CS262709B1 - Hygienická vložka se zlepšenými sorpčními schopnostmi - Google Patents

Hygienická vložka se zlepšenými sorpčními schopnostmi Download PDF

Info

Publication number
CS262709B1
CS262709B1 CS856965A CS696585A CS262709B1 CS 262709 B1 CS262709 B1 CS 262709B1 CS 856965 A CS856965 A CS 856965A CS 696585 A CS696585 A CS 696585A CS 262709 B1 CS262709 B1 CS 262709B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
sorption
sanitary napkin
layer
superabsorbent
fibers
Prior art date
Application number
CS856965A
Other languages
English (en)
Other versions
CS696585A1 (en
Inventor
Svatopluk Ing Zastera
Zdenek Ing Dvorak
Original Assignee
Svatopluk Ing Zastera
Zdenek Ing Dvorak
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Svatopluk Ing Zastera, Zdenek Ing Dvorak filed Critical Svatopluk Ing Zastera
Priority to CS856965A priority Critical patent/CS262709B1/cs
Publication of CS696585A1 publication Critical patent/CS696585A1/cs
Publication of CS262709B1 publication Critical patent/CS262709B1/cs

Links

Landscapes

  • Absorbent Articles And Supports Therefor (AREA)

Abstract

Řešení se týká zlepšení sorpční vlastností hygienické vložky při použití superabsorbentu, snížení hmotnosti, objemnosti a rozměrové stability výrobku gři používání. Hygienická vložka má sorpční útvar obalený buničitým papírem a netkanou textilií, z vnější strany kryt^ folií zabraňující znečištění prádla, přičemž je zajištěn suchý omak výrobku při použití. Sorpční útvar vložky se skládá z lícové vrstvy, obsahující homogenní směs 30 až 90 ~/o hmot. krátkých celulózových vláken a 10 až 70 >ó hmot. superabsorbentu, ,a dále z rubové vrstvy z krátkých celulózových vláken se smáčedlem zvýšenou smáčivostí. Sorpční útva£ je ze strany rubové vrstvy opatřen zpevňujícími prolisy.

Description

Vynález řeší hygienickou vložku na bázi superabsorbentu, která má sorpční útvar obalený buničitým papírem a netkanou textilií, z vnější strany krytý fólií, která je na omak při použití suchá.
Hygienická vložky se sníženou hmotností sorpční vrstvy obsahující tzv. superabsorbent, vykazující vysokou sorpční schopnost pro tělní kapaliny, jsou vyráběny ve vyspělých státech nejčastěji v těchto konstrukčních uspořádáních:
a) Superabsorbent ve formě prášku je celoplošně nanesen na vrstvě krátkých vláken z drcené celulózy a překryt další vrstvou drcené celulózy. Takto vytvořená sorpční vrstva je obalena buničitým papírem a netkanou textilií· Na rubové straně sorpční vrstvy (směrem od těla) je polyetylenová fólie zabraňující znečištění prádla a na rubu výrobku je nános samolepícího pojivá, který nedovoluje posouvání vložky při jejím použití·
b) Na rubovou stranu sorpční vrstvy vytvořené z vláken z drcené celulózy je položena další sorpční vrstva sestávající ze dvou buničitých papírů, mezi kterými je fixován superabsorbent nejčastěji ve formě prášku. Někdy je zde místo buničitého papíru použita slisovaná vrstva z krátkých celulózových vláken. Adjustace výrobku je stejná jako v předchozím případu.
- 2 262 709
Nevýhoda známých konstrukčních řešení vyplývá z vysokých sorpčních schopností superabsorbentů. Jestliže je superabsorbent umístěn v sorpční celulozové vrstvě ve formě celoplošně nanesené vrstvy prášku, dochází při sorpci tělní kapaliny k značnému zvětšení objemu superabsorbentu a vytvoření souvislé vrstvy, která zabraňuje dalšímu pronikání tělní kapaliny sorpční vrstvou. Proto se superabsorbent aplikuje jen ve velmi malém množství, blíže k rubu výrobku, což má za následek jen malé zlepšení jeho sorpČních vlastností·
Konstrukční uspořádání (podle b), kde superabsorbent ve formě prášku je fixován mezi buničitými papíry nebo slisovanými vrstvami drcené celulózy a tento plošný útvar je položen na rubovou stranu sorpční vrstvy, má nevýhodu v tom, že superabsorbent je schopen sorbovat tělní kapalinu až tehdy, je-li ve vrchní vrstvě drcené celulózy přebytek tělní kapaliny. To už výrobek vykazuje vlhký omak. Toto konsi^ikční uspořádání v důsledku vložené papírové vrstvy se superabsorbentem zajišíuje dobrou rozměrovou stabilitu při užívání.
Výrobky uvedených konstrukčních uspořádání vyrábí řada zahraničních firem.
Nové řešení konstrukce hygienické vložky má odstranit uvedené nedostatky stávajících výrobků, tedy má zvýšit sorpční schopnost výrobku přimíšením superabsorbentu při dokonalém využití sorpčních vlastností komponent sorpční vrstvy a zachování suchého omaku výrobku při jeho použití. Dále má výrobek mít zachovánu rozměrovou stabilitu během použití.
Většinu výše uvedených nevýhod odstraňuje hygienická vložka.na bázi superabsorbentu, které má sorpční útvar obalený buničitým papírem a netkanou textilií, z vnější
- 3 282 709 strany krytý folií, přičemž je vložka na omak při použití* suché· Hygienické vložka se vyznačuje tím, že sorpční útvar se sklédá z lícové vrstvy obsahující homogenní směs 30 až 90 % hmot. krátkých celulózových vláken a 10 až 70 % hmot. superabsorbentu, a dále z rubové vrstvy z krátkých celulózových vláken napuštěných smáčedlem.
Z hlediska nékladů na materiál je výhodné, jestliže sorpční útvar obsahuje krátká celulózová vlákna z drcené celulózy nebo vlákna z drceného sběrového papíru nebo vlékna z textilních odpadů, s příměsí 0 až 30 % hmot. vláken polypropylenových nebo polyamidových nebo polyesterových .
Pro zlepšení pevnosti je sorpční útvar se strany rubové vrstvy opatřen zpevňujícími prolisy. Superabsorbent je vybrán ze skupiny zahrnující zesítěný kopolymer sodné soli kyseliny methakrylové, zesítěný kopolymer sodné soli kyseliny akrylové, zesítené karboxymethylcelulózy nebo karboxymethyléther škrobu. Hubová vrstva obsahuje smáčedlo například na bázi kopolymeru ethylenoxid-propylenoxid v množství 0,1 až 2,5 % hmot.
Výhoda navržené hygienické vložky je ve stále suchém omaku jejího povrchu až do nasycení tělní kapalinou. Další výhodou tohoto uspořádání je možnost změny sorpčních schopností výrobku změnou poměru hmotného zastoupení lícové a rubové vrstvy sorpčního útvaru při vhodném poměru celulózy a superabsorbentu v lícové vrstvě, bez nebezpečí ucpání mezivlákenného prostoru sorpční vrstvy zbotnalým superabšorbentem.
Hygienická vložka má sorpční útvar vytvořený ze dvou vrstev o rozdílných vlastnostech. Sorpční útvar je obalen buničitým papírem a netkanou textilií a z rubové strany je krytý folií zabraňující znečištění prádla při použití.
262 709
Hyg ienická vložka vykazuje při použití suchý omak. Lícová vrstva sorpčního útvaru, blíže k tělu, je složena z homogenní směsi vláken z drcené celulózy a superabsorbentu ve vhodném hmotnostním poměru. Poměr obou hmotných složek lícové vrstvy je volen s ohledem na sorpční schopnosti složek tak, aby po zbotnání tělní kapalinou zůstaly ve vrstvě volné prostory, dovolující pronikání přebytku tělní kapaliny. lato vrstva má v důsledku přítomnosti superabsorbentu vysokou sorpční schopnost, ale poměrně nízkou smáčivost, Čímž je omezeno rozvádění kapaliny v rovině vrstvy. Rubová vrstva sorpčního útvaru je z drcené celulózy a vykazuje nižší sorpční schopnost než vrstva lícová· Má však vyšší smáčivost a tedy schopnost rozvádět tělní kapalinu ve své rovině. Místo vláken získaných drcením celulózového listu lze použít v obou vrstvách vláken, vyrobených rozvlákněním sběrového papíru, případně i jiných celulózových vláken. Celulózová vlákna mohou být ve směsi s vlákny syntetickými, kterých může být 0 až 30 %. Mohou to být vlékna polypropylenová, polyamidová nebo polyesterová z přádelnických odpadů nebo z konfekčních odstřižků.
Funkce vytvořené sorpční vrstvy je následující:
Těla se dotýkající lícová vrstva při použití pohltí část tělní kapaliny, ale superabsorbent nedovoluje jejímu rozpíjení po celé ploše vrstvy. Přebytek kapaliny prosakuje dospodu, do rubové vrstvy, které ji rozvádí do větší části plochy. Při přebytku kapaliny v rubové vrstvě je kapalina odsávána a sorbována lícovou vrstvou až do nasycení výrobku tělní kapalinou. Rozměrovou stabilitu zajišťuje prolisování výrobku.
Prostorové uspořádání a funkce hygienické vložky podle vynálezu je blíže vysvětlena na schematických výkresech obr. 1 až obr. 4, kde obr. 1 - znázorňuje v kosoúhlém pohledu a v částečném řezu hygienickou vložku podle vynálezu;
- 5 262 7D9 obr. 2 - znázorňuje hygienickou vložku v podélném řezu při první fázi průniku tělní kapaliny do vložky;
obr. 3 - znázorňuje hygienickou vložku v podélném řezu při druhé fázi rozvádění tělní kapaliny rubovou vrstvou sorpčního útvaru;
obr. 4 - znázorňuje hygienickou vložku v podélném řezu v konečné fázi sorpce tělní kapaliny lícovou vrstvou sorpčního útvaru.
Hygienická vložka podle vynálezu, znázorněného na obr
1, ae 3klédá z lícové vrstvy 1_ ze směsi vláken a superabsorbentu. Na lícové vrstvě 1 je rubová vrstva 2, která má stejné rozměry jako lícová vrstva 1. Rubová vrstva 2 obsahuje drcenou celulózu nebo obdobný savý materiál a je zpěv něna prolisy Lícová vrstva 1 s rubovou vrstvou 2 tvoří sorpční útvar a ten je obalen buničitým papírem 4. Mezi rúbovou vrstvu 2. a buničitý papír 4 je vložena polyethylenová folie J· Vrchní vrstvu hygienické vložky tvoří netkaná textilie 2, která má z rubové strany výrobku pruh samolepicí vrstvy 6· Netkaná textilie 5, na koncích výrobku pře sáhuje a je ukončena slepením.
262 7B9
Ka obro 2 je znázorněna hygienická vložka v podélném řezu. Hustým šrafováním je znázorněna tělní kapalina 9 a místo kontaktu 8, kterým proniká tělní kapalina 9 do lícové vrstvy 1. Tělní kapalina 9 proniká malou plochou lícové vrstvy 1.
Na obr. 3 je znázorněn průnik tělní kapaliny 2 lícovou vrstvou 1 do rubové vrstvy 2 sorpčního útvaru. Zde je tělní kapalina 2 rozváděna do plochy rubové vrstvy 2, přičemž lícová vrstva 1 je dosud smočena tělní kapalinou 2 3θη v místě jejího průniku, tj. v okolí kontaktu 8.
Z obr. 4 je patrná sorpce tělní kapaliny 2 8 rubové vrstvy 2 lícovou vrstvou 1 při přebytku tělní kapaliny 9 v rubové vrstvě 2. Sorpce tělní kapaliny 2 probíhá směrem k povrchu výrobku, tj. z rubové vrstvy 2 do lícové vrstvy 1, až do nasycení sorpčního útvaru tělní kapalinou 2·
Příklad 1
Sorpční část hygienické vložky se vyrobí tak, že na vrstvu z vláken drcené celulózy o ploěné hmotnosti 160 g/m^ se umístí vrstva vytvořené z homogenní směsi vláken z drcené celulózy a superabsorbentu na bázi zesítěného kopolyméru obsahujícího sodnou sůl kyseliny metakrylové, kde poměr superabsorbentu a celulózy je 1 : 4. Tato lícová vrstva 1 2 sorpčního útvaru má plošnou hmotnost 240 g/m . Vytvořený útvar slouží jako sorpční část hygienické vložky.
Příklad 2 ,
Vrstvený sorpční útvar vytvořený stejně jako v příkladu 1 obsahuje v lícové vrstvě 1 superabsorbent na bázi sodné soli kyseliny akrylové a jeho poměr k celulóze v lícové vrstvě 1 je 1 : 5. Sorpční útvar je na rubové straně 2 opatřen prolisy £ ve tvaru 2 mm silných proužků, vzdálených od sebe 15 mm, kolmých na delší stranu útvaru. Vytvořený útvar slouží jako sorpční vrstva hygienické vložky.
Příklad 3
282 709
Rubová vrstva 2 sorpčního útvaru se vytvoří z vláken z drcené celulózy, které pro zvýšení smáčívosti jsou upravena neionogením tenzidem na bázi poiypropylenexidu v množství 0,1 % hmotnostních· Tato rubová vrstva 2 má plošnou hmotnost 300 g/m^. Lícová vrstva 1 je vytvořena z homogenní směsi vláken z drcené celulózy a superabsorbentu na bázi karboxymetyléter škrobu, kde poměr superabsorbentu a celulózy je 1 : 3« Plošná hmotnost této lícové vrstvy 1 je 150 g/m · Vytvořený sorpční útvar je na rubové straně 2 opatřen prolisy χ podobně jako v příkladu 2. Slouží jako sorpční část hygienické vložky·
Příklad 4
Sorpční útvar hygienické vložky se vytvoří vrstvením vláken získaných rozvlákněním sběrového papíru délky 0,5 až 3 mm, která jsou upravena pro zvýšení smáčivosti tenzidem na bázi polyetylenoxidu v množství 0,2 % hmotnostních. Ru2 bová vrstva 2 mó plošnou hmotnost 250 g/m a lícová vrstva
1, obsahující superabsorbent na bázi zesítěné sodné soli ** 2 kyseliny polyakrylové, mé plošnou hmotnost 250 g/m . Poměr superabsorbentu a celulózy v lícové vrstvě JL je 1 i 3. Vytvořený sorpční útvar je z rubové strany 2 zpevněn prolisy 2· Slouží jako sorpční část hygienické vložky.

Claims (6)

1. Hygienická vložka na bázi superabsorbentu, které mé sorpční útvar obalený buničitým papírem a netkanou textilií, z vnější strany krytý fólií, která je na omak při použití suchá, vyznačená tím, že sorpční útvar se skládá z lícově vrstvy (1), obsahující homogenní směs 30 až 90 % hmot. krátkých celulózových vláken a 10 až 70 % hmot. superabsorbentu, a dále z rubové vrstvy (
2) z krátkých celulózových vláken napuštěných smáčedleo.
.2· Hygienická vložka podle bodu 1, vyznačená tím, že sorpční útvar obsahuje krátké celulozové vlákna z drcené celulózy nebo vlákna z drceného sběrového papíru.
3. Hygienická vložka podle bodu 1, vyznačené tím, že sorpční útvar obsahuje krátká celulozové vlékna z textilních odpadů, s příměsí 0 až 30 % hmot. vláken polypropylenových nebo polyamidových nebo polyesterových.
4. Hygienická vložka podle bodu 1, vyznačená tím, Že sorpční útvar je ze strany rubové vrstvy (2) opatřen zpevňujícími prolisy (7) o
5« Hygienické vložka podle bodů 1 až 3» vyznačená tím, že superabsorbent je vybrán ze skupiny zahrnující zesítěný kopolymer sodné soli kyseliny methakrylové, zesítěný kopolymer sodné soli kyseliny akrylové, zesítěné karboxymethylcelulózy nebo karboxymethyléther škrobu.
6. Hygienická vložka podle bodu .1, vyznačená tím, že rubové vrstva (2) obsahuje amáčedlo například na bázi kcpolymeru ethylenoxid-propylenoxid v množství 0,1 až 2,5 % hmot.
CS856965A 1985-09-28 1985-09-28 Hygienická vložka se zlepšenými sorpčními schopnostmi CS262709B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS856965A CS262709B1 (cs) 1985-09-28 1985-09-28 Hygienická vložka se zlepšenými sorpčními schopnostmi

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS856965A CS262709B1 (cs) 1985-09-28 1985-09-28 Hygienická vložka se zlepšenými sorpčními schopnostmi

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS696585A1 CS696585A1 (en) 1988-08-16
CS262709B1 true CS262709B1 (cs) 1989-03-14

Family

ID=5417900

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS856965A CS262709B1 (cs) 1985-09-28 1985-09-28 Hygienická vložka se zlepšenými sorpčními schopnostmi

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS262709B1 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS696585A1 (en) 1988-08-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0637952B1 (en) An absorbent body in an absorbent article, such as a sanitary napkin, a panty protector, incontinence guard, diaper and the like
US4307721A (en) Non-woven fabric for sanitary napkin
US4681577A (en) Disposable urinary and fecal waste containment product
EP0929279B1 (en) Absorbent bodies in absorbent articles having improved liquid acquisition properties
CA2487027C (en) Absorbent article with multiple core
US5451442A (en) Absorbent panel structure for a disposable garment
KR20020039634A (ko) 흡수성 물품
US4417893A (en) Sanitary napkin
JPS621298B2 (cs)
NZ278465A (en) Absorbent body in an absorbent product comprising a liquid acquisition well, a liquid storage portion and a liquid wicking layer
NO162404B (no) Absorpsjonsmateriale, saerlig til bruk i engangsprodukter slik som bleier, sanitaerbind eller bandasjer.
WO1991014415A1 (en) A sanitary napkin or incontinence guard
EP0858791B1 (en) Absorbent article
JP2014532525A (ja) 二重コアを有する吸収性物品
JPH0751141B2 (ja) 低密度弾性構造物上に設けられた大孔を有する生理用ナプキン
KR20000048712A (ko) 흡수용품
JPS5939136B2 (ja) 生理用ナプキン
GB2139096A (en) Absorbant structure with reservoirs and a channel
EP3053557A2 (en) Absorbent article
EP0140471B1 (en) Disposable urinary and fecal waste containment product
US6610902B1 (en) Absorbent structure for use in an absorbent article
JP3794590B2 (ja) キャビティを含む吸収体
CZ223892A3 (en) Composite liquid-absorbing pad and process for producing thereof
JPH0326611B2 (cs)
JPH11318982A (ja) 吸収性物品