CS265036B1 - Sokoe do právníku - Google Patents

Sokoe do právníku Download PDF

Info

Publication number
CS265036B1
CS265036B1 CS875945A CS594587A CS265036B1 CS 265036 B1 CS265036 B1 CS 265036B1 CS 875945 A CS875945 A CS 875945A CS 594587 A CS594587 A CS 594587A CS 265036 B1 CS265036 B1 CS 265036B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
conveyor
piston
pressure cylinder
manipulator
platform
Prior art date
Application number
CS875945A
Other languages
English (en)
Other versions
CS594587A1 (en
Inventor
Zdenek Patik
Jaroslav Ing Merta
Original Assignee
Zdenek Patik
Jaroslav Ing Merta
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zdenek Patik, Jaroslav Ing Merta filed Critical Zdenek Patik
Priority to CS875945A priority Critical patent/CS265036B1/cs
Publication of CS594587A1 publication Critical patent/CS594587A1/cs
Publication of CS265036B1 publication Critical patent/CS265036B1/cs

Links

Landscapes

  • Manipulator (AREA)

Abstract

Sekce dopravníku, nestávající se dvou postranních válečkových, drn:; u r.esi nimi umíotěné vertikálně přesuvné plodiny, je význačná tím, se plošina r.iá pod kolmým vodicím čepem, uspořádáním ve vodicím pouzdru spojeném 3 rámec., tlakový válec s proti -ní vyvedenou pístnicí, zapojenou mest zdrojem a odpadem tlakového m-édia, v jehož rosvodu mezi prostory po stranách píatu jo vrážen dvoupolohový rozváděč s ovládacím elektromeaietem zapojeném v proudovém okruhu spínače, umístěného v trajektorii pracovní části manipulátoru v úrovni nejníže ve vertikálním sloupci dopravní- ♦ kera přepravovaného pracovního předmětu.

Description

Vynález se týká sekce dopravníku pro přepravu relativně těžkých pracovních předmětů, které při přepravě v technologické lince na jajich opracovávání jsou uspořádány ve vertikálních sloupcích, z nichž jsou v daném místě linky po jednom odebírány manipulátorem a přenášeny na pracovní stroj, přičemž jsou přitom případně ještě obraceny. Vynález je zaměřen zvlášť na takové případy, kdy pracovní předměty dostatečně nepřesahují dopravník, anebo nemají žádné útvary pro jejich pevné & bezpečné uchopení chapadly manipulátoru a zajištění bezpečnosti při jejich obracení.
Jsou známy' sekce dopravníků, které nadzvedávají dopravníkem přepravované výrobky z jedné výškové úrovně do druhé, přičemž tu jde buč o výrobky těžké pro ruční manipulaci, anebo o výrobky, které vo výrob ní lina© jsou na různých výškových úrovních podrobovány určitým technologickým operacím. V oboru potravinářského průmyslu jsou takové sekce dopravníků známy jako prostředky manipulující s těžkými sýrovými bochníky· Mezi dvouřadou válečkovou drahou jo v nosné konstrukci uspořádána sekce. ktorá poté, co se na ni dostane manipulovaný výrobok změní svou výškovou polohu, k čemuž je vybavena dvojicí na ní uchyconých hydraulických válců, obrácených dny proti sobě a orientovaných napříč směru přepravy výrobků na dopravníku. Pístnice těchto vál· ců jsou spojeny q horními rameny dvojice dvouramennýeh pák, zatím co jejich spodní ramena jsou opatřena kladičkami, opírajícími se o nepohyblivý nosný příčník dopravníku. Tím, že tyto náky jsou otočně uloženy na konzolách spojených s manipulační sekcí dopravníku, jsou pohyby pístů v uvedených hydraulických válcích přenášeny na tuto c^kci jako její vertikální pohyby> takže podle toho, na kterou stranu pistů je vedena hydraulická, kapalina.; pod. tlakem, se. tato sekce buč zvedne'ná svou horní úroveň,., noh© poklesna. na· .svou spodní úroveň...
I když by bylo toto řešení do jisté míry přijatelné, i pro účolye které sleduj© tento vynález, tedy k manipulaci relativně těžkých pra2
265 036 cévních předmětů na lince jejich opracovávání a při jejich odběru z d©právníku manipulátorem, je popsaná konstrukce dosti složité, a může být proto i zdrojem častějších provozních poruch. Z toho důvodu je účelem vynálezu takovou sekci dopravníku jednak přizpůsobit manipulaci i relativně těžkých kovových pracovních předmětů, jednak při využití známého principiálního řešení zjednodušit systém prvků zajištujících její vertikální pohyblivost v závislosti na funkci -manipulátoru·
Uvedené nevýhody částečně odstraňuje navržené řešení sekce dopravníku, sestávající ze dvou postranních válečkových drah, mezi kterými je umístěna vertikálně přesuvná podpěrná plošina opatřená kolmým vodicím čepem, uspořádaným ve vodicím pouzdru spojeném nosníky s rámem, přičemž pod tímto kolmým vodicím čopetn je uspořádán tlakový válec s von vyvedenou píštulci, zapojený v obvodu pracovního média, ve kterém je mezi jeho zdrojom a odpadem a předním prostorem nad pístem a zadním prostorem pod pístem v tlakovém válci vřazen dvoupolohový řídicí rozváděč s ovládacím elektromagnetem, jehož cívka je zapojena v proudovém okruhu spínače, umístěného v trajektorii pracovní části manipulátoru v úrovni nejníže ve vertikálním sloupci na dopravníku položeného'pracovního předmětu.
Výhody1· a pokrok tohoto řešení spočívají v tom, že při vřazení sekce dopravníku podle vynálezu do dopravního systému technologické linky pro opx’acovávání relativně těžkých a mechanicky manipulovaných pracovních předmětů je linka schopna pracovat jak s pracovními předměty vykazujícími svým tvarem či uspořádáním na dopravníku podmínky bezpečné manipulace, tak i obdobné pracovní předměty, které tyto podmínky neposkytují. Přitom je těchto předností dosahováno jednoduchými a jednotlivě spolehlivými prostředky, které v uspořádání podle vynálezu poskytují technologické lince širší rozsah jejího uplatnění, aniž by bylo třeba na stávající lince cokoliv měnit. Postačuje pouze, aby ta sekce dopravníku, s níž spolupracuj© manipulátor, byla upravena prvky, které jsou ve svém uspořádání předmětem vynálezu a které nevyžadují žádný zásah < do její vlastní konstrukce,
Ka přiložených výkresech představuje·'.,obr. 1 příčný řez příkladným * provedením sekce dopravníku spolu se sloupcem vertikálně,na sobě navršených pracovních předmětů, jimiž jsou zde kola pro železniční dopravní přdštředky, které - ještě: bez nákolků jsou postupně odebírány, chapadly manipulátoru, na obr. 2 jo znázorněna situace, .kdy je ze sekce dopravníku odebírán nejspodnější pracovní předmět, a na obr.» 3 situace po převzetí tohoto nejspodnějšího pracovního předmětu manipulátorem»
26'j vg.6
Sekce dopravníku obsahuj© dvě postranní, přepravní válečkové dráhy 2» nesená ráuiesa 3t a je vybavena vertikálně přesuvnon podpěrnou plošinou 3, která, je uspořádána mezi přopravníiai drahaiai 1. Podpěrná plošina 3 jo opatřena koisýei vodicím čepem 4, uspořádaným vo vodicím pouzdru 5 spojeném nosníky 6 s rát/o..? 2·, a zajištuje vedení této plošiny 3 ve vertikálním smsčru„ Při vzestupném pohybu jo plošina 3 ovla*datelná pístnicí χ pod ní vertikálno uspořádaného tlakového válce 8, zatíi;u,co její sestupný pohyb vyvolává je ji vlastní hmotnost a tíže.
Tlakový válce 8 je zapojen v obvodu pracovního média, v nčež j© mezi jeho zdrojem 10, v konkrétním případě čerpadlem, a odpadem 11 na jedné straně a prostory 12, 13 nad a pčd pístem 9, v tlakovém válci 8 na druhé straně, vřazen dvoupolohový řídicí rozváděč 17$ který je v jed noa smyslu ovládán elcktrosxagnetem ýj> a v druhém smyslu tlačnou pružinou 16Ěídicí rozváděč 14 je eldítro^agnetem 15 vypuzován do polohy znázorněné na obr» 2, v níž řídí tlakové médium ze zdroje 10 do prostoru 13 pod pístem 9, který svou pístnicí 7 zvedá podpěrnou plošinu 3, zatínuco pružinou 13 ja tlačen do polohy znázorněné na obr, 1, 3, tedy do polohy, v níž eba prostory 12, 13 nad a pod pístem 9 jsou propojeny spolu navzájem a navíc i s odpadem 11, takž© plošina 3 může účinkem tíže a vlastní hmotnosti klesnout' do své spodní polohy, přičemž jí tlačený piet 9 neklade podstatný.aódpor, protože není z žádné své strany vystaven tlaku pracovního média.
Spínání elektromagnetu 15 .rozváděč© 14, jakož i zdroje 10 tlakového média, obstarává £te zná zorněný proudový okruh, v němž se elektrický proud uzavírá spínačem 17, ovladatelným pracovní částí 18 manipulátoru, v jejíž trajektorii je uspořádán, Tento manipulátor svýííu uchopovacími čelistmi 20 za vertikálních pohybů odebírá pracovní předměty IQ ze sloupců, v nichž jsou dopravníkem přepravovány až na tuto sekci, Protožo nejspodnější pracovní předmět 19 z takového sloupce je svou spodní Čelní plochou 19a ve styku s přepravními drahami 1 cek©©, je spínač 17 navíc uspořádán v úrovni tohoto nejníže položeného pracovního předmětu 19 v© sloupci, aby po odebrání předchozího mohl být zn sestupného pohybu chapadel manipulátoru zasažen, tj. sepnut,.jeho pracovní částí 18 a takto uveden do činnosti jak zdroj 10 tlakového média, tak i elektromagnet 15 rozváděče 14 a tento uveden do. postavení, v nfcž tlak na píst 9 zvedne pístnicí 7 podpěrnou plošinu 3 s po*· slcdníia na ní nořeným pracovním přednětem 19 natolik, aby·jej uchopovací čelisti 20 manipulátoru mohly bezpečně uchopit.
26> Oj6 δ i η η ο s t ρ ο d ρ ě r η 6 ρ 1 3 nozi přepravními drahami 1 se?*· o o do« právníku jo jednak patrná a jednotlivých fází znázorněných au výkresech, jednak je zřejmá i z dosavadního popisu provedení sekce· .Dokud nezůstane na podpůrné plošině 3 poslední pracovní předmět 19, je podpěrné plošina 3 ve své spodní poloze, v níž nepřekáži přepravě· Když raanipuiátor sná převzít pes lední pracovní předražit 19 a sestupným pohybem dosáhne jeho úrovně (obr· 2), zasahuje jeho pracovní část 18, například narážka, elektrický spínač 17, který sepne elektrický okruh a tíia i e.loktromap;net 15 rozváděč© 14, přesune jej proti pružině 16 do polohy zn‘ízorněná· na obr· 2 a současně spustí zdroj ýO tlakového uié— dia· To vstupuje do prostoru 13 o zvedá píst 9, který svou píctnieí £ tlačí podpěrnou plošinu 3 s posledním pracovním předměte® 19 vzhůru, tedy nad přepravní dráhy 1. V této poleze mohou čelisti 20 manipulátoru bezpečně uchopit i tento nejspodnější pracovní předmět 19. Pracovní módiu-x, které bylo nad pístem 9 v prostoru Iři tlakového válce 2, odchází přes rozváděč 14 do odpadu 11 bez jakéhokoliv odporu· Jakmile zvedacím pohybem Manipulátoru je uvolněn elektrický spínač 17 (cbr& 3), přeruší s© proud v olektrcmagnetu 15 a vypne se zdroj 10 tlakového média «. Pružina 13 přosuaa rozváděč 14 do klidové polohy, v níž jísou vzájemně propojeny oba prostory 12, 13 po stranách pístu 9 v tlakovém válci 8 a přírrdr-.á doběhová dávka tlakového íia jo vedena dr odpadu 11. Podpěrná plošina klesno zpět do své spodní polohy a je připravena k přijetí dalšího sloupce pracovních předmětů 19 z dopravníku.
I když byl vynález popsán v souvislosti s opracováváním beznákolkových kol železničních dopravních prostředků, jo jeho řešení využitelné ve vřáech podobných technologických linkách, v nichž·mechanizovaná manipulace a pracovními předměty nedovoluje za daných okolností bezpečné uchopení, přenášení a obracení takových předmětů.

Claims (1)

  1. Sokee dopravníku pro přepravu relativně těžkých, ve vertikálních sloupcích na sobě uskládaných pracovních předmětů boz útvarů umožňujících jejich pevně uchyceni čelistmi manipulátoru při jejich pronášení we&i depr&vníkesj a pracovním strojen, sestávající ze dvou postřevmích válečkových drah, mesi kterými jo «wístěna vertikálně přesuvná plosina , vyznačená tímy řo tato přesuvná plošina (3) je opatřena kolmým vodí cíli čepen (4) uspořádaným ve vodicím pouzdru (5)t -ktoré je cpojeuo nosníky (6) a ráwrí <S), přičemž potí. tímto vodicím čepem (4) jc nepořádán tlakový váJoc (8) e ven vyvedenou pístnicí (7), zapojený v ofevodu pracovního média, ve ktoré® je mezi jeh© zdroje® (1 0) a etíýJ.va^) a předním prostorem (12) naá pístem (9) a sadním prostorem (13) pod pí stem (9) v tlakovém válci (δ) vřazen dvoupolohový řídicí rozváděč (14) s ovlúdecínj clektromagnetcra (15), jehož cívka jo zapojena v proudovém ekru.hu spínače (17), umístěného v trajektorii pracovní části (ÍG) maní® pulátoru v úrovni nejníže vo vertikálním, sloupci na dopravníku položeného pracovního předmětu (19)·
CS875945A 1987-08-12 1987-08-12 Sokoe do právníku CS265036B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS875945A CS265036B1 (cs) 1987-08-12 1987-08-12 Sokoe do právníku

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS875945A CS265036B1 (cs) 1987-08-12 1987-08-12 Sokoe do právníku

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS594587A1 CS594587A1 (en) 1988-12-15
CS265036B1 true CS265036B1 (cs) 1989-09-12

Family

ID=5405398

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS875945A CS265036B1 (cs) 1987-08-12 1987-08-12 Sokoe do právníku

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS265036B1 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS594587A1 (en) 1988-12-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US2854159A (en) Skip transfer conveyers
CN105540259A (zh) 一种用于地板生产线上的上料装置
US4343584A (en) Apparatus for sequentially transporting containers
US2738888A (en) Processing machinery for electroplating and the like
CS265036B1 (cs) Sokoe do právníku
US3653525A (en) Container unloading and transfering apparatus
US2260611A (en) Material handling mechanism
CN214326486U (zh) 一种用于销轴类工件的自动转移和堆放机构
US3150763A (en) Selective distributing conveyor system
US2779490A (en) Feeding apparatus
US1710096A (en) Brick lifter
US2812724A (en) Conveyor systems
CA1146055A (en) Method and device for straightening supporting bars removed from the cathode plates in electrolytic refining plants
US3760927A (en) Conveying machine with process selector
US3161284A (en) Reciprocating shuffle-bar conveyor with bell-crank lift
US5460480A (en) Installation for handling the conveyance of blanks from a cutting machine to a stacking device
US3656617A (en) Device for manipulating copper bars
US3512630A (en) Live storage
DE660670C (de) Foerdervorrichtung
DE730822C (de) Foerderanlage fuer Kuehl-, Heiz- oder Trockenvorrichtungen, insbesondere fuer Schokoladenwerkstuecke
GB2125778A (en) Device for the preparation of orders of elongate goods placed on pallets in a warehouse comprising shelvings separated by lanes
DE10008300A1 (de) Transporteinrichtung für Stückgüter
US2195661A (en) Conveyer
CZ20004877A3 (cs) Zařízení pro manipulaci se svazky desek a nosný roąt takového zařízení
US3220534A (en) Key card dispatched conveyor systems