CS268326B1 - Způsob pozitivního podávání nitě z cívky do pracovních Jehel plochého pletacího etroje - Google Patents
Způsob pozitivního podávání nitě z cívky do pracovních Jehel plochého pletacího etroje Download PDFInfo
- Publication number
- CS268326B1 CS268326B1 CS877475A CS747587A CS268326B1 CS 268326 B1 CS268326 B1 CS 268326B1 CS 877475 A CS877475 A CS 877475A CS 747587 A CS747587 A CS 747587A CS 268326 B1 CS268326 B1 CS 268326B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- roller
- knitting
- thread
- speed
- yarn
- Prior art date
Links
Landscapes
- Knitting Machines (AREA)
Abstract
Řešení se týká způsobu pozitivního
podáváni nitě na plochám pletacím
stroji s podávači Jednotkou, zahrnující
alespoň Jeden unášeci váleček,
po Jehož povrchu se při pleteni
odvsluje alespoň Jeden přítlačný váleček,
Dosednuti alespoň Jednoho volně
rotujícího přítlačného válečku na
povrch rotujícího unášeciho válečku
a vypínáni volně rotujícího přítlačného
válečku pro oba směry pletení Je
ovládáno programově řízeným epínacim
elementem, například elektromagnetem,
přičemž Jsou otáčky unášeciho válečku
plynule měnitelné v rámci elektronicky
řízeného programu pletení. Otáčky
unášeciho válečku se nastavují
v průběhu a nezávisle ne rychlosti
probíhajícího zdvihu zámkových eeni
a před začátkem následujícího zdvihu
zámkových saní. Nit Je odvíjena z
cívky do vodiče přes vodici očko,
brzdičku, švihadlo a čidlo. Nit Je
současně vedena přes povrch unášeciho
válečku, který Je poháněn elektromotorem
a regulaci otáček. Nad unéšecím
válečkem Je umístěno podávači zařízeni,
sestávající z přítlačného válečku
a elektromagnetu.
Description
Vynález se týká způsobu pozitivního podávání nitě na plochém pletacím etroji, který je vybaven podávači jednotkou pro vedeni a podávání nité z cívky do pracovních jehel stroje. Podávači jednotka obsahuje alespoň Jeden unášecl váleček, po Jehož povrchu se při pletení odvaluje alespoň Jeden přítlačný váleček, který je ovládán spínacím elementem, například v podobá elektromagnetu.
Funkce účinně fungujícího podávacího zařízení apočívá v podstatném zlepšeni podmínek při pletení tím, že snižuje tahovou sílu v přívodním systému zpracovávané nité a zajišťuje zpracovávání stanovené konstantní délky nité na očko pleteniny. Na plochém pletacím stroji provádí podávači zařízení dodávku nitě z jedné strany stroje vzhledem k Jejímu přívodu k pracovním jehlám, což klade vysoké požadavky na hladký a stejnoměrný průběh podávání, při pozitivním podáváni nitě z cívky do pracovních jehel plochého pletacího stroje je nutno zabezpečit několik základních podmínek, například rychlost podávání v závislosti na rychlosti sani nebo zajištěné napnutí nitě při pohybu vodičů směrem k podávacímu.zařízení před začátkem pletení, jakož i vyšší rychlost podávání nitě při pohybu sani směrem od podávacího zařízení. Přitom má být podávání nitě přizpůsobeno požadavku na vytvoření konstentní tahové sily v niti s minimálním kolísáním v průběhu pletení každého řádku.
U známého pozitivního podávání nitě na okrouhlém pletacím stroji moderního provedení, při kterém se však přerušovaná dodávka nité neuvažuje, se délka podávané nitě porovnává s ideální délkou, udanou počítačem. Na základě rozdílu mezi skutečnou a požadovanou délkou se podávači zařízeni zpětně ovládá. V tomto případě se rychlost podáváni mění plynule a v malých mezích. Optimální činnost pozitivního podávání nitě β definovanou spotřebou na očko předpokládá na plochém pletacím stroji speciální zařízení se schopností registrace a vyhodnocení všech stavů pleteni, kterými je podmíněno dokonalé řízení funkce podávacího zařízení. Ode o měnitelnou pracovní šíři pleteniny, přerušovaný cyklus pletení, použití několika vodičů, pletení vlče systémů, rozdílnou rychlost niti podle směru pohybu sani apod.
Z odborné a patentové literatury Je známo zařízení pro pozitivní podávání nitě na plochých pletacích strojích, založené na principu mechanického svázání pohybu sani stroje s podávacím ústrojím, pro pozitivní podáváni Je použito dvou sad podávačích koleček. Každá sada slouží pro pleteni v jednom směru, takže Jedna sada koleček podává nit při zdvihu saní doprava, druhá sada pro zdvih v opačném směru, přičemž je využito principu sevřeni nitě mezi spodním naháněným a horním přítlačným kolečkem. Zapnuti anebo vypnuti přítlačného kolečka je provedeno elektromagnetem a vratnou pružinou. Spodní kolečka jsou naháněna pomoci nekonečného řetězu, který se pohybuje podél celé šíře plochého pletacího stroje a zároveň pohání saně. Takto Je udržována shodná relativní rychlost mezi horními přítlačnými kolečky a saněmi stroje. Přítlačná kolečka Jsou ovládána solenoidy, které se uvádějí do činnosti podle poloh mikrospínačů nad oběma okraji pleteniny. Při přejezdu vodiče nitě nad okrajem pleteniny se udělí mikrospínačem impuls pro aktivaci solenoidu. Při změně šíře pleteniny se posunuji rovněž mikrospínače nad okraji pleteniny. Popsané, v podstatě mechanické uspořádání podávacího zařízeni, je však složité a pro svou správnou funkci vyžaduje pomocné
CS 268 326 81 prostředky. Při větším rozsahu spotřeby nitě na očko, přesahující průměr použitého hnacího kolečka, je nutně změna základního převodu ozubenými koly, čímž je toto zařízení využitelné pouze pro omezený rozsah velikosti oček při zvoleném základním převodu ozubených kol.
Řešení si vytklo odstranit uvedené nedostatky známého mechanického způsobu pozitivního podávání niti na plochém pletacím stroji včetně zjednodušení činnosti jednotlivých funkčních uzlů a k tomu účelu využít ayšlenku uplatnění programovatelného řídícího centra stroje pří synchronizaci změn rychloati podávání nitě pletacím jehlám stroje, V rámci tohoto záměru bylo třeba zajistit řídící elektronikou mimo Jiné řízení okamžiku podávání kterékoliv zařazené nitě v závislosti ne její vezbě pletacím strojem s ohledem na směr pohybu pletení. To znamená, aby při pohybu vs směru od podávacího zařízení byl zajištěn součet rychlostí spotřeby nitě a rychlostí pletacího systému, zatíaco při opačném směru pleteni rychlost spotřeby nitě byla zmenšena o rychlost pohybu pletacího systému.
Ke eplnšní vytčených cílů řešení problematiky směřuje způsob pozitivního podávání nitě z cívky do pracovních jehel plochého pletacího stroje, který je vybaven podávači jednotkou s alespoň jedním unášecím válečkem, po jehož povrchu se při pletení odvaluje alespoň jeden přítlačný váleček. Tento přítlečný váleček Je ovládán spínacím elementem, například elektromagnetem. Dosednutí alespoň jednoho volně rotujícího přitlečného válečku na povrch rotujícího uněšeciho válečku. Jakož i vypínání volně rotujícího přítlačného válečku pro oba směry pletení se ovládá programově řízeným spínacím elementem, např. elektromagnetem.
Podstata řešení spočívá v tom, že rychlost otáčeni unášecího válečku se nastavuje při pletení elektronicky, a to jednak v průběhu zdvihu saní stroje a nezávisle na rychlosti probíhajícího zdvihu saní stroje a jednak před započetím následujícího zdvihu saní stroje.
Výhodou řešeni podle vynálezu je, že otáčky unášecího válečku nejsou vyvolány mechanickým převodem od náhonu saní stroje, ale jsou ovládány elektronicky. Otáčky unášecího válečku lze na rozdíl od mechanických pozitivních podavačů niti měnit i během jednoho přejezdu saní, vzhledem k tomu, že rychlost otáčení unéěaciho válečku je neustále vypočítáváno v předstihu před okamžitými otáčkami tohoto válečku, je možno unášecí váleček předtěčet na nejbližší žádané otáčky, a tím dosáhnout podávání ideální délky nitě během celé doby podáváni.
Navrhovaný způsob pozitivního podávání tedy umožňuje pletení nejen hladkých, ale i vzorovaných pletenin a pletení více dílů pleteniny během jednoho přejezdu sani. Pletení vzorovaných pletenin mechanický podavač neumožňuje.
Bližší vysvětleni principu řešeni a zároveň podstaty vynálezu je zřejmé z výkresů, které znázorňují na obr, 1 příkladně provedeni podávacího zařízeni na plochém pletacím atroji, na obr. 2 zvolený .příklad průběhu střední rychlosti nitě během pleteni a na obr. 3 funkční schéma řízení podávacího zařízení a jedním
CS 268 326 81 3 přítlačným válečkem. Na obr. 1 je schematicky znázorněna situace před pohybem zámkových sani plochého pletacího stroje směrem zleva doprava po odvinuti potřebného úseku nitě n z cívky 1 do vodiče 5, kdy nit N je v klidu a provlečena přitom vodicím očkem 2, brzdlčkou 3 a okem švihadla 4. Ppdávací ústroji se skládá z unášecího válečku 6» nad kterým těsně prochází nit N, připravené pro pleteni ve směru zleva doprava, Unéšecí váleček 6 je poháněn elektromotorem 7 s regulací otáček, řízených podle potřeby odběru nitě do stroje počítačem. Nad unášecím válečkem 6 je umístěno podávači zařízení, sestávající z přítlačného válečku 8, ovládaného pro cyklus pletení spínacím prostředkem, např, elektromagnetem 9. Pro dodržení konstontní tahové síly podávané nitě N je zařazeno před podávacím zařízením čidlo 10» které tahovou sílu podávané nitě N měří a kompenzuje její vliv změnou otáček unášecího válečku 6, Vodič 5 je pevně spojen s vodičovou schránkou 5\ která se v naznačené poloze opírá o vodičový nárazník 12, jehož poloha je zajištěna na vodicí liště 11, Zámkové saně 13 stojí v levé krajní poloze před svým posouváním směrem doprava, při kterém neznázorněné zámky vedou jehly 14, uložené pohyblivě v drážkách jehelního lůžka 15. Na obr. 1 je vyznačen levý okraj 161 hotové pleteniny 16. Nad očkotvornými mechanismy pletacího stroje je umístěn hnací mechanismus pro pohyb zámkových saní 13» to je ozubené kolo 17 a část hnacího řetězu 18.
Na obr. 2 je graficky znázorněn průběh střední rychlosti nitě N během pletení dvou řádků jednolícní pleteniny. Střední rychlostí nitě rozumíme průměrnou rychlost nitě N během přejezdu jedné jehelní rozteče zámkovými saněmi 13, Počáteční atav je znázorněn na obr, 1 s krajní polohou zámkových saní 13 v levé úvrati a a nastavením vodiče 5 o několik jehelních roztečí před levým okrajem 16’ pleteniny 16, Při rozjezdu zámkových saní 13 směrem doprava stojí vodič 5 těsně vedle vodičového nárazníku 12, nit se neodebírá. Při přejezdu zámkových saní 13 nad vodičem 5 se tento uchopí a začne se pohybovat rychlostí zámkových saní Vfl, Nit se stále neodebírá. Situaci, kdy se nit N neodebírá, znázorňuje úsek 2~na obr. 2. Rychlost nitě n v úseku A je tedy nulová;
V - 0. (I)
Od okamžiku, kdy vodič 5 dojede k okraji 16'pleteniny 16 se začne nit N důsledkem pohybu vodiče 5 vytahovat z cívky ji rychlostí dvakrát tak velkou, než jakou se pohybují zámkové saně 13 při zanedbání nepatrného úhlu sklonu nitě N, která vychází z vodiče 5. Pohybuji-li se zámkové saně 13 rychlostí V3, pohybuje se rovněž vodič 5 rychlostí V8 a nit N je z cívky 1 vytahována rychlostí;
V - 2 V8. (II)
Tuto situaci znázorňuje úsek B grafu na obr. 2. Vodič 5 byl nastaven o několik jehelních roztečí před první krajpí jehlou 14, Až tuto vzdálenost urazí a první jehla 14 začne plést, střední rychlost V nitě N se zvětší na hodnotu ; S„ . V. o s
V - k . -------- + V (III) nd 3 kde V » rychlost nitě (m,s~^), k · aktuální počet jehel, které v daném okamžiku zatahuji najednou, Κ K n (dáno polohou saní vůči jehlám), S„ « spotřeba nitě na očko pleteniny (mm), SQ ,> d, Vg « rychlost saní (m.s“1), n maximální po4 CS 268 326 Bl čet Jehel v zátahu (dáno konstrukci stroje), d vzdálenost mezi dvěma jehlami, tj, rozteč (mm). Přísluěný Ssek grafu na obr. 2 Je C,
V okamžiku, kdy přestane plést poslední Jehla 14, Je Ještě nit N vytahována v důsledku pohybu vodiče 5 do Jeho krajní pravé polohy opět rychlostí:
V » 2 V8, což odpovídá úseku D podle grafu na obr, 2 S ukončením pohybu vodiče 5 u pravého neznázorněného vodičového nárazníku končí i pohyb nitě N a zámkové saně 13 přejíždějí přes pravou úvraí, viz úsek E grafu na obr, 2, rychlost nitě·
V - 0,
Po přejetí pravé úvratě se zámkové sanš 13 pohybují zpět, tj, zprava doleva, Do přejezdu zámkových saní 13 nad vodičem 5 se nit N nepohybuje. Avšak od okamžiku, kdy začne být vodič 5 unášen zámkovými saněmi 13 směrem doleva k pletenině 16» Je nit N uvolňována a musí být vytahována. Tento zpětný pohyb nitě N je u klasického provedení na plochém pletacím stroji zajištěn napínačem nitě, například švihadlem 4, čemuž odpovídá úsek F grafu na obr, 2, 0 rychlosti nitě N lze psát:
V - 2 V9, (IV) kde νθ je rychlost zámkových saní 13, ,
V okamžiku, kdy vodič 5 přejede nad pravým okrajem pleteniny 16, se pohyb nitě N zastaví, při dalším pohybu vodiče 5 jím nit N volně prochází. Rychlost nitě N je;
V · o.
Příslušný úsek v grafu na obr. 2 je G.
Přejezdem vodiče 5 nad okrajem pleteniny 16 až do konce přejezdu zámkových sani 13 končí složka rychlosti nitě N, způsobená vodičem 5 a dále se uplatňuje pouze složka, vyvolaná vlastním pletením. Ta se projeví v okamžiku, kdy vodič 5 odjel o dostatečnou vzdálenost od okraje pleteniny 16 do oblasti pletení a první Jehla 14 na pravém okraji začíná plást, viz úsek H grafu na obr, 2. 0 rychlosti v nitě N platí:
V » k . -2------2 - v (V) nd 8 kde V, fci S , Ve, n, d mají stejný význam jako při výpočtu rychlostí nitě n v úseku C,“podl? vztahu (III).
CS 268 326 Bl
Po skončení» pletení zámkové eaná 13 unášejí vodič 5 do jeho levé výchozí polohy, avšak bez účinku na rychlost nitš n, která je od skončeni zátahu poslední jehly 14 nulová. Po odtažení k levému vodičovému nárazníku 12 je pohyb vodiče 5 ukončen, zénkové saně 13 se vracejí do levé úvrati a dosaženi» této úvrati konči jeden cyklus pleteni.
Při pletení oboulícni pleteniny je v úsecích A, B, D, E, F, G grafu na obr, 2 rychlost nitě N stejná jako při pletení jednolícni pleteniny, v úseku C grafu na obr, 2 je rychlost nitě;
a v úseku H n,d (VII) kde k aktuální počet jehel, které v daném okamžiku zatahuji najednou, 1-k^n (dáno polohou sani vůči jehlám), S„ “ spotřeba nitě na očko plete—1 0 niny (mra), S0>-d, Vg · rychlost sani (m,s ), n maximální počet jehel v zátahu (dáno konstrukcí stroje), d vzdálenost mezi dvěma jehlami jednoho jehelního lůžka, tj, rozteč (mm).
Kombinací vztahů I, II, III, IV, V,.VI, VII lze popsat střední rychlost nitě N během jednorázového pletení jednoho nebo i vice dilů jednolícni, oboulicni nebo vzorované pleteniny.
Na obr, 3 je znázorněno funkční schéma řízení příkladného podávacího zařízení s jedním přítlačným válečkem, při kterém je uvažováno pouze s podáváním nitě během Vlastního pletení, tj, v úsecích C a H podle grafu na obr, 2, V těchto úsecích Je nad nitěmi, kterými se plete, uveden v činnost přítlačný váleček, který jednu z nich podává do stroje. Ve zbývajících úsecích A, B, D, E, G podle obr, 2 Jsou nitě ponechány volně a chovají se Jako ve stroji bez podávání, V úseku F jsou vytahovány napínačem nitě. Rychlost unášecího válečku je vypočítána ze spotřeby nitě na očko, rychlosti zámkových saní, počtu jehel v činnosti a ze směru pohybu zámkových saní. Bále může být korigována podle průměrné tahové sily niti tak, aby do stroje přicházelo optimální objemové množství nitě. Rychlost unášecího válečku neklesá na nulovou hodnotu ani v době, kdy ss neplete, okamžitě Je nastavena předpokládaná nejbliišl rychlost podávání. Tim, že se rychlost unášecího válečku mění během Jednoho přejezdu Jen v mezích určených minimálních a maximálním počtem jehel, které mohou plést najednou, js změna rychlosti válce dosažitelná relativně méně složitými technickými prostředky ve srovnání s režimem, kdy elektromotor zastavuje. Vzhledem k tomu, že se počet současně pletoucích jehel nemění větším skokem než o Jednu Jehlu, lze náběh a sestup rychlosti niti aproximovat vhodnou křivkou náběhu elektromotoru. Řízení unášecího válečku vychází z volby niti s Jehel v činnosti. Protože se předpokládá, že všechny tyto údaje Jsou získávány z řídicího programu e předstihem, je způsob podáváni pozitivní, tj. nit se podává nej pozděJi v okamžiku, kdy ee začíná plést. Podávání se tedy nevyvolává až zátahem niti Jehlou. Tímto způsobem je zaručena snadnější zpracovatelnost i méně kvalitních nití, vyšší rychlost
CS 268 326 Bl pletení a kvalitní okraje pleteniny. Při jakékoliv poruše je unášecí váleček vyřazen z činnosti, čímž nedochází k přetržení nitě.
Claims (1)
- PŘEDMĚT VYNÁLEZUZpůsob pozitivního podávání nitě z cívky do pracovních jehel plochého pletacího stroje, vybaveného podávači jednotkou, zahrnující alespoň jeden unášecí váleček, po jehož povrchu se při pletení odvaluje alespoň jeden přítlačný váleček, ovládaný spínacím elementem, například alektromagnetem, vyznačující se tím, že se rychlost otáčení unášecího válečku (6) nastavuje v rámci řízeného programu pleteni elektronicky jednak v průběhu zdvihu zámkových saní a nezávisle na rychlosti probíhajícího zdvihu zámkových saní a jednak před započetím následujícího zdvihu zámkových saní stroje.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CS877475A CS268326B1 (cs) | 1987-10-16 | 1987-10-16 | Způsob pozitivního podávání nitě z cívky do pracovních Jehel plochého pletacího etroje |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CS877475A CS268326B1 (cs) | 1987-10-16 | 1987-10-16 | Způsob pozitivního podávání nitě z cívky do pracovních Jehel plochého pletacího etroje |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS747587A1 CS747587A1 (en) | 1989-08-14 |
CS268326B1 true CS268326B1 (cs) | 1990-03-14 |
Family
ID=5423965
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS877475A CS268326B1 (cs) | 1987-10-16 | 1987-10-16 | Způsob pozitivního podávání nitě z cívky do pracovních Jehel plochého pletacího etroje |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CS (1) | CS268326B1 (cs) |
-
1987
- 1987-10-16 CS CS877475A patent/CS268326B1/cs unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
CS747587A1 (en) | 1989-08-14 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US5615562A (en) | Apparatus for production of weave-knit material | |
EP0240799B1 (de) | Verfahren und Vorrichtung zum Beeinflussen der Länge und des Maschenbildes von Strickstücken | |
CN114921902B (zh) | 针织品制造方法和执行该方法的经编机 | |
US6276174B1 (en) | Method and warp knitting machine for the production of knitted fabric having a freely selectable pattern repeat | |
CN100494537C (zh) | 横机的供纱装置 | |
CN210237969U (zh) | 一种经编机的送经装置 | |
US2784689A (en) | Formation of high and low loops by needling | |
US3603117A (en) | Warp-knitted pile fabric | |
DE2531734A1 (de) | Fadenfuehrung an maschenbildenden maschinen mit umlaufenden fadenfuehrern | |
CN110382762A (zh) | 用于簇绒机的移位机构 | |
EP1520922A3 (en) | Textile machine and control method thereof | |
DE3836472C2 (de) | Oberfaden-Zufuhrmechanismus für Nähmaschinen | |
EP2813608B1 (de) | Flachstrickmaschine | |
EP1959041B1 (en) | Method and device for cutting/holding warp of weft knitting machine | |
US5398627A (en) | Thread chain and method and apparatus for drawing out the thread chain on multiple needle sewing machines | |
CS268326B1 (cs) | Způsob pozitivního podávání nitě z cívky do pracovních Jehel plochého pletacího etroje | |
US4417456A (en) | Thread positioning apparatus for a warp knitting machine | |
US3552151A (en) | Knitting machine with a weft thread laying device | |
DE4116497B4 (de) | Fadenliefervorrichtung | |
DE3823475A1 (de) | Maschinenverknuepfte maschenwaren | |
CN214782448U (zh) | 一种喂纱装置 | |
CH662833A5 (de) | Fadenzufuhreinrichtung fuer strick- und wirkmaschinen. | |
DE19802994C1 (de) | Verfahren und Vorrichtung zum Legen von einander unter verschiedenen Winkeln kreuzenden Diagonalfadenlagen | |
CN113174691A (zh) | 一种喂纱装置 | |
US3134529A (en) | Yarn threading mechanism for a pattern attachment for tufting machines |