparatus for bonding battings of cross-lapped webs of continuous filaments
JPS6051384B2 (ja) 乳濁性化合物用処理材の製造法
JPS6051383B2 (ja) 乳濁性化合物用処理材の製造方法
CA1145516A (en) Process for the manufacture of network packages
JPS606715B2 (ja) 乳化油含有廃水の処理方法
KR950704036A (ko) 압축된 표면-점성 과립의 제조방법 및 그의 수행을 위한 장치 (method of producing compressed, surface-tacky granular materials and a device suitable for carrying out the method)
FI78062B (fi) Partikelfoerflyttning.