CS272652B1 - Extended synchronous bus-bar connection for microcomputer system's extension - Google Patents

Extended synchronous bus-bar connection for microcomputer system's extension Download PDF

Info

Publication number
CS272652B1
CS272652B1 CS508986A CS508986A CS272652B1 CS 272652 B1 CS272652 B1 CS 272652B1 CS 508986 A CS508986 A CS 508986A CS 508986 A CS508986 A CS 508986A CS 272652 B1 CS272652 B1 CS 272652B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
bus
synchronous bus
microcomputer
extension
microcomputer system
Prior art date
Application number
CS508986A
Other languages
Czech (cs)
Other versions
CS508986A1 (en
Inventor
Vladimir Ing Jakl
Vaclav Cinert
Petr Ing Konecny
Original Assignee
Vladimir Ing Jakl
Vaclav Cinert
Petr Ing Konecny
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vladimir Ing Jakl, Vaclav Cinert, Petr Ing Konecny filed Critical Vladimir Ing Jakl
Priority to CS508986A priority Critical patent/CS272652B1/en
Publication of CS508986A1 publication Critical patent/CS508986A1/en
Publication of CS272652B1 publication Critical patent/CS272652B1/en

Links

Landscapes

  • Bus Control (AREA)
  • Information Transfer Systems (AREA)

Abstract

The design concerns the connection of extended synchronous bus extension of the microcomputer system. The connection is arranged in such a way that the controller of the synchronous bus, which is connected to the bus of the microcomputer, creates signals of its own synchronous bus, which can be connected in parallel with 1 to 8 generators of local input/output buses within the distance of at most 10 m.<IMAGE>

Description

(57)(57)

Řešení se týká zapojení prodloužené synchronní sběrnice pro rozšíření mikropočítačového systému. Zapojení je utvořeno tak, že řadič synchronní sběrnice, připojený na sběrnici mikropočítače vytváří signály vlastní synchronní sběrnice, k níž lze paralelně připojit 1 až 8 generátorů místních vstupních /výstupních sběrnic na vzdálenost max. 10 m.The solution relates to the wiring of an extended synchronous bus for expanding the microcomputer system. The wiring is designed so that the synchronous bus controller connected to the microcomputer bus generates its own synchronous bus signals to which 1 to 8 local I / O bus generators can be connected in parallel for a maximum distance of 10 m.

(11) Italy (11) (13) (13) 81 81 (51) (51) Int. Int. ci.5 whose. 5 G 06 G 06 F 3/00, F 3/00, G 06 G 06 F 13/00 F 13/00

CS 272 652 BlCS 272 652 Bl

Vynález sc týká zapojení prodloužené synchronní sběrnice pro rozšíření mikropočítačového systému, která umožňuje rozšíření mikropočítačového systému o další vstupní/výstupní jednotky.The invention relates to an extended synchronous bus for extending a microcomputer system that allows the microcomputer system to be expanded by additional I / O units.

Dosud známé principy rozšíření mikropočítačových systémů byly řešeny buď jako opakovače sběrnic pro minimální vzdálenosti nebo jako asynchronní sběrnice pro připojení vzdálenějších vstupních/výstupních jednotek systému. Nevýhodnou opakovačů sběrnic je, že neumožňují prodloužení sběrnic na větší vzdálenost. Nevýhodou asynchronních sběrnic je zpomalení obsluhy vzdáleně připojených vstupních/výstupních jednotek a jejich složitější programová obsluha.. Další nevýhoda je i v různosti programové obsluhy u vstupních/výsťupních jednotek připojených přímo v systému nebo na asynchronní sběrnici.Previously known principles of expansion of microcomputer systems were solved either as bus repeaters for minimal distances or as asynchronous bus for connecting more distant input / output units of the system. The disadvantage of bus repeaters is that they do not allow the bus to be extended over a longer distance. The disadvantage of asynchronous buses is the slower operation of remotely connected I / O units and their more complicated program operation. Another disadvantage is also the diversity of the program operation of the I / O units connected directly in the system or on the asynchronous bus.

Výše uvedené nedostatky odstraňuje zapojení prodloužené synchronní sběrnice podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že na sběrnici mikropočítače je přes řadič synchronní sběrnice připojena vlastní synchronní sběrnice, ke které je paralelně připojeno nejvýše osm generátorů místních vstupních/výstupních sběrnic.The above-mentioned drawbacks are eliminated by the wiring of the extended synchronous bus according to the invention, characterized in that the microcomputer bus is connected via its synchronous bus controller to its own synchronous bus, to which at most eight local I / O bus generators are connected in parallel.

Výhodou zapojení je, že umožňuje prodloužení sběrnic na větší vzdálenost, zrychluje obsluhu vzdáleně připojených vstupních/výstupních jednotek a zjednodušuje programovou obsluhu. Další výhodou je sjednocení programového vybavení pro vstupní/výstupní jednotky, připojené přímo v systému nebo na prodloužené synchronní sběrnici.The advantage of wiring is that it allows the buses to be extended over a longer distance, speeds up the operation of remotely connected I / O units and simplifies program operation. Another advantage is the unification of software for I / O units connected directly in the system or on an extended synchronous bus.

Na připojeném výkresu je znázorněno blokové schéma zapojení podle vynálezu.The attached drawing shows a block diagram of the circuit according to the invention.

lía sběrnici mikropočítače je připojen řadič 2_ synchronní sběrnice a vlastní synchronní sběrnice 3, ke které lze paralelně připojit 1 až 8 generátorů 4- místních vstupních/výstupních sběrnic _5.In addition to the bus of the microcomputer, the synchronous bus controller 2 and the actual synchronous bus 3 are connected to which 1 to 8 generators of the 4-local I / O bus 5 can be connected in parallel.

Funkce zapojení podle vynálezu je následující: řadič 2 synchronní sběrnice připojený na sběrnici 1. mikropočítače vytváří na základě adresních signálů Aq - A·?, datových signálů Dq - D? a obslužných signálů I/DR, I/OW, STSTB, RESET,· 02, INT, INTE, READY, RESIN generovaných centrální jednotkou mikropočítače signály vlastní synchronní sběrnice 3_.The function of the connection according to the invention is as follows: the synchronous bus controller 2 connected to the bus 1 of the microcomputer generates data signals D q - D ? Based on the address signals A q - A · ? and the I / DR, I / OW, STSTB, RESET, 02, INT, INTE, READY, RESIN service signals generated by the microcomputer central unit signals of the synchronous bus 3 itself.

Vlastní synchronní sběrnice 3_ je tvořena impedančně definovaným twistovým vedením s charakteristickou impedancí 90 Ohmů, maximální délky 10 m. Vlastní synchronní sběrnicí jsou přenášeny následující signály:The actual synchronous bus 3 consists of an impedance-defined twist line with a characteristic impedance of 90 Ohms, a maximum length of 10 m. The following signals are transmitted via the synchronous bus itself:

SAq - SAy - adresa jednotky na místní vstupni/výstupní sběrnici SAGQ - SAG-j- adresa generátoru místní vstupní/výstupní sběrnice SDQ - SDy - obousměrné datové signálySA q - SAy - unit address on local I / O bus SAG Q - SAG-j- address of local I / O bus generator SD Q - SDy - bidirectional data signals

SIGq - SIG? - test přerušení na místní vstupní/výstupní sběrniciSIG q - SIG? - Interrupt test on local I / O bus

SRq - SRy - skupina řídicích a ovládacích signálů vlastní synchronní sběrniceSRq - SRy - group of control and control signals of own synchronous bus

SRD, SRW - strobovací signály čtení/zápisSRD, SRW - read / write strobe signals

OV - společný vodič všech signálůOV - common conductor of all signals

Všechna vedení vlastní synchronní sběrnice 3_, na které lze paralelně připojit I až 8 generátorů £ místní vstupní (výstupní sběrnice 5 jsou ukončena blokem, impedančního přizpůsobení. Tyto generátory 4_ vytváří na základě vlastní synchronní sběrnice 3. všechny potřebné signály místní vstupní/výstupní sběrnice 5.. Signály na místní vstupní/výstupní sběrnici _5 jsou totožné - úrovňové, časově i významově - se signály sběrnice _1 mikropočítače. Zapojení prodloužené synchronní sběrnice pro rozšíření mikropočítačového systému lze především využívat při řešení technologických řídicích systémů, kde jsou požadavky na připojení velkého počtu různých vstupních a výstupních signálů, jejichž uspořádání lze rozptýlit do více konstrukčních celků, stojanů, skříní blíže k řízeným procesům.All the lines of the synchronous bus 3 to which I to 8 local input generators 6 can be connected in parallel (the output bus 5 is terminated by an impedance matching block). These generators 4 produce all the necessary signals of the local input / output bus 5 The signals on the local I / O bus 5 are identical - level, temporal and semantic - to the bus signals _1 of the microcomputer.The wiring of the extended synchronous bus for the expansion of the microcomputer system can be used primarily in technological control systems where input and output signals, the arrangement of which can be dispersed into multiple assemblies, racks, cabinets closer to controlled processes.

Claims (1)

PŘEDMĚT VYNÁLEZUSUBJECT OF THE INVENTION Zapojení prodloužené synchronní sběrnice pro rozšíření mikropočítačového systému, vyznačující se tím, že na sběrnici /1/ mikropočítače je přes řadič /2/ synchronní sběrnice připojena vlastní synchronní sběrnice /3/, ke které je paralelně připojeno nejvýše B generátorů /4/ místních vstupních/výstupních sběrnic /5/.Extended synchronous bus connection for extending the microcomputer system, characterized in that the bus (1) of the microcomputer is connected via the synchronous bus controller (2) to its own synchronous bus (3), to which at most B generators (4) of local inputs are connected. output buses (5).
CS508986A 1986-07-04 1986-07-04 Extended synchronous bus-bar connection for microcomputer system's extension CS272652B1 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS508986A CS272652B1 (en) 1986-07-04 1986-07-04 Extended synchronous bus-bar connection for microcomputer system's extension

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS508986A CS272652B1 (en) 1986-07-04 1986-07-04 Extended synchronous bus-bar connection for microcomputer system's extension

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS508986A1 CS508986A1 (en) 1990-06-13
CS272652B1 true CS272652B1 (en) 1991-02-12

Family

ID=5395078

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS508986A CS272652B1 (en) 1986-07-04 1986-07-04 Extended synchronous bus-bar connection for microcomputer system's extension

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS272652B1 (en)

Also Published As

Publication number Publication date
CS508986A1 (en) 1990-06-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR920704222A (en) High-Speed, Flexible Source / Destination Data Burst Direct Memory Access Controller
SE8001183L (en) DATABEHANDLINGSANLEGGNING
GB2156113A (en) Microcomputer data processing systems permitting bus control by peripheral processing devices
SE8701618L (en) PROGRAM MEMORY MANAGED REAL TIME SYSTEM INCLUDING THREE MAINLY IDENTICAL PROCESSORS
GB2194085A (en) Bus
KR850008074A (en) Bus Units in Time Division Multiple Systems
KR960025089A (en) Data processor and method of providing show cycles on a multiplexing bus
ES2101636A1 (en) Device for switching high speed protocol units, and corresponding switching procedure
CS272652B1 (en) Extended synchronous bus-bar connection for microcomputer system&#39;s extension
KR950704742A (en) Pipelined Data Ordering System
IT1120522B (en) IMPROVEMENT IN CONTROL MEMORIES FOR DATA PROCESSING SYSTEMS
ATE68612T1 (en) CONNECTION DEVICE FOR INDEPENDENT CONNECTION OF ADDITIONAL MEMORIES TO A DATA PROCESSING SYSTEM.
KR840003854A (en) Interchangeable interface circuitry
KR900008039B1 (en) Interface card using multiverse
JPS57207924A (en) Input and output interface device
KR19990054379A (en) Control circuit of slave module through master&#39;s image buffer
KR100195069B1 (en) I / O bus connection device in high speed medium computer
KR920008607A (en) Computer system with interface of selector board for system expansion function
KR860000680B1 (en) Bus processing circuit of multi-process system
KR950022428A (en) Maximum transmission size expansion circuit on VM bus
KR100192774B1 (en) Automatic Memory Recognition System for High Speed Medium Computers
KR940004729B1 (en) 8-bit and 16-bit common interface device
ES8604709A1 (en) Interchangable bus section addressing.
CS251599B1 (en) Connecting a memory module with reduced bus wires.
KR920003849B1 (en) Lsm of multiprocessor system