CS272041B1 - Method of magnesium sulphite and calcium carbonate mixture production - Google Patents

Method of magnesium sulphite and calcium carbonate mixture production Download PDF

Info

Publication number
CS272041B1
CS272041B1 CS891820A CS182089A CS272041B1 CS 272041 B1 CS272041 B1 CS 272041B1 CS 891820 A CS891820 A CS 891820A CS 182089 A CS182089 A CS 182089A CS 272041 B1 CS272041 B1 CS 272041B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
magnesium
calcium carbonate
sulfur dioxide
mixture
gases
Prior art date
Application number
CS891820A
Other languages
Czech (cs)
Other versions
CS182089A1 (en
Inventor
Stanislav Ing Najmr
Ivana Judr Najmrova
Jan Ing Koci
Karel Ing Petioky
Rudolf Ing Dolezal
Bozena Ing Seidlova
Jiri Ing Csc Maixner
Original Assignee
Najmr Stanislav
Ivana Judr Najmrova
Koci Jan
Petioky Karel
Rudolf Ing Dolezal
Bozena Ing Seidlova
Maixner Jiri
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Najmr Stanislav, Ivana Judr Najmrova, Koci Jan, Petioky Karel, Rudolf Ing Dolezal, Bozena Ing Seidlova, Maixner Jiri filed Critical Najmr Stanislav
Priority to CS891820A priority Critical patent/CS272041B1/en
Publication of CS182089A1 publication Critical patent/CS182089A1/en
Publication of CS272041B1 publication Critical patent/CS272041B1/en

Links

Landscapes

  • Compounds Of Alkaline-Earth Elements, Aluminum Or Rare-Earth Metals (AREA)
  • Treating Waste Gases (AREA)

Abstract

Na vodnou suspenzi polovypáleného dolomitického materiálu s obsahem 10 až 90 hmot. % oxidu hořečnatého a 10 až 90 hmot. % uhličitanu vápenatého se působí plyny s obsahem oxidu siřičitého, přičemž pH reakčni směsi se udržuje v rozmezí 3 až 9. a výhodou 5,6 až 7, nebo stechiometrický poměr oxidu hořečnatého ku oxidu siřičitému ve vstupních surovinách v rozsahu i : 0,7 až 0,7 : 1, e výhodou 1 5 1.For an aqueous suspension of half-burned dolomitic material containing 10 to 90 wt. % of magnesium oxide and 10 to 90 wt. % calcium carbonate is treated gases containing sulfur dioxide; \ t The pH of the reaction mixture is maintained at 3 to 9, preferably 5.6 to 7, or stoichiometric magnesium oxide to oxide ratio sulfur in the feedstock in the range of i: 0.7 to 0.7: 1, and is preferred 1 5 1.

Description

Vynález řeší způsob výroby směsi siřičitanu hořečnatého a uhličitanu vápenatého a umožňuje zachytávání oxidu siřičitého z odpadních plynů. Výetupní eměa lze použít například jako hnojivo.The invention relates to a process for the production of a mixture of magnesium sulphite and calcium carbonate and enables the capture of sulfur dioxide from waste gases. The output emem can be used, for example, as a fertilizer.

V poslední době se ekologie těší velkému zájmu vědy i praxe, v popředí stojí zejména zachytávání oxidu siřičitého z odpadních plynů (odsiřování)» šetrné hnojení půd a ochrana spodních vod jako problémy, které je třeba urychlené řešit. K odsiřování odpadních plynů, především spalin z elektráren a tepláren, byla navržena řada způsobů. Nej- í většího praktického rozšíření doznaly způsoby, které využívají sloučenin vápníku a hořčíku v jejich oxidické nebo karbonátové formě. 3e tomu tak proto, že se nacházejí v přírodě ve velkém množství a koncentrovaném stavu, a při jejich použití jsou produktem odsíření látky, které lze dále zužitkovat. Přibližně 90 % realizovaných odsiřovacích zařízení používá některou z variant neregenerativní vápencové technologie (tzv. •mokré nebo mokrosuché), která je založena na reakci podle rovnice:Recently, ecology has enjoyed great interest in science and practice, with the capture of sulfur dioxide from waste gases (desulphurisation) in the foreground »gentle fertilization of soils and protection of groundwater as problems that need to be addressed urgently. A number of methods have been proposed for the desulfurization of waste gases, especially flue gases from power plants and heating plants. Methods that use calcium and magnesium compounds in their oxide or carbonate form have been most widely used. This is because they are found in nature in large quantities and in a concentrated state, and when used they are the product of desulphurisation of substances which can be further recovered. Approximately 90% of the implemented desulphurisation plants use one of the variants of non-regenerative limestone technology (so-called • wet or wet-dry), which is based on the reaction according to the equation:

CaCOg + S02 + 1/2 02 + 2H20 » caso4 , 2H2O + C02 (1),CaCOg + S0 2 + 1/2 0 2 + 2H 2 0 »caso 4 , 2H 2 O + C0 2 (1),

Produktem je zde sádra, která se použije ve stavebnictví nebo se holduje. Aby sádra byla použitelná a kvalitní, je nutno použít co nejčistší vstupní materiál (vápenec), kterého však začíná být v přírodě nedostatek a snahou je uchovat ho spíše pro stavebnictví a chemický průmysl. Dále byly navrženy tzv. vápnové technologie, kde aktivní složkou je oxid nebo hydroxid vápenatý, vyráběný tepelným rozkladem vápence. Tyto technologie se používají pouze v malé míře, protože jako produkt odsíření zde vzniká velice jemnozrnný síran vápenatý, který se obtížně separuje z odsiřovací suspenze. Ačkoliv vápno vykazuje větší reaktivitu vůči oxidu siřičitému než vápenec, přesto je jeho použití značně neekonomické. Tzv. magnezitová technologie odsiřování spalin byla zatím realizována pouze v několika případech, protože světové zásoby magnezitu jsou mnohem menší než vápence, a ve srovnání s ním má magnezit menší afinitu vůči oxidu siřičitému. Musí se proto vycházet z oxidu nebo hydroxidu hořečnatého, obdobou vápencového a magnezitového způsobu odsiřování by mohl být dolomitový způsob, který by při použití nepáleného dolomitu probíhal podle rovnice:The product here is gypsum, which is used in construction or adhered to. In order for the gypsum to be usable and of high quality, it is necessary to use the purest possible input material (limestone), which, however, is becoming a shortage in nature and the effort is to preserve it more for the construction and chemical industries. Furthermore, the so-called lime technologies were designed, where the active ingredient is calcium oxide or hydroxide, produced by thermal decomposition of limestone. These technologies are used only to a small extent because very fine-grained calcium sulphate is formed as a desulphurisation product, which is difficult to separate from the desulphurisation slurry. Although lime has a higher reactivity to sulfur dioxide than limestone, its use is still very uneconomical. The so-called Magnesite flue gas desulphurisation technology has so far only been implemented in a few cases, because the world's magnesite reserves are much smaller than limestone, and compared to it, magnesite has a lower affinity for sulfur dioxide. It must therefore be based on magnesium oxide or hydroxide, similar to the limestone and magnesite desulphurisation process, the dolomite process could be used, which, using unfired dolomite, would proceed according to the equation:

MgC03.CaC03 + so2 + 1/2 02 » MgCO3 + CaS04 + co2 ,(2) při použití páleného dolomitu, respektive hydratovaného páleného dolomitu, podle rovnice;MgCO 3 .CaCO 3 + so 2 + 1/2 0 2 »MgCO 3 + CaSO 4 + co 2 , (2) when using calcined dolomite or hydrated calcined dolomite, respectively, according to the equation;

MgO.Cao + 2SO2 + 1/2 02 MgS03 + CaS04(3)MgO.Cao + 2SO 2 + 1/2 0 2 MgSO 3 + CaSO 4 (3)

Mg/0H/2.Ca/0H/2 + 2S02 + 1/2 02 » MgSOg + CaS04 + 2H20(4).Mg / 0H / 2 .Ca / 0H / 2 + 2SO 2 + 1/2 0 2 »MgSOg + CaSO 4 + 2H 2 0 (4).

V tomto smyslu byla s dolomitem provedena řada teoretických a experimentálních prací zaměřených na termodynamické a kinetické aspekty reakcí (2), (3) a (4), ale skutečností zůstává, že dolomit se dosud při odsiřování plynů nepoužívá z důvodů ekonomických i ekologických, při použití nepáleného dolomitu podle rovnice (2) by uhličitan hořečnatý vystupoval jako inert z procesu ve formě filtračního koláče, což by znemožnilo zužitkování produktu na výrobu sádry. Tohoto obtížného odpadu by vznikalo podstatně více, než u technologie vápencové. Při použití páleného tjebo hydratovaného páleného dolomitu podle rovnic (3) a (4) by se využil pro odsíření i hořčík, ale vzniklá směs siřičitanu hořečnatého a síranu vápenatého by byla z ekologického hlediska nehaldovatelná, protože samovolně probíhající oxidací vzniklý síran hořečnatý je vysoce rozpustný a představuje ve velkých kvantech vážné ohrožení spodních vod. Trvalou součástí péče o půdní fond je snižování kyselé reakce a doplňování zásob hořčíku v půdách. Kyselá reCS 272041 Bl 0 akce se snižuje tzv. vápněním, kdy se na pole aplikuje vápenec, vápno, dolomit nebo magnežit. Nevýhodou použití těchto materiálů je nutnost jejich velmi jemného mletí, aby byly účinné. V důsledku nepatrné rozpustnosti uhličitanu hořečnatého ve vodě je hnojivý účinek na půdách nedostatečný a je třeba aplikovat ještě vodorozpustná hořečnatá hnojivá. K tomu účelu se tradičně používá kieserit, který má však kyselou povahu a je ve vodě příliš rozpustný (35 hmot. %). V poslední době se zavádí jako hořečnatá hnojivo siřičitan hořečnatý, který má neutrální reakci, optimální rozpustnost ve vodě (0,7 hmot. %) a navíc se nespéká, nenavlhá, nepráěí, snadno se granuluje a má velkou mechanickou pevnost. Ve spojeni s uhličitanem vápenatým se dosáhne stabilizace siřičitanu hořečnatého v půdách a dobrých granulačních vlastností směsi. Způsob výroby směsi siřičitanu hořečnatého a uhličitanu vápenatého dosud nebyl navržen. Pouhé smísení obou složek by nebylo dostatečné vzhledem k nutnosti jejich intimního styku a homogennosti směsi. Z důvodu odlišných fyzikálních vlastností obou materiálů by bylo nutno je nejprve jemně umlít, a potom zhomogenizovat a eventuálně zgranulovat, což by bylo ekonomicky nevýhodné.In this sense, a number of theoretical and experimental works focused on thermodynamic and kinetic aspects of reactions (2), (3) and (4) have been performed with dolomite, but the fact remains that dolomite is not yet used in gas desulphurisation for economic and environmental reasons. using unfired dolomite according to equation (2), magnesium carbonate would come out of the process as an inert in the form of a filter cake, which would make it impossible to use the product for gypsum production. This difficult waste would be generated significantly more than with limestone technology. When using calcined or hydrated calcined dolomite according to equations (3) and (4), magnesium would also be used for desulphurisation, but the resulting mixture of magnesium sulphite and calcium sulphate would be non-negotiable from an ecological point of view, because spontaneous oxidation formed magnesium sulphate is highly soluble and poses a serious threat to groundwater in large quantities. Reducing the acid response and replenishing magnesium reserves in soils is a permanent part of soil care. Acid reCS 272041 B1 0 action is reduced by so-called liming, when limestone, lime, dolomite or magnesite is applied to the field. The disadvantage of using these materials is the need to grind them very finely in order to be effective. Due to the low solubility of magnesium carbonate in water, the fertilizing effect on soils is insufficient and it is still necessary to apply water-soluble magnesium fertilizers. Kieserite is traditionally used for this purpose, but it is acidic in nature and too soluble in water (35% by weight). Recently, magnesium sulfite has been introduced as a magnesium fertilizer, which has a neutral reaction, optimal solubility in water (0.7% by weight) and, in addition, does not sinter, does not moisten, does not wash, is easily granulated and has high mechanical strength. In combination with calcium carbonate, stabilization of magnesium sulphite in soils and good granulation properties of the mixture are achieved. A process for the production of a mixture of magnesium sulphite and calcium carbonate has not yet been proposed. Merely mixing the two components would not be sufficient due to the need for intimate contact and homogeneity of the mixture. Due to the different physical properties of the two materials, it would be necessary to first grind them finely, and then homogenize them and possibly granulate them, which would be economically disadvantageous.

Výěe uvedené nedostatky odstraňuje způsob výroby směsi siřičitanu hořečnatého a uhličitanu vápenatého podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že na vodnou suspenzi polovypáleného dolomitického materiálu s obsahem 10 až 90 hmot. % oxidu hořečnatého a 10 až 90 hmot. % uhličitanu vápenatého se působí plyny s obsahem oxidu siřičitého, přičemž probíhá reakce podle rovnice;The above-mentioned drawbacks are eliminated by the process for the preparation of a mixture of magnesium sulfite and calcium carbonate according to the invention, the essence of which consists in the fact that an aqueous suspension of semi-fired dolomitic material containing 10 to 90 wt. % of magnesium oxide and 10 to 90 wt. % of calcium carbonate is treated with sulfur dioxide-containing gases, the reaction proceeding according to the equation;

MgO + CaC03 + SO2 + xH20 ® MgSO3.xH2O + CaC03 (5) pH reakční směsi se udržuje v rozmezí 3 až 9, nebo stechiometrický poměr oxidu hořečnatého ku oxidu siřičitému ve vstupních surovinách se udržuje v rozsahu 1 : 0,7 až 0,7 : 1. Dolomitickým materiálem může být dolomit, který obsahuje uhličitan hořečnatý a uhličitan vápenatý v molárním poměru přiliš se nelišícím od jedné, dále to může být dolomagnezit s převahou uhličitanu hořečnatého, nebo dolomitický vápenec s převahou uhličitanu vápenatého. Vstupním materiálem může být rovněž směs výše uvedených surovin, □ejich vypálením při teplotě cca 700 °C (tzv. polovypálením), se tepelně rozloží hořečnatá složka podle rovnice;MgO + CaCO 3 + SO2 + xH 2 0 ® MgSO 3 .xH 2 O + CaCO 3 (5) The pH of the reaction mixture is maintained in the range of 3 to 9, or the stoichiometric ratio of magnesium oxide to sulfur dioxide in the feedstock is maintained in the range of 1 : 0.7 to 0.7: 1. The dolomite material may be dolomite, which contains magnesium carbonate and calcium carbonate in a molar ratio not very different from one, it may be dolomagnesite with a predominance of magnesium carbonate, or dolomitic limestone with a predominance of calcium carbonate. . The input material can also be a mixture of the above raw materials, ením by firing them at a temperature of about 700 ° C (so-called half-firing), the magnesium component is thermally decomposed according to the equation;

MgC03.CaC03 MgO + caco3 + co2 (6)MgCO 3 .CaCO 3 MgO + caco 3 + co 2 (6)

Pokud jde o přesnost polovypálení výchozí dolomitické suroviny, připouští způsob podle vynálezu určité nedopálení uhličitanu hořečnatého, i určité vypálení uhličitanu vápenatého na oxid vápenatý v souladu s technickou praxí, kdy polovypálený dolomit obsahuje kolem 2 hmot. % CaO a kolem 2 hmot. % MgC03. Na závadu nejsou ani přirozené nečistoty doprovázející výchozí surovinu (Al203, Fe 2°3' S102), které zejména u dolomagnezitu přesahují i 10 hmot. %. Aby reakce podle rovnice (5) proběhla bez nežádoucího rozkladu uhličitanu vápenatého podle rovnice (1), je možno zajistit dvěma způsoby, jak bylo experimentálně prokázáno. Oednak udržováním pH reakční směsi na hodnotě 3 až 9, což lze docílit regulací množství vstupního polovypáleného dolomitického materiálu, vnášeného do procesu výroby. Nebo je možné regulovat množství vnášené polovypálené dolomitické suroviny a vstupních plynů s obsahem oxidů siřičitého tak, aby byla splněna stechiometrie podle rovnice (5). Ke splnění tohoto požadavku stačí, aby molární poměr oxidu siřičitého ku oxidu hořečnatému na vstupu se pohybuje v rozmezí i ; 0,7 až 0,7 : 1. Směs siřičitanu hořečnatého a uhličitanu vápenatého vzniklá způsobem podle vynálezu se může podle potřeby dále zpracovat známými způsoby, např. filtrací, sedimentací, suěením, granulací, přičemž je výhodné kapalinu s obsahem síranu hořečnatého, oddělenou při odvodňování směsi, vracet zpět do procesu výroby, a to do reakční směsi určené k zachycení oxidu siřičitého. Pokud je žádoucí výroba pevného produktu, je výhodné při odvodňování využít tepla odsiřovaných spalin k odpaření vody. Směs vznikláAs regards the accuracy of the half-firing of the starting dolomitic raw material, the process according to the invention allows a certain non-firing of magnesium carbonate as well as a certain firing of calcium carbonate to calcium oxide in accordance with technical practice where the half-fired dolomite contains about 2 wt. % CaO and about 2 wt. % MgCO 3 . The natural impurities accompanying the starting raw material (Al 2 0 3 , Fe 2 ° 3 'S10 2 ), which exceed 10 wt. %. In order for the reaction according to equation (5) to proceed without undesired decomposition of the calcium carbonate according to equation (1), it can be provided in two ways, as has been experimentally demonstrated. In particular, by maintaining the pH of the reaction mixture at 3 to 9, which can be achieved by controlling the amount of input semi-fired dolomitic material introduced into the production process. Alternatively, it is possible to control the amount of semi-calcined dolomitic feedstock and sulfur dioxide-containing feed gases introduced so that the stoichiometry according to equation (5) is met. To meet this requirement, it is sufficient for the molar ratio of sulfur dioxide to magnesium oxide at the inlet to be in the range i; 0.7 to 0.7: 1. The mixture of magnesium sulphite and calcium carbonate formed by the process according to the invention can be further processed as required by known methods, e.g. filtration, sedimentation, drying, granulation, with a magnesium sulphate-containing liquid separated at dewatering the mixture, returning it to the production process, to the reaction mixture intended to capture the sulfur dioxide. If the production of a solid product is desired, it is advantageous to use the heat of the desulfurized flue gases to evaporate the water during dewatering. The resulting mixture

CS 272041 Bl podle vynálezu ee dá využit jako hnojivo, v úvahu přichází i jej i aplikace přímo na pole jako suspenzni hnojivo. Při výrobě hnojivé směsi je třeba zpracovat polovypálený dolomitický materiál obsahující 10 až 90 hmot. % oxidu hořečnatého a 10 až 90 hmot. % uhličitanu vápenatého. Při použití polovypáleného materiálu s obsahem MgO pod 10 hmot. % totiž vzniká produkt s příliš nízkým obsahem siřičitanu hořečnatého, který má nedostatečný obsah vodorozpustného hořčiku a .špatně se granuluje, při použití polovypálené suroviny s obsahem MgO nad 90 hmot. % je v produkovaném hnoj lvu nízký obsah uhličitanu vápenatého, který již špatné stabilizuje siřičitan hořečnatý.CS 272041 B1 according to the invention can be used as a fertilizer, it is also possible to apply it directly to the field as a suspension fertilizer. In the production of the fertilizer mixture, it is necessary to process semi-fired dolomitic material containing 10 to 90 wt. % of magnesium oxide and 10 to 90 wt. % of calcium carbonate. When using semi-fired material with MgO content below 10 wt. This is because a product with too low a content of magnesium sulphite is formed, which has an insufficient content of water-soluble magnesium and is poorly granulated, using a semi-calcined raw material with a MgO content of more than 90 wt. % there is a low content of calcium carbonate in the manure produced, which already poorly stabilizes magnesium sulphite.

Hlavní předností způsobu podle vynálezu je použití dostupných vstupních surovin, kterých je ve světě velká zásoba, jsou snadno těžitelné a ve arovnáni a magnezitem nebo vápencem mají většinou podstatně nižší obsah nečistot. Způsob podle vynálezu umožňuje využít i plynů s nízkým obsahem oxidu siřičitého, je jednoduchý, bezodpadový a snadno realizovatelný na zařízeních používaných dosud při vápnové, vápencové nebo magnezitové technologii odsiřování spalin, a to jak tzv. mokrým, tak i mokrosuchým způsobem, výstupní produkt způsobu podle vynálezu je jemný a homogenní.The main advantage of the process according to the invention is the use of available feedstocks, which are very large in the world, are easy to extract and are usually substantially lower in impurities and magnesite or limestone. The process according to the invention makes it possible to use gases with a low content of sulfur dioxide, it is simple, waste-free and easy to implement on equipment used hitherto in lime, limestone or magnesite flue gas desulphurisation technology, both wet and wet-dry. The invention is gentle and homogeneous.

Do kontinuálně pracujícího absorbéru se uváděly spaliny o teplotě 180 °C v množství 20 000 Nm3/hod. Absorbér byl zkrápěn cirkulující suspenzí intenzitou 50 m3/hod. U cirkulující suspenze se měřilo pH a objemová hmotnost. Hodnota pH se přidáváním polovypáleného dolomitu (automaticky řízeno) udržovala v rozmezí 6,2 až 6,9. Objemová hmotnost suspenze se udržovala na hodnotě 1,2 až 1,25 t/m3 tak, že část suspenze se odvádělo z procesu a nahrazovala se vnášenou vodou. Produkovala se tak suspenze v množství 1 m3/hod«, která ee filtrací zbavila matečného roztoku a filtrační koláč se v granulačni fluidní sušárně zbavil zbytků volné vody. Filtrát se vracel do odsiřování. Vyrábělo se hodinově 300 kg grenulovaného hnojivá o složení (hmot. %); 55% MgS03.3H20, 35% CaC03< 5% MgSO^ a 5% nečistot. Použitý polovypálený dolomit obsahoval 70 hmot. % CaC03 a 25 hmot. % MgO.Flue gases with a temperature of 180 ° C in an amount of 20,000 Nm 3 / hour were introduced into a continuously operating absorber. The absorber was sprinkled with a circulating suspension at an intensity of 50 m 3 / hour. The pH and bulk density of the circulating suspension were measured. The pH was maintained between 6.2 and 6.9 by the addition of semi-fired dolomite (automatically controlled). The bulk density of the slurry was maintained at 1.2 to 1.25 t / m 3 by discharging a portion of the slurry from the process and replacing it with feed water. This produced a suspension in an amount of 1 m 3 / h, which was freed of the mother liquor by filtration and the filter cake was freed of residual free water in a fluid bed granulator. The filtrate was returned to desulfurization. 300 kg of granulated fertilizer with a composition (% by weight) was produced per hour; 55% MgSO 3 .3H 2 0.35% CaCO 3 < 5% MgSO 4 and 5% impurities. The semi-fired dolomite used contained 70 wt. % CaCO 3 and 25 wt. % MgO.

Claims (3)

PŘEDMĚT VYNÁLEZUOBJECT OF THE INVENTION 1. Způsob výroby směsi siřičitanu hořečnatého a uhličitanu vápenatého zejména při zachycováni oxidu siřičitého z plynů, vyznačený tím, že na vodnou suspenzi polovypáleného dolomitického materiálu s obsahem 10 až 90 hmot. % oxidu hořečnatého a 10 až 90 hmot. % uhličitanu vápenatého se působí plyny s obsahem oxidu siřičitého, přičemž pH reakční směsi se udržuje v rozmezí 3 až 9, s výhodou 5,5 až 7, nebo stechiometrický poměr oxidu hořečnatého ku oxidu siřičitému ve vstupních surovinách v rozsahu 1 : 0,7 až 0,7 : 1, s výhodou 1 : 1.A process for the preparation of a mixture of magnesium sulphite and calcium carbonate, in particular by capturing sulfur dioxide from gases, characterized in that an aqueous suspension of semi-calcined dolomitic material containing 10 to 90 wt. % of magnesium oxide and 10 to 90 wt. % of calcium carbonate is treated with sulfur dioxide-containing gases, the pH of the reaction mixture being maintained in the range of 3 to 9, preferably 5.5 to 7, or the stoichiometric ratio of magnesium oxide to sulfur dioxide in the feedstocks in the range of 1: 0.7 to 0.7: 1, preferably 1: 1. 2« Způsob podle bodu 1, vyznačený tim, že vzniklá směs se odvodní sušením, přičemž se využije tepla odsiřovaných spalin.2. The process according to item 1, characterized in that the resulting mixture is dewatered by drying, using the heat of the desulfurized flue gases. 3. Způsob podle bodu 1, vyznačený tím, že kapalina oddělená při odvodňování vzniklé směsí se vrací zpět do procesu výroby, a sice do reakční směsi určené k zachycení · oxidu siřičitého.. '3. The process according to item 1, characterized in that the liquid separated during dewatering of the resulting mixture is returned to the production process, namely to the reaction mixture intended for the capture of sulfur dioxide.
CS891820A 1989-03-24 1989-03-24 Method of magnesium sulphite and calcium carbonate mixture production CS272041B1 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS891820A CS272041B1 (en) 1989-03-24 1989-03-24 Method of magnesium sulphite and calcium carbonate mixture production

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS891820A CS272041B1 (en) 1989-03-24 1989-03-24 Method of magnesium sulphite and calcium carbonate mixture production

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS182089A1 CS182089A1 (en) 1990-03-14
CS272041B1 true CS272041B1 (en) 1990-12-13

Family

ID=5353535

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS891820A CS272041B1 (en) 1989-03-24 1989-03-24 Method of magnesium sulphite and calcium carbonate mixture production

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS272041B1 (en)

Also Published As

Publication number Publication date
CS182089A1 (en) 1990-03-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20080003174A1 (en) Process for the physiochemical conditioning of chemical gypsum or phospho-gypsum for use in formulation for cement and other construction materials
US3855391A (en) Sludge stabilization with gypsum
CZ289749B6 (en) Method for removing contaminants harmful to environment from waste gases
GB2174082A (en) A process for removing gaseous sulphur compounds, particularly sulphur dioxide, from the flue gases of a furnace
CS272041B1 (en) Method of magnesium sulphite and calcium carbonate mixture production
RU2604693C1 (en) METHOD OF PRODUCING ARTIFICIAL FLUORSPAR (CaF2) FROM PHOSPHORIC ACID PRODUCTION WASTES (PHOSPHOGYPSUM) FOR USE IN MAKING CEMENT
Rashad et al. Chemical processing of dolomite associated with the phosphorites for production of magnesium sulfate heptahydrate.
CA1289337C (en) Process for removing gaseous sulfur compounds, such as sulfur dioxide, from the flue gases of a furnace
KR100638454B1 (en) A method of dehydrating and hardening of the sludge
PL148178B1 (en) Method of removing gaseous sulfur compounds,in particular sulfur dioxide,from furnace combustion gases
KR100280264B1 (en) High purity gypsum manufacturing method using decarburized sludge
KR100277254B1 (en) Method for preparing quicklime from seawater decarbonate sludge
RU2243946C1 (en) Method for production of gypsum binder
CS234284B1 (en) Method of gas desulphurization
SU1430081A1 (en) Method of concentrating sulfur dioxide in gas flows
KR100299461B1 (en) Method for producing a fertilizer from sea lime sludge
EP0181088A1 (en) A process for the manufacture of a quick setting high strength hardening composition
SU1583389A1 (en) Method of concentrating initial clay material
Yoo et al. Effect of oxidants on the crystal formation in a calcium-based slurry by desulfurization reaction
Hocking et al. Industrial Bases by Chemical Routes
CS244067B1 (en) Method of lime milk preparation for ammonia regeneration
CS254283B1 (en) Method of calcium-magnesium granulated fertilizer preparation
GB2557605A (en) Method of producing high purity gypsum
CS221002B1 (en) Method of making the water solutions of nitrates and/or magnesium chlorides
Glasson et al. Reactivity of lime in paper manufacture