(54) Zařízení pro identifikaci průtočného množství mléka a intenzity dojení (57) Identifikátor průtočného množství mléka a intenzity dojení je zařízení využitelné pro zjištování průtočných množství kapalin v různých tlakových prostředích, nebo v jejich dávkování. Skládá se z nádoby akumulační a měrné, nebo ze dvou nádob měrných. Měrné nádoby mají ve dnech komory do kterých zasahují trubice plovákových stavoznaků. tfdaje měrných stupnic stavoznaků jsou snímány ve snímacích komorách čidly, například fotoelektrickými a přenášeny do vyhodnocovací jednotky opatřené řídicím obvodem. Tímto obvodem jsou řízeny elektromagnetické ventily pro vstup kapaliny do nádob měrných, nebo její výstup a ventily pro vstup nebo výstup vzduchu s tlakem normálním, nebo upraveným. Měrné nádoby jsou opatřeny zpětnými klapkami pro vyrovnání tlaku a vzorkovačem pro odběr poměrového vzorku kapaliny.
CS 265913 Bl ^Obr. 1
Vynález se týká zařízení pro identifikaci průtočného množství mléka a intenzi 17 .i-·. f hospodářských zvířat.
Měření průtočného množství mléka během procesu dojení je značně obtížné, nebot probíhá v prostředí podtlaku a přesnost měření jo ovlivňována nejen při.Kávanýni vzilm Imm, ale i tvorbou pěny. Pí o lylo uěoly byla vyvinul.1 řada zařízení pl acu jících 11a principu pom, 1 ov.lio měřiče, kde se využívá objemového nebo hmotnostního dávkování. 7, celkového průtočného množství se poměrový díl zachycuje do redukované odměrné nádoby se stupnicí celkového množství. Dále se používají odměrné nádoby s periodickým vyprazdňováním jejich kalibrovaného objemu, avšak dosud není uspokojivě vyřešeno odměřování neúplných zbytkových objemů. Rovněž další systémy uplatňované v měrných nádobách, vyznačující se snímáním výšky hladiny bezdotykovými čidly, elektrodami, či ultrazvukem, nejsou dostatečně citlivé a přesnost měření je ovlivňována pěnou z mléka, sináčlvosti elektrod či zástavbovými rozměry čidel. Stejně tak nevyhovuji nízkým ’ . stupněm dosažitelné přesnosti průtokoměry s překlopnými miskami nebo měření průtočného množství odvozené od dopravní výkonnosti čerpadla.
Uvedené nedostatky jsou odstraněny zařízením dle vynálezu, které se skládá z akumulační nebo měrné nádoby s komorou, do níž zasahuje trubice stavoznaku s plovákem opatřeným měrnou stupnicí, přičemž trubice stavoznaku je v horní části vybavena zpětnou klapkou a dále nad víkem měrné nádoby je propojeno se snímací komorou s čidly, spojenými s vyhodnocovací jednotkou. Na snímací komoru navazuje pouzdro měrné stupnice, spojené ventilem mléka s potrubím mléka, přičemž v pouzdru měrné stupnice jsou zasunuty sondy vzorkovače mléka a víko měrné nádoby je hadicí s dvojčinným ventilem propojeno s potrubím podtlaku.
Mezi výhody identifikátoru průtočného množství mléka a intenzity dojení podle vynálezu patří především to, že používá unifikovaný snímací a vyhodnocovací systém, uplatnitelný jak ve sběrných nádobách v dojírnách či na mobilním dojicím zařízení, tak i tzv. čtvrEového dojicího stroje. Dosahuje se vyhovující přesnosti měření již od počátku nátoku mléka, přičemž je eliminován negativní vliv tvořící se pěny, nebot ta nevniká do stavoznakové trubice a její hmotnostní podíl v měrné nádobě zvyšuje vztlakem hladinu mléka v trubici, takže dochází k měření obou složek. Celkové uspořádání zařízení dle vynálezu umožňuje zajištění stability podtlaku při dojení, nebot střídavým plněním akumulační a měrné nádoby nebo dvou nádob měrných je potrubí pro odvod mléka odpojeno od provozního podtlaku dojicích strojů. Současně je zajištěno i měření zbytkového množství mléka při ukončeném dojení. Po celou dobu měření je zajištěno i odebírání průměrného vzorku mléka. Při uspořádání zařízeni se dvěma měrnými nádobami se přesněji od počátku dojení zjištuje intenzita dojení, což má význam při řízení, procesu dojení podle zootechnologických a biologických vlastností hospodářských zvířat.
Celkové uspořádání zařízení zajišEuje, že čisticí a dezinfekční roztok prochází zařízením stejnou cestou jako mléko, proto se dosahuje jeho vysoké účinnosti. Podle dimenzováni zařízení je možno je i použít jak pro identifikací průtočného množství od jedné dojnice či celé skupiny dojnic.
Píík I au provedení zařízení pro identifikaci průtočného množství mléka a intenzity dojení je schémaI icky znázorněn na připojeném obr. 1 a alternativní provedení je na obr. 2.
Zařízení pro identifikaci průtočného množství mléka a intenzity dojení podle obr. 1 je uspořádáno tak, že k potřubí podtlaku 1 je přes zpětný ventil 2 připojena akumulační nádoba 4, jejíž nátokové hrdlo 2 3e bud propojeno s neznázorněnou hadici mléka dojicího stroje nebo s přívodní částí potrubí mléka .10. Akumulační nádoba 4_ má ve dně situováno výtokové potrubí 6, které je ventilem 7_ připojeno k víku měrné nádoby 17. Měrná nádoba 9 je ve dně opatřena komorou 2_1, do níž zasahuje trubice stavoznaku 18, ve které je plovák 2_0 s měrnou stupnicí 19 Pod víkem měrné komoty 17 je trubice stavoznaku 18 opatřena.zpětnou klapkou 8 a nad ním je propojena se snímací komorou 16, opatřenou čidly 22 . Ke snímací komoře HS je připojeno pouzdro měrné stupnice 15, do kterého jsou zasunuty sondy vzorkovače mléka 14 a přes ventil mléka 5 je propojeno hadicí mléka 12 s potrubím mléka 10. Víko měrné nádoby 17 je hadicí podtlaku 13 propojeno přes dvojčinný ventil 11 s potrubím podtlaku JL. Čidla 22 snímací komory 16 jsou propojena s vyhodnocovací jednotkou 23^.
Příklad zařízení podle obr. 2 tvoří dvě měrné nádoby 2» spojené s ventily Ί_ a výtokovým potrubím 6 s rozdělovacím potrubím mléka 24. Měrné nádoby 2 jsou ve svých dnech opatřeny komorami 21' ěo nichž zasahují trubice stavoznaku 28, které jsou ve svých horních částech opatřeny zpětnými klapkami 8. Uvnitř trubic stavoznaku 2? jsou plováky 20 s měrnými stupnicemi 22· Nad víky měrných nádob 17 jsou na trubice stavoznaku 18 připojeny snímací komory 16 n řidly 22, ktorá jsou propojena s vyhodnocoval·í jednotkou 23. Na snímací komory 16 jsou ιι,ιρι) ji’11.1 použili ,i iiiětnych ntupnlc 15/ do kterých jsou vetknuty sondy vzorkovače mléka 14, které jsou ventily mléka 2 propojeny hadicí mléka 12 s potrubím mléka 22· Měrné nádoby 9 jsou hadicemi podtlaku 13 a dvojčinnými ventily 1_1 propojeny s potrubím podtlaku 2· Čidla 22 snímacích komor 22 jsou propojena s vyhodnocovací jednotkou 23.
Při identifikaci průtočného množství mléka a intenzity dojení zařízením podle vynálezu uvedeným v popisu k obr. 1 se řídicím obvodem vyhodnocovací jednotky 23 uvede v činnost neznázorněný elektromagnetický pulzátor, zavře se ventil mléka 2 a přepne dvojčinný ventil 22 tak, aby měrná nádoba 2 byla propojena s potrubím podtlaku 2 a přitom se uvolní zpětná klapka 2 a otevře se ventil 7_. Nucené ovládané ventily se předpokládají v solenoidovém provedení. Při dojení mléko přitéká od dojicí soupravy nebo dopravním potrubím mléka do akumulační nádoby 4, odkud výtokovým potrubím 2 přes ventil T_ naplňuje měrnou nádobu 2· Během plnění je plynule snímána výška hladiny mléka plovákem 20 s měrnou stupnicí 19, která prochází snímací komorou 16 a čidla 22, například fotoelektrická, snímají údaje, které jsou přenášeny do vyhodnocovací jednotky. Jakmile množství mléka v měrné komoře 2 dosáhne stanovené hodnoty, uzavře se řídicím obvodem vyhodnocovací jednotky ventil 7_, otevře ventil mléka 2 a přepne dvojčinný ventil 21 tak, že měrná nádoba 2 je propojena s volným vzduchem. Vlivem podtlaku v potrubí mléka 10 je mléko z měrné nádoby odsáváno trubicí stavoznaku 18 kolem plováku 22 přes snímací komoru 16 a pouzdro měrné stupnice 15 přes ventil mléka 2 vstupuje hadicí mléka 22 do potrubí mléka 22·
Během této operace je plovák 20 s měrnou stupnicí 19 vynesen do horni krajní polohy a zpětná klapka 8 se rozdílem tlaků uzavře. Pokud jsou čidla 22 zastíněna protékajícím mlékem, probíhá vyprazdňování měrné nádoby 2 při současném odběru průměrného vzorku do vzorkovače mléka 14, přičemž mléko získané pokračujícím dojením se shromažďuje v akumulační nádobě ý.
Po vyprázdnění měrné nádoby 2 obnoví se funkce čidel 23 a řídicí obvod vyhodnocovací jednotky 24 přepne ventily pro plnění měrné nádoby 2· Průtočná množství mléka zjištěná vyhodnocovací jednotkou 24 v závislosti na času jsou jednak uváděna digitálně na displeji, jednak je možno je dálkově přenášet a zaznamenávat. Přesnějšího vyhodnocení intenzity dojení, způsobem plynulé registrace, lze dosáhnout použitím dvou měrných nádob 2 podle popisu k obr. 2.
Během identifikace průtočného množství mléka a intenzity dojení se měrné nádoby 2 střídavě plní a vyprazdňují. Vzorkovač mléka 21 3e napojen na obě pouzdra měrných stupnic 15 a čidla 22 snímacích komor 22 snímají údaje pro společnou vyhodnocovací jednotku 23, vybavenou řídicím obvodem.
Alternativně je možno dvojčinný ventil 11 nahradit dvěma jednočinnými ventily, z nichž jeden uzavírá podtlak a druhý na víku měrné nádoby 17 ovládá vstup volného vzduchu.
Identifikátor průtočného množství mléka a intenzity dojení podle vynálezu je možno s menší úpravou použít i při dopravě mléka čerpadlem. Hlavní předpoklad jeho využití však je při řízení procesu dojení podle fyziologických vlastnosti dojnic. Další možnosti uplatnění jsou ve všech odvětvích národního hospodářství, kde v různých tlakových prostředích je nutno měřit malá průtočná množství kapaliny, řídit jejich rychlosti průtoku nebo dávkovat potřebná množství.
PŘEDMĚT VYNÁLEZU