CS260507B1 - Způsob cirkulačního spalováni a odsiřování nízkovýhřevného simáho uhlí - Google Patents
Způsob cirkulačního spalováni a odsiřování nízkovýhřevného simáho uhlí Download PDFInfo
- Publication number
- CS260507B1 CS260507B1 CS867957A CS795786A CS260507B1 CS 260507 B1 CS260507 B1 CS 260507B1 CS 867957 A CS867957 A CS 867957A CS 795786 A CS795786 A CS 795786A CS 260507 B1 CS260507 B1 CS 260507B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- sand
- combustion
- grain size
- layer
- coal
- Prior art date
Links
Landscapes
- Fluidized-Bed Combustion And Resonant Combustion (AREA)
Abstract
Očelem řešení je zvýšit tepelnou účinnost
při cirkulačním spalování a odsiřování
uhlí. Tohoto cíle se dosáhne tak, íe uhlí
a aditivum se dávkují do fluidní pískové
spalovací vrstvy o zrnění 0,3 až 5 mm,
pevná fáze, odloučená ze spalin, se zavede
do další fluidní pískové vrstvy o zrnění
0,1 aí 0,6 mm a odtud zpět do fluidní pískové
spalovací vrstvy o zrnění 0,3 aí 5 mm.
Rychlost spalin mezi fluidní pískovou spalovací
vrstvou a fluidní pískovou vrstvou
se doporučuje po dobu 0,5 až 5 s zvýšit
na 6 aí 15 m.s-1. Část spalin se jako sekundární
vzduch zavádí zpět do fluidní
pískové spalovací vrstvy.
Description
Vynález se týká způsobu cirkulačního spalování a odsiřováni nízkovýhřevného sirnéhó uhlí.
Spalování a odsiřování nízkovýhřevných uhlí, tj. 8 výhřevností pod 10 MJ.kg”1 se v poslední době jeví, vzhledem k ubývajícím zásobám uhlí a snižování jeho kvality, jako praxe. Bylo zjištěno, že spalování nekvalitních hnědých uhlí je možno s výhodou provádět ve fluidní vrstvě, obsahující písek či jiný inertní materiál. Takto lze například ve fluidní vrstvě písku o velikosti částic do 3 mm spalovat netříděné hnědé uhlí o velikosti částic do 40 mm, přičemž veškerý popel z uhlí a přidávaný oxid vápenatý nebo uhličitan vápenatý odcházejí se spalinami ve formě úletové frakce. Zásadní nevýhodou tohoto systému je minimální spálení úletových podílů uhlí, tj. uhelného prachu a minimální využití úletových frakcí vápence pro zachycování oxidu siřičitého.
Při styku spalin a vápenatého aditiva dochází k částečnému odsiřování spalin, přičemž bylo zjištěno, že při spalování ve fluidní vrstvě pisku dochází nejen k oddrcování částic uhlí, ale i k oddrcování vápenatého aditiva a tím k obnově jeho povrchu na straně jedné, ale i ke zrychlenému únosu jemných podílů i nezreagovaného vápenatého aditiva z fluidní vrstvy ve formě úletové frakce na straně druhé. Tento jev pochopitelně snižuje procento využití vápenatého aditiva, přičemž vzhledem k panujícím a nezbytným hydrodynamickým podmínkám fluidní vrstvy tomuto nelze zabránit.
Dalším pokusem o řešení této problematiky je použití cirkulační fluidní vrstvy popela a aditiva s tím, že uhlí a vápenec jsou předem nadrceny na optimální velikost k hoření a zachycování oxidu siřičitého, tj. uhlí obvykle na zrnění do 6 mm a vápenec 0,2 až 0,3 mm. Uhlí vyhořelé ve fluidní vrstvě je odpouštěno z reaktoru, úletové podíly fluidní popelové vrstvy jsou zachyceny Žárovým cyklonem a vraceny zpět do spalovacího reaktoru. Zásadní nevýhodou těchto dosavadních cirkulačních systémů s oxidační atmosférou ve fluidní vrstvě je nezbytnost provádět úpravy uhlí a vápence na velikost vhodnou pro fluidaci. Další nevýhodou je, že intenzívní styk oxidu siřičitého a oxidu vápenatého je ve fluidní vrstvě krátký, obvykle pod 1 s. Vzhledem k málo intenzivnímu styku úletových částic oxidu vápenatého s oxidem siřičitým v prostoru nad fluidní vrstvou, jeví se tento prostor z hlediska zachycováni oxidu siřičitého jako málo využitý a stupeň využití vápenatého aditiva je nízký.
Výhodnějším se jeví způsob cirkulačního spalování a odsiřování nízkovýhřevného sirného uhlí v oxidační pískové fluidní vrstvě v přítomnosti vápenatého odsiřovacího aditiva podle předkládaného vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že uhlí a aditivum se dávkuji nad nebo do prostoru fluidní pískové spalovací vrstvy o zrnění písku 0,3 až 5 mm, reakční teplotě 780 až 950 UC a rychlosti fluidace 1 až 7 m.s 1, pevná fáze odloučená ze vzniklých spalin se zavede na další fluidní pískovou vrstvu s reakční teplotou 500 až 750 °C, zrněním písku 0,1 až 0,6 mm a rychlosti fluidace 0,3 až 5 m.s”1, načež se pevná fáze ze spalin vrací zpět na nebo do fluidní pískové spalovací vrstvy o zrnění pisku 0,3 až 5 mm. Rychlost spalin mezi fluidní pískovou spalovací vrstvou o zrnění 0,3 až 5 mm a fluidní pískovou vrstvou o zrnění 0,1 až 0,6 mm se po dobu 0,5 až 5 s s výhodou udržuje v rozmezí 6 až 15 m.s1. Do fluidní pískové spalovací vrstvy o zrnění pisku 0,3 až 5 mm lze jako sekundární vzduch zavádět spaliny fluidní pískové spalovací vrstvy.
Řešeni podle vynálezu zajištuje intenzívní spalování uhlí o zrněni do 40 mm při použití vápenatého aditiva o zrnění do 4 mm s totálním oddrcováním popílku a aditiva na úletové frakce. Při aplikaci další fluidní pískové vrst.y, uspořádané obvykle pod odlučovačem a opatřené jemným pískem 0,1 až 0,6 mm, lze pevný podíl odloučený ze spalin, tj. popílek a vápenné aditivum dodrtit na velikost, kterou odlučovač propustí. Tyto podmínky zajištují potřebnou dobu zdržení úletových frakcí uhlí v reakčním prostoru s teplotou nad 600 °C a tedy i k vysokému stupni vyhoření tohoto uhlí. Potřebné doba ke shoření uhelné částice o velikosti 0,02 mm je cca 3 s, k vyhořeni uhelné částice o velikost 0,2 mm je zapotřebí cca 20 s.
Protože veškerý popel a vápenné aditivum předávají své zjevní teplo se spalinami tepelnému spotřebiči, dochází k maximálnímu využití entalpie paliva.
Použití recyklu spalin jako zdroje sekundárního vzduchu do fluidní pískové spalovací vrstvy umožňuje bez energetických ztrát udržovat teplotu v této vrstvě v oblasti 850 °C při minimálním přebytku vzduchu a tedy i minimální komínové ztrátě. Tímto způsobem lze navíc dosáhnout vysoký rozsah regulace tepelného výkonu spalovací jednotky mezi 40 až 100 % jmenovitého výkonu.
Způsob podle vynálezu r.evyiš ‘íujc instalaci trasy popela o teplotě fluidní spalovací vrstvy, která je technicky velice náro&ii .i aí-atgaticky ztrátová.
Realizaci fluidní vrstvy s jemným pískem lze s výhodou provést jako fluidní uzávěr, fluidovaný studeným vzduchem, který tlakově odděluje prostor před a za žárovým cyklonem.
Zvýšení doby intenzivního styku oxidu vápenatého a oxidu siřičitého lze realizovat zvýšením rychlosti spalin na 6 až 15 m.s prostým zúžením nadroštového prostoru do tvaru vertikální trubky potřebné délky a má za následek, že dojde k vysokému využití odsiřovacího aditiva, které je potom limitováno pouze jeho texturou, tj. zejména objemem a povrchem pórů při minimalizaci velikosti částic aditiva vzniklých oddrcením ve fluidní pískové vrstvě s jemnou pískovou frakcí. ZmenSení částic vápenného aditiva vlivem fluidní vrstvy s jemným pískem 0,1 až 0,6 mm a zvýšení doby intenzivního kontaktu oxidu vápenatého a oxidu siřičitého nad 1 s vede k 80 až 90 % zachycení oxidu siřičitého ze spalin při molárním poměru Ca:S = 2.
Všechny údaje o rychlostech se pro*účely tohoto vynálezu rozumí při dané teplotě prostředí.
Na přiloženém obr. je schematicky znázorněno zařízení k provádění způsobu podle vynálezu, které je v dalším popsáno spolu s objasněním jeho funkce.
Fluidní písková spalovací vrstva 2 je vymezena pláštěm 1 a propadovým trubkovým roštem 3. Recyklující spaliny se přivádí rozvodem £ jako sekundární vzduch. V celé fluidní pískové vrstvě 2. je oxidační atmosféra. Uhlí z trasy 12.« vápenec z trasy 13, a periodicky dávkovaný písek z trasy 11 a 16 jsou podavačem 2 podávány, resp. pohazovány na fluidní pískovou spalovací vrstvu 2. Spaliny procházejí vertikálně umístěným potrubím 2 éo žárového cyklonu 7_ s fluidním uzávěrem 2·
Spalovací vzduch dodává ventilátor 9, odtah spalin zajištuje kouřový ventilátor 10. Materiál fluidní pískové spalovací vrstvy 2 Pr° odloučení kamenů je periodicky odtahován přes třídič 14, kde nadsítný podíl se odvádí trasou JL5.. Ve výměníku 17 se ohřívá vzduch nebo voda spalinami z žárového cyklonu 7_. Ventilátor 18 zajištuje funkci fluidního uzávěru 2 a transport tuhé fáze spalin z žárového cyklonu 7. zpět do fluidní pískové spalovací vrstvy 2. Fluidní pískovou spalovací vrstvu 2 tvoří písek o zrnění 0,3 až 2 mm. Teplota v této fluidní pískové spalovací vrstvě 2, vertikálně umístěném potrubí 2 a žárovém cyklonu 7_ je 800 až 850 °C. Teplota ve fluidní pískové spalovací vrstvě 2 je 2 m.s \ ve vertikálně umístěném potrubí 2 3e 9 m.s-l o ve fluidním uzávěru 2 je 1 ffl.s
Přiváděný vápenec má zrnění 0,1 až 3 mm, uhlí má zrnění do 40 mm, výhřevnost 6 MJ.kg 1 při obsahu síry 4 % hmot., písek ve fluidním uzávěru 2 má zrnění 0,1 až 0,3 mm. Popílek a vápenec, resp. oxid vápenatý jsou ve fluidní pískové spalovací vrstvě 2 oddrcovány tak, že úletová frakce má zrnění zhruba 0,2 až 0,4 mm. Ve fluidním uzávěru 2 dodrtí přítomná písková vrstva tyto částice na velikost uvedenou v tabulce, což je velikost částic, které procházejí žárovým cyklonem 7_.
Spaliny odtahované ventilátorem 10 obsahují veškerý popel, oxid vápenatý a síran vápenatý o zrnění uvedeném v tabulce. Při molárním poměru Ca:S = 2 se zachytí 80 % SO2 ze spalin při teplotě fluidní pískové spalovací vrstvy 2 820 °C. Celková doba styku oxidu vápenatého a oxidu siřičitého činí cca 2 s. Stupeň vyhoření uhlí je 96 %. Výška expandované fluidní pískové spalovací vrstvy 2 je 1 > a obsahuje po ustálení pracovního režimu cca 60 % popela. Spalovací proces ve fluidní pískové spalovací vrstvě 2 probíhá z 20% přebytkem vzduchu.
Tabulka
Granulometrie úletové frakce ze spalovacího zařízení
Průměr částic Podíl (mm) (%) nad 0,315 3
0,200-0,315 3
0,125-0,200 4
0,071-0,125 27
0,050-0,071 31 pod 0,050 32
Claims (3)
1. Způsob cirkulačního spalování a odsiřování nízkovýhřevného sirného uhlí v oxidační pískové fluidní vrstvě v přítomnosti vápenného odsiřovacího aditiva, vyznačený tím, že uhlí a aditivum se dávkují nad nebo do prostoru fluidnl pískové spalovací vrstvy o zrnění písku 0,3 až 5 mm, reakční teplotě 780 až 950 °C a rychlosti fluldace 1 až 7 m.s-^, pevná fáze odlou čená ze vzniklých spalin se zavede na dalSÍ fluidní pískovou vrstvu s reakční teplotou 500 až 750 °C, zrněním písku 0,1 až 0,6 mm a rychlostí fluidace 0,3 až 5 m.s-1, načež se pevná fáze ze spalin vrací zpět na nebo do fluidní pískové spalovací vrstvy o zrnění písku 0,3 až 5 mm.
2. Způsob podle bodu 1, vyznačený tím, že rychlost spalin mezi fluidní pískovou spalovací vrstvou o zrněni 0,3 až 5 mm a fluidní pilkovou vrstvou o zrněni 0,1 až 0,6 mm se po dobu
0,5 až 5 s udržuje v rozmezí 6 až 15 m.s ' .
3. Způsob podle bodu 1 nebo 2, vyznačený tím, že do fluidní pískové spalovací vrstvy o zrnění písku 0,3 až 5 mm se jako sekundární vzduch zavádějí spaliny z fluidní pískové spalovací vrstvy.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CS867957A CS260507B1 (cs) | 1986-11-03 | 1986-11-03 | Způsob cirkulačního spalováni a odsiřování nízkovýhřevného simáho uhlí |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CS867957A CS260507B1 (cs) | 1986-11-03 | 1986-11-03 | Způsob cirkulačního spalováni a odsiřování nízkovýhřevného simáho uhlí |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS795786A1 CS795786A1 (en) | 1988-05-16 |
CS260507B1 true CS260507B1 (cs) | 1988-12-15 |
Family
ID=5429573
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS867957A CS260507B1 (cs) | 1986-11-03 | 1986-11-03 | Způsob cirkulačního spalováni a odsiřování nízkovýhřevného simáho uhlí |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CS (1) | CS260507B1 (cs) |
-
1986
- 1986-11-03 CS CS867957A patent/CS260507B1/cs unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
CS795786A1 (en) | 1988-05-16 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
RU2673285C1 (ru) | Способ сокращения содержания диоксида серы в дымовом газе, выходящего из котельной установки с циркулирующим псевдоожиженным слоем | |
RU2341729C2 (ru) | Способ снижения выделений диоксида серы из бойлера с циркулирующим псевдоожиженным слоем | |
US4771712A (en) | Combustion of fuel containing alkalines | |
US3804606A (en) | Apparatus and method for desulfurizing and completely gasifying coal | |
US4981111A (en) | Circulating fluidized bed combustion reactor with fly ash recycle | |
CA2133638C (en) | Desulphurization of carbonaceous fuel | |
JPH0456202B2 (cs) | ||
US4715811A (en) | Process and apparatus for manufacturing low sulfur cement clinker | |
KR20000062384A (ko) | 순환식 유동층 증기 발생기의 연료 및 흡착제 공급 방법 및 장치 | |
US4476816A (en) | Staged cascade fluidized bed combustor | |
WO2007128370A1 (en) | Process and plant for producing char and fuel gas | |
JPS6138311A (ja) | 燃焼プラント内における粒状燃料の搬送特性を改良する方法および燃焼プラント | |
US4690076A (en) | Method for drying coal with hot recycle material | |
US4724777A (en) | Apparatus for combustion of diverse materials and heat utilization | |
NZ205323A (en) | Process and apparatus for recovery of energy and chemical values from spent pulping liquor using fluidised bed combustion | |
JPH0549617B2 (cs) | ||
RU2139473C1 (ru) | Способ обработки твердых остатков, полученных от сжигания серосодержащего топлива, и устройство для его осуществления | |
CZ285991B6 (cs) | Způsob tepelného zpracování odpadového materiálu a zařízení k jeho provádění | |
EP2571601B1 (en) | Method of capturing sulfur oxides from the flue gas of an oxyfuel combustion cfb boiler | |
Ryabov et al. | Agglomeration of bed material: influence on efficiency of biofuel fluidized bed boiler | |
US5551357A (en) | Method and system for recycling sorbent in a fluidized bed combustor | |
US4462794A (en) | Method of operating a rotary calciner retrofitted to coal-firing | |
US4899695A (en) | Fluidized bed combustion heat transfer enhancement | |
US4080219A (en) | Collateral drying process | |
EP0126619A2 (en) | Improvements in and relating to a method and apparatus for combustion of materials |