Vynález se týká granulovaného hnojivá pro lesy, parky, sady, vinice a zahrady s neutralizačními vlastnostmi.
V ČSSR se ročně dostává do ovzduší kolem 3,5 miliónů tun oxidu siřičitého, a to především spalováním málo hodnotného uhlí v tepelných elektrárnách. Část oxidu siřičitého se sice dostává dálkovým přenosem za hranice našeho státu, ale přibližně stejné množství je přinášeno z okolních států na naše území. Tato situace má značně negativní dopad na životní prostředí. V současné době se vyčíslují škody způsobené exhalacemi na 6 hž 10 000 Kčs/t S02. Výskyt kyselých dešťů je poměrně častý nejen v bezprostředním okolí zdrojů znečišťování ovzduší, ale i ve vzdálených, např. horských oblastech. Dochází tím k postupnému okyselování půd a k rozsáhlým škodám na vegetaci.
Je známo, že většina rostlin vyžaduje pro zdravý růst přibližně neutrální pH půdy a že při poklesu pH pod hodnotu 4 veškerá vegetace hyne. Okyselování půd se v zemědělství zabraňuje pravidelným vápněním nebo aplikací jemně mletého vápence, dolomitického vápence či dolomitu. V lesnictví je situace složitější, protože vápnění půdy se vzrostlou vegetací nepřichází v úvahu a použití uhličitanových forem je omezeno. Jemně mleté suroviny, které vykazují dobrý neutralizační efekt, nelze většinou použít, neboť větrné proudy by rozptýlily jemné částečky po Širokém okolí. Naopak hrubší částice o velikosti nad 0,5 mm v půdě reagují pozvolna a půdní kyselost tedy ovlivňují jen málo.
Uvedené problémy řeší předkládaný vynález, jehož podstatou je granulované hnojivo pro lesy, parky, sady, vinice a zahrady s neutralizačními účinky, které obsahuje 50 až 75 hmot. % dolomitu nebo vápence o velikosti částic do 0,5 mm, 5 až 10 hmot. % superfosfátu, 5 až 10 hmot. % mikromletého fosfátu,· až 20 hmot. % močoviny nebo močovinoformaldehydového kondenzátu a 5 až 10 hmot. % síranu draselného. Homogenní sBŠs uvedených surovin se nejlépe kompaktuje granulaci lisováním, přičemž
I
261 370 granulometrie výrobku se obvykle volí v rozmezí 2 až 4 mm. Soudružnost vyrobených granulí je možno zabezpečit bučí přísadou pojivá,nebo využitím chemické reakce probíhající v pevné fázi po slisování. Vynález využívá druhou z uvedených možností,'ppráškový superfosfát a příměsi v něm obsažené reagují s mikromletým fosfátem, s dolomitem, ale také s močovinou. Vyrobené granule je proto nutno po lisování ponechat 1 až 2 dny v suchém skladu, aby směs dobře proreagovala,a tím současně došlo ke zvýšení pevnosti částic. V důsledku probíhajících reakcí v pevné fázi po slisování se částečně sníží obsah vodorozpustné formy PgO^, av^®^ rostlinami asimilovatelná forma P20^ dosáhne minimálně 75 % z celkového obsahu Ρ20^. z hlediska dlouhodobějšího působení a ekologických aspektů je tato skutečnost přínosem. Fyzikální vlastnosti navrhovaného neutralizačního hnojivá, tj. tvrdost granulí v suchém stavu a jejich snadnou rozmělnitelnost ve vodě, je možno ještě zlepšit přídavkem jemně mletého přírodního zeolitu do lisované směsi. Přírodní zeolit navíc díky svým iontově výměnným a sorpčním vlastnostem částečně zpomaluje uvolňování živin a omezuje jejich vyplavování dešťovými srážkami do povrchových a spodních vod.
Použití směsi jemně mletého dolomitu s močovinou, mikromletým fosfátem, superfosfátem a síranem draselným je výhodné, neboť vedle neutralizace půdní kyselosti se současně dodávají do půdy nezbytné živiny dusík, fosfor, draslík a zejména hořčík, který je ve většině našich oblastí deficientní. Místo použitých zdrojů dusíku, fosforu a draslíku je stejně dobře možno aplikovat i jiné suroviny v závislosti na jejich ceně a aktuální dostupnosti. Zejména náhrada dobře rozpustné močoviny málo rozpustným močovinoformaldehydovým kondenzátem je výhodná. Obsah neutralizační složky v granulovaném hnojivu má být vždy 50 až 75 % z celkové hmotnosti směsi. Při leteckém vápnění lesů se používají vysoké dávky drceného dolomitického vápence. V Beskydech a Jeseníkách se aplikují 3 t/ha, v jiných lokalitách i dávky vyšší. Vzhledem k tomu, že navrhované hnojivo obsahuje neutralizační složku v jemné formě, která v půdě reaguje mnohem lépe než běžně používaný
261 370 hrubě drcený dolomitický vápence, je možno jeho dávky podstatně snížit. Doporučují se dávky maximálně 1 až 2 t/ha ošetřevané lesní plochy. Tím se do půdy dodá optimální množství živin a nedojde k přehnojení pěstovaných kultur.
Zastoupení živin a jejich obsah v granulovaném hnojivu s neutralizačními účinky je možno měnit podle požadavku odběratele a podle účelu, ke kterému bude použito. Neutralizační hnojivo je určeno především pro lesy, avšak je použitelné též pro neutralizaci a přihnojení zemědělského půdního“ fondu, parků, sadů, vinic, chmelnic a zahrad.
Příklad 1 :
Smísí se 60 kg jemně mletého dolomitu, 5 kg práškového superfosfátu, 10 kg mikromletého fosfátu, 17,5 kg práškové močoviny a 7,5 kg síranu draselného a vše se dobře zhomogenizuje. Homogenní směs se potom granuluje lisováním tlakem asi 20 MPa. Z vyrobeného produktu se vytřídí částice velikosti 2 až 4 mm a ponechají se dva dny v suchém skladu, čímž se pevnost granulí zvýší.
Parametry vyrobeného hnojivá : obsah MgO 12,5 %, CaO 18 %, celk. dusík.8 %, celk. ?2θ5 4 K20 4 %.
Příklad 2 :
Smísí se 50 kg jemně mletého dolomitu, 10 kg práškového superfosfátu, 9,5 kg mikromletého fosfátu, 11 kg močoviny,
9,5 kg síranu draselného a 10 kg jemně mletého přírodního zeolitu a vše se dobře promísí. Homogenní směs se potom granuluje lisováním tlakem asi 20 MPa. Z vyrobeného produktu se vytřídí částice velikosti 2 až 4 mm a ponechají se nejméně dva dny v suchém skladu pro zvýšení pevnosti granulí.
Parametry vyrobeného.hnojivá : obsah MgO 10,5 %, CaO 15 %, celk. dusík 5 %, celk. P2O5 5 %, K20 5 %.
I
Příklad 3 :
261 370
Smísí se 60 kg jemně mletého vápence, 10.kg práškového superfosfátu, 9,5 kg mikronletého fosfátu, 11 kg práškové močoviny a 9,5 kg síranu draselného. Směs se dobře zhomogenizuje a poté se granuluje lisováním tlakem asi 20 MPa. Z vyrobeného produktu se vytřídí částice velikosti 2 až 4 mm a ponechají se nejméně dva dny v suchém skladu pro zvýšení pevnosti granulí.
Parametry vyrobeného hnojivá : obsah CaO 30 %, celk. dusík 5 %, celk. P205 5 %, K20 5 %.
Příklad 4 :
Smísí se 70 kg jemně mletého dolomitu, 10 kg močovinoformaldehydového kondenzátu, 6 kg síranu draselného, 10 kg práškového superfosfátu a 5 kg mikromletého fosfátu a vše se zhomogenizuje. Směs se poté granuluje lisováním tlakem asi 20 MPa. Z vyrobeného produktu se vytřídí částice velikosti 2 až 4 mm a ponechají se nejméně dva dny v suchém skladu pro zvýšení pevnosti granulí.
Parametry vyrobeného hnojivá : obsah MgO 14,6 %, CaO 21 %, celk. dusík 3,5 %, celk. PgO^ 3,3 %, K20 1,9 %.