CS272208B2 - Control device for instrument with magnetic tape cassette - Google Patents

Control device for instrument with magnetic tape cassette Download PDF

Info

Publication number
CS272208B2
CS272208B2 CS858214A CS821485A CS272208B2 CS 272208 B2 CS272208 B2 CS 272208B2 CS 858214 A CS858214 A CS 858214A CS 821485 A CS821485 A CS 821485A CS 272208 B2 CS272208 B2 CS 272208B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
arm
guide
switch
lever
control
Prior art date
Application number
CS858214A
Other languages
English (en)
Other versions
CS821485A2 (en
Inventor
Karl Klos-Hein
Original Assignee
Philipo Gloeilampenfabriek Nv
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Philipo Gloeilampenfabriek Nv filed Critical Philipo Gloeilampenfabriek Nv
Publication of CS821485A2 publication Critical patent/CS821485A2/cs
Publication of CS272208B2 publication Critical patent/CS272208B2/cs

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G11INFORMATION STORAGE
    • G11BINFORMATION STORAGE BASED ON RELATIVE MOVEMENT BETWEEN RECORD CARRIER AND TRANSDUCER
    • G11B15/00Driving, starting or stopping record carriers of filamentary or web form; Driving both such record carriers and heads; Guiding such record carriers or containers therefor; Control thereof; Control of operating function
    • G11B15/675Guiding containers, e.g. loading, ejecting cassettes
    • G11B15/67502Details
    • G11B15/67505Servo control

Landscapes

  • Feeding And Guiding Record Carriers (AREA)
  • Supply And Installment Of Electrical Components (AREA)
  • Toys (AREA)
  • Replacement Of Web Rolls (AREA)

Description

Vynález se týká řídicího zařízeni pro přístroj s kazetou s magnetickým páskem»' obsahující řidiči tyč,· vedenou v přístroji v osovém pohybu, dále páku pro nabíjení a vyhazováni kazety,· spřaženou na pohyb s řidiči tyči na čáeti jejiho postupu a opatřenou spínacím výstupkem a elektrický spínač pro elektrické spojováni hnacího motoru řidiči tyče, opatřený spínacím ramenem,· umístěným v pohybové dráze spínacího výstupku.
Takový přistroj s kazetou s magnetickým páskem je popsán v DE-OS 3 315 802, Tento přistroj používá spínacího zařízeni,’ které Je uváděno v činnost přes dopravní páku, když se kazeta ručně vloží a uvádí se mimo činnost, když dopravní páka dosáhne své koncové polohy při vyhazováni kazety. Když Je hnací mechanismus odpojen, musí být zajiětěno, že kazeta je vyhozena dost daleko,· aby umožnila snadno odstranění rukou. Po odpojeni se motor hnacího mechanismu poněkud dále otočí,· takže kazeta se vyhodí dostatečně daleko za normálních pracovních podmínek, Avěak mohou nastat situace, kdy tomu tak není. To může nastat například při velmi nízkých pracovních teplotách nebo když dodávané napětí je přiliž nízké, V těchto případech se může stát, že se kazeta nevyhodí dost daleko a nemůže být proto snadno odstraněna. Tento problém může být vyřešen za portoci přídavného spínače. Avšak takový spínač zaujímá dalěi místo e vyžaduje přídavných elektrických spojů. Proto tento krok zehrnuje přídavné náklady a je méně vhodný v případě kompaktního vybaveni.
Účelem vynálezu proto je vytvořit přistroj s kazetou s magnetickým páskem/ u kterého je použito jednoduchých pomůcek pro zajištěni, že kazeta se pokaždé vyhodí dost daleko,· aby mohla být snadno odstraněna rukou.
Podle vynálezu se toho dosáhne tak, že řídicí zařízeni obsahuje zpožďovací člen, uvedltelný z uvolňovací polohy do zpožďovací polohy a Je spřažen a řidiči tyči na části Její dráhy a se spínacím ramenem spínače pro udrženi elektrického epojeni motorového pohonu,- a dále vodici ústroji, uložené mezi zpožďovacím členem a řídicí tyčí pro umístěni zpožďovacího členu ve zpožďovací poloze alespoň při vyhezovecíffl pohybu páky.
Použití tohoto zpožďovacího členu vede k takové zpožďovací době a zpožďovací dráze, že kazeta ee pokaždé vyhodí dost daleko. Tento výsledek představuje určitou hysterézi, která zajišťuje/ že bod spuštěni motoru po vloženi kazety neodpovídá vypínacímu bodu v průběhu vyhazováni. Vypínači bod motoru při vyhazováni je posunut tak daleko, že motor nemůže být odpojen, dokud kazeta nepřešla startovací bod. S výhodou je zpožďovací člen zhotoven technikou vstřikového liti, takže může být velmi levný. Podle jiného provedeni vynálezu se zpožďovací člen uvádí do správné polohy vodicím ústrojím, které spolupracuje se sledovacím ramenem zpožďovacího členu při vyhazovacim pohybu a které vede sledovací rameno na konci vyhazovaclho pohybu takovým způsobem/ že sledovací rameno se posune ze zpožďovacího postavení do uvolňovacího postavení, ve kterém se spínací rameno spínače uvolní zpožďovacím členam. Vodici ústroji na řidiči tyči umožňuje řízeni zpožďovacího členu jednoduchým způsobem,' přičemž pohyb řidiči tyče je Jednoznačné vyznačeni délky vyhazovači dráhy. Vodici ústroji se s výhodou vytvoří na řidiči tyči v průběhu odléváni,· takže může být přesně zhotoveno s nízkými náklady.
Dalši výhodné provedeni vynálezu se vyznačuje tim, že vodici ústroji sestává z vodici stěny,’ která se pohybuje podél sledovacího ramena při vyhazovacim pohybu a která obsahuje prohloubený úsek/ který míjí' sledovací rameno na konci vyhazovaclho pohybu, takže toto rameno zabere prohloubený ustupující úeek e způsobí přerušeni pohybu do určité polohy, a tím/ že při začátku nového nabíjecího pohybu se sledovací rameno navrátí k vodici stěně přes vodici dráhu, od které toto sledovací rameno zaujme polohovací pohyb do zpožděné polohy. Vodici stěna/ ustupující úsek a vodici dráha tvoří uzavřenou dráhu, kterou je nutno sledovat. Po každém vyhozeni se sledovací rameno pokaždé vrátí do své počáteční polohy, ze které po vložení kazety postupuje na vodici stěnu<>
Podle dalšího výhodného provedeni vynálezu je sledovací rameno pomoci plastického v celku 8 nim provedeného závěsu spojeno s objímkou, která nese polohovací výstupek, který spolupracuje se spínacím ramenem spínače, přičemž objímka je otáčivá kolem čepu páky nesoucí spínači výstupeko V důsledku uloženi objímky na ose páky nezaujímá zpožďovací člen prakticky žádné dalěi místo a neni zapotřebí přídavné osy pro objímku.
□eště další provedeni vynálezu ae vyznačuje tim, že objímka nese zarážkový výčnělek/ který spolupracuje se zarážkou na základní desce takovým způsobem, že když zabere 3 ustupujícím úsekem ve vodici stěně, může sledovací rameno pouze vstoupit do vodici dráhy až db zaváděcí oblasti.
Podle ještě dalšiho provedeni vynálezu může být spínači rameno puzeno proti zpožďovacimu členu pomoci pružiny a sledovací rameno může být takto vtlačeno do ustupujícího úseku/ když polohováni skonči. Neni proto zapotřebí žádné dalši pružiny pro pohyb zpožďovaciho členu. 2a tim účelem se použije pružiny uvnitř spínače, která tlačí spínači rameno do jeho bypnutó polohy.
Dalši výhodné provedeni vynálezu se vyznačuje tim, že spínací výstupek zadržuje spínači rameno v činné poloze od začátku nabíjecího pohybu až do převzetí polohovacím výstupkem/ a že při vyhazovacím pohybu ja polohovací výstupek pohybován do polohy, va které je v jadné čáře se spínacím výčnělkem a ve kterém spínací rameno dosedá na oba výstupky. Tato koincidenční poloha zajišťuje, že spínači rameno uvádi v činnost polohovací výstupek, když se polohovací výstupek pohybuje pryč s dopravní pákou.
Podle ještě dalšiho provedeni vynálezu může být dopravní páka natočena do vyhazovači polohy pomoci koliku na řídicí tyči a způsobí, že se spínací výstupek pohybuje směrem od spínacího ramena, a polohovací výstupek je v poloze, ve které doléhá na spínači rameno prostřednictvím vodici stěny, až sledovací rameno zabere s ustupujícím úsekem určitou dobu po otočeni spínacího výstupku, takže spínací rameno odtlači zpožďovací člen za účelem zastaveni pohonu motoru pod vlivem pružná sily vyvolávané spínacím ramenem. Když tolik a ustupující úsek jsou uloženy správně vůči sobě navzájem, je zajištěno, že kazeta se pokaždé vyhodí dostatečně daleko.
Vynález bude nyní vysvětlen podrobněji na přikladu provedeni v souvislosti s výkresy.
Obr. 1 znázorňuje část přístroje s kazetou s magnetickým páskem podle vynálezu.
Obr. 2A znázorňuje zaskakovaci mechanismus přístroje podle obr. 1 ve zvětšeném měřítku v prvni poloze.
Obr* 2B znázorňuje zaskakovaci mechanismus podle obr. 2A ve druhé poloze.
Obr. 3 znázorňuje část přístroje podle obr. 1 při pohledu se strany magnetické hlavy, a to v prvnim směru dopravováni pásku.
Obr. 4 znázorňuje některá části přístroje podle obr. 1 při pohledu se strany magnetické hlavy, a to ve směru dopravováni pásku v opačném ke směru podle obr. 3.
Obr. 5 je rozložené znázorněni ukazující jak soustava vodici štěrbiny přístroje podle obr. 1 spolupracuje s řídicím ústrojím pro změnu směru dopravováni pásku a desky nesouci hlavu.
Obr. 6 znázorňuje různé polohy řídicí desky a řidiči tyče, která s touto deskou spolupracuje pro vymezeni výhodného směru dopravováni pásku.
Obr. 7 znázorňuje část zařízeni pro dosažení výhodného směru dopravováni pásku.
Obr, 8 znázorňuje řidiči zařízeni, které obsahuje řídicí tyč, přičemž přistroj je znázorněn schematicky.
Obr. 9 znázorňuje startovací a zastavovaci mechanismus v přístroji znázorněném na obr. 1.
Obr. 10 až 12 znázorňují schematicky tři různé polohy startovacího a zastavovaciho mechanismu podle obr. 9. '
Přistroj 8 kazetou s magnetickým páskem podle vynálezu, jak je znázorněno na obr. 1, obsahuje základní desku j.» která nese nereversibilni hnací motor 3 pohánějící pás 5, který prochází podél setrvačníků 7 a 8 přes vodici válec ,5 takovým způsobem, že se setrvačníky otáčejí v opačných směrech. Setrvačníky 7 a 8 jsou otočně uloženy v základní desce
3.· Setrvačník 7 je pevně spojen s vratidlem Si. Kromě toho je setrvačník 8 spojen s vratidlem 10« Setrvačník 7 je dále spojen s ozubeným kolem 11 a setrvačník 8 je spojen s ozubeným kolem 12. Přes kluznou spojku Je další ozubené kolo 13/ souosé s ozubeným kolem 12/ otáčivé vůči setrvačníku 8, Rohatka 14 v podobě ozubeného kola je trvale v záběru ozubeným kolem 12 ne setrvačníku S, Toto ozubené kolo 14 je upraveno otočně kolem vřetena 15. Vřeteno čili osa 15 nese otáčivé rameno 16.' které je schematicky znázorněno na obr. 1 a na kterém je otočně uloženo spínací kolo 14 v podobě rohatky. Podobným způsobem je ozubené kolo 17 trvale v záběru s ozubeným kolem 11. Toto ozubené kolo 17 je otáčivé kolem oey 18 za pomoci otáčivého ramena 19, které je znázorněno schematicky.
□ak je také znázorněno na obr, 3 a 4, Jsou navíjecí trny 20 a 21 otočně uloženy v základní desce 1, Tyto navíjecí trny 20 a 21 jsou nepoddajné spojeny s rychlými navíjecími koly 22j 23. Kluznými spojkami jsou přehrávací kola 24« 25 spřažena s navíjecími trny 20, 21.
Obr. 3 znázorňuje^ jak je přehrávací kolo 25 poháněno ozubeným kolem 12 přes rohatku 14. Podobným způsobem znázorňuje obr. 4, jak je přehrávací kolo 24 poháněno ozubeným kolem 11 za pomoci ozubeného kola 17.
Třmen 26,· který je pohyblivě veden v základní desce 1, nese dvě ozubená kola 28, 29 (viz obr. 1),: uložená vedle sebe. Pružina 30 pudí třmen 26 do jeho počáteční polohy znázorněná na obr. 1.
Třmen 26 nese dva kolíky 28a a 29a, které jsou pohyblivě vedeny v trojúhelníkovém otvoru 28bpopřípadě ve štěrbině 29b v základní desce _1.
Pro rychlé navíjeni směrem kupředu a nazpět jeou upraveny dvě přilehlé podélně pohyblivé ovládací tyče 33 a 34,! které jsou spojeny se šoupátky 35,· 36. Tato šoupátka 35 a 36 spolupůsobí se třmenem 26. Za tim účelem je šoupátko 35 vytvořeno s výčnělkem 37 a šoupátko 36 je vytvořeno s vodicím povrchem 38. Výstupek 37 a vodicí povrch 38 spolupracují s kolíkem 39 na třmenu 26. Šoupátka 35. 36 dále obsahuji vodici plochy 35a, 35b, popřípadě 36a,1 36bkteré mohou spolupůsobit s koliky 74c, 74d desky 74 nesoucí hlavu (viz rovněž obr. 3, 4).
Když jako výsledek stlačení ovládací tyče 32 je výstupek 37 tlačen proti koliku 39 na třmenu 26,· přijde ozubené kolo 29 nejdříve do záběru a ozubeným kolem 13. Kolik 28a se pak pohybuje ve směru vyznačeném šipkou b. a kolik 29a se pohybuje ve směru vyznačeném šipkou c'· Při dalším pohybu ae kolík 29a dále pohybuje· va směru vyznačeném šipkou b'a v důsledku toho ozubené kolo 29 také zabere s ozubeným kolem 23. Magnetický pásek se nyní rychle naviji navíjecím vřetenem 21. Oestliže se stlač! druhá ovládači tyč 34, spolupůsobí vodici plocha 38 s kolikem 39 na třmen 26. Kolík 28a sa pak pohybuje ve směru vyznačeném šipkou c a kolík 29a se pohybuje ve směru vyznačeném šipkou c', čimž ozubené kolo 29 přijde do záběru s ozubeným kolem 13 a ozubené kolo 28 přijde do záběru s ozubeným kolem 22. Tímto způsobem je druhý navíjecí trn 21 poháněn k rychlému navíjeni.
Když hlavová deska 74 dosáhla přehrávači polohy, zaujmou koliky 74c. 74d jednu z poloh znázorněných na obr. 1 přerušovanou čarou. Tyto polohy odpovídají polohám znázorněným na obr. 3,' popřípadě na obr. 4. Stlačeni ovládacích tyči 33 a 34 má za následek, že přes nábčžné plochy 35ay 35b a 36a.' 36b se koliky 74c,· 74d e tedy hlavová deska 74 posunou do leva a žs zvuková hlava 75 a přítlačné válce 78, 79 se nadzvihnou z magnetického pásku.
Detekční ústrojí 40, obsahující dva kotouče 41, 42 a spojovací tyč 43 je spojeno s navíjecími trny 2021 přes kluzné spojky. Kolik 44-umistěný na kotouči 42 zabere se spínací vidlicí 45. Tato spínací řídicí vidlice 45 je upravena na rohatce 46, která je otáčivá kolem osy 47 (viz taká obr. 2A a obr. 2B). Rohatka 14 nese středový nepatrně elipticky výstupek 47« Řadiči člen 46 přesahuje přes rohatku 14 a nese kolík 49, který když řadicí člen 46 se otočí dovnitř, může postupovat kolem výstupku 48,1 otáčí-li se rohatka ve směru vyznačeném šipkou 50. Kolem výstupku 48 se vytvoří spirální vodici stěna 51 na rohatce 14 v poměrně velké vzdálenosti. Tato vodici stěna 51 může také spolupracovat s kolíkem 49 na řadicím členu 46,' když totiž detekční ústrojí detekuje zastavení pásku. Kolik 44 pak již neni přitlačován proti řadicí vidlici 45,’ takže kolik 49 na řadicím členu 45 nani již puzen dovnitř k výstupku 48, avšak zůstává ve stejné poloze, a když rohatka 14 se dále otáčí ve směru vyznačeném šipkou 50,· dosáhne vnějěi strany vodici stěny 51. Delikož vodici stěna 51 má spirálovitý tvar, bude se řadiči člen 46 otáčet ve směru hodinových ručiček (šipka 46a na obr. 2A, 2B) kolem Jeji oay 47, takže řadicí člen 46 je puzen proti spojovacímu členu 52«
Spojovací člen 52 je páka mající dvě ramena, která je otáčivá kolem čepu 53.
Sak je patrno na obr. 2A, 2B,je spojovací Člen 52 pružně předepjat ve směru pohybu hodinových ruček pružinou 54. Takto poLyb řadicího členu 4» napíná pružinu 54·
To pákové rameno 55 spojovacího členu 52,- které je odvráceno od bodu záběru se řadicím členem 46, nese srdcovitý výčnělek 56, který tvoři část západkového mechanismu 57. Západkový mechanismus 57 také obsahuje západkovou páku 58» která může být otáčena kolem osy 59« Osa 59 probíhá rovnoběžně s horní plochou základní desky lak pomyslné spojovací čáře -a mezi vratidly 9 a 10. Na té straně, která je obrácena k srdcovitému výčnělku 56, nese západková páka 58 vodici kolik 60, který prochází otvorem 61 v rámu 101» Pohyb západkové páky kolem osy 59 bude popsán níže v souvislosti s obr. 8.
Západková páka 58 nese západkový kolik 65, který může zabírat se srdcovitým výčnělkem 56 a procházet kolem něho. Toho se dosáhne napřiklad za pomoci závěsu 66 provedeného v jednom celku. Podle obr. 2A je kolik 65 umístěn nad srdcovitým výčnělkem 56. Podle obr. 2B je kolík 65 umistěn v oblasti, kde může zabrat se srdcovitým výčnělkem 56. Kolik 65 může spolupracovat se srdcovitým výčnělkem 56, jestliže trn 46 otáči 9pojovaclm členem 52 ve směru proti hodinovým ručkám, naznačeném šipkou 67, jak je znázorněno na obr. 2B. Při tomto otáčivém pohybu se kolik 65 posunul podél postranni stěny 68 srdcovitého výčnělku 56. Vedeni 69 zajišťuje, že kolik 65 zabere do vybráni 70 v srdcovitém výčnělku 56.
Pákové rameno 55 nese člen 71. Osk je patrno na obr. 3 a 4, spolupracuje tento člen 71 s listovou pružinou 72 a probírá štěrbinou 73 v základní desce 3^· Svými valnými konci působí listová pružina 72 proti členům 76 a 77, které jsou otočně uloženy v desce 74 nesoucí hlavu. V jejim středu nese tato deska 74 s hlavou zvukovou hlavu 75 a na každé straně zvukové hlavy 75 nese jeden z členů 75, 77/ ve kterých jsou otočně uloženy přítlačné válečky 78/ 79. Cleny 76, 77 Jsou tlačeny proti zarážkám 74a a 74b na hlavové desce 74.
Hlavová deska 74 má úhlové koncové úseky .80» 81. Koncový úsek 80 je vytvořen a výřezem 82/ ve kterém je pohyblivý kolik 83, který je uložen na otáčivém ramenu 16 . Takto v poloze znázorněné na obr. 3 se otáčivé rameno 16 otočilo kolem osy 15 takovým způsobem, že rohatka 14 je v záběru s přehrávacím kolem 25 a ozubeným kolem .12. Podobným způsobem znázorňuje obr. 4, že koncový úsek 81 hlavové desky 74 otočil otočným ramenem 19 kolem osy 3.8, takže ozubené kolo 17 je v záběru 8 přehrávacím kolem 24 a s ozubeným kolem ,11. Kromě toho je v poloze znázorněné na obr. 3 tlačný válec 79 puzen proti vratidlu 10 a v poloze znázorněné na obr. 4 je tlačný válec 78 puzen proti vratidlu 9. Oeska 74 nesoucí hlavu má výřezy 84/ 85/ které probíhají rovnoběžně se spojovací čarou a. mezi vratidly 9, 10/ přičemž v těchto výřezech jaou pohyblivé vodici koliky 86/ 87.
Rozložený pohled na obr, 5 znázorňuje vodicí koliky 86» 87»' které jsou vedeny v podélných výřezech .84, 85 v desce 74 nesoucí hlavu. Takto mohou být vodici koliky pohybovány rovnoběžně se epojovaci čarou a mezi vratidly.
Není znázorněno, jak jsou vodici koliky 86, 87 udržovány v desce 74 nesoucí hlavu. 3e užito jednoduché konstrukce pro připevnění vodicích kolíků ke kloboučku stejným způsobem jako hroty připínáčku. Avšak vodici koliky mohou také být umístěny na volných kon cich pružných jazýčků/ které jsou připevněny k desce 74 nesoucí hlavu.
Řidiči deska 88/ která slouží jako řidiči ústroji, je upravena mezi deskou 74 nesoucí hlavu a mezi základní deskou J-· Tato řidiči deska 88 je vytvořena β podélnými výřezy 89, 90/ kterými prochází vystupující vedeni 91, 92 na základní desce. V důsledku toho je řidiči deska 88 pohyblivá rovnoběžně s pomyslnou spojovací čarou .a mezi vratidly 9, 10. Na obr. 9 je tato možnost pohybu vyznačena dvojitou šipkou 93,
Na obou koncích je řidiči deska 88 vytvořena s výřezy 94, 95 tvaru U. Výřezy 94 8 95 tvaru U máji každý krátkou větev 96/ 97 a dlouhou větev 98/ 99, Krátké větve jsou od sebe navzájem odvráceny a dlouhé větve jsou upraveny blíže u sebe. Spojovací úseky 100 a
101 mezi krátkými a dlouhými větvemi jsou v podstatě Širší. Maži dlouhými a krátkými větvemi jsou vytvořeny jazýčky 102 a 103/ které mají zahrocené konce, jež jsou obráceny ke spojovacím úsekům 100/ 101,
Vidlicovité vodicí výřezy 104 a 105/ které tvoři soustavu vodicích výřezů, jsou vytvořeny v základní desce 1 a každý z nich obeahuje dvě větve/odpovídající hrotům vidlice, přičemž jedna větev 106, 107, je kratší než druhé větev 108/ 109« Ústřední vstupní větev 110/ 111 ústi do žlabovité základny 112, 113 vidlice. Vzdálenost 114 mezi větvemi vodicích výřezů 94/ 95 tvaru U v řidiči desce 88 je menší, než vzdálenost 115 mezi bočními větvemi vidlicovítých vodicích výřezů 104, 105.
Obr. 7 znázorňuje v šikmém průmětu základní desku £ s řidiči deskou 88. Řídicí deska 88 je opatřena zarážkou 116/ na kterou může dosednout výčnělek 117 mezilehlého šoupátka 118/ kteréžto šoupátko může být pohybováno rovnoběžně s pomyslnou spojovací čarou a mezi vratidly 9 a 10 (obr. 4 a 5). Mezilehlé šoupátko 118 je opatřeno dvěma zarážkami 119 a 120/ které mohou spolupracovat s ovládacím úsekem 121 řidiči tyče 62, která bude popsána v souvislosti s obr. 8. Jestliže tyč 62 se pohybuje 4eprava/ pro vyhozeni kazety, pohybuje se mezilehlé šoupátko 118 doprava a ovládací úsek 121 dosedne na zarážku 120« V důsledku toho dosedne výstupek 117 na zarážku 115« Tímto způsobem se řídící deska 88 posune doprava ve směru vyznačeném dvojitou šipkou na obr. 7 a zaujme výhodné postavení, jak je znázorněno na obr. 6C. Pohybuje-li se však tyč 62 doleva, dosedne ovládací úsek 121 na zarážku 119« Výstupek 117 se pak odtáhne od zarážky 116 a řídicí deska 88 aa můža volně pohybovat za účelem provedeni cyklu pohybů shora popsaného.
Servomechanismus znázorněný na obr. 8 obsahuje řídicí tyč 62/ která je pohyblivá v základní desce vedle zdvihadla 217 kazety v podélném směru 226, Podélný směr je nabíjecím a vyhazovacim směrem kazety 332, Tyč 62 je pohybována závitovým vřetenem 219. Toto závitová vřeteno 219 je poháněno kuželovým soukolím 220 pomoci reversního servomotoru 221, který je řízen řídicím obvodem 224 typu mikroprocesoru. Spínač 225 na základní desce 1 omezuje postup tyče 62 v jednom směru. Spínač 225 vyznačuje koncovou polohu tyče 62 ve směru dvojité šipky 226 pro spínací zařizeni 224. na kteroužto polohu jsou vztaženy všechny pohyby tyče 62,
Na obr. 8 je dvojitý vodici člen 228 a válec 314 znázorněn pouze schematicky. Dopravní páka 322 je výkyvná kolem čepu v podobě vřetena 327. Dopravní páka 322 má vodicí výřez 328/ do kterého zabírá kolik 329 tyče 62. Kolík 329 se může pohybovat v kulise 328 a tim otáčet pákou 322. Drátěná pružina 330 probíhá napřič výřezu 328 a je připevněna k jeho koncům 331.
□ak je znázorněno na obr. 9, ja dutý hřídel 350/ který ja souosý s čepem 327 ztuha spojen s dopravní pákou 322 a umožňuje otáčení dopravní páky 322 kolem čepu 327. Objímka 351 je umístěna na dutém hřídeli 350. Objímka 351 tvoři část zpožďovacího členu 352. Objímka 351 nese polohovací nástavec 353, sledovací rameno 354 a zarážkový výčnělek 355. Zarážkový výčnělek 356 spolupůsobí se zarážkou 357 na základní desce.
Hřídel 350 nesa spínací výstupek 358.' který se překrývá s polohovacím výstupkem 353 v poloze znázorněné na obr. 9. Oba výstupky jsou umístěny proti spínacímu ramenu 359 spínače 263. Za pomoci neznázorněné pružiny může být spínací rameno 359 tlačeno směrem k výstupkům 353 a 358 vs směru vyznačeném šipkou 360.
Řidiči tyč 62 nese kulisu 361. Tato kulisa 361 je uložena v podstatě pod řídicí tyči 62 a je na této tyči navařena. Na atraně sledovacího ramena 354 obsahuje kulisa 361 vodici stěnu 362. Tato vodicí stěna 362-spolupůsobí s volným koncem 354a sledovacího ramena 354. Pod řídicí tyči 62 navazuje vodicí etěna 362 na nakloněnou náběžnou plochu 363. Ta strana vodicí etěny 362, která leží proti přechodu mezi plochou 363 a atěnou 362, je vytvořena s ustupujícím úsekem 362 vs tvaru vyhloubeného povrchu.
Vstupní oblast 367 pro sledovací rameno 354 je umístěna mezi vodicí stěnou 352 a protilehlou stěnou 366. Vstupní oblast 367 navazuje na nakloněnou vodicí dráhu 368, která končí na vodicí stěně 362 v místě vyříznutého úseku 369.
CS 272208 82 •3
Pomoci zdvihadla 217 kazety může být kazeta 332 pohybována směrem dovnitř. Kazeta 332 má otvor 333 pro navíjecí trn/ do kteréhožto otvoru zabirá unášeč 334. Unášeč 334 je otáčivě uložen na ramenu 335 páky 322.
Kolik 60 zaskakovaci páky 58 prochází otvorem 61 v základní deece 1. a dosedá na hranu 240 zaskakovaci páky 241« Páka 241 ja otáčivá kolem čepu 242. Pomoci spojovacího členu s pružinou 54 enaži se páka 58 otáčet blokovací pákou 241 od blokovacího magnetu 244« Výstupek 243 na páce 241 může spolupracovat s kulisou 246 ne tyči 62. Blokovací magnet 244 Je elektricky spojen s řidlcim obvodem 224.
Kulisa 246 tvoři část výstupku 247, který je navařen na tyč 62. Když se tyč 62 pohybuje, může kulisa 246 na výstupu 243 spolupracovat s pákou 241 a tim pohybovat touto pákou takovým způsobem, že dosedne na blokovací magnet 244. Nastavitelný výstupek 24S současně spolupracuje s hracím a vratným spínačem 249, Když se výstupek 248 pohybuje podél spínače 249, rozpoj! se na krátko tento normálně spojený apinač a pak zase spoji.
Poblíže konce 62a tyče 62 spolupracuje tato tyč s povelovým členem v podobě spojovací tyče 250« Spojovaci tyč je ohnuta a zaháknuta do otvoru v tyči 62. Spojovací tyč 250 probíhá až k povelovému bloku 251. Zahnutý koncový úsek spojovaci tyče 250 tvoří rozkazovací kolik 257/ který je pohyblivý do vodicích drah v tomto povelovém bloku.
Zařízeni pracuje následujícím způsobem. V poloze znázorněné na obr. 8 je unášeč 334 v záběru s otvorem 333 navíjecího trnu v kazetě vložen ručně. V této poloze kazeta 332 vyčnívá ještě přibližně 30 mm z přístroje. Když kazeta 332 se zatlačí dále dovnitř, napne se pružina 330. V důsledku toho se páka 322 otoči ve směru hodinových ruček e spínači výstupek 359 se otoči do startovací polohy ve směru protilehlém ke směru vyznačeném šipkou 360« Spínač 263 se spoji a řidiči tyč 62 se pohybuje směrem dovnitř ve směru vyznačeném šipkou 370 na obr. 8 působením hnacího motoru 221 způsobem, který bude popsán niže. Kolik 329 se nyni pohybuje uvnitř kulisy 328 směrem ke konci této kulisy a tak uvolní pružinu 330« Pružina 330 může se nyni povolit a páka 322 již neni zatížena tlačnou pružinou.
V důsledku toho nepůsobí na osu 327 žádná boční sila.
Když se spoji epinač 263, propojí se elektricky mikroprocesor 224« Tyč 62 se pohybuje do prava na obr. 8 a pak se pohybuje dále do prava až k vymazávacimu spínači 225.
Spojeni vymazávaciho spínače 225 mé za následek uvedeni mikroprocesoru 224 do počátečního stavu. Směr otáčeni servomotoru 221 se pak obrátí a tyč 62 se pohybuje do leva. Výstupek 248 se pak pohybuje podél přehrávaciho/vratného spínače 249, který se rozpojí a odpojí servomotor,' takže se tyč 62 zastaví. Motor 3 celkové úpravy se nyni spustí. Vodici kulisa 246 dosedne na zarážku 243/ avšak blokovací páka 241 se nepřipojí k blokovacímu magnetu 244/ Jelikož tento magnet neni vybuzen obvodem 224. Proto kolik 65 neni v záběru se zaskakovacim mechanismem 57 a není zablokován.
□elikož motor 2 j® spuštěn, otáčejí se setrvačníky 7 a 5 v opačných směrech. Zároveň se otáčejí ozubená kola 11 a 12/ jakož i ozubená kola 14 a 15/ se kterými jsou v záběru. Zaskakovaci páka 58 sa pohybuje z polohy znázorněné na obr. 2A do polohy znázorněné na obr. 28 a blokovací kolik 65 je v poloze/ ve které může spolupracovat se srdcovitým výčnělkem 56/ jak je znázorněno na obr. 2B.
Oelikož ozubená kola 14 a 17 nejsou v záběru s ozubenými koly 24 a 25 nejsou poháněna nsvijeci vřetena 20 a 21« Kotouče 41 a 42 jeou spřažený s navíjecími vřeteny 20, 21 přes oddělené třeci spojky a jsou proto nepohyblivé. Oelikož na spínací členy 46 nepůsobí žádný kroutici moment/ když se kazeta vloží/ jelikož civky oe neotáčejí a proto nedochází k dopravě pásku/ zůstává spínači Člen 46 v poloze znázorněné na obr. 1 a kolik 49 se pohybuje proti vnějši etraně vodici stěny 41. V důsledku toho se spínači člen 46 pohybuje ve směru hodinových ruček/ Jak je naznačeno šipkou 46a (obr. 2A) a spojovací člen 52 se otáčí proti hodinovým ručkám (šipka 67). Oelikož zaskakovaci páka £8 ae otáčí a kolík 65 Je umístěn v oblasti záběru ee ardcovitým výčnělkem 56/ postupuje kolík 65 nyni podél stěny 68 srdcovitého výčnělku 56 a zabirá s vybráním 70. Takto je spojovací člen zablokován v natočená poloze (viz obr. 2B).
V důsledku otáčivého pohybu spojovacího členu 52 ve směru proti hodinovým ručkám vy7 značném Šipkou 67 posunula se vačka 71 směrem dovnitř a js puzena proti listové pružině 72. Listová pružina 72 zase tlačí proti hlavové desce 74 přes členy 76 a 77 a snaží se tlačit tuto desku směrem k vratidlům 9, 10« Nyní ee projeví působení řídicí desky 88.
Před otáčivým pohybem vačky 71 se hlavová deska 74 pohybovala směrem od vratidel.
V důsledku toho zabraly vodici kolíky 86, 87 ee vstupními větvemi 110 a 111 (viz obr. 5). Řidiči deska 88 již zaujala postaveni znázorněné na obr. 6C po vyhozeni poslední kazety, jak bylo popsáno v souvislosti s obr. 7. Když hlavová deeka 74 se posunula eměrem k vratidlům 9, 10/ pohybuji se vodici koliky 86, 87 kupředu a dosednou na pravé straně jazýčků 102,-103 pro vstup do pravých větví 107 a 108 vidlicovitých vodicích výřezů 104,' 105. Když vodici koliky 86/ 87 vstoupl do větvi 107 a 108,' pohybuji tyto koliky řidiči deskou 88 doprava,’ takže větve 98/ 108 a 97 a 107 splynou. Pravý vodici kolik 87 ae pak zádrži v kratší větvi a levý vodici kolik 86 může se volně pohybovat směrem k vratidlu 9 (viz obr. 60). V důsledku toho vykývne předsunutá hlavová deska 74 kupředu doleva takovým způsobem,’ že levý tlačný válec 78 dosedne na levé vratidlo 9, Druhé vratidlo zůstává volné. Hlavová deska 74 zaujímá velmi krátce polohu znázorněnou na obr. 4.
Když kolik 65 neni zablokován zaskakovacim mechanismem 57/ pohybuje se hlavová deska pod vlivem listové pružiny 72 a pružina 54 se navrátí do výchozí polohy. To způsobí přestaveni spínače 267,’ takže motor 3 soupravy ae odpojí. Tento děj probíhá tak rychle, že neni pozorován uživatelem. To je zapotřebí, jelikož pohyb řidiči desky 88/ jak znázorněno na obr. 6D by vedl do polohy pro obrácené přehráváni. Avšak po vloženi kazety souprava se nejdříve nastaví na přehráváni směrem kupředu. Pomoci mikroprocesoru 224 se toho dosáhne tim,1 že servomotor 221 se opět spustí a pohybuje tyči 62 doprava, až k blokovacímu spínači 225/ načež se opět pohybuje doleva, až zaskakovacl páka 241 se přivede proti blokovacímu magnetu 244. Oslikož magnet 244 je nyní vybuzen, páka 241 zůstane v této poloze, takže kolik 65 může být zablokován zaskakovacim mechanismem 57. Spínač 249 pro obrácené přehrávání ee opět rozpojí výstupkem 248,’ tyč 62 ae zastaví a motor 3 se opět spustí.
Když se motor 3 opět spustí/ posune ee řídicí deeka 88« Při pohybu hlavové desky 75 směrem ven vstoupily vodici koliky 86,’ 87 do vstupních větvi 110 a 111« Řidiči deska zůstává v jeji předcházející poloze. Takto Jsou Jazýčky 102 a 103. ještě v poloze, která Je posunuta doprava vůči středové poloze vstupních větvi 110 a 111 (obr. 6A). Když motor 3 opět spustí,' otočí ss spojovací člen 52 proti hodinovým ručkám spínacím členům 46 a hlavová deska 74 se tak pohybuje kupředu kolikem 71.
Řidiči deska 88 js v poloze znázorněné na obr. 6A* Když se hlavová deska 74 pohybuje směrem k vratidlům 9,’ 10 a vodici koliky 86/ 87 se pohybuji kupředu/ dosednou na levé strany jazýčků 102/ 103 a současně se pohybuji do levých větvi 106 a 109 vidlicovitých vodicích výřezů 104/ 105. Když vodici koliky 86/ 87 vetoupi do větvi 106 a 109, pohybuji řidiči deskou 88 leva/ takže větve 96.1 106 a 99/ 109 splynou. Levý vodici kolik 86 se pak zadrží v kratší větvi a pravý vodici kolik 87 se může volně pohybovat směrem k vratidlu 10 (obr. 68), Předsunutá hlavová deska 74 potom vykývne kupředu doprava, takže pravý přítlačný váleček 79 se položí na pravé vratidlo 10. Druhé vratidlo zůstane volné. Pásek nyní běží v dopředném hracím směru znázorněném na obr. 3.
Když se dosáhne konec pásku, pásek se zastaví. V důsledku toho ee spinaci člen 46 s kolikem 49 opět otoči ve eměru hodinových ruček. Spojovací člen 52 se opět otoči proti směru hodinových ruček (obr. 28) ve směru naznačeném šipkou 67. Při tomto pohybu ee spojovací člen 52 otoči za normální poetup dosažený/ když je v zablokované poloze. Tento nadměrný poetup je možný/ jelikož člen 71 působí proti listové pružině 72 na hlavové desce 74 přes členy 76/ 77 a tak má mleto pro pohyb směrem k hlavové desce. Při tomto navíjeném pohybu opustí kolik 65 vybráni 70 a blokovací mechanismus 57 se uvolni. Očinkem pružiny 54 se uvolněný spojovací člen 52 nyni otoči ve směru hodinových ruček,· takže člen 71 se pohybuje směrem ven. V této poloze ee hlavová deska navrátila do polohy směrem ven a vodici kolíky 86 / 87 opět zabraly ee vstupními větvemi 110 a 111. Řidiči deska 88 zůstává vs svá poslední poloze. Oazýčky 102 a 103 takto zůstanou v jejich přechozl poloze, která je posunuta daleva oproti středové poloze vstupních větvi 110 a 111 (obr. 6C).
Nyni započne samočinný obrácený pohyb. Spinaci kolo 14 pokračuje v otáčeni. Jelikož hlavová deska 74 se posunula nazpět, posunul se jeji ohnutý koncový úsek 80 směrem ven a tim posunul otáčivé rameno 16 takovým způsobem, že rohatka 14 neni již v záběru s přehrávacím kolem 25. V důsledku toho neni toto kolo 25 již poháněno. Detekční ústroji potom detekuje zastavení pásku. Rohatka 46 se opět otočí ve směru hodinových ruček. Rohatka 46 tlačí proti spojovacímu členu 52 a otoči jej ve směru proti hodinovým ručkám směrem označeným šipkou 67. V důsledku toho spolupůsobí 65 opět se srdcovitým výčnělkem 56 a nakonec zabere do výbráni 70,' čimž zablokuje spojovací Člen 52. Clen 71 se nyni posunul opět kupředu a hlavová deska 74 zaujme polohu znázorněnou na obr. 4 po předchozím postupu kupředu. Prostřednictvím koncového úseku 81 hlavové desky 74 přijde ozubené kolo 17 do záběru s ozubeným kolem 11 a tak a přehrávacím kolem 24, V této poloze, jak znázorňuje obr. 4, přitlačí ae tlačný váleček 78 na vratidlo 9 a pásek bšži v opačném směru.
Obráceni pohybu dopravy pásku se dosáhne soustavou vodicich výřezů, která je znázorněna v různých polohách na obr, 6. Posledni popsanou polohou ja poloha znázorněná ha obr. 6C« V této poloze je řídicí deska 88 posunuta flóLeva a vodici koliky 86, 87 zabírají se vstupními větvemi 110 a 111« Jelikož hlavová deska 74 Je opět posunuta kupředu, jsou pohybovány kupředu také vodicí koliky 86,' 87 a dosednou na pravé šikmé plochy zahrocených jazýčků 102 a 103. V důsledku toho se vodici koliky 86/ 87 posunou právo a mohou se pohybovat dála do větví 108 a 107. Přičný pohyb vodicich kolíků 86 87 je možný v důsledku kluzného pohybu vodicich kolíků £6, 87 ve výřezech 84,· 85, Když vodici koliky J6,· 87 zaberou a větvemi 107 a 108,1 posunuly tyto koliky řidiči desku 88 tak dalece ánprava/ že větve 108,1 98 a 107,' 97 splývají. V důsledku toho se Jazýčky 102,' 103 přestaví tak, že když vodici koíiky ee opět pohybují dozadu a kupředu, mohou dosednout na levé šikmé plochy Jazýčků 102 a 103« Tato poloha vodicích výřezů soustavy je znázorněna na obr* 6D. Vodici kolik 87 je zadržen v kratších větvích 107 a 97,' což zabraňuje hlavové desce 74 v pohybu dálé áeprava. Na levé atraně může se vodici kolík 86 volně pohybovat ve větvích £38 a 98, takže na levé straně hlavová desky 74 může pružina 72 tlačit přítlačný váleček 78 proti vratidlu £>« Tato poloha je znázorněna na obr. 4*
3e třeba poznamenat, že je upraven stopový spínač 265/ který poskytuje informaci o aměru dopravováni pásku k mikroprocesoru 224. stopový epinač 265 se spoušti výstupkem 266 na hlavové desce 74 v poloze znázorněná na obr. 3, V druhé poloze hlavové desky 74/ zná zorněné na obr. 4, je spínač rozpojen. Spínač 265 zajišťuje že magnetická hlava 75 je připojena ke správným stopám v závislosti na směru dopravy pásku.
Obráceni směru ja snadno možné ručním zásahem do normálního přehrávacího modu. 2a tim účelem se blokovací magnet 244 odbudí krátkým stlačením knoflíku 264 a blokovací páka se nyni uvolni pod vlivem pružiny 54 na spojovacím členu 52. Takto se kolik 60 vychýlí doleva v situaci znázorněné na obr. 8, Zaskakovaci mechanismus 57 se pak uvolni, jelikož kolik 65 se od tohoto mechanismu oddálí. To umožňuje odtaženi hlavové desky 74. V důsledku přepojeni spínače 67 se motor 3 úpravný zastaví,' až servomotor 221 posune tyč 62 proti spínači 225 a navrátí se do přehrávači polohy, přičemž spinač 249 se opět rozpojí vačkou 248« Při tomto pohybu umístila kulisa 246 blokovací páku 241 proti magnetu 244 vybuzenému záběrem koliku 65. Řidiči obvod 224 nyni opět spustí motor £ soupravy. Spojovací člen 52 se otoči a hlavová deska 74 se předsune. Takto se obrátí směr dopravováni pásku pomoci řidiči desky £8,1 jak je znázorněno na obr. 5 a 6.
V závislosti na aměru ee jedno z ryohlonavijecich dotykových řidicich ústroji 264,
265,· elektricky spojených s řidlcim obvodem,1 uvede v činnost pro rychlé navíjeni. Takto zůstává blokovací magnet 244 vypnut přes řídicí obvod 224«
V přehrávači poloze je řidiči kolík 257 umístěn v počátečním úseku uzavřené vodici dráhy 253. Předpokládá se,' že normální přehráváni dopředu se provádi v rozsahu přechodu k rychlému navíjeni. Jestliže se nyni stlač! tlačítko 268 pro rychlé navíjeni, řídi řidiči obvod 224 servomotor 221 takovým způsobem,· že se tyč 62 posune do prava (obr. 8), Řidiči kolik 257 nyni vstoupí do jedné z řídicích drah. Kolik potom pohybuje ovládací tyči. 33 do prava. Zároveň se ozubená kola, znázorněná na obr. 1 nastaví do polohy, ve které'je páti c
sak rychle navíjen v dopředném směru» Pomocí šikmých ploch 35a« 35b se posunou koliky 74c,1 74d a v důsledku toho se hlavová deska 74 odtáhne od pásku (obr. 1). Avšak pohybový zdvih hlavové desky 74 ss zkrátí,’ takže se spínač 267 neuvede v činnoet. Rychlé- dopředné vinuti může být zastaveno stlačením řídicí hrací klávesy 264. Tyč 62 ss pohybuje nazpět do hrací polohy a řídicí kolik 257 dosáhne opět výchozího úeeku. Pružina 260 pohybuje ovládaci tyči 33 doleva. Pásek se nyní znovu přehrává ve směru, ve která byl přehráván před rychlým navíjením.
□e-li požadováno rychlé zpětné navíjení, je třeba stisknout řídící klávesu 265 pro rychlé navíjeni. Řídicí obvod 224 potom dodá povel servomotoru 221, aby pohyboval tyči 62 ddeva. Řídicí kolik 257 musi nyní vstoupit do jiné vodici dráhy a pohybuje ovládací tyči 34 do prava. Dednotlivé části znázorněné na obr. 1 jsou nyní nastaveny do jejich poloh pro rychlé zpětné navíjeni a hrany 36a,- 36b opět dosedají na koliky 74c a 74d -pro odtaženi hlavové desky od pásku. Rychlé zpětné navíjeni může být přerušeno stlačením řídicí klávesy 264. Tyč 62 se pohybuje nazpět a řídicí kolik 257 postupuje do vodicí dráhy 253 ,* až dosáhne výchozího postavení 270. Účinkem pružiny 260 sledovala řídicí tyč 34 rozkazovací kolik 257 a navrátila se do výchozí polohy. Nyní se pokračuje v přehráváni v původním přehrávacím směru.
Když se dosáhne hrací polohy, jsou řídicí tyč 62 a dopravní tyč 322 v takové vzájemné poloze,· jak js znázorněno na obr. 10. Oak spínací výstupek 358,· tak i polohovací výstupek 353 pak dosedají na spínací rameno 359. Sledovací rameno 354 je uloženo ne vodici stěně 362.
Když se stiskne elektrické vyhazovači řídicí tlačítko 2.71,* vybudí se blokovací magnet 244 a uvolni ae blokovací páka 241. Hlavová deska 74 se pak od pásku odtáhne; spínač 267 se spojí a motor 3 soupravy se odpojí. To zajišťuje, že hlava se nadzdvihne od pásku a ani pásek ani hlava nemohou být poškozeny. Servomotor pohybuje tyči 62 úplně ioleva. Rozkazovací kolík 257 potom vstoupí do třetí řídicí dráhy 256. Kolík 329 se navrátí, do vodícího výřezu 328 a přitlačí se proti pružině 330«
Když se řídicí tyč 62 pohybuje do leva ve směru opačném ke směru naznačenému šipkou 370 (obr. IO)/ sleduje sledovací rameno 354 čelni úsek 363 vodici stěny 362« Obr. 10 znázorňuje polohu, ve které kolik 329 ještě nedosáhl pružiny 330 a ve které je sledovací rameno 354 právě umístěno na přechodu mezi nakloněnou náběžnou plochou 363. a vodici stěnou 362. □sstližs řídicí tyč 62 se nyní pohybuje dále ve směru opačném ke směru naznačenému šipkou 370« přitlačí se kolik 329 proti pružině 330 a způsobí otáčeni dopravní páky 322 proti eměru hodinových ruček. Spínací nástavek 358 sleduje tento pohyb a vystoupí ze záběru se spínacím ramenem 359/ které je pak pouze zadržováno polohovacím výstupkem 353. V poloze znázorněné na obr. 11 je sledovací rameno 354 umístěno přímo přsd ustupujícím ússksm 364. Když se řídicí tyč 62 pohybuje dále ve směru opačném ke směru naznačenému šipkou 370,' provádí sledovací rameno 354 relativní pohyb podél vodici stěny 362, af již na tuto stěnu nedosedá. V důsledku jeho pružné síly tlačí spínací rameno 359 sledovací rameno 354 do ustupujícího úseku 364 pomoci polohovacího nástavku 353,- až dosáhne náběžné oblasti 367«
Spínač 263 ss tak samočinně rozpojí v důsledku jeho vnitřní sily. Servomotor 221 se zastaví a časové zpožděni mezi vystoupením spínacího nástavku 358 ze záběru a mezi záběrem sledovacího ramena do ustupujícího úseku 364 zajišťuje, že řídicí tyč se posunula dostatečně daleko směrem ven. Tento pohyb je ve směru opačném ke směru naznačenému šipkou 370 a zajišťuje, že kolik 329 natočí dopravní páku 322 tak daleko ve směru proti hodinovým ručkám,že kazeta 322 je dostatečně vyhozena.
□estliže se znovu uloží kazeta 332, způsobující otáčeni dopravní páky 322 ve směru hodinových ruček,· spojí spínací nástavek 358 3pinač 263 přes spínací rameno 359. To vede k tomu, že se řídicí tyč 62 pohybuje ve směru vyznačeném šipkou 370o Sledovací rameno 354 potom pohybuje vstupní oblast 367 na nakloněné vodici dráze 368. Působením kloubu 355 provedeného s nim v jednom osiku poskočí sledovací rameno pak nazpět na vodici stěnu 362 v místě úseku 359 po dosaženi této vodici stěny. Když se řídicí tyč 62 pohybuje dále ve směru naznačeném šipkou 370,- provádí sledovací rameno 354 relativní pohyb podél kulisy 361 směrem k nakloněnému náběžnému povrchu 363,- kde může být uvolněno. Když se řídicí tyč pohybuje opět nazpět, vstoupl opětně do záběru v místě nakloněného vodícího povrchu.
PREDMET VYNALEZU

Claims (6)

1. Řídící zařízení pro přistroj s kazetou a magnetickým páskám»' obsahující řídicí tyč, vedenou v přístroji v osovém pohybu, dále páku pro nabíjeni a vyhazováni kazety, epřaženou na pohyb s řídicí tyči na Části jejího postupu a opatřenou spínacím výstupkem a elektrický spínač pro elektrické spojováni hnacího motoru a řídicí tyče, opatřený spínacím ramenem, umístěným v pohybové dráze spínacího výstupku, vyznačuji se tím, že obsahuje zpoždovaci člen (352), uveditelný z uvolňovací polohy do zpožďovací polohy, který je spřažen s řídicí tyči (62 na části jeji dráhy a se spínacím ramenem (359) spínače (263) pro udržení elektrického spojeni motorového pohonu, a dále obsahuje vodicí ústroji (36l),i uložené mezi zpoždovacím členem a řidiči tyči (62) pro umístěni zpoždovaciho členu (352) ve zpoždovaci poloze alespoň při vyhazovacim pohybu páky (322).
2. Řidiči zařízení podle bodu 1, vyznačující se tim, že zpožďovací člen (352) obsahuje sledovací rameno (254), vedené vodicím ústrojím (361) pro vyhazovači pohyb páky (322) ze zpoždovaci do uvolňovací polohy,
3. Řidiči zařizeni podle bodu 2, vyznačující se tim, že vodici ústroji (361) obsahuje vodici stěnu (362)/ pohyblivou podél sledovacího ramena (354) s ustupujícím úsekem (364) pro záběr se sledovacím ramenem (354) na konci vyhazovaciho pohybu a tim pro přerušeni nebo započetí polohovacího děje.
4. Řídicí zařízeni podle bodu 3, vyznačující se tim. Že sledovací rameno (354) je spojeno s objímkou (351) přes plastický kloub (355), provedený s nim v Jednom celku, přičemž objímka nese polohovací nástavek (356) pro spolupráci se spínacím ramenem spinače a je otáčivá kolem čepu páky, nesoucí spinaci nástavek.
5. Řídicí zařizeni podle bodů 3 nebo 4, vyznačující se tim, že na objímce (351) je uložen zarážecí výstupek (356) pro spolupráci se zarážkou na základní desce (1).
6. Řídicí zařizeni podle kteréhokoliv z bodů 3 až 5, vyznačující se tim, že spinaci rameno (359) je nastaveno proti zpožďovacímu členu (352) pomoci pružiny.
13 výkresů
CS858214A 1984-11-15 1985-11-14 Control device for instrument with magnetic tape cassette CS272208B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE3441804A DE3441804C1 (de) 1984-11-15 1984-11-15 Steuerungseinrichtung in einem Magnetbandkassettengeraet

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS821485A2 CS821485A2 (en) 1990-03-14
CS272208B2 true CS272208B2 (en) 1991-01-15

Family

ID=6250403

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS858214A CS272208B2 (en) 1984-11-15 1985-11-14 Control device for instrument with magnetic tape cassette

Country Status (5)

Country Link
US (1) US4743986A (cs)
EP (1) EP0181674B1 (cs)
JP (1) JPS61120371A (cs)
CS (1) CS272208B2 (cs)
DE (2) DE3441804C1 (cs)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3732940A1 (de) * 1987-09-30 1989-04-20 Thomson Brandt Gmbh Ein/auszugsvorrichtung fuer einen aufzeichnungstraeger
DE3915110A1 (de) * 1988-10-25 1990-04-26 Philips Patentverwaltung Steuervorrichtung fuer das laufwerk eines magnetbandkassettengeraetes
DE4404687A1 (de) * 1994-02-15 1995-08-17 Philips Patentverwaltung Vorrichtung an dem reversierenden Laufwerk eines Magnetbandkassettengerätes

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3789273A (en) * 1972-09-11 1974-01-29 Caelas Memories Inc Latch mechanism for memory disc cartridge
IT1106756B (it) * 1978-06-30 1985-11-18 Autovox Spa Dispositivo di introduzione ed espulsione della cassetta per un apparecchio registratore e oppure riproduttore a cassetta a nastro
JPS5760561A (en) * 1980-09-29 1982-04-12 Pioneer Electronic Corp Cassette loader
US4620249A (en) * 1981-04-28 1986-10-28 Ricoh Company, Ltd. Apparatus for driving a floppy disc
NL8103832A (nl) * 1981-08-17 1983-03-16 Philips Nv Magneetbandcassetteapparaat.
DE3315822A1 (de) * 1982-06-02 1983-12-08 Philips Patentverwaltung Gmbh, 2000 Hamburg Steuervorrichtung fuer das laufwerk eines magnetbandkassettengeraetes
US4623945A (en) * 1983-04-02 1986-11-18 U.S. Philips Corporation Automatic insertion/ejection linkage for a magnetic-tape-cassette apparatus

Also Published As

Publication number Publication date
EP0181674B1 (de) 1991-06-05
EP0181674A3 (en) 1988-07-06
DE3583108D1 (de) 1991-07-11
CS821485A2 (en) 1990-03-14
JPS61120371A (ja) 1986-06-07
EP0181674A2 (de) 1986-05-21
US4743986A (en) 1988-05-10
DE3441804C1 (de) 1986-03-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0168987B1 (en) Magnetic recording and/or reproducing apparatus
US6322014B1 (en) Recording and/or reproducing device having a tape pull-out element and a coupling element and having locking means for holding together these two elements
KR940006134B1 (ko) 기록 및 재생 장치
EP1048027B1 (en) Recording and/or reproducing device having a take-up reel and having a tape pull-out assembly which can be positioned tangentially with respect to the take-up reel
GB2084785A (en) Cassette tape player with cassette loading mechanism
US6330983B1 (en) Recording and/or reproducing device having a tape pull-out element and a coupling element and having guide means for these two parts
CS272208B2 (en) Control device for instrument with magnetic tape cassette
US6318656B1 (en) Recording and/or reproducing device having a tape pull-out element and having latching means for this tape pull-out element
US4636889A (en) Magnetic-tape cassette apparatus with reversing tape direction
US4351498A (en) Cassette tape device
US4630148A (en) Magnetic-tape-cassette apparatus with improved function switching mechanism
EP0072587B1 (en) Magnetic-tape cassette apparatus
US4661866A (en) Switching mechanism for the tape deck of a magnetic-tape-cassette apparatus
US5691858A (en) Magnetic recording and reproducing apparatus having a single master gear and slide member
EP0072586B1 (en) Magnetic tape cassette apparatus
US4646174A (en) Magnetic tape reproducing apparatus including automatic stop mechanism
US4656321A (en) Three position switch and switching device for a magnetic-tape-cassette apparatus
US4649446A (en) Switching mechanism for the deck of a magnetic-tape-cassette apparatus
JPS6125092Y2 (cs)
JPS6125087Y2 (cs)
KR940001431Y1 (ko) 브이씨알의 테이프 로딩장치
JPH0339345B2 (cs)
JPS642283Y2 (cs)
EP0059007B1 (en) Apparatus, in particular a recording and/or playback apparatus
JPH0110780Y2 (cs)