CS269610B1 - Žlab pro dopravu dávky skloviny z dávkovačího do tvarovacího zařízení - Google Patents

Žlab pro dopravu dávky skloviny z dávkovačího do tvarovacího zařízení Download PDF

Info

Publication number
CS269610B1
CS269610B1 CS888123A CS812388A CS269610B1 CS 269610 B1 CS269610 B1 CS 269610B1 CS 888123 A CS888123 A CS 888123A CS 812388 A CS812388 A CS 812388A CS 269610 B1 CS269610 B1 CS 269610B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
trough
zone
working surface
diameter
glass
Prior art date
Application number
CS888123A
Other languages
English (en)
Other versions
CS812388A1 (en
Inventor
Jan Ing Lahoda
Original Assignee
Jan Ing Lahoda
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jan Ing Lahoda filed Critical Jan Ing Lahoda
Priority to CS888123A priority Critical patent/CS269610B1/cs
Publication of CS812388A1 publication Critical patent/CS812388A1/cs
Publication of CS269610B1 publication Critical patent/CS269610B1/cs

Links

Landscapes

  • Re-Forming, After-Treatment, Cutting And Transporting Of Glass Products (AREA)

Abstract

Žlab je opatřen vývody tlakového vzduchu, které jsou tvořeny soustavou otvorů o průeéru 0,5 až 3 ma. Poaěr průněru otvorů ke vzálesné vzdálenosti sousedních otvorů je í ku 2 ež 1 ku 60. Z aeziprostoru mezi vnějěia a vnitřní· pláětěm je těmito otvory přiváděn tlakový vzduch na pracovní plochu skluzu žlabu, kde při optimálně zvoleném průměru otvorů a jejich rozloženi vzhledem k úhlu alfa sklonu pracovní plochy žlabu je vytvořena vzduchová separační vrstva stejné tlouítky oddělující žhavou dávku skloviny od kovového materiálu žlebu. Využitím tohoto řeěeni je zlepěena hladkost povrchu konečných výrobků s příznivým rozložením tlouěřky jejich stěn, zejména u boritokřemlčitých skel.

Description

CS 269610 til 1
Vynález se týká žlabu pro dopravu dávky eklovlny z dávkovaclho do tvarovacíhozařízení, Žlab se skládá z vnějšího a vnitřního pláště. Vnější pl隣 je opatřen pří-vode· tlakového vzduchu, přiváděného do eeziproatoru mezi oběaa plášti. Vnitřní plášča pracovní plochou pro skluz dopravované dávky eklovlny Je opatřen vývody tlakovéhovzduchu, odváděného jejich prostřednictví· na pracovní plochu vnitřního pláště.
Doprava dávky nebo kapky skloviny z dávkovaclho do tvarovacího zařízení je před-měte· řady vynálezů*
Volný pád kapky skloviny z dávkovače do tvarovací formy uvádí polský patentč* 81 829» Povrch kapky při volné· pádu nepřichází do styku se žádný· další· Materiá-le·, kromě okolního prostředí, takže porušení teplotní homogenity kapky je vyloučeno.
Pro vertikální dopravu dávky skloviny z dévkovacího do tvarovacího zařízeni sečasto používají trubice, v nichž je sklovíne uměrňovéns různý· způsobe·. Mechanickéusměrněni popisuje patent NDR č. 89 943. Dávka skloviny padá po odstřihu do trychtý-řovitého nástavce, poto· prochází trubicí, usměrňující Ji do tvarovací formy. Usměr-ňovači dávky či kapky skloviny pomocí vzduchu uvádějí USA patent č. 340 038 a 4 339 263Podle USA patentu č. 3 334 038 se dávkováni provádí zčásti páde· a pro urychlení je vestřední· dílu skluzu namontována děrovaná trubka, kole· níže je umístěna komora, kte-rou se přivádí tlakový vzduch do otvoru trubky. Vzduch tryská ve směru pádu skloviny,čímž se dávkováni urychluje. Podle USA patentu č. 4 339 263 se dávkování uskutečňu-je ve vertikálně ualstěné· uzavřené· žlabu nohoúhelníkového průřezu, do kterého jepřiváděn vzduch, který udržuje dávku skloviny v jeho středu. 3e známo i horizontální vedení dávky skloviny od dévkovacího do tvarovacího za-řízeni, např. pomocí vodorovná desky podle japonské patentové přihlášky, č. 123 835/82,nebo prostřednictví· složltějěího zařízeni, popsaného v autorské· osvědčení SSSRč. 124 602 složeného ze dvou záklopkových polovin žlabu, po jejichž rozevření další·mechanismem dopadá kapka do formy vodorovně.
Doprava dávky skloviny s čistě nebo převážně vertikálním vedením z tvarovacíhodo dévkovacího zařízeni je však značně omezena, protože plnicí místo tvarovacího zaří-zení není obvykle možné umístit do osy výtokového otvoru dévkovacího zařízení. U hoři·»zontálniho a rovněž u vertikálního vedení dávky skloviny je problematická vzájemná vaz-ba chOdu stroje a pádu dávky skloviny.
Proto se v poslední době využívají různé typy nakloněných skluzných žlabů. V brit-ském patentu č. 1 408 208 se uvádí zařízení pro tvarováni skleněných trubic, skládají-cí se z dávkovače s kónickým otvorem ve dnu, pod nímž je umístěn nakloněný žlab, do kterého sklovina padá a upravuje se do pásů. V čs. autorské· osvědčeni č. 173 831 se popi-suje zařízení s otočnými skluzy pro rozvádění kapek skloviny do Jednotlivých stanicsklářského tvarovacího stroje. V mechanizovaných, poloautomatizovaných nebo automatizo-vaných výrobách se využívají žlaby, u nichž je skluzná, případně pohyblivé část žla-bu synchronizována s pohybem formy 1 plunžru, jak je uvedeno např, v USA patentu č. 3 198 617. V uvedených případech se většinou jedná o výrobu skleněných výrobků s poža-dovanou vysokou výrobní rychlosti a takovou tvarovací technologii, jejíž citlivost nateplotní homogenitu dávky skloviny není vysoká. Žlaby pro dopravu dávky skloviny jsou většinou kovové a problém hladkého pracovní-ho povrchu žlabu je řešen různorodě. Hliníkový žlab podle USA patentu č. 3 341 315 mápracovní plochu opatřenou hladkým povlakem z oxidu hlinitého o tloušťce 0,0381 ma. V USA patentu č, 3 198 617 se uvádí žlab s pórovitou strukturou pracovní plochy, nakterou se z tlakové komory přivádí kapalina, stéle se udržuje velký povrch skluzu, sklo·vina kapalinu odpařuje a lépe po skluzu klouže. Pozoruhodná jsou řešeni, která uvádějí,že pracovní povrch žlabu ae intenzivně chladí, např. podle USA patentu č. 3 650 723.Podle britského patentu č. 1 291 177 se skluz žlabu chladl na dostatečně nízkou teplo-tu, např. -9 °C, aby se na jeho povrchu vytvořilo ojínění, které mizí po prokluzu kap-ky. Zvláštní vlhčící zařízení podporuje vznik ojíněné vrstvy. Chladivém může být oxiduhličitý a jako nejvýhodnější se uvádí tlakové chladivo* které cirkuluje do zvláštní CS 269610 Bl komory. □sou rovněž popeény různé úpravy žlabu chemickou cestou, zejména povlakem a níz-kým koeficientem tření. Ve francouzském patentu č. 2 067 980 je povlak vytvořen z po-lymeru taveného tetrafluorethylenu, obsahujícího destičky nebo ploché krystalky nitri-du boru. V britském patentu č. 794 317 se uvédi povlak z odolné fenolové pryskyřice aplnidla, např. grafitu. V praxi se často pracovní plochy skluzných žlabů postřikujimazacími suspenzemi nebo emulzemi.
Společnou nevýhodou věech těchto úprav hladkých povrchů žlabů je možnost naruše-ní teplotního pole v děvce sklovlny a mechanické poruěení povrchu děvky skloviny po-ěkrébéním nebo deformací. Životnost povrchových vrstev žlabu bývěi malé a jejich pří-prava a nanéěeni jsou provozně komplikované. V německém spisu DOS č. 2 852 406 je popséno zařízeni na výrobu dutého skleněné-ho zboží, složené z tvarovacího stroje a nebo žlabu, dopravujícího sklovinu z pece dotvarovacího stroje. Součésti žlabu a/nebo stroje, které přichézejí do styku se sklo-vinou. Jsou vyrobeny z pórovitého slntrovaného kovu. Póry prochězí stlačený vzduch,který tvoři vzduchový polětéř, na němž se sklovlna pohybuje. Výhodou řeěeni je mini-mální tření mezi sklovinou a pórovitým kovovým materiálem žlabu a/nebo stroje. Nevý-hodou provedeni je náročnost výroby sintrovaných dílů, zejména u dílů složitějlíchtvarů. Při sintrování není totiž možné dodržet tvar a rozměry dílů s potřebnou přes-ností a jejich následné opracování je obtížné* Sintrované díly nejsou v provozu pří-liš spolehlivé, protože jejich póry se zaněěeji nečistotami a olejem z tlakového vzdu-chu.
Uvedené nevýhody se odstraní nebo podstatně omezí u žlabu podle tohoto vynálezu,složeného z vnějšího pláště, vybaveného přívodem tlakového vzduchu, a z vnitřníhopláště s pracovní plochou pro skluz dopravované dávky skloviny. Podstata vynálezu spo-čívá v tom, že vývody tlakového vzduchu ve vnitřním plášti jsou tvořeny soustavou otvo-rů, jejichž průměr je 0,5 až 3 mm. Průměr otvorů ke vzdálenosti dvou sousedních otvo-rů je v poměru 1 : 2 až 1 s 60. Předností tohoto řešeni je, že při optimálně zvoleném průměru otvorů a jejich roz-ložení ve vnitřním plášti žlabu se kompenzuje odstředivá sila, působící na dopravovanoudávku skloviny tlakovým vzduchem, s účinky gravitačního pole. Vytvoří se vzduchováseparační vrstva stejné tloušťky po celé délce žlabu, která oddělí dopravovanou dávkužhavé skloviny do pracovní plochy žlabu. V dopravované dávce skloviny se neporušujemístním zchlazením homogenita teplotního pole a povrch dopravované dávky skloviny senepoškozuje mechanicky, poškrábáním nebo deformaci.Účinek řešeni se projevuje na zlepšeni kvality konečného výrobku, zlepšení hladkosti jeho povrchu a příznivém rozloženitloušťky jeho stěny. Při využiti vynálezu odpadá nutnost použiti mazacích nebo chla-dicích prostředků, čímž se zlepši pracovní prostředí a zamezí se znečištěni odpadníchvod těmito prostředky. Příkladné provedení vynálezu je popsáno déle a Je schematicky znázorněno na vý-kresech, kde je na obr. 1 v podélném svislém řezu přímý šikmý žlab a na obr, 2 zekřive-ný žlab. Příklad 1
Na obr. 1 je znázorněn přímý šikmý žlab, zhotovený např. ze žáruvzdorné korozi-vzdorné oceli. Žlab JL se skládá z vnějšíhb pláště 2 a vnitřního pláště 3. Vnější pléšř2 má přívod 4 tlakového vzduchu, který se přivádí do meziprostoru 5, vytvořeného mezioběma plášti 2, 3. Vnitřní pléšř je opatřen otvory 6, kterými se z meziprostoru 5 při-vádí tlakový vzduch na pracovní-plochu vnitřního pláště 3. Žlabem .1 se dopravuje dávka borosilikátové skloviny z dávkovaclho zařízeni, např.automatického dávkovače, do tvarovacího zařízení, např. do automatického tvarovacíholisu. Hmotnost dávky skloviny je 680 g, Její teplota cca 1350 °C, výrobní taktéž auto-matického lisu je 16 taktů za minutu. Do meziprostoru 5 žlabu JL se přivádí tlakovývzduch o tlaku 0,35 MPa, který se vede soustavou otvorů 6 vnitřního pláště 3 na jeho

Claims (2)

  1. CS 269610 B1 3 pracovní plochu. Otvory 6 vyvrtané ve vnitřní· plášti 3 aájí průměr 2 mm a roztečdvou sousedních otvorů 6 je 40 Poměr průměru ke vzdálenosti sousedních otvorů 6je 1 : 20 a volí se s ohlede· na úhel *2. sklonu pracovní plochy, který svírá pracov-ní plocha vnitřního pláště 3 žlabu 2 s vertikálou. V tomto případě je úhel<£ 30°. Čín je úhel sklonu pracovní plochy žlabu _1 vyšil, tím se voli i vyšší hodnota pomě-ru průměru otvorů 6 k jejich rozteči. Tlakový vzduch přivedený na pracovní plochužlabu _1 vytvoří vzduchovou separační vrstvu »ezi dopravovanou dávkou žhavé sklovinya kovový· Materiále» žlabu 2· Využiti· pří»ého šikmého žlabu 1. se docílí zlepšenioptické kvality povrchu výlisků varného nádobí a zlepšení rozloženi tloušťky stěn vý-lisků. Příklad 2 Na obr.
  2. 2 je znázorněn zakřivený žlab 2, jehož zakřivení pracovní plochy vnitřní-ho pláště 3 je vytvořeno ze tří zón, označených římskými číslice·! I až III. Zóna I přiléhá k neznázorněnéau dávkovačímu zařízeni a její pracovní plocha je odkloněna od ver-tikální oay o průměrný úhel 15°. Na zónu I navazuje zóna II s průměrným úhle·odklonění, odpovídající· 45 0 vzhlede· k vertikální ose, zóna II přechází do zóny III,přilehlé k tvarovacÍMu zařízeni. Zóna III je odkloněna svou pracovní plochou žlabuod vertikální osy o průměrný úhel75°. Zakřivený žlab se skládá jako v předcho-zí» příkladné· provedení z vnějšího a vnitřního pláště 2, 3, přívodu 4 tlakového vzdu-chu do »eziprostoru 5 a ze soustavy otvorů 6, jejichž průměr a rozložení se v tomtopřípadě volí v závialost^na průměrné· úhlu skluzu pracovní plochy žlabu 2· Ve žlabu2 jsou otvory 6 o průměru 2 mm uspořádány v 8 podélných řadách, a to v zóně I s rozte-či sousedních otvorů 6 60 mm, v zóně 2 s roztečí 21 a v zóně III s rozteči 15 ·.Poměr průměru'otvorů 6 k jejich vzájemné vzdálenosti je v zóně I 0,033, v zóně II0,095 a v zóně III 0,13. Žlab 2 slouží pro dopravu dávky borosilikátové skloviny z dávkovače do automa-tického tvarovacího stroje na výrobu skleněných čajových konvic. Hmotnost dávky sklo-viny Je 520 g, Její teplota cca 1 210 °C, a výrobní taktéž 25 taktů za minutu. Přívo-de· 4 se přivádí vzduch o tlaku 0,5 MPa, který se odvádí soustavou otvorů 6 na pra-covní plochu žlabu 2» kde se vytvoří vzduchová vrstva, oddělující dopravovanou dávkuskloviny žlabu 2· Využití zešikMeného žlabu 2 v praxi se projevuje zmenšením nerovno-měrnosti rszložení tloušřky stěny čajových konvic na hodnotu 0,2 až 3 ·· ve srovnánis využiti· zešikmeného žlabu s kluznou vrstvou ve funkční pracovní ploše, kdy nerov-noměrnost rozložení tloušřky stěn čajových konvic je 0,6 až 0,7 mm. PŘEDMĚT VYNÁLEZU žlab pro dopravu dávky skloviny z dávkovacího do tvarovacího zařízení, složenýze dvou plášĚů, a to z vnějšího pláště, který je vybaven přívodem tlakového vzduchu,přiváděného do »e2Íprostoru mezi oběma plášti, a z vnitřního pláště, opatřeného vývo-dy tlakového vzduchu, odváděného na pracovní plochu vnitřního pláště, vyznačující setím, že vývody tlakového vzduchu ve vnitřním plášti (3) jsou tvořeny soustavou otvorů (6), jejichž průměr Je 0,5 až 3 mm, přičemž poměr průměru otvorů (6) ke vzájemné vzdá-lenosti sousedních otvorů (6) je 1 j 2 až 1 : 60. 2 výkresy
CS888123A 1988-12-08 1988-12-08 Žlab pro dopravu dávky skloviny z dávkovačího do tvarovacího zařízení CS269610B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS888123A CS269610B1 (cs) 1988-12-08 1988-12-08 Žlab pro dopravu dávky skloviny z dávkovačího do tvarovacího zařízení

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS888123A CS269610B1 (cs) 1988-12-08 1988-12-08 Žlab pro dopravu dávky skloviny z dávkovačího do tvarovacího zařízení

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS812388A1 CS812388A1 (en) 1989-09-12
CS269610B1 true CS269610B1 (cs) 1990-04-11

Family

ID=5431405

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS888123A CS269610B1 (cs) 1988-12-08 1988-12-08 Žlab pro dopravu dávky skloviny z dávkovačího do tvarovacího zařízení

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS269610B1 (cs)

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ298063B6 (cs) * 1997-10-14 2007-06-06 Owens-Brockway Glass Container Inc. Zarízení pro privádení kapek skloviny do formovacího stroje s individuálními sekcemi pro výrobu sklenených nádob
CZ300662B6 (cs) * 1998-01-20 2009-07-15 Owens-Brockway Glass Container Inc. Podélne probíhající deflektor a deflektorová sestava pro privádení kapek roztavené skloviny do stanice sklárského tvarovacího stroje

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ298063B6 (cs) * 1997-10-14 2007-06-06 Owens-Brockway Glass Container Inc. Zarízení pro privádení kapek skloviny do formovacího stroje s individuálními sekcemi pro výrobu sklenených nádob
CZ300662B6 (cs) * 1998-01-20 2009-07-15 Owens-Brockway Glass Container Inc. Podélne probíhající deflektor a deflektorová sestava pro privádení kapek roztavené skloviny do stanice sklárského tvarovacího stroje

Also Published As

Publication number Publication date
CS812388A1 (en) 1989-09-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3017663A (en) Apparatus for producing fibers from thermoplastic material
FI62526C (fi) Foerfarande och anordning foer framstaellning av en mineralfiberprodukt
US3245769A (en) Method of introducing material into molten glass
CN106660854A (zh) 包括炉、通道和挡板的用于熔化玻璃的装置
US6601409B1 (en) Method for manufacturing successive spherical glass articles with figurines accommodated therein, and articles obtained with the method
CS269610B1 (cs) Žlab pro dopravu dávky skloviny z dávkovačího do tvarovacího zařízení
US3644110A (en) Glass-making tool and method of use
US1199108A (en) Art of conveying molten glass.
US2994161A (en) Method of and apparatus for casting glass
US4596527A (en) Roller tunnel kiln
US3732086A (en) Method and apparatus for recovering discrete gobs of molten glass
FI72502C (fi) Saett och anordning foer framstaellning av vaermebestaendigt och/eller eldbestaendigt fibermaterial.
US1739519A (en) Feeding molten glass
US3644108A (en) Method and apparatus for producing filaments by centrifugal forces
US3082614A (en) Method and apparatus for forming fibers
US2563844A (en) Apparatus for processing cast elongated articles
US2687599A (en) Apparatus for melting glass
US3013361A (en) Marble hopper and feed mechanism
JP3841634B2 (ja) ガラス塊の浮上方法、ガラス塊の製造方法及び成形ガラスの製造方法並びにこれらの方法に用いる装置
US2234521A (en) Method and apparatus for producing glass filaments
US3508892A (en) Apparatus for forming multifilament strand
US3607165A (en) Glass fiber forming apparatus
US3378139A (en) Culler and feed mechanism for spherical objects
GB2134512A (en) Manufacturing containers out of glass
US3489542A (en) Method and apparatus for making thermoplastic fibers