CS262469B1 - B,S,13-trini«ttrá-4,6-tetraM<edlM-3,13-<Mol·jeho 3-0-ecyl-ťlerlváty • způsob jejich pffptmvy - Google Patents

B,S,13-trini«ttrá-4,6-tetraM<edlM-3,13-<Mol·jeho 3-0-ecyl-ťlerlváty • způsob jejich pffptmvy Download PDF

Info

Publication number
CS262469B1
CS262469B1 CS872919A CS291987A CS262469B1 CS 262469 B1 CS262469 B1 CS 262469B1 CS 872919 A CS872919 A CS 872919A CS 291987 A CS291987 A CS 291987A CS 262469 B1 CS262469 B1 CS 262469B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
coh
acetal
diol
trimethyl
substance
Prior art date
Application number
CS872919A
Other languages
English (en)
Other versions
CS291987A1 (en
Inventor
Petr Rndr Csc Lastovka
Ladislav Rndr Csc Kalvoda
Karel Rndr Csc Slama
Original Assignee
Lastovka Petr
Kalvoda Ladislav
Slama Karel
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lastovka Petr, Kalvoda Ladislav, Slama Karel filed Critical Lastovka Petr
Priority to CS872919A priority Critical patent/CS262469B1/cs
Publication of CS291987A1 publication Critical patent/CS291987A1/cs
Publication of CS262469B1 publication Critical patent/CS262469B1/cs

Links

Landscapes

  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Abstract

Řešení ee týká látky a vysokou účinností juvenilního hormonu hmyzu 5,9,13- -trimethyl-4,6-tetradekadien-3,13-diolu a jeho 3-0-acylderivátů, obecného vzorce (CH3)2COH-(CH2)3-CH(CH3)-CH2-CH-CH-C(CHj1· -CHOX-CH2CHi (I), kde X - H nebo COR, přičemž R značí rovný nebo rozvětvený řetězec a 1 aš 25 atomy uhlíku. Příprava látky zahrnuje kondenzaci acetylenického alkoholu (CH3)2COH-(CH)-CH(CH)-CH-CBCH z 1,1-dialkoxybutan -3-onem CH3-CO-CH2-CH(OŘ)2, kde lt značí methyl nebo ethyl, za vzniku acetalu (CH3)2COH-(CH2 > 3-CH(CH3)-CH2-C· ■C-COH(CH31-CH2-CH(OŘ)2 tak, že se acetylenický alkohol převede dvěma ekvivalenty alkylmagnesiumhalogenidu v rozpouštědle na organohořečnatou sloučeninu, na kterou se působí l,l-dialkoxybutan-3-onem při teplotách 0 až 100 °C a v získaném acetalu ae pak redukuje trojná vazba na dvojnou hydrogenacl nebo redukcí komplexními hydridy, načež ae při kyselé hydrolýze acetalových skupin dehydratuje olefinický acetal (ch3)2coh-<ch2> 3-ch<ch3>-ch2-ch-ch-coh <ch3)- -CH(OR)2 za vzniku dienického aldehydu (CH3)2COH-(CH2)3-CH(CH3)-CH2-CH«CH-C<CH3l- -CH-CHO a jeho působením na přebytek etnyluagnesiumhalogenidu v rozpouštědle vzniká biologicky aktivní diol, přičemž esterifikace hydroxylové skupiny v poloze 3 se uskutečni působením alkylačního činidla na pyridinový roztok diolu za chlazení na laboratorní teplotu.

Description

Předmětem vynálezu je látka s vysokou účinností juvenilního hormonu hmyzu a způsob její přípravy.
Biologické metody boje se synantropními a zemědělskými škůdci, které by omezily nebo nahradily problematické používání toxických pesticidů, jsou stále více v popředí základního i aplikovaného výzkumu. Jedním z těchto směrů je i uplatnění látek s morforegulačními účinky, především syntetických analogů juvenilního hormonu hmyzu neboli juvenoidú, blokujících vývojové a reprodukční mechanismy. Hlavními nevýhodami dosud uplatněných juvenoidú, např. methoprenu nebo hydroprenu, jsou dočasnost účinku a tedy nezbytnost plynulé aplikace, nízká perzistence v těle hmyzu i prostředí, malá selektivita a konečně i častá repelence při potravní aplikaci.
Popsané nedostatky odstraňuje látka podle vynálezu, 5,9,13-trlmethyl-4,6-tetradekadien-3,13-diol a jeho 3-0-acylderiváty, obecného vzorce (CH3)2COH-(CH2)3-CH(CH3)-CH2-CH«CH-C(CH3)» CHOX-CH2CB3 (I), kde X «· H nebo COR, přičemž R značí rovný nebo rozvětvený řptězec s 1 až 25 atomy uhlíku. Příprava látky podle vynálezu spočívá v kondenzaci acetylenického alkoholu (CH3)2COH-(CH2)3-CH(CH3)-CH-C«CH s l,l-dialkoxybutan-3-onem CH3-CO-CH2-CH(OŘ)2, kde R značí methyl nebo ethyl, za vzniku acetalu (CHj)2-COH-(CH2>3~CH(CH3)-CH2-C»C-COH(CH3)-CH2)CH(OÉ)2 tak, že se acetylenický alkohol převede dvěma ekvivalenty alkylmagnesiumhalogenidu v rozpouštědle, např. v etheru nebo tetrahydrofuranu, na organohořečnatou sloučeninu, na kterou se působí l,l-dialkoxybutan-3-onem při teplotách 0 až 100 °C a v získaném acetalu se pak redukuje trojná vazba na dvojnou hydrogenací nebo redukcí komplexními hydridy a současně se při kyselé hydrolýze acetalových skupin dehydratuje olefinický acetal (CH3)2COH-(CH2)3-CH(CH3)-CH2-CH -CH-COH(CH3)-CH(OIÍ)2 za vzniku dienického aldehydu (CH3) 2COH-(CH2)3-CH(CH3)-CH2-CH=CH-C(CH3)“ “CH-CHO a jeho působením na přebytek ethylmagnesiumhalogenidu ve vhodném rozpouštědle, např. v etheru, vzniká biologicky aktivní diol (I), přičemž esterifikace hydroxylové skupiny v poloze 3 se uskutečni působením jednoho ekvivalentu acylhalogenidu na pyridinový roztok diolu (I) za chlazení na 20 °C.
Látka podle vynálezu má při topikální i perorální aplikaci podstatně vyšší účinky na některé druhy hmyzu než dosud známé juvenoidy. Tyto účinky spočívají ve vyvolání vývojových poruch u preimaginálních stádií, blokování přeměny v dospělce, částečné až úplné sterilitě dospělců a zvýšené mortalitě všech ovlivněných jedinců. Důsledkem je omezení reprodukce, postupné vymírání a konečně úplná eradikace příslušné populace cílového druhu. Na rozdíl od dosud uplatněných juvenoidú, jako je hydropren či methopren, se uplatňuje u látky podle vynálezu a jejich 3-O-acyldeřivátů vysoká perzistence v prostředí i v těle hmyzu, u něhož, v závislosti na fyziologickém stáří jedinců, dochází v různé míře k protrahovanému účinku. Při požití látky posledním larválním instarem je efekt, projevující se morfologickými abnormalitami při přeměně v imago, prakticky okamžitý. O mladších vývojových stádií dochází při přijmu k inkorporaci látky do tukových zásob a pozdějšímu uvolnění účinné složky v době mobilizace těchto zásob, při dokončení metamorfézy. Příčiny tohoto mechanismu tkvi mj. ve vysoké polaritě. Látky, jejichž juvenilizační účinky se aktivizují dodatečnou reakcí až v těle hmyzu náleží obecně mezi tzv. juvenogeny.
Význam použití látky podle vynálezu tkví v možnostech jednoduchého, zdravotnicky bezrizikového a ekonomického uplatnění k hubení těchto škůdců, vůči nimž byly dosud aplikovány pouze jedovaté pesticidy. Látka je vůči některým druhům vysoce aktivní již v nepatrných dávkách a vzhledem k nepříliš náročné výrobě- je její využití i ekonomicky výhodné. Protrahovaný účinek v organismu škůdce zajištuje požadovaný efekt i při jednorázovém použiti. Další velká přednost látky spočívá v tom, že její přítomnost v účinných dávkách zvyšuje olfaktorickou a gustatorickou atraktivitu návnady pro některé skupiny škůdců, např. Blattodea, a tím se zvyšuje i procento lákaných a ovlivněných jedinců. Podle výběru návnady a metody aplikace lze zaměřit působnost látky výlučně proti jedinému cílovému druhu. Látka je netoxická a bez jakýchkoliv dalších nežádoucích účinků na teplokrevné organismy. Její použití je tedy účelné zejména v objektech s vysokými zdravotnickými nároky.
Vysoká biologická účinnost látky podle vynálezu byla dosud prokázána u těchto druhů škůdců:
Blattodea: Blatta orientalis L., Periplaneta americana (L.) (Blattidae); Blattella germanica (L.) (Blattellidae), Nauphoeta cinerea (oliv.) (Blaberidae);
Orthoptera: Gryllulue domesticus (L.) (Gryllidae);
Hyiuenoptera: Monomorium pharaonis (L.) (Formicidae);
Coleopteras lenebrio molitor L., Tribolium confusum Duv., Tribolium castaneum Herbst (Tenebrionidae);
Lepidopteras Acrolepiopsis assectella (Zeller) (Acrolepiidae).
Z mnoha biologických testů účinnosti látky podle vynálezu uvádíme následující.
A. Biologický srovnávací test na potemníku moučném (Tenebrio molitor).
Srovnávané látky byly nanášeny topicky v 1 jul acetonu na tělo čerstvě vytvořených kukel. Stupeň morfologického ovlivnění je vyjádřen v jednotkách ID50 a udává vznik 50% ad.ultoidů.
Tabulka výsledků
Látka XD50 ()ug na jedince)
X 0,000 7
lauroyl-diol 0,004
acetyl-diol 0,001
Methopren 0,01
Hydropren 10,0
Test prokázal, že látka podle vynálezu (I) je na testovaný druh při topikální aplikaci přibližně 15x účinnější než Methopren a 15 OOOx účinnější než Hydropren. Rovněž její acetyla lauroyl- deriváty jsou průkazně účinnější než tyto látky.
Potravní směs obsahující masokostní a rybí moučku, pšeničné klíčky, sojovou mouku a sušené droždí byla napuštěna acetonovým roztokem látky podle vynálezu tak, aby po odpaření rozpustidla její obsah činil 1 000 ppm. Vždy po 30 samičích larvách 7. a 6. instaru bylo chováno na této dietě po dobu 14 dní, poté byla podávána normální potrava. Dospěvší samice.byly spářeny s neošetřenými samci. Byly hodnoceny malformace a fertilita těchto jedinců a životaschopnost F^ generace.
Tabulka výsledků
Ošetřený instar % larvoidů % adultoidů % semiimag % imag % sterilní F1 3. instar
7. 73,4 26,6 100 0
6. - 6,7 53,3 40,0 83,3 0
Terminologie:
larvoid = nadpočetný larvální instar s rudimenty křídel adultoid imago s larválními genitáliemi a redukovanými křídly semi-imago «= imago s definitivními genitáliemi a zčásti deformovanými křídly, sterilní.
Test prokázal, že samičí larvy dvou posledních instarů, vystavené krátkodobému působení látky podle vynálezu, nebyly schopné produkce životaschopného potomstva, Jedinci, vyvinutí z ovlivněných larev 7. instaru byli vesměs morfologicky deformovaní a sterilní, část samic, vyvinutých z larev 6. instaru byla bez malformnlch změn a dala vznik Fj generaci, jež však vyhynula před dosažením 3. instaru.
C. Biologický laboratorní test na potemníku skladištním (Tribolium confusum).
Larsenova dieta, tj. pšeničný šrot, sušené mléko, kvasnice a oves. vločky, byla napuštěna acetonovým roztokem látky (I), resp. jejím laurylesterem tak, aby výsledná dávka činila 0,1, 1, 10 resp. 100 ppm. 20 jedinců čerstvě vylíhlých dospělců testovaného druhu bylo trvale chováno na ošetřené dietě. Byla sledována schopnost vytvořit 3 následné generace.
Tabulka výsledků
Látka Dávka v ppm Kompletní vývoj generace
I 100
0,1
Lauryl- · 100 ester 10
0,1
Kontrola 0 +
+ + + + + + + + + + + + + + +
Test prokázal, Se látka podle vynálezu a její laurylester v dávce 100 ppm blokuje vývoj následné generace potemníka skladištního. V dávkách 10 a 1 ppm zabraňují obě látky vzniku dalších dvou generací. Mimořádně vysoká biologická účinnost byla tedy dokázána ještě v dietě, obsahující 1/10 000 % těchto látek.
D. Biologický laboratorní test na mollku česnekovém (Acrolepiopsis assectella).
K potravě pro kultivaci testovaného druhu, sestávající z kukuřičného šrotu, pšeničných klíčků, suchého droždí a vitaminů, byla přidána vodní emulze látky podle vynálezu a jejího laurylesteru v dávkách 0,1 až 10 ppm. 4ťJ až 50 jedinců larev bylo chováno na 5 ml takto ošetřené diety. Hodnocen byl stupeň morfologického ovlivnění a schopnost reprodukce dospělců. Testována byla též reziduální účinnost po 30 dnech.
Tabulka výsledků
Látka Reziduální doba Minimální dávka v ppm pro 100 % ve dnech malformací sterility
I 0 30 0,5 0,5 0,1 0,1
Lauryl- 0 1,0 0,5
ester 30 10,0 0,5
Jak ukázal test, obě látky způsobily 100 % malformací, tj. vznik larvoidů, jií v dávkách 0;5 resp. 1 ppm. Úplná sterilita nastala již při dávce 0,1 resp. 0,5 ppm. Nasazení larev 30 dnů po ošetření diety prokázalo téměř nezměněnou reziduální účinnost obou látek.
E. Biologický terénní test na rusu domácím (Blattella germanica) a mravenci farao (Monomorium pharaonis).
Látka podle vynálezu v dávce 1 000 ppm v granulované návnadové směsi byla aplikována na stanovišti pekárenského závodu se silným výskytem uvedených druhů škůdců. Úhrnné množství návnady v 5 potravních komůrkách činilo 250 g. Po dobu 3 měsíců byl stav výskytu a účinek látky monitorován týdenními odchyty do 8 mechanických lapačů.
a) Blattella germanica.
Hodnocena byla následující kriteria:
1. Průměr všech odchycených jedinců na lapač a den.
2. Průměr imag na lapač a den.
3. Průměr gravidních samic na lapač a den.
4. % larev 1. a 2. instaru z celkového souboru larev.
5. % morfologicky deformovaných samic, tj. larvoidů až semiimag.
Tabulka výsledků
Kriterium 0 před aplikaci Doba po aplikaci ve dnech
13 20 26 33 40 47 54 61 68
1. 20,5 15,4 13,5 13,3 7,8 10,7 7,2 3,6 3,0 2,5
2. 5,1 3,5 3,5 3,4 2,4 2,4 1,1 0,9 0,6 0,6
3. 2,7 1,2 1,3 0,9 0,6 0,6 0,2 0,2 0,08 0,06
4. 40,0 15,0 15,1 12,3 10,4 8,9 10,0 9,4 8,5 7,1
5. 0 39,9 38,2 41,5 47,3 50,0 47,9 63,6 71,0 76,8
Oproti dlouhodobému průměru před aplikací se celkový stav 68 dnů po aplikaci látky podle vynálezu snížil více než 8x, z toho průměr dospělců 8,5x a gravidních samic dokonce 45x.
Poměr malformních samic dosáhl 76,8 %, podíl všech sterilních samic však byl nepochybně ještě vyšší. Populace byla po 3 měsících redukována do té míry, že výskyt mimo lapače nebyl na stanovištích pozorován.
b) Monomorium pharaonis.
Na stanovišti byl před aplikací látky zjištěn výskyt 2 silných kolonií. Průměrné odchyty před aplikací: 300 až 350 dělnic, žádný pohlavní jedinec. Průměrné odchyty 61 až 90 dní po aplikaci: 3 až 5 dělnic, 2 až 3 samice.
Vymizení dělnic a výskyt jednotlivých bloudících samic signalizuje rozpad kolonie. Po 3 měsících aplikace již nebyl zjištěn žádný jedinec.
Uplatnění látky podle vynálezu způsobilo tedy během 2 až 3 měsíců výrazné potlačení původně značného výskytu obou druhů a prokázalo vysokou účinnost látky v terénních podmínkách.
Přikladl
Příprava 5,9,13-trimethyl-4,6-tetradekadien-3,13-diolu (I).
Ze 189 g 6-methyl-2-brom-5-heptenu a 29 g hořčíku ve 1 000 ml etheru se připraví roztok 6-methyl-5-hepten-2-yl-magnesium bromidu. Tento roztok se za intenzivního mícháni a chlazení na -5 až +5 °C přidá ke směsi methoxyallenu v množství 70 g a 2 g bromidu mědného ve 200 ml etheru. Poté se odstraní chladicí lázeň a směs se míchá ještě po dobu 45 min, vlije do směsi ledu a po rozpuětění sraženiny přidá 4 M kyselina chlorovodíková, až se oddělí vrstvy. Organická vrstva se promyje zředěným amoniakem a vysuší. Po oddestilování etheru přes kolonu se produkt reakce přečisti destilaci ve vakuu. Jímá se frakce t.v. 70 °C při 1,6 KPa, výtěžek 120 g, tj. 80 %. Získá se 4,8-dimethyl-7-nonen-l-in (II), obec. vzorce (CHj)2C“CH~(CHj)3 -CH(ch3)-ch2-c«ch.
Směs 120 g meziproduktu (II) a 180 g 99% kyseliny mravenčí se 20 h míchá za laboratorní teploty. Potom se reakční směs vlije do 1 000 ml vody a vzniklý formiát 4,7-dimethyl-l-noninu se extrahuje petroletherem. Extrakt se promyje zředěným amoniakem, vysuší a zahustí. Odparek se rozpustí v 200 ml ethanolu a k roztoku se za míchání po částech přidává 60 g hydroxidu sodného. Směs se míchá další lha poté zředí 600 ml vody. Produkt hydrolýzy se extrahuje petroletherem, extrakt se vysuší, zahustí a přečistí destilací přes kolonu. Vzniklý meziprodukt je 4,8-dimethyl-l-nonin-8-ol (III), obec. vzorce <CH3>2COH-(CH2)3-CH(CH3)-CH2-C«CH.
V baňce opatřené míchadlem, zpětným chladičem a dělicí nálevkou, se připraví roztok butylmagneslum chloridu v 1 300 ml etheru z 133 g butylchloridu a 31 g hořčíku. X roztoku butylmagnesiumchloridu se za míchání přikape 107 g acetylenického alkoholu (III) a směs se ponechá při laboratorní teplotě přes noc. Potom se k reakční směsi přikape 86 g 1,1-dimethoxybutan-3-onu, ponechá při laboratorní teplotě lha poté se rozloží přikapáním 1 000 ml nasyceného roztoku chloridu amonného. Organická vrstva se oddělí, vysuší a zahustí. Získá se 195 g odparku s obsahem 90% l,l-dimethoxy-3,7,ll-trimethyl-4-dodecin-3,ll-diolu (IV), obec. vzorce (CHj)jCOH-(CHj)jCHICHj)CH2-CC-COH(CHj)-CHj-CH(OCH3)2.
X roztoku 5 g octanu nikelnatého v 500 ml ethanolu se v hydrogenační aparatuře přidá 0,8 g hydridu sodno-boritého rozpuštěného v 5 ml vody, po 10 min 5 ml ethylendiaminu a posléze acetal (IV). Po spotřebě teoretického množství, tj. 14,3 1 vodíku se hydrogenační směs zfiltruje přes křemelinu a zahustí. Z odparku se po přidání 500 ml vody extrahuje produkt hydrogenace l,l-dimethoxy-3,7,ll-trimethyl-4-dodecen-3,ll-diol (V), obec. vzorce (CH3)COH(CH2)3~ CH(CH3-CH2-CH»CH-COH(CH3)-CH2CH(OCH3)2, petroletherem. Extrakt se vysuší a zahustí.
Diacetal (V) z předchozího stupně se přidá k 400 ml 60% kyselině octové a směs se zahřívá 1 h na 80 °C. Hydrolýza spojená s dehydratací se sleduje chromatografií na Silufolu v soustavě toluen ethalacetát 8:2, detekce se provádí vodným roztokem manganistanu draselného. Výchozí acetal Rj, 0,30 přechází po hydrolýze a dehydrataci na aldehyd 0,57. Po ochlazení reakční směsi a zředění 400 ml vody se produkt reakce extrahuje petroletherem. Extrakt se promyje vodným roztokem kyselého uhličitanu sodného, vysuší a zahustí. Získá se 136 g odparku 3,7,ll-trimethyl-2,4-dodekadlen-l-al-ll-olu (VI), obec. vzorce (CH3)2COH-(CH2)3~CH(CH3)-CH2-CH-CH-C(CH3)«CH-CHO.
Aldehyd (VI) v množství 136 g se rozpustí ve 250 ml etheru a roztok se přikape za míchání k 1 M roztoku ethylmagnesium bromidu ve 1 200 ml etheru. Po přidání aldehydu se reakční směs ještě 10 min míchá a pak rozloží 1 000 ml nasyceného roztoku chloridu amonného. Etherická vrstva se oddělí, vysuší a zahustí. Je získáno 152 g odparku výsledné látky 5,9,13-trimethyl-4,6-tetradekadien-3,13-diolu (I), obec. vzorce (CHj)2COH-(CH2)3-CH(CH3)-CH2-CH«CH-C(CH3>= «ch-choh-ch2ch3.
K analýze byl produkt přečištěn chromatografií na silikagelu v soustavě toluen-ethylácetát 7:3 (TLC na Silufolu Rf 0,20, detekce postřik 10% HjSO^ a zahřátí na 80 °C; produkt se vyvíjí červenofialově). Pro (268,43) vypočteno: 76,06 % C, 12,02 % H, nalezeno:
76,40 % C a 12,10 % H.
Příklad 2
Příprava 3-0-lauroyl-5,9,13-trimethyl-4,6-tetradekadien-3,13-diolu.
X 20 ml pyridinu se přidá 2,2 g lauroylchloridu a po ochlazení na 20 °C se ke směsi přidá roztok 2,7 g 5,9,13-trimethyl-4,6-tetradekadien-3,13-diolu v 5 ml pyridinu. Směs se míchá 12 h při laboratorní teplotě. Pak se roztok vlije do vody a produkt se extrahuje etherem. Extrakt se promyje vodou, vysuší a zahustí.
X analýze byl produkt přečištěn chromatografií na silikagelu v soustavě toluen-ethylacetát 9:1 (TLC na Silufolu Rj 0,30, detekce H2SO4>. Pro C29H54O3 (450,75) vypočteno: 77,27 % C, 12,08 % H, nalezeno: 77,55 % C, 12,30 % H.
Příklad 3
Příprava 3-O-acetyl-5,9,13-trimethyl-4,6-tetradekadien-3,13-diolu.
X roztoku 2,7 g 5,9,13-trimethy1-4,6-tetradekadien-3,13-diolu v 25 ml pyridinu se přidá 5 ml acetanhydridu a směs se ponechá 12 h při laboratorní teplotě. Pak ae směs vlije do vody a produkt se extrahuje diethyletherem. Extrakt ee promyje vodou, vysuš! a zahustí.
K analýze byl produkt přečištěn chromatografií na eilikagelu v soustavě toluen-ethylacetát 9:1 (TLC na Silufolu Rf 0,25, detekce H2SO4). Pro ci9H34°3 (310,46) vypočteno: 73,50 6 C, 11,50 « H, nalezeno: 73,30 «Ca 11,50 « H.

Claims (2)

PŘEDMĚT VYNALEZU
1. 5,9,13-trimethyl-4,6-tetradekadien-3,13-diol a jeho 3-0-acylderiváty, obecného vzorce (i) (ch3)2coh-(ch2)3-ch(ch3)-ch2-ch=ch-c(ch3)-chox-ch2ch3 (ch3)2coh-(ch2)3-ch(CH3)-CH2-CH«CH-C(CH3)«CHOX-CH2CH3 (I) kde X « H nebo COR, přičemž R značí rovný nebo rozvětvený řetězec s 1 až 25 atomy uhlíku,
2. Způsob přípravy látky (I) podle bodu 1, vyznačený tím, že se kondenzuje acetylenický alkohol (CHj) 2COH-(CHj) 3-CH(CH3)-CH-CBCH s 1,l-dialkoxybutan-3-onem CHj-CO-CHj-CH(Oíť) 2, kde R značí methyl nebo ethyl, za vzniku acetalu (CH3)2COH-(CH2,3-CH(CH3)-CH2-C»C-COH(CH3)-CH2-CH(OR*)2 tak, že se acetylenický alkohol převede dvěma ekvivalenty alkylmagnesiumhalogenidu v rozpouštědle na organohořečnatou sloučeninu, na kterou se působí 1,l-dialkoxybutan-3-onem při teplotách 0 až 100 °C a v získaném acetalu se pak redukuje trojná vazba na dvojnou hydrogenací nebo redukcí komplexními hydridy a poté se při kyselé hydrolýze acetalových skupin dehydratuje olefinický acetal (CHj) jCOH- (C«2) 3-CH (CHj) -CH2-CH=CH-COH(CH3) -CH(Olř) 2 za vzniku dieniokého aldehydu (CH3)2COH-(CH2)3-CH(CH3)-CH2-CH«CH-C(CH3)=CH-CHO a jeho působením na přebytek ethylmagnesiumhalogenidu v rozpouštědle vzniká biologicky aktivní diol (I), přičemž esterifikace hydroxylové skupiny v poloze 3 se popřípadě uskuteční působením alkylačního činidla na pyridinový roztok diolu (I) za chlazení na laboratorní teplotu.
CS872919A 1987-04-24 1987-04-24 B,S,13-trini«ttrá-4,6-tetraM<edlM-3,13-<Mol·jeho 3-0-ecyl-ťlerlváty • způsob jejich pffptmvy CS262469B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS872919A CS262469B1 (cs) 1987-04-24 1987-04-24 B,S,13-trini«ttrá-4,6-tetraM<edlM-3,13-<Mol·jeho 3-0-ecyl-ťlerlváty • způsob jejich pffptmvy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS872919A CS262469B1 (cs) 1987-04-24 1987-04-24 B,S,13-trini«ttrá-4,6-tetraM<edlM-3,13-<Mol·jeho 3-0-ecyl-ťlerlváty • způsob jejich pffptmvy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS291987A1 CS291987A1 (en) 1988-08-16
CS262469B1 true CS262469B1 (cs) 1989-03-14

Family

ID=5367734

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS872919A CS262469B1 (cs) 1987-04-24 1987-04-24 B,S,13-trini«ttrá-4,6-tetraM<edlM-3,13-<Mol·jeho 3-0-ecyl-ťlerlváty • způsob jejich pffptmvy

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS262469B1 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS291987A1 (en) 1988-08-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Blomquist et al. Chemistry and biochemistry of insect waxes
Ritter et al. Recent development in insect pheromone research, in particular in the Netherlands
EP0281522A1 (de) Insektizide und Parasitizide
OA11739A (en) Antiprotozoal saponins.
EP0189159A2 (de) 13Beta-Alkyl-milbemycinderivate zur Bekämpfung von Parasiten an Tieren und Pflanzen
Miller et al. Norsesquiterpenes as defensive toxins of whirligig beetles (Coleoptera: Gyrinidae)
US4877607A (en) Attractants for Dacus latifrons, the Malaysian fruit fly
CS262469B1 (cs) B,S,13-trini«ttrá-4,6-tetraM&lt;edlM-3,13-&lt;Mol·jeho 3-0-ecyl-ťlerlváty • způsob jejich pffptmvy
US4243660A (en) Composite insect attractant for male cabbage moths and a process for preparing its active agents
WO2014170915A1 (en) Insect repellents
EP0053756B1 (de) 2,6-Diethyl-3,5-dimethyl-2,3-dihydro-4H-pyran, Verfahren zu seiner Herstellung und seine Verwendung zur Früherkennung, Lokalisierung und Bekämpfung von Lasioderma serricorne F
DE2450160A1 (de) Arylalkylaether, verfahren zu ihrer herstellung und ihre verwendung
JP2942408B2 (ja) 有害生物忌避剤
DE2327736A1 (de) Polyenverbindungen
DE2735361C2 (de) 4-trans,7-cis,10-cis-Trideca-trienylacetat, Verfahren zu seiner Herstellung und Lockmittel für die Kartoffelmotte mit dieser Verbindung als Wirkstoff
CA2096345C (en) Avermectins and milbemycins to treat parasitic in dogs
DE725971C (de) Verfahren zur Herstellung von Trimethylhydrochinonaethern
JP2958169B2 (ja) 殺ダニ剤
Nishimura et al. Potent mosquito repellents from the leaves of Eucalyptus and Vitex plants
DE2406259A1 (de) Tetradeca-9, 11-dienyl-acetat und hieraus hergestelltes insekten anziehendes praeparat
JPH01311097A (ja) 駆虫剤
DE1814872A1 (de) Verfahren zur Herstellung von Epoxyverbindungen
EP0609253B1 (de) Verfahren zur herstellung, zwischenprodukte zur herstellung und die verwendung eines gemisches aus den isomeren des dodecadienols
WO2013112600A1 (en) Indentification and synthesis of a male-produced pheromone for the neotropical root weevil diaprepes abbreviatus (coleoptera: curculionidae)
Li Synthesis of new dicinnamoyl quinic acid derivatives and analogs and the evaluation of their potential as biopesticides