CS260636B1 - Wadding textile fabric - Google Patents
Wadding textile fabric Download PDFInfo
- Publication number
- CS260636B1 CS260636B1 CS871101A CS110187A CS260636B1 CS 260636 B1 CS260636 B1 CS 260636B1 CS 871101 A CS871101 A CS 871101A CS 110187 A CS110187 A CS 110187A CS 260636 B1 CS260636 B1 CS 260636B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- padding
- threads
- textile fabric
- longitudinal
- transverse
- Prior art date
Links
Landscapes
- Knitting Of Fabric (AREA)
Abstract
Výplňkový plošný textilní útvar slouží pro oděvní a hlavně pro technické účely. Výhodou je lepší zakotvení výplňkových nití v základní složce. Výplňkový plošný textilní útvar sestává ze základní a z výiplňkové složky, přičemž je základní složkou jednolícní osnovni jednoduchá nebo dvojitá pletenina. Výplňková složka je spojena alespoň místně se základní složkou a obsahuje nejméně dvě vzájemně pravidelně uspořádané nitové soustavy, probíhající střídavě do okrajů textilního, útvaru a vzájemně vázané v místech jejich překřížení se základní složkou mezi stěnami jednoduchých oček nebo zdvojených oček a spojovacími kličkami v každém řádku nebo střídavě pravidelně a/ /nebo nepravidelně v dalších za sebou následujících řádcích.The filling fabric is used for clothing and mainly for technical purposes. Advantage it is better to anchor the filling threads in the base folder. Padding textile the formation consists of a base and a filler constituent, while the basic component is monolithic warp single or double knit. The filler component is connected at least with the basic ingredient and contains at least two regularly arranged thread systems running alternately in the edges textile, formation and interconnected in places where they cross with the base component between the walls of simple stitches or double eyelets and connecting loops in each line or alternately periodically and / / or irregularly in subsequent consecutive events lines.
Description
Vynález se týká výplňkového plošného teřxtilního útvaru se základní složkou, vytvořenou z jednolícní osnovní jednoduché nebo dvojité pleteniny a s výplňkovou složkou v podobě nití, vlákenného rouna, svazku nití, fólií nebo kombinací těchto materiálů, přičemž je výplňková složka spojena alespoň v některých místech se základní složkou.BACKGROUND OF THE INVENTION The present invention relates to a padding textile fabric having a base component formed from a single-warp single or double knitted fabric and a padding component in the form of yarns, fibrous webs, yarn bundles, foils or combinations thereof. .
Z praxe a z patentové literatury je známo mnoho konstrukčních řešení výplňkových plošných textilních útvarů, sloužících jak pro oděvní, tak zejména pro technické účely. U některých provedení těchto textilií je použito do základů nosné složky osnovních pletenin a do výplňkové složky niťových útvarů. Tak například je známa jednolícní osnovní pletenina v trikotové vazbě, vyplněná podélnou a příčnou niťovou soustavou, spojenou vzájemně s vazbou pleteniny. Místa překřížení výplňkových soustav se základní pleteninou jsou rozmístěna výlučně mezi sloupky oček základní pleteniny. Podobně jsou u textilie typu Malimo diagonálně a podélně probíhající výplňkové soustavy spojeny pomocí pletařské vazby, tvořící základ. V tomto případě jsou místa překřížení výplňkových soustav nepravidelná a rozmístěna v textilním útvaru nahodile podle toho, v jakém místě pleteniny dochází k vzájemnému provázání základní a výplňkové složky.Many designs of padding textile formations for both clothing and especially technical purposes are known from practice and patent literature. In some embodiments of these fabrics, the backing component of the warp knitted fabric and the filler component of the yarn formations are used. Thus, for example, a one-face warp knitted fabric in a leotard weave is known, filled with a longitudinal and transverse yarn assembly interconnected with the knitted fabric. The points of intersection of the padding systems with the base knit are distributed exclusively between the stitch pillars of the base knit. Similarly, in a Malimo fabric, the diagonal and longitudinally extending padding systems are joined by means of a knitting weave forming the base. In this case, the intersection points of the padding systems are irregular and distributed randomly in the fabric, depending on where the knitted fabric interconnects the base and padding components.
Dále je známá jednolícní pletenina z více niťových soustav, z nichž jedna vytváří osnovní pleteninu a alespoň dvě další niťové soustavy jsou vzájemně překřížené. Vazba základní složky spojuje niťové soustavy, z nichž alespoň jedna je šikmá s diagonálním průběhem vzhledem k řádkům a sloupkům oček základní soustavy nití. Diagonálně uložené niťové soustavy jsou vázány spojovacími kličkami základní pleteniny alespoň v některých sloupcích oček. Průběh diagonálních nití je však nepravidelný a v důsledku toho i místa překřížení výplňkových soustav se základní pleteninou jsou rozmístěna nepravidelně v závislosti na místech styku obou složek textilie.Further, a one-face knit of multiple thread systems is known, one of which forms a warp knit and at least two other thread systems are crossed with each other. The weave of the base component connects the thread systems, at least one of which is oblique with a diagonal course with respect to the rows and columns of the stitches of the base thread system. The diagonally laid threads are bound by the connecting loops of the basic knitted fabric in at least some stitch columns. However, the course of the diagonal threads is irregular and, as a result, the intersection points of the padding systems with the base knit are spaced irregularly depending on the points of contact of the two fabric components.
Je rovněž známo provedení osnovní pleteniny, zesílené niťovými útvary jak v podélném a příčném, tak i v obou diagonálních směrech. Konstrukce pleteniny je zaměřena na pravidelné a výlučné uspořádání míst překřížení použitých niťových soustav se základní pleteninou střídavě jednak mezi dvěma sloupky oček, jednak mezi dvěma řádky, přičemž spojovací kličky mezi předcházejícím a následujícím očkem probíhají mimo tato místa překřížení.It is also known to provide warp knitted fabrics reinforced with threads in both longitudinal and transverse directions and in both diagonal directions. The construction of the knitted fabric is aimed at the regular and exclusive arrangement of the crossing points of the used thread systems with the basic knitting alternately between two stitch columns and between two rows, with the connecting loops between the preceding and the next eyelet extending outside these crossing points.
Nevýhodou konstrukce uvedených pletenin jg zejména značná deformace provázaných niťových soustav v důsledku jejich volného uspořádání mezi sloupky a řádky oček a také z důvodu zvýšeného napětí spojovacích kliček vazby pletenin, kterým dochází k porušování lineárně pokládaných niťových soustav.The disadvantage of the construction of said knitted fabrics is, in particular, a considerable deformation of the interconnected thread systems due to their free arrangement between the columns and the rows of stitches and also due to the increased tension of the knitting binding loops, which breaks the linearly laid thread systems.
Vynález si vytkl za cíl odstranit nedostatky známých typů výplňkových plošných útvarů, spočívající hlavně v nedostačujícím zakotvení výplňkové složky v základní složce a tím vytvořit nový typ textilního útvaru s parametry, jejichž souhrn jej předurčuje pro použití zejména v technické oblasti. Vytčených cílů bylo dosaženo konstrukcí výplňkového plošného textilního útvaru obsahujícího základní a výplňkovou složku, přičemž základní složku tvoří jednolícní osnovní jednoduchá nebo dvojitá pletenina z přímého, střídavého nebo' 'postupného kladení. Podstata vynálezu spočívá v tom, že výplňková složka obsahuje nejméně dvě vzájemně pravidelně uspořádané niťové soustavy, které probíhají střídavě do' okrajů textilního útvaru, a které jsou vázané se základní složkou v místech jejich vzájemného překřížení mezi stěnami a spojovacími kličkami jednoduchých nebo zdvojených oček, a to v každém řádku střídavě pravidelně a/nebo nepravidelně v dalších řádcích, následujících za sebou. Překřížené niťové soustavy svírají s podélnou a příčnou osou základní pleteniny shodný nebo rozdílný úhel. V rámci alternativní konstrukce je možno měnit překřížení niťových soustav tím, že jedna z nich leží v některých místech vzájemného překřížení blíže ke stěnám oček, a druhá blíže ke spojovacím kličkám těchto oček s možností střídání těchto poloh v pravidelném nebo nepravidelném sledu. Ve výhodném provedení svírají niťové soustavy s podélnou a/nebo příčnou osou plošného útvaru úhel v rozmezí 15° až 60°, nejvýhodněji však úhel 45°.SUMMARY OF THE INVENTION The object of the present invention is to eliminate the drawbacks of the known types of padding, mainly consisting in the insufficient anchoring of the padding component in the base component, and thereby to create a new type of textile formation with parameters whose summary predetermines it for use. The stated objectives have been achieved by the construction of a padding textile fabric comprising a base and padding component, the base component being a single-faced single or double weave knitted fabric of straight, alternate or sequential laying. SUMMARY OF THE INVENTION The filler component comprises at least two mutually regularly arranged yarn assemblies which extend alternately into the edges of the fabric and which are bonded to the base component at their cross-over points between the walls and the connecting loops of single or double stitches, and this in each row alternately periodically and / or irregularly in successive rows. The crossed thread systems form an identical or different angle to the longitudinal and transverse axes of the base knit. In an alternative construction, it is possible to vary the cross-over of the thread systems by having one of them at some cross-over points closer to the stitch walls, and the other closer to the stitch-connecting loops of the stitches, alternating these positions in regular or irregular sequence. In a preferred embodiment, the threads form an angle of 15 ° to 60 ° with the longitudinal and / or transverse axis of the sheet, most preferably 45 °.
Kromě zmíněných dvou překřížených niťových soustav je možno vložit do plošného textilního útvaru navíc další niťové výplňkové složky s příčnou a podélnou orientací.In addition to the two crossed thread systems, it is also possible to insert further thread filling components with transverse and longitudinal orientation into the textile fabric.
Z hlediska použitých materiálů v základní a ve výplňkových složkách jsou vhodné niťové útvary, například předené nitě z přírodních a chemických vláken, nekonečná chemická hladká a tvarovaná vlákna, skleněná ve formě přízí mono- nebo vícekómponentních, kovová hladká, uhlíková, aramidová, opředená kovová vlákna, dráty, fólie, s výhodou polymerní štěpitelhé a jiné fólie, pro výplňkovou složku s podélnou orientací. Rovněž tak jsou použitelné vložené vlákenné útvary zpevněné propletením, jehlováním nebo chemickým pojením, tkaniny apod.Threads such as spun yarns of natural and chemical fibers, continuous filaments of fine and shaped fibers, glass in the form of mono- or multi-component yarns, metal smooth, carbon, aramid, braided metal fibers are suitable for the materials used in the base and filler components. , wires, films, preferably polymeric cleavable and other films, for the filler component with longitudinal orientation. Also useful are interlining fiber formations reinforced by interweaving, needling or chemical bonding, fabrics and the like.
Ve srovnání se známými konstrukcemi výplňkových plošných textilních útvarů, založenými na nepravidelném uspořádání tzv. míst překřížení výplňkových soustav se základní pleteninou, případně na pravidelném rozmístění mezi sloupky a řádky základní pleteniny, jsou plošné útvary podle vynálezu charakteristické svým pravidelným uspořádáním míst překřížení přímo v očkách, což podporuje stejnoměrnou tažnost ve všech směrech a zároveň zabraňuje v uvolnění a posouvání výplňkových soustav.Compared to the known structures of padding textile structures based on the irregular arrangement of so-called intersection points of padding systems with a base knit, or on a regular spacing between the pillars and rows of the base knit, which promotes uniform ductility in all directions, while preventing padding systems from loosening and sliding.
6 0 6 3 66 0 6 3 7
Podstata vynálezu je blíže vysvětlena na připojených nákresech příkladných konstrukčních provedení, které znázorňují výplňkový plošný textilní útvar v několika typických variantách, a to na obr. 1 až S v nákresech vazeb a na obr. 7 až 15 v podélných řezech textilním útvarem, přičemž představuje obr. 1 základní jednolícní dvojitou pleteninu z přímého kladení se dvěma Šikmo ubíhajícími soustavami nití, obr. 2 základní jednolícní dvojitou pleteninu z kombinace přímého a střídavého kladení, rovněž se dvěma šikmo ubíhajícími soustavami nití, obr. 3 další obměnu základní jednolícní dvojité pleteniny z přímého a střídavého kladení, vyplněnou dvěma šikmo ubíhajícími soustavami nití, obr. 4 základní jednolícní jednoduchou pleteninu z přímého kladení se třemi výplňkovými soustavami nití, obr. 5 základní jednolícní jednoduchou pleteninu rovněž z přímého kladení vyplněnou čtyřmi soustavami nití a obr. 6 základní osnovní pleteninu z přímého kladení v protilehlém provedení vyplněnou dvěma šikmo ubíhajícími soustavami nití, příčně orientovanými soustavami a podélně orientovanou soustavou. Podélné řezy znázorňují na obr. 7 výplňkový plošný textilní útvar s vlákenným rounem mezi dvěma šikmo ubíhajícími soustavami nití, na obr. 8 s vlákenným rounem a jednou vloženou příčnou soustavou nití mezi dvěma šikmo ubíhajícími soustavami nití, na obr. 9 s vlákenným rounem mezi dvěma šikmo ubíhajícími soustavami nití a jednou příčnou soustavou nití z vnější strany, na obr. 10 s vlákenným rounem mezi dvěma příčnými soustavami nití, ležícími mezi dvěma šikmo ubíhajícími soustavami nití, na obr. 11 s fólií mezi dvěma příčnými soustavami nití, ležícími mezi dvěma šikmo ubíhajícími soustavami nití, na obr. 12 s vlákenným rounem mezi dvěma šikmo ubíhajícími soustavami nití a se soustavou svazků nití z obou vnějších stran, na obr. 13 s fólií mezi dvěma šikmo; ubíhajícími. soustavami nití a se dvěma příčnými soustavami nití z obou vnějších stran, na obr. 14 s vlákenným rounem mezi dvěma šikmo ubíhajícími soustavami nití, jednou soustavou svazku nití z jedné vnější strany a jednou příčnou soustavou nití z druhé vnější strany a na obr. 15 výplňkový plošný útvar se základní osnovní pleteninou v protilehlém provedení z obou vnějších stran, se dvěma šikmo ubíhajícími soustavami nití, se dvěma přesazenými příčnými soustavami nití a jednou podélnou soustavou nití uvnitř.BRIEF DESCRIPTION OF THE DRAWINGS The invention is explained in greater detail in the accompanying drawings of exemplary embodiments which show a padding fabric structure in several typical variations, in Figures 1 to S in weave drawings and Figures 7 to 15 in longitudinal sections of the fabric formation; Fig. 2 basic single-faced double knitted fabric from a straight lay with two obliquely threaded sets of threads, Fig. 2 basic single-faced double knitted fabric from a combination of straight and alternate laying, also with two obliquely running sets of threads Fig. 4 basic single-face single knitted fabric from direct laying with three filling thread systems, Fig. 5 basic single-face single knitted fabric also from direct laying filled with four 6 shows the basic warp knitted fabric of a direct laying in the opposite embodiment filled with two obliquely extending thread systems, transversely oriented systems and a longitudinally oriented system. The longitudinal sections show in Fig. 7 a padded textile web with a fibrous web between two slanting yarns, in Fig. 8 with a fibrous web and one inserted transverse yarn system between two slanting yarns, in Fig. 9 with a fibrous web between two 10, with a fiber web between two cross-threads between two cross-threads, in FIG. 11 with a film between two cross-threads, cross-threaded 12 with a fiber web between two slanting yarns and a set of yarn bundles from both outer sides, in FIG. 13 with a film between two slants; passing by. thread systems with two transverse thread systems from both outer sides, in Fig. 14 with a fiber web between two inclined thread systems, one thread bundle system from one outside and one transverse thread system from the other outside, and Fig. 15 a sheet-like structure with a basic warp knitted fabric in opposite design from both outer sides, with two inclined thread systems, with two offset transverse thread systems and one longitudinal thread system inside.
Na obr. 1 je znázorněno jedno z možných jednoduchých provedení výplňkového; plošného útvaru podle vynálezu, který sestává ze základní a výplňkové složky. Základní složku tvoří očka 1‘ jednolícní dvojité pleteniny z přímého řetízkového protisměrného kladení. Pro plošný textilní útvar jsou cha-. raktertisická tzv. místa vzájemného překříženi šikmo ubíhajících soustav nití 2 a 3, ve kterých nitě těchto soustav leží na sobě překřížené v každém řádku a ob jeden sloupek na stěnách 11, 11* oček 1' a přitom jsou vázány spojovacími kličkami 12, 12* zdvojených oček 1‘ obsahujících nitě z jedné a druhé základní soustavy. U vazby podle obr. 1 jsou úhly « a β shodné, v tomto případě svírají překřížení niťové soustavy 2, 3 s podélnou, respektive příčnou osou základní pleteniny, tj. se sloupky a řádky pleteniny úhel cca 45°. Místa vzájemného překřížení se stabilizačním účinkem pro plošný útvar jsou patrná například ve sloupku Sl v řádcích Rl, R3, R5, a v sousedním sloupku S2 v řádcích R2, R4,· R6. Pro názornost je popsaná vazební struktura vyznačena na obr. 1 pouze ve sloupcích oček Sl, S2, S3, zatímco ve zbývajících sloupcích oček S4 až S9 s jednoduchými očky z přímého kladení. Podle obr. 2 obsahuje základní složka výplňkového plošného textilního útvaru jednolícní dvojitou pleteninu ze zdvojených oček Γ, vytvořených z kombinace stejnosměrného přímého řetízkového kladení se střídavým trikotovým kladením. V místech vzájemného překřížení šikmo ubíhajících soustav nití 2, 3 leží tyto na stěnách 11, 11* oček 1‘ a jsou vázány spojovacími kličkami 12 z přímého řetízkového kladení, resp. 12* ze střídavého trikotového kladení. Místa vzájemného překřížení jsou patrná například ve sloupku oček S4 v řádcích R2, R4, R8 a ve sloupku oček S3 v řádcích Rl, R3, R5. Na obr. 2 jsou podobně jako na obr. 1 vyznačeny shodně velké úhly «, β, které svírají překřížené šikmo ubíhající soustavy nití 2, 3 s podélnou, respektive příčnou osou základní pleteniny. Na obr. 2 je pro lepší názornost vyznačena kompletní vazební struktura pouze ve sloupcích oček S4, S5, SB. Ve zbývajících oček Sl až S3 jsou zakreslena pouze trikotová očka z jedné soustavy nití a ve sloupcích oček S7 až S9 řetízková očka z druhé soustavy nití. Popis nákresu vazby na obr. 2 je platný také pro obr. 3 s tím rozdílem, že jsou zdvojená očka 1* vytvořena z kombinace stejnosměrného přímého řetízkového kladení se střídavým suknovým kladením. V místech vzájemného překřížení šikmo ubíhajících soustav nití 2, 3 leží tyto na stěnách 11, 11* oček 1* a jsou vázány spojovacími kličkami 12 z přímého řetízkového; kladení, respektive 12* ze střídavého suknového kladení. Na obr. 3 je pro lepší názornost vyznačena kompletní vazební struktura pouze ve sloupcích oček S4, S5, SS. Ve zbývajících sloupcích oček Sl až S3 jsou zakreslena pouze řetízková očka z jedné soustavy nití a ve sloupcích oček S7 až S9 očka v suknové vazbě z drulié soustavy nití. Podle obr. 4 je základní složka výplňkového plošného útvaru vytvořena z jednoduchých oček 1 z přímého řetízkového vedení. Šikmo ubíhající soustavy nití 2, 3 leží v místech vzájemného' překřížení společně s nitěmi 4 jedné příčné soustavy nití na stěnách 11 očekFIG. 1 depicts one of the possible simple filler embodiments; of a planar structure according to the invention, which consists of a base and a filling component. The basic component is the stitches of 1 ‘single-faced double knitted fabric from straight chain counter-directional laying. They are cha-. Characteristic so-called cross-over points of obliquely running sets of threads 2 and 3, in which the threads of these sets lie crossed on each other and on both pillars on the walls 11, 11 * of the stitches 1 'and are bound by connecting loops 12, 12 * stitches 1 'containing yarns from one and the other base system. In the weave according to FIG. 1, the angles β and β are identical, in which case they intersect the yarn assembly 2, 3 with the longitudinal and transverse axes of the base knit, i.e. the angle of the knitting columns and rows is about 45 °. The cross-over points with the stabilizing effect for the planar formation are apparent, for example, in the column S1 in rows R1, R3, R5, and in the adjacent column S2 in rows R2, R4, R6. For illustrative purposes, the described binding structure is shown in Fig. 1 only in the stitch columns S1, S2, S3, while in the remaining stitch columns S4 to S9 with single stitches from direct laying. Referring to Fig. 2, the base component of the padding textile fabric comprises a single-faced double knit of twisted stitches z formed from a combination of direct straight chain laying and alternating leotard laying. At the points of intersection of the slanting yarns 2, 3, they lie on the walls 11, 11 * of the stitches 1 váz and are bound by connecting loops 12 from a straight chain-laying, respectively. 12 * from alternating leotard laying. Cross-over points are seen, for example, in the stitch column S4 in rows R2, R4, R8 and in the stitch column S3 in rows R1, R3, R5. In FIG. 2, similarly as in FIG. 1, the same large angles, .beta., Which form the crossed diagonally extending sets of threads 2, 3 with the longitudinal and transverse axes of the base knit, respectively, are marked. In FIG. 2, the complete binding structure is shown only in the stitch columns S4, S5, SB for clarity. Only the tricot stitches from one set of threads are drawn in the remaining stitches S1 to S3 and chain stitches from the other set of threads are drawn in the stitch columns S7 to S9. The description of the weave shown in Fig. 2 is also valid for Fig. 3, except that the double loops 1 'are formed from a combination of direct straight chain laying with alternating skirt laying. At the points of intersection of the slanting thread systems 2, 3, they lie on the walls 11, 11 * of the stitches 1 * and are bound by connecting loops 12 of straight chain; Laying, respectively 12 * of alternate cloth laying. In Fig. 3 the complete binding structure is shown only in the stitch columns S4, S5, SS. In the remaining stitch columns S1 to S3 only chain stitches from one set of threads are plotted, and in the stitch columns S7 to S9, the stitches are in a weave connection from a twisted set of threads. Referring to FIG. 4, the base component of the padding sheet is formed from simple stitches 1 from a straight chain guide. The inclined thread systems 2, 3 lie at the cross-over points together with the threads 4 of one transverse thread system on the walls of the stitches 11
280636 i a jsou přitom vázány spojovacími kličkami 12, rovněž z přímého řetízkového kladení. Blíže ke spojovacím kličkám oček 12 leží nitě šikmo ubíhající soustavy 2, blíže ke stěnám 11 oček 1 nitě šikmo ubíhající soustavy 3 a mezi nimi nitě 4 příčné soustavy nití. Místa vzájemného překřížení jsou patrná například ve sloupku oček Sl v řádku R2 a RS, ve sloupku oček 82 v řádku R4 a R7. Tato· místa jsou rozmístěna v jednom řádku ob jeden sloupek oček, tj. v lichých sloupcích oček v řádcích R2 a R5 a v sudých sloupcích oček v řádcích R4 a R7. Nitě 4 příčné soustavy nití prochází všemi řádky pleteniny. Šikmo ubíhající soustavy nití 2, 3 svírají s podélnou osou základní pleteniny úhel « cca 15°, s příčnou osou základní pleteniny úhel β cca 75°. Na obr. 5 je znázorněn výplňkový plošný textilní útvar, jehož základ tvoří jednolícní jednoduchá osnovní pletenina s řetízkovými očky 1 z přímého kladení. Šikmo ubíhající soustavy nití 2, 3, jsou vázány v místech překřížení v každém lichém řádku Rl, R3, RS, R7, R9 a to v každém sloupku oček Sl, S2, 53, přičemž těmito místy překřížení prochází a jsou vázány také nitě 4 příčné niťové soustavy. V prostoru mezi sloupky oček Sl, S2, S3 jsou volně vloženy nitě 5 podélné niťové soustavy tím způsobem, že probíhají vždy pod nitěmi 2 šikmo ubíhající soustavy, které leží na vrchní straně textilního útvaru. V řádcích R2, R4, R6, R8 leží nitě S podélné niťové soustavy mezi sloupky oček Sl, S2, S3 na nitích 4 příčné soustavy nití, kdežto v řádcích Rl, R3, RS, R7, R9 pod nitěmi 4 příčné soustavy nití. Nitě 3 šikmo ubíhajících soustav nití jsou uloženy v prostoru mezi místy překřížení na spodní straně textilního útvaru. U vazby podle obr. 5 jsou shodné úhly α, β, které v tomto případě svírají překřížené niťové soustavy 2, 3 s podélnou, respektive s příčnou osou základní pleteniny, tj. se sloupky a řádky pleteniny. Na obr. 6 je znázorněn výplňkový plošný textilní útvar, jehož základ tvoří osnovní základní jednoduché vazby z přímého kladení oček 1 v protilehlém provedení. Nitě 2, 3 šikmo ubíhajících soustav jsou vázány v místech jejich vzájemného překřížení v každém řádku Rl, R2, R3, R4 atd., a to ve sloupcích Sl, S3, SS atd. jednou soustavou základní vazby a ve sloupcích S2, S4, SS atd. druhou protilehlou soustavou základní vazby společně s nitěmi 4‘ druhé příčné soustavy. V prostoru mezi sloupky oček Sl, S2, S3 atd. jsou volně vloženy nitě S podélné soustavy tím způsobem, že probíhají pod nitěmi 2 šikmo ubíhající soustavy, které leží na jedné straně textilního útvaru. V řádcích R2, R4, RB atd. leží nitě 5 podélná soustavy mezi sloupky oček Sl, S2, S3 atd. pod nitěmi 4 první příčné soustavy, kdežto v řádcích Rl, R3, R3 atd. na nitích 4‘ druhé příčné soustavy. Nitě 3 šikmo ubíhající soustavy jsou uloženy v prostoru v místech překřížení na spodní straně textilního útvaru. U vazby podle obr. 6 jsou shodné úhly a, β, které v tomto případě svírají překřížené, šikmo ubíhající niťové soustavy 2, 3 s podélnou, respektive příčnou osou základní pleteniny. Příčně orientované soustavy jsou vzájemně kladeny vždy v místě překřížení šikmo ubíhajících soustav tak, aby příčná nit ze zadní strany byla společně se zadní příčně ubíhající nití přitahována k podélně orientované soustavě v jednom řádku, přičemž v následujícím řádku je pořadí obrácené. Vzájemně jsou lícní očka jedné strany vůči druhé straně v následujícím řádku posunuty o polovinu délky očka. Obr. 7 představuje podélný řez výplňkoyým plošným textilním útvarem, sestávajícím z nití 2 šikmo ubíhající soustavy na jeho jedné straně a z nití 3 šikmo ubíhající soustavy na jeho druhé straně. Podélné řezy 2‘, 3‘, vedené těmito· nitěmi jsou v důsledku šikmo probíhajících nití 2, 3 vzhledem k vodorovné ose znázorněny v oválných tvarech. Mezi nitěmi šikmo ubíhajících nití 2, 3 je uloženo vlákenné rouno 6. Všechny tyto tři vrstvy jsou vázány v místech vzájemného překřížení nití 2, 3 šikmo ubíhajících soustav pomocí zdvojených oček Γ, vystupujících na jedné straně textilního plošného útvaru a spojovacích kliček oček 12* z druhé soustavy nití. Šipkami je vyznačen směr nití 2, 3 šikmo ubíhajících soustav. Podle obr. 8 je výplňkový plošný textilní útvar složen opět z nití 2 šikmo ubíhající soustavy opačné orientace, mezi kterými je uloženo vlákenné rouno 6 blíže nitím 3 šikmo ubíhající soustavy a nitě 4 jedné příčné soustavy nití blíže k nitím 2 šikmo ubíhající soustavy. Tyto vrstvy jsou spojeny v jeden celek pomocí základní složky, sestávající z pletařské vazby s jednoduchými očky 1 a jejich spojovacími kličkami 12. Šikmo ubíhající nitě 2, 3 jsou v místech podélného řezu znázorněny oválným tvarem 2‘, 3‘. Na obr, 9 je vlákenné rouno 6 uloženo mezi nitěmi 2 šikmo ubíhající soustavy a nitěmi 3 šikmo ubíhající soustavy s vyznačením některých nití 2‘, 3* v podélném řezu. Základní složku plošného útvaru tvoří vazba z jednoduchých oček 1 a spojovacích kliček 12, které z rubní strany plošného útvaru připevňují nitě 4 jedné příčné soustavy nití.280636 i and are in this case bound by connecting loops 12, also from straight chain laying. Closer to the connecting loops of the stitches 12 lies the yarns of the inclined system 2, closer to the walls 11 of the stitches 1 of the yarn of the inclined system 3 and between them the threads 4 of the transverse yarn system. Cross-over points are seen, for example, in the stitch column S1 in the rows R2 and RS, and in the stitch column 82 in the rows R4 and R7. These spots are distributed in one row of both stitch columns, ie in odd stitch columns in rows R2 and R5 and in even stitch columns in rows R4 and R7. The threads 4 of the transverse thread system pass through all the rows of knitting. The inclined yarn sets 2, 3 form an angle cca of about 15 ° with the longitudinal axis of the basic knitted fabric, and an angle β of approximately 75 ° with the transverse axis of the basic knitted fabric. FIG. 5 shows a padded textile fabric whose basis is a single-faced single warp knitted fabric with chain loops 1 of direct laying. The slanting yarns of threads 2, 3 are bound at the crossing points in each odd row R1, R3, RS, R7, R9 in each stitch column S1, S2, 53, the yarns passing through and crossing the yarns 4 crosswise. thread systems. In the space between the pillars of stitches S1, S2, S3, the threads 5 of the longitudinal thread system are loosely inserted in such a way that they always run underneath the threads 2 of an inclined system which lies on the upper side of the textile formation. In rows R2, R4, R6, R8, the threads S of the longitudinal thread system lie between the stitch columns S1, S2, S3 on the threads 4 of the cross-thread system, while in rows R1, R3, RS, R7, R9 below threads 4 of the cross-thread system. The yarns 3 of the slanting yarn sets are disposed in the space between the crossing points on the underside of the textile formation. In the weave according to FIG. 5, the angles α, β are identical, in which case they intersect the crossed thread systems 2, 3 with the longitudinal respectively transverse axis of the basic knit, i.e. with the columns and rows of the knit. FIG. 6 shows a padded textile fabric whose basis is a warp base single weave from the direct laying of stitches 1 in the opposite embodiment. The yarns 2, 3 of the slanting sets are bound at their cross-over points in each row R1, R2, R3, R4, etc., in columns S1, S3, SS etc. with one basic bond system and in columns S2, S4, SS etc. with a second opposing base weave assembly together with the yarns 4 'of the second transverse assembly. In the space between the columns of stitches S1, S2, S3, etc., the yarns S of the longitudinal assembly are loosely inserted in such a way that they run underneath the yarns 2 of an inclined assembly which lies on one side of the textile formation. In rows R2, R4, RB, etc., the threads 5 of the longitudinal system lie between the stitch columns S1, S2, S3, etc. below the threads 4 of the first transverse assembly, while in rows R1, R3, R3 etc. on threads 4 ‘of the second transverse assembly. The yarns 3 of the inclined assembly are seated in the space at the points of crossing on the underside of the textile formation. In the weave according to FIG. 6, the angles [alpha], [beta] are identical, which in this case form the crossed, obliquely extending thread systems 2, 3 with the longitudinal and transverse axes of the base knit, respectively. The transversely oriented assemblies are each laid at the point of intersection of the obliquely extending assemblies so that the transverse yarn from the rear side together with the rear transversely extending thread are attracted to the longitudinally oriented assembly in a single row, in the following row the order is reversed. The cheeks of one side relative to the other side are offset by half the length of the eye in the following line. Giant. 7 is a longitudinal cross-sectional view of a padded textile fabric consisting of yarns 2 of the slant system on one side and yarns 3 of the slant system on the other side. The longitudinal sections 2 2, 3 ‘guided by these threads are shown in oval shapes due to the oblique threads 2, 3 with respect to the horizontal axis. A fiber web 6 is disposed between the yarns of the slanting yarns 2, 3. All three layers are bonded at the intersections of the yarns 2, 3 of the slanting yarns by means of double stitches Γ protruding on one side of the textile sheet and stitching loops 12 * z a second set of threads. The arrows indicate the direction of the threads 2, 3 of the inclined systems. Referring to FIG. 8, the padding textile structure is again comprised of yarns 2 of the opposite orientation, between which a fiber web 6 is placed closer to yarns 3 of the oblique running system and yarns 4 of one transverse yarn assembly closer to yarns 2 of the oblique running system. These layers are joined together by a base component consisting of a knitting weave with single loops 1 and their connecting loops 12. The oblique yarns 2, 3 are shown at the points of longitudinal section by an oval shape 2 ‘, 3‘. In FIG. 9, the fiber web 6 is positioned between the threads 2 of the inclined assembly and the threads 3 of the inclined assembly, with some threads 2, 3 'being marked in longitudinal section. The basic component of the sheet is formed by a weave of single loops 1 and connecting loops 12, which fasten the threads 4 of one transverse yarn assembly from the reverse side of the sheet.
Na obr. 10 je nakreslena další varianta konstrukce výplňkového plošného textilního útvaru, spočívající v tom, že k vlákennému rounu 8 uprostřed přiléhají z jedné strany nitě 4 jedné příčné soustavy a z druhé strany nitě 4‘ druhé příčné soustavy a dále z každé vnější strany nitě 2, 3 šikmo· ubíhající soustavy. Těchto pět soustav, tvořících výplňkovou složku, je spojeno se základní složkou v podobě pletařské vazby pomocí jednoduchých oček 1 a jejich spojovacích kliček 12. Použití fólie je znázorněno na obr. 11, kde fólie 7 spolu s nitěmi 4 jedné použité příčné soustavy, přiléhající k fólií z jedné strany a s nitěmi 4‘ druhé příčnéFIG. 10 shows a further variant of the structure of the padding fabric, in that the fiber web 8 is in the middle adjacent to the yarn 4 of one transverse assembly and to the other side of the yarn 4 'of the other transverse assembly; , 3 diagonally passing systems. The five systems forming the filler component are connected to the base component in the form of a knitting weave by means of single loops 1 and their connecting loops 12. The use of the film is shown in Fig. 11 where the film 7 together with the yarns 4 of one transverse assembly used. foils from one side and with the yarns 4 'of the other transverse
280636 soustavy tvoří střední část plošného útvaru, jehož obě vnější strany jsou vyplněny nitěmi 2, 3 šikmo ubíhajících soustav. Základní složka spojuje všechny tyto vrstvy výplňkové složky pomocí jednoduchých oček 1 a jejich spojovacích kliček 13 v jeden celek. U výplňkového' plošného textilního útvaru podle· obr. 12 bylo použito ve střední části jako· výplňkové složky vlákenné rouno 6, uložené mezi nitěmi 2 šikmo ubíhající soustavy na druhé straně tohoto plošného útvaru. Nitě základní složky, kterou je výplňková složka spojena, tvoří na lícní straně jednoduchá očka 1, přičemž v každém druhém, například lichém řádku obepínají svszkv nití 8. Spojovací kličky 12 jednoduchých oček J. přitlačují na rubní straně plošného útvaru svazky nití 8 v každém, například v sudém řádku, ležícím proti očku 1 na druhé lícní straně plošného útvaru. Na obr. 13 je zakreslena konstrukce výplňkového plošného textilního útvaru s fólií 7 ve střední části s přiléhajícími nitěmi 2 šikmo ubíhající soustavy na jedné straně a nitěmi 7 šikmo ubíhající soustavy z druhé sírany. Tato výpíňková složka je opatřena z obou vnějších stran nitěmi jedné příčné soustavy 4, respektive nitěmi 4‘ druhé příčné soustavy, které jsou k výplňkové složce připojeny pomocí oček 1, respektive spojovacích kliček 12.280636 of the assembly forms the central part of the sheet-like formation, the two outer sides of which are filled with yarns 2, 3 of the inclined assembly. The base component joins all these layers of the filler component by means of simple stitches 1 and their connecting loops 13 in one unit. In the padding textile structure of FIG. 12, a fiber web 6, interposed between the yarns of the slanting assembly on the other side of the pad, was used as the padding component in the central portion. The threads of the base component to which the filler component is joined form simple stitches on the face side, and in each second, for example, odd line, encircle the high threads 8. The connecting loops 12 of the single stitches press the threads 8 in each. for example in an even line opposite the eyelet 1 on the other face of the sheet. FIG. 13 shows the structure of a padding fabric with a film 7 in the central part with adjacent yarns 2 of the slant running on one side and yarns 7 of the slant running from the other sulphate. This stub component is provided on both outer sides with threads of one transverse assembly 4 and threads 4 of the other transverse assembly, respectively, which are connected to the filler component by means of stitches 1 and connecting loops 12, respectively.
Claims (8)
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CS871101A CS260636B1 (en) | 1987-02-19 | 1987-02-19 | Wadding textile fabric |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CS871101A CS260636B1 (en) | 1987-02-19 | 1987-02-19 | Wadding textile fabric |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS110187A1 CS110187A1 (en) | 1987-11-12 |
CS260636B1 true CS260636B1 (en) | 1989-01-12 |
Family
ID=5344510
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS871101A CS260636B1 (en) | 1987-02-19 | 1987-02-19 | Wadding textile fabric |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CS (1) | CS260636B1 (en) |
-
1987
- 1987-02-19 CS CS871101A patent/CS260636B1/en unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
CS110187A1 (en) | 1987-11-12 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US4787219A (en) | Spatial warp knitted structure and a method of manufacturing the same | |
KR100673742B1 (en) | Knitted surface fastener | |
CZ20013550A3 (en) | Textile mesh structure, in particular, a geotextile | |
JPS59157361A (en) | Warp knitted article having reinforcing yarn | |
US5317886A (en) | Flexible abrasive means | |
US3672187A (en) | Fabric | |
RU2215076C2 (en) | Textile layer material comprising high-number yarn | |
US3782137A (en) | Stitched non-woven textile fabric having varied pattern of raised ribs on one face | |
JPH10131008A (en) | Three-dimensional structural net | |
CS260636B1 (en) | Wadding textile fabric | |
JP7460874B1 (en) | Lattice-shaped raschel net and its manufacturing method | |
JPH0749616B2 (en) | Three-dimensional knitted fabric and manufacturing method thereof | |
Anand | Warp knitted structures in composites | |
JPS6245760A (en) | Fabric like three-dimensional knitted fabric and its production | |
JP2003013345A (en) | Three-dimensional structure-like net | |
CS269459B1 (en) | Bulked warp-knitted fabric | |
CS217908B1 (en) | Single-face patterned warp knitted fabric | |
CS267522B1 (en) | Device for textile fabric production on stitch-bonding machine | |
CS219144B1 (en) | Double-face warp knitting with reduced tension | |
CS269614B1 (en) | Multi-component single jersey warp-knitted fabric in combined tie | |
CS230246B1 (en) | Insulating voluminous open-lace warp-knitwork | |
CS206876B1 (en) | R/l multithread system knitwork | |
CS260698B1 (en) | Warp single jersey with fine plastic and lace pattern | |
CS199762B1 (en) | Multilayered knit-bonded fabric | |
CS244392B1 (en) | Fibrous fabric with knitting weave |