Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Spůsob výroby cyklohexanolu a cyklohexanonu

Landscapes

Show more

CS263575B1

Czechoslovakia

Other languages
English
Slovak
Inventor
Milan Ing Csc Lichvar
Julius Ing Csc Sabados
Stanislav Ing Csc Juhas
Vincent Ing Olejnik
Gabrieleing Molnar
Jan Ing Kolesar
Mikulas Ing Zedenyi
Oldrich Ing Csc Mikula
Ivan Rndr Ing Csc Kopernicky
Karol Ing Hlinstak
Milan Ing Csc Hronec
Stanislav Ing Barta
Jozef Ing Efutrikanic

Worldwide applications
1987 CS

Application CS877658A events

Description

283575
Vynález rieši spósob výroby cyklohexano-lu a cyklohexanonu oxidáciou cyklohexánukyslíkem alebo plynom obsahujúcim kyslíkv kvapalnej fáze. V procese oxidácie cyklohexánu v prie-myselnom měřítku, najčastejšie vzduchom,'vzniká okrem žiadaných produktov, který-mi sú cyklohexanón a cyklohexanol aj znač-né množstvo vedlejších iproduktov, .Týmitoproduktami sú organické mono- a dikarbo-xylové Cl—C6 kyseliny, hydroxykyseliny, al-dehydické, ketónické zlúčeniny, Cl—Ce al-koholy, estery uvedených kyselin a alkoho-lov, kondenzačně produkty cyklohexanonu,'cyklické a lineárně uhlovodíky a iné orga-nické zlúčeniny.
Tieto predstavujú nežiadúci odpad výrobycyklohexanonu a súčasne sú aj prekurzor-ftii polyesterifikačných, polyéterifikačných,polykondenzačných a polymerizačných re-lakcií, ktorými sa tvoria nerozpustné vyso-komolekulárne zlúčeniny. Tieto sú příčinou<zanášania nedostatočne intenzívně mieša-Iných zón a úzkých profilov zariadení uzlabxidácie, zvlášť reaktora oxidácie cyklohe-Xánu. Selektivita tejto reakcie je ovplyvňo-•vaná viacerými reakčnými parametrami, zkterých významné sú: reakčná teplota, — reakčný čas, — koncentrácia, 1— druh a spósob dávkovania katalyzátore, - poměr dávkovaných množstiev čerstvé-ho a recyklovaného cyklohexánu a kys-líka, — spósob dávkovania cyklohexánu a vzdu-chu do reakčnej zmesi, kvalita do reakcie vstupu júceho cyklo-hexánu. Táto je určovaná obsahom vody, cyklohe-xanolu, cyklohexanonu a dalších produktovoxidácie, najmá karboxylových kyselin. S cielom dosiahnutia čo najvyššej selek-tivity boli vyvinuté rózne spósoby oxidáciecyklohexánu. Publikovaný je viaestupňový'proces oxidácie, pri ktorom sa zvýšenie se-lektivity dosiahne dávkováním určitéhomnožstva cyklohexánu do každého reakčné-ho stupňa. Cyklohexán a plyn s obsahomkyslíka sa pridávajú do každého stupňa vkonštantnom objemovom pomere, pričom{přidávané množstvo cyklohexánu je úměrnéúvofnenému teplu (ZSSR pat. č. 503 843).
Podobný je postup, v ktorom sa zmes cyk-lohexanónu a cyklohexanolu získává tak, že’5 až 20 % z množstva cyklohexánu dávko-vaného do prvého stupňa sa nastrekuje dodruhého a tretieho stůpňa reaktora, pričomteplota v každom stupni je konštantná ale-bo má klesajúcu tendenciu v smere prúde-toia reakčnej zmesi. Využitím postupu sadosiahne zníženie tvorby organických mono--dikarboxylových kyselin o 15 % hmot. a(vedlejších, produktov, o 30 % hmot. (ZSSR{pat. č. 675 759).
Známy je postup oxidácie cyklohexánu vtroch alebo viacerých stupňoch, ktorý savyznačuje tým, že do každého reakčného'stupňa sa privádza plyn s obsahom kyslíkaIv takom množstve, aby kyslík úplné zrea-'goval alebo odchádzal v odplynoch v kon-icentrácii najviac 2 % objemových (belgický•patent č. 827 835).
Zvýšenie selektivity oidácie cyklohexánuje tiež možno dosiahnuť zvačšením objemureaktora alebo pri nezmenenom objeme ztu-žením jeho zaťaženia, ale tiež aj dodržením'účinnej výšky stlpca reakčnej zmesi v re-aktore 1 až 2 m (PL. pat. č. 241914).
Chráněný je postup, pri ktorom sa cezreakčnú zmes pretláča vzduch a/alebo plynbbsahujúci kyslík v množstve 0,89 až 1,5kmólu, s výhodou 1 až 1,1 kmólu kyslíka zahodinu na 1 m3 účinného objemu reaktora.
Na priebeh oxidácie cyklohexánu má tiežvýznamný vplyv konštrukcía reaktora. Prezlepšenie procesu oxidácie bolo navrhnutýchviacero reakčných zariadení, ktoré sú cha-rakterizované, resp. sa odlišujú hlavně kon-Štrukciou samotného reaktora (vertikálněalebo horizontálně typy reaktorov), kon-štrukciou rozdetovania vzduchu alebo plynus obsahom kyslíka, například různé typybarbotážnych rozdefovačov a konštrukciouVnútra reaktora, ktorou sa má zabezpečitkoncentračná a teplotová homogenita re-'akčnej zmesi a tým aj žiadaná selektivitaprocesu.
Uvedenu funkciu spíňa horizontálny re-aktor, ktorý je konstrukčně riešený ako kas-kádový systém s počtom 4 až 8 stupňov(PL. pat. č. 64 449), je navrhnutý tak, aby'sa dosiahla čo najvyššia selektivita a aby saObmedzila tvorba usadenín a zvýšenie pra-covného objemu. Reaktor ipozostáva z hori-'zontálneho cylindrického plášťa, ktorý jedvojicami prepážok rozdělený na sériu ko-mór. Z každej dvojice prepážok jedna plnífunkciu prepadovej přepážky, druhá funk-'ciu hydraulického uzávěru, čím zamedzujekontaktu medzi parnými zložkami jednotli-vých komor. Přepadová přepážka je pevnespojená s dnom a stěnami plášťa a tvořívolný priestor nad dnom plášťa. Spodný o-'kraj přepadu prvej přepážky sa nachádzavyššie ako okraj přepadu druhej přepážky. S cielom zabránit spatnému miešaniu re-akčnej zmesi a prieniku bubliniek z komo-ry do predchádzajúcej komory bez naruše-nia hydrodynamických podmienok miešaniubol vyššie uvedený reaktor upravený tak,že každá dvojica prepážok je opatřená pří-davnou přepážkou, ktorá je pevne spojenáSo stěnami plášťa a je orientovaná horizon-tálně alebo šikmo k vrchnej časti, pričomVrchná časť prídavnej přepážky je viacVzdialená od přepážky tvoriacej hydraulic-ký uzávěr parnej fázy ako od prepadovejpřepážky (PL. pat. č. 94 062).
Modifikáciou vyššie uvedeného reaktora je reaktor, ktorý má upravená prídavnú pre- 203575 ípážku tak, aby vzdialenosť medzi přídavnoupřepážkou a stěnou plášťa reaktora bola 1(až 400 mm, s výhodou 10 až 10 mm. Touto(úpravou sa proklamuje zlepšenie prietoku(reakčnej z-mesi medzi jednotlivými komora-mi a obmedzenie spatného toku (PL. pat.Ič. 134 29-1).
Zvýšenie selektivity oxidácie cyklohexánuna zmes cyklohexanolu a cylklohexanonu(pri dodržaní požadovanej konverzie a mož-mosť zvýšenia výkonu oxidačného reaktora'je možno dosiahnuť použitím rozdeíovača•plynu s nerovnoměrně rozmiestnenými o-•tvormi vo vodorovnom priereze reaktora vfemere kolmom na s-mer prúdenia reakčnejžmesi.
Zlepšenie koncentračnej a teplotovej ho-mogenity reakčnej zmesi rieši spůsob uvá-Idzania a vedenia procesu oxidácie organic-kých zlúčenín v barbotážnych reaktoroch.je charakterizovaný príemernou lineárnourýchlosťou výtoku oxidačného plynu otvor-mi presne matematicky definovanými (PL.-pat. č. 241111). Ďalšieho zleipše-nia selektivity procesu o-(xidácie cyklohexánu možno dosiahnuf v re-aktore, ktorý zároveň zaručuje vysoký stu-deň využitia kyslíka z oxidačného plynu(PL. pat. č. 136 028). V uvedenom reaktoresa dosahuje intenzívneho miešania reakčnejžmesí systémom výhodné rozmiestnených(rozdělovačích prepážok a podlá polohy naramene rozdeíovača vzduchu -tiež rozdiel-!nou vzdialenosfou a rozdielny-m priemero-m'otvorov od vertikálnej osi barbotážneho ra-'mena.
Uvedené opatrenia sa ukázali ako nepo-stačujúce, najmá z hradiska tvorby živična-•tých látok v reaktoroch o kapacitě váčšejáko 50 000 t/rok. V prielbehu intenzívneho sledovania tech-nologických parametrov a z nich vyplýva-'júcich experimentov na oxidačnom reaktoreo hodinovom výkone 10 t cyklohexanonu'bolo zistené, že miešanie reakčnej zmesi je•nepostačujúce k tomu, aby z reakčného sy-stému holi s požadovanou účinnosťou vyná-šené všetky reakčné produkty oxidácie cyk-lohexánu.
Zistílo sa, že vo vertikálnom priereze ko-mor horizontálneho reaktora má reakčná•zmes stúpajúcu mernú hmotnost’ a s ňouzvyšujúci sa obsah organických kyselin. V(blízkosti dna dochádza až k vy-tvoreniu dvoj-•fázovej sústavy, ktorú tvoří organická a'vodná fáza. Charakter vodnej fázy sa -mění*v smere prúdenia reakčnej zmesi a závisí’od stupňa konverzie a selektivity oxidácie'cyklohexánu, kvality vstupných surovinkoncentrácie a kvality katalyzátore a od'obsahu vody v reaktore. Vodná fáza -obsa-huje v prevažnej miere polárné zlúčeniny,hajma mono- a dikarboxylové kyseliny, mo-nokarboxylové hy-droxykyseliny a alkoholy. 6 'Vo významnom obsahu sa v -tejto fáze na-•chádzajú kyselina hydro-xykaprónová, kyse-lina kaprónová a kyselina adipová a cyklo-hexanol.
Elementárnou analýzou vodnej fázy a ú-sad reaktora bolo zistené, že tieto obsahujú(cca 6-0 % uhlíka, 7 až 8 % vodíka a- 30 %.'kyslíka. Z analýzy je možno usudzovať, že-úsady sú polyesterifikačné, polyéterifíkačné,ipolykondenzačné a iné kyslíkaté zlúčeninya že uvedené kyseliny sú prekurzormi tvorby'živičnatých látok, ktoré v- konečnom dů-sledku tvoria úsady v reaktore. Tieto súpříčinou zníženia výkonu až odstavenia re-aktora z důvodu jeho nepriechodnosti (za-(nesenie úzkých profilov reaktora) a v roz-hodujúcej miere -ovplyvňujú fond pracovně]'do-by reaktora a tým aj kapacitu výrobněcyklohexanónu.
Analyzovaný problém -možno čiastočneriešiť tiež opatreniami, ktoré sú analyzova-né v- rešeržnej časti predmetnej přihlášky•vynálezu, ale ich zavedením sa nedosahuje•požadovaného efektu z hlediska zníženia•tvorby živična-tých produktov.
Podstatné účinnejšie a najmá jednodueh-ším spůsobom -možno znížiť tvoribu živična-tých produktov v procese oxidácie cyklohe-xánu postupem podlá tejto přihlášky vyná-lezu.
Vynález rieši spůsob výroby cyklohexano-lu a cyklohexanonu oxidáciou cyklohexánukyslíkom a/alebo ply-nom obsahujúcim kys-lík, v kvapalnej fáze v jednom alebo viace-rých viackom-orových ležatých reaktorochpri teplotách 130 až 220 °C a tlakoch 0,5 až1,5 Μ-Pa v přítomnosti katalyzát-orov, s vý-hodou zlúčenín kobaltu. -Sposob výroby je charakterizovaný tým,že vzhfadom na postačujúci roz-diel měr-ných hmotností v oxidačnej zmesi v priere-'ze reaktora zhora nadol (20 až 25 %), mož-no zo spodnej častí komůr oxidačného re-aktora, najvýhodnejšie z dna, odťahovať re-akčnú zmes, ktorá je významným spůsobomobohatená o ipočiatočné formy finálňych ži-•vičnatých zlúčenín, v množstve 0,01 až 20 %'hmot., s výhodou 2 až 10 % hmot. z celko-vého množstva oxidačnej zmesi preteka-jú-čeho komorou. Výhody navrhovaného postupu představu-je najma predíženie fondu pracovnej doby'oxidačného reaktora, čím sa zvýši výrobnosťuzla oxidácie cyklohexánu, ale tiež sa znížiměrná spotřeba surovin a energií, čo je da-né zvýšenou selektivitou a- znížením strát v'priebehu odstávek. Ďalšími výhodami rieše-nia je zníženie množstva fyzicky a organi-začně náročnej práce v priebehu čistění re-aktora vplyvom zníženia počtu odstávek načistenie oxidačnného reaktora a najmá vel-mi nízká realizačná náročnost riešenia.
Niektoré z uvádzaných výhod sú tiež ilu- strované na nasledujúcich príkladoch.

Claims (2)
Hide Dependent

  1. 263375 Příklad 1 (porovnávací) Do šesťkomorového oxidačného reaktorao objeme 250 m3 sa pri teplote 159 až 165 °Ca tlaku 0,9 MPa vstupuje 430>. 103 kg. h_1cyklohexánu a 17,6.103 Nm3h-1 vzduchu. Vodplynoch z reaktora odchádza přibližné155.103 kg cyklohexánu, cyklohexanolu,cyklohexanonu, vody, dusíka, oxidu uhliči-tého, oxidu uhelnatého a za uvedených pod-mienok přchajúcich kyselin (najma kyselinamravčia a octová), pričom na výstupe zošiestej komory sa odtahuje 300.103 kg. h-1oxidačnej zmesi, ktorá sa vedie na separá-ciu cyklohexanonu a cyklohexanolu. Za uvedených podmienok sa na reaktorevyrobí 77 500 ton zmesi cyklohexanolu acyklohexanonu, ktorá sa vedie na rektifi-kačnú rafináciu, kde sa získá 71 000 t rek-tífikovaného cyklohexanonu. Oxidačný re-aktor prevádzkuje 7 400 hodin za rok, čopředstavuje výkon 10,5 t/h lbezvodej zmesi.'Spotrebná norma benzénu je 1,130 t/t vyro-beného cyklohexanonu. Spotřeba kládovýchenergií: teplo: 35 GJ/t cyklohexanonu i elektrická energie: 715 kWh/t cyklohexano- nu. Příklad
  2. 2 Za -podmienok uvedených v příklade 1 saZ dna komór oxidačného reaktora odťahujúnásledovně množstvá oxidačnej zmesi: I II au IV, v. komora 2.103 kg . h-1,komora 2.103 kg . h-1,komora 2.103 kg. h-1,komora 4.103 kg . h-1,komora 4. IQ3 kg. h_1, a VI. komora. Na výstupe zo šiestej komory sa potomodtahuje 276.103 kg . h_1 oxidačnej zmesi,ktorá sa spolu s oxidačnou zmesou odtiah-nutou z dna jednotlivých komór reaktora«pracuje analogickým spOsobom ako v pří-klade 1. Za týchto podmienok sa vyrobí o 2 000 tonbezvodej zmesi viac, oxidačný reaktor pra-cuje v priebehu roka o 170 hodin dlhšie,pričom sa dosahuje o 1,25 % nižšia spotreb-ná norma benzénu a spotrebná norma ener-gií sa zníži o 4 %. PREDMET Spůsob výroby cyklohexanolu a cyklohe-xanonu oxidáciou cyklohexánu kyslíkom a-lebo plynorn obsahujúcim kyslík v kvapalnejfáze v jednom alebo viacerých viackomoro-vých ležatých reaktorech pri teplotách 130až 220 aC a tlakoch 0,5 až 1,5 MPa v přítom-nosti katalyzátorový s výhodou zlúčenín ko- VYNALEZU baltu vyznaču-júci sa tým, že zo spodnejČasti, s výhodou zo dna aspoň jednej komo-ry sa odtahuje reakčná zmes v množstvo0,01 až 20 % hmot., s výhodou 2 až 10 %hmot. z celkového množstva reakčnej zmesipretekajúceho komorou. Severogrtfia, n. p. závod 7, Mozt Cena 2,40 KSt