CS263622B1 - Mykoprotein vector determining method - Google Patents
Mykoprotein vector determining method Download PDFInfo
- Publication number
- CS263622B1 CS263622B1 CS864514A CS451486A CS263622B1 CS 263622 B1 CS263622 B1 CS 263622B1 CS 864514 A CS864514 A CS 864514A CS 451486 A CS451486 A CS 451486A CS 263622 B1 CS263622 B1 CS 263622B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- mucoprotein
- vector
- subgroups
- serum
- blood
- Prior art date
Links
Classifications
-
- G—PHYSICS
- G01—MEASURING; TESTING
- G01N—INVESTIGATING OR ANALYSING MATERIALS BY DETERMINING THEIR CHEMICAL OR PHYSICAL PROPERTIES
- G01N33/00—Investigating or analysing materials by specific methods not covered by groups G01N1/00 - G01N31/00
- G01N33/48—Biological material, e.g. blood, urine; Haemocytometers
- G01N33/50—Chemical analysis of biological material, e.g. blood, urine; Testing involving biospecific ligand binding methods; Immunological testing
- G01N33/53—Immunoassay; Biospecific binding assay; Materials therefor
- G01N33/575—Immunoassay; Biospecific binding assay; Materials therefor for cancer
- G01N33/5756—Immunoassay; Biospecific binding assay; Materials therefor for cancer involving tumour-associated glycolinkage [TAG]
-
- G—PHYSICS
- G01—MEASURING; TESTING
- G01N—INVESTIGATING OR ANALYSING MATERIALS BY DETERMINING THEIR CHEMICAL OR PHYSICAL PROPERTIES
- G01N30/00—Investigating or analysing materials by separation into components using adsorption, absorption or similar phenomena or using ion-exchange, e.g. chromatography or field flow fractionation
- G01N30/96—Investigating or analysing materials by separation into components using adsorption, absorption or similar phenomena or using ion-exchange, e.g. chromatography or field flow fractionation using ion-exchange
-
- G—PHYSICS
- G01—MEASURING; TESTING
- G01N—INVESTIGATING OR ANALYSING MATERIALS BY DETERMINING THEIR CHEMICAL OR PHYSICAL PROPERTIES
- G01N33/00—Investigating or analysing materials by specific methods not covered by groups G01N1/00 - G01N31/00
- G01N33/48—Biological material, e.g. blood, urine; Haemocytometers
-
- G—PHYSICS
- G01—MEASURING; TESTING
- G01N—INVESTIGATING OR ANALYSING MATERIALS BY DETERMINING THEIR CHEMICAL OR PHYSICAL PROPERTIES
- G01N33/00—Investigating or analysing materials by specific methods not covered by groups G01N1/00 - G01N31/00
- G01N33/48—Biological material, e.g. blood, urine; Haemocytometers
- G01N33/50—Chemical analysis of biological material, e.g. blood, urine; Testing involving biospecific ligand binding methods; Immunological testing
- G01N33/68—Chemical analysis of biological material, e.g. blood, urine; Testing involving biospecific ligand binding methods; Immunological testing involving proteins, peptides or amino acids
Landscapes
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Immunology (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Molecular Biology (AREA)
- Biomedical Technology (AREA)
- Hematology (AREA)
- Urology & Nephrology (AREA)
- Analytical Chemistry (AREA)
- Pathology (AREA)
- General Physics & Mathematics (AREA)
- General Health & Medical Sciences (AREA)
- Biochemistry (AREA)
- Physics & Mathematics (AREA)
- Medicinal Chemistry (AREA)
- Food Science & Technology (AREA)
- Biotechnology (AREA)
- Cell Biology (AREA)
- Microbiology (AREA)
- Proteomics, Peptides & Aminoacids (AREA)
- Investigating Or Analysing Biological Materials (AREA)
- Peptides Or Proteins (AREA)
Description
Vynález se týká způsobu zjišťování a vyhodnocování tzv. mukoproteinového vektoru z krevního séra a jeho eluátů.
Je již známo, že různé chorobné změny v organismu savců, zejména člověka, se projevují kvalitativními a kvantitativními změnami mukoproteinů v krevním séru. Byly již činěny pokusy o sledování a vyhodnocování těchto změn, zejména s ohledem na možnost použití zjištěných výsledků к diagnostice nádorových onemocnění. Tak již Mehl (Homolka J.: Polarografie bílkovin a-její klinické využití, 62 až 66, 1964 SZN Praha) rozdělil mukoproteiny na tři frakce, a to MP 1, MP 2 а MP3, které se vyskytují v oblasti alfa-1, alfa-2 a beta-globulinů. Kalous (Kalous V.: Chem. listy 48, 747, 1964) prokázal, že při karcinomech dochází ke zvýšení frakce MP 1. Tato skutečnost potvrzuje i Winzlerův (Winzler R. J., Behesi G.: Methods in Cancer Research, Vol. 2, 150 až 202, 1967 Academie Press New York) názor, že frakcionace mukoproteinů může poskytnout informace pro diagnózu nádorových onemocnění. Dermer (Dermer B. G., Silverman M. L., Gendler S. J., Tokes Z. A.: Clin. Chem. Acta 26, 3, 392 až 395, 1980) se zaměřil na elektroforetickou analýzu glykoproteinů. Zjistil, že rozštěpení frakce alfa-2-glykoproteinů bylo specifické pro různé adenokarcinomy. Snyder a Ashwell (Snyder S., Ashwell G. : Clin. Chem. Acta 34, 449 až 454, 1971) rovněž zkoumali obsah mukoproteinů v lidském séru a zjistili, že obsah některých mukoproteinů v karcinomu stoupá, některých naopak klesá. Řada autorů používala pro určení obsahu mukoproteinů tzv. Brdičkův index (BI) (Homolka J.: Polarografie bílkovin a její klinické využití 30 až 37, 1964, SZN Praha). Souvislost hodnoty BI s výskytem zhoubného onemocnění byla však dosud neprůkazná. V Biochem. clin, bohemoslov. 13, 1984, str. 115 až 122 a v АО č. 238 020 se popisuje chromatografické dělení mukoproteinů krevního séra, stanovení polarografických aktivit jednotlivých frakcí a pokusy o individuální vyhodnocování získaných hodnot s cílem nalézt metodu к vyhledávání nádorových onemocnění. I když dosažené výsledky jsou povzbudivé, nepředstavují dosud známé způsoby vyhodnocování výsledků měření spolehlivé metody pro rozšířenější praktické využití.
Nyní bylo s překvapením zjištěno, že lze dospět к mnohem přesnějším a reprodukovatelným výsledkům v případě, že se mukoproteiny krevního séra rozdělí nejméně na dvě podskupiny, v celém séru a v těchto podskupinách se změří koncentrace mukoproteinů a získané hodnoty se vynesou na osy x, у a z, čímž se v trojrozměrném prostoru získá bod, který je pro danou krev a dané uspořádání celého stanovení charakteristický, a který odpovídá tzv. mukoproteinovému vektoru (tak je tomu v případě tří koncentrací; v případě n-koncentrací se získá bod v n-rozměrném prostoru).
Vlastním předmětem vynálezu je tedy způsob zjišťování mukoproteinového vektoru z krevního séra a jeho eluátů získaných separací na iontoměniči, který spočívá v tom, že se bílkoviny krevního séra v jeho složce mukoproteinů rozdělí gelovou iontoměničovou chromatografií, nejméně na dvě podskupiny, v těchto podskupinách a v celém séru se změří koncentrace mukoproteinů a jednotlivé hodnoty koncentrací se vynesou na osy x, у a z, čímž se v prostoru získá bod, odpovídající mukoproteinovému vektoru charakteristickému pro danou krev.
Samotná gelová iontoměničová chromatografie je o sobě známá a v oblasti biochemie běžně používaná. Pro účely vynálezu nejsou nutné žádné aparaturní ani technologické úpravy obvyklých zařízení a postupů.
Koncentrace mukoproteinů v celém séru a v jednotlivých podskupinách se může měřit rovněž o sobě známým způsobem. Obvykle se tato koncentrace měří polarograficky, nic však nebrání tomu, aby se к danému účelu použily i jiné známé metody, jako je zejména fotometrie nebo elektroforesa.
Vynášení naměřených hodnot na jednotlivé osy se může sice provádět ručně, ale zejména pro větší počet stanovení je účelnější použití elektronického výpočetního ^ařízení, opatřeného vhodným programem, což pro odborníka nepředstavuje žádný problém.
Způsob podle vynálezu je možno aplikovat u přiměřené řady osob se známou diagnózou a tak si daný prostor okalibrovat. Při každém dalším stanovení pak bude zjištěný mukoproteinový vektor lokalisován v některém z úseků tohoto prostoru, čímž bude možno s mimořádnou jednoduchostí a velkou přesností definovat stav sledované osoby.
Způsob stanovení mukoproteinového vektoru podle vynálezu byl použit ke sledování zdravotního stavu pacientů se zaměřením na diagnózu maligních nádorových onemocnění, přičemž zjištěná úspěšnost diagnózy se pohybuje okolo 90 %. Bližší popis použití vhodné metodiky a vyhodnocování výsledků je uveden v příkladu provedení.
Z výše uvedeného je zřejmé, že způsob podle vynálezu představuje značné obohacení dosavadního stavu techniky v oblasti biochemických metod sloužících ke sledování zdravotního stavu lidí, zejména pokud jde o diagnostiku nádorových onemocnění ještě před tím, než se objeví jejich klinické příznaky. Jak známo, je včasné rozpoznání nádorových chorob v drtivé většině případů rozhodující pro úspěšnou léčbu.
Jednoduchost způsobu podle vynálezu by mohla sloužit i к monitorování populace obyvatelstva za ekonomicky velice přijatelných podmínek a bylo by možno ji zavést v takovém rozsahu jako například povinné snímkování plic.
Vynález ilustruje následující příklad provedení, jímž se však rozsah vynálezu v žádném směru neomezuje.
Příklad provedení
Složení a příprava roztoků:
1. Základní TRIS-HC1 pufr: 50 mM vodný roztok upravený koncentrovanou kyselinou chlorovodíkovou na pH 7,0.
2. Eluční roztok A: do základního pufru se naváží tolik chloridu sodného, aby výsledná koncentrace Cl” byla 45 až 50 mmol/litr.
Eluční roztok B: do základního pufru se naváží tolik chloridu sodného, aby výsledná koncentrace Cl byla 320 až 330 mmol/litr. '
Eluční roztok C: do základního pufru se naváží tolik chloridu sodného, aby výsledná koncentrace Cl” byla 480 až 500 mmol/litr.
3. Gel Sephadex DEAE A-50: asi 1,0 g nativní substance se zalije 100 ml základního pufru který vytváří nad gelem vrstvu kapaliny. Suspenze gelu se připravuje 24 hodiny před použitím a doba její použitelnosti je asi 14 dnů. Suspenze se uchovává v chladničce.
4. 2N amoniak.
5. Zásobní roztok chloridu hexaamokobaltitého:
0,267 5 g [Čo(NH^) Cl3 a 5,35 g chloridu amonného se rozpustí ve vodě a roztok se destilovanou vodou doplní na objem 500 ml.
6. Brdičkův roztok trojmocného kobaltu: smísí se roztok č. 4 s roztokem č. 5. Doba použitelnosti je asi 1 měsíc.
7. 20% vodný roztok kyseliny sulfosalicylové.
8. 0,lN vodný roztok hydroxidu draselného.
Při provádění způsobu se postupuje takto:
Do kolonky z plastické hmoty se navrství 3,5 ml gelu (potřebná výška sloupce gelu je na kolonce předem označena). Po odkápnutí poslední kapky kapaliny ze sloupce se na povrch gelu nanesou 2 ml elučního roztoku A a nechají se gravitačně protéci. Potom se na povrchu gelu nanese 0,5 ml zkoumaného séra, které se nechá do gelu vsáknout. Pod kolonku se umístí kádinka označená jako eluát A”, na povrch gelu se napipetuje nejprve 1 ml elučního roztoku A tak, aby se gel nerozvířll, tento roztok se nechá protéci a pak se na povrch gelu napipetují ještě další 3 ml elučního roztoku A. Po odkápnutí poslední kapky se získá eluát A.
Elučním roztokem A se vymyjí převážně beta- a gama-globuliny. Tento eluát přispívá pouze к selektivnímu získání níže uvedených eluátů В a C a pro další analýzu se nepoužívá.
Pod kolonku se umístí kádinka označená eluát B, na povrch gelu se napipetuje 1 ml elučního roztoku B, nechá se protéci a potom se na povrch gelu napipetují další 2 ml elučního roztoku B. Po odkápnutí poslední kapky se získá eluát B, který se důkladně promíchá.
Pod kolonku se nakonec umístí kádinka označená jako eluát C a na povrch gelu se napipetují 2 ml elučního roztoku C. Po odkápnutí poslední kapky se získá eluát C, který se rovněž důkladně promíchá.
Do zkumavky, která je označena písmenem S, se napipetuje 0,4 ml vyšetřovaného séra, do zkumavky označené Ε^θθ se napipetuje 0,6 ml eluátu В a do zkumavky označené Ε^θθ se napipetuje 0,6 ml eluátu C. Do všech tří zkumavek se pak přidá vždy 1 ml O,1N roztoku hydroxidu draselného, obsah zkumavek se promíchá a zkumavky se ponechají 45 minut stát. Po uplynutí této doby se do každé zkumavky přikape vždy 1 ml 20% kyseliny sulfosalicylové, obsah zkumavek se důkladně promíchá a nechá se stát po dobu 10 minut, načež se vyloučené sraženiny odfiltrují. Pokud některý z filtrátů není čirý musí se odstředit při 5 500 až 6 000 ot/min po dobu 10 minut, nejlépe v chlazené odstředivce při teplotě 2 °C. Z filtrátu obsahu zkumavky označené S se odpipetuje 0,2 ml, z filtrátů obsahů zkumavek označených a Ε,-θθ pak vždy 0,8 ml, ke každému z těchto podílů se přidají vždy 2 ml Brdičkova roztoku a výsledné roztoky se podrobí polarografii. ’
Polarografie se provádí v rozsahu od 0,6 V do asi 1,6 V (vytvoření bílkovinné polarograf ické dvojvlny) s přírůstkem napětí 400 mV/min. Jde o katodickou polarisaci, přičemž anoda může být tvořena i stříbrným drátem. Od výšky vlny pokusu se odečítá výška vlny slepé zkoušky, která je tvořena pracovním roztokem trojmocného kobaltu podle Brdičky v rozmezí od 1,3 do 1,45 V.
Naměřené hodnoty se označují následujícím způsobem:
Vg = výška polarografické vlny séra (zkumavka označená S) po odečtení výšky vlny slepé zkoušky vE E300 = výška polarografické vlny eluátu Ε^θθ po odečtení výšky vlny slepé zkoužky VE E500 = výška polarografické vlny eluátu Ε5θθ po odečtení výšky vlny slepé zkoužky
V norm = průměrná výška Vg polarografické vlny séra dárce krve.
Následující vztahy definují symboly BI, BI- a BI„ :
E300 e500 polarografické indexy séra a jeho dvou eluátů, označované norm BIE E300 VE E300
V norm BIE = b500 norm
К praktickým aplikacím se používají další dvě veličiny a to procentuální polarografické indexy eluátů %Ε3θθ a %Ε5θο' jsou definovány vztahy:
BIE %E300 = x 100 * BIE %e500 “ x 100 %
Sérum a jeho dva eluáty jsou nyní charakterizovány trojicí polarografických indexů
BI, %Ε3θθ a %Ε^θθ, kterou lze v trojrozměrném vektorovém prostoru popsaném počátkem = [o, 0, o] a trojicí os označených BI (osa z) , %E300 (osa у) a %Ε5θθ (osa x) znázornit bodem X = [bi, %E3Q(), %Ε5θθ] nebo vektorem X = (BI, %Ε30θ, %Ε5θθ) , jak je patrno z obr. 1.
Obr. 1 znázorňuje výsledek monitorování reprezentovaný trojicí polarografických indexů BIf %E300 a %E50CT Na tomto obrázku jsou použitelné úseky na osách x, у a z vymezeny body A = [o, 0, lOCj , В = [O, 100, o] a C = [2,0, O,oJ . Bod X se sestrojí (získá) za pomoci úseček OA1, OB1 а ОС1, přičemž body А1, В1 a C1 mají souřadnice [o, 0, %Ε5θθ] / [o, %E300' popřípadě £в1, 0,0J.
Ke kalibraci trojrozměrného prostoru byly použity čtyři skupiny osob se známou diagnózou, a to
1) skupina normálních zdravých osob (N)
2) skupina pacientů s chronickým zápalovým onemocněním (CH)
3) skupina pacientů s akutním zápalovým onemocněním (A)
4) skupina pacientů s maligním nádorovým onemocněním (M).
Každá z těchto skupin sestávala z 80 až 120 osob. Skupina N se vyznačuje nízkým indexem BI (BI<1,1), skupina CH se vyznačuje mírně zvýšeným indexem BI a nízkými indexy %Ε3θβ a %E5oq, skupina A se vyznačuje zvýšenou hodnotou indexu %Ε3θθ a skupina M se vyznačuje zvýšenou hodnotou indexu %Ε^θθ. Jednotlivé shluky je možno rozdělit hraničními plochami. Vzniklou situaci znázorňuje obr. 2, na kterém osy x, у a z odpovídají osám x, у a z v obr. 1.
Obr. 2 znázorňuje kalibraci trojrozměrného prostoru za použití skupin osob s různou diagnózou:
A prostor pro skupinu pacientů s akutním zápalovým onemocněním
CH prostor pro skupinu pacientů s chronickým zápalovým onemocněním
N prostor pro skupinu normálních zdravých osob
M prostor pro skupinu pacientů s maligním nádorovým onemocněním
Osa x udává hodnoty %Ε5θθ, osa у udává hodnoty %Ε3θθ a osa z udává hodnoty BI.
Znalost parametrů jednotlivých shluků pak umožňuje na základě analýzy (v tomto případě polarografické, prováděné za totožných podmínek jako výše) mukoproteinů séra rozhodnout, do které ze skupin N, CH, A a M sledovaná osoba patří.
Při diagnostikování léčených i neléčených nádorových chorob (poměr léčených к neléčeným byl v mezích běžných vyšetření prováděných v biochemických laboratořích) byla asi v 10 % případů zjištěna falešná” negativita. Většinou se jedná o případy, kdy je nádor v pokročilém stádiu, které je spojeno s regresivními změnami, což vede к zvýšení zápalové složky %Ε 3θθ v krevním séru. Tyto stavy jsou tedy obvykle vyhodnoceny jako akutní zápaly. V tomto stádiu však monitorování pacienta již není potřebné, protože hlavní přínos popisované metody spočívá ve vyhledávání nádorových chorob ještě před tím, než dojde к jejich klinické manifestaci.
Úspěšně léčené nádory dávají výsledky zpravidla v oblasti chronických zápalových procesů.
Ч1·
Pacienty s těmito výsledky je možno průběžně monitorovat a sledovat tak úspěšnost jejich léčby.
Falešná pozitiva se pozoruje velmi zřídka. Prakticky se jedná o několik případů zápalového onemocnění dětí, které bylo vyhodnoceno jako onemocnění nádorové.
Ze zjištěných výsledků vyplývá, že dosud ověřená účinnost shora popsané metody se pohybuje okolo 90 %. Metoda poskytuje novou možnost diagnózy nádorových onemocnění v ranném stádiu - bez specifikace jejich druhu a lokality. Metoda dále poskytuje možnost sledování úspěšnosti léčby maligních nádorových onemocnění klasickými metodami.
Claims (2)
1. Způsob zjišťování mukoproteinového vektoru z krevního séra a jeho eluátů získaných separací na iontoměniči, vyznačující se tím, že se bílkoviny krevního séra v jeho složce mikoproteinů rozdělí gelovou iontoměničovou chromatografií nejméně na dvě podskupiny, v těchto podskupinách a v celém séru se změří koncentrace mukoproteinů a jednotlivé hodnoty koncentraci se vynesou na osy x, у a z, čímž se získá bod odpovídající mukoproteinovému vektoru charakteristickému pro danou krev.
provádí elektroforeticky.
Priority Applications (5)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS864514A CS263622B1 (en) | 1986-06-18 | 1986-06-18 | Mykoprotein vector determining method |
| JP62148132A JPS6345557A (ja) | 1986-06-18 | 1987-06-16 | ムコタンパク質ベクタ−の測定のための方法 |
| HU872743A HUT44861A (en) | 1986-06-18 | 1987-06-17 | Method for determining mucoprotein-vector |
| EP87305357A EP0250216A3 (en) | 1986-06-18 | 1987-06-17 | Method for determination of a " mucoprotein vector " from blood serum |
| US07/064,150 US4900447A (en) | 1986-06-18 | 1987-06-18 | Method for determination of mucoprotein vector |
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS864514A CS263622B1 (en) | 1986-06-18 | 1986-06-18 | Mykoprotein vector determining method |
Publications (2)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| CS451486A1 CS451486A1 (en) | 1988-09-16 |
| CS263622B1 true CS263622B1 (en) | 1989-04-14 |
Family
ID=5388037
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CS864514A CS263622B1 (en) | 1986-06-18 | 1986-06-18 | Mykoprotein vector determining method |
Country Status (5)
| Country | Link |
|---|---|
| US (1) | US4900447A (cs) |
| EP (1) | EP0250216A3 (cs) |
| JP (1) | JPS6345557A (cs) |
| CS (1) | CS263622B1 (cs) |
| HU (1) | HUT44861A (cs) |
Families Citing this family (3)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| EP0336655A1 (en) * | 1988-03-31 | 1989-10-11 | Jednotné zemedelske druzstvo Agrokombinát Slusovice, nositel rádu práce | Disease detection |
| JP2520008B2 (ja) * | 1989-03-23 | 1996-07-31 | 富士電機株式会社 | 高速増殖炉の燃料交換装置 |
| WO2011093839A2 (en) | 2009-11-02 | 2011-08-04 | Searete, Llc | Standing wave nuclear fission reactor and methods |
Family Cites Families (2)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| US4447545A (en) * | 1980-11-03 | 1984-05-08 | New England Deaconess Hospital | Bladder cancer detection |
| US4527240A (en) * | 1982-12-29 | 1985-07-02 | Kvitash Vadim I | Balascopy method for detecting and rapidly evaluating multiple imbalances within multi-parametric systems |
-
1986
- 1986-06-18 CS CS864514A patent/CS263622B1/cs unknown
-
1987
- 1987-06-16 JP JP62148132A patent/JPS6345557A/ja active Pending
- 1987-06-17 EP EP87305357A patent/EP0250216A3/en not_active Withdrawn
- 1987-06-17 HU HU872743A patent/HUT44861A/hu unknown
- 1987-06-18 US US07/064,150 patent/US4900447A/en not_active Expired - Fee Related
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| US4900447A (en) | 1990-02-13 |
| EP0250216A3 (en) | 1988-08-24 |
| CS451486A1 (en) | 1988-09-16 |
| JPS6345557A (ja) | 1988-02-26 |
| EP0250216A2 (en) | 1987-12-23 |
| HUT44861A (en) | 1988-04-28 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| Vernerová et al. | Non-invasive determination of uric acid in human saliva in the diagnosis of serious disorders | |
| de Jong et al. | Microheterogeneity of human serum transferrin: a biological phenomenon studied by isoelectric focusing in immobilized pH gradients | |
| Fairbanks et al. | A simple method for detection of erythrocyte glucose-6-phosphate dehydrogenase deficiency (G-6-PD spot test) | |
| McCaman et al. | Fluorimetric method for the determination of phenylalanine in serum | |
| Marcovina et al. | Relation between number of apolipoprotein (a) kringle 4 repeats and mobility of isoforms in agarose gel: basis for a standardized isoform nomenclature | |
| Giometti et al. | Quantitation of human leukocyte proteins after silver staining: A study with two‐dimensional electrophoresis | |
| Gomez et al. | Normal reference-intervals for 20 biochemical variables in healthy infants, children, and adolescents. | |
| JP2534631B2 (ja) | Dnaが関連する病気にかかり易い体質または該病気に対する感受性を測定するための試験 | |
| DE3205301C2 (cs) | ||
| Doellgast et al. | L-leucine, a specific inhibitor of a rare human placental alkaline phosphatase phenotype | |
| US5429947A (en) | Diagnosing Alzheimer's disease and schizophrenia | |
| Wise et al. | Internal standard method for the measurement of choline and acetylcholine by capillary electrophoresis with electrochemical detection | |
| Campanella et al. | Enzyme sensor for the determination of choline-containing phospholipids in some biological fluids | |
| Livaniou et al. | Serum biotin levels in patients undergoing chronic hemodialysis | |
| Leroux et al. | Measurement of creatine kinase Z in human sera using a DEAE-cellulose mini-column method | |
| EP0576625B1 (en) | Method for analyzing the glycation of hemoglobin | |
| CS263622B1 (en) | Mykoprotein vector determining method | |
| Martin et al. | An automated method for determination of noradrenaline and adrenaline in tissues and biological fluids | |
| Maj‐Zurawska et al. | Ionized and total magnesium level in blood serum and plasma of healthy and III adults | |
| Cardenas et al. | Should a single centre for the assay of biochemical markers of nutritional status be mandatory in multicentric trials? | |
| Urdal et al. | Age-related reference intervals for creatine kinase BB in serum | |
| JP2001231595A (ja) | 特異的破骨細胞由来酸性ホスファターゼの測定方法 | |
| Scherstén et al. | Semiautomated assay of normal concentrations of urinary glucose by an enzymatic fluorometric technic | |
| Gallagher et al. | Short-and long-term variability of selected indices related to nutritional status. II. Vitamins, lipids, and protein indices | |
| Seal et al. | Comparison of Commercially Available Radial Immunodiffusion Kits for the Determination of Serum α 1-Antitrypsin Concentrations |