CS266702B1 - Zapojení pro napájení střídavých motorů ze stejnosměrného zdroj - Google Patents

Zapojení pro napájení střídavých motorů ze stejnosměrného zdroj Download PDF

Info

Publication number
CS266702B1
CS266702B1 CS856618A CS661885A CS266702B1 CS 266702 B1 CS266702 B1 CS 266702B1 CS 856618 A CS856618 A CS 856618A CS 661885 A CS661885 A CS 661885A CS 266702 B1 CS266702 B1 CS 266702B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
motor
motors
coils
source
pole
Prior art date
Application number
CS856618A
Other languages
English (en)
Other versions
CS661885A1 (en
Inventor
Oldrich Burger
Original Assignee
Oldrich Burger
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Oldrich Burger filed Critical Oldrich Burger
Priority to CS856618A priority Critical patent/CS266702B1/cs
Publication of CS661885A1 publication Critical patent/CS661885A1/cs
Publication of CS266702B1 publication Critical patent/CS266702B1/cs

Links

Abstract

Zapojení pro napájení střídavých elektromotorů, zejména vibračních, asynchronních a synchronních ze stejnosměrného zdroje, spočívající v tom, že ke svorkám vinutí budicích cívek střídavého motoru je připojen elektronický komutátor, jehož střed je připojen na jeden pól stejnosměrného zdroje napětí, jehož druhý pól je připojen na střed vinutí budicích cívek střídavého elektromotoru, zatímco paralelně k vinutí budicích cívek střídavého motoru je připojen kondenzátor. Výhodnost popsaného zapojení spočívá v podstatném zjednodušení použitelnosti střídavých motorů v zařízeních a systémech napájených ze stejnosměrných zdrojů. Další výhodou zapojení je několikanásobné zvýšení účinnosti proti systému střídač - - motor, obvyklé zvýšeni účinnosti v porovnání s typickým zapojením motoru na střídavý zdroj elektrické energie a možnost nekomplikovaného zavedení elektronického brzdění motoru.

Description

Vynález se týká zapojení pro napájení střídavých motorů ze stejnosměrného zdroje, zejména vibračních, asynchronních a synchronních motorů.
V příkladu uvedené typicky střídavé motory - vibrační motor, asynchronní motor, případně synchronní motor, jsou vzhledem k jednoduché konstrukci, vysoké spolehlivosti a malým nárokům na údržbu, ideálním pohonným systémem pro řadu spotřebních výrobků a technologických zařízení. Jako příklad použití vibračních motorů lze uvést např. holicí strojky, vzduchovací čerpadla, masážní strojky, stříkací pistole, vodní čerpadla a jiné. U asynchronních a synchronních motorů je využití mnohem širší a jako příklad lze jmenovat jen některé nejobvyklejší aplikace, např. sítové gramofony, magnetofony, ventilátory, čerpadla, pohonné jednotky různých zařízení, atd.
Společnou nevýhodou systémů, které využívají ke svému pohonu uvedené typy střídavých motorů, je jejich závislost na elektrorozvodné síti. Z hlediska principu funkce střídavých motorů lze tyto používat pouze při napájení střídavým proudem a pokud se vyskytne potřeba nouzově napájet tyto spotřebiče ze stejnosměrných zdrojů, např. z baterie, lze problém známým způsobem řešit jen ve spojení se speciálním střídačem generujícím technicky sinusový průběh napětí. Za jiných okolností vyhovující stabilizace napětí však v tomto případě plně nepostačuje, protože výkon a účinnost střídavých motorů závisí nejen na napětí, ale i na jeho kmitočtu a periodickém průběhu v čase. Řešení vhodného měniče s těmito požadavky zvyšuje složitost, váhu a objem nouzového napájecího systému, jenž v praxi bývá i několikrát hmotnější než je samotný střídavý motor, který je měničem napájen. Závažným nedostatkem známého řešení nouzového napájení střídavých motorů ze stejnosměrného zdroje je nízká účinnost systému střídač-motor, která v praxi obvykle nepřesahuje hodnotu 20 %. Příčinou tak nízké účinnosti střídavých motorů provozovaných v režimu nouzového napájení ze stejnosměrného zdroje ve známém zapojení jsou jednak reálné tepelné ztráty v transformátoru a spínacích prvcích měniče, jednak ovlivňuje nízkou účinnost vysoký podíl jalových ztrát souvisejících s charakterem zátěže - motoru, který se projevuje jako impedance s převažující induktivní složkou. Uvedené skutečnosti jsou překážkou širšího využití střídavých motorů v řadě aplikací, kde by jejich použití bylo velmi výhodné.
Výše uvedené nedostatky jsou v některých případech odstraněny zapojením pro napájení střídavých elektromotorů ze stejnosměrného zdroje podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že ke svorkám vinutí budicích cívek střídavého elektromotoru je připojen elektronický komutátor, jehož střed je připojen na jeden pól stejnosměrného zdroje napětí, jehož druhý pól je připojen na střed vinutí budicích cívek střídavého motoru, zatímco paralelně ke svorkám vinutí budicích cívek střídavého motoru je připojen kondenzátor.
Výhoda zapojení podle vynálezu spočívá v podstatném zjednodušení použitelnosti střídavých motorů v zařízeních, systémech a subsystémech, které musejí být napájeny ze stejnosměrných zdrojů. Zvláštním zjištěním u několika prakticky ověřených aplikací střídavých motorů menších výkonů, které byly zapojeny podle vynálezu, bylo zvětšení reálného výkonu motoru v porovnání se střídavě buzeným motorem téhož provedení, provozovaném při ekvivalentním příkonu. Souvisí to s efektivněji buzeným magnetickým polem motoru. Další předností zapojení podle vynálezu je snadné elektromagnetické brzdění asynchronního a synchronního motoru, které lze uskutečnit překlopením komutátoru do jednoho stabilního stavu, v němž teče stejnosměrný proud pouze jednou polovinou budicího vinutí.
Na připojeném obr. 1 je blokově znázorněno zapojení střídavých motorů pro napájení ze stejnosměrného zdroje dle vynálezu. Na obr. 2 je uveden obvyklejší konkrétní příklad zapojení motoru dle vynálezu, na obr. 3 je uveden méně obvyklý příklad možného zapojení motoru pro stejnosměrné napájení. Ke svorkám budicího vinutí střídavého motoru 1_ je na obr. 1 připojen elektronický komutátor 2, jehož střed je připojen na jeden pól stejnosměrného zdroje 2 napětí, jehož druhý pól je připojen na střed vinutí budicích cívek střídavého motoru 1^, zatímco paralelně ke svorkám budicích cívek střídavého motoru je připojen kondenzátor £.
CS 266 702 Bl 3
Podle obr. 2 je první svorka A napájecího zdroje připojena ke středu budicí cívky LA, 1B střídavého motoru, přičemž paralelně k vývodům těchto cívek je připojen jednak kondenzátor 4 a jednak kolektory spínacích tranzistorů 50, 60, jejichž spojené emitory jsou propojeny s druhou svorkou B napájecího zdroje. Kolektor prvního spínacího tranzistoru 50 je spojen přes první zpětnovazební odpor R1 s bázi druhého spínacího tranzistoru 60, jehož kolektor je spojen přes druhý zpětnovazební odpor R2 s bází prvního spínacího tranzistoru 5,0. V zapojení podle obr. 3 jsou nahrazeny zpětnovazební odpory RI a R2 vnějším zdrojem 2 řídicích impulsů, jehož vzájemně invertované výstupy jsou připojeny k bázím spínacích tranzistorů 50, 60.
Budicí cívky střídavého motoru 2 jsou tedy zapojeny jako indukčnost L oscilačního LC obvodu, jehož kapacitu C tvoří kondenzátor 2 zapojený paralelně k vinutí budicích cívek střídavého motoru. V některých případech, zejména u vibračního motoru, kde není kritický jinak potřebný sinusový průběh oscilací, nemusí být vytvořen kondenzátor 2 fyzickou součástkou, protože kapacitu oscilačního LC obvodu vytváří vlastní mezizávitová kapacita budicí cívky střídavého motoru 2·
Magnetické pole, které budí cívky střídavého motoru 2 íe sdružené využito ke dvěma odlišným účelům. Energie pole se využívá ke vzniku tlumených elektromagnetických oscilací v paralelním LC obvodu a dále k vytváření pohybového momentu v kotvě střídavého motoru 2> přičemž elektromagnetické oscilace jsou v režimu netlumeného kmitání udržovány pomocí elektronického komutátoru 2, který u obr. 2 zprostředkovává ze stejnosměrného zdroje krytí energetických ztrát závislých na logaritmickém dekrementu útlumu zatíženého kmitavého obvodu. Střídavé magnetické pole mezi pólovými nástavci motoru 2 není přímou funkcí proudu tekoucího ze zdroje, jak je obvyklé při známém napájení střídavého motoru 2 ze zdroje střídavého proudu, ale je superpoziční funkcí proudu tekoucího v uzavřeném LC obvodu oscilátoru a proudu tekoucího do budicích cívek ze stejnosměrného zdroje.
Zapojení pracuje obdobným způsobem jak bylo vysvětleno u obr. 1, kde elektronický komutátor 2 je tvořen dvojicí spínacích tranzistorů 50, 60. Zpětnovazební odpory RI a R2 vytvářejí z komutátoru protitaktní oscilátor zavedením kladné zpětné vazby.
Vzhledem k omezené kapacitě záložních stejnosměrných zdrojů běžného provedení je v oblasti spotřební elektroniky vynález použitelný spíše u motorů menších výkonů, řádově do hodnot desítek VA. Možnost využití zapojení pro stejnosměrné napájení střídavých motorů středního výkonu by bylo z těchto důvodů spojeno s.některými technickými problémy. Pro tyto zvláštní případy využití zapojení dle vynálezu by bylo třeba aplikovat u střídavých motorů vyššího výkonu elektronické komutátory tyristorového typu.

Claims (1)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    Zapojení pro napájení střídavých motorů ze stejnosměrného zdroje, zejména vibračních, asynchronních nebo synchronních elektromotorů, vyznačující se tím, že ke svorkám vinutí budicích cívek střídavého elektromotoru (1) je připojen elektronický komutátor (2), jehož střed je připojen na jeden pól stejnosměrného zdroje (3) napětí, jehož druhý pól je připojen na střed vinutí budicích cívek střídavého motoru (1), zatímco paralelně k vinutí budicích cívek střídavého motoru (1) je připojen kondenzátor (4).
CS856618A 1985-09-17 1985-09-17 Zapojení pro napájení střídavých motorů ze stejnosměrného zdroj CS266702B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS856618A CS266702B1 (cs) 1985-09-17 1985-09-17 Zapojení pro napájení střídavých motorů ze stejnosměrného zdroj

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS856618A CS266702B1 (cs) 1985-09-17 1985-09-17 Zapojení pro napájení střídavých motorů ze stejnosměrného zdroj

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS661885A1 CS661885A1 (en) 1989-05-12
CS266702B1 true CS266702B1 (cs) 1990-01-12

Family

ID=5413647

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS856618A CS266702B1 (cs) 1985-09-17 1985-09-17 Zapojení pro napájení střídavých motorů ze stejnosměrného zdroj

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS266702B1 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS661885A1 (en) 1989-05-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6133701A (en) Driving circuit for oscillatory actuator
US4583027A (en) Moving magnet linear motor
Steinke Use of an LC filter to achieve a motor-friendly performance of the PWM voltage source inverter
JPH0851790A (ja) 誘導性負荷用制御回路
JPH09294389A (ja) 動力発生装置とこれを使用する掃除機
Wang et al. Analysis of voltage modulation based active damping techniques for small DC-link drive system
JPH10500280A (ja) ブラシなし直流モータ制御回路
US3530350A (en) Power system for portable electric tools including induction-type electric motor with associated solid state frequency generator
US3219851A (en) Electrical energy conversion device
US7071657B2 (en) Method and apparatus for the production of power frequency alternating current directly from the output of a single-pole type generator
Wadibhasme et al. Review of various methods in improvement in speed, power & efficiency of induction motor
Saranya et al. Web monitoring and speed control of solar based bldc motor with iot
JP2000014190A (ja) 振動型アクチュエ―タの駆動回路
CS266702B1 (cs) Zapojení pro napájení střídavých motorů ze stejnosměrného zdroj
US3256495A (en) Stable frequency square wave inverter with voltage feedback
US5479080A (en) Simultaneous multiple voltage level bridge-type inverter/converter unit for an electronically commutated electrical machine
GB1182652A (en) Improvements in Power Converter Employing Integrated Magnetics
Deshpande et al. New converter configurations for switched reluctance motors wherein some windings operate on recovered energy
USRE25944E (en) Thermionic diode converter system
KR102299110B1 (ko) 전력 변환 회로
RU2279173C2 (ru) Индукторный двигатель
US2589278A (en) Motor control system
US3402301A (en) Load responsive inverter
RU2145461C1 (ru) Автономный бесконтактный синхронный генератор
SU1277225A1 (ru) Устройство дл питани электромагнитного вибровозбудител