CS270205B2 - Směs pro povlékání válců textilních strojů a způsob její výroby - Google Patents
Směs pro povlékání válců textilních strojů a způsob její výroby Download PDFInfo
- Publication number
- CS270205B2 CS270205B2 CS859448A CS944885A CS270205B2 CS 270205 B2 CS270205 B2 CS 270205B2 CS 859448 A CS859448 A CS 859448A CS 944885 A CS944885 A CS 944885A CS 270205 B2 CS270205 B2 CS 270205B2
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- weight
- mixture
- zinc chloride
- parts
- mass
- Prior art date
Links
Landscapes
- Processes Of Treating Macromolecular Substances (AREA)
- Treatments For Attaching Organic Compounds To Fibrous Goods (AREA)
- Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
- Paints Or Removers (AREA)
Abstract
Směs pro povlékání válců textilních strojů zvláště spřádacích a předpřádacích sestávající ze syntetického kaučuku, zesilovacího prostředku, urychlovače vulkanizace, aktivátoru, antloxidačního prostředku, stejně jako hydrofilní látky ve formě modifikovaného chloridu zinečnatého obsahuje jakohydrofilni látku chlorid zlnečrvtý a komplexotvomý dispergačhí prostředek ve formě kyseliny benzoové v hmotnostním množství 1 až 2oo %, vztaženo na hmotnpst chloridu zinečna— tého, a triethanolaminu v hmotnostním množství 1 až 2oo %, vztaženo na hmotnost chloridu zinečnatého se vyrábí tak, že se předem připraví předsměs pasty chloridu zinečnatého a komplexotvomým dispergačním prostředkem ve formě kyseliny benzoové a triethanolaminu za teploty 293 až 48o- K, načež se takto připravená pasta smíchá se zbývajícími složkami směsi.
Description
Předmětem vynálezu je směs pro povlékáni válců textilních atrojů.
Jednou z nejdůležltějších součástí směsí pro povlékáni válců textilních strojů Je chlorid zinečnatý, který má úlohu hydrotllní složky této směsi· Chlorid zinečnatý zavedený do směsi bez předchozí modifikace reaguje hned se složkou směsi, která má úlohu elastomeru, Čímž Je způsobeno nežádoucí navulkanizování a ulpění směsi. Proto Je potřebná modifikace chloridu zinečnatého před Jeho zavedením do směsi. Směs pro povlékáni válců textilních strojů podle polského patentového spisu č. 133 381 sestává z polárního syntetického kaučuku, zesilovacího prostředku, urychlovače vulkanízace, aktivátoru, směsi plniva s anorganickými pigmenty, antioxidačního prostředku, antistatika, popřípadě kondenzační pryskyřice, organického pigmentu, hydrofilní látky a plas tome ru a jako hydrofilní látku obsahuje chlorid zinečnatý a dodatkově obsahuje 5 až 3o% čpavkovou vodu v hmotnostním množství 1 až loo %, vztaženo na hmotnost chloridu zinečnatého, stejně jako komplexotvomý dispergační prostředek nebo směs komplexotvomých dispergačních prostředků, s výhodou dvojsodné soli kyseliny ethylendiamintotraoctoyé v hmotnostním množství 1 až loo vztaženo na hmotnost chloridu zinečnatého. >
Způsob podle vynálezu pro výrobu směsi k povlěkání válců textilních strojů spočívá v tom, že se připraví pasta chloridu zinečnatého čpavkovou vodou v hmotnostním množství 1 až loo vztaženo na hmotnost chloridu zinečnatého, za přídavku komptexotvomého dispergačního prostředku nebo směsi komplexotvomých díspergačních prostředků' v hmotnostním množství 1 až loo vztaženo na hmotnost chloridu zinečnatého, načež se za teploty 333 až 473 K a rychlosti střihu lo až lo s během doby 3o až 1 2oo a připraví předsměs, která obsahuje loo dílů hmotnostních kaučuku nebo kaučukové směsi, ’5 až So dílů hmotnostních plastomeru, 3 až 25 dílů hmotnostních směsi plniva a anorganického pigmentu, 2 až lo dílů hmotnostních předem připravené pasty chloridu zinečnatého, o,l až lo dílů hmotnostních antistatika, o,5 až lo dílů hmotnostního urychlovače vulkanízace a popřípadě 5 až 5o dílů hmotnostních kondenzační pryskyřice, načež se do takto připravené předsměs! zavedou obvyklé složky, to znamená o.3 až 6 dílů hmotnostních zesilovacího prostředku, o,3 až 6 dílů hmotnostních urychlovače vulkanízace, o,5 až 5 dílů hmotnostních antioxidačního prostředku, o,5 až 5 dílů hmotnostních organického pigmentu a potom se nová předsměs zpracuje za teploty 293 až 413 K a rychlosti střihu lo“^ 2 —1 až lo s během doby 6o až 2 4oo s a hotová směs se o sobě známým způsobem vulkanizuje.
Směs podle vynálezu pro povlékáni válců textilních strojů obsahuje Jako hydrofilní látku chlorid zinečnatý a komplexotvomý dispergační prostředek -ve formě kyseliny benzoové v hmotnostním množství 1 až 2oo %, vztaženo na hmotnost chloridu zinečnatého, a ve formě triethanolaminu v hmotnostním množství 1 až 2oo 9», vztaženo na hmotnost chloridu zinečnatého.
Způsob podle vynálezu pro výrobu směsi k povlékáni válců textilních strojů spočívá v tom, že se předem připraví předsměs pasty chloridu zinečnatého s komplexotvorným dlspergačním prostředkem ve formě kyseliny benzoové v hmotnostním množství 1 až 2oo %, vztaženo na hmotnost chloridu zinečnatého, a trlethanolaminu v hmotnostním množství 1 až 2oo %, vztaženo na hmotnost chloridu zinečnatého, za teploty 293 až 48o K, načež se tímto způsobem připravená pasta smíchá s Jinými složkami směsi.
Vsázka chloridu zinečnatého modifikovaná kyselinou benzoovou a trlethanolaminem jako hydrofilní látky zlepšuje zpracovatelské vlastnosti směsi Jak v laboratorním, tede také průmyslovém měřítku a povlaky vyrobené ze směsi podle vynálezu m vyznačují vysokými užitkovými vlastnostmi. ' · ·
Způsob podle vynálezu je blíže objasněn následujícím příkladem, přičemž rozsah vynálezu není omezen tímto příkladem. ’
CS 27o2o5 B2
Příklad
Složení směsi Díly hmotnostní
Butadien-akrylonitrilový kaučuk, Nipol-41loo
Kopolyme r styrenu s akrylonitrUem, buran 358 N2o
Oxid zinečnatý5
Stearin1,5
Tetramethylthiurammonosulfid1,5
Dibenzothiazolyldlsulfid1,5
Síra3,5
2,6-Di-terc,-butyl-(4-methylfenol)l,o í Chlorid zinečnatý4,5
Kyselina benzoová ,4,9
Triethanolamin4,o i’
Pasta chloridu zinečnatého s kyselinou benzoovou a triethanolamlnem, připravená za teploty asi 3oo K se potom smíchá s kaučukem, kopolymerem styrenu s akrylonitrUem, oxidem zinečna— tým a stearinem za teploty· asi 4oo K při rychlosti střihu 10 s během doby 48o s. K před— směsi připravené tímto způsobem se přidají zbývající složky a vše se znovu promíchá za teploty 293 K a rychlosti střihu lo-1 s*^ během doby 6oo s. Získaná směs se vulkanizuje v elektricky vyhřívaném lisu ze tlaku 6 MPa při teplotě 443 K. Směs vyrobená podle příkladu má zpracovatelské vlastnosti, které Jsou uvedeny v tabulce zpracovatelských vlastností (složení je uvedeno v dílech hmotnostních) :
První směs t kaučuk Nlpol N-41 : loo, kopotymer Luran 358 N t 2o, oxid zinečnatý : 5, stearin : 1,5, tetramethyltiurammonosulfid t 1,5, dibenzothiazolyldlsulfid : 1,5, síra : 3,5, 2,6—di—terc.—butyi— -(4-methylfenol) : 1, chlorid zinečnatý : 4.5, to znamená, že Jde o nemodifikovaný chlorid zinečnatý;
Druhá směs :
kaučuk Nlpol N-41 : loo, kopolymer Luran 358 N : 2o, oxid zinečnatý : 5, stearin : 1,5, * tetramethyltiurammonosulfid : 1,5, dibenzothiazolyldlsulfid ; 1,5, síra: 3,5, 2,6—dl—terc.-butyl— —(4—methylfenol) : 1, chlorid zinečnatý t 4,5, dvojsodná sál kyseliny ethylendlamintetraoctové : 1,5, 3o% čpavková voda : o,7, to znamená směs s modifikovaným chloridem zinečnatým Jako v polském patentovém spisu č. 133 381.
Tabulka
Vlastnost druh směsi s nemodifikovaným chloridem zinečnatým s modifikovaným chloridem zinečnatým podle patentu č.133 381 zpracováno Jako v příkladu
Příprava směsi :
- při použití ochlazených válců obtížná bez potíží bez potíží
CS 27o2o5 B2
| - při použití válců o teplotě 4o °C | velmi obtížná | nepříliS lehká | bez potíží |
| — při nižším tření, t - l,o2 | obtížná | bez obtíží | bez potíží |
| — při vySším tření, f - 1,2 | velmi obtížná | nepříliS lehká | bez potíží |
| zpracovatelnost směsi | obtížná | nepřQlš lehká | lehká |
| sklon k navulkanizování | velký | nepatrný | ' malý |
| morfologie směsi | Špatná _ | uspokojivá | dobrá |
1'
Claims (2)
1. ·
Směs pro povlékání válců textilních strojů, obsahující polární syntetický kaučuk, zesilovací prostředek, urychlovač vulkanizace, aktivátor, směs plniva s anorganickými pigmenty, antloxldační prostředek, antistatlkum, popřípadě kondenzační pryskyřici, organický pigment, hydrofUní látku ve form4 modifikovaného chloridu zinečnatého a plastomer, vyznačující se tím, že jako hydrofUní látku obsahuje chlorid zinečnatý a komplexotvomý dispergační prostředek ve formě kyseliny benzoové v hmotnostním množství 1 až 2oo vztaženo na hmotnost chloridu zinečnatého, a triethanolaminu v hmotnostním množství 1 až 2oo %, vztaženo na hmotnost chloridu zinečnatého.
2. '
Způsob výroby směsi pro poviékání válců textilních strojů, spočívající, v přípravě předsměsl ze loo dílů hmotnostních kaučuku nebo kaučukové směsi, 5 až So dílů hmotnostních plastem· ru, 3 až 25 dílů hmotnostních směsi plniva * anorganického pigmentu, 2 až lo dílů hmotnostních hydrofUní látky ve formě předem připravená pasty modifikovaného chloridu zinečnatého, o,l až lo dílů hmotnostních antlstatlka, o,5 až lo dOů hmotnostních urychlovače vulkanizace, a popřípadě 5 až 5o dílů hmotnostních kondenzační pryskyřice, za teploty 333 až 473 K a rychlosti střihu lo až lo * během doby 3o až 12oo s, přidání zbývajících složek směsi, to znamená o,3 až 6 dílů hmotnostních zesilovacího prostředku, o,3 až 6 dílů hmotnostních urychlovače vulkanizace, o,5 až 5 dílů hmotnostních antioxldačnlho prostředku a 0,5 až 5 dílů hmotnostních organického pigmentu, následujícím novém promíchání věech složek za teploty 293 až 413 K a rychlosti střihu lo až .lo s během 6o až 24oo s, až do vytvoření homogenní směsi v Usu nebo kotli; vyznačující se tím, že se vyrobí předsměs pasty chloridu zinečnatého a komplexotvor— ným dispergačním prostředkem ve'formě kyseliny benzoové v hmotnostním množství 1 až 2oo vztaženo na hmotnost chloridu zinečnatého, a trtethanolamlnu v hmotnostním množství 1 až 2oo %, vztaženo na hmotnost chloridu zinečnatého, za teploty 293 až 48o K a takto získaná pasta se smíchá se zbývajícími složkami směsi. '
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| PL25116184A PL142860B3 (en) | 1984-12-20 | 1984-12-20 | Compound for producing coverings on textile machine rollers |
Publications (2)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| CS944885A2 CS944885A2 (en) | 1989-10-13 |
| CS270205B2 true CS270205B2 (cs) | 1990-06-13 |
Family
ID=20024709
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CS859448A CS270205B2 (cs) | 1984-12-20 | 1985-12-18 | Směs pro povlékání válců textilních strojů a způsob její výroby |
Country Status (4)
| Country | Link |
|---|---|
| CS (1) | CS270205B2 (cs) |
| HU (1) | HUT42789A (cs) |
| PL (1) | PL142860B3 (cs) |
| SU (1) | SU1743358A3 (cs) |
-
1984
- 1984-12-20 PL PL25116184A patent/PL142860B3/pl unknown
-
1985
- 1985-12-18 CS CS859448A patent/CS270205B2/cs unknown
- 1985-12-19 SU SU853991690A patent/SU1743358A3/ru active
- 1985-12-20 HU HU492485A patent/HUT42789A/hu unknown
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| CS944885A2 (en) | 1989-10-13 |
| HUT42789A (en) | 1987-08-28 |
| PL142860B3 (en) | 1987-12-31 |
| PL251161A4 (en) | 1985-10-22 |
| SU1743358A3 (ru) | 1992-06-23 |
| PL251161A3 (en) | 1986-07-01 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| DE1244398B (de) | Antistatische thermoplastische Formmassen | |
| US3706708A (en) | Uniformly dispersible insoluble sulfur vulcanizing compositions | |
| JPH0339542B2 (cs) | ||
| CS270205B2 (cs) | Směs pro povlékání válců textilních strojů a způsob její výroby | |
| US2939898A (en) | Releasing composition containing metal oleate, method of making and using same | |
| DE1544970A1 (de) | Verwendung von Polycarbodiimiden zur Vulkanisation von Polymeren | |
| DE1470984A1 (de) | Stabilisatormischung fuer Misch- oder Pfropfpolymerisate von Acrylnitril,Butadien und Styrol | |
| US4455265A (en) | Stabilizer for low ammonia natural rubber latex compounds | |
| US2858283A (en) | Method of making textile fiber drafting elements containing animal glue, a rubber, and a surface-active material | |
| EP0066741A2 (en) | Polyolefin series composition | |
| DE1720150A1 (de) | Verfahren zur Herstellung von nichtentflammbarem Latex-Schaumgummi | |
| US1912641A (en) | Manufacture of colored articles from dispersions of rubber or the like | |
| US2710885A (en) | Treatment of rubber | |
| DE2658693C3 (de) | In der Wärme vulkanisierbare Kautschukmasse | |
| US1312144A (en) | Island | |
| EP0623644B1 (en) | Cure orientation by depositing cure accelerators on the surface of fibers | |
| US1924170A (en) | Method for preparing latex compositions | |
| US3351570A (en) | Stabilization of rubber articles by treatment with inorganic peroxygenated compounds | |
| KR20020089894A (ko) | 타이어 고무 조성용 마스터배치 | |
| DE2547775A1 (de) | Schaeumbare latexstoffzusammensetzung | |
| DE936958C (de) | Verfahren zur Herstellung von Acrylnitrilmischpolymerisaten | |
| DE906144C (de) | Verfahren zur Herstellung von Gummiartikeln | |
| SU891711A1 (ru) | Способ изготовлени резиновой смеси | |
| US1864044A (en) | Method of manufacturing rubber articles | |
| DE448763C (de) | Verfahren zum Einfuehren verschiedener Vulkanisierungsbestandteile in verhaeltnismaessig duennwandigen Kautschuk |